PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλωμα στο auris


gtsoum
29-10-08, 11:28
Καλημερα, εχω ενα auris 1.6 εδω και 6 μηνες και θελω να το χαμηλωσω λιγο (3-4 cm). Μιας και δεν εχω προηγουμενη εμπειρια, μπορει καποιος να με βοηθησει ? να προτεινει καποια δοκιμασμενη λυση? Με ενδιαφερει να μην γινει ιδιαιτερα σκληρο και χτυπαει ασχημα σε καθε λακουβα. Επισης θα εχω προβλημα με την εγγυηση αν το κανω σε εξωτερικο συνεργειο? Ευχαριστω

ALIEN-3-
29-10-08, 16:34
Καλημερα, εχω ενα auris 1.6 εδω και 6 μηνες και θελω να το χαμηλωσω λιγο (3-4 cm). Μιας και δεν εχω προηγουμενη εμπειρια, μπορει καποιος να με βοηθησει ? να προτεινει καποια δοκιμασμενη λυση? Με ενδιαφερει να μην γινει ιδιαιτερα σκληρο και χτυπαει ασχημα σε καθε λακουβα. Επισης θα εχω προβλημα με την εγγυηση αν το κανω σε εξωτερικο συνεργειο? Ευχαριστω
Τα H&R πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα και αυτά που θα βάλω και εγώ κάποια στιγμή αλλά και τα ΤΤΕ της toyota όσοι βάλανε είναι απόλυτα ικανοποιημένοι .Για εγγύηση δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα αν πας σε εξωτερικό απλά αν σου χαλάσουν τα αμορντισέρ μην πας και τους ζητάς καινούρια μετα.... ;-)

LITHOGRAFOS2002
29-10-08, 18:00
καλησπερα φιλε και καλοριζικο το μοτερ. γνωμη μου ειναι ΤΤΕ και να στα βαλουνε στην αντιπροωπεια αν και καλο θα ηταν να το χες κανει πριν το παραλαβεισ. εμενα μου ειε αναφερει ο πωλητης οτι ηθελα να κανω στο αμαξι να το κανω πριν παραλαβω για να ισχυει 6 χρονια εγγυηση οτι βαλω μετα θ αμου εδινε 1 χρονο για το αξεσουαρ που θα εβαζα

papadodi
29-10-08, 18:16
καλησπερα φιλε και καλοριζικο το μοτερ. γνωμη μου ειναι ΤΤΕ και να στα βαλουνε στην αντιπροωπεια αν και καλο θα ηταν να το χες κανει πριν το παραλαβεισ. εμενα μου ειε αναφερει ο πωλητης οτι ηθελα να κανω στο αμαξι να το κανω πριν παραλαβω για να ισχυει 6 χρονια εγγυηση οτι βαλω μετα θ αμου εδινε 1 χρονο για το αξεσουαρ που θα εβαζα

Προσφατα επικοινωνησα με την toyota ελλας και σε ερωτηση μου για την εγγυηση των αξεσουαρ μου ειπε το εξης: Αν τοποθετηθει αυθεντικο αξεσουαρ σε επισημο συνεργειο μεσα στον πρωτο χρονο απο την αγορα του αυτοκινητου, εχει εγγυηση ιση με την 3ετη εργοστασιακη. Οχι απο την ημερα τοποθετησης, αλλα απο την ημερα αγορας. Βεβαια η ερωτηση μου αφορουσε στον συναγερμο, καμια σχεση με ελατηρια, αλλα δεν χανεις κατι να κανεις ενα τηλ στα κεντρικα γιατι και μενα στην αντιπροσωποια για 1 χρονο μου ελεγαν ενω δεν ηταν ετσι

logosak
29-10-08, 18:19
εγω εχω βαλει τις ττε στην toyota.ηταν ακριβα βεβαια σε σχεση με aftermarket αλλα ειναι καινουργιο το αυτοκινητο και φοβαμαι να το παω αλλου.εδεσαν τελεια σταμαξι.βελτιωσε πολυ και το κρατημα του.εμεινα γενικα πολυ ευχαριστημενος απο την τοποθετηση τους.αξιζε ο κοπος.
τωρα για εγγυησεις δεν ρωτησα καθολου υποθετω οτι δεν αλλαζει κατι απο τη στιγμη που ολα γραφουν toyota

FANOULA
29-10-08, 20:10
Εγώ έχω βάλει τα H&R αν και έχω μόνο 25 μέρες το αμάξι. Άλλαξε αρκετά αλλά παραμένει άνετο, σίγουρα όχι όπως πριν. Όσο για τα TTE το κόστος μου φάνηκε τρελό (περίπου διπλή τιμή στην TOYOTA). Στο G6 είχα KYB ME H&R και ήμουν ευχαριστημένος. Άλλαξε αρκετά και η εμφάνιση (ήταν σαν suv πριν).

nipponpower
30-10-08, 13:36
Τα ελατηρια της ΤΤΕ συνεργαζονται σωστα με τα εργοστασιακα αμορτισερ ή επειδη η διαδρομη των αμορτισερ μειωνεται με τα νεα ελατηρια τα αμορτισερ χαλανε πιο γρηγορα ? Το ρωταω γιατι στην προηγουμενη Corolla μου ειχαν πει πως αν απλα αλλαξω τα ελατηρια με αλλα χαμηλωματος τα εργοστασιακα αμορτισερ μετα απο 20.000χλμ θα παραδωσουν πνευμα λογω της μειωμενης διαδρομης που θα δουλευουν. Εγω τελικα ειχα βαλει Bilstein me H&R.

gtsoum
30-10-08, 14:14
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Αρχικα σκεφτομουν της tte αλλα με απετρεψε το κοστος και κυριως ο φοβος μην γινει υπερβολικα σκληρο το αμαξι. οποτε με βλεπω να βαζω της h&r και να τα βαλω σε συνεργειο της toyota για να μην εχω κανενα παρατραγουδο με την εγγυηση.

gtsoum
30-10-08, 14:15
Εγώ έχω βάλει τα H&R αν και έχω μόνο 25 μέρες το αμάξι. Άλλαξε αρκετά αλλά παραμένει άνετο, σίγουρα όχι όπως πριν. Όσο για τα TTE το κόστος μου φάνηκε τρελό (περίπου διπλή τιμή στην TOYOTA). Στο G6 είχα KYB ME H&R και ήμουν ευχαριστημένος. Άλλαξε αρκετά και η εμφάνιση (ήταν σαν suv πριν).

Να ρωτησω και κατι τελευταιο....ποσο πηγαν τα H&R και ποσο η τοποθετηση? Ευχαριστω

FANOULA
30-10-08, 14:47
230 κομπλε. Μου έκανε και 2 φορές ευθυγράμμιση.
Μια όταν τα τοποθέτησε και μια μετά από λίγες μέρες

ALIEN-3-
30-10-08, 14:47
Να ρωτησω και κατι τελευταιο....ποσο πηγαν τα H&R και ποσο η τοποθετηση? Ευχαριστω
Εμένα μου είπαν 250 για τα H&R

COROLLAKIAS MIXALHS
30-10-08, 20:23
Τα ελατηρια της ΤΤΕ συνεργαζονται σωστα με τα εργοστασιακα αμορτισερ ή επειδη η διαδρομη των αμορτισερ μειωνεται με τα νεα ελατηρια τα αμορτισερ χαλανε πιο γρηγορα ? Το ρωταω γιατι στην προηγουμενη Corolla μου ειχαν πει πως αν απλα αλλαξω τα ελατηρια με αλλα χαμηλωματος τα εργοστασιακα αμορτισερ μετα απο 20.000χλμ θα παραδωσουν πνευμα λογω της μειωμενης διαδρομης που θα δουλευουν. Εγω τελικα ειχα βαλει Bilstein me H&R.
Η ΤΤΕ εχει βγαλει ελατηρια για τις εργοστασιακες μπουκαλες καθε auris!Και του 1.6 και του 1,4!Και αν δεν κανω λαθος κανουν 310€!Εγω κατα τη γνωμη μου πιστευω πως ειναι η πιο αξιοπιστη λυση για ενα καινουριο αμαξι με σχεδον καινουριες μπουκαλες!Απλα γιατι ειναι κατι μελετημενο που δεν προκειται να το μετανιωση κανεις!Αν θες μονο να αλλαξεις ελατηρια!Αν αλλαξεις ολη την αναρτηση τοτε παει αλλου το θεμα!

FANOULA
30-10-08, 21:41
Για τα ελατήρια ΤΤΕ έμενα μου είπαν κάτι παραπάνω…αν δεν κανό λάθος 340…
Με τοποθέτηση 430… τρελό ποσό σε σχέση με τα 230 που έβαλα τα Η&R... αν είχαν μικρότερη διάφορα θα τα προτιμούσα αλλά 200ευρο νομίζω δεν αξίζουν…

logosak
30-10-08, 22:22
Τα ΤΤΕ τα τοποθετησα με 380 euro ενω τα h&r η τα eibach τα εβαζα με 230-240 euro ,τρελη διαφορα.Απλα φοβομουν να το δωσω σε αλλους εκτος της toyota για τοποθετηση κτλ.Μπορει να ακουγεται υπερβολικο!!!!!!!!!!!!

gtsoum
31-10-08, 11:35
Τα ΤΤΕ τα τοποθετησα με 380 euro ενω τα h&r η τα eibach τα εβαζα με 230-240 euro ,τρελη διαφορα.Απλα φοβομουν να το δωσω σε αλλους εκτος της toyota για τοποθετηση κτλ.Μπορει να ακουγεται υπερβολικο!!!!!!!!!!!!

Η διαφορα ειναι μεγαλη και δεν νομιζω να ειναι καλυτερα απο τα H&R που ακουω πολυ καλα λογια. Ειναι η ατιμη η εγγυηση και οτι ειναι καινουργιο το αμαξι που με κανουν να σκεφτομαι τα ΤΤΕ. απο ανεση εχασε πολυ? ελπιζω να μην χτυπαει πολυ στις λακουβες της αθηνας ( μιας και τα πλαστικα του δεν ειναι τα καλυτερα)

logosak
01-11-08, 01:37
Και τα h&r ειναι πολυ καλα, αν το αμαξι ηταν πιο παλιο θα εβαζα aftermarket σιγουρα.Τωρα απο ανεση εχασε λιγο αλλα οχι και υπερβολικα,βεβαια θα το νιωθεις καλυτερα να παταει στο δρομο.Στα κομματια η ανεση!!!!!!!!!!!!!

COROLLAKIAS MIXALHS
01-11-08, 09:43
Και τα h&r ειναι πολυ καλα, αν το αμαξι ηταν πιο παλιο θα εβαζα aftermarket σιγουρα.Τωρα απο ανεση εχασε λιγο αλλα οχι και υπερβολικα,βεβαια θα το νιωθεις καλυτερα να παταει στο δρομο.Στα κομματια η ανεση!!!!!!!!!!!!!
Συμφωνω!Στα κομματια η ανεση!Αν το αμαξι μπαινει καλυτερα σε στροφες και εισαι πιο σιγουρος οτι θα σε κρατησει για να το πας στα ορια του την ξεχνας την ανεση!Θα χτυπαει απο παντου!Βεβαια παιζει ρολο και για το τι το θελει ο καθενας!Αν και δεν νομιζω να ειναι και κανενας ηρεμος οδηγος εδω μεσα!:crazylol

nikosauris
05-11-08, 01:53
εγω εχω βαλει h&r και το αυτοκινητο ειναι το ιδιο καλο σε ανεση.ετσι και αλιωσ τα μαμα ελατηρια που φορουσε ηταν σκληρα.απλα χαμηλωλωσε.δεν καταλαβα μεγαλη διαφορα.ελαχιστα.πιο πολυ για ομορφια το εκανα γιατι απαλ ηταν σαν 4χ4 απο την μαμα τoyota:)210Euro περασμενα με ευθυγραμιση

mger
16-11-08, 13:01
και εγώ έβαλα τα TTE 220 euro. σε auris 1.6, απλά άψογο ! διαφορά στα κρατήματα και πιο σπορ look...

COROLLAKIAS MIXALHS
17-11-08, 08:48
και εγώ έβαλα τα TTE 220 euro. σε auris 1.6, απλά άψογο ! διαφορά στα κρατήματα και πιο σπορ look...
Φιλαρακι τα ττε ποσους ποντους χαμηλωμα δινουν?3?

ALIEN-3-
17-11-08, 15:05
Φιλαρακι τα ττε ποσους ποντους χαμηλωμα δινουν?3?
Απο όσο θυμάμαι εγώ όταν είχα ρωτήσει τα ΤΤΕ είναι 3 και τα Η&R 3,5

gtsoum
17-11-08, 16:45
και εγώ έβαλα τα TTE 220 euro. σε auris 1.6, απλά άψογο ! διαφορά στα κρατήματα και πιο σπορ look...

αν επιτρεπεται, που τα βρηκες 220 ?

ALIEN-3-
18-11-08, 01:26
αν επιτρεπεται, που τα βρηκες 220 ?
Η αντιπροσωπία στις Σέρρες που είχα ρωτήσει πριν αρκετό καιρό μου είχε πει 250 χωρίς να διευκρινίσουμε εάν συμπεριλαμβανόταν τα περαστικά

FANOULA
18-11-08, 01:39
Για τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία με τοποθέτηση πάνω από 400…

logosak
19-11-08, 11:13
380 στη λαρισα με τοποθετηση ευθυγραμμιση κτλ

nikosauris
23-11-08, 08:29
πολλα τα λεφτα. h&r 210 euro τοποθετηση και ευθυγραμμιση

mger
30-11-08, 13:08
η τοποθετηση εγινε κατευθειαν πριν καν μπουν οι πινακιδες, χαμηλωσε 3 cm., και η αντιπροσωπεια ειναι στη Τoyota Σαμου. δεν ειναι καλη η τιμη ? παντως εντελως πληροφοριακα δεν βρικα μεγαλες διαφορεσς με ενα μαμισιο auris 1.6 σε συγκριση με το δικο μου ! αντιθετως εχω περισσοτερους τριγμους ! :(

COROLLAKIAS MIXALHS
03-12-08, 13:43
η τοποθετηση εγινε κατευθειαν πριν καν μπουν οι πινακιδες, χαμηλωσε 3 cm., και η αντιπροσωπεια ειναι στη Τoyota Σαμου. δεν ειναι καλη η τιμη ? παντως εντελως πληροφοριακα δεν βρικα μεγαλες διαφορεσς με ενα μαμισιο auris 1.6 σε συγκριση με το δικο μου ! αντιθετως εχω περισσοτερους τριγμους ! :(Η τιμη ειναι εκπληκτικη για την TOYOTA!Πολυ φθηνα για γνησια ελατηρια tte!Tωρα για τους τριγμους λιγο κουφο μου ακουγεται.........Αλλαζει η σκληροτητα του αμορτισερ!Ειναι πιο σκληρα στις λακουβες βαζοντας τα ελατηρια?

logosak
03-12-08, 13:59
Εγω τα τοποθετησα στα 32000 χιλιομετρα.Τωρα εχω 41000.Ειδα διαφορα στο κρατημα μεγαλη, λιγο κοπαναει, αλλα αξιζουν τα χρηματα που εδωσα.Η διαφορα στην ανεση δεν ειναι τοσο μεγαλη .Βασικα τα κατευχαριστηθηκα.

dRiveR7
03-12-08, 17:46
......Tωρα για τους τριγμους λιγο κουφο μου ακουγεται.........Αλλαζει η σκληροτητα του αμορτισερ!Ειναι πιο σκληρα στις λακουβες βαζοντας τα ελατηρια?

To κουφό ποιό είναι? ΈΒαλε ελατήρια, σκλήρυνε το αμάξι, μιας κ μίκρυνε η διαδρομή του αμορτισέρ και φορτίστηκε (προφορτίστηκε δηλαδή) το ελατήριο, οπότε ήρθαν κ οι παραπάνω τριγμοί.....Μια χαρά λογικά μας τα λέει ο φίλος....

Auris
12-12-08, 21:06
Σκεφτομαι να βαλω ελατηρια μιας και ειναι αρκετα κατσικοειδες η αληθεια ειναι.

Διαβασα στο θεμα αυτο και ειδα υπαρχουν δυο λυσεις,τα TRD της ΤΟΥΟΤΑ και τα HR aftermarket.

Την τοποθετηση θα την κανω σιγουρα εκτος αντιπροσωπειας.

Να ρωτησω τωρα,ειδα και μου εκανε εντυπωση οτι η ΤΟΥΟΤΑ εχει ελατηρια χαμηλωματος για τα μαμα αμορτισερ χωρις να εχουν προβλημα φθορας?
Ισχυει αυτο?
Γιατι αν ισχυει θα παρω αυτα μιας και δεν θελω να αλλαξω αμορτισερ ακομα.

ALIEN-3-
13-12-08, 00:07
Σκεφτομαι να βαλω ελατηρια μιας και ειναι αρκετα κατσικοειδες η αληθεια ειναι.

Διαβασα στο θεμα αυτο και ειδα υπαρχουν δυο λυσεις,τα TRD της ΤΟΥΟΤΑ και τα HR aftermarket.

Την τοποθετηση θα την κανω σιγουρα εκτος αντιπροσωπειας.

Να ρωτησω τωρα,ειδα και μου εκανε εντυπωση οτι η ΤΟΥΟΤΑ εχει ελατηρια χαμηλωματος για τα μαμα αμορτισερ χωρις να εχουν προβλημα φθορας?
Ισχυει αυτο?
Γιατι αν ισχυει θα παρω αυτα μιας και δεν θελω να αλλαξω αμορτισερ ακομα.
Προσωπικά πιστεύω ότι άμα είναι να πάθεις ζημιά από τα ελατήρια θα είναι η ίδια και στις δυο περιπτώσεις

nikosauris
13-12-08, 04:34
πολλα τα λεφτα για ta toyota. h&r 210 euro τοποθετηση και ευθυγραμμιση

Auris
13-12-08, 09:03
Προσωπικά πιστεύω ότι άμα είναι να πάθεις ζημιά από τα ελατήρια θα είναι η ίδια και στις δυο περιπτώσεις

Kι εγω της ιδιας αποψης ειμαι και μου εκανε εντυπωση οτι η ΤΟΥΟΤΑ δινει ελατηρια τετοια γιαυτο ρωτησα.

Αποσα ξερω εγω ελατηριο χαμηλωματος θελει αναγκαστικα και αλλο αμορτισερ καταλληλο.

Καποιος που εχει βαλει μονο τα ελατηρια υπαρχει?

ALIEN-3-
13-12-08, 11:14
Kι εγω της ιδιας αποψης ειμαι και μου εκανε εντυπωση οτι η ΤΟΥΟΤΑ δινει ελατηρια τετοια γιαυτο ρωτησα.

Αποσα ξερω εγω ελατηριο χαμηλωματος θελει αναγκαστικα και αλλο αμορτισερ καταλληλο.

Καποιος που εχει βαλει μονο τα ελατηρια υπαρχει?
Δεν θέλει αναγκαστικά άλλο αμορτισερ ,μπορείς να βάλεις και μόνο ελατήρια απλά το πρώτο θα είχε καλύτερα αποτελέσματα .Υπάρχουν πολλά παιδια που έχουν βάλει. Και εγώ θέλω να βάλω αλλά φοβάμαι να μην βρίσκω στην είσοδο του γκαράζ που είναι λίγο απότομη

Auris
13-12-08, 20:41
Δεν θέλει αναγκαστικά άλλο αμορτισερ ,μπορείς να βάλεις και μόνο ελατήρια απλά το πρώτο θα είχε καλύτερα αποτελέσματα .Υπάρχουν πολλά παιδια που έχουν βάλει. Και εγώ θέλω να βάλω αλλά φοβάμαι να μην βρίσκω στην είσοδο του γκαράζ που είναι λίγο απότομη

Και αυτο γινεται μονο με τα ελατηρια της ΤΟΥΟΤΑ που δεν δημιουργει προβλημα στα αμορτισερ?

logosak
13-12-08, 23:49
Εμενα μου ειπαν στην toyota οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα για τα αμορτισερ και οτι τα ττε ελατηρια ταιριαζουν τελεια στο αμαξι.Δεν το πιστευω ομως αυτο,αν αλλαξεις ελατηριο το αμορτισερ θα χαλασει πιο γρηγορα .Βεβαια ταλλαξα εγω τωρα ο καιρο θα δειξει.

koraki13
15-01-09, 02:53
Έβαλα εγώ ρε φιλε. eibach 3cm προ federn. Τα έχω 5 μήνες και όλα είναι μια χαρά. Τo αμάξι στρίβει απίστευτα.