PDA

Επιστροφή στο Forum : ''ΤΑΚ'' στην όπισθεν.


aurisak
10-05-09, 20:25
Όταν κάνω όπισθεν και ζορίζεται το αμάξι (auris 1.6) π.χ είμαι σε κατηφόρα ή ξεκινάω απότομα ακούγεται ένα ''τακ'' από μπροστά όπως όταν έχει πρόβλημα ο μπιλιοφόρος και χτυπάει. Στην αντιπροσωπεία που το πήγα μου είπαν πως είναι από τα τακάκια με το που το άκουσαν, χωρίς να το κοιτάξουν περαιτέρω. Έχει 3.000 km και το κάνει από την αρχή.
Σ'εσάς το κάνει αυτό, το έχει ακούσει κανείς ; Κατά τ'άλλα είναι μια χαρά το αμάξι σε όλα του.

nipponpower
11-05-09, 03:31
Μηπως ο κινητηρας σκορτσαρει επειδη πεφτουν πολυ οι στροφες του ?
Ετσι οπως το περιγραφεις το προβλημα παντως δεν δειχνει να εχει κατι το αμαξι.

dRiveR7
11-05-09, 11:00
Μήπως παίζει κ στα auris κανένα προβληματάκι στο σασμάν με τις βάσεις, όπως και στα Ε12? Στο κάνει κ όταν ξεκινάς απότομα με 1η?

madvinegar
11-05-09, 11:03
Μήπως ειναι απλά χαλαρωμένα (ή λείπουν) τα λαμάκια που κρατανε τα τακάκια?

slobs
11-05-09, 20:49
Το έχω ακούσει και εγώ αλλά μόνο στην όπισθεν, σε απότομο ξεκίνημα με πρώτη δεν έχω ακούσει κάτι. Εμένα το κάνει και στην ευθεία όταν βάζω όπισθεν δεν είναι απαραίτητο να είνια ανηφόρα.

aurisak
11-05-09, 21:38
Μόνο στην όπισθεν το κάνει κι αυτό αν ξεκινήσω απότομα. Αν ήταν από τα τακάκια δεν θα έπρεπε να το κάνει και στην πρώτη ;

@slobs αντιπροσωπεία το έχεις πάει γι'αυτό ;

trelokritikos
15-05-09, 21:28
και εμενα το κανει...εχω 11000 και το εκανε απο την αρχη καθε φορα στα φρενα.το πηγα στην αντιπροσωπεια,αλλαξαν τακακια και τωρα το κανει μονο στην οπισθεν σε κατηφορα.κατα τα αλλα το αμαξι τα σπαει

aurisak
18-05-09, 19:32
και εμενα το κανει...εχω 11000 και το εκανε απο την αρχη καθε φορα στα φρενα.το πηγα στην αντιπροσωπεια,αλλαξαν τακακια και τωρα το κανει μονο στην οπισθεν σε κατηφορα.κατα τα αλλα το αμαξι τα σπαει


Δηλαδή δεν υπάρχει γιατρειά ; Το παντρευτήκαμε αυτό το "τακ" δηλαδή ; Ωραία πράγματα. Δεν μας τα λένε καλά. :fierydevil

ALIEN-3-
18-05-09, 19:44
είχα αυτό το τάκ και εγώ ο πατερας μου είναι μηχανικός μου έβγαλε τις ρόδες και έσφιξε λίγο το παξιμάδι που σφίγγει τα ημιαξόνια με τα δισκόφρενα ,ήταν ένα κλίκ λασκαρισμένες αμέσως εξαφανίστηκε ο θόρυβος και δεν εμφανίστικε ξανά .Στην αντιπροσωπία που το είχα παει δεν ξέραν τη τους γίνετε.........

michalisauris
28-05-09, 23:19
Και σε μένα το κάνει αυτό στο 1.33. Μόνο η όπισθεν όταν είμαι σε ανηφόρα. Στην αρχή φοβήθηκα μήπως είχα βρει πουθενά.

endurasKE-30
29-05-09, 08:45
Κατα 99% ειναι τακακια αλλα δεν σημαινει οτι χρειαζονται αλλαγη.
Απλα ανασηκονωνται και ξαναπεφτουν.