PDA

Επιστροφή στο Forum : Cruise control (πατέντα)


tasos854
11-01-09, 12:28
Παιδία καλημέρα,καλή χρονιά και καλοτάξιδα τα εργαλεία μας..!!!
Καθώς χάζευα στο Internet έπεσα "καταλάθως" σε ένα ξένο site και ένας τύπος προτείνει μια αυτοσχέδια εγκατάσταση για cruise control.Την ιδέα λέει την "έκλεψε" από έναν τύπο από ρωσικό forum.
Συγκεκριμένα...
Με το διακόπτη του cruise,ένα καλώδιο,δύο βίδες του εμπορίου και ενα ηλεκτρικό τρυπάνι βαζουμε cruise στα αυτοκίνητά μας.Τα ανταλλακτικά είναι της Τοyota,τα έχω ψάξει,υπάρχουν και είναι διαθέσιμα(125 ευρουλάκια ολα.....!!!).Υπάρχουν και από Αγγλία γύρω στα 110 ευρώ.Περιμένω τη Δευτέρα ακριβή τιμή.
Το πρόβλημα είναι να κάνει κάποιος την αρχή και να δοκιμάσει το όλο kit.Επειδή "ψάχνομαι" επι του συγκεκριμένου θέματος δυο βδομάδες έχω πειστεί (σχεδόν)οτι θα δουλέψει.Αλλά....κολλάω να κάνω την αρχή.
Μήπως κανένας το έχει δοκιμάσει..?
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω επί του θέματος?
Όποιος θελήσει να τολμήσει εδώ (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=86751)..:
Ο τύπος αυτός(alexC) είναι ενημερωμένος και ξέρει πολλά.Εχω μιλήσει μαζί του και με έχει συμβουλέψει σε πολλά.
Όποιος έχει κάποια απορία η οτιδήποτε άλλο ας ρωτήσει..!!!!!!

wastegate
11-01-09, 12:47
Ψαγμενος ο τυπος και κυριος το κανει με εργοστασιακα προιντα!

_nicolas_
11-01-09, 16:14
Από ότι είδα δεν είναι και κάτι τόσο δύσκολο στην εγκατάσταση, γιατί κολλάς ?

tasos854
11-01-09, 19:59
Γιατί δεν ξέρουμε εαν θα δουλέψει στο μοντέλο μας.Ο τύπος στο forum έχει μεν την ίδια μηχανή αλλά έχει τις ταχύτητες στο τιμόνι.Αυτό με κολλάει..Και σε τελική..Άλλο να το έχει δοκιμάσει κάποιος(εδώ Ελλάδα)και να ξέρεις πως θα δουλέψει και άλλο να κάνεις την αρχή και να μην είσαι σίγουρος.
Και θα μείνουν τα ανταλακτικά εαν δε δουλέψει..

logosak
11-01-09, 21:22
Το εχω διαβασει κ εγω απο το ξενο forum αλλα κοιταξα στο τιμονι του αυτοκινητου και δεν εχει υποδοχη για το εξαρτημα του cruise control.Θα πρεπει να κοπει με μαχαιρι ,ασ πουμε,ενα κομματι στην δεξια πλευρα του τιμονιου για να κατσει το εξαστημα.Νομιζω οτι ειναι λιγο επικινδυνο αυτο.Πωσ θα κοπει με ακριβεια το κομματι .

tasos854
11-01-09, 23:42
Αυτό δεν είναι πρόβλημα..
Υπάρχει ένα μηχανηματάκι,κυρίως για όσους ασχολούνται με μοντελισμό,που είναι ειδικό για μικρές τρύπες σε πλαστικά γυάλισμα σε γωνίες κλπ.
Εγώ ήδη το παρήγγειλα από Αγγλία και το περιμένω(31 ευρώ).
Αλλά η δουλειά γίνεται και χωρίς αυτό..Με το κλασικό ηλεκτρικό τρυπάνι,γυαλόχαρτι και αρκετή υπομονή..
Οπότε αυτό λύνεται.
Άρα το μόνο που απομένει είναι να "δεχθεί" ο εγκέφαλος μας το διακόπτη του cruise..!!!

Janakas
12-01-09, 03:15
Παιδια, σε ενα nissan sentra ενος φιλου που εχει cruise control, στο μηχανοστασιο εχει διπλη ντιζα γκαζιου και ενα "μηχανισμο" που την κραταει τραβηγμενη..
Σιγουρα στο Auris δεν ειναι το ιδιο αφου εχει ηλεκτρικο γκαζι (εφοσον ο τυπος λεει οτι δεν κανει στα μοντελα με κινητηρα 4ΖΖ, δηλαδη στα 1,4 που εχουν ντιζα).
Η απορια μου ομως ειναι η εξης: Με τον διακοπτη μονο θα το υποστηριξει ο εγκεφαλος? Η χρειαζεται και καποιο αλλο κυκλωματακι??

NyO
12-01-09, 09:51
Σε οσους εχουν το auris αλλα και corolla με ηλεκτρικο γκαζι υπαρχει αναμονη για το cruise control οποτε το να το τοποθετησεις μετα εσυ δεν ειναι καθολου προβλημα οπως αλλωστε φαινεται και στον οδηγο που εχει φτιαξει το παλικαρι. Απο τη στιγμη που αναλαμβανει ο εγκεφαλος να κανει τη δουλεια αυτη τοτε το κυκλωμα που το ελεγχει υπαρχει ηδη! (αφου βγαινει απο το εργοστασιο με cruise control)

Fanis
12-01-09, 10:58
ενημερωτικα ισχυει μονο για το 1.6 με ηλεκτρογκαζο !!

ALIEN-3-
12-01-09, 12:33
Το εχω διαβασει κ εγω απο το ξενο forum αλλα κοιταξα στο τιμονι του αυτοκινητου και δεν εχει υποδοχη για το εξαρτημα του cruise control.Θα πρεπει να κοπει με μαχαιρι ,ασ πουμε,ενα κομματι στην δεξια πλευρα του τιμονιου για να κατσει το εξαστημα.Νομιζω οτι ειναι λιγο επικινδυνο αυτο.Πωσ θα κοπει με ακριβεια το κομματι .
Κοιταξε λίγο καλύτερα γιατί υπάρχει ,δεν βρίσκετε στο πλαστικό στην κολόνα αλλά επάνω στο τιμόνι .είναι ένα καπάκι .Με το συγκεκριμένο θέμα έχω ασχοληθεί αρκέτα εδώ και καιρό αλλά καμιά αντιπροσωπία δεν ξέρει εάν θα μου δουλέψει

sotoskap
12-01-09, 12:58
Μόλις ανοίξαμε ένα AURIS 1.4 και είδαμε ότι έχει υποδοχή να κουμπώσει η καλωδίωση. Θα παραγγείλω για δοκιμή και μόλις το κάνουμε θα σας πω λεπτομέρειες.

Ενημερωτικά η αξία των ανταλλακτικών είναι : 84632-34011 (97,60 euro) &
84633-48020 (12,57 euro). Σύνολο 110,17 euro.

NyO
12-01-09, 13:35
Το συγκεκριμενο Auris δεν ειναι με ντιζα στο γκαζι;;;

sotoskap
12-01-09, 13:37
Το συγκεκριμενο Auris δεν ειναι με ντιζα στο γκαζι;;;

Με ντίζα είναι. Αλλα παρόλα αυτά έχει υποδοχες για να μπει. Η δοκιμή θα μας πείσει. :hmmm:

madvinegar
12-01-09, 13:39
Αν ειναι με ντιζα δεν νομιζω να κανει δουλεια. Το cruise control σε αμαξια με ντιζα ειναι εντελως διαφορετικο συστημα μη ηλεκτρονικό...

Ισως απλα το 1.4 εχει ιδιο τιμονι με τα 1.6...

NyO
12-01-09, 13:41
Αντε ωραια! Αν και δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος γιατι οταν το ειχα ψαξει κι εγω ειχα δει πως για το cruise control χρειαζεται ενας εξτρα εγκεφαλος που συνδεεται στον κεντρικο αλλα και οτι εκει που ειναι η πεταλουδα του γκαζιου κατεληγαν 2 ντιζες και απο πανω ειχε και καπακι!
Αλλα οπως λες... η δοκιμη θα μας πεισει!

tsport192
12-01-09, 14:02
Δηλαδή μπορούμε να βάλουμε κι εμείς με τις Ε12 1.6? Είναι οι ίδιοι κωδικοί?

ALIEN-3-
12-01-09, 14:03
Μόλις ανοίξαμε ένα AURIS 1.4 και είδαμε ότι έχει υποδοχή να κουμπώσει η καλωδίωση. Θα παραγγείλω για δοκιμή και μόλις το κάνουμε θα σας πω λεπτομέρειες.

Ενημερωτικά η αξία των ανταλλακτικών είναι : 84632-34011 (97,60 euro) &
84633-48020 (12,57 euro). Σύνολο 110,17 euro.
Από αντιπροσωπία θα τα πάρεις?

sotoskap
12-01-09, 14:18
Δηλαδή μπορούμε να βάλουμε κι εμείς με τις Ε12 1.6? Είναι οι ίδιοι κωδικοί?

Ο ένας κωδικός (το χειριστήριο) είναι ίδιος. Θα κάνω και δοκιμή στο δικό μου να δω.


Από αντιπροσωπία θα τα πάρεις?

Δουλεύω σε αντιπροσωπεία! Απο εκεί θα τα πάρω.

Janakas
12-01-09, 14:22
Παιδια, παντως ο τυποσ λεει οτι δεν κανει στα μοντελα με 4ΖΖ κινητηρα.. Για να μην την πατησετε το λεω!

Το αν κανει στην Ε12 με ενδιαδερει κι εμενα!Πως θα το μαθουμε?
(Θελω να το κανω δωρο στον πατερα μου!!!!)

tsport192
12-01-09, 14:23
Ο ένας κωδικός (το χειριστήριο) είναι ίδιος. Θα κάνω και δοκιμή στο δικό μου να δω.




Δουλεύω σε αντιπροσωπεία! Απο εκεί θα τα πάρω.

Μιας και δουλεύεις σε αντιπροσωπία θα σου είναι πιο ευκολο να πειραματιστείς.:cool:

Κράτα μας ενήμερους:D

ALIEN-3-
12-01-09, 14:42
Μιας και δουλεύεις σε αντιπροσωπία θα σου είναι πιο ευκολο να πειραματιστείς.:cool:

Κράτα μας ενήμερους:D
Μιας και δουλεύεις σε αντιπροσωπία δεν μπορεις να ρωτήσεις πουθενα να δούμε εάν δουλεύει? εκτός και αν δεν δουλεύεις σε TOYOTA ........

sotoskap
12-01-09, 14:59
Μιας και δουλεύεις σε αντιπροσωπία δεν μπορεις να ρωτήσεις πουθενα να δούμε εάν δουλεύει? εκτός και αν δεν δουλεύεις σε TOYOTA ........

Σε ΤΟΥΟΤΑ δουλεύω, αλλά πιο εύκολο είναι τα το δοκιμάσουμε παρά να περιμένουμε απάντηση. Άσε που δεν θα το έχουν δοκιμάσει, αλλιώς θα το ξέραμε, θα μας είχαν ενημερώσει.

tasos854
12-01-09, 18:02
Παιδιά το όλο kit για να δουλέψει περιλαμβάνει:
1) 84633-48020(διακόπτης)
2) 84632-34011(καλώδιο)
3) 45186-12010-B0(πλαστικό στη βάση του διακόπτη)
4) 90159-50199(βίδες)


</pre>

sotoskap
12-01-09, 18:18
Μια μικρή διόρθωση!!

Παιδιά το όλο kit για να δουλέψει περιλαμβάνει:
1) 84633-48020(διακόπτης) ΚΑΛΩΔΙΟ
2) 84632-34011(καλώδιο) ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ
3) 45186-12010-B0(πλαστικό στη βάση του διακόπτη)
4) 90159-50199(βίδες)


</pre>

Και χωρις το καπάκι δουλεύει.

logosak
12-01-09, 18:55
Κοιταξε λίγο καλύτερα γιατί υπάρχει ,δεν βρίσκετε στο πλαστικό στην κολόνα αλλά επάνω στο τιμόνι .είναι ένα καπάκι .Με το συγκεκριμένο θέμα έχω ασχοληθεί αρκέτα εδώ και καιρό αλλά καμιά αντιπροσωπία δεν ξέρει εάν θα μου δουλέψειτο εχω δει και εγω στο τιμονι ειναι αλλα δεν εχει καπακι αλλα ειναι σκετο το πλαστικο,ειναι ομως χαραγμενο στο σημειο που μαλλον θα καθησει το εξαρτημα.

tasos854
12-01-09, 19:39
Σίγουρα δουλεύει και χωρίς το πλαστικό...Απλά όποιος "κάνει" τη κομπίνα καλό θα ήταν να το βάλει και αυτό για να κλείσει τη τρύπα και σίγουρα θα δειχνει και ποιό όμορφο..!!!
Τιμή από Αγγλία όλο το kit μαζί με το πλαστκό και τα μεταφορικά 103 ευρώ.
Εγώ λέω να το χτυπήσω..
Καμιά πρόταση?

Μια μικρή διόρθωση!!



Και χωρις το καπάκι δουλεύει.

Ναι sorry.Ισχύει η διόρθωση.
Ευχαριστώ..

Παιδιά για όποιον δε γνωρίζει για ποιο καπάκι μιλάμε είναι αυτό (http://foto.ixbt.com/?id=photo:156830).
Κατά τη γνώμη μου,όποιος επιχειρήσει να βάλει το kit προτείνω να κάνει μια δοκιμή πρώτα.Δηλαδή να μην ανοίξει τη τρύπα και μετά να μη δουλεύει..Λογικό νομίζω..

tsport192
13-01-09, 12:42
Αναρωτιεμαι αν υπάρχει παρόμοια πατέντα για το ESP...????

firebone
13-01-09, 15:13
Αναρωτιεμαι αν υπάρχει παρόμοια πατέντα για το ESP...????


:roll::roll::roll::roll::roll::roll:

PeterIoannou
13-01-09, 23:27
Αναρωτιεμαι αν υπάρχει παρόμοια πατέντα για το ESP...????
Αν μιλάτε -και ρωτάτε- για το VSC,
ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΜΠΟΥΤΟΝ κλπ.
Πάνος.

ALIEN-3-
13-01-09, 23:52
Μπα ο φίλος πρέπει να ρωτάει άμα μπορεί να το βάλει μετά την αγορά του, πράγμα που δεν γίνετε με τίποτα

GreekBoy
14-01-09, 01:06
Βγάζοντας την ασφάλεια;

Αν μιλάτε -και ρωτάτε- για το VSC,
ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΜΠΟΥΤΟΝ κλπ.
Πάνος.

Hlektrologos
14-01-09, 06:33
Το πιο απλο για το VSC ειναι να βρεις την ασφαλεια στις υποδοχες της να βαλεις δυο καλωδια που στο ενα θε εχεις και θεση για ασφαλεια και μετα αυτα θα καταληγουν σε εναν διακοπτη καπου στο ταμπλο.Απλη γρηγορη και φτηνη κατασκευη.

tsport192
14-01-09, 08:49
Αν μιλάτε -και ρωτάτε- για το VSC,
ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΜΠΟΥΤΟΝ κλπ.
Πάνος.



Όχι Πάνο δεν αναφέρομαι στο σύστημα ευστάθειας VSC, το Traction Control εννοώ...Για να μην σπινάρει στους καταπληκτικούς δρόμους της Αθήνας όταν προσπαθώ να ξεκινήσω γρήγορα, ιδιαίτερα τώρα που είναι βρεγμένο...

PeterIoannou
15-01-09, 00:28
Το πιο απλο για το VSC ειναι να βρεις την ασφαλεια στις υποδοχες της να βαλεις δυο καλωδια που στο ενα θε εχεις και θεση για ασφαλεια και μετα αυτα θα καταληγουν σε εναν διακοπτη καπου στο ταμπλο.Απλη γρηγορη και φτηνη κατασκευη.
Η απενεργοποίηση του VSC μέσω διακόπτη συνήθως δημιουργεί μία παράπλευρη απώλεια: απενεργοποιείται και το ABS.
Υπάρχει η δυνατότητα γεφύρωσης κάποιων ακροδεκτών της OBD (όπως έχει αναφέρει κάποιο μέλος), αλλά υπάρχει και άλλος, που δεν προϋποθέτει επεμβάσεις στην καλωδίωση...
Πάνος.

sotoskap
21-01-09, 13:28
Επανέρχομαι με κάποια αποτελέσματα για την τοποθέτηση του Cruise Control σε AURIS & COROLLA [ZZE150(1.4) - ZRE151(1.6)].

Η απάντηση είναι ότι σε 1,6 δουλεύει, ενώ σε 1,4 όχι.

Για τις Ε12 (ΖΖΕ12#) μια πρώτη εικόνα μας έδειξε ότι δεν λειτουργεί. Το συμπέρασμα δεν είναι τελικό γιατί υπάρχει διαφορετική συνδεσμολογία του συστηματος και έχει άλλη καλωδίωση. Την έχω παραγγείλει και μόλις έρθει θα το δοκιμάσουμε με τον ηλεκτρολογο.

madvinegar
21-01-09, 14:13
Λογικά πρεπει να γινεται και σε Ε12 1.6 facelift γιατι αλλιως ποιος ο λογος να την εξοπλίσουν με αυτο το φανταστικό και εκπληκτικό σύστημα της τηγανιέρας εεεε... του ηλεκτρόγκαζου ήθελα να πω... :hehe :hehe

Μπραβο παντως Σωτο, περιμενουμε νέα σου.

Fanis
21-01-09, 16:52
επρεπε να στον (ακουμπαγα) την περασμενη εβδομαδα για να μην μιλας !!!!!

Fanis
21-01-09, 16:53
για τον προφυλακτηρα μιλαω ... αμεσως να σκεφτειτε πονηρα !!!!

madvinegar
21-01-09, 17:05
Καλά καλά....

Την δυναμη της ντιζας θα την γευτεις σε λιγο καιρό... Ξερεις εσυ... χαχαχα

ALIEN-3-
21-01-09, 17:29
Επανέρχομαι με κάποια αποτελέσματα για την τοποθέτηση του Cruise Control σε AURIS & COROLLA [ZZE150(1.4) - ZRE151(1.6)].

Η απάντηση είναι ότι σε 1,6 δουλεύει, ενώ σε 1,4 όχι.

Για τις Ε12 (ΖΖΕ12#) μια πρώτη εικόνα μας έδειξε ότι δεν λειτουργεί. Το συμπέρασμα δεν είναι τελικό γιατί υπάρχει διαφορετική συνδεσμολογία του συστηματος και έχει άλλη καλωδίωση. Την έχω παραγγείλει και μόλις έρθει θα το δοκιμάσουμε με τον ηλεκτρολογο.
Δηλαδή στο Auris 1.6 δουλεύει άψογα? το δοκίμασες? γιατί μπερδεύτηκα λίγο
αν ναι όταν πατάς φρένο απενεργοποιήτε η θέλει και κάποιο άλλο εξάρτημα όπως είχε ακουστεί ? Να τα παραγγείλω άμα είναι ........

sotoskap
21-01-09, 17:32
Δηλαδή στο Auris 1.6 δουλεύει άψογα? το δοκίμασες? γιατί μπερδεύτηκα λίγο
αν ναι όταν πατάς φρένο απενεργοποιήτε η θέλει και κάποιο άλλο εξάρτημα όπως είχε ακουστεί ? Να τα παραγγείλω άμα είναι ........

Ναι, δουλεύει κανονικά. Οταν πατάς φρένο ή συμπλέκτη απενεργοποιείτε.

ALIEN-3-
21-01-09, 17:35
Ναι, δουλεύει κανονικά. Οταν πατάς φρένο ή συμπλέκτη απενεργοποιείτε.
Ευχαριστώ αδερφέ θα πάω αύριο κιόλας να τα παραγγείλω!!!

tasos854
21-01-09, 17:40
Ευχαριστούμε sotos για τη πληροφορία σου..
Εγώ έχω ήδη παραγγείλει τα παρελκόμενα στη Toyota και τη Παρασκευή θα τα έχω..!!!
Άντε...να κάνουμε και κανένα ταξίδι άνετα...!!!!!

ALIEN-3-
21-01-09, 17:42
Ένα ακόμα προτείνεις να τα βάλω μόνος μου η στην αντιπροσωπία? αν το δεύτερο μήπως γνωρίζεις και πόσο θα κοστίσει?

sotoskap
21-01-09, 17:58
Ένα ακόμα προτείνεις να τα βάλω μόνος μου η στην αντιπροσωπία? αν το δεύτερο μήπως γνωρίζεις και πόσο θα κοστίσει?

Δεν είναι δύσκολο να το τοποθετήσεις μόνος, Εκτός αν το τιμόνι σου δεν έχει τάπα και θέλει κόψιμο.

Δεν ξέρω πόσο θα σε χρεώσουν. Δεν είναι δουλειά, πάντως, πάνω απο 10 λεπτά αν έχει καπάκι. Εμείς δεν θα χρεώναμε τίποτα.

ALIEN-3-
21-01-09, 18:03
Δεν είναι δύσκολο να το τοποθετήσεις μόνος, Εκτός αν το τιμόνι σου δεν έχει τάπα και θέλει κόψιμο.

Δεν ξέρω πόσο θα σε χρεώσουν. Δεν είναι δουλειά, πάντως, πάνω απο 10 λεπτά αν έχει καπάκι. Εμείς δεν θα χρεώναμε τίποτα.
Έχω καπάκι αλλά στην Αθήνα σε ρουφάνε και το μεδούλι θα το βάλω μόνος μου. Μια και δουλεύεις σε αντιπροσωπία να σε ρωτήσω κατι τελευταίο sorry αν σε κουρασα .Το Noise redaction kit για την κονσόλα το καλύβη η εγγύηση ή πρέπει να το πληρώσω? Γιατί θα το πάω αύριο και για την ανάκληση που κάνανε για την κολόνα του τιμονιού .

sotoskap
21-01-09, 18:15
Το Noise redaction kit για την κονσόλα το καλύβη η εγγύηση ή πρέπει να το πληρώσω? Γιατί θα το πάω αύριο και για την ανάκληση που κάνανε για την κολόνα του τιμονιού .

Είναι υποχρεωμένοι να "εξαφανίσουν" τον θόρυβο χωρίς να πληρώσεις τίποτα. Το κιτ δεν το χρεώνεσαι εσύ!! Δεν είναι για ένα αυτοκίνητο.

ALIEN-3-
21-01-09, 18:17
Είναι υποχρεωμένοι να "εξαφανίσουν" τον θόρυβο χωρίς να πληρώσεις τίποτα. Το κιτ δεν το χρεώνεσαι εσύ!! Δεν είναι για ένα αυτοκίνητο.
Χίλια ευχαριστώ φίλε για όλα ,θα πάω αύριο από εκεί

Gorillas
21-01-09, 18:51
Για τις Ε12 (ΖΖΕ12#) μια πρώτη εικόνα μας έδειξε ότι δεν λειτουργεί. Το συμπέρασμα δεν είναι τελικό γιατί υπάρχει διαφορετική συνδεσμολογία του συστηματος και έχει άλλη καλωδίωση. Την έχω παραγγείλει και μόλις έρθει θα το δοκιμάσουμε με τον ηλεκτρολογο.

Μόνο για ηλεκτρόγκαζο φαντάζομαι. Σωστά; Αλλιώς πώς θα δουλέψει η ντίζα;:confused

ranger
21-01-09, 19:14
περιμένουμε να μας επιβεβαιώσεις οτι μπαίνει στην Ε-12 1600 facelift (που έχει ηλεκτρικό γκάζι)... πω πω, ετοιμαζομαι για άνετα ταξιδάκια και μείνε εσυ Μιχάλη να κοροϊδεύεις τα ηλεκτρογκαζα!!!!!

sotoskap
21-01-09, 23:04
Η λογική και το test σε AURIS & COROLLA 1.4 (ZZE150) εδειξε οτι λειτουργεί μόνο σε αυτοκίνητα ηλεκτρόγκαζο.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα αναμένονται...!

kosmagio
22-01-09, 00:16
παιδια καλησπέρα το εχει βαλει κανεις σε Corolla 1600 3zz

ranger
22-01-09, 00:50
φίλε, αν έκανες ένα κοπο και διάβαζες το θεμα θα έβλεπες οτι δεν το εχουν δοκιμάσει ακομα σε E-12 1600 (3ZZ). αν ειναι να ρωτάει ο καθενας αντι να αφιερώνει πρώτα λίγο χρόνο, τότε στο forum δε θα μπορουμε να βρίσκουμε καμία πληροφορία....

stratis
22-01-09, 08:38
γεια σας παιδια να ρωτησω πως μπορεις να καταλαβεις αν εχεις ηλεκτρικο γκαζι η ντιζα?

sotoskap
22-01-09, 08:55
γεια σας παιδια να ρωτησω πως μπορεις να καταλαβεις αν εχεις ηλεκτρικο γκαζι η ντιζα?

Ανοίγεις το καπώ και κοιτάς την πεταλούδα γκαζιού, αν έχει ντίζα η όχι.

ALIEN-3-
22-01-09, 13:44
Σώτο πήγα και τα παράγγειλα τα ανταλακτικά θα τα έχω στις 27 του μηνός .
Για το noise redaction kit μου είπαν και αυτοί ότι δεν υπάρχει και ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση οτι υπάρχει κάποιο αφρώδες υλικό για την κονσόλα.Ωστόσο στο ραντεβού που έκλεισα έβαλα και για θορύβους σε κεντρική κονσόλα και για το πάνω ντουλαπάκι .Πάντως είναι η τρίτη αντιπροσωπία που το πάω για θόρυβο καμία δεν ήξερε το noise redaction kit και καμία μέχρι στιγμής δεν μου έλεισε το πρόβλημα του θόρυβου.
Τελικά υπάρχει αυτό το περιβόητο κιτ? Μπορείς να με βοηθήσεις να μου πεις τι να τους πω μήπως και τελιώσω μια και καλή με αυτήν την κονσόλα και το ντουλαπάκι?

logosak
22-01-09, 13:55
... πήγα και τα παράγγειλα τα ανταλακτικά θα τα έχω στις 27 του μηνός .
Να ρωτησω?Πηγες σε αντιπροσωπεια εδωσες τους κωδικους και σου ειπαν οτι θα σου φερουν τανταλακτικα σε μερικες μερες????Και απο τοποθετηση τι θα κανεις???Σε ρωτησαν τι τα θελεις τανταλακτικα???

ALIEN-3-
22-01-09, 14:00
Να ρωτησω?Πηγες σε αντιπροσωπεια εδωσες τους κωδικους και σου ειπαν οτι θα σου φερουν τανταλακτικα σε μερικες μερες????Και απο τοποθετηση τι θα κανεις???Σε ρωτησαν τι τα θελεις τανταλακτικα???
πήγα, έδωσα τους κωδικούς ,προκαταβολή και μου είπε ότι θα είναι εδώ στις 27. Θα το βάλω μόνος μου, σιγα μην τους δώσω λογαριασμό για το τι θα τα κάνω, στο κατω κάτω γνήσια ανταλλακτικά είναι....

sotoskap
22-01-09, 14:42
Τελικά υπάρχει αυτό το περιβόητο κιτ? Μπορείς να με βοηθήσεις να μου πεις τι να τους πω μήπως και τελιώσω μια και καλή με αυτήν την κονσόλα και το ντουλαπάκι?

Δώσε τους κωδικούς, οι οποίοι είναι : 08231-00801 & 08231-00815 (Σετ μόνωσης)

ALIEN-3-
22-01-09, 14:46
Δώσε τους κωδικούς, οι οποίοι είναι : 08231-00801 & 08231-00815 (Σετ μόνωσης)
ευχαριστώ πολύ φίλε για μια ακόμη φορά

εντιτ: τι κατσαβίδι χρειάζομαι για να ξεβιδώσω το καπάκι από το τιμόνι?

logosak
22-01-09, 15:38
πήγα, έδωσα τους κωδικούς ,προκαταβολή και μου είπε ότι θα είναι εδώ στις 27. Θα το βάλω μόνος μου, σιγα μην τους δώσω λογαριασμό για το τι θα τα κάνω, στο κατω κάτω γνήσια ανταλλακτικά είναι....Ευχαριστω, οταν το βαλεις ενημερωσε μας.

sotoskap
22-01-09, 15:46
τι κατσαβίδι χρειάζομαι για να ξεβιδώσω το καπάκι από το τιμόνι?

Θα χρειαστείς, TORX T30. Δες και τις οδηγίες εδω (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=86751)

logosak
22-01-09, 16:03
Θα χρειαστείς, TORX T30. Δες και τις οδηγίες εδω (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=86751)Στη φωτο το τιμονι εχει καπακι στο πλαι που βγαινει και μπαινει το speed control.Στο auris μου δεν υπαρχει αυτο το καπακι,θα πρεπει να κοψω το πλαστικο του τιμονιου στο σημειο εκεινο???

sotoskap
22-01-09, 16:24
Στη φωτο το τιμονι εχει καπακι στο πλαι που βγαινει και μπαινει το speed control.Στο auris μου δεν υπαρχει αυτο το καπακι,θα πρεπει να κοψω το πλαστικο του τιμονιου στο σημειο εκεινο???

Ναι, ναι, ναι!!!:brows: :brows:

logosak
22-01-09, 16:25
Ευχαριστω πολυ παιδια.:jumpersΜακαρι να τα καταφερω.

ALIEN-3-
22-01-09, 16:40
Στη φωτο το τιμονι εχει καπακι στο πλαι που βγαινει και μπαινει το speed control.Στο auris μου δεν υπαρχει αυτο το καπακι,θα πρεπει να κοψω το πλαστικο του τιμονιου στο σημειο εκεινο???
Σίγουρα δεν έχει? γιατί την βίδα απο το κάλυμμα με τον αερόσακο την βλέπεις μόνο άμα βγει το συγκεκριμένο καπάκι εάν δεν έχει πως θα μπορούσες να βγάλεις τον αερόσακο?

sotoskap
22-01-09, 16:43
Σίγουρα δεν έχει? γιατί την βίδα απο το κάλυμμα με τον αερόσακο την βλέπεις μόνο άμα βγει το συγκεκριμένο καπάκι εάν δεν έχει πως θα μπορούσες να βγάλεις τον αερόσακο?

Δεν έχουν όλα καπάκι. :malakia:

Όσα δεν έχουν καπάκι έχουν τρύπα για να μπει το torx.

ALIEN-3-
22-01-09, 16:43
Θα χρειαστείς, TORX T30. Δες και τις οδηγίες εδω (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=86751)
thanks again . Το έχω δει το συγκεκριμένο site απλά δεν ήξερα ότι το αστεράκι (όπως το λέω εγώ) λέγετε TORX θα πάω να αγοράσω ένα τέτοιο κατσαβίδι σε κανα σετ μάλλον θα το βρώ

έντιτ: μήπως ξέρεις από που μπορώ να δω έαν το αυτοκίνητο μου είναι απο Ιαπωνία η Τουρκία? το έχω πάρει 6/07 και κάποιον που είχα ρωτήσει μου είπε απο Ιαπωνία αλλά δεν ξέρω απο που το βλέπεις.......

logosak
22-01-09, 16:52
Σίγουρα δεν έχει? γιατί την βίδα απο το κάλυμμα με τον αερόσακο την βλέπεις μόνο άμα βγει το συγκεκριμένο καπάκι εάν δεν έχει πως θα μπορούσες να βγάλεις τον αερόσακο?Σιγουρα δεν εχει καπακι αλλα ειναι χαραγμενο το σημειο που θα περασει το speed control για να βγει απο το τιμονι.Θα πρεπει να το κοψω το κομματι αυτο με καποιο τροπο.Εσενα εχει καπακι στο πλαι του τιμονιου που βγαινει με μια κινηση και βλεπεις στο εσωτερικο του τιμονιου απο το πλαι??

ALIEN-3-
22-01-09, 16:54
Σιγουρα δεν εχει καπακι αλλα ειναι χαραγμενο το σημειο που θα περασει το speed control για να βγει απο το τιμονι.Θα πρεπει να το κοψω το κομματι αυτο με καποιο τροπο.Εσενα εχει καπακι στο πλαι του τιμονιου που βγαινει με μια κινηση και βλεπεις στο εσωτερικο του τιμονιου απο το πλαι??
Ναι εμένα έχει καπάκι ,όπως και στην φώτο :banana

stratis
22-01-09, 18:26
ok θα το κοιταξω ευχαριστω

madvinegar
22-01-09, 18:57
Σωτο σε Ε12 facelift υπάρχει αυτο το καπακι διπλα στο τιμόνι ή εστω χαραξη για καπάκι? Που ειναι?

ranger
22-01-09, 19:05
πες μας ναι ρε Σώτο και εχω φύγει για να παραγγείλω τα εξαρτήματα...!!!

tserkene
22-01-09, 19:24
Παιδια θα κανουμε το τεστ στο δικο μου και μετα θα σας πουμε ολους!!:lol

sotoskap
22-01-09, 19:26
Στα δικά μας,δεν υπάρχει καπάκι και δεν έχω προσέξει αν έχει χάραξη.
Το κακό είναι οτι δεν έχει ουτε την θεση για να βιδώσει ο διακόπτης, βέβαια με μια μικρή πατέντα τοποθετείτε.

tasos854
23-01-09, 16:55
Παιδιά για όσους δεν έχει καπάκι στο τιμόνι,η γνώμη μου είναι όσοι επιχειρήσουν να ανοίξουν τη τρύπα μόνοι τους να είναι πάρα πολύ προσεκτικοί...
Καταλαβαίνετε το λόγο..
Για όσους θέλουν να ελαχιστοποιήσουν τη πιθανότητα λάθους μπορούν να προμηθευτούν το εργαλειάκι αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/RotaCraft-High-Speed-12v-Mini-Rotary-Tool-Kit_W0QQitemZ360125288067QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_3?hash=item360125288067&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1301%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318#ebayphotohosting).
Ανήκει στη κατηγορία "hobby tools" και ειδικεύεται για τέτοιου είδους κατασκευές.(Υπάρχουν και καλύτερα φυσικά από το συγκεκριμένο...ο,τι πληρώνεις παίρνεις)
Εγώ συγκεκριμένα το αγόρασα,δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τέτοιου είδους εργαλείο και ευελπιστώ να με βοηθήσει..!!!
(περιμένω τα ανταλλακτικά από τη μαμά Toyota..!!!)

madvinegar
23-01-09, 17:01
Σβουράκι εννοείς ε? Μέχρι και το lidl δίνει αν το βρεις! χεχεχε
Πάντως εχεις δίκιο. Το σβουράκι θα βοηθήσει πολυ!

tasos854
23-01-09, 17:10
Ναι...σβουράκι..
Βασικά εχει πολλά εργαλεία η βαλίτσα..!!!Κάνεις μια τρύπα με το τρυπάνι και μετά δουλεύεις με το σβουράκι..Κάπως έτσι το έχω φανταστεί..!!!
Αλλά και να ξεφύγει σε κάποιον δε πειράζει αφού θα κουμπώσει μετά το πλαστικό και δε θα φαίνεται τίποτα...!!!

madvinegar
23-01-09, 17:12
Το θέμα ειναι οντως να κανει δουλεια το cruise control και στα auris και στις Ε12 τις facelift 1.6. Μην ανοιξεις την τρύπα τσάμπα και μετα την χρησιμοποιείς για να παίρνει αέρα ο αερόσακος ! :hehe

tasos854
23-01-09, 17:21
Εννοείται οτι θα το δοκιμάσεις πριν το τοποθετήσεις..!!!
Κουμπώνεις το καλώδιο,αφήνεις το διακόπτη να κρέμεται και το δοκιμάζεις..!!!

ranger
23-01-09, 18:14
άρα περιμένουμε τον πρώτο γενναίο που θα κάνει τη δοκιμή!!!!

tserkene
23-01-09, 18:54
Λιγο υπομονη.....

Fanis
23-01-09, 19:03
εχω βρει ολοκληρο τιμονι 12αρας facelift 1.6 σαν την δικια μου με cruise control στα μεταχειρο και θα το παρω να το δοκιμασω .

tasos854
28-01-09, 12:35
Παιδιά σημερα το πρωι παρελαβα τα υλικα,το δοκιμασα και δουλευει μια χαρα. Το μεσημερι το εγκαθιστω και σας ενημερωνω...!!!

ALIEN-3-
28-01-09, 13:28
Παιδιά σημερα το πρωι παρελαβα τα υλικα,το δοκιμασα και δουλευει μια χαρα. Το μεσημερι το εγκαθιστω και σας ενημερωνω...!!!
Με τι κατσαβίδι ξεβίδωσες την βίδα εγώ δοκίμασα με ένα ταφ που είχα και μου έσπασε ,διότι είναι πολύ σφικτά βιδωμένη :(

tasos854
28-01-09, 14:44
Οχι με κατσαβιδι.Είναι πολύ καλά σφιγμένη.Με ΤORX.Πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει τέτοια υλικά και ζήτα το.
Μοιάζει με allen αλλά δεν είναι...!!!
TORX πες του και θα καταλάβει.
Εγώ για να καταλάβεις εκτύπωσα τη φωτογραφία από το forum,του την έδειξα και αμέσως κατάλαβε..!!!
Λοιπόν...
Το εργαλείο το εγκατέστησα,αλλά δε μου αρέσει το κάλυμμα του.
Σε όσους έχει το τιμόνι καπάκι δεν έχουν πρόβλημα..
Οι υπόλοιποι θα αυτοσχεδιάσουμε..
Το πρόβήμα είναι οτι πρέπει να γίνει ολόκληρη τρύπα στο τιμόνι και είναι αρκετα επικίνδυνο διότι το κάλυμμα φτάνει μέχρι την άκρη του τιμονιού και επιπλέον πρέπει να περιλαμβανει και τη βίβα.
Προς το παρόν το έχω αφήσει ανευ καλύμματος και θα σκεφτώ.
Λέω να παραγγείλω το κάλυμμα από το Prius..ή καμιά πατέντα με λαστιχάκι ψιλό..
Έχει κανείς να προτείνει κάτι..??

ALIEN-3-
28-01-09, 14:53
Οχι με κατσαβιδι.Είναι πολύ καλά σφιγμένη.Με ΤORX.Πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει τέτοια υλικά και ζήτα το.
Μοιάζει με allen αλλά δεν είναι...!!!
TORX πες του και θα καταλάβει.
Εγώ για να καταλάβεις εκτύπωσα τη φωτογραφία από το forum,του την έδειξα και αμέσως κατάλαβε..!!!
Λοιπόν...
Το εργαλείο το εγκατέστησα,αλλά δε μου αρέσει το κάλυμμα του.
Σε όσους έχει το τιμόνι καπάκι δεν έχουν πρόβλημα..
Οι υπόλοιποι θα αυτοσχεδιάσουμε..
Το πρόβήμα είναι οτι πρέπει να γίνει ολόκληρη τρύπα στο τιμόνι και είναι αρκετα επικίνδυνο διότι το κάλυμμα φτάνει μέχρι την άκρη του τιμονιού και επιπλέον πρέπει να περιλαμβανει και τη βίβα.
Προς το παρόν το έχω αφήσει ανευ καλύμματος και θα σκεφτώ.
Λέω να παραγγείλω το κάλυμμα από το Prius..ή καμιά πατέντα με λαστιχάκι ψιλό..
Έχει κανείς να προτείνει κάτι..??
Εχω (είχα) ένα ταφ που αλλάζει μύτες και έβαλα την τ30 μύτη που χρειάζεται αλλά μάλλον θα ήταν φτηνιάρικο γιατί έσπασε το TORX είναι το είδος τις μύτης και όχι κάποιο εργαλείο σωστά?

tasos854
28-01-09, 15:09
Εργαλειο ειναι.
Aλλά ισως να κυκλοφορουν και μονο μυτες που ταιριαζουν στα κατσαβιδια..Σαν το allen αλλα με διαφορετικη μυτη.Δεν ειναι ακριβο.Γυρω
στα 5 ευρω ολο το set.

ALIEN-3-
28-01-09, 15:22
Εργαλειο ειναι.
Aλλά ισως να κυκλοφορουν και μονο μυτες που ταιριαζουν στα κατσαβιδια..Σαν το allen αλλα με διαφορετικη μυτη.Δεν ειναι ακριβο.Γυρω
στα 5 ευρω ολο το set.
Σαν αστεράκι είναι έχω την μύτη αλλά δεν μπορώ να το ξεβιδώσω είναι πολύ σφικτά ,αύριο θα πάω στην αντιπροσωπία ετσι και αλλιώς για την ανάκληση που κάνανε έχω ραντεβού θα τους πω να το ξεβιδώσουν να το βάλω, μήπως ξέρει κανείς αν θα το ξεβιδώσουν έτσι και αλλιώς για αυτήν την εργασία?

sotoskap
28-01-09, 15:41
Και συνεχίζοντας την ενημέρωση...σε Ε12 που το δοκιμάσαμε πάλι σήμερα, δεν δούλεψε, παρόλο που το λαμπάκι του CRUISE ανάβει.
Επίσης δοκιμή έγινε και σε RAV4 (ACA21 & ACA30) προηγούμενο και τωρινό και δουλεύει κανονικά. Μόνο που στο πρώτο χρειάζεται άλλη καλωδιωση (84633-64010, 34,59 euro) και έναν διακόπτη απενεργοποίησης (88280-14030, 19,02 euro) που τοποθετείται στο πεντάλ του συμπλέκτη.

Αυτά για την ώρα...

ALIEN-3-
29-01-09, 16:40
Σώτο σήμερα τον πήγα και το πείρα κιόλας από την αντιπροσωπία για την ανάκληση και μου περάσανε κιόλας το cruise .Περιττό να πω πως δεν ήξερε κανείς εκεί ότι μπαίνει και δουλεύει στον μοντέλο μας αυτό. Μου πήραν 11.40 για εργασία δεν με πείραξε βασικά διότι κάπου τόσα έπρεπε να δώσω και για να αγοράσω ένα καλό εργαλείο για να το βγάλω μιας και ήταν πολύ σφικτή η βίδα .
Τώρα για το άλλο θέμα με την μόνωση αρχικά μου είπαν ότι δεν γίνετε να βάλουν σε όλη την κονσόλα μονωτικό υλικό διότι είναι πολύ ψιλά τα πλαστικά αλλά όταν πήγα να το πάρω με εντυπωσίασε ένας κύριος εκεί που μου είπε ότι το έκανε τεστ drive και διαπίστωσε θορύβους και αλλού και να κλείσω ένα ραντεβού για 4 ώρες να μου τα κάνει όλα .
Το cruise ανάβει το λαμπάκι αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει και επειδή το βιβλίο του αμαξιού δεν ξέρω που το έχω μπορείς να μας γράψεις 2-3 λόγια για το πως δουλεύει?

logosak
29-01-09, 18:43
Tελεια alien να σε ρωτησω που τα τοποθετησες σε ποια αντιπροσωπια??

ALIEN-3-
29-01-09, 19:14
Tελεια alien να σε ρωτησω που τα τοποθετησες σε ποια αντιπροσωπια??
Τoyota Πασπαλιάρης Λ.Αθηνών 226-234 Χαϊδάρι
Στην αρχή ήταν λίγο διστακτικοί μιας και πρώτη φορά το άκουγαν αλλά τελικά μου το τοποθετήσανε

logosak
29-01-09, 19:37
Σευχαριστώ θα παω κ εγω να το βαλω ,αλλα το δικο μου δεν εχει καπακι.Θαδω τι θα μου πουνε!!!!!!!

ALIEN-3-
29-01-09, 19:59
Σευχαριστώ θα παω κ εγω να το βαλω ,αλλα το δικο μου δεν εχει καπακι.Θαδω τι θα μου πουνε!!!!!!!
Άμα δεν έχει καπάκι δύσκολα να στο βάλουν χέρι αυτοί, αλλά ποιος ξέρει μια προσπάθεια δεν βλάπτει......

logosak
29-01-09, 20:23
Θα παραγγείλω και το πλαστικό του τιμονιού,το θέμα είναι να καταλάβουν τι θελω να κανω και να μη με βρισουν γιατι θα επιμεινω.Ειχα κανει ερωτηση παλια αν μπορω να το βαλω και μου ειπαν οτι δεν γινεται.Θα δουμε!!!!!

ALIEN-3-
29-01-09, 20:53
Θα παραγγείλω και το πλαστικό του τιμονιού,το θέμα είναι να καταλάβουν τι θελω να κανω και να μη με βρισουν γιατι θα επιμεινω.Ειχα κανει ερωτηση παλια αν μπορω να το βαλω και μου ειπαν οτι δεν γινεται.Θα δουμε!!!!!
Πλέων ξέρουν ότι γίνετε αφού το βάλανε σε μένα .Το πρόβλημα που θα έχουν πιστεύω ότι θα είναι στο να σου το τρυπήσουν ,δεν θα πάρουν ευθύνη ,αυτοί κάνουν μόνο τυποποιημένες διαδικασίες στις οποίες έχουν κάνει σεμινάρια. Εμένα πχ. αφού επέμενα και τους εξήγησα ότι είναι 5 λεπτά δουλειά αφού έχω καπάκι εγώ τους είπα ότι παίρνω την ευθύνη απάνω μου και το πέρασαν στην απόδειξη ως εργασία απάνω στο άξονα του τιμονιού και όχι ως τοποθέτηση cruise control για να είναι και αυτοί καλυμμένοι

sotoskap
29-01-09, 21:06
Το cruise ανάβει το λαμπάκι αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει και επειδή το βιβλίο του αμαξιού δεν ξέρω που το έχω μπορείς να μας γράψεις 2-3 λόγια για το πως δουλεύει?

Καταρχήν πατάς το κουμπί που έχει για να ενεργοποιηθεί, στην συνέχεια πρέπει να έχεις πάνω απο 50-70 χλμ και νομίζω με 5η ταχύτητα, πιέζεις μια τον διακόπτη προς τα κάτω και αποθηκεύει την ταχύτητά σου. Μετά με κινήσεις πάνω-κατω αυξομειώνεις.

ALIEN-3-
29-01-09, 21:09
Καταρχήν πατάς το κουμπί που έχει για να ενεργοποιηθεί, στην συνέχεια πρέπει να έχεις πάνω απο 50-70 χλμ και νομίζω με 5η ταχύτητα, πιέζεις μια τον διακόπτη προς τα κάτω και αποθηκεύει την ταχύτητά σου. Μετά με κινήσεις πάνω-κατω αυξομειώνεις.
Ευχαριστώ Σώτο θα πάω στην δουλειά τώρα με το αμάξι και το πρωί που σχολάω και θα είναι άδειος ο δρόμος θα το δοκιμάσω ,θα γράψω αύριο εντυπώσεις

ranger
29-01-09, 21:27
εμείς με E-12 1600cc facelift να μην ελπίζουμε οτι θα δουλέψει;;; παιζει να ξαναδοκιμάσετε;;;;

ALIEN-3-
30-01-09, 12:38
Λοιπόν το cruise δουλεύει άψογα ,ευχαριστώ πολύ Σωτο για την βοήθεια σου και αν ανακαλύψεις καμιά άλλη πατέντα εδώ είμαστε :jumpers


ps. Εχθές που πήγα στην αντιπροσωπία τους ρώτησα και για κάτι που με απασχολούσε .Όταν σταματάω το αμάξι το τιμόνι λίγο πριν ακινητοποιηθεί το αμάξι στρίβει πάντα λίγο αριστερά .Στην ευθεία άμα το αφήσω πάει καρφί ,σε απότομα φρενάρισμα το ίδιο. Και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό γιατί ο ηλεκτρικός μηχανισμός κλειδώνει πάντα έτσι . Μου λέγανε την αλήθεια? το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος ?

tasos854
30-01-09, 17:34
Το cruise ανάβει το λαμπάκι αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει και επειδή το βιβλίο του αμαξιού δεν ξέρω που το έχω μπορείς να μας γράψεις 2-3 λόγια για το πως δουλεύει?
To cruise δουλευει ως εξης:
Πανω απο τα 40χλμ ανεξαρτητα απο τι ταχυτητα εχει στο κιβωτιο.
Καταρχην πατας το κουμπακι μεσα και αναβει η ενδειξη στο ταμπλο.
Επειτα,για να διατηρησει τη ταχυτητα που πηγαινεις κανεις ενα κλικ κατω(οπως το φλας οταν θες να στρειψεις αριστερα)
Τελος..παιζεις με το μοχλουδακι πανω κατω εαν θες να αυξησεις ή να μειωσεις ταχυτητα...!!!!
Η απενεργοποιηση του cruise γινεται τραβωντας προς τα εξω(οπως οταν παιζεις τα μεγαλα φωτα στον αλλο..!!!!)

ALIEN-3-
30-01-09, 17:52
To cruise δουλευει ως εξης:
Πανω απο τα 40χλμ ανεξαρτητα απο τι ταχυτητα εχει στο κιβωτιο.
Καταρχην πατας το κουμπακι μεσα και αναβει η ενδειξη στο ταμπλο.
Επειτα,για να διατηρησει τη ταχυτητα που πηγαινεις κανεις ενα κλικ κατω(οπως το φλας οταν θες να στρειψεις αριστερα)
Τελος..παιζεις με το μοχλουδακι πανω κατω εαν θες να αυξησεις ή να μειωσεις ταχυτητα...!!!!
Η απενεργοποιηση του cruise γινεται τραβωντας προς τα εξω(οπως οταν παιζεις τα μεγαλα φωτα στον αλλο..!!!!)
Ευχαριστώ Τάσο το δούλεψα το πρωί που σχόλασα από την δουλειά και ήταν άψογο :jumpers

logosak
30-01-09, 18:44
ALIEN το καπακι που ειχε το τιμονι ειναι τεραστιο,το ανταλλακτικο μικρο,οπως το βλεπω στη φωτο.Το υπολοιπο κομματι μενει κενο στο πλαινο του τιμονιου????

sotoskap
30-01-09, 18:58
εμείς με E-12 1600cc facelift να μην ελπίζουμε οτι θα δουλέψει;;; παιζει να ξαναδοκιμάσετε;;;;

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Θα ξαναδοκιμάσουμε μετά το σεμηνάριο που θα πάει ο ηλεκτρολόγος μας τον άλλο μήνα και θα ρωτήσει για λεπτομέρειες.


Λοιπόν το cruise δουλεύει άψογα ,ευχαριστώ πολύ Σωτο για την βοήθεια σου και αν ανακαλύψεις καμιά άλλη πατέντα εδώ είμαστε :jumpers

Ωραία...Άντε τώρα για άνετα ταξίδια...!!!

ps. Εχθές που πήγα στην αντιπροσωπία τους ρώτησα και για κάτι που με απασχολούσε .Όταν σταματάω το αμάξι το τιμόνι λίγο πριν ακινητοποιηθεί το αμάξι στρίβει πάντα λίγο αριστερά .Στην ευθεία άμα το αφήσω πάει καρφί ,σε απότομα φρενάρισμα το ίδιο. Και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό γιατί ο ηλεκτρικός μηχανισμός κλειδώνει πάντα έτσι . Μου λέγανε την αλήθεια? το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος ?

Κοίτα, δεν το έχουμε δει το φαινόμενο αυτό, ούτε μας ενημέρωσε η ΤΟΥΟΤΑ για κάτι τέτοιο. Θα το προσέξω σε καναδυό αυτοκίνητα που θα έρθουν και θα σου απαντήσω συγκεκριμένα.

ALIEN-3-
30-01-09, 19:13
ALIEN το καπακι που ειχε το τιμονι ειναι τεραστιο,το ανταλλακτικο μικρο,οπως το βλεπω στη φωτο.Το υπολοιπο κομματι μενει κενο στο πλαινο του τιμονιου????
Το καπάκι είναι μικρό και όχι τεράστιο και είναι διαφορετικό απο την φώτο .Είναι ολόιδιο με αυτό που είχα απάνω απλά έχει μια τρύπα στην μέση για να βγαίνει το διακοπτάκι και να πηγαίνει πάνω κάτω

Κοίτα, δεν το έχουμε δει το φαινόμενο αυτό, ούτε μας ενημέρωσε η ΤΟΥΟΤΑ για κάτι τέτοιο. Θα το προσέξω σε καναδυό αυτοκίνητα που θα έρθουν και θα σου απαντήσω συγκεκριμένα.
ΟΚ θα περιμένω... ευχαριστώ

logosak
30-01-09, 19:18
Το καπάκι είναι μικρό και όχι τεράστιο και είναι διαφορετικό απο την φώτο .Είναι ολόιδιο με αυτό που είχα απάνω απλά έχει μια τρύπα στην μέση για να βγαίνει το διακοπτάκι και να πηγαίνει πάνω κάτωΕυχαριστω φιλε,το δικο μου παρολο που ειναι 1.6 trendy δεν εχει καπακι στο τιμονι,φοβαμαι να το κοψω αρα θα μεινω ετσι.

ALIEN-3-
30-01-09, 19:35
Ευχαριστω φιλε,το δικο μου παρολο που ειναι 1.6 trendy δεν εχει καπακι στο τιμονι,φοβαμαι να το κοψω αρα θα μεινω ετσι.
Δεν είναι κάτι σπουδαίο το κόψιμο που χρειάζεται διότι το πλαστικό είναι λεπτό ,ωστόσο η απόφαση είναι δικιά σου ,πάντως εάν δεν κάνεις ταξίδια μακρινά και εγώ θα το σκεφτόμουνα στην θέση σου

logosak
30-01-09, 20:25
Κανω ταξιδια και μαλιστα πολλα απλα φοβαμαι οτι και αν κοψω με καποιο τροπο το πλαινο,το καινουργιο καπακι δεν θα μπορει να κουμπωσει πουθενα και θαναι κενο στο πλαι ,κατι που δεν μαρεσει και πολυ.

ALIEN-3-
30-01-09, 21:31
Κανω ταξιδια και μαλιστα πολλα απλα φοβαμαι οτι και αν κοψω με καποιο τροπο το πλαινο,το καινουργιο καπακι δεν θα μπορει να κουμπωσει πουθενα και θαναι κενο στο πλαι ,κατι που δεν μαρεσει και πολυ.
Αγόρασε μόνο το καπάκι πρώτα και μετά εάν δεν πιάνουν τα χέρια σου βρες κάποιον που να πιάνουν και να στο κόψει ,δεν θα φαίνεται τίποτα ,βασικά στο σημείο που θα γίνει η τρύπα είναι καμουφλαρισμένη από το τιμόνι και η τρύπα που θα γίνει είναι έτσι και αλλιώς μικρή ,αν κάνεις ταξίδια αξίζει.........

makisg4
31-01-09, 00:13
για εμας δεν εχει??? (Ε12 1.4 προ φ/λ)..... ζηλευω....

ALIEN-3-
31-01-09, 00:38
για εμας δεν εχει??? (Ε12 1.4 προ φ/λ)..... ζηλευω....
έτσι.... έτσι.... :fierydevil




Φίλε δυστυχώς μόνο σε ηλεκτρόγκαζα και το δικό σου είναι με ντίζα........

ranger
31-01-09, 00:45
Από τα Ε-12 το μοναδικο ηλεκτρόγκαζο ειναι το facelift 1600cc. μόνο εμεις έχουμε δικαιώμα να ελπίζουμε..... περιμένω ποτε θα έρθει ο ηλεκτρολόγος απο το σεμινάριο (πες του να τα μάθει καλα...!!!)

logosak
31-01-09, 12:00
Αγόρασε μόνο το καπάκι πρώτα και μετά εάν δεν πιάνουν τα χέρια σου βρες κάποιον που να πιάνουν και να στο κόψει ,δεν θα φαίνεται τίποτα ,βασικά στο σημείο που θα γίνει η τρύπα είναι καμουφλαρισμένη από το τιμόνι και η τρύπα που θα γίνει είναι έτσι και αλλιώς μικρή ,αν κάνεις ταξίδια αξίζει.........Το πολυ πολυ να τρυπησω το πλαστικο που εχει τωρα το τιμονι μου για να περασει ο μοχλος θα δω......ας αγορασω τανταλλακτικα πρωτα

ALIEN-3-
31-01-09, 13:07
Το πολυ πολυ να τρυπησω το πλαστικο που εχει τωρα το τιμονι μου για να περασει ο μοχλος θα δω......ας αγορασω τανταλλακτικα πρωτα
Θα πρέπει να έχεις στα υπόψη σου ότι ο μοχλός θα πρέπει να πηγαίνει και πάνω κάτω όπως και προς τον οδηγό επίσης η τρύπα θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να χωράει να περάσει και η βάση του διακόπτη .Αλλά αυτά φυσικά θα τα δεις αφού αγοράσεις τα ανταλλακτικά .Εγώ απο την μέρα που τα παρήγγειλα τα είχα μέσα σε 3-4 εργάσιμες

stratis
31-01-09, 22:31
παιδια να ρωτησω τελικα σε auris 1.4 με ντιζα παιζει το cruise control?

sotoskap
31-01-09, 22:52
παιδια να ρωτησω τελικα σε auris 1.4 με ντιζα παιζει το cruise control?

Οχι δεν λειτουργεί σε 1.4. Μόνο 1.6 που έχει ηλεκτρικό γκάζι.

jason
31-01-09, 23:13
μηπως λειτουργει στο τελευταιο rav4 2.0?

sotoskap
31-01-09, 23:28
μηπως λειτουργει στο τελευταιο rav4 2.0?

Ναι, λειτουργεί. Το έχω πει νωρίτερα.:read:

logosak
01-02-09, 10:43
Θα πρέπει να έχεις στα υπόψη σου ότι ο μοχλός θα πρέπει να πηγαίνει και πάνω κάτω όπως και προς τον οδηγό επίσης η τρύπα θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να χωράει να περάσει και η βάση του διακόπτη .Αλλά αυτά φυσικά θα τα δεις αφού αγοράσεις τα ανταλλακτικά .Εγώ απο την μέρα που τα παρήγγειλα τα είχα μέσα σε 3-4 εργάσιμεςΕυχαριστω alien θα το εχω στα υπ οψιν μου.θα μιλησω με τον αντιπροσωπο και αν δεν θελει η δεν το τοποθετησει θα το αφησω για μετα την εγγυηση δεν θελω να το κανω τωρα απο μονος μου.Θα παραγγειλω να εχω τον διακοπτη και μετα βλεπουμε.

geitonas
03-02-09, 12:50
Βασικά εγώ δεν ξέρω αν έχω ηλεκτρόγκαζο ή ντίζα :hehe..
το νέο έχω το 1.33

NyO
03-02-09, 13:04
Εννοειται οτι εχεις ηλεκτρογκαζο. Η ντιζα πλεον πεθανε. Σκεψου οτι σε σενα δουλευει και ενα start/stop συστημα. Με ντιζα θα ηταν αδυνατο αυτο!

geitonas
03-02-09, 13:43
Το ξέρα το ξέρα!! :banana
Οπότε παίζει η πατέντα έτσι;;

ranger
03-02-09, 14:09
το cruise control μπαίνει στο Auris με το 1,33 μοτέρ. το ρώτησα πριν 3-4 μέρες που πήγα στην αντιπροσωπεία για να το δώ. μάλιστα αν κατά την παραγγελία το ζητήσεις σαν extra χρεώνουν 700 ευρω.......:yell :yell :yell
νομίζω συμφέρει να το βάλεις μόνος σου!!!!

tasos854
03-02-09, 17:29
Παιδια σε Αvensis 1.8 μοντελο '08 παιζει?
Ηλεκτρογκαζο...!!!!

madvinegar
03-02-09, 17:45
Ρε Βαγγέλη... το χειρότερο πραγμα σου εχει τυχει... Εχεις που εχεις την τοστιέρα... δεν μπορεις να βαλεις και cruise control !!!

χαχαχαχχα:D

ALIEN-3-
03-02-09, 21:09
Παιδια σε Αvensis 1.8 μοντελο '08 παιζει?
Ηλεκτρογκαζο...!!!!

Τάσο ,καλός έγγαμος βίος και καλούς απογόνους!!!!

tasos854
04-02-09, 10:06
Τάσο ,καλός έγγαμος βίος και καλούς απογόνους!!!!
οχι ρε παιδια.οχι για μενα...
για το φουκαριαρη το πατερα μου που κανει ταξιδια και θελω να ειναι περισσοτερο ανετος..

ALIEN-3-
04-02-09, 11:56
οχι ρε παιδια.οχι για μενα...
για το φουκαριαρη το πατερα μου που κανει ταξιδια και θελω να ειναι περισσοτερο ανετος..
Το ξέρω ότι το avensis ειναι του πατέρα σου ,η ευχή ήταν όμως για σένα!

ALIEN-3-
17-02-09, 18:41
Ξέρει κανείς εάν μπορούμε να τοποθετήσουμε αυτό στο AURIS μας?


http://www.pixhost.org/thumbs/110/146785_auris.jpg (http://www.corollaclub.com/forums/%3Ca%20href=)

logosak
17-02-09, 19:32
Πρεπει να ειναι το bluetooth αν δεν κανω λαθος.

kingdragon
07-03-09, 00:56
Παίδες γεια σας και από μένα.

Εντάξει σε 1.6 μπαίνει και στο 1.33.
Στο 1.4 δεν μπαίνει.

Στο 1.4 D-4D (πετρέλαιο) μπαίνει?:fierydevil

Και στο δικό μου δεν έχει καπάκι παρά μόνο χάραξη. Δεν βγαίνει κάποιος κωδικός που να μπορούμε να βάλουμε όλο το πλαστικό που έχει έτοιμη την τρύπα?

hliaspr
12-03-09, 14:50
Χαιρετω την παρεα.....
Ενταξει στο 1.33 μπαινει cruise control(ανοιξα το τιμονι και ειδα οτι εχει την φυσα). Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Θα μου το βαλουν μεσα στην toyota εμενα που δεν εχει καπακι η θα κανουν τους κινεζους;;;;;; Στον φιλο Alien το εβαλαν επειδη ειχε καπακι και ηταν 5 λεπτα υποθεση.... Με εμας τους υπολοιπους τι θα γινει;;;;;;:question

ALIEN-3-
12-03-09, 17:25
Χαιρετω την παρεα.....
Ενταξει στο 1.33 μπαινει cruise control(ανοιξα το τιμονι και ειδα οτι εχει την φυσα). Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Θα μου το βαλουν μεσα στην toyota εμενα που δεν εχει καπακι η θα κανουν τους κινεζους;;;;;; Στον φιλο Alien το εβαλαν επειδη ειχε καπακι και ηταν 5 λεπτα υποθεση.... Με εμας τους υπολοιπους τι θα γινει;;;;;;:question
Να κάτσουν να σου ανοίξουν τρύπα το αποκλείω .Για δες πόσο έχει το πλαστικό όλο εκείνο, δεν πρέπει να είναι ακριβό θα τους πεις όμως ο κωδικός να είναι από από το premium (που βγαίνει με cruise control) .Οπότε και να μην δεχτούν να σου περάσουν το cruise control το πλαστικό θα στο περάσουν μετά όλα είναι εύκολα για να το κάνεις και μόνος σου. Έτσι θα έχεις και ομορφότερο αποτέλεσμα

kingdragon
16-03-09, 04:29
Να κάτσουν να σου ανοίξουν τρύπα το αποκλείω .Για δες πόσο έχει το πλαστικό όλο εκείνο, δεν πρέπει να είναι ακριβό θα τους πεις όμως ο κωδικός να είναι από από το premium (που βγαίνει με cruise control) .Οπότε και να μην δεχτούν να σου περάσουν το cruise control το πλαστικό θα στο περάσουν μετά όλα είναι εύκολα για να το κάνεις και μόνος σου. Έτσι θα έχεις και ομορφότερο αποτέλεσμα

Φίλε ALIEN-3 νομίζω το πρόβλημα είναι ότι το πλαστικό δεν βγαίνει σαν κωδικός παρά μόνο αν αλλάξεις όλο το μηχανισμό με το τιμόνι.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία και βλέπουμε.
Εγώ περιμένω να μου πούνε από TOYOTA αν μπαίνει σε 1.4 πετρέλαιο:mrgreen:

ALIEN-3-
16-03-09, 20:08
Φίλε ALIEN-3 νομίζω το πρόβλημα είναι ότι το πλαστικό δεν βγαίνει σαν κωδικός παρά μόνο αν αλλάξεις όλο το μηχανισμό με το τιμόνι.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία και βλέπουμε.
Εγώ περιμένω να μου πούνε από TOYOTA αν μπαίνει σε 1.4 πετρέλαιο:mrgreen:
Το συγκεκριμένο πλαστικό άμα το πιάσεις με τα χέρια και το κουνήσεις θα καταλάβεις ότι δεν είναι βιδωμένο πουθενά, επίσης είναι και αρκετά λεπτό .Θα ήταν πολύ ακραίο να πηγαίνει σετ με κάτι άλλο .Στείλτε ένα pm στον Sotoveria να το κοιτάξει μήπως και μπορέσει να μας βοηθήσει

sotoskap
17-03-09, 00:04
Στην τελευταία ενημέρωση του EPC, το καπάκι βγαίνει χωριστά σαν ανταλλακτικό (βλέπε φωτογραφία) και ο κωδικός του είναι 45184-02150-Β0.

ALIEN-3-
17-03-09, 12:12
Οπότε λύθηκε η απορία μας ,ευχαριστούμε πολύ Σώτο .Αν είναι και οικονομική λύση πιστεύω αξίζει όσοι δεν έχουν τρύπα να αγοράσουν και το πλαστικό αυτό

cyyaris
22-03-09, 03:14
Γεια σας. Έχω ενα YARis diesel μοντελο 2009 με ηλεκτρογκαζο. Λέτε να ταιριάζει???

kingdragon
01-04-09, 19:56
Τελικά σε 1.4 diesel μπαίνει?

cyyaris
01-04-09, 21:51
Τελικά σε 1.4 diesel μπαίνει?

μάλλον δεν θα μπαίνει. το ψάχνω κι εγω για το γιαρις μου που έχουν την ιδια μηχανή. μάλλον σε αφτερμαρκετ θα καταληξω

SinnaiG
28-09-09, 18:44
Με την πατέντα για το cruise control μπορεί να έχουμε πρόβλημα με την εγγύηση του αυτοκινήτου? Αν το ζητήσω από την αντιπροσωπία να το βάλουν το cruise control πόσο παραπάνω από τα υλικά μπορεί να ζητήσουν? ... για να μην έχω και πρόβλημα με την εγγύηση λέω!
Sotoskap μπορείς να βοηθήσεις σε αυτό μήπως? Αν το έχετε χρεώσει σε κανέναν?
Και να ρωτήσω και κάτι ακόμα σε όσους το χρησιμοποιούνε, εκτός από άνεση στην οδήγηση είδατε μήπως και μείωση στην κατανάλωση λόγο του ότι φαντάζομε το γκάζι θα μένει αυτόματα σταθερό συνέχεια?

sotoskap
28-09-09, 18:50
Με την πατέντα για το cruise control μπορεί να έχουμε πρόβλημα με την εγγύηση του αυτοκινήτου? Αν το ζητήσω από την αντιπροσωπία να το βάλουν το cruise control πόσο παραπάνω από τα υλικά μπορεί να ζητήσουν? ... για να μην έχω και πρόβλημα με την εγγύηση λέω!
Sotoskap μπορείς να βοηθήσεις σε αυτό μήπως? Αν το έχετε χρεώσει σε κανέναν? ....

Δεν θα εχεις κανένα προβλημα με την εγγυηση, ειδικα αν το τοποθετησουν σε αντιπροσωπεια.
Τωρα για την χρέωση είναι σχετικο...ειναι 15 λεπτα δουλεια! Να σου ζητησουν και 15-20 €.

Black Pearl
28-09-09, 18:53
Με την πατέντα για το cruise control μπορεί να έχουμε πρόβλημα με την εγγύηση του αυτοκινήτου? Αν το ζητήσω από την αντιπροσωπία να το βάλουν το cruise control πόσο παραπάνω από τα υλικά μπορεί να ζητήσουν? ... για να μην έχω και πρόβλημα με την εγγύηση λέω!
Sotoskap μπορείς να βοηθήσεις σε αυτό μήπως? Αν το έχετε χρεώσει σε κανέναν?
Και να ρωτήσω και κάτι ακόμα σε όσους το χρησιμοποιούνε, εκτός από άνεση στην οδήγηση είδατε μήπως και μείωση στην κατανάλωση λόγο του ότι φαντάζομε το γκάζι θα μένει αυτόματα σταθερό συνέχεια?

Μειωση στην καταναλωση εχεις στααανταρ!!! :hey

Τωρα με τις εγγυησεις δεν γνωριζω πραγματικα τι παιζει αν το βαλεις μετα την αγορα του οχηματος. Αυτα ειναι λιγο ευαισθητα θεματα και μπορει να γυρισουν να σου πουν ας μη το βαζες...που ξερουμε εμεις οτι δεν προκληθηκαν και αλλα προβληματα...
Γι αυτο ψαξτο καλα το θεμα αυτο και καλυτερα να στο τοποθετησουν καπου σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο παρα μονος σου...γιατι και αυτοι ευκαιριες ψαχνουν για φασαριες... :hehe

slobs
30-09-09, 11:37
Γειά σας παιδιά!!! Που μπορούμε να το βρούμε αυτο το εξάρτημα στην Ελλάδα? Υπάρχει κάποιο site?

EDIT : Τηλεφώνησα πριν απο λίγο στον Πασπαλιάρη και μου είπανε απο το συνεργείο ότι δεν αναλαμβάνουν την τοποθέτηση του συγκεκριμένου εξαρτήματος. Τους ρώτησα το λόγο που δεν το κάνουν και μου είπαν απλά οτι δεν το κάνουν!!!! Τα συμπεράσματα δικά σας....!!!

Black Pearl
30-09-09, 17:08
EDIT : Τηλεφώνησα πριν απο λίγο στον Πασπαλιάρη και μου είπανε απο το συνεργείο ότι δεν αναλαμβάνουν την τοποθέτηση του συγκεκριμένου εξαρτήματος. Τους ρώτησα το λόγο που δεν το κάνουν και μου είπαν απλά οτι δεν το κάνουν!!!! Τα συμπεράσματα δικά σας....!!!

Τα συμπερασματα??? Η Toyota εχει χαλασει εδω και χρονια...

madvinegar
30-09-09, 17:17
Παιδιά... ας κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου...

Αν στο τοποθετησουν και σου βγαλει βλαβη... τι γινεται? Αν προκαλεσει βλάβη σε κάποιο αλλο εξαρτημα του αυτοκινητου τι γινεται? Αν βγαλει βλάβη οσο εισαι καθοδον και πχ σου κλειδωσει το γκαζι και σκοτωθείς πουθενα τι γινεται?
Το ξερω οτι λεω ακραία παραδείγματα αλλα μπορούν να συμβουν!

Δεν υπαρχει επισημη οδηγία απο την ΤΟΥΟΤΑ φανταζομαι για να μπαίνει αυτο εξτρα... Ισως και να δουλευει αλλα δεν εχει εγκριθεί η μετέπειτα τοποθετηση του επισημα. Μονο με παραγγελία απο το εργοστάσιο ερχεται ετοιμο το αμαξι έτσι.

Δεν μπορει να αναλάβει τετοια ευθύνη πιστευω μια αντιπροσωπία. Άλλο να σου ερθει έτοιμο απο την ΤΟΥΟΤΑ και αλλο να στο βαλει εξτρα η καθε αντιπροσωπία χωρίς να εχει εγκριθεί απο την ΤΟΥΟΤΑ. Δεν ξερω αν μπορουν να στο κοστολογησουν καν! Δλδ αυτοι τις χρεωσεις τις εχουν ετοιμες πχ αλλαγη τακακια παιρνει μιση ωρα άρα χρεωνουμε μιση εργατοώρα. Ετσι εχει δωσει τη λιστα έτοιμη η μαμά ΤΟΥΟΤΑ.
Αυτο πως θα το κοστολογήσουν (ενω δεν υπαρχει προηγούμενο) και πως θα το περασουν στο συστημα εφοσον δεν ειναι εγκεκριμενο?

Θα σας πω ενα πιο απλο παραδειγμα. Εχει καποιος την εκδοση terra της Ε12 (που εχει A/C) και θέλει να βαλει το Clima (μαζι με ολο το καντραν) που εχει η έκδοση SOL... Λετε αν παω τα ανταλακτικά στην αντιπροσωπία να κάτσουν να το κάνουν?...

neoklis
30-09-09, 18:08
και εγω οταν εκανα παραγγελια την ts μου 10/04 face lift
οταν ρωτησα να μου ερθει με cruise control μου ειπαν δεν βγανει παρα μονο για 1,6 face lift..............
κριμα γιατι παω συχνα με 6η και χαλαρα ................

tsport192
30-09-09, 18:11
και εγω οταν εκανα παραγγελια την ts μου 10/04 face lift
οταν ρωτησα να μου ερθει με cruise control μου ειπαν δεν βγανει παρα μονο για 1,6 face lift..............
κριμα γιατι παω συχνα με 6η και χαλαρα ................


Εσύ έχεις ντίζα για αυτό. To facelift 1.6 και το Auris έχουν ηλεκτρογκαζο...

Black Pearl
30-09-09, 19:51
Παιδιά... ας κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου...

Αν στο τοποθετησουν και σου βγαλει βλαβη... τι γινεται? Αν προκαλεσει βλάβη σε κάποιο αλλο εξαρτημα του αυτοκινητου τι γινεται? Αν βγαλει βλάβη οσο εισαι καθοδον και πχ σου κλειδωσει το γκαζι και σκοτωθείς πουθενα τι γινεται?
Το ξερω οτι λεω ακραία παραδείγματα αλλα μπορούν να συμβουν!

Δεν υπαρχει επισημη οδηγία απο την ΤΟΥΟΤΑ φανταζομαι για να μπαίνει αυτο εξτρα... Ισως και να δουλευει αλλα δεν εχει εγκριθεί η μετέπειτα τοποθετηση του επισημα. Μονο με παραγγελία απο το εργοστάσιο ερχεται ετοιμο το αμαξι έτσι.

Δεν μπορει να αναλάβει τετοια ευθύνη πιστευω μια αντιπροσωπία. Άλλο να σου ερθει έτοιμο απο την ΤΟΥΟΤΑ και αλλο να στο βαλει εξτρα η καθε αντιπροσωπία χωρίς να εχει εγκριθεί απο την ΤΟΥΟΤΑ. Δεν ξερω αν μπορουν να στο κοστολογησουν καν! Δλδ αυτοι τις χρεωσεις τις εχουν ετοιμες πχ αλλαγη τακακια παιρνει μιση ωρα άρα χρεωνουμε μιση εργατοώρα. Ετσι εχει δωσει τη λιστα έτοιμη η μαμά ΤΟΥΟΤΑ.
Αυτο πως θα το κοστολογήσουν (ενω δεν υπαρχει προηγούμενο) και πως θα το περασουν στο συστημα εφοσον δεν ειναι εγκεκριμενο?

Να σε ρωτησω κατι, εισαι στην Toyota Hellas μεσα??? Εχεις παει ποτε να δεις πως ερχονται τα αυτοκινητα στην Ελλαδα???

Απαντησε μου σε αυτα τα δυο γιατι αυτα που θα ακουσεις μαλλον θα σου πεσουν καπως...
Για να παρεις μια γευση...πηγαινε στον Πειραια οταν ερχονται τα Golf απο τη γερμανια και δες και ενα Golf καθαρα γερμανικο!!!
Τα αμαξια γενικα στην ελλαδα, ερχονται σχεδον ξεβρακωτα...και το cruise control ειναι το λιγοτερο που σου βαζουν σαν "εξτρα" και βαφτιζουν την εκδοση μετα Auris Prenium!!! Ολα σαν Casual ερχονται, δικηγορε του διαβολου...:crazylol

Ο θειος μου εχει μαντρα αυτοκινητων, οποτε ειμαι μεσα στα πραγματα και ξερω...γι αυτο λεω αυτα που λεω. Μπορω ανετα την επομενη φορα να σας εχω και φωτογραφιες. Αλλα βεβαια το πιο απλο ειναι να ριξετε μια ματια στις νταλικες που φερνουν τα αυτοκινητα μας στην αντιπροσωπια...και αν εσεις αναγνωρισετε καποια απο τα Auris σαν Prenium εκδοση, εγω αυριο γινομαι ιεραποστολος.

corollapatra
30-09-09, 21:01
Να σε ρωτησω κατι, εισαι στην Toyota Hellas μεσα??? Εχεις παει ποτε να δεις πως ερχονται τα αυτοκινητα στην Ελλαδα???

Απαντησε μου σε αυτα τα δυο γιατι αυτα που θα ακουσεις μαλλον θα σου πεσουν καπως...
Για να παρεις μια γευση...πηγαινε στον Πειραια οταν ερχονται τα Golf απο τη γερμανια και δες και ενα Golf καθαρα γερμανικο!!!
Τα αμαξια γενικα στην ελλαδα, ερχονται σχεδον ξεβρακωτα...και το cruise control ειναι το λιγοτερο που σου βαζουν σαν "εξτρα" και βαφτιζουν την εκδοση μετα Auris Prenium!!! Ολα σαν Casual ερχονται, δικηγορε του διαβολου...:crazylol

Ο θειος μου εχει μαντρα αυτοκινητων, οποτε ειμαι μεσα στα πραγματα και ξερω...γι αυτο λεω αυτα που λεω. Μπορω ανετα την επομενη φορα να σας εχω και φωτογραφιες. Αλλα βεβαια το πιο απλο ειναι να ριξετε μια ματια στις νταλικες που φερνουν τα αυτοκινητα μας στην αντιπροσωπια...και αν εσεις αναγνωρισετε καποια απο τα Auris σαν Prenium εκδοση, εγω αυριο γινομαι ιεραποστολος.
Δεν κατάλαβα το λόγο αυτής της αντίδρασης... Είσαι εσύ μέσα στην ΤΟΥΟΤΑ και ξέρεις τι γίνεται εκεί; Τι το παράξενο είπε ο madvinegar (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5163) δηλαδή; Σου λέει το αυτονόητο, ότι για μία εργασία η οποία δεν γίνεται επίσημα από την εταιρία, δεν μπορεί η ίδια να πάρει την ευθύνη της τοποθέτησης, πόσο μάλλον να σου εγγυηθεί για το αποτέλεσμα. Λογικότατο σαν σκέψη...

Για πρόσεχε σε παρακαλώ πως εκφράζεις τις απόψεις σου και πως απευθύνεσαι στα υπόλοιπα μέλη του forum...

Black Pearl
30-09-09, 22:19
Σου λέει το αυτονόητο, ότι για μία εργασία η οποία δεν γίνεται επίσημα από την εταιρία, δεν μπορεί η ίδια να πάρει την ευθύνη της τοποθέτησης, πόσο μάλλον να σου εγγυηθεί για το αποτέλεσμα. Λογικότατο σαν σκέψη...

Για πρόσεχε σε παρακαλώ πως εκφράζεις τις απόψεις σου και πως απευθύνεσαι στα υπόλοιπα μέλη του forum...

Οταν μιλας για καποιον αλλον παει να πει οτι εχεις διαβασει και τι εχει υποθει και θα σε παρακαλουσα πρωτα να διαβασεις το θεμα και μετα να απαντησεις. Εμεις μιλαμε επισημα, αν εγω παρω το cruise control και παω σε αντιπροσωπια της Toyota να μου το τοποθετησουν...γιατι να χαθει η εγγυηση??? Επειδη δεν αγορασα το αξεσουαρ απο αυτους??? Μιλαω για αυθεντικο αξεσουαρ Toyota με barcode κτλ κτλ ολα Toyota.
Εχουμε ενα θεμα και προτιμουμε μια απαντηση σοβαρη και οχι ενα σχολιασμο του διαβολου. ΑΥτο θα πει σοβαροτητα, οχι αν μιλησα ετσι σε ενα βαθμοφορο μελος του club, γιατι αν ηταν καποιο αλλο μελος δε θα απαντουσες και συ ετσι ;-)

Αν γνωριζεις το θεμα, απαντησε και με μια τεκμηριωση των λεγομενων σου...αν δεν γνωριζεις, δεν εισαι υποχρεομενος να απαντησεις.

madvinegar
30-09-09, 23:29
Θα σας πω ενα πιο απλο παραδειγμα. Εχει καποιος την εκδοση terra της Ε12 (που εχει A/C) και θέλει να βαλει το Clima (μαζι με ολο το καντραν) που εχει η έκδοση SOL... Λετε αν παω τα ανταλακτικά στην αντιπροσωπία να κάτσουν να το κάνουν?...


Βλέπω εσκεμμένα αφησες απ'εξω την παραπάνω ερωτηση μου...

Πάρε ολα αυτα που χρειαζεται για να βάλει clima μια Ε12 terra (επισημα με barcode κτλπ) και πηγαινε σε μια αντιπροσωπια της ΤΟΥΟΤΑ, και αν αναλαβουν να στα βαλουν και να μεινεις και στην εγγυηση... θα γινω εγω ιεραποστολος...

Το δικηγόρο του διαβολου εχω καθε δικαιωμα να τον κανω εφοσον τεκμηριωνω την άποψη μου και εφοσον υπάρχει ΗΔΗ "δεδικασμενο" δλδ αντιπροσωπία που αρνηθηκε να βαλει το cruise control μετεπειτα σε auris... Εσυ δλδ μπορεις να απαξιωνεις ολοκληρη εταιρία ενω εγω δεν μπορω απλά να υπερασπιστω μια απλη λογικη?

Πιστευω ημουν πολυ ευγενικος οταν διατυπωσα την αποψη μου οπότε και θα απαιτησω αναλογη συμπεριφορά και απο εσένα, οχι επειδη ειμαι "βαθμοφόρος" αλλά επειδη ειμαι σοβαρός. Αλλά επειδη ειμαι και μέλος εκτός απο βαθμοφόρος, αν συνεχισεις την προκλητικη συμπεριφορα, θα αναγκαστω να χρησιμοποιήσω τον "βαθμό" μου οπως θα έκανα και για οποιοδηποτε άλλο μελος.


Thank you!:mrgreen:

corollapatra
30-09-09, 23:30
Οταν μιλας για καποιον αλλον παει να πει οτι εχεις διαβασει και τι εχει υποθει και θα σε παρακαλουσα πρωτα να διαβασεις το θεμα και μετα να απαντησεις. Εμεις μιλαμε επισημα, αν εγω παρω το cruise control και παω σε αντιπροσωπια της Toyota να μου το τοποθετησουν...γιατι να χαθει η εγγυηση??? Επειδη δεν αγορασα το αξεσουαρ απο αυτους??? Μιλαω για αυθεντικο αξεσουαρ Toyota με barcode κτλ κτλ ολα Toyota.
Εχουμε ενα θεμα και προτιμουμε μια απαντηση σοβαρη και οχι ενα σχολιασμο του διαβολου. ΑΥτο θα πει σοβαροτητα, οχι αν μιλησα ετσι σε ενα βαθμοφορο μελος του club, γιατι αν ηταν καποιο αλλο μελος δε θα απαντουσες και συ ετσι ;-)

Αν γνωριζεις το θεμα, απαντησε και με μια τεκμηριωση των λεγομενων σου...αν δεν γνωριζεις, δεν εισαι υποχρεομενος να απαντησεις.1ον: Η απάντησή μου και το σχόλιό μου δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με το χρώμα στο nickname του madvinegar (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5163), κατανοητό; Εάν με ήξερες καλύτερα δεν θα το σκεφτόσουν καν αυτό...

2ον: Ξαναδιάβασε το post του madvinegar (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5163) και εξήγησέ μας τον λόγο που απαντάς επιθετικά και απαξιωτικά σε μία απλή (λογική) σκέψη του που δεν αναφέρει πουθενά το όνομά σου.

3ον: Το θέμα δεν το ξέρεις ούτε εσύ εάν είναι έτσι. Είσαι μέσα στην ΤΟΥΟΤΑ; Όχι προφανώς. Άσε λοιπόν άλλους που είναι μέσα στην ΤΟΥΟΤΑ να ξέρουν καλύτερα και να μας πουν και μην προτρέχεις...

Τέλος, για το θέμα της σοβαρότητας, κάνω ότι δεν το διάβασα... Ελπίζω να είμαι σαφής...

madvinegar
01-10-09, 00:28
Τωρα με τις εγγυησεις δεν γνωριζω πραγματικα τι παιζει αν το βαλεις μετα την αγορα του οχηματος. Αυτα ειναι λιγο ευαισθητα θεματα και μπορει να γυρισουν να σου πουν ας μη το βαζες...που ξερουμε εμεις οτι δεν προκληθηκαν και αλλα προβληματα...


Αντρέα η πλάκα ειναι πως 1-2 ποστ πριν απο το δικο μου... λεει τα ίδια σχεδον πραγματα...
Και απ' ότι καταλαβαινω τον πειραξε που ανεφερα πως δεν εχει επίσημη οδηγία η ΤΟΥΟΤΑ για να βαζει μετεπειτα απο την αγορα του οχηματος το cruise control. Και για αυτο το λογο.. η ΤΟΥΟΤΑ χαλασε...

Δλδ ακομα και να δεχτουμε πως τα αμάξια ερχονται ΟΛΑ ξεβρακωτα και τους βαζουν τα εξτρα μετά, και πάλι μετα την αγορα και παραδοση, δεν εχουν οδηγία ουτε παιρνουν ευθυνη να αλλαξουν/προσθεσουν καποια πραγματα. (αν και δεν πιστευω η Ε12 μου που ειναι SOL να ηρθε ως terra και να της αλλαξανε εδω ολη την κονσολα σε ασημι, να της βαλανε clima, να της βαλανε δερματινο τιμονι και λεβιε, 2 εξτρα αεροσακους, ηλεκτρικους μηχανισμους και στα πισω παραθυρα, καντραν με optitron, ασημενια πινελια στη μασκα κτλπ κτλπ... Ελεος δλδ... Τα πραγματα που περισσεψανε τα πετανε ή τα κρατανε για ανταλλακτικά?... Φυσικά και ήρθε έτοιμη οπως ειναι, από Ιαπωνια...).

Μηπως μερικα ερχονται και χωρις ηλιοροφή και τους την ανοιγουν εδω? (Απλά δηθεν περιμενεις παραπανω μηνες...)

ALIEN-3-
01-10-09, 01:04
Αφού έχει ανάψει φωτιά ας ρίξω λίγο λαδάκι ακόμα :fierydevil

Έχω το auris 1.6 trendy και του έχω βάλει cc σαν extra .Το οποίο το εγκατέστησα στην αντιπροσωπία TOYOTA ΠΑΣΠΑΛΙΑΡΗΣ .

Θέλω να διευκρινίσω πάνω σε αυτό ότι μου το τοποθέτησαν μετά από μια μικρή πίεση και αφού τους είχα ξεκαθαρίσει ότι αναλαμβάνω την πλήρη ευθύνη (τώρα θα μου πείτε στα λόγια) .Και ότι στο χαρτί που μου δώσανε την περάσανε ως εργασία στο τιμόνι .Τέλος μου πήρανε γύρω στα 10 ευρό .Εάν γυρίσετε πίσω τις σελίδες γράφει το ακριβές ποσό και την ημερομηνία που μου το τοποθέτησαν.

Το cc δουλεύει άψογα από τότε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Έχω την απόδειξη της αγοράς του οπότε σαν γνήσιο ανταλλακτικό έχει την νόμιμη εγγύηση
Εάν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου (πράγμα που το αποκλείω 100%) η αφαίρεση του διαρκεί το πολύ 10 λεπτά και είναι πανεύκολη .Οπότε αφού δεν μου το περάσανε ποτέ δεν το είχα και εγώ ποτέ! :twisted:

Η αντιπροσωπίες κάνουν ότι τους πει η toyota hellas .Οι πρώτες δεν τα τοποθετούν διότι δεν τους έχουν δώσει τέτοια ενημέρωση και οι δεύτεροι δεν θέλουν να τα τοποθετεί ο κόσμος μετά ως μια πίεση για να αγοράσουν την ακριβότερη έκδοση από την αρχή. Για τον λόγο αυτό τα πρώτα auris είχαν καπάκι στο πλαστικό για να μπαίνει το cc ενώ τα επόμενα όχι !
Αυτή είναι η γνώμη μου και όχι δεν δουλεύω σε αντιπροσωπία

έντιτ: Στις αντιπροσωπίες τοποθετούν στα αυτοκίνητα όταν έρχονται σαν καινούρια μόνο ότι μπορεί να μπει έξτρα και μετά την παραλαβή τους (όπως μαρσπιέ ,αισθητήρες παρκαρίσματος,αεροτομή,συναγερμός,bluetouth κτλ) και όχι ότι μπαίνει εργοστασιακά σαν έκδοση (κλίμα ,cc ,ηλιοροφή, ηλεκτρικά παράθυρα κτλ) άσχετα εάν εμείς τα παραγγείλουμε κατά την αγορά του αυτά παραμένουν ως έξτρα και τοποθετούνται από την αντιπροσωπία και όχι από το εργοστάσιο !!!!

sotoskap
01-10-09, 08:45
....Αλλα βεβαια το πιο απλο ειναι να ριξετε μια ματια στις νταλικες που φερνουν τα αυτοκινητα μας στην αντιπροσωπια...και αν εσεις αναγνωρισετε καποια απο τα Auris σαν Prenium εκδοση, εγω αυριο γινομαι ιεραποστολος.

Μην υπόσχεσαι γι αυτό...γιατι καλύτερα να γίνεις απο τωρα ιεραποστολος!

madvinegar
01-10-09, 09:09
Η αντιπροσωπίες κάνουν ότι τους πει η toyota hellas .Οι πρώτες δεν τα τοποθετούν διότι δεν τους έχουν δώσει τέτοια ενημέρωση και οι δεύτεροι δεν θέλουν να τα τοποθετεί ο κόσμος μετά ως μια πίεση για να αγοράσουν την ακριβότερη έκδοση από την αρχή. Για τον λόγο αυτό τα πρώτα auris είχαν καπάκι στο πλαστικό για να μπαίνει το cc ενώ τα επόμενα όχι !
Αυτή είναι η γνώμη μου και όχι δεν δουλεύω σε αντιπροσωπία

έντιτ: Στις αντιπροσωπίες τοποθετούν στα αυτοκίνητα όταν έρχονται σαν καινούρια μόνο ότι μπορεί να μπει έξτρα και μετά την παραλαβή τους (όπως μαρσπιέ ,αισθητήρες παρκαρίσματος,αεροτομή,συναγερμός,bluetouth κτλ) και όχι ότι μπαίνει εργοστασιακά σαν έκδοση (κλίμα ,cc ,ηλιοροφή, ηλεκτρικά παράθυρα κτλ) άσχετα εάν εμείς τα παραγγείλουμε κατά την αγορά του αυτά παραμένουν ως έξτρα και τοποθετούνται από την αντιπροσωπία και όχι από το εργοστάσιο !!!!

Είσαι μέσα στο μυαλό μου και για τα δύο θέματα.

Ασχετα με το τι προβλημα θα μπορουσε να σου βγαλει, αν σκεφτείς μονο το οικονομικό μέρος, νομιζω το να ζητησεις cruise control ειναι 700 ευρώ εξτρα στην τιμη του αυτοκινητου. Αν ολοι αγοραζανε μετεπειτα το λεβιέ του cc και απαιτουσαν τοποθετηση στην αντιπροσωπία και απαίτηση να παραμεινει και σε ισχύ η εγγύηση... τότε κανείς δεν θα έκανε παραγγελία το cc... Οποτε πιστευω δεν μπορούμε να απαιτούμε απο την ΤΟΥΟΤΑ να βάζει και την υπογραφή της στην "πατεντα" που καποιος σκέφτηκε για να γλιτωσει λεφτα. Σαν πατεντα ειναι εξαίρετη - δεν το συζηταω - αλλα είναι λογικό ότι πρεπει να αναλάβουμε και κάποιο ρίσκο.

Επίσης συμφωνω και σε αυτα που γραφεις για τα εξτρας, οτι δλδ μονο συγκεκριμενα εξτρας που οντως μπορουν να μπουν μετεπειτα, μπαινουν απο τις αντιπροσωπίες. Τα βασικά που καθορίζουν και την εκδοση (οπως πολυ σωστα ειπες clima, ηλεκτρικα παραθυρα, ηλιοροφη, καντραν οπτιτρον κτλπ κτλπ) ερχονται ετοιμα απο το εργοστασιο.

Το λεβιεδάκι του cc... σε ποια κατηγορία πέφτει?
Ισως θα μπορουσε να πέφτει στην κατηγορία των "εύκολων" εξτρας αλλά μάλλον λόγω οικονομικής πολιτικής... το έχουν κατατάξει στα βασικά...

sotoskap
01-10-09, 10:15
....έντιτ: Στις αντιπροσωπίες τοποθετούν στα αυτοκίνητα όταν έρχονται σαν καινούρια μόνο ότι μπορεί να μπει έξτρα και μετά την παραλαβή τους (όπως μαρσπιέ ,αισθητήρες παρκαρίσματος,αεροτομή,συναγερμός,bluetouth κτλ) και όχι ότι μπαίνει εργοστασιακά σαν έκδοση (κλίμα ,cc ,ηλιοροφή, ηλεκτρικά παράθυρα κτλ) άσχετα εάν εμείς τα παραγγείλουμε κατά την αγορά του αυτά παραμένουν ως έξτρα και τοποθετούνται από την αντιπροσωπία και όχι από το εργοστάσιο !!!!

....Επίσης συμφωνω και σε αυτα που γραφεις για τα εξτρας, οτι δλδ μονο συγκεκριμενα εξτρας που οντως μπορουν να μπουν μετεπειτα, μπαινουν απο τις αντιπροσωπίες. Τα βασικά που καθορίζουν και την εκδοση (οπως πολυ σωστα ειπες clima, ηλεκτρικα παραθυρα, ηλιοροφη, καντραν οπτιτρον κτλπ κτλπ) ερχονται ετοιμα απο το εργοστασιο...

Εννοείται οτι συμβαίνει έτσι!

Φαντάζεστε να τι θα γινοταν απο θέμα χρόνου παραδοσης, ποιοτητας κατασκευης-εφαρμογης, και το κυριοτερο ΚΟΣΤΟΣ???

Δεν ερχονται 100 αυτοκινητα στην ΤΟΥΟΤΑΕλλας, αλλα χιλιαδες.

Off Topic

κωνσταντίνος
31-10-09, 18:13
Παιδια, σε ενα nissan sentra ενος φιλου που εχει cruise control, στο μηχανοστασιο εχει διπλη ντιζα γκαζιου και ενα "μηχανισμο" που την κραταει τραβηγμενη..
Σιγουρα στο Auris δεν ειναι το ιδιο αφου εχει ηλεκτρικο γκαζι (εφοσον ο τυπος λεει οτι δεν κανει στα μοντελα με κινητηρα 4ΖΖ, δηλαδη στα 1,4 που εχουν ντιζα).
Η απορια μου ομως ειναι η εξης: Με τον διακοπτη μονο θα το υποστηριξει ο εγκεφαλος? Η χρειαζεται και καποιο αλλο κυκλωματακι??

Σε εμάς που έχουμε ντίζα στην πεταλούδα χρειάζετε πέραν απο το ηλεκτρονικό μέρος και πεταλούδα με air bypass βαλβίδα. του τέστιν δεν πιάνει το κόλπο...

kingdragon
13-02-10, 19:56
Τελικά σύμφωνα με post σε ξένο forum το cruise control μπαίνει σε 1.4 D-4d.

gk21
15-02-10, 13:50
Χαιρετω την παρεα.....
Ενταξει στο 1.33 μπαινει cruise control(ανοιξα το τιμονι και ειδα οτι εχει την φυσα). Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Θα μου το βαλουν μεσα στην toyota εμενα που δεν εχει καπακι η θα κανουν τους κινεζους;;;;;; Στον φιλο Alien το εβαλαν επειδη ειχε καπακι και ηταν 5 λεπτα υποθεση.... Με εμας τους υπολοιπους τι θα γινει;;;;;;:question

φιλε hliaspr, τι εγινε? το τοποθετησες? εχουμε ακριβώς το ιδιο(1,33) και ενδιαφερομαι και εγω για το cc! αν ναι σε ποια αντιπρωσωπεια και τι εκανεσς και ακριβως και με το καπακι?

gk21
19-02-10, 02:00
Επανέρχομαι με κάποια αποτελέσματα για την τοποθέτηση του Cruise Control σε AURIS & COROLLA [ZZE150(1.4) - ZRE151(1.6)].

Η απάντηση είναι ότι σε 1,6 δουλεύει, ενώ σε 1,4 όχι.

Για τις Ε12 (ΖΖΕ12#) μια πρώτη εικόνα μας έδειξε ότι δεν λειτουργεί. Το συμπέρασμα δεν είναι τελικό γιατί υπάρχει διαφορετική συνδεσμολογία του συστηματος και έχει άλλη καλωδίωση. Την έχω παραγγείλει και μόλις έρθει θα το δοκιμάσουμε με τον ηλεκτρολογο.

φιλε ssotoskap? δεν κάνεις μια προσπάθεια και με εμάς που έχουμε το 1.33! αλλοι λενε οτι δουλευει αλλοι παλι οτι δεν δουλευει και δεν ξερουμε τι να κανουμε! θα σε ευγνωμονουμε....! τhanks προκαταβολικα :jumpers

AndrewM
08-09-11, 09:50
παιδια καλημερα.Εχω το auris D4D μοντελο του 2008.Ανοιξα το τιμονι και εχει και τη φυσσα και τη βαση για να βιδωσει πανω ο μοχλος.Το πλαστικο ομως ειναι χαραγμενο.Μπαινει το cruise control;Ευχαριστω

agapiou
08-09-11, 13:31
Είναι ντιζάτο ή ηλεκτρόγκαζο το auris?

AndrewM
09-09-11, 08:51
Να πω την αληθεια δεν ξερω.Θα ρωτησω και θα επανελθω.Αν εχει ντιζα δε μπαινει;

logosak
09-09-11, 10:02
οΧΙ σε ντιζα δεν τοποθετείται.

dimitris.mirage
31-12-11, 13:57
TO KOITAKSA STO DIKO MOY AURIS KAI DEN EXEI TO KAPAKI GIA TIN YPODOXI TOY DIAKOPTH,BRHKA STO YOUTUBE EGATASTASH TOY CRUICE SE YARIS OMOS KAI EDEIXNE OTI EBGAZE TO TIMONI KAI ANTIKATASTHSE TO PISO KAPAKI TOY TIMONIOY ME ALLO POY EIXE YPODOXI(TRYPA) GIA TON DIAKOPTH

corollapatra
31-12-11, 17:43
Σε παρακαλώ κάνε edit στο post σου και διόρθωσέ το με μικρούς και ελληνικούς χαρακτήρες, όπως ορίζουν οι Κανόνες λειτουργίας του Forum (http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=8877)

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
01-01-12, 18:30
Θέλω να βάλω αυτόματο πιλότο στον αρουραίο μου.....1.6 f/l .....Γνωρίζει κανείς περίπου το κόστος τοποθέτησης?????Αν είναι λογικό το ποσό θα ήθελα πολύ να το βάλω....Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας....:mrgreen:

logosak
03-01-12, 21:57
Ρίξε μιά ματιά εδώ.
http://www.toyotaggelos.gr/1B57FF59.el.aspx#

abstavros
06-01-12, 16:56
Έβαλα cruise control στο Rav4 που έχω.
Τα ανταλλακτικά που χρειάστηκαν είναι ο διακόπτης (λεβιέ) του cruise control με το καλώδιο σύνδεσης, το οποίο έχει περίπου 150€ και μια φούσκα στο πεντάλ του συμπλέκτη, με κόστος περίπου 30€ (μόνο στα χειροκίνητα κιβώτια - στα αυτόματα όπως στο σε αυτό το θέμα (http://www.toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=86751) δεν χρειάζεται).
Δεν χρειάστηκε κανένας προγραμματισμός, καμία περαιτέρω ρύθμιση - παρέμβαση εκτός από την τοποθέτηση. Plug and play και δούλεψε κατευθείαν.

Τα ανταλλακτικά φαίνονται και στο παραπάνω θέμα, πλην της φούσκας του συμπλέκτη.

Ρίξε μιά ματιά εδώ.
http://www.toyotaggelos.gr/1B57FF59.el.aspx#

Λέει το εξής:
Η περιοχή αυτή είναι προστατευμένη με κωδικό πρόσβασης.

neoklis
06-01-12, 18:11
κρίμα κρίμα εμείς με ντίζα τρώμε:banana :banana :banana :yell :yell :yell :yell :yell
πολύ καλή δουλειά

Νικος Βασ
06-01-12, 19:55
Παιδιά καλησπέρα χρόνια πολλά κ καλή χρονιά τελικά έγινε δοκιμή για το cruise control σε Ε12 απο κάποιο μέλος για να το βάλουμε κ εμεις που κάνουμε αρκετά χιλ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edessaios
06-01-12, 22:42
Παιδιά καλησπέρα χρόνια πολλά κ καλή χρονιά τελικά έγινε δοκιμή για το cruise control σε Ε12 απο κάποιο μέλος για να το βάλουμε κ εμεις που κάνουμε αρκετά χιλ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για Ε12 χρειάζονται περισσότερα πράγματα από ένα διακόπτη και μια καλωδίωση, οπότε το θέμα δεν προχώρησε δυστυχώς.

Νικος Βασ
07-01-12, 11:41
οκ σ ευχαριστω γιατί εχθές που είδα το θέμα άρχισα κίολας να ψάχνω τα υλικά

vagelisdi
09-05-12, 18:47
Παιδιά τι γίνετε τελικά με 1.4 d4d μπαίνει cruise control;Εγώ δοκίμασα στο δικό μου και δεν δούλεψε.Θα έπρεπε να το πάω σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα για να το προγραμματίσουν;

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
09-05-12, 20:40
παιδιά εγώ πριν απο κανένα μήνα πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο toyota και μου είπαν 2 πράγματα....
1.οτι οικονομικά θα είναι ασύμφωρη μια τέτοια κίνηση τοποθέτησης cruise control ,και θα με σύμφερε να το πουλήσω και να πάρω ένα που να έχει ήδη....
2.Απο 1/1/2012 έχει απαγορευθεί η τοποθέτησή του σύμφωνα με τον τάδε νόμο κάποιου οργανισμού και δεν πωλείται σαν extra πουθενά....

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
07-03-13, 01:20
Καλησπέρα στους συμφορουμήτες...τι καλησπέρα δηλαδή 1:15 αλλά τέλος πάντων...
1.υπάρχει κάποιος ηλεκτρολόγος που να κάνει αυτή την τοποθέτηση εκτός αντιπροσωπίας?
2.Υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση?
3.μπορώ να έχω τους ακριβείς κωδικούς για τα εξαρτήματα που χρειάζονται να πάω να τα πάρω και να ψάξω ηλεκτρολόγο?

Υ.Γ.1. πιστεύω αν πάω και τους πω δώσε μου αυτά θα τα πάρω,δεν θα μπώ στην διαδικασία αξίζει δεν αξίζει κτλ με τον πωλητή.
Υ.Γ.2. Το αυτοκίνητο είναι Toyota Auris 1.6 f/l 2012 132hp με ηλεκτρόγκαζο.

Edessaios
07-03-13, 15:16
Τους κωδικούς για τον διακόπτη και το καλώδιο θα τους βρεις στα αρχικά πόστ, κάνε ένα κόπο και ψάξε. Η τοποθέτηση είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ. Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να την κάνεις κι εσύ ο ίδιος. 2-3 εργαλεία θα χρειαστείς όλο κι όλο!!!

Αντε να στους πω......

84633-48020 Καλωδίωση
84632-34011 Διακόπτης

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
07-03-13, 16:56
Σίγουρα χρειάζονται μόνο αυτά τα δύο?γιατί σε αρχικά ποστ που είχα ψάξει έγραφε 4-5 κωδικούς.αν είναι τόσο απλό θα το δοκιμάσω μόνος.έχω διαβάσει αρκετά ποστ αλλά δεν έχω τελειώσει ακόμα.Από δευτέρα θα πάω να ρωτήσω σε αντιπροσωπία τιμή και διαθεσιμότητα.

kostas auris
07-03-13, 22:40
Σίγουρα χρειάζονται μόνο αυτά τα δύο?γιατί σε αρχικά ποστ που είχα ψάξει έγραφε 4-5 κωδικούς.αν είναι τόσο απλό θα το δοκιμάσω μόνος.έχω διαβάσει αρκετά ποστ αλλά δεν έχω τελειώσει ακόμα.Από δευτέρα θα πάω να ρωτήσω σε αντιπροσωπία τιμή και διαθεσιμότητα.
Μανώλη το τημόνι σου εσένα είναι με το καπάκι η το χαρακτό??/

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
08-03-13, 01:19
kosta θα το δω το πρωί και θα σου πώ.Παίζει ρόλο στο τι ανταλλακτικά θα χρειαστώ?

kostas auris
08-03-13, 20:09
kosta θα το δω το πρωί και θα σου πώ.Παίζει ρόλο στο τι ανταλλακτικά θα χρειαστώ?
Κανένα..Απο περιέργεια ρωτησα..

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
09-03-13, 14:56
edessaios μήπως οι κωδικοί είναι για το pro f/l κάποιο μου είπε τους παρακάτω

switch,speed control main (μοχλός) : 84632-0F010
wire,cruise switch (καλώδιο) : 84633-05010

Edessaios
09-03-13, 16:07
Ισως να είναι, απλώς αυτούς που σου έγραψα υπήρχαν στο αρχικό ποστ και μπορεί να είναι για pro facelift. Αν αυτός που σου τους έδωσε, έχει πάρει τα εξαρτήματα, τα τοποθέτησε και λειτουργούν κανονικά σε facelift, πάρε κι εσύ αυτά.

kostas auris
09-03-13, 20:00
Ποια η τιμή τελικά για αυτα τα δύο???Ξέρει κανείς??

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
09-03-13, 20:12
Την Δευτέρα θα πάω να ρωτήσω.Θα μάθω τιμή και θα το ποστάρω.Ελπίζω να έχει ημερομηνία παράδοσης μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται....

kostas auris
09-03-13, 22:59
Τελικά Μανώλη είναι με καπάκι η χωρίς εσένα??
Αν δεν έχει καπάκι και είναι χαραγμένο τι θα κάνεις τότε??Γιατι διαβασα σε ποιο παλία πόστ οτι η χλαραξη δεν φτάνει..

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
10-03-13, 13:41
Καπάκι είναι χωρίς τρύπα και χάραξη.

kostas auris
07-04-13, 12:30
Καπάκι είναι χωρίς τρύπα και χάραξη.
Τελικά Μανώλη το έβαλες το cruise control??

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
08-04-13, 10:40
Κώστα ειλικρινά δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα....Ελπίζω προς το τέλος της βδομάδας να το προχωρήσω....

kostas auris
30-04-13, 15:28
Αν πρέπει να αλλάξεις το πλαστικό πίσω απο το τιμόνι,και να βάλεις αυτό που εχει την τρύπα θα πρέπει να βγάλεις και το τιμόνι,Οπότε και των αερώσακο..Αν ξεκουμπώσεις την φύσα του,και στο τελος μόλις την ξανα βάλεις αφού εχεις τελειώση θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα????

Edessaios
30-04-13, 17:02
Όχι αρκεί για ασφάλεια να έχεις βγάλει τον πόλο της μπαταρίας για να μην έχει ρεύματα.

kostas auris
11-05-13, 10:29
Στην τελευταία ενημέρωση του EPC, το καπάκι βγαίνει χωριστά σαν ανταλλακτικό (βλέπε φωτογραφία) και ο κωδικός του είναι 45184-02150-Β0.
Αυτός ο κωδικός είναι για το Auris??

kostas auris
11-05-13, 14:06
Κάνει τελικά..Και δουλεύει άψογα.....
:jumpers

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
12-05-13, 11:11
Το έβαλες Κώστα?Εμένα από Τρίτη Τετάρτη θα με κάνει μάγκα ο Φάνης....Χρησιμοποίησες σπιράλ αερόσακου?

kostas auris
12-05-13, 12:07
Το έβαλες Κώστα?Εμένα από Τρίτη Τετάρτη θα με κάνει μάγκα ο Φάνης....Χρησιμοποίησες σπιράλ αερόσακου?
Ποιο σπιράλ????Τα πήρα απο την αντιπροσωπία και το πλαστικό κάλυμμα με την τρύπα στο πλάι και τα πέρασα..Απλα έβγαλα και των αερόσακο για να μπορέσω να βγάλω το τιμόνι..Δουλεύει άψογα και είναι πολύ γαμ@τ@!!!!!

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
13-05-13, 08:30
Έχει κωδικό για το καπάκι?

kostas auris
13-05-13, 11:05
Έχει κωδικό για το καπάκι?
45184-02150-Β0 .Αυτός είναι ο κωδικός Μανώλη, απο το πλαστικό κάλυμμα του τιμονιού με τρύπα..

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
18-05-13, 12:56
Τον έβαλα και εγώ τον πιλότο,με την βοήθεια του Φάνη!!!Τον έχεις χρησιμοποιήσει καθόλου?Εγώ ίσα που το δοκίμασα σε μία ευθεία...

kostas auris
18-05-13, 13:45
Τον έβαλα και εγώ τον πιλότο,με την βοήθεια του Φάνη!!!Τον έχεις χρησιμοποιήσει καθόλου?Εγώ ίσα που το δοκίμασα σε μία ευθεία...
Με γιές!!!!Και εγώ το ήδιο Μανώλη..Απο 40 km/h και πάνω δουελεύει...Πως σου φένεται?

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
18-05-13, 14:14
Πολύ καλό αν και ακόμα νιώθω λίγο ''άβολα'' από την άποψη ότι δεν έχω συνηθίσει την αίσθηση να μην έχω τον έλεγχο στο πετάλι...Αλλά είναι θέμα εξοικείωσες και συνήθειας πιστεύω....Εγώ το δοκίμασα με πέμπτη αν θυμάμαι καλά και δούλεψε...Πάτησα τον μοχλό προς τα κάτω για λίγο και αποθήκευσε την ταχύτητα,μετά πάτησα λίγο προς τα πάνω να τσεκάρω πως επιταχύνει και όλα οκ.Το cancel πιστεύω το απενεργοποιεί.Ενώ δεν ξέρω (1)τι κάνει το reset που γράφει στο πατημένο για λίγο προς τα πάνω και (2) αν έχει πχ με 1 χτύπημα προς τα πάνω=5 χλμ ή κάτι τέτοιο.Είναι δηλαδή μόνο όσο δώσεις εσύ ή έχει και πρόγραμμα με κάμποσες κινήσεις τόσα χλμ....Το λέω επειδή το έχω δει σε άλλα αυτοκίνητα να δουλεύει έτσι.

Πιστεύω σε πορεία με πιλότο αν επιταχύνει με το πετάλι πχ από τα 100 στα 120 πατάς reset και βάζει στην μνήμη το 120....ή κάτι τέτοιο?

kostas auris
18-05-13, 15:32
Πιστεύω σε πορεία με πιλότο αν επιταχύνει με το πετάλι πχ από τα 100 στα 120 πατάς reset και βάζει στην μνήμη το 120....ή κάτι τέτοιο?
Το επαναφέρει στη ταχύτητα που ήταν τελευταία φορα ρυθμισμένο..

deme
17-12-13, 21:56
Παιδιά καλησπέρα. Αφού διάβασα όλα τα posts για το θέμα, αποφάσισα να προχωρήσω κι εγώ στη εγκατάστασή του. Απλώς τρείς ερωτησούλες έχω:

1. Ο κωδικός 45184-02150-Β0 αφορά το πλαστικό που "αγκαλιάζει" όλο το τιμόνι κάτω, ενώ ο κωδικός 45186-12010-B0, που είχε αναφερθεί στην αρχή, αφορά το μικρό πλαστικό που μπαίνει δεξιά του τιμονιού αν υπάρχει ήδη καπάκι;

2. Ρώτησα για τα ανταλακτικά σε αντιπροσωπία και μου είπανε σύνολο γύρω στα 170 Ε περίπου. Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν όντως είναι τόσο ή ισχύει το 125 Ε που είχε αναφερθεί στην αρχή και με κοροϊδεύουνε;

3. Αν γίνεται μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που μπορώ να τα βρώ πιό φθηνά ή είναι fix οι τιμές;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!! ;-)

kostas auris
19-12-13, 15:15
Παιδιά καλησπέρα. Αφού διάβασα όλα τα posts για το θέμα, αποφάσισα να προχωρήσω κι εγώ στη εγκατάστασή του. Απλώς τρείς ερωτησούλες έχω:

1. Ο κωδικός 45184-02150-Β0 αφορά το πλαστικό που "αγκαλιάζει" όλο το τιμόνι κάτω, ενώ ο κωδικός 45186-12010-B0, που είχε αναφερθεί στην αρχή, αφορά το μικρό πλαστικό που μπαίνει δεξιά του τιμονιού αν υπάρχει ήδη καπάκι;

2. Ρώτησα για τα ανταλακτικά σε αντιπροσωπία και μου είπανε σύνολο γύρω στα 170 Ε περίπου. Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν όντως είναι τόσο ή ισχύει το 125 Ε που είχε αναφερθεί στην αρχή και με κοροϊδεύουνε;

3. Αν γίνεται μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που μπορώ να τα βρώ πιό φθηνά ή είναι fix οι τιμές;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!! ;-)
84633-48020 (Καλώδιο)
84632-34011 (Λεβιές)
90159-50199 (Βίδες)
45184-02150-Β0 (Πλαστικό Τιμονιού με τρύπα,αν δεν εχει ήδη)

Αυτή είναι οι όλοι η κωδική αγόρι..Με το πλαστικό τιμονιού θα πάει στα 145..Τουλάχιστον τόσο τα πείρα εγω..

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
20-12-13, 16:42
Γνώμη μου μην πάρεις το πλαστικό του τιμονιού που έχει νομίζω 50 ευρά,τρύπα το δικό σου με ένα drimel και είσαι κούκλος....Βρές πρώτα ηλεκτρολόγο να στο περάσει και μετά προχώρα στις αγορές.οι τιμές είναι σχεδόν fix δεν θα βρεις Ελλάδα πχ 50 ευρώ διαφορά...

kostas auris
21-12-13, 10:09
Γνώμη μου μην πάρεις το πλαστικό του τιμονιού που έχει νομίζω 50 ευρά,τρύπα το δικό σου με ένα drimel και είσαι κούκλος....Βρές πρώτα ηλεκτρολόγο να στο περάσει και μετά προχώρα στις αγορές.οι τιμές είναι σχεδόν fix δεν θα βρεις Ελλάδα πχ 50 ευρώ διαφορά...
30 έχει το πλαστικό Μανώλη..

deme
23-12-13, 00:38
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Το τιμόνι δεν έχει ούτε τρύπα ούτε καπάκι. Δεν έχω πρόβλημα να το τρυπήσω με προσοχή, εχω ήδη παραγγέιλει εργαλειακι. Απλά αν υπάρχει έτοιμο το πλαστικό (και αλλάζει φυσικά) θα προτιμήσω να το πάρω. Το θέμα είναι ότι δεν ξεκαθάρισα ακόμη αν ο κωδικός 45184-02150-Β0 είναι το πλαστικό κάτω απο το τιμόνι. Αν είναι αυτο, με τρύπα, λογικά θα πρέπει να πάρω και το μικρό καπακάκι (45186-12010-B0) με την τρυπα για να βγαίνει ο λεβιές. Σωστά τα χω στο μυαλό μου ή το πλαστικό 45184-02150-Β0 έχει μικρή τρύπα που ίσα ίσα βγαίνει ο λεβιές ? Δεν ξέρω αν μπορώ να το ξεκαθαρίσω και σε καμια αντιπροσωπία...

neoklis
23-12-13, 08:41
αχ όνειρα όνειρα που πήγανε χαμένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ανάθεμα την ντίζα:yell

PeterIoannou
23-12-13, 22:02
Να το χαίρεσαι που έχεις ντίζα...
Όταν οδηγήσεις "κλασσικό" ηλεκτρόγκαζο, θα καταλάβεις...

kostas auris
24-12-13, 09:07
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Το τιμόνι δεν έχει ούτε τρύπα ούτε καπάκι. Δεν έχω πρόβλημα να το τρυπήσω με προσοχή, εχω ήδη παραγγέιλει εργαλειακι. Απλά αν υπάρχει έτοιμο το πλαστικό (και αλλάζει φυσικά) θα προτιμήσω να το πάρω. Το θέμα είναι ότι δεν ξεκαθάρισα ακόμη αν ο κωδικός 45184-02150-Β0 είναι το πλαστικό κάτω απο το τιμόνι. Αν είναι αυτο, με τρύπα, λογικά θα πρέπει να πάρω και το μικρό καπακάκι (45186-12010-B0) με την τρυπα για να βγαίνει ο λεβιές. Σωστά τα χω στο μυαλό μου ή το πλαστικό 45184-02150-Β0 έχει μικρή τρύπα που ίσα ίσα βγαίνει ο λεβιές ? Δεν ξέρω αν μπορώ να το ξεκαθαρίσω και σε καμια αντιπροσωπία...
84633-48020 (Καλώδιο)
84632-34011 (Λεβιές)
90159-50199 (Βίδες)
45184-02150-Β0 (Πλαστικό Τιμονιού με τρύπα)

Είναι ποιο μεγάλη η τρύπα..Exει χάραξη επάνω στο πλαστικό..Σκέψου το πλαστικό στο οποίο θα λείπει το κομμάτι της χάραξης..

isidorosss
22-01-14, 00:20
Καλησπέρα,
Δοκίμασα το 2009 που αγόρασα το Auris με μηχανικό σε αντιπροσωπεία toyota στη Βόρεια Ελλάδα να εγκαταστήσω το cruise control και ενώ υπάρχει η φύσα, το ηλεκτρόγκαζο, η ένδειξη, το cruise control δεν λειτούργησε! Το κάναμε βόλτα μαζί μήπως χρειαζόταν να πιάσει κάποια χιλιόμετρα. Πούλησα τα υλικά σε άλλο παλικάρι που πήγε στην αντιπροσωπεία να το εγκαταστήσει σε 1600 όπου λειτουργεί. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ή Α) δεν το αναγνωρίζει ο εγκέφαλος ή Β) δεν υπάρχει η ανάλογη καλωδίωση από τη φύσα στον εγκέφαλο.
Το 1,33 έχει το 1NRFE κινητήρα.
Το ψάχνω χρόνια στο internet χωρίς αποτέλεσμα.
Δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζεται στο 1600 και να μην υποστηρίζεται στο 1,33 που έχει τα ίδια ηλεκτρολογικά. Απαράδεκτη η Toyota που δεν μπορεί να το εγκαταστήσει αν και η αντιπροσωπεία είναι εξυπηρετική.
Αν κάποιος βρήκε/βρει λύση να το γράψει.

thanos4321
10-02-14, 19:53
ΧΑΙΡΕΤΑΙ..ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΧΡΗΣΤΗ isidorosss..

ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ 1.33 ΤΟΥ 06/2009 ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ C.C... EXΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ VSC/TRC; ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ..

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΛΙΚΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΛΚ...ΕΙΧΑΤΕ ΕΛΕΞΕΙ ΠΡΙΝ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΟΘΗΚΗ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΣΗ, ΤΟΤΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ C.C...;;;

ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ...

ΙΣΩΣ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ...

thanos4321
12-02-14, 15:00
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ " isidorosss " ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ..

ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΩΛΗΣΕΣ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ TOY CRUISE CONTROL , ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ AURIS..,
ΗΤΑΝ TOYOTA AURIS 1.6 DUAL VVTI( 124 HP ) Ή TOYOTA AURIS 1.6 VALVEMATIC ( 132 HP );;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Edessaios
12-02-14, 22:30
thanos4321 (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=10862) διόρθωσε τα ποστ σου και από εδώ και πέρα γράφε μόνο με μικρούς χαρακτήρες!!!!

isidorosss
24-09-14, 12:08
ΧΑΙΡΕΤΑΙ..ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΧΡΗΣΤΗ isidorosss..

ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ 1.33 ΤΟΥ 06/2009 ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ C.C... EXΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ VSC/TRC; ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ..

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΛΙΚΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΛΚ...ΕΙΧΑΤΕ ΕΛΕΞΕΙ ΠΡΙΝ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΟΘΗΚΗ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΣΗ, ΤΟΤΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ C.C...;;;

ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ...

ΙΣΩΣ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ...

Θάνο δεν έψαξα τις ασφάλειες. Μόλις βρω χρόνο θα το κάνω. Βρήκες εσύ τίποτα; Επίσης αυτός που αγόρασε τα ανταλλακτικά ήρθε συστημένος από την αντιπροσωπεία. Δεν ξέρω τι auris είχε. Από ebay ξανααγόρασα τα ανταλλακτικά πολύ φτηνά για να ξανασχοληθώ όταν έχω χρόνο.

_nicolas_
21-05-15, 22:35
84633-48020 (Καλώδιο)
84632-34011 (Λεβιές)
90159-50199 (Βίδες)

http://www.ebay.com/itm/New-Turn-Signal-Cruise-Control-Switch-84632-34011-For-Toyota-Camry-Corolla-Lexus-/371315703554?fits=Make%3AToyota&hash=item567423ff02&vxp=mtr

Παιδιά είναι το ίδιο ? Οι 3 κωδικοί τις Toyota σε ένα ??
Μπορεί να το επιβεβαίωση κάποιος ?

kostas auris
22-05-15, 00:18
84633-48020 (Καλώδιο)
84632-34011 (Λεβιές)
90159-50199 (Βίδες)

http://www.ebay.com/itm/New-Turn-Signal-Cruise-Control-Switch-84632-34011-For-Toyota-Camry-Corolla-Lexus-/371315703554?fits=Make%3AToyota&hash=item567423ff02&vxp=mtr

Παιδιά είναι το ίδιο ? Οι 3 κωδικοί τις Toyota σε ένα ??
Μπορεί να το επιβεβαίωση κάποιος ?
84633-48020 (Καλώδιο)
84632-34011 (Λεβιές)
90159-50199 (Βίδες)
45184-02150-Β0 (Πλαστικό Τιμονιού με τρύπα

Ταιριάζουν απόλυτα..ίδιοι κωδικοί είναι..

_nicolas_
08-06-15, 22:48
84633-48020 (Καλώδιο)
84632-34011 (Λεβιές)
90159-50199 (Βίδες)

http://www.ebay.com/itm/New-Turn-Signal-Cruise-Control-Switch-84632-34011-For-Toyota-Camry-Corolla-Lexus-/371315703554?fits=Make%3AToyota&hash=item567423ff02&vxp=mtr (http://www.ebay.com/itm/New-Turn-Signal-Cruise-Control-Switch-84632-34011-For-Toyota-Camry-Corolla-Lexus-/371315703554?fits=Make%3AToyota&hash=item567423ff02&vxp=mtr)

Παιδιά είναι το ίδιο ? Οι 3 κωδικοί τις Toyota σε ένα ??
Μπορεί να το επιβεβαίωση κάποιος ?

Επιβεβαιώνω εγώ ότι το cruise control δουλεύει μια χαρά, το έχω λιώσει στις δοκιμές και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Συνολικό κόστος 16 ευρώ, το ίδιο ακριβός με της ΤΟΥΟΤΑ είναι, όποιος δεν θέλει να τα σκάσει στην αντιπροσωπία το παίρνει από τον κινέζο.
Για να μην παρεξηγηθώ, δίνω απλά μια εναλλακτική πρόταση με μικρότερο κόστος, ο καθένας κάνει την επιλογή του.

kostas auris
20-07-15, 20:05
Επιτέλους μόλις ηρθε και το πλαστικό κάλυμμα απο το τιμόνι!!!!!!

ZF1986
31-10-15, 14:05
Καλησπέρα,

Έχω ένα toyota auris 1.33 με κινητήρα NRE150L-AHFNKW. Θα ήθελα να κανω μερικές ερωτήσεις.

1ον: Στο αγγκλικό forum μου είπε κάποιος ότι σε auris 1.33 δεν γίνεται να βάλεις cruise control επειδή μπορεί μεν να έχει την κατάλλλη υποδοχή όμως χρειάζεται εξωτερικό box έτσι ώστε όταν πατάς συμπλέκτη ή φρένο να ακυρώνει το cc και να μπορεί να το αναγνωρίζει ο car computer. Επίσης, στο δικό μου auris 1.33 δεν υπάρχει η σχετική λυχνία "CRUISE" στον πίνκα οργάνων. Άρα μπορώ να βάλω ή όχι cc;

2ον: Τα κινέζικα cc των 18€ στο ebay ή στο aliexpress κατά πόσο μπορεί να είναι ασφαλή; Μπορεί να είναι φθηνά αλλά αν κλειδώσουν και δεν απενεργοποιούνται ή αν φθαρούν τα καλώδια και γίνει βραχυκύκλωμα; Πρόκειται για θέματα ασφάλειας-ζωής!!

3ον: Θέλω να βάλω φώτα ημέρας και συγκεκριμένα τα Phillips DRL 9 Daytime αλλά σύμφωνα με τους ευρωπαϊκούς κανονισμούς πρέπει τα led να απέχουν μεταξύ τους τουλάχιστον 60cm. Στο auris δεν υπάρχει τέτοια απόσταση. Μιλάω πάντα για τοποθέτηση μπροστά στη μάσκα όχι κάτω από τους προβολείς ομίχλης. Επίσης, γνωρίζει κανένας αν πωλούνται κάπου Halo Headlights ή Angel Lights προβολείς για auris; Εγώ δεν βρήκα τίποτα, ούτε στο εξωτερικό.

DimChem
11-01-18, 03:37
Χαιρετώ όλο τον κόσμο.
Ξέρουμε τελικά ακριβώς τι χρειάζεται η Ε12 ( 1.6 facelift) για την εγκατάσταση του Cruise control, πέραν του διακόπτη, καλωδίου κλπ;;;

Fanis
11-01-18, 10:01
τιμονι με διακοπτη , σπιραλ τιμονιου , εγκεφαλο , καλωδιωση ταμπλω , διακοπτη στο συμπλεκτη , και εισαι ετοιμος ..

το ειχα κανει στη δικια μου πριν πολλα χρονια και ειχα βαλει και TRC ..

παρα πολυ δουλεια και πολυ πολυ ακριβα ..

DimChem
11-01-18, 18:36
Κατατοπιστικοτατος!!! Ευχαριστώ πολύ Φάνη!

atevagge1983
25-04-18, 15:48
Καλησπερα παιδια . εχω το Avensis 09, 1,8 lt σειριακο κιβ. Διαβασα τα παντα για αυτην την πατεντα αλλα πουθενα δεν βρηκα αν γιαavensis αν γινεται.
Πηρα στην αρχη σε αντιπροσωπεια και μου ειπαν δε γινεται.
Κατι ομως με ετρωγε. . Ετσι πηρα την αποφαση.
Παρειγγειλα απο ebay τον διακοπτη cc με 7-8 ευρω.
Επειτα πηγα σε ενα συνεργειο για να ανοιξω το τιμονι γιατι δεν ειχε βιδα οπως εβγαλα τα καπακια αλλα κατι αλλα ελλασματα.
Οταν το ανοιξα συνδεσα τον διακοπτη στην υποδοχη και επειτα εκλεισα το τιμονι και εφυγα για δοκιμη στην εγνατια.
Το αποτελεσμα..;


Δουλευει αψογα....Σαν εργοστασιακο. Εκανα και μια τρυπα στο καπακι και ουτε διακρινεις οτι ειναι εχτρα.



Και ολα αυτα με 7 ευρω διακοπτη και 5 ευρω στο συνεργειο να με ανοιξουν το τιμονι