PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόσκληση rallye σε οποιονδήποτε corolla\celica Tsport


GiWrGoS@XXX
01-04-09, 16:09
Δεν ξέρω αν μπαίνει κάποιος/οι στο www.dragster.gr, τις τελευταίες μερες υπάρχει πάλι μια αντιπαράθεση για τα tsport σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα και επειδή δεν γράφουν πολλοί toyotaioi μεσα... οι υπόλοιποι προσπαθούν να μας πείσουν ότι ακόμα και 0-1000 τα TS περνιούνται ακόμη και από colt 150 ps...
Έλεος...
Προσπαθώ να τους βάλω μυαλό αλλά "μπα" όποιος γουστάρει αν δεν είναι μέλος ας γραφτεί και ας δει αυτά τα δυο topix....


http://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=17669
http://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=17756

Κι από εκει και πέρα κανονιζετε μονοι σας...

akis308
01-04-09, 16:27
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα έπρεπε να σπαταλήσει χρόνο για να μπει στο συγκεκριμένο forum.
Ειναι γνωστό ότι αποτελείται κυρίως από υπάνθρωπους...
Με επίπεδο, γνώσεις, και μόρφωση (γραμματική και κοινωνικη), όσο ενός χοχλιου (σαλιγκαριού)...

wastegate
01-04-09, 16:36
Εσυ γραφεις μεσα ρε?
Μην ασχολησαι φιλε δεν ειναι ετσι οπως τα λεει ο Ακης αλλα ακρη δεν προκειται να βγαλεις ασε που σχεδον ολοι ειναι κολλημενοι..

Dr.Saimon
01-04-09, 17:03
γιωργο μου μην ασχολησαι ρε.....τους βλεπω και εγω με τον nick Dr.Who......αφου τους βλεπεις ρε......κατσε και περιμενε,,,,,τωρα ετοιμαζω το Τς και θα τους φτιαξω εναν εναν......μονο και μονο να σταματησουν να λενε.....και Κλιο βρηκα γνωστου και Ραλυ βρηκα.....αλλα ασε τα Σε Ζε Τε δεν μας βλεπουν καθολου,,,,,,,τσαμπα βενζινες!!!!!!!!

kosmas
01-04-09, 18:49
γιωργο μου μην ασχολησαι ρε.....τους βλεπω και εγω με τον nick Dr.Who......αφου τους βλεπεις ρε......κατσε και περιμενε,,,,,τωρα ετοιμαζω το Τς και θα τους φτιαξω εναν εναν......μονο και μονο να σταματησουν να λενε.....και Κλιο βρηκα γνωστου και Ραλυ βρηκα.....αλλα ασε τα Σε Ζε Τε δεν μας βλεπουν καθολου,,,,,,,τσαμπα βενζινες!!!!!!!!

Οχι και δε μας βλεπουν...μην τρελαθουμε
σχεδον μαζι παμε...
ασε που πολλοι εχουν βγαλει το πισω καθισμα εχουν βαλει και μια εισαγωγη και ουτε να τους δεις δεν προλαβαινεις

mpesikos
01-04-09, 18:54
τα σε ζε τε ειναι τα κολτ?

madvinegar
01-04-09, 19:01
Yes... 1500cc turbo.

Dr.Saimon
01-04-09, 19:05
εχω πατηση απο σταση κιολας με φ-ε και εφαγε της χρονιας του.....και μου λεει στο φαναρι
-και ο αδελφος μου κορολλα τ σπορτ εχει και με δουλευη!!!!!!!!

dRiveR7
01-04-09, 19:21
Εντάξει σε κουλό έπεσες μάλλον...πραγματικά με τα CZT μαζί πάτε....Άσε που με ελαφρώματα κερδίζουν πάρα πολύ κ έχουν κ πολύ καλές βελτιώσεις διαθέσιμες σαν αμάξια...Υπάρχουν κάτι "τερατάκια" CZT στο colt club που δεν τα "βλέπουν" πολύ δυνατότερα θεωρητικά αυτοκίνητα...

NikiforosGT
01-04-09, 19:55
μην ασχολείστε ρε παιδιά εγώ τα έχω κόψει προ πολλού, και στο συγκεκριμένο forum δεν είμαι καν γραμμένος. Όσον αφορά το colt το turbo με το starlet GT που έχω ανοίξει για πολύ ώρα στον Διόνυσο και είχα και το μακρύ σασμαν και 185/60/14 τον είχα σκίσει, η πλάκα είναι ότι εκείνη την μέρα μόλις είχα βάλει πάνω χειροποίητο downpipe και δεν είχα (ακόμα) βάλει καταλύτη και έκανε και σαν WRC και τα χρειάστηκε ο άλλος με το μαμίσιο colt. Tώρα δεν την corolla δεν ξέρω τι γίνεται λόγω βάρους κυρίως, αλλά και διάστασης ελαστικών. Πάντως γενικά μην ασχολείστε, έχω διαβάσει το site και γελάω με αυτά που γράφουν μερικοί.

diafanh-psyxh
01-04-09, 21:17
γιωργο μου μην ασχολησαι ρε.....τους βλεπω και εγω με τον nick Dr.Who......αφου τους βλεπεις ρε......κατσε και περιμενε,,,,,τωρα ετοιμαζω το Τς και θα τους φτιαξω εναν εναν......μονο και μονο να σταματησουν να λενε.....και Κλιο βρηκα γνωστου και Ραλυ βρηκα.....αλλα ασε τα Σε Ζε Τε δεν μας βλεπουν καθολου,,,,,,,τσαμπα βενζινες!!!!!!!!
στο forum τους μπορείς να αναφέρεις ότι θέλεις αλλά ελπίζω να μην μπεις καν στο κόπο να αναφέρεις ότι κανονίσατε κάτι,εδω μέσα.το λέω απο τώρα για να μην παρεξηγούμε.

επίσης μια φιλική συμβουλή:
το ότι ο καθένας μας έχει ένα αμάξι "Χ" δεν σημαίνει ότι είναι πάντα καλήτερο σε όλα από ένα αμάξι "Ψ".καλό είναι να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε και καλό είναι να υπάρχουν αυτοκίνητα αντίστοιχα,άλλων αυτοκινητοβιομηχανιών για να έχουμε και μέτρο σύγκρισης στο τι έχουμε στα χέρια μας αλλά να μην το παρακάνουμε γιατι ο κόσμος έχει ξεφύγει και πλέον τα ατυχήματα γίνονται για πλάκα.και καλά να είναι μόνο σιδερα....

πάντα φιλικά,
Κων/νος

wastegate
01-04-09, 21:21
εγω που ανοιξα απο ρολ 2ες με κολτ πο φοραει blitz εισαγωγη και κατι αλλα βλακειυλες και ηταν ξυλμενο ολο πισω πηγαιναμε μαζι μεχρι τα 150 στην αλλα μου που εκανα για να βαλω 4η μου ανοιγε 1 αμαξι και μεχρι τα 200 πηγαιναμε μαζι..
Επισης και με ενα αλλο που ειχα ανοιξει με προγραμμα και αντλια και αυτος με καποια πραγματακια απο 1ες ρολ πηγαιναμε μαζι και με το που εβαζε 4η στο τελειωμα της μου ειχε σκασει 4 αμαξια στην ψυχρα..

pavlosTS
02-04-09, 08:02
Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να μπαίνετε σε τέτοιες συζητήσεις. Και ο λόγος είναι ότι η TS είναι από τα πιο παρεξηγημένα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν. Η πραγματικότητα είναι κάπου στη μέση. Δεν είναι ούτε τόσο χάλια όσο περιγράφουν οι άλλοι ούτε ο φονιάς που νομίζουν κάποιοι άλλοι. Είναι ένα πολύ γρήγορο αμάξι με 0-100 κάτω από 8, που όμως με το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ λάθος μπορεί να γίνει 9 και με 0-160 κάτω από 20. Αν τώρα κάποιοι θεωρούν ότι είναι αργό οκ, δεν έχω καμία διάθεση να τους πίσω. Είναι πολύ εύκολο να πέσεις σε οδηγό που δεν μπορεί να το πάει και τότε απλά δεν έχει καμία ελπίδα να σταθεί δίπλα σε πολλά θεωρητικά πιο αργά αμάξια. Το πιο καλό που διάβασα είναι ότι μαμά ibiza FR μας περνάει, αυτό είναι ανέκδοτο.

Το είχα πει και παλιότερα ότι πάντα σε φορουμς το TS είναι αυτό που βγαίνει τελευταίο. Και πάντα κανένας δεν το έχει οδηγήσει, ούτε έχει ανοίξει μαζί του, ούτε καν το έχει δει. Όλοι κάποιος τους είπε, κάπου άκουσαν και πάντα αναμασούν αυτά που λέγονται. Εγώ που στην παρέα έχουμε και TS και TypeR (το οποία χαίρει -και όχι άδικα- της κοινής αποδοχής όλων) ξέρω και έχω πει τι είναι η TS και πως στέκεται στον ανταγωνισμό. Και vts οδηγούσα παλία και ξέρω πως πάει.

Γνώμη μου μη δίνεται τόση σημασία σε όλα αυτά και μην προσπαθείτε να πείσετε ανθρώπους που δεν μιλούν με επιχειρήματα αλλά με υποθέσεις.

DJKEY
02-04-09, 10:33
Ρε ποιος τους.......................λαμβανει σοβαρα υποψην?
Αλλη δουλεια δεν εχουμε....!
Ουρρτττ!!! :p

madvinegar
02-04-09, 10:50
Εγω πιστευω πως την TS την αδικούν λίγο η καρότσα (βαρος) και το σασμαν.

Το μοτερ ειναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ και αν εμπαινε σε πιο ελαφριά καρότσα και με καλύτερο σασμαν (να μπαινει στο λιφτ πιο ανετα) δεν θα υπήρχε καν μέτρο συγκρισης...

Τα ραλλυ ζυγιζουν 800 κιλα... και έχουν και καλή κλιμάκωση οπότε.. χαίρω πολύ...

pavlosTS
02-04-09, 11:21
Καλώς ή κακώς αυτό είναι το βάρος του κορόλλα. Και στην τελική δεν είναι και τόσο βαρή. Τόσο παίζουν όλα τα αμάξια της κατηγορίας. Το μεγάλο μείον του αμαξιού είναι το κιβώτιο. Πχ. του τάπερ είναι πολύ κοντύτερο και αυτό το νιώθεις στο δρόμο.
Τα rallye είναι 930 κιλά και εκεί βασίζεται αλλά αυτό δε λέει κάτι. Άλλωστε συγκρίνουμε αμάξια και όχι κινητήρες.
Και έτσι όμως, όσες φορές έχω ανοίξει με rallye και ήμουν από πίσω του άφηνα γκάζι. Και φόραγαν σίγουρα φίλτρο εξάτμιση. Μου έχει τύχει να πατήσω σε φανάρι πίσω από rallye και έχασα γιατί στην πρώτη αναγκάστηκα να αφήσω γκάζι και μετά φυσικά άντε να φορτώσω 2α...
Και με 3ες που έχω πατήσει πίσω από rallye μέσα στο λίφτ άφηνα γκάζι.
Αν θέλετε τη γνώμη μου, η TS το rallye το ακολουθεί άνετα εκτός λιφτ και όταν μπει το λιφτ τότε απλά φεύγει.
Και να σας πω και ένα άλλο. Επιβεβαιωμένο 100 φορές, το τάπερ ρίχνει στην TS 2-2.5 αμάξια μέχρι σπασίματα 3ης (140). Αν ένα 1ο στάδιο rallye ρίχνει κολώνα στην TS τότε περνάει και τάπερ. Θέλει κανένας να μπει σε φόρουμ να το πει αυτό?

mpesikos
02-04-09, 12:03
παδια εμεις εδω μεσα λιγο πολυ ο καθενας ξερει τις δυνατοτιτες του TS οποτε ειναι ανουσιο να τα λεμε ξανα κ ξανα οποτε αν εχεται να πειτε κατι να το πειτε ''εκει''
εδω δεν δεν υπαρχει λογος..

pavlosTS
02-04-09, 12:16
Βασικά το ανάποδο πιστεύω, ότι δεν πρέπει να πούμε τίποτε "εκεί". Αν ο άλλος πιστεύει αυτό που πιστεύει χωρίς να έχει δει κάτι αλλά πάντα από αυτά που άκουσε και λέγονται δε νομίζω ότι έχει νόημα να προσπαθείς να τον πείσεις...
Για αυτό λέω ας χαλαρώσουμε και ας απολαύσουμε την κουβέντα η οποία σε ορισμένες περιπτώσεις βγάζει πολύ γέλιο. Έστειλα το λινκ με τη σύζητηση στον φίλο μου με το TypeR και γελάει ο άνθρωπος...

GMASTER6
02-04-09, 14:41
Έστειλα το λινκ με τη σύζητηση στον φίλο μου με το TypeR και γελάει ο άνθρωπος...

Και δεν ειναι ο μονος!!:lol: Εχουμε κανει ολοι κοιλιακους απο τα γελια απο χτες...:crazylol :crazylol :crazylol

Υ.Γ. Σας θελω ολους σε εγρηγορση..σε λιγο σκαει μυτη το ποστ που η TS θα χασει και απο
8βαλβιδο μαμα rallye!

JaPanos
02-04-09, 14:55
Ρε παιδιά εγώ πιστεύω πως για να συγκρίνεις αυτοκίνητα πρεπει να παίζουν στην ίδια κατηγορία..Ξεκινόντας από κιλά(γνώμη μου)..Τώρα όσον αφορά το μοτέρ της ΤS vs rallye...Καλύτερα ας μην το συζυτήσουμε.. Κι αν θέλουν σωστή σύγκριση σε μπαμ μέχρι 140χμ (γιατι μέχρι εκεί πάνε 'τέλεια') ας βρούνε κάνα starlet GT να παίξουνε να νοιώσουν λίγο την ανωτερότητα της ιαπωνίας στα ίδια κιλά....:hey

NikiforosGT
02-04-09, 16:32
καλά μη πω για όταν είχα το starlet gt και σε ανοίγματα με saxoralla, ακόμα έχουν να πίνουν τα τσάγια που τους είχα κεράσει τότε.:PPppp

XAROS
03-04-09, 16:48
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα έπρεπε να σπαταλήσει χρόνο για να μπει στο συγκεκριμένο forum.
Ειναι γνωστό ότι αποτελείται κυρίως από υπάνθρωπους...
Με επίπεδο, γνώσεις, και μόρφωση (γραμματική και κοινωνικη), όσο ενός χοχλιου (σαλιγκαριού)...Λες ε????

Οχι και δε μας βλεπουν...μην τρελαθουμε
σχεδον μαζι παμε...
ασε που πολλοι εχουν βγαλει το πισω καθισμα εχουν βαλει και μια εισαγωγη και ουτε να τους δεις δεν προλαβαινειςΣε βρισκω διαβασμενο:wink:

τα σε ζε τε ειναι τα κολτ?Εσυ εχεις μεινει πισω:mrgreen:

mpesikos
03-04-09, 17:25
Εσυ εχεις μεινει πισω:mrgreen:
:fierydevil:fierydevil:twisted::twisted::gnaser:gn aser:-x
ουστ ρε..
αν το εγραφε ετσι''czt''σως να το καταλαυενα αλλα κ παλι δεν ειναι toyta για να ξερω για αυτο..

GAS
05-04-09, 18:45
H σύγκριση έτσι κι αλλιώς είναι άτοπη . Το TS είναι ένα ολοκληρώμένο αυτοκίνητο που καίει λίγα και σε ταξιδεύει με 180-190 χλμ με κάτω απο 10 lt στα 100 κμ , έχει VSC,TRC,ABS....και είναι γενικώς ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και όχι κουτί με ρόδες και φασαριόζικη εξάτμιση...:fierydevil

pavlosTS
05-04-09, 22:19
Βασικά στα 180-190 δε θες να ξέρεις τι καίει...
Και δεν είναι η TS έτσι.Όλα σε αυτα τα χιλιόμετρα καίνε τα άντερα τους!

PeterIoannou
06-04-09, 02:10
Συμφωνώ με τον Παύλο: στα 180+ ξέρουν τι καίει η TS, μόνο όσοι την έχουν.
Όσο για τα 10lt/100km, είναι κατανάλωση που επιτυγχάνεται με ταχύτητες γύρω στα 140km/h χωρίς να χρειάζεται να επιταχύνεις συχνά για να κάνεις προσπεράσεις.
Βέβαια, έχω πετύχει και καταναλώσεις της τάξης των 7,5lt/100km, αλλά είχα αυγό κάτω από την δεξιά μου πατούσα...:hehe
Πάνος.

pavlosTS
06-04-09, 11:03
Ακριβώς έτσι. Με 140 σταθερά και χωρίς πολλές αυξομειώσεις παίζεις στα 10 λίτρα/100, άντε λίγο παρακάτω. Για να βγάλεις κατανάλωση της τάξης των 7.5-8 πρέπει να πηγαίνεις γύρω στα 110. Μια φορά είχα κάνει δοκιμή στην αττική όδο και πήγα με 90-100 για όλη την ώρα και έκαψε 6.5-7.

Bill_corolla
06-04-09, 11:31
Η ελάχιστη κατανάλωση σε όλα τα αυτοκίνητα επιτυγχάνεται όταν οδηγούμε από 1200 έως 3000 στροφές. Το είχα διαβάσει το δοκίμασα και είχα κατανάλωση 5.3, σύμφωνα με το trip computer.

johnboy
06-04-09, 12:09
ειναι σωστο ομως αυτο για την μακροζωια του κινητηρα?
ασχετα με την καταναλωση δεν θα ειναι το αμαξι μονιμα μπουκωμενο? και σε τοσο χαμηλες στροφες (1200) δεν θα χτυπαει πυρακια?

Bill_corolla
06-04-09, 12:21
ειναι σωστο ομως αυτο για την μακροζωια του κινητηρα?
ασχετα με την καταναλωση δεν θα ειναι το αμαξι μονιμα μπουκωμενο? και σε τοσο χαμηλες στροφες (1200) δεν θα χτυπαει πυρακια?
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σ' αυτό που ρωτάς. Θα μας ενημερώσουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα! Εγώ το διάβασα και είδα ότι είχα πάρα πολύ μικρή κατανάλωση..

Dr.Saimon
06-04-09, 12:40
ειναι σωστο ομως αυτο για την μακροζωια του κινητηρα?
ασχετα με την καταναλωση δεν θα ειναι το αμαξι μονιμα μπουκωμενο? και σε τοσο χαμηλες στροφες (1200) δεν θα χτυπαει πυρακια?

κοιταξε...ουτε ειναι καλο να πηγαινεις πολυ χαλαρα 1000-3000 ουτε και σπασμενος με 5-6000......μια μεση λυση και οταν το επιτρεπουν οι συνθηκες
ειναι να εισαι σε μεσαιες στροφες κοντα στην μεγιστη ροπη!

τωρα οταν λες οτι ειναι μονιμα μπουκομενο τη θες να πεις.εγω γνωριζω ελαχιστα....αλλα συνηθως τα καρμπυρατερ μουκονανε οχι τα ιντζεξιον που ειναι τα δικα μας.

και για τα πυρακια που λες....τη να σου πω....εγω με καλη βενζινη απο γνωστω βενζιναδικο εστω και 95αρα δεν ειχα ακουση πυρακια ουτε στο Ε12 1400 που ειχα ουτα στο Αuris 1,3 που εχω τωρα ουτε και στο t sport.!

diafanh-psyxh
06-04-09, 17:35
Η ελάχιστη κατανάλωση σε όλα τα αυτοκίνητα επιτυγχάνεται όταν οδηγούμε από 1200 έως 3000 στροφές. Το είχα διαβάσει το δοκίμασα και είχα κατανάλωση 5.3, σύμφωνα με το trip computer.

αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει τουλάχιστον στο δικό μου.ειδικά με το μαμα σαζμαν αν αλλάξω χαλαρα ταχυτητα(ανεβασμα) στις 3000 τότε θα κρεμάσει και θα πρέπει να περιμένεις ναααααααα αααααααααανεβάσει ή να πατήσεις παραπάνω γκάζι.σχεδόν στις 3500 δουλεύει καλά το δικό μου.ούτε κρεμάει ούτε τίποτα.και δεν το συζητάω για 1200 πάει κατεβάζω ταχύτητα αναγκαστικά

mpesikos
06-04-09, 17:44
ρε παιδια, καλα ολα αυτα αλλα δεν εχουν σχεση με το θεμα..
εκτος αυτου δεν συγκρινουμε μαρκες πιοτητα κτλ κτλ!ελεος!αυτο ελειπε κιολας να συγκρινουμε τα rallye με ποιαδηποτε κορολα!
τι κανουν στον δρομο μας ενδιαφερει..

mpesikos
07-04-09, 17:29
,τωρα ετοιμαζω το Τς και θα τους φτιαξω εναν εναν
οταν λες ετοιμαζεις,βελτιοση εννοεις η εχεις παθει καπια ζημια?
σορρυ για την περιεργια:mrgreen:

mercyful
14-04-09, 20:40
Τώρα είδα το forum του dragster!!!!Καλά αυτοί ασχολούνται με κουβαδάκια!!

vassilis_vvti
15-04-09, 18:08
το κορυφαιο θα ειναι να γραψουνε οτι τα τσι περνανε το τς...αφου το τσι εχει τουρμπο και πολυ ροπη...χαχαχααχ!!!!