PDA

Επιστροφή στο Forum : First Start μετα απο καιρο στο sr που αγορασα..


Σέρμπης Κώστας
18-11-08, 15:14
Το αμαξι που αγορασα ανηκε σε ενα γνωστο μου απο Παραμυθια (οσοι ειναι απο ηπειρο θα ξερουν που ειναι,μιας κ απο εκει καταγομαι...),αλλα το εχει σε ακινησια εδω και πολυ καιρο(ακριβως ποσο δεν ξερω...Το μοτερ ειναι μου ειπε 95 μοντελλο,κατι τετοιο..Φαινεται πως ειναι καινουργιο ομως η τουλαχιστον σε πολυ καλη κατασταση γιατι το ειδα απο κοντα..Ειναι σε αριστη κατασταση με ολα τα κολαρα και τα καλωδια να μην εχουν ιχνος του χρονου πανω τους!!το θεμα ειναι πως τραβηξα να δω τα λαδια και φυσικο ηταν να εχουν ψιλοστεγνωσει,καταλαβαινετε τι εννοω.Επισης θελω μια μπαταρια για να το βαλω μπροστα γιατι αυτη που ειχε ουτε καν γυρνουσε τη μιζα.

Και εδω εχω δυο ερωτησεις.το αμαξι θα το μεταβιβασω τα χριστουγεννα για να μην πληρωσω τωρα ενα μηνα τελη κυκλοφοριας...

Ερωτηση 1η:με τα λαδια τι θα κανω?Πως ακριβως θα τα αλλαξω?Σκεφτηκα να βγαλω αυτα που εχει τωρα,να βαλω ενα μπουκαλι καινουργιο λαδι να καθαρισουν τα παλια,να τα ξαναλλαξω και να βαλω τα τελικα καινουργια.Γινεται κατι αλλο σε τετοια περιπτωση?Δε μου εχει ξανατυχει να βαλω μπρος αμαξι μετα απο τοσο καιρο,ωστε να εχουν "κατσει"τα λαδια!

Ερωτηση 2η:Με την μπαταρια τι γινεται?Αν παρω καποια απο ενα καταστημα δε χρειαζεται φορτιση οπως οι παλιοτερες ετσι??Την παιρνω,τη βαζω πανω και γυρναω μιζα (αφου μπει το πρωτο λαδι για να καθαρισει το παλιο)

και κατι τελευταιο οσον αφορα το ξεκινημα μετα απο καιρο.για να δουλεψει το πρωτο λαδι που θα βαλω(αν τελικα δεν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο η δεν υπαρχει αλλος τροπος),θα το αφησω να δουλεψει στο ρελαντι να ζεσταθει και θα το παρω μια βολτα(για το σασμαν επισης να δουλεψει κ εκει το λαδι)??

και η ντιζα απο το συμπλεκτη ειναι σκληρη και σαν να κολλαει λιγο στην τελικη αποσυμπλεξη(οταν ερχεται στη θεση του)η ντιζα ομως ειναι καινουργια!να ριξω λιγο λαδακι μεσα στο κολαρο της??

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας προκαταβολικα!!

endurasKE-30
18-11-08, 15:58
Αυτο που λες ειναι σωστο για τα λαδακια.
Κανε το με φθηνα λαδια απο τα LIDL και ριξε τους μεσα και ενα καθαριστικο μηχανης STP 50 χλμ πριν τα αλλαξεις!
Τελικα τι μοτερ φοραει?
Και ποσο καιρο εχει να παρει?

Σέρμπης Κώστας
18-11-08, 19:00
το μοτερ του ειναι 1500 8βαλβιδο και ο ιδιοκτητης μου ειπε ειναι μοντελο 95(!) οποτε δεν ξερω ακριβως απο τι ειναι..

τωρα για το ποσο καιρο εχει να παρει μπροστα,θα ειναι κανα εξαμηνο τωρα που δεν κινειται καπου τοσο...

και κατι ακομα που θελω να ρωτησω..το ταμπλω του ειναι αυτο που ειχε απο μονο του πανω με μια "επενδυση" ξυλου στην οψη του..δηλαδη γυρω απο το καντραν και μεχρι τα ορια του επιπεδου αυτου.η κονσολα που περιεχει τη σταχτοθηκη ειναι σε ασημι χρωμα αλλα απο τα χρονια εχει λερωθει και εχει ξεθωριασει λιγο..γινεται να βαφτει με αερογραφο απο μοντελισμο (κανω και εχω οτι χρειαζομαι)?πιστευω πως θα πιασει καλα και με ενα λουστρακι πρωτα αφου πλαστικο ειναι!!δε λεω να βαψω την επενδυση αλλα το ασημι μερος της κονσολας.

και το δευτερο εχει να κανει με αυτο που ξεκινησα να αναφερομαι μιας και το ταμπλω πανω πανω εχει κανει δυο τρεις ρωγμες απο τον καιρο...λογικο αλλα θα μπορουσαν να μην υπαρχουν,τελος παντων.προσφατα ημουν σε ενα φιλο ο οποιος εχει ενα 69αρι charger,και ειδα πως στο ταμπλω του στο πανω μερος του εχει βαλει κατι σαν πετσετα αλλα λιγο πιο σκληρο,αλλα η οψη του ετσι ηταν,παρομοια με πετσετα.και ρωταω:γινεται να βαλω κατι τετοιο φτηνα,με βενζινοκολλα???πιστευω πως δε θα υπαρχει προβλημα αφου θα καλυφθουν μια για παντα οι ρωγμες.αν και σκεφτομουν να βρω ταμπλω(μονο το πανω μερος οχι το μερος του καντραν)απο καποιο κε30 που κυκλοφορουν ενα σωρο και αλλα τοσα ειναι πεταμενα.αν παρω ενα ταμπλω απο καποιο πεταμενο που να ειναι σε καλη καασταση θα ταιριαζει??

και ενα τριτο και τελευταιο,στις μπροστινες κολονες τα πλαστικα που εχει απο μεσα ειναι το ενα σπασμενο στο πνω μερος και σκεφτομαι να το βγαλω γιατι απο μεσα ειναι το χρωμα του αυτοκινητου(κοκκινο) οποτε δε θα φαινεται ασχημο.και αυτα πιστευω πως μπορω να τα βαλω απο κε30,ε?κατι αντσοιχο συμβαινει και με μερικα λαστιχακια γυρω απο τα τζαμια τα πισω τα τριγωνικα τα οποια ειναι λιγο φθαρμενα και στις πανω γωνιες δεν εφαρμοζουν τελεια.μπορω να βρω τετοια φτηνα(ισως και τσαμπα)??προς το παρων βεβαια δεν ειναι προβλημα γιατι δεν μπαζει αερα και νερο αλλα για να συμμορφωθει..

αυτα τα τρια να μου πειτε και θα ειμαι υποχρεος απεναντι σας!!ετχαριστω και παλι!!

και για το μοτερ φιλε μου,με ρωτησες πριν,ξεχασα να σου πω ειναι καρμπυρατερ και ειναι ολα σε αριστη κατασταση και εξωτερικα(που δυσκολα επανακτει καθε λεπτομερια καθαρη και γυαλιστερη) και απο πλευρας καλωδιοσεων!

ποιο ηταν το τελευταιο πισωκινητο τογιοτα με καρμπυρατερ?το κε70 μεχρι ποτε εβγαινε??μηπως ειναι απο αυτο?η απο ΚΡ60 σταρλετ??δεν ξερω και ποτε ακριβως σταματησανε αυτα και εχω μπερδευτει!θα βαλω φωτος και θα μου πειτε και σεις απο τι μπορει να ειναι!!

wastegate
18-11-08, 19:34
κωστα καπου πανω το μοτερ γραφει εναν κωδικο αν μας πεις αυτο θα ξερουμε και τι να σου πουμε..
Μοτερ καρμπυνατερ του 95 δυσκολα να υπαρχει..
Βαλε και καμια φωτο ρε συ τοσα τοπικ ανοιξες και ουτε μια φωτογραφια δεν ειδα..

Janakas
19-11-08, 01:42
Μου αρεσει που εχεις πολλα σχεδια για το αυτοκινητο! Keep it this way!

Λοιπον, ταμπλω ειχα βρει στο E-bay! Σου βαζω ομως το LinK που εχει τα παντα για ΚΕ30!!! (Αρα και για την 35αρα σου)

http://search.ebay.com/Corolla-ke30_W0QQfrppZ50QQfsopZ1QQmaxrecordsreturnedZ300

KOSTAS_KE35
19-11-08, 08:52
για ταμπλο εχει εδω εχω παρει και εγω και μπενει καπακι πανω απο το δικο σουhttp://thumbs1.ebaystatic.com/pict/1203231014828080_1.jpg (http://cgi.ebay.com/Toyota-Corolla-75-79-KE30-77-79-TE31-37-38-Dash-Pad-Cap_W0QQitemZ120323101482QQihZ002QQcategoryZ40017Q QssPageNameZWD1VQQrdZ1QQcmdZViewItem)http://cgi.ebay.com/Toyota-Corolla-75-79-KE30-77-79-TE31-37-38-Dash-Pad-Cap_W0QQitemZ120323101482QQihZ002QQcategoryZ40017Q QssPageNameZWD1VQQrdZ1QQcmdZViewItem

endurasKE-30
19-11-08, 09:11
Κωστα μπορεις να αγορασεις αυτο το ταμπλω απο το ε-μπευ αλλα μπορεις πιο ευκολα να ντυσεις σε εναν ταπετσερη με δερμα το δικο σου που θα σου στοιχισει και πιο οικονομικα!!
Σχεδον σε ΟΛΑ τα ΚΕ-30-35-36-55 εχουν σκασει τα ταμπλω απο τον ηλιο.

Τα τριγωνα λαστιχα του φινιστρινιου μπορεις να τα βρεις στο ε-μπαυ και παλι.

Οσο για τα πλ;αστικα στις κολωνες αν τα βγαλεις θα φαινονται δυστυχως οι τρυπες που πιανουν οι βιδες τους και καποια καλωδια που περνανε απο εκει.
Οποτε μην το κανεις και ψαξε να βρεις τετοια φιλετακια!!!

Οτι χρειαστεις ρωτα!

Σέρμπης Κώστας
19-11-08, 11:57
loipon ο κινητηρας (βασει περιοδικου) πρεπει να ειναι με κωδικο 5Κ (αν υπαρχει τετοιος κωδικος,τοτε απο τι ειναι??σταρλετ?)και νομιζω για την ακριβεια ειναι 1510 κυβικα..

για το ταμπλω ρωτησα φιλο μου και μου ειπε πως μπορω να βαλω την γνωστη "τσοχα" που ειναι φτηνη και τελικα το charger που σασ ελεγα τετοια εχει και ειναι πολυ ωραια!!

για αγορα μεσω ιντερνετ(επειδη δεν εχω την εμπειρια και τα μεσα οπως καρτες κ λπ)ισως να χρειαστω τη βοηθεια σας,δηλαδη αν καποιος εχει κνει αγορα μεσω ιντερνετ να κανει για μενα στο ονομα του και να πληρωσω εγω(αν παντα αυτο ειναι ευκολο και δε δημιουργειται καποιο προβλημα!)

φωτος παρακατω

Σέρμπης Κώστας
19-11-08, 12:03
κορολα σρ.........

αυτο ειναι το καμαρι!!!αντε σιγα σιγα σε κανα μηνα που θα το εχω στα χερια μου να αρχισω να κανω και καποια πραματα που μπορω μονος μου να κανω!

madvinegar
19-11-08, 12:04
Πωωωω ... Με αυτο το κοκκινάκι ειναι πολύ Duces style !!

Σέρμπης Κώστας
19-11-08, 12:09
να δεις πως θα ειναι οταν βρω τις ζαντες που θελω και κανω και το χαμηλωμα που πρεπει!!!

και εδω ερχεται και μια ακομη ερωτηση που αφορα την πισω αναρτηση...τι γινεται με τα φυλλα σουστας??τι μπορω να κανω για σκληρυνση και χαμηλωμα?κοστιζει πολυ?σε μηχανουργειο μπορω να κανω κατι??

(για οσους μπηκαν εδω,στη δευτερη σελιδα,οι φωτογραφιες απο το αυτοκινητο ειναι στην πρωτη στο τελος της!)

endurasKE-30
19-11-08, 12:10
1496 κυβικα ειναι το μοτερακι σου και χρησιμοποιηθηκε σε σταρλετακια, hiace και liteace.
Oμορφο to SRακι σου Κωστα.
Αντε με το καλο να αλλαξει η 3η φωτο!!!

Σέρμπης Κώστας
19-11-08, 12:12
οταν λες να αλλαξει τι εννοεις??"δεκαεξαβου"???Δεν πιστευω να κανω κατι τετοιο ευκολα..ειμαι της παλιας σχολης και θελω πολυ το ωχταβαλβιδο μοτερ μπου φοραει τωρα!!δε με ενθουσιαζει πολυ το 16!!

αλλα αν εννοεις να αλλαξει απο μεριας "παπα" αυτος θα φυγει την πρωτη μερα κυκλοφοριας του αυτοκινητου!!Ο ηχος απο το καρμπυρατερ δεν πρεπει να κρυβεται...

wastegate
19-11-08, 12:27
4age φιλε Κωστα με μια 4αδα καρμπυνταρ και καποια πραγματακια οριστε τα 150-160 αλογακια και 1600 κιολας..
Οποτε δεν ξεφευγεις..

Σέρμπης Κώστας
19-11-08, 12:30
θα δουμε προς το παρων περιμενω να περασει κανας μηνας να παω να κανω τα χαρτια και ολα οσα χρειαζονται για να το παρω στα χερια μου
μεχι τοτε θα δω τι μπορω να παρω απο ανταλλακτικα

alimonos
19-11-08, 12:54
ζάντες ψάχνεις είπες ? κοίτα εδώ
http://i219.photobucket.com/albums/cc151/alimonos/hoshino14x65.jpg
http://i219.photobucket.com/albums/cc151/alimonos/frontsign.jpg
http://i219.photobucket.com/albums/cc151/alimonos/rearsign.jpg
μαζι με ΤΟΥΟ PROXES CF σχεδόν καινούρια 185/60-14 700ευρώ

Janakas
19-11-08, 13:16
Κουκλα η SR!! Τι να λεμε τωρα.. το αμαξι ειναι αλητικο!!!

endurasKE-30
19-11-08, 14:45
Να αλλαξει απο μοτερ ελεγα.
Αλλα παλι κρατα το 5αρι και βαλε του ενα διπλο WEBER με φιλτρακι να το ακους να γαβγιζει.

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
19-11-08, 15:20
Αλητεια και λιγα λετε μου θυμισατε τα παιδικα μου χρονια α ρε πατερα γιατι το πουλησες??? Μπραβο στην πενα το εργαλειο σου Κωστα να το χαιρεσαι

GEORGIOS_XYNOS
19-11-08, 16:04
4age φιλε Κωστα με μια 4αδα καρμπυνταρ και καποια πραγματακια οριστε τα 150-160 αλογακια και 1600 κιολας..
Οποτε δεν ξεφευγεις..

:crazylol :crazylol

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟ!!!!!

Την καλησπερα μου και απο μενα και καλοταξιδο φιλε του Βορρα (και ωραιο χρωμα....)

wastegate
19-11-08, 17:14
Ελα μωρε τωρα στα καποια πραγματακια κολλας!!!
Ηρθες Θεσ/νικη και σε πηρα γραμμη και δεν συναντηθηκαμε θα σου δαγκωσω την καραφλιτσα ρε...
Που το ειδες?

Σέρμπης Κώστας
19-11-08, 18:15
παιδια ευχαριστω πολυ για τα λογια σας!!
ειναι στην πενα εκτος απο κατι λεπτομεριες μεσα,οπως ανεφερα πιο πριν,στην καμπινα!κατα τα αλλα ειναι οκ!

ωραιες οι ζαντες φιλε (δεν ξερω πως σε λενε) αλλα προς το παρων 7 κατοσταρικα δεν υπαρχουνε,αλλωστε τοσο πηρα το αμαξι..!

με τα σουστοφυλλα τι μπορω να κανω?υπαρχει καμια φτηνη λυση?και αν ναι ποια ειναι?

endurasKE-30
19-11-08, 19:27
Την καλησπερα μου και απο μενα και καλοταξιδο φιλε του Βορρα (και ωραιο χρωμα....)

Γιωργο δε περιμενα απο εσενα να πεις οτι σου αρεσει αλλο χρωμα εκτος του γαλακτερου λευκου.:crazylol

AntonisKE35
19-11-08, 19:27
και η ντιζα απο το συμπλεκτη ειναι σκληρη και σαν να κολλαει λιγο στην τελικη αποσυμπλεξη(οταν ερχεται στη θεση του)η ντιζα ομως ειναι καινουργια!να ριξω λιγο λαδακι μεσα στο κολαρο της??

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας προκαταβολικα!!

Φίλε μου καταρχήν καλορίζικο με ασφαλεί χλμ. το εργαλείο σου! Οσο αφορά το πρόβλημα τις ντίζας που ανέφερες ρίξε μία ματια κάτω απο την κονσόλα και αποτις δύο πλευρές τις πέφτοντας ανάσκελα με ένα καλό φακό και θα δεις κάτι σαν τροχαλίες που πάνω τους ακουμπάει η ντίζα του συμπλέκτη για να μπορεί να κινήτε άνετα χωρίς δυσκολία, υπάρχει περίπτωση να έχει φύγη απο την θέση τις στην μία απο αυτές. Αν θυμάμαι καλά δύο τροχαλίες έχει ,μία πάνω απο τον συμπλέκτη σου και η άλλη κάτω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
Εννοείτε ότι σε αυτά τα σημεία που σου ανέφερα η ντίζα περνάει γυμνή

Σέρμπης Κώστας
19-11-08, 20:54
Φίλε μου καταρχήν καλορίζικο με ασφαλεί χλμ. το εργαλείο σου! Οσο αφορά το πρόβλημα τις ντίζας που ανέφερες ρίξε μία ματια κάτω απο την κονσόλα και αποτις δύο πλευρές τις πέφτοντας ανάσκελα με ένα καλό φακό και θα δεις κάτι σαν τροχαλίες που πάνω τους ακουμπάει η ντίζα του συμπλέκτη για να μπορεί να κινήτε άνετα χωρίς δυσκολία, υπάρχει περίπτωση να έχει φύγη απο την θέση τις στην μία απο αυτές. Αν θυμάμαι καλά δύο τροχαλίες έχει ,μία πάνω απο τον συμπλέκτη σου και η άλλη κάτω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
Εννοείτε ότι σε αυτά τα σημεία που σου ανέφερα η ντίζα περνάει γυμνή
Σε ευχαριστω πολυ φιλε Αντωνη!!Οταν παω παλι παραμυθια(καποια στιγμη τωρα) θα το κοιταξω να δω τι γινεται!!

Εχεις και πμ!

Σέρμπης Κώστας
21-11-08, 13:21
Παιδια σημερα το πρωι πηγα ηγουμενιτσα και περασα απο το βενζιναδικο στην παραμυθια να δω το αμαξι..Μια χαρα ειναι το κουκλι μου!!καθεται εκει υπομονετικα και μ περιμενει!!
Περασα λιγο στα γρηγορα να το κοιταξω πιο καλα απο κατω γενικως μπρος πισω και στο κεντρο για να δω τι εχει ακριβως καθως την προηγουμενη φορα εβρεχε και δεν μπορουσα να το δω με ησυχια και ηρεμια.Λοιπον,το αμαξι ειναι καθαροτατο καθως εχει πισσα απο κατω σε ολο το μηκος του!
Υπαρχει μονο ενα μικρο θεμα(αισθητικης)με τα πισω φωτα!Ειναι πολυ ωραιαο δε λεω,εχουν κατι το διφορετικο απο τα καντετ και τα εσκορτ που βλεπουμε συνηθως,αλλα ο πρωην ιδιοκτητης τα εχει βαψει μαυρα και οσο ναναι ηταν προχειρη η δουλεια του...Σε καποια σημεια λοιπον,το χρωμα εχει βγει και εχει παρει και καποιες λεπτομεριες απο το χρωμιο που ειχε απο μεσα!Τα καλυμματα ειδα οτι τελικα ειναι πλαστικα!Και ερωτω!Ταιριαζουν τα φαναρια πισω απο ΚΕ30?Το σενταν δηλαδη τα οποια ειναι πιο μακροστενα!

Αυτα προς το παρων,θα ξανακατεβω καποια στιγμη με την ησυχια μου για να βγαλω κ αλλες φωτος να δειτε και τις λεπτομεριες και τα σημεια που θελουν ανανεωση!Προς στιγμην θα ηθελα να μου πειτε αν γινεται κατι με τα φωτα!Ευχαριστω και παλι!

KOSTAS_KE35
21-11-08, 19:13
τα φαναρια απο κε30 δεν ταιριαζουν ειναι σαν να βαλεις αλλα φαναρια σε αλλο αμαξι τα νικελια παρε λιγο διαλιτικο και ξεβαψε τα να φανει το νικελ μονοσε με ταινια το νικελ να φεναιτε μονο η πατουρα του παρε ενα σπρευ μαυρο ματ και βαψε το θα γινει σαν εργοστασιακο αν τα φαναρια ειναι βαμενα παρε γιαλοχαρτο νερου και υπομονη και τριβε μεχρι να φανει το πλαστικο του φαναριου οταν τελειωσεις παρε ψιλο γιαλοχαρτο νερου και τριψε το μεχρι να φυγουν οι γραμες απο το προιγουμενο γιαλοχαρτο παρε ενα σπρευ βερνικι πσεκασε τα δυο φορες και θα βγουν τσαμι . παντος για φαναρια καινουργια και νικελ μην το ψαξεις καθολου δεν υπερχει τιποτα. μονο απο κανενα εγκατειλιμενο η πεταμενο αμαξι αν βρεις αλλα και αυτα θα εχουν το φαγωμα τους

AntonisKE35
22-11-08, 08:23
Σε ευχαριστω πολυ φιλε Αντωνη!!Οταν παω παλι παραμυθια(καποια στιγμη τωρα) θα το κοιταξω να δω τι γινεται!!

Εχεις και πμ!
Ότι χρειαστείς εδώ είμαι φίλε μου, πμ έχω στον λογαριασμό μου πάτα πάνω στο αβαταρ και θα το δεις.

AntonisKE35
22-11-08, 08:29
τα φαναρια απο κε30 δεν ταιριαζουν ειναι σαν να βαλεις αλλα φαναρια σε αλλο αμαξι τα νικελια παρε λιγο διαλιτικο και ξεβαψε τα να φανει το νικελ μονοσε με ταινια το νικελ να φεναιτε μονο η πατουρα του παρε ενα σπρευ μαυρο ματ και βαψε το θα γινει σαν εργοστασιακο αν τα φαναρια ειναι βαμενα παρε γιαλοχαρτο νερου και υπομονη και τριβε μεχρι να φανει το πλαστικο του φαναριου οταν τελειωσεις παρε ψιλο γιαλοχαρτο νερου και τριψε το μεχρι να φυγουν οι γραμες απο το προιγουμενο γιαλοχαρτο παρε ενα σπρευ βερνικι πσεκασε τα δυο φορες και θα βγουν τσαμι . παντος για φαναρια καινουργια και νικελ μην το ψαξεις καθολου δεν υπερχει τιποτα. μονο απο κανενα εγκατειλιμενο η πεταμενο αμαξι αν βρεις αλλα και αυτα θα εχουν το φαγωμα τους
Σωστός και η άλλη περίπτωση είναι να κάνεις επινικέλωση αν χρειάζεται σε όλο το στεφανάκι

αλλα θα πρέπει να βγάλεις τις βίδες από πίσω και να τις ξαναβάλεις μετά με κόλα

GEORGIOS_XYNOS
24-11-08, 08:24
Προσοχη: το νικελ στεφανι των πισω φαναριων, ουτε διαλυτικο θελει ουτε γυαλοχαρτα. Ειναι πλαστικο κομματι με επενδυση νικελ και δεν φτιαχνεται σε νικελοτηρια. Απλα αν το εχει βαψει ο προηγουμενος ιδιοκτητης παιρνεις ενα ατσαλομαλλο απο το σουπερμαρκετ (ατσαλομαλλο οχι συρμα) και το ριβεις και φευγει απο πανω η παλια μπογια. Δεν χαλαει καθολουτο νικελ. και γενικα οτι επιφανειες νικελ εχεις, η λυση μια: ατσαλομαλλο, τιποτα αλλο.

Σωστός και η άλλη περίπτωση είναι να κάνεις επινικέλωση αν χρειάζεται σε όλο το στεφανάκι

αλλα θα πρέπει να βγάλεις τις βίδες από πίσω και να τις ξαναβάλεις μετά με κόλα

Αν ειναι πλαστικο το στεφανι με νικελ επενδυση, τοτε επινικελωση δεν γινεται. Για να κανεις επινικελωση θες απο κατω μεταλλο. Και δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να επινικελωνει πλαστικα.

endurasKE-30
24-11-08, 08:45
Υπάρχει βαφη νικελ που μπορεις να κανεις!

Σέρμπης Κώστας
24-11-08, 22:18
Παιδια καλησπερα για ακομη μια φορα.Οπως γνωριζετε πολλοι απο εδω προοριζομαι να αγορασω ενα κορολα σρ τα χριστουγεννα,και λεω προοριζομαι γιατι δεν εχω δωσει ακομα λεφτα τιποτα απολυτως.

Οπως ειχα πει σε ενα μελος εδω εγω ξεκινησα ψαχνοντας ΜΚ2 σε μια καλη τιμη και με μια καλη ποιοτητα ως αντιτιμο.Αποφασισα λοιπον να μην ασχοληθω με το κορολα,να μην το αγορασω,αλλα να συνεχισω μεχρι να μπορεσω να μαζεψω καποια λεφτα ωστε να μπορεσω να παρω ενα ΜΚ2.Ειναι ενα αυτοκινητο που για μενα εχει αλλη αξια,μεγαλυτερη απο πολλα που κυκλοφορουνε (ευρωπα'ι'κα και πολλα γιαπωνεζικα) ενω επισης με καλυπτει πληρως εμφανισιακα!
Ηδη εχω βρει κατι και θα δω τι θα μπορεσω να κανω με τα οικονομικα μου!

Βεβαια χαρηκα πολυ που ειδα πως υπαρχουν ακομη πολλοι ανθρωποι που ασχολουνται με το παλιο αυτοκινητο,κατι που δινει ελπιδες σε αυτο να επιβιωσει στα χρονια!Χαρηκα πολυ που σας γνωρισα παιδια,εστω και απο εδω μεσα,καποιους που ειναι κοντα στα γιαννενα η και απο γιαννενα ελπιζω ν ατους γνωρισω καλυτερα.!

Δε θα χαθω βεβαια απο το φορουμ,καθως παρεχει μεγαλο πληθος γνωσεων.!θα ειμαι παρατηρητης των οσων γινονται και συζητωνται!

Και,τελος,ευχηθειτε μου να βρω ενα ΜΚ 2 που μου αρμοζει και που τοσο αγαπω σαν αυτοκινητο!!

alimonos
25-11-08, 10:31
δώσε τηλέφωνο από το πρατήριο και πόσο έιπες το δίνει ?

Σέρμπης Κώστας
25-11-08, 14:55
έχεις πμ φιλε

Janakas
25-11-08, 15:11
Ειναι κριμα να παει χαμενο.. Παρτε το καποιος!!!

Σου ευχομαι να βρεις οτι ακριβως θες...και προσοχη ε!

Σέρμπης Κώστας
25-11-08, 19:18
Ευχαριστω πολυ παιδια!!!Ψαχνω με προσοχη και υπομονη!!παντα υπαρχει κατι εκει να σε περιμενει!!!Το εχω δει να αποκδεικνυεται και απο φιλους με πιο σπανια αυτοκινητα(αμερικανικα)!!

Σέρμπης Κώστας
22-02-09, 16:24
επεστρεψα και να σας πω μια ιστορια
πηρα τα χριστουγεννα ενα μαντα 500 ευρω απο ενα γνωστο το οποιο εβαζε νερα απο χιλιες δυο μεριες.το πατωμα καταφερα να το κανω καινουργιο αλλα το προβλημα ειναι στις πορτες στα τζαμια δηλαδη.στο κορολα παραδειγμα δεν ειναι ετσι γιατι το τζαμι εφαρμοζει πολυ καλυτερα και πιο σταθερα απο το μαντα και εκει που παταει στο κορολα ειναι σαν υποστεγο
τελικα το εδωσα το μαντα σε ενα φιλο μου απο κοζανη θα το κανει αγωνιαρικο.
επιστρεφω λοιπον με μεγαλη πιθανοτητα να παρω το κορολα τον ιουνιο.αρχες ιουνιου.κατεβηκα πριν λιγες μερες παραμυθια και ηταν ακομη εκει πραμα που σημαινει πως δεν εχει πωληθει.αν μεχρι τοτε υπαρχει ακομη ειναι πολλες οι πιθανοτητες να το παρω.διαθετω ενα καλυτερο badget αυτη τη στιγμη και περισσοτερο χρονο τον ιουνιο να το συμαζεψω περισσοτερο απο το αν το επαιρνα τα χριστουγεννα.
θα δουμε
alimonos μου ειχες ζητησει τον αριθμο του για να το παρεις.τι εγινε τελικα?αν δε σημφωνησατε κατι επιστρεφω στη σειρα μου

alimonos
22-02-09, 20:06
Για φίλο το έιχα ζητήσει αλλά τελικά δεν !!!

stratis71
23-02-09, 02:18
κάτσε να σε κάνω να ζηλέψεις φιλε Σέρμπης Κώστας
να τι ετοιμάζω

johnboy
23-02-09, 11:25
πες τπτ παραπανω ρε Στρατη!
μας αφηνεις με την ορεξη!

KOSTAS_KE35
23-02-09, 15:43
τη ειναι αυτο τοεργαλειο για πες τη μοτερακι εχει κτλ

Σέρμπης Κώστας
23-02-09, 22:13
κάτσε να σε κάνω να ζηλέψεις φιλε Σέρμπης Κώστας
να τι ετοιμάζω
e ti na πω εγω τωρα
!!!!!!!θελω και γωωωωωωωωωω ουουουουαααααααα
ωραιος φιλε μπραβο σου

stratis71
24-02-09, 00:31
για να μην το μπερδέψουμε το θέμα το είχα άνοιξη εδώ και θα γράψω στο συγκεκριμένο
http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=16000

vavilon
24-02-09, 03:26
Φιλε Κωστα...μεγαλη ιστορια το ΜΚ καλο αμαξι, αδυναμια μου για πολλα χρονια λεμε αλλα κατα την γνωμη μου αν ειναι καλο το sr τσιμπα το χωρις δευτερη σκεψη. Εψαχνα μκ και εβρισκα αρκετα αλλα τα πιο πολλα στουκαρισμενα η ξεσκισμενα ετσι δεν το πηρα, εψαχνα για sr και τα εβρισκα ολα σαπια....βρικα ενα καλο απο περιδικο, παω να το δω απο κοντα..........σαπιλα τελειως....μπακετ ελεγε και ηταν ξυλινα, ατρακαριστο ελεγε και απο κατω ηταν ραμμενο με ηλεκτροκολληση και μαλιστα χαλια, εβγαζε ματι δλδ... η τιμη του ''αριστουργηματος''; 2000ευρω και μαλιστα το 2004 παρακαλω. Μετα βρικα ενα χρυσαφι....παω να το δω, σαπιλες δεν ειχε(εννοω τρελλες), απο εμφανιση καλο, μπαινω μεσα να δω πως παει το 1.6 16β με 4ραδα δεν θυμαμαι μαρκα αλλα γιαπωνεζικη οχι weber, δεν πηγαινε κουπα το αυτοκινητο...μου μιλαγε το παλικαρι για 130 αλογα και το αμαξι δεν εβγαζε ουτε 70. Τεσπα θελω να καταληξω στο οτι μερικοι γυριζουν ολη την Ε΄λλαδα για να βρουν τετοιο αμαξι και εσυ το εχεις στα ποδια σου. ΡΕ ΠΑΡ'ΤΟ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ. Σου το λεει καποιος που εχει αλλη μαρκα αλλα ειναι ερωτευμενος με αυτα τα κωοφαναρα, με αυτο το πισω τζαμακι που εχει γρυλο και κατευενει(σε ποσα αυτοκινητα το ειδες αυτο;), με αυτην την σιλουετα του και πολλα αλλα που εχει αυτο το αυτοκινητο.

Υ.γ βρικα ενα σε μοβ χρωμα με περλα(σπερμα λεμε το αμαξι καυλα) με την μασκα την αλλη που εχει 4στρογγυλα φαναραια συνολικα μπροστα τιμονακι και πολλα αλλα. Και το κορυφαιο; Δεν πουλιεται....ο τυπος το εχει στο χωραφι του τουλαχιστον 5χρονια και δεν το δινει σε κανεναν. Τον εχω πλησιασει απο 4διαφορετικες μεριες, ακομα και μεσω του ανηψιου του και δεεεεεεεεεεεεεν. Τι το εχεις και σαπιζει ρε ανθρωπε; φερτο εδω να το κανω πυραυλο, αυτο το αμαξι αυτο θελει....πνοη, ζωη, ενεργεια.........

Υ.γ 2 πωπωπω τι ειπα στην τελευταια μου προταση; Ποιητης ειμαι ρε γαμωτο.....κοιτα να δεις τι σου κατευενει στις 3 και 29 το πρωι.

Σέρμπης Κώστας
24-02-09, 16:16
file σε ευχαριστω πολυ για αυτα που λες!!οντως ετσι ειναι και γω ειμαι ετοιμος και το εκανα ηδη μια φορα σχεδον να παρω ολη την ελλαδα αναποδα για να δω αυτα που πωλουνται!οντως ειναι ενα αμαξι που το βρηκα σε τρελη ευκαιρια!
το θεμα που σκεφτομαι ομως(επειδη ειχα μαντα)ειναι α νερα.το αμαξι δεν εχει τελαρα ως γνωστον στα παραθυρα και γιαυτο φοβαμαι μηπως εχω προβλημα με νερα και τετοια.βεβαια η κατασκευη σε αυτο το σημειο απο οσο ξερω ειναι καλυτερη απο του μαντα,γιατι τα τζαμια στο κορολα μπαινουν λιγο πιο μεσα και εχουν λαμαρινα απο πανω σαν υποστεγο.δεν ξερω ρε φιλε.το σκεφτομαι γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτο και σε ουνο.καμια σχεση μεταξυ τους το ουνο γρηγορο για φαναρια και το κορολ για βουνα που εδω που ειμαι εχω δυο απο τις πιο γνωστες διαδρομες τη μια ουτε ενα λεπτο απο το σπιτι μου και την αλλη 5 λεπτα δρομο...δεν ξερω καθολου τι να κανω.

αυτα που θελει τωρα το κορολα ειναι μια μπαταρια για να παρει μπροστα,λαδια,λαστιχα και μεσα θα πρεπει να αλλαξω καθισματα γιατι τα μπροστα δεν ειναι στα καλυτερα τους,αρα μπακετ ειναι ο μονος δρομος,και κατι πρεπει να κανω με το ταμπλω.το αμαξι εχει βαφτει πριν απο δυομιση χρονια περιπου αλλα και παλι η δουλεια ηταν προχειρη..δεν εχει σταξει απλα σε ενα σημειο εχει ρωγμη που δειχνει μια μικρη προχειροτητα.τελος παντων αυτο δε με ενδιαφερει.απο σαπια κοιταξα ολο το πατωμα οσες φορες πηγα να το δω και ειναι ολο πισσαρισμενο.αυτος που το ειχε το προσεχε πολυ το αμαξι γενικα απο μηχανικα και τετοια και ειναι ολα καινουργια πανω δηλαδη απο οσο μου ειπε τιμονια και τετοια δεν τραβανε ουτε εχουνε κενα και αυτο το ειδα.κρεμαργιερα καινουργια μοτερ 5κ σε αριστη κατασταση.γενικα ειναι κομπλε το αμαξι αλλα σκεφτομαι τα προβληματα.απο την αλλη ειχα νισσαν σανυ '86 εκανα τετρακοσιες χιλιαδες χιλιομετρα δεν ακουσε τιποτα.ουτε αυτο απο μενα ουτε εγω απο αυτο.γιαπωνεζος βλεπεις...
δηλαδη απο τη μια σκεφτομαι οτι ειναι γιαπωνεζος και απο την αλλη λεω,αν???και θα μου πεις για το ουνο που ξερεις τοι δε θα εχεις προβληματα που ο προηγουμενος θα το εχει πιει???σωστο και αυτο...γιαυτο κολλαω..τον ιουνιο θα παρω το αμαξι η το ενα η το αλλο.μεχρι τοτε αυτο σκεφτομαι.το κορολα παντως μπορει με απλα και εντελως διακριτικα πραματα να μπαινεις μεσα και να νιωθεις πασας.το ουνο ειναι πολυ τσοφλι!απο την αλη με το ουνο θα πατησω κοσμο στις ευθειες ενω με το κορολα σε στροφες!

αντε πειτε μου τωρα τι να κανω...το ξερω ομως οτι απο αξιοπιστια ειναι καλο το κορολα ως ιαπωνας που το ξαναειπα αλλα το ξαναεω για να το χωνεψω..και επισης ειναι τρελο αυτο με τα τελαρα που δεν εχει.εγω τρελενομαι μ το να παιρνω πραματα απο τα πισω καθισματα η να βαζω χωρις να ανοιγω πορτες.αυτο το πραμα με τρελαινει που ανοιγει ενα ολο μεχρι πισω.εκει το σκεφτομαι και σκαλωνω κανονικα...

το αλλο που σκεφτομαι ειναι οτι τα κωλοφαναρα αυτα δε με εντυπωσιαζουν τοοοσο πολυ..βεβαια τωρα αυτος τα εχει βαμμενα μαυρα τα πλαστικα τις βασεις και αν γινουν κοκκινες στο χρωμα του αυτοκινητου μπορει να δειχνουν πιο ωραια...δεν ξερω

πες μουα ποψεις μιας και απο οτι βλεπω εχεις και συ μια μικρη τρελα με τα κλασσικα

vavilon
24-02-09, 17:45
xmmmm τελαρα ε; Εχω νισσαν 100νχ και οπως ξερεις και αυτα δεν εχουν τελαρα...ειναι οπως στο σρ δλδ μπαινει λιγο πιο μεσα και κρυβεται, παρολα αυτα χανει λιγες σταγωνες ειναι θεμα λαστηχου απλα εμενα ειναι ταργκα το αμαξι και θελει μονον τα δικα του λαστηχα τωρα το σρ αν θυμαμαι καλα παιρνει και απλο λαστηχο εμποριου το οποιο υπαρχει και ενισχυμενο.
Το ουνο απλα δεν καθεται διπλα του σαν μετρο συγκρισεις...ολο παραπονα ακουω και αν προσεξεις οι περισσοτεροι τα πουλησαν και δεν κυκλοφορουν οπως παλια....
Τωρα στο θεμα του κορολλα υπολογισε κανα 2χιλιαρο για να γινει αμαξι εμπιστοσυνης. Το καλο ειναι οτι δεν θα τα δοσεις αμεσως αν και καλο θα ηταν να το φτιαξεις και μετα να το κυκλοφορησεις(μια γενικη ανακατασκευη ειναι οτι καλυετρο...κατι σαν του στρατη71).
Σχετικα με τα κωλοφαναρα....μιπως εχει καποια αλλα το αμαξι; εγω τα ξερω ως μεγαλα και ειχαν στον και θεσεις στο ιδιο φαναρι ενω το φλας και η οπισθεν 2μικρα στρογγυλα απο την μεσα μερια δλδ πιο κοντα στην πινακιδα...αν εχεις αυτα και δεν σου αρεσουν με εστειλες γιατι εγω τα θεωρω κορυφαια.
Παντος εγω θα επαιρνα ενα τετοιο αν δεν ειχα ηδη 3στο ονομα μου. Ταμπλο; καινουριο τελειως απο πολυεστερα με οργανα συγχρωμα μεσα, ταπετσαριες κτλ δρομο, πισω καθησματα δρομο, μπροστα μπακετιες ενα καλο μοτερακι η εστω αυτο που εχει με κεντροφορο και μια 4αδα επανω, roll cage(εστω και φτιαχτο με τα χερια μου μιας και δεν μας τρεχουν απο τα μπατζακια) και τιμωριες στον δρομο....πολλες τιμωριες και drift.....

βλεπω ενα τετοιο σε λευκο χρωμα και σκεφτομαι οτι αν ειχα αγορασει εκεινο το χρυσαφι θα ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα σημερα....

Σέρμπης Κώστας
25-02-09, 10:54
tamplo απο πολυεστερα??που θα το βρω αυτο???
αυτα τα φωτα εχει πισω ρε ναι..απλα τωρα το πλαστικο στο οποιο βρισκονται μεσα τα φωτα ειναι βαμμενα μαυρα και δε δειχνει ωραιος ο κωλος..αυτο λεω να βαψω στο κοκκινο του αυτοκινητου.
το καλο φιλε ειναι αυτο που λες οτι δε χρειαζεται να τα δωσω κατευθειαν.απο μηχανικα ειναι κομπλε απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.το θεμα ειναι οτι πρεπει να παρω κατευθειαν δυο καθισματα,κατα προτιμηση μπακετ,γιατι μπροστα τα καθισματα ειναι χαλια.και κατι πρεπει να γινει με το ταμπλο
πες μου λιγο πιο πολλα για το πολυεστερικο αν μπορεις!τιμες και τετοια!η εννοεις οτι το φτιαχνεις μονος σου?και δυο χιλιαρικα φιλε τιποτα δεν ειναι γιατι θα εχω ενα αμαξι γιαπωνεζικο χωρις προβληματα χωρις τιποτα και,πανω απο ολα,ενα αμαξι που δεν το βλεπεις πουθενα εξω!!και πισωκινητο μαλιστα.....

Σέρμπης Κώστας
25-02-09, 10:58
εσυ εχεις τρια τετοια κορολα δικα σου???μπορεις να βαλεις καμια φωτο να δω εσωτερικο και τα κωλοφαναρα??

επισης καπου ανεφερες οτι υπαρχει μια μασκα με δυο διπλα φαναρια μπροστα.μπορεις να βαλεις μια φωτο να τη δω?δεν το ηξερα οτι υπαρχει τετοια μασκα!μονο για το celica st ηξερα για τα διπλα

Σέρμπης Κώστας
25-02-09, 11:04
(koita kai δυο μηνυματα στην προηγουμενη σελιδα φιλε)
εχω ακομη δυο ερωτησεις!
1)το πισω τζαμι εχει αντιστασεις??
2)το καλοριφερ του αυτοκινητου πρεπει να ειναι με αντιστασεις,ε?το λεω γιατι στο μαντα που ειχα το νερο του κινητηρα περνουσε μεσα απο ενα ψυγειακι και απο εκει ο αερας εμπαινε στο αμαξι αναλογα με τη θερμοκρασια του κινητηρα...και παλι δηλαδη τιποτα δεν εβγαζε αργουσε.αντιθετα σε ενα σανυ του 86 που ειχα ηταν με αντισταση και μετα απο πεντε λεπτα δουλεμα εβγαζε κανονικα αερα που σε εκαιγε στα χερια...

αυτα τα δυο αν μπορεις να μου απαντησεις!

JL_e10
25-02-09, 13:12
Φιλε Κωστα καταρχην να σου πω ενα μεγαλο "μπραβο" για το εγχειρημα που ξεκινας. Απο κει και περα, για τα πισω φαναρια ειναι καλυτερα ή να το αφησεις μαυρο (το πολυ πολυ το ανανεωνεις), ή το κανεις νικελ. Ειδα χτες κοντα στο σπιτι μου ενα SR με το πλαισιακι βαμενο στο χρωμα του αυτοκινητου και δεν του πηγαινε καθολου.

Σέρμπης Κώστας
25-02-09, 15:50
σε ευχαριστω πολυ φιλε (δημητρη,ε?)!!Με προλαβες..μαλλον θα κοιταξω να κανω επιχρωμιωση η οπως αλλιως λεγεται τελος παντων γιατι ειδα τωρα μολις φωτος απο ενα ιδιο με το δικο μου και τα νικελ πισω με ενα καλο γυαλισμενο χρωμα του πανε παρα πολυ..!!!
σε ευχαριστω και παλι!!!

Janakas
25-02-09, 15:54
Φιλε Κωστα, αν και τα εχουμε ξαναπει,θα επιμεινω! Το αμαξι ειναι κουκλι και αξιζει απιστευτα!! Τα οποια προβληματακια παρουσαστουν θα βρουμε τη λυση..

Οταν ημουν 18 ειχα την 30αρα του πατερα μου και παλευα να τον πεισω να την κρατησουμε... αλλα λογω διαφορων συγκυριων πλεον την εχουμε μονο στο χωριο.. πραγματικα θα ημουν πολυ χαρουμενος αν την ειχαμε ακομα!!
Πολυ περισσοτερο μαλιστα αν μου επαιρνε μια SR οταν ψαχναμε για αυτοκινητο.. αλλα ειδε οτι ηθελα να παρω παλι "παλιο" και ετσι μου πηρε την 11αρα.
Το παιζει δεν τρεχει τιποτα με την παλια Corolla (οτι δηλαδη δεν τον πειραζει και τοσο που την παραμελησαμε) αλλα ακομα και σημερα μετα απο 2,5 χρονια που εχει την Ε12 στην κατοχη του μερικες φορες παει να βαλει αλαρμ και πιανει το πλαστικο πανω απο το τιμονι. Η το αλλο! Σβηνει το αμαξι και παει να πατησει το (γ@μ@το, εμενα μου αρεσε ΠΑΡΑ πολυ) κουμπακι πανω απο το τιμονι... Ασε που καθε φορα που βλεπει Κε-30 ξερογλυφεται και καμμια φορα του ξεφευγει και λεει "κοιτα η Corollitsa.."..
Θα μου πεις γιατι στα λεω αυτα? Απλα ηθελα να στα πω! Δεν στο λεω για να σε πεισω, δεν εχω κανενα κερδος εξαλλου! Απλα αυτα τα αυτοκινητα (οχι μονο τα Corolla, αλλα και τα υπολοιπα της ηλικιας της) εχουν ψυχη και χαρακτηρα...

Σέρμπης Κώστας
25-02-09, 16:30
etsi ειναι φιλε ακριβως τα πραματα!ιδια αποψη εχουμε!τα σημερινα αυτοκινητα δεν εχουν χαρακτηρα.σε διαταζουν και συ δρας!αντιθετως τα παλια τα διαταζεις εσυ και δρας μαζι τους!!

Παντελής
25-02-09, 16:55
συμφωνω μαζι σας μαγκες αλλο τα παλια και αλλο τα καινουρια,οταν ενα αμαξι στην εποχη που ειμαστε ειναι ηλεκτρογκαζο δεν πας πουθενα τωρα με μια SR στα χερια σου κανεις παπαδες........Φιλε με την κε35 ξερεις ποσο σε ζηλευω?μακαρι να ειχα και γω μια!!!!ειχε ο πατερας μου μια κε25 πριν πολλα χρονια να φαντασεις μονο σε φωτο τη εχω δει με μοτερ 1.6 απο σελιγκα και διπλα καρμπυρατερ βεμπερ πανω!!!:fierydevil

vavilon
25-02-09, 23:34
(koita kai δυο μηνυματα στην προηγουμενη σελιδα φιλε)
εχω ακομη δυο ερωτησεις!
1)το πισω τζαμι εχει αντιστασεις??
2)το καλοριφερ του αυτοκινητου πρεπει να ειναι με αντιστασεις,ε?το λεω γιατι στο μαντα που ειχα το νερο του κινητηρα περνουσε μεσα απο ενα ψυγειακι και απο εκει ο αερας εμπαινε στο αμαξι αναλογα με τη θερμοκρασια του κινητηρα...και παλι δηλαδη τιποτα δεν εβγαζε αργουσε.αντιθετα σε ενα σανυ του 86 που ειχα ηταν με αντισταση και μετα απο πεντε λεπτα δουλεμα εβγαζε κανονικα αερα που σε εκαιγε στα χερια...

αυτα τα δυο αν μπορεις να μου απαντησεις!

Φιλε Κωστα δεν εχω ουτε μια κορολλα....3νισσαν εχω εκ των οποιων το ενα ειναι το 100ΝΧ απο εκει γνωριζω το θεμα με τα τελαρα...
Σχετικα με αυτα που ρωτας δεν γνωριζω μακαρι να ηξερα να σε βοηθησω. Η αντισταση δεν ζεταινει τον αερα φιλε μου. απο το ψυγειακη ζεστενονται ολα τα αυτοκινητα, την αντισταση την εχει για τις θεσεις του καλοριφερ. Και στα σαννυ που εχω('89) ετσι ειναι.
Και σχετικα με το πισω τζαμι....ειναι τρελλη πατεντε αλλα ενος φιλος μου ορκιζεται οτι μπορει να το κανει.....λεει οτι ενα ηλεκτρονικος μπορει να το κανει...κατα ποσο ισχυει δεν ξερω.
Σχετικα με το ταμπλο...ναι μονος σου εννοω να το φτιαξεις ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο. Για να μην πας στην στρατζα και γυρισεις ενα κομματι αλουμινιου οπως κανουν στα αγωνιστηκα, καλυτερα απο πολυεστερα.

Για την αλλη σελιδα που λες δεν καταλαβαινω που λες;

Σέρμπης Κώστας
26-02-09, 10:43
Για την αλλη σελιδα που λες δεν καταλαβαινω που λες;
tiποτα λαθος..

Σέρμπης Κώστας
26-02-09, 10:47
ετσι ειναι φιλε παντελη.ακριβως ετσι...αλλο το ενα αλλο το αλλο...εγω να φανταστεις περιμενω να παρω την κορολα στα χερια μου και ολη μερα πεταω κωλους με το πεζω...πισωκινηση φιλε με καρμπυρατερ δεν υπαρχει κατι αλλο!!!

τελικα για τις αντιστασεις vavilon,επειδη δε θυμαμαι ακριβως αν εχει πισω,κοιταξα σε καποιες φωτος στο ιντερνετ και εχει απο μονο του.ετσι φαινεται τουλαχιστον δε νομιζω να τις βαλανε

vavilon
18-04-09, 21:16
Ναι ειδα και εγω σε μια μαντρα ενα παρατημενο και ειχε και εκεινο αντιστασεις...

KOSTAS_KE35
20-04-09, 00:58
για σας παιδια το πισω τσαμι στο κε35 ναι εχει αντιστασεις

vavilon
07-06-09, 00:25
Χθες ειδα αλλο ενα σε αθλια κατασταση. Ρε παιδια πως τα παρατανε ετσι στο ελεος καιρικων συνθηκων; κριμα ειναι για τετοια αυτοκινητα. Α ειχε και αυτο αντιστασεις.

rockie
04-08-09, 13:32
Καλησπέρα.
Επειδή το θέμα είναι παλιό θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανεις αν έχει αγοραστεί το sr από τον κώστα η αν πωλείται ακόμα γιατί ενδιαφέρομαι αν πωλείται ακόμα.
Ευχαριστώ Rockie.

Σέρμπης Κώστας
27-08-09, 15:24
δεν αγοραστηκε απο μενα φιλε αλλα το αμαξι δεν υπαρχει πλεον

Σέρμπης Κώστας
27-02-10, 19:30
Καλησπερα παιδια.Μετα απο πολυ καιρο ξαναγραφω.Σας παρακολουθω και ειδικα τα θεματα που αφορουν παλιοτερα μοντελα κορολα (πισωκινητα).Εγω μετα απο πολλα ψαξηματα κατεληξα σε μια ασκονα Β που αγορασα το καλοκαιρι απο φιλο μηχανικο απο παραμυθια (τοπος καταγωγης μου).Καλη συνεχεια σε ολους