PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι δεν σας αρέσει στο Αuris; Τι θα αλλάζατε;


kostas1978
21-01-09, 11:48
Αν (λέμς τώρα) είσασταν τεχνικοί ή σχεδιαστές στην Toyota, τι θα αλλάζατε στο Auris;
Εγώ θα άλλαζα σίγουρα την ηλίθια πράσινη ένδειξη για ανέβασμα ταχύτητας. Ό,τι να ναι δείχνει. Στην εθνική, στις στροφές του Πλαταμώνα πήγαινα με 60 και τετάρτη, και μου έβγαζε ένδειξη να ανεβάσω ταχύτητα:crazylol .
Και μετά, πας με 140 στην εθνική, και έτσι και βρει καμμία μικρή ανηφόρα, σου βγάζει ένδειξη να κατεβάσεις ταχήτητα :confused .
Απορώ ποιος το σχεδίασε....

entzo23
21-01-09, 12:09
Θα το έβγαζα πισωκίνητο και θα κρατούσα την κανονική του ονομασία Corolla, όπως λέγεται στην Αυστραλία!;)

antonios7
21-01-09, 12:46
Δεν το έχω οδηγήσει αλλά δεν μου άρεσαν τα εξής:

Μικρής σημασίας:
1) το μπροστινό μικρό παραθυράκι (παραπέμπει σε espace)
2) η "γέφυρα" στην κονσόλα δεν μου αρέσει, αλλά κι αυτό είναι κάτι ας το πούμε περί κολοκυθόπιτας!

Μεγαλύτερης σημασίας:
1) η ποιότητα του ταμπλό είναι χειρότερη από αυτή της 111...
2) οι 1.4 αδύναμοι κινητήρες για hatchback...του 2008. (Ο ίδιος κινητήρας σε μοντέλο του 2000, πετάει, αλλά με τα σημερινά δεδομένα όχι).

JL_e10
21-01-09, 16:02
Σας αρεσει το πισω μερος? Εμενα καθολου! Ενω απο μπροστα ειναι πολυ ωραιο (με τα δικα μου γουστα παντα), απο πισω μοιαζει λες και βιαζοντουσαν να το τελειωσουν, γιατι εκλεινε το σχεδιαστηριο. Αυτο με την ενδειξη για τις αλλαγες το χω ξανακουσει, πρεπει να ναι πολυ αθλιο. Μηπως κανει και καποιον ηχο αν πρεπει να αλλαξεις την ταχυτητα?? (οπως οταν βαραει βομβητης για τη ζωνη ενα πραγμα)

vassilis_vvti
21-01-09, 16:11
Σας αρεσει το πισω μερος? Εμενα καθολου! Ενω απο μπροστα ειναι πολυ ωραιο (με τα δικα μου γουστα παντα), απο πισω μοιαζει λες και βιαζοντουσαν να το τελειωσουν, γιατι εκλεινε το σχεδιαστηριο.
Συμφωνω απολυτα σε αυτο οπως πολλα ΤΟΥΟΤΑ ειναι πανεμορφο απο μπροστα και ασχημα πισω...οπως ...aygo,mr2,corollae15,avensis προηγουμενο(οχι το δικο μου).

kostas1978
21-01-09, 18:54
Όχι ευτυχώς, η ένδειξη για αλλαγή ταχύτητας, δεν κάνει ήχο. Καλά, άμα έκανε και ήχο..... Αφού μέσα στην πόλη μπορεί να ανάβει και 5 φορές το λεπτό- φαντάζεσαι να χτυπούσε κιόλας;;

nipponpower
21-01-09, 21:54
Τι δεν μου αρεσει ε ?

1) Η απουσια τεμπελη
2) Ο εξωτερικος σχεδιασμος(ασχημοπαπο)
3) Το φινιστρινι που το κανει να μοιαζει σαν πολυμορφικο
4) Ο κινητηρας που δεν τραβαει καλα κατω απο τις 4000 και προδιδεται απο το βαρος
5) Οι μεγαλες κλισεις στις στροφες
6) Η σφιχτη αναρτηση που κοπαναει στις λακουβες αλλα παρα ολα αυτα το αυτοκινητο παιρνει κλισεις(ισως φταινε και οι αντιστρεπτικες)
7) Η ψηφιακη ενδειξη της βενζινης. Στο τελευταιο νταμακι δεν ξερεις ποτε ποση βενζινη σου εχει απομεινει(οσο για το trip computer λεει τα δικα του καθε φορα)
8) Το κιβωτιο που παρα το γεγονος οτι εχει ωραια αισθηση δεν σου επιτρεπει να κανεις πραγματικα γρηγορες αλλαγες και οταν τις κανεις γρατζουναει (1000 φορες το κιβωτιο του Ραβ οπου πραγματικα μπορεις να τις κανεις καρφι)
9) Τα απαραδεκτης ποιοτητας πλαστικα της κεντρικης κονσολας (δηλαδη ελεος 20000 Ευρω αμαξι και τα πλαστικα ειναι απο Aygo)

Θα μπορουσα να γραψω και αλλα πολλα αλλα θα το κουρασω πολυ το θεμα...

DJKEY
21-01-09, 22:25
μωρε θα του εριχνα πανω το διαμαντενιο 192αρι μοτερ και αντε γεια!!!

SteliosT
21-01-09, 23:27
Τι δεν μου αρεσει ε ?

1) Η απουσια τεμπελη
2) Ο εξωτερικος σχεδιασμος(ασχημοπαπο)
3) Το φινιστρινι που το κανει να μοιαζει σαν πολυμορφικο
4) Ο κινητηρας που δεν τραβαει καλα κατω απο τις 4000 και προδιδεται απο το βαρος
5) Οι μεγαλες κλισεις στις στροφες
6) Η σφιχτη αναρτηση που κοπαναει στις λακουβες αλλα παρα ολα αυτα το αυτοκινητο παιρνει κλισεις(ισως φταινε και οι αντιστρεπτικες)
7) Η ψηφιακη ενδειξη της βενζινης. Στο τελευταιο νταμακι δεν ξερεις ποτε ποση βενζινη σου εχει απομεινει(οσο για το trip computer λεει τα δικα του καθε φορα)
8) Το κιβωτιο που παρα το γεγονος οτι εχει ωραια αισθηση δεν σου επιτρεπει να κανεις πραγματικα γρηγορες αλλαγες και οταν τις κανεις γρατζουναει (1000 φορες το κιβωτιο του Ραβ οπου πραγματικα μπορεις να τις κανεις καρφι)
9) Τα απαραδεκτης ποιοτητας πλαστικα της κεντρικης κονσολας (δηλαδη ελεος 20000 Ευρω αμαξι και τα πλαστικα ειναι απο Aygo)

Θα μπορουσα να γραψω και αλλα πολλα αλλα θα το κουρασω πολυ το θεμα...



θα συμφωνησω μαζι σου στη δευτερη παρατηρηση για τον εξωτερικο σχεδιασμο κ αυτο μονο για το πισω μερος, θεωρω οτι με ενα spoiler η με εναν πιο sport προφυλακτηρα θα ηταν σουπερ. μιλωντας παντα για το 2πορτο και επισης στο θεμα των στροφων οντως μετα τις 3500 παιρνει μπροστα, θα επρεπε να ειναι πιο ελαφρυ.
οσο για το trip computer εμενα δν με εχει προδωσει ποτε, τα χιλιομετρα που γραφει ειναι σωστα.

αυτα απο εμενα
για τις ταχυτητες που λες, νομιζω πως βολευει καλυτερα γιατι ειναι κ κοντα στο τιμονι οποτε οι αλλαγες γινονται με μικροτερη κινηση του χεριου.

nipponpower
22-01-09, 01:51
μωρε θα του εριχνα πανω το διαμαντενιο 192αρι μοτερ και αντε γεια!!!

Καλα εσυ παιζεις με τον πονο μας :P


Υ.Γ : Αμα εχει αντεξει στα χερια σου το μοτερ τοτε ειναι αθανατο (κατι ξερω που το λεω... χιχιχι)

ALIEN-3-
22-01-09, 11:45
Άραγε το καινούριο μοτέρ του avensis 1.8 θα ταιριάζει σε μας ?

logosak
22-01-09, 11:47
Εγω θα εβαζα 6η σχεση στο κιβωτιο ή θα εκανα πιο μακρινη την 5ή.Φυσικα θα αλλαζα και τα πλαστικα του που ειναι απαραδεκτα.Επισεις θα εβαζα φωτιζομενο διακοπτη στο ρυθμιστη των καθρευτων και αυτοματο διακοπτη για τα παραθυρα τουλαχιστον για τα μπροστα.

Bill_corolla
22-01-09, 11:54
...και αυτοματο διακοπτη για τα παραθυρα τουλαχιστον για τα μπροστα.
Ο διακόπτης λογικά είναι αυτόματος.
Πάτα το κουμπί και κράτα το πατημένο για 8sec περίπου και θα δουλέψει.
Το είχα πάθει και εγώ στο δικό μου (Ε12) όταν είχα βγάλει την μπαταρία.

ALIEN-3-
22-01-09, 11:56
Εγω θα εβαζα 6η σχεση στο κιβωτιο ή θα εκανα πιο μακρινη την 5ή.Φυσικα θα αλλαζα και τα πλαστικα του που ειναι απαραδεκτα.Επισεις θα εβαζα φωτιζομενο διακοπτη στο ρυθμιστη των καθρευτων και αυτοματο διακοπτη για τα παραθυρα τουλαχιστον για τα μπροστα.

Του οδηγού είναι και αυτόματο .Εγω άν και εχω πολύ καιρό που το είχα ανοίξει μου είχε βγάλει 215 χωρίς να πιάσει κόφτη .Πόσο μακρυά την θέλεις την 5 ? Για την 6 , και τα πλαστικά συμφωνώ απόλυτα

logosak
22-01-09, 13:48
Το θεμα ειναι οτι με 130 χιλ/ωρα που ταξιδευω θαθελα να ειχα τις στροφες του κινητηρα περιπου στις 3600 με 3700 και οχι στις 4000που ειναι τωρα.Θα ηταν πολυ πιο οικονομικο το ταξιδι στην εθνικη.Η τελικη ταχυτητα δεν μενδιαφερει διοτι δεν θα ταξιδεψω με τελικες.

ALIEN-3-
22-01-09, 14:39
Το θεμα ειναι οτι με 130 χιλ/ωρα που ταξιδευω θαθελα να ειχα τις στροφες του κινητηρα περιπου στις 3600 με 3700 και οχι στις 4000που ειναι τωρα.Θα ηταν πολυ πιο οικονομικο το ταξιδι στην εθνικη.Η τελικη ταχυτητα δεν μενδιαφερει διοτι δεν θα ταξιδεψω με τελικες.
Σωστός ,ο μόνος λόγος που θα ήθελα την 6!! Μόνο που εγώ όταν ανεβαίνω Σέρρες από Αθηνά ταξιδεύω με 160-170 και καταπίνει την βενζίνη....

logosak
22-01-09, 16:10
Σωστός ,ο μόνος λόγος που θα ήθελα την 6!! Μόνο που εγώ όταν ανεβαίνω Σέρρες από Αθηνά ταξιδεύω με 160-170 και καταπίνει την βενζίνη....Ενω αν το ειχαν με 5ή μακρια ή μια 6ή θα ταξιδευες πιο οικονομικα και με λιγοτερο θορυβο κινητηρα.Για μενα ηταν λαθος της toyota η επιλογη τοσο κοντου κιβωτιου σε τετοιο αυτοκινητου, με καλη ιπποδυναμη.

LITHOGRAFOS2002
22-01-09, 16:50
καλησπερα σας εγω αυτο που θα ηθελα ειναι το 6αρι κιβωτιο μεχρι τα 120χλμ απο καυσιμο δεν πινει μετα τα 130 με 140 χλμ εκει αρχιζει και πινει.θα επρεπε να εχει πιο χαμηλα τη ροπη ρου περιπου στις 3400 η 3200. και να μην παιρνει τις κλισεις τοσο πολυ που νομιζεις οτι θα ξεκολησει απο το δρομο αλλα δεν κουναει η ουρα.

ALIEN-3-
22-01-09, 16:58
καλησπερα σας εγω αυτο που θα ηθελα ειναι το 6αρι κιβωτιο μεχρι τα 120χλμ απο καυσιμο δεν πινει μετα τα 130 με 140 χλμ εκει αρχιζει και πινει.θα επρεπε να εχει πιο χαμηλα τη ροπη ρου περιπου στις 3400 η 3200. και να μην παιρνει τις κλισεις τοσο πολυ που νομιζεις οτι θα ξεκολησει απο το δρομο αλλα δεν κουναει η ουρα.
Για την κλίση φταίει και η υψηλή θέσει οδήγησης που σε κάνει να νομίζεις ότι γέρνει περισσότερο από τα άλλα αυτοκίνητα ,ωστόσο δεν με έχει προδώσει πότε ,μένει πάντα πιστά κολλημένο στον δρόμο :fierydevil

logosak
23-01-09, 00:22
Για την κλιση που ειχε στις στροφες φταιει που ειναι πολυ ψηλο το αυτοκινητο.Σαν suv ειναι γι αυτο εγω το χαμηλωσα και ησυχασα.

COROLLAKIAS MIXALHS
23-01-09, 11:13
Παιδια τωρα θα βγει το auris 6αρι κιβωτιο!Ας το κοτμπωσουμε και στα δικα μας!Τωρα για το τι δεν μαρεσει...Μου τη δινει που δεν ειναι δυνατοι οι κινητηρες και γιαυτο σκεφτομαι να το βελτιωσω αρκετα...και δεν μου αρεσει καθολου ο κολλος του!Γιαυτο και στο δικο μου τουλαχιστον εξωτερικα το εχω κανει να διαφερει απο το μαμα!Αααααα ειναι και σαν τρακτερ,γιαυτο αναρτησεις!Κτα τα αλλα νομιζω οτι η τουοτα δινοντας αυτο το αμαξι στο κοινο της εξωτερικα τουλαχιστον ανταποκρινεται στη μεση ηλικια και δινει και την δυνατοτητα βελτιωσης ωστε να εχεις ,εξωτερικα μιλαω,ενα sport και ταυτοχρονα κυριλε αμαξακι!

FANOULA
23-01-09, 18:29
Και εγώ νομίζω πώς αυτό που χρειάζεται είναι η έκτη… τα άλλα είναι λεπτομέρειες για μένα

DJKEY
25-01-09, 16:33
Καλα εσυ παιζεις με τον πονο μας :P


Υ.Γ : Αμα εχει αντεξει στα χερια σου το μοτερ τοτε ειναι αθανατο (κατι ξερω που το λεω... χιχιχι)

ναι...λογικα κατι θα ξερεις! χαχαχαχαχα!

ALIEN-3-
26-01-09, 14:04
Μου τη δινει που δεν ειναι δυνατοι οι κινητηρες και γιαυτο σκεφτομαι να το βελτιωσω αρκετα...
Τι σκέφτεσαι να κάνεις ?

johnny_28
27-01-09, 19:37
Εμενα αυτο που μου την σπαει ειναι τα λαμπακια ,που οταν ειμαι μεσα στην πολη αναβει ωστε να βαλω τεταρτη η ακομη και πεμπτη.,και ολοι την ωρα να κοιτας την οθονη για το τι λαμπακι αναψε.

ALIEN-3-
27-01-09, 21:18
Εμενα αυτο που μου την σπαει ειναι τα λαμπακια ,που οταν ειμαι μεσα στην πολη αναβει ωστε να βαλω τεταρτη η ακομη και πεμπτη.,και ολοι την ωρα να κοιτας την οθονη για το τι λαμπακι αναψε.
Μα δεν είσαι υποχρεωμένος να τα κοιτάς..... άμα θες τα προσέχεις και άμα θες όχι......

COROLLAKIAS MIXALHS
28-01-09, 01:32
Τι σκέφτεσαι να κάνεις ?
Οπως εχει ειπωθει ξανα,μονοδρομος για τα 1,4 ειναι ο υπερκυβισμος!Μπορει να φτασει 160 αλογακια το auris!Ενω με μια τουρμπινα και θα ρουφαει και δεν θα εχει τετοιες αποδοσεις!Οπως και με ενα απλο προγραμμα δεν θα εχει τετοιες αποδοσεις!

ALIEN-3-
28-01-09, 11:24
Οπως εχει ειπωθει ξανα,μονοδρομος για τα 1,4 ειναι ο υπερκυβισμος!Μπορει να φτασει 160 αλογακια το auris!Ενω με μια τουρμπινα και θα ρουφαει και δεν θα εχει τετοιες αποδοσεις!Οπως και με ενα απλο προγραμμα δεν θα εχει τετοιες αποδοσεις!
ααα έχεις το 1.4 νόμιζα ότι είχες το 1.6 όπως εγώ να μας δόσεις καμιά καλή ιδέα .

kostas1978
31-01-09, 10:04
Να ρωτήσω πάλι εγώ ο άσχετος:question Τι είναι υπερκυβισμός και πως γίνεται; Και γιατί γίνεται μόνο στα 1.4 κυβικά;

Garazakias
07-04-09, 20:58
Αυτό που σίγουρα θα άλλαζα είναι οι διακόπτες παραθύρων.
Θα τους αντικαθιστούσα όλους με αυτόματους όπως είχε το corolla μου!
Μόνο του οδηγού ο διακόπτης τζαμιών είναι αυτόματος ενώ οι άλλοι όχι και έτσι είσαι υποχρεωμένος να κρατάς και τους 3 διακόπτες συνέχεια πάνω (χρησιμοποιώντας 2 χέρια) μέχρι να κλείσουν τελείως τα παράθυρα!!!

GreekBoy
08-04-09, 00:55
Εξίσου σημαντική παράλειψη είναι ότι ΔΕΝ φωτίζονται!!!! WTF?

COROLLAKIAS MIXALHS
08-04-09, 10:49
ααα έχεις το 1.4 νόμιζα ότι είχες το 1.6 όπως εγώ να μας δόσεις καμιά καλή ιδέα .για το 1,6 κομπρεσσορας!Αλλα ανεβαινει η τιμη!

Αυτό που σίγουρα θα άλλαζα είναι οι διακόπτες παραθύρων.
Θα τους αντικαθιστούσα όλους με αυτόματους όπως είχε το corolla μου!
Μόνο του οδηγού ο διακόπτης τζαμιών είναι αυτόματος ενώ οι άλλοι όχι και έτσι είσαι υποχρεωμένος να κρατάς και τους 3 διακόπτες συνέχεια πάνω (χρησιμοποιώντας 2 χέρια) μέχρι να κλείσουν τελείως τα παράθυρα!!!Ποιος σου ειπε να παρεις 5θυρο?Ε?Καλα να παθεις τωρα...χαχαχααχαχαχ
:mrgreen:

Dr.Saimon
08-04-09, 13:24
Θα ηθελα σιγουρα τον τεμπελη της Ε12.....
θα ηθελα ολα τα παραθυρα να ειναι αυτοματα....οπως στο Ε12
και θα ηθελα καπου να κρεμαω το σακακι μου αντι να το πεταω.....

ALIEN-3-
08-04-09, 19:08
για το 1,6 κομπρεσσορας!Αλλα ανεβαινει η τιμη!
Πόσο θα πήγαινε δηλαδή το μαλλί ?

COROLLAKIAS MIXALHS
09-04-09, 09:04
Πόσο θα πήγαινε δηλαδή το μαλλί ?Ο koperton που εχει την Ε12 την 1,6,εβαλε κομπρεσσορα και του πηγε 4.500€ μονο ο κομπρεσσορας,Αλλα το αμαξι απ'οτι ξερω φυσαει,160 αλογακια.Απο 115 μαμα.

madvinegar
09-04-09, 09:38
Και τρελη ροπη απο τις 1500 στροφες...

NikiforosGT
09-04-09, 13:16
εγώ δεν το ξέρω καλά το αμάξι αυτό, αλλά εμφανισιακά μου αρέσει! σε turbo να παίξει τίποτα όμως ε????? :Pppppp

DaveMustaine13
09-04-09, 15:57
Ο koperton που εχει την Ε12 την 1,6,εβαλε κομπρεσσορα και του πηγε 4.500€ μονο ο κομπρεσσορας,Αλλα το αμαξι απ'οτι ξερω φυσαει,160 αλογακια.Απο 115 μαμα.

110 το μαμα

ALIEN-3-
09-04-09, 21:38
Τι πιστεύετε ότι είναι πιο αξιόπιστο τούρμπο η κομπρέσσορας?

COROLLAKIAS MIXALHS
17-04-09, 14:39
110 το μαμαsorry......Αλλα σημασια εχει το αποτελεσμα!160hp!!!!!!!

DaveMustaine13
17-04-09, 23:34
sorry......Αλλα σημασια εχει το αποτελεσμα!160hp!!!!!!!


Ε δεν εχεις και αδικο..:hehe

COROLLAKIAS MIXALHS
04-05-09, 14:39
Παιδια ετοιμαζω υπερκυβισμο στο δικο μου auris 1,4!Τον ιουνιο πιστευω!Περιμεντε και θα σαw πω τα αποτελεσματα και se auris!

Afrodite
04-05-09, 15:23
Σίγουρα να είχε τεμπέλη, ένα χώρο να βάλεις τα κλειδιά σου χωρίς να μπουρδουκλώσεις τα χέρια σου απο κάτω,κάποιον πιο απαλό φωτισμό στις πόρτες στις ενδείξεις των παραθύρων...και ένα χρήσιμο κουμπάκι να ανοίγει το πορτμπαγκάζ απο μέσα...

iceburner
05-05-09, 22:17
Καλησπέρα και από εμενα. Μετά από 37.000 km συμβίωσης με τον Αρουραίο για να μην αρχίσω να κάνω σεντόνια... Εν ολίγοις...
No1. να φύγει ο ημιακαμπτος από πίσω με πολλαπλών συνδέσμων
No2. ένα 6αράκι με την ίδια κοντή 5η.

Αυτά από εμενα. Τώρα αν αρχίσουμε να είχε + αυτό + ++++ θα είχαμε άλλο αυτοκίνητο, η τουλάχιστον θα κοστίζε τα διπλα.
Προσωπικα πιστεύω ότι είναι τα μονο που λείπουν από ένα αμάξι αυτής της κατηγοριας. Επί της ουσίας και όχι ομορφιάς και κουραφέξαλα.

Τώρα αυτοί που το χαμήλωσαν (γιατί είναι τρακτέρ) και άλλαξαν το x y μην παραξενευτούν αν κεραστούν κανένα τσαγάκι σε στροφιλίκι.
Αυτά. keep driving... εσείς, όχι το αυτοκίνητο εσάς

th@nos
05-05-09, 22:37
Φιλε iceburner πρεπει να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες.Ειναι κανονας του φορουμ

hliaspr
07-05-09, 13:18
Να πω και εγω τα δικα μου "παραπονα" απο το auris:

1)4 ηλεκτρικα παραθυρα ολα αυτοματα και ολα φωτιζομενα, ποσο κανουν πληρωνω οσο οσο........

2)ενα κλειδι λιγο πιο μικρο γιατι μαζι με το χειριστηριο του συναγερμου κοντευουν να μου σκισουν ολα τα τζιν....... αληθεια μπορω να βαλω τον συναγερμο πανω στο κλειδι;;;;;;; :question

COROLLAKIAS MIXALHS
09-05-09, 14:46
αληθεια μπορω να βαλω τον συναγερμο πανω στο κλειδι;;;;;;; :questionΒεβαιως και γινεται!Πηγαινε στην αντιπροσωπεια να στο φτιαξουν!Δεν ξερω βεβαια ποσα θα πληρωσεις στην toyota!

hliaspr
09-05-09, 14:54
Σιγουρα γινεται;;;;; γιατι εχω της toyota τον ΤΗ-20 και εχω 2 χειριστηρια.....

Δηλαδη μπορω να "ενσωματωσω" το ενα πανω στο κλειδι;;;;;;:question

Black Pearl
02-07-09, 05:18
Να πω και εγω τα δικα μου "παραπονα" απο το auris:

1)4 ηλεκτρικα παραθυρα ολα αυτοματα και ολα φωτιζομενα, ποσο κανουν πληρωνω οσο οσο........

2)ενα κλειδι λιγο πιο μικρο γιατι μαζι με το χειριστηριο του συναγερμου κοντευουν να μου σκισουν ολα τα τζιν....... αληθεια μπορω να βαλω τον συναγερμο πανω στο κλειδι;;;;;;; :question

Σε μενα ειναι μαζι με το κλειδι...Απλα ξεκλειδωνω και βγαινει και ο συναγερμος, κλειδωνω και μπαινει ο συναγερμος!!! Τωρα το κανουν ετσι δλδ??? δυο κλειδια??? :question

johnboy
02-07-09, 08:31
δεν εχεις 2 κλειδια. εχεις λογικα το κανονικο κλειδι συν ενα χειριστηριο για τον συναγερμο.