PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Νέο μου Αuris !!!!!


GREENMILE
24-03-09, 11:59
Παρέλαβα το νέο μου Auris 1.33 5d unique την παρασκευή 20/03/09 και έχω κάνει μόλις 70 χιλιόμετρα.
Το πείρα μαύρο και μόλις το είδα εντυπωσιάστικα με την μπροστά εμφάνιση οσο για την υπόλοιπη εξωτερική εμφάνιση με ικανοποίησε ,αν και περίμενα ι παρόμοια αισθητική απο τη παλιά corolla.
Οσο για τις ζάντες 16" και λάστιχο 205/55 πολυ ικανοποιητικά για αυτο το αμάξωμα, το μόνο που με χάλασε και είχα ξεχάσει να ρωτήσω είναι οτι έχει πάνω continetal και είναι τα απλά τελείως καρααφλα στο πλάι(αυτή είναι προσωπικό κολλημα οχι οτι είναι χάλια επιλογή).
Τώρα οτι αφορά τον εσωτερικο χωρο απο που να αρχίσω και που να τελειώσω απλα είναι υπέροχο και ιδιαίτερα η θέση των ταχυτήτων είναι η ιδανικότερη για άνετη και ταυτόχρονα σπόρ οδήγηση.Απο του χωρους γενικα και για τα άτομα είναι άνετο και απο αποθηκευτικούς χωρους είναι καλοι με βάσει το design στο ταμπλο.
Για την οδηγικη συμπεριφορα μονο μεσα στην πόλη μπορω να εκφερω γνώμη μονο(το σ/κ θα παω ταξιδακι οπότε....).
Το σύστημα start&stop (eco) λειτουργεί αψογα και χωρις καμια καθηστέρηση στην εκκίνηση του αμαξιού.Μολις σταματήσει το αμαξι και βγαλω ταχύτητα και αφήσω τον συμπλέκτη οι στροφές πέφτουν στο 0 και το Αuris γίνεται εκκλησία δεν ακούγεται τίποτα.Μετά κατα την εκκίνηση δεν προλαβαίνω να πατήσω το συμπλέκτη και πρίν κουμπόσω την 1η ξεκινάει πάλι η μηχανή...(ο μόνος προβληματισμός μου είναι εαν επηρεάζει την μπαταρία παρα πολύ , θα ρωτησω και θα σας πω η αν ξερει κανενας απο εδω θα ηταν καλο).

ουφ κουράστικα οτι θέλετε να μάθετε παραπάνο για ποιο συγκεκριμένα πράγματα του Αuris ευχαρίστως να απάντησω εαν μπορω....

με εκτίμηση
κώστας :car:teleport

Τζιμάκος
24-03-09, 12:05
Καλορίζικο το Auris φίλε μου! Καλό στρώσιμο τώρα!

ALIEN-3-
24-03-09, 12:11
Πολλά σιδερένια χιλιόμετρα φίλε μου .Να την χαρείς την αμαξάρα σου και μην αγχώνεσαι για τίποτα ,όλα τα έχει μελετημένα η μαμά τουοτα

Bill_corolla
24-03-09, 12:22
Καλορίζικο και καλοτάξιδο..

diafanh-psyxh
24-03-09, 14:56
καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε μου με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.αν θέλεις βάλε και καμια φωτο από το auris σου

sakis1986
24-03-09, 16:04
καλοριζικο φιλε κ καλοταξιδο.

LIAKOYRAS
24-03-09, 17:43
καλοριζικο και απο μενα,μια ερωτηση μονο.εαν προσεξεις με 6 ας πουμε στις 3000,3500,4000 στροφες ποσα χλμ βγαζει?

Janakas
24-03-09, 17:44
Να το χαιρεσαι φιλε το εργαλειο!!!Καλοταξιδο!
Περιμενουμε περισσοτερες εντυπωσεις και απο το ταξιδι σου!!!
Καλα χιλιομετρα να εχεις!

logosak
24-03-09, 19:38
Kαλοταξιδο φιλαρακι.Εισαι τυχερος που εχεις 6η σχεση=οικονομια.Το δικο μου ρουφαει ταντερα του.Πες μας σε παρακαλω με 6η και 130km/h ποσες στροφες εχεις?????????

Stetas
24-03-09, 19:43
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φιλαράκι το Auris.
Ενδιαφέρομαι και γω να μάθω την αναλογια χιλιομέτρων της 6ης σου.

Lynx
24-03-09, 20:14
Συγχαριτήρια Κώστα, καλοτάξιδο, με καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

LITHOGRAFOS2002
25-03-09, 08:14
καλη σου μερα φιλε και καλοριζικο .εισαι τυχερος που το πηρες με 6αρι γιατι θ αεχεις λιγοτερο θορυβο και περρισοτερο οικονομια.καλο στρωσιμο .εμενα μου ειχαν πει να μην το ανοιγω πανω απο τις 4 τα πρωτα 1500χλμ. και μετα να του εδινα αφοβα.βεβαια καλο ειναι τα πρωτα 1000 να τα κανεις πολη και μετα να βγεις ταξιδακι αλλα ηρεμα.καλοταξιδο και με πολλες χιλιαδες ασφαλη χιλιομετρα

FANOULA
25-03-09, 08:56
Καλορίζικο και καλοτάξιδο..

GREENMILE
25-03-09, 17:23
ευχαριστώ για τις ευχές και τα σχετικά...οσο για τις ερωτήσεις σας τις εχω σημειώσει και θα τις αναρτήσω όποτε το τεστάρω.:uthere

Υ.Σ. οσο για φωτο θα τραβήξω αυτές τις μέρες και θα τις ανεβάσω.

GREENMILE
27-03-09, 11:50
γεμισα το ρεζερβουαρ το σαββατο 21/03 (οπου και το παρέλαβα με 3χλμ πανω να εχει διανυσει), και μεχρι τωρα εχει μεση καταναλωση στην πολη (δουλεια+σπιτι+καφε) 9.4 . και μου λεει οτι εχω να καλυψω αλλα 557 χλμ.....και εχω κανει 143χλμ. με ενεργοποιημένο το start&stop (οπου λεει οτι σε αυτα τα χλμ εχει χρησιμοποιηθει 48 λεπτα το start&stop(eco).) νομιζω πως ειναι καλη καταναλωση μεσα στην πολη ....:car:teleport

logosak
27-03-09, 14:26
Τεραστια οικονομια το δικο μου 1.6 καταναλωνει το διπλασιο!!!!!!

michalisauris
28-03-09, 21:34
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρομαι να πάρω το νέο auris 1.33
Θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις από οδική συμπεριφορά όταν είναι φορτωμένο π.χ 4 άτομα
Επίσης λύστε μου την αποροία.
Το επίσημο site της toyota λέει ότι ο νέος κινητήρας 1.33 είναι κατά 100 κιλά
ελαφρύτερος από τον 1.4. Όμως, αν και το αμάξωμα είναι ακριβώς ίδιο, παραμένει 1200+.

piperaki
31-03-09, 00:54
γεμισα το ρεζερβουαρ το σαββατο 21/03 (οπου και το παρέλαβα με 3χλμ πανω να εχει διανυσει), και μεχρι τωρα εχει μεση καταναλωση στην πολη (δουλεια+σπιτι+καφε) 9.4 . και μου λεει οτι εχω να καλυψω αλλα 557 χλμ.....και εχω κανει 143χλμ. με ενεργοποιημένο το start&stop (οπου λεει οτι σε αυτα τα χλμ εχει χρησιμοποιηθει 48 λεπτα το start&stop(eco).) νομιζω πως ειναι καλη καταναλωση μεσα στην πολη ....:car:teleport
Για συγκριση και μονο: το δικο μου 1.4 ΖΖΕ με 37000+ Κm μεσα στην πολη "καιει" 7.8l lt/100Km μετρημενο ( >560Κm με 42 lt) σε 15 περ. ωρες οδηγησης(MΩΤ = 37Km/h). H οδηγηση σε ενδιαμεσες στροφες , οχι σπασιματα .Ο υπολογιστης ταξιδιου για τον ιδιο υπολογισμο δειχνει 7.2lt/100Km...δηλαδη περιπου 10% λιγοτερο απο οσο καιει...
Αν θες κανε την εξης δοκιμη και πες μας: στο επομενο γεμισμα απλα βαλε τοση βενζινη ωστε να μην παιρνει αλλη. Κανε 500Km και ξαναβαλε με τον ιδιο τροπο. Δες ποση βενζινη εβαλες. Κανε την πραξη 100/500 x τα λιτρα που εβαλες και θα βγαλεις την καταναλωση σου ανα 100Km. Συγκρινε την με αυτα που λεει ο υπολογιστης. Εχει διαφορα? Κανε ξανα το διο καποια αλλη στιγμη εκτος πολης. Ειναι σημαντικο να κανεις το ξαναγεμισμα μετα απο 500 και οχι λιγοτερα Km .
καλα χιλιομετρα , ειμαι σιγουρος οτι θα το ευχαριστηθεις το "μαυρο" σου.

GMASTER6
31-03-09, 01:05
Πραγματρικα πολυ καλο το start/stop για την οικονομια μεσα στην πολη:wink:
Αντε τελειωσε το στρωσιμο να το ανοιξεις να μας πεις και πως παει με το νεο μοτερ:jumpers

vassilis_vvti
31-03-09, 02:04
καλοριζικο και καλοταξιδο.

GREENMILE
31-03-09, 12:17
Με την ευκαιρια του ταξιδιού που έκανα το σ/κ να απαντησω σε δυο ερωτησεις που ειχαν κανει δυο μελη..
1ον--> με 6η σχεση στο κιβωτιο στις 3000 στροφες ειχε 120χλμ/ω
στις 3500 ειχε 137χλμ/ω και στις 4000 ειχε 157 περιπου χλμ
αρα με αυτο απανταω και στο αλλο μελος οτι με 6η και 130χλμ εχει γυρω στις 3250 στροφες .....
γενικως στη καταναλωση τις βενζινης ειναι πολυ οικονομικο στο ταξιδι.αν πηγαινεις με 100-130χλμ/ω στην εθνικη οδο αθηνων - πατρας (δεν το υπολογισα αλλα φουλαρα απο την αμαλιαδα αν ξερετε απο εκει ξεκινησα και εφτασα αθηνα στο γουδι και ξαναγεμισα και εβαλα 20 λιτρα μεχρι να φουλαρη)....και γενικως η συμπεριφορα των αναρτησεων και του κρατηματος ηταν αψογες σε ολες τις ταχυτητες και τα 101 αλογακια κανανε αισθητη την παρουσια τους (σε εκεινεσ τις στροφες και προσπερασεις φορτηγων χρειαζονται)....χιχιχιχι:car:teleport

GreekBoy
31-03-09, 12:38
Βάλε και τίποτα φότος ρε μαν... :fierydevil

JaPanos
31-03-09, 12:40
Φίλε μου, καλορίζικο κι από μένα και καλοτάξιδο.. Ότι θα το χαρείς είναι σίγουρο! Κι ότι θα έχεις άπειρα αξιόπιστα χλμ είναι σίγουρο(Toyota).. Οπότε απόλαυσέ το..

GREENMILE
31-03-09, 13:11
Βάλε και τίποτα φότος ρε μαν... :fierydevil

ua βαλω εχω τραβηξει απλα ειμαι στην δουλεια και δεν προλαβα να βαλω ....:lol:

logosak
31-03-09, 13:40
Φαντασου οικονομια,εγω στις 4000 στροφες εχω μονο130χιλιομετρα!!!!!!!

LIAKOYRAS
31-03-09, 16:20
ευχαριστω πολυ φιλε μου,εγω αν και ειμαι Αθηνα πλεον ανεβοκατεβαινα Πυργο οπου ζουσα 2003-2006,κατω απο 7,3 δεν επεσα ποτε...αριστη η καταναλωση σου

GREENMILE
02-04-09, 10:00
Καλησπέρα ...θα ήθελα να αναφέρω οτι παρατήρησα κατι στο auris που δεν ξερω αν ειναι πρόβλημα η εγω εχω βιονικό αυτι.
Εχω την αίσθηση οτι κάποιο απο τα πλαστικα μερη του αμαξιου (οχι απαραίτητα απο το ταμπλο)τρίζει όχι οτι ακούγεται πολύ, άπλα μου αρέσει να ακούω το αμάξι χώρις μουσική μεσα μερικές φορες και αφου κανένας δρόμος στην ελλάδα δεν είναι ίσιος άκουσα αυτο το τρίξιμο που νόμιζω οτι είναι κοντα στην πόρτα του συνοδηγού.
Εχει κάνενας άλλος παρατηρήση κάποιο τρίξιμο γενικά? :car:teleport

κατα τ'αλλα το αμάξι δινει ρέστα και σε ευχάριστη οδήγηση και σε οικονομία ( 7.2 καταναλωση με 600χλμ εθνικη οδο και 300χλμ στην πολη) .εχω κάνει 900χλμ και αρχίζει να λειτουργει το συστημα χιχιχι.

GreekBoy
02-04-09, 12:13
Πολλές φορές είναι θόρυβος από πράγματα (πχ κέρματα) μέσα σε ντουλαπάκι ή άλλες θήκες που συντονίζονται. Σιγουρέψου πρώτα ότι δεν είναι κάτι τέτοιο.

Πχ στο δικό μου, τέτοιο θόρυβο κάνει το μπουκαλάκι αποσμητικού που έχω μέσα στην ποτηροθήκη!! :doctor

GREENMILE
02-04-09, 12:16
Πολλές φορές είναι θόρυβος από πράγματα (πχ κέρματα) μέσα σε ντουλαπάκι ή άλλες θήκες που συντονίζονται. Σιγουρέψου πρώτα ότι δεν είναι κάτι τέτοιο.

Πχ στο δικό μου, τέτοιο θόρυβο κάνει το μπουκαλάκι αποσμητικού που έχω μέσα στην ποτηροθήκη!! :doctor

Θα το δω αν και δεν εχω πραγματα εξω .....θα κοιταξω το ντουλαπακι που μαλλον αυτο πρεπει να ειναι γιατι απο την δεξια πλευρα ακουγεται ....τthanks για την προταση .......