PDA

Επιστροφή στο Forum : auris tuning


black fire
28-07-08, 23:04
γεια και χαρά σας φίλοι!είμαι απολύτως νέος στο forum γι αυτο συγχωρείστε μου σας παρακαλώ τυχόν λάθη και απροσεξίες!το θέμα για το οποίο θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας είναι το toyota auris 1.4.το έχω εδώ κι ένα χρόνο περίπου και πρέπει να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Αυτό που θα με έκανε και τρελά πορωμένο μ αυτό το αμάξι είναι μερικά αλογάκια παραπάνω,εύκολα και σχετικά οικονομικά!όπως θα ξέρετε το 1.4 δεν είναι και το τρελό γκάζι...υπάρχουν βασικές προτάσεις για μια μικρή βελτίωση ώστε να αρπάζει ευκολότερα το αμαξάκι μου;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

MARMEL
28-07-08, 23:08
καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου....
στο μετεφερα στο suport μιας και ψαχνεσαι...
η γνωμη μου θα ηταν να το αφησεις οπως ειναι μιας και ειναι ολοκαινουργιο...
μα γιατι δεν εβαλες λιγα ακομα να επαιρνες το 1.6?

koperton
28-07-08, 23:09
Φιλε πρωτα απο ολα καλωσηρθες. Μπορεις να ανατρεξεις στο forum index στα θεματα που αφορουν το Corolla E12. Τα μοτερ του Auris 1.4 και του Corolla E12 1.4 f/l είναι τα ιδια. Εκει θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα.

black fire
28-07-08, 23:40
καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου....
στο μετεφερα στο suport μιας και ψαχνεσαι...
η γνωμη μου θα ηταν να το αφησεις οπως ειναι μιας και ειναι ολοκαινουργιο...
μα γιατι δεν εβαλες λιγα ακομα να επαιρνες το 1.6?
Γιατί η επιλογή δεν ήταν απόλυτα δική μου αλλά και των γονιών μου και ήθελαν μέχρι 1.4 δυστυχώς...αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα,τι να πεις!

TOLIS EE80
28-07-08, 23:53
Να το υπερκυβισεις. Απεξω 1400 και απο μεσα 1800. Αλλα χανεις την εγγυηση. Το AURIS 1.4 εχει την ιδια μηχανη με το Ε12 1.4. Οι περισσοτεροι εχουν βαλει φιλτρο και τελικο.

black fire
28-07-08, 23:57
Να το υπερκυβισεις. Απεξω 1400 και απο μεσα 1800. Αλλα χανεις την εγγυηση. Το AURIS 1.4 εχει την ιδια μηχανη με το Ε12 1.4. Οι περισσοτεροι εχουν βαλει φιλτρο και τελικο.
όχι ότι ξέρω πολλά από αμάξια αλλά δεν είναι λίγο πανάκριβο αυτό που λες;πώς υπερκιβίζονται δηλαδή τ αμάξια;κοίτα έτσι κι αλλιώς νομίζο δε θα μ ενδιέφερε κάτι τέτοιο και για λόγους κατανάλωσης και γιατί δε θέλω να χάσω την εγγύηση!κάτι σε απλά πράγματα...φίλτρο,πρόγραμμα,εξάτμιση;τί μπορώ να κερδίσω μ αυτα;θα χάσω την εγγύηση;πόσο θα μου κοστίσουν περίπου;

Vavvas
29-07-08, 00:30
Καλωςηρθες φιλε, για μια λιγο καλυτερη αποκριση γκαζιου θα μπορουσες να βαλεις ενα φιλτρο k&n. Εχει φορεθει απο πολλους και νομιζω πως ειναι η πιο καλη λυση για το μοτερ μας αναλογα με τα λεφτα παντα.
Ασχετο τι διαστασεις ελαστικων εχεις?

black fire
30-07-08, 22:18
Καλωςηρθες φιλε, για μια λιγο καλυτερη αποκριση γκαζιου θα μπορουσες να βαλεις ενα φιλτρο k&n. Εχει φορεθει απο πολλους και νομιζω πως ειναι η πιο καλη λυση για το μοτερ μας αναλογα με τα λεφτα παντα.
Ασχετο τι διαστασεις ελαστικων εχεις?
γειά σου φίλε!λοιπόν για τα ελαστικά που ρωτάς έχω τα εργοστασιακά δλδ 205/95 αν δν κανο λαθος,γιατι ρωτάς όμως;

JL_e10
31-07-08, 00:18
Η διασταση τους ειναι 195/65 R15. Καλοριζικο κιολας το αυτοκινητο.

Vavvas
31-07-08, 01:03
Ηθελα να δω σε σχεση με το δικο μου corolla τι εχουν βαλει. Εβαλαν λιγο μεγαλυτερο προφιλ για καλυτερη ανεση μαλλον. το δικο μου προφιλ ειναι 60.

black fire
31-07-08, 09:33
οι διάσταση που λες είναι για τη φθηνή έκδοση του αυτοκινήτου,η μεσαία και η μεγάλη έχουν 205/75 R16

madvinegar
31-07-08, 09:38
205/75/16 ???

Ήμαρτον... Πολύ μεγάλο προφιλ για 16αρα ζάντα!

Η corolla μας η παλιά (ΕΕ80) που φορούσε 13άρα ζάντα είχε 75άρι προφιλ!

Είσαι σίγουρος για το 75?

endurasKE-30
31-07-08, 11:16
H 80αρα σου Μιχαλη φορουσε 70αρι προφιλ.

madvinegar
31-07-08, 11:32
Έστω !!! Ακόμα χειρότερα τότε το 75αρι για 16αρα!

endurasKE-30
31-07-08, 11:37
Οντως με αυτο το προφιλ θα μοιαζει με ζαντολαστιχο λεοφωρειου.

black fire
31-07-08, 14:09
παίδες έχετε δίκιο,εγώ έκανα λάθος,δεν είναι 75 αλλά 55!!!

Roy-D
31-07-08, 15:46
με τον υπερκυβισμο δεν χανεις εγγυηση γιατι πολυ απλα δεν φαινεται...η καταναλωση ειναι σχεδον ιδια εκτος αν το πατας.

black fire
31-07-08, 23:16
με τον υπερκυβισμο δεν χανεις εγγυηση γιατι πολυ απλα δεν φαινεται...η καταναλωση ειναι σχεδον ιδια εκτος αν το πατας.
κάτσε τώρα γιατί ψηλομπερδεύτηκα όντας ολίγον τι άσχετος μ αυτά!πως γίνεται ο υπερκυβισμός και δε φαίνεται;;;έχεις περίπου υπόψη σου πόσο μπορεί να κοστίσει κάτι τέτοιο και τι βελτίωση θα χει το αμάξι σε επιτάχυνση ρεπρίζ,τελική κλπ;;;

Roy-D
31-07-08, 23:20
απλα περνεις τα μεταλλα απο το celica 1,8vvtiκαι τα βαζεις στο δικο σου επειδι εχετε ιδιο μπλοκ.εχουν γινει πολλα θεματα για τον υπερκυβισμο και καλο ειναι να μην ανοιξουμε απλα επιγραματικα αν κανεις μονο την μετατροπη σε μεταλλα περνεις σε πρωτη φαση καπου στα 25 αλογα και καπου στα 5 κιλα ροπη-στοιχιζει καπου στο 2000ευρο εκτος κι αν εχει ανεβει λογω ανατιμισεων....για περισσοτερα αλαζεις και πολλαπλη πεταλουδα-μπεκ και βαζεις και προγραμα.εκει πας πανω κατω στα 160 αλογα και 20+κιλα ροπη.

Απντω βελτιωτης(μαλλιωρας)εδινε πολλαπλη εισαγωγης απο 1,8-χοανη-προγραμμα στα 1400 ευρο αν δεν απατωμαι(πριν 2 χρονια) και επερνες καπου στα 15 αλογα....

black fire
01-08-08, 00:24
απντω βελτιωτής;τι θα πει αυτό;

Roy-D
01-08-08, 00:29
θα μπερδεψα τα πληκτρα...Καποιος Βελτιωτης μαλλον ηθελα να γραψω...!!!

black fire
01-08-08, 00:31
κάτσε είπες οτι με τον υπερκυβισμό περνεις 25 άλογα και με τα υπόλοιπα φτάνεις στα 160(απο τα 97 εργοστασικά;;)μετά είπες ότι με το σύστημα αυτου του βελτιωτή πέρνεις συνολικά 15 άλογα...κάτι δεν κολάει ή μου φαίνεται;;;σόρυ αν σε πρήζω άλλα είναι οι απολύτως πρώτες μου επαφές με τέτοια θέματα

Roy-D
01-08-08, 17:16
καλα αλλα γκαζια το ενα αλλα το αλλο.το πρςτο σταδιο απλα αλαζεις μεταλα στον υπερκυβισμο και δουλευεις με ολα τα αλλα τα εργοστασιακα..το πνιγεις το αμαξι δηλαδη παρα την αυξηση του κυβισμου.κανε ενα ψαξιμο στο φορουμ και θα δεις.και θα σου λυθουν πολλες αποριες!!!!

painter
26-09-08, 14:46
γεια και απο μενα ειναι το πρωτο μ post. εχω το auris trendy 1.4 εδω και 6 μηνες και εχω μπει εδω και 2 μηνες στο τριπακι να το βελτιοσω. πληροφοριακα το αμακσι ειναι πολι σταθερο στις στροφες μεγαλες, μικρες ''αρκει να εισαι σιγουρος οτι οταν θα πατισεις το γκαζι μεσα στην στροφη δεν θα το μετανιοσεις'' (στην αρχη σε τρομαζει λογο υψους που εχει απο τον δρομο το αμαξομα και περνει καποιες κλισεις λογο απειριας στην οδηγηση 'πρωσοπικα') αλλα εχει ενα βασικο μειονεκτιμα οσο αναφορα την επιτανχηνση κατανοιτο φυσικα για 1.4 λογο βαρους σε αναλογια με την ροπη. Εχω διαβασει σχετικα αρθρα στο forum οτι εχει την μηχανη απο το Ε12 κ.τ.λ. Εγω πρωσορινα ειμαι στο διλημα να βαλω φιλτροχοανη Κ&Ν και ελεθερας τελικο ( αλλοι μου λεν οτι το μονο που θα κερδισεις ειναι θορυβος καλυτερη αποκριση στο γκαζι και θα σου καιει παραπανο αλλοι οτι θα παρω 2Κg ροπη και 10hP) ή σε ενα εξαμινο που τελιονουν και οι δωσεις να το κοιταξω για kompressor kit και να μην δοσω 500€ για φιλτρο εκσατμιση. εχετε να μ προτεινετε κατι ολοκληρομενο που εχετε ακουσει, δει, φτιαξει σιγουρα (οχι απαρετιτα σε auris)!? μιλαμε για λευτα 3000-4000 € προιποθετοντας και 600€ για αναρτηση. αν γνωριζει καποιος σχετικο site θα ηταν χρησιμο. επισης χρησιμη καθε σημβουλη :car

johnboy
26-09-08, 15:10
αλλοι οτι θα παρω 2Κg ροπη και 10hP


αυτο σιγουρα μην το πιστευεις!

vassilis_vvti
26-09-08, 18:45
γεια και απο μενα ειναι το πρωτο μ post. εχω το auris trendy 1.4 εδω και 6 μηνες και εχω μπει εδω και 2 μηνες στο τριπακι να το βελτιοσω. πληροφοριακα το αμακσι ειναι πολι σταθερο στις στροφες μεγαλες, μικρες ''αρκει να εισαι σιγουρος οτι οταν θα πατισεις το γκαζι μεσα στην στροφη δεν θα το μετανιοσεις'' (στην αρχη σε τρομαζει λογο υψους που εχει απο τον δρομο το αμαξομα και περνει καποιες κλισεις λογο απειριας στην οδηγηση 'πρωσοπικα') αλλα εχει ενα βασικο μειονεκτιμα οσο αναφορα την επιτανχηνση κατανοιτο φυσικα για 1.4 λογο βαρους σε αναλογια με την ροπη. Εχω διαβασει σχετικα αρθρα στο forum οτι εχει την μηχανη απο το Ε12 κ.τ.λ. Εγω πρωσορινα ειμαι στο διλημα να βαλω φιλτροχοανη Κ&Ν και ελεθερας τελικο ( αλλοι μου λεν οτι το μονο που θα κερδισεις ειναι θορυβος καλυτερη αποκριση στο γκαζι και θα σου καιει παραπανο αλλοι οτι θα παρω 2Κg ροπη και 10hP) ή σε ενα εξαμινο που τελιονουν και οι δωσεις να το κοιταξω για kompressor kit και να μην δοσω 500€ για φιλτρο εκσατμιση. εχετε να μ προτεινετε κατι ολοκληρομενο που εχετε ακουσει, δει, φτιαξει σιγουρα (οχι απαρετιτα σε auris)!? μιλαμε για λευτα 3000-4000 € προιποθετοντας και 600€ για αναρτηση. αν γνωριζει καποιος σχετικο site θα ηταν χρησιμο. επισης χρησιμη καθε σημβουλη :car
βασικα φιλε πολυ κανουν υπερκιβισμο αν ψαξεις λιγο θα βρεις και ελπιζω να σου απαντησουν καποιου που εχουν κανει...βαζουν εντοσθια απο 1800 και θα πας γυρο στα 175 με 180 αλογα.καλοριζικο το αμαξακι.

firebone
26-09-08, 19:19
βασικα φιλε πολυ κανουν υπερκιβισμο αν ψαξεις λιγο θα βρεις και ελπιζω να σου απαντησουν καποιου που εχουν κανει...βαζουν εντοσθια απο 1800 και θα πας γυρο στα 175 με 180 αλογα.καλοριζικο το αμαξακι.

ενταξει Βασιλη,σαν πολλα εβαλες..
χεχε

vassilis_vvti
26-09-08, 19:36
ενταξει Βασιλη,σαν πολλα εβαλες..
χεχε

κοιτα εσενα επειδη εχει και ωραιους προφυλακτηρες παει 193 για να περναει και της τς...

toyota mania
26-09-08, 20:49
Πουλα το και +τα χρηματα τις βελτιωσης, παρε το 16αρι.

painter
26-09-08, 21:04
ευχαριστο για τα καλοριζικα εχω διαβασει καποια σχετικα forum για υπερκιβυσμο αλλα μηπος ειναι ποιο ευκολο ετσι που το θετεις να πουλισω την μηχανη μου και να αγορασω κατευθιαν μεταχηρισμενη μηχανη απο cellica αλλα απο την αλλη χανω εγγυησης ..... οπως και με τον υπερκιβισμο . αντηθετα εχω ακουσει ενα σεναριο οτι πας στην τoyota σου βαζουν τον κοmpressora και κρατας και την εγγυηση εχετε ακουσει κατι σχετικο ??

JL_e10
26-09-08, 21:10
Να σου πω και εγω με την σειρα μου καλοριζικο το αυτοκινητο με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα!!! Τωρα για το θεμα της βελτιωσης, φανταζομαι οτι μιλας για το μοτερ της Celica TS. Παρ ολο που το θεμα εχει συζητηθει δεν θυμαμαι να σου πω πολλα, μπορω να σου πω ομως οτι δεν ειναι ευκολο σαν μετατροπη λογω μπλεξιματος με τα ηλεκτρικα. Θα προσπαθησω να βρω το θεμα αυτο και να σου ανεβασω εδω το link.

koperton
26-09-08, 21:47
αντηθετα εχω ακουσει ενα σεναριο οτι πας στην τoyota σου βαζουν τον κοmpressora και κρατας και την εγγυηση εχετε ακουσει κατι σχετικο ??

Λιγο δυσκολο το βλεπω αυτο. Δεν νομιζω οτι ισχυει. Αλλα και να ισχυε το κοστος θα ηταν δυσβασταχτο. Πανω από 5-6.000 ευρω. Αληθεια που το εχεις ακουσει?

ranger
26-09-08, 23:04
λοιπόν κατάρχάς καλορίζικο το αμάξι. σου λέω τώρα τα καλά γιατι μετά θα σε ξενερώσω...
ότι και να κάνεις στο μοτέρ (που να σου δώσει αρκετά αλογα), θα σε βγάλει εκτος εγγύησης και δε νομιζω να το θες τη στιγμή που εχεις καινουργιο αμαξι.
Το μοτέρ απο TSport ξέχνα το γιατι δεν δηλώνεται (ή θα θέλει πολυ χαρτούρα, τρέξημο και λεφτσ) επειδή το αμάξι δεν κυκλοφόρησε ποτέ με αυτο το μοτερ!!!

τον κομπρέσορα δεν στον βάζει καμια αντιπροσωπεια και να σου πει οτι κρατάς και τα 6 χρόνια εγγύηση (δεν μπορει κανεις να σου εγγυηθεί μια τοσο εκτεταμένη μετατροπή).

ο υπερκυβισμός είναι μια λύση που δίνει δύναμη και γενικά δεν φαίνεται (περνάς ΚΤΕΟ, βγαζεις καρτα καυσαερίων, δε χρειάζεται δήλωμα κτλ κτλ). αλλα ειναι λίγο κρίμα να σφάξεις το νεο μοτερακι σου απο τώρα... Είναι η καλυτερη λύση (και η πιο ευκολα υλοποιήσημη) αλλά μαλλον μετα απο 2-3 χρονάκια...

toyota mania
26-09-08, 23:49
Θα το ξαναπω.
Του λετε, σε αυτοκινητο 6 μηνων να το σφαξει και ειτε να ανοιξει μοτερ για υπερκυβισμο με αμφιβολο αποτελεσμα και χασιμο εγγυησης, ειτε να τουρπισει, που ισχυουν τα ιδια.Η ακομα χειροτερα να βαλει μεταχειρισμενο τροπετο
Και οι 3 μετατροπες ριχνουν αρκετα την μεταπωλητικη αξια του αυτοκινητου.Ειτε τροπετο, ειτε υπερκυβισμος η turbo.
Δυστυχως, αυτα δεν τα σκεφτομαστε οταν αγοραζουμε αυτοκινητο και τσιγγουνευομαστε(δεν αναφερομαι προσωπικα) τα 2000-2500e παραπανω και παιρνουμε ενα αργο αυτοκινητο, που αργοτερα θα τα δωσουμε για να το βελτιωσουμε.
Δυστυχως η προταση μου ειναι μονοδρομος.Ειναι η πιο σοφη, αξιοπιστη, με τα καλυτερα αποτελεσματα και εντος 6ετης εγγυησης.Παρε το 16αρι.

logosak
27-09-08, 00:10
Θα το ξαναπω.
Του λετε, σε αυτοκινητο 6 μηνων να το σφαξει και ειτε να ανοιξει μοτερ για υπερκυβισμο με αμφιβολο αποτελεσμα και χασιμο εγγυησης, ειτε να τουρπισει, που ισχυουν τα ιδια.Η ακομα χειροτερα να βαλει μεταχειρισμενο τροπετο
Και οι 3 μετατροπες ριχνουν αρκετα την μεταπωλητικη αξια του αυτοκινητου.Ειτε τροπετο, ειτε υπερκυβισμος η turbo.
Δυστυχως, αυτα δεν τα σκεφτομαστε οταν αγοραζουμε αυτοκινητο και τσιγγουνευομαστε(δεν αναφερομαι προσωπικα) τα 2000-2500e παραπανω και παιρνουμε ενα αργο αυτοκινητο, που αργοτερα θα τα δωσουμε για να το βελτιωσουμε.
Δυστυχως η προταση μου ειναι μονοδρομος.Ειναι η πιο σοφη, αξιοπιστη, με τα καλυτερα αποτελεσματα και εντος 6ετης εγγυησης.Παρε το 16αρι.
Συμφωνω μαζι σου το 16αρι και μονο αυτο ολα ταλλα ειναι μπαλωματα

corollapatra
27-09-08, 00:17
Καλά ρε παιδιά, συμφωνώ ότι το να κάνει τώρα μία μετατροπή στο μοτέρ του δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Αλλά η εναλλακτική που του δίνετε είναι να πουλήσει αμάξι 6 μηνών για να πάρει το ίδιο σε 1,6; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα... Θα χάσει πολλά χρήματα... Φίλε μου, δυστυχώς δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα για να βελτιώσεις αισθητά το αυτοκίνητό σου στην παρούσα φάση, αφού η εγγύηση είναι σημαντικό θέμα που δεν πρέπει να παραβλέπεις. Κάποιο φίλτρο ή κιτ φιλτροχοάνης, μία αλλαγή εξάτμισης, ίσως ένα προγραμματάκι είναι τα μόνα που μπορείς να κάνεις χωρίς να έχεις προβλήματα με την αντιπροσωπεία. Και με αυτά η βελτίωση δεν θα είναι ιδιαίτερα σημαντικη. Το καλό βέβαια θα ήταν να είχες πάρει από την αρχή το 1,6...

painter
27-09-08, 12:20
ευχαριστο για το ενδιαφερον σας. σιγουρα ηταν καλητερα το 1.6 αλλα..... τεσπα περασμενα ξεχασμενα. οσο για αυτο που ανεφερα οταν πηγα να αλλαξω λαδια στα 7000km ρωτησα εκει τον μηχανικο (τι μπορω να κανω απο θεμα βελτιοσεις) καταρχην μου ειχε πει φιλτρα εξατμησεις αν βαλεις σε 10 μερες δεν θα εσθανεσε καμια διαφορα ... μου ειπε οτι καποιος μεσα απο την αντιπροσωπια ασχολητε με βελτιοσεις και ειχαν κανει 2 ts!! 240 hp kompressor (μεσα στην αντιπροσωπια). για την εγγυηση θεωρησα οτι ισχυει γιατι το καναν μεσα στην toyota και σε site oficial trd tte πουλανε κοmπρεσσορα (αλλα για cellica, yaris) και στιχιζε 5000 (για τα ts που κανανε) βεβαια δεν καναν μονο κompressora αλλαξαν και αλλα πραγματα περιφεριακα. αυτη η επιλογη μου φανηκε ποιο στρωτη βεβαια μαλλον πρεπει να παω να ρωτησο στην toyota. ο υπερκηβησμος σιγουρα ειναι μια καλη λυση αλλα ειναι λιγο κριμα απο αποψη αξιοπιστιας ισος. οσο για να το πουλησω και να παρω το 1.6 δεν ξερω μου φενετε λιγο περιεργο το ειχα σκευτει και εγω αλλα.....θελει αποφαση βεβαια εγω το αγορασα 18500€ τωρα θα πρεπει να το πουλισω 16000 και το 1.6 εχει περιπου στα 21000 για trendy εκδοσεις.

toyota mania
27-09-08, 13:21
το αγορασα 18500€ τωρα θα πρεπει να το πουλισω 16000 και το 1.6 εχει περιπου στα 21000 για trendy εκδοσεις.Κατσε και βαλτα κατω και κοιτα ποσο θες για υπερκυβισμο και κομπρεσσορα.Σιγουρα τα 5.000 τα θες.Οποτε πουλας αυτο και βαζεις την διαφορα και εχει ενα εργοστασιακο αμαξι που βγαζει πραγματικα 127-132 αλογακια.Αργοτερα εαν θες κανεις επενδυση πανω σε αυτο, που ειναι καταπληκτικο μοτερ.Επισης και αυτο υπερκυβιζεται, καθως βγανει και σε 18αρι και σε 2.0λιτρο.Η διαδρομη αλλαζει.

trelokomio
27-09-08, 13:49
Κατσε και βαλτα κατω και κοιτα ποσο θες για υπερκυβισμο και κομπρεσσορα.Σιγουρα τα 5.000 τα θες.Οποτε πουλας αυτο και βαζεις την διαφορα και εχει ενα εργοστασιακο αμαξι που βγαζει πραγματικα 127-132 αλογακια.Αργοτερα εαν θες κανεις επενδυση πανω σε αυτο, που ειναι καταπληκτικο μοτερ.Επισης και αυτο υπερκυβιζεται, καθως βγανει και σε 18αρι και σε 2.0λιτρο.Η διαδρομη αλλαζει.

Παντως εγω Ηρακλη πριν λιγο καιρο που το εκανα test drive το auris το 1,6 δεν με εντυπωσιασε καθολου (απο πλευρας επιδοσεων)το περιμενα πιο δυνατο.Τα 124 αλογα που ανακοινωνει ο κατασκευαστης εγω δεν τα ενιωσα , μου εδινε την αισθηση οτι εχει αρκετα λιγοτερα.Μου εδωσε την αισθηση οτι εναι πιο αργο απο ε12 1.6, τωρα θα μου πεις αν δεν τα στησεις διπλα διπλα(με ε12 1.6) δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αλλα εγω αυτη την αισθηση αποκομισα και το αναφερω...

ranger
27-09-08, 15:30
μου ειπε οτι καποιος μεσα απο την αντιπροσωπια ασχολητε με βελτιοσεις και ειχαν κανει 2 ts!! 240 hp kompressor (μεσα στην αντιπροσωπια). για την εγγυηση θεωρησα οτι ισχυει γιατι το καναν μεσα στην toyota και σε site oficial trd tte πουλανε κοmπρεσσορα (αλλα για cellica, yaris) και στιχιζε 5000 (για τα ts που κανανε) βεβαια δεν καναν μονο κompressora αλλαξαν και αλλα πραγματα περιφεριακα.
δηλαδή, πήραν auris 1400, του έβαλαν μοτέρ TSport, του έβαλαν τον κομπρέσορα της TRD, άλλαξαν και μερικά περιφεριακά και θεωρείς οτι αυτό το πράγμα κρατάει εγγύηση;;;
Τι πιστεύεις οτι θα έχει εγγύηση;;;
Το αμάξι που εχει ενα μοτέρ που δεν το εβγαλε ποτε η μαμα toyota;;
Το μοτερ που έχει σταματήσει να το βγάζει η toyota απο το 2005;;;
και πέρα απο όλα αυτά το κόστος είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.... χοντρικά θέλεις:
5000 για το μοτερ
5000 για τον κομπρέσορα
3000 αναρτήσει φρένα και διάφορα περιφεριάκα
και δεν ειχες 3000 για να παρεις απο την αρχή το 1600;;;;
αυτη η επιλογη μου φανηκε ποιο στρωτη βεβαια μαλλον πρεπει να παω να ρωτησο στην toyota.
και σου φάνηκε και πιο στρωτη επιλογή;;;; πες μου οτι κανεις πλάκα!!!!



ο υπερκηβησμος σιγουρα ειναι μια καλη λυση αλλα ειναι λιγο κριμα απο αποψη αξιοπιστιας ισος. κρίμα απο άποψη αξιοπιστίας;;;; ίσα ίσα ειναι μια μετατροπή που δεν έχει μεγάλο ρίσκο απο θέμα αξιοπιστίας, γιατι κάνεις το μοτέρ σου σχεδόν σαν αυτο που βγάζει η toyota στην έκδοση των 1800 κυβικών.
Λοιπόν για να μιλάμε σε μια πιο λογική βάση, σε παρακαλώ πες μας ποσα χρήματα διαθέτεις για το αυτοκίνητο στην παρούσα φαση για να μπορούμε να σου προτείνουμε και τις ανάλογες λύσεις!!! Γιατί αν είναι να μιλάμε για μετατροπή auris σε TSport κομπρέσορ,, να περιμένω να δω και τον Άγιο Βασίλη να κατεβαίνει απο την καμινάδα. :hehe :hehe

corollapatra
27-09-08, 16:02
να περιμένω να δω και τον Άγιο Βασίλη να κατεβαίνει απο την καμινάδα. :hehe :hehe
Αφού δεν έχεις τζάκι ρε φίλε... :hehe

Πάντως έχει δίκιο ο Βαγγέλης... Αυτά με την μετατροπή auris σε ts περισσότερο σε ταινία επιστημονικής φαντασίας θα μπορούσε να γίνει. Εκτός εάν το παλικάρι εννοεί ότι βάλανε κομπρέσσορα σε Corolla TS, πράγμα λογικό που το έχουν κάνει πολλοί. Και η καραμέλα με το θέμα της αξιοπιστίας του υπερκυβισμού καλό θα ήταν να σταματήσει κάποια στιγμή, αφού ναι μεν αποτελεί μετατροπή με ό,τι αυτό σημαίνει, αλλά πλέον έχει δείξει την αξιοπιστία του σε πάρα πολλούς που έχουν προχωρήσει σε αυτήν την μετατροπή. Και λογικά να το δει κανείς (όπως το αναλύει και ο Βαγγέλης παραπάνω) είναι ό,τι πιο αξιόπιστο μπορεί να κάνει κανείς σε μοτέρ 1,4 και 1,6 vvt-i...

painter
27-09-08, 18:56
λαθος συνταξης δικο μου . σε corolla ts βαλαν kompressora απλα μου ειπε οτι μπορω και εγω να βαλω κομπρεσσορα (μονο, δεν θελω να βαλω και μοτερ τs). το οριο μου οσο ανφορα τα λευτα ειναι τα 4000€ συνολο, αντε 4500€ με την προηποθεση οτι θα βγαλει 150hP και θα καταναλονει για 150hP (οχι για 200hP) και πειρα το 1.4 επειδη ειναι το πρωτο μου αμακσι και το πειρα με οριμοτιτα και προιποθεση να ειναι ασφαλες οικονομικο λειτουργικο ευρηχορο και αξιοπιστο (σαν σωστος οικογενιαρχης :D) μετα μαs κατεστρεψε το top gear (η εκπομπη) οσο αναφορα την ταχυτητα και αρχησε η κατρακηλα. για 1.6 δεν ρωτησα ουτε καν ποσο ειχε λογο οικονομικο (ολοι μου λεγαν παρτο 1,6 αλλα εγω νομιζα τα 100hP ειναι αρκετα)! μετα το εμαθα.

antonios7
01-10-08, 14:14
ή το δίνεις όσο είναι ακόμα καιρός ή το αφήνεις στην ησυχία του. Δεν αξίζει να το σφάξεις όπως είπαν πολλοί, καινούργιο αμάξι.
Σίγουρα ούτε το 1.6 εντυπωσιάζει, αλλά είναι σαφώς ικανότερο για τα κιλά του αμαξιού.

1600AURIS
06-10-08, 02:13
πω πω πω τι ακουω.δεν παει το 1600 το auris;τι να πω οι πολυξεροι ειναι πολλοι.το corollaki προηγουμενο απλα το αφηνει μεχρι τα 180 10+ αυτοκινητα πισω δοκιμασμενα και λιγα ειπα.τεραστια διαφορα απλα.ασε να το ξεροθμε καλυτερα εμεις που το εχουμε.τα test drive τα αμαξια εχουν στο κοντερ 100κμ.και το δικο μου στην αρχη δεν πηγαινε βημα.ελα οδηγα το δικο μου με 20000κμ.και μετα τα λεμε.dual vvti 16kg διαθεσιμα απο τις μολις 2000χιλιαδες στροφες.πως σου φαινεται εξυπνε;που δεν παει βημα το auris;

jason
06-10-08, 02:33
γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις μια τουρμπινιτσα και να την δουλευεις με μικρη πιεση(0.5 bar) για να μν χρειαστει να αλλαξεις πιστονια κλπ.και οταν θες να το πουλησεις το βγαζεις και το πουλας ως μαμα για να μν χασει αξια.δεν νομιζω να παει πανω απο 4000 ευρω.

COROLLAKIAS MIXALHS
06-10-08, 09:44
πω πω πω τι ακουω.δεν παει το 1600 το auris;τι να πω οι πολυξεροι ειναι πολλοι.το corollaki προηγουμενο απλα το αφηνει μεχρι τα 180 10+ αυτοκινητα πισω δοκιμασμενα και λιγα ειπα.τεραστια διαφορα απλα.ασε να το ξεροθμε καλυτερα εμεις που το εχουμε.τα test drive τα αμαξια εχουν στο κοντερ 100κμ.και το δικο μου στην αρχη δεν πηγαινε βημα.ελα οδηγα το δικο μου με 20000κμ.και μετα τα λεμε.dual vvti 16kg διαθεσιμα απο τις μολις 2000χιλιαδες στροφες.πως σου φαινεται εξυπνε;που δεν παει βημα το auris;
Αγορινα ηρεμησε!Ο καθενας μεσα στο forum μπορει να εχει την αποψη του!Εδω απλα τις ανταλλασουμε!Δεν χρειαζεται να αρπαζεσαι και να θυμωνεις!Hμαρτον δηλαδη!

γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις μια τουρμπινιτσα και να την δουλευεις με μικρη πιεση(0.5 bar) για να μν χρειαστει να αλλαξεις πιστονια κλπ.και οταν θες να το πουλησεις το βγαζεις και το πουλας ως μαμα για να μν χασει αξια.δεν νομιζω να παει πανω απο 4000 ευρω.
Jason πιστευω φιλαρακι οτι πολυ μεγαλο ρολο παιζει και η εγγυηση!Αν το πηρε τωρα το αμαξι ας περιμενει λιγο και μετα το πειραζει!6 χρονια εγγυησης δεν τα πετας τοσο ευκολα!

billlllll
06-10-08, 11:07
πω πω πω τι ακουω.δεν παει το 1600 το auris;τι να πω οι πολυξεροι ειναι πολλοι.το corollaki προηγουμενο απλα το αφηνει μεχρι τα 180 10+ αυτοκινητα πισω δοκιμασμενα και λιγα ειπα.τεραστια διαφορα απλα.ασε να το ξεροθμε καλυτερα εμεις που το εχουμε.τα test drive τα αμαξια εχουν στο κοντερ 100κμ.και το δικο μου στην αρχη δεν πηγαινε βημα.ελα οδηγα το δικο μου με 20000κμ.και μετα τα λεμε.dual vvti 16kg διαθεσιμα απο τις μολις 2000χιλιαδες στροφες.πως σου φαινεται εξυπνε;που δεν παει βημα το auris;

Από το site της toyota για τον 1600AURIS: 157NM στις 5200rpm

Ε... δεν τα λες και 16κιλά στις 2000rpm :ouch

trelokomio
06-10-08, 11:26
πω πω πω τι ακουω.δεν παει το 1600 το auris;τι να πω οι πολυξεροι ειναι πολλοι.το corollaki προηγουμενο απλα το αφηνει μεχρι τα 180 10+ αυτοκινητα πισω δοκιμασμενα και λιγα ειπα.τεραστια διαφορα απλα.ασε να το ξεροθμε καλυτερα εμεις που το εχουμε.τα test drive τα αμαξια εχουν στο κοντερ 100κμ.και το δικο μου στην αρχη δεν πηγαινε βημα.ελα οδηγα το δικο μου με 20000κμ.και μετα τα λεμε.dual vvti 16kg διαθεσιμα απο τις μολις 2000χιλιαδες στροφες.πως σου φαινεται εξυπνε;που δεν παει βημα το auris;

Αυτα που γραφεις προφανως σε μενα απευθυνονται επειδη αναφερεσαι περι test drive και λοιπα, πραγματα δηλαδη που ανεφερα εγω.
Καταρχας φιλε μου δεν ειμαι ουτε πολυξερος ουτε τοσο εξυπνος. Ρεσιταλ εξυπναδας εδωσες εσυ χθες με αυτα που εγραψες στο τοπικ που ανοιξες με τιτλο επιδοσεις auris 1.6 οπου θα γελασει και ο καθε πικραμενος αν το διαβασει, με αποκορυφωμα οταν ανεφερες οτι το fabia rs(το 14αρι ακουσων ακουσων) εχει μαμα δυναμομετρημενα 138 αλογα ΤΡΟΧΟ:crazylol ,φαντασου δηλαδη ποσα εχει στροφαλο...Ελπιζω να μην τα λες και παραεξω αυτα τα πραγματα...
Καλα το οτι το auris ειναι πανω απο 10 καροτσες μπροστα απο ε12 1.6 απλα το αφηνω ασχολιαστο...Ο νοων νοητω...

ranger
06-10-08, 11:47
κοιτάχτε παιδιά. λογικό είναι ο καθένας να λέει καλά λόγια για το αυτοκίνητο του. σύμφωνα με τους καταλόγους της TOYOTA το Ε-12 1600 έχει 0-100 10,2 δευτερόλεπτα, ενω το Auris 1600 έχει 0-100 σε 10,4. δεν λέω οτι το Ε-12 ειναι F-16, αλλά σε μια μετάξυ τους κόντρα, αν κάποιο πρέπει να είναι μπροστα αυτό θα είναι το Ε-12 (κυρίως λόγω μικρότερου βάρους).

κατα τα άλλα καλα θα είναι να μιλήσουμε για το tuning του Auris, γιατι αυτός είναι ο τίτλος του θέματος...!

madvinegar
06-10-08, 12:11
Από το site της toyota για τον 1600AURIS: 157NM στις 5200rpm

Ε... δεν τα λες και 16κιλά στις 2000rpm :ouch

Βασίλη έχει εν μερη δίκιο ο φίλος μας.
Το auris 1600cc εχει 16 κιλά ροπής, απο τα οποία τα 14 κιλά τα βγάζει απο τις 2000 στροφές. Κάτι το οποίο επιτυγχάνεται με το dual vvti και ειναι οντως αξιοσημείωτο για ατμοσφαιρικό 1600άρι.

DaveMustaine13
06-10-08, 22:34
πω πω πω τι ακουω.δεν παει το 1600 το auris;τι να πω οι πολυξεροι ειναι πολλοι.το corollaki προηγουμενο απλα το αφηνει μεχρι τα 180 10+ αυτοκινητα πισω δοκιμασμενα και λιγα ειπα.τεραστια διαφορα απλα.ασε να το ξεροθμε καλυτερα εμεις που το εχουμε.τα test drive τα αμαξια εχουν στο κοντερ 100κμ.και το δικο μου στην αρχη δεν πηγαινε βημα.ελα οδηγα το δικο μου με 20000κμ.και μετα τα λεμε.dual vvti 16kg διαθεσιμα απο τις μολις 2000χιλιαδες στροφες.πως σου φαινεται εξυπνε;που δεν παει βημα το auris;

10+ αυτοκινητα μεχρι τα 180 δεν ριχνεις ουτε σε 14αρι ε12..ποσο μαλλον στο 16αρι..που ειναι και πιο γρηγορο απο το δικο σου :hehe

alex-g
06-10-08, 23:11
εδω ακουστικε στο αλο θεμα οτι μπορει να συγκριθει με τσι 125/135 dyno οταν στα ιδια περιπου κιλα ο τσι σου δινει 20.4 κιλα ροπης απο τισ 1.500 δλδ ελεος.. για τα 20.000 που κανει το auris δεν αξιζει για μενα ουτε προκετε να μπει στα πολυτελες μικρομεσεα

dRiveR7
06-10-08, 23:40
Ρε παιδιά χαλαρώστε...κοντέψαμε να τρελαθούμε χθες το βράδυ με το παληκάρι που έλεγε ότι να ναι στο άλλο θέμα (alex-g και trelokomio που συμμετείχατε χθες καταλαβαίνετε......:p ), μην το συνεχίζουμε κ απόψε....δεν έχει νόημα.

alex-g
06-10-08, 23:51
Ρε παιδιά χαλαρώστε...κοντέψαμε να τρελαθούμε χθες το βράδυ με το παληκάρι που έλεγε ότι να ναι στο άλλο θέμα (alex-g και trelokomio που συμμετείχατε χθες καταλαβαίνετε......:p ), μην το συνεχίζουμε κ απόψε....δεν έχει νόημα.


+++ ok..............................

trelokomio
07-10-08, 00:10
Ρε παιδιά χαλαρώστε...κοντέψαμε να τρελαθούμε χθες το βράδυ με το παληκάρι που έλεγε ότι να ναι στο άλλο θέμα (alex-g και trelokomio που συμμετείχατε χθες καταλαβαίνετε......:p ), μην το συνεχίζουμε κ απόψε....δεν έχει νόημα.

Σωστος.........

1600AURIS
07-10-08, 00:24
μονο λογια ειστε.ξερετε εσεις για ποιους λεω.απλα δεν ξερετε και κανετε τους πολυξερους.το avensis το εχω φιγει σαν σταματημενο σε φιλικο ανοιγμα μεχρι τα 180.μετρουσε 10 και αυτοκινητα πισω μου.πιτσιρικαδες

DaveMustaine13
07-10-08, 00:29
Μα ρε φιλε..το avensis ετσι κι'αλλιως ειναι πιο αργο απο το δικο σου ειτε σε 1600 κυβικα ειτε σε 1800 ! Γιατι το αναφερεις ? Επιτευγμα ειναι ? :hehe

1600AURIS
07-10-08, 00:59
ετσι λες;για βαλε τα διπλα με το corolla 1600 και δες την διαφορα.μαζι πηγαινουν με 3αυτοκινητα διαφορα το.ειδες ποσα λιγα ξερεις;μιλαω παντα για το προηγουμενο avensis

corollapatra
07-10-08, 07:49
μονο λογια ειστε.ξερετε εσεις για ποιους λεω.απλα δεν ξερετε και κανετε τους πολυξερους.το avensis το εχω φιγει σαν σταματημενο σε φιλικο ανοιγμα μεχρι τα 180.μετρουσε 10 και αυτοκινητα πισω μου.πιτσιρικαδες
Φίλε, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντιδράς έτσι από την πρώτη στιγμή που έκανες εγγραφή και ξεκίνησες τις δημοσιέυσεις σου. Σου το λέω για τελευταία φορά: Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε...

toyota mania
07-10-08, 08:58
μονο λογια ειστε.ξερετε εσεις για ποιους λεω.απλα δεν ξερετε και κανετε τους πολυξερους.το avensis το εχω φιγει σαν σταματημενο σε φιλικο ανοιγμα μεχρι τα 180.μετρουσε 10 και αυτοκινητα πισω μου.πιτσιρικαδεςΘες να ανοιξουμε;Eτσι ελεγε και ο hondaκιας.

COROLLAKIAS MIXALHS
07-10-08, 09:37
δεν ξερετε και κανετε τους πολυξερους.πιτσιρικαδες
Καταλαβαινω οτι το αμαξι σου το αγαπας!Αλλα δεν ειναι FERRARI!Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο λες συνεχεια για τις κοντρες που εχεις βαλει και δεν νομιζω να ενδιαφερουν και κανεναν εδω μεσα!Ξερεις φιλαρακι στα στροφιλικια φαινονται τα χερια!Οχι στην ευθεια!Κανενας εδω μεσα δεν μιλαει τοσο εριστικα οσο εσυ και δεν προσβαλει τους αλλους!Ηρεμησε λιγο!

Θες να ανοιξουμε;Eτσι ελεγε και ο hondaκιας.
Α ρε toyota mania!Αγαπαω το auris αλλα στην προκειμενη περιπτωση σε παρακαλω κλεισε καποια στοματα!

Ayrton
07-10-08, 09:43
Το θέμα με το παλικάρι, έληξε...... μη το τραβάμε άλλο. Εάν θελήσει να συμμετάσχει σε αυτό το φόρουμ, θα πρέπει να σεβαστεί τους κανόνες του, αλλά πάνω απ' όλα τα μέλη του!!!! Μην το συνεχίζεται οι υπόλοιποι!

toyota mania
07-10-08, 14:55
εδω ακουστικε στο αλο θεμα οτι μπορει να συγκριθει με τσι 125/135 dyno οταν στα ιδια περιπου κιλα ο τσι σου δινει 20.4 κιλα ροπης απο τισ 1.500 δλδ ελεος.. για τα 20.000 που κανει το auris δεν αξιζει για μενα ουτε προκετε να μπει στα πολυτελες μικρομεσεαΕδω εισαι λαθος.Τις εκδοσεις των 122 - 125 ιππων τις εχει.Ειδικα το Α3 που ειναι βαρυ.Θα βρω το φιλοΓερμανικο drive και θα ανεβασω χρονους.

alex-g
07-10-08, 15:10
Εδω εισαι λαθος.Τις εκδοσεις των 122 - 125 ιππων τις εχει.Ειδικα το Α3 που ειναι βαρυ.Θα βρω το φιλοΓερμανικο drive και θα ανεβασω χρονους.


1245 ειναι το αudi a3 tsi to 3porto ποιο ελαφρι απο τον 1.6 fsi kai 0-100 9,6 sto drive μετρησαν κατω απο 9,6 καταρχας ειναι ποιο μπροστα απο το λεον δεν το λεο επιδη ειναι αudi αλα γιατι αυτα τα αποτελεσματα βγηκαν απο τις μετρησεις με τη ιδια λογικη περναει το gtc me ta 140 to auris 10,1 λοιπον μη λεμε κουφα πραγματα

toyota mania
07-10-08, 22:09
Επειδη μιλαω με αποδειξεις, το ΦΙΛΟΓΕΡΜΑΝΙΚΟΟΟΟΟΟΟ DRIVE στο τευχος Ιουλιου εχει 0-160, οπου εκει φαινεται η δυναμη.
AURIS = 30.4
A3 = 33.9 χαωτικη διαφορα
leon = 34.9 το κλαινε οι ρεγγες
golf (122ps)= 35.1 αντε γεια
Τωρα
golf (140ps) =30.0
bravo(120ps)= 36.2
CEED(το μονο ατμοσφαιρικο)=36.6
Φυσικα το Golf GT, αλλα και τα 16αρια turbo, ειναι αρκετα πιο γρηγορα.Δεν το συζηταμε

logosak
07-10-08, 22:25
Να λαβετε υποψη σας ομως οτι το auris μας, εχει πολυ κοντες σχεσεις κ σε συνδιασμο με την δυναμη του κινητηρα, του δινει αυτες τις επιδοσεις, <!--[endif]-->σε βαρος της καταναλωσης ομως.

ALIEN-3-
08-10-08, 15:41
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη ,το όνομα μου είναι Θοδωρής
Είμαι από του πρώτους κατόχους του Auris το πείρα 4/07 και είναι ένα πανέμορφο :wink:1.6 trendy ασημί και από ότι μου είπαν σε μια αντιπροσωπία που ρώτησα και made in Japan (από κάτι αριθμούς που είδαν στην πόρτα εάν δεν κάνω λάθος) .Έχω 20000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα απο τα οποία τα 18000 γίνανε το πρώτο εξάμηνο ,τώρα λόγο εξαιτίας δουλειάς μένω Αθήνα και έτσι απολαμβάνει συνήθως την ασφάλεια του κλειστού parking .Δυστυχώς δεν θα το έλεγα πολυτελές μικρομεσαίο μιας και το εσωτερικό του υστερεί αρκετά σε ποιότητα ωστόσο σε ανταμείβει σε κρατήματα και στιβαρότητα .Οι αποδόσεις του είναι πολύ καλές μόνο στις ψηλές στροφές όμως ,γιατί στα χαμηλά φωνάζει το βάρος του αυτοκινήτου .Εξωτερικά του έχω βάλει μόνο φημέ τζάμια λόγο πρακτικότητας .
Θα ήθελα την βοήθεια σας όμως σε κάτι που πραγματικά με ενοχλεί στο αμάξι ,αυτό είναι το ηλεκτρονικό γκάζι ,μπορώ να κάνω κάτι αξιόπιστο που να με φέρει την ανταπόκριση της ντίζας?

madvinegar
08-10-08, 15:46
Ισως αν εχει βγει καποιο sprint booster για το μοντέλο σου.

ALIEN-3-
08-10-08, 15:55
εννοείς κάτι τέτοιο? http://cgi.ebay.com/SPRINT-BOOSTER-POWER-CONVERTER-TOYOTA-YARIS-AURIS-RAV-4_W0QQitemZ370075941773QQcmdZViewItem είναι αξιόπιστη μια τέτοια λύση ,δηλαδή θα μου δώσει τα αποτελέσματα που θέλω χωρίς να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?

madvinegar
08-10-08, 16:05
Εχουν βάλει σε Ε12 1600 αρκετοι και δεν εχουν κάποιο πρόβλημα. Μπορουν να καταθέσουν τις εμπειρίες τους!
Συγκεκριμένα ξερω ότι εχει βάλει ο Koperton και ο Fanis, οπότε μπορεις να τους στείλεις ενα ΠΜ με ό,τι ερωτησεις εχεις.

ALIEN-3-
08-10-08, 16:14
ok ,ευχαριστώ θα τους στείλω

corollapatra
08-10-08, 17:14
Έχει βάλει και ο Edessaios (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5877) (σε Ε12 1600 επίσης) και έχει επιβεβαιώσει πολλές φορές ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Cobrasefi
19-10-08, 22:10
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

COROLLAKIAS MIXALHS
20-10-08, 16:17
Εχω το 1.6..Υπαρχει καμιά καλή πρόταση για να πάρω περισσότερα αλογα απο το μοτερ? Φίλτρο, εξάτμιση και κάτι παρεμφερές θα μενδιέφερε, όχι επέμβαση στο κινητήρα..Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να επηρεαστεί κάποιος αισθητήρας με το φίλτρο? Ευχαριστώ!
Φιλαρακι προσεξε!Εγω του εχω βαλει φιλτρακι trd που εχει βγει για το auris!Αν βαλεις χοανη ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σου αναψει λαμπακι για τον αισθητηρα που μετραει τον ογκο του αερα(air flow)!Στο λεω γιατι το εχω παθει!Ειχα βαλει φιλτροχοανη simota,δουλεψε 5 μερες τρελα(γεματο θορυβο και διψα για βενζινη) αλλα μετα αναψε λαμπακι και ξενερωσα!Τωρα με φιλτρακι ΚΝ αμφισβητουμενο!Εχω ακουσει οτι εχει αναψει σε καποιους(οπως και σε μενα) και σε αλλους οχι!Επιλογη σου τωρα υστερα απο οσα σου ειπα!Τωρα για εξατμιση απο χταποδι μεχρι πισω το ψαχνω κι εγω!Ειναι και αυτα τα καινουρια ολο αισθητηρες και ηλεκτρονικα!Μολις σιγουρευτω για την αποφαση μου αυτη αφου σιγουρευτω οτι δεν θα εχω ηλεκτρονικα προβληματα με το αμαξι θα σου πω!Ελπιζω να βοηθησα καπως φιλαρακι!Και καλοσηρθες στο club μας!

Cobrasefi
20-10-08, 20:13
,,,,,,,,,,,,,,

FANOULA
20-10-08, 22:28
Έχω βάλει φιλτροχοάνη simota και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Βέβαια έχω βάλει και ένα καλτσόν για περισσότερη προστασία και να κόψει λίγο θόρυβο γιατί στις 3000 στροφές τρελαινόταν. Έχω κάνει μέχρι τώρα περίπου 1300 χλμ.
Με την φιλτροχοάνη χάνεις την εγγύηση;;; πήγες στην αντιπροσωπεία;;; είχες κανένα πρόβλημα;;;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Roy-D
21-10-08, 00:07
εβαλες καλτσον στην χωανη????τι μαρκα αν επιτρεπεται και αν ειναι διχτυωτό παιζει ρολο???
Περα απο την πλακα,γι αυτο βαζεις την χωανη...για να τρελαινεται!
και δεν χανεις εγγυηση!

Καλτσον....

COROLLAKIAS MIXALHS
21-10-08, 08:40
Εγγυηση δεν χανεις!Εβαλα το αμαξι στο tester και μου διαβασε προβλημα στο air flow!Μιλησα και με καποια ατομα δικα μου μεσα στον Μαλιωρα που συνεργαζεται με την trd και μου ειπαν οτι εχει συμβει και σε αλλους!Συμφωνω με τον roy-d η χοανη ειναι για να τρελαινεσαι περισσοτερο!Μα καλτσον ρε Φανουλα μου?Πρωτη φορα του ακουσα αυτο!

endurasKE-30
21-10-08, 09:05
Μπραβο!!!
Να τι θα βαλω στην τετραδα μου!!!!
Καλτσον!!!
Πλακα πλακα μπορει να δουλευει!

Ayrton
21-10-08, 09:37
Βρε κοπέλα μου.... αφού δεν ήθελες να είναι πιο θορυβώδες, γιατί έβαλες φιλτροχοάνη?????


Μα καλσόν?

Προσπαθώ να μπώ στην θέση του Μηχαικού που θα ανοίξει το καπώ, και θα δεί το καλσόν "φορεμένο" στην χωάνη!

madvinegar
21-10-08, 09:39
Μπραβο!!!
Να τι θα βαλω στην τετραδα μου!!!!
Καλτσον!!!
Πλακα πλακα μπορει να δουλευει!


Να βάλεις αυτο που φοράς τα βράδια... Το διχτυωτό της Golden Lady (fish-net)...


:hehe :hehe :hehe :jumpers :crazylol

kst_tms
21-10-08, 13:15
Βρε κοπέλα μου....

Άντρας δηλώνει το παιδί! :hehe :ouch

Ayrton
21-10-08, 13:33
oups...... μπλεξαμε τα καλσόν!!!!


offtopic : και μόλις έμαθα απο φίλο, ότι στα peugeot 305 είχανε μεγάλο πρόβλημα με τα νερά. Το ντιστριμπιτερ το είχανε απο κάτω, οπότε όποτε είχαμε μπόλικα νερά, κοκκαλώνανε!!! Ποια ήτανε η λύση? Χρησιμποιήσανε............ Σερβιέτες!!!!! Είδατε τι κάνει η "στεγανοποίηση" που προσφέρουνε? Κουφό... και όμως αληθινό!

kst_tms
21-10-08, 13:40
offtopic : και μόλις έμαθα απο φίλο, ότι στα peugeot 305 είχανε μεγάλο πρόβλημα με τα νερά. Το ντιστριμπιτερ το είχανε απο κάτω, οπότε όποτε είχαμε μπόλικα νερά, κοκκαλώνανε!!! Ποια ήτανε η λύση? Χρησιμποιήσανε............ Σερβιέτες!!!!! Είδατε τι κάνει η "στεγανοποίηση" που προσφέρουνε? Κουφό... και όμως αληθινό!


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :crazylol:crazylol:crazylol
Με φτερά κιόλας για καλύτερη εφαρμογή;;;

nipponpower
21-10-08, 20:44
Γεια. Εχω ενα Auris 1.6. Για αρχη ξηλωσα απο την εισαγωγη το μαλακο μερος απο τον σωληνα που καταληγει στο φιλτροκουτι και τωρα σκεφτομουν να βαλω καποιο aftermarket βελτιωτικο φιλτρο στο εργοστασιακο φιλτροκουτι. Σκεφτομουν για K&N ή Green ή BMC. Εχει δοκιμασει καποιος καποιο απο αυτα τα φιλτρα να μας πει τις εντυπωσεις του ?

ALIEN-3-
21-10-08, 22:11
Εχθές πήγα στην αντιπροσωπία στο Αιγάλεω να ρωτήσω εάν υπάρχει τπτ επίσημο για να βελτιώσω τις επιδώσεις του Auris και μου είπε όχι ,και ότι είναι ακόμα νωρίς και είναι πολύ καινούριο ακόμα. Δηλαδή ένα αμάξι που σε ένα 5μηνο κλείνει 2 χρόνια στην παραγωγή θεωρείτε ακόμα πολύ καινούριο? τι περιμένουν εκεί στην toyota? Επίσεις μου είπε ότι έχουνε ακούσει ότι θα βγεί καινούριο μοντέλο auris σύντομα .Τον ρώτησα εάν εννοεί καμιά έκδοση 1.8 και μου είπε δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν υπάρχει κάτι επίσημο. Ξέρει κανείς?

Ma-corolla
22-10-08, 12:52
Επειδη μιλαω με αποδειξεις, το ΦΙΛΟΓΕΡΜΑΝΙΚΟΟΟΟΟΟΟ DRIVE στο τευχος Ιουλιου εχει 0-160, οπου εκει φαινεται η δυναμη.
AURIS = 30.4
A3 = 33.9 χαωτικη διαφορα
leon = 34.9 το κλαινε οι ρεγγες
golf (122ps)= 35.1 αντε γεια
Τωρα
golf (140ps) =30.0
bravo(120ps)= 36.2
CEED(το μονο ατμοσφαιρικο)=36.6
Φυσικα το Golf GT, αλλα και τα 16αρια turbo, ειναι αρκετα πιο γρηγορα.Δεν το συζηταμε

Φίλε Ηρακλη προφανός αναφέρεσαι σε χρόνους γιατί το Drive δεν το έχω και ήθελα να το διαβάσω.ναι αλλά απ'οτι θυμάμαι είχε τεστ στις στροφές το πώς στρήβει το καθε ένα απο αυτά τι έλεγε για το Auris???

tommis
22-10-08, 13:04
Φίλε Ηρακλη προφανός αναφέρεσαι σε χρόνους γιατί το Drive δεν το έχω και ήθελα να το διαβάσω.ναι αλλά απ'οτι θυμάμαι είχε τεστ στις στροφές το πώς στρήβει το καθε ένα απο αυτά τι έλεγε για το Auris???

Εαν εχεις αλλα στιχεια :fierydevil ανεβασετα σε παρακαλω η αν μππορεις ολη την σελιδα :wink:

ALIEN-3-
22-10-08, 13:10
Φίλε Ηρακλη προφανός αναφέρεσαι σε χρόνους γιατί το Drive δεν το έχω και ήθελα να το διαβάσω.ναι αλλά απ'οτι θυμάμαι είχε τεστ στις στροφές το πώς στρήβει το καθε ένα απο αυτά τι έλεγε για το Auris???
Φίλε μου το διάβασα εγώ και έγραφαν ότι το auris ήταν η έκπληξη διότι αν και ήταν το μόνο χωρίς ESP ήταν από τα κορυφαία και σε αρκετές περιπτώσεις το κορυφαίο. Πολύ καλά τα πήγε και το ceed το οποίο περνούσε και το auris σε ορισμένες δοκιμές .το i30 τα πήγε εξίσου καλά .το golf οχι και τόσο καλά ,το leon ήταν από τα χειρότερα .Επίσεις το auris είχε τον καλύτερο φοτισμό με αρκετή διαφόρα από όλα. Να το πάρεις το συγκεκριμένο περιοδικό διότι είχε πολλά και χρήσιμα συγκριτικά :)

vassilis_vvti
22-10-08, 21:08
Φίλε μου το διάβασα εγώ και έγραφαν ότι το auris ήταν η έκπληξη διότι αν και ήταν το μόνο χωρίς ESP ήταν από τα κορυφαία και σε αρκετές περιπτώσεις το κορυφαίο. Πολύ καλά τα πήγε και το ceed το οποίο περνούσε και το auris σε ορισμένες δοκιμές .το i30 τα πήγε εξίσου καλά .το golf οχι και τόσο καλά ,το leon ήταν από τα χειρότερα .Επίσεις το auris είχε τον καλύτερο φοτισμό με αρκετή διαφόρα από όλα. Να το πάρεις το συγκεκριμένο περιοδικό διότι είχε πολλά και χρήσιμα συγκριτικά :)

το τελευταιο drive ειναι??Παντως πιστευω γενικα και απο το δικο μου και γενικα απο πολλα τογιοτα οτι εχουν αρκετη δυναμη στα ψηλα εννοω μετα τα 130-140.

ALIEN-3-
23-10-08, 00:19
Φίλε Βασίλη θα σε γελάσω απλά έτυχε και έπεσε στα χέρια μου ,δεν το αγόρασα ,πάντως το διάβασα τον προηγούμενο μήνα. Καλή η δύναμη ψηλά αλλά η δύναμη χρειάζεται και χαμηλά κάτι που δεν έχουμε σε σχέσει με τα ευρωπαϊκά τουρμπάτα

nipponpower
23-10-08, 00:34
Γεια. Εχω ενα Auris 1.6. Για αρχη ξηλωσα απο την εισαγωγη το μαλακο μερος απο τον σωληνα που καταληγει στο φιλτροκουτι και τωρα σκεφτομουν να βαλω καποιο aftermarket βελτιωτικο φιλτρο στο εργοστασιακο φιλτροκουτι. Σκεφτομουν για K&N ή Green ή BMC. Εχει δοκιμασει καποιος καποιο απο αυτα τα φιλτρα να μας πει τις εντυπωσεις του ?


Καποιος που να μπορει να απαντησει ?

madvinegar
23-10-08, 09:04
Όλα καλά ειναι. Εγω προσωπικά έχω κόλλημα με τα KN.

COROLLA TS COMPRESSOR
23-10-08, 10:54
Όλα καλά ειναι. Εγω προσωπικά έχω κόλλημα με τα KN.
μια απο ιδια κυριως για την φιλτροχοανη τισ ΚΝ

nipponpower
23-10-08, 12:18
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Θα βαλω και εγω Κ&Ν τοτε :P

halloween5050
23-10-08, 12:26
καλημέρα παιδιά και γω ήμουν κάτοχος ενός auris 1,6 και τώρα οδηγώ ένα avensis 1,8 και το αμάξι φυσάει παρά το βάρος του. Για βενζινοκίνητη σπορ έκδοση του auris έχει μάθει κανείς τπτ αν θα βγει τελικά? Γτ diesel δυστυχώς στην Αθήνα δεν μπορούμε να πάρουμε:mad

vassilis_vvti
23-10-08, 16:33
χτες ειχα παει με ενα φιλο μου στην συναντηση του ιμπιζα κλαμπ...ρε παιδια μολις βγηκε το καινουριο ιμπιζα και εχουν βγαλει ηδη προγραμμα απο την αντιπροσωπια...παντως εχουν παρα πολυ δυνατ ααμαξια και ατμοσφαιρικα κιολλας...μου εκανε πολυ εντυπωση.Μιλαω για το 1,4 με τα 85 αλογα και με προγραμμα παει 100 ετσι τουλαχιστον λενε...

halloween5050
24-10-08, 00:28
χτες ειχα παει με ενα φιλο μου στην συναντηση του ιμπιζα κλαμπ...ρε παιδια μολις βγηκε το καινουριο ιμπιζα και εχουν βγαλει ηδη προγραμμα απο την αντιπροσωπια...παντως εχουν παρα πολυ δυνατ ααμαξια και ατμοσφαιρικα κιολλας...μου εκανε πολυ εντυπωση.Μιλαω για το 1,4 με τα 85 αλογα και με προγραμμα παει 100 ετσι τουλαχιστον λενε...
Στους επόμενους μήνες το yaris facelift το 1300αρι θα δηλώνει 100 αλογάκια μαμίσια :banana από ατμόσφαιρα τουλάχιστον με το γιαπωνέζο δεν έχουμε παράπονο :mrgreen: κανά καινούριο ts να βγει

Ayrton
24-10-08, 12:08
Ολος ο όμιλος VAG το ίδιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί!!!! 1000Ε και είσαι έτοιμος!

ALIEN-3-
24-10-08, 13:58
Η toyota πάντως γιατί δεν έχει βγάλει τίποτα για να το βελτιώσουμε ? Έχει περάσει τόσος καιρός που βγήκε και δεν έχουν βγάλει τίποτα απολύτως! Έτσι έκανε και στα προηγούμενα corola ?

έντιτ : Σε αυτό το site γιατί έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά το auris ? http://www.toyotapaspaliaris.gr/toyota-models.html

akis308
24-10-08, 14:04
Προφανως ειναι της diesel εκδοσης...

vassilis_vvti
24-10-08, 18:45
Στους επόμενους μήνες το yaris facelift το 1300αρι θα δηλώνει 100 αλογάκια μαμίσια :banana από ατμόσφαιρα τουλάχιστον με το γιαπωνέζο δεν έχουμε παράπονο :mrgreen: κανά καινούριο ts να βγει
πρωτη φορα το ακουω...μακαρι αντε γιατι ολο λεμε τα ιδια οτι τα vvti δεν βελτιωνονται κτλ.Οσο για το προγραμμα δεν ειναι ενα αλλα τρεια...revo,abt,unitronic το ρεβο στο βαζουν και με κουμπακι και ρυθμιζεις ακομα και την πιεση.Εδω το κορσα ειναι 1600 192 αλογα ειναι πολυ πιεσμενο και εχουν βγαλει προγραμμα...αρε ΤΟΥΟΤΑ καθολου δεν μας σκεφτεσαι εσυ...το μονο που μπορουμε μα κανουμε στα καινουρια ειδικα μοτερ ειναι υπερκυβισμος που στην ουσια με ολα αυτα που κανεις ειναι σαν αλλαζεις μοτερ.Που ειναι τα χρονια ωραια χρονια που ειχαμε σελικα kαι gt4 supra mr 2 turbo σταρλετ gt κτλ

dRiveR7
24-10-08, 19:25
3 προγράμματα ξέρετε εσείς....μάθετε και τα υπόλοιπα....και φυσικά μιλάμε μόνο για τις κονσέρβες...

vassilis_vvti
24-10-08, 19:29
3 προγράμματα ξέρετε εσείς....μάθετε και τα υπόλοιπα....και φυσικά μιλάμε μόνο για τις κονσέρβες...

Σε εμενα παει αυτο???Τι εννοεις τις κονσερβες?

dRiveR7
24-10-08, 19:43
Δεν πάει κάπου το συγκεκριμένο...είπατε για προγράμματα, έτυχε κ είπες εσύ για 3 προγράμματα και είπα πως υπάρχουν κ άλλα, απλά 3 γνωρίζετε (γενικά -όχι εσύ μόνο).
Κονσέρβες είναι τα έτοιμα προγράμματα από επώνυμες εταιρείες για συγκεκριμένα μοτέρ που έρχονται και μπαίνουν άμεσα χωρίς να έχουν ανάγκη για τεστάρισμα στο δρόμο...απλά περνούν δεδομένα και αλλάζουν τη χαρτογράφηση του εγκεφάλου...

nipponpower
12-11-08, 13:44
Σκεφτομαι να βαλω ενα τελικο στο Αουρις 1.6 . Τωρα δεν ξερω για επωνυμο η μη αλλα παρατηρησα πως το τελικο καζανακι ειναι πολυ μικρο και πως για καταλυτη και μεσαιο εχει μια τεραστια μπουκαλα που μοιαζει σαν μπουκαλα οξυγονου. Πιστευετε πως θα αυξηθει καθολου η ιπποδυμαμη με αλλαγη τελικου σε συνδιασμο με εισαγωγη ή δυσκολα ?

FANOULA
12-11-08, 14:34
Μαλών δύσκολα…

COROLLAKIAS MIXALHS
13-11-08, 12:28
Σκεφτομαι να βαλω ενα τελικο στο Αουρις 1.6 . Τωρα δεν ξερω για επωνυμο η μη αλλα παρατηρησα πως το τελικο καζανακι ειναι πολυ μικρο και πως για καταλυτη και μεσαιο εχει μια τεραστια μπουκαλα που μοιαζει σαν μπουκαλα οξυγονου. Πιστευετε πως θα αυξηθει καθολου η ιπποδυμαμη με αλλαγη τελικου σε συνδιασμο με εισαγωγη ή δυσκολα ?
Βαλε χταποδι 4-2-1 ωστε να εχεις ροπες και ενα σωληνα μεχρι πισω με αγωνιστικο καταλυτη και ενα τελικο!Εκει σιγουρα θα καταλαβεις τη διαφορα!Ομως οποιος το κανει πρεπει να προσεξει για τους αισθητηρες Λ!

nipponpower
15-11-08, 00:29
Φοβαμαι πως θα εχω προβλημα οχι μονο στους αισθητηρες λ αλλα και με το θορυβο και με την καρτα καυσαεριων. Ειναι περιεργη περιπτωση το συστημα εξαγωγης του Αουρις. Θα περιμενω να δω καποια επωνυμη,και ακριβη παραλληλα..., λυση. Ειναι τοσο μικρο το μεγεθος του τελικου που και να το αλλαξω δεν θα καταλαβω διαφορα.

Auris
12-12-08, 21:11
Εχω το 1.4 το Auris και θελω να φτιαξω λιγο την εισαγωγη αερα.
Οπως το χαζευα ειδα οτι το μαμα φιλτροκουτι εχει τραβηγμενη σωληνα κατω προς τον θολο.
Οποτε αλλαζοντας το εργοστασιακο φιλτρο με ενα ΚΝ θα ειμαι ΟΚ ή να παω προς χοανη μερια?

diafanh-psyxh
13-12-08, 00:55
ελεύθερο φιλτράκι μεσα στο φιλτροκούτι πιστεύω είναι η καλήτερη λύση,θα σου πουν και τα υπολοιπα παιδιά με το ίδιο μοτέρ

COROLLAKIAS MIXALHS
13-12-08, 19:46
Εχω το 1.4 το Auris και θελω να φτιαξω λιγο την εισαγωγη αερα.
Οπως το χαζευα ειδα οτι το μαμα φιλτροκουτι εχει τραβηγμενη σωληνα κατω προς τον θολο.
Οποτε αλλαζοντας το εργοστασιακο φιλτρο με ενα ΚΝ θα ειμαι ΟΚ ή να παω προς χοανη μερια?
Aπεφυγε την χοανη!Θα σου εμφανισει προβλημα στο air flow!Eγω σου προτεινω φιλτρο μεσα στον παππα!Εγω προσωπικα φοραω της trd για το auris συγκεκριμενα που εχει βγαλει!Εχω δοκιμασει και χοανη simota αλλα μου εβγαλε το προβλημα που προανεφερα!

Auris
13-12-08, 20:32
Aπεφυγε την χοανη!Θα σου εμφανισει προβλημα στο air flow!Eγω σου προτεινω φιλτρο μεσα στον παππα!Εγω προσωπικα φοραω της trd για το auris συγκεκριμενα που εχει βγαλει!Εχω δοκιμασει και χοανη simota αλλα μου εβγαλε το προβλημα που προανεφερα!

Λογικο μου ακουγεται.Συνηθισμενο θεμα με το air flow.
Ποσο το ειχες παρει το φιλτρο?
Το ΚΝ το εχω βρει στα €70 περιπου.

nipponpower
13-12-08, 22:40
Κοιτα οτι και να βαλεις στο εργοστασιακο φιλτροκουτι αμα ειναι απο επωνυμη μαρκα τα ιδια θα σου δωσει. Τωρα εγω αυτο που εχω κανει ειναι οτι εχω ξηλωσει το μαλακο πλαστικο της εισαγωγης και εχω αφησει μονο ενα σωληνα που ξεκιναει απο το φιλτροκουτι και ειναι περιπου 30-40 εκατοστων και ειναι μερος του σωληνα που εχει απο μονο του το αμαξι.Το μοναδικο που εχω καταλαβει ειναι οτι κανει λιγο παραπανω θορυβο και εμενα προσωπικα μου αρεσει. Τον παραπανω θορυβο τον κανει μονο οταν σανιδωνεις. Με ολα αυτα το πολυ να παρεις 2-3 αλογα. Ε, για ψυχολογικους λογους πιο πολυ ...

Auris
15-12-08, 13:47
Ναι ξερω ποια ειναι η αποδοση τους συνηθως και σιγουρα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη.
Απλα αναπνεει σαφως καλυτερα απο το μαμα χαρτινο φιλτρο που γεμιζει στην πρωτη βολτα και ειναι ενα κλικ πιο αμεσο στο πατημα.

FANOULA
17-12-08, 20:43
Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με το air flow

COROLLAKIAS MIXALHS
19-12-08, 10:36
Λογικο μου ακουγεται.Συνηθισμενο θεμα με το air flow.
Ποσο το ειχες παρει το φιλτρο?
Το ΚΝ το εχω βρει στα €70 περιπου.
Της trd κανει 100 με 110€ και το εβαλα 80€!

nipponpower
20-12-08, 20:56
Με 75 Ευρω βαζεις και της BMC.

FOTIS LIAGAS
26-12-08, 19:43
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο φορουμ ...ψαχνω να βρω μηπως υπαρχει τιποτα για λιγη ντοπα για το 1,6λ auris..γιατι μου εχει σπασει τα νευρα.
Ταξιδευω λογω δουλειας 35 + 35 χιλ την ημερα σε δυσκολο δρομο που θελει προσπερασεις ..
Καμια ιδεα υπαρχει ??

diafanh-psyxh
26-12-08, 20:47
φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας.το μόνο που μπορείς να βάλεις είναι ένα ελεύθερο φιλτράκι μέσα στο φιλτροκούτι αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δεις τρομακτική διαφορά.δεν ξέρω μήπως χρειάζεται να βάλεις sprintbooster ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό το μαραφέτι για τα ηλεκτρόγκαζα.
αν και μου κάνει εντύπωση με 1600 και να έχεις παράπονο.πιστεύω πάει αρκετά ικανοποιητικά.πόσα χιλιόμετρα έχεις και σε πιο φάσμα των στροφών το δουλεύεις το αυτοκινητο?

FOTIS LIAGAS
26-12-08, 22:42
[quote=diafanh-psyxh;322820]quote]

γεια χαρα καλες γιορτες

To αμαξι εχει 30.000 ,,τωρα σε στροφες δεν το δουλευω πολυ ψhλα γνωριζω που αποδιδει οκ...ουτε μπορεις να το δουλεψεις πολυ ψhλα στο δρομο που κινουμαι λογω σασμαν...πιστευω οτι θελει το πειραγμα του (ειναι σαν ενας καθυστερημενος ανθρωπος αυτη την εντυπωση μου δινει η οδηγικη συμπεριφορα του δηλ. νομιζεις οτι μπορει αλλα δεν μπορει)..παλαιοτερα ειχα στειλει στην τουοτα αλλα και σε καποιους οικους βελτιωσεις(envy) αλλα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει τιποτα τοτε..ρωταω λοιπον εκτος φιλτρου και ηλεκτογκαζου υπαρχει κατι αλλο σημερα?

diafanh-psyxh
27-12-08, 01:49
σε αυτό θα σε βοηθήσουν οι κάτοχοι auris αλλά και πάλι αν δεν το τσιτώσεις λίγο δεν νομίζω να κάνεις κάτι.

nipponpower
27-12-08, 01:54
Λογικα θα υπαρχει καποια χειροποιητη βελτιωση τυπου κομπρεσορας η τουρμπινα αλλα ακομα με αμφιβολα αποτελεσματα, υπομονη, πολυ μερακι και αρκετα χρηματα. Με τα ιδια λεφτα που θα δωσεις για μια ακριβη βελτιωση πουλα το Αουρις, βαλε τα λεφτα της βελτιωσης και παρε ενα πιο γρηγορο.

Ή δουλευε το μοτερ στα ψηλα εκει που του αξιζει να δουλευει και αποδιδει. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε προβληματιζει το σασμαν ?
Εχει πολυ κοντο σασμαν ! Δηλαδη με ποσα χιλιομετρα θελεις να κανεις προσπεραση και δεν σε βολευει ? Μα και με 60 να εισαι η δευτερα ειναι ηδη γυρω στις 4300 οποτε ανετα τραβαει απο εκει και πανω.

nikosauris
27-12-08, 14:23
[quote=diafanh-psyxh;322820]quote]

γεια χαρα καλες γιορτες

To αμαξι εχει 30.000 ,,τωρα σε στροφες δεν το δουλευω πολυ ψhλα γνωριζω που αποδιδει οκ...ουτε μπορεις να το δουλεψεις πολυ ψhλα στο δρομο που κινουμαι λογω σασμαν...πιστευω οτι θελει το πειραγμα του (ειναι σαν ενας καθυστερημενος ανθρωπος αυτη την εντυπωση μου δινει η οδηγικη συμπεριφορα του δηλ. νομιζεις οτι μπορει αλλα δεν μπορει)..παλαιοτερα ειχα στειλει στην τουοτα αλλα και σε καποιους οικους βελτιωσεις(envy) αλλα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει τιποτα τοτε..ρωταω λοιπον εκτος φιλτρου και ηλεκτογκαζου υπαρχει κατι αλλο σημερα?
φιλε μηπως εχεις το 1100 auris;
γιατι για 1600 που λες αυτα δεν στεκουν

logosak
28-12-08, 11:06
Και το 1.6 εχω ,ο κινητηρας του ξυπναει μετα τις 4000 στροφες.Κανε ενα κατεβασμα και το αυτοκινητο φορτωνει αμεσως.

FOTIS LIAGAS
28-12-08, 20:03
Και το 1.6 εχω ,ο κινητηρας του ξυπναει μετα τις 4000 στροφες.Κανε ενα κατεβασμα και το αυτοκινητο φορτωνει αμεσως.

Και παλι γεια σας..παιδια εγω το αυτοκινητο το πηρα επειδη μου εδινε η εταιρια καλυτερη τιμη στο παλιο μου...οταν το οδηγησα μου ειπαν οτι θα ανοιξει και οντως ανοιξε αλλα οχι οσο ηλπιζα....φαν της toyota δεν ειμαι ουτε αλλης εταιριας......... ημουν φαν σε νεοτερη ηλικια.:lol:

Αυτα που σας λεω για το αμαξι τα εχω πει και στην toyota στους μηχανικους και περιεργως με εσας συμφωνουν απολυτα......και για τα φρενα του τους εχω πει επισης.Μην ξεχνατε οτι δεν ειναι απο τα πιο φτηνα της αγορας !!Φυσικα και πιστευα οτι εκανα την καλυτερη αγορα!!
Πηγα να το δωσω με ανταλλαγη σε αλλες εταιριες αλλα αυτη τη στιγμη δεν με συμφερει το αμαξι ειναι 12 μηνων και μου δινουν γυρω απο 16000 εως 16+

Εαν ομως βγαλει καποιο κιτ βελτιωσης κατα τα αλλα θα το κρατησω δεν εχω αλλα μειον για το αμαξι!!!που για μενα ειναι μεσο μετακινησης αφου οπως ειπα κανω 30-35000 χιλ το χρονο ..

nipponpower
29-12-08, 15:46
Να βγαλει καποιο κιτ βελτιωσης δυσκολο το βλεπω. Το πιθανοτερο ειναι να βγαλει μια πιο γρηγορη εκδοση αργοτερα, κατι σαν TSport. Οποτε αμα θελεις να μεινεις στην Toyota περιμενε για την TSport.

ALIEN-3-
31-01-09, 00:48
Παιδιά επειδή θέλω να ξυπνήσω λίγο το μοτέρ έψαχνα στο ebay και βρήκα αυτό http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2007-07-Toyota-Auris-OBD-Performance-Flasher-Chip_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el124 7QQcategoryZ33597QQihZ012QQitemZ220351551374QQrdZ1 QQsspagenameZWD1V
Πιστεύετε ότι αξίζει να βάλω κάτι τέτοιο η είναι μούφα? Έχει βάλει κανείς εδώ κάτι αντίστοιχό?

ps. επίσης βρήκα και αυτό http://cgi.ebay.com/Toyota-Turbo-Supercharger-Auris-Avensis-Aygo-Carina-GX_W0QQitemZ160312716645QQihZ006QQcategoryZ72205QQ ssPageNameZWD2VQQrdZ1QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638 Q2em122

NIKOSX
31-01-09, 11:42
ρε παιδια αφου οι ιαπωνες το θεμα με το ροπιασμα απο χαμηλα το εχουν ξεχασει!!! απο οτι βλεπω τα ιδια λενε και για τα honda η θα πρεπει να συμβηβαστειτε η να τα φτιαξετε οπως λετε... αλλα για καποιον που το αμαξι το βλεπει μονο σαν μεσω μεταφορας μετα θα του ξυνησει η καταναλωση της βενζινης

ALIEN-3-
31-01-09, 13:13
ρε παιδια αφου οι ιαπωνες το θεμα με το ροπιασμα απο χαμηλα το εχουν ξεχασει!!! απο οτι βλεπω τα ιδια λενε και για τα honda η θα πρεπει να συμβηβαστειτε η να τα φτιαξετε οπως λετε... αλλα για καποιον που το αμαξι το βλεπει μονο σαν μεσω μεταφορας μετα θα του ξυνησει η καταναλωση της βενζινης
Εγώ προσωπικά δέχομαι την αύξηση της κατανάλωσης εφόσον αυτό που βάλω μου προσφέρει κάτι ικανοποιητικό .Θέλω να το ξυπνήσω λίγο στα χαμηλά και λίγο παραπάνω ροπή ,δεν με ενδιαφέρουν οι υπερβολές προς το παρόν

nipponpower
01-02-09, 03:18
Παιδιά επειδή θέλω να ξυπνήσω λίγο το μοτέρ έψαχνα στο ebay και βρήκα αυτό http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2007-07-Toyota-Auris-OBD-Performance-Flasher-Chip_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el124 7QQcategoryZ33597QQihZ012QQitemZ220351551374QQrdZ1 QQsspagenameZWD1V
Πιστεύετε ότι αξίζει να βάλω κάτι τέτοιο η είναι μούφα? Έχει βάλει κανείς εδώ κάτι αντίστοιχό?

ps. επίσης βρήκα και αυτό http://cgi.ebay.com/Toyota-Turbo-Supercharger-Auris-Avensis-Aygo-Carina-GX_W0QQitemZ160312716645QQihZ006QQcategoryZ72205QQ ssPageNameZWD2VQQrdZ1QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638 Q2em122

Γενικα σε κατι βελτιωσεις αυτου του τυπου ειμαι πολυ επιφυλακτικος. Αν καποιος το εχει δοκιμασει ας πει γνωμη.
Αυτες οι 'πλαγιες' μεθοδοι αυξησης ιπποδυναμης δεν μου φαινονται ουτε αξιοπιστες ουτε αποδεδειγμενα αποδοτικες

ALIEN-3-
01-02-09, 12:29
Γενικα σε κατι βελτιωσεις αυτου του τυπου ειμαι πολυ επιφυλακτικος. Αν καποιος το εχει δοκιμασει ας πει γνωμη.
Αυτες οι 'πλαγιες' μεθοδοι αυξησης ιπποδυναμης δεν μου φαινονται ουτε αξιοπιστες ουτε αποδεδειγμενα αποδοτικες
Για αυτό ρωτάω και εγώ μήπως έχει δοκιμάσει κάτι παρόμοιο γιατί είμαι αρκετά επιφυλακτικός .Από την άλλη η τουοτα δεν βγάζει τίποτα για εμάς :-x

FOTIS LIAGAS
13-03-09, 21:10
[quote=ALIEN-3-;329353]

Παιδια αυτο τι λεει ??καωει δουλια ???ξερει κανεις???


http://www.ziptuning.nl/chiptuning/Toyota-Auris-1.6-16v-124pk.html#header

ALIEN-3-
14-03-09, 13:33
[quote=ALIEN-3-;329353]

Παιδια αυτο τι λεει ??καωει δουλια ???ξερει κανεις???


http://www.ziptuning.nl/chiptuning/Toyota-Auris-1.6-16v-124pk.html#header
500 ευρώ έχει?

nipponpower
15-03-09, 19:31
Απο οτι φαινεται ναι. Σαν χρηματα για τα αλογα που δινει (10% παραπανω ιπποδυναμη μονο με ενα προγραμα) για ενα ατμοσφαιρικο μοτερ δεν ειναι ασχημα. Εχει και αντιπροσωπο στην Ελλαδα. Σε συνδιασμο με μια πιο ελευθερη εισαγωγη και εξαγωγη και αν ισχυουν τα αλογα που υποσχεται ο εγκεφαλος θα δεις 140 αλογα στο στροφαλο. Υπολογισε δηλαδη οτι με 700-800 Ευρω για το Φ.Π.Ε εχεις 140 αλογα και 17.5 κιλα ροπη. Δεν ειναι και ασχημα.

ALIEN-3-
15-03-09, 20:41
Απο οτι φαινεται ναι. Σαν χρηματα για τα αλογα που δινει (10% παραπανω ιπποδυναμη μονο με ενα προγραμα) για ενα ατμοσφαιρικο μοτερ δεν ειναι ασχημα. Εχει και αντιπροσωπο στην Ελλαδα. Σε συνδιασμο με μια πιο ελευθερη εισαγωγη και εξαγωγη και αν ισχυουν τα αλογα που υποσχεται ο εγκεφαλος θα δεις 140 αλογα στο στροφαλο. Υπολογισε δηλαδη οτι με 700-800 Ευρω για το Φ.Π.Ε εχεις 140 αλογα και 17.5 κιλα ροπη. Δεν ειναι και ασχημα.
Μα υποτίθεται ότι σε δυναμομέτρηση που έχει γίνει το auris βγάζει είδη 130 άλογα .Οπότε δεν πρέπει να δίνει και όσα λέει.... Πάντως τα 500 ευρό μου φαίνονται πολλά .Αν ήταν γνήσιος την τουοτα ok

nipponpower
19-03-09, 01:22
Χθες ρωτησα για το τελικο της Remus. Η τιμη : 450 Ευρω με τοποθετηση!

Αν εχει τοποθετησει καποιος σε Auris 1.6 χειροποιητο τελικο ας μου πει το μαγαζι που το τοποθετησε και αν ειναι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα.

nipponpower
20-03-09, 23:54
Τελικα δεν κρατηθηκα και πηγα στη Remus :P

Εβαλα τελικο της εταιριας και μου πηγε 300 Ευρω με τοποθετηση. Απο τις μεχρι τωρα δοκιμες το αμαξι φαινεται να τραβαει καλυτερα στα ψηλα. Επισης ο ηχος απο την εξατμιση εχει αναβαθμιστει. Ειναι διακριτικα μπασος και με ωραια σπορ χροια.

ALIEN-3-
21-03-09, 13:55
Τελικα δεν κρατηθηκα και πηγα στη Remus :P

Εβαλα τελικο της εταιριας και μου πηγε 300 Ευρω με τοποθετηση. Απο τις μεχρι τωρα δοκιμες το αμαξι φαινεται να τραβαει καλυτερα στα ψηλα. Επισης ο ηχος απο την εξατμιση εχει αναβαθμιστει. Ειναι διακριτικα μπασος και με ωραια σπορ χροια.
Μήπως ρώτησες πόσο θα πήγαινε μια αλλαγή από χταπόδι και πίσω με αγωνιστικό καταλύτη?

Α και άμα μπορείς ανέβασε καμιά φώτο η βίντεο να δούμε :car

nipponpower
22-03-09, 03:19
Μήπως ρώτησες πόσο θα πήγαινε μια αλλαγή από χταπόδι και πίσω με αγωνιστικό καταλύτη?

Α και άμα μπορείς ανέβασε καμιά φώτο η βίντεο να δούμε :car


Για χταποδι δεν ρωτησα αλλα ο καταλυτης που ρωτησα μου ειπε παει στα 450 Ευρω.

Σχετικα με το τελικο εχει να διαλεξεις τι μπουκα θελεις και τι ηχο θα παραγει. Εγω για παραδειγμα ηθελα να παραγει ενα διακριτικο σπορ μπασο ηχο.Γενικα ειχε μεγαλη ποικιλια να διαλεξεις αναλογα τα γουστα σου.

Αν σκεφτεσαι και για καποιο φιλτρο ο ιδιος βελτιωτης φερνει τα φιλτρα της Pipercross και της Green τα οποια συμφωνα με τα λεγομενα του δεν χρειαζονται λαδωμα. Εγω φιλτρο της BMC φοραω αλλα δεν θα με χαλαγε καθολου να μην χρειαζοταν λαδωμα.

COROLLAKIAS MIXALHS
23-03-09, 11:38
Nipponpower μου φαινεται λιγο ακριβο το μαγαζι αυτο!450€ μονο καταλυτης για ενα ατμοσφαιρικο απλο αμαξι?Εγω στο δικο μου τα δυο τα τελικα,χειροποιητα και εργασια,220€ απο tollias editions στο μπραχαμι!

nipponpower
23-03-09, 15:05
Καλα ναι ειναι γεγονος οτι μπορεις να βρεις χειροποιητα τελικα φτηνοτερα. Απλα εγω ηθελα επωνυμο τελικο περισσοτερο για λογους θορυβου.

Σχετικα με τον καταλυτη δεν το εχω ψαξει πολυ το θεμα αλλα οι τιμες για 1600 κυβικα και για Euro 3 ή Euro 4 καπου εκει παιζουν.

ALIEN-3-
23-03-09, 15:37
Επειδή δεν το έχω ψάξει αλλά το καλοκαίρι ίσως βάλω ξέρει κανείς να μου πει έστω στο περίπου πόσο θα μου κόστιζε μια αλλαγή εξάτμισης από το χταπόδι και πίσω και αν αυτό που κερδίζω θα αξίζει και τα λεφτά του?

nipponpower
25-03-09, 17:44
Επειδή δεν το έχω ψάξει αλλά το καλοκαίρι ίσως βάλω ξέρει κανείς να μου πει έστω στο περίπου πόσο θα μου κόστιζε μια αλλαγή εξάτμισης από το χταπόδι και πίσω και αν αυτό που κερδίζω θα αξίζει και τα λεφτά του?

Εγω προσωπικα δεν ξερω να σου απαντησω αλλα αναλογα την προτιμηση σου ( χειροποιητη ή επωνυμη) μπορεις να παρεις εξατμισαδες ή βελτιωτες και να απαντησουν.

GREENMILE
26-03-09, 09:02
συγνώμη που διακόπτω την συζήτηση και αν είναι το λάθος μέρος για αυτο το ποστ....απλα θελω να ρωτήσω αν ξέρει κανεις ποσο κοστίζουν τα εξης για το auris:
μπροστα σποιλερ
πισω σποιλερ με την διπλη εξατμηση
πλαινα
και η αεροτομη
απο αυτα που δινει η τουοτα...
ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.:car:teleport

COROLLAKIAS MIXALHS
27-03-09, 13:52
Greenmile θα πας στο post auris accesories!

GREENMILE
27-03-09, 14:46
ok ευχαριστω φιλε μου!!!!
:car:teleport

ALIEN-3-
05-04-09, 19:58
Ξέρει κανείς εάν η τουοτα έχει βγάλει πρόγραμμα για το auris?

COROLLAKIAS MIXALHS
07-04-09, 16:35
Ξέρει κανείς εάν η τουοτα έχει βγάλει πρόγραμμα για το auris?Οχι φιλε μου δεν εχει βγαλει!Εδω κιτ χοανης ψαχνουμε και δεν βρισκουμε και θα εβγαζε προγραμμα?Γενικα ειναι πολυ πισω το auris ακομα!

JL_e10
11-09-09, 16:29
Τις προαλλες ειδα στην πλατεια Ελευθεριας στον Κορυδαλλο ενα Auris με διπλο καζανακι και πισω σποϊλερ τυπου TS Compressor. Βγαζει κατι τετοιο η ΤΟΥΟΤΑ ή εχουν κανει κοψε-ραψε??

madvinegar
11-09-09, 16:58
Το auris ΤΤΕ edition ειναι ετσι.

JL_e10
11-09-09, 17:07
Μπα δεν νομιζω να ταν αυτο. Δεν ειχε καποιο ταμπελακι που να υποδηλωνει καποια "ιδιαιτερη" εκδοση. Εκτος κι αν ειχε παρει το σποϊλερακι και το καζανι.

madvinegar
11-09-09, 17:19
Ηταν ετσι?

sotoskap
11-09-09, 17:27
Η ονομασία του ειναι "Limited Edition".

Ειναι ενα Auris 1.6 με extra εξοπλισμο : Σποιλερ εμπρος, πισω και πλαινα, διπλη εξατμιση, αεροτομη ΤΤΕ, πενταλ αλουμινιου, αυτοκολλητα μαρσπιε, 17'' ζαντες "pitlane" και ελατηρια χαμηλωματος ΤΤΕ.

Οταν ειχε πρωτοερθει κοστιζε 24.000 €.

JL_e10
11-09-09, 17:33
Μιχαλη ακριβως ετσι ηταν. Ετσι βλεπεται, γιατι προσωπικα το πισω του δεν με τρελαινει κιολας.

madvinegar
11-09-09, 17:47
Ειναι αυτο το limited edition που λεει και ο Σωτηρης και εχει ολα τα περιφεριακα της ΤΤΕ και τις πολυ ωραιες ζαντες.

Ουτε εμενα μου πολυαρεσε το auris μεχρι που ειδα αυτο στην αντιπροσωπία...

COROLLAKIAS MIXALHS
16-09-09, 02:22
Η μοναδικη απατη που εχουμε ξανααναφερει μεσα στο forum ειναι η αναλογια τιμης και εξατμισης της ττε!

toyota mania
16-09-09, 15:42
Εγω παλι. Οταν βλεπω διπλες εξατμισεις, μου ανεβαινει η πιεση.Το ασχημο ειναι οτι βγαινουν και αρκετα εργοστασιακα ετσι.Ζητημα το πολυ 2-3 να ειναι ομορφα απο πισω και αρμονικα φτιαγμενα.Τα πιο πολλα ειναι εκτρωματα.Βεβαια περι ορεξεως.

Lynx
16-09-09, 16:49
Να συμπληρώσω για τον Ηρακλή, ότι δεν έχει και πολύ άδικο. Ίσα ισα, οι καλύτερες βελτιώσεις είναι με 1 εξάτμηση, όπως για παράδειγμα, στο S2000 που βελτιώνεται καλύτερα με 1 εξάτμηση, αν και βγαίνει εργοστασιακά με 2. Αυτό βέβαια, μπορεί να μην ισxύει σε όλα τα αμάξια. Και βέβαια, περι ορέξεως!! (Sorry αν είμαι offtopic).

COROLLAKIAS MIXALHS
19-09-09, 17:34
Παιδια δεν το συζηταμε για την αποδοση!Με μια ειναι πολυ καλυτερη!Εμφανισιακα παλι σε καποια πανε οι δυο εξατμισεις και σε αλλα οχι!Στο auris παντως προσωπικα μου αρεσουν!

gk21
08-03-10, 00:46
Φιλαρακι προσεξε!Εγω του εχω βαλει φιλτρακι trd που εχει βγει για το auris!Αν βαλεις χοανη ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σου αναψει λαμπακι για τον αισθητηρα που μετραει τον ογκο του αερα(air flow)!Στο λεω γιατι το εχω παθει!Ειχα βαλει φιλτροχοανη simota,δουλεψε 5 μερες τρελα(γεματο θορυβο και διψα για βενζινη) αλλα μετα αναψε λαμπακι και ξενερωσα!Τωρα με φιλτρακι ΚΝ αμφισβητουμενο!Εχω ακουσει οτι εχει αναψει σε καποιους(οπως και σε μενα) και σε αλλους οχι!Επιλογη σου τωρα υστερα απο οσα σου ειπα!Τωρα για εξατμιση απο χταποδι μεχρι πισω το ψαχνω κι εγω!Ειναι και αυτα τα καινουρια ολο αισθητηρες και ηλεκτρονικα!Μολις σιγουρευτω για την αποφαση μου αυτη αφου σιγουρευτω οτι δεν θα εχω ηλεκτρονικα προβληματα με το αμαξι θα σου πω!Ελπιζω να βοηθησα καπως φιλαρακι!Και καλοσηρθες στο club μας!

φιλε μιχαλη επειδη ενδιαφερομαι και εγω για ενα φιλτρο trd, μπορεις να μου πεις απο που το πηρες και ποσο? επισης μπορεις να μου πεις για τοφιλτρο αυτο 2 πραγματα που με ενδιαφερουν: 1. αν κανει παραπανω θορυβο 2. αν αυξανει την καταναλωση? ευχαριστω

COROLLAKIAS MIXALHS
08-03-10, 01:41
φιλαρακι ουτε την καταναλωση αυξανει ουτε και θορυβο βγαζει. Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου pm και σου πουλαω το δικο μου αν θες γτ τωρα δν το φοραω.

antonis TRD
08-03-10, 02:54
γεια σου φιλαρακι.....τι κανεις...?βλεπω ενδιαφερεσαι για βελτιωση.....και εγω το ιδιο....!!!εγω εχω το auris1.6 αμα μαθεις τιποτα πες μου και εμενα....σευχαριστω..

COROLLAKIAS MIXALHS
08-03-10, 10:54
Παιδια οτι θελετε να ρωτατε!Γιαυτο ειναι το forum!Πληροφορηση κι ενημερωση!

giorg
12-05-10, 19:06
καλησπερα παιδια ο αδερφος μου εχει ενα auris 2009 1,33 101 hp και ψαχνουμε να βρουμε καποιο προγραμμα για την ecu.Μπηκα στο site της skn tuning βγαζει για το μοντελο προγραμμα αλλα μολις πηγα εκει και στειλαμε τον κωδικο του εγκεφαλου μου μας ειπαν οτι δεν ειναι ακομα ετοιμο.Μηπως ξερει κανενας καποια αλλη αντιπροσωπεια??Θα με βοηθουσατε πολυ ευχαριστω.

Ζήσης
12-05-10, 21:36
καλησπερα παιδια ο αδερφος μου εχει ενα auris 2009 1,33 101 hp και ψαχνουμε να βρουμε καποιο προγραμμα για την ecu.Μπηκα στο site της skn tuning βγαζει για το μοντελο προγραμμα αλλα μολις πηγα εκει και στειλαμε τον κωδικο του εγκεφαλου μου μας ειπαν οτι δεν ειναι ακομα ετοιμο.Μηπως ξερει κανενας καποια αλλη αντιπροσωπεια??Θα με βοηθουσατε πολυ ευχαριστω.
Εγώ δεν ξέρω να σου πώ τί κ πως αλλά αυτό που ξέρω είναι αυτο που έπαθε ο Μιχάλης "COROLLAKIAS MIXALHS"
Πήγε στον Ανδριανάκη κ του είπε οτι κάθε 6μηνο βγάζει η Bosch άλλο λογισμικό στους εγγεφάλους της κ περίμενε μια βδομάδα να πάρει την απάντηση απο την Bosch ο Ανδριανάκης κ μετά πήγε κ το έβαλε το πρόγραμμα! Αλλά ο Μιχάλης μπορεί να ξέρει να σου πεί!

Black Pearl
18-05-10, 04:06
Δεν ξερω αν εχει ξανα υποθει η συγκεκριμενη "τρελη" ιδεα αλλα οφειλω να το ομολογησω οτι μετα απο ενα μικρο ψαξιμο, διαμετρων και διαδρομων, μπορει να υπερκιβυστει και ο 1.6L Dual VVT-i 1ZR-FE.
Ο αντιστοιχος 2.0L Dual VVT-i με κωδικο 3ZR-FE εχει την ιδια διαμετρο αλλα διαφορετικη διαδρομη.
Μπορουμε λοιπον να αλλαξουμε τη διαδρομη με τα εντοσθια του συγκεκριμενου μοτερ και το καπακι του φυσικα :?

Η αποδοση του διλιτρου ειναι στα 152 αλογα και ειχε τοποθετηθει στα:
Applications:
2007 Toyota Voxy (http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Voxy) (ZRR70/75)
2007 Toyota Noah (http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Noah) (ZRR70/75)
Toyota Avensis (http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Avensis#Third_generation_.282009.E2.80.93.2 9) (ZRT272) (ex. Europe)
2009 Toyota Corolla (Altis) (http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Corolla#Tenth_generation_.28E140.2C_E150.29 ) (ZRE143) (Asia-Pacific ex. Japan)

γνωμες, αποψεις ??? :)

toyota mania
18-05-10, 11:33
Πλεον τωρα βγαζει 158 και 20.2 ροπη

Black Pearl
18-05-10, 14:17
Ναι λογικα αυτος θα ειναι ο 3ZR-FAE Valvematic, εγω μιλησα για τον Dual VVTi 3ZR-FE...μη μπερδευουμε τα συστηματα! :P
Tι λετε λοιπον?
Μπορει να γινει? και ποσο δυσευρετο μπορει να ναι αυτο το μοτερ?
Απο κοστος?

madvinegar
18-05-10, 14:20
Βασικα δεν θα αρχισεις να ψαχνεις για το μοτερ αλλα μονο για τα εντοσθια. Ισως εχουν βγει και αφτερμαρκετ πιο ενισχυμενα οποτε αφου ειναι να κανεις τετοιο εγχειρημα (και λαμβανοντας υποψη πως ισως ειναι δυσκολο να βρεις τα μαμα ΤΟΥΟΤΑ ανταλλακτικα) μπορεις να βαλεις μια και καλη τα ενισχυμενα. Monkeyrench κτλπ δεν παιζει τιποτα τετοιο?

Black Pearl
18-05-10, 14:23
Monkeyrench κτλπ δεν παιζει τιποτα τετοιο?
Τι ειναι αυτο? :ouch

madvinegar
18-05-10, 14:34
http://www.monkeywrenchracing.com/

Black Pearl
18-05-10, 14:42
http://www.monkeywrenchracing.com/
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!
Δεν το γνωριζα το συγκεκριμενο site και απο τα λεγομενα σου πρεπει να ναι πολυ must για Toyota!
Με μια γρηγορη ματια που εριξα ειναι εξαιρετηκο! Και παλι thanks :pc

pilotos7
18-05-10, 15:37
Κάντο 1.8 καλύτερα..Με πράγματα από Yaris TS 1.8 dual vvt-i. 2ZR-FE

Black Pearl
18-05-10, 15:49
Κάντο 1.8 καλύτερα..Με πράγματα από Yaris TS 1.8 dual vvt-i. 2ZR-FE
Δε γινεται αυτο νομιζω!
Εχω και διαφορετικη διαδρομη και διαμετρο!
Με τον 3ZR-FE εχουμε ακριβως την ιδια διαμετρο, μονο διαδρομη εχουμε διαφορετικη! + οτι εχει μεγαλυτερη αποδοση...:hi

Αραγε μια VVTL-i θα μπορουσε να κουμπωσει σε ενα Auris? Αν και χλωμο το βλεπω!
Ειμαι και ηλεκτρογκαζος και η VVTL-i ειναι ντιζατη!:(

pilotos7
18-05-10, 20:24
Και τα 3 μοτέρ 80,5mm έχουν διάμετρο...

COROLLAKIAS MIXALHS
19-05-10, 16:05
Το 2λιτρο τι χρονιας ειναι;Οχι και yaris ts ρε πιλοτε. Ενα μοτερ με 135 αλογα σε μια καροτσα 1300 κιλα. Εδω και στο yaris δεν βγαζει τις επιδοσεις που θα επρεπε. Καλυτερα 2λιτρο για μενα.

Black Pearl
20-05-10, 05:44
Καλυτερο θα ναι σιγουρα, αλλα ποιος το τολμαει? :question :mrgreen:
Εγω παντως οχι, τουλαχιστον αυτη τη χρονικη στιγμη!
Καποια στιγμη ομως θα γινει βελτιωση, δεν εννοειται Toyota χωρις πειραγμα.

COROLLAKIAS MIXALHS
20-05-10, 14:46
Καλυτερο θα ναι σιγουρα, αλλα ποιος το τολμαει? :question :mrgreen:
Εγω παντως οχι, τουλαχιστον αυτη τη χρονικη στιγμη!
Καποια στιγμη ομως θα γινει βελτιωση, δεν εννοειται Toyota χωρις πειραγμα.

Εγω τολμησα το πειραγμα και μου βγηκε σε καλο. Μια αποφαση ειναι αλλα παντα με τους καταλληλους μαστορες.

neoklis
07-01-11, 12:43
σήμερα πήγα στην τουοτα να κάνω service του αδερφού μου το avensis
πήρα στα χερια μου το βιβλίο που έχει για να δείς το AURIS και αφού είδα και παράγγειλα για το δικό μου κάτι (μια μικρή μικρή λεπτομέρια)

είδα οτι βγάζει για τους κατόχους AURIS πίσω φιλέτο προφυλακτήρα ίδια με αυτή του astra kai corsa ops που έχει εξάτμιση στη μέση...............
δέστε το θα σας αρέσει........................
και πάνω απο όλα γνήσιο τουοτα
Νεοκλής:jumpers

tsport192
07-01-11, 13:21
σήμερα πήγα στην τουοτα να κάνω service του αδερφού μου το avensis
πήρα στα χερια μου το βιβλίο που έχει για να δείς το AURIS και αφού είδα και παράγγειλα για το δικό μου κάτι (μια μικρή μικρή λεπτομέρια)

είδα οτι βγάζει για τους κατόχους AURIS πίσω φιλέτο προφυλακτήρα ίδια με αυτή του astra kai corsa ops που έχει εξάτμιση στη μέση...............
δέστε το θα σας αρέσει........................
και πάνω απο όλα γνήσιο τουοτα
Νεοκλής:jumpers

Ταιριάζει στον προφυλακτήρα της TS αυτό? Το είδα όμορφο είναι, δίνει πιο άγριο look...

neoklis
07-01-11, 16:01
Ταιριάζει στον προφυλακτήρα της TS αυτό? Το είδα όμορφο είναι, δίνει πιο άγριο look...
φυσικα και οχι

kostas auris
07-01-11, 19:24
σήμερα πήγα στην τουοτα να κάνω service του αδερφού μου το avensis
πήρα στα χερια μου το βιβλίο που έχει για να δείς το AURIS και αφού είδα και παράγγειλα για το δικό μου κάτι (μια μικρή μικρή λεπτομέρια)

είδα οτι βγάζει για τους κατόχους AURIS πίσω φιλέτο προφυλακτήρα ίδια με αυτή του astra kai corsa ops που έχει εξάτμιση στη μέση...............
δέστε το θα σας αρέσει........................
και πάνω απο όλα γνήσιο τουοτα
Νεοκλής:jumpers
Εμένα πάντως δεν μου αρέσει..Εγω στο δικό μου ετοιμάζομαι να βάλω θα είναι αυτο http://www.pentagontoyotaparts.co.uk/images/auris_rear_skirt.jpg

th@nos
07-01-11, 19:34
καμια φωτο για το αλλο?

kostas auris
07-01-11, 20:27
Αυτο που λένε τα παιδία ποιο κάτω είναι το εξης
http://www.torquemagazine.co.za/wp-content/uploads/2010/03/121925_Full_MedRes.jpg (http://www.torquemagazine.co.za/wp-content/uploads/2010/03/121925_Full_MedRes.jpg)

COROLLAKIAS MIXALHS
08-01-11, 04:46
Δεν με εντυπωσιαζει οπτικα αλλα ισως το αδικει και η φωτο! Προτιμαω ακομα τις διπλες......!!!!!!!!

tsport192
08-01-11, 10:34
Το Auris Sport X είναι τετρακίνητο ή απλά έτσι το ονόμασαν την sport έκδοση σε κάποια άλλη χώρα?

kostas auris
08-01-11, 11:31
Δεν το ξέρω αυτο..Πάντως μου φένετε λιγάκι υπερβολίκό για τετρακίνητο..Ισως και να είναι όμως..

kostas auris
08-01-11, 11:33
Δεν με εντυπωσιαζει οπτικα αλλα ισως το αδικει και η φωτο! Προτιμαω ακομα τις διπλες......!!!!!!!!
Μηχάλη βγένη και αυτό με διπλές..

neoklis
08-01-11, 16:00
Εμένα πάντως δεν μου αρέσει..Εγω στο δικό μου ετοιμάζομαι να βάλω θα είναι αυτο http://www.pentagontoyotaparts.co.uk/images/auris_rear_skirt.jpg
εγω έχω βάλει την διπλή ρε συ απο compressor

sotoskap
08-01-11, 16:04
Μηχάλη βγένη και αυτό με διπλές..

και είναι αυτό :

kostas auris
08-01-11, 17:18
εγω έχω βάλει την διπλή ρε συ απο compressor
Ωραιο είναι και με της διπλες..Σαν του Μηχάλη δηλαδη..