PDA

Επιστροφή στο Forum : Να αγορασω το 1.4 ή το 1.6 ?


luxer
13-09-08, 13:58
Σκεφτομαι σοβαρα την αγορα του corolla και με την εκπτωση στην εκδοαη Luna η διαφορα στην τιμη ειναι 2500 euro φθηνοτερο το 1.4. Φοβάμαι ομως οτι δεν θα τραβαει το αμαξι φορτωμενο και θα απογοητευθω. Θα ηθελα την αποψη σας στο Θέμα ιδιαίτερα απο τους κατόχους του 1.4 Ευχαριστώ.

pwpwpali
13-09-08, 14:02
σιγουρα το 1.6 αν μπορεις δε θα το μετανιωσεις
το 1.4 ειναι αργο αρκετα αργο..πλεον σε αυτην την κατηγορια ξεχνα τα 1.4 σε ολες τις μαρκες...το 1.4 αστα για τα yaris colt fabia ibiza κτλ που εχουν 200 κιλα λιγοτερα κ μπορουν να τσουλισουν

Alex-poli
13-09-08, 14:03
Πρώτα απ'όλα καλώς ήρθες και καλή διαμονή. Φίλε μου για μένα άν οικονομικά μπορείς πάρε το 1.6. Εγώ έχω 1.4 και δεν έχω παράπονο. Κουβαλάει μόνο εμένα και καμιά φορά και την γυναίκα. Μελλοντικά όμως και ανάλογα τις υποχρεώσεις του καθενός (πόσο συχνά κάνεις ταξίδια, αν υπάρχει οικογένοια και άλλα) το 1.6 θα αποδειχτεί σωτήριο. Για μένα χωρίς δεύτερη σκέψη άν οικονομικά είσαι εντάξει 1.6.
(Εγώ σκέφτομαι για μένα το επόμενο στάνταρ 1.8)

nuntius
13-09-08, 14:06
Μετά από μερικά ταξίδια με 2 άτομα και το αμάξι full σε αποσκευές σε πορτ μπαγκάζ και πίσω καθίσματα και με χρήση κλιματισμού, θα προτιμούσα να είχα το 1,6 και όχι το 1,4. Δεν έχει πρόβλημα να κινηθεί, αλλά γενικά θα ήθελα λίγη σπιρτάδα ακόμα. Ειδικά αν θες να το τρέχεις και λίγο και να μην χρειάζεται να παθαίνει τενοντίτιδα το πόδι στο γκάζι από το πολυώρο πάτημα:lol::lol:!

1,6 Δαγκωτό!!!

alex-g
13-09-08, 17:08
Μετά από μερικά ταξίδια με 2 άτομα και το αμάξι full σε αποσκευές σε πορτ μπαγκάζ και πίσω καθίσματα και με χρήση κλιματισμού, θα προτιμούσα να είχα το 1,6 και όχι το 1,4. Δεν έχει πρόβλημα να κινηθεί, αλλά γενικά θα ήθελα λίγη σπιρτάδα ακόμα. Ειδικά αν θες να το τρέχεις και λίγο και να μην χρειάζεται να παθαίνει τενοντίτιδα το πόδι στο γκάζι από το πολυώρο πάτημα:lol::lol:!

1,6 Δαγκωτό!!!

ναι σιγουρα θανε καλητερο αλα μην περιμενεις παπαδες θα σερνετε και παλι και σε μια προσπερασι μπορει και να το σκεφτεσαι, καλητερα παει ενα honda civic vtec sedan η avensis 1.8

KOMIS
13-09-08, 17:42
φιλε luxer ημουν και εγω καποτε σε αυτο το διλυμα.ακομα και τωρα δεν εχω αποφασισει ξεκαθαρα τη ειναι καλυτερο για μενα,ποσο μαλλον για σενα που δεν σε γνωριζω προσωπικα.θα ηθελα μονο να σου πω οτι το 14 ειναι παρα πολυ οικονομικο αυτοκινητο,καιει ελαχιστα,ιδιαιτερα σε ταξιδια.υπηρξαν στιγμες φορτομενο φουλ απο ανθρωπους και πραγματα να πω καλυτερα να ειχα το 16.αλλα υπαρχουν και στιγμες που ακουω τα χρηματα που δινουν καποιοι για καυσιμα και χαιδευω-φυλαω στην κυριολεξια το corolla μου.εχω λοιπον να πω το εξεις:αν φορτωνεις τακτικα το αμαξι σου με πραγματα και αποσκευες,αν εχεις μεγαλη οικογενεια η θα ειναι στο αμαξι σου συχνα πανω απο 4 ατομα προτιμησε το 16.αν δεν συμβαινουν τα προηγουμενα και θελεις ενα πολυ οικονομικο αλλα ταυτοχρονα και δυνατο αμαξι τοτε πηγαινε για το 14.τελος θα ηθελα να σου πω οτι για την περιπτωση μου η ζυγαρια εγερνε και γερνει για το 14 ,ομως εγω εχω τhn e12 1.4 hatchback οπου ειναι ελαφρυτερη απο το sedan.οποιο και να διαλεξεις,καλορυζικο και καλοταξειδο...

corollapatra
13-09-08, 17:44
ναι σιγουρα θανε καλητερο αλα μην περιμενεις παπαδες θα σερνετε και παλι και σε μια προσπερασι μπορει και να το σκεφτεσαι, καλητερα παει ενα honda civic vtec sedan η avensis 1.8
Και μια Porsche καλύτερα πάει αλλά αυτό δεν έχει σχέση... Η ερώτηση είναι σαφέστατη, σύγκριση Corolla E15 1,4 vs 1,6. Μην αρχίσουμε να μπλέκουμε άλλα μοντέλα γιατί θα ξεφύγει τελείως η κουβέντα από τον στόχο της.

Από την άλλη, τι πάει να πει σέρνεται και το 1,6; Από τα καλύτερα sedan ατμοσφαιρικά 1,6άρια της αγοράς είναι αυτήν την στιγμή. Μια χαρά πάει για την κατηγορία του. Και μια χαρά προσπερνά στον δρόμο...

Σχετικά με την ερώτησή σου φίλε luxer (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=9025), εάν το οικονομικό δεν αποτελεί πρόβλημα, τότε δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι. Να πάρεις το 1,6 χωρίς δεύτερη σκέψη. Η διαφορά στο δρόμο είναι πολύ σημαντική και αξίζει με το παραπάνω την διαφορά των 2.500,00 ευρώ. Εγώ έχω την Ε12 την 1,4 και υπήρξαν αρκετές στιγμές στον δρόμο που είπα ότι εδώ χρειάζονταν τα 200 παραπάνω κυβικά και οι περισσότεροι ίπποι, που στην περίπτωση της Ε15 είναι σχεδόν +30. Σημαντικό νούμερο...

danik
13-09-08, 18:12
χωρις πολλα πολλα καλυτερα να παρεις το 16αρι..να χεις λιγο παραπανω γκαζι. εχει βαρια καροτσα..δεν ειναι yaris.

σε ταξιδια το 14αρι θα το ταλαιπωρεις χωρις λογο. δεν εχει μεγαλη διαφορα σε ασφαλειες και λοιπα.. καλη συνεχεια φιλε και με το καλο να κανεις την αγορα σου. :mrgreen:

pwpwpali
13-09-08, 20:08
ρε παιδια μιλαμε για ε-15 μην λετε για την ε12 στην ε12 δεν εχει τοση διαφορα 14αρα με 16αρα σε επιδοσεις οπως στην ε15
μια ε15 14αρα ειναι πιο αργη απο μια 14αρα ε12 αρκετα

ας μην μιλαμε για αλλα μοντελα το παλικαρι διαλεξε αμαξι μοτερ ψαχνει

vassilis_vvti
13-09-08, 20:41
φιλε για εμενα το πιο σημαντικο πραγμα σε ενα αμαξι ειναι το μοτερ αρα 1,6 που ειναι και καινουριο και πιο δυνατο.Αξιζει με το παραπανω αυτη η εκδοση ειναι λιγα τα 1,4 για αυτη την καροτσα.Οτι και να παρεις καλοταξιδο αλαλ εγω δεν θα επερνα ποτε το 1,4...καλυτερα να ζοριστω αλλα να εχω το 1,6.

DaveMustaine13
13-09-08, 22:24
1600αρι φιλε και σιγουρα δεν θα το μετανιωσεις ! Η διαφορα μεταξυ 1400 και 1600 ειναι τεραστια σε αυτη την γενια corolla..:wink:

th@nos
13-09-08, 23:13
Χωρις δευτερη σκεψη το 1.6 .Και γω το μετανοιωσα που δεν πηρα το 1.6.Η διαφορα στην καταναλωση ειναι πολυ μικρη.

GreekBoy
14-09-08, 12:24
Εγώ δεν έχει τύχει να οδηγήσω το 1.4. Πάντως, σε όλες τις κριτικές λένε ότι ενώ ο κινητήρας 1.4 τα πήγαινε πολύ καλα στο προηγούμενο μοντέλο, το Ε-15 είναι πιο βαρύ και δεν έχει τις επιδόσεις που θα έπρεπε.


Όσο για τον 1.6. θα τον πρότεινα ανεπιφύλακτα και πιστεύω ότι δεν θα συμβιβαζόμουν με κάτι λιγότερο. Είναι αρκετά γραμμική η λειτουργία του και δίνει την εντύπωση δυνατού κινητήρα σε όλο το φάσμα των στροφών του (εκτός ίσως από τις πολύ χαμηλές).

dbar
14-09-08, 15:58
1.6 με κλειστά μάτια. Εϊναι το μόνο πράγμα που έχω μετανιώσει, που δεν το πήρα 1.6. Και έχω και το Ε12 που είναι περίπου 100 κιλά ελαφρύτερο από το auris και το νέο corolla.
Η διαφορά στη κατανάλωση είναι αμελητέα και ενδεχομένως το 1.6 να είναι και πιο οικονομικό αφού θα ζορίζεται λιγότερο...

Janakas
14-09-08, 18:26
1,6 δαγκωτο φιλε! Στα ταξιδια δεν θα καιει τιποτα, σιγουρα λιγοτερο απο το 1.4! Στην πολη ισως (αναλογα με τη χρηση παντα) σου καψει λιγο παραπανω.
Θα εχεις ομως το κεφαλι σου ησυχο γιατι δεν θα του ζοριζεις το μοτερ ποτε!

GMASTER6
14-09-08, 23:52
Φιλε μην το σκέφτεσαι καθόλου.Αν δεν τίθεται οικονομικό θέμα το 1.6 με κλειστά μάτια.Ειδικά στην βαριά καρότσα του Ε15,και με τον νεο δυνατότερο 1.6άρη(η διαφορά με τον 1.4αρη σε αυτο το μοντελο ειναι χαοτικη) δεν θα πρεπε να χεις δίλημμα...:wink:

kkkerm
03-10-08, 12:22
Είμαι κάτοχος του 1.4 luna από το καλοκαίρι του 2008. Σήμερα μετά από μόλις 4500 km που έχω στο κοντέρ θα προτιμούσα τον κινητήρα 1.6. Δεν ξέρω τι πραγματική κατανάλωση έχει το corolla με κινητήρα 1.6 σε μικτές διαδρομές το δικό μου έχει 7.9-8.0 :crazylol

LAKISdj
04-10-08, 17:16
Και μια Porsche καλύτερα πάει αλλά αυτό δεν έχει σχέση... Η ερώτηση είναι σαφέστατη, σύγκριση Corolla E15 1,4 vs 1,6. Μην αρχίσουμε να μπλέκουμε άλλα μοντέλα γιατί θα ξεφύγει τελείως η κουβέντα από τον στόχο της.

Από την άλλη, τι πάει να πει σέρνεται και το 1,6; Από τα καλύτερα sedan ατμοσφαιρικά 1,6άρια της αγοράς είναι αυτήν την στιγμή. Μια χαρά πάει για την κατηγορία του. Και μια χαρά προσπερνά στον δρόμο...

Σχετικά με την ερώτησή σου φίλε luxer (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=9025), εάν το οικονομικό δεν αποτελεί πρόβλημα, τότε δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι. Να πάρεις το 1,6 χωρίς δεύτερη σκέψη. Η διαφορά στο δρόμο είναι πολύ σημαντική και αξίζει με το παραπάνω την διαφορά των 2.500,00 ευρώ. Εγώ έχω την Ε12 την 1,4 και υπήρξαν αρκετές στιγμές στον δρόμο που είπα ότι εδώ χρειάζονταν τα 200 παραπάνω κυβικά και οι περισσότεροι ίπποι, που στην περίπτωση της Ε15 είναι σχεδόν +30. Σημαντικό νούμερο...




:pcΠΕΣΤΑ ΜΕΓΑΛΕ ΜΕΣΕ ΕΙΣΑΙ....!!!!!!

1.6=124hp:fierydevil 1.4=98hp:cold ΚΑΙ ΤΟ ΡΩΤΑΣ...????

ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΓΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Με την οικογενεια μέσα (4μελες) καροτσάκια βαλίτσες γεμάτο μεσα και το πατησα στην ΕΓΝΑΝΤΙΑ και 3,4 φορες 180-195. ΤΟ 1.6 = 8,1 L ανα 100ΧΛ.

antonios7
04-10-08, 19:20
1.6=124hp:fierydevil 1.4=98hp:cold ΚΑΙ ΤΟ ΡΩΤΑΣ...????



πάρε τη βασική έκδοση 1.6 αν δε σε παίρνει για πολλά πολλά.
26 άλογα επιπλέον, είναι πολλά...
να φανταστείς το δικό μου είναι 24άλογα διαφορά από το αντίστοιχο τότε 16άρι μοντέλο και οι διαφορές στο δρόμο αρκετά μεγάλες...
τα ίδια και νομίζω χειρότερα με το 1.4 Ε15. Ούτε στο σήμα έχει πλεονέκτημα όπως το 1.3..τα ίδια θα πληρώνεις οπότε...
Άσε το 1.4άρι να το πάρει κανένας παππούς.