PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για βελτιωση


Dimitris_Sparti
24-01-10, 18:53
Καλησπερα παιδια. Εχω ενα corolla 20v το μαυροκαπακο, με εξατμιση και εισαγωγη (χωνια) και θελω να το ανεβασω λιγο σε αλογα. Με εχει φαει ενας μαστορας να βγαλουμε τον ιμαντα χρονισμου και κατι να γυρισουμε ενα δοντι η δυο. Μ εχει πει οτι θα εχει πολλα χαμηλα και ψηλα περιπου τα ιδια αλλα γενικοτερα οτι θα δω διαφορα. Μ ειπε επισης οτι θα καιει παραπανω βενζινη και οτι θα βγαζει περισοτερα καυσαερια. Εχει ακουσει η δοκιμασει κανεις κατι τετοιο? Επισης τι αλλο θα μπορουσα να κανω για να ανεβω σε αλογα?? Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας :fierydevil:fierydevil

Χρηστος
24-01-10, 21:39
Καλησπερα παιδια. Εχω ενα corolla 20v το μαυροκαπακο, με εξατμιση και εισαγωγη (χωνια) και θελω να το ανεβασω λιγο σε αλογα. Με εχει φαει ενας μαστορας να βγαλουμε τον ιμαντα χρονισμου και κατι να γυρισουμε ενα δοντι η δυο. Μ εχει πει οτι θα εχει πολλα χαμηλα και ψηλα περιπου τα ιδια αλλα γενικοτερα οτι θα δω διαφορα. Μ ειπε επισης οτι θα καιει παραπανω βενζινη και οτι θα βγαζει περισοτερα καυσαερια. Εχει ακουσει η δοκιμασει κανεις κατι τετοιο? Επισης τι αλλο θα μπορουσα να κανω για να ανεβω σε αλογα?? Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας :fierydevil:fierydevil

μην το πειραζεις αν πηγαινει καλα!

tsaftsouf20V
25-01-10, 09:14
να πεις του ""μαστορα" σου να παει να κανει ταρζανιες σε αλλα μοτερια.... αυτο που θελει να κανει ειναι να δωσει προπορεια ενα δοντι στον εκκεντροφορο εισαγωγης η να ενα δοντι αργοπορια στον εξαγωγης. Το θεμα ειναι τι θα παθει το μοτερ σου οταν φτασει στις 4500-5000 που θα δουλεψει κ ο μεταβλητος χρονισμος του εκκ. εισαγωγης.... μαλον ενα μεγαλο BANG προβλεπεται!!!!

makatos3sgte
25-01-10, 15:34
Φιλε το 20v bt βελτιωνετε αρκετα δυσκολα και με αρκετα χρηματα καλυτερα αστο οπως ειναι μια χαρα παη και ειναι αξιοπιστο Οσο για το χρονισμο μονο με γραναζια ρυθμηζομενα θα κανης δουλεια και ενοητε και αλλους εκεντροφορους με τους μαμα δεν θα δεις αποτελεσμα (μπορη και να χασεις)

Γιαννης20v
25-01-10, 16:01
μπορεις να παρεις τον αγραφο που δινω .....:roll:

tsaftsouf20V
25-01-10, 16:31
μπορεις να παρεις τον αγραφο που δινω .....:roll:

με αγραφο κ τα χωνια που εχεις ειδη θα δεις σιγουρα 15 αλογα πανω αρκει να ειναι καλος ο προγραματιστης...

Dimitris_Sparti
31-01-10, 18:26
Παιδια καταρχην να σας ευχαριστησω για το χρονο σας και τις απαντησεις σας. Ειναι ενδιαφερουσες ολες, αλλα θα ηθελα να κανω κατι στο αμαξι σε πιο μικρο σταδιο, για αγραφο το εχω σκεφτει αλλα ειναι αρκετα τα χρηματα και οι καιροι ειναι δυσκολοι.. Εχω ακουσει οτι αν βαλω φλατζα TRD θα δω καποια διαφορα, εχει ακουσει κανεις τιποτα, η το εχει εφαρμοσει? Προγραμμα η αγραφο ισως αργοτερα. Ευχαριστω κ παλι για το ενδιαφερον. :shoothim:shoothim:shoothim:car:car:car:car

Γιαννης20v
31-01-10, 20:25
ποσα αλογα θες νανεβασεις με μια φλατζα?
προς θεου χωρις να θελω να σε πιεσω για να κερδισω εγω αν θες να δεις διαφορα μετα απο αυτα πουχεις κανει πας η για εγγεφαλο η για εκκεντροφορους αλλα οι εκκεντροφοροι για να δουλεψουν θελουν προγραμμα οποτε...
στο λεω γιατι εμενα αυτη θα ηταν η επομενη μου κινηση αν δεν αποφασιζα να δωσω ταμαξι.

GEORGE N.
31-01-10, 21:10
Δημητρη θελω σε ρωτησω το εξεις. Τα χωνια τα εβαλες απο την αρχη πανω ή στην πορια. Σε ρωταω να μου αν πραγματικα εχει διαφορα στην αποδωση το μοτερ. Πηγαινει καλυτερα στα ψηλα, χαμηλα ή ειναι πανω κατω ιδιο γιατι σκεφτομαι και εγω για χωνια.
Ευχαριστω εκ τον προτερων.

Dimitris_Sparti
02-02-10, 22:46
Δημητρη θελω σε ρωτησω το εξεις. Τα χωνια τα εβαλες απο την αρχη πανω ή στην πορια. Σε ρωταω να μου αν πραγματικα εχει διαφορα στην αποδωση το μοτερ. Πηγαινει καλυτερα στα ψηλα, χαμηλα ή ειναι πανω κατω ιδιο γιατι σκεφτομαι και εγω για χωνια.
Ευχαριστω εκ τον προτερων.
τα χωνια τα εβαλα μετα απο καιρο..πολυ θορυβο ειδικα 7 με 8 και μεγαλη διαφορα βαλε και θα μου πεις καπου στα 2 αυτοκινητα στο 400αριi...μονο προσοχη στο χωματοδρομο...εγω χωμα δεν παταω καθολου οσο μπορω....τα δικα μου ειναι πλαστικα μικρα υπαρχουν και μεγαλητερα μεταλλικα αλλα αυτα θελεις και εκκεντροφορους μου ειπαν γιατι κανει το αμαξι χαμηλα ακομα πιο ψωφιο.....βαλτα γρηγορα μην το σκεφτεσαι καθολου!!:shoothim:shoothim:shoothim<input id="gwProxy" type="hidden"><!--Session data--><input onclick="jsCall();" id="jsProxy" type="hidden">

agapiou
02-02-10, 23:04
Φίλε μου, κάνε ένα edit στο post σου και γράψε το με μικρά ελληνικά. Ευχαριστώ.

nikcarina
03-02-10, 18:21
Η ανοιχτη εισαγωγη με οτι χωνια και να βαλεις το μονο που κανουν ειναι να πνιγουν το μοτερ στον αερα... Θελει προγραμμα για να δουλεψει σωστα... Σε δυο μοτερ που δοκιμασαμε δεν εγινε τιποτε απολυτως παραμονο φασαρια...

GEORGE N.
03-02-10, 19:08
Αποτει βλεπω οι αποψεις διεισθανται μαλλον αν δεν τα δοκιμασω δεν θα καταλαβω αλλα πιστευω και εγω σε αυτο που λεει ο Νικος πολυς αερας για το τπτ χωρις προγραμμα. ( ευχαριστω Νικο καποια στιγμη θα σε παρω τηλ).

ari
04-02-10, 02:42
εβαλα χονια τα οποια τα πηρα απο τον μπαρμπαρη και ειδα 3 καροτσες διαφορα με πριν...μονο εξατμιση εχει το αμαξι μου...τα χονια δινουν πολυ και με μικρο κοστος..τελος

tsaftsouf20V
04-02-10, 07:57
εβαλα χονια τα οποια τα πηρα απο τον μπαρμπαρη και ειδα 3 καροτσες διαφορα με πριν...μονο εξατμιση εχει το αμαξι μου...τα χονια δινουν πολυ και με μικρο κοστος..τελος

3 καροτσες??? δλδ τα χωνια σου εδωσαν 25-40 αλογα ετσι για πλακα... Γιατι τοσα θες να κανεις 3 καροτσες διαφορα.... εκτος αν ετρεχες μονος σου οποτε... τελος

ari
04-02-10, 11:12
ναι ετρεχα μονος και εριξα 3 καροτσες στην σκια μου....καλα πλακα κανουμε τωρα? δοκιμασα με αμαξι που πηγαιναμε μαζι και ειδα την διαφορα που σου λεω. δεν ξερω τι αλογα πηρα,εννοειται πως δεν πηρα οσα λες,αλλα εχουν μεγαλη διαφορα..το τελος πηγαινε σε ολους αυτους που ελεγαν οτι δεν δινουν και απλα κανουν θορυβο.

alimonos
04-02-10, 13:00
για να μην αρπάζεστε μια δοκιμή σε συγκεκριμένη απόσταση (πχ 400μ) κι ένα χρονόμετρο θα σας πείσουν !!!

GEORGE N.
04-02-10, 15:37
Θα ηθελα αν μπορειται να μου δωσεται κανεναν αριθμο απο καποιο μαγαζι που μπορω να προμηθευτω ή εστω αν πουλαει καποιος. Για χωνια αναφερομαι..

παντελης 20v
04-02-10, 17:37
γεια παιδες αλλος ενας 20v,σχετικα μετα χωνια εχω δοκιμασει πολλα,1.εβγαλα το κουτι και ειμουν μετα πλαστηκα χωνια τα μαμα ,μετα πηρα κατι χωνια παλη πλαστηκα απο τον μπαρμπαρη αλλα ηταν κοντα αλλα κατι δεν μου αρεσε ψιλα λιγα πραγματα,και τελικα εφτιαξα αλουμινενια χωνια μακρια 48αρια και το αμαξι εγινε syper 6-8 καμια σχεσει σε ηχο μετα αλλα χωνια ,και αποδοσει,μετο κουτι το 20v ειναι πνιγμενο και κακος λενε οτι μετα χωνια δεν πανε.ειναι διαφορα 7-10 αλογα,το κουτι μονο χαμιλα δινει ψιλα σφιγκη.οτι στοιχιμα θελετε..ο ποιος θελει χωνια μπορω να του δωσο τηλ του ανθρωπου .και βαλτετα και μετα πειτε μου.

και με εναν φιλο που λεει για να δουλεψουν τα χωνια θελει προγραμα,δεν μου λεει κατι,πριν τα ειχα χωρις προγραμα και πηγενε σφαιρα,και μετα εβαλα προγραμα της power chips ειδα οτι ακομα καλητερα ,και μαμα μια χαρα παει φτιαξετε και θα δειτε... ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΕΣ ΣΚΥΛΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΤΟΥΡΜΠΙΝΕΣ ΣΙΩΠΟΥΝ 20V.........

Χρηστος
04-02-10, 18:13
παιδια το εχω πει και σε παλαιοτερα ποστ εχω μετρησει σε δυναμομετρο με μαμα εισαγωγη και χωρις αυτην (δηλαδη με τις παπιες)την ιδια σχεδον στιγμη και το μοτερ ηταν καλυτερο κατα 5,5 αλογα και 0,5κιλα ροπη.....εγω πιστευω αν ειχα χωνια να βαλω σιγουρα θα εβλεπα παραπανω αλλα μιλαμε πολυ θορυβοοοοοο....επισης για να δουλεψει σωστα η ελευθερη εισαγωγη σιγουρα πρεπει να κανετε τρυπα στο καπο σωστα σχεδιασμενη η να βρειτε καποιον αλλο τροπο να στειλετε κρυο αερα στο τετραπεταλουδο..

νικο το δικο σου μετα την επισκευη το εκανες βολτα με ανοιχτο το τετραπεταλουδο?ξερεις για το δικο σου αυτοκινητο ανεφερα πριν οταν το ειχε ο αλλος ιδιοκτητης.

Γιαννης20v
04-02-10, 18:40
παιδια το εχω πει και σε παλαιοτερα ποστ εχω μετρησει σε δυναμομετρο με μαμα εισαγωγη και χωρις αυτην (δηλαδη με τις παπιες)την ιδια σχεδον στιγμη και το μοτερ ηταν καλυτερο κατα 5,5 αλογα και 0,5κιλα ροπη.....εγω πιστευω αν ειχα χωνια να βαλω σιγουρα θα εβλεπα παραπανω αλλα μιλαμε πολυ θορυβοοοοοο....επισης για να δουλεψει σωστα η ελευθερη εισαγωγη σιγουρα πρεπει να κανετε τρυπα στο καπο σωστα σχεδιασμενη η να βρειτε καποιον αλλο τροπο να στειλετε κρυο αερα στο τετραπεταλουδο..

νικο το δικο σου μετα την επισκευη το εκανες βολτα με ανοιχτο το τετραπεταλουδο?ξερεις για το δικο σου αυτοκινητο ανεφερα πριν οταν το ειχε ο αλλος ιδιοκτητης.μηπως ομως Χρησταρα παιζει ρολο οτι εσυ εχεις maf κ οχι map?η λεω μακακιες?
παρολα αυτα αν τα χωνια δινουν δυναμη 6-8 εγω το βρισκω βλακεια!συνεχεια κοφτες θα δουλευεις?το θεμα ειναι να παρεις δυναμη παντου οχι να βαρας 8αρες για να παρεις τα ποδια σου.

ari
04-02-10, 18:44
πειτε τα ρε παιδια, εμενα ο μπαρμπαρης μου πε οτι εχει δει εως 8 αλογα..εγω παντως εμεινα απολυτα ευχαριστημενος και δεν προκειται να ξαναβαλω τον φιλτροκουτι.

nikcarina
04-02-10, 18:55
νικο το δικο σου μετα την επισκευη το εκανες βολτα με ανοιχτο το τετραπεταλουδο?ξερεις για το δικο σου αυτοκινητο ανεφερα πριν οταν το ειχε ο αλλος ιδιοκτητης.

Oχι Χρηστο δεν τα εβγαλα και δε νομιζω να το κανω γιατι για μενα και το ασημι που ειχα και το μαυρο στο Avesis ηταν σκετη φασαρια και τιποτε παραπανω... Ιδιως μετα τις 5.000rpm πεθαιναν στον αερα και δεν πηγαινανε...

Χρηστος
04-02-10, 19:09
μηπως ομως Χρησταρα παιζει ρολο οτι εσυ εχεις maf κ οχι map?η λεω μακακιες?
παρολα αυτα αν τα χωνια δινουν δυναμη 6-8 εγω το βρισκω βλακεια!συνεχεια κοφτες θα δουλευεις?το θεμα ειναι να παρεις δυναμη παντου οχι να βαρας 8αρες για να παρεις τα ποδια σου.

δεν μιλαω για το δικο μου ρε γιαννη, εμενα εχει μαφ οποτε δεν δουλευουν τα χωνια,πρεπει να το καταργησω και μετα τα λεμε.........

Dimitris_Sparti
08-02-10, 01:28
Θα ηθελα αν μπορειται να μου δωσεται κανεναν αριθμο απο καποιο μαγαζι που μπορω να προμηθευτω ή εστω αν πουλαει καποιος. Για χωνια αναφερομαι..
λέω να δωσω εγω τα δικα μου πλαστικα απο ον μπαρμπαρη για να βαλω πιο μακρυα να δω τι γινεται 6976712350 αν ενδιαφερεσαι το τηλ μου...

Dimitris_Sparti
08-02-10, 01:28
λέω να δωσω εγω τα δικα μου πλαστικα απο ον μπαρμπαρη για να βαλω πιο μακρυα να δω τι γινεται 6976712350 αν ενδιαφερεσαι το τηλ μου...:fierydevil:fierydevil:fierydevil:fieryd evil

Meleths
08-02-10, 17:58
This Dyno test was on an engine with mild cams and exhaust between STD Toyota Ram Tubes 70mm long Pro-Series Ram Tubes. The result is an increase of 14% @ 4400 RPM in torque and 11% increase in HP @ 7000 RPM

παντελης 20v
08-02-10, 21:05
o ποιος ενδιαφερε χωνια μακρια αλουμινενια μακρια μπορει να μου πει πανε γυρο στα 150 ευρο...και τα 4αρα..παραδωσει σε δυο εβδομαδες..

starlet_4age_bt
19-02-10, 21:42
εγω που δεν φοραω ουτε φιλτροκουτι ουτε αυτα τα χωνια,σκετο τετραπεταλουδο δλδ,λογικα αποδιδω καλυτερα απ οτι με φιλτροκουτι αλλα χειροτερα απ οτι αν θα φορουσα χωνια..πω!τι εξυπναδα ειναι αυτη που ειπα?επισης τα 5 ας πουμε αλογα που κερδιζεις ειναι διαφορα απο μοτερ με φιλτροκουτι σε χωνια,οχι απο σκετο σαν το δικο μου σε χωνια σωστα?οποτε δεν θα δω 5 αλογα διαφορα..αντε να δω 2..σκεφτομουν λοιπον να βαλω χωνια,αλλα ειδα πως εχουν διαφορες διαστασεις κ εξαρταται απο τι εκκεντροφορους φορας.καλα μεχρι εδω?με μαμα δηλαδη εκκεντροφορους στο μαυροκαπακο τι μηκος λετε να βαλω?η δεν παιζουν ρολο οι εκκεντροφοροι και το μηκος τους ειναι αναλογα αν θελεις να κερδισεις χαμηλα η ψηλα?

παντελης 20v
20-02-10, 13:57
48 χωνια θα βαλεις,μακρια,εκει θα δεις διαφορα δεν παιζει ρολο τι εκετροφορους φορας καμια σχεσει..κακος δεν εχεις τιποτα πανω,χανεις αρκετα,το ειχα κανει και εγω,αυτο παλια,εχω βαλει κοντα μακρια,τα μαμα και τελικα τα καλητερα ειναι τα μακρια..

GEORGE N.
03-04-10, 20:28
Καλησπερα σε ολους και καλη ανασταση, μολις χθες τοποθετησα τα χωνια που κατασκευασα ο ιδιος με σωλινα inox φ48,το αποτελεσμα με εντυπωσιασαι μετα τις 4500 στροφες το μοτερ πραγματικα ζωντανεψε και ενοειται ο ηχος απο το τετραπεταλουδο δεν παιζεται.

Συντομα φωτο.....

Dimitris_Sparti
06-04-10, 01:11
παντελη...το 48αρια που λεσ τι ειναι 48χιλιοστα το μηκοσ απο ακρη σε ακρη;;;κ τι ειναι αυτα αλουμινιου;;;:uthere

GEORGE N.
06-04-10, 11:39
Δημητρη φ48 ενοουμε την διαμετρο της σωληνας που θα γινει το χωνι που στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι αλουμινιο. Τωρα η διασταση του μηκους του χωνιου πρεπει να ειναι 7cm με 8cm απο την βαση του χωνιου.

ari
15-04-10, 15:22
παιδια να σας ρωτησω, πια ειναι η καταλληλη διαμετρος για εξατμιση? για μαυροκαπακο με φλαντζα και χοανια. εγω αυτη τι στιγμη φοραω φ55. μηπως με μεγαλυτερη αποδοσει καλυτερα? σε vti honda πρωτου σταδιου φορανε φ60 skunk.

GEORGE N.
15-04-10, 16:35
Η γνωμη μου φιλε ειναι οτι εχεις το καταλληλο μεγεθος το φ55, τετοια φοραω και εγω με χωνια και χωρις καταλυτη. Αυτο που ξερω ειναι οτι τα μοτερ τα 20ν θελουν περιορισμενη διασταση για να αποδωσει τα ανεμενομενα.

wastegate
15-04-10, 16:59
Ολα τα ατμοσφαιρικα θελουν ετσι για να εχουν συμπιεση..
Καταλυτη δεν εχεις , μεσσαιο δεν εχεις λογικα , τελικο τι εχεις ελευθερας?

ari
15-04-10, 18:32
καταλυτη δεν εχω, μεσαιο και τελικο εχω λογικα ελευθερας ειναι. απλα μου κανει εντυπωση που τα honda δουλευουν πολυ καλα με φ60.

GEORGE N.
15-04-10, 23:39
Φιλέ τι φλατζα φορας? Διαφορα ειδες?

ari
16-04-10, 01:32
trd φοραει φιλε μου... διαφορα εκανε μονο στην ροπη. αρπαζει καλυτερα στα χαμηλα.