PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακληση για Auris (και αλλων μοντελων Toyota)


nipponpower
30-01-10, 02:07
Ειναι πολυ πιθανο αρκετοι απο εμας ,αν οχι ολοι μας, τις επομενες μερες να επισκεφτουμε καποια αντιπροσωπια Toyota για μια διορθωση στο μηχανισμο του πενταλ του γκαζιου.
Περισσοτερες λεπτομερειες εδω :

http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/?aid=59460

GMASTER6
30-01-10, 04:56
Tι εγινε ρε παιδια ολο θεματα με ανακλησεις toyota διαβαζω τις τελευταιες μερες...επιδημια επεσε?:(

giorgisrog
30-01-10, 05:04
αυτο το προβλημα αν δε κανω λαθος ηταν αρκετο καιρο γνωστο στη μαμα τουοτα. αλλα μαλλον τωρα θελει να δειξει ποσο καλη μαμα ειναι και ποσο προστατευει τα παιδια της,γι αυτο το κανει. κατα τη γνωμη μου σωστα πραττει. ασχετα αν χασει λιγη απο τη δημοτικοτητα της με αυτο.που πιστεψτε με ειναι πολυ δυσκολο να χασει απο οσους την προτιμουν, ακομα και με αυτες τις ανακλησεις.

GMASTER6
30-01-10, 05:28
αυτο το προβλημα αν δε κανω λαθος ηταν αρκετο καιρο γνωστο στη μαμα τουοτα. αλλα μαλλον τωρα θελει να δειξει ποσο καλη μαμα ειναι και ποσο προστατευει τα παιδια της,γι αυτο το κανει. κατα τη γνωμη μου σωστα πραττει. ασχετα αν χασει λιγη απο τη δημοτικοτητα της με αυτο.που πιστεψτε με ειναι πολυ δυσκολο να χασει απο οσους την προτιμουν, ακομα και με αυτες τις ανακλησεις.
Φυσικα και εννοειται το οτι πραττει κατα αυτο τον τροπο ειναι το πιο σωστο!Δεν νομιζω να υπαρχει καμια αυτοκινητοβιομηχανια στο μεγεθος της TOYOTΑ που να ρισκαριζε να κρεμασει τους πελατες της,λογω ελαττωματικου εξαρτηματος...Απλα το ανεφερα γιατι στο ιδιο τοπικ TOYOTA και ανακληση φαινεται πολυ περιεργο πως να το κανουμε:hehe :hehe :hehe

giorgisrog
30-01-10, 05:41
+1000!!!οντως και εγω συμφωνω μαζι σου. τι να κανουμε ομως? παντου τα παντα....αυτο για κανενα λογο δε θα με εκανε να σκεφτω να αλλαξω τη κορολα μου με κατι αλλο.

(τουλαχιστον οχι τωρα......κατσε να πιασω κανενα φραγκο και σου λεω μετα!!!!!)

Ma-corolla
30-01-10, 10:26
Τα toyota δεν τα αλλάζουμε παιδια.
Υπάρχει και αλλο τέτοιο θεμα εδώ με τον ίδιο περιπου τίτλο. Παλι για ανάκληση λέει.

Ζήσης
30-01-10, 10:27
Η ανάκληση δεν σταματά έτσι? Τώρα έπιασε κ το Auris??? :cry:

LIAKOYRAS
30-01-10, 11:53
παντως υπαρχει και η αλλη οψη του θεματος...η εταιρεια δεν χαμπαριαζει απο τη μειωση της αιγλης του ονοματος της και κανει αυτο που θεωρει καθηκον για τους πελατες της.
Για αλλη μια φορα ομως ειναι ευκαιρια ορισμενοι να αντιληφθουν οτι ΟΛΕΣ οι αυτοκινητοβιομηχανιες εχουν εξωτερικους συνεργατες απο τους οποιους προμηθευονται απαρτια και απο αυτους (και τον ποιοτικο ελεγχο της εταιρειας) καθοριζεται η ποιοτητα των προιοντων της
Επομενως "μαμα" μπαταριες-ζαντες-λαστιχα-τζαμια-αισθητηρες παρκαρισματος-ραδιοCD κτλ δεν υπαρχουν,υπαρχει συμφωνια της εταιρειας με καποιους εξωτερικους προμηθευτες με τυποποιηση και ελεγχο τηρησης των συμφωνιων των προδιαγραφων του προιοντος...

Ζήσης
30-01-10, 12:33
Φίλε "LIAKOYRAS" σε ένα μεγάλο βαθμό σημφωνώ μαζί σου γιατί είναι όπως τα λες αλλά σε αυτήν την περίπτωση ΔΥΣΤΥΧΩΣ μιλάμε για ένα ΠΟΛΥ σοβαρό γεγονός το οποίο όσο κ να μην μας αρέσει ρίχνει αυτην την γνωστή σε όλο τον κόσμο "αξιωπηστία"(σε οτι έχει να κάνει με το χώρο του μοτέρ) που εδώ κ πάρα πολλά χρόνια κρατάει η εταιρεία μας! Φυσικά το γεγονός οτι έκανε ανάκληση "σώζει" κατά κάποιον τρόπο το παιχνίδι γιατί με την κίνηση αυτή αναλαμβάνει τις ευθήνες της όπως οφήλη κάθε σοβαρή εταιρία!!!!!!

nipponpower
30-01-10, 16:12
Ελπιζω μετα την διορθωση να φυγει το ενοχλητικο σκαλοπατακι που υπαρχει οταν σανιδωνεις το γκαζι.
Αχ, και να γινει πιο αμεσο το ηλεκτρογκαζο :)

ALIEN-3-
30-01-10, 22:16
Ελπιζω μετα την διορθωση να φυγει το ενοχλητικο σκαλοπατακι που υπαρχει οταν σανιδωνεις το γκαζι.
Αχ, και να γινει πιο αμεσο το ηλεκτρογκαζο :)

Δεν θα υπάρξει καμιά διαφορά στην λειτουργία του γκαζιού .Σκαλοπάτι? Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα σκαλοπάτι....

sotoskap
30-01-10, 22:42
Toyota : Συγνώμη για χιλιάδες ανακλήσεις ΙΧ (http://troktiko.blogspot.com/2010/01/toyota.html)

nipponpower
30-01-10, 23:07
Δεν θα υπάρξει καμιά διαφορά στην λειτουργία του γκαζιού .Σκαλοπάτι? Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα σκαλοπάτι....

Ισως το δικο μου ειναι απο αυτα που χρειαζονται διορθωση στο γκαζι !

NikiforosGT
31-01-10, 09:25
Στην δουλειά μου έχουμε πάρει 2 πανομοιώτυπα Aygo με σειριακό σασμαν, το ένα έχει κάνει παρα πολλα χλμ ήδη από την πολύ χρήση. Μας 'έβγαλε πρόβλημα στο σασμαν και μας το άλλαξαν αφού είναι μέσα στην εγγύηση. Μετά άρχισε να κολάει το γκάζι! το έκανε μόνο με υγρασια και αφού είχε βρέξει!!! μια 2 φορές το πήγαμε στην Toyota δεν βρηκαν τπτ! την τρίτη φορά πήγε εκεί το αφεντικό και έγινε της πόπης. Τους λέει εγώ πάω συνέχεια Διόνυσο κτλ δίπλα από γρεμούς και το αμάξι κολλάει το γκάζι τέρμα και βαράει το στροφόμετρο κόφτες!!! δλδ αμα πέσω και σκοτωθώ θα πείτε α τελικά έφταιγε το γκάζι???? τελικά το πρόβλημα είναι στον μηχανισμό πίσω από το πεντάλ και μας το αλλάξανε ολόκληρο, έκαναν 3-4 μέρες και μας είχαν δώσει αμάξι αντικατάστασης το νέο Yaris. Το άλλο aygo που έχουμε με λιγότερα χλμ δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Αυτό με το γκάζι που είπα έγινε πριν 2μήνες περίπου ΠΡΙΝ γίνει το θέμα με τις ανακλήσεις και έχει να κάνει με τα χλμ που έχει το αμάξι! αν έχετε λίγα το πρόβλημα θα εμφανιστεί αργότερα! γιαυτό προληπτικά πρέπει να πάτε να σας το αντικαταστήσουν! ο αδερφος μου έχει το νεο Auris 1.3 αλλά δεν έχει ακόμα ούτε 10000χλμ, προς το παρόν κανένα προβλημα, πρέπει να το αλλάξει και αυτός όμως?

Ζήσης
31-01-10, 14:05
Φίλε Νικηφόρε να έχετε το νου σας κ με το άλλο AYGO γιατί μπορεί κ αυτό να έχει το πρόβλημα.....

ΕΡΩΤΗΣΗ??????Πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι οτι δεν θα παρουσιάσει πρόβλημα μετά την αλλαγή του γκαζιού?
Κ το δεύτερο το έχετε πάει για να το δεί? Μην το παρουσιάσει ξαφνικά?

NikiforosGT
31-01-10, 19:05
Όχι αλλά τώρα θα πάει έτσι κι αλλιώς λόγω των ανακλήσεων!

COROLLA1.6SOL
31-01-10, 22:20
Πιστευω οτι τωρα με την κριση εχει πεσει η :car ποιοτητα κατασκευης και θα ειναι συνχη η ανακληση μοντελων .

Telidis
31-01-10, 23:29
πριν λιγο στιν ΕΤ1 ειπε πος ενας λακαμας στιν λουισιανα (USA) πιρε φορα με το φορτιγακι του και επεσε πανο σε μια αντιπροσοπια!!!

στιν αστινομια ιποστιριξε οτι του κολισε το γκαζι :crazylol

λετε να δουμε τιποτα τετια κολπα κι εδο??? :question

Ζήσης
01-02-10, 13:29
Είναι λίγο :eek::eek::eek: αλλά δεν νομίζω να έχουμε τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο θα υπάρχει στο εξωτερικό!!!!!!!!!!:ANGEL

agapiou
01-02-10, 16:00
Για να μη δημιουργηθεί μπέρδεμα, κλειδώνει το παρόν θέμα, γιατί έχουν ανοίξει 3 θέματα, για το ίδιο πράγμα. Για τα σχόλια σας και ότι άλλο ανακοινωθεί, υπάρχει αυτό το θέμα.

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=19106