PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυρωδιά Βενζίνης


andrant
23-09-08, 18:05
Κατα την οδήγηση παρατήρησα οτι μύριζε βενζίνη μέσα στο αμάξι, με κλειστα τα παράθυρα.
Το παρατήρησα 1-2 φορές και όντως συμβαίνει πάντα!
κοίταξα την τάπα και είναι κλειστή, επίσης έβαλα βενζίνη απο άλλο βενζινάδικο αλλά πάλι τα ίδια.

Εχει τύχει σε κανένα? Πάντως δεν φαίνεται να στάζει κάτι απο κάτω!
ευχαριστώ

Janakas
23-09-08, 18:12
Καταρχην πες μας τι μοντελο εχεις! Επισης, ποτε αρχισες να το παρατηρεις? Μετα απο κατι συγκεκριμενο?

andrant
23-09-08, 18:46
είναι 1,4 base

πριν 10 μέρες μετά απο μεταφορά κάτι επίπλων άρχισε να το κάνει !

madvinegar
23-09-08, 18:54
Μηπως σου εχει χυθεί κατα λάθος βενζίνη μεσα στο αμάξι?

JL_e10
23-09-08, 18:54
Επειδη μεχρι πριν καποιες μερες δουλευα σε βενζιναδικο, μου ηρθε ενα αυτοκινητο το οποιο εβαλε απο καπου αλλου και η βενζινη μυριζε παρα πολυ, σε σημειο (μετα συγχωρησεως) εμετου. Και ημουν εξω απο το αυτοκινητο. Δοκιμασε να το βγαλεις εξω στην Εθνικη να καψει οτι μπορει να εχει μεινει. Αν και μετα απο 10 μερες ειναι καπως κουλο να μυριζει ακομα.

andrant
23-09-08, 19:04
Οταν ήμουν στην εθνική κατάλαβα οτι μύριζε!!

μάλλον πρέπει να πάει μια βόλτα απο αντιπροσωπεία !

andrant
24-09-08, 12:02
Λοιπόν το πήγαν στην toyota και το κρατήσαν εκεί γιατί είχε διαρροή βενζίνης απο την τάπα του ρεζερβουάρ κάτω απο το κάθισμα. Δεν είχε βιδώσει η τάπα καλά και μπορούσε πολύ εύκολα να ανατιναχθεί !!

COROLLAKIAS MIXALHS
24-09-08, 14:26
Δεν είχε βιδώσει η τάπα καλά και μπορούσε πολύ εύκολα να ανατιναχθεί !!
Τωρα λοιπον φιλε μου εχεις πολυ χρονο να πας να αναψεισ μια λαμπαδιτσα ισα με το μποι σου!Τυχερουλη!Μιλαγες με τη ζωη σου καθε φορα που γυριζες τον διακοπτη!

andrant
24-09-08, 22:36
συγκεκριμένα ο πατέρας μου! απλά έτυχε να το οδηγήσω και εγώ αυτές τις μέρες και τον έβαλα να το ξαναπάει απο εκεί.
Την 1η φορά πρίν 10-15 μέρες του είπαν οτι είναι απο κακή βενζίνη !
σήμερα όμως το κοιτάξανε πιο σοβαρά .. . . .(Ευτυχώς)

billlllll
25-09-08, 09:29
Πάλι καλά! Αν μπορείς δώσε λίγο παραπάνω λεπτομέριες. Από πού ακριβώς ήταν η διαρροή;

madvinegar
25-09-08, 09:32
Αν καταλαβαινω καλα Βασίλη, κάτω απο τα πισω καθίσματα εχει μια ταπα για το ρεζερβουαρ (που νομιζω εκει ειναι και το φλοτερ κτλπ).
Λογικά αυτη η τάπα έχανε.

andrant
25-09-08, 13:17
ναι περνάνε απο την τάπα κάτι καλώδια προφανώς έίναι και το φλοτέρ εκεί!
Δεν είχε βιδώσει σωστά στο εργοστάσιο με αποτέλεσμα σιγα σιγά να αρχίσει να χάνει. ειδικά όταν γέμιζε το ρεζερβουάρ!

firebone
25-09-08, 13:53
ναι περνάνε απο την τάπα κάτι καλώδια προφανώς έίναι και το φλοτέρ εκεί!
Δεν είχε βιδώσει σωστά στο εργοστάσιο με αποτέλεσμα σιγα σιγά να αρχίσει να χάνει. ειδικά όταν γέμιζε το ρεζερβουάρ!


(γεμιζε το ρεζερβουαρ.. αχχχ ποτε θα το δουμε αυτο παλι.... χεχε)

JL_e10
25-09-08, 14:14
Κοιτα αν η βενζινη ειναι στο 1,098 κατι γινεται. Που φτασαμε, να ειναι η βενζινη 1,10 σχεδον και να λεμε οτι ειναι φτηνη. Και μαλιστα Shell!!!

COROLLAKIAS MIXALHS
25-09-08, 19:24
Εγω βαζω και την 100αρα και κατω απο 1,33 δεν την εχω βρει!Αφηστε παιδια τι θα κανουμε με αυτην την ελλειψη και την ακριβεια?Θα πρεπει τωρα η toyota να βγαλει και κανενα μηχανακι!Aπλα για να λεμε οτι εχουμε κι εκει ιαπωνα!:lol:

Janakas
25-09-08, 20:16
ναι περνάνε απο την τάπα κάτι καλώδια προφανώς έίναι και το φλοτέρ εκεί!
Δεν είχε βιδώσει σωστά στο εργοστάσιο με αποτέλεσμα σιγα σιγά να αρχίσει να χάνει. ειδικά όταν γέμιζε το ρεζερβουάρ!

Παλι καλα που δεν επαθες καμια ζημια φιλε! Δεν εχανε πολυ, ετσι?

andrant
26-09-08, 23:26
οχι δεν φαινόταν δηλαδή να τρέχει βενζίνη απο κάπου...

Σήμερα πήγε και το πήρε το αμάξι, όλα καλά !!

Οσο για την βενζίνη κάθε φορά που θέλουν να αδειάσουν τις δεξαμενές τους οι βενζινάδες προκαλούν και μια απεργία και σε μια μέρα ξεπουλάνε οτι σταγόνα βενζίνης τους έχει μείνει και φυσικά σε καλή τιμή για αυτούς ;) :cold:mad:gnaser:fierydevil:shoothim