PDA

Επιστροφή στο Forum : θορυβος συμπλεκτη


kiourkas
30-12-09, 12:59
Παιδια καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους.Αν και κατοχος corolla kai srarlet απο παλια ειμαι καινουργιος στο club.Αντιμετοπιζω εναν θορυβο οταν παταω το συμπλεκτη και στα δυο αμαξια καπως σαν ξξξξξξξξ.Ανοιγοντας το καπο εκει που παει η ντιζα υπαρχει ενα γρασαδωρακι.Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος μηπως θελει γρασσσο η κατι αλλο?Ευχαριστω

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
30-12-09, 14:31
βαλε λιγο γρασσακι και θα στρωσει

Ζήσης
30-12-09, 17:54
Παιδια καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους.Αν και κατοχος corolla kai srarlet απο παλια ειμαι καινουργιος στο club.Αντιμετοπιζω εναν θορυβο οταν παταω το συμπλεκτη και στα δυο αμαξια καπως σαν ξξξξξξξξ.Ανοιγοντας το καπο εκει που παει η ντιζα υπαρχει ενα γρασαδωρακι.Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος μηπως θελει γρασσσο η κατι αλλο?Ευχαριστω
Καλησπέρα παλικάρια κ χρόνια πολλά!!!!!!
Κ εγώ έχω ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα" αλλά μάλλον μου δώσατε την λύση χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε!!!!!!!!!!!!

corollapatra
30-12-09, 18:00
Και εμένα έτριζε ο συμπλέκτης αρκετό καιρό στην Corolla μου (Ε12). Άνοιξα το καπό, έριξα αρκετό σπρέυ γράσου στην μπουκάλα του συμπλέκτη. Ο θόρυβος δεν σταμάτησε αμέσως αλλά την επόμενη μέρα, αφού το σπρέυ έκανε τη δουλειά του, το τρίξιμο σταμάτησε...

Ζήσης
30-12-09, 18:15
Και εμένα έτριζε ο συμπλέκτης αρκετό καιρό στην Corolla μου (Ε12). Άνοιξα το καπό, έριξα αρκετό σπρέυ γράσου στην μπουκάλα του συμπλέκτη. Ο θόρυβος δεν σταμάτησε αμέσως αλλά την επόμενη μέρα, αφού το σπρέυ έκανε τη δουλειά του, το τρίξιμο σταμάτησε...
Μπορεί να μου πεί κάποιος που "περίπου" είναι η μπουκάλα του συμπλέκτη για να πάω να το φτιάξω μια στιγμή!!!!!!!!!!
Σας ευχαριστώ πολύ γιατί θα απαλλαγώ απο αυτό το θόρυβο!!!!!!!!!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
30-12-09, 18:17
ακριβώς το ίδιο τρίξιμο είχα κ εγώ στο κορολλα μου αλλά έριξα ένα σπρει γλυκερινης κ σταμάτησε κ σήμερα το ξανάκουσα...θα γίνει update χεχε...

madvinegar
30-12-09, 18:20
γλυκερινης..?

Οπως λεμε νιτρο-γλυκερινης...? :hehe

Ζήσης
30-12-09, 18:21
ακριβώς το ίδιο τρίξιμο είχα κ εγώ στο κορολλα μου αλλά έριξα ένα σπρει γλυκερινης κ σταμάτησε κ σήμερα το ξανάκουσα...θα γίνει update χεχε...
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!! Αυτο το σπρέι είναι διαφορετικό απο το "σπρέυ γράσου"? Ομορφες πληροφορίες!!!!!!!

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
30-12-09, 18:22
ακριβώς φίλε mad...ρίχνω την νιτρογλυκερίνη σε ένα ταψί,ξεκαθαρίζω την γλυκερίνη από το νίτρο,μετά ρίχνω το νίτρο στο τεπόζιτο κ την γλυκερίνη στην ντίζα......χεχεχεχεχεχεχεχε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

madvinegar
30-12-09, 18:24
χαχαχαχαχα! :hehe :hehe :hehe

kiourkas
30-12-09, 18:49
Φιλε πες μας στους ποσους βαθμους το βαζεις το ταψι στο φουρνο.Μην τα κρατας ολο για παρτη σου ,μπας και παρουμε και εμεις κανα γαιδουρακι:)

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
30-12-09, 18:57
χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ζήσης
30-12-09, 19:18
Α όλα κ όλα θέλω κ εγώ την μερίδα μου ή αλλιώς μερίδα του λέωντος!!!!!!!!!!! Κ θέλω κ ροζέ κρασί!!!!!!!!!!!
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
30-12-09, 19:48
Από τα όσα βλέπω που λέμε έχουμε σαλτάρει τελείως...κανονίστε να βρεθούμε ρε παλικάρια να λυώσουμε!!!!!!!



edit:σταματάμε τα παρατράγουδα στο θέμα το ανθρώπου................ο οποίος συμετέχει παρόλο που του το κάναμε καλοκαιρινό!!!

geodive
30-12-09, 21:43
καλησπερα .ενα θορυβο εκανε και εμενα στο πατημα του συμπεκτη. δεν θελει spray. τον θορυβο τον κανει στην μπιλια που κουμπωνει το διχαλο του συμπλεκτη. ειναι απλο. βγαζεις την φουσκα που εχει για καλυμα και με ενα μακρυ κατσαβιδι βαζεις λιγο γρασο στην μπιλια. με προσοχη. ειναι πολυ απλο.

keichi
31-12-09, 22:29
Παιδια εχω 3 corollitses(e90,e101,e111f/l) και το εκαναν και οι 3.Το εκανε επισης και yaris ενος φιλου.H λυση ειναι γρασσο σε σπρευ ΑΦΘΟΝΟ με καποιον να ειναι μεσα να κανει πατα-ασε.Το ριχνουμε σε μια μαυρη φουσκα στο εμβολακι του συμπλεκτη πανω στο σαζμαν που ειναι.Εχει μια τρυπουλα αυτο,εκει μεσα θελει.Μπορει να μη σταματησει με τη πρωτη και να ξαναχρειστει γρασσο μετα απο 2-3 μερες.Εμεις επιμενουμε και μετα σταματαει!

madvinegar
01-01-10, 19:33
Μπορει καποιος να ανεβασει μια φωτο να δουμε που ακριβως ριχνεις με το σπρει?

geodive
01-01-10, 22:08
παιδια οχι σπρει στο σημειο αυτο. αν παει μεσα στον δισκο θα γινει ζημια. θελει λιγο γρασο στο σημειο που ακουμπαει το εμβολακι της κατω αντλιας του συμπλεκτη στο διχαλο και στην μπιλια που κουμπωνει το διχαλο οπως εγραψα.
εγω αυτο κανω.ειμαι μηχανικος και για μενα αυτη ειναι η λυση.

madvinegar
02-01-10, 12:27
Φωτο πλιζζζζζ!

geodive
03-01-10, 22:13
δυσκολο να βγαλω φωτο εκει
ξεβιδωνεις την αντλια εχει 2 12αρες βιδες. την τραβας λιγο στην ακρη και με προσοχη βγαζεις την μαυρη λαστιχενια φουσκα χωρις πολλα ζορια. αν βαλεις ενα φακο θα δεις μια μπιλια που εκει πανω κουμπωνει το διχαλο απο την εσωτερικη πλευρα οχι προς τον δισκο. εκει με προσοχη θα βαλεις λιγο γρασο με ενα μακρυ και ψιλο κατσαβιδι. μετα τα ξαναβαζεις στην θεση τους αφου βαλεις λιγο γρασο στο σημειο που ακουμπαει το πιρακι της αντλιας πανω στο διχαλο.

GMASTER6
03-01-10, 22:20
Παιδια εχω 3 corollitses(e90,e101,e111f/l)...
Kλασσικο φαινομενο στα toyota μας!και το yaris που ειχα και η corolla το εκαναν!

Nikos4
26-03-13, 11:28
Εμένα μυριζη ο δίσκος και σήμερα άκουσα ένα τακ τακ θέλει αλαγη;;