PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΙΒΛΙΟ ΟΔΗΓΙΩΝ ΧΡΗΣΗΣ (MANUAL) AURIS 1.6 valvematic


Babis63
06-07-09, 01:16
Πριν λιγες μερες (30/6) παρελαβα το καινουργιο μου αυτοκινητο (auris 1.6 valvematic). Διαβαζοντας το manual που το συνοδευε, με μεγαλη μου εκπληξη παρατηρησα οτι στις προδιαγραφες του κινητηρα δεν αναφερεται τιποτα για τους νεους κινητηρες 1.6 valvematic. Συγκεκριμενα στην σελ. 457 Κινητηρας/κυβισμος, αναφερει τους κινητηρες 1598 cm3 με κωδικο 1ZR-FE
αλλα πουθενα δεν βρισκεις πληροφοριες για τον 1.6 valvematic 132hp, με κωδικο 1ZR-FAE.
Σημειωτεον οτι το manual που υπηρχε στο αυτοκινητο κατα την παραδοση ηταν εκδοσης 11/2006, ομως ο αντιπροσωπος που ειναι και φιλος μου εδωσε το βιβλιο που υπηρχε σε αυτο που δινουν για test drive και ειναι εκδοσης 11/2008.
Περιμενω τα σχολια σας, καθως και αν καποιος φιλος απο εσας εχει το auris 1.6 valvematic με ενημερωμενο βιβλιο οδηγιων χρησης.

ALIEN-3-
06-07-09, 11:06
Αυτό δυστιχός δείχνει ότι η τουοτα δεν έχει καθόλου οργάνωση σε κάποια θέματα. Ίσως βέβαια να είναι και θέμα καθαρά της τουοτα Ελλάς

nipponpower
06-07-09, 16:48
Καλοριζικο φιλε μου το αμαξι. Καποιο μπερδεμα εγινε μαλλον με το manual. Σιγουρα θα σου δωσουν αμα το ζητησεις καποιο καινουργιο.

Babis63
06-07-09, 19:19
Επικοινωνησα τηλεφωνικα με το τμημα εξυπηρετησης πελατων στα κεντρικα της TOYOTA HELLAS το μεσημερι και αφου κρατησαν τα στοιχεια μου, αριθμο κυκλοφοριας κλπ, ειπαν οτι θα με ενημερωσουν τηλεφωνικα. Εν αναμονη λοιπον...

SinnaiG
20-07-09, 22:50
Τελικά babis63 έχουμε κανένα νέο για το νεότερο manual του auris???

Babis63
21-07-09, 00:18
Τελικά babis63 έχουμε κανένα νέο για το νεότερο manual του auris???

Εχουμε. Παραλειψη μου που καθυστερησα να γραψω σχετικα.
Πριν μια εβδομαδα επικοινωνησαν μαζι μου απο την ΤΟΥΟΤΑ και μου εστειλαν στο γραφειο με curier την αγγλικη εκδοση του βιβλιου. Η ελληνικη μεταφραση, οπως μου ειπαν, θα κυκλοφορησει μεσα στον Σεπτεμβριο. Εκτος απο τις προδιαγραφες του κινητηρα 1ZR-FAE, υπαρχουν και καποιες αλλες αλλαγες-προσθηκες οπως πχ η υπαρξη και 2ου buton για το κλειδωμα της 5ης πορτας που στην προηγουμενη εκδοση του manual (11-2008) δεν αναφερετο.

SinnaiG
21-07-09, 07:06
Για πιο δευτερο μπουτον μιλάς? .... αλλο αυτοκίνητο πήρα εγώ, που είναι όλα αυτά! ???
Υπάρχει περίπτωση να το βγούμε σε pdf κάπου? ... ή έστω να ανεβάσεις κάπου τις νέες σελίδες? ... με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το σύστημα start-stop και πως-ποτε δουλεύει...
Τhanks!

Babis63
22-07-09, 22:40
Για πιο δευτερο μπουτον μιλάς? .... αλλο αυτοκίνητο πήρα εγώ, που είναι όλα αυτά! ???
Υπάρχει περίπτωση να το βγούμε σε pdf κάπου? ... ή έστω να ανεβάσεις κάπου τις νέες σελίδες? ... με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το σύστημα start-stop και πως-ποτε δουλεύει...
Τhanks!

Ας παρουμε τα πραγματα με τη σειρα. Υπαρχει ενα δευτερο μικρο στρογγυλο μπουτον διπλα απο το μεγαλυτερο που ανοιγει το πορτ-μπαγκαζ. Αυτα βεβαια για αυτοκινητο με συστημα εισοδου χωρις κλειδι. Δεν ξερω αν εχουν τον ιδιο μηχανισμο και οι εκδοσεις με το κλασικο κλειδι.
Συστημα start-stop τα 1600ρια δεν εχουν. Το Σ/Κ θα βρω χρονο να σκαναρω τις σελιδες που σε ενδιαφερουν και να τις ανεβασω καπου (ιδεα δεν εχω που...) ή να σου τις στειλω σε καποιο e-mail που θα μου δωσεις.
Φιλικα
Μπαμπης:hi

SinnaiG
24-07-09, 23:25
BABIS63 ευχαριστω για την απάντηση και την πρόθεση για το scanαρισμα αλλά έχω την έκδοση με το κλειδί και για αυτό δεν καταλάβαινα για τα κουμπια που είπες... αν είναι για εμένα μην μπεις στον κόπο να το scanaρις δεν πειράζει.
Ευχαριστώ πάντως :)

Babis63
29-07-09, 21:05
BABIS63 ευχαριστω για την απάντηση και την πρόθεση για το scanαρισμα αλλά έχω την έκδοση με το κλειδί και για αυτό δεν καταλάβαινα για τα κουμπια που είπες... αν είναι για εμένα μην μπεις στον κόπο να το scanaρις δεν πειράζει.
Ευχαριστώ πάντως :)

OK φιλε νασαι καλα.:)

carakias
14-08-09, 09:23
Γειά σου φίλε,

θα ήθελα να σε παρακαλέσω αν μπορείς να ανεβάσεις το manual..Το ψάχνω απεγνωσμένα σε όλο το internet και δεν μπορώ να το βρω πουθενά..Ειδικά αν είναι η αγγλική έκδοση ακόμα καλύτερα.

Babis63
15-08-09, 11:44
Γειά σου φίλε,

θα ήθελα να σε παρακαλέσω αν μπορείς να ανεβάσεις το manual..Το ψάχνω απεγνωσμένα σε όλο το internet και δεν μπορώ να το βρω πουθενά..Ειδικά αν είναι η αγγλική έκδοση ακόμα καλύτερα.

Φιλε μου να σκαναρω 400 σελιδες οπως καταλαβαινεις ειναι αδυνατον.
Σε προηγουμενο post ειχα προθυμοποιηθει να το κανω για συγκεκριμενες σελιδες που αφορουσαν τις κλειδαριες.
Αν τηλεφωνησεις ομως στα κεντρικα της ΤΟΥΟΤΑ ειναι προθυμοι να σου στειλουν το βιβλιο (πριν 1 μηνα που μου το εστειλαν ειχαν ΜΟΝΟ την αγγλικη εκδοση) με courier οπου τους πεις. Προυποθεση βεβαια να εισαι κατοχος του μοντελου (ζητανε αριθμο κυκλοφοριας).