PDA

Επιστροφή στο Forum : ελαφρομενο βολαν σε TS


mpesikos
11-02-09, 01:36
Το αυτοκινητο μου συμφονα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη εχει ελαφρομενο βολαν..
Επειδη ειμαι ασχετος επι του θεματος θα ηθελα να μαθω πληροφοριες σχετικα με αυτο,δηλαδη τι κερδιζω κτλ..
Δεν εχω ανοιξει ουτε εχω οδηγισει αλλο TS για να δω αν υπαρχει διαφορα κ που υπαρχει..
Επισης να πω οτι δεν ξερω ουτε ποσο ελαφρυ ειναι ουτε τι μαρκα!Σε λιγο καιρο που θα αλλαξω δισκοπλατο λεω μηπως θα ηταν καλητερα να βαλω παλι το μαμα(μου το εχει δοσει)Εσεις τι λετε?

tsaftsouf20V
11-02-09, 07:51
Αν ειναι επωνυμο aftermarket βολαν (TODA-TRD-CUSCO κτλ) αστο πανω. Δεν θα εχει προβλημα ποτε. Κ αφου λες οτι σου εδωσε στο χερι το μαμα βολαν τοτε μαλον ετσι θα ειναι...

hatzidi2
11-02-09, 08:43
με το ελαφρυ βολαν ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ κερδίζεις στα ανοιγματα από χαμηλα μιας και γινεται ελαφρυτερο το όλο σύστημα, με το μαμα δηλαδή βαρύτερο ευνοείσαι οταν κινησε με μεγαλές ταχύτητες και σε βοηθαέι να της κρατήσεις. Θεωρητικα δηλαδή εαν το ιδιο αυτοκίνητο πατήσει με 6ή από τα 200χλμ και 6000 στροφές περιπου το βαρύτερο βολάν για εμένα ευνοεί.

Δεν ξέρω αν εγινα κατανοητός, ή αν ειμαι και σωστός σε αυτά που λέω.

mpesikos
11-02-09, 15:15
με το ελαφρυ βολαν ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ κερδίζεις στα ανοιγματα από χαμηλα μιας και γινεται ελαφρυτερο το όλο σύστημα, με το μαμα δηλαδή βαρύτερο ευνοείσαι οταν κινησε με μεγαλές ταχύτητες και σε βοηθαέι να της κρατήσεις. Θεωρητικα δηλαδή εαν το ιδιο αυτοκίνητο πατήσει με 6ή από τα 200χλμ και 6000 στροφές περιπου το βαρύτερο βολάν για εμένα ευνοεί.

Δεν ξέρω αν εγινα κατανοητός, ή αν ειμαι και σωστός σε αυτά που λέω.
αυτο εξαρταται κ απο το βαρος ομως ε?δηλαδη οσο πιο ελαφρυ ειναι τοσο πιο πολυ κερδιζεις χαμηλα κ χανεις ψηλα!
Με λιγα λογια με πολυ ελαφρομενο εχεις δυναμη χαμηλα κ εχεις χασει ψηλα..
Οποτε πρεπει να μαθω τι μαρκα ειναι αυτο που εχω αλλα κ το βαρος..Και καλη μαρκα να ειναι,αν δω οτι εχει μεγαλει διαφορα στο βαρος με το μαμα τοτε συγουρα θα το βγαλω..
ΥΓ.ξερει κανεις μηπως μεγιστα νουμερα που μπορεις να βαλεις?

hatzidi2
11-02-09, 16:23
εγω στην θέση σου δεν θα το εβγαζα, ποιο πολλα σου προσφέρει παρα χάνεις, τι να το κανεις να ειναι βαρυτερο το βολαν για να αποδοσει στις μεγάλες ταχύτητες, ή σε δρομους που ειναι κατηφορικοι και με πολλα χιλιομετρα.
Εαν δεν κανω λαθος ενα απο τα ποιο ελαφρια βολαν για μας αυτή την στιγμη είναι τις FIDANZA http://www.fidanza.com/ItemDetails.aspx?fid=338&mid=332&mk=TOYOTA&md=CELICA&yn=00-05&eid=321&mkid=19 , με ενδιάμεση λύση της TRD http://trdparts.jp/english/parts_flywheel.html (27% ποιο ελαφρύ) σε σχεση με το μαμα.

mpesikos
09-04-09, 16:11
το βολαν μου τελικα ειναι TOM'S!
ξερει κανενας αν ειναι καλο:question

naevy
09-04-09, 16:29
:jumpers :jumpers

Χρηστος
09-04-09, 16:50
το βολαν μου τελικα ειναι TOM'S!
ξερει κανενας αν ειναι καλο:question

μπα μαπα ειναι βγαλτο!!!!!πλακα κανω μην τολμησεις να το βγαλεις ειδικα σε μοτερ που στροφαρουν ψηλα οπως η TS ειναι must!!!!!!!

tsport192
09-04-09, 16:58
Tom's είναι σαν να λέμε TRD ίσως και καλύτερα...

PeterIoannou
09-04-09, 17:03
Τώρα, φταίω εγώ να σε τιμωρήσω ρε Μπάμπη;
Πάνος.

mpesikos
09-04-09, 17:13
εεεεε..το ηξερα ρε παιδια οτι ειναι καλο,απλα ηθελα να δω αν το ξερατε κ εσεις:hehe
Γιατι μωρε πανο να με τιμωρησεις,που να το ξερω εγω αν ειναι καλο?τωρα μαθαινω:mrgreen:
Παντος παλι καλα που ο προηγουμενος δεν ηθελε να μπλεξει με βαλε βγαλε κ μου το αφησε:beg

ppschrs
10-04-09, 00:32
Εγώ πέρυσι το καλοκαίρι πήγα Αμερική και έφερα ένα κιτ της act.Την άλλη εβδομάδα θα βάλω το αμάξι μέσα να αλλάξω ότι έχω αγοράσει και μαζί και αυτό.(Εχω και την bilstein pss9.αντε να δούμε πόσο θα κοπανάμε.)
Λέτε αφού θα λυθεί να βάλω και γω ένα βολάν?Που θα βρω και σε τι τιμές παίζουν?Αλλιώς να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι που θα έρθει η ξαδέρφη από Αμερική να μας φέρει κάτι...

mpesikos
10-04-09, 01:36
Εγώ πέρυσι το καλοκαίρι πήγα Αμερική και έφερα ένα κιτ της act.Την άλλη εβδομάδα θα βάλω το αμάξι μέσα να αλλάξω ότι έχω αγοράσει και μαζί και αυτό.(Εχω και την bilstein pss9.αντε να δούμε πόσο θα κοπανάμε.)
Λέτε αφού θα λυθεί να βάλω και γω ένα βολάν?Που θα βρω και σε τι τιμές παίζουν?Αλλιώς να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι που θα έρθει η ξαδέρφη από Αμερική να μας φέρει κάτι...
αν εχεις σκοπο να βαλεις βολαν,καλυτερα να το κανεις τωρα που θα το το λυσεις ετσι κι αλλιως!Τι μετα θα το ξαναλυσεις παλι μονο για το βολαν?αλλα λεφτα μετα μετα για εργασια?
τιμες νομιζω πως παιζουν στα 400+:ouchδες εδω http://www.nt.gr/gr/results.asp?GroupID=336&BrandID=&Category=16&Model=971

να κ μια φωτο απο το δικο μου..:banana23594
ο μηχανηκος μου ειπε να το πιγαινα στον τορνο για να μου το καθαρισουν λιγο αλλα δεν το εκανα γιατι φοβηθηκα μην μου το καταστρεψουν,οποτε το εφησα οπως ηταν!!
Παντος ρε παιδια,το λυπηθηκε η ψυχη μου το καημενο το αμαξακι μου που το ειδα ετσι λιμενο..

Χρηστος
10-04-09, 12:56
ποσο βαρος εχει το μαμα βολαν?

mpesikos
10-04-09, 14:33
ποσο βαρος εχει το μαμα βολαν?
6 κιλα ειναι...

Χρηστος
10-04-09, 15:59
6 κιλα ειναι...


μαλιστα οσο του μαυροκαπακου 20v οπως και το σασμαν ειναι ιδιο εννοω στις σχεσεις και στο διαφορικο,το tom's ποσα κιλα ειναι?

PeterIoannou
10-04-09, 16:25
Το fidanza είναι ή 4,7 ή 4,2kg -μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή η ακριβής τιμή.
Μπάμπη, καλύτερα που δεν πείραξες τίποτε. Έτσι κι αλλιώς, στην περιοχή που θα πατάει ο δίσκος, θα γυαλιστεί σε χρόνο dt.
Επίσης, κακώς το λυπήθηκες. Ξέρεις πόσο ωραία αισθάνθηκε με την περιποίηση που δέχθηκε; Άσε που είναι πανέμορφο να βλέπεις ένα τόσο προσεγμένο μηχάνημα, όπως είναι οι TS μας...
-
ppschrs (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5954) (Χρήστο?)
Περίμενε να έρθει η ξαδέρφη σου από Αμέρικα, αφού θα της έχεις παραγγείλει ένα μπλοκέ τόρσεν είτε της Quaife, είτε της TRD -κατά προτίμηση σε μεταχειρισμένο, για να το βρει σχεδόν τσάμπα- και τότε κάνε όλες τις επεμβάσεις σου.
Σίγουρα θα με θυμηθείς όταν οδηγήσεις μετά το αυτοκίνητό σου!
Πάνος.

mpesikos
10-04-09, 17:20
Επίσης, κακώς το λυπήθηκες. Ξέρεις πόσο ωραία αισθάνθηκε με την περιποίηση που δέχθηκε; Άσε που είναι πανέμορφο να βλέπεις ένα τόσο προσεγμένο μηχάνημα, όπως είναι οι TS μας...

το ξερω εγινε για το καλο του απλα μωρε δεν μου ερεσε που εβλεπα να λυνουν απο δω,να λυνουν απο κει +το το αγχος που ειχα για το αν θα γινουν ολα σωστα..
το tom's ποσα κιλα ειναι?
αυτο δεν το ξερω ρε γαμωτο:confused

diafanh-psyxh
10-04-09, 21:41
Περίμενε να έρθει η ξαδέρφη σου από Αμέρικα, αφού θα της έχεις παραγγείλει ένα μπλοκέ τόρσεν είτε της Quaife, είτε της TRD -κατά προτίμηση σε μεταχειρισμένο, για να το βρει σχεδόν τσάμπα- και τότε κάνε όλες τις επεμβάσεις σου.
Σίγουρα θα με θυμηθείς όταν οδηγήσεις μετά το αυτοκίνητό σου!
Πάνος.

σωστός εγκρίνω και επαυξάνω.θα τον Θυμηθείς τον Πάνο