PDA

Επιστροφή στο Forum : φίλτρο K&N, TRD ή κάτι άλλο για Auris?


panoshro
19-03-09, 22:53
Λοιπων λεω εδω να γραψουμε οποιος εχει βαλει φιλτρο, τι φιλτρο εχει βαλει κ ποσο του κοστησε?:shoothim

wastegate
19-03-09, 23:38
Και το μαμα μια χαρα ειναι..
Ειδικα αμα ειναι και το κοντο φιλτρο εισαι αρχοντας..

ranger
20-03-09, 00:02
παιδία το τοπικ ειναι για auris, μην γράφει ο καθένας οτι εχει κάνει στο αμάξι του!

nipponpower
20-03-09, 03:45
Εγω εχω βαλει το panel φιλτρο της BMC. Μου κοστισε 70 Ευρω και το καθαριζω συνηθως καθε 10.000 χιλιομετρα.

COROLLAKIAS MIXALHS
20-03-09, 08:42
Εγω εχω βαλει της trd και κοστισε 100€ περιπου!Απο τον Μαλλιωρα για οποιον ενδιαφερεται!

nipponpower
21-03-09, 00:40
Επειδη πηγα σημερα στη Remus ειδα οτι ειναι και ο αντιπροσωπος της PiperCross. Μιλησα με τον ιδιοκτητη και μου ειπε οτι εχει και φιλτρο πανελ για το Auris αλλα και βαρελακι με ετοιμη την υποδοχη για τον αισθητηρα του αερα.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μου ειπε πως τα φιλτρα της PiperCross δεν θελουν λαδωμα. Αμα ενδιαφερεσαι για φιλτρο εχε το υποψιν σου.

auristte
11-04-09, 16:46
Σήμερα έβαλα το φίλτρο αέρος της TRD, αλλά λίγο που το οδήγησα δεν είδα και κάτι το ιδιαίτερο ούτε στον ήχο, ούτε στην επιτάχυνση

Nikr
11-04-09, 17:03
----------

auristte
11-04-09, 17:13
Τι περίμενες να δεις αλλάζοντας ένα φίλτρο? :)

Καλά δεν περίμενα και να πεταεί (λίγο καλύτερες επιταχύνσεις ναι), αλλά λίγο πιο έντονο θόρυβο σίγουρα. Μάλλον θα ανοίξω λίγο το φιλτροκούτι όπως το είχα.. πολυ καλύτερα ήταν!!

diafanh-psyxh
11-04-09, 17:39
τι εννοείς φίλε μου θα ανοίξεις λίγο το φιλτροκούτι?καμια φωτο μπορείς να βάλεις?

auristte
11-04-09, 18:46
τι εννοείς φίλε μου θα ανοίξεις λίγο το φιλτροκούτι?καμια φωτο μπορείς να βάλεις?

Βγάζω τα πιαστράκια που έχει το κουτί του φίλτρου και ανοίγω λίγο το καπάκι του(το πάνω μέρος βέβαια) απο μπροστά. Μια φωτό για το πως είναι

http://i565.photobucket.com/albums/ss91/adagio_2009/trd.jpg

madvinegar
11-04-09, 21:16
Συγνωμη αλλα με αυτο που κανεις καταργεις τελειως το φιλτρο... Ο,τι σωματιδια σκονης, βρωμιές ή σκουπιδάκια υπάρχουν μπαινουν κατευθείαν στην εισαγωγη!
Στην καλυτερη καταστρεφεις και το AFM...

ALIEN-3-
11-04-09, 21:20
Συγνωμη αλλα με αυτο που κανεις καταργεις τελειως το φιλτρο... Ο,τι σωματιδια σκονης, βρωμιές ή σκουπιδάκια υπάρχουν μπαινουν κατευθείαν στην εισαγωγη!
Στην καλυτερη καταστρεφεις και το AFM...
Συμφωνώ ......

madvinegar
11-04-09, 21:28
Αν θέλεις τη γνωμη μου ξανακούμπωσε άμεσα το φιλτροκουτι και βγάλε και καθαρισε και με προσοχη τον αισθητηρα του AFM γιατι στανταρ εχει βρωμιστει και δεν θα "διαβαζει" καλα τα δεδομενα...

diafanh-psyxh
11-04-09, 21:32
συμφωνώ και εγώ.αντί για αυτό που κάνεις μπορείς να καταργήσεις και το φίλτρο.θα έχει σίγουρα καλήτερη απόδοση.το καλοκαίρι το έχεις δοκιμάσει αυτό?πάει το ίδιο καλά δηλαδή ρουφώντας πιο ζεστό αέρα(εκτός από τη σκόνη)?

auristte
11-04-09, 22:59
συμφωνώ και εγώ.αντί για αυτό που κάνεις μπορείς να καταργήσεις και το φίλτρο.θα έχει σίγουρα καλήτερη απόδοση.το καλοκαίρι το έχεις δοκιμάσει αυτό?πάει το ίδιο καλά δηλαδή ρουφώντας πιο ζεστό αέρα(εκτός από τη σκόνη)?

Έχει μια βδομάδα που το έκανα αυτό, αλλά θα το βάλω όπως ήταν ευτυχώς δεν έκανα ταξίδι με ανοικτό το φίλτρο.. Ευχαριστώ πολύ για τις προειδοποιήσεις!!

diafanh-psyxh
11-04-09, 23:14
ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν κερδίζεις τίποτα εκτός από λίγο παραπάνω ήχο ίσως αλλά με άλλες δυσάρεστες συνέπειες.

nipponpower
12-04-09, 02:09
Αμα θες λιγο καλυτερο ηχο αφαιρεσε το μαλακο μερος ( αυτο που ειναι ευπλαστο ) και ασε το σκληρο μερος κανονικα στη θεση του (αυτο που καταληγει στο φιλτροκουτι) απο τον σωληνα που ξεκιναει πισω απο το φαναρι και καταληγει στο φιλτροκουτι. Ετσι ουτε ζεστο αερα ρουφας, γιατι το σκληρο μερος καταληγει πισω απο το φαναρι, και θα εχει και λιγο καλυτερο ηχο.

toyota mania
12-04-09, 10:52
Εγω εχω βαλει της trd και κοστισε 100€ περιπου!Απο τον Μαλλιωρα για οποιον ενδιαφερεται!Βρηκες φιλτρο να βαλεις. Το πληρωσες και τοσο και ειναι και μ@λ@κι@.Αμφιβαλω εαν ειναι και πιο ελευθερο απο το μαμα.Μονο μουρη ειναι τα TRD.
Με την πρωτη ευκαιρια βαλε K&N, BMC

GreekBoy
12-04-09, 12:08
omfg, θέλει αεροπίστολο τώρα η υπόθεση...

auristte
12-04-09, 13:03
omfg, θέλει αεροπίστολο τώρα η υπόθεση...

Ποια υπόθεση θέλει αεροπίστολο??

madvinegar
12-04-09, 16:50
Εννοεί Να φυσηξεις τον αισθητηρα του AFM με αεροπιστολο για να φυγει η σκονη...
Εγω παντως οποτε τον καθαριζω (τον αισθητηρα :hehe) το κανω προσεκτικά με μαλακο πανάκι.

auristte
12-04-09, 21:32
Εννοεί Να φυσηξεις τον αισθητηρα του AFM με αεροπιστολο για να φυγει η σκονη...
Εγω παντως οποτε τον καθαριζω (τον αισθητηρα :hehe) το κανω προσεκτικά με μαλακο πανάκι.


Στο net που έψαξα όλοι σχεδόν βάζουν καθαριστικό για τα ηλεκτρονικά. Το πανάκι μπορεί να τον χαλάσει. Πάντως ο πεπιεσμένος αέρας είναι ότι καλύτερο μαζί ένα reset την ecu.

Λογικά δε πρέπει να μου βγάλει κανένα μήνυμα Check Engine για καθαρίσω τον AFM; 120 χλμ έκανα περίπου με το φίλτρο ανοικτό σε στεγνή άσφαλτο πόσο να μάζεψε..!

madvinegar
12-04-09, 22:57
Ποτε δεν μου εχει πεταξει τσεκ (φτου φτου μη το ματιασω) αλλα επειδη εχω βαλει φιλτρο ΚΝ καθε φορα που το καθαριζω η πλευρα του αισθητηρα που κοιτάει την εισοδο του αερα πάντα ειναι σκονισμενη.
Ίσα που το χαιδευω με το μαλακο πανακι για να βγαλω απλά τη σκονη...

PeterIoannou
13-04-09, 19:38
Μπανάκι στην αιθυλική αλκοόλη (καθαρό οινόπνευμα, κοινώς) και χρήση εμποτισμένης σε αυτό μπατονέτας, και προσεκτικό καθάρισμα της επιφάνειάς του...
Φύσημα με αέρα -και το στόμα αρκεί, φτάνει να μην είσαστε σαλιάρηδες :hehe- για να εξατμιστεί το οινόπνευμα και είσαστε έτοιμοι. :ANGEL
Πάνος.

diafanh-psyxh
13-04-09, 21:40
Πάνο μία διευκρίνηση.με τη μπατονέτα απλά θα το χαιδεύει όμως.το λέω γιατί έχω δει να το πιέζουν κάποιοι:p

PeterIoannou
13-04-09, 22:05
Ε ναι, βρε! Αφού λέμε: Προσεκτικά!
Εννοείται πως δεν θα το πιάσει κανείς στη μέγγενη να κάνει ισορροπία πάνω του με τη μπατονέτα! Έτσι δεν είναι;
Καλά κάνεις, όμως, και το τονίζεις...
Αυτό μου θυμίζει κάτι τηλεοπτικές Αμερικανιές, στις οποίες ο παρουσιαστείς δείχνει εκρήξεις με ανάμιξη χημικών ή με χρήση εκρηκτικών και τονίζει ταυτόχρονα: "μην το κάνετε στο σπίτι"! :hehe:hehe:hehe
Πάνος.