PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με start and stop στο Auris 1.33


black21
06-07-09, 09:53
Παίδες καλημέρα και καλώς σας βρήκα :)

Εδώ και 10 ημέρες είμαι κάτοχος ενός μαύρου Auris 1.33.

Σήμερα, μετά από εννέα μέρες μου παρουσίασε πρόβλημα το start and stop. Συγκεκριμένα παρατήρησα ότι ενώ ήμουν ακινητοποιημένος, δεν σταματούσε ο κινητήρας (έχω ελέγξει ότι το κουμπί ενεργοποίησης είναι στο off). Έκανα γύρω στα δέκα χιλιόμετρα για να το δοκιμάσω αλλά τίποτα.

Πήγα στην toyota και ο τεχνικός σύμβουλος μου είπε ότι μπορεί να φταίει είτε η διαφορά θερμοκρασίας καμπίνας και εξωτερικού χώρου (λόγω του aircondition) είτε να έπεσε η μπαταρία.

Τέλος πάντων μου είπε να περιμένω δύο με τρεις μέρες έως ότου δω τι παίζεται.

Μου την έχει δώσει και δεν μπορώ να περιμένω :( :(

Τι μπορεί να συμβαίνει παίδες...;

diafanh-psyxh
06-07-09, 09:58
φίλε μου μπορεί και να μην είναι και τίποτα αφού το βρίσκω λογικό όταν έχεις ενεργοποιημενο το aircondition να μην σβήνει ο κινητήρας.βέβαια μπορεί να υπάρχει και κάποια δυσλειτουργία αλλά ποιος ξέρει.υπομονή μέχρι να δεις τι ακριβώς παίζει

black21
06-07-09, 10:00
Τις προηγούμενες ημέρες δούλευα το aircondition κανονικά σε καθημερινή βάση. Το start and stop δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα. Δούλευε κανονικά...

Στο Manual αναφέρονται τα ακολουθα:

ΤΟ σύστημα start & stop θα τίθεται σε λειτουργία όταν ικανοποιούνται όλες οι παρακάτω συνθήκες:

- ο κινητήρας είναι ικανοποιητικά ζεστός
- η μπαταρία είναι ικανοποιητικά φορτισμένη
- η πόρτα του οδηγού είναι κλειστή
- το καπό είναι κλειστό

Στις παρακάτω περιστάσεις ο κινητήρας μπορεί να μην σταματήσει από το σύστημα stop & start και τότε θα ανάψει η ενδεικτική λυχνία "ECO OFF". Αυτό δεν είναι δυσλειτουργία του συστήματος Stop & Start.

- Η Θερμοκρασία του ψυκτικού έργου του κινητήρα είναι εξαιρετικά υψηλή

- Χρησιμοποιείται το σύστημα κλιματισμού όταν η θερμοκρασία του εσωτερικού του αυτοκινήτου είναι εξαιρετικά υψηλή όπως μετά από στάθμευση του αυτοκινήτου κάτω από τον ζεστό ήλιο.

- Η μπαταρία δεν είναι ικανοποιητικά φορτισμένη

.................................................. ......................................

Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με την φόρτιση της μπαταρίας....

ranger
06-07-09, 12:47
υπομονή...
εγγύηση έχεις, θα πας και όποιο και αν είναι το πρόβλημα θα λυθεί!

antonios7
06-07-09, 13:15
λέτε να έκανε καμιά πατάτα η toyota με το θέμα μπαταρία;
γιατί είναι λογικό καλοκαίρι-μποτιλιάρισμα-σταματιμένος να έχεις κλιματισμό αναμένο, cd, dvd δεν ξέρω γω τι, φώτα αν είναι βράδι, ρεύμα για το gps κ.α.
μήπως πέφτει πιο γρήγορα έτσι η μπαταρία;

black21
07-07-09, 14:50
Κάνω τα τεστάκια μου έως ότου διαπιστωθεί τι μπορεί να φταίει.
Παρατήρησα ότι όταν είναι κλειστός ο κλιματισμός το eco δουλεύει.
Όταν ενεργοποιώ τον κλιματισμό σταματά.
Αύριο έχω ραντεβού στην αντιπροσωπεία.

Πιστεύω ότι είναι θέμα φόρτισης μπαταρίας...

Θα σας κρατώ ενήμερους :)

NyO
07-07-09, 15:23
Μαλλον λογω του οτι οι τελευταιες μερες ειναι πολυ πιο ζεστες απο τις προηγουμενες ο κλιματισμος ζοριζεται περισσοτερο να ριξει την θερμοκρασια της καμπινας και γι αυτο στο απενεργοποιει! Δοκιμασε επισης να ΜΗΝ εχεις στο AUTO τον κλιματισμο και ανεβαζε σιγα σιγα την επιθυμητη θερμοκρασια απο το ρυθμιστικο της. Αν δεις οτι σε καποιο σημειο ξαναενεργοποιειται το ECO τοτε μαλλον εχεις πεσει στην περιπτωση που αναφερεται στο manual ως "μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας περιβαλλοντος με καμπινα".

black21
09-07-09, 10:45
Το "πρόβλημα" δεν εμφανίσθηκε ξανά. Το start & stop δουλεύει κανονικά. Ο τεχνικός σύμβουλος θεωρεί ότι λόγω των κλιματολογικών συνθηκών πιθανόν η μπαταρία να έχασε λίγο από τη φόρτιση της και να συνέβη ότι συνέβη.

logosak
12-07-09, 20:01
Νομιζω οτι στο βιβλιαρακι θα γραφει ποτε θα πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο το συστημα start stop.
Εγω στη θεση σας θα το ακολουθουσα πιστα.:ANGEL