PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφοριες για αντιψυκτικο προδιαγραφης G12


DJKEY
05-02-10, 10:40
Παιδες καλημεριζω!

Λογω του οτι ειμαι σε διαδικασια αλλαγης θερμοστατη, ψαχνω εναλλακτικες και για αντιψυκτικα. Μου ειπαν κατι για τα αντιψυκτικα προδιαγραφης G12. Ξερει κανεις κατι παραπανω σχετικα με αυτα και αν μπαινουν για παραδειγμα στην TS μου και τι παραπανω μπορει να προσφερουν?

Ευχαριστω πολυ!

Καλημερες!

Edessaios
05-02-10, 13:55
Εγώ που έχω αλλάξει θερμοστάτη, έχω βάλει της TRD, είμαι με το ίδιο ψυκτικό υγρό και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

CTS03
06-02-10, 21:56
Σε κάποιο service μου έβαλαν ένα ένα νέο αντιψυκτικό της Toyota που αλλάζει στα 150.000 χλμ και έχει ροζ χρώμα. Είναι στανταρτ στα νέα αυτοκίνητα.
Τελικά είναι καλό, είδα να κρατάει τη χαμηλώτερη θερμοκρασία ο θερμοστάτης TRD με εξωτερικη κάπου 5 βαθμούς παραπάνω από παλιά. Όχι σπουδαία πράγματα, τώρα κάτι γίνεται έως και για περίπου 20C θερμοκρασία περιβάλλοντος και φυσικά μόνο αν πηγαίνεις σταθερά με 4.000-5.000 στροφές. Παλιά ούτε με 15C δεν είχε αποτέλεσμα!

Edessaios
06-02-10, 22:40
Και το δικό μου αυτοκίνητο ροζ χρώμα αντιψυκτικό είχε από την αρχή.

alexandrost
10-02-10, 20:12
γεια σας παιδια. προσφατα αλλαξα αντιψυκτικα στο συνεργειο που κανω σερβις και μου εβαλε της Wurth (πρασινου χρωματος) αυτη την φορα, ενω μεχρι σημερα εβαζα αυτο που δινει η αντιπροσωπεια.λετε να εχω προβλημα? ή μηπως δεν παιζει και πολυ ρολο?

madvinegar
11-02-10, 08:58
Αν σου εκανε σωστα εξαερωση και καλό "ξεπλυμα" απο το ροζ αντιψυκτικό, τοτε δεν θα εχεις προβλημα. Η μιξη ειναι που κανει κακό.

Παντως στην αντιπροσωπία μου είχαν πει πως το ροζ ειναι πιο καλό (θα μου πεις... τι αλλο θα λέγανε...). Οι αποψεις πανω σε αυτο το θέμα ειναι πολλές.

CTS03
15-02-10, 19:30
Το ροζ είναι πραγματικά πολύ καλό! Χθες είχε 22C και πρόσεξα ότι ο θερμοστάτης TRD κρατούσε την χαμηλή θερμοκρασία. Αυτά ηταν αδιανόητα με το παλιό αντιψυκτικό!