PDA

Επιστροφή στο Forum : Eκπομπες ρυπων σε 20v blacktop?


mazdakias
05-10-09, 19:44
Καλησπερα παιδια.Ειμαι πολυ πολυ νεος στο φορθμ σας απο οτι καταλαβαινετε ειμαι σε σταδιο μεταφορας απο ιαπωνα σε ιαπωνα.Τα τουοτα μου αρεσουν πολυ οπως και το corolla που εβαλα στο ματι να παρω...
Αλλα ακουσα σημερα για νεα μετρα που θα πληρωνουμε τελη κυκλοφορια αναλογα με τους ρυπους.Ο λογος που πουλαω το δικο μου ειναι αυτος,αν ειναι ετσι να μεινω στα ιδια τοτε μιας και οπως ολα τα ιαπωνεζικα ειναι σκυλος και ας εχει 300000 χιλιομετρα.
Στο θεμα μας υπαρχει καποιος γνωστης που να ξερει τι τιμες δινει η τουοτα για εκπομπες ρυπων σε αυτο το μοτερ?
Υπαρχει και ενα αλλο θεμα αφου το μοτερ αυτο δεν εχει ερθει ποτε ελλαδα πως θα φορολογηθει?
Ναι δεν εχει αλλα το υπουργειο το δηλωνει κανονικα η το δηλωνει απλα σαν 1600?Δηλαδη αλλαζει μονο τα κυβικα απο 1400 σε 1600 αλλα βαζει τους ρυπους του 1600 τηςν ιδιας χρονια και οχι του 20v??
Πιστευω οτι το θεμα θα απασχολησει πολλους τους επομενους μηνες και θα παρακαλουσα οποιος μπορει να δωσει μια απαντηση.Καποιος που εχει αλλαξει μοτερ ισως και το εχει δηλωσει μπορει να μας διαφωτισει.
Χιλια ευχαριστω παιδια και ελπιζω απο μηνα να ειμαι κανονικα στην παρεα σας!!!

Υ.Σ Συγνωμη για το εκτενες ποστ
Υ.Σ.2 Ετσι και αλλιως θα μπενω στο club μιας και ειστε ωραια παρεα.

pavlosTS
07-10-09, 11:24
Οι αυτοκινητοβιομηχανίες είναι υποχρεωμένες να δηλώνουν τις εκπομπές CO2 από μία χρονολογία και μετά, αν θυμάμαι καλά 2000 - 2001 (???)
Οποιοδήποτε μέτρο βγει που θα φορολογεί με βάση τις εκπομπές CO2 θα λαμβάνει υπόψη τους ρύπους από εκείνη τη χρονιά όπου επίσημα ανακοινώνονταν οι τιμές. Για παλαιοτέρα αυτοκίνητα θα εξακολουθήσουν τα κυβικά (των οποίων τα τέλη προφανώς θα αυξηθούν) αφού και δεν υπάρχουν επίσημες τιμές αλλά και τα παλιά οχήματα εκπέμπουν πολύ περισσότεο CO2.

Τώρα ενδιαφέρον προκύπτει τι θα γίνεται σε περιπτώσεις νέων οχημάτων που κάνουν μετατροπές. Π.χ. αν σε μια Ε12 βάλεις μοτέρ από 1.8 (νομίζω αυτή η μετατροπή εγκρίνεται), τι ρύπους θα θεωρείται ότι εκπέμπει? Γιατί οι ρύποι εξαρτώνται από το συνδυασμό αμάξωμα-κινητήρας-σασμαν, οπότε σε μια ενδεχόμενη μετατροπή δε ξέρω τι θα χρεώναν για τέλη.

Αλλά για παλιά αμάξια νομίζω ότι ότι και να γίνει τα τέλη θα συνεχίσουν να πηγαίνουν με τα κυβικά

mazdakias
07-10-09, 22:17
Οι αυτοκινητοβιομηχανίες είναι υποχρεωμένες να δηλώνουν τις εκπομπές CO2 από μία χρονολογία και μετά, αν θυμάμαι καλά 2000 - 2001 (???)
Οποιοδήποτε μέτρο βγει που θα φορολογεί με βάση τις εκπομπές CO2 θα λαμβάνει υπόψη τους ρύπους από εκείνη τη χρονιά όπου επίσημα ανακοινώνονταν οι τιμές. Για παλαιοτέρα αυτοκίνητα θα εξακολουθήσουν τα κυβικά (των οποίων τα τέλη προφανώς θα αυξηθούν) αφού και δεν υπάρχουν επίσημες τιμές αλλά και τα παλιά οχήματα εκπέμπουν πολύ περισσότεο CO2.

Τώρα ενδιαφέρον προκύπτει τι θα γίνεται σε περιπτώσεις νέων οχημάτων που κάνουν μετατροπές. Π.χ. αν σε μια Ε12 βάλεις μοτέρ από 1.8 (νομίζω αυτή η μετατροπή εγκρίνεται), τι ρύπους θα θεωρείται ότι εκπέμπει? Γιατί οι ρύποι εξαρτώνται από το συνδυασμό αμάξωμα-κινητήρας-σασμαν, οπότε σε μια ενδεχόμενη μετατροπή δε ξέρω τι θα χρεώναν για τέλη.

Αλλά για παλιά αμάξια νομίζω ότι ότι και να γίνει τα τέλη θα συνεχίσουν να πηγαίνουν με τα κυβικά

Το θεμα παντως με τους ρυπους ειναι αρκετα περιπλοκο.Ειναι να αγορασω μια ε11 του 2001 πρωην g6 1400 KYBIKA.τωρα φοραει μοτερ 1600 black.το μοτερ ειναι δηλομενο κανονικα και περασμενο κτεο κανονικα η μη εχει χαρτια παντως.Το υπουργειο σαν τι το εχει δηλομενο?Σαν γ6 του 2001 1600?ή σαν corolla χρονολογιας σαν αυτην που ειναι το μοτερ μιας και ειναι παλαιοερο?Μαλλον η πρωτη περιπτωση ισχιει.Υπαρχει κατι πανω στην αδεια που να το διακρινει για να μπορω να καταλαβω?Μηπως ξερεις τι co2 εκμπεμπει η corolla toy 2001 1600?Σας ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μπω στην παρεα σας!!

mazdakias
07-10-09, 22:43
Λοιπον παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο στο νετ το μονο που καταφερα να βρω ειναι αυτο.http://www.whatgreencar.com/view-car/14168/toyota-corolla-1_6_VVT_i_3__5dr
Οποιος μπορει να βρει κατι ποιο συγκεκριμενο θα ηταν πολυ καλο!

toyota mania
08-10-09, 00:32
Γιατι εχεις φαει κολλημα με τους ρυπους.Παρε τα αυτοκινητο και ευχαριστησου το

mazdakias
09-10-09, 09:24
Γιατι εχεις φαει κολλημα με τους ρυπους.Παρε τα αυτοκινητο και ευχαριστησου το
Δεν εχω κολημα φιλε μεσα στο σ/κ θα παει το αυτοκινητο μηχανικο και αν πει αυτος το οκ εκλεισε!Το θεμα για τους ρυπους μου μπηκε στο μυλαο γιατι διαβασα καποια πραγματα για το πως θα βγενουν τα σηματα με το νεο μετρο πασοκ.Πιστευω οτι και αλλους θα απασχολησει το θεμα και για αυτο το εψαξα.
Τωρα αν νομιζετε οτι δεν υπαρχει ενδιαφερον στο θεμα κλειδωστε το δεν ειναι τιποτα.

ranger
09-10-09, 09:33
μια χαρά τα λες ρε φίλε και καλά κάνεις και ασχολείσαι με τους ρύπους. δεν πρέπει να θυσιάζονται όλα στο βωμό της ιπποδύναμης. είναι λάθος που μερικοί ξηλώνουν τον καταλύτη για 3-4 άλογα και επίσης είναι λάθος να έχεις ένα μοτέρ και να μη σε νοιάζει τι βγάζει από πίσω...

πέρα λοιπόν από τα τέλη κυκλοφορίας, καλό είναι να έχουμε και λίγο οικολογική συνείδηση...
Αν βρεις άλλα στοιχεία σχετικά με τους ρύπους του συγκεκριμένου μοτέρ, μη διστάσεις να τα μοιραστείς μαζί μας.