PDA

Επιστροφή στο Forum : Auris 1.6 Valvematic 132hp


mger
06-12-08, 12:19
καλημερα σε ολους,καπου πηρε το ματι μου πως τελος 2009 θα κυκλοφορησει auris 1.6 132αλογακια !! ξερετε κατι ? αληθευει ?? θα ειναι διαφορετικο το μοτερ ??

COROLLA TS COMPRESSOR
06-12-08, 12:23
καλημερα σε ολους,καπου πηρε το ματι μου πως τελος 2009 θα κυκλοφορησει auris 1.6 132αλογακια !! ξερετε κατι ? αληθευει ?? θα ειναι διαφορετικο το μοτερ ??
ναι οντως ετσι ειναι το εχω μαθει απο φιλο αντι/πο τις τουοτα
ισω και να ειναι και λιγο παραπανω

mger
06-12-08, 12:25
το διαβασα σε περιοδικο που ασχολειται με αυτοκινητα, αλλα δεν θυμαμαι πιο ηταν. συγκεκριμενα ελεγε για 132 αλογα ! αραγε θα ειναι το ιδιο μοτερ ?

ALIEN-3-
06-12-08, 12:56
Για μας που έχουμε 124 θα βγάλουνε κάτι να ανεβάσουμε τα άλογα μας ή θα μας γράψουνε?

Ser
06-12-08, 13:15
Θα ανήκει στη φιλοσοφία Toyota optimal drive θα κυκλοφορήσει όντως μέσα στο 2009 ενώ οι καλές οι γλώσσες λένε για 6αρι σασμάν.Υπομονή λοιπόν..
<style id="jajah">span.jajahWrapper { font-size:1em; color:#B11196; text-decoration:underline; } a.jajahLink { color:#000000; text-decoration:none; } span.jajahInLink:hover { background-color:#B11196; }</style>

toyota mania
06-12-08, 14:06
Θα φοραει το μοτερ του AVENSIS

fotisbar222
06-12-08, 16:10
θα ειναι 1.6 valvematic με 132 ιππους και 160nm ροπης στις 4400 σ.α.λ. επισης θα εχει εξαρι κιβωτιο, θα εφοδιαζεται με συστημα start-stop του κινητηρα και η μικτη καταναλωση θα ανερχεται σε 6.5λ/100χλμ

vassilis_vvti
06-12-08, 17:40
αν θα ειναι 132 πραγματικα θα ειναι πολυ δυνατο γιατι τα 124 δεν τα ειδε κανενας δυστηχως...

ALIEN-3-
06-12-08, 19:01
αν θα ειναι 132 πραγματικα θα ειναι πολυ δυνατο γιατι τα 124 δεν τα ειδε κανενας δυστηχως...
Αμα το βάλεις δίπλα από ένα αυτοκίνητο με 1000 κιλα δεν θα φαίνεται ,βάλτο δίπλα από ένα golf fsi με τα 115 να τα δεις.....

alex-g
06-12-08, 19:30
Αμα το βάλεις δίπλα από ένα αυτοκίνητο με 1000 κιλα δεν θα φαίνεται ,βάλτο δίπλα από ένα golf fsi με τα 115 να τα δεις.....

αν εχει τα κοτσια βαλτο με τα ιδια αλογα ιδια κιλα και μικροτερο κυβισμο βλεπε TSI να δεις καροτσες που θα φαει μην ακουω για το fsi με 115 και ιδια κιλα οκ?

ALIEN-3-
06-12-08, 19:43
αν εχει τα κοτσια βαλτο με τα ιδια αλογα ιδια κιλα και μικροτερο κυβισμο βλεπε TSI να δεις καροτσες που θα φαει μην ακουω για το fsi με 115 και ιδια κιλα οκ?
Οταν λέτε δεν φαίνονται το λέτε με γνώμονα τα προηγούμενα που ήταν πολύ πιο ελαφριά .Προτιμώ τα περισσότερα κιλά όμως για να έχω και την καλύτερη ασφάλεια και τα καλύτερα κρατήματα......

dRiveR7
06-12-08, 20:07
Οταν λέτε δεν φαίνονται το λέτε με γνώμονα τα προηγούμενα που ήταν πολύ πιο ελαφριά .Προτιμώ τα περισσότερα κιλά όμως για να έχω και την καλύτερη ασφάλεια και τα καλύτερα κρατήματα......

Γιατί το βάρος βοηθάει το κράτημα? Το αντίθετο....
Το ότι τα αγωνιστικά τα ελαφρώνουν λες να ναι τυχαιο? Η ότι τα rallye στρίβουν έτσι με 700-800 κιλά ελαφρωμένα είναι επίσης τυχαίο?

Vavvas
06-12-08, 20:36
Ετσι ειναι τα ελαφρυα αμαξια και στριβουν καλυτερα και φρεναρουν καλυτερα. Ομως πιστευω οτι το auris 1,6 ειναι στα ιδια με ενα tsi 122ps.
Δεν εχω δει ανοιγμα αλλα επειδη ξερω οτι τα tοyota στα ιδια αλογα ειναι μπροστα απο τα γερμανικα

vassilis_vvti
07-12-08, 02:26
αν εχει τα κοτσια βαλτο με τα ιδια αλογα ιδια κιλα και μικροτερο κυβισμο βλεπε TSI να δεις καροτσες που θα φαει μην ακουω για το fsi με 115 και ιδια κιλα οκ?
τα εχεις ερωτευτει τα tsi αλλα ειναι αλλη καηγορια εχουν τουρμπο το δικαιο ειναι να συγκρινεις ιδια πραγματα...και μιλαμε για επιδοσεις και οχι για στριψιμο και πιστεψεμε το αουρις ειναι πολυ μπροστα απο το φσι(ιδια κατηγορια,ιδια κυβικα,ιδια αλογα.)εδω εγω τα περναω και εχω ανοιξει με αρκετα και ειναι και πιο βαρυ το δικο μου και λιγοτερα αλογα...αλλα ξεχασα μαλλον κουλοι θα ητανε.

alex-g
07-12-08, 03:03
Ετσι ειναι τα ελαφρυα αμαξια και στριβουν καλυτερα και φρεναρουν καλυτερα. Ομως πιστευω οτι το auris 1,6 ειναι στα ιδια με ενα tsi 122ps.
Δεν εχω δει ανοιγμα αλλα επειδη ξερω οτι τα tοyota στα ιδια αλογα ειναι μπροστα απο τα γερμανικα

η μερα με τη νυχτα ειναι αστο ο 122 ειναι ο πιο απλος κινητηρας σε σχεση με τα μεγαλητερα αδελφια του και φοραει τουρμπινα της MHI (Mitsubishi Heavy Industries) κατι που δεν το ξερει κανεις με πιεση στο 0,65 ενω ο tjet 0,8 sta 120hp ,υπαρχει ενα μυστικο στον μικο τσι γιαυτο και τον επιλεγω περισσοτερο απο τους αλουσ 2 και αυτο οτι δεν διαφερει και πολυ απο ενα 4efte οσο στο υλικο κατασκευης στα κυβικα και σχεδον παντου και φυσικα ειναι απλος δεν εχει ενα καρο μαραθετια απανω του τσεκαρετε εδω δεν ειναι τυχαιο που επελεξε τον συγεκριμενο η audi και τον δουλευει με το ΜΤΜ πανω http://img92.imageshack.us/img92/4545/45789jjkdlfm2.jpg

τα εχεις ερωτευτει τα tsi αλλα ειναι αλλη καηγορια εχουν τουρμπο το δικαιο ειναι να συγκρινεις ιδια πραγματα...και μιλαμε για επιδοσεις και οχι για στριψιμο και πιστεψεμε το αουρις ειναι πολυ μπροστα απο το φσι(ιδια κατηγορια,ιδια κυβικα,ιδια αλογα.)εδω εγω τα περναω και εχω ανοιξει με αρκετα και ειναι και πιο βαρυ το δικο μου και λιγοτερα αλογα...αλλα ξεχασα μαλλον κουλοι θα ητανε.

φιλε μου το αμαξι σου ειναι ελαφρητερο αλα αυτο δεν εχει να κανει το fsi ισοσ ιστερει στο ηλεκτρικο γκαζι κατι που απο προγμραμα σε προγραμμα αλαζει πχ leon audi golf εχουν διαφορες ασε που τωρα στα 21 κιλα ροπης tsi και το ιδροψυχτο ιντερκουλερ για μηκροτερο lag εκει ειναι που δεεν καταλαβαινεις τπτ σχεδον

panos 24
07-12-08, 11:38
ρε φιλαρακι alexq κ μπροστα απο το auris να βγει ο τσι εναι κριμα να γεμισει λαδια ολη η μουρη του auris.ποιο μπουρδελ@ μοτερια κ ποιο προβληματικα κ ποιο λαδιερες απο τα TSI- VW GROUP DEN ΥΠΑΡΧΟΥΝ πουθενα στον πλανητη οπου και να ψαξεις, κ τα φιατ καλιτερα ειναι.

vassilis_vvti
07-12-08, 11:58
η μερα με τη νυχτα ειναι αστο ο 122 ειναι ο πιο απλος κινητηρας σε σχεση με τα μεγαλητερα αδελφια του και φοραει τουρμπινα της MHI (Mitsubishi Heavy Industries) κατι που δεν το ξερει κανεις με πιεση στο 0,65 ενω ο tjet 0,8 sta 120hp ,υπαρχει ενα μυστικο στον μικο τσι γιαυτο και τον επιλεγω περισσοτερο απο τους αλουσ 2 και αυτο οτι δεν διαφερει και πολυ απο ενα 4efte οσο στο υλικο κατασκευης στα κυβικα και σχεδον παντου και φυσικα ειναι απλος δεν εχει ενα καρο μαραθετια απανω του τσεκαρετε εδω δεν ειναι τυχαιο που επελεξε τον συγεκριμενο η audi και τον δουλευει με το ΜΤΜ πανω http://img92.imageshack.us/img92/4545/45789jjkdlfm2.jpg



φιλε μου το αμαξι σου ειναι ελαφρητερο αλα αυτο δεν εχει να κανει το fsi ισοσ ιστερει στο ηλεκτρικο γκαζι κατι που απο προγμραμα σε προγραμμα αλαζει πχ leon audi golf εχουν διαφορες ασε που τωρα στα 21 κιλα ροπης tsi και το ιδροψυχτο ιντερκουλερ για μηκροτερο lag εκει ειναι που δεεν καταλαβαινεις τπτ σχεδον
θες να πεις οτι το αβενσις ειναι ελαφρυτερο απο το golf 5 fsi???το αμαξι μου ειναι 1250 ενω το γκολφ 1200.οποτε δεν ισχυει αυτο.Και αν ειναι θεμα ηλεκτρογκαζου βαλε ο κορολα Ε12 που εχει ηλεκρογκαζο και ειναι 110 αλογα και αυτο αλλα τοτε θα ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια.Δεν ειναι κακο να παραδεχτουμε καποια πραγματα.Στα ιδια κυβικα αλογαοι ιαπωνες ειναι μπροστα και για αυτο οι γερμανοι αρχιζαν να βγαζουν τουρμπο.εδω σκεφτονατι να βγαλουν 100 τουρμπο.Παρε ενα σιβικ η ενα κορολα 1600 με 110 αλογα και συγκρινε με αστρα 1600 115 η φοκους 120 η γκολφ η λεον η οτι αλλο θες αλλα ατμοσφαιρα...πατα ειναι μπροστα ο ιαπωνας.Παντως δεν πισευω να θες να συγκρινουμε σταρλετ με γκολφ τσι.

wastegate
07-12-08, 12:02
Alex-q εγω θα ηθελα να τα βαλουν διπλα διπλα απο σταση για να δω τι πραγματικα θα γινει...
Εκτος του οτι ειναι τουρμπο και ανηκει σε αλλη κατηγορια αλλωστε..
Γιατι ομως δελ λες οτι αυτα τα καινε μονο 100αρα?
Υ.Γ.
dRiveR7 το βαρος που λες βοηθαει εν μερη στο στριψιμο.
Τα ραλι που αναφερεις στριβουν γιατι εχουν καλες αναλογιες βαρων μπροστα και πισω αξονα..
Το παραπανω βαρος χρησιμευει στο ξεκωλημα μαζευετε ευκολα μια μαουνα ενω τα σαξοραλα αμα ξεκωλησουν πρεπει να εχει ενα τσουβαλε καμπαλικια να το μαζεψεις..
Τα αγωνιστικα τα ελαφρωνουν για να πανε οσο ποιο γρηγορα γινετε ρε!

alex-g
07-12-08, 12:21
Alex-q εγω θα ηθελα να τα βαλουν διπλα διπλα απο σταση για να δω τι πραγματικα θα γινει...
Εκτος του οτι ειναι τουρμπο και ανηκει σε αλλη κατηγορια αλλωστε..
Γιατι ομως δελ λες οτι αυτα τα καινε μονο 100αρα?


west που τα εχεις ακουσει αυτα? και 95 καινε

alex-g
07-12-08, 12:26
ρε φιλαρακι alexq κ μπροστα απο το auris να βγει ο τσι εναι κριμα να γεμισει λαδια ολη η μουρη του auris.ποιο μπουρδελ@ μοτερια κ ποιο προβληματικα κ ποιο λαδιερες απο τα TSI- VW GROUP DEN ΥΠΑΡΧΟΥΝ πουθενα στον πλανητη οπου και να ψαξεις, κ τα φιατ καλιτερα ειναι.

ενταξει φιλε οτι πεις εσυ ξερεις καλητερα και αυτοι που τα λενε λαδιερα? λαδιερα! αντε καλη αναγνωση στο φορουμ και καλα ποστ

wastegate
07-12-08, 12:35
west που τα εχεις ακουσει αυτα? και 95 καινε
Στο passat του θειου μου μολις ανοιγεις την ταπα βενζινης γραφει
use 98 only

trelokomio
07-12-08, 13:08
Παρε ενα σιβικ η ενα κορολα 1600 με 110 αλογα και συγκρινε με αστρα 1600 115 η φοκους 120 η γκολφ η λεον η οτι αλλο θες αλλα ατμοσφαιρα...πατα ειναι μπροστα ο ιαπωνας.Παντως δεν πισευω να θες να συγκρινουμε σταρλετ με γκολφ τσι.

Συμφωνω απολυτα εννοειτε αυτο...Τα γιαπωνεζικα εννοειται οτι ειναι πιο νευρικα απο τα ευρωπαικα...Εδω οι επιδοσεις ενος golf 1,6 fsi ειναι αντιστοιχες με τις επιδοσεις μιας ε12 1.4 τι να λεμε τωρα...
Και για θεματα αξιοπιστιας εννοειται οτι ειναι για τον π@υτσ@ καβαλα...
Εδω φιλος μου βενζινας εχει το AUDI Α4 1.8Τ QUATRO, 38.000 ευρω αυτοκινητο και καει λαδια.Eχει και το μπουκαλακι πισω στο πoρτ μπαγκαζ να το συμπληρωνει...Tωρα του παρουσιασε και κατι διαροες απο την κρεμαργιαρα και εχει μολις 30000 χιλιομετρα, που σαι ακομα....

dRiveR7
07-12-08, 16:26
Στο passat του θειου μου μολις ανοιγεις την ταπα βενζινης γραφει
use 98 only

Μια γενίκευση του ποιά χρησιμοποιούν 98+ και ποιά 95 είναι πως από τέλος 2007 και μετά έχουν 95αρα ενώ πιο πριν τα 2λιτρα tfsi και ta Gt τα golf λένε 100αρα.
Δεν υπήρξε 1.8tsi και τα νέα 1.4τσι που να καίνε μόνο 100αρα. Όλα 95αρα πλέον, ακόμα και τα 2λιτρα...όλα όμως...


Υ.Γ.
dRiveR7 το βαρος που λες βοηθαει εν μερη στο στριψιμο.
Τα ραλι που αναφερεις στριβουν γιατι εχουν καλες αναλογιες βαρων μπροστα και πισω αξονα..
Το παραπανω βαρος χρησιμευει στο ξεκωλημα μαζευετε ευκολα μια μαουνα ενω τα σαξοραλα αμα ξεκωλησουν πρεπει να εχει ενα τσουβαλε καμπαλικια να το μαζεψεις..
Τα αγωνιστικα τα ελαφρωνουν για να πανε οσο ποιο γρηγορα γινετε ρε!

Σωστός είσαι...Η αναλογία παίζει το σημαντικότερο ρόλο...και ναι οι μαούνες μαζεύονται ευκολότερα από τα μικρά...και όντως τα ελαφρώνουν για ταχύτητα...

Όμως εγώ εννοώ πως ένα auris με 200 κιλά λιγότερα (εννοέιται ελαφρωμένο με σωστές αναλογίες μπρος πίσω) δε σημαίνει πως θα στρίβει χειρότερα...σε καμία περίπτωση...ο φίλος παραπάνω ανέφερε πως λόγω βάρους στρίβει καλά, πράγμα που δεν ισχύει....

vassilis_vvti
07-12-08, 16:57
Συμφωνω απολυτα εννοειτε αυτο...Τα γιαπωνεζικα εννοειται οτι ειναι πιο νευρικα απο τα ευρωπαικα...Εδω οι επιδοσεις ενος golf 1,6 fsi ειναι αντιστοιχες με τις επιδοσεις μιας ε12 1.4 τι να λεμε τωρα...
Και για θεματα αξιοπιστιας εννοειται οτι ειναι για τον π@υτσ@ καβαλα...
Εδω φιλος μου βενζινας εχει το AUDI Α4 1.8Τ QUATRO, 38.000 ευρω αυτοκινητο και καει λαδια.Eχει και το μπουκαλακι πισω στο πoρτ μπαγκαζ να το συμπληρωνει...Tωρα του παρουσιασε και κατι διαροες απο την κρεμαργιαρα και εχει μολις 30000 χιλιομετρα, που σαι ακομα....
=Το ειπαμε εμεις συμφωνουμε παντα...χαχα!!!JAPAN FOR EVER!!

painter
08-12-08, 03:37
οσο αναφορα το βαρος σιγουρα ειναι μειονεκτιμα στα παντα απο αποψη επιδοσεων.. οσο για της στροφες ειναι, ισχυει ο τυπος αυτος της φυγοκεντρου F = mυ²/R αν διπλασιασεις το βαρος η φυγοκεντρος τετραπλασιαζετε λογο οτι το (υ) η ταχυτητα ειναι στο τετραγωνο... αλλα τα αμαξια τα ειναι ποιο βαρια για λογο ασφαλειας και οταν λεμε ασφαλεια ποιο πολλα αποκολουμενα κοματια ωστε για την ατυχη στιγμη να αποροφηθει ομοιομορφα η ενεργεια του τρακαρισματος να διαλυθει το αμαξι και να μην την αποροφησει αυτη την ενεργεια ο κακομηρος οδηγος , ναι αλλα για να υπαρχουν πολλα κοματια πρεπει να συνδεοντε και καπως (οι συνδεσμοι οι βασεις τους....) αυτα ειναι το περιτο βαρος και βεβαια και το κοματια απαιτουν επιφανεια για να αποροφησουν ομοιορφα την ενεργεια που σημαινει επισης περιτο βαρος, δεν εξυπηρετουν μονο αυτο τον σκοπο αλλα κανει και ποιο επισκευασημο ενα αμαξι (τα πολλα κοματια) και αλλα πλεονεκτιματα... Σε σχεση με τα αγωνιστικα που τους ενδιαφερει η επιδωση και αν τρακαρει εκεινο το αμαξι ειναι για πεταμα!! (αν δεν εχετε πολλα αλογα μην βαζετε ποτε μπαρες θολων πανω απο 250hp!!) οσο για το στησιμο αν πεζουν πολλα ρολο που αφορουν την γεωμετρια του αμαξιου (ειναι βασικα γωνιες caster camber.. κτλ) αν τα πειραξεις χανεις αναλογα τα αγωστικα διαφερουν απιστευτα στην γεωμετρια απο τα ποιο απλα πραγματα της παραπανο γωνιες.... αλλα παντα το βαρος θα πεζει μεγαλο ρολο οσο καλα στημενο να ειναι ενα αμαξι... αυτα απο εμενα :)

toyota mania
08-12-08, 08:50
οσο αναφορα το βαρος σιγουρα ειναι μειονεκτιμα στα παντα απο αποψη επιδοσεων.. οσο για της στροφες ειναι, ισχυει ο τυπος αυτος της φυγοκεντρου F = mυ²/R αν διπλασιασεις το βαρος η φυγοκεντρος τετραπλασιαζετε λογο οτι το (υ) η ταχυτητα ειναι στο τετραγωνο... αλλα τα αμαξια τα ειναι ποιο βαρια για λογο ασφαλειας και οταν λεμε ασφαλεια ποιο πολλα αποκολουμενα κοματια ωστε για την ατυχη στιγμη να αποροφηθει ομοιομορφα η ενεργεια του τρακαρισματος να διαλυθει το αμαξι και να μην την αποροφησει αυτη την ενεργεια ο κακομηρος οδηγος , ναι αλλα για να υπαρχουν πολλα κοματια πρεπει να συνδεοντε και καπως (οι συνδεσμοι οι βασεις τους....) αυτα ειναι το περιτο βαρος και βεβαια και το κοματια απαιτουν επιφανεια για να αποροφησουν ομοιορφα την ενεργεια που σημαινει επισης περιτο βαρος, δεν εξυπηρετουν μονο αυτο τον σκοπο αλλα κανει και ποιο επισκευασημο ενα αμαξι (τα πολλα κοματια) και αλλα πλεονεκτιματα... Σε σχεση με τα αγωνιστικα που τους ενδιαφερει η επιδωση και αν τρακαρει εκεινο το αμαξι ειναι για πεταμα!! (αν δεν εχετε πολλα αλογα μην βαζετε ποτε μπαρες θολων πανω απο 250hp!!) οσο για το στησιμο αν πεζουν πολλα ρολο που αφορουν την γεωμετρια του αμαξιου (ειναι βασικα γωνιες caster camber.. κτλ) αν τα πειραξεις χανεις αναλογα τα αγωστικα διαφερουν απιστευτα στην γεωμετρια απο τα ποιο απλα πραγματα της παραπανο γωνιες.... αλλα παντα το βαρος θα πεζει μεγαλο ρολο οσο καλα στημενο να ειναι ενα αμαξι... αυτα απο εμενα :)
Δεν θα συμφωνισω μαζι σου.Τα αυτοκινητα εχουν πιο μεγαλο βαρος για οι κατασκευαστες:
1)δεν ξερουν να τα κανουν πιο ελαφρυα, με μια δεοδομενη ασφαλεια και στρεπτικη ακαμψια
2)δεν θελουν να τα κανουν πιο ελαφρυα, γιατι τα ελαφρυα υλικα κοστιζουν(π.χ τα αλουμινενια ψαλιδια τις σειρας 3 τις BMW)και τα αυτοκινητα θα ξεφυγουν σε κοστος, με αποτελεσμα να ειναι πιο ακριβα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.
Κορυφαιο παραδειγμα το νεο πανεμορφο MAZDA 6.
Πιο μεγαλο σε διαστασεις, ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ, ΠΙΟ ΑΚΑΜΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.Aυτο σημαινει οτι εαν εχεις τεχνογνωσια, δεν χρειαζεται να φορτωσης με σιδεριες ενα αμαξωμα και να το κανεις τανκς για να εχει ακαμψια, η να ειναι ασφαλες

wastegate
08-12-08, 09:40
Ηρακλη ξερουν να τα κανουν ποιο ελφαρυα απλα δεν μπαινουν σε αυτο το τρυπακι που λες..
Επισης τα νεα μοντελα εχουν 300+κιλα σε καλωδιοση ενω τα παλια σαν τα δικα μας μεχρι το 99 μοντελο εχουν 150 κιλα σε καλωδιο..
Χωρια τις μονωσεις που εχουν και δεν ακους τπτ μεσα..

Lynx
08-12-08, 10:08
Σωστά είναι όλα αυτά που λέτε ρε παιδιά, αλλά όλα αυτά που λέτε είναι για άλλο σκοπό. Η Celica και η Ts, έχει όλα αυτά που λέτε παραπάνω, δηλαδή, λιγότερα κιλά, καλύτερες επιδόσεις, περισσότερα άλογα, είναι πιο άκαμπτη κτλ. Είναι όμως Sport μοντέλα για αυτόν τον λόγο και ξέρουμε όλοι πόσο κοστίζουν σε σχέση με τα Corolla και τα Auris, σωστά? Κατά την γνώμη μου, οι Ιάπωνες φτιάχνοντας τα Corolla και Auris είχαν πρώτα στο μυαλό τους να φτιάξουν απλά αυτοκίνητα για οποιαδήποτε χρήση και μετά τις sport επιδόσεις. Και δεν πιστεύω να έχετε παράπονο, η Toyota μας τα συνδιάζει παρα πολύ καλά και τα δύο. Και έτσι ειναι φαντάζομαι. Πάντα βγάζουν τα αυτοκίνητα σε απλές εκδόσεις και μετα τις sport. Και αν είχαμε λεφτά θα πέρναμε κατευθείαν την TS ή την Celica, αντι να φτιάχναμε τα δικά μας!! Αν κάνω λάθος, να με διορθώσετε.
Πάντως αν είχαν τα μαμα αυτοκίνητα και καλύτερες αναρτήσεις θα ήταν τέλεια για την κατηγορία τους!!

alex-g
08-12-08, 12:30
παιδια auris 1.6 132hp λεει εξω ξεκινησε μια βλακια απο μενα για το ποιο θα ειναι πιο γρηγορο λαθος μου και κατεληξε σε βαρος και παθητικη δεν θα ξερουν τι διαβαζουν οσοι μπαινουν

antonios7
08-12-08, 14:55
132 είναι μεγάλο νούμερο για 1.6 αλλά αν το συγκρίνεις με το υπάρχον 124 δεν είναι και τρομερή διαφορά. Άντε να κάνει από 10,2 τα 0-100 σε 10 και να τραβάει λίγο καλύτερα σε ρεπρίζ. Αν είχε βγει αυτός ο κινητήρας μια 10ετία πριν ΤΟΤΕ θα μιλούσαμε για επιδόσεις.

madvinegar
08-12-08, 15:21
132 ατμοσφαιρικά άλογα δεν ειναι μεγαλο νουμερο για 1.6 (αν σκεφτείς τα 1.6 vti της Honda ή τα 20βάλβιδα της TOYOTA που βγάζανε 160+).

Εκτός αν εννοεις πως 132 άλογα ειναι μεγάλο νουμερο με τα σημερινα δεδομένα που εχουμε 1002 κανονισμους για ρυπους που φιμώνουν τα μοτερ και 1002 κανονισμους ασφαλείας που προσθέτουν τρελό βάρος στο αμάξι.

Όπως και να έχει, εμένα με ιντριγκάρει η τεχνολογία, που καταργούνε ουσιαστικά την πεταλούδα και η εισαγωγή αέρα θα γινεται απευθείας απο τις βαλβιδες... Θα έχει τρομερά άμεση απόκριση πιστευω (αν δεν βάλουν κανενα ηλεκτρόγκαζο..).

Ma-corolla
08-12-08, 15:26
παιδια auris 1.6 132hp λεει εξω ξεκινησε μια βλακια απο μενα για το ποιο θα ειναι πιο γρηγορο λαθος μου και κατεληξε σε βαρος και παθητικη δεν θα ξερουν τι διαβαζουν οσοι μπαινουν
Σωστός εκτός θέματος όλοι...

ALIEN-3-
08-12-08, 16:40
132 ατμοσφαιρικά άλογα δεν ειναι μεγαλο νουμερο για 1.6 (αν σκεφτείς τα 1.6 vti της Honda ή τα 20βάλβιδα της TOYOTA που βγάζανε 160+).

Εκτός αν εννοεις πως 132 άλογα ειναι μεγάλο νουμερο με τα σημερινα δεδομένα που εχουμε 1002 κανονισμους για ρυπους που φιμώνουν τα μοτερ και 1002 κανονισμους ασφαλείας που προσθέτουν τρελό βάρος στο αμάξι.

Όπως και να έχει, εμένα με ιντριγκάρει η τεχνολογία, που καταργούνε ουσιαστικά την πεταλούδα και η εισαγωγή αέρα θα γινεται απευθείας απο τις βαλβιδες... Θα έχει τρομερά άμεση απόκριση πιστευω (αν δεν βάλουν κανενα ηλεκτρόγκαζο..).
Δυστυχώς σίγουρα θα είναι ηλεκτρόγκαζο ,όλα πρέπει να ελέγχονται μέσω εγκεφάλου ,το θέμα είναι να το βελτιώσουν σε σχέση με αυτό που φοράμε τώρα που είναι άθλιο

nipponpower
10-12-08, 04:24
Κραταω και μια επιφυλαξη για το αν θα εχει μη απενεργοποιουμενο ESP. Γιατι αμα δεν εχει τοτε κλαψτα μια φορα.... Και αμα εχει το ιδιο ηλεκτρογκαζο με το 1.6 το τωρινο τοτε κλαψτα δυο φορες απο αποψη αποδοσης....
Ουτε το 6αρι σασμαν δεν το σωζει...

antonios7
10-12-08, 12:49
Εκτός αν εννοεις πως 132 άλογα ειναι μεγάλο νουμερο με τα σημερινα δεδομένα

ε μα με τα σημερινά πάντα.

alex-g
10-12-08, 15:03
Δυστυχώς σίγουρα θα είναι ηλεκτρόγκαζο ,όλα πρέπει να ελέγχονται μέσω εγκεφάλου ,το θέμα είναι να το βελτιώσουν σε σχέση με αυτό που φοράμε τώρα που είναι άθλιο

ετσι ειναι αλανογα το προγραμματισμο λειτουργει και η αμεσοτητα του ηλ/γκαζου

wastegate
10-12-08, 15:06
Παιδια το ηλεκτρογκαζο ειναι καλυτερο απο την ντιζα..
Τα 2,5λιτρα σουμπαρου ηλεκτρογκαζα ειναι..

LITHOGRAFOS2002
11-12-08, 20:27
καλησπερα και απο εμενα .λογω δουλειας υπερβολικης αυτην την εποχη δεν μορω να μπιανω συχνα. οσο γιατα 132 ειναι μια χαρα τουλαχιστον ακουγονται.αυτο που μου ακουγετε ωραιο ειναι το 6αρι σασμαν επρεπε α το φοραγε και το δικο μας 124

PARIS SAMARAS
10-01-09, 15:31
Ξέρει κανείς αν το 2009 θα εισαχθεί η ανανεωμένη έκδοση του νέου YARIS TS 1.8?

vassilis_vvti
10-01-09, 16:34
Ξέρει κανείς αν το 2009 θα εισαχθεί η ανανεωμένη έκδοση του νέου YARIS TS 1.8?
σορρυ που απανταω με ερωτηση αλλα θα εχει αλλο μοτερ?γιατι στο facelift ειπανε θα βαλουνε το 1300 101 αλογα και μικρες διαφορες εξωτερικα.

nipponpower
16-01-09, 18:24
Σημερα διαβασα σε γνωστο περιοδικο αυτοκινητου οτι στα μεσα του 2009 θα ερθει το Αουρις 1.33 με 100 αλογα. Δεν ελεγαν τιποτα για το 1600 με τα 132.
Επειδη ετυχε να εχει το Αβενσις με τα 132 αλογα δοκιμη στο ιδιο περιοδικο εδειξε και και την κλιμακωση του 6ταχυτου κιβωτιου. Λοιπον, απο το διαγραμα φαινεται πως εχει μακρυ κιβωτιο γιατι η πρωτη θα πηγαινει μεχρι τα 55χλω, η δευτερα μεχρι τα 102χλω, η τριτη μεχρι τα 149χλω, η τεταρτη μεχρι τα 201χλω και η πεμπτη και η εκτη θα ειναι overdrive !!!!! Δηλαδη το αμαξι θα πιανει την τελικη του με την τεταρτη και θα εχει 2 σχεσεις overdrive !!!!
Προφανως προσανατολισμενο στην οικονομια καυσιμου και στους λιγοτερους ρυπους...

Ολα αυτα αν το Αουρις με τα 132 θα εχει το ιδιο 6αρι κιβωτιο με του Αβενσις με τα 132...

vassilis_vvti
16-01-09, 19:52
Σημερα διαβασα σε γνωστο περιοδικο αυτοκινητου οτι στα μεσα του 2009 θα ερθει το Αουρις 1.33 με 100 αλογα. Δεν ελεγαν τιποτα για το 1600 με τα 132.
Επειδη ετυχε να εχει το Αβενσις με τα 132 αλογα δοκιμη στο ιδιο περιοδικο εδειξε και και την κλιμακωση του 6ταχυτου κιβωτιου. Λοιπον, απο το διαγραμα φαινεται πως εχει μακρυ κιβωτιο γιατι η πρωτη θα πηγαινει μεχρι τα 55χλω, η δευτερα μεχρι τα 102χλω, η τριτη μεχρι τα 149χλω, η τεταρτη μεχρι τα 201χλω και η πεμπτη και η εκτη θα ειναι overdrive !!!!! Δηλαδη το αμαξι θα πιανει την τελικη του με την τεταρτη και θα εχει 2 σχεσεις overdrive !!!!
Προφανως προσανατολισμενο στην οικονομια καυσιμου και στους λιγοτερους ρυπους...

Ολα αυτα αν το Αουρις με τα 132 θα εχει το ιδιο 6αρι κιβωτιο με του Αβενσις με τα 132...
παντως στο ραδιοφωνο το διαφημιζουν και λενε οι βγηκε αουρις 6ταχυτο και με 132 αλογα.

Nikos
17-01-09, 07:33
σορρυ που απανταω με ερωτηση αλλα θα εχει αλλο μοτερ?γιατι στο facelift ειπανε θα βαλουνε το 1300 101 αλογα και μικρες διαφορες εξωτερικα.
Υπάρχει ήδη στην Ελληνική αγορά το νέο Yaris με το 6άρι σασμάν και τα 101 άλογα.

sotoskap
17-01-09, 11:29
Κυκλοφόρησε και το AURIS 1.33 με 101 άλογα και 6άρι σασμάν.
Όσο για το 1.6 με 132 άλογα δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ επίσημο ακόμα από την ΤΟΥΟΤΑ.

LITHOGRAFOS2002
17-01-09, 16:06
καλησπερα σας. το αουρις με 132 αλογα και 6αρι σασμαν ερχετε τελος 2009 το 100αρι πρεπει μεχρι τελος φεβρουαριου το πολυ να ειναι στην αγορα

sotoskap
17-01-09, 16:18
καλησπερα σας. το αουρις με 132 αλογα και 6αρι σασμαν ερχετε τελος 2009 το 100αρι πρεπει μεχρι τελος φεβρουαριου το πολυ να ειναι στην αγορα

Αφού το 1.33 με τα 101 ΗΔΗ το πουλάμε, πως γίνεται να κυκλοφορίσει τέλος Φεβρουαρίου???

Για το 1.6 με τα 132 έχεις επίσημες πληροφορίες???

Πάντα με φιλικό υφος!!
Μην λέτε ότι θέλετε. Αυτό είναι παραπληροφόρηση!!

ALIEN-3-
17-01-09, 16:27
Αφού το 1.33 με τα 101 ΗΔΗ το πουλάμε, πως γίνεται να κυκλοφορίσει τέλος Φεβρουαρίου???

Για το 1.6 με τα 132 έχεις επίσημες πληροφορίες???

Μην λέτε ότι θέλετε. Αυτό είναι παραπληροφόρηση!!

Τότε καλό είναι να ανανεώσουν το επίσημο site της toyota οπού δεν δείχνει πουθενά οτι πωλείτε και auris 1.33

sotoskap
17-01-09, 16:32
Τότε καλό είναι να ανανεώσουν το επίσημο site της toyota οπού δεν δείχνει πουθενά οτι πωλείτε και auris 1.33

Καλό είναι αλλαααα!!! Κι όμως πωλείται και μάλιστα στις ίδιες εκδόσεις και στις ίδιες τιμές.

toyota mania
17-01-09, 20:21
Τότε καλό είναι να ανανεώσουν το επίσημο site της toyota οπού δεν δείχνει πουθενά οτι πωλείτε και auris 1.33Εδω δεν το εχουν ανανεωσει καλυτερες οικογενειες(Αγγλοι, Γερμανοι), απο την μπανανια περιμενεις.

kostas1978
20-01-09, 20:08
Γειά σας και από εμένα. Γνωρίζετε αν εμείς που ήδη έχουμε Αuris, θα μπορούμε να βάλουμε το 6αρι σασμάν, και πόσο θα στοιχίσει;

diafanh-psyxh
20-01-09, 20:59
βρε συ σε καινούριο αυτοκίνητο θα αρχίσεις να σκαλίζεις?ας το λίγο να το χαρείς έτσι και αργότερα του βάζεις αν κρίνεις οτι είναι απαραίτητο βέβαια το 6αρι σαζμαν

nipponpower
28-01-09, 21:42
Ουτε κουβεντα παντως για το Αουρις με τα 132 αλογα. Μηπως τελικα η μονη αλλαγη στις κινητηρες ειναι η αντικατασταση του 1.4 με τον 1.33 με τα 100 αλογα ?

Εχει ακουσει κανεις για Αουρις με 132 αλογα ?

ALIEN-3-
29-01-09, 00:49
Ουτε κουβεντα παντως για το Αουρις με τα 132 αλογα. Μηπως τελικα η μονη αλλαγη στις κινητηρες ειναι η αντικατασταση του 1.4 με τον 1.33 με τα 100 αλογα ?

Εχει ακουσει κανεις για Αουρις με 132 αλογα ?
Έχω διαβάσει σε διάφορα site ότι για τέλη του 2009

nipponpower
29-01-09, 03:20
Μακαρι να μη βγει στο τωρινο Αουρις καθολου και να βγει στο καινουργιο Αουρις ,οποτε αυτο βγει, γιατι θα υποβαθμισει σημαντικα την τιμη μεταπωλησης του δικου μας μοντελου.

ALIEN-3-
29-01-09, 11:36
Μακαρι να μη βγει στο τωρινο Αουρις καθολου και να βγει στο καινουργιο Αουρις ,οποτε αυτο βγει, γιατι θα υποβαθμισει σημαντικα την τιμη μεταπωλησης του δικου μας μοντελου.
Δυστυχώς αν ισχύσουν αυτά που διάβασα θα βγει στο δικό μας μοντέλο τέλη του 2009 που θα το κάνουν και λιφτινκ .

antonios7
29-01-09, 12:35
καλά τόσα χρόνια δεν βλέπετε που η toyota ανανεώνει την Corolla κάθε 3 και λίγο; Τα ίδια θα κάνει και με το Auris, οπότε...
και μεις όταν πήραμε corolla, μετά από 1 χρόνο έβγαλε f/l. Και μετά από άλλο ένα χρόνο έβγαλε E12 κτλ κτλ κτλ. Τι να κάνουμε; να τραβάμε τα μαλλιά μας;

madvinegar
29-01-09, 12:39
Τουλάχιστον κάτι αλλαζει... Απο Ε10 σε Ε11 σε Ε12 σε Ε15 ... τα μοντελα ειναι διαφορετικά το ενα με το άλλο.

Ενώ πείτε μου σας παρακαλώ τι διαφορά εχει το καινουριο γκολφ με το προηγούμενο... Θα τα βάλω σε 2 εικόνες διπλα διπλα και θα γραψω απο κατω: "Βρείτε τις 5 διαφορές"... :hehe

nipponpower
29-01-09, 16:06
καλά τόσα χρόνια δεν βλέπετε που η toyota ανανεώνει την Corolla κάθε 3 και λίγο; Τα ίδια θα κάνει και με το Auris, οπότε...
και μεις όταν πήραμε corolla, μετά από 1 χρόνο έβγαλε f/l. Και μετά από άλλο ένα χρόνο έβγαλε E12 κτλ κτλ κτλ. Τι να κάνουμε; να τραβάμε τα μαλλιά μας;

Δεν διαφωνω με το γεγονος οτι η Toyota καθε 2 με 3 χρονια βγαζει το facelift μοντελο. Διαφωνω στο γεγονος οτι για πρωτη φορα εβγαλε νεο κινητηρα με περισσοτερα αλογα στα ιδια κυβικα με εναν ηδη υπαρχοντα κινητηρα (Dual VVT-i, ο οποιος ειναι και αυτος ολοκαινουργιος!!!) και τον τοποθετει οχι σε ενα καινουργιο μοντελο αλλα απλα στο facelift του. Πες μου τωρα αν αυτο δεν ειναι εκνευριστικο για ολους τους κατοχους Αουρις και αν το εχει ξανακανει σε αλλο μοντελο της. Προσεξε, οχι να βγαλει καινουργιο κινητηρα σε καινουργιο μοντελο αλλα να βγαλει καινουργιο κινητηρα στα ιδια κυβικα απλα στο facelift του ιδιου μοντελου... Πραγματικα απαραδεκτο...

ALIEN-3-
29-01-09, 16:18
Δεν διαφωνω με το γεγονος οτι η Toyota καθε 2 με 3 χρονια βγαζει το facelift μοντελο. Διαφωνω στο γεγονος οτι για πρωτη φορα εβγαλε νεο κινητηρα με περισσοτερα αλογα στα ιδια κυβικα με εναν ηδη υπαρχοντα κινητηρα (Dual VVT-i, ο οποιος ειναι και αυτος ολοκαινουργιος!!!) και τον τοποθετει οχι σε ενα καινουργιο μοντελο αλλα απλα στο facelift του. Πες μου τωρα αν αυτο δεν ειναι εκνευριστικο για ολους τους κατοχους Αουρις και αν το εχει ξανακανει σε αλλο μοντελο της. Προσεξε, οχι να βγαλει καινουργιο κινητηρα σε καινουργιο μοντελο αλλα να βγαλει καινουργιο κινητηρα στα ιδια κυβικα απλα στο facelift του ιδιου μοντελου... Πραγματικα απαραδεκτο...
Εγώ θεωρώ πραγματικά απαράδεκτο.....

1. Που δεν με δώσανε δεύτερο κλειδί με τηλεχειρισμό και επειδή έχω συναγερμό υπάρχει σοβαρό πρόβλημα άμα θέλει να το παίρνει και δεύτερο άτομο

2. Που το πείρα από τους πρώτους (το παρήγγειλα 4/07 και το πείρα 5/07) και μετά από δύο εβδομάδες το δίνανε στην ίδια έκδοση και με τα ίδια λεφτά με ζάντες και μια αεροτομή (που δεν μουν αρέσει ευτυχώς)

Τώρα άμα μετά απο 3 χρόνια αφού το αγόρασα βγάλουν έκδοση με καλύτερο κινητήρα δεν με πειράζει, αφού υπάρχει πλέον τέτοιος κινητήρας θα ήταν λαλακία να μην τον βάλουν.Και δεν θα με πείραζε καθόλου άμα βγάζανε κάτι για να βελτιώσουμε τον δικό μας κινητήρα :fierydevil

nipponpower
29-01-09, 16:21
Τουλάχιστον κάτι αλλαζει... Απο Ε10 σε Ε11 σε Ε12 σε Ε15 ... τα μοντελα ειναι διαφορετικά το ενα με το άλλο.

Ενώ πείτε μου σας παρακαλώ τι διαφορά εχει το καινουριο γκολφ με το προηγούμενο... Θα τα βάλω σε 2 εικόνες διπλα διπλα και θα γραψω απο κατω: "Βρείτε τις 5 διαφορές"... :hehe

Καλα αυτο οντως ισχυει...

Απλα με τα Golf επειδη εχουν τουρμπινα ή και κομπρεσορα με εναν απλο αναπρογραμματισμο τα κανεις τα ιδια αλογα ή και παραπανω με τα επομενο ισχυροτερο μοντελο.

Ενω στην ατμοσφαιρα τι να κανεις οταν απο το ενα κινητηρα στον αλλο αλλαζουν τεχνολογιες (Valvematic, αυλοι εισαγωγης μεταβλητου μηκους).

vassilis_vvti
29-01-09, 16:28
Δεν διαφωνω με το γεγονος οτι η Toyota καθε 2 με 3 χρονια βγαζει το facelift μοντελο. Διαφωνω στο γεγονος οτι για πρωτη φορα εβγαλε νεο κινητηρα με περισσοτερα αλογα στα ιδια κυβικα με εναν ηδη υπαρχοντα κινητηρα (Dual VVT-i, ο οποιος ειναι και αυτος ολοκαινουργιος!!!) και τον τοποθετει οχι σε ενα καινουργιο μοντελο αλλα απλα στο facelift του. Πες μου τωρα αν αυτο δεν ειναι εκνευριστικο για ολους τους κατοχους Αουρις και αν το εχει ξανακανει σε αλλο μοντελο της. Προσεξε, οχι να βγαλει καινουργιο κινητηρα σε καινουργιο μοντελο αλλα να βγαλει καινουργιο κινητηρα στα ιδια κυβικα απλα στο facelift του ιδιου μοντελου... Πραγματικα απαραδεκτο...
φιλε μου το εκανε και με τα κορολλα και αβενσις που τα αλλαξε απο 4αφε σε vvti.avensis facelift εχω!

nipponpower
30-01-09, 03:35
Οντως εχεις δικιο.

Αλλα μην ξεχνας οτι ο τωρινος κινητηρας του Αουρις (Dual Vvti) ειναι ενας ολοκαινουργιος κινητηρας που τοποθετηται πρωτη φορα σε μοντελο ,τουλαχιστον στην Ευρωπη, και τον αντικαθιστα μετα απο μολις 3 χρονια ζωης με εναν ακομη πιο καινουργιο...
O 4αφε ηταν αρκετα γερασμενος και ηταν η ωρα του να αντικατασταθει απο τον vvti . Ο καημενος ο Dual vvti ποτε προλαβε να γερασει ?
Τελωσπαντων, Toyota ειναι οτι θελει κανει.

DaveMustaine13
30-01-09, 04:00
Ε για κατι τετοιο δεν μπορεις να την κατηγορησεις..! Εδω παρακαλαμε για νεα μοτερ :uthere

ranger
30-01-09, 09:13
το μοτέρ του Auris 1600 με τα 124 άλογα δεν είναι μούφα. μην ψαρώνετε που η toyota το αλλάζει μέσα σε 3 χρόνια. στην ουσία είναι το ίδιο μοτέρ μόνο που απο εδώ και πέρα θα ενσωματωνει κάποιες επιπλέον τεχνολογίες οι οποίες είναι:
- δεν θα έχει πεταλούδα γκαζιού (ο έλεγχος της ροής του καυσίμου στους κυλίνδρους γίνεται απο τις βαλβίδες και τον χρονισμό τους, όπως ακριβώς και στο μοτέρ των 1.330 κυβικών).
- 6άρι κυβώτιο ταχυτήτων
- engine start - stop system (το σύστημα που σβήνει τη μηχανή όταν σταματας και ξεκινάει όταν πατας συμπλέκτη για να βάλεις πρώτη ταχύτητα).
αυτές οι διαφορές του έχουν δώσει και τα 8 άλογα παραπάνω και ακόμα μεγαλύτερη οικονομία καυσίμου....

προφανώς αυτές τις τεχνολογίες δεν "προλάβαινε" η Toyota να τις εσωματώσει στο 1.600 μοτέρ που αντικατέστησε το 3ΖΖ-FE, οπότε κυκλφόρισε μια "μεταβατική" έκδοση.αυτό όμως δε σημαίνει οτι το μοτέρ με τα 124 άλογα είναι για πέταμα...

madvinegar
30-01-09, 09:18
Δλδ αν ειναι για πεταμα το μοτερ των 124 αλογων... το μοτερ με τα 110 τί ειναι? :hehe

ranger
30-01-09, 09:25
δε θα πέσω στο επίπεδό σου :hehe :hehe .............. για να μη βγούμε και off topic

Nikos
30-01-09, 09:48
Δλδ αν ειναι για πεταμα το μοτερ των 124 αλογων... το μοτερ με τα 110 τί ειναι? :hehe
:crazylol:crazylol:crazylol

δε θα πέσω στο επίπεδό σου :hehe :hehe .............. για να μη βγούμε και off topic
Άνοιξε καινούρια ενότητα για να μην είσαι off topic και πέσε στο επίπεδό του.:hehe

sotoskap
02-02-09, 16:23
Μόλις πέρασα τα καινουρια CD που ήρθαν από την ΤΟΥΟΤΑ. Για δειτε στη φώτο τα νεα στοίχεια που περιέχουν!

Τι καταλαβαίνεται??

madvinegar
02-02-09, 16:37
Οτι και στο auris θα μπει ο 1600 με τα 132 (ίσως ΚΑΙ ο 1800 ???)

sotoskap
02-02-09, 16:47
Οτι και στο auris θα μπει ο 1600 με τα 132 (ίσως ΚΑΙ ο 1800 ???)

Οτι θα παραχθούν είναι δεδομένο. Το αν θα έρθουν στην Ελλαδίτσα ειναι το πρόβλημα.

Και δεν ξέρουμε αν θα εχει 132. Μπορεί ναι, μπορεί όμως λιγοτερα (βλέπε 1ZZ, AVENSIS-CELICA) γιατί για περισσότερα πολύ χλωμο.

madvinegar
02-02-09, 17:01
Μα ο κωδικος του μοτερ δεν ειναι ο ιδιος?
Και εφοσον αυτο το μοτερ εχει φορεθει στο αβενσις... αρα εχει ερθει Ελλαδα... γιατι να μην ειναι ο ιδιος που θα φορεθεις και στο (ν)ιάουρις?

mpliet7
02-02-09, 17:07
παιδια κ εδο στην κω που ρωτησα μου ειπαν πως κρατανε σταση αναμονης.Κανεις δε ξερει τιποτα.Εχω ψηθει ασχημα παντως για το νεο αουρις.

nipponpower
02-02-09, 19:11
Τελικα καταληξαμε καπου ?

Θα μπει ο κινητηρας με τα 132 αλογα στο Αουρις ?

sotoskap
02-02-09, 21:07
Μα ο κωδικος του μοτερ δεν ειναι ο ιδιος?

Ναι και στα AVENSIS και CELICA ο τύπος κινητήρα είναι ίδιος (1ZZ-FE) αλλά η ιπποδύναμη 129 και 143 αντίστοιχα.

Και εφοσον αυτο το μοτερ εχει φορεθει στο αβενσις... αρα εχει ερθει Ελλαδα... γιατι να μην ειναι ο ιδιος που θα φορεθεις και στο (ν)ιάουρις?

Ο κινητήρας ίδιος θα είναι (1ZR-FAE) ας ελπίσουμε και η ιπποδύναμη...:beg

madvinegar
02-02-09, 22:34
Μονο ο προγραμματισμος αλλάζει ή και τιποτα μηχανικό πχ μεγαλυτερα μπεκ κτλπ?

sotoskap
02-02-09, 22:53
Μονο ο προγραμματισμος αλλάζει ή και τιποτα μηχανικό πχ μεγαλυτερα μπεκ κτλπ?

Οι διαφορές AVENSIS - CELICA είναι η κεφαλή και συγκεκριμένα οι βαλβίδες που στο CELICA είναι πιο μεγάλες και μάλλον και ο προγραμματισμός.

aurisw
04-02-09, 23:24
Από ότι έμαθα προς το καλοκαίρι περίπου ή Σεπτέμβρη θα έρθει 1800cc με τα ίδια άλογα με το avensis και θα είναι ιαπωνικής κατασκευής μόνο

nipponpower
05-02-09, 17:21
Από ότι έμαθα προς το καλοκαίρι περίπου ή Σεπτέμβρη θα έρθει 1800cc με τα ίδια άλογα με το avensis και θα είναι ιαπωνικής κατασκευής μόνο

Ειναι σιγουρο αυτο ? Απο που το εμαθες ?

Δηλαδη θα ερθει και ο 1.6 με τα 132 και ο 1.8 με τα 147 ?

Μιλαμε για σημαντικες εξελιξεις... αμα ειναι αξιοπιστες οι πληροφοριες.

mpliet7
05-02-09, 18:04
Αυτο για το 1,8 το εχω ακουσει ρε μαγκες κ εγω αλλα με την κριση που υπαρχει κ την συνεχομενη περικοπη που κανουν οι ιαπωνες στα σπορ αυτοκινητα ισως το ξανασκεφτουν να το ριξουν στην αγορα.Ειδικα τωρα στην Ελλαδα που ισχυει κ το τεκμηριο πολλοι ελληνες θα το θελουν αλλα λιγοι θα το παρουν.Μακαρι να το κυκλοφορησουν.Εγω το γλυκοκοιταζω παντως.Υπομονη.:roll:

E12Sport
05-02-09, 19:12
Δύσκολο το βλέπω 1.8 σε αυτή την ιπποδύναμη για Ευρώπη...:roll: Αμερική, Αυστραλία, κτλ ίσως... Ας μην ξεχνάμε ότι από τη γκάμα απουσιάζει μια απόλυτα δυνατή έκδοση αντίστοιχη της Ε12 ΤS! Μέχρι στιγμής αυτή αντικαθίσταται από την Τ180 που είναι πετρελαιοκινητήρας. Είναι δυνατόν να μην υπάρξει μια 'απόλυτη' βενζινοκίνητη έκδοση?:question

nipponpower
06-02-09, 04:25
Αυτο για το 1,8 το εχω ακουσει ρε μαγκες κ εγω αλλα με την κριση που υπαρχει κ την συνεχομενη περικοπη που κανουν οι ιαπωνες στα σπορ αυτοκινητα ισως το ξανασκεφτουν να το ριξουν στην αγορα.Ειδικα τωρα στην Ελλαδα που ισχυει κ το τεκμηριο πολλοι ελληνες θα το θελουν αλλα λιγοι θα το παρουν.Μακαρι να το κυκλοφορησουν.Εγω το γλυκοκοιταζω παντως.Υπομονη.:roll:

Αν και εφοσον εφαρμοστουν τα τεκμηρια, πραγμα αμφιβολο υστερα απο τις τελευταιες εξελιξεις, θα ισχυοουν για αυτοκινητα με κυβισμο πανω απο τα 2000 κυβικα οποτε το προβλημα δεν ειναι εκει.
Το γεγονος που κανει δυσκολη την τοποθετηση του 1.8 ειναι αφενος το κοστος (ποιος θα δωσει 23-24 χιλιαρικα για απλα ενα λιγο πιο γρηγορο Αουρις απο το 1.6 με τα 132) και αφετερου οτι δεν ανηκει στην φιλοσοφια της Τογιοτα (τοσο χρονια ειχαμε στην γκαμα των κινητηρων 2 μοντελα, εναν 1.3 ή 1.4 και εναν 1.6).

Για μενα, το πιθανοτερο ειναι η γκαμα των κινητηρων να ειναι ο καινουργιος 1.3 με τα 100, ο 1.6 με τα 124 ή 132 και ,μακαρι, μια γρηγορη εκδοση.

mger
08-02-09, 12:32
καλημερα, παιδια μπορω στο δικο μου (1.6 124hp) να βαλω 6αρι σαζμαν? αν ναι θα εχω καποιο προβλημα η θα ειναι σαν το μαμα ? κοστος περιπου ??

ALIEN-3-
08-02-09, 13:57
καλημερα, παιδια μπορω στο δικο μου (1.6 124hp) να βαλω 6αρι σαζμαν? αν ναι θα εχω καποιο προβλημα η θα ειναι σαν το μαμα ? κοστος περιπου ??
Και να ταιριάζει το σασμάν από το καινούριο μοτέρ με τα 132 θα είναι μια ακριβή επιλογή που σε ένα καινούριο αυτοκίνητο δεν πιστεύω να αξίζει .Περίμενε κανα χρόνο (άμα ταιριάζει πάντα) θα το βρεις σε μεταχειρισμένο σίγουρα σε πολύ καλύτερη τιμή

mger
08-02-09, 14:08
απο το 1.33 μπορω να βαλω ?

aurisw
09-02-09, 17:40
Κι ώμος αληθινό υπομονή AURIS 1.8 πρώτα θα έρθει το IQ μετά το AURIS και μετά το νέο LAND CRUISER και τελευταίο και καλύτερο το PRIUS

painter
17-02-09, 02:01
http://www.um.co.za/specifications/toyota_auris_1_8_rs_(2007).aspx
το auris 1.8rs με 100KW 134 αλογα μονο !!! ....... θελουμε turbo εκεντροφορους βαλβιδες.... οτι δινει αλογα....!!!! τι να το κανω το 1800 132hp 17.5 κιλα ροπη αμμα το ηθελα για λειτουργικοτητα περνω το 1.4 diesel με 17 κιλα ροπη....... ασε που και το 1.6 με 124 ειναι μια χαρα.....

ALIEN-3-
17-02-09, 13:58
http://www.um.co.za/specifications/toyota_auris_1_8_rs_(2007).aspx (http://www.um.co.za/specifications/toyota_auris_1_8_rs_%282007%29.aspx)
το auris 1.8rs με 100KW 134 αλογα μονο !!! ....... θελουμε turbo εκεντροφορους βαλβιδες.... οτι δινει αλογα....!!!! τι να το κανω το 1800 132hp 17.5 κιλα ροπη αμμα το ηθελα για λειτουργικοτητα περνω το 1.4 diesel με 17 κιλα ροπη....... ασε που και το 1.6 με 124 ειναι μια χαρα.....

Αυτό που μας έδειξες δεν είναι το 1.8 που περιμένουμε να βγει εάν βγει τελικά με τον καινούριο κινητήρα

nipponpower
06-03-09, 20:11
Επιτελους ανακοινωθηκε στο σιτε της Τογιοτα το Αουρις με τα 132 αλογα. Βεβαια στη σελιδα με τα τεχνικα χαρακτηριστικα δεν εχει το 1.33 και τα 1.6 με τα 132 αλλα το 1.4 και το 1.6 με τα 124 ...
Τωρα απο ποτε θα αρχιζουν να διατιθονται στην ελληνικη αγορα δεν το γνωριζω.
Αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας ποσταρει.

FOTIS LIAGAS
23-03-09, 20:35
[quote=nipponpower;334976]

Αυτο ειναι αρθρο απο το Αγγλικο φορουμ και με βρισκει απολυτα συμφωνο!!
Εντος της εβδομαδος εχω το σερβις στις 30.000 το οποιο εχω περασει!!

και εφ οσον δεν υπαρξει κατι για εμας με το{ παλιο ΑΟΥΡΙΣ}:hehe σε συντομο διαστημα θα ξαναγυρισω στο μηχανικο της γειτονιας!!

Toyota Lose Our Trust. We Stop Bealiving In This Company (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=95327) http://toyotaownersclub.com/forums/style_images/1/pages_icon.gif (http://javascript<b></b>:multi_page_jump('http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=95327', 38, 20 );) 1 (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=95327&st=0&start=0)2 (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=95327&st=20&start=20) THE NEW AURIS 2008 - IS OLD NOW. NEW-NEW AURIS 2009 IS THE KING NOW

(http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showforum=110)

netherious
23-03-09, 21:46
μαγκες εγω δουλευω στην κεφαλοννια μηχανικος στην TOYOTA εχω το καινουργιο COROLLA παει γαμ....εκανα ενα rally τουμπανο δεν εχω ακουσει τιποτα για e151 134hp και οσο για το navi το βρηκα γνησιο απο dubay 398$ οσοι θελουν πειτε μου να το παρουμε πιο φθηνα μαλλον!!

sotoskap
13-05-09, 16:58
Ηρθε και το νέο AURIS 1.6 Valvematic με 132 ps.

nipponpower
13-05-09, 17:57
Και απο οτι βλεπω φοραει 6αρι σασμαν οποτε κραταω μια επιφυλαξη για το αν θα ειναι πιο γρηγορο απο το τωρινο 1.6 .

mpriskot
05-07-09, 11:57
Καλημέρα, το έχει παραλάβει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Babis63
05-07-09, 12:45
Νατο και το 1.6 valvematic στην εκδοση premium. Επειδη στο παρελθον ειχα και την corolla 1.6si me ta 115hp και την corolla 2003 1.6 με τα 110, εχω την αισθηση οτι τα 132 αλογα τα νοιωθεις καλα... Μπορει ναναι και η ιδεα μου, Το αμαξι ειναι αστρωτο βεβαια 1200Km εχω κανει απο την Τριτη που το παρελαβα. Εντελως αθορυβο. Το μονο που ακουγεται ειναι οι αγκραφες των ζωνων ασφαλειας που χτυπανε στις κολωνες.
Παρακαλω τους φιλους στο forum να με παρηγορησετε κιολας γιατι χθες βραδυ φιλιθηκαμε με ενα punto και αυριο παω για μπροστινο προφυλακτηρα και ελπιζω μονο αυτον.
Αραγε μηπως καποιος ξερει να με προιδεασει ποσο κοστιζει? :cry:

diafanh-psyxh
05-07-09, 16:06
ωχ ρε φίλε περαστικά και να είναι το πρώτο και το τελευταίο.καλορίζικο κιολας

sotoskap
05-07-09, 16:11
Αραγε μηπως καποιος ξερει να με προιδεασει ποσο κοστιζει? :cry:

Ο προφυλακτηρας στοιχιζει 220-250 € (δεν θυμαμαι ακριβως) και η βαφή του 120 € με τον Φ.Π.Α. Για αλλαγη θα σου ζητησουν κανενα 50αρικο.

Babis63
05-07-09, 21:01
Ο προφυλακτηρας στοιχιζει 220-250 € (δεν θυμαμαι ακριβως) και η βαφή του 120 € με τον Φ.Π.Α. Για αλλαγη θα σου ζητησουν κανενα 50αρικο.

ωχ ρε φίλε περαστικά και να είναι το πρώτο και το τελευταίο.καλορίζικο κιολας

Σας ευχαριστω και τους δυο.

nipponpower
06-07-09, 16:53
Καλοριζικο φιλε μου και να το χαιρεσαι. Μια ερωτηση εχω μονο :
Το 6αρι σασμαν εχει κοντες η μακριες σχεσεις ? Δηλαδη σε ποια χιλιομετρα εχει κοφτη για καθε ταχυτητα ? Εννοειται πως δεν περιμενω να μου απαντησεις απο τωρα που το εχεις ακομα αστρωτο :)

Babis63
06-07-09, 20:11
Αρχική Δημοσίευση από sotoskap http://www.corollaclub.com/forums/plasma/buttons/viewpost.gif (http://www.corollaclub.com/forums/./ext.php?ref=showthread.php?p=349919#post349919)
Ο προφυλακτηρας στοιχιζει 220-250 € (δεν θυμαμαι ακριβως) και η βαφή του 120 € με τον Φ.Π.Α. Για αλλαγη θα σου ζητησουν κανενα 50αρικο.

Μα της δουλειας εισαι φιλε soto? Επεσες εντελως μεσα στις τιμες.
Πηγα σε 2 εξουσιοδοτημενα. Η τιμη του προφυλακτηρα κοινη 250 euro.
Βαψιμο και εργατικα στο ενα συνεργειο 180 e + ΦΠΑ στο αλλο 150 e με ΦΠΑ. Προτιμησα το φτηνοτερο μια και η ζημια, ευτυχως, ειναι μονο ο προφυλακτηρας και δεν εχει παρει η τραβερσα απο μεσα ουτε η βαση φαναριου.
Και ενα tip που ισως φανει χρησιμο, μου το ειπαν σημερα στο συνεργειο, αν και ειναι κατι που το εφαρμοζω εδω και χρονια όποτε βεβαια μου το επιτρεπει η αποσταση του προπορευομενου και η ταχυτητα του οχηματος μου.
Σε ενδεχομενο φρεναρισμα "πανικου", εκει που πεφτεις στα φρενα και το ποδι βγαινει κατω απ το πατωμα, τοτε που ενεργοποιειται το ABS, ακους το κρου-κρου του μηχανισμου αλλα το αμαξι ΔΕΝ σταματαει, εκει που συνειδητοποιεις οτι το τρακαρισμα με το μπροστινο αυτοκινητο ειναι αναποφευκτο (ειναι η στιγμη που τα χιλιαρικα που εδωσες για να το παρεις ή που ακομα χρωστας...χοροπηδανε μπροστα στα ματια σου:hi ) εκεινη ακριβως την στιγμη ΑΦΗΝΕΙΣ το πενταλ του φρενου και αμεσως το ξαναπατας παντα με ολη τη δυναμη. Πετυχαινεις συντομοτερη ακινητοποιηση.
Αυτα και ΚΡΑΤΑΤΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ. Γλιτωνεις στενοχωρια και λεφτα...


--------------------------------------------------------------------------
Καλοριζικο φιλε μου και να το χαιρεσαι. Μια ερωτηση εχω μονο :
Το 6αρι σασμαν εχει κοντες η μακριες σχεσεις ? Δηλαδη σε ποια χιλιομετρα εχει κοφτη για καθε ταχυτητα ? Εννοειται πως δεν περιμενω να μου απαντησεις απο τωρα που το εχεις ακομα αστρωτο :)

Ευχαριστω φιλε μου για τις ευχες. Οπως ακριβως το ειπες, δεν μπορω να σου πω στα ποσα Km/h πεφτει ο κοφτης στην καθε ταχυτητα. Το αμαξι σημερα εχει μονο 1300 Km στο κοντερ.
Αυτα που μπορω να σου πω και ισως σου δωσουν μια εικονα ειναι:
α) Με το cruise control ενεργοποιημενο στις 4200 στροφες και 6η το αμαξι ταξιδευει με 160 υπεροχα Km/h
β) Εθνικη Κορινθου - Αθηνων στις ευθειες των Μεγαρων ειδα με 6η 185 Km/h και στροφες κατω απο 5000
γ) Η αισθηση επιταχυνσης σε 1η,2α,3η με αλλαγη στις 5000 στρ/λ. ειναι πραγματικα εντονη. Σαφως δυνατοτερη απο την COROLLA 1.6 si του '96 που ειχα με τα 115 αλογα και εννοειται πιο δυνατη απο την COROLLA 1.6 SOL του '03 με τα 110 αλογα και τα 1200 τοσα κιλα.
Αυτο το αυτοκινητο μου θυμιζει σε γκαζια (μπορω να φανταστω πως θα πηγαινει μετα τα 5000 ΚΜ) την LANCIA DELTA HF του '91 (1600cc, 135hp turbo).
Χαιρομαι που οδηγω παλι κατι εξ ισου γρηγορο.
Ελπιζω να βοηθησα καπως....:)

diafanh-psyxh
06-07-09, 21:57
Αρχική Δημοσίευση από sotoskap http://www.corollaclub.com/forums/plasma/buttons/viewpost.gif (http://www.corollaclub.com/forums/./ext.php?ref=showthread.php?p=349919#post349919)
Ο προφυλακτηρας στοιχιζει 220-250 € (δεν θυμαμαι ακριβως) και η βαφή του 120 € με τον Φ.Π.Α. Για αλλαγη θα σου ζητησουν κανενα 50αρικο.

Μα της δουλειας εισαι φιλε soto? Επεσες εντελως μεσα στις τιμες.
Πηγα σε 2 εξουσιοδοτημενα. Η τιμη του προφυλακτηρα κοινη 250 euro.
Βαψιμο και εργατικα στο ενα συνεργειο 180 e + ΦΠΑ στο αλλο 150 e με ΦΠΑ.
κάπως έτσι:mrgreen: ο φύλακας άγγελος όλων μας όσον αφορά τιμές και όχι μόνο

nipponpower
07-07-09, 17:10
Αρκετα δυνατο το βλεπω το αμαξι. Τελικα μπορει το καινουργιο 6αρι σασμαν να μην ειναι τοσο μακρυ οσο νομιζα. Οπως και να εχει να το χαιρεσαι. Πολυ καλη επιλογη.

nick2007
13-07-09, 13:33
Πάντως η γνώμη μου είναι ότι ήταν πολύ άστοχη η κυκλοφορία του συγκεκριμένου μοντέλου από τον τουοτα. Καταλαβαίνω ότι η εταιρία διαπίστωε ότι το Auris 1.6 το παλιό ήταν τάφος από πλευράς επιδόσεων (τελική ταχύτητα και προπή) σε σχέση με τον ανταγωνισμό των ΤSI. Ωστόσο είναι πολύ άστοχο να κρεμάς τόσους αγοραστές αυτού του μοντέλου μόλις 1,5 χρόνο μετά την κυκλοφορία του, και να κυκλοφορείς ένα καινούργιο μοντέλο με μόλις 8 παραπάνω ίππους!!! Που πάλι απ' τις επίσημες μετρήσεις οι επιδόσεις του (κυρίως η ροπή του) είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα, πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Μπορούσε η εταιρία να επιμείνει στο παλιό μοντέλο για 1,5 χρόνο ακόμα, και μετά να αρχίσει και αυτή να κυκλοφορεί με TSI κινητήρες, αφού απ' ό,τι φαίνεται και οι Ιάπωνες, με πρώτη τη Ηοnda, αρχίζουν απ' του χρόνου να κυκλοφορούν τούρμπο μικρούς κινητήρες.

JL_e10
13-07-09, 13:49
Απ' ό,τι φαίνεται και οι Ιάπωνες, με πρώτη τη Ηοnda, αρχίζουν απ' του χρόνου να κυκλοφορούν τούρμπο μικρούς κινητήρες.


Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που λες, γιατι ο Ιαπωνας μια ζωη προτιμαει την ατμοσφαιρα. Αλλα και παλι αν το επιχειρησει, θα το κανει ετσι ωστε να κλαινε για αλλη μια φορα οι Γερμανοι, οσον αφορα στους τομεις επιδοσεων και πανω απ ολα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ, λεξη αγνωστη στα TSI. Και μου φαινεται και λιγο ατοπο εκει που η Honda σταματησε να βγαζει τα γρηγορα αυτοκινητα της (με το προσχημα της οικονομικης κρισης), ξαφνικα μεσα σε ενα χρονο οχι μονο γρηγορες εκδοσεις, αλλα και με νεα φιλοσοφια. Αυτα δηλαδη δεν ειναι λεφτα, οι δοκιμες και οτι αλλο απαιτειται για να βγει μια τετοια μηχανη?
Επισης με λυπει το γεγονος οτι σε μια τετοια κινηση η ΤΟΥΟΤΑ θα μεινει για αλλη μια φορα με σταυρωμενα τα χερια, και θα επιχειρησει με τις οποιες εκδοσεις των Auris να σταθει στον ανταγωνισμο. Δεν θελω να παρεξηγηθω με τα παιδια που το εχουν αγορασει, μιας και εχω μπει σε Auris και μου αρεσε σαν αυτοκινητο και αν δεν υπηρχε το 101 στην οικογενεια και να με περιμενει θα το επαιρνα. Αλλα οπως και να χει, λειπει ο διαδοχος της Corolla TS, και πολυ φοβαμαι οτι δεν θα υπαρξει.

mpriskot
23-07-09, 00:57
Υπάρχει διακόπτης στο αυτοκινητο μεσα που να ανοίγει το πορτ παγκαζ;
(οπως αυτος της ταπας βενζίνης; )

λεω για τις εκδόσεις με κλειδι.

vassilis_vvti
23-07-09, 20:19
αφού απ' ό,τι φαίνεται και οι Ιάπωνες, με πρώτη τη Ηοnda, αρχίζουν απ' του χρόνου να κυκλοφορούν τούρμπο μικρούς κινητήρες.
Aυτο αποκλειεται...δεν εχουν βγαλει τοσα χρονια ουτε ενα τουρμπο και θα βγαλουνε τωρα???Ειδικα η honda ολες οι αλλες ιαπωνικες εχουν ξαναβγαλει...

KOMIS
23-07-09, 20:31
δεν βλεπω καποιο λογο ωστε να βγαλει ποτε η τουοτα τουρμπο.οταν εισαι πρωτη η δευτερη εταιρια διεθνος δεν παιζεις με την φημη σου.για γρηγορα αυτοκινητα με πολλους ιππους αλλα με την προυποθεση οτι ειναι αξιοπιστα ομως,η τουοτα εχει την lexus.

JL_e10
23-07-09, 20:43
Ναι αλλα για που την εχει την Lexus? Μονο για το εξωτερικο. Πριν λιγο ειδα ενα νεο μελος το οποιο εχει μια κομπρεσορατη IS 200, κατι το οποιο ειναι σπανιο για την Ελλαδα και κατι τυπικο στο εξωτερικο (τουλαχιστον το αυτοκινητο καθαυτο, οχι η βελτιωση του). Και θα ξαναναφερθω στο προηγουμενο ποστ μου για το θεμα της Honda και θα συμφωνησω με τον Βασιλη.
Φιλε KOMIS εννοεις οτι δεν θα ξανασχοληθει ποτε ξανα η ΤΟΥΟΤΑ με turbo. Ποιος μπορει να ξεχασει την Celica GT4?

KOMIS
23-07-09, 21:05
θεωρω τα τουρμπο "ξεπερασμενη τεχνολογια"τουλαχιστον για το ευρη κοινο...σιγα σιγα ολες οι εταιριες θελωντας και μη θα ακολουθησουν την "υβριδικη".η καποια παρομοια.

vassilis_vvti
24-07-09, 04:00
Aσχετο αλλα ο ξαδελφος μου δουλευει σε βενζιναδικο και ηρθε ενας ταριφας με πριους και εβαλε 7,5λιτρα...εδωσε 8Ε και ειχε κανει 200χλμ!!!

kostasgasparis
24-07-09, 16:34
Το θεμα παραμενει ομως.το καινουριο παντα με εργοστασιακες μετρησεις ειναι οχι μονο αργο αλλα πιο αργο και απο το παλιο μοτερ που αντικαθιστα.και τα δυο δεν βαζουν φωτια στην ασφαλτο.χτες εστησα για πλακα το pro ceed με ενα auris 1.6 και παρολο που ειμαι αστρωτος ακομα φανηκε η διαφορα υπερ του ΚΙΑ...να πω την αληθεια δεν το περιμενα.μολις στρωσω θα βγαλω πιο ασφαλη συμπερασματαΕπισης για πλακα και μονο θα ηθελα να κανω test drive με το auris με το καινουριο μοτερ μιας και το ειχα καημο...

toyota mania
24-07-09, 18:29
Το θεμα παραμενει ομως.το καινουριο παντα με εργοστασιακες μετρησεις ειναι οχι μονο αργο αλλα πιο αργο και απο το παλιο μοτερ που αντικαθιστα.και τα δυο δεν βαζουν φωτια στην ασφαλτο.χτες εστησα για πλακα το pro ceed με ενα auris 1.6 και παρολο που ειμαι αστρωτος ακομα φανηκε η διαφορα υπερ του ΚΙΑ...να πω την αληθεια δεν το περιμενα.μολις στρωσω θα βγαλω πιο ασφαλη συμπερασματαΕπισης για πλακα και μονο θα ηθελα να κανω test drive με το auris με το καινουριο μοτερ μιας και το ειχα καημο...Μας κανεις πλακα σιγουρα.Το ΚΙΑ παει τραγικα για τα αλογα που δηλωνει.Απατη σκετη.Εκτος και εαν εννοουν αλογα πονυ.
Σε ολα τα περιοδικα το KIA ειναι μακραν πισω.

KOMIS
24-07-09, 19:28
Η Toyota Motor Europe (TME) ανακοίνωσε σήμερα σχέδια για την παραγωγή μιας πλήρως υβριδικής έκδοσης του Auris, του hatchback κατηγορίας C, στο Βρετανικό εργοστάσιό της, στο Burnaston, Derbyshire. Η παραγωγή του πρώτου, πλήρως υβριδικού μοντέλου της Toyota Ευρωπαϊκής κατασκευής, θα ξεκινήσει στην Toyota Motor Manufacturing (UK) Ltd (TMUK) περί τα μέσα του 2010. Κινητήρες θα κατασκευάζονται στο εργοστάσιο της TMUK στο Deeside, Βόρεια Ουαλία. Η ανακοίνωση, που συνέπεσε με μία επίσκεψη στο εργοστάσιο του Πρώτου Υπουργού Προεδρίας Κυβερνήσεως και Υπουργού Επιχειρήσεων, Καινοτομίας & Δεξιοτήτων της Βρετανικής Κυβέρνησης (Secretary of State & Secretary of State for Business, Innovation & Skills) Rt. Hon. Lord Mandelson, υπογραμμίζει τη δέσμευση της Toyota να επεκτείνει τη γκάμα υβριδικών οχημάτων της χαμηλών εκπομπών ρύπων για Ευρωπαίους πελάτες.Το Toyota Auris κυκλοφόρησε στην Ευρωπαϊκή αγορά την άνοιξη του 2007. Από τότε, έχει πουλήσει πάνω από 370.000 οχήματα. Στο πλαίσιο της νέας φιλοσοφίας Toyota Optimal Drive, το Auris εφοδιάζεται τώρα με ένα κινητήρα 1.33 dual VVT-I και τεχνολογία Toyota’s Start&Stop, μειώνοντας τις εκπομπές CO2 κατά 17% (135 g/km) και βελτιώνοντας την κατανάλωση κατά 19% (48.7 mpg στο μικτό κύκλο).

πλεον ,καλητερος κινητηρας δεν ειναι αυτος που δινει περισοτερη ταχητυτα...αλλα αυτος που ρυπαινει λιγοτερο

vassilis_vvti
24-07-09, 19:29
εγω με τα 1400 κανω πλακα...δεν πανε βημα λεμε.1600 δεν ετυχε να ανοιξω αλλα στα περιοδικα παντα τελευταιο βγαινει...οχι να κανουμε και τα ΚΙΑ ανταξια με τα ΤΟΥΟΤΑ!!!ειπαμε ομορφα,καλα...αλλα τα ΤΟΥΟΤΑ ειναι ΤΟΥΟΤΑ.

toyota mania
25-07-09, 00:31
109 αλογα το 14αρι.Μαλλον μεθυσμενος Κορεατης το μετρουσε.

kostasgasparis
25-07-09, 07:38
δεν εξισωσε κανεις κατι με τιποτα.το οτι ειναι ΤΟΥΟΤΑ και μονο αυτο ως γεγονος δε λεει κατι.εγω μιλησα με γεγονοτα και για τη δικη μου αισθηση μιας και το εχω το αμαξι.το 1,6 με το 1,4 δεν εχουν καμια μα καμια σχεση σαν αποδοση.το 1,4 βγαζει μεν 109hp αλλα μη ξεχναμε οτι εχει να κουνησει 1250 κιλα καροτσας.τελος παντων οποιος πετυχει 1,6 pro ceed (να ειναι ομως 1,6 γιατι με το 14αρη δεν ξεχωριζει σε τιποτα!) ας το μετρησει.και για να μη φευγουμε απο το θεμα γιατι βρε παιδια στεκεστε στο πως πανε τα ΚΙΑ και οχι στο γεγονος οτι το νεο auris ειναι πιο αργο απο το παλιο?

vassilis_vvti
25-07-09, 13:56
δεν εξισωσε κανεις κατι με τιποτα.το οτι ειναι ΤΟΥΟΤΑ και μονο αυτο ως γεγονος δε λεει κατι.εγω μιλησα με γεγονοτα και για τη δικη μου αισθηση μιας και το εχω το αμαξι.το 1,6 με το 1,4 δεν εχουν καμια μα καμια σχεση σαν αποδοση.το 1,4 βγαζει μεν 109hp αλλα μη ξεχναμε οτι εχει να κουνησει 1250 κιλα καροτσας.τελος παντων οποιος πετυχει 1,6 pro ceed (να ειναι ομως 1,6 γιατι με το 14αρη δεν ξεχωριζει σε τιποτα!) ας το μετρησει.και για να μη φευγουμε απο το θεμα γιατι βρε παιδια στεκεστε στο πως πανε τα ΚΙΑ και οχι στο γεγονος οτι το νεο auris ειναι πιο αργο απο το παλιο?
Μα δεν ειναι πιο αργο.Πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα.Στο auto bild που το συγκρινανε ειπανε πως ειναι πολυ δυνατο μοτερ ασε που το παλιο δεν εβγαζε οσα ελεγε.

kostasgasparis
25-07-09, 23:20
κοιτα να δεις, κανενα αμαξι δεν βγαζει οσα λεει.παρε παραδειγμα το ΚΙΑ.λεει 126 αλλα ειναι 132.δεν εχει λοιπον σημασια.αξιζει ομως να σταθεις στις ρεπριζ οπου κ φαινεται το μοτερ.το παλιοτερο ειναι κατα πολυ πιο αποδοτικο...

corollapatra
29-07-09, 11:44
Πήγα εχθές το απόγευνα στην αντιπροσωπεία της Πάτρας να ρίξω μία "κλεφτή" ματιά στην Corolla Ε15 και είδα ότι δεν είχε αυτοκίνητο στην έκθεση. Τους ρώτησα τον λόγο και μου είπαν ότι αλλάζει τους κινητήρες της και βάζει τον 1.33 και τον νέο 1.6 με τα 132 άλογα και περιμένουν να παραλάβουν νέα οχήματα. Τελικά θα μπουν και στην Corolla αυτοί οι κινητήρες; Σώτο (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5760) υπάρχει τίποτα επίσημο;

nipponpower
29-07-09, 20:09
Σημερα διαβασα στο Drive του Αυγουστου για τις επιδοσεις του καινουργιου Auris.

Σε ολες τις μετρησεις το Auris με τα 132 αλογα ειναι πιο αργο απο αυτο με τα 124 ! Και στις μετησεις απο σταση (0-100 10.6 ενω αυτο με τα 124 10.0) αλλα και στις ρεπριζ (80-110 με 3η 7.5 ενω αυτο με τα 124 5.7 !).

Το καινουργιο ειναι 25 με 50 κιλα βαρυτερο αλλα οι σχεσεις του κιβωτιου μοιαζουν να ειναι οι ιδιες με το μοτερ με τα 124 αλογα. Ισως η πτωση των επιδοσεων να οφειλεται στο ηλεκτρογκαζο σε συνδιασμο με το ελαχιστα βαρυτερο αμαξωμα.

sotoskap
29-07-09, 21:27
Πήγα εχθές το απόγευνα στην αντιπροσωπεία της Πάτρας να ρίξω μία "κλεφτή" ματιά στην Corolla Ε15 και είδα ότι δεν είχε αυτοκίνητο στην έκθεση. Τους ρώτησα τον λόγο και μου είπαν ότι αλλάζει τους κινητήρες της και βάζει τον 1.33 και τον νέο 1.6 με τα 132 άλογα και περιμένουν να παραλάβουν νέα οχήματα. Τελικά θα μπουν και στην Corolla αυτοί οι κινητήρες; Σώτο (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5760) υπάρχει τίποτα επίσημο;

Ναι, έτσι είναι. Οι νέες παραλαβές corolla, θα έχουν τον νεο 1,33 και τον νεο 1,6 valvematic.

vassilis_vvti
29-07-09, 21:57
Σημερα διαβασα στο Drive του Αυγουστου για τις επιδοσεις του καινουργιου Auris.

Σε ολες τις μετρησεις το Auris με τα 132 αλογα ειναι πιο αργο απο αυτο με τα 124 ! Και στις μετησεις απο σταση (0-100 10.6 ενω αυτο με τα 124 10.0) αλλα και στις ρεπριζ (80-110 με 3η 7.5 ενω αυτο με τα 124 5.7 !).

Το καινουργιο ειναι 25 με 50 κιλα βαρυτερο αλλα οι σχεσεις του κιβωτιου μοιαζουν να ειναι οι ιδιες με το μοτερ με τα 124 αλογα. Ισως η πτωση των επιδοσεων να οφειλεται στο ηλεκτρογκαζο σε συνδιασμο με το ελαχιστα βαρυτερο αμαξωμα.Ρε παιδια εχω δοκιμες απο ενα περιοδικο μαλλον το αυτο τριτη και εκανε 0-100 10,5 τπ αβενσις μου ενω η τογιοτα το δινει 11,1...γινετε αυτο με το νεο αουρις??μου φαινετε τραγικο νουμερο.

kostasgasparis
29-07-09, 22:50
γιατι τραγικο?δεν ειναι ο χαρακτηρας τους να ειναι μπροστα σε επιδοσεις αλλα να δινουν την αισθηση αυτου που πληρωνεις.και εν προκειμενω ανεση , ποιοτητα κυλισης και φυσικα ασφαλεια.τα 132 στο μετρο του δυνατου σε επιπεδο ενεργητικης ασφαλειας τα παρεχουν αρκει να ξερουμε τι χαλιναγωγουμε με το γκαζι τους...

vassilis_vvti
30-07-09, 19:19
Τα 132 αλογα οπως και να εχει ειναι 132 αλογα.δηλαδη αν ανοιξω εγω με ενα αουρις με 132 αλογα και παμε μαζι σου φαινεται λογικο???Εμενα εχει και οικογενειακο χαρακτηρα υποτιθεται...και εχω και θεομακρα σασμαν...3ησχεδον 150 και 4η 200.

Ayrton
30-07-09, 19:39
Δεν είναι 132 όπως και να χει!!!
Έχουμε πει άπειρες φορές ότι παίζει ρόλο και πώς τα βγάζει στο δρόμο!
Εάν έχει χαρτογράφηση για ομαλή ανάπτυξη.... τι σχέση θα έχει με ένα που τα δίνει μπαμ, και ας είναι τα ίδια άλογα?

vassilis_vvti
30-07-09, 21:02
απλα τα συγκρινω βαση τα δικα μου αλογα...δηλαδη εμενα τα δινει μπαμ-μπαμ???Υποτιθεται οικογενειακο αμαξι ειναι το αβενσις μου.Παντως ανοιξα με ρνα κορολα Ε15 με τα 124.Εμεις δυο αυτος μονος του και μεχρι τα 100 ημουν μπροστα...μετα με περναγε ευκολα και γρηγορα...Μηπως και το αουρις θα ειναι δυνατο μετα τα 100 και θα φαινεται η δυναμη του?

kostasgasparis
30-07-09, 21:13
απλα εκει φαινεται η αδυναμια του ηλεκτρογκαζου κατ'εμένα...

lambis_7
08-08-09, 22:15
Πρίν 10 μέρες περίπου πήρα το νέο Auris 1.6 με 132hp και κινητήρα Valvematic. Αν κ δεν το εχω στρώσει ακόμα το μότερ, μπορώ να π'ω οτι τα σπάει, ροπή απο χαμηλά κ πολύ καλα κρατήματα σαν αυτοκίνητο γενικά. Απλά υπέροχο....

kostasgasparis
09-08-09, 13:22
καλοριζικος με πολλα κ ασφαλη χιλιομετρα!!!

diafanh-psyxh
09-08-09, 13:39
καλορίζικο φίλε μου και πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι.καλό στρώσιμο

vassilis_vvti
10-08-09, 04:03
καλοριζικο και θελω να ακουσω ολυ εντυπωσεις ειδικα μετα το στρωσιμο...

mpriskot
20-08-09, 20:33
λιγο ακυρη η ερωτηση αλλα μου ηρθε: οι ασφαλειες στις πορτες κλεινουν αυτοματα (κλειδωνει το αυτοκινητο) οταν πιασει μια Α ταχυτητα; (οπως τα golf πχ)

Babis63
21-08-09, 23:44
Σπιναρει και η 2α!!!
Γουσταρωωωωωωωωω!!!
:fierydevil

netherious
15-07-10, 00:09
Ξέρει κανείς να μου πει εάν το auris με το corolla είναι ίδια??

COROLLAKIAS MIXALHS
15-07-10, 00:32
xerei kaneis na mou pei ean to auris me to corolla einai idia??

Αν μας προσδιορισεις τι εννοεις ιδια τοτε σιγουρα το 99% εδω μεσα ξερει να σου απαντησει. Απο θεμα κινητηρα,διαστασεων,ονοματος,επιδοσεων,κιλων,τιμης ;Τι εννοεις;