PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλειδι για auris.....Να το απαιτησω ή θα το πληρωσω;;;;;


hliaspr
20-02-09, 15:12
Επειδη υποψιαζομαι οτι θα μου δωσουν μονο ενα κλειδι με τηλεχειρισμο,
να κανω σκηνη οτι αυτα τα πραγματα δεν γινονται ή να μην πω τιποτα και να το πληρωσω;;;;:question

Κατι ακομα το αυτοκινητο, οταν με το καλο θα ερθει, θα εχει συναγερμο σαν δωρο...... θα ειναι πανω στο κλειδι ή ξεχωριστο χειριστηριο;;;;;;

nuntius
20-02-09, 15:26
Στις Ε12 τουλάχιστον φίλε μου, έδιναν 2 κλειδιά με τηλεχειρισμό χωρίς χρέωση και το κλειδί-μήτρα. Εσύ γιατί λες θα στο χρεώσουν αν ζητήσεις; Αν τυχόν σου δώσουν ένα, να κάνεις σκηνή να σου δώσουν και δεύτερο!!!

Νομίζω ο συναγερμός σου σαν εργοστασιακός θα έχει εξτρά χειριστήριο!
Καλορίζικο!!!

madvinegar
20-02-09, 15:31
Αυτες τις γυφτιες τις κανουν στα FIAT... Ετσι κανανε και στον αδερφο μου του δωσανε ενα κλειδι με τηλεχειρισμό και ένα σκέτο... (σα το γκρι το δικό μας...).
Πληρωσε εξτρα 150 ευρω για το 2ο κλειδί συν 30 ευρω για τον προγραμματισμό...

(Βασικά δεν μπορω καν να συγκρινω τις 2 εταιρίες... Απο τα 2 ηλεκτρικά παραθυρα που εχει το πουντο μονο το ενα εχει αυτοματισμό (δλδ να το πατας μία φορα γερα και να ανεβαινει ολο το παραθυρο). Στο αλλο πρεπει να εχεις το δαχτυλο σου επανω όλη την ωρα...
Επίσης πληρωσε εξτρα για να εχει κλειδαριά στην ταπα βενζίνης!!!!)

Τεσπα.. δεν νομιζω η ΤΟΥΟΤΑ να κανει τετοια πραγματα...

sotoskap
20-02-09, 15:37
Δεν νομιζω να κερδίσεις τίποτα θετικό (δλδ να σου δώσουν κλειδί) αν κάνεις σκηνή, γιατί απλά τα AURIS-COROLLA-YARIS και κάποια άλλα, πλέον, βγαίνουν μόνο με ένα (εκτος αν ειναι easy-entry) κλειδί-τηλεχειριστηριο και ένα απλό. Μόνο αρνητικό κλίμα θα δημιουργήσεις.

Ο συναγερμός που προβλέπεται για το συγκεκριμένο μοντέλο, είναι χωρίς έξτρα τηλεκοντρόλ (ΤΗ40). Μπορείς όμως να τους ζητήσεις να σου βάλουν αυτόν με τα τηλεκοντρόλ (ΤΗ20) για να μην χρειαστεί να αγοράσεις 2ο κλειδί-τηλεχειριστηριο, το οποίο δεν είναι καθόλου φθηνό.

Απο τα 2 ηλεκτρικά παραθυρα που εχει το πουντο μονο το ενα εχει αυτοματισμό (δλδ να το πατας μία φορα γερα και να ανεβαινει ολο το παραθυρο). Στο αλλο πρεπει να εχεις το δαχτυλο σου επανω όλη την ωρα...

Ετσι είναι και το AURIS Μιχάλη!

hliaspr
20-02-09, 15:43
Κοστος περιπου για το δευτερο κλειδι;;;;

Κατι αλλο ο συναγερμος τι ιδιοτητες εχει;;;;
π.χ. κλεινει τα παραθυρα;;;

madvinegar
20-02-09, 15:48
Δεν νομιζω να κερδίσεις τίποτα θετικό (δλδ να σου δώσουν κλειδί) αν κάνεις σκηνή, γιατί απλά τα AURIS-COROLLA-YARIS και κάποια άλλα, πλέον, βγαίνουν μόνο με ένα (εκτος αν ειναι easy-entry) κλειδί-τηλεχειριστηριο και ένα απλό. Μόνο αρνητικό κλίμα θα δημιουργήσεις.

Ο συναγερμός που προβλέπεται για το συγκεκριμένο μοντέλο, είναι χωρίς έξτρα τηλεκοντρόλ (ΤΗ40). Μπορείς όμως να τους ζητήσεις να σου βάλουν αυτόν με τα τηλεκοντρόλ (ΤΗ20) για να μην χρειαστεί να αγοράσεις 2ο κλειδί-τηλεχειριστηριο, το οποίο δεν είναι καθόλου φθηνό.



Ετσι είναι και το AURIS Μιχάλη!


!!!!!!!!!!!!!!!
Απαράδεκτο ρε συ !!!!!!!!!!!!!!!!

Στην Ε12 εχω 4 ηλεκτρικά παράθυρα και ειναι ΟΛΑ αυτόματα !!!!!

Ελεος... Παει και η ΤΟΥΟΤΑ μας... Πάει...

Πολύ με απογοήτευσες τωρα....

sotoskap
20-02-09, 15:52
Κοστος περιπου για το δευτερο κλειδι;;;;

178,46 + τον προγραμματισμό (καμια 15-20 euro)

Κατι αλλο ο συναγερμος τι ιδιοτητες εχει;;;;
π.χ. κλεινει τα παραθυρα;;;

Ο συναγερμός εντοπίζει μόνο παραβίαση πόρτας ή και καπώ (αν τοποθετήσουν το μπουτόν) και κίνηση μέσα στο αυτοκίνητο.
Για τα παράθυρα υπάρχουν πλακέτες, που μπορείς να τις τοποθετήσεις έξτρα.

hliaspr
20-02-09, 15:58
Μαλιστα για κλειδι δηλαδη θελουμε κανα 200 euro:ouch

Πλακετα που ειπες, μεσα απο την toyota ετσι;;;;

Γνωριζεις κοστος για την πλακετα για να κλεινουν-ανοιγουν τα παραθυρα;;;;

sotoskap
20-02-09, 16:07
Πλακετα που ειπες, μεσα απο την toyota ετσι;;;;

Γνωριζεις κοστος για την πλακετα για να κλεινουν-ανοιγουν τα παραθυρα;;;;

Ναι, οι πλακέτες που λέω είναι μέσω ΤΟΥΟΤΑ.

Αν είναι 3θυρο θα χρειαστείς 2 πλακέτες συνολικής αξίας 95,10 euro + τοποθετηση.
Αν είναι 5θυρο θα χρειαστείς 3 πλακέτες συνολικής αξίας 145,99 euro + τοποθετηση.

Αν αποφασίσεις να τις βάλεις, να τους το πεις για να τις βάλουν μαζί με τον συναγερμό, έτσι δεν θα πληρωσεις τοποθέτηση.

LITHOGRAFOS2002
20-02-09, 16:58
ηλια καλησπερα. το δευετρο κλειδι θα το παρεις μετα απο 6μηνες . εγω στο ασφαληστιριο εχω απωλεια κλειδιου 90 ευρω και σπασιμο κλειδαριας 300 ευρω. το δηλωνεις απωλεια μετα απο ενα 6μην ο πληρωνεις αλλα 60 με 70 ευρουλακια το πολυ και παιρνεις και 2ο κλειδι με τηλεχειρισμο μου το εχει πει πωλητης

GreekBoy
20-02-09, 17:41
Και όμως...

Στο νέο Corolla (άρα και Auris μάλλον), μόνο του οδηγού είναι αυτόματο! Επίσης, μόνο του οδηγού έχει αυτόματο σύστημα ασφαλείας να σταματάει το παράθυρο όταν υπάρχει εμπόδιο.
Τέλος, μόνο του οδηγού φωτίζεται!!!

Τα σχόλια δικά σας...

Αυτες τις γυφτιες τις κανουν στα FIAT... Ετσι κανανε και στον αδερφο μου του δωσανε ενα κλειδι με τηλεχειρισμό και ένα σκέτο... (σα το γκρι το δικό μας...).
Πληρωσε εξτρα 150 ευρω για το 2ο κλειδί συν 30 ευρω για τον προγραμματισμό...

(Βασικά δεν μπορω καν να συγκρινω τις 2 εταιρίες... Απο τα 2 ηλεκτρικά παραθυρα που εχει το πουντο μονο το ενα εχει αυτοματισμό (δλδ να το πατας μία φορα γερα και να ανεβαινει ολο το παραθυρο). Στο αλλο πρεπει να εχεις το δαχτυλο σου επανω όλη την ωρα...
Επίσης πληρωσε εξτρα για να εχει κλειδαριά στην ταπα βενζίνης!!!!)

Τεσπα.. δεν νομιζω η ΤΟΥΟΤΑ να κανει τετοια πραγματα...

madvinegar
20-02-09, 18:23
!!!!!!!!!!!!!!!
Απαράδεκτο ρε συ !!!!!!!!!!!!!!!!

Στην Ε12 εχω 4 ηλεκτρικά παράθυρα και ειναι ΟΛΑ αυτόματα !!!!!

Ελεος... Παει και η ΤΟΥΟΤΑ μας... Πάει...

Πολύ με απογοήτευσες τωρα....

Όπως εγραψα και πιο πανω... δεν το περιμενα με τίποτα...
Το θεωρω απαράδεκτο γιατι στο κατω κατω... λεμε πληρωνουμε παραπάνω απ'ότι αν περναμε κάποια αλλη μαρκα αλλα υπάρχει διαφορα!

Αν αρχιζει να κανει τετοια και η ΤΟΥΟΤΑ... σημαινει πως τα πραγματα δεν πανε καθόλου καλα...:yell

Μου φαινεται πως μετά την Ε12... σήμανε το τέλος της καλης εποχής...

Seb!
20-02-09, 18:56
Αυτό το θέμα με τα παράθυρα το παρατήρησα και στο Rav4 D4D του κουνιάδου μου. Καλά ρε παιδιά, 38 χιλιάρικα κάρο, και να μην έχει όλα τα παράθυρα αυτόματα... Και στη Verso μου είναι όλα, εμπρός πίσω! Τσιγκουνιές.....
Madvinegar, κρατάμε την τελευταία γενιά των value for money ΤΟΥΟΤΑ μου φαίνεται!!

logosak
21-02-09, 00:58
Όπως εγραψα και πιο πανω... δεν το περιμενα με τίποτα...
Το θεωρω απαράδεκτο γιατι στο κατω κατω... λεμε πληρωνουμε παραπάνω απ'ότι αν περναμε κάποια αλλη μαρκα αλλα υπάρχει διαφορα!

Αν αρχιζει να κανει τετοια και η ΤΟΥΟΤΑ... σημαινει πως τα πραγματα δεν πανε καθόλου καλα...:yell

Μου φαινεται πως μετά την Ε12... σήμανε το τέλος της καλης εποχής...Μαζι σου αδερφε.Στο auris εχουν κανει απαραδεκτες τσιγκουνιες π.χ διακοπτες παραθυρων,διακοπτης καθρευτων δεν φωτιζεται κ.α απαραδεκτα.

SteliosT
22-02-09, 14:29
Επειδη υποψιαζομαι οτι θα μου δωσουν μονο ενα κλειδι με τηλεχειρισμο,
να κανω σκηνη οτι αυτα τα πραγματα δεν γινονται ή να μην πω τιποτα και να το πληρωσω;;;;:question

Κατι ακομα το αυτοκινητο, οταν με το καλο θα ερθει, θα εχει συναγερμο σαν δωρο...... θα ειναι πανω στο κλειδι ή ξεχωριστο χειριστηριο;;;;;;



εμενα παντως φιλε μ
μ εδωσαν ενα κλειδι με τηλεχειρισμο, το αλλο ειναι σκετο.
οσο για το συναγερμο θα ειναι σε ξεχωριστο χειριστιριο γιατι μπαινει σαν εξτρα.

hliaspr
22-02-09, 15:11
Τελικα τι γινετε με τον συναγερμο ρε παιδια;;;;;

Αλλοι μου λενε θα ειναι στο κλειδι αλλοι θα ειναι ξεχωριστος.....
Τι γινετε;;;;;

Αυριο το πρωι θα παω στην αντιπροσωπια για να δωσω κατι χαρτια και θα ξεκαθαρισω το θεμα με τα κλειδια και τους συναγερμους....

sotoskap
22-02-09, 16:30
Τελικα τι γινετε με τον συναγερμο ρε παιδια;;;;;

Αλλοι μου λενε θα ειναι στο κλειδι αλλοι θα ειναι ξεχωριστος.....
Τι γινετε;;;;;

Αυριο το πρωι θα παω στην αντιπροσωπια για να δωσω κατι χαρτια και θα ξεκαθαρισω το θεμα με τα κλειδια και τους συναγερμους....

Τι δεν καταλαβες ρε φιλε hliaspr??
Σου ειπα οτι υπαρχουν 2 ειδη συναγερμων που μπορουν να τοποθετηθουν στο αυτοκινητο. Μην λέμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια και γεμιζουμε με ανουσια ποστ!!!

logosak
22-02-09, 23:47
Τελικα τι γινετε με τον συναγερμο ρε παιδια;;;;;

Αλλοι μου λενε θα ειναι στο κλειδι αλλοι θα ειναι ξεχωριστος.....
Τι γινετε;;;;;

Αυριο το πρωι θα παω στην αντιπροσωπια για να δωσω κατι χαρτια και θα ξεκαθαρισω το θεμα με τα κλειδια και τους συναγερμους....Ο δικος μου ειναι στο κλειδι.

FANOULA
24-02-09, 22:03
Εμένα είναι με το σύστημα easy entry και έχω και το συναγερμό τις Toyota. Όλα σε ένα χειριστήριο.
Με την αγορά είχε 2 χειριστήρια που έχουν 2 κλειδιά μέσα.

sotoskap
24-02-09, 22:10
Εμένα είναι με το σύστημα easy entry και έχω και το συναγερμό τις Toyota. Όλα σε ένα χειριστήριο.
Με την αγορά είχε 2 χειριστήρια που έχουν 2 κλειδιά μέσα.

Ναι, όπως είπα και πριν το easy-entry είναι το μονο με 2 τηλεχειριστηρια γιατι δεν γίνεται αλλιώς. Εχει τον προβλέπόμενο συναγερμό (ΤΗ40) όμως θα μπορουσε να εχει και συναγερμό με τηλεκοντρόλ (ΤΗ20).

hliaspr
25-02-09, 14:10
Χαιρετω την παρεα....

Σημερα πηγα και το ειδα:mrgreen:

Αυριο το παιρνω:jumpers


Τελικα ο συναγερμος θα ειναι ξεχωριστα......