PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρέμει το Auris μου.


slobs
13-09-09, 21:38
Καλησπέρα σας φίλοι!!! Θα ήθελα να σας περιγράψω το πρόβλημα μου και να ακούσω τις απόψεις μήπως και βρω λύση. Πριν ένα χρόνο τοποθέτησα ζαντολάστιχα στο auris 1.6 διαστάσεων 225/45/17”(τις διαστάσεις τις προτείνει και ο κατασκευαστής) . Οι ζάντες είμαι μάρκας G4 καινούργιες και όχι μεταχειρισμένες και τα λάστιχα Michelin ελαφρός μεταχειρισμένα.
Από το πρώτο ταξίδι που έκανα γιατί ταξιδεύω συχνά, παρατήρησα ότι το αυτοκίνητο τρέμει όταν τρέχω με 140χλμ για να το καταλάβετε είναι σα να πατάει πάνω σε ένα πατατάκι Raffles. Δεν έδωσα και πολύ σημασία αρχικά και έτσι δεν απευθύνθηκα στον τύπο που μου τα τοποθέτησε. Κάποια στιγμή έκανα ένα ταξίδι με τον κουμπάρο μου και μου είπε ότι παίζει να είναι ζυγοστάθμιση και πρέπει να το πάω αμέσως. Για να μην τα πολυλογώ πριν από μια εβδομάδα άλλαξα λάστιχα γιατί ήταν η ώρα του και κατέληξα σε Continental Sport Contact 3, επί τις ευκαιρία έγινε ζυγοστάθμιση και μετά από δυο μέρες έκανα ταξίδι (Ε.Ο Αθηνών – Λαμίας) παρατήρησα ότι το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει και αποφάσισα να κάνω και μια ευθυγράμμιση μιας και τα καινούρια λάστιχα είχαν μαζέψει 600 χλμ από το ταξίδι. Η ευθυγράμμιση δεν έδειξε κάτι στραβό και έτσι τζάμπα και τα λεφτά, αλλά απέκλεισα τις περιπτώσει ζυγοστάθμιση / ευθυγράμμιση.
Θέλοντας λοιπόν να πάρω και τη γνώμη του μηχανικού για το πρόβλημα μου είπε ότι εφόσον τα παραπάνω είναι σωστά, ή έχω στραβή ζάντα (πράγμα που εδώ και ένα χρόνο τις προσέχω όσο καλύτερα μπορώ και δεν τις έχω πονέσει πολύ) ή θα πρέπει να κάνω ζυγοστάθμιση όλο τα αυτοκίνητο σε κάποιο μεγάλο βουλκανιζατέρ, στο οποίο σου ζυγίζουν τροχούς τους δίσκους των φρένων επάνω στο αυτοκίνητο!!(πρώτη φορά άκουγα κάτι τέτοιο, υπάρχει?).

Ζητώ συγνώμη αν κούρασε το κείμενο, αλλά η απογοήτευση είναι μεγάλη για το αμαξάκι μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους

Stetas
13-09-09, 21:55
...θα πρέπει να κάνω ζυγοστάθμιση όλο τα αυτοκίνητο σε κάποιο μεγάλο βουλκανιζατέρ, στο οποίο σου ζυγίζουν τροχούς τους δίσκους των φρένων επάνω στο αυτοκίνητο!!(πρώτη φορά άκουγα κάτι τέτοιο, υπάρχει?).
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους

Για τους τροχούς γνωρίζω οτι υπάρχει, και μάλιστα αυτή η ζυγοστάθμιση που γίνετε με τις ρόδες φορεμένες στο αυτοκίνητο είναι η καλύτερη ζυγοστάθμιση.
Σίγουρα το πρόβλημά σου είναι θέμα ζυγοστάθμισης και συγκεκριμένα αφού τρέμει μετά τα 100 είναι σχεδόν σίγουρο οτι είναι απο πίσω τροχό (εάν ετρεμε και πριν τα 100 είναι πιο άμεσα αισθητό στο τιμόνι και είναι απο εμπρόσθιο τροχό).

ranger
13-09-09, 21:57
αν είχες στραβή ζάντα θα το είχε δείξει η ζυγοστάθμιση που έκανες πρόσφατα. συνεπώς πολύ σωστά αποκλείουμε το ενδεχόμενο την ζυγοστάθμισης ή της ευθυγράμμισης (αφού και αυτή την έκανες πρόσφατα).

να ζυγοσταθμίσεις όλο το αμάξι και εγώ πρώτη φορά το ακούω και δε μου φαίνεται και πολύ λογικό. από την άλλη δε μου έρχεται κάτι στο μυαλό σχετικά με την αιτία του προβλήματος. απ το να σπάμε το κεφάλι μας με διάφορες εικασίες, μπορείς να πας μια βόλτα από την αντιπροσωπεία και να βρουν τι φταίει (και να στο διορθώσουν μέσα στην εγγύηση!!!)

Stetas
13-09-09, 22:17
...να ζυγοσταθμίσεις όλο το αμάξι...

Πόρτες, παράθυρα, παρμπρίζζζ....:hehe:hehe:hehe:hehe

Υπάρχει και η πιθανότητα να μην έγινε η ζυγοστάθμιση σωστά την πρώτη φορά ή να είναι απο στραβή δισκόπλακα, σαφώς η λύση της αντιπροσωπίας που προτείνει ο ranger (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5063) είναι και η συνιστώμενη.

TmNemesis
13-09-09, 22:33
Για την ζυγοστάθμιση υπάρχει και άλλη λύση.
Με την "αράχνη",όπως την ονομάζουν οι λαστιχάδες.
Δηλαδή είναι ένα εξάρτημα που μπαίνει πάνω στην μονάδα της ζυγοστάθμισης και βοηθάει ώστε η ζάντα να δεθεί με τα μπουλόνια της (είναι περισσότερο σταθερή έτσι) σαν να είναι πάνω στο αυτοκίνητο.Και έπειτα την ζυγίζει και τοποθετεί τα ανάλογα βαράκια.
ΕΛΠΙΖΩ να βοήθησα.

ΥΓ:Αν το κάνεις και παραμένει το πρόβλημα ίσως είναι κάτι πολύ ακραίο..., (έχει συμβεί σε γνωστό μου με 111).

ranger
13-09-09, 23:13
ή θα πρέπει να κάνω ζυγοστάθμιση όλο τα αυτοκίνητο σε κάποιο μεγάλο βουλκανιζατέρ


...να ζυγοσταθμίσεις όλο το αμάξι...
Πόρτες, παράθυρα, παρμπρίζζζ....:hehe:hehe:hehe:hehe
δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, ο φίλος το είπε...

κατά τα άλλα και αφού αποκλείσαμε τα πρώτα πράγματα που μας έρχονται στο μυαλό (ευθυγράμμιση - ζυγοστάθμιση) και εγώ φοβάμαι μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό. η αντιπροσωπεία θα λύσει τα προβλήματα σου και χωρίς κόστος (ελπίζω να είσαι μέσα στην εγγύηση)

slobs
13-09-09, 23:55
Φαντάζομαι ότι μου προτίνεις τον Πασπαλιάρη? Σωστά?

JL_e10
14-09-09, 01:12
Για τους τροχούς γνωρίζω οτι υπάρχει, και μάλιστα αυτή η ζυγοστάθμιση που γίνετε με τις ρόδες φορεμένες στο αυτοκίνητο είναι η καλύτερη ζυγοστάθμιση.

Μακρυα απο αυτη τη ζυγοσταθμιση! Τα ΤΟΥΟΤΑ πονανε στο διαφορικο τους και με κατι τετοια την ακουνε. (την πληροφορια μου την εδωσε ο Φανης τοτε που ετρεχα με το σασμαν)

ranger
14-09-09, 01:21
Φαντάζομαι ότι μου προτίνεις τον Πασπαλιάρη? Σωστά?
δεν υπάρχει σου προτείνω... εμείς σαν corollaclub και auris club έχουμε μια συνεργασία με τον εν λόγω αντιπρόσωπο. αυτό δίνει κάποια πλεονεκτήματα στα εγγεγραμμένα μέλη μας, αλλά η τελική επιλογή είναι δική σου.

πχ. εγώ είμαι ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες του, αλλά μπορεί να βρεις και κάποιο μέλος που να μην είναι.

madvinegar
14-09-09, 09:52
Τρέμει όλο το αμάξι ή μονο το τιμόνι?

Αν τρεμει μονο το τιμονι μπορει να ειναι η κρεμαγιέρα που εχει προβλημα...

THEMIS
14-09-09, 10:08
Ερώτηση... με τις μαμά τις ζάντες το έχεις δοκιμάσει σου κάνει τέτοια?

Αν όχι πες μου τι δακτυλίδια έχουν οι ζάντες για να ταιριάζουν μιας και είναι aftermarket. Μια ζυγοστάθμιση με τους τροχούς επάνω θα σου βελτιώσει την κατάσταση αλλά 100% μην το περιμένεις. Η ύπαρξη δακτυλιδιών και ειδικά των πλαστικών δημιουργεί διάφορα παράξενα φαινόμενα... (είμαι παθών γι'αυτό το λέω).
Γενικά οι πίσω τροχοί ευθύνονται για χμ μεγαλύτερα από τα 130...

Απάντησέ μου και θα σου πω. Επίσης σύγκρινε το offset Και το φάρδος της μαμά ζάντας με αυτές που έβαλες. Σχεδόν σίγουρα έχεις τραβήξει τις ζάντες παραέξω... οπότε κι αυτό αλλάζει λίγο τη γεωμετρία του αυτοκινήτου και καθιστά την κρεμαγιέρα και το τιμόνι λίγο πιο ευαίσθητα ας πούμε.

toyota mania
14-09-09, 11:39
Πριν ένα χρόνο τοποθέτησα ζαντολάστιχα στο auris 1.6 διαστάσεων 225/45/17”(τις διαστάσεις τις προτείνει και ο κατασκευαστής) . Προτεινει η ΤΟΥΟΤΑ τετοιο πραγμα.Σε 16αρι να βελεις 225/45/17.Μου φαινεται απιστευτο.

slobs
14-09-09, 11:55
Τρέμει μόνο το αμάξι. Όχι το τιμόνι!


Ερώτηση... με τις μαμά τις ζάντες το έχεις δοκιμάσει σου κάνει τέτοια?

Αν όχι πες μου τι δακτυλίδια έχουν οι ζάντες για να ταιριάζουν μιας και είναι aftermarket. Μια ζυγοστάθμιση με τους τροχούς επάνω θα σου βελτιώσει την κατάσταση αλλά 100% μην το περιμένεις. Η ύπαρξη δακτυλιδιών και ειδικά των πλαστικών δημιουργεί διάφορα παράξενα φαινόμενα... (είμαι παθών γι'αυτό το λέω).
Γενικά οι πίσω τροχοί ευθύνονται για χμ μεγαλύτερα από τα 130...

Απάντησέ μου και θα σου πω. Επίσης σύγκρινε το offset Και το φάρδος της μαμά ζάντας με αυτές που έβαλες. Σχεδόν σίγουρα έχεις τραβήξει τις ζάντες παραέξω... οπότε κι αυτό αλλάζει λίγο τη γεωμετρία του αυτοκινήτου και καθιστά την κρεμαγιέρα και το τιμόνι λίγο πιο ευαίσθητα ας πούμε.

Με τισ μαμά ζάντε δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Απο την ημέρα που έβαλα τισ 17"αρες μου το κάνει. Όσο για τα δακτυλίδια είναι πλαστικά, μονο αυτό ξέρω και ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτά στην εφαρμογή της ζάντας. Οι τροχοί έχουν έρθει προσ τα έξω αλλά όχι τραγικά έξω.

ευχαριστώ!!!


δεν υπάρχει σου προτείνω... εμείς σαν corollaclub και auris club έχουμε μια συνεργασία με τον εν λόγω αντιπρόσωπο. αυτό δίνει κάποια πλεονεκτήματα στα εγγεγραμμένα μέλη μας, αλλά η τελική επιλογή είναι δική σου.

πχ. εγώ είμαι ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες του, αλλά μπορεί να βρεις και κάποιο μέλος που να μην είναι.


Μιλάμε για τον συγκεκριμένο Πασπαλιάρη έτσι? Υπάρχει κάποιο συνθυματικό που λένε τα μέλοι του club!?

ΠΑΣΠΑΛΙΑΡΗΣ ΑΕ
Λ. ΑΘΗΝΩΝ 226-230
124 61, ΧΑΙΔΑΡΙ

johnboy
14-09-09, 12:16
Μιλάμε για τον συγκεκριμένο Πασπαλιάρη έτσι? Υπάρχει κάποιο συνθυματικό που λένε τα μέλοι του club!?

ΠΑΣΠΑΛΙΑΡΗΣ ΑΕ
Λ. ΑΘΗΝΩΝ 226-230
124 61, ΧΑΙΔΑΡΙ

ναι, ''κωδικος υπολοχαγος νατασα""
χαχαχα
σε πειραζω, φιλικα παντα :hehe

μαλλον αρκει να πεις στην υποδοχη οτι εισαι μελος του club και να εχεις και την καρτουλα σου μαζι

madvinegar
14-09-09, 12:22
Χρειάζεται και η κάρτα όπωσδηποτε γιατι την βγαζουν και φωτοτυπία.

slobs
14-09-09, 12:25
Χρειάζεται και η κάρτα όπωσδηποτε γιατι την βγαζουν και φωτοτυπία.

Δεν έχω κάρτα, δεν ήξερα ότι παίζει κάτι τέτοιο?? Πως μπορώ να την αποκτήσω?

THEMIS
14-09-09, 12:28
Φίλε μου τα δακτυλίδια ταιριάζουν μια χαρά αλλά είναι πλαστικά και με χαμηλού προφίλ ελαστικά λόγω ανωμαλιών του εδάφους προκαλούν έξτρα τρέμουλο στο αμάξωμα. Ευτυχώς έχεις καλή ηλεκτρική υποβοήθηση και γι'αυτό δεν το νοιώθεις και στο τιμόνι...
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μάλλον στην αντιπροσωπία θα σου πούνε αν στο κάνει με τα μαμά ζαντολάστιχα. Αν όχι τότε δεν έχεις και πολλές ελπίδες.

madvinegar
14-09-09, 12:33
Η μαμά διάσταση ποια είναι?

ranger
14-09-09, 12:34
Η μαμά διάσταση ποια είναι?
205/55R16...

και 195/65R15 το 1330 κυβικα

slobs
14-09-09, 12:37
Φίλε μου τα δακτυλίδια ταιριάζουν μια χαρά αλλά είναι πλαστικά και με χαμηλού προφίλ ελαστικά λόγω ανωμαλιών του εδάφους προκαλούν έξτρα τρέμουλο στο αμάξωμα. Ευτυχώς έχεις καλή ηλεκτρική υποβοήθηση και γι'αυτό δεν το νοιώθεις και στο τιμόνι...
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μάλλον στην αντιπροσωπία θα σου πούνε αν στο κάνει με τα μαμά ζαντολάστιχα. Αν όχι τότε δεν έχεις και πολλές ελπίδες.

Στα μαμά ζαντολάστιχα δεν έχει πλαστικό δακτυλίδι? πριν είχα σιδερένια ζάντα με τάσι για αυτό δεν μου το έκανε... αλλά και τισ μαμά ζάντες αλλουμινίου δεν βάζουν δακτυλίδια?

Σε Ευχαριστώ

madvinegar
14-09-09, 12:38
Οκ... Σαν διασταση το σφάλμα ειναι ελάχιστο... (μονο 0,38%).

Γιαννης20v
14-09-09, 12:53
δεν εχει σημασια η διασταση ρε παιδια!μαλλον τα δαχτυλιδια απο μεσα φταινε οπως ειπε κ ο THEMIS.οι μαμα ζαντες νομιζω πως δεν εχουν δαχτυλιδια χωρις ναμαι σιγουρος.

madvinegar
14-09-09, 12:56
Για την καρτα ριξε μια ματια εδω:

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=15533&highlight=%E1%F0%FC%EA%F4%E7%F3%E7+%EA%DC%F1%F4%E1 %F2

Βεβαια τωρα το Σεπτέμβρη ειναι να βγουν οι κάρτες 2009-2010.

THEMIS
14-09-09, 12:57
Οι aftermarket ζάντες έχουν δακτυλίδι προσαρμογής γιατί έχουν γενικό hub dimension συνήθως μεγαλύτερο από το μαμά για να ταιριάζουν σε διάφορους τύπους αυτοκινήτων. Τα μαμά είναι κατασκευασμένα με hub dimension (πχ. για τη δική μου corolla) 54.1 ώστε να μην υπάρχουν κινούμενα μέρη και να παρέχεται η ιδανική επαφή του πύρου με τη ζάντα.

Αυτό είναι που προκαλεί τα προβλήματα. Κάτι ακόμα πιο άσχημο γίνεται με οιοδήποτε ξένο σώμα (πχ. wheel spacer - Βάλε στο youtube "wheel spacers no good" και θα καταλάβεις τι γίνεται...

http://www.youtube.com/watch?v=pCrog2riJ9o

madvinegar
14-09-09, 13:00
Το θέμα ειναι πως 99% απο εδω μεσα φοράμε after-market ζαντες. Γιατι να τυχει στο παιδί το συγκεκριμενο προβλημα με τα δαχτυλίδια?

slobs
14-09-09, 13:23
Το θέμα ειναι πως 99% απο εδω μεσα φοράμε after-market ζαντες. Γιατι να τυχει στο παιδί το συγκεκριμενο προβλημα με τα δαχτυλίδια?

Πρέπει να σας πω για άλλη μια φορά ότι είστε πολύ εξυπηρετικοί όλοι εδώ μέσα, και κάνετε υπέροχη δουλειά στο forum!!
Απ’ ότι καταλαβαίνω αν πάω στον Πασπαλιάρη θα μπορέσει να με βοηθήσει με τα δακτυλίδια ή θα πρέπει να πάω σε κάποιον καλό λαστιχά με εμπειρία να μου βρει την λύση?

Σας εύχομαι να μην πάθετε ποτέ αυτό το πράγμα είναι μεγάλο ξενέρωμα, δεν μπορώ να χαρώ το αμαξάκι μου 

THEMIS
14-09-09, 14:07
Το θέμα ειναι πως 99% απο εδω μεσα φοράμε after-market ζαντες. Γιατι να τυχει στο παιδί το συγκεκριμενο προβλημα με τα δαχτυλίδια?

Γιατί έχω αλλάξει 3 αμάξια και στα τρια έχω βάλει aftermarket ζάντες αλλά μόνο στο corolla είδα αυτό το θέμα. Πιθανόν φυσικά (μηχανικοί δεν είμαστε...) να υφίσταται κάτι άλλο. Μια επίσκεψη στην αντιπροσωπία δεν είναι κακό αλλά συνήθως (αυτό μου είχαν πει εμένα...) απαντάνε για τέστ με μαμά ζάντες....

Μακάρι να βρεις άκρη - εγώ την βρήκα με μαμά ζάντες από Ε12 που έχουν ίδιο hub 54.1 οπότε δεν έχω πλέον δακτυλίδια....

ranger
14-09-09, 14:09
κοίτα...
αν φταίνε οι aftermarket ζάντες σου, δε νομίζω ο Πασπαλιάρης και η κάθε αντιπροσωπεία να μπορεί να σου κάνει κάτι... Γιατί μπορεί μεν η διάσταση που έχεις βάλει να είναι η σωστή, αλλά αφού οι ζάντες δεν είναι της Toyota δε μπορούν να σε βοηθήσουν...

φοβάμαι ότι οι ζάντες και τα δαχτυλίδια που φοράς είναι το πρόβλημα (δεν κάνουν για το αμάξι σου). μπορείς να πας στον λαστιχά που της έβαλες μήπως βγάλεις άκρη, αλλιώς σε κάποιον άλλο ο οποίος να είναι σωστός επαγγελματίας και να σου πει τι φταίει...

THEMIS
14-09-09, 14:18
Καλό θα ήταν να πας και σε έναν με ζυγοστάθμιση με τους τροχούς επάνω - μπορεί και να σε καλύψει (αν είναι αυτό...) αλλά θα πρέπει να δώσεις κανά 30άρι (έχω έναν στην Καλλιθέα στη Δοιράνης - θα σου γράψω το τηλ. το απόγευμα).

slobs
14-09-09, 14:24
Καλό θα ήταν να πας και σε έναν με ζυγοστάθμιση με τους τροχούς επάνω - μπορεί και να σε καλύψει (αν είναι αυτό...) αλλά θα πρέπει να δώσεις κανά 30άρι (έχω έναν στην Καλλιθέα στη Δοιράνης - θα σου γράψω το τηλ. το απόγευμα).

οκ θα περιμένω... και εγώ καλλιθέα μένω!

tserkene
14-09-09, 23:50
Λοιπόν,

1 πρέπει να πας σε αυτόν που σου τις έβαλε και να τον πεις τι πρόβλημα έχεις να το δει και εάν δεν μπορεί να στο κάνει να πας σε έναν άλλον να στο κάνει μια ζυγοστάθμιση και να δει αν έχεις κάπου πρόβλημα.

2 μπορεί να ήταν στραβές οι ζάντες από την μεταφορά και όταν τις έβαλε να μην τις είδε και να μην σε είπε τίποτα.

3 μπορεί να είναι λάθος το καρέ αντί για 5 Χ 114,3 που είναι το δικό σου να σου έβαλε 5 Χ 112 (που το έχουν κάνει πολλά αλάνια)

4 μπορεί να είναι τα δαχτυλίδια

5 μπορεί να είναι οι βίδες (λίγο δύσκολο)

6 μπορεί να είναι και οι ζάντες λίγο πατάτα..

7 το θέμα με τα λάστιχα δεν το αποκλείω παρόλο που έβαλες καινούργια, γιατί έχει τύχη να φταιν και αυτά

Το να το κάνεις μια ζυγοστάθμιση επάνω δεν λύνεις το πρόβλημα απλός το σκεπάζεις μέχρι κάποιος να σου βγάλει τις ροδές και να ξεχάσει να βάλει σημάδια από εκεί που τις έβγαλε και μετά πάλι να τρέχεις.

Και όταν τα κάνεις όλα με αυτήν την σειρά ξανά πες μας.

Δεν νομίζω να είναι από τα αυτοκίνητα που δεν στρώνουν στον δρόμο, δεν μου έχει τύχει τίποτα σε auris και δεν νομίζω να είναι το πρώτο….

slobs
15-09-09, 09:58
Λοιπόν,

1 πρέπει να πας σε αυτόν που σου τις έβαλε και να τον πεις τι πρόβλημα έχεις να το δει και εάν δεν μπορεί να στο κάνει να πας σε έναν άλλον να στο κάνει μια ζυγοστάθμιση και να δει αν έχεις κάπου πρόβλημα.

2 μπορεί να ήταν στραβές οι ζάντες από την μεταφορά και όταν τις έβαλε να μην τις είδε και να μην σε είπε τίποτα.

3 μπορεί να είναι λάθος το καρέ αντί για 5 Χ 114,3 που είναι το δικό σου να σου έβαλε 5 Χ 112 (που το έχουν κάνει πολλά αλάνια)

4 μπορεί να είναι τα δαχτυλίδια

5 μπορεί να είναι οι βίδες (λίγο δύσκολο)

6 μπορεί να είναι και οι ζάντες λίγο πατάτα..

7 το θέμα με τα λάστιχα δεν το αποκλείω παρόλο που έβαλες καινούργια, γιατί έχει τύχη να φταιν και αυτά

Το να το κάνεις μια ζυγοστάθμιση επάνω δεν λύνεις το πρόβλημα απλός το σκεπάζεις μέχρι κάποιος να σου βγάλει τις ροδές και να ξεχάσει να βάλει σημάδια από εκεί που τις έβγαλε και μετά πάλι να τρέχεις.

Και όταν τα κάνεις όλα με αυτήν την σειρά ξανά πες μας.

Δεν νομίζω να είναι από τα αυτοκίνητα που δεν στρώνουν στον δρόμο, δεν μου έχει τύχει τίποτα σε auris και δεν νομίζω να είναι το πρώτο….


Καλημέρα φιλαράκι!!

Επειδή είμαι και λίγο πολύ άσχετος... Μπορείς να μου πεις τι εννοείς στο 3

ευχαριστώ

madvinegar
15-09-09, 10:16
Ολες οι ζαντες εχουν ενα καρε το οποίο αποτελειται από 2 αριθμούς. Ο πρωτος ειναι το ποσες τρυπες εχεις για τα μπουλόνια (δλδ στην περιπτωση σου 5). Ο δεύτερος είναι <link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CMad%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtm l1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <o:shapedefaults v:ext="edit" spidmax="1026"/> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <o:shapelayout v:ext="edit"> <o:idmap v:ext="edit" data="1"/> </o:shapelayout></xml><![endif]-->η απόσταση μεταξύ των τρυπών, αν τα κέντρα τους ήταν σε ευθεία με το κέντρο της ζάντας. Ο Αριθμός που προκύπτει είναι σε mm.

Εσενα το σωστό δλδ ειναι 5 x 114,3.

Αν ο ζαντάς σου εβαλε ζαντα με καρέ 5 x 112 σημαινει πως η ζάντα δεν κάθεται πλήρως σωστά πάνω στο ταμπουρο σου με αποτελεσμα ισως να σου προκαλει αυτες τις δονησεις στις μεγαλες ταχυτητες.

slobs
15-09-09, 10:27
Ολες οι ζαντες εχουν ενα καρε το οποίο αποτελειται από 2 αριθμούς. Ο πρωτος ειναι το ποσες τρυπες εχεις για τα μπουλόνια (δλδ στην περιπτωση σου 5). Ο δεύτερος είναι <link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CMad%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtm l1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <o:shapedefaults v:ext="edit" spidmax="1026"/> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <o:shapelayout v:ext="edit"> <o:idmap v:ext="edit" data="1"/> </o:shapelayout></xml><![endif]-->η απόσταση μεταξύ των τρυπών, αν τα κέντρα τους ήταν σε ευθεία με το κέντρο της ζάντας. Ο Αριθμός που προκύπτει είναι σε mm.

Εσενα το σωστό δλδ ειναι 5 x 114,3.

Αν ο ζαντάς σου εβαλε ζαντα με καρέ 5 x 112 σημαινει πως η ζάντα δεν κάθεται πλήρως σωστά πάνω στο ταμπουρο σου με αποτελεσμα ισως να σου προκαλει αυτες τις δονησεις στις μεγαλες ταχυτητες.

Αυτό διορθώνεται ή πρέπει να αλλάξω ζάντες ?

ranger
15-09-09, 10:43
Αυτό διορθώνεται ή πρέπει να αλλάξω ζάντες ?
πρέπει να αλλάξεις ζάντες. γιαυτό και το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο λαστιχά που τις έβαλες...

madvinegar
15-09-09, 10:44
Κανονικά πρέπει να αλλάξεις ζαντες και να βαλεις καποιες με το σωστό καρε για το αμαξι σου (αυτη ειναι η πιο ενδεδειγμενη λυση).

Αλλιως νομιζω υπάρχουν και ειδικά μπουλόνια που σου αλλαζουν το καρε.

Παντως τσεκαρε πρωτα αν οντως ειναι λαθος το καρε.

tsport192
15-09-09, 11:17
Πρέπει να προσθέσουμε πως το καρέ το γράφει και η ζάντα κάπου στην εσωτερική πλευρά της. Οπότε ζήτα του να σου βγάλει μια και να σου το δείξει για να είσαι 100% σίγουρος.

slobs
15-09-09, 11:29
Πρέπει να προσθέσουμε πως το καρέ το γράφει και η ζάντα κάπου στην εσωτερική πλευρά της. Οπότε ζήτα του να σου βγάλει μια και να σου το δείξει για να είσαι 100% σίγουρος.

Η ζάντα που φοράω είναι σε αυτό το link http://www.koutsorrizos.gr/default.asp?siteid=1&pageid=16&langid=1

ο αριθμος 21)SG77 - με διάσταση ελαστικού 225/45/17

tserkene
15-09-09, 11:35
Πρέπει να προσθέσουμε πως το καρέ το γράφει και η ζάντα κάπου στην εσωτερική πλευρά της. Οπότε ζήτα του να σου βγάλει μια και να σου το δείξει για να είσαι 100% σίγουρος.

Οι No name ζάντες γράφουν όλα τα καρέ που μπορούν να μπουν και μετά πάνε για τρύπημα και έτσι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.

------------------------------------------------------------------------------------
Η ζάντα που φοράω είναι σε αυτό το link http://www.koutsorrizos.gr/default.asp?siteid=1&pageid=16&langid=1

ο αριθμος 21)SG77 - με διάσταση ελαστικού 225/45/17


ΕΑΝ είδες γράφει ότι είναι:<TABLE style="BORDER-COLLAPSE: collapse" borderColor=#bababa cellSpacing=1 cellPadding=1 width=400 summary="" border=1><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left>21)SG77</TD><TD vAlign=top align=left>8X17/5/100/38
8X17/5/112/45</TD></TR></TBODY></TABLE>

το δικό σου είναι 5Χ114,3

Που είναι??????

madvinegar
15-09-09, 11:57
Ρε Γιωργο... Βουλωμένο γραμμα διαβασες.... Λογικά αυτο πρεπει να φταιει...

slobs
15-09-09, 12:13
Παιδία θα ρωτήσω τον λαστιχά μου αν έχει αυτά τα μπουλόνια που λέτε και αν είναι αξιόπιστα... γιατί αν πάω στην αλλαγή ζάντας την πατήσαμε.... πάλι λεφτά!!!

Απλά αυτό που θα ήθελα να πω σε όλους τούς φίλους που δεν έχουν γνώσεις επι του θέματος να μην εμπιστεύονται κανέναν στην αγορά πριν ρωτήσουν στο club. Έτσι την πάτησα και εγώ μα τον επαγγελματία ******* στη Λ. Βουλιαγμένης και τώρα πληρώνω τις αμαρτίες μου....

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την συνδρομή σας στο πρόβλημά μου και μόλις το διορθώσω θα σας γράψω πως το έκανα!!!!

madvinegar
15-09-09, 12:23
Γιατι δεν πας πισω στον λαστιχα και να του ζητησεις το λογο?

Κανονικα εχει ευθυνη που σου εβαλε ζαντα με λαθος καρε.

slobs
15-09-09, 12:30
Γιατι δεν πας πισω στον λαστιχα και να του ζητησεις το λογο?

Κανονικα εχει ευθυνη που σου εβαλε ζαντα με λαθος καρε.

Έχει περάσει ένασ χρόνος απο τότε που τισ έβαλα (είμαι και εγώ...) φαντάζομαι ότι θα μου πεί δεν με ενδιαφέρει και σιγά μην πάρει πίσω MTX ζάντες για να μου βάλει καινούριες.

diafanh-psyxh
15-09-09, 12:36
θα σου τις πάρει ως μεταχειρισμένες για αλλαγή αλλά όταν φτιάχνουμε κάτι στο αυτοκινητο πάντα το δοκιμάζουμε αν οχι αμέσως σύντομα.πάντως δεν χάνεις τίποτα να περάσεις απο εκεί και να του πεις τι προβλημα έχεις και να δεις τι θα σου πει και εκείνος.
όσο για τα μπουλόνια που αλλάζουν το καρε δεν γνωρίζω αν είναι αξιόπιστα αλλά εγώ θα προτιμούσα να αλλάξω ζάντες (αν το προβλημα ωφείλεται εκεί)

το όνομα του λαστιχα το έσβησα.όταν μάθεις τι πρόβλημα έχει όντως το αυτοκίνητο τότε μπορείς να το αναφέρεις αν όντως φταίνε οι ζάντες

madvinegar
15-09-09, 12:43
Εχει δικιο ο Κωστας. Αν ειναι σωστός επαγγελματίας κανονικα πρεπει να κανει ό,τι μπορει να για βοηθησει. Στο κατω κατω, δικο του λαθος ήταν. Δική του δουλειά ειναι να ξέρει το καρέ που πρεπει να βαλει. Οι υπόλοιποι δεν ειμαστε λαστιχαδες.

Είδες και ο Γιωργος (o Tserkene) που ειναι ζαντολαστιχας αναγνωρισε αμέσως το καρε και βρηκε το λαθος. Ετσι φαινονται οι σωστοι επαγγελματιες...

slobs
15-09-09, 12:47
οκ παιδιά θα το επιχειρίσω να πάω απο εκεί!!! και θα σας πω τα νέα μου!!!

tserkene
15-09-09, 16:41
Μια άσχετη ερώτηση: πόσο τις πήρες τις ζάντες;

slobs
15-09-09, 22:27
Μια άσχετη ερώτηση: πόσο τις πήρες τις ζάντες;

700 τον 10 του 2008 σήμερα κάνουν καμια 500 με 550 απ ότι έμαθα!

slobs
17-09-09, 10:31
Καλημέρα!!! Τελικά χτες επισκέφτηκα τον άνθρωπο που μου έβαλε τις ζάντες και μου έλυσε το πρόβλημα. Αυτό που έκανε ήταν να μου αλλάξει τα μπουλόνια που φορούσα με μπουλόνια μετατροπής τα οποία τοποθετούνται σε περιπτώσεις που το καρέ είναι διαφορετικό (114 – 112). Σε μια πρώτη δοκιμή που έκανα στη λεωφόρο βουλιαγμένης με την ταχύτητα των 140 δεν το ένιωσα το τρέμουλο, αλλά το τελικό πόρισμα θα το βγάλω στην εθνική σε ταξίδι όπου η ταχύτητα είναι σταθερή για αρκετή ώρα.
Όσο για την αξιοπιστία των μπουλονιών μου είπε ότι δεν θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα απλά αν τυχών χρειαστεί να βγάλω κάποια ρόδα κάποια στιγμή για επισκευή πρέπει το μπουλόνι ασφαλείας να μπεί τελευταίο και να βιδωθεί με το χέρι και όχι με το αεροπίστολο και το αυτοκίνητο να πατάει κάτω να μην είναι η ρόδα στον αέρα.
Αααα επίσης η ζυγοστάθμιση που μου είχανε κάνει όταν άλλαξα τα λάστιχα ήτανε χάλια ή δεν την είχανε κάνει καθόλου.

Αυτά είναι τα αποτελέσματα φίλοι μου, νομίζω ότι όλα θα είναι εντάξει από εδώ και πέρα(το ελπίζω!!!!).

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την συμμετοχή σας στην λύση του προβλήματος!!!!

kostasgasparis
17-09-09, 10:52
ειναι μπερδεμα ρε συ.αν τυχεις ποτε σε κανα μαστορα της κακιας συμφορας και δεν φροντισει ωστε το αμαξι να παταει κατω τοτε τα πραγματα περιπλεκονται λιγουλακι.τουλαχιστον ελυσες το προβλημα σου...

madvinegar
17-09-09, 11:05
πρέπει το μπουλόνι ασφαλείας να μπεί τελευταίο και να βιδωθεί με το χέρι και όχι με το αεροπίστολο και το αυτοκίνητο να πατάει κάτω να μην είναι η ρόδα στον αέρα.


Αν βιθωθεί με το χέρι μπορει να ειναι χειρότερα γιατι με το χέρι μπορει να σφίξεις παραπάνω απ' ότι πρεπει... Το αεροπιστολο σταματαει σε μια ορισμενη αντισταση...

Τεσπα, δεν γνωριζω καθολου τι εννοουσε με αυτο που σου ειπε... Εκτός αν εννούσε να ΜΗΝ το σφιξεις πολυ...

LIAKOYRAS
18-09-09, 15:44
Αυτό που έκανε ήταν να μου αλλάξει τα μπουλόνια που φορούσα με μπουλόνια μετατροπής τα οποία τοποθετούνται σε περιπτώσεις που το καρέ είναι διαφορετικό (114 – 112).
Αν ειναι ετσι οπως τα λες σημαινει οτι εχεις εξαρχης ζαντες διαφορετικου καρε απο το δικο σου, εαν ισχυει αυτο θα προτεινα να τις αποχωριστεις ΑΜΕΣΑ και να βρεις καποιες για το δικο σου καρε.Τα μπουλονια αυτα ειναι με μετακινουμενο "κεφαλι" ελαχιστα γυρω απο τον αξονα της βιδας?

slobs
19-09-09, 16:35
Αν ειναι ετσι οπως τα λες σημαινει οτι εχεις εξαρχης ζαντες διαφορετικου καρε απο το δικο σου, εαν ισχυει αυτο θα προτεινα να τις αποχωριστεις ΑΜΕΣΑ και να βρεις καποιες για το δικο σου καρε.Τα μπουλονια αυτα ειναι με μετακινουμενο "κεφαλι" ελαχιστα γυρω απο τον αξονα της βιδας?

Ναι ειναι ακριβώς όπως το είπες!

Ναι ειναι ακριβώς όπως το είπες!

Καλημέρα... Μπορείς να μηλισεις με πραγματικά παραδείγματα για τις επιπτώσεις? Δεν υπάρχει ανάγκη να τρομοκρατείτε κάποιος αν δεν υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά προβλήματος (πραγματικό γεγονός).

LIAKOYRAS
21-09-09, 18:32
Δεν υπάρχει ανάγκη να τρομοκρατείτε κάποιος αν δεν υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά προβλήματος (πραγματικό γεγονός).
Η ροδες δεν προκειε να φυγουν...αλοιμονο,αλλα με τον καιρο θα υπαρχει προβλημα να κολλησουν τα μπουλονια και ειδικα εαν τυχει να χρειαστι να αλλαξεις τροχο μονο το κοψιμο των μπουζονιων γινεται....

slobs
22-09-09, 13:33
Η ροδες δεν προκειε να φυγουν...αλοιμονο,αλλα με τον καιρο θα υπαρχει προβλημα να κολλησουν τα μπουλονια και ειδικα εαν τυχει να χρειαστι να αλλαξεις τροχο μονο το κοψιμο των μπουζονιων γινεται....

Καλημερα

Αυτο είναι διαπιστωμένο? Δηλαδή έχει συμβεί σε εσένα ?

LIAKOYRAS
22-09-09, 18:29
Καλημερα

Αυτο είναι διαπιστωμένο? Δηλαδή έχει συμβεί σε εσένα ?
ναι σε αμαξι φιλου,ιμπιζα...