PDA

Επιστροφή στο Forum : Κωδικός χρώματος Corolla TS f/l


PaNikos
08-12-09, 09:10
Καλημερα.Ξερει κανεις να μου πει τι κωδικο χρωματος εχει το corollaki μου για να παω να παρω λιγο χρωμα που θελω?..Το χρωμα του απο οτι καταλαβα ειναι το DARK GRAY MICA METALLIC 1F6 απο οτι γραφετε εδω μεσα.Τι θα παω να ζητησω απο τον χρωματοπωλη?...Ευχαριστω για την οποια βοηθεια σας

ranger
08-12-09, 09:16
Μετέφερα το θέμα μόνο του (να μην είναι στο τόπικ με τις διαφορές pro f/l με μετά f/l)...
τα παιδιά που ξέρουν ας σε βοηθήσουν... (αν και νομίζω ότι τον κωδικό του χρώματος σε όλα τα Ε-12 τον γράφει σε ένα αυτοκόλλητο που φαίνεται όταν ανοίγεις την πόρτα του οδηγού...:question

madvinegar
08-12-09, 09:24
Εμενα το γραφει σε μια μεταλικη πλακετα πονταρισμενη πανω στον "καθρεφτη" οταν ανοιξεις καπώ.

Νικο ο κωδικος του χρωματος οντως ειναι 3ψηφιος (πχ εμενα ειναι 8P4). Οταν θα πας με αυτο τον κωδικο στον χρωματοπώλη θα του πεις πως ειναι για ΤΟΥΟΤΑ και θα βγαλει αυτος τις ανάλογες καρτελες με τους ΤΟΥΟΤΟ-κωδικους χρωματος.

Επειδη λογικά υπάρχουν διάφορες αποχρώσεις του 1F6 (δλδ dark, dark grey, light grey κτλπ) πρεπει να πας στον χρωματοπώλη με το αμαξι και θα ακουμπήσει αυτος τις χρωματο-καρτελες στο αμαξι σου για να βρει την απόχρωση που πρέπει.

Μετα ξέρει αυτος τι χρωματα να αναμίξει για να φτιάξει το δικο σου...

Σε προειδοποιώ ότι ειναι λίγο ακριβουτσικο...

PaNikos
08-12-09, 09:45
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Θα το παω απο κει κ θα το φτιαξουμε καταλαβα.Να 'στε καλα ειστε πολυ γρηγοροι... (ε αφου εχετε corolla!!!)

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
08-12-09, 10:16
και γτ δεν πας σε μια ΤΟΥΟΤΑ με την αδεια θα σου σωσουν το δικο του χρωμα.

madvinegar
08-12-09, 10:21
H ΤΟΥΟΤΑ (όσον αφορά τα έτοιμα μπουκαλακια) νομιζω σου δινει χρωμα ειτε σε πολυ μικρο μπουκαλακι με το πινελακι, είτε σε ενα πιο μεγαλο σπρει. Δλδ πχ αν θελεις να βαψεις μια αεροτομη δεν σε βολευει τιποτα απο τα δυο.

Επισης στην ΤΟΥΟΤΑ σου δινουν ενα χρωμα για ολες τις αποχρωσεις. Δλδ εχω εχω κωδικο 8P4 αλλα ειναι το dark. Αλλος εχει 8P4 αλλα ειναι το light green. Το ιδιο μπουκαλακι θα δωσει και στους δυο μας που θα λεει απλα 8P4.

Με λιγα λογια το χρωμα που σου δινει η Τουοτα ειναι για γρατζουνιτσες και χτυπηματακια. Αν θελεις να βαψεις μεγαλο κομματι πρεπει να φτιαξεις χρωμα (και στην ΤΟΥΟΤΑ το φτιαχνουνε, δεν υπαρχει ετοιμο). Απλα φανταζομαι η ΤΟΥΟΤΑ θα στο πουλησει πολυ πιο ακριβά απ'ότι ο χρωματοπώλης...

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
08-12-09, 10:26
Εγω μια γνωμη ειπα απλα να παει να ρωτησει οχι να το παρει...

madvinegar
08-12-09, 10:29
Ναι, οκ. Δεν ειπα κατι. Απλά επειδη ειχα ψαχτεί στο παρελθόν για το θεμα, εξήγησα τη διαδικασία.

Φυσικά και μπορει, οπως λες, να κανει μια ερωτηση και στην αντιπροσωπια. Δεν χανει κατι.

PaNikos
08-12-09, 11:29
Εχω παψει να παταω σε αντ/ες για το οτιδηποτε.Θα παω σε ενα φιλο μου χρωματοπωλη το μεσημερι και θα μου βγαλει απο το ιδιο το αυτοκινητο για να μην γινει κανα λαθος και για πιο φθηνα εννοειτε.Θα σας πω σε λιγες μερες αν ολα πηγαν καλα

madvinegar
08-12-09, 11:51
Τι θελεις να βαψεις? Μεγαλο κομματι ή γρατζουνιτσες?

LIAKOYRAS
08-12-09, 15:34
εγω παντως που ειχα ασχοληθει παλαιοτερα ειχα παει σε χρωματοπολειο στο Περιστερι στο δρομο που παει απο πλατεια προς ποταμι και κοιτωντας την αδεια κυκλοφοριας εβγαλε ενα δειγματολογιο το οποιο το εβαλε πανω στο αμαξι και κοιταγε ποιο ταιριαζει,δλδ πχ αν ειναι ασημι βγαζει ενα φιλερ με 5-8 διαφορετικες αποχρωσεις το βαζει στο αμαξι προφανως για να δει ποσο τοχει αλλαξει ο χρονος και σου το δινει ειτε σε υγρη μορφη ειτε σε σπρευ

madvinegar
08-12-09, 15:36
Μια χαρα τα λες!

mpesikos
08-12-09, 17:05
οχι,δεν τα λεει καλα:hehe
πριν μερικες μερες που εβγαλα κ εγω χρωμα για να βαψω το σποιλερ,ρωτησα τον χρωματοπωλη κ μου ειπε πως tον κωδηκο τον δικο μου πχ(1d2)τον εχουν και αλλες εταιριες αλλα με αλλη αποχρωση η καθε μια κ γιαυτο υπαρχει αυτο το φιλερ τις διαφορετικες αποχρωσεις!

madvinegar
08-12-09, 17:22
Κοιτα... Επειδή τυχαίνει να έκανε ο πεθερός μου αυτη τη δουλεια...

Υπάρχει ένα προγραμμα νομιζω της siekens που συμπληρωνεις καποια στοιχεία (πχ μαρκα αυτοκινητου, κωδικό χρωματος κτλπ) και σου βγαζει ποιες αποχρωσεις υπάρχουν για το συγκεκριμένο κωδικό της συγκεκριμενης εταιρίας.

Πηγαινες μετά με το χρωματικό φιλερ της συγκεκριμενης εταιρίας και εβλεπες ποια αποχρωση ταιριαζει στο δικο σου.
Η συγκεκριμενη αποχρωση ειχε και το ονομα της απο πανω στο φιλερ, δλδ σου ελεγε συγκεκριμενα οτι ειναι το dark blue green tone πχ.

Πηγαινες μετα παλι στο προγραμμα της siekens και σου ελεγε ακριβως ποσα γραμμαρια απο καθε χρωμα επρεπε να αναμιξεις για να σου βγαλει την συγκεκριμενη αποχρωση.

Τα μετρουσες σε μικρο-ζυγαριά (την αναλογία εννοω!) τα ανακατευες και έτοιμος...

Η καθε εταιρία έχει το δικο της φιλλερ. Θυμαμαι ο πεθερος μου ειχε μια βαλιτσα και εκει μεσα ηταν χωρισμενα τα φιλερ αναλογα με την εταιρία...

PaNikos
10-12-09, 01:56
Οπως τα λες Μαικ χωρις το χρωματολογιο.Εβγαλε μια "φωτο" με ενα μηχανημα σαν camera και μετα το εβαλε στον υπολογιστη μαζι με τα στοιχεια.Του εβγαλε τις αναλογιες και ζυγιζοντας με λεπτομερεια εβαλε 10 χρωματα :roll: και ετοιμος

madvinegar
10-12-09, 09:01
Έλα ρε! Αυτος που πηγες ειναι πολύ high-tech! Κρατα διευθυνσεις και ονοματα μη μας χρειαστει!

Πόσο πήρες και πόσο σου χρεωσε αν επιτρεπεται?

tsport192
10-12-09, 11:49
Σωστός ο φίλος....Τα χρώματα ξεθωριάζουν με το πέρας του χρόνου και έτσι μπορεί να φαινόταν διαφορά, με τον φασματογράφο σου βγάζει χρώμα όπως ακριβώς ΤΩΡΑ το αυτοκίνητο....

PaNikos
11-12-09, 13:02
Ειναι στην κλεισθενους στον γερακα,Ακης.Οσο για την τιμη τα 100 γρμ. 10 € ....το χρωμα βγηκε τελειο ειναι πολυ καλος στην δουλεια του.Οτι θελετε πειτε μου