PDA

Επιστροφή στο Forum : τετραπεταλουδο ανοιχτο η κλειστο


2579
17-01-09, 18:25
πολυ συζητησει εχει πεσει για αν ειναι καλυτερα σε αποδοση αν ειναι ελευθερα τα τετραπεταλουδα η οπως ειναι μαμα.σιγουρα αφου περνη περισοτερο αερα αρα και καλυτερα θα πηγενη αλλα αν ειναι ζεστος ο αερας που αναπνεει τι γεινετε?
λοιπον βαση το rms της apexi που ειναι αρκετα ακριβεις τα αποτελεσματα λενε 169 αλογα με ανοιχτες τις πεταλουδες και 161 με κλειστες κρυο το μοτερ .ζεστο το μοτερ πεζουν πανω κατω τα ιδια γυρω στα 155.οταν λεω κρυο εννοω θερμοκρασια λαδιου στους 70 βαθμους και ζεστο γυρω στους 90.οποτε αν καποιος θελει αποδοσει στο μαξ ανοιχτα αλλα με καποιο τροπο να φερνει κρυο αερα αλλιως το κερδος εξανεμηζετε μετα απο μερικα λεπτα η ανοιγματα.
το σιγουρο ειναι οτι αν καποιος θελει ησυχια γιατι με ανοιχτο μπροστα θες οτασπιδες πρεπει να βαλει ελευθερο μα οσο γινετε πιο ελευθερο φιλτρο αερα και με καποιο τροπο κρυο αερα.

ΥΓ
εκανα πανω απο 10 δοκιμες και χαλασα πανω απο 10ε σε βεζινα για να βγαλω αυτα τα συμπερασματα τα οποια τα θεωρο αρκετα αξιοπιστα.

nikcarina
19-01-09, 23:31
Δεν ξερω αν παει καλυτερα η οχι με ανοιχτο τετραπεταλουδο (νομιζω πως μεχρι τις 5.000rpm ειναι λιγο πιο ζωντανο), παντως ο ηχος που βγαζει ειναι απιστευτος... Εχω πανω απο μηνο που το ανοιξα ετσι απο περιεργεια και δεν προκειται να το ξανακλεισω...

Χρηστος
20-01-09, 00:07
Δεν ξερω αν παει καλυτερα η οχι με ανοιχτο τετραπεταλουδο (νομιζω πως μεχρι τις 5.000rpm ειναι λιγο πιο ζωντανο), παντως ο ηχος που βγαζει ειναι απιστευτος... Εχω πανω απο μηνο που το ανοιξα ετσι απο περιεργεια και δεν προκειται να το ξανακλεισω...
xa,xa α ρε νικολακη τουλαχιστον βαλε κανα φιλτρο μπροστα στο ανοιγμα μη ρουφηξεις τιποτα σπουργιτια

wastegate
20-01-09, 11:21
Νικο βαλε κουνουποσυρμα... η καλυτερη λυση!

MARMEL
20-01-09, 21:40
Δεν ξερω αν παει καλυτερα η οχι με ανοιχτο τετραπεταλουδο (νομιζω πως μεχρι τις 5.000rpm ειναι λιγο πιο ζωντανο), παντως ο ηχος που βγαζει ειναι απιστευτος... Εχω πανω απο μηνο που το ανοιξα ετσι απο περιεργεια και δεν προκειται να το ξανακλεισω...
ειναι λαθος να ειναι συνεχεια ανοιχτο...
οτι σκονη ρουφαει ο κινητηρας αυτη κατακαθεται στα ελατηρια των εμβολων και ειδικα στα ελατηρια του λαδιου...
η επιλογη δικη σου..........

corolla racing hania
18-04-09, 16:26
το ανοιχτό με τα μαμα χωνια στο αγωνιστικο μου δουλευει τελεια παντως.βεβαια φοράω αγραφο

KOSTAS_KE35
18-04-09, 17:59
καλος ηρθες γιαννη γραφε μονο με μικρα γραματα γιατι ειναι σαν να φωναζεις ειναι οι ενας απο τους κανονες του club και κανε μας μια παρουσιαση το αμαξι σου με φωτο τη φωραει κτλ
α γιαννη διαβασε τους κανονες του forum μια φορα