PDA

Επιστροφή στο Forum : To νέο Auris!!


Τζιμάκος
04-02-10, 22:38
Σήμερα είχα πάει στην αντιπροσωπεία για να φτιάξω ένα θεματάκι που μου προέκυψε με το τζάμι και έπεσα ακριβώς στην φάση που αδειάζαν την έκθεση για να τοποθετήσουν το νέο Auris.:hey

Με το που τελείωσα με την δουλειά μου πήγα καρφί να το δω (πώς να αντισταθεί κανείς ;) )!!

Προσωπικά το βρίσκω πάρα πολύ όμορφο. Έχουν γίνει παρεμβάσεις στους προφυλακτήρες και τα φωτιστικά σώματα, καθώς και στους καθρέφτες (εδώ με μία επιφύλαξη μπορεί να ήταν σε μια συγκεκριμένη έκδοση που κοιτούσα ) οι οποίοι έχουν τοποθετημένα φλας.
Το εσωτερικό παρέμεινε ίδιο, με τα ίδια σκληρά πλαστικά, εκτός από τα πλαστικά πάνω από το νουλαπάκι και πάνω από το κοντέρ στα οποία έχει τοποθετηθεί κάτι σαν πιο μαλακό πλαστικοποιημένο "πανί".

Aπό μια ματιά που έριξα θα φοράει τους ίδιους κινητήρες.
Οι τιμές φυσικά δεν είχαν ανρτηθεί ακόμη...


Παραθέτω φωτό:

TmNemesis
04-02-10, 23:58
Αν δεν κάνω λάθος και το τιμόνι είναι διαφορετικό (με άλλα χειριστήρια και κάπως αλλιώς στον αερόσακο).
Θα μας πουν καλύτερα και τα παιδιά που έχουν Auris.

COROLLAKIAS MIXALHS
05-02-10, 00:40
Αν δεν κάνω λάθος και το τιμόνι είναι διαφορετικό (με άλλα χειριστήρια και κάπως αλλιώς στον αερόσακο).
Θα μας πουν καλύτερα και τα παιδιά που έχουν Auris.
Πραγματικα ειναι αλλαγμενο και το τιμονι με περισσοτερες γωνιες και διαφορετικα χειριστηρια!Προσωπικα παντα μιλωντας το μονο που μου αρεσει ειναι ο μπροστινος του προφυλαχτηρας!Κατα τα αλλα αυτο το face-lift της toyota ειναι κατα τη γνωμη μου μια αποτυχια,με αποκορυφωμα τα πισω φαναρια τα οποια ειναι χαλια και απο οτι βλεπω αρκετα χοντροκομμενα σε σχεση με τα προηγουμενα ,καθως επισης και τα φαναρια στον πισω προφυλαχτηρα,τα οποια ειναι τελειως ακυρα!(Εκτος κι αν ηθελαν να πλησιασουν το concept που ειχε πισω σε εκεινα τα σημεια εξατμισεις!Καθε περυσι και καλυτερα μου φαινεται ειναι στην toyota!Tzimakos ωραιος ρε φιλε για την ενημερωση!:doctor

GMASTER6
05-02-10, 02:46
Το τιμονι στο καινουριο παντως φαινεται πανεμορφο δεν θα θες να το αποχωριζεσαι!και γενικα οι υπολοιπες αλλαγες καλες θα χαρακτηριζονταν

nipponpower
05-02-10, 03:29
Μου αρεσει η κατω εισαγωγη στον προφυλακτηρα και το οτι εχει υποδοχη για usb. Πραγματικα πολυ χρησιμο.

agapiou
05-02-10, 07:18
Εμένα απ' όλες τις οπτικές γωνίες μ' αρέσει!!! :D

Μαρία
05-02-10, 08:15
Το τιμόνι ωραίο,κομψό και μοντέρνο.Μπροστινός προφυλακτήρας άπαιχτος και γενικά μου βγάζει κάτι επιθετικό η μούρη του.
Η υποδοχή usb χρησιμότατη!
Τα πίσω φανάρια χάλια,πολυ χοντροκομμένα και χαλάνε κατά την άποψη μου το σύνολο.
Σχετικά ωραίο αλλά δεν την αλλάζω την κορόλλα με τίποτις..
Αυτά από μένα:)

TmNemesis
05-02-10, 09:21
Και έμενα αυτά τα φώτα χωμένα μέσα στον προφυλακτήρα, με χαλάνε.
Τι τα θέλανε???
Μάλλον πρέπει να έχει και άλλο σχέδιο ζάντας?
Επίσης υπάρχει και νέα έκδοση,η sport,η οποία τι να έχει διαφορετικό?

Υ.Γ.: Έχει κανένας άποψη για τον 18αρη? Σε avensis είναι κουτί... απ'ότι διαβάζω.

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
05-02-10, 10:16
Πραγματικα το βελτιωσανε πολυ οπτικα... ασχετο ρε παιδια η ΤΟΥΟΤΑ στον κιφησο δεν ειναι εκει?

Ζήσης
05-02-10, 10:51
Πραγματικα ειναι αλλαγμενο και το τιμονι με περισσοτερες γωνιες και διαφορετικα χειριστηρια!Προσωπικα παντα μιλωντας το μονο που μου αρεσει ειναι ο μπροστινος του προφυλαχτηρας!Κατα τα αλλα αυτο το face-lift της toyota ειναι κατα τη γνωμη μου μια αποτυχια,με αποκορυφωμα τα πισω φαναρια τα οποια ειναι χαλια και απο οτι βλεπω αρκετα χοντροκομμενα σε σχεση με τα προηγουμενα ,καθως επισης και τα φαναρια στον πισω προφυλαχτηρα,τα οποια ειναι τελειως ακυρα!(Εκτος κι αν ηθελαν να πλησιασουν το concept που ειχε πισω σε εκεινα τα σημεια εξατμισεις!Καθε περυσι και καλυτερα μου φαινεται ειναι στην toyota!Tzimakos ωραιος ρε φιλε για την ενημερωση!:doctor
Δεν έχω να προσθέσω κάτι με κάληψε απόλυτο ο φίλος Μιχάλης!!!!!!!!!:crazylol :crazylol :crazylol

Τζιμάκος
05-02-10, 13:05
Ειλικρινά το τιμόνι ήταν τρομερό στην αίσθηση και νομίζω πως είναι λίγο μικρότερο από του προηγούμενου.
Η θύρα USB πολλή χρήσιμη και διακριτικότατη! Είναι μέσα στο πάνω ντουλαπάκι του από την μεριά του συνοδηγού.

Κατα τα αλλα αυτο το face-lift της toyota ειναι κατα τη γνωμη μου μια αποτυχια,με αποκορυφωμα τα πισω φαναρια τα οποια ειναι χαλια και απο οτι βλεπω αρκετα χοντροκομμενα σε σχεση με τα προηγουμενα ,καθως επισης και τα φαναρια στον πισω προφυλαχτηρα,τα οποια ειναι τελειως ακυρα!(Εκτος κι αν ηθελαν να πλησιασουν το concept που ειχε πισω σε εκεινα τα σημεια εξατμισεις!Δεν νομίζω να είχαν καμία διαφορά σε μέγεθος τα πίσω φανάρια ρε Mike.
Η μόνη διαφορά νομίζω πως είναι στην διχρωμία. :?

Καθε περυσι και καλυτερα μου φαινεται ειναι στην toyota!Kαι γενικότερα μην σου πω!

Tzimakos ωραιος ρε φιλε για την ενημερωση!Να σαι καλά ρε Μιχάλη!

Το τιμονι στο καινουριο παντως φαινεται πανεμορφο δεν θα θες να το αποχωριζεσαι!GMASTER6 πρέπει να ομολογήσω πως το ένιωσα αυτο για λίγο :crazylol !

Σχετικά ωραίο αλλά δεν την αλλάζω την κορόλλα με τίποτις..+1 Mαρία!! Πιο σωστή δεν μπορούσες να είσαι!!! ;)



Οι ζάντες όντως αλλάχθηκαν.
Παραθέτω φωτό:

COROLLAKIAS MIXALHS
05-02-10, 17:31
Μου ειχε κολλησει εχθες μολις ειδα το θεμα και πηγα να χαζεψω το νεο μοντελο!Η μουρη του πολυ επιθετικη πραγματι!Στο τιμονι ωραια τα χειριστηρια αλλα δν μου αρεσαν οι εντονες γωνιες!Οταν βγηκε το auris ολοι λεγαμε οτι εχει ασχημο κωλο!Ε,πιστεψτε με στο καινουριο δν βλεπεται!Τα φαναρια τζιμακο πραγματι εχουν ιδιο μεγεθος,αλλα το χρωμα ειναι τοσο εντονο και γυφτικο!και τα κατω φαναρακια στο προφυλαχτηρα ειναι αηδια!Αντε να δουμε παλι ποτε θα δουμε ενα ολοκληρωτικα ομορφο toyota!

ALIEN-3-
05-02-10, 18:04
Αντε να δουμε παλι ποτε θα δουμε ενα ολοκληρωτικα ομορφο toyota!
Υπομονή....... http://www.sportdrive.gr/2010/1/18/toyota-ft-86-g-sports-concept :fierydevil

Alex-poli
05-02-10, 18:28
Συγνώμη παιδιά αλλά μόλις το είδα είπα μουρη Avensis και πίσω corolla. Χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό. Μια χαρά είναι αλλά περιμένω απο την ΤΟΥΟΤΑ πολλά περισσότερα....

COROLLAKIAS MIXALHS
05-02-10, 23:31
Υπομονή....... http://www.sportdrive.gr/2010/1/18/toyota-ft-86-g-sports-concept :fierydevil

Αυτο εχω πει εδω και πολυ καιρο,θα ειναι το επομενο αμαξι μου...αααχχχ.....

Ma-corolla
06-02-10, 13:29
Αντε με το καλό να έρθει και το Auris HSD να το δουμε. Απο ότι λένε μειωσαν τον αεροδυναμικό συντελεστή στα 0.28Cd απο 0.292Cd(που έχει το κανονικό).
http://www.toyota-europe.com/innovation/design/concept_cars/auris_hsd/index.aspx

COROLLAKIAS MIXALHS
06-02-10, 16:27
Αντε με το καλό να έρθει και το Auris HSD να το δουμε. Απο ότι λένε μειωσαν τον αεροδυναμικό συντελεστή στα 0.28Cd απο 0.292Cd(που έχει το κανονικό).
http://www.toyota-europe.com/innovation/design/concept_cars/auris_hsd/index.aspx
Ναι δηλαδη τωρα στο δρομο δεν θα κρατιεται με τετοια αεροδυναμικη ...πολλα τα αλογα...:crazylol :lol: :lol: :jumpers

GMASTER6
06-02-10, 16:51
Αυτο εχω πει εδω και πολυ καιρο,θα ειναι το επομενο αμαξι μου...αααχχχ.....
καλα αν ερθει και ειναι και οπως στις φωτο δεν το συζηταω καν!χαλαρα το επομενο μου αυτοκινητο και μενα!:twisted:

COROLLAKIAS MIXALHS
06-02-10, 17:12
καλα αν ερθει και ειναι και οπως στις φωτο δεν το συζηταω καν!χαλαρα το επομενο μου αυτοκινητο και μενα!:twisted:

Το θεμα ειναι και η τιμη βεβαια .(αν συνεχισουμε για off topic μας βλεπω)

GMASTER6
06-02-10, 17:33
Το θεμα ειναι και η τιμη βεβαια .(αν συνεχισουμε για off topic μας βλεπω)
Γυρω στα 35.000 μιχαλη ακουγεται...
kαλα με τον νεο αεροδυναμικο συντελεστη θα τσιμπησει και λιγα χιλιομετρα τελικης το auris(ετσι για να μαστε on topic:hehe :hehe :hehe )

Ζήσης
06-02-10, 20:53
Γυρω στα 35.000 μιχαλη ακουγεται...
kαλα με τον νεο αεροδυναμικο συντελεστη θα τσιμπησει και λιγα χιλιομετρα τελικης το auris(ετσι για να μαστε on topic:hehe :hehe :hehe )
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

GMASTER6
06-02-10, 20:55
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Ηθελες να παρεις auris και σε τρομαξα?για το FT-86 πηγαινε η τιμηhttp://www.corollaclub.com/forums/images/icons/icon10.gifhttp://www.corollaclub.com/forums/images/icons/icon10.gifhttp://www.corollaclub.com/forums/images/icons/icon10.gif

NikiforosGT
07-02-10, 08:26
Πολύ όμορφο είναι αλλά γιατί τα αλλάζουν τόσο γρήγορα? ο αδερφός μου περίμενε πάνω από 6 μήνες να πάρει το 1.3 και αναγκάστηκε για να μη μείνει το Καλοκαίρι χωρις αμάξι να πάρει ένα φτηνό ibiza και το έδωσε μετά και μόλις καλά καλά το πήρε βγήκε νέο? έτσι τα προηγούμενα μοντέλα χάνουν την αξία τους! ειδικά η πρώτη σειρά με τους ποιό αδύναμους κινητήρες. Στην corolla ΕΕ111 τουλάχιστον η facelift βγήκε μετά από πόσα χρόνια! σε κάποιο περιοδικό το είχαν δοκιμή δεν θυμάμαι όμως σε ποιό ήταν!

Ζήσης
07-02-10, 12:36
Πολύ όμορφο είναι αλλά γιατί τα αλλάζουν τόσο γρήγορα? ο αδερφός μου περίμενε πάνω από 6 μήνες να πάρει το 1.3 και αναγκάστηκε για να μη μείνει το Καλοκαίρι χωρις αμάξι να πάρει ένα φτηνό ibiza και το έδωσε μετά και μόλις καλά καλά το πήρε βγήκε νέο? έτσι τα προηγούμενα μοντέλα χάνουν την αξία τους! ειδικά η πρώτη σειρά με τους ποιό αδύναμους κινητήρες. Στην corolla ΕΕ111 τουλάχιστον η facelift βγήκε μετά από πόσα χρόνια! σε κάποιο περιοδικό το είχαν δοκιμή δεν θυμάμαι όμως σε ποιό ήταν!
Γενικά βγάζει πολύ γρήγορα μοντέλα η ΤΟΥΟΤΑ κ δεν προλαβένεις να χαρείς οτι έχεις καινούριο αμάξι κ τσουπ βγαίνει το επόμενο!!!!!! Τουλάχιστον να μην βγάλει κανένα πρόβλημα!!!!!!:crazylol:crazylol

Τζιμάκος
07-02-10, 13:49
Γενικά βγάζει πολύ γρήγορα μοντέλα η ΤΟΥΟΤΑ κ δεν προλαβένεις να χαρείς οτι έχεις καινούριο αμάξι κ τσουπ βγαίνει το επόμενο!!!!!! Τουλάχιστον να μην βγάλει κανένα πρόβλημα!!!!!!:crazylol:crazylol


'Ετσι πάει δυστυχώς πλεον. Τότε με την Ε12 pre f/l δεν πρόλαβαν καλά καλά να χαρουν οι κάτοχοι της που χουν καινούριο αμάξι, μας πέταξαν την f/l στο τραπέζι μετά από 2 χρόνια.
Να έχεις αμάξι 2 χρονων και να λες " Έχω το παλιό Corolla!". :crazylol

To θέμα όμως τώρα με το Αuris, όπως και τότε με την Ε12, είναι πως δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά, και μιλάω από μηχανικής άποψης.
Τώρα με την χαρτογράφηση δεν ξέρω τι παίζει αλλά οι κινητήρες μια φορά ίδιοι έμειναν.
Σίγουρα στις f/l εκδόσεις θεραπεύονται οι "παιδικές ασθένεις" των pre αλλά δεν είχα ακούσει τίποτα για τους 1.33 dual vvt-i και τους 1.600 valvematic.

Η μόνη ουσιαστική f/l που έχει δημιουργηθεί κατα την γνώμη μου ήταν η ΖΖΕ111 η οποία διαφοροποιούνταν αρκετά από τον προκάτοχό της στους περισσότερους τουλάχιστον τομείς.

COROLLAKIAS MIXALHS
07-02-10, 13:53
Γενικά βγάζει πολύ γρήγορα μοντέλα η ΤΟΥΟΤΑ κ δεν προλαβένεις να χαρείς οτι έχεις καινούριο αμάξι κ τσουπ βγαίνει το επόμενο!!!!!! Τουλάχιστον να μην βγάλει κανένα πρόβλημα!!!!!!:crazylol:crazylol

Ζηση πες μου οτι μου κανεις πλακα τωρα.Δηλαδη οι αλλες μαρκες τι να πουν για γρηγορα μοντελα;Καποτε η toyota εβγαζα γρηγορα.Τωρα εχει πεσει πολυ ως.:mad

Τζιμάκος
07-02-10, 13:58
To διάστημα που μεσολαβεί για να βγάλει καινούριο μοντέλο εννοεί ο Ζήσης Mike.

Θα συμφωνήσω όμως απόλυτα μαζί σου στο πόσο γρήγορα είναι πλέον τα μοντέλα της... :(

Υπομονή...

COROLLAKIAS MIXALHS
07-02-10, 14:04
To διάστημα που μεσολαβεί για να βγάλει καινούριο μοντέλο εννοεί ο Ζήσης Mike.

Θα συμφωνήσω όμως απόλυτα μαζί σου στο πόσο γρήγορα είναι πλέον τα μοντέλα της... :(

Υπομονή...

Η toyota πρεπει να βγαλει ενα μοντελο οπως το type r.ΕΚει θα βγει ολη η japanila.Και οχι να παλευει με facelift στο auris αλλα με ουσιαστικοτερες μηχανικες βελτιωσεις.

GMASTER6
07-02-10, 15:00
Η toyota πρεπει να βγαλει ενα μοντελο οπως το type r.ΕΚει θα βγει ολη η japanila.Και οχι να παλευει με facelift στο auris αλλα με ουσιαστικοτερες μηχανικες βελτιωσεις.
γιαυτο παιδες υπομονη να δουμε το FT-86...ελπιζω μονο να το φερουν και σε ευρωπη και οχι μονο ιαπωνια αλλιως θα πεσει πολυ ντοματα!!!
Με τον ανταγωνισμο που υπαρχει πλεον στις αυτοκινητοβιομηχανιες το μικρο χρονικο διαστημα μετα pro και f/l ειναι το λιγοτερο που μπορουν να κανουν...αλλα ειναι πραγματικα κριμα γιατι την ιδια στιγμη ο ιδιος ανταγωνισμος εχει οδηγησει να εχει γεμισει η αγορα τουρμπατα 1.4αρια και 1.6αρια και η toyota να ποεριοριζεται σε εξωτερικες παρεμβασεις στο auris...:confused

Ζήσης
07-02-10, 18:27
γιαυτο παιδες υπομονη να δουμε το FT-86...ελπιζω μονο να το φερουν και σε ευρωπη και οχι μονο ιαπωνια αλλιως θα πεσει πολυ ντοματα!!!
Με τον ανταγωνισμο που υπαρχει πλεον στις αυτοκινητοβιομηχανιες το μικρο χρονικο διαστημα μετα pro και f/l ειναι το λιγοτερο που μπορουν να κανουν...αλλα ειναι πραγματικα κριμα γιατι την ιδια στιγμη ο ιδιος ανταγωνισμος εχει οδηγησει να εχει γεμισει η αγορα τουρμπατα 1.4αρια και 1.6αρια και η toyota να ποεριοριζεται σε εξωτερικες παρεμβασεις στο auris...:confused
Ήθελα να ήξερα τί ξέρουν παραπάνω οι Γερμανοί κ οι Γάλλοι απο του Ιάπωνες κ βγάζουν τόσα Golf, Scirocco, OPC, Ibiza Cupra, 207 Rallye, κ κ κ κ κ κ κ κ η ΤΟΥΟΤΑ ΓΙΑΤΙ δεν βγάζει ένα αυτοκίνητο για να γαζώσει τα υπόλυπα αυτοκίνητα μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος???????:question:-x:-x:-x:crazylol
Τι είναι αυτό που δεν κάνουν κ γιατί?

Τζιμάκος
07-02-10, 18:44
Και η Toyota βγάζει τρελά κομμάτια αλλά τα κρατάει στην Ιαπωνία.
Στην Ευρώπη απευθήνεται σε συγκεκριμένη μερίδα καταναλωτών.
Στοχεύει στον μέσο άνθρωπο-οικογενειάρχη που θέλει ένα αξιόπιστο αυτοκίνητο που να του προσφέρει άνεση για normal οδήγηση εντός και εκτός πόλης.
$@Λ@κ&@ τους βέβαια αλλά πάντα βασικό ρόλο παίζουν τα λεφτά και εφόσον η Toyota βλέπει πως αυτή η πολιτική που κρατάει εδώ και χρόνια είναι επικερδοφόρα, δεν βρίσκει κάποιο λόγο να την αλλάξει, " ρίχνοντας " έτσι όλους τους υπόλοιπους οπαδούς της που τσιμπάνε λίγο παραπάνω το γκαζάκι.

Ζήσης
07-02-10, 18:58
Και η Toyota βγάζει τρελά κομμάτια αλλά τα κρατάει στην Ιαπωνία.
Στην Ευρώπη απευθήνεται σε συγκεκριμένη μερίδα καταναλωτών.
Στοχεύει στον μέσο άνθρωπο-οικογενειάρχη που θέλει ένα αξιόπιστο αυτοκίνητο που να του προσφέρει άνεση για normal οδήγηση εντός και εκτός πόλης.
$@Λ@κ&@ τους βέβαια αλλά πάντα βασικό ρόλο παίζουν τα λεφτά και εφόσον η Toyota βλέπει πως αυτή η πολιτική που κρατάει εδώ και χρόνια είναι επικερδοφόρα, δεν βρίσκει κάποιο λόγο να την αλλάξει, " ρίχνοντας " έτσι όλους τους υπόλοιπους οπαδούς της που τσιμπάνε λίγο παραπάνω το γκαζάκι.
Δηλαδή για να πάρεις ένα γρήγορο αυτοκίνητο πρέπει να το κάνεις εισαγωγή απο το εξωτερικό!!!!!!:crazylol:crazylol

GMASTER6
07-02-10, 18:58
Και η Toyota βγάζει τρελά κομμάτια αλλά τα κρατάει στην Ιαπωνία.
Στην Ευρώπη απευθήνεται σε συγκεκριμένη μερίδα καταναλωτών.
Στοχεύει στον μέσο άνθρωπο-οικογενειάρχη που θέλει ένα αξιόπιστο αυτοκίνητο που να του προσφέρει άνεση για normal οδήγηση εντός και εκτός πόλης.
$@Λ@κ&@ τους βέβαια αλλά πάντα βασικό ρόλο παίζουν τα λεφτά και εφόσον η Toyota βλέπει πως αυτή η πολιτική που κρατάει εδώ και χρόνια είναι επικερδοφόρα, δεν βρίσκει κάποιο λόγο να την αλλάξει, " ρίχνοντας " έτσι όλους τους υπόλοιπους οπαδούς της που τσιμπάνε λίγο παραπάνω το γκαζάκι.
ετσι ειναι οπως τα λες αλλα εχει χασει και θα συνεχισει να χανει οπαδους της πραγματικης οδηγησης οσο δεν εχει να αντιπαραταξει κατι πιο σπορτιφ στην γκαμα της...και ειδικα τωρα πια που ο ανταγωνισμος ειναι στο ζενιθ του και καλυτερος απο ποτε!

Ζήσης
07-02-10, 19:04
ετσι ειναι οπως τα λες αλλα εχει χασει και θα συνεχισει να χανει οπαδους της πραγματικης οδηγησης οσο δεν εχει να αντιπαραταξει κατι πιο σπορτιφ στην γκαμα της...και ειδικα τωρα πια που ο ανταγωνισμος ειναι στο ζενιθ του και καλυτερος απο ποτε!
Παιδιά κακά τα ψέματα όλοι μας ή οι περισσότεροι απο εμάς κοιτάμε να ανεβάσουμε την υποδύναμη του αυτοκινήτου μας κ όσοι δεν μπαίνουν στο τριπάκη να ανεβάσουν άλογα με μετατροπή όσο κ να αγαπάνε τα Ιαπωνέζικα αυτοκίνητα θα πάνε αλλού κ αυτή είναι η αλήθεια:-x:-x:-x ΔΥΣΤΥΧΩΣ

Τζιμάκος
07-02-10, 19:19
εχει χασει και θα συνεχισει να χανει οπαδους της πραγματικης οδηγησης οσο δεν εχει να αντιπαραταξει κατι πιο σπορτιφ στην γκαμα της...και ειδικα τωρα πια που ο ανταγωνισμος ειναι στο ζενιθ του και καλυτερος απο ποτε!

Πολύ σωστός GMASTER6. Την μπάλα η Toyota είχε αρχίσει να την χάνει σε αυτό τον τομέα λίγο πριν σταματήσει την παραγωγή του TS. Eίχε 3 πολύ ισχυρούς αντίπαλους, το τότε TypeR, που βγήκε και ο νικητής της μάχης των GTI, το Golf Gti, που παρόλα τα πρβλήματα που έβγαζε (και βγάζει :crazylol) είχε πολύ ρεύμα καθώς καθιέρωσε αυτή την κατηγορία και το Leon (FR/ Cupra), μια πιο προσιτή και σπορ εναλλακτική του Golf.
To TS ήταν τρομερό αμάξι και είχε αποκτίσει με άνεση το δικό του κοινό και φυσικά όχι άδικα. Τότε βρήκαν όλοι και το κατηγορούσαν για το μη-απενεργοποιήσιμο ESP.
Μην ξεχνάς πως τότε ήταν η μεταβατική περίοδος κατά την οποία το απενεργοποιήσιμο ESP γινόταν μέρος του στάνταρ εξοπλισμού των περισσότερων αυτοκινήτων (με προβάδισμα βέβαια των πιο γρήγορων).
Ένας μελλοντικός αγοραστής ο οποίος δεν τύγχανε να έχει κάποια εμπειρία με TS τα έβαζε όλα στο τραπέζι και έβλεπε τι τον συνέφερε περισσότερο, έβλεπε και όλες τις άδικες κατηγόριες οπότε... Πολύ θέλει?
Πήγαινε στον ανταγωνισμό.
Δεν λέω πως η TS πάτωσε σε πωλήσεις, απλά δεν έπιασε τον απαιτούμενο αριθμό για αυτό και μας πασάρουν όλα τα αμάξια βασισμένα στην απλή μετακίνηση πλεον.
Προσωπικά το βλέπω λίγο δύσκολο να ξυπνάει η ΤΟΥΟΤΑ, τώρα παίζει όλο με υβριδικά και δεν πιστεύω πως συνειδητοποιεί τον ανταγωνισμό ο οποίος , ακόμα και σε αυτόν τον τομέα έρχεται καλπάζοντας.
Ακόμα και το FT-86 να φέρει ( ΜΑΚΑΡΙ!!! ), δεν αρκεί.
Θα πρέπει να βγάλει και πιο σπιρτάτα αυτοκίνητα με λίγα κυβικά.
Συγγνώμη για το μεγάλο post.

Ζήσης
07-02-10, 19:27
Προσωπικά το βλέπω λίγο δύσκολο να ξυπνάει η ΤΟΥΟΤΑ, τώρα παίζει όλο με υβριδικά και δεν πιστεύω πως συνειδητοποιεί τον ανταγωνισμό ο οποίος , ακόμα και σε αυτόν τον τομέα έρχεται καλπάζοντας.
Ακόμα και το FT-86 να φέρει ( ΜΑΚΑΡΙ!!! ), δεν αρκεί.
Θα πρέπει να βγάλει και πιο σπιρτάτα αυτοκίνητα με λίγα κυβικά.
Συγγνώμη για το μεγάλο post.
Ακριβώς αυτό είναι που είναι το εκνευριστικό ρε Τζιμάκο οτι γιατί δεν κάνει κάτι να βγάλει το AURIS 1600 με 200 άλογα γιατί? Εχει βγάλει κ η κουτσή Μαρία 1400 κ 1600 TURBO κ η ΤΟΥΟΤΑ γιατί να μην κάνει μια τέτοια κίνηση?

Τζιμάκος
07-02-10, 19:33
Ακριβώς αυτό είναι που είναι το εκνευριστικό ρε Τζιμάκο οτι γιατί δεν κάνει κάτι να βγάλει το AURIS 1600 με 200 άλογα γιατί? Εχει βγάλει κ η κουτσή Μαρία 1400 κ 1600 TURBO κ η ΤΟΥΟΤΑ γιατί να μην κάνει μια τέτοια κίνηση?


Γιατί ρε Ζήση, κάνοντας μια περίληψη των όσων έγραψα σε προηγούμενα post, η μαμά Toyota θεωρεί πως πίσω από τα τιμόνια της εδώ στην Ελλάδα κάθονται σκιάχτρα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Πάμε από το σημείο Α στο Β και τέρμα.
Δεν λαμβάνει υπ' οψην της 3 απλές λεξούλες αλλά τόσο σημαντικές για τους περισσότερους από εμάς εδώ μέσα και άλλους τόσους που δεν συμμετέχουν στο forum, "Fun To Drive".

DaveMustaine13
15-02-10, 15:58
Πηγα και το ειδα. Απλα πανεμορφο..

Alex-poli
15-02-10, 16:42
Τι έγινε νέος, βάλανε internet στο στρατό σε κάθε θάλαμο...? Πόσες μείνανε...?

DaveMustaine13
15-02-10, 19:17
Τι έγινε νέος, βάλανε internet στο στρατό σε κάθε θάλαμο...? Πόσες μείνανε...?

91 και βραδιασε. Οχι ρε τι ιντερνετ..εξοδουχος ειμαι και ηρθα σπιτι :)

TmNemesis
15-02-10, 19:59
Πηγα και το ειδα. Απλα πανεμορφο..

Λευτέρη,που το είδες Καβάλα ή Ξάνθη???

Gauss
16-02-10, 13:58
Στην Καβάλα υπάρχει στην Ξάνθη δεν ξερω αν το έχουν αλλα υποθέτω πως ναι

giorgosvet
17-02-10, 10:25
παιδια μη χαιρεστε για το τιμονι κι αυτο παλιο ειναι το πηραν απο το rav 4

Fanis
17-02-10, 12:43
το ειδα live στον πασπ και μου αρεσε πολυ !!!!

DaveMustaine13
17-02-10, 18:57
Λευτέρη,που το είδες Καβάλα ή Ξάνθη???

Στην Καβαλα..

TmNemesis
23-02-10, 20:00
Έχει κανένας ακούσει, στο καινούργιο θα βάλει τον 18αρη κινητήρα???
Προς το παρόν το site της TOYOTA έχει μόνο τον 1.33, 1.6, &1.4 diesel,ρώτησα σε μια αντιπροσωπία και ο πωλητής δεν ήξερε καν ότι υπάρχει ο ντιζελοκινητήρας πόσο μάλλον για τον 18αρη.

JL_e10
23-02-10, 20:07
Και να μην τον βαλει η ΤΟΥΟΤΑ ολο και καποιος θα "σφαξει" τον 1ZR-FAE να τον κανει 2ZR.

toyota mania
23-02-10, 22:28
Έχει κανένας ακούσει, στο καινούργιο θα βάλει τον 18αρη κινητήρα???
Προς το παρόν το site της TOYOTA έχει μόνο τον 1.33, 1.6, &1.4 diesel,ρώτησα σε μια αντιπροσωπία και ο πωλητής δεν ήξερε καν ότι υπάρχει ο ντιζελοκινητήρας πόσο μάλλον για τον 18αρη.Υπαρχει εδω και καιρο 18αρι Auris και απο διαβασα γαζωνει.

TmNemesis
24-02-10, 13:01
Υπαρχει εδω και καιρο 18αρι Auris και απο διαβασα γαζωνει.

Ναι,υπήρχε στην pro face-lift έκδοση.Και εγώ το ίδιο είχα ακούσει ότι του πάει γάντι.
Αλλα δεν ξέρω, δεν μπορώ να βγάλω άκρη για το face-lift αν θα το φορέσει και σε αυτό η ΤΟΥΟΤΑ.

JL_e10
24-02-10, 13:25
Γιατι να μην τον βαλουν? Ειναι ισως το πιο αξιοπρεπες μοτερ που μπορει να μπει στο βαρυ Auris, αν τον ακυρωσουν τι θα γινει? Κι ερχομαι και ρωτω κατι που το σκεφτομαι εδω και καιρο. Παιζουν τιποτα βελτιωσεις για τα Auris? Ή μενουν εκει στα αλογα που βγαζουν μονα τους?

DaveMustaine13
24-02-10, 18:43
Το 1.8 υπηρχε μονο σε αυτοματο..

TmNemesis
24-02-10, 19:55
Το 1.8 υπηρχε μονο σε αυτοματο..

Μακάρι,αλλά δεν ...
Ρώτησα αρχές Ιανουαρίου στην ΤΟΥΟΤΑ και υπήρχε με μηχανικό κιβώτιο (6 ταχυτήτων) & μόνο στην έκδοση Unique.
Τιμή με το κλειδί στο χέρι,σε άσπρο χρώμα ήταν 20300Ε (είχε μια έκπτωση 1500Ε). Αλλά και πάλι δεν είχε αυτοκίνητο στην Ελλάδα έπρεπε να γίνει η παραγγελία και βλέποντας...

ALIEN-3-
25-02-10, 01:33
Όσο πείρα εγώ το 1.6 124 όταν πρωτοβγήκε :banghead

JL_e10
25-02-10, 01:48
Πες οτι τωρα πουλας το 1,6 124ps και πας να παρεις το 1,8 καινουργιο. Ποσα θα πιασει το δικο σου? Τι μεταπωλητικη αξια εχει τωρα?

ALIEN-3-
25-02-10, 13:48
Όχι δεν το πουλάω δεν με συμφέρει μια τέτοια κίνηση .Απλά είπα ότι το εγώ αγόρασα το 1.6 όσο πωλούσε η τουοτα το 1.8 μετά από 2 χρόνια .............