PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί λείπει / πρέπει να αλλάξει στην Ε-15?


GreekBoy
03-11-08, 22:15
Είμαι πολύ ευχαριστημένος κάτοχος της Ε-15 SOL. Σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη, τα παρακάτω πραγματάκια θα κάναν το Corolla μου ακόμα καλύτερο:

- Φωτάκια στα χειριστήρια παραθύρων. Γιατί να πρέπει να τα ψάχνει κανείς με την αφή το βράδι όταν και πολύ πιο φθηνά αυτοκίνητα το παρέχουν;;;

- Τα 2 κουμπιά για ρυθμίσεις ενδείξεων ταμπλώ να ήταν πιο εργονομικά τοποθετημένα (πχ πάνω στο τιμόνι όπως στο τιμόνι της Ε-15 σε άλλες χώρες)

- Να υπήρχε ξεχωριστός χώρος στο ταμπλό για την ένδειξη ώρας και θερμοκρασίας. Γιατί να μην μπορώ να βλέπω μέση κατανάλωση και ώρα ταυτόχρονα όπως σε όλα τα άλλα αυτοκίνητα;

- Να είχε το radio-cd είσοδο USB!

- To πορτ μπαγάζ να είχε καλύτερης ποιότητας πάτο και όχι μια... επενδεδυμένη τάβλα!

- Τα πίσω φώτα να ήταν σαν τα αμερικάνικα και να είχαν και τα δύο φώτα όπισθεν και το φώς ομίχλης να πήγαινε στους ανακλαστήρες στον προφυλακτήρα.

- Πολύ θα ήθελα να έχει σύστημα όπως η BMW που με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού ασφάλισης στο χειριστήριο κλείνουν τα παράθυρα.


Περιμένω και τις δικές σας απόψεις!

christos_m
04-11-08, 03:15
Συμφωνώ μαζί σου και προσθέτω την έλλειψη του κόκκινου και άσπρου φωτός στις πόρτες που ειδικά σε σκοτεινά σημεία σου φωτείζουν το χώρο πριν ανέβεις ή κατέβεις από το όχημα.

Γενικά πιστεύω χωρίς να θέλω να θίξω τα γιαπωνέζικα (γιατί γιαπωνέζικο έχω) ότι τα VW είναι ένα σκαλί μπροστά στα θέματα τέτοιων λεπτομεριών...

MARMEL
04-11-08, 08:50
τα VW είναι ένα σκαλί μπροστά στα θέματα τέτοιων λεπτομεριών...
δεν ειναι μονο τα VW ενα σκαλι μπροστα αλλα κ αλλα οπως seat fiat citroen κτλ κτλ... (ελεος δλδ)

αλλιως δε θα πουλουσαν ΟΥΤΕ υαλοκαθαριστηρα... (τον εξοπλισμο και μερικη ιπποδυναμη τους τον κανουν δωρο)

και θα πρεπει να το υποστουμε αυτο.
αν ειχαν-ηταν
τα τουοτα οπως εκεινα θα ειχαν πολυ ακριβοτερα...

diamantis
04-11-08, 10:28
Είμαι πολύ ευχαριστημένος κάτοχος της Ε-15 SOL. Σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη, τα παρακάτω πραγματάκια θα κάναν το Corolla μου ακόμα καλύτερο:

- Φωτάκια στα χειριστήρια παραθύρων. Γιατί να πρέπει να τα ψάχνει κανείς με την αφή το βράδι όταν και πολύ πιο φθηνά αυτοκίνητα το παρέχουν;;;

- Τα 2 κουμπιά για ρυθμίσεις ενδείξεων ταμπλώ να ήταν πιο εργονομικά τοποθετημένα (πχ πάνω στο τιμόνι όπως στο τιμόνι της Ε-15 σε άλλες χώρες)

- Να υπήρχε ξεχωριστός χώρος στο ταμπλό για την ένδειξη ώρας και θερμοκρασίας. Γιατί να μην μπορώ να βλέπω μέση κατανάλωση και ώρα ταυτόχρονα όπως σε όλα τα άλλα αυτοκίνητα;

- Να είχε το radio-cd είσοδο USB!

- To πορτ μπαγάζ να είχε καλύτερης ποιότητας πάτο και όχι μια... επενδεδυμένη τάβλα!

- Τα πίσω φώτα να ήταν σαν τα αμερικάνικα και να είχαν και τα δύο φώτα όπισθεν και το φώς ομίχλης να πήγαινε στους ανακλαστήρες στον προφυλακτήρα.

- Πολύ θα ήθελα να έχει σύστημα όπως η BMW που με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού ασφάλισης στο χειριστήριο κλείνουν τα παράθυρα.


Περιμένω και τις δικές σας απόψεις!

τουλαχιστον το πρωτο,δηλαδη φωτειζομενα πληκτρα ηλεκτρικων παραθυρων,επρεπε να υπαρχουν.
Τι στο καλο,τοσο πολυ κοστιζουν 3-4 λαμπακια;

E12Sport
04-11-08, 11:34
Και να πει κανείς ότι είναι τόσο ακριβές αυτές οι λεπτομέρειες... Τί να πω...:roll:

madvinegar
04-11-08, 11:40
Ρε παιδιά, φωτιζόμενα ειναι στις Ε12 και δεν ειναι στις Ε15? Απλά πρέπει να ειναι ανοιχτα τα φωτα (εστω πρώτη σκάλα).

corollapatra
04-11-08, 11:55
Ρε παιδιά, φωτιζόμενα ειναι στις Ε12 και δεν ειναι στις Ε15? Απλά πρέπει να ειναι ανοιχτα τα φωτα (εστω πρώτη σκάλα).
Στις E12 f/l οι διακόπτες των παραθύρων είναι μονίμως φωτιζόμενοι, ασχέτως εάν είναι αναμένα τα φώτα ή όχι. Δεν ξέρω τι ισχύει για τις pro-f/l.

Fanis
04-11-08, 11:57
το ίδιο ισχύει....

madvinegar
04-11-08, 12:29
Δικιο εχετε... My bad...

E12Sport
04-11-08, 12:56
Στο Auris είναι φωτιζόμενοι ή είσαι στο ψάξιμο?

GreekBoy
05-11-08, 01:12
Δυστυχώς δεν είναι φωτιζόμενοι στο Corolla (και Auris) ούτε με τα φώτα ανοιχτά. Μόνο το "Auto" στο κουμπί παραθύρου του οδηγού φωτίζει όποτε είναι ανοιχτά τα φώτα.


Ένα άλλο κουλό είναι ότι το ντουλαπάκι και τα κουμπιά του radiocd (όχι καντράν του) φωτίζονται μόνο όταν είναι ανοιχτά τα φώτα! Λές να τρώνε τόση μπαταρία;;;;


Μαύρη Μαυρίλα!! :shoothim

NyO
05-11-08, 09:13
Λογικο ειναι αυτο, υποτιθεται οτι χρειαζεται να φωτιζονται βραδυ αρα οταν εχουμε αναμενα φώτα! Το πρωι τι να τα κανεις? Η' μηπως οδηγεις το βραδυ με σβηστα φώτα?? :p

tigraki
06-11-08, 21:56
Παιδιά ξεχάσατε το βασικότερο.

ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ.

Ας αλλάξουν αυτά πρώτα και μετά ας την κάνουν και διαστημόπλοιο.

GreekBoy
07-11-08, 00:51
Παιδιά ξεχάσατε το βασικότερο.

ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ.

Ας αλλάξουν αυτά πρώτα και μετά ας την κάνουν και διαστημόπλοιο.

Τα φρένα; Δηλαδή; Θέματα αντοχής εννοείς ή διάρκειας ζωής στα τακάκια;

:car

tigraki
07-11-08, 21:55
Όλα αυτά που είπες.
Καλύτερα δισκόφρενα και καλύτερα τακάκια. Μπορεί να είναι οικολογικά τα τακάκια που βάζουν (δεν το ξέρουμε αυτό) αλλά σαφώς και δεν κάνουν σωστή δουλειά συνεργαζόμενα με τα συγκεκριμένα δισκόφρενα.
Ας μου πει η Toyota ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλω QH δίσκους και αμέσως τα πέταξα όλα.