PDA

Επιστροφή στο Forum : ecu υπαρχουνε διαφορες


Χρηστος
22-04-09, 19:55
υπαρχουνε διαφορες στις ecu του αυτοματου με του μανουαλ οσο αναφορα στις επιδοσεις,ειτε ειναι μαυρο ή ασημι αντιστοιχα?

wastegate
22-04-09, 21:18
Χρηστο θα δουλεψει με τον αυτοματο εγκαφαλο?Γιατι διαχειρεζεται και το σασμαν αν δεν κανω λαθος..
Οταν πηρα το μοτερ ειχε εγκεφαλο απο αυτοματο και ο μηχανικος μου δεν τον ενεκρινε και εψαχνα να βρω απο κανονικο..

stm2001gr
22-04-09, 22:34
δουλεύει Βασίλη με πατέντα στα καλώδια ο εγκέφαλος αλλά απ΄ότι διάβασα σε ξένα φορουμ έχει ηπιότερη χαρτογράφηση απο το χειροκίνητο. Γι αυτό και το αποφεύγουμε, γι αυτό και πωλείται φθηνότερα. Στο Ebay υπάρχουν εγκέφαλοι με 210$ δηλαδή 150€ από εξατάχυτο.

akis308
23-04-09, 09:29
Εχθές έτυχε και είδα μαυρο με εγκέφαλο από αυτόματο.
Κόφτη πάντως χτυπάει κάπου στις 7900.
Δουλευει κανονικά αλλά αν είναι ηπιοτερη η χαρτογράφηση, είναι άγνωστο...

Γιαννης20v
23-04-09, 10:54
Χρηστο αυτοματο εγγεφαλο ειχα εχω πριν τον αγραφο.(τοδα αφου βγηκε)δε ξερω αν λειτουργουσε με πατεντα στα καλωδια παντως δουλευε κανονικα.οσο για τη χαρτογραφηση ειχε διαφορα απο του αδερφου μου που ηταν manual αλλα ουτε αυτος μπορουσε να καταλαβει τη διαφορα,αν δλδ ηταν πιο ηπιος η οχι.

tsaftsouf20V
23-04-09, 17:47
Χρηστο αυτοματο εγγεφαλο ειχα εχω πριν τον αγραφο.(τοδα αφου βγηκε)δε ξερω αν λειτουργουσε με πατεντα στα καλωδια παντως δουλευε κανονικα.οσο για τη χαρτογραφηση ειχε διαφορα απο του αδερφου μου που ηταν manual αλλα ουτε αυτος μπορουσε να καταλαβει τη διαφορα,αν δλδ ηταν πιο ηπιος η οχι.

Η μονη διαφορα που καταλαβα αναμεσα στα δικα μας ηταν οτι το δικο σου ειχε πιο ομαλη αποδοση στην καμπυλη ροπης-δυναμης ενω εμενα ειχε πιο δυνατο ξεσπασμα στην αλλαγη του μεταβλητου κ μονο εκει. Κατα τα αλλα ιδια ηταν...

nikcarina
23-04-09, 18:33
υπαρχουνε διαφορες στις ecu του αυτοματου με του μανουαλ οσο αναφορα στις επιδοσεις,ειτε ειναι μαυρο ή ασημι αντιστοιχα?

Ρε Χρηστο μηπως ξερεις εσυ τι παιζει με το δικο μου; Δηλαδη αν εχω τον εγκεφαλο απο το 6αρι;;; Στις 3800rpm κανει ενα ξεσπασμα ακομα κ στην 5η ειναι αισθητο και αλλαζει ελαφρως ο ηχος του...