PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένδειξη για υπολοιπόμενα χλμ..


auristte
31-03-09, 19:24
Καλησπέρα παιδιά..! Έχω το Auris 1.4 (02/2008) όταν το γεμίζω full με βγάζει οτι μπορώ να κάνω μεχρι 526 χλμ (το μέγιστο). Το κατώτερο ήταν 490. Με είπαν ότι τα υπολογίζει με βάση την οδήγηση.. Διαβάζω στο forum κ αλλού, ότι τους βγάζει μεχρί και 600+ χλμ.. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και αν ναι υπάρχει καμιά λύση? Πιο οικονομικά δεν μπορώ να το πάω... (Αλλάζω σχέση όποτε ανάβει το led και γενικά δεν το ζορίζω..)

thanks!!

nipponpower
31-03-09, 20:34
Τι μεση καταναλωση εχεις ?

Το δικο μου ειναι 1.600 και εχω μεση καταναλωση 9.3 l/100km. Το μεγιστο που μου εχει βγαλει για υπολοιπομενα χλμ ειναι 450 το οποιο ομως δεν εχει λογικη. Γιατι :
Εχω ρεζερβουαρ 55 λιτρων και μεση καταναλωση κατω απο 10 l/100km. Οποτε στη χειροτερη θα επρεπε να εχω 550 χιλιομετρα να κανω με ενα γεματο ντεποζιτο. Απλα ο υπολογιστης ταξιδιου δεν σου δειχνει ποτε τα πραγματικα χιλιομετρα που σου εχουν μεινει. Σου δειχνει παντα λιγοτερα για να μην μεινεις ποτε απο βενζινη. Υπολογισε πως οταν σου γραφει πως σου εχουν μεινει 0 km στην πραγματικοτητα σου εχουν μεινει ακομα 5 λιτρα στο ρεζερβουαρ, δηλαδη 50 χιλιομετρα με μια μεση καταναλωση 10 l/100km.

Πιστευω πως τα 526 χιλιομετρα που σου γραφει πως σου εχουν μεινει ειναι μια χαρα.

auristte
31-03-09, 22:01
Ευχαριστώ! Άρα να μην ανησυχώ ακόμη και αν λέει 0 km..!

panos 24
31-03-09, 22:21
Ευχαριστώ! Άρα να μην ανησυχώ ακόμη και αν λέει 0 km..!
χαχαχα καλο φιλε αλλα καλο ειναι να μην το αφηνεις χωρις βενζινη το αμαξι γιατι ολα τα υτπολειματα της βενζινης στον πατο μενουν

LITHOGRAFOS2002
01-04-09, 00:22
καλησπερα. στην πολη με παει στα 9 με 10 λ/100 εξω για θεσαλονικη παραδειγμα με 130 χλμ ταχυτητα με εχει βγαλει 730 χλμ μια μεση καταναλωση στα 7λ/100 6.9 εδειχνε ο υπολογιστης. ολες οι μετρησεις με αντλια και φουλ μεχρι ταπα στο ξεχειλισμα δηλαδη. και απο τι μου εχουν πει οτι το τριπ δεν συμβαδιζει με την πραγματικοτητα κα μαλλον ισχυει απο τι εχω καταλαβει.

auristte
01-04-09, 10:23
Τι μεση καταναλωση εχεις ?

Το δικο μου ειναι 1.600 και εχω μεση καταναλωση 9.3 l/100km. Το μεγιστο που μου εχει βγαλει για υπολοιπομενα χλμ ειναι 450 το οποιο ομως δεν εχει λογικη. Γιατι :
Εχω ρεζερβουαρ 55 λιτρων και μεση καταναλωση κατω απο 10 l/100km. Οποτε στη χειροτερη θα επρεπε να εχω 550 χιλιομετρα να κανω με ενα γεματο ντεποζιτο. Απλα ο υπολογιστης ταξιδιου δεν σου δειχνει ποτε τα πραγματικα χιλιομετρα που σου εχουν μεινει. Σου δειχνει παντα λιγοτερα για να μην μεινεις ποτε απο βενζινη. Υπολογισε πως οταν σου γραφει πως σου εχουν μεινει 0 km στην πραγματικοτητα σου εχουν μεινει ακομα 5 λιτρα στο ρεζερβουαρ, δηλαδη 50 χιλιομετρα με μια μεση καταναλωση 10 l/100km.

Πιστευω πως τα 526 χιλιομετρα που σου γραφει πως σου εχουν μεινει ειναι μια χαρα.

Η μέση κατανάλωση είναι στα 8.3km/l, αυτά με οικονομική οδήγηση. Μου έχει δείξει μέχρι και 10km/l όταν είμαι στη εγνατία. λογικό πιστεύω

nipponpower
01-04-09, 15:35
Μια χαρα εισαι. Αμα καταφερνεις και βγαζεις με ενα ντεποζιτο 500+ χιλιομετρα μεσα στην κινηση εισαι οκ.

LITHOGRAFOS2002
21-04-09, 16:02
καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.λογω 3ημερου εφυγα και γω οπως ολοι πιστευω. η διαδρομη που εκανα ηταν αθηνα -αλιβερι αλιβερι αθηνα + καποιες βολτες επαρχια και στα καπακια αθηνα ανδριτσαινα -ανδριτσαινα αθηνα.εφαγα τη πικρα της επιστροφης.συνολο ολα αυτα 962χλμ καταναλωση σε λιτρα 77.4 λιτρα μεση καταναλωση βαση αντλιας στα 100 8 λιτρα καταναλωση τριπ μηδενισμενο βεβαια 7.6.βγαλτε συμπερασματα.να μου πει καποιος αν ειναι καλη τα 8 λιτρα η οχι. το αμαξι εχει 28200χλμ.1.6 124αλογα

johnny_28
21-04-09, 22:27
εγω 1.4 που εχω 7.7 μου τρωει.Αμα ομως βγω εθνικη και το πλακωσω ειναι φυσικα μετα να κατεβαινει στα 6.8..

nipponpower
22-04-09, 15:57
Στο δικο μου αμαξι το trip computer δειχνει οτι θελει. Για παραραδειγμα αυτη τη στιγμη εχω μεση καταναλωση 8.8 ( υστερα απο ταξιδι εννοειται ), εχω 3 νταμακια βενζινη και μου λεει πως εχω 60 υπολοιπομενα χιλιομετρα !!
Και το καλυτερο ειναι οτι αμα παω να γεμισω στο βενζιναδικο δεν θα μου βαλουν πανω απο 40 λιτρα, δηλαδη εχει μεσα στο ντεποζιτο γυρω στα 15 λιτρα !!

hatzis_auris
26-04-09, 14:38
Απο το 1.6 εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο...
Με κανονική οδήγηση τα 500-550 km τα βγάζει...

Dr.Saimon
26-04-09, 14:58
νομιζω οτι ειναι αναλογα την καταναλωση που γραφει σαν μεση καταναλωση.....

αν σου γραφει π.χ 10 λιτρα θα σου βγαλει περιπου 500 στα διαθεσημα χλμ....
σε λιγες μερες που θα γεμισω θα μηδενισω πιο πριν τιν καταναλωση και θα σας πω!

SteliosT
02-06-09, 22:12
καλησπερα κ απο εμενα,
με γεματο ρεζερβουαρ μ εχει δειξει μεχρι 540km, με μεση καταναλωση στο 7 περιπου.
ολο αυτο εξαρταται κ απο τον τροπο οδηγησης, αν κανεις 200km κ το σκισεις μετα θα το υπολοιπο αλλαζει.
γενικα τις ενδειξεις τοθ τις θεωρω σωστες το εχω τσεκαρει με νορμαλ οδηγηση κ με υπερκαταναλωτικη οδηγηση

logosak
03-06-09, 18:48
Στο δικο μου οταν το γεμιζω βγαζει 500++χιλιομετρα,αλλα το παω με καταναλωση πανω απο 9 λιτρα.

Black Pearl
18-06-09, 03:11
καλησπερα κ απο εμενα,
με γεματο ρεζερβουαρ μ εχει δειξει μεχρι 540km, με μεση καταναλωση στο 7 περιπου.
ολο αυτο εξαρταται κ απο τον τροπο οδηγησης, αν κανεις 200km κ το σκισεις μετα θα το υπολοιπο αλλαζει.
γενικα τις ενδειξεις τοθ τις θεωρω σωστες το εχω τσεκαρει με νορμαλ οδηγηση κ με υπερκαταναλωτικη οδηγηση

Aκριβως τα ιδια βγαζει και σε μενα, με μεση καταναλωση περιπου στο 8, καθως το αυτοκινητο κινειται περισσοτερο σε πολη. Βασικα ειναι μισα μισα τα χιλιομετρα...πολη-εθνικη.

SinnaiG
28-09-09, 17:49
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι υπολογίζει τα χιλιόμετρα χωρίς την ρεζέρβα! Οπότε μην υπολογίζετε ότι τα 550π.χ. που θα γράφει είναι για τα 55 λίτρα αλλά για τα 55-8,5 = 46,5 λίτρα. Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει οτι η ρεζέρβα είναι 8,5 λίτρα!
Έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα πάντως με 0 υπόλοιπα στον υπολογιστή ταξιδίου και δεν έβαλα μετά πάνω από 50 λίτρα όταν το γέμισα.
Πάντως όσο νορμάλ να το προσπαθώ να το πάω το 1,6 - 132 άλογα δεν μπορώ να το πάω κάτω από 7,3 ούτε στην εθνική... μπορεί να παίζει ρόλο οτι έχω ακόμα μόνο 5000χλμ??
Το ότι στην εκκίνηση μπορεί να δείχνει στιγμιαία κατανάλωση πολύ μεγάλη π.χ. 30-40 λίτρα είναι φυσιολογικό ? το κάνει και σε εσάς?
... και μια και πήρα φόρα να μην κάνω νεο θέμα, τα λαμπάκια για ανέβασμα-κατέβασμα ταχύτητας τα συμβουλεύεστε? ... όταν έχω νεκρά στο κιβώτιο και μου λέει να κατεβάσω ταχύτητα τι εννοεί ???!!!!

Black Pearl
28-09-09, 18:46
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι υπολογίζει τα χιλιόμετρα χωρίς την ρεζέρβα! Οπότε μην υπολογίζετε ότι τα 550π.χ. που θα γράφει είναι για τα 55 λίτρα αλλά για τα 55-8,5 = 46,5 λίτρα. Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει οτι η ρεζέρβα είναι 8,5 λίτρα!
Έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα πάντως με 0 υπόλοιπα στον υπολογιστή ταξιδίου και δεν έβαλα μετά πάνω από 50 λίτρα όταν το γέμισα.
Πάντως όσο νορμάλ να το προσπαθώ να το πάω το 1,6 - 132 άλογα δεν μπορώ να το πάω κάτω από 7,3 ούτε στην εθνική... μπορεί να παίζει ρόλο οτι έχω ακόμα μόνο 5000χλμ??
Το ότι στην εκκίνηση μπορεί να δείχνει στιγμιαία κατανάλωση πολύ μεγάλη π.χ. 30-40 λίτρα είναι φυσιολογικό ? το κάνει και σε εσάς?
... και μια και πήρα φόρα να μην κάνω νεο θέμα, τα λαμπάκια για ανέβασμα-κατέβασμα ταχύτητας τα συμβουλεύεστε? ... όταν έχω νεκρά στο κιβώτιο και μου λέει να κατεβάσω ταχύτητα τι εννοεί ???!!!!

Μου φαινεται λιγο κουφο να υπολογιζει τα χιλιομετρα χωρις ρεζερβα... :question

Βεβαια η καταναλωση σου ειναι λογικη για νεο αυτοκινητο. Θα δεις διαφορα και στη λειτουργια της μηχανης αλλα και στην καταναλωση οσο περνουν τα χιλιομετρα.

Οσο για τη στιγμιαια καταναλωση, ειδικα οταν εχεις πρωτη σωστα τοσο δειχνει και μενα ετσι λεει. Αλλα για αναλογισου οτι αν πηγαινες επι 100 χιλιομετρα με πρωτη και 3 με 4 χιλιαδες στροφες, ενα ντεποζιτο θα σου φτανε??? Λογικη τιμη λοιπον...ειναι πολυ μεγαλη η καταναλωση εκει!!!
Τελος, αυτο που ειπε για οταν εχεις νεκρα, μαλλον μπορει να ναι προγραμματιστικο λαθος ή μπορει και οχι.
Αυτο δε το χω ψαξει...

Να σημειωσω και κατι αλλο πολυ συμαντικο που το χω ξανα διαβασει σε πολλα φορυμ. Οταν ειμαστε σταματημενοι το Auris δε δειχνει στιγμιαια καταναλωση...και γι αυτο ενα μπραβο στην Toyota.
Στο Golf για παραδειγμα δειχνει...το οτι δε δειχνει σε μας δε σημαινει οτι δεν καταναλωνει καυσιμο εκεινη τη στιγμη, αλλα επιτελους και καποιος που καταλαβε οτι το κλασμα που μετραει ο υπολογιστης ειναι L/100Km. Απο τη στιγμη που δεν τρεχει το αμαξι...δε μαζευει χιλιομετρα...ο παρονομαστης ειναι λογικα 0 (μηδεν)!!!
Η ενδηξη του Golf καλυτερα να αλλαξει οταν δουλευει στο ρελαντι και να λεει L/H (ωρα) :hi

logosak
28-09-09, 23:15
Οταν εχουμε νεκρα και πηγαινουμε με λιγα χιλιομετρα,κατω απο 40 νομιζω,αναβει το shift down για να βαλουμε ταχυτητα στο κιβωτιο και να μην πηγαινουμε με νεκρα,γιατι αν δει κανεις την στιγμιαια καταναλωση παρολο που εχουμε λιγα χιλιομετρα στο κοντερ,η καταναλωση ειναι ανεβασμενη!!!

SinnaiG
28-09-09, 23:30
logosak δεν είναι απαραίτητο να έχει μεγάλη στιγμιαία κατανάλωση... τις περισσοτερες φορες που μου έχει τύχει έχει 0.0 κατανάλωση και μου ζητάει να κατεβασω ταχυτητα κάτω απο νεκρά! τουλαχιστον να έλεγε να ανεβάσω να έβαζα ταχύτητα! :)

Garazakias
17-10-09, 20:40
παιδες εγω με γεματο ρεζερβουαρ μου εμφανιζει 540 περιπου χλμ.

οταν φτασει στο "0" μπορω να κανω μεχρι και 40 χλμ στο περιπου. (το εχω μετρισει πολλες φορες :pc)


οποτε το συστημα ειναι μουφα :mrgreen:!

αλλαζω ταχυτητα πανω στο led και εχω auris 1400 μοντελο 2008

nipponpower
18-10-09, 17:31
Εμενα τις περισσοτερες φορες που μου λεει το trip computer πως μου εχουν μεινει 0 χλμ αμα παω να γεμισω δεν βαζω πανω απο 45 με 48 λιτρα ! Μεση καταναλωση εχω 9.3λ/100χλμ και το αμαξι κινειται αποκλειστικα μεσα στην πολη.

neoklis
18-10-09, 18:19
νομιζω οτι ειναι αναλογα την καταναλωση που γραφει σαν μεση καταναλωση.....

αν σου γραφει π.χ 10 λιτρα θα σου βγαλει περιπου 500 στα διαθεσημα χλμ....
σε λιγες μερες που θα γεμισω θα μηδενισω πιο πριν τιν καταναλωση και θα σας πω!
εχει το corolla ?????????

Dr.Saimon
22-10-09, 12:09
εγω μεχρι τωρα με παρα πολυ οικονομικη οδηγηση αλλαγες κοντα στις 3000σ.α.λ εχω χαλαση μισο ρεζερβουαρ και εχω κανει 420χλμ.θα ανεωασω συντομα φωτογραφιες.

nipponpower
03-12-09, 14:28
Ακομη ενα προβλημα με το trip computer : Γεμισα το ντεποζιτο και πηγαινω να δω τα υπολοιπομενα χιλιομετρα αφου εχω βαλω μπρος και εχω ξεκινησει και βλεπω να μου γραφει range 300χλμ (!) με μεση καταλαλωση 9λ/100χλμ. Λεω ενταξει, μαλλον θα εφαγε καποιο μικρο κολλημα και θα του φυγει. Περνανε οι μερες, εκανα χιλιομετρα και το range επεφτε σταδιακα απο τα 300χλμ στα 200 κτλ. Ξαναγεμιζω βενζινη, κοιταω το range και αυτη τη φορα μου εγραφε 250χλμ (!) με μεση καταναλωση την ιδια. Ε, πηγα στην Τογιοτα, εκλεισα ραντεβου και οποτε παω θα σας ενημερωσω για τη διαγνωση.

Dr.Saimon
03-12-09, 15:28
Τα πρωτα καλα δειγματα......
http://img706.imageshack.us/img706/5453/corolla1063.jpg (http://img706.imageshack.us/i/corolla1063.jpg/)

Με μισο ρεζερβουαρ......
http://img692.imageshack.us/img692/7696/corolla1065.jpg (http://img692.imageshack.us/i/corolla1065.jpg/)

Εχω αρχισει και βαριεμαι απο την χαλαρη οδηγηση......
http://img710.imageshack.us/img710/1353/corolla1067.jpg (http://img710.imageshack.us/i/corolla1067.jpg/)

Μετα απο λιγο πηγα στο βενζιναδικο.....
http://img692.imageshack.us/img692/1701/corolla1075.jpg (http://img692.imageshack.us/i/corolla1075.jpg/)

nipponpower
08-12-09, 15:03
Ακομη ενα προβλημα με το trip computer : Γεμισα το ντεποζιτο και πηγαινω να δω τα υπολοιπομενα χιλιομετρα αφου εχω βαλω μπρος και εχω ξεκινησει και βλεπω να μου γραφει range 300χλμ (!) με μεση καταλαλωση 9λ/100χλμ. Λεω ενταξει, μαλλον θα εφαγε καποιο μικρο κολλημα και θα του φυγει. Περνανε οι μερες, εκανα χιλιομετρα και το range επεφτε σταδιακα απο τα 300χλμ στα 200 κτλ. Ξαναγεμιζω βενζινη, κοιταω το range και αυτη τη φορα μου εγραφε 250χλμ (!) με μεση καταναλωση την ιδια. Ε, πηγα στην Τογιοτα, εκλεισα ραντεβου και οποτε παω θα σας ενημερωσω για τη διαγνωση.

Τελικα πηγα στην Toyota,, το ειδε ο ηλεκτρολογος, μου ειπε πως καμια φορα τα trip computer δειχνουν λαθος ενδειξη, εβγαλε τους πολους απο την μπαταρια, τους ξαναεβαλε και το προβλημα φτιαχτηκε ! Γρηγορα και απλα!

black_savior
09-12-09, 17:27
Φιλε nipponpower,λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα θα στο ξαναπαρουσιασει το προβλημα,που στη τελικη δεν ξερουμε αν ειναι οντως προβλημα η αν ειναι ο τροπος που τελικα δουλευει το trip.Εγω το εχω παει 2 φορες για reset και τις 2 φορες στο επομενο γεμισμα μου εβγαζε χαμηλη ενδειξη.

nipponpower
10-12-09, 16:54
Φιλε nipponpower,λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα θα στο ξαναπαρουσιασει το προβλημα,που στη τελικη δεν ξερουμε αν ειναι οντως προβλημα η αν ειναι ο τροπος που τελικα δουλευει το trip.Εγω το εχω παει 2 φορες για reset και τις 2 φορες στο επομενο γεμισμα μου εβγαζε χαμηλη ενδειξη.

Αμα το ξαναπαρουσιασει δεν θα ασχοληθω αλλο. Εχουν βαρεθει να με βλεπουν στο συνεργειο.