PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβος στην οπισθεν


gtsoum
22-12-08, 16:35
Καλησπερα σας , εχω ενα auris 1.6 και οταν βαζω οπισθεν και παταω φρενο ακουω ενα θορυβο (κυριως οταν ειναι κρυο).Διαφερει αρκετα απο σφυριγμα των δισκοφρενων γιατι ειναι πιο εντονος και "μπασος" ο θορυβος. Ξερει κανεις περι τινος προκεται? Ευχαριστω

madvinegar
22-12-08, 16:53
Αφου εχεις εγγυηση, το καλυτερο ειναι να το πας στην αντιπροσωπία να το κοιταξουν και ό,τι χρειάζεται αλλαγη να στο αλλάξουν.

Μπορεί να ακουσεις 100 γνωμες εδωπέρα αλλά εφόσον δεν ειμαστε μπροστα να το δουμε και να το ακουσουμε, όλες θα ειναι κατα προσέγγιση.

Από την αλλη, δεν λεει να πειράξεις κατι μονος σου, εφοσον εχεις εγγυηση.

Το περιεργο ειναι οτι στο κάνει μονο στην οπισθεν...

nikosauris
24-12-08, 16:27
[quote=gtsoum;322283]Καλησπερα σας , εχω ενα auris 1.6 και οταν βαζω οπισθεν και παταω φρενο ακουω ενα θορυβο (κυριως οταν ειναι κρυο).Διαφερει αρκετα απο σφυριγμα των δισκοφρενων γιατι ειναι πιο εντονος και "μπασος" ο θορυβος. Ξερει κανεις περι τινος προκεται? Ευχαριστω[/quote
τον ιδιο θορυβο εχω και εγω και εχω 29000 κμ και δεν εχει φυγει ακομα.διαβασα σε αλλο φορουμ οτι πηγαινεις και σου αλλαζουν τα τακακια αλλα τα καινουργια τακακια ειναι χαλια και δεν πιανουν τοσο καλα οσο τα μαμα,γιαυτο και εγω δεν τα αλλαξα ακομα

madvinegar
24-12-08, 16:28
Αν εχουν προβλημα τα τακακια... γιατι να το κανει μονο στην οπισθεν?

nikosauris
24-12-08, 16:38
Αν εχουν προβλημα τα τακακια... γιατι να το κανει μονο στην οπισθεν?
τα τακακια ειναι και οι δισκοπλακες και στα αλλαζουν και τα δυο αν θυμαμαι καλα.και λεει οτι εχει ερθει εγκυκλιος να αλλαχτουν οι πισω δισκοπλακες μαζι με τακακια.γιατι ακουστε τι λεει ενας.κατεβαστε το παραθυρο τερμα την νυχτα και χαμηλωστε τερμα την μουσικη και θα ακουσετε ενα θορυβο απο πισω σαν να τριβονται τΑ τακακια επανω στις δισκοπλακες και ετσι ειναι.το ακουω και εγω αυτο τον θορυβο

Fanis
24-12-08, 18:16
μια ερωτηση τι ζαντες εχεις βαλει ????

αν εχεις βαλει 17αρες ή μεγαλυτερες μην πας στην αντιπρωσοπεια και παραπονιεσε για το σασμαν ,γιατι θα σου πουνε οτι λογω ζαντων εχεις χασει την εγγυηση στο συγγεκριμενο μηχανικο μερος .

αν εχεις τις μαμα τις βαζεις και πας στην αντιπρωσοπεια αλλιως κατι θα σου βρουμε να βαλεις για να πας.

gtsoum
30-12-08, 10:35
τα τακακια ειναι και οι δισκοπλακες και στα αλλαζουν και τα δυο αν θυμαμαι καλα.και λεει οτι εχει ερθει εγκυκλιος να αλλαχτουν οι πισω δισκοπλακες μαζι με τακακια.γιατι ακουστε τι λεει ενας.κατεβαστε το παραθυρο τερμα την νυχτα και χαμηλωστε τερμα την μουσικη και θα ακουσετε ενα θορυβο απο πισω σαν να τριβονται τΑ τακακια επανω στις δισκοπλακες και ετσι ειναι.το ακουω και εγω αυτο τον θορυβο

καλημερα και απο εμενα. νικο οντως εχεις δικιο, ακουγεται οπως τα λες. Σε αντιπροσωπεια που ρωτησα τηλεφωνικα, μου ειπαν πως ειναι τα τακακια και θελουν αλλαγη. Τα καινουργια γιατι να μην ειναι τοσο καλα? φανταζομαι οτι θα τα αλλαζουν με τα ιδια τακακια :question αυτο που μου κανει εντυπαωση παντως ειναι οτι δεν κανει θορυβο καθε φορα που εχω οπισθεν αλλα οποτε νομιζει αυτο.... δεν μας τα λεει καλα η toyota ...

ALIEN-3-
30-12-08, 22:33
Εμένα δεν μου το κάνει πάντως το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές .Μήπως έχουν στραβώσει οι δίσκοι σας? το λεω γιατί πολύ κάνουν το λάθος ενώ είναι ζεστά να τα πλένουν με τα πιεστικά......

nikosauris
02-01-09, 05:19
καλημερα και απο εμενα. νικο οντως εχεις δικιο, ακουγεται οπως τα λες. Σε αντιπροσωπεια που ρωτησα τηλεφωνικα, μου ειπαν πως ειναι τα τακακια και θελουν αλλαγη. Τα καινουργια γιατι να μην ειναι τοσο καλα? φανταζομαι οτι θα τα αλλαζουν με τα ιδια τακακια :question αυτο που μου κανει εντυπαωση παντως ειναι οτι δεν κανει θορυβο καθε φορα που εχω οπισθεν αλλα οποτε νομιζει αυτο.... δεν μας τα λεει καλα η toyota ...
εγω γιαυτο δεν τα αλλαζω φιλε μου.γιατι δεν ειναι ταιδια.ειναι πολυ χειροτερα τα καινουργια.
αλλα μου σπαει τα νευρα στο παρκαρισμα νομιζεις και εχει ταμπουρα πισω

Sik13
06-01-09, 23:33
Καλησπέρα παιδία και καλώς σας βρήκα!
Είμαι κάτοχος του Auris 1.6 και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που αναφέρετε παραπάνω!

Επίσης να σας ευχηθώ καλή χρονιά!

diafanh-psyxh
07-01-09, 00:24
καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε μου.εύχομαι να βρεθεί λύση στο πρόβλημά σας σύντομα.

manolisaurisd4d
29-03-09, 02:40
εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα δεν το κάνει πάντα (εχω το 1.4 d4d), και επειδή ειμαι σε αντιπροσωπεία ΤΟΥΟΤΑ στην Ρόδο, σας ενημερωνω οτι ήρθε τεχνικη ενημέρωση και αλλάζονται οι πισω βάσεις στις δαγκάνες. Εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα, το δοκιμάσαμε σε ενα άλλο, αλλά τίποτα συνεχίζει τα ίδια, οπότε αναμένουμε οδηγίες.

auristte
31-03-09, 19:28
Στο δικό μου οταν βάζω όπισθεν ακουγέται κάτι σαν τρίξιμο απο πίσω χωρίς να έχω πατήσει φρένο.. Βέβαια στο service με είπαν ότι δεν ακούγεται τίποτα, ίσως επειδή καθάρισαν τα φρένα, αλλά το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε! manolisaurisd4d θα μα ειδοποιήσουν για την αλλαγή στις δαγκάνες ή πρέπει να το απαιτήσουμε?

nipponpower
31-03-09, 20:42
Χαχαχα. Και εγω εχω το ιδιο προβλημα.

Ακουγεται οταν το αμαξι κινειται με την οπισθεν ειτε εχεις οπισθεν στο σασμαν ειτε νεκρο. Πρεπει να οφειλεται στο οτι οταν πεφτει το πιο πολυ βαρος του αυτοκινητου στο πισω μερος και τα πισω φρενα πρεπει να δεχτουν το μεγαλυτερο φορτιο τοτε παραπονιουνται. Η δαγκανες ή τακακια θα ειναι. Αυριο θα παω στην αντιπροσωπια και θα ρωτησω και για αυτο το θεμα και για για το θορυβο στην κολωνα του τιμονιου κυριως στο ξεπαρκαρισμα.
Θα ποσταρω μολις εχω νεοτερα.

nipponpower
01-04-09, 15:39
Πηγα τελικα σημερα και μου ειπαν πως θελουν αλλαγη οι βασεις απο τις πισω δαγκανες. Θα μου τις αλλαξουν κανονικα μεσα στην εγγυση. Πρεπει να ειναι συνηθισμενο προβλημα απο οτι καταλαβα.

auristte
01-04-09, 22:58
Πηγα τελικα σημερα και μου ειπαν πως θελουν αλλαγη οι βασεις απο τις πισω δαγκανες. Θα μου τις αλλαξουν κανονικα μεσα στην εγγυση. Πρεπει να ειναι συνηθισμενο προβλημα απο οτι καταλαβα.

Το δοκιμάσαν και ακουσαν το θόρυβο η απλά τους είπες?

nipponpower
02-04-09, 00:29
Το δοκιμασε. Αφησε τα αμαξι να τσουλαει προς τα πισω, πατησε φρενο και αρχισαν να βουιζουν τα πισω φρενα οποτε μου ειπε πως θελουν αλλαγη.

Vandred
02-04-09, 18:19
Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα παιδιά και όταν το είχα πάει πριν καιρό μου είπε πως μάλλον είναι τα τακάκια γιατί αλλάζουν θέση... :blowup

Πήγα σήμερα του είπα πως το πρόβλημα είναι στις βάσεις απο τις πίσω δαγκάνες και μου είπε πως θα το κοιτάξει και θα δούμε τι θα κάνουμε.

aurisak
02-04-09, 22:36
Καλησπέρα κι από μένα παιδιά. Εγώ όταν κάνω όπισθεν (auris 1,6) και είμαι σε κατηφορικό δρόμο, ακούω ένα τακ από μπροστα, μόλις αφήσω το φρένο και πατήσω το γκάζι. Στην αντιπροσωπεία που το πήγα και το άκουσαν μου είπαν πως είναι τα τακάκια. Για να είμαι ειλικρινής δεν με έπεισαν. Αν ήταν τα τακάκια, δεν θα έπρεπε να το κάνει και στην εμπρός κίνηση; Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό;

auristte
03-04-09, 21:14
Πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία και μου άλλαξαν τα τακάκια. Μέχρι τώρα όλα καλά με την όπισθεν, δεν ακούγεται ο θόρυβος. Ο καιρός θα δείξει..

manolisaurisd4d
04-04-09, 17:17
αλλάζνται μόνο σε κάποια μοντέλα, πήγαινε να δείς αν το δικό σου είναι μεσα στα συγκεκριμνα πλαισια

Garazakias
05-04-09, 13:16
σε εμενα μου εβαλαν μια "παστα" και απο τοτε δεν ξανακουσα θορυβο απο τακακια. το ακουω μονο μερικες φορες οταν ειναι οι δισκοπλακες βρεγμενες!

nipponpower
09-04-09, 18:47
Πηγα σημερα στην Toyota και μου αλλαξαν τις βασεις απο τις πισω δαγκανες. Δεν ακουγεται ο θορυβος τωρα πια. Το μονο που δεν ξερω ειναι αν χρειαζεται να κανουν εξαερωση στα φρενα απο την στιγμη που βγηκαν εντελως τα πισω τακακια και οι δαγκανες. Ξερει καποιος να απαντησει αν χρειαζεται εξαερωση ή αν του εκαναν εξαερωση οταν αλλαξε τις πισω βασεις απο τις δαγκανες λογω του προβληματος ?

ALIEN-3-
09-04-09, 21:41
Πηγα σημερα στην Toyota και μου αλλαξαν τις βασεις απο τις πισω δαγκανες. Δεν ακουγεται ο θορυβος τωρα πια. Το μονο που δεν ξερω ειναι αν χρειαζεται να κανουν εξαερωση στα φρενα απο την στιγμη που βγηκαν εντελως τα πισω τακακια και οι δαγκανες. Ξερει καποιος να απαντησει αν χρειαζεται εξαερωση ή αν του εκαναν εξαερωση οταν αλλαξε τις πισω βασεις απο τις δαγκανες λογω του προβληματος ?
Άμα σου ξεβίδωσαν τα σωληνάκια από τις δαγκάνες και άφησαν το υγρό να φύγει τόσο ώστε να πάρει αέρα τότε χρειάζεται αλλά ότι και να ήθελε λογικά στο κάνανε

nipponpower
10-04-09, 05:27
Οχι ευτυχως δεν αφησαν υγρο να φυγει. Αρα δεν θα χρειαζεται εξαερωση. Παλι καλα γιατι ποιος ξανατρεχει στην αντιπροσωπια...

slobs
14-04-09, 23:21
Καλησπερα παιδια!!!
Το συγκεκριμένο το εχω παρατηρήσει και εγω... αλλα εχω αλλάξει ζαντες ειχα τασι πριν...
Σε επισκεψη που ειχα κανει στον πασπαλιαρη στην Λ. Αθηνων γιατι ειχα θεμα με τα μπροστα τακακια μου τα αλλαξαν, λογικα αν ειχαν προβλημα και τα πισω δεν θα μου τα αλλαζανε.
Επισης εμενα μου ειπαν οτι ειχε βγει οδηγια απο την toyota για τα μπροστα τακακια να αλλαξουν στα auris 1.6. Την ενημερωσηκαι για τα πισω τακακια και δισκοπλακες δεν μου ειπαν τιποτα??? εχει βγει καιρο η οδηγια?