PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ


Babis63
28-10-09, 12:05
Σε auris 1.6 τοποθετηθηκαν μετα την αγορα αισθητηρες παρκαρισματος στον πισω προφυλακτηρα.
Το ερωτημα μου αφορα τον προειδοποιητικο ηχο και πως αυτος πρεπει να παραγεται.
Δηλαδη, οταν εγω βαζω οπισθεν ξεκιναει αμεσως ενα αργο επαναλαμβανομενο μπιμπ κι ας μην υπαρχει κανενα εμποδιο πισω. Οταν βεβαια πλησιαζει το αυτοκινητο σε εμποδιο η συχνοτητα του μπιμπ επιταχυνεται μεχρι που απο μπιμπ γινεται παρατεταμενος ηχος οταν το εμποδιο φτασει περιπου το 25-30 εκατοστα.
Ο προβληματισμος μου εγκειται στο εαν πρεπει ο μηχανισμος να ηχει αμεσως μολις εμπλακει η οπισθεν κι ας μην υπαρχει κανενα αυτοκινητο η εμποδιο πισω.
Καταλαβαινετε βεβαια οτι ειναι κατι το πολυ ενοχλητικο (αν μαλιστα χρειαζεται να κανεις μια αποσταση 200-300 μετρων με οπισθεν) να ακους συνεχως και χωρις λογο αυτο το μπιμπ συνεχεια.
Σε αυτοκινητα αλλων εταιρειων εχω παρατηρησει οτι το συστημα ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ αθορυβο μεχρι το οχημα να πλησιασει το εμποδιο.
Θα ηθελα καποιος-οι φιλοι που εχουν στα αυτοκινητα τους το συστημα αυτο να μου επιβεβαιωσουν αν πραγματι και στα δικα τους αυτοκινητα ηχει συνεχως με το που θα κουμπωσει η οπισθεν.

gi@nn@kis
28-10-09, 12:25
αν ειναι συνηθως "δωρο" απο την αντιπροσωπεια,επιλεγουν και βαζουν τους ποιο φθηνους και συνηθως και αναξιοπιστους!
αν ομως πληρωσει κανεις καποιους επωνυμους σιγουρα δεν θα εχει αυτο το αποτελεσμα!

tsport192
28-10-09, 12:33
200-300 μέτρα είναι 2-3 οικοδομικά τετράγωνα....πόσο συχνά κάνεις 2 τετράγωνα όπισθεν?????

billlllll
28-10-09, 12:33
Ακόμα και πολύ φθηνοί από internet που έχω αγοράσει δεν αρχίζουν να σφυρίζουν με το που μπει η όπισθεν, αλλά μόνο όταν πλησιάσει αντικείμενο.

Ίσως κάποιος δεν έχει μπει σωστά (χαμηλά, με κλίση) και 'διαβάζει' τον δρόμο; ή απλά έτσι είναι η λειτουργία τους.

Βέβαια το να ακούγονται συνέχεια έχει το καλό πως ξέρεις ότι δουλεύουν, επίσης είσαι σίγουρος πως τους ακούς ;)

sotoskap
28-10-09, 12:49
Ακόμα και πολύ φθηνοί από internet που έχω αγοράσει δεν αρχίζουν να σφυρίζουν με το που μπει η όπισθεν, αλλά μόνο όταν πλησιάσει αντικείμενο.

Ίσως κάποιος δεν έχει μπει σωστά (χαμηλά, με κλίση) και 'διαβάζει' τον δρόμο;......


Συμφωνω!
Και οι ΤΟΥΟΤΑ ετσι δουλευουν, δλδ αν βρουν καποιο εμποδιο (ξεκινουν με διακοπτομενο ηχο και οταν φτασεις κοντα γινεται συνεχομενος).

Λογικα δεν θα εχουν μπει σωστα (υψος απο το εδαφος ή πολυ κοντα ο ενας με τον αλλο ή αναποδα) και ανιχνευουν κατι και χτυπανε!

jason
28-10-09, 14:18
αφου μετα δουλευουν κανονικα,αν δεν ειχαν μμπει σωστα τοτε θα βαραγαν συνεχεια.σε ενα φιλο με focus με αισθητηρες απο την αντιπρωσοπια ετσι κανει,ενα συνεχομενο στην αρχη μεχρι να πλησιασει καπου

nipponpower
28-10-09, 14:50
Εχω και εγω ενα Auris 1.6 με τα 124 και εχω αισθητηρες παρκαρισματος. Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα(Babis63) : οταν βαζω και εγω οπισθεν ξεκιναει αμεσως ενα αργο επαναλαμβανομενο μπιμπ ενω δεν υπαρχει κανενα αντικειμενο πισω. Πρεπει να ειναι το συγκεκριμενο μοντελο αισθητηρων που τοποθετουν στα Auris.

tzou
28-10-09, 15:24
παιδια η λειτουργεια του καθε σετ αισθητηρων ειναι διαφορετικη δεν ειναι ολοι ιδιοι αρκετοι ειναι προβληματικοι οντος.το σωστο ειναι να με το που επειλεξεις ρην οπισθεν να ακουστει ενα ηχητικο σημα που δηλωνει οτι μπηκε σε λειτουργεια το σηστημα αλλα οχι και να ηχουν χωρις εμποδιο! υποψην οτι πολλοι ειναι υπερευαισθητοι και ανηχνευουν ακομη και τα πεζοδρομια αλλα και αντικειμενα που βρησκονται πλαγια αριστερα ή δεξια απο τον προφυλακτηρα.σημαντικο ρολο παιζει η σωστη τοποθετηση τους οπως και επειρεαζεται η λειτουργεια τους απο τη βροχη και τη λασπη του καθεται πανω τους απο τα λασπονερα του δρομου.ελπιζω να βοηθησα βαλτε και καμια φωτο με τους αισθητηρες να δουμε τι παιζει.

ALIEN-3-
28-10-09, 19:39
Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους δικούς μου, δουλεύουν άψογα

mpriskot
30-10-09, 00:49
καλημερα,

δινουν καποιο χαρτι με τους αισθητηρες που βαζουν; (εαν ειναι γνησιοι τογιοτα);

σας βαλανε το συστημα TPA-400 που λέει η τογιοτα ή κάποιο αλλο;

nipponpower
30-10-09, 16:08
καλημερα,

δινουν καποιο χαρτι με τους αισθητηρες που βαζουν; (εαν ειναι γνησιοι τογιοτα);

σας βαλανε το συστημα TPA-400 που λέει η τογιοτα ή κάποιο αλλο;


Θα το κοιταξω και θα σου απαντησω.

mpriskot
31-10-09, 01:11
οκ φίλε, ευχαριστω.

Babis63
31-10-09, 21:34
Εχω και εγω ενα Auris 1.6 με τα 124 και εχω αισθητηρες παρκαρισματος. Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα(Babis63) : οταν βαζω και εγω οπισθεν ξεκιναει αμεσως ενα αργο επαναλαμβανομενο μπιμπ ενω δεν υπαρχει κανενα αντικειμενο πισω. Πρεπει να ειναι το συγκεκριμενο μοντελο αισθητηρων που τοποθετουν στα Auris.

Παρηγορο το μηνυμα σου φιλε μου. Αυτο θελω να πιστευω κι' εγω και οχι πως ειναι ελλατωματικοι οι αισθητηρες ή εχει γινει κακη τοποθετηση.
Θελω επισης να δωσω καποια στοιχεια που απαντουν σε ερωτησεις των φιλων στο forum που ειχαν την ευγενεια και υπομονη να διαβασουν το θεμα που ανοιξα και να απαντησουν.
Οι αισθητηρες αγοραστηκαν (δεν ηταν δωρο) ταυτοχρονα με την αγορα του αυτοκινητου. Το μοντελο ειναι Ρ6019LMPA (Park Assist System Approved by TOYOTA HELLAS) και στη συσκευασια υπαρχει manual και καρτα εγγυησης διαρκειας 36 μηνων.
Λεπτομερεια, ισως σημαντικη, ειναι το γεγονος οτι στο εγχειριδιο που υπαρχει στην συσκευασια αναφερει ως κατασκευαστη την MetaSystem, Type: Activepark 4/14, Homologation nr. E1 024266. H ενδειξη TPA 400 που ειναι και ο τυπος αισθητηρων που αναφερει η ΤΟΥΟΤΑ στο site της, δεν αναγραφεται πουθενα στο φυλαδιο που εχω στα χερια μου. Ισως να το εγραφε στο κουτι που βεβαια δεν το κρατησα.
Η τοποθετηση εγινε σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο ΤΟΥΟΤΑ στην Αθηνα την επομενη της παραλαβης.
Διαβαζοντας προσεκτικα τις οδηγιες χρησης, γραφει για 1 μονο μπιμπ κατα την ενεργοποιηση τους. Μετα δεν πρεπει να ηχουν. ΜΟΛΙΣ ομως το συστημα ανιχνευσει εμποδιο απο αποσταση 1.60μ τοτε αρχιζει τα επαναλαμβανομενα μπιμπ.
Μηπως τελικα οταν κανω οπισθεν παντα υπαρχει κατι πισω ή πλαι σε αποσταση μικροτερη των 1.60μ? Θα το δοκιμασω σε κανενα...χωραφι και θα σας πω.;-)

sotoskap
31-10-09, 21:46
...Οι αισθητηρες αγοραστηκαν (δεν ηταν δωρο) ταυτοχρονα με την αγορα του αυτοκινητου. Το μοντελο ειναι Ρ6019LMPA (Park Assist System Approved by TOYOTA HELLAS) και στη συσκευασια υπαρχει manual και καρτα εγγυησης διαρκειας 36 μηνων. Η τοποθετηση εγινε σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο ΤΟΥΟΤΑ στην Αθηνα την επομενη της παραλαβης.
Διαβαζοντας προσεκτικα τις οδηγιες χρησης, γραφει για 1 μονο μπιμπ κατα την ενεργοποιηση τους. Μετα δεν πρεπει να ηχουν. ΜΟΛΙΣ ομως το συστημα ανιχνευσει εμποδιο απο αποσταση 1.60μ τοτε αρχιζει τα επαναλαμβανομενα μπιμπ.
Μηπως τελικα οταν κανω οπισθεν παντα υπαρχει κατι πισω ή πλαι σε αποσταση μικροτερη των 1.60μ? Θα το δοκιμασω σε κανενα...χωραφι και θα σας πω.;-)

Φαντάζομαι κοτσαδόρο δεν έχεις??? Ουτε τιποτε προστατευτικά στις γωνιες του προφυλακτήρα ή τελος παντων κατι κοντά στους αισθητηρες???

Αν ΟΧΙ τότε, οι αισθητηρες δεν ειναι τοποθετημένοι σωστά...Μπορει να ειναι κοντα ο ενας με τον άλλο ή να ειναι χαμηλα ή ακόμα και ανάποδα!!!

Babis63
31-10-09, 22:33
Φαντάζομαι κοτσαδόρο δεν έχεις??? Ουτε τιποτε προστατευτικά στις γωνιες του προφυλακτήρα ή τελος παντων κατι κοντά στους αισθητηρες???

Αν ΟΧΙ τότε, οι αισθητηρες δεν ειναι τοποθετημένοι σωστά...Μπορει να ειναι κοντα ο ενας με τον άλλο ή να ειναι χαμηλα ή ακόμα και ανάποδα!!!

Δεν εχω ουτε κοτσαδορο ουτε προστατευτικα στις γωνιες. Τωρα αν δεν ειναι τοποθετημενοι σωστα (κοντα μεταξυ τους ή χαμηλα) φανταζομαι δεν μπορει να γινει κατι γιατι οι τρυπες εχουν γινει. Ετσι δεν ειναι? Με το "αναποδα" τι ακριβως εννοεις? το μεσα - εξω? Αυτο δεν γινεται.

sotoskap
01-11-09, 09:55
....Τωρα αν δεν ειναι τοποθετημενοι σωστα (κοντα μεταξυ τους ή χαμηλα) φανταζομαι δεν μπορει να γινει κατι γιατι οι τρυπες εχουν γινει. Ετσι δεν ειναι? Με το "αναποδα" τι ακριβως εννοεις? το μεσα - εξω? Αυτο δεν γινεται.

Ναι. Αν οι αποστασεις μεταξυ τους, ειτε απο το εδαφος, δεν ειναι σωστες, δεν μπορει να γινει κατι παραμονο αν αλλαξεις προφυλακτηρα!

Για το αναποδα...Εχουν πανω και κατω μερος. Τους ξεκουμπωνεις απο την θεση τους, κανεις μια στροφή κατα 180 μοιρες (δλδ να ερθει το κατω μερος επάνω) και δοκιμαζεις να δεις αν διορθωθηκε.

Babis63
01-11-09, 10:04
Για το αναποδα...Εχουν πανω και κατω μερος. Τους ξεκουμπωνεις απο την θεση τους, κανεις μια στροφή κατα 180 μοιρες (δλδ να ερθει το κατω μερος επάνω) και δοκιμαζεις να δεις αν διορθωθηκε.

Καλημερα. Τωρα που ειπες το πανω κατω, βλεπω στην φωτο στο site της ΤΟΥΟΤΑ οτι εχουν ενα σημαδακι, τρυπουλα να το πω, στο πανω μερος του αισθητηρα. Μηπως συτο ειναι και ενδειξη πιο ειναι το πανω και ποιο το κατω?

sotoskap
01-11-09, 11:07
Καλημερα. Τωρα που ειπες το πανω κατω, βλεπω στην φωτο στο site της ΤΟΥΟΤΑ οτι εχουν ενα σημαδακι, τρυπουλα να το πω, στο πανω μερος του αισθητηρα. Μηπως συτο ειναι και ενδειξη πιο ειναι το πανω και ποιο το κατω?

Το σημαδακι δειχνει το πανω μέρος αλλα είναι για τους ΤPA400. Αυτοι καπως αλλιως αναγνωριζονται αλλα δεν ξέρω πως, θα ρωτησω και θα σου πω.

tzou
01-11-09, 11:31
εχουν και αυτοι ενα σημαδακι αλλα ειναι απο μεσα στο μπειζακι του αισθητηρα.πρεπει μα βγει ο προφυλακτηρας για να τσεκαρεις αν ειναι σωστα τοποθετημενοι.

Babis63
02-11-09, 00:21
εχουν και αυτοι ενα σημαδακι αλλα ειναι απο μεσα στο μπειζακι του αισθητηρα.πρεπει μα βγει ο προφυλακτηρας για να τσεκαρεις αν ειναι σωστα τοποθετημενοι.

Το σημαδακι δειχνει το πανω μέρος αλλα είναι για τους ΤPA400. Αυτοι καπως αλλιως αναγνωριζονται αλλα δεν ξέρω πως, θα ρωτησω και θα σου πω.

OK παιδια σας ευχαριστω πολυ.
Το βλεπω να τρωω παλι 1 μερα στο συνεργειο.
Το ποιος μπαινει δεξια, αριστερα και στη μεση δεν παιζει ρολο, μονο το πανω κατω ειναι ετσι? Να παω διαβασμενος τουλαχιστον να τα πω του μαστορα...

tzou
02-11-09, 00:32
εχει σημασια καθε καλωδιο στους meta αισθητηρες εχει ενα χρωμα καθε χρωμα πρεπει να ειναι σε μια συγκεκριμενη θεση στον προφυλακτηρα.πχ το ασπρο μεση και δεξια αλλα δεν θυμαμαι ακριβως σε πια θεση παει το καθε χρωμα εχω πανω απο χρονο να βαλω meta.αν θες μπορω να το κοιταξω να εισαι πιο διαβασμενος ακομα

nipponpower
02-11-09, 00:43
Τελικα δεν μπορω να βρω ποιο μοντελο εχω αλλα αυτο που παρατηρησα σημερα ειναι πως καμια φορα ,ακομα και αν δεν υπαρχει εμποδιο σε κοντινη αποσταση απο τον πισω προφυλακτηρα, οι αισθητηρες κανουν τον παρατεταμενο ηχο λες και εχω πισω μου κατι σε αποσταση λιγοτερη απο 20 εκατοστα...
Οποτε μαλλον κατι δεν παει καλα και με τους δικους μου αισθητηρες...
Θα κλεισω ραντεβου με το συνεργειο μεσα στη βδομαδα...

nipponpower
14-11-09, 03:34
Λοιπον πηγα τελικα σημερα στην αντιπροσωπια για τους αισθητηρες και ανακαλυψαν οτι ειχαν προβλημα. Τιποτα το σημαντικο απλα ειχαν τοποθετηθει μαλλον λαθος. Ο ηλεκτρολογος μεσα σε 5 λεπτα το εφτιαξε.
Τωρα κανει μονο ενα μπιπ οταν ενεργοποιειται η οπισθεν και χτυπαει σταδιακα οσο πλησιαζεις σε ενα εμποδιο.

gi@nn@kis
14-11-09, 09:37
ενα απο τα "λαθη" που κανουν ειναι να τοποθετουν τους αισθητηρες καπως στραβα με αποτελεσμα να διαβαζουν οτι θελουν!
ετσι ειχαν κανει και σε μενα ,μεχρι που αποφασισα και τους τοποθετησα σωστα επειδη μου ειχαν σπασει τα νευρα!

mpriskot
09-08-11, 01:52
Καλησπέρα,

έχετε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με τους αισθητήρες όταν έχει αρκετή ζεστη;

Σε εμένα όταν βάζω όπισθεν κάνει ένα παρατεταμένο μπιπ - ησυχία - παρατεταμένο μπιπ.

έχω παρατηρήσει ότι συμβαινει σε συνθήκες ζέστης (30+ βαθμοι)

είναι φυσιολογικό; έχει συμβεί σε κάνεναν άλλο;
οι αισθητηρες είναι της ΜΕΤΑ.