PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραπανω ποσοτητα λαδιου στον κινητηρα


nipponpower
08-05-09, 05:28
Καλημερα.
Πηγα χθες στην Toyota για αλλαγη λαδιων και φιλτρου σε Auris 1.6. Αφου τελειωνει το service, κατα την παγια τακτικη μου, ειπα να παω καμια βολτα καθαρα για δοκιμαστικους-προληπτικους λογους.
Κατα τη διαρκεια της βολτας, η οποια δεν ηταν και πολυ ηρεμη αλλιως πως θα δοκιμαζα το αμαξι..., παρατηρησα μια μικρη μειωση της αποδοσης του κινητηρα. Αρκετα μικρη που τη θεωρησα πως ηταν καθαρα "ψυχολογικη" και οχι υπαρκτη.
Γυρναω σπιτι, αφηνω το αμαξι να κρυωσει για κανα 3ωρο και μετα απο περιεργεια κοιταω το manual του αυτοκινητου. Εκει βλεπω πως για Auris 1.6 με φιλτρο χρειαζονται 4.2 λιτρα λαδιου. Επειδη μου ειχαν δωσει το μπουκαλακι με το υπολοιπο λαδι που ειχε περισσεψει κοιταζω και βλεπω οτι μου εχουν βαλει 4.5 λιτρα λαδιου αντι για 4.2.
Πηγαινω στο αμαξι, το βαζω μπρος, πηγαινω 50 μετρα πιο περα που ειχε επιπεδο δρομο, ελεγχω τη σταθμη λαδιου και βλεπω οτι ειναι ενα δακτυλο πανω απο το max !

Το ερωτημα μου τωρα ειναι αν μπορει να προκληθει οποιαδηποτε ζημια στον κινητηρα απο τα 300ml παραπανω λαδι και αν θα πρεπει να παω στην Toyota και να τους ζητησω να μου αφαιρεσουν το παραπανω λαδι απο τον κινητηρα ?

DaveMustaine13
08-05-09, 05:46
Δεν νομιζω να σου δημιουργησει προβλημα. Μου εχουν κανει ακριβως το ιδιο τις 2 φορες που εχω αλλαξει λαδια εγω (το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο) και αν πανε να μου κανουν το ιδιο τον Ιουνιο που εχω το service θα τους παρει ο δι@ολος. Μπορεις να αφαιρεσεις και μονος σου το λαδι με ενα ειδικο ρουφηχτηρι που εχουν τα βενζιναδικα.

Janakas
08-05-09, 06:02
Καλου κακου πηγαινε να στο αφαιρεσουν! Εχω ακουσει απο φιλο,γνωστη γενικα,οτι οταν εχεις παραπανω λαδι λογω μεγαλυτερης πιεσης μπορει να κανει ζημια στα τσιμουχακια.

THEMIS
08-05-09, 08:42
Μόλις πήγες το αμάξι παραπέρα πόση ώρα περίμενες μέχρι να μετρήσεις το λάδι? Αν περίμενες λιγότερο από 10 λεπτά τότε μπορεί να μην έχει κάτσει το λάδι...

Μερικές φορές από το λάδι που πληρώνεις χύνουν λίγο για να καθαρίσει μέσα το μοτέρ με ανοικτή την τάπα από κάτω, οπότε μπορεί γι'αυτό να είδες λιγότερο λάδι στο κουτί.
Ξανατσέκαρε και δες μπας και εν έγινε σωστά η μέτρηση.

akis308
08-05-09, 10:03
Περισσότερο λάδι στον κινητηρα μπορεί να οδηγησεί σε καταστροφή των τσιμουχών στροφάλου, εκτός από τη λογική πτώση απόδοσης που επιφέρει...
Να πας και να τους βάλεις να το μετρησουν και να το βγάλουν.

Fanis
08-05-09, 10:50
Για την ακριβεια σιγουρα θα προκαλεσει υδραυλικη συμπιεση και την σιγουρη πολυ πρωορη καταστροφη τσιμουχων και σε περιπτωσεις που παιζεις κοφτες και σπασμενο κινητηρα.

για αυτον τον λογο η ενδειξη αναγραφει min - max δηλαδη οτι δεν μπορεις να βαλεις παραπανω.

μια απλη αφαιρεση του φιλτρου λαδιου θα σου βγαλει περιπου 200γρ , πρεπει να ειναι αρκετη.

endurasKE-30
08-05-09, 13:24
Περισσότερο λάδι στον κινητηρα μπορεί να οδηγησεί σε καταστροφή των τσιμουχών στροφάλου, εκτός από τη λογική πτώση απόδοσης που επιφέρει...
Να πας και να τους βάλεις να το μετρησουν και να το βγάλουν.

Για την ακριβεια σιγουρα θα προκαλεσει υδραυλικη συμπιεση και την σιγουρη πολυ πρωορη καταστροφη τσιμουχων και σε περιπτωσεις που παιζεις κοφτες και σπασμενο κινητηρα.

για αυτον τον λογο η ενδειξη αναγραφει min - max δηλαδη οτι δεν μπορεις να βαλεις παραπανω.

μια απλη αφαιρεση του φιλτρου λαδιου θα σου βγαλει περιπου 200γρ , πρεπει να ειναι αρκετη.


Ετσι ακριβώς!!!
Το πολυ λαδι, οπως και το λιγο βλάπτει!
Εγω το στα δικα μου εχω την σταθμη στα 2/3 πανω απο το min.

nipponpower
08-05-09, 16:17
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Θα το παω αυριο πρωι πρωι συνεργειο και μεχρι τοτε... κυρια !

Το πιο εκνευριστικο ειναι οτι δινεις 100 Ευρω(!) για αλλαγη λαδιων σε επισημο συνεργειο της Toyota και αντι να δωσουν λιγη προσοχη σε μια τοσο απλη διαδικασια οπως ειναι η αλλαγη λαδιων, και την οποια χρεωνουν τοσο ακριβα, τα κανουν μανταρα.
Και αυτο το οποιο με εξοργιζει ακομη περισσοτερο ειναι το γεγονος οτι αν δεν το παρατηρουσα θα μπορεσε να μου εχει δημιουρησει ζημια στον κινητηρα με βαση τα οσα μου αναφερατε παραπανω.
Και αντε μετα να βρεις σωστο μαστορα ο οποιος για αρχη να μπορει να σου βρει τη ζημια και κατα δευτερον να μπορει να σου κανει τον κινητηρα παλι σαν καινουργιο...

toyota mania
08-05-09, 16:36
Οταν πηγαινα εγω το Avensis για αλλαγη λαδιων του ελεγα ποσο να βαλλουν.
Το γελοιο την πρωτο φορα, οταν βλεπω καποιον τεχνικο με 4 λιτρα.
"Γιατι 4 βρε μαστορα"
"Αφου 3.5 παιρνει, θα σου μεινει και για συμπληρωμα"
"Μαστορα, δεν στα ειπαν καλα.3 παιρνει, οποτε θα μου βαλεις 2.5, να μου μεινει για συμπληρωμα"
Οποτε καταλαβαινετε, στον πεθερο μου, του βαζανε 3.5 λιτρα.Ευτυχως στα 17.000 περασε στα δικα μου χερια.

Stetas
08-05-09, 16:39
Να συμπληρώσω και γω και να συμφωνήσω με τη σειρά μου για όσα ανέφεραν οι υπόλοιποι,οτι θα πρέπει άμεσα να πάς να αφαιρέσεις την περίσσεια λαδιού και μάλιστα να τους βάλεις και ''χέρι'' για αυτό που έκαναν. Μ'αρέσει που επέστρεψαν και οτι απέμεινε, έβγαλαν τα μάτια τους μονοι τους...

nipponpower
08-05-09, 17:05
Να συμπληρώσω και γω και να συμφωνήσω με τη σειρά μου για όσα ανέφεραν οι υπόλοιποι,οτι θα πρέπει άμεσα να πάς να αφαιρέσεις την περίσσεια λαδιού και μάλιστα να τους βάλεις και ''χέρι'' για αυτό που έκαναν. Μ'αρέσει που επέστρεψαν και οτι απέμεινε, έβγαλαν τα μάτια τους μονοι τους...


Παλι καλα που μου αφησαν τις αποδειξεις γιατι μετα θα με εβγαζαν και τρελο...
Ακομα και σε μια αλλαγη λαδιων πρεπει να εισαι απο πανω και να παρακολουθεις τι κανουν συνεχεια...
Φαντασου να μην το επαιρνα χαμπαρι στα πρωτα 100 χιλιομετρα και να τα κραταγα για 10.000 χιλιομετρα !
Εκει μαλλον θα το ειχα παρει στο χερι το μοτερ...

nipponpower
09-05-09, 16:01
Το πηγα τελικα σημερα το πρωι συνεργειο και μου αφαιρεσαν την επιπλεον ποσοτητα λαδιου. Συμφωνα με τα λεγομενα του υπευθυνου αποκλειεται να εχει προκληθει οποιαδηποτε βλαβη στον κινητηρα. Μακαρι ...

Nikr
09-05-09, 16:25
----------

Stetas
09-05-09, 17:26
Το πηγα τελικα σημερα το πρωι συνεργειο και μου αφαιρεσαν την επιπλεον ποσοτητα λαδιου. Συμφωνα με τα λεγομενα του υπευθυνου αποκλειεται να εχει προκληθει οποιαδηποτε βλαβη στον κινητηρα. Μακαρι ...

Για τόσο λίγο που το άφησες δεν επαθε τίποτα! Τέλος καλό όλα καλά!

toyota mania
09-05-09, 22:12
Εμένα σ' ένα συνεργείο (όχι toyota) μου είχαν ρίξει ένα 4κιλο μέσα... και παίρνει ούτε 3 μαζί με το φίλτρο....

Ώσπου να το καταλάβω, έτρεξε λίγο λαδάκι απ' όλες τις τσιμούχες... πάντως δεν έπαθε τίποτα... :heheκαι δεν γυρισες να τον βαρας με το 4κιλο στο κεφαλι.:crazylol

Nikr
09-05-09, 22:25
----------

nipponpower
09-05-09, 22:49
Για τόσο λίγο που το άφησες δεν επαθε τίποτα! Τέλος καλό όλα καλά!

Και εγω αυτο νομιζω. Επιτελους ησυχασα !

madvinegar
10-05-09, 15:23
Πως το αφαιρεσαν το επιπλεον λαδι?

Ανοιξαν παλι την ταπα κατω? Εβγαλαν το φίλτρο λαδιου? Το τραβηξαν με σύριγγα απο πάνω?

nipponpower
10-05-09, 18:06
Πως το αφαιρεσαν το επιπλεον λαδι?

Ανοιξαν παλι την ταπα κατω? Εβγαλαν το φίλτρο λαδιου? Το τραβηξαν με σύριγγα απο πάνω?

Ανοιξαν παλι την ταπα του καρτερ. Οταν τελειωσαν μου αλλαξαν παλι την φλαντζα της ταπας του καρτερ. Η ολη διαδικασια κρατησε ουτε 5 λεπτα.

Stetas
10-05-09, 18:24
Για καλό και για κακό τράβα τον δείκτη και κάνε ένα check εσύ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ελπίζω να μην βρείς λιγότερο απο το κανονικό τώρα μέσα!

nipponpower
11-05-09, 04:23
Τα ελεγξαν στο συνεργειο μπροστα μου και ηταν ακριβως στο max. Απο εδω και περα θα τους εχω απο πολυ κοντα τους μηχανικους στις αλλαγες λαδιων...
Θα τους λεω να μου βαζουν ακριβως 4 λιτρα αντι για 4.2 για να εχω ησυχο το κεφαλι μου. Τα υπολοιπα θα τα συμπληρωνω μονος μου.

alex-g
11-05-09, 12:06
αν τα λαδια που βαζεις ειναι λεπτα και λιγο παραπανω να πεσει δεν παθαινει κατι ο κινητηρας τωρα επιδη ο κινητηρας σου ειναι σφικτος ακομα καλο ειναι να ειναι ακριβος στο μαχ καλοκαιριαζει κιολας αλαζουν και ι πιεσεις, καλα εκανες ,και ακομα καλητερα που τα αδιασαν απο κατω

Vandred
26-06-09, 04:11
Παιδιά εγώ που το έχω 3 μήνες (μετά το μεγάλο service) και είναι πάνω από το max μισό δάχτυλο περίπου τι να κάνω? Να πάω να το αδειάσω σε κανένα βενζινάδικο ή να πάω στην αντιπροσωπία να κοιτάξουν και τις τσιμούχες? Λέτε να έχει γίνει ζημιά? :ouch

Άσε που και στο πρώτο service των 15.000χλμ τόσο θα το είχαν πάλι αλλά δεν το έδωσα σημασία γιατί δεν ήξερα… :censored

nipponpower
26-06-09, 16:08
Παιδιά εγώ που το έχω 3 μήνες (μετά το μεγάλο service) και είναι πάνω από το max μισό δάχτυλο περίπου τι να κάνω? Να πάω να το αδειάσω σε κανένα βενζινάδικο ή να πάω στην αντιπροσωπία να κοιτάξουν και τις τσιμούχες? Λέτε να έχει γίνει ζημιά? :ouch

Άσε που και στο πρώτο service των 15.000χλμ τόσο θα το είχαν πάλι αλλά δεν το έδωσα σημασία γιατί δεν ήξερα… :censored


Καλυτερα να πας στην αντιπροσωπια και να ζητησεις να σου αφαιρεσουν την επιπλεον λαδιου κατα προτιμηση απο το καρτερ.

κωνσταντίνος
28-06-09, 15:39
Τα ελεγξαν στο συνεργειο μπροστα μου και ηταν ακριβως στο max. Απο εδω και περα θα τους εχω απο πολυ κοντα τους μηχανικους στις αλλαγες λαδιων...
Θα τους λεω να μου βαζουν ακριβως 4 λιτρα αντι για 4.2 για να εχω ησυχο το κεφαλι μου. Τα υπολοιπα θα τα συμπληρωνω μονος μου.


Μη σου πώ καλυτερα να τα αλάζεις μόνος λάδια-φίλτρα.. ειναι πανεύκολο...

γιατι πολλές φορές οι μαστοράντζες δεν σου αλάζουν ουτε το φίλτρο...

madvinegar
28-06-09, 18:10
Ενταξει παιδιά. Αν ειναι λιγο πιο πανω δεν πιστευω να τρεχει και κατι σοβαρο.
Απο τοτε που πηρα το αμαξι, μονο στην αντιπροσωπία αλλαζω λάδια και πάντα μου βαζανε λιγο πιο πανω απο το max. Πάντα ομως.

6 χρονια το εχω το αμαξι και δεν εχει παθει κατι.


Καταρχην ποσα λιτρα παιρνει το auris? 4?... Πολλά δεν ειναι?

Εγω γεμισα με 4λιτρο μπετόνι και έχει περισσεψει μισο λιτρο (εβαλα δλδ 3.5 λιτρα, και οπως ειπα ο δεικτης ειναι λιγο πιο πανω απο το max).

toyota mania
28-06-09, 19:41
Προβλημα δεν θα υπαρξει με λιγο παραπανω, αλλα χανεις δυναμη και ευστροφια.

Black Pearl
02-07-09, 06:06
Αν βαλεις παραπανω λαδακι, απλα θα καψει το περισευμα γρηγορα σε σχεση αν ηταν στη νορμαλ θεση.
Αν βαλεις λιγοτερο ειναι προβληματακι...

Αλλαγη στα λαδια σας στα 7.500 με 8.000 χιλιομετρα ειναι καλο και να το κρατατε σαν ευαγγελιο την αλλαγη λαδιων.

Αν βλεπετε ξανθο το λαδακι, ειναι καλο, αν οχι, δεν ειναι και οτι το καλυτερο.

Το αυτοκινητο ειναι σαν τον ανθρωπο ειλικρινα, καντε οτι λεει ο οδηγος σερβις της εταιρειας, αλλα και μερικα πραγματα που δεν κοστιζουν πολυ και ειναι ζωτικης σημασιας αλλαξτε τα και πιο μπροστα. Π.χ τα λαδια, ειναι οτι πιο σημαντικο για ενα κινητηρα.

geokat1975
07-07-09, 00:26
το παραπανω λαδι μπορει να προκαλεσει μειωμενη λιπανση !!!
ακουγεται λιγο παραδοξο αλλα οταν το μοτερ εχει πολυ λαδι
η κινηση των πιστονιων-στροφαλου μπορει να προκαλεσει
"κυμα" στο καρτερ με αποτελεσμα η τρομπα λαδιου να τραβαει αερα!
ειναι σαν να φυσας μεσα σε ενα ποτηρι νερο...
δημιουργειται τρυπα και αν εκει ειναι η σωληνα εισοδου της τρομπας δεν τραβαει λαδι !!! επισης η παραπανω ποσοτητα καιγεται απο τις αναθυμιασεις
ειδικα αν το δουλευουμε ψηλα...δεν είναι και οτι καλυτερο να καιμε λαδι...

rinikal
18-05-10, 19:49
κι εγω εχω το ιδιο θεμα με το λαδι (δηλαδη πανω απο το max) ειναι κριμα παντως να δουλευουν στο service της toyota ατομα που δεν μπορουν να καταλαβουν την σημασια του max kai min . IQ ψαριου ! Ειναι διπλο το κριμα γιατι το αυτοκινητο μου ειναι καινουργιο (Auris 1.33 4 μηνων) και να περιμενω να καψει λαδι λεγοντας στον εαυτο μου οτι δεν γινεται να ειναι τοσο ζωα να εβαλαν 1.5 δαχτυλο παραπανω λαδι σε καινουργιο αμαξι χωρις να ειναι σιγουροι οτι θα το καψει στον πρωτο μηνα ειναι σκετη αιδια.Δεν εκαψε σταλα (μετα απο 6,700km) και θα παω να μου αφαιρεσουν με το καταληλο μπινελικοσουρσιμο.

kpagonaris
18-05-10, 22:00
Είναι κρίμα πάντως να γίνονται τέτοια λάθη και απερισκεψίες, και ειδικά στα συνεργεία της αντιπροσωπείας. Εγώ πάντος, όταν πηγαίνω για σέρβις και βλέπω να πλησιάζει στο αμάξι μου κανένας πιτσιρικάς, αναρρωτιέμαι: στο δικό μου αυτοκίνητο ήρθε να μάθει?

Black Pearl
20-05-10, 06:47
Ολοι απο καπου πρεπει να ξεκινησουν!!! :crazylol

Εγω προσωπικα, στην αλλαγη λαδιων ειμαι απο πανω μπαστακας! Τουλαχιστον εκει, ειμαι απο πανω...στα αλλα οκ.
Μη το παρακανουμε! :mrgreen:

toyota mania
20-05-10, 16:34
Σε ολα πρεπει να εισαι απο πανω, γιατι ειναι μαλακες.Την επαθα με το Yaris, οπου οι αντιπροσωποιες, για μειωση κοστους μαζεψαν ολα το σκουλαρικοβια ιμο, βλημο και πανκ πιτσιρικαδες απο τον ΟΑΕΔ, που την ειδαν τεχνικοι WRC.

COROLLAKIAS MIXALHS
20-05-10, 16:46
Οι περισσοτερες αντιπροσωπιες της toyota δεν ειναι ετσι. Προσλαμβανουν σοβαρα ατομα με γνωσεις και προυπηρεσια. Παιζουν με τα λεπτα,τα λεφτα και την απολυτη ικανοποιηση των πελατων. Βεβαια τα λαθη ειναι ανθρωπινα αρκει να τα δεχονται!

Black Pearl
08-06-10, 11:36
Οι περισσοτερες αντιπροσωπιες της toyota δεν ειναι ετσι. Προσλαμβανουν σοβαρα ατομα με γνωσεις και προυπηρεσια. Παιζουν με τα λεπτα,τα λεφτα και την απολυτη ικανοποιηση των πελατων. Βεβαια τα λαθη ειναι ανθρωπινα αρκει να τα δεχονται!
Μιχαλη κατα τη γνωμη μου πρεπει να το γενικευσουμε λιγο αυτο...σιγουρα πολλες αντιπροσωπιες αυτοκινητων (ανεξαρτητου μαρκας) εχουν ΣΟΒΑΡΟ προσωπικο, αλλα υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος!
Ατομο το οποιο στο σχολειο ετρωγε σφαλιαρες και δεν ηξερε ποσο κανει 1+1 το βρηκα μπροστα μου στο πρωτο τσεκ που εκανα στο Auris!

Χαιρετηθηκαμε μετα απο πολυ καιρο κτλ και λεω πως αυτο το ατομο, με 0 στην κυριολεξια γνωσεις, ανοιγει καπο συγχρωνων μηχανων, αλλαζει λαδια κτλ κτλ!

Δε το λεω με καθολου "ρατσιστικη" διαθεση ειλικρινα...χαιρομαι που βρηκε το δρομο του το παιδι, αλλα η αμαθεια παρεμεινε!
Καταρχας δεν ηξερε καν τι μοτερ ειναι αυτο που ειχε μπροστα του, εμαθε 5 πραγματα και τα κανει!
Και αντε πες εγω τον ξερω και δε θα τον παρεξηγησω, αν παει ενας σοβαρος κυριος και του πεταξει την ατακα του τυπου: τι λαδια βαζουμε στη μοτερουκλα μπαρμπα (γιατι αυτο ειπε και σε μενα χεχε)...τοτε ο ανθρωπος θα φυγει απο την αντιπροσωπια τρεχοντας!

Οποτε το ατομο με προυπηρεσια και σοβαροτητα ειναι σχετικο!
Ειδικα εδω στην επαρχια...