PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΠΟ 4AGZE 16V ΣΕ 4ΑGE 16V


MITSOS
22-07-09, 11:12
Μετά από αυτή τη φωτογραφία που είδα μου δημιουργήθηκε η απορία και θα ήθελα απόψεις επί του εξής θέματος.
Μπορούν άραγε να "ξηλωθούν" από τον 4ΑGE 16V (πρώτη φωτογραφία) πολλαπλασιαστές, ντισντριμπιτέρ και λοιπές αρχαίες ηλεκτροκές βλακείες και να αντικατασταθούν από το πιο σύγχρονο ηλεκτρικό σύστημα του 4AGZE 16V (δεύτερη φωτογραφία)?
τί άλλο θα χρειαστώ?

endurasKE-30
22-07-09, 12:25
Ειναι πολλα διαφορετικα με πρωτη διαφορα-ασυμβατοτητα το ντιστριμπιτερ.
Αλλους χαρτες βενζινες αβανς.
Γιατι να κανεις κατι τετοιο?
Να μου ελεγες να βαλεις τα ηλεκτρικα του κοκκινοκαπακου να εχεις και οφελος να το καταλαβω.

wastegate
22-07-09, 12:37
Κοιτα εφικτο ειναι αλλα ποσο θα σου κοστισει ειναι το θεμα...

TOLIS EE80
22-07-09, 15:44
Μητσο κατα την γνωμη μου δεν γινεται ουτε με τα ηλεκτρουδια του 4agze ουτε με αυτα του 4age redtop/smallport. Ο εγκεφαλος σου δεν θα τα διαβαζει καθολου ή θα διαβαζει άλλα νταλλων. Ακομη και να βαλεις το σετακι εγκεφαλο-πλεξουδα-παρελκομενα, με το μεν 4agze δεν θα συνεργαζεται το μοτερ με το δε smallport δεν θα υπαρχουν οι ακριβεις θεσεις των αισθητηρων-παρελκομενων (κατι που ισχυει και στον 4agze)
Φυσικα ολα γινονται αλλα θα πρεπει να βρεις επιστημονα/ηλεκτρολογο.
Εαν εχεις καποιο προβλημα, καλυτερα να πας σε καποιον ηλεκτρολογο και σιγα σιγα να ελεγξει τα καλουδια και τα παρελκομενα εαν δουλευουν σωστα.

Εγω τελικα με τα σκορταρισματα εχω προβλημα με το ποτενσιομετρο της πεταλουδας (TPS??) που εχει κολλησει και δεν κατεβαινει το αβανς απο εκει ψηλλλααα που βρισκεται.

wastegate
22-07-09, 15:53
Τολη θελει αγραφο...
Μπορει να βαλει τους πολλαπλασιαστες αλλα μετα πρεπει να μπει ο αγραφος...
Τα σταρλετ πολλαπλασιαστες απο γιαρις βαζουν...

MITSOS
22-07-09, 17:37
Μητσο κατα την γνωμη μου δεν γινεται ουτε με τα ηλεκτρουδια του 4agze ουτε με αυτα του 4age redtop/smallport. Ο εγκεφαλος σου δεν θα τα διαβαζει καθολου ή θα διαβαζει άλλα νταλλων. Ακομη και να βαλεις το σετακι εγκεφαλο-πλεξουδα-παρελκομενα, με το μεν 4agze δεν θα συνεργαζεται το μοτερ με το δε smallport δεν θα υπαρχουν οι ακριβεις θεσεις των αισθητηρων-παρελκομενων (κατι που ισχυει και στον 4agze)
Φυσικα ολα γινονται αλλα θα πρεπει να βρεις επιστημονα/ηλεκτρολογο.
Εαν εχεις καποιο προβλημα, καλυτερα να πας σε καποιον ηλεκτρολογο και σιγα σιγα να ελεγξει τα καλουδια και τα παρελκομενα εαν δουλευουν σωστα.

Εγω τελικα με τα σκορταρισματα εχω προβλημα με το ποτενσιομετρο της πεταλουδας (TPS??) που εχει κολλησει και δεν κατεβαινει το αβανς απο εκει ψηλλλααα που βρισκεται.

κι εμένα μου κάνει "μπερδέματα", δεν "καταλαβαίνει" το πόσο πατημένο είναι το πεντάλ του γκαζιού και όυαν περνάει τις 4000 (περίπου) δεν κάνει το ξέσπασμα και την αλλαγή του ήχου.
γι 'αυτό και ρώτησα το παιδί που πουλά την εισαγωγη, μπας και βρώ κανένα άλλο TPS για να δοκιμάσω.