PDA

Επιστροφή στο Forum : Project (C.A.I)Cold Air Induction για 20v σε ε111


aptitude
19-08-09, 21:25
καθωτι παλαιος κατοχος Civic Type-r 2003μοντελο εχω κρατισει την εισαγωγη της INJEN που ειχα σε αυτο

αφου υπηρχε και καθετε λοιπον , σκεφτικα να δοκιμασω να την βαλω στο 20v

με μια πρωτη ματια μπαινει σχετικα ανετα , και η κουρμπα που γυρναει και εχει το φιλτρο απανω, πρεπει να βγαινει ακριβως κατω απο το σασμαν και πανω απο την ποδια . σας διχνω φωτο της εισαγωγης τις επομενες ημερες που θα γινει η υλοποιηση θα ανεβασω και αλλες φωτο με το αποτελεσμα ,(ελπιζω να εχει και ουσιαστικο στην αποδοση )

74mm διαμετρο εχει η σωληνα στο χοντα εδινε 15 αλογατα στο dyno για ν δουμε εδω θα κανε τιποτα η τσαμπα ο κοπος

aptitude
19-08-09, 21:33
more fotos

NIKOS.99
19-08-09, 21:49
μακαρι να κατσει και να παρεις οσο το δυνατον hp εχω ακουσει πολυ λογια για αυτη την εισαγωγει τη φορουσε γνωστος σε ταπερ..
αλλα και απο την αλλη αν δεν κατσει κοιτα για καπο με αεραγωγο θα δεις διαφορα εχει λιγες μερες που εβαλα και ειναι all the money...

aptitude
19-08-09, 21:54
μακαρι φιλε μου να κατσει ( κιαν σου κααατσειι ?) και να μην χρειαστω καπο για καλητερη αναπνοη

Χρηστος
20-08-09, 00:50
ωραια η εισαγωγη φιλε αλλα το 20v δουλευει καλα μονο με μανιταρια και πανελ φιλτρα!βεβαια αφου την εχεις κανε μια δοκιμη δεν εχεις να χασεις και τιποτα,στο κατω κατω κρατας την σωληνα και βαζεις ενα μανιταρι....α δοκιμασες με ανοιχτο τετραπεταλουδο να δεις τι γινεται?μαχηηηηη αλλα θες τρυπιο καπο οπως λεει και ο φιλος νικος99!

endurasKE-30
20-08-09, 08:53
15 η 1,5 αλογα?
Το 15 μου φαινεται τραβηγμενο.

madvinegar
20-08-09, 09:17
Σε typeR που εχει 200 άλογα ... ισως και να δινει 15...

Εδω τα παιδια με TS λένε πως παίρνεις καμια 10αρια άλογα με την φιλτροχωάνη της Blitz...

aptitude
20-08-09, 10:04
ωραια η εισαγωγη φιλε αλλα το 20v δουλευει καλα μονο με μανιταρια και πανελ φιλτρα!βεβαια αφου την εχεις κανε μια δοκιμη δεν εχεις να χασεις και τιποτα,στο κατω κατω κρατας την σωληνα και βαζεις ενα μανιταρι....α δοκιμασες με ανοιχτο τετραπεταλουδο να δεις τι γινεται?μαχηηηηη αλλα θες τρυπιο καπο οπως λεει και ο φιλος νικος99!

θα διξει ... αλλα σιγουρα δεν προκειτε να αφησω ανοιχτο το τετραπεταλουδο ουτε λεπτο χωρις φιλτρο ...



15 η 1,5 αλογα?
Το 15 μου φαινεται τραβηγμενο.

η injen για το ctr λεει 13αλογα επισημα με δυναμομετριση . μια παρουσιαση σε ενα περιοδικο εδιξε και 17 το δικο μου με μια εβδομαδα λειτουργιας εδιξε 15
για αυτα τα αυτοκινητα δεν ειναι υπερβολη ...


Εδω τα παιδια με TS λένε πως παίρνεις καμια 10αρια άλογα με την φιλτροχωάνη της Blitz...

αυτο το εχω ακουσει και εγω φιλε ...

aptitude
20-08-09, 23:32
λοιπον την εβαλα ψιλο προχειρα και το σαββατο θα φτιαξω μια βαση για να βιδωνει και να μην ειναι με τα wraps να ειναι και αισθητικα ωραιο .

εντυπωσεις τωρα :banana

χαμηλα ειμαι τα ιδια μεσαιες αρχιζει ο θορυβος ,και ισως λιγο καλυτερα χωρις εμαφανη διαφορα, απο 5500 και μετα ειναι μερα με την νυχτα γινετε πολεμος .
σε κλασσικα σημεια που ανοιγω εδω , σε μια ανηφορικη ευθεια , η τριτη δεν εσπαγε με τιποτα τωρα φορτονω και λιγο απο τεταρτη .

ψιλα κερδισα σιγουρα , χαμηλα θελει dyno γιατι ετσι δεν βγαζω συμπερασμα σωστο και μαλλον ενθουσιαζομαι απο τον ηχο.


ο ηχος ?? απο αλλο πλανητη μεταλικος (λογο εισαγωγης ) και εκωφαντικος

το ξεσπασμα του vvt ειναι πολυ εντονο πλεων (καμια σχεση ομως με ταπερ)

ενθουσιασμος στο φουλ . ηχο απιστευτο 20vκαι τα μυαλα στους κοφτες .


1:30 ωρα ανοιγματα και ακομη δεν το εχω χορτασει ...(αυτο ομως εφαγε μισο τεποζιτο βενζινη)

και ξαναλεω οτι ψηλα ειναι ολα τα λεφτα . :shoothim:shoothim

παραθετω και φωτο και επαναλαμβανω οτι ειναι προχειρο δουλεια θα σας βαλω φωτο και με τη βαση στηριγματος που θα φτιαξω ..

:jumpers

toyota mania
21-08-09, 15:21
Τελειως ασχετο, αλλα πουλησες το type-r και πηρες corolla e11 για να βαλεις 20v και τωρα προσπαθεις να το ζωντανεψεις, η εγινε κατι αλλο.
Εχει φιλος type-r με 247ps και 23.5kg και το αυτοκινητο ειναι απο αλλο πλανητη.
Χωρις παρεξηγηση και εμπαιγμο ετσι.Απλως το εχω απορεια.Γιατι εαν ηθελες να προσεγγισεις την επιδοσεις του type-r ατμοσφαιρικα, θα εβαζες εναν 3S-GE(BEAMS), η υπερτροφοδοτουμενα εναν 3S-GTE.
ΦΙΛΙΚΑ

madvinegar
21-08-09, 15:29
Ατμόσφαιρα είναι Ηρακλή? Δεν ρωταω τοσο πολυ για τα 247 άλογα αλλα για τα 23,5 κιλα ροπη...
Τα 40+ αλογα πιστευω τα φτανει ανετα (αν αναλογιστείς πως το s2000 που εχει ιδιο κινητηρα ειναι μαμα 240).
Αλλα τα +4,5 κιλα ροπή?... Πως τα πήρε?...

aptitude
21-08-09, 16:26
Τελειως ασχετο, αλλα πουλησες το type-r και πηρες corolla e11 για να βαλεις 20v και τωρα προσπαθεις να το ζωντανεψεις, η εγινε κατι αλλο.
Εχει φιλος type-r με 247ps και 23.5kg και το αυτοκινητο ειναι απο αλλο πλανητη.
Χωρις παρεξηγηση και εμπαιγμο ετσι.Απλως το εχω απορεια.Γιατι εαν ηθελες να προσεγγισεις την επιδοσεις του type-r ατμοσφαιρικα, θα εβαζες εναν 3S-GE(BEAMS), η υπερτροφοδοτουμενα εναν 3S-GTE.
ΦΙΛΙΚΑ


πουλησα το ταπερ λογο προβληματος (οικονομικου) πηρα colt czt turbo εφυγε και αυτο , και πλεων ειμαι με την 11αρα .

μια χαρα ζωντανο ειναι το μοτερακι ρε φιλε και οικονομικο ειναι και παει καλα , αλλα δεν εχει σχεση μετα αλλα δυο ... αλλο το ενα αλλο το αλλο ...

το οτι προσπαθω να προσεγγισω το ταπερ απο που το συμπερανες ?
απο την εισαγωγη ? αφου την ειχα να μην το δοκιμαζα ?


anyway καθε σχολιο δεκτο χωρις παρεξιγησεις ...:mrgreen:

το αμαξι δεν χορταινω να το κανω βολτα παντος :shoothim