PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι διαφορά θα δώ αλλάζοντας το τελικό φίλτρο;


GreekBoy
04-01-09, 18:15
Πώς επιδρά σε:

1) Απόκριση;

2) Επιδόσεις;

3) Κατανάλωση;

Τι άλλο θα προτείνατε; θέλω διακριτικές αλλαγές και όχι του στύλ βάλε turbo ή άλλαξε εξάτμιση κτλ. Δεν θέλω να χαλάσει ο 'μαμά' χαρακτήρας πολύ.

Nick-K
04-01-09, 20:38
Θα δεις 70-80€ να φεύγουν από την τσέπη σου.. Λίγο δύσκολο να δεις αλλαγή σε επιδώσεις. Στην κατανάλωση ίσως δεις να αυξηθεί ελάχιστο.

Εγώ πάντως δεν είδα που δοκίμασα στο μαμά φιλτροκούτι. :)

GreekBoy
04-01-09, 20:45
Ίσουν σαφής και περιεκτικός, παρακαλώ τους Moderators να το κάνουν lock :mrgreen:

Θα δεις 70-80€ να φεύγουν από την τσέπη σου.. Λίγο δύσκολο να δεις αλλαγή σε επιδώσεις. Στην κατανάλωση ίσως δεις να αυξηθεί ελάχιστο.

Εγώ πάντως δεν είδα που δοκίμασα στο μαμά φιλτροκούτι. :)

diafanh-psyxh
04-01-09, 20:47
τελικό καζανάκι ή φίλτρο αέρα θέλεις να βάλεις?μπερδεύτικα όπως το έχεις διατυπώσει.με το ελεύθερο φιλτράκι μέσα στο φιλτροκούτι δεν νομίζω να δεις διαφορά στη κατανάλωση.μόνο με τη φιλτροχωάνη και μόνο επειδή θα πατάς το γκάζι τέρμα για να την ακους.:p.

toyota mania
04-01-09, 21:48
Μονο εσυ θα το διαπιστωσεις.Καθε αυτοκινητο ειναι διαφορετικο.Θα πρεπει να σου απαντηση μονο κατοχος, ιδιου αυτοκινητου με εσενα και οχι γενικολογιες.
Με ενα πανελ και ενα επωνυμο τελικο δεν χαλαει ο μαμα χαρακτηρας.Ειναι οτι πιο light μπορεις να κανεις.Μαλιστα επιβαλεται.Τα καινουργια αυτοκινητα ειναι απελπιστικα αθορυβα.Στο yaris, μονο το στροφομετρο μαρτυραει οτι δουλευει.

GreekBoy
04-01-09, 22:16
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν με νοιάζουν τόσο πολύ οι επιδόσεις. Πιο πολύ η απόκριση στις χαμηλές στροφές (τράβηγμα) που γενικά υστερεί λίγο