PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξατμιση....


kostas auris
30-08-10, 17:21
Αν μπεί σε μια εξάτμιση ενα χταπόδι και ενα τελικο,και ολλα τα αλλα μηνουν μαμά κερδιζεις τιποτα?Ητε αυτο ειναι επιταχυνση ή άλογα?

AE101
30-08-10, 21:12
Ναί Κώστα κερδίσεις κάτι σε επιδόσεις (και σε βαβούρα :P), γιατί τα αυτοκίνητα προκειμένου να πληρούν τις προδιαγραφές έρχονται "φιμωμένα" από το εργοστάσιο.
Από εκεί και πέρα, το θέμα είναι κατά πόσο αξίζει τα χρήματα της η όλη διαδικασία και το πόσο σωστή δουλειά θα γίνει (ειδικά χταπόδι - downpipe χρήζουν μελέτης) - εκτώς και αν έχει βγεί κάποια έτοιμη aftermarket επιλογή - όπου και παίζεις στα σίγουρα.

Προσωπικά αν έμπαινα στη διαδικασία, θα το έκανα ολόκληρο πρώτο στάδιο με πρόγραμμα και εισαγωγή ελεύθερη. idea

MARMEL
31-08-10, 00:33
μα δε σ αρεσει ετσι υσηχο και ροπατο οπως ειναι?

kostas auris
31-08-10, 04:18
Δεν είναι ροπάτο..Γιατί εχει τα 0-100 σε 10 δέυτερα..

jason
31-08-10, 12:11
η γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις πρωτα το sprint booster για να ξεφορτωθεις το ηλεκτρογαζο,κ μετα αν δεν σου αρεσει ετσι βλεπεισ τι κανεις.εχω ακουσει απο πολλους οτι στο auris βλεπεις διαφορα.

GMASTER6
31-08-10, 12:36
η γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις πρωτα το sprint booster για να ξεφορτωθεις το ηλεκτρογαζο,κ μετα αν δεν σου αρεσει ετσι βλεπεισ τι κανεις.εχω ακουσει απο πολλους οτι στο auris βλεπεις διαφορα.
οντως κανει!εχω ανοιξει με auris πριν και μετα το sprint booster κ εχει μεγαλη διαφορα ειδικα στις ρεπριζ(κερδιζει 1 αμαξι απο το πατα μονο)!

agapiou
31-08-10, 13:26
Κώστα για το sprint booster το είπαμε και από κοντά. Βάλ'το και θα με θυμηθείς!

kostas auris
31-08-10, 14:14
Αgapiοu εχω ξεχάσει το όνομα σου..Μπορείς να μου τ θυμήσεις? Το sprint bοοster κατατάσετε σε απλό και σε selectable?και αν ναι ποιά η διαφορά?

madvinegar
31-08-10, 14:16
Μαλλον το απλο ειναι μονιμα ενεργοποιημενο ενω το selectable μπορεις να το ενεργοποιεις/απενεργοποιεις οποτε το χρειαζεσαι.

Vasilakos69
31-08-10, 16:43
Με το ηλεκτρόγκαζο κερδίζεις κάτι?Για ποιό λόγο το έχουν στα καινούργια αμάξια?
Το μόνο που ξέρω είναι οτι χάνεις στην επιτάχυνση(δεν έχει τόσο μεγάλη απόκριση το γκάζι!
Εκτός αν το έχουν κάνει για λόγους οικονομίας!..

kostas auris
31-08-10, 18:16
Απο οσω μπορώ να φανταστώ πηστευω οτι κάνανε καθαρά και μόνο απο λόγους οικονομιας και ασφάλειας..Απο ότι κατάλαβα αξηζει των κόπο...:hehe

nipponpower
06-09-10, 01:36
Προσεχε μονο μην εχεις προβλημα με την εγγυηση .

jason
06-09-10, 02:51
το ηλεκτρογκαζο ειναι για την καταναλωση,απλα οταν βαλεις το booster
πρεπει να μαθεις να οδηγας με τον σωστο τροπο οταν θες να πας οικονομικα.

kostas auris
23-02-11, 16:26
Και εγώ με την σειρά μου έβαλα εξάτμιση στο auris ..Η εξάτμιση περάστηκε στο σνεργαζόμενο κατάστημα του Κ.Παρίση στην Θεσσαλονίκη..
Στην εξάτμιση αφαιρέθηκε ο μαισέος καταλύτης..Ειναι τις fox με 1 μπούκα δεξιά και 1 αριστερά.
Λιγες φώτο απο την δουλεία του..

madvinegar
23-02-11, 16:31
Ομορφο! Τραβα και καμια φωτο πιο μακρινη με το αμαξι να ειναι στο δρομο για να την δουμε πανω στο αμαξι καλα.

kostas auris
23-02-11, 16:38
Ομορφο! Τραβα και καμια φωτο πιο μακρινη με το αμαξι να ειναι στο δρομο για να την δουμε πανω στο αμαξι καλα.
Θα περιμένω να σρώσει λίγο ο καιρος να μπορέσω να πλένω το αμάξι γιατι είναι χάλια και θα ανεβάσω..
Να προσθέσω πως η εξάτμιση ήρθε κατα παραγκελεία αποκλειστηκά για το auris κατευθείαν απο Γερμανία οπως θα το δείτε σε κάποια φωτογραφία να το εχει πάνω στο καζάνι..

madvinegar
23-02-11, 16:54
Απο ήχο τι λεει?

kostas auris
23-02-11, 17:00
Το βάλαμε 2 φορές μπρός...Την πρώτη φορά με των καταλύτη δεν έβγαζα καθόλου θώρυβο..Την δευτερη φορα χωρίς καταλύτη ηταν σκέτη κ@@λ@:banana !!!!!! Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποιο βιντεάκι..

TmNemesis
23-02-11, 18:22
Μπραβο,ρε Κωστα,πολυ ομορφο.
Ποσο εφτασα το κουστουμι?

Σε λιγο ετοιμαζομαι κι εγω.:D

Alex-poli
23-02-11, 18:29
Κωστή πολύ όμορφο, μεγιές...!!!!!

kostas auris
23-02-11, 18:32
660 ευρα η εξάτμιση και δωράκι η αφαίρεση κατακύτη:ouch ...Και 300 το σπόιλερ με βαψιμο πέρασμα..Με αποζιμήωσε το αποτέλεσμα τουλάχιστον!!!


Νάστε καλά παιδια.....:mrgreen:


Σε λιγο ετοιμαζομαι κι εγω.:D
Αντε να το δούμε και το ΤS να το θαυμάσουμε!!!!!!!!!!!

nikcarina
23-02-11, 19:56
Με'γεια!!! Όμορφη δουλειά!!!

kostas auris
23-02-11, 20:00
Με'γεια!!! Όμορφη δουλειά!!!
Ευχαριστώ!!Περιμένω Νικο να μου πεις εντυπώσεις και απο κοντά......:question

nikcarina
23-02-11, 20:19
Θα τα πούμε το Σαββατοκύριακο...

neoklis
23-02-11, 20:38
Μπραβο,ρε Κωστα,πολυ ομορφο.
Ποσο εφτασα το κουστουμι?

Σε λιγο ετοιμαζομαι κι εγω.:D
εγώ που έχω βάλει 2 με ακριβές σχέδιο απο το compressor kit κάνει αρκετό θόρυβο χωρίς να βγάλω καταλύτη.........
έχε το νού σου:doctor

kostas auris
25-02-11, 20:44
http://C:\Users\USER\Pictures\Τ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Μ\DSC00017.jpg

kostas auris
25-02-11, 21:07
Και φωτογραφίες απο το δρόμο...Περιμένω να ακούσω τα σχόλια σας!!!:mrgreen:

kostas auris
25-02-11, 21:12
Μπορεί παρακαλώ κάποιος admin να μεταφέρει το θεμα στο forum του auris?Ευχαριστώ!!

sotoskap
25-02-11, 22:11
Μπορεί παρακαλώ κάποιος admin να μεταφέρει το θεμα στο forum του auris?Ευχαριστώ!!

Done..............!

TmNemesis
25-02-11, 22:14
Και φωτογραφίες απο το δρόμο...Περιμένω να ακούσω τα σχόλια σας!!!:mrgreen:

Ωραία φαίνεται...,από ήχο(θόρυβο)?
Μπορείς να κάνεις ταξίδι:question... ή σου παίρνει τα αυτιά?

kostas auris
25-02-11, 22:26
Δεν το δωκήμασα ακόμα σε ταξίδη,αλλά απο θεσ/νικη που γυρνούσα ηταν καλά..Εφερνε θόρυβο στην καμπίνα αλλα των άντεχα..Τν κυριακή θα ανεβω ορεστιάδα και θα δω τι πραγματίκα γίνετε..Αν μου πέρνει τα αυτιά θα βάλω μια μικρη φούσκα της ιδιας μάρκας και θα είναι κομπλεδούρα!!!

mlt184
25-02-11, 22:50
πολυ ωραια εκατσε...και ειναι οσο πρεπει απο εμφανιση...sorry τωρα λιγο για το offtopic αλλα οταν λεμε φουσκα εννοουμε το καζανακι(τελικο)?και αν θες για να μην σου χαλασω το topik απαντησε μου σε αναλογο topik η' pm για το πως μειωνει τον ηχο (μ ενδιαφερει..!!) και παλι πολυ καλη δουλεια:wink:

psilotzes
25-02-11, 23:24
Μεγειά Κωστή!Κουκλί το auris,έφτιαξε και ο κώλος που δεν ειναι κ απ τα δυνατά του σημεία.Με εγγύηση τι παιζει τώρα?:roll:

kostas auris
26-02-11, 09:22
πολυ ωραια εκατσε...και ειναι οσο πρεπει απο εμφανιση...sorry τωρα λιγο για το offtopic αλλα οταν λεμε φουσκα εννοουμε το καζανακι(τελικο)?και αν θες για να μην σου χαλασω το topik απαντησε μου σε αναλογο topik η' pm για το πως μειωνει τον ηχο (μ ενδιαφερει..!!) και παλι πολυ καλη δουλεια:wink:Δεν υπάρχει πρόβλημα..Χαρά μου να απαντήσω γι'αυτό και άλοστε είναι το θέμα..:hey Τα πάντα γύρω απο την εξάτμιση..Φούσκα λέμε το μεσαίο καζανάκι..Που βρήσκετε ακριβιώς στιν μέση τις κηλίας του αυτοκινλητου..Θα το ξέρεις και σαν καταλύτη..Επειδη βγήκε το μεσέο και μπήκε σωλήνα,αν με ενονλεί πολύ θα βάλω κάτι σαν καζανάκι..Σε πολύ μιρκο μέγεθος βεβαια..Την φούσκα..

Μεγειά Κωστή!Κουκλί το auris,έφτιαξε και ο κώλος που δεν ειναι κ απ τα δυνατά του σημεία.Με εγγύηση τι παιζει τώρα?:roll:Έπειδη εχθές πήγα στιν αντηπροσωπεία και τους ρώτησα μου είπαν οτι:Αν το πάμε κατα γράμα με το τι λέει ο κατασκευαστής την έχω χάσει..Αλλα κάνουν τα στραβά μάτια..:roll: Δεν μου είπαν τ'ιποτα και πιστέυω ούτε θα μου πουν....:mrgreen:

kostas auris
27-02-11, 12:15
Ενα μικρό βιντεάκι με των ήχο τις εξάτμισης:http://www.youtube.com/watch?v=ujMEql23GV4

COROLLAKIAS MIXALHS
27-02-11, 17:22
Κωστη με γειες! Το βιντεακι δεν το ανοιγει σε μενα...Πες τιτλο στο you tube να το δω. Αντε και χταποδι. Ωραιο απο εμφανιση και δουλεια που εχει ενα κεντρικο καζανακι. Το μονο που δεν ειναι του γουστου μου προσωπικα ειναι τα χειλακια προς τα εξω που κανουν οι μπουκες. Αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο. Κατα τα αλλα μια χαρα. Ανυπομονω να ακουσω θορυβο! Εμενα δεν με ενοχλει στο δικο μου αλλα παντα μεσα στο αμαξι εχω ωτοασπιδες για το ταξιδι σε περιπτωση που ενοχλει καποιον απο τους συνεπιβατες. Παρε κι εσυ μερικες αχρειαστες να ναι!

TmNemesis
27-02-11, 17:27
Ορίστε...

http://www.youtube.com/watch?v=ujMEql23GV4

kostas auris
27-02-11, 20:05
Σ'ευχαριστώ Θοδωρι για την βοήθεια!!!!:hi

mlt184
27-02-11, 20:14
ευχαριστω για την διευκρινηση Κωστα...κατι αλλο, απο ηχο στην καμπινα πως πας?γιατι στο video φαινεται οτι δινει γερα η εξατμιση...ψαρωτικος ο ηχος παντως :wink: :banana

kostas auris
27-02-11, 20:24
Τίποτα:wink:!!!Φέρνει ήχο στην καμπήνα αλλα στο σαξίδη που έκανα μόλις τώρα(520 km) δεν σου έπερνε τα αυτία..Μόνο όταν το άνειγα ακουγόταν αρκετά!!!Το βιντεάκι ηταν έκτατο και το αμάξι κρύο..Θα ανεβάσω κιάλο με κάμερα γιατι είναι απο κινητό..Βεβαια και να είναι μέρα να φένετε καλήτερα...:jumpers

kostas auris
27-02-11, 20:32
Κωστη με γειες! Το βιντεακι δεν το ανοιγει σε μενα...Πες τιτλο στο you tube να το δω. Αντε και χταποδι. Ωραιο απο εμφανιση και δουλεια που εχει ενα κεντρικο καζανακι. Το μονο που δεν ειναι του γουστου μου προσωπικα ειναι τα χειλακια προς τα εξω που κανουν οι μπουκες. Αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο. Κατα τα αλλα μια χαρα. Ανυπομονω να ακουσω θορυβο! Εμενα δεν με ενοχλει στο δικο μου αλλα παντα μεσα στο αμαξι εχω ωτοασπιδες για το ταξιδι σε περιπτωση που ενοχλει καποιον απο τους συνεπιβατες. Παρε κι εσυ μερικες αχρειαστες να ναι!
Ευχαριστώ..Οι μπούκες Μηχάλη μου αρέσουν γιατι έχουν πάνω χαρακτή τι φίρμα τις εξάτμισης...Τώρα για χταπόδι δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια..Το σκέφτομαι και είμαι πάρα πολυ διστακτικός..Πάντως θα πάρω κάνα ζευγάρι ωτοασπίδες γαι καλο και για κακο....Γιατι μπορεί με :fight κανας συνεπιβάτης...:crazylol

kostas auris
19-04-11, 17:25
Νωμήζω πως ήρθε καιρός για χταποδάκι:fierydevil....
Ακούω προτάσεις? :roll:

TmNemesis
19-04-11, 18:07
Νωμήζω πως ήρθε καιρός για χταποδάκι:fierydevil....
Ακούω προτάσεις? :roll:

Eγώ το προτιμάω στα κάρβουνα...:crazylol:crazylol:crazylol

Κώστα,βλέπω προχωράς ακάθεκτος...,ωραία...,μπράβο...
Επίσης είδα και το ερωτηματικό στα κυβικά σου,σημάδι ότι πας για τα βαθιά...
Θα είσαι το δεύτερο auris στο club???:wink:

kostas auris
19-04-11, 18:41
Ναι Θοδωρη!!!!Στα κάρβουνα με ξυδάκι:mrgreen: !!!!!!Εχω κάτι στο μυαλό μ αλλα θέλω κάτι παραπάνω απο τ ν κερδήσω 200 κυβικά και 15 άλογα..Γιατι πολλά τα χρήματα για μόνο 15 άλογα....Είμαι σ καλό δρόμο πηστέυω...Περιμένω βέβαια να παλιώσει και το αμάξι και να μην μου έχει μήνει και πολύ εγγύηση....Εχω στο νούμου την Αθήνα με πρόταση του φίλου COROLLAKIAS MIXALHS......

COROLLAKIAS MIXALHS
19-04-11, 23:24
Και ισχυει ακομα φιλε μου! Οποτε θες με παιρνεις τηλ και με ρωτας οτι θες. Το κιν μου το εχεις κωστα!

kostas auris
13-10-11, 19:26
Ενδιαφέρεται κανείς για την εν λόγω εξάτμιση??τιμη στα 450

COROLLAKIAS MIXALHS
14-10-11, 18:09
Κωστη για ποιον λογο τη δινεις; Δεν προλαβες καν να τη χαρεις...

kostas auris
14-10-11, 21:13
Κωστη για ποιον λογο τη δινεις; Δεν προλαβες καν να τη χαρεις...
Ενας λόγος είναι Μιχάλη αυτός που έγραψα απο ΠΜ.Ενας άλλος λόγος είναι ότι θέλω να γυρίσω το αμάξι σε τελείως εργοστασιακη κατάσταση.To σίγουρο είναι ότι τι σκοτώνω,αλλα τι να κάνω..