PDA

Επιστροφή στο Forum : Formula 1 Season 2009


Lynx
27-06-08, 10:31
Έστω και αν είναι προσωρινό, το Παγκόσμιο Συμβούλιο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού της FIA ανακοίνωσε την Τετάρτη το καλεντάρι της Φόρμουλα Ένα για τον επόμενο χρόνο. Το συγκεκριμένο περιλαμβάνει 19 αγώνες, με το τελευταίο Γκραν Πρι της χρονιάς να είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στο Αμπου Ντάμπι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, στις 15 Νοεμβρίου.



Το μέχρι στιγμής πρόγραμμα έχει ως έχει ως εξής:


1) 29 Μαρτίου Αυστραλία

2) 5 Απριλίου Μαλαισία

3) 19 Απριλίου Μπαχρέιν

4) 10 Μαΐου Ισπανία

5) 24 Μαΐου Μονακό

6) 7 Ιουνίου Καναδάς

7) 21 Ιουνίου Βρετανία

8) 28 Ιουνίου Γαλλία

9) 12 Ιουλίου Γερμανία

10) 26 Ιουλίου Ουγγαρία

11) 9 Αυγούστου Τουρκία

12) 23 Αυγούστου Ευρώπη (Βαλένθια)

13) 6 Σεπτεμβρίου Ιταλία

14) 13 Σεπτεμβρίου Βέλγιο

15) 27 Σεπτεμβρίου Σιγκαπούρη

16) 11 Οκτωβρίου Ιαπωνία

17) 18 Οκτωβρίου Κίνα

18) 1 Νοεμβρίου Βραζιλία

19) 15 Νοεμβρίου Άμπου Ντάμπι

Πηγή: http://www.sport-fm.gr/article/136213

Alex-poli
29-06-08, 14:44
Επίσης μετά απο χρόνια έχουμε και πάλι GP Βελγίου. Μπράβο Αλέξανδρε πολύ καλό

Alex-poli
16-03-09, 18:19
Για να μπούμε στο κλίμα σιγά σιγά....

Australian Grand Prix F1 sessions schedule

Friday 27th March 2009
12:30 - 14:00 Free practice 1 (01:30 - 03:00)
16:30 - 18:00 Free practice 2 (05:30 - 19:30)
Saturday 28th March 2009
14:00 - 15:00 Free practice 3 (03:00 - 04:00)
17:00 - 18:00 Qualifying (06:00 - 07:00)
Friday 29th March 2009
17:00 Australian Grand Prix - 58 laps (07:00)
Local time (British time - GMT or BST as approrpriate)

Fanis
16-03-09, 21:57
Ε και Α: Timo Glock (http://www.forumula1.net/el/2009/f1/f1-news/q-and-a-timo-glock-2/)


Με Chrish (http://www.forumula1.net/el/author/chrish/) την Πέμπτη, 15 Ιανουαρίου 2009
Filed under: F1 News (http://www.forumula1.net/el/category/f1-news/)

http://www.forumula1.net/wp-content/uploads/2009/01/picturephp.jpg "Στόχος μου να κερδίσω», ισχυρίζεται Glock.
Ποια είναι η προσωπική σας στόχους για το 2009;
"Φέτος θέλω να βασιστεί στην ισχυρή πρώτη μου σεζόν με την Toyota. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσουν να πόντους τακτικά - σε κάθε αγώνα, αν είναι δυνατόν - και για το φινίρισμα βήμα πιο συχνά. Θα ήταν καταπληκτικό να κερδίσει τον πρώτο αγώνα για την Toyota στη Formula 1.

Ήταν μεγάλη για να πάρετε μια δεύτερη θέση στην πρώτη μου πλήρη σεζόν της Φόρμουλα 1, αλλά τώρα θέλω να γίνει ένα βήμα πιο τακτική τελειωτής? Θα μπορούσα να συνηθίσω στην εξέδρα σαμπάνια! Σε ό, τι αφορά την προσωπική μου ανάπτυξη, ήμουν πραγματικά ικανοποιημένος με τον τρόπο με τον οποίο τα πράγματα βελτιώθηκαν τελευταία ολόκληρη σεζόν? Έχω μια φανταστική σχέση συνεργασίας με τους μηχανικούς μου, το αυτοκίνητό μου, το πλήρωμα και όλη την ομάδα και ελπίζω ότι θα συνεχιστεί. Ως οδηγός έμαθα πολλά για την ομάδα και το αυτοκίνητο και ότι θα με βοηθήσει σημαντικά τη στιγμή που η ανάπτυξη της TF109. "
Είστε σίγουροι Panasonic Toyota Racing έχει τις δυνατότητες για να επιτύχουμε τις φιλοδοξίες σας;
"Η Toyota έχει σκοπό να κερδίσουμε και στόχος μου είναι να κερδίσουμε. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι έχουμε τις δυνατότητες για την επίτευξη αυτού του στόχου. Το 2009 θα αγωνιστούμε για να κερδίσει η Toyota την πρώτη Grand Prix και είμαι βέβαιος ότι θα έχουμε την ευκαιρία να το κάνουμε. Από τότε που έφθασε στην Toyota έχω εντυπωσιαστεί με τις γνώσεις, τους πόρους και την αφοσίωση σε αυτή την ομάδα. Όλοι οι άνθρωποι είναι τόσο επαγγελματικό και επικεντρώθηκε στις επόμενες, που μου δίνει μεγάλη εμπιστοσύνη για το μέλλον. "
Πώς μπορείτε να αναπτυχθεί ως ένας οδηγός από το συνδέει η Toyota;
"Έμαθα πολλά τελευταία χρόνια, ειδικά όταν ήρθε η στιγμή για την ανάπτυξη ενός αυτοκινήτου και την προσαρμογή ενός αυτοκινήτου Φόρμουλα 1 για να μου στυλ οδήγησης, και το αντίστροφο. Πάντα μου είχε εμπιστοσύνη στην ικανότητα και ταχύτητα κατά τη δική μου, αλλά ήξερα όταν μπήκα Toyota ότι δεν αρκεί να είναι «μόνο» ένα πολύ γρήγορο οδηγό για να επιτύχουμε τη Formula 1? Σας πρέπει επίσης να είναι πολύ ισχυρή τεχνική για να μπορείτε να εκτιμήσετε οι μικροσκοπικές αλλαγές που κάνουμε για να το set-up. Νομίζω ότι είναι σαφές σε όλους ότι είμαι ένας γρήγορος οδηγός? I βαθμολογήθηκαν 25 πόντους και τελικά στο 10 του πρωταθλήματος του περασμένου έτους, αρκετά μπροστά από τους οδηγούς που έχουν κερδίσει Grands Prix. Ίσως δεν ήταν σαφές από το εξωτερικό, αλλά θα έχουν επίσης αναπτύξει πολλά από τεχνική άποψη και πιστεύω ότι είμαι πολύ πιο ικανή να βρουν το ιδανικό set-up και να επιτευχθεί η καλύτερη από το αυτοκίνητο. Η εμπειρία που είχα πέρυσι θα είναι πολύ χρήσιμη όταν εργάζονται για το καλύτερο δυνατό από την TF109, με το σύνολο του κράτους αλλαγές που έχουν γίνει. "
Ποια είναι η γνώμη σας των νέων κανονισμών;
"Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε αν θα κάνει πιο εύκολο προσπέρασμα. Στα χαρτιά φαίνεται ότι θα πρέπει να είναι λίγο πιο εύκολο να ξεπεράσει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα ήθελε για το κομμάτι, μέχρι να είναι σε έναν αγώνα δρόμου κατάσταση. Νομίζω ότι έχουν προχωρήσει προς τη σωστή κατεύθυνση, μειώνοντας downforce και φέρνει πίσω κοιλίδα ναι είμαι ενθουσιασμένος για να δείτε ποια είναι τα αυτοκίνητα που αισθάνονται. Χαίρομαι που η Formula 1 επιστρέφει στην κηλίδα ελαστικά επειδή είναι πιο διασκεδαστικό για τον οδηγό. Έχω πολλές εμπειρίες από κοιλίδα Champ Cars και GP2, οπότε ελπίζω ότι θα μπορέσουν να προσαρμοστούν πολύ γρήγορα. "
Μήπως η αλλαγή του κανονισμού του μια μεγάλη ευκαιρία για την Toyota;
"Πιστεύω ότι η μεγάλη αλλαγή κανόνας είναι μια τεράστια ευκαιρία για κάθε ομάδα, επειδή είμαστε όλοι ουσιαστικά ξεκινάμε από το μηδέν. Ξέρω τις τεράστιες δυνατότητες της ομάδας μας γι 'αυτό είμαι βέβαιος ότι θα είναι ισχυρή, με αυτούς τους νέους κανόνες. Όταν υπάρχει αυτή η μεγάλη αλλαγή, το πλεονέκτημα του προηγούμενου έτους κορυφαίες ομάδες μειώνεται αρκετά. Είχαμε ένα ανταγωνιστικό αυτοκίνητο το 2008 μέχρι το πρώτο μας στοίχημα είναι να διασφαλισθεί ότι δεν θα χάνουν έδαφος προς τις ομάδες πίσω μας, αλλά η εστίαση είναι μπροστά και δεν θέλουμε μόνο να κλείσει το χάσμα, αλλά και η μεταφορά του σε τρεις ή τέσσερις σε η Constructors' Championship. Είμαι βέβαιος έχουμε τα πάντα σε θέση να το κάνω αυτό. "
Θα είσαι απασχολημένος στο πιλοτήριο του επόμενου έτους με την εμπρός πτέρυγα κινητά .... "Δεν πιστεύω ότι υπάρχει χώρος στο τιμόνι για άλλα κουμπιά! Έχουμε ήδη αρκετές διορθώσεις που μπορούμε να κάνουμε σχετικά με το τιμόνι, τα πράγματα αλλάζουν σαν τροχοπέδη ισορροπία και την χαρτογράφηση του κινητήρα, ώστε με μια άλλη επιλογή θα είναι ακόμη busier. Αλλά είμαι βέβαιος ότι θα αντιμετωπίσει όλα τα ωραία. Έχοντας μπροστά πτέρυγα επιλογές ενώ είμαστε οδήγησης είναι μια ενδιαφέρουσα ιδέα και ανυπομονώ να δω τι επιπτώσεις θα έχει. Είμαι βέβαιος ότι θα πάρει λίγο να χρησιμοποιείται για την, και θα πρέπει να αναλύσει τον τρόπο με τον οποίο να γίνει η καλύτερη δυνατή χρήση του. Μας δίνει πολλές διαφορετικές επιλογές όταν πρόκειται για τη δημιουργία και στη θεωρία ότι οι οδηγοί θα πρέπει να βοηθήσει στον αγώνα, αλλά όταν πρόκειται για την προσπέραση. "
Αισθάνεστε εντελώς μέρος της ομάδας τώρα;
"Έχω απολύτως αισθητή στο σπίτι με την ομάδα σε μεγάλο βαθμό, δεδομένου ότι η πρώτη μου μέρα. Έχω μια μεγάλη σχέση με τη φυλή μου μηχανικός, Francesco Nenci, και όλοι οι άλλοι που εργάζεται για το αυτοκίνητό μου, για να μην αναφέρω την υπόλοιπη ομάδα. Είναι πολύ εύκολο να γίνει πλήρως ενσωματωθεί στην ομάδα και είναι διασκεδαστικό να συνεργαστούμε μαζί τους. Υπάρχουν μερικά μεγάλα παιδιά εδώ που πιέζουν πραγματικά σκληρά για να γνωρίζουν επιτυχία και είμαι αγωνίζονται στο μέγιστο για να δώσουν σε αυτούς. Είμαστε πραγματικά μια στενή ομάδα και αυτό είναι πολύ αποδοτική. "
Πώς είναι θετική για Jarno να είναι η ομάδα σας-mate και πάλι το 2009;
"Έχω μια μεγάλη σχέση με Jarno έτσι είμαι πολύ ευχαριστημένος που θα είναι η ομάδα-βοηθοί και φέτος. He'sa μεγάλη άνθρωπος και πολύ ταλαντούχος οδηγός, προκειμένου να διασκεδάσετε μαζί μας, αλλά επίσης πιστεύω ότι θα συμπληρώνει ο ένας τον άλλο καλά. Είναι πραγματικά ενδιαφέρον να συνεργαστεί με κάποιον με την εμπειρία του σε όλες της Φόρμουλα 1 και έχω μάθει πολλά από αυτόν? Πώς αναπτύσσεται ένα αυτοκίνητο, φαίνεται πως για το καλύτερο set-up. Πέρυσι συνεργάστηκε με επιτυχία για την ανάπτυξη της TF108 σε όλη την σεζόν και πήραμε ορισμένα εντυπωσιακά αποτελέσματα? Είμαι βέβαιος ότι μπορούμε να κάνουμε το ίδιο αυτό έτος. "

Fanis
16-03-09, 22:00
Οι κινητήρες του 2009: Toyota RVX-09

RVX-09http://www.f1net.gr/images/2009/toyota/18_general/toyota_v8_engine_rvx-09_225x150.jpg Κύλινδροι - Γεωμετρία:V8 90°Χωρητικότητα:2398ccΒαλβίδες:32Κίνηση Βαλβίδων:ΠνευματικήΕκκεντροφόροι:4Ισχύς:700psΜέγισ τες ΣΑΛ:18000Ανάφλεξη:Magneti MarelliΨεκασμός:Magneti MarelliΒάρος:95Kg
Στοιχεία ΚατασκευαστήΌνομα:Toyota http://http://www.global.toyota.com

Fanis
16-03-09, 22:01
Τα μονοθέσια του 2009: Toyota F1 TF109

Toyota F1 (http://www.f1net.gr/profiles/teams.php?teamid=10) TF109http://www.f1net.gr/images/2009/str/18_general/tf109_studio_shot_3-4_225x150.jpg ΠλαίσιοΜονοκόκ από ανθρακονήματαΑμάξωμαΑνθρακονήματαΕμπρός ΑνάρτησηΠίσω ΑνάρτησηΑμάξωμαΑνθρακονήματαΑποσβεστήρες (Αμορτισέρ)PenskeΣύστημα ΔιεύθυνσηςToyota - ΥποβοηθούμενοΚιβώτιο ΤαχυτήτωνToyota, Ημιαυτόματο, 7 σχέσεις + όπισθενΔιαφορικό-Φρένα ΕμπορόςToyota/Brembo/Hitco Δίσκοι από ανθρακονήματα Brembo/HitcoΦρένα ΠίσωToyota/Brembo/Hitco Δίσκοι από ανθρακονήματα Brembo/HitcoΨυγεία-ΖάντεςBBS 13ΕλαστικάBridgestoneΡεζερβουάρATLΜήκος4636Πλάτος1 800Βάρος605

wastegate
16-03-09, 22:05
Πολυ magneti marelli ειδα και δεν μου αρεσε..

Fanis
16-03-09, 22:14
ψαχνω στο internet και δεν μπορω να βρω πουθενα για το νεο συστημα που θα εχουν ολα τα μονοθεσια και ο καθε οδηγος θα εχει στην διαθεση του ενα κουμπι που οταν το πατησει θα του παρεχει αρκετα αλογα για λιγα δευτερολεπτα ικανα για μια αξια προσπεραση που απο οτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν υβριδικος κινητηρας που ειναι τοποθετημενος πανω στο σασμαν και φορτιζει με καποιον τροπο ετσι ωστε αν το πατησεις να θελεις αρκετη ωρα μεχρι να ξαναφορτισει .

οποιος βρει λεπτομερειες να το βαλει εδω.

ακομα κατι ειναι τα slik ελαστκα που θα ξεχωρισουν οι αντρες με τα παιδια μιας και θα κατεβουν οι χρονοι .

Fanis
16-03-09, 22:15
Πολυ magneti marelli ειδα και δεν μου αρεσε..

καταντια λεγεται για αυτο δεν βλεπουμε μια ασπρη μερα. :fight :ouch :yell :blowup

ranger
16-03-09, 22:57
ψαχνω στο internet και δεν μπορω να βρω πουθενα για το νεο συστημα που θα εχουν ολα τα μονοθεσια και ο καθε οδηγος θα εχει στην διαθεση του ενα κουμπι που οταν το πατησει θα του παρεχει αρκετα αλογα για λιγα δευτερολεπτα ικανα για μια αξια προσπεραση που απο οτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν υβριδικος κινητηρας που ειναι τοποθετημενος πανω στο σασμαν και φορτιζει με καποιον τροπο ετσι ωστε αν το πατησεις να θελεις αρκετη ωρα μεχρι να ξαναφορτισει .

οποιος βρει λεπτομερειες να το βαλει εδω.
αναφέρεσαι στο KERS φάνη..... εκανε ενα ποστ σχετικα ο Ayrton πριν καναδύο μέρες... θα κοιτάξω μήπως βρω και εγώ μερικές εξτρα πληροφορίες!

Ayrton
17-03-09, 08:06
ψαχνω στο internet και δεν μπορω να βρω πουθενα για το νεο συστημα που θα εχουν ολα τα μονοθεσια και ο καθε οδηγος θα εχει στην διαθεση του ενα κουμπι που οταν το πατησει θα του παρεχει αρκετα αλογα για λιγα δευτερολεπτα ικανα για μια αξια προσπεραση που απο οτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν υβριδικος κινητηρας που ειναι τοποθετημενος πανω στο σασμαν και φορτιζει με καποιον τροπο ετσι ωστε αν το πατησεις να θελεις αρκετη ωρα μεχρι να ξαναφορτισει .

οποιος βρει λεπτομερειες να το βαλει εδω.


Δεν διαβάζετε και θα σας μαλώσω!!! Υπήρχε περίπτωση να μας έχω αφήσει έτσι????

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=16949

christos_m
28-03-09, 15:15
«Η Χρονιά των Αλλαγών»

Η αθλητική εφημερίδα «Goal News» κυκλοφόρησε χθες Παρασκευή 27/3/2009 ένα ένθετο περιοδικό το οποίο δίνει μια πλήρη εικόνα για τις αλλαγές στους κανονισμούς, τις πίστες, τους οδηγούς και το σύστημα KERS μέσα από 32 έγχρωμες σελίδες.

Είναι ένα pdf σε υψηλή ανάλυση το οποίο μπορείτε κάλλιστα να επτυπώσετε...

http://rapidshare.com/files/214536098/F1_2009.pdf

DJKEY
28-03-09, 16:04
τι κανουνε οι Brawn ρε? Θα τρελλαθουμε φετος?

επισης τι συνεβη με τους δικους μας?
"Αμφότερα τιμωρήθηκαν με αποκλεισμό από τα αποτελέσματα των κατατακτήριων, κάτι που σημαίνει ότι οι Τίμο Γκλοκ και Γιάρνο Τρούλι υποβιβάστηκαν στις δύο τελευταίες θέσεις του grid, χάνοντας την έκτη και όδγοη θέση που είχαν πάρει αντίστοιχα μέσα στην πίστα."

Alex-poli
28-03-09, 16:13
South Melbourne, Australia


Australian Grand Prix - Qualifying Round-Up



J. Button Brawn GP Formula One Team
R. Barrichello Brawn GP Formula One Team
S. Vettel Red Bull Racing
R. Kubica BMW Sauber F1 Team
N. Rosberg AT&T Williams
T. Glock Panasonic Toyota Racing
F. Massa Scuderia Ferrari Marlboro
J. Trulli Panasonic Toyota Racing
K. Raikkonen Scuderia Ferrari Marlboro
M. Webber Red Bull Racing
N. Heidfeld BMW Sauber F1 Team
F. Alonso ING Renault F1 Team
K. Nakajima AT&T Williams
H. Kovalainen Vodafone McLaren Mercedes
L. Hamilton Vodafone McLaren Mercedes
S. Buemi Scuderia Toro Rosso
N. Piquet Jr. ING Renault F1 Team
G. Fisichella Force India F1 Team
A. Sutil Force India F1 Team
S. Bourdais Scuderia Toro Rosso

DJKEY
28-03-09, 16:38
South Melbourne, Australia


Australian Grand Prix - Qualifying Round-Up



J. Button Brawn GP Formula One Team
R. Barrichello Brawn GP Formula One Team
S. Vettel Red Bull Racing
R. Kubica BMW Sauber F1 Team
N. Rosberg AT&T Williams
T. Glock Panasonic Toyota Racing
F. Massa Scuderia Ferrari Marlboro
J. Trulli Panasonic Toyota Racing
K. Raikkonen Scuderia Ferrari Marlboro
M. Webber Red Bull Racing
N. Heidfeld BMW Sauber F1 Team
F. Alonso ING Renault F1 Team
K. Nakajima AT&T Williams
H. Kovalainen Vodafone McLaren Mercedes
L. Hamilton Vodafone McLaren Mercedes
S. Buemi Scuderia Toro Rosso
N. Piquet Jr. ING Renault F1 Team
G. Fisichella Force India F1 Team
A. Sutil Force India F1 Team
S. Bourdais Scuderia Toro Rosso

μακαρι να ξεκινουσαμε απο την 6η και την 8η. Τελευταιοι ξεκιναμε...!

Toyotas sent to back of grid for wing infringement

The Toyotas of Timo Glock will start Sunday’s Australian Grand Prix from the back of the grid after stewards found their cars to be in contravention of the rules. They had qualified sixth and eighth respectively.

A post-qualifying inspection by the FIA found the TF109s’ to have ‘extreme flexibility’ in their rear wings, thus breaking Formula One racing’s technical regulations. Glock’s and Trulli’s qualifying times were cancelled as a result.

"The Stewards have received a report from the Technical Delegate that the upper rear wing elements of cars No. 9 and 10 are showing extreme flexibility in contravention of Article 3.15 of the 2009 Formula One Technical Regulations,” said the FIA.

"The Stewards have heard the explanation from a representative of Panasonic Toyota Racing and have examined the cars in question.

"The Stewards concur with the opinion of the Technical Delegate and find the cars contravene the requirements of Article 3.15 of the 2009 Formula One Technical Regulations.

"It is the Stewards decision that cars number 9 and 10 be excluded from the Qualifying Session Official Classification."

According to Article 3.15, wings must be 'rigidly secured' to the sprung part of the car and not have 'any degree of freedom'.

Toyota said they accepted and respected the stewards' decision. The team plan to to modify the components overnight and are confident the modifications will not result in any performance drop for Sunday's race.

"The design has passed our own internal test procedures which are designed to reproduce twice the proscribed official load tests," said a Toyota statement. "In light of this decision it is clear we must review these procedures to ensure there is no repeat of this situation and we will also review our production processes to ensure there
is no variation between parts."

Alex-poli
28-03-09, 16:45
Δεν θα τα πάμε καλά...:fierydevil
Δεν μασάμε όμως τους έχουμε όλους...

JaPanos
28-03-09, 16:48
Ρε παιδιά οι Brawn GP ποια εταιρεία είναι και με τι κινητήρα? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου φέτος και δεν ξέρω (ο άσχετος);-)....

DJKEY
28-03-09, 16:57
ειναι του Ross Brawn, πρωην τεχνικος διευθυντης της Ferrari, και χρησιμοποιει κινητηρες Mercedes. Κοινως ειναι η συνεχεια της χρεωκοπημενης Honda, υπο την καθολικη ηγηεσια πλεον του κεφαλαιου και "εργαλειου" Ross Brawn.

JaPanos
28-03-09, 17:23
Σώωωπα..Ακου να δεις..Ευχαριστώ για την ενημέρωση..

Ayrton
28-03-09, 19:06
Οπως είπε και ο Πουρναράκης....... (καλά, που και που λέει και κανα καλό!), θα ήθελα να δώ τις αντιδράσεις των ανθρώπων της HONDA!!!

Βέβαια όλα αυτά θα φανούνε σε συνθήκες αγώνα. Εκεί μετράνε όλα. Εάν τα καταφέρουνε και εκεί, σαφώς μιλάμε για την απόλυτη έκπληξη!!! Γιατί εάν λ.χ. ήτανε πανάλαφρα τι να το κάνω που είνια μπροστά?

H McLaren δικαίωσε απόλυτα της φήμες που την θέλουνε αρκετά αργή.

Η Φερραρι δείχνει λίγο έξω απο τα νερά, όχι όμως στο χάλι των ασημί!

Τέλος, όσοι γνωρίζουνε κάποια πολύ βασικά γύρω απο την Φ1, ξέρουνε ότι τέτοιες διαφορές δεν συγκροτούνται απο μια σχεδιαστική διαφορά (για τον διαχύτη μιλάμε). Ο Διαχύτης μπορεί να δώσει μέχρι και 0,3sec τον γύρο. Απο το 0,3 μέχρι τα άνω του 1 sec που είδαμε με άνεση μάλιστα, υπάρχει πολύ ψωμί!

Fanis
28-03-09, 22:41
ενημερωτικα αυριο το πρωι στις 8.30 ξεκιναει ο αγωνας και το μεσημερι 2.15 επαναληψη.

tsaftsouf20V
29-03-09, 10:47
ΚΑΛΗΜΕΡΑ στην νεα σεζον με μια 3η θεση για τον πολυπειρο TRULLI κ μια 5η για τον GLOCK!!! Το καλυτερο στο ξεκηνημα της σεζον που φενοταν οτι εχουμε επιτελους ενα ανταγωνιστηκο μονοθεσιο ηρθε να το επιβαιβεωση. Κ αν λαβουμε υποψην οτι ξεκηνησαμε απο το pit lane τοτε τι αλλο να πουμε. Ανεβηκαν 17 κ 15 θεσεις αντιστοιχα τα παιδια κ μπραβο τους. Αντε να εχουμε μια σταθερη πορεια στη σεζον με αντιστοιχες παρουσιες στο βαθρο κ την πενταδα!!!! ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ ΠΑΙΔΙΑ!!! Η ΚΑΛΗ ΣΕΖΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΕΝΕΤΑΙ!!!!

KOMIS
29-03-09, 12:22
καλο το πρωτο ξεκινημα.δεν εχω δει τον αγωνα ακομα αλλα θελω δω ποσ μπηκε σφινα αναμεσα σε truli glock o "ταλαντουχος".....αντε και 1-2 τωρα..

Nikr
29-03-09, 16:35
...μετά από χρόνια...

Επιτέλους λίγο θέαμα !!!

_nicolas_
29-03-09, 16:42
Από το site της Formula 1

DRIVER STANDINGS (http://www.formula1.com/results/driver/2009/)

01 Jenson Button 10
02 Rubens Barrichello 8
03 Lewis Hamilton 6
04 Timo Glock 5
05 Fernando Alonso 4
06 Nico Rosberg 3
07 Sebastien Buemi 2
08 Sebastien Bourdais 1
09 Adrian Sutil 0
10 Nick Heidfeld 0
11 Giancarlo Fisichella 0
12 Jarno Trulli 0
13 Mark Webber 0
14 Sebastian Vettel 0
15 Robert Kubica 0

Ο Trulli πήρε ποινή 25 sec για το προσπέρασμα που έκανε στον Hamilton....

Alex-poli
29-03-09, 18:15
Εκτός το ότι έχασα μια ώρα ύπνο απο την αλλαγή της ώρας, ξύπνησα για να δώ τον αγώνα και είχε διακοπή ρεύματος μέχρι της 14:00 σε όλη την πόλη. Τη γκαντεμιά είναι αυτή ρε λούστη μου...:odd
Άν κρίνω απο το αποτέλεσμα η ομαδάρα έδωσε ρέστα και υπόσχεται πολλά..

Οι φώτο είναι απο event που έγινε. Απολαύστε...

Japanese
29-03-09, 19:08
Παρόλο τη ποινή απο τις κατατακτήριες για τις αεροτομές πήγαμε τέλεια!!!
Πάμε γερά!!!!

harbov
29-03-09, 19:12
κριμα ηταν η ποινη στον trulli που τον εριξε δωδεκατο. Αλλο ενα απο τα παιχνιδια του Hamilton ο οποιος εκοψε υπερβολικα και βγηκε στην ακρη για πολυ ωρα κατα τη διαρκεια του αυτοκινητου ασφαλειας και αναγκαστηκε να τον προαπερασει ο trulli νομιζοντας πως εχει καποιο προβλημα.

Οσο για την επιδοση της Brawn GP ειναι λογικο να ειναι πιο μπροστα απο τους υπολοιπους εφ οσον αυτο το σασι το δουλευει απο περυσι θυσιαζοντας την προηγουμενη χρονια για ειναι προετοιμασμενοι για φετος. Τα καταφερε ο Brawn πηγε στην Honda θυσιασε ενα χρονο και με αφορμη τις αλλαγες καταφερε να φτιαξει ενα πολυ καλο αυτοκινητο. Παρ' ολα αυτα πιστευω οτι δεν ειδαμε τις πραγματικες δυνατοτητες της Brawn λογω των οδηγων της που για μενα ειναι κατω του μετριου.

Ας μην λεμε οτι θελουμε για την Honda λετε να μην ηξερε οτι εχει ενα ανταγωνιστικο μονοθεσιο φετος ηταν αποφαση της εταιριας να αφησει την F1 ανεξαρτητα απο την επιδοση των μονοθεσιων, δεν γινεται να μην γνωριζε εαν το μονοθεσιο της φετος ηταν γρηγορο η οχι.

Ayrton
30-03-09, 09:28
Εαν όπως λές, η HONDA γνώριζε της δυνατότητες του νέου μονοθεσίου, και αποφάσισε να "την κάνει" προφανώς έπραξε λάθος. Γιατί τα λεφτά που έρχονται μαζί με μια ενδεχόμενη 1-2 θέση στους κατασκευαστές (γιατί εκεί σκοπεύει ο φίλτατος Ros) δεν είναι αμελητέα! Συν όσα πάρεις απο τους σπόνσορες, μας κάνει ενα αρκετά μεγάλο νούμερο. Δεν μπορώ λοιπόν να πιστέψω ότι αποφάσισε η HONDA ότι δεν της κάνει αυτό το πόσο και την έκανε με ελαφριά!

Ποιο πιθανό μου ακούγεται να μην πίστεψε ΠΟΤΕ ότι μπορεί κάτι να αλλάξει. Ακόμα και να τους διαβεββαίωνε ο ROS δεν νομίζω ότι τον πήρανε στα σοβαρά ποτέ! Και εδω που τα λέμε, ποιος θα πίστευε ότι θα μπορούσε μια ομάδα που ήτανε τελευταία, να χτυπήσει στα ίσα της μεγάλες ομάδες μέσα σε 1 χρόνο!

Ομως γιατί κάνει τόσο εντύπωση??? Πέρυσι έκανε θαύματα χωρίς να έχει καν σοβαρό αυτοκίνητο!!! Οι οδηγοί μόνο τυχαίοι δεν είναι..... (Εντάξει δεν ήρθε ο "ανιψιός", αλλά και ο Rubens μια χαρά δείχνει!). Είναι μαζί τόσο καιρό.... οπότε όλα δουλεύουνε ΠΟΛΥ καλύτερα!.

Και αλήθεια, εάν είναι κάτω του μετρίου οδηγοί όπως ο Μπάτον, και ο Μπαρικέλο με την μεγαλύτερη εμπερία όλων, τότε ποιοί θεωρούνται άνω του μετρίου? Δλδ, εάν είχε άλλους οδηγούς.... τι θα έκανε? 5 sec για πλάκα στον καθένα στο γύρω?

Οσο για τον "μεγαλύτερο αστέρα της Φ1" τι να πεί κανείς..... πάλι το έκανε το θαύμα του! Αλλά πάλι.... δεν μου κάνει πλέον καμία εντύπωση! ΜΑ ΚΑΜΙΑ! Το μόνο που παρακαλάω είναι ο Μπάτον να πάρει τα πάνω του, και να γίνει Νούμερο 1 της Αγγλίας, μήπως και δεν ασχολούνται τόσο μαζί του. Αν και δεν θα αφήσουνε με τίποτα να "σβήσει το άστρο του Λούις"!!!

Τέλος, είναι απορίας άξιον πώς, χωρίς να επιτρέπονται οι οποιεσδήποτε μορφές εξέλιξεις, θα καταφέρουνε να κλείσουνε τις όποιες ψαλίδες οι ομάδες μεταξύ τους! Ο Ros το έπαιξε πολύ έξυπνα!!! Στην τελευταία χρονιά που επιτρέπονταν οι εξελίξεις των μονοθεσίων, αυτός έφτιαχνε ανενόχλητος το νέο μονοθέσιο. Τώρα κανείς πλέον δεν μπορέι να κάνει κάτι για να τον πιάσει. Θα αρκεστούνε σε ημίμετρα, μήπως και καταφέρουνε κάτι!

Προμηνύεται ωραία χρονιά! (και μακάρι επιτέλους να τους πάρει κάποιος τα σώβρακα!!! Για όλους εμάς που ΠΟΤΕ δεν υποστηρίξαμε μεγάλη ομάδα, στο πρόσωπο του ROS βρίσκουμε την δικαίωσή μας!)

Υ.Γ. Masa, Rubinhio for the WIN!!!

Υ.Γ.2. Τον Masa τον υποστηρίζω απο την Jordan ακόμα!!! Για τον Rubinhio τα σχόλια είναι περιττά..... εδώ και 20 χρόνια πλέον μαζί του!!!! Σε όποια ομάδα και αν ήτανε!

Υ.Γ.3. Η Φόρμουλα 1 για εμένα ποτέ δεν θα έπρεπε να είναι πέρι υποστήριξης ομάδας. Πάντα κάποιος θα έπρεπε να υποστηρίζει οδηγό! Αυτό υποστηρίζεις... την ικανότητα του οδηγού.... και όχι την ικανότητα του μονοθεσίου! Κάπως έτσι αποκτάνε ΜΕΓΑΛΗ αξία Pole Position στο Βέλγιο με την Jordan!!! Και πριν βιαστεί κανείς να κάνει παραλληλισμό με το ποδόσφαιρο.... εδώ δεν μιλάμε για ομαδικό άθλημα. Αλλωστε πρωτεύον σημασία, έχει το πρωτάθλημα οδηγών (!!!). Πως γίνεται και στην Ελλάδα οι περισσότεροι υποστηρίζουνε ομάδα δεν το καταλαβαίνω. Και πάλι πριν βιαστείτε, ΝΑΙ είναι ελληνικό φαινόμενο. Παντού υποστηρίζουνε τον οδηγό τους, και όχι ομάδα!!!

harbov
30-03-09, 15:22
Ισως να μην το πιστεψε η Honda τον Ros λαθος της σιγουρα γιατι τα κερδη θα ηταν πολλα και η διαφημιση ακομα μεγαλυτερη για την αυτοκινητοβιομηχανια αλλα και παλι δεν μπορουμε να ξερουμε για ποιο λογο εφυγαν.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου στο να υποστηριζεις οδηγο δεν πρεπει να υποστηριζουμε ομαδες γιατι αυτοι ειναι λαμογια και παιζουν διαφορα παιχνιδια για να φτιαξουν οποιον θελουν. Και εγω προσωπικα οδηγο υποστηριζω Raikkonen απο οταν ηταν rookie στην sauber μου αρεσε εδειχνε οτι το εχει βεβαια μου αρεσει πολυ και ο Vettel. Οσο για τον Massa μου ειναι πολυ συμπαθης δεν ειναι τυχαιο οτι δουλευει πολυ σκληρα για να φτασει εκει που ειναι ασε που παθιαζεται με αυτο που κανει ειναι θερμοκεφαλος και αυτο φερνει θεαμα.

Για τον Rubens και τον Buton απλα πστευω οτι ο πρωτος μενει στην F1 γιατι δεν ξερει τι να κανει αν δεν τρεχει και ποτε δεν εδειξε κατι πολυ καλο και αν εξαιρεσεις καποιους αγωνες στους οποιους εδειξε οτι εχει @@@@ υπαρχουν υπερδιπλασιοι που δειχνουν το αντιθετο γνωμη μου οτι επρεπε να αφησει τον "ανηψιό" να δειξει αν τελικα η στοφα του πρωταθλητη ειναι κληρονομικη (ευχομαι να ειναι). Ο Buton παλι νομιζω οτι τυχερος ειναι εκει που ειναι εκανε μια καλη χρονια την πρωτη του στην F1 και μετα πηγε και αραξε στην Honda που τον υπερπληρωνε χωρις να τις φερνει αποτελεσματα αλλα δεν μπορω να πω στις δημοσιες σχεσεις ειναι καλος.

Οσο για τα μονοθεσια δεν νομιζω πως θα κλεισει πολυ η ψαλιδα χωρις δοκιμες εξελιξεις πως να ανεβεις επιπεδο? Καλες οι αεροδυναμικες συραγγες αλλα χωρις να τρεξεις το αυτοκινητο δεν παιρνεις τα ιδια συμπερασματα. Μακαρι να τα καταφερουν και να ανεβουν ολες οι ομαδες και να δουμε ενα πολυ καλο πρωταθλημα. Θελω να πιστευω οτι θα ανεβουν και οι υπολοιπες ομαδες. Αλλωστε το GP της Αυστραλιας δεν ειναι το ποιο αντιπροσωπευτικο ας περιμενουμε να δουμε τι θα γινει και στη Μαλαισια.

Ayrton
30-03-09, 15:47
Είναι γεγογνός ότι ο Μπάτον, έχει πολύ καλές Δημόσιες σχέσεις. Το αποδυκνείει περίτρανα άλλωστε με το να παραμένει στην Φ1! Ομως για τον Rubens θα διαφωνίσω μαζί σου, γιατί απλά η Κυριακή το διέψευσε. Εκανε κάποιους να φαίνονται πολύ γερασμένοι μπροστά του. Δλδ, είναι να απορείς, πώς μπορεί και οδηγάει έτσι στα 37 του? Ναι, όντως, τρέχει γιατί δεν έχει τι να κάνει, όμως εάν οι ίδιοι οι οδηγοί δεν αποδείξουνε ότι δεν κάνει πλέον, δεν υπάρχει λόγος να σταματήσει (Πιο μεγάλη κια εμφανή διαφορά δεν μπορείς να δείς παρά συγκρίνοντάς τον με τον περσυνό Coulthard, ο οποίος απλά δεν υπήρχε!).

Για εμένα κακός, δεν αφήσανε τον "ανιψιό" να έρθει! Εστω και σαν δοκιμαστής. Για να αρχίσει να μαζεύει εμπειρίες!

Τέλος, η Αυστραλία είναι απο τα λίγα GP όπου μπορείς να τρέξεις χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Οταν θα αρχίσουνε τα Ευρωπαικά GP θα φανεί ποια μονοθέσια ξεχωρίζουνε. Οταν θα αρχίσουνε και οι πιο τεχνικές πίστες, θα φανούνε οι διαφορές. Εντύπωση προκάλεσε πως οι McLaren με ίδιο κινητήρα με την Brawn όχι απλά δεν κατάφερε να είναι μπροστά, αλλά ούτε να ακολουθήσει δεν μπορούσε! Αρα είναι πασιφανές ότι το θέμα είναι αεροδυναμικό (Και όπως προείπα, δεν είναι μόνο ο διαχύτης!!!).

Εχω την εντύπωση ότι ούτε οι δοκιμές στην αεροδυναμιή σήραγγα επιτρέπονται.Μόνο τροποποιήσεις τον υπαρχόντων εξαρτημάτων επιτρέπεται (Ομολογώ ότι όντως αυτό δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα!).

Υ.Γ. Εχω μια αδυναμία στους Βραζιλιάνους. Τι να κάνω!!!!

harbov
30-03-09, 18:36
Βασικα ο Coulthard δεν ετρεξε και ποτε του καλυτερα νομιζω οτι του αρμοζει το οδηγησε μονοθεσια. Ακομα και με την McLaren οταν αυτη ηταν απλα αχτυπητη δεν εκανε κατι σημαντικο π.χ. στο Monaco το 98 ειχε μεινει τον μισο αγωνα πισω απο την Arrows τοτε ειχαν πει οτι καλυτερα να το ειχε ριξει στην πισινα το μονοθεσιο παρα να συνεχιζει ετσι (τελικα εμεινε απο κινητηρα).

Οσο για τον Bruno καλυτερα που εμεινε εκει αφου δεν ηρθε στην F1 σαν οδηγος ειναι πιο πολλες οι εμπειριες που αποκτας εχοντας αγωνιστικα χλμ παρα σαν δοκιμαστης ειδικα φετος που δεν θα κανουν δοκιμες εξελιξεις.

Οι McLaren και η Ferrari ειναι λογικο να ηταν πισω σε αυτο το σημειο του πρωταθληματος εφοσον μεχρι και την Βραζιλια εξελισαν ακομα μερη του περσινου μονοθεσιου. Τωρα γιατι ειχαν τοσο μεγαλο προβλημα οι McLaren σε σχεση με τους αλλους? αναρωτιεμαι μηπως καποιοι δεν κανουν καλα τη δουλεια τους στην εξελιξη των μονοθεσιων και ξερουν μονο να παιζουν playstation και να μαθαινουν τις πιστες?

Ουτε εγω ξερω για την αεροδυναμικη συραγγα, παντως αν δεν επιτρεπεται μονο καποιος με πολλη πειρα μπορει να φερει αποτελεσματα (π.χ. Adrian Newey) Και σιγουρα ο πισω διαχυτης το πολυ που μπορει να προσφερει ειναι 0,5 sec το γυρο.

Λογικο να συμπαθεις τους Βραζιλιανους και σαν οδηγους (βλεπε το θεο) και σαν θεατες μονο αυτοι θα μπορουσαν να πανηγυρισουν την pole του Massa στη Βραζιλια λες και μπηκε γκολ στον τελικο του mundial.

ranger
30-03-09, 20:02
Είναι γεγογνός ότι ο Μπάτον, έχει πολύ καλές Δημόσιες σχέσεις. Το αποδυκνείει περίτρανα άλλωστε με το να παραμένει στην Φ1! Ομως για τον Rubens θα διαφωνίσω μαζί σου, γιατί απλά η Κυριακή το διέψευσε. Εκανε κάποιους να φαίνονται πολύ γερασμένοι μπροστά του. Δλδ, είναι να απορείς, πώς μπορεί και οδηγάει έτσι στα 37 του?
ο Μπάτον δεν είναι μούφα οδηγός ρε παιδια. έχει χαρακτηριστεί μεγάλο ταλέντο απλά δεν είχε ποτε ικανο μονοθεσιο για να το αποδείξει. τώρα, πλέον ταλέντο δεν είναι, αλλά έχει το μονοθέσιο για να δείξει οτι ειναι καλός οδηγός.
Σχετικά με τον Μπαρικέλο παρακαλώ να λάβετε υπ όψη και την παράμετρο "πόσο ευκολοοδήγητο είναι το μονοθεσιο". αν το αμάξι είναι καλοζυγισμένο και πάει καλά, το οδηγάς με το ενα χέρι, ενώ αν είναι δύστροπο θα βγείς και δε θα μπορείς να περπατήσεις (βλέπε Αλόνσο πριν καναδύο χρονια δε θυμαμαι σε ποιο GP).


Για εμένα κακός, δεν αφήσανε τον "ανιψιό" να έρθει! Εστω και σαν δοκιμαστής. Για να αρχίσει να μαζεύει εμπειρίες!

Υ.Γ. Εχω μια αδυναμία στους Βραζιλιάνους. Τι να κάνω!!!!
καλύτερα που δεν το έφεραν τον "ανιψιο". παίζει να είναι λίγο "φουσκα" ο τυπος και να περπατάει λόγο ονοματος. Η Braun GP χρειαζοταν ενα εμπειρο οδηγο, ικανο να βοηθήσει στην εξέλιξη (Βλέπε Μπαρικέλο) και οχι να φέρει τον πιτσιρικά που θα χρειαστεί προσαρμογή στην F1 κτλ κτλ.....




Οι McLaren και η Ferrari ειναι λογικο να ηταν πισω σε αυτο το σημειο του πρωταθληματος εφοσον μεχρι και την Βραζιλια εξελισαν ακομα μερη του περσινου μονοθεσιου. Τωρα γιατι ειχαν τοσο μεγαλο προβλημα οι McLaren σε σχεση με τους αλλους? αναρωτιεμαι μηπως καποιοι δεν κανουν καλα τη δουλεια τους στην εξελιξη των μονοθεσιων και ξερουν μονο να παιζουν playstation και να μαθαινουν τις πιστες?

Ουτε εγω ξερω για την αεροδυναμικη συραγγα, παντως αν δεν επιτρεπεται μονο καποιος με πολλη πειρα μπορει να φερει αποτελεσματα (π.χ. Adrian Newey) Και σιγουρα ο πισω διαχυτης το πολυ που μπορει να προσφερει ειναι 0,5 sec το γυρο.
Σχετικά με τη McLaren είναι σχεδόν σίγουρο οτι υπήρχε λάθος στο καλιμπράρισμα της αεροδυναμίκης συραγγας με αποτελεσμα να τους δίνει λάθος αποτελέσματα. είναι πολύ πίσω και δεν ξέρω τι περιθόρια έχει να βελτιωθεί (με δεδομένο το πάγωμα των δοκιμών και της εξέλιξης).
Στη Ferrari εχουν αρχισει να δουλεύουν εντατικά στο Μαρανέλο για να φτιάξουν πάτωμα σαν των Toyota και BRaun GP (αφού όλα δείχνουν οτι είναι νομιμο).
Τελος ο "θαύμα παιδι" και εγώ δεν το πάω, αλλα ξεκίνησε 18ος και τερματησε 4ος (και πήρε και την τρίτη θέση με την έφεση). και εγώ δεν τον γουστάρω αλλα ας παραδεχτούμε οτι παλεψε με ενα μονοθέσιο που δεν είναι και στα καλύτερα του.

Lynx
30-03-09, 20:03
Δεν ξέρω για εσάς, πάντως εμένα μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις η Bruwn Gp και η Toyota παρά τις ποινές που έφαγε η Toyota στα δοκιμαστικά και ο Trulli στον αγώνα. Περιμένω να πρωταγωνιστήσουν και να πιέζουν από πίσω η McLaren και η Ferrari, και θα έχει πολύ ενδιαφέρον αυτόν. Βέβαια είναι αρχή ακόμα αλλά υπάρχει μια πρόγευση. Άντε να δούμε. Καλή τύχη να έχει η Toyota μας.

ranger
30-03-09, 20:15
και κάτι ακόμα....
πέρσι μετά την Monza και τη νίκη που σημείωσε έγινε ενας χαμος σχετικά με τον Vetel. όλοι βγήκαν και έλεγαν τα καλύτερα για αυτο το νεο αστερι. Μοιραία ήρθε η μεταγραφή απο τη μικρή τορο ροσο στην μεγάλη red bull.Ακόμα και ο Εκλεστόνε τον ονομασε διάδοχο του Σουμαχερ και μελλοντικο παγκοσμιο πρωταθλητη κτλ κτλ κλτ.

δε λέω, καλος οδηγός και μπορει να τα καταφερει ολα αυτα, αλλά κανεις δε σχολιασε πως αντέδρασε σε αυτή την πιεση...!!! Έφταιγε 100% για το ατυχημα με τον Kubica και προσπάθησε να τερματίσει με τον ενα τροχο να κρέμεται και ενω το αυτοκινητο ασφαλειας δεν επετρεπε στους αλλους οδηγούς να τον προσπαρασουν.

Αν αυτο δεν είναι ανωριμότητα ή πανικός λόγω πιεσης, τότε τι είναι;;;;;;;;;

υστερογραφο: βαρέθηκα τα ταλέντα και τα νεα αστερια. Να αποδειξουν με τις επιδόσεις αλλά και το αγωνιστικό ήθος τους οτι αξίζουν την προσοχή μας!!!!

harbov
30-03-09, 20:33
και κάτι ακόμα....
πέρσι μετά την Monza και τη νίκη που σημείωσε έγινε ενας χαμος σχετικά με τον Vetel. όλοι βγήκαν και έλεγαν τα καλύτερα για αυτο το νεο αστερι. Μοιραία ήρθε η μεταγραφή απο τη μικρή τορο ροσο στην μεγάλη red bull.Ακόμα και ο Εκλεστόνε τον ονομασε διάδοχο του Σουμαχερ και μελλοντικο παγκοσμιο πρωταθλητη κτλ κτλ κλτ.

δε λέω, καλος οδηγός και μπορει να τα καταφερει ολα αυτα, αλλά κανεις δε σχολιασε πως αντέδρασε σε αυτή την πιεση...!!! Έφταιγε 100% για το ατυχημα με τον Kubica και προσπάθησε να τερματίσει με τον ενα τροχο να κρέμεται και ενω το αυτοκινητο ασφαλειας δεν επετρεπε στους αλλους οδηγούς να τον προσπαρασουν.

Αν αυτο δεν είναι ανωριμότητα ή πανικός λόγω πιεσης, τότε τι είναι;;;;;;;;;

υστερογραφο: βαρέθηκα τα ταλέντα και τα νεα αστερια. Να αποδειξουν με τις επιδόσεις αλλά και το αγωνιστικό ήθος τους οτι αξίζουν την προσοχή μας!!!!

Ο Vettel εχει δοσει σημεια γραφης περυσι τερματισε 8ος στο πρωταθλημα οδηγωντας Toro rosso. προχθες εφταιγε και για το ατυχημα, προσπαθησε μεχρι την τελευταια στιγμη και μετα δεν χωραγε να παει πουθενα, και για αυτο που εκανε μετα ηταν καθαρα λαθος και δικο του και της ομαδας. Αλλα αυτο δεν τον κανει αμεσως κακο οδηγο, τοτε και ο Loeb που οδηγησε ολη την Αττικη Οδο σερνοντας τον πισω τροχο θα επρεπε να τον κραζουμε και να λεμε οτι ειναι χαλια οδηγος, ή τον Σενα και τον Προστ που τρακαραν στη Σουζουκα η τον Σουμαχερ οταν τρακαρε με τον Βιλνεβ.


Εχεις δικιο ολοι προσπαθουν να βρουν το νεο Σουμαχερ και το νεο Σενα τοσο απελπισμενα που γινεται κουραστικο και το κακο ειναι οχι μονο οτι τους βλεπουν σε καθε νεο ονομα αλλα οτι κανουν οτι περναει απο το χερι τους για να πανε καλα π.χ. κανοντας τα στραβα ματια. Ας μην κραζουμε ομως τους νεους οδηγους μονο και μονο επειδη καποιοι τους επιβραβευουν εχοντας αλλα πραγματα στο μυαλο τους περα απο τις οδηγικες ικανοτητες. Μην μπαινουν ολοι στο ιδιο τσουβαλι.

Υ.Γ. Ο Button μεγαλο ταλεντο ηταν το 2000 οταν ηταν 8ος με την BMW πλεον δεν ειναι ταλεντο πρεπει να αποδειξει οτι ειναι καλος οδηγος.

Ayrton
30-03-09, 22:57
Καταρχήν φίλε Βαγγέλη..... όπως είδες, στο πρώτο μου πόστ, γράφω ότι δεν είναι τυχαίος οδηγός ο Μπάτον!!!! Αυτό όμως δεν ησμαίνει ότι δεν έχει καλές PR! Εχει και μάλιστα πολύ καλές!

Οσο για το αν είναι φούσκα.... δεν έχεις παρά να τρέξεις και εσύ GP2 και να βγείς 2ος !!! Αφού είναι τόσο εύκολο! Είχε 3 Pole position, 8 Podium, 3 νίκες, κια 4 ταχύτερους γύρους! Αυτά τα ολίγα απο την φούσκα!

Και συνολικά έχει σε 112 αγώνες :

13 νίκες, 30 podium, 9 Pole Position & 9 Fastest Lap. Ε δεν νομίζω ότι τον λές και φούσκα!

Απλά για εμένα άργησε πολύ να ξεκινήσει (λόγω του θανάτου του Αυρτον). Τώρα είναι πολύ αργά πλέον!

ranger
30-03-09, 23:25
δεν έχεις παρά να τρέξεις και εσύ GP2 και να βγείς 2ος !!! Αφού είναι τόσο εύκολο! Είχε 3 Pole position, 8 Podium, 3 νίκες, κια 4 ταχύτερους γύρους! Αυτά τα ολίγα απο την φούσκα!
Σιγά ρε Γιάννη.... τον υπερασπίζεσαι σα να είναι δίκος σου ανιψιός!!! θήξαμε την οδηγάρα!
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν δεν τον έλεγαν Senna να οδηγούσε μόνο Jet Ski στις παραλίες του Σαο Πάολο... (το ίδιο ισχύει και για τον Nelson Pike Junior, επίσης δεύτερος στο GP2 το 2006 που περπατάει στην F1 λόγω ονόματος).

Γιατί δλδ είναι αδικία που δεν οδηγάει F1 ο Bruno;; Δεν είδα κανένα να παραπονιέται που δεν οδηγάει F1 ο Giorgio Pantano (πρωταθλητής του GP2 φέτος και με εμπειρία στη F1 το 2004). Ας είμαστε ρεαλιστές και όχι προσωπολάτρες αλλιως θα καταλήξουμε να λέμε οτι εκεί που έφτυσε ο Ayrton φυτρώνουν πιο ευωδιαστα λουλούδια!!!


Οσο για το αν είναι φούσκα.... δεν έχεις παρά να τρέξεις και εσύ GP2 και να βγείς 2ος !!! Αφού είναι τόσο εύκολο!

Απλά για εμένα άργησε πολύ να ξεκινήσει (λόγω του θανάτου του Αυρτον). Τώρα είναι πολύ αργά πλέον!δλδ για μένα δεν είναι αργά για να ξεκινήσω τώρα ρε φίλε;;; αν ήμουν λιγάκι πιο μικρός και ξεκινούσα, είχα στο τσεπάκι τουλαχιστόν τη δεύτερη θεση!!!!!

Ayrton
31-03-09, 08:13
Μα καλά ρε συ Βαγγέλη..... τα πιστεύεις αυτά που λές???

Τι προσωπολατρείες και κουραφέξαλα???
Τα νούμερα σου λέω. Τι άλλα επιχειρήματα θα μπορούσα να είχα για να υπερασπιστώ αυτά που λέω εκτός απο τα νούμερα? Δλδ είμαι προσωπολάτρεις επειδή παρουσιάζω πραγματικά γεγονότα? Αλλωστε δεν είπα πουθενά ότι είναι ο νέος Ayrton, και ούτε πρόκειται να το πώ αυτό, γιατί τέτοιος δεν θα ξαναυπάρξει ΠΟΤΕ. Αυτό όμως δεν παύει να μην δίνει το δικαίωμα στον Bruno να δείξει ΕΑΝ αξίζει ή ΟΧΙ!!! Εσύ τον αφόρησες χωρίς να τον δείς, παρουσιάζοντάς τον τραγικό, χωρίς καν να έχει τρέξει (Αν και αν είχες δεί τα νούμερά του, απο όσους δοκίμασε η HONDA ήτανε ταχύτερος, αλλά και αυτό μάλλον τυχαίο ήτανε!)

Εάν εσύ μπορείς να βρείς πολλούς στο GP2 με τα ίδια νούμερα θα δεχτώ το δίκιο σου.

Είναι δυνατόν να λές ότι αν δεν τον έλεγαν Senna θα οδηγούσε jetski? Και τα νούμερα αυτά πως βγήκανε? Τον αφήσανε όλοι οι άλλοι επειδή έχει το όνομα, ε?

Το όνομα σαφώς και βοηθάει.... (αυτό έλειπε), είναι μεγάλο σφάλμα όμως να μην αναγνωρίζεις κάτι που έχει καταφέρει κάποιος, επειδή έτυχε να τον λένε Senna. Δλδ, αν δεν είχε αυτό το όνομα και σου έδειχνα αυτά τα νούμερα, τι θα έλεγες? Οτι είναι καλός, αλλά δεν έχει τύχει επειδή δεν τον ξέρει η μάνα του?

Και όσο για αυτό που λές για τον Pantano, φαντάζομαι ότι και εσύ ο ίδιος καταλαβαίνεις, ότι όταν έχεις περάσει απο την Φ1, και δεν κατάφερες κανέναν να ασχοληθεί μαζί σου, είναι πολύ δύσκολο να ξαναασχοληθούνε μαζί σου στο μέλλον. Πέρασες, έδειξες τι είσαι, και έφυγες. Καλό είναι και το GP2. Μέχρι εκεί. Ολοι σχεδόν απο το GP2 παίρνουνε τις ευκαιρίες τους στην Φ1. Το θέμα είναι ποιος θα την αρπάξει απο τα μαλλιά (βλ. Glock, Vettel).

ranger
02-04-09, 16:28
Για μία ακόμα φορά η κατάταξη του Grand Prix Αυστραλίας, του πρώτου αγώνα της φετινής σεζόν, αλλάζει. Οι αγωνοδίκες στη Μαλαισία επανεξέτασαν το συμβάν ανάμεσα σε Lewis Hamilton και Jarno Trulli στους τελευταίους γύρους του αγώνα, για το οποίο αρχικά ο Ιταλός οδηγός της Toyota έλαβε ποινή 25 δευτερολέπτων. Η ποινή αυτή δόθηκε γιατί ο Trulli πέρασε τον Hamilton πίσω από το Αυτοκίνητο Ασφαλείας. Ωστόσο, με τα νέα στοιχεία που παρουσιάστηκαν, αποδείχτηκε ότι τα πράγματα δεν έγιναν ακριβώς έτσι.

Μετά την επανεξέταση οι αγωνοδίκες αποφάσισαν να εξαιρέσουν τον Lewis Hamilton από την κατάταξη του Grand Prix Αυστραλίας, δηλαδή να τον μηδενίσουν. Ταυτόχρονα, αποφάσισαν να ακυρώσουν την ποινή που επιβλήθηκε στον Jarno Trulli και να του δώσουν πίσω την 3η θέση που πήρε στον αγώνα. Έτσι, η τελική κατάταξη της 1ης 8άδας διαμορφώνεται τελικά (;) ως εξής: Button, Barrichelo, Trulli, Glock, Alonso, Rosberg, Buemi και Bourdais.

Η ανακοίνωση των αγωνοδικών αναφέρει: «Οι αγωνοδίκες αφού εξέτασαν τα νέα στοιχεία που τους παραδόθηκαν από το Αυστραλιανό GP 2009, έκριναν ότι ο οδηγός Νο1 Lewis Hamilton και η ομάδα Vodafone McLaren Mercedes ενέργησαν με τρόπο επιζήμιο ως προς τη διεξαγωγή του αγώνα, παρέχοντας στοιχεία σκοπίμως αποπροσανατολιστικά στην ακρόαση της 29ης Μαρτίου 2009, κατά παράβαση του Άρθρου 151c του Διεθνούς Αθλητικού Κώδικα.

Όπως προβλέπει το Άρθρο 158 του Διεθνούς Αθλητικού Κώδικα, ο οδηγός Νο1 Lewis Hamilton και η ομάδα Vodafone McLaren Mercedes ακυρώνονται από την κατάταξη του Grand Prix Αυστραλίας 2009, η οποία διορθώνεται καταλλήλως».

Alex-poli
02-04-09, 17:36
Υπάρχει και Θεός, λίγο ακόμα και θα τους βλέπαμε και τους 2 με κούπα....
Την επόμενη φορά ....

tsaftsouf20V
02-04-09, 21:09
Ετσι ετσι να σταματησουν τα χαιδεματα προς ατομα κ ομαδες. Αμαν πια με το παιδι "θαυμα"....

ranger
03-04-09, 01:50
η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο περιστατικό η McLaren πήγε να το περάσει στα ψιλά και να πάρει την τρίτη θέση και τους βαθμούς. Να αναφέρω ότι η απόφαση των αγωνοδικών δεν είναι εφέσιμη γιαυτό και δεν υπέβαλε έφεση η TOYOTA. προς μεγάλη μου έκπληξη όμως το σύστημα λειτούργησε αυτεπάγγελτα όταν υποψιάστηκε ότι η αποφαση ήταν λάθος. ζήτησαν και πήραν τα ηχογραφημένα μηνύματα απο τις συνομιλίες των οδηγών με τις ομάδες, τις δηλώσεις το hamilton μετα τον αγώνα στα ΜΜΕ κτλ κτλ...

τελικά η McLaren πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένη, επειδή έχασε και τους βαθμούς της τέταρτης θέσης.

υστερογραφο: αυτός ο Hamilton θα με κάνει να συχαθώ τη McLaren (ενώ την υποστήριζα παραδοσιακά). ευτυχώς φέτος είναι δυνατή η TOYOTA μας!!!!

DJKEY
03-04-09, 11:24
ΚΙ ΟΜΩΣ!!!! ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΜΕ!!!!!

Ξανά τρίτος ο Trulli!

Οι αγωνοδίκες επανεξέτασαν τα δεδομένα για το θέμα του προσπεράσματος του Trulli και αποφάσισαν να επαναφέρουν τον πιλότο της Toyota στην τρίτη θέση ενώ ταυτόχρονα ο Βρετανός πιλότος της McLaren ετέθη εκτός αγώνα.


Η FIA κάλεσε τους δύο οδηγούς να παρουσιαστούν στους αγωνοδίκες του αγώνα της Μαλαισίας και να εξεταστούν τα νέα στοιχεία τα οποία δεν είχαν στη διάθεσή τους οι αγωνοδίκες του αγώνα της Αυστραλίας.


Με την εξέταση έτσι, των ηχογραφημένων διάλογων της ενδοεπικοινωνίας της McLaren, οι αγωνοδίκες αποφάσισαν ότι ο Hamilton εσκεμμένα έδωσε λανθασμένες πληροφορίες για το περιστατικό.


Επειδή η παρρησία και η ευθύτητα θεωρούνται ακόμα πολύ σημαντικά για το χώρο των αγώνων η ποινή για τον παγκόσμιο πρωταθλητή ήταν αποκλεισμός ενώ έστω και μετά παρέλευση 4 ημερών δικαιώθηκε ο Trulli.


Ίσως μάλιστα το θέμα δεν σταματήσει εκεί καθώς η Βρετανική ομάδα ενδέχεται να αντιμετωπίσει περαιτέρω ποινές, λόγω παραβίασης του άρθρου 151C του αγωνιστικού κώδικα, το οποίο έχει να κάνει με την εσκεμμένη κατάθεση παραπλανητικών πληροφοριών.

Πηγη: www.e-go.gr


Μηδενίστηκε ο Χάμιλτον!

Ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής είχε τερματίσει τέταρτος στην πρώτη κούρσα της σεζόν την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά στη συνέχεια κέρδισε μια θέση.

Αιτία αποτέλεσε η απόφαση των αγωνοδικών να επιβάλλουν ποινή 25" στον Γιάρνο Τρούλι για προσπέρασμα στον Χάμιλτον υπό καθεστώς αυτοκινήτου ασφαλείας.

Ομως το απόγευμα της Πέμπτης (2/4), οι αγωνοδίκες κάλεσαν εκ νέου τον Χάμιλτον για εξηγήσεις, έχοντας προηγουμένως εξετάσει "νέα στοιχεία", δηλαδή τα ηχητικά ντοκουμέντα από τις ασύρματες ενδοεπικοινωνίες των McLaren και Toyota.

Οπως ανακοίνωσε η FIA, τα ντοκουμέντα αυτά διαψεύδουν τους ισχυρισμούς των ανθρώπων της McLaren αμέσως μετά τον αγώνα στην Αυστραλία, ότι δεν έδωσαν εντολή στον Χάμιλτον να αφήσει τον Τρούλι να τον προσπεράσει, κάτι που είχε επιφέρει την τιμωρία του ιταλού.

"Κατά τη διάρκεια της ακρόασης, η οποία έγινε περίπου μία ώρα μετά το τέλος της κούρσας, οι Αγωνοδίκες και ο Διευθυντής Αγώνα ρώτησαν τον Λιούις Χάμιλτον και τον team manager του, Ντέιβιντ Ράιαν, συγκεκριμένα για το αν υπήρξε οδηγία στον Χάμιλτον να επιτρέψει στον Τρούλι να προσπεράσει", αναφέρει η ανακοίνωση.

"Αμφότεροι ο οδηγός και ο team manager δήλωσαν ότι δεν δόθηκε καμία τέτοια οδηγία. Στη συνέχεια ο διευθυντής αγώνα ρώτησε συγκεκριμένα τον Χάμιλτον αν εσκεμμένα άφησε τον Τρούλι να προσπεράσει. Ο Χάμιλτον επέμεινε πως δεν το έκανε.

"Ομως τόσο από την ασύρματη ενδοεπικοινωνία όσο και από την συνέντευξη μετά τον αγώνα, ήταν ξεκάθαρο ότι η McLaren είχε δώσει εντολή στον Χάμιλτον να αφήσει τον Τρούλι να περάσει μπροστά".

Υστερα από αυτή την εξέλιξη, οι Χάμιλτον και McLaren τιμωρήθηκαν με αποκλεισμό τους από την τελική κατάταξη του GP Αυστραλίας, επειδή σύμφωνα με την απόφαση της FIA, "...παρείχαν στοιχεία επίτηδες παραπλανητικά στους Αγωνοδίκες στην ακροαματική διαδικασία της Κυριακής 29 Μαρτίου 2009, κατά παράβαση του Αρθρου 151c του Διεθνούς Αγωνιστικού Κώδικα.

"Υπό το Αρθρο 158 του Διεθνούς Αγωνιστικού Κώδικα ο οδηγός Νο 1 Λιούις Χάμιλτον και η αγωνιστική ομάδα Vodafone McLaren Mercedes αποκλείονται από την κατάταξη του αγώνα για το αυστραλιανό Grand Prix 2009 και η κατάταξη τροποποιείται ανάλογα".

Οι άνθρωποι της McLaren δήλωσαν ότι δεν σκοπεύουν να ασκήσουν έφεση κατά της απόφασης.

Παράλληλα με την ποινή στον Χάμιλτον, οι αγωνοδίκες αποφάσισαν να άρουν την ποινή κατά του Τρούλι, δίνοντας στον ιταλό πιλότο της Toyota πίσω την τρίτη θέση του αγώνα στο Αλμπερτ Παρκ.

Πηγη: www.sport.gr


1 Τζένσον Μπάτον (Brawn GP) 10
2 Ρούμπενς Μπαρικέλο (Brawn GP) 8
3 Γιάρνο Τρούλι (Toyota) 6
4 Τίμο Γκλοκ (Toyota) 5
5 Φερνάντο Αλόνσο (Renault) 4
6 Νίκο Ρόσμπεργκ (Williams) 3
7 Σεμπαστιάν Μπουεμί (Toro Rosso) 2
8 Σεμπαστιάν Μπουρντέ (Toro Rosso) 1
9 Αντριαν Σούτιλ (Force India) 0
10 Νικ Χάιντφελντ (BMW Sauber) 0
11 Χάικι Κοβαλάινεν (McLaren) 0
12 Ρόμπερτ Κούμπιτσα (BMW Sauber) 0
13 Φελίπε Μάσα (Ferrari) 0
14 Καζούκι Νακατζίμα (Williams) 0
15 Μαρκ Ουέμπερ (Red Bull) 0
16 Νελσίνιο Πικέ (Renault) 0
17 Κίμι Ράικονεν (Ferrari) 0
18 Σεμπάστιαν Φέτελ (Red Bull) 0
19 Τζιανκάρλο Φιζικέλα (Force India) 0
20 Λιούις Χάμιλτον (McLaren) 0


1 Brawn GP Formula One Team 18
2 Panasonic Toyota Racing 11
3 ING Renault F1 Team 4
4 Scuderia Toro Rosso 3
5 AT&T Williams 3
6 Force India Formula One 0
7 Red Bull Racing 0
8 BMW Sauber F1 Team 0
9 Scuderia Ferrari Marlboro 0
10 Vodafone McLaren Mercedes 0

madvinegar
03-04-09, 11:27
Έεεεεετσι!!! Να αρχιζουμε να συνηθίζουμε το βάθρο!

koperton
03-04-09, 12:07
Παντως σημερα στις ελευθερες δοκιμες δεν τα πηγαν και τοσο καλα. Ειναι εξω απο την 10αδα. Για να δουμε αυριο στα δοκιμαστικα.

GREENMILE
03-04-09, 13:06
Εγω ανεκαθεν υποστηριζα και υποστηριζω φερραρι...(και αυρτον σεννα φυσικα οταν ζουσε ....)...αλλα οταν μπηκε στο παιχνιδι και η toyota την υποστηριζω παραλληλα ....εγω πιστευω οτι ο γκλοκ θα τα παει πολυ καλυτερα απο τον τρουλι διοτι ο τρουλι ειναι ενας ατυχος σταθερος οδηγος της 10αδας ..........
ελπιζω να ειναι ακομα ποιο ενυπωσιακος ο αγωνας της μαλαισιας απο αυτον της αυτραλιας διοτι η μαλαισια δινει την δυνατοτητα προσπερασματων σε 2 - 3 σημεια ......
:car:teleport

endurasKE-30
03-04-09, 13:08
Το θετικο για μενα ειναι οτι ο Τρουλι βγηκε κατα πολυ πιο ξεκουυραστος σε σχεση με προηγουμενους αγωνες πραγμα που δειχνει οτι το αμαξι ειναι καλυτερο!

NyO
03-04-09, 14:46
Δυστυχως πιστες με πολλα σημεια για προσπερασμα δεν μας ευνοουν ελεω KERS!

Fanis
03-04-09, 15:15
ενημερωτικα αυριο μαλαισια στις 11.30 το πρωι δοκιμαστικα και την κυριακη στις 11.30 αγωνας παντα στον ANT1.

Alex-poli
03-04-09, 18:10
Rd.2 Malaysian Grand Prix
Sepang International Circuit


Lap Distance: 5,543 km
Race Distance: 310,408 km
Number of Raps: 56

Tel : (+603) 87782200
Fax : (+603) 87831000
URL : www.malaysiangp.com.my (http://www.malaysiangp.com.my)

3 April, 2009 (Fri)
10:00 - 11:30 Free Practice1 (http://www.corollaclub.com/forums/practice.html)
14:00 - 15:30 Free Practice2 (http://www.corollaclub.com/forums/practice.html)

4 April, 2009 (Sat)
14:00 - 15:00 Free Practice3 17:00 -Qualifying

5 April, 2009 (Sun)
17:00 -Race

harbov
04-04-09, 05:20
Ρε θα μας τρελανει αυτος ο Hamilton δειτε τι δηλωσεις εκανε:
"Καθοδηγήθηκα και παραπλανήθηκα από το διευθυντή της ομάδας μου για να αποκρύψω τις πληροφορίες, και αυτό είναι αυτό που έκανα. Θέλω να πω ενα μεγάλο συγνώμη σε όλους τους θαυμαστές μου, στους οποίους έχω δειξει ποιος είμαι τα προηγούμενα τρία έτη, και αυτός είμαι. Δεν είμαι ψεύτης. Δεν είμαι ανέντιμος. Κάθε φορά που ενημερώθηκα για να κάνω κάτι το έχω κάνει. Αυτή τη φορά συνειδητοποιώ ότι ήταν ένα τεράστιο λάθος. Είμαι εδώ για να ζητήσω συγγνώμη σε όλους και σας βεβαιώνω αυτό δεν θα συμβεί πάλι. Δεν έχω αισθανθεί ποτέ τόσο άσχημα. Δοκιμάστε να έρθετε στη θέση μου και καταλάβετε ότι, όπως είπα, δεν είμαι ψεύτης. Αυτός δεν ήταν ο στόχος μου. Αυτό δεν είναι κάτι που κάνω. Κερδίζω τους πόντους και τις θέσεις μου μέσω της σκληρής δουλειάς, και αυτός δεν είναι ο τρόπος που σκέφτομαι."

Αφου δεν ειναι ψεύτης γιατι δεν βγηκε από την αρχή να δηλώσει την αλήθεια και έπαιξε το κρυφτούλι μέχρι να φτάσουν οι συνομιλίες και τα βίντεο στα χέρια των αγωνοδικών? Μάλιστα για να την βγάλει λάδι ο μικρός ρίξαν όλο το βάρος και έθεσαν σε διαθεσιμότητα στην McLaren τον Dave Ryan ο οποιος είναι μηχανικός στην ομάδα από το 1970 με την πρόφαση οτι αυτός πήρε την απόφαση και εξώθησε τον Hamilton σε αυτη την ενέργεια. Μήπως να ζητήσουν συγνώμη οι αγωνοδίκες από το Hamilton και να του δώσουν πάλι την 3η θέση επειδή τον παρέσυρε αυτός ο κακός μηχανικός?

harbov
04-04-09, 05:33
Οι δοκιμές της Παρασκευής που εγιναν χθες το πρωι ειχαν τα εξής αποτελέσματα:

Πρώτη περίοδος δοκιμών

1 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:36.260
2 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:36.305 0.045
3 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:36.430 0.170
4 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:36.487 0.227
5 Felipe Massa (http://www.formula1.com/results/driver/2009/18.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:36.561 0.301
6 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:36.646 0.386
7 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:36.699 0.439
8 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:36.703 0.443
9 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:36.747 0.487
10 Timo Glock (http://www.formula1.com/results/driver/2009/791.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:36.980 0.720
11 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:36.982 0.722
12 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:37.025 0.765
13 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:37.039 0.779
14 Nelsinho Piquet (http://www.formula1.com/results/driver/2009/823.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:37.199 0.939
15 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:37.241 0.981
16 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:37.395 1.135
17 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:37.634 1.374
18 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:37.640 1.380
19 Sebastien Bourdais (http://www.formula1.com/results/driver/2009/834.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:38.022 1.762
20 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:38.483 2.223

Δέυτερη περίοδος δοκιμών


1 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:35.707
2 Felipe Massa (http://www.formula1.com/results/driver/2009/18.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:35.832 0.125
3 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:35.954 0.247
4 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:36.015 0.308
5 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:36.026 0.319
6 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:36.161 0.454
7 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:36.254 0.547
8 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:36.290 0.583
9 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:36.397 0.690
10 Nelsinho Piquet (http://www.formula1.com/results/driver/2009/823.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:36.401 0.694
11 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:36.515 0.808
12 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:36.516 0.809
13 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:36.628 0.921
14 Timo Glock (http://www.formula1.com/results/driver/2009/791.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:36.639 0.932
15 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:36.640 0.933
16 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:36.875 1.168
17 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:37.267 1.560
18 Sebastien Bourdais (http://www.formula1.com/results/driver/2009/834.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:37.278 1.571
19 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:37.432 1.725
20 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:37.930 2.223 37

KOMIS
04-04-09, 11:52
Ρε θα μας τρελανει αυτος ο Hamilton δειτε τι δηλωσεις εκανε:
"Καθοδηγήθηκα και παραπλανήθηκα από το διευθυντή της ομάδας μου για να αποκρύψω τις πληροφορίες, και αυτό είναι αυτό που έκανα. Θέλω να πω ενα μεγάλο συγνώμη σε όλους τους θαυμαστές μου, στους οποίους έχω δειξει ποιος είμαι τα προηγούμενα τρία έτη, και αυτός είμαι. Δεν είμαι ψεύτης. Δεν είμαι ανέντιμος. Κάθε φορά που ενημερώθηκα για να κάνω κάτι το έχω κάνει. Αυτή τη φορά συνειδητοποιώ ότι ήταν ένα τεράστιο λάθος. Είμαι εδώ για να ζητήσω συγγνώμη σε όλους και σας βεβαιώνω αυτό δεν θα συμβεί πάλι. Δεν έχω αισθανθεί ποτέ τόσο άσχημα. Δοκιμάστε να έρθετε στη θέση μου και καταλάβετε ότι, όπως είπα, δεν είμαι ψεύτης. Αυτός δεν ήταν ο στόχος μου. Αυτό δεν είναι κάτι που κάνω. Κερδίζω τους πόντους και τις θέσεις μου μέσω της σκληρής δουλειάς, και αυτός δεν είναι ο τρόπος που σκέφτομαι."

Αφου δεν ειναι ψεύτης γιατι δεν βγηκε από την αρχή να δηλώσει την αλήθεια και έπαιξε το κρυφτούλι μέχρι να φτάσουν οι συνομιλίες και τα βίντεο στα χέρια των αγωνοδικών? Μάλιστα για να την βγάλει λάδι ο μικρός ρίξαν όλο το βάρος και έθεσαν σε διαθεσιμότητα στην McLaren τον Dave Ryan ο οποιος είναι μηχανικός στην ομάδα από το 1970 με την πρόφαση οτι αυτός πήρε την απόφαση και εξώθησε τον Hamilton σε αυτη την ενέργεια. Μήπως να ζητήσουν συγνώμη οι αγωνοδίκες από το Hamilton και να του δώσουν πάλι την 3η θέση επειδή τον παρέσυρε αυτός ο κακός μηχανικός?

τι αθλητικο ηθος!!!!!του πρωταθλητη......μπραβο,παντα τετοια στην mclaren!!!!

Ayrton
04-04-09, 13:08
2-3 για την ΤΟΥΟΤΑ!!!!!! ΠΟΛΥ καλά θα έλεγα!!!

Νομίζω ότι όντως φέτος έχει γίνει καλή δουλειά στην ομάδα και δείχνει να είναι σαφώς πιο ανταγωνιστική! Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μια πίστα που παραδοσιακά η ΤΟΥΟΤΑ πάει καλά, όμως δεν παύει να αποτελέι πολύ καλή επίδοση!!! Η διαφορά απο τον Button πολύ μικρή, και αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στον Jarno!!!!

McLaren + Ferrari δείξανε ότι φέτος απλά δεν θα υπάρχουνε! Πρέπει να αλλάξουνε πάρα πολλά πράγματα για να μπορέσουνε έστω να τους πλησιάσουνε τους υπόλοιπους!!!

Υ.Γ. Φαντάζομαι ότι μάθατε την δήλωση του Alonso??? "Η McLaren πάντα ψέμματα έλεγε..... απλά τώρα πιάστηκε!!!"

KOMIS
04-04-09, 16:12
πιστευω φετος θα παμε για την 3η θεση.και σιγα σιγα για εκει που αξιζει στην toyota.στην 1η θεση.toyotara!!!!!!!ole!!!!!!!

harbov
04-04-09, 18:44
Πηγε καλα η Toyota και σημερα καιρος ηταν να κανει καλες εμφανισεις. Ας συνεχισει ετσι και ας παει και για νικες.

Τελικα δεν ξερω κατα το ποσο θα συμφωνεισετε μαζι μου το KERS ηταν μεγαλη φουσκα νομιζω οτι οχι μονο δεν θα το χρησιμοποιησουν και αλλες ομαδες αλλα οτι θα αρχισουν να το εγκαταλειπουν και αυτες που το χρησιμοποιουν (ετσι αφησαν να εννοηθει στη Ferrari). Δεν ηταν ωφελος τελικα, γιατι και η κατανομη του μονοθεσιου ειναι χειροτερη και η φθορα των ελαστικων πολυ μεγαλυτερη και αντι να κερδισουν 1-2 δεκατα εχουν χασει πιστευω. Δεν ειναι τυχαιο οτι πολλες ομαδες ουτε που εχουν κανει ερευνα πανω στο θεμα (Brawn) πιστευω οτι τελικα οι ομαδες εχασαν χρονο δοκιμων και εξελιξης του μονοθεσιου για να εξελιξουν ενα συστημα το οποιο δεν ειναι αποτελεσματικο.

Alex-poli
04-04-09, 20:32
Άντε ρε ομαδάρα τρέλανε μας..:banana

ranger
05-04-09, 11:09
τελικά το σόου σχετικά με το ψέμα του Hamilton φαίνεται να έχει αρκετά επεισόδια ακόμα. σύμφωνα με δημοσιεύματα των The Sunday Times τα όσα έγιναν στην Αυστραλία παραλίγο να προκαλέσουν την αποχώρηση του Lewis Hamilton από τη McLaren-Mercedes.

Ο Lewis σε συνομιλία με τον Max Mosley εξέφρασε τη δυσαρέσκεια του για τον τρόπο που τον παραπλάνησε η ομάδα του. Συμφωνα με το άρθρο ο Hamilton θα μπορούσε να σπάσει το συμβόλαιο εκμεταλλευόμενος όρο που τον ελευθερώνει σε περίπτωση που η ομάδα του παρανομήσει. ίσως αυτή είναι η αρχή του τέλους της καριέρας του Hamilton στην McLaren καθώς αυτό το περιστατικό έβλαψε πολύ την εικόνα του καθώς επίσης η ρετσινιά του ψεύτη πολύ δύσκολα θα φύγει από πάνω του...... Να αναφέρω εδώ οτι πριν από καμια βδομάδα είχα διαβάσει άρθρο που χαρακτήριζε τον Hamilton ως εγωϊστής και υπερόπτης, συνεπώς το περιστατικό στην Αυστράλια του μικρού πινόκιο είναι ενα ακόμα πλήγμα στη δημόσια εικόνα του (που παίζει τεραστιο ρολο στην F1 γιατι προσελκύει χορηγούς κτλ κτλ).


μακάρι να φύγει ο hamilton γιατι από τότε που πάτησε στη McLaren δυσκολεύομαι πάρα πολύ να την υποστηρίξω (ενώ ήμουν McLaren απο παλία). ευτυχώς πάει καλά η άλλη ομαδα μου (TOYOTA λέμε!!!!!)

harbov
05-04-09, 13:25
Φιασκο.................
Ενα μεγαλο μπραβο στον κυριο Ecclestone....

KOMIS
05-04-09, 14:04
ετσι ετσι...παντα βαθρο για την toyota

Alex-poli
05-04-09, 14:15
2-3 γύρους ακόμα και ο Τιμο θα ήταν πρώτος..Πάντως δεν μου άρεσε που ο Τιμο ήταν 2ος και μετρήσαν ένα γύρο νωρίτερα βάζοντάς τον 3ο..:fierydevil

Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html)-Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html)
Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html)-BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html)
Timo Glock (http://www.formula1.com/results/driver/2009/791.html)-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html)
Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html)-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html)
Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html)-Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html)
Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html)-RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html)
Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html)-McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html)
Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html)-Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html)
Felipe Massa (http://www.formula1.com/results/driver/2009/18.html)-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html)
Sebastien Bourdais (http://www.formula1.com/results/driver/2009/834.html)-STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html)
Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html)-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html)
Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html)-Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html)
Nelsinho Piquet (http://www.formula1.com/results/driver/2009/823.html)-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html)
Kimi Raikonen-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html)
Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html)-RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html)
Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html)-STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html)
Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html)-Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html)
Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html)-Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html)
Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html)-BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html)
Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html)-McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html)DRIVER STANDINGS (http://www.formula1.com/results/driver/2009/)

01Jenson Button 15
02Rubens Barrichello 10
03Jarno Trulli 8.5
04Timo Glock 8
05Nick Heidfeld 4
06Fernando Alonso 4
07Nico Rosberg 3.5
08Sebastien Buemi 2
09Mark Webber 1.5
10Lewis Hamilton 1

CONSTRUCTOR STANDINGS (http://www.formula1.com/results/team/2009/)

01Brawn-Mercedes 25
02Toyota 16.5
03BMW Sauber 4
04Renault 4
05Williams-Toyota 3.5
06STR-Ferrari 3
07RBR-Renault 1.5
08McLaren-Mercedes 1
09Force India-Mercedes 0
10Ferrari 0

JaPanos
05-04-09, 14:23
Έτσι μωρή αρρώστια..Άντε να δουμε και φέτος..

Seb!
05-04-09, 19:31
Επιτέλους θα δούμε ένα ωραίο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα φέτος!!! Μπράβο στην ομάδα μας!!

harbov
06-04-09, 01:22
Επιτέλους θα δούμε ένα ωραίο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα φέτος!!! Μπράβο στην ομάδα μας!!

Που ειδατε τον ανταγωνισμο? Αν σημερα δεν ειχε βρεξει απλα η Brawν θα εριχνε ενα γυρο στους υπολοιπους αν δεν εκαναν το λαθος με τα ελαστικα απλα θα ηταν πολυ μπροστα. Εμενα μου θυμιζει το 2004 οταν η Ferrari εκανε οτι ηθελε στην πιστα. Σημερα ο Button ειχε αραξει στην 2η θεση και απλα περιμενε τον Trulli να μπει για ανεφοδιασμο τοτε με 2-3 γυρους 1 sec κατω απο τους υπολοιπους εφυγε πολυ μπροστα. Ο Glock τον εφτασε γιατι εκαναν λαθος στρατηγικης στην Brawn οπως και ολοι οι υπολοιποι και εβαλαν βροχινα ελαστικα ενω ο Glock ειχε ενδιαμεσα. Βεαβαια στις πιο πισω θεσεις υπηρχε ανταγωνισμος.

MARMEL
06-04-09, 19:41
ηταν ωραιος αγωνας παντως και πολυ βροχη ρε παιδι μου...

Lynx
06-04-09, 20:38
Μου αρέσει που καί η McLaren καί η Ferrari, έχουν φάει σκόνη και πρωταγωνιστούν η Brawn Gp και η Toyota. Πράγματι είχε πάρα πολύ βροχή και το έκανε κάπως ενδιαφέρον, αλλίως πάλι μάλλον τα 2 Brawn θα έκαναν ότι ήθελαν.
Μιχάλη, έπρεπε να βαθμολογίσουν τους οδηγούς 2-3 γύρους πρίν, που ήταν πρώτος ο Timo Glock, αλλά δεν πειράζει, η πρωτιά πλησιάζει.

KOMIS
07-04-09, 01:11
Μου αρέσει που καί η McLaren καί η Ferrari, έχουν φάει σκόνη και πρωταγωνιστούν η Brawn Gp και η Toyota. Πράγματι είχε πάρα πολύ βροχή και το έκανε κάπως ενδιαφέρον, αλλίως πάλι μάλλον τα 2 Brawn θα έκαναν ότι ήθελαν.
Μιχάλη, έπρεπε να βαθμολογίσουν τους οδηγούς 2-3 γύρους πρίν, που ήταν πρώτος ο Timo Glock, αλλά δεν πειράζει, η πρωτιά πλησιάζει.

η toyota δεν ειναι mclaren εποχης hamilton.....ουτε ferrari εποχης schumaher...ουτε και θα γινει ποτε.δεν θελουμε "σπρωξιματα,και "συγκυριακες νικες"........αλλα πραγματικες νικες.

Ayrton
08-04-09, 09:50
Παρελθόν από τη ΜακΛάρεν αποτελεί ο Ντέιβ Ράιαν. Ο μέχρι πρότινος αθλητικός διευθυντής της ομάδας της Φόρμουλα Ένα, ο οποίος είχε τεθεί σε διαθεσιμότητα, είδε την «πόρτα της εξόδου» μετά την «καταιγίδα» που προκλήθηκε από την προσπάθεια παραπλάνησης των αγωνοδικών στο γκραν πρι της Αυστραλίας. «Δεν είναι πια υπάλληλος σε κάποια από τις εταιρείες, οι οποίες συνιστούν τον όμιλο ΜακΛάρεν» αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση της βρετανικής ομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, όπως δήλωσε ο Λιούις Χάμιλτον σε συνέντευξή του μετά το γκραν πρι της Αυστραλίας, ο Ράιαν του ζήτησε να πει ψέματα στους αγωνοδίκες για το συμβάν, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα την -προσωρινή- πτώση του Γιάρνο Τρούλι από την τρίτη στη 12η θέση της κατάταξης του αγώνα, με την αιτιολογία ότι ο Ιταλός προσπέρασε αντικανονικά τον Χάμιλτον και ενώ το αυτοκίνητο ασφαλείας βρισκόταν στην πίστα.

Η Διεθνής Ομοσπονδία Αυτοκινήτου (FIA) έκανε σήμερα γνωστό ότι η ΜακΛάρεν κλήθηκε σε απολογία για τις 29 Απριλίου, στην έκτακτη συνεδρίαση του Παγκοσμίου Συμβουλίου Μηχανοκίνητου Αθλητισμού, η οποία θα λάβει χώρα στο Παρίσι, προκειμένου να απαντήσει στις κατηγορίες ότι οι άνθρωποί της είπαν ψέματα στους αγωνοδίκες στη διάρκεια του γκραν πρι της Αυστραλίας.

Η σχετική ανακοίνωση της FIA αναφέρει τα εξής:

«Η ΜακΛάρεν Μερτσέντες προσκλήθηκε να παρουσιαστεί ενώπιον έκτακτης συνεδρίασης του Παγκοσμίου Συμβουλίου Μηχανοκίνητου Αθλητισμού στο Παρίσι, την Τετάρτη, 29 Απριλίου, προκειμένου να απαντήσει στις κατηγορίες ότι, κατά παράβαση του Αρθρου 151c του Διεθνούς Αθλητικού Κώδικα:

- Στις 29 Μαρτίου 2009 ενημέρωσε τους αγωνοδίκες του γκραν πρι της Αυστραλίας πως δεν δόθηκαν οδηγίες στον Χάμιλτον με το μονοθέσιο Νο 1, προκειμένου να επιτρέψει στον Τρούλι με το αυτοκίνητο Νο 9 να προσπεράσει, όταν αμφότερα τα μονοθέσια βρίσκονταν πίσω από το αυτοκίνητο ασφαλείας, γνωρίζοντας ότι αυτή η πρόταση ήταν αναληθής.

- Φρόντισε ώστε ο οδηγός της, (Λιούις) Χάμιλτον, ο νυν παγκόσμιος πρωταθλητής, να υποστηρίξει και να επιβεβαιώσει αυτήν την αναληθή δήλωση στους αγωνοδίκες.

- Μολονότι γνώριζε πως, ως άμεσο αποτέλεσμα αυτής της αναληθούς δήλωσης στους αγωνοδίκες, επιβλήθηκε άδικα ποινή σε έναν άλλο οδηγό και μια αντίπαλη ομάδα, δεν έκανε κάποια προσπάθεια να επανορθώσει την κατάσταση, είτε προχωρώντας σε επαφή με τη FIA ή με άλλο τρόπο.

- Στις 2 Απριλίου 2009, σε μια δεύτερη συνεδρίαση ενώπιον των αγωνοδικών του γκραν πρι της Αυστραλίας (συνάντηση στη Μαλαισία), δεν έκανε κάποια προσπάθεια να διορθώσει την αναληθή δήλωση της 29ης Μαρτίου, αλλά, αντιθέτως, συνέχισε να ισχυρίζεται ότι η δήλωση ήταν αληθής, παρότι επετράπη να ακουστεί ηχογραφημένη εγγραφή της ομάδας, με την οποία δινόταν στον Χάμιλτον η οδηγία να αφήσει τον Τρούλι να προσπεράσει και παρά το γεγονός ότι της δόθηκαν περισσότερες από μια ευκαιρίες να διορθώσει αυτή την ψεύτικη δήλωση.

- Στις 2 Απριλίου 2009, στη δεύτερη εξέταση των αγωνοδικών, φρόντισε ώστε ο οδηγός της, (Λιούις) Χάμιλτον, να συνεχίσει να βεβαιώνει την αλήθεια της ψεύτικης δήλωσης που δόθηκε στους αγωνοδίκες στις 29 Μαρτίου, ενώ ήξερε ότι αυτό που έλεγε στους αγωνοδίκες δεν ήταν αληθές.»

Προμυνείεται μεγαλύτεη καμπάνα για την McLaren, αν και απ' ότι φαίνεται αφήνουνε το φίλτατο Λούις άθικτο, και ας δέχτηκε να πεί ψέμματα!!!

Ayrton
08-04-09, 10:08
Άγνωστη είναι η «επόμενη μέρα» της Mercedes-Benz στη Formula 1, αφού σύμφωνα με τη γερμανική εφημερίδα Sudwestrundfunk θα γίνει διοικητικό συμβούλιο στο άμεσο διάστημα για να αποφασιστεί τι μέλλει γενέσθαι. Υπάρχει δυσαρέσκεια στην εταιρεία και σοβαρές αμφιβολίες παραμονής της ομάδας στο άθλημα.
Είναι χαρακτηριστική απάντηση του αγωνιστικού διευθυντή της Mercedes, Norbert Haug, σε σχετική ερώτηση που του έγινε: «Είμαι ειλικρινής άνθρωπος και δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά αφού δεν ξέρω τι θα συμβεί στη βιομηχανία του αυτοκινήτου και γενικά στην παγκόσμια οικονομία. Ελπίζω όλα να αλλάξουν προς το καλύτερο, αν και δεν είναι εύκολο».
Ο σοβαρός προβληματισμός που υπάρχει στην φίρμα από την Στουτγκάρδη προκύπτει όχι μόνο από το άσχημο φετινό ξεκίνημα στην Formula 1 της MP4-24 και την παγκόσμια οικονομική κρίση, αλλά το γεγονός ότι επίκειται τιμωρία της McLaren-Mercedes για το σκάνδαλο στην Αυστραλία. «Προτιμάμε να μιλάμε για νίκες και όχι για σκάνδαλα. Είμαστε δυσαρεστημένοι με την παρούσα κατάσταση», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Norbert Haug.

Επονται πολλέσ εξελίξεις στην McLaren μετά την περιβόητη ιστορία που προέκυψε.!!!!

tsaftsouf20V
08-04-09, 10:41
Παιδια εμενα μου μυριζει συνωμοσια αποχωρησης της MERCEDES απο την F1 λογο κρισης κ μη ανταγωνηστικου μονοθεσιου. Κ βρηκαν το καταληλο πατημα για να το κανουν. Σκεφτηκανε οτι καλυτερα να φυγουν τωρα με το προσχημα αυτο τωρα παρα να περασουν μια χρονια πισω απο ΤΟΥΟΤΑ--GP.BRAWN δηχνωντας ετσι οτι ειναι αμεμπτοι. Μην ξεχναμε κ σε τι αγοραστικο κοινο απευθηνεται η MERCEDES οποτε κ θα θιγονταν περισσοτερο το prestige της εταιριας με αμεσες επιπτωσεις στις πωλησεις σε μια ηδη δυσκολη περιοδο πωλησεων για αυτοκινητα πολυτελειας κ μεγαλου κυβισμου. Γνωμη μου....

Ayrton
08-04-09, 11:05
Πάντως στην Ελλάδα, είναι αρκετά πάνω η Mercedes όσο κι αν κάνει εντύπωση αυτό!!! Εδώ είναι μέσα στην 10άδα που δεν ήτανε ΠΟΤΕ!

harbov
08-04-09, 12:00
Παιδια εμενα μου μυριζει συνωμοσια αποχωρησης της MERCEDES απο την F1 λογο κρισης κ μη ανταγωνηστικου μονοθεσιου. Κ βρηκαν το καταληλο πατημα για να το κανουν. Σκεφτηκανε οτι καλυτερα να φυγουν τωρα με το προσχημα αυτο τωρα παρα να περασουν μια χρονια πισω απο ΤΟΥΟΤΑ--GP.BRAWN δηχνωντας ετσι οτι ειναι αμεμπτοι. Μην ξεχναμε κ σε τι αγοραστικο κοινο απευθηνεται η MERCEDES οποτε κ θα θιγονταν περισσοτερο το prestige της εταιριας με αμεσες επιπτωσεις στις πωλησεις σε μια ηδη δυσκολη περιοδο πωλησεων για αυτοκινητα πολυτελειας κ μεγαλου κυβισμου. Γνωμη μου....

Βασικα δεν νομιζω να εχουν μεγαλο προβλημα που νικαει η Brawn εφοσον η ομαδα λεγεται Brawn GP-Mercedes αφου εχει κινητηρες Mercedes. Το θεμα ειναι οτι αν αποχωρησει τελικα απο την F1 ποιος θα εφοδιαζει με κινητηρες τις τρεις ομαδες που φορανε τον κινητηρα τους? Και εστω οτι γινεται καποια συμφωνια για φετος απο του χρονου ποιος θα δινει κινητηρες στη McLaren? Γιατι οι υπολοιπες ομαδες προφανως θα εφοδιαστουν απο καποια αλλη ομαδα.


Πάντως στην Ελλάδα, είναι αρκετά πάνω η Mercedes όσο κι αν κάνει εντύπωση αυτό!!! Εδώ είναι μέσα στην 10άδα που δεν ήτανε ΠΟΤΕ!

Αφου στην Ελλαδα πλεον ειμαστε ολοι λεφταδες και δειχνομαστε με το αυτοκινητο ειναι δυνατον να μην παρουμε μια Mercedes ετσι μονο για το prestige που θα μας δωσει ενα τετοιο αυτοκινητο. Ασχετο αν οι περισσοτεροι μολις πανε να βαλουνε καυσιμα μετα μενουν με ενα 5ευρω στην τσεπη...

tsaftsouf20V
09-04-09, 09:44
Οσα λεφτα κ να ειχα Μερτσεντε δεν θα επαιρνα ουτε με σφαιρες. Αν ειχα για GTR-35 θα πηγαινα μιας κ το value for money ειναι σε αλλα επιπεδα... κ ειναι κ Ιαπωνας οποτε δεν σπαει δεν χαλαει κτλ...

ranger
09-04-09, 10:01
Στις 29 Απριλίου θα ξέρουμε την απόφαση της FIA σχετικά με την Vodafone McLaren Mercedes και την υπόθεση παραβίασης του άρθρου 151c. Το άρθρο αναφέρεται σε «κάθε δόλια ή επιβλαβή πράξη κατά του συμφέροντος κάθε συναγωνισμού ή των συμφερόντων του μηχανοκίνητου αθλητισμού γενικότερα»...
Εκτός από τον αποκλεισμό από κάποιους αγώνες, μπορεί τελικά η ομάδα να υποστεί αποκλεισμό και από το πρωτάθλημα, που γλίτωσε προ διετίας και ίσως ακόμα πιο μεγάλο χρηματικό πρόστιμο.

Πάντως νομίζω ότι είναι κάπως υπερβολική η FIA στο συγκεκριμένο θέμα. Στο παρελθόν δεν είχαν τιμωρηθεί ομάδες ή όδηγοί για παραβίαση του εν λόγω άρθρου. και έχουν γίνει και αρκετά περιστατικά επιβλαβή για το συμφέρον του μηχανοκίνητου αθλητισμού αλλά δεν τιμωρήθηκε κανεις (βλέπε Σουμαχερ το 97 που προσπαθησε να χτυπήσει τον Βιλνεβ, βλέπε εντολές ferrari στον Μπαρικέλο να παραχωρήσει την πρώτη θεση στην Αυστρία το 2002 κτλ κτλ).....

το πρωτάθλημα διεξάγεται μέσα στην πίστα και οχι στην αίθουσα καποιου δικαστηρίου. ΟΚ, κανανε μακακία, ας φάνε ενα προστιμο και αφαίρεση βαθμών στο πρωταθλημα κατασκευαστών και ας ετοιμαστούμε για το GP της Κίνας..........

harbov
09-04-09, 22:09
Το ξερεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αποκλεισουν την McLaren απο το πρωταθλημα. Καποιο προστιμο θα πεσει και θα τελειωσει η ολη ιστορια. Τωρα αν κινησει τα νηματα η Marcedes που οπως ακουγεται ειναι ενα βημα πριν την απεμπλοκη της απο το αθλημα για να βρει πατημα να φυγει ειναι αλλο θεμα. Παντως σιγουρα αν την αποκλεισουν μιλαμε οτι η F1 θα ειναι για γελια εδω δεν αποκλειστηκε οπως ειπες προπερσι που θα ηταν και πιο λογικο τωρα θα το κανουν?

Να κανω και μια ερωτηση τι πιστευετε για το θεμα με τους διπλους διαχυτες? Την Τριτη θα εχει βγει η αποφαση. Εγω παντως νομιζω πως θα δικαιωθουν οι ομαδες που τους χρησιμοποιουν. Και απ' οτι ακουγεται και οι υπολοιπες ομαδες τους ετοιμαζουν στις αεροδυναμικες συραγγες σε περιπτωση που θεωρηθουν νομιμες.

ranger
10-04-09, 00:05
οι διπλοί ή διόροφοι διαχύτες είναι νόμιμοι. "πατάνε" σε μια ασάφεια που έχει ο κανονισμός την οποία είχε επισημάνει ο Ross Brown οταν οι τεχνικοί διευθυντές των ομάδων συζητούσαν τους νέους κανονισμούς και τους εισηγήθηκαν στη FIA.
Εξάλλου απο το Νοέμβριο είχαν στείλει υπόμνημα στη FIA οτι θα χρησιμοποιούν αυτό το σχέδιο και η FIΑ είχε δώσει το πράσινο φώς για την περαιτέρω εξέλιξη τους (είχαν απο πριν τα νώτα τους καλυμένα). Ακούγεται οτι η McLaren θα παρούσιασει στην Κίνα το δικό της διπλό διαχύτη ενώ σιγά σιγά θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες ομάδες (H Ferrari θα τον έχει στο GP της Ισπανίας).


Σχετικά με την Mercedes και την πιθανολογούμενη αποχώρηση της τα πράγματα ειναι ρευστά. Υπάρχει περίπτωση να υπερτονίζεται αυτο το ενδεχόμενο έτσι ώστε η FIA να μην τημωρήσει πολύ την McLaren....

θα μάθουμε στις 15 Απριλίου.... (ρε, το GP της Κίνας είναι την Κυριακή του Πάσχα. Θα σουβλίζουμε αρνάκι και θα ακούμε Πουρναράκη!!!!)

Ayrton
10-04-09, 09:36
Κάθε χρόνο έχουμε GP την Κυριακή του Πάσχα. Το κάνουνε πάντα έτσι, για να μην πέφτει στο Πάσχα των Καθολικών.

Οσο αφορά την τιμωρία... εγώ πιστεύω ότι θα τιμωρηθεί. Γιατί ο λόγος όσο και αν κάνει εντύπωση, είναι πιο βαρύς απο την κατασκοπεία. Αντιαθλητική συπεριφορά εις βάρος άλλου συναθλητη, είναι πολύ πιο βαρύ στην αθλητική κοινωνία (Fair Play).

Οσο αφορά τους διαχύτες.... όπως ξαναείπα...... πολύς ντόρος για το τίποτα. Οι μεγάλες ομάδες που μείνανε πίσω, ψάχνουνε να δικαιολογήσουνε τα αδικαιολόγητα. Το κέρδος μιας ομάδας, είναι δεν είναι 0,2-0,3 τον γύρο. Εάν υπολογίσουμε το κέρδος τον Ferrari και McLaren απο το σύστημα KERS που είναι παρόμοιο, καταλαβαίνει κανείς ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει κέρδος για της ομάδες που χρησιμοποιούνε τον τροποποιημένο διαχύτη, καθώς αυτές οι ομάδες ΔΕΝ χρησιμοποιούνε KERS!!!! Με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε λοιπόν! Οσοι δεν γνωρίζουνε λοιπόν, ακούνε της παπαριές του Πουρναράκη, και νομίζουνε ότι ο αγώνας κρίνεται απο τον διαχύτη (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!)

ranger
10-04-09, 09:53
Οσο αφορά την τιμωρία... εγώ πιστεύω ότι θα τιμωρηθεί. Γιατί ο λόγος όσο και αν κάνει εντύπωση, είναι πιο βαρύς απο την κατασκοπεία. Αντιαθλητική συπεριφορά εις βάρος άλλου συναθλητη, είναι πολύ πιο βαρύ στην αθλητική κοινωνία (Fair Play).
όπως τιμώρησαν και τον Σουμαχερ οταν εμβόλισε τον Hill to 94 ή τον Βιλνεβ το 97 ή όπως τιμώρησαν τον Κουλθαρ που πάτησε φρένο για να πέσει πάνω του ο Σουμάχερ στo Spa to 98....
δεν ξέρω κατα πόσο λειτουργεί σωστά η δικαιοσύνη φίλε Γιάννη...

σχετικά με τους διαχύτες αυτά που εχω ακούσει είναι τα εξής: οι διπλοί διαχύτες παίζει να σου δίνουν κοντά στο μισό δευτερόλεπτο στο γύρο και όχι 0,2 ή 0,3. πέρα απο αυτό το κέρδος που είναι μετρήσιμο, το μεγάλύτερο κέρδος είναι ότι προσφέρουν μεγαλύτερη κάθετη δύναμη και κάνουν το μονοθέσιο πιο ευκολοοδήγητο. Αυτό δίνει τη δυναότητα στους οδηγούν να έχουν καλύτερο ρυθμό κατά τη διάρκεια του αγώνα. στον αντίποδα όσοι χρησιμοποιούν το KERS έχουν χάσει μέρος της δυνατότητας να ζυγίζουν σωστά το μονοθέσιο τους (λόγο του βάρους του KERS που δεν τους επιτρέπει να βάλουν έρμα). Χαρακτηρισική είναι η δήλωση του Αλονσο ότι η Ρενο θα πρέπει να αναθεωρήσει αν το KERS στην Κίνα.....

Ayrton
10-04-09, 10:38
Εγώ όμως δεν εξετάζω τι κάνανε στο παρελθόν!

Και μην ξεχνάς ότι ο Shumi ήτανε στο απυρόβλητο για την F1! (δεν εξετάζω το σωστό ή το λαθος!!!).

Ομως απο τότε αλλάξανε πολλά πράγματα. Η F1 ψάχνει με κάθε τρόπο να δείξει ένα πιο κοινωνικό πρόσωπο. Πιστεύω λοιπόν ότι αυτό δεν θα το καταφέρει συνεχίζοντας την ίδια τακτική (κάτι που φάνηκε με τον μηδενισμό του Λουις, καθώς το έψαξαν απο μόνοι τους ξανά, χωρίς να κάνει έφεση η ΤΟΥΟΤΑ).

Οσο αφορά στην πράξη, όσοι προσέξανε την χρήση του KERS απο τον Λούις (που το χρησιμοποιεί με τελείως διαφορετικό τρόπο απο της Ferrari), το κέρδος απο την χρήση του είναι όντως εντυπωσιακό! Απο εκεί και πέρα, το μεγάλο πρόβλημα το έχουνε όσοι είναι πιο βαρύς απο το φυσιολογικό για την F1 (βλ. Kubica). Δλδ, και ας τον υποστηρίζω, δεν μπορεί να ισχυριστεί κάτι τέτοιο ο Massa!!! Αυτό λοιπον που λές, είναι ανα περίπτωση. Και για να ολοκληρώσω την σκέψη μου.... Ας πούμε ότι είναι 0,5 το κέρδος, εγώ όμως στην πίστα βλέπω διαφορές άνω του 1 sec στον γύρο. Ε, μην τα ρίχνουμε στον διαχύτη όλα..... Επειδή οι "μεγάλοι" τα κάνανε μαντάρα, θέλουνε να βρούνε κάτι να πιαστούνε.

NyO
10-04-09, 14:19
Ενα πολυ διαφωτιστικο αρθρο για τους αεροδυναμικους διαχυτες στη φετινη σεζον.
http://www.f1club.gr/?p=150

Ayrton
10-04-09, 14:27
Και πάλι, δεν εξηγεί κανείς, και προπαντός δεν δικαιολογείται η διαφορά άνω του 1 sec που έχουνε. Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για ευκαιριακή δικαιολογία, για να μπορέσουνε να δικαιολογήσουνε τα αδικαιολόγητα!!!

harbov
10-04-09, 19:28
Γιατι μας κανει τοση μεγαλη εντυπωση η διαφορα του 1sec? Δεν ειναι λογικο? Ολες οι ομαδες εξελιξουν τα μονοθεσια απο αρχες φθινωπορου η Brawn μαλιστα οπως και μονοι τους ειπαν εχουν επικεντρωθει σε αυτο το μονοθεσιο 1.5 χρονο. Λογικο λοιπον δεν ειναι οι δυο μεγαλοι αντιπαλοι που ψαχναν μεχρι και τον τελευταιο αγωνα να βρουν μισο δεκατο να εχουν μεινει πισω φετος? Εχουν πολυ λιγοτερες ωρες εξελιξεις απο τους αλλους το οποιο εν μερη ειναι αδικαιολογητο. Πιστευω παντως πως ο διαχυτης αν μπει σε αλλα μονοθεσια θα δουμε καποιους να πλησιασουν πολυ την Brawn που με την παρουσα κατασταση ειναι πολυ μπροστα.
Επισης κατα τη γνωμη μου το KERS μαλλον κακο κανει σε οσους το χρησιμοποιουν μπορει να χαριζει 0.2-0.3 sec στις ευθειες αλλα εκει που εχει σημασια στις στροφες δηλαδη το ζυγισμα του μονοθεσιου δεν ειναι οπως πρεπει ετσι ωστε να χανουν τελικα χρονο. Κατα τη γνωμη μου σιγα σιγα θα εγκαταλειπεται σαν ιδεα.
Ας μου πει καποιος εχει ακουσει διαβασει πουθενα αυτο που ειπε ο παντογνωστης (LOL) Πουρναρακης οτι απο την στιγμη που η Super Aguri εφυγε απο το πρωταθλημα ο Brawn χρησιμοποιουσε και τη δικη της αεροδυναμικη συραγγα για την εξελιξη του μονοθεσιου της τοτε honda? Γιατι ειχα την εντυπωση πως η Super Aguri απλα επαιρνε τα παλια σασι της Honda και κατεβαινε στους αγωνες? Δεν ειχε γινει σαλος με το οτι υπαρχουν ομαδες που δεν κατεσκαυαζουν ουτε σασι ουτε κινητηρα(Super Aguri και Toro Rosso) και τρεχαν στην F1 ενω δεν επρεπε?

Ayrton
10-04-09, 23:17
Μια σειρά από βελτιωμένα εξαρτήματα θα τοποθετήσει η McLaren στο μονοθέσιό της ενόψει του Grand Prix Κίνας για να πλησιάσει τον ανταγωνισμό - και πιστεύεται ότι ένα από αυτά είναι ο ανασχεδιασμένος αεροδυναμικός διαχύτης δύο επιπέδων, ανάλογος των Brawn, Williams και Toyota.

Απομένει, βεβαίως, το συγκεκριμένο σχέδιο να κριθεί νόμιμο από το Παγκόσμιο συμβούλιο του Motorsport την προσεχή Μ. Τρίτη (14/04), έπειτα από την έγγραφη διαμαρτυρία τεσσάρων ομάδων (Ferrari, Renault, Red Bull και BMW Sauber) στα Grands Prix Αυστραλίας και Μαλαισίας.

"Στην Κίνα θα εισάγουμε ορισμένα νέα εξαρτήματα στην ΜΡ4/24 και παρότι δεν περιμένουμε να αλλάξουν ριζικά την απόδοση του μονοθεσίου, θα μας ανεβάσουν λίγο πιο κοντά στην κορυφή σε σχέση με τους πρώτους δύο αγώνες" είπε ο διευθυντής της McLaren, Martin Whitmarsh.

πηγή : www.in.gr

Ακόμα και η ίδια η McLaren πλέον το λέει ανοιχτά ότι δεν είναι ο διαχύτης η διαφορά!

Alex-poli
19-04-09, 19:16
1S. Vettel Red Bull Racing
2M. Webber Red Bull Racing
3J. Button Brawn GP Formula One Team
4R. Barrichello Brawn GP Formula One Team
5H. Kovalainen Vodafone McLaren Mercedes
6L. Hamilton Vodafone McLaren Mercedes
7T. Glock Panasonic Toyota Racing
8S. Buemi Scuderia Toro Rosso
9F. Alonso ING Renault F1 Team
10K. Raikkonen Scuderia Ferrari Marlboro
11S. Bourdais Scuderia Toro Rosso
12N. Heidfeld BMW Sauber F1
13R. Kubica BMW Sauber F1
14G. Fisichella Force India F1 Team
15N. Rosberg AT&T Williams
16N. Piquet ING Renault F1 Team
17A. Sutil Force India F1 Team

Not Classified (DNF : Did Not Finish)


K. Nakajima AT&T Williams
F. MassaScuderia Ferrari Marlboro
Trulli Panasonic Toyota Racing

Nikr
19-04-09, 19:41
1-2 η red bull και 3-4 η brown !!!

Έπρεπε να περάσουν πολλά χρόνια μονοτονίας για να δούμε ένα ενδιαφέρον πρωτάθλημα :)

johnboy
19-04-09, 23:25
εγω πιο πολυ απολαμβανω την κατρακύλα της ferrari :)

Edessaios
20-04-09, 10:01
Το έχω πει και θα το ξαναπώ.
Αυτός ο Trulli πολύ χέστης στην βροχή ρε παιδιά.......Δεν μπορούσε που δεν μπορούσε να οδηγήσει σε βροχή, το καβάλησε και ο άλλος και έδεσε το γλυκό!!!
Εκτός και αν κάτι τέτοιο ήθελε για να αποσυρθεί με κάποια δικαιολογία......

Nikr
20-04-09, 10:50
Κι εγώ όταν οδηγάω στη βροχή πάω σαν χέστης, αλλά τουλάχιστον κάνω στην άκρη !!!
Νευρίασε κι ο άλλος...
θα τον περάσω αποπάνω τον παλιοπ... θα σκέφτηκε.. :hehe

Edessaios
20-04-09, 11:33
Εδώ μιλάμε για οδηγό αγώνων και μέσα σε πίστα όχι κοινό οδηγό σε δημόσιο δρόμο......

Nikr
20-04-09, 11:41
Το έγραψα με χιουμοριστική διάθεση,
αλλά αν νομίζεις ότι έθιξα τον trulli, σβήστα και τα δύο μυνήματα.... :roll:

Edessaios
20-04-09, 14:14
Το έγραψα με χιουμοριστική διάθεση,
αλλά αν νομίζεις ότι έθιξα τον trulli, σβήστα και τα δύο μυνήματα.... :roll:


Βρε το κατάλαβα ότι τα έγραψες με χιουμοριστική διάθεση μη χαλιέσαι.....:lol:

Ayrton
25-04-09, 15:02
NAI NAI NAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

1-2 Η ΤΟΥΟΤΑ στα δοκιμαστικά!!!!!!!

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

KOMIS
25-04-09, 15:03
τους πηραμε τα σωβρακα!!!!!!!

GEORGE N.
25-04-09, 15:04
1. J Trulli 1,33.431
2.T clock 1,33.712
Παρτε να χετε παμε γερααααααααα

Alex-poli
25-04-09, 16:14
1 J. TrulliPanasonic Toyota Racing
2 T. GlockPanasonic Toyota Racing
3 S. VettelRed Bull Racing
4 J. ButtonBrawn GP Formula One Team
5 L. HamiltonVodafone McLaren Mercedes
6 R. BarrichelloBrawn GP Formula One Team
7 F. AlonsoING Renault F1 Team
8 F. MassaScuderia Ferrari Marlboro
9 N. RosbergAT&T Williams
10 K. RaikkonenScuderia Ferrari Marlboro
11 H. KovalainenVodafone McLaren Mercedes
12 K. NakajimaAT&T Williams
13 R. KubicaBMW Sauber F1 Team
14 N. HeidfeldBMW Sauber F1 Team
15 N. PiquetING Renault F1 Team
16 A. SutilForce India F1 Team
17 S. BuemiScuderia Toro Rosso
18 G. FisichellaForce India F1 Team
19 M. WebberRed Bull Racing
20 S. BourdaisScuderia Toro Rosso


Άντε γειά..........:banana

DaveMustaine13
25-04-09, 19:23
Τι ωρα ειναι ο αγωνας αυριο ? :uthere

Edessaios
25-04-09, 19:28
Τι ωρα ειναι ο αγωνας αυριο ? :uthere

Κανονικά, στις 3.00 μ.μ. Δεν έχουμε διαφορά ώρας με το Bahrain.

Theosss
25-04-09, 19:31
νομίζω οτι είναι στις 14:15

sorry αν κάνω λάθος αλλα τότε γράφει ο ΑΝΤ1

Theosss
25-04-09, 19:38
όπως λέει και ο εδεσσαίος ¨15 00 θα είναι ο αγώνας μάλον η εκπόμπη ξεκινά στις 14 15

Edessaios
25-04-09, 19:52
όπως λέει και ο εδεσσαίος ¨15 00 θα είναι ο αγώνας μάλον η εκπόμπη ξεκινά στις 14 15

Ετσι ακριβώς γίνεται. Ο Αντένα πάντα λέει την ώρα που ξεκινάει η εκπομπή, ο αγώνας έχει εκκίνηση στις 15.00

Ayrton
25-04-09, 21:10
Βέβαια είναι λίγο αστείο το θέμα......

Να δώσεις 13 εκατομμύρια Ευρώ για δοκιμές σε μια πίστα..... είναι πολλά!!! Και ας κάνεις 1-2!!!!
Θυμίζω ότι η ΤΟΥΟΤΑ με τις Ferrari, BMW ήτανε οι μόνες που κάνανε δοκιμές στο Bahrein.


Τι λεφτά δίνουνε ρε παιδί μου!!!!

mpliet7
25-04-09, 23:12
Λοιπον αυτο ηταν.Η αρχη πιστευω εγινε με τις κατατακτηριες σημερα.Το 1-2 δεν ηταν τυχαιο κ πιστευω πως αυριο ετσι θα τερματισουν.Αλλωστε κ τα λεφτα π σπαταλησαν ηταν αρκετα,αλλα ετσι οι μεγαλες ομαδες ετσι γινονται.Παμε δυνατα κ στο μελλον.

Japanese
26-04-09, 00:24
Μόλις το είδα! Πάμε ρε ομάδα! Υπάρχει κάπου που να το δείχνει απο το internet επιδή θα είμαι δουλειά και θα πάρω το pda για να το δω; Ξέρει κανένας; Άντε και με τη νίκη παίδες! :car

harbov
26-04-09, 01:28
Μην ενθουσιαζομαστε πολυ γιατι δεν εχουν πολλα καυσιμα και θα μπουν σχετικα νωρις για ανεφοδιασμο. Ας ελπισουμε ομως για το καλυτερο!!!

NyO
26-04-09, 13:23
Μην ενθουσιαζομαστε πολυ γιατι δεν εχουν πολλα καυσιμα και θα μπουν σχετικα νωρις για ανεφοδιασμο. Ας ελπισουμε ομως για το καλυτερο!!!


Ακριβως ετσι ειναι!
Για του λογου του αληθες...

1. Jarno Trulli, Toyota, 648.5 kg
2. Timo Glock, Toyota, 643
3. Sebastian Vettel, Red Bull, 659
4. Jenson Button, Brawn GP, 652.5
5. Lewis Hamilton, McLaren, 652.5
6. Rubens Barrichello, Brawn GP, 649
7. Fernando Alonso, Renault, 650.5
8. Felipe Massa, Ferrari, 664.5
9. Nico Rosberg, Williams, 670.5
10. Kimi Raikkonen, Ferrari, 671.5
11. Heikki Kovalainen, McLaren, 678.5
12. Kazuki Nakajima, Williams, 680.9
13. Robert Kubica, BMW Sauber, 698.6
14. Nick Heidfeld, BMW Sauber, 696.3
15. Nelson Piquet, Renault, 677.6
16. Sebastien Buemi, Toro Rosso, 678.5
17. Giancarlo Fisichella, Force India, 652
18. Mark Webber, Red Bull, 656
19. Adrian Sutil, Force India, 679
20. Sebastien Bourdais, Toro Rosso, 667.5

Ας ελπισουμε τουλαχιστον μεχρι το πρωτο πιτ στοπ να κανουν μια καλη διαφορα!

Edessaios
26-04-09, 16:38
Μια χαρά τα σκάτ@σαν σήμερα στην στρατηγική!!! Κατάφεραν και έχασαν την καλύτερη ευκαιρία για την πρώτη νίκη.......:mad::(

mpcom
26-04-09, 17:24
τα εχουμε πει τα προηγουμενα χρονια , θα τα πουμε και φετος
οσο καλο μονοθεσιο και να φτιαξει η τουοτα , η παρουσια της στην f1 ειναι χασιμο χρονου και χρηματως
οσο χρησιμοποιει ασχετους ανθρωπους σαν τεχνικους διευθυντες δυστηχως δεν μπορει να καταφερει τιποτα και θα βλεπουμε συνεχως λαθος timing και pit και λανθασμενες επιλογες
για μενα καλυτερα να αποσυρθη η τουοτα , ας ξοδεψει ολα αυτα χρηματα καπου αλλου

MARMEL
26-04-09, 18:19
ρε τι λαλακια εκαναν οι ανθρωποι...

αερα θα μπορουσε να ταν πρωτος ο τρουλι...
ελεος ρε...
τετοια ευκαιρια και την πεταξαν...
ελεος και παλι ελεος...

toyota mania
26-04-09, 18:48
Βρε παιδια.Ασχολεισται καθολου με την f1.Πρωτοι στις κατατακτηριες, δεν σηναινει αυτοματος και πρωτοι στο αγωνα.Αλλιως δεν θα γινοταν καθολου αγωνας.
Εγω τα βρισκω μια χαρα.Εχουμε ανταγωνιστικο μονοθεσιο και θεληση.Η πρωτη νικη δεν θα αργησει.

Ayrton
26-04-09, 18:57
Ηρακλή.... μεγάλη διαφορά να χαίρεσαι για το 1-2, με το να κάνουμε ολόκληρη ανάλυση επι τούτου!

Οσο αφορά τον αγώνα... εγώ ευχαριστημένο είμαι.... δεν περίμενα νίκη. Δείχνουμε όμως να σταθεροποιούμαστε αρκετά πιο πάνω απο πέρυσι.
Οντως η νίκη δεν θα αργήσει!

Alex-poli
26-04-09, 19:16
Rd.4 Bahrain Grand Prix


1 22 J. Button Brawn GP Formula One Team
2 15 S. Vettel Red Bull Racing
3 9 J. Trulli Panasonic Toyota Racing
4 1 L. Hamilton Vodafone McLaren Mercedes
5 23 R. Barrichello Brawn GP Formula One Team
6 4 K. Raikkonen Scuderia Ferrari Marlboro
7 10 T. Glock Panasonic Toyota Racing
8 7 F. Alonso ING Renault F1 Team
9 16 N. Rosberg AT&T Williams
10 8 N. Piquet ING Renault F1 Team
11 14 M. Webber Red Bull Racing
12 2 H. Kovalainen Vodafone McLaren Mercedes
13 11 S. Bourdais Scuderia Toro Rosso
14 3 F. Massa Scuderia Ferrari Marlboro
15 21 G. Fisichella Force India F1 Team
16 20 A. Sutil Force India F1 Team
17 12 S. Buemi Scuderia Toro Rosso
18 5 R. Kubica BMW Sauber F1 Team
19 6 N. Heidfeld BMW Sauber F1 Team

Not Classified (DNF : Did Not Finish)

17 K. Nakajima AT&T Williams

Βαθμολογία οδηγών

1 J. Button 31
2 R. Barrichello 19
3 S. Vettel 18
4 J. Trulli 14.5
5 T. Glock 12
6 M. Webber 9.5
7 L. Hamilton 9
8 F. Alonso 5
9 N. Heidfeld 4
10 H. Kovalainen 4
11 N. Rosberg 3.5
12 K. Raikkonen 3
13 S. Buemi 3
14 S. Bourdais 1
15 F. Massa 0
16 A. Sutil 0
17 N. Piquet 0
18 G. Fisichella 0
19 K. Nakajima0
20 R. Kubica 0


Βαθμολογία κατασκευαστών

1 Brawn GP 50
2 Red Bull 27.5
3 Toyota 26.5
4 McLaren 13
5 Renault 5
6 BMW 4
7 Toro Rosso 4
8 Williams 3.5
9 Ferrari 3
10 Force India 0



Περίμενα κάτι καλύτερο σήμερα αλλά....:yell
Δεν πειράζει είμαστε κοντά στην πρωτη νίκη ....:beg

vassilis_vvti
27-04-09, 00:29
Εχουμε ανταγωνιστικο μονοθεσιο και θεληση.Η πρωτη νικη δεν θα αργησει.
Εχει ηδη αργησει...δυστηχως!!

DJKEY
27-04-09, 00:39
το βλεμμα...το υφος...η σταση και η ολη παρουσια του Ιταλου μετα το περας του αγωνα τα λεει για μενα ΟΛΑ!

KOMIS
27-04-09, 00:41
καλα τα παμε...δεν λεει τιποτα να κανεις μια νικη....μπορει και με λιγη τυχη να την κανεις.αντιθετα λεει πολλα η σταθερα ανοδικη πορεια της ομαδας.

toyota mania
27-04-09, 06:54
καλα τα παμε...δεν λεει τιποτα να κανεις μια νικη....μπορει και με λιγη τυχη να την κανεις.αντιθετα λεει πολλα η σταθερα ανοδικη πορεια της ομαδας.Ετσι ειναι.Οχι οτι θα μας χαλασει, αντιθετος, ετσι να σπασει το ροδι.Αλλα αυτο που εχει σημασια ειναι με 2δευτερες και 3τριτες θεσεις, και γενικα μεσα στους βαθμους, να ανεβαινουμε συνεχως.

MARMEL
27-04-09, 21:12
Βρε παιδια.Ασχολεισται καθολου με την f1.Πρωτοι στις κατατακτηριες, δεν σηναινει αυτοματος και πρωτοι στο αγωνα.Αλλιως δεν θα γινοταν καθολου αγωνας.
Εγω τα βρισκω μια χαρα.Εχουμε ανταγωνιστικο μονοθεσιο και θεληση.Η πρωτη νικη δεν θα αργησει.


ηρα σωστα το λες. αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι ηθελαν να κανουν...
μα τι ηθελαν?
ηταν τελειως αντισυμβατικη κινηση....
μονο η τουοτα εκανε την κινηση αυτη...

στον αγωνα με τη βροχη με τον γκλοκ πετυχε...
τωρα ομως? πολυ αντισυναγματικο....
θα ταν πολυ πιο ευκολα τα πραγματα... και τα δυσκολεψαν ολοφανερα...

mpcom
27-04-09, 22:20
οταν εμφανιζοντε τετοιες ευκαιριες πρεπει να τις αρπαζουν
οι περισσοτερες ομαδες ειναι κυριολεκτικα χωμα και εσυ εχεις ενα απο τα πιο γρηγορα και ανταυτου τερματιζεις πισω τους
θα μπορουσε τωρα η toyota να βρισκετε στην θεση της brawngp , οι λεπτομερειες κανουν τον νικητη και οταν βλεπεις την toyota να κανει καθε φορα τα ιδια λαθοι σημαινει οτι δεν μαθαινει απο αυτα
οι υπολοιπες ομαδες δεν θα ειναι σε αυτα τα χαλια για ολη την σαιζον , ηδη η ferrari παει με νεο πακετο στην βαρκελωνη ενω ετοιμαζετε και η mclaren

ps. δεν θελω να ερθω σε κοντρα με κανεναν εδω μεσα , ολοι αγαπαμε τοσο την toyota οσο και το αθλημα της f1, ευχης εργω θα ηταν καποια μερα η toyota να παρει το πρωταθλημα
απλα ειμαι της αποψης οτι πρεπει η toyota καποια στιγμη να κανει μια σκληρη αυτοκριτικη για το τι εχει καταφερει μεχρι τωρα

ranger
28-04-09, 00:16
στην TOYOTA παραδέχτηκαν ότι ακολούθησαν λάθος τακτική στον αγώνα του Μπαχρέιν. χαρακτηριστικές είναι οι δηλώσεις του πρόεδρου της Toyota F1, John Howett.

«Έπρεπε να είχαμε επιλέξει τη μαλακή γόμα για το δεύτερο και μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Θα μπορούσαμε ακόμα και να κάνουμε τρία pit stop αντί για δύο. Με τα τρία υπολογίσαμε ότι θα κολλούσαμε στην κίνηση οπότε επιλέξαμε να διατηρήσουμε τη στρατηγική των δύο pit stop. Ωστόσο φοβόμασταν ότι η μαλακή γόμα δεν θα άντεχε με το βαρύτερο φορτίο καυσίμου σε συνδυασμό με τη ζέστη. Αυτό ήταν λάθος. Ήμασταν πιο αργοί με τη σκληρή γόμα και εκεί χάσαμε το όποιο πλεονέκτημα είχαμε έναντι των αντιπάλων μας».

βέβαια στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο τρούλι είχε τη μαλακή γόμα και κυνηγούσε τον Φέτελ που είχε τη σκληρή. και ενώ είχε θεωρητικά το πλεονέκτημα, δεν κατάφερε να προσπεράσει και να πάρει την 2ή θέση...

τέλος πάντων, η ομάδα πάει καλά, αλλά για να κερδίσει θα πρέπει να "στρώσει" λιγάκι την στρατηγική της και να έχει και λίγη τύχη. Ελπίζω η αναβαθμίσεις που θα έχει σε 2 βδομάδες στην Ισπανία να είναι καλές, γιατί ο ανταγωνισμός ετοιμάζεται πυρετωδώς....

harbov
28-04-09, 00:25
οταν εμφανιζοντε τετοιες ευκαιριες πρεπει να τις αρπαζουν
οι περισσοτερες ομαδες ειναι κυριολεκτικα χωμα και εσυ εχεις ενα απο τα πιο γρηγορα και ανταυτου τερματιζεις πισω τους
θα μπορουσε τωρα η toyota να βρισκετε στην θεση της brawngp , οι λεπτομερειες κανουν τον νικητη και οταν βλεπεις την toyota να κανει καθε φορα τα ιδια λαθοι σημαινει οτι δεν μαθαινει απο αυτα
οι υπολοιπες ομαδες δεν θα ειναι σε αυτα τα χαλια για ολη την σαιζον , ηδη η ferrari παει με νεο πακετο στην βαρκελωνη ενω ετοιμαζετε και η mclaren

ps. δεν θελω να ερθω σε κοντρα με κανεναν εδω μεσα , ολοι αγαπαμε τοσο την toyota οσο και το αθλημα της f1, ευχης εργω θα ηταν καποια μερα η toyota να παρει το πρωταθλημα
απλα ειμαι της αποψης οτι πρεπει η toyota καποια στιγμη να κανει μια σκληρη αυτοκριτικη για το τι εχει καταφερει μεχρι τωρα

To θεμα ειναι οτι η Toyota δεν εχει καποιον να παρει τις δυσκολες αποφασεις και να κανει τη διαφορα. Προσωπικα πιστευω οτι καποια χρονια πριν εκανε μεγαλο λαθος οταν εδιωξε τον Gascoine ο οποιος ειχε αρχισει να βαζει ταξη στην ομαδα αλλα αυτο δεν αρεσε σε καποιους και τον εδιωξαν. Ισως να ηταν αλλη ομαδα σημερα αν ειχε μεινει.

Οσο για φετος εμενα δεν θα με ξαφνιαζε αν το πρωταθλημα παρει τελειως αλλη τροπη απο αυτη που εχει για την ΤΟΥΟΤΑ απο εδω και περα. Αυτη την στιγμη στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος στο πρωταθλημα. Γνωμη μου ειναι πως αν καταφερουν οι Ferrari και McLaren να φτιαξουν το ζυγισμα του μονοθεσιου τοτε θα χανονται μπροστα οπως και περυσι. Ηδη η McLaren με ημιμετρα εχει ανεβει πολυ στο grid. Μακαρι να γινει σωστη εξελιξη στο μονοθεσιο της ΤΟΥΟΤΑ ωστε να παραμεινει ψηλα στη βαθμολογια γιατι οχι και ακομα ψηλοτερα.

mpliet7
28-04-09, 19:12
Η ΤΟΥΟΤΑ πιστευω οτι στον αγωνα προχθες χρειαζοτανε ενα Brawn.....Ο ανθρωπος δεν παιζεται.Ο καλυτερος για εμενα.Γατονι μεγαλο,εχει καταφερει πολλα αλλωστε ηταν ο εγκεφαλος στην αυτοκρατορια τις Φερραρι κ με τον Σουμι εγραψαν ιστορια.Η νικη αν οχι νικες θα ερθουν κ το πιστευω αυτο αλλα οχι κανοντας λαθη οπως αυτο στο Μπαχρειν.Ιδωμεν.....

Fanis
29-04-09, 11:06
ειναι αυτο που λεω χρονια οτι η F1 ειναι ενα τρελο παιχνιδι στρατηγικης μα χιλιαδες ασταθμητους παραγοντες για οσους καταλαβαινουν και στο τελος ειναι ο οδηγος με την ομαδα.

harbov
03-05-09, 02:13
ειναι αυτο που λεω χρονια οτι η F1 ειναι ενα τρελο παιχνιδι στρατηγικης μα χιλιαδες ασταθμητους παραγοντες για οσους καταλαβαινουν και στο τελος ειναι ο οδηγος με την ομαδα.

Θα συμφωνησω οτι η επιτυχια στην F1 κρινεται απο πολλα πραγματα και οι παραγοντες ειναι αναριθμητοι. Αλλα μην βαζουμε στο τελος τους οδηγους γιατι ειναι αδικο ειναι καποιοι που κανουν πραγματικα την διαφορα ο Schumacher, μαζι με τον Brawn και τον Todt, ανεδειξαν την Ferrari, η οποια ηταν στα αζητητα, σε μια απο τις μεγαλυτερες ομαδες στην F1. Ο Schumacher ηταν αυτος που θελησε να εχει διακοπτες στο τιμονι για να κανει ρυθμισεις οπως τον βολευουν στη διαρκεια του αγωνα. Αν ο οδηγος ηταν απο τους τελευταιους παραγοντες τοτε και οδηγοι οπως ο Sato θα επρεπε να κανουν κατι παραπανω απο αυτο που εκανα οταν βρισκονταν σε ομαδες οι οποιες βρισκονταν σε πολυ καλη κατασταση. Ειναι καποιοι οδηγοι που κανουν το κατι παραπανω. Βεβαια τα προσωπα που απαρτιζουν μια ομαδα ειναι και αυτα ενας απο τους σημαντικοτερους παραγοντες. Αλλα οπως μια στρατηγικη μπορει να χαλασει εναν αγωνα το ιδιο μπορει να κανει και ενας κακος οδηγος με μεγαλυτερη ευκολια μαλιστα.

harbov
22-05-09, 22:48
Μονακο την κυριακη. Πολυαναμενομενος αγωνας για πολλους αφου η εκκινηση του ειναι το δευτερο μεγαλυτερο σε τηλεθεαση αθλητικο γεγονος. Στα χθεσινα δοκιμαστικα εδειξαν οτι Williams, McLaren, Brawn ειναι σε καλη φορμα στο πριγκηπατο αλλα και παλι δεν μπορουμε ακομα να βγαλουμε σαφη συμπερασματα αφου μονο χρονοι απο τις πρωτες δοκιμες υπαρχουν. Η ΤΟΥΟΤΑ δυστυχως δεν πηγε καλα κ παλι. Περιμενουμε μεχρι αυριο για να δουμε τις κατακτηριες.

Edessaios
23-05-09, 15:53
Οπα και η πρώτη πατάτα της χρονιάς........19ος ο Truli και 20ος ο Glock...!!!!!!

Japanese
23-05-09, 16:14
Τι γίνεται; Άσχημα σήμερα :(

greekman9
23-05-09, 16:35
δυστυχως,απγοητευση μια φορα ακομα...

harbov
23-05-09, 17:19
Πολυ φοβαμαι οτι πηρε την κατω βολτα η ομαδα μακαρι να εχω αδικο, αλλα οι δυο τελευταιοι αγωνες αυτο δειχνουν. Ισως δεν εγινε σωστη δουλεια στη διακοπη πριν την Ισπανια. Μακαρι η ομαδα να ανακαμψει γρηγορα...

DJKEY
23-05-09, 17:27
ανελπιστα ασχημα νεα...! κριμα...γτ προκειται και για ενα circuit οπου το προσπερασμα ειναι σχεδον αγνωστη λεξη. :(

Alex-poli
23-05-09, 21:12
Απογοήτευση... Το μόνο που ελπίζω είναι να στουκάρουν όλοι...:mrgreen:

Lynx
06-06-09, 15:35
2009 FORMULA 1 ING TURKISH GRAND PRIX

Pos No Driver Team Q1Q2Q3 Laps
1 15 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:27.330 1:27.016 1:28.316 17
2 22 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:27.355 1:27.230 1:28.421 22
3 23 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:27.371 1:27.418 1:28.579 19
4 14 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:27.466 1:27.416 1:28.613 20
5 9 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:27.529 1:27.195 1:28.666 24
6 4 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:27.556 1:27.387 1:28.815 24
7 3 Felipe Massa (http://www.formula1.com/results/driver/2009/18.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:27.508 1:27.349 1:28.858 23
8 7 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:27.988 1:27.473 1:29.075 20
9 16 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:27.517 1:27.418 1:29.191 27
10 5 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:27.788 1:27.455 1:29.357 20
11 6 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:27.795 1:27.521 16
12 17 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:27.691 1:27.629 20
13 10 Timo Glock (http://www.formula1.com/results/driver/2009/791.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:28.160 1:27.795 18
14 2 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:28.199 1:28.207 18
15 20 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:28.278 1:28.391 18
16 1 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:28.318 9
17 8 Nelsinho Piquet (http://www.formula1.com/results/driver/2009/823.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:28.582 8
18 12 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:28.708 12
19 21 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:28.717 11
20 11 Sebastien Bourdais (http://www.formula1.com/results/driver/2009/834.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:28.918 9

Πηγή: http://www.formula1.com/results/season/2009/809/6638/

ranger
06-06-09, 18:43
πρώτοι από τους υπόλοιπους....

πίσω απο τις 2 Brawn GP και τις 2 Red Bull είναι η Toyota. αυτό δείχνει ότι αυτές οι δύο ομάδες είναι πιο μπροστά απο τον ανταγωνισμό.
περιμένουμε να δούμε και τα φορτία καυσίμων που εχουν τα μονοθέσια για να δούμε την τακτική που έχουν επιλέξει για τον αυριανό αγώνα....

harbov
07-06-09, 02:25
Hταν καλη εμφανιση απο τον Τρουλι αλλα απο τις Ferrari τουλαχιστον που ξεκινανε ακριβως πισω του ηταν ελαφρυτερος που μαλλον θα μεινουν τουλαχιστον ενα γυρο ακομα εξω. O Vettel ειναι πιο ελαφρυς απο τον Button. Εγω ελπιζω σε ενα καλο αγωνα αυριο μιας και οι διαφορες των χρονων ηταν πολυ μικρες. Αλλα και παλι τα Brawn εχουν κατι παραπανω καθως φαινεται.

Παντως πλεον ειναι ξεκαθαρη η υπεροχη του Button εναντι του Barichello το δειχνει σε καθε αγωνα οντας πιο βαρυς και συναμα πιο γρηγορος.

Lynx
07-06-09, 17:15
2009 FORMULA 1 ING TURKISH GRAND PRIX

Τελική Κατάταξη:

Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Pts
1 22 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 58 Winner 2 10
2 14 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 58 +6.7 secs 4 8
3 15 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 58 +7.4 secs 1 6
4 9 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 58 +27.8 secs 5 5
5 16 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 58 +31.5 secs 9 4
6 3 Felipe Massa (http://www.formula1.com/results/driver/2009/18.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 58 +39.9 secs 9 3
7 5 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 58 +46.2 secs 10 2
8 10 Timo Glock (http://www.formula1.com/results/driver/2009/791.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 58 +46.9 secs 13 1
9 4 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 58 +50.2 secs 6
10 7 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 58 +62.4 secs 8
11 6 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 58 +64.3 secs 11
12 17 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 58 +66.3 secs 12
13 1 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 58 +80.4 secs 16
14 2 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 57 +1 Lap 14
15 12 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 57 +1 Lap 18
16 8 Nelsinho Piquet (http://www.formula1.com/results/driver/2009/823.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 57 +1 Lap 17
17 20 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 57 +1 Lap 15
18 11 Sebastien Bourdais (http://www.formula1.com/results/driver/2009/834.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 57 +1 Lap 20
Ret 23 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 47 +11 Lap 3
Ret 21 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 4 +54 Laps 19

Πηγή: http://www.formula1.com/results/season/2009/809/6639/

ranger
07-06-09, 20:09
Τελική Κατάταξη:

1 22 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 58 Winner 2 10
2 14 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 58 +6.7 secs 4 8
3 15 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 58 +7.4 secs 1 6
4 9 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 58 +27.8 secs 5 5 2


8 10 Timo Glock (http://www.formula1.com/results/driver/2009/791.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 58 +46.9 secs 13 1

το είχα πει από χτές και να που επιβεβαιώθηκαπρώτοι από τους υπόλοιπους....

πίσω απο τις 2 Brawn GP και τις 2 Red Bull είναι η Toyota. αυτό δείχνει ότι αυτές οι δύο ομάδες είναι πιο μπροστά απο τον ανταγωνισμό.
καλή η παρουσία της ομάδας. Ο Τρούλη ήταν πρώτος από τους υπόλοιπους γιατί οι Brawn GP και Red Bull φαίνεται ότι είναι πιο μπροστά από τις υπόλοιπες ομάδες!!!!
ο Γκλόκ με δεδομένο οτι ξεκίνησε 13ος και ότι ακολούθησε τακρική ενός Pit stop είναι θετικό οτι κέρδισε 5 θέσεις και μπήκε στη βαθμολογούμενη οκτάδα.

Πάντως όπως πάει το πράγμα, το βλέπω δύσκολο να κάνει νίκη φέτος η TOYOTA. Αν ξεφύγει καμιά απο τον Μπάτον θα την τσιμπίσει ή ο Φέτελ ή ο Μπαρικέλο........

Alex-poli
07-06-09, 21:10
Πολύ καλή εμφάνιση και μου αρέσει η σταθερότητα που δείχνει η ομάδα άν εξαιρέσουμε το Μονακό...
Ελπίζω σε ακόμα καλύτερες μέρες και είμαι σίγουρος ότι θα έρθουν...

MARMEL
07-06-09, 23:29
οντως καλα αποτελεσματα...
αλλα θελουμε νικηηηηηηηη

Lynx
20-06-09, 22:31
2009 FORMULA 1 SANTANDER BRITISH GRAND PRIX

Ο αγώνας είναι Κυριακή 21/06 14:15 (ANT1)

Pos No Driver Team Q1Q2Q3 Laps
1 15 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:18.685 1:18.119 1:19.509 21
2 23 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:19.325 1:18.335 1:19.856 23
3 14 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:18.674 1:18.209 1:19.868 18
4 9 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:18.886 1:18.240 1:20.091 21
5 17 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:18.530 1:18.575 1:20.216 27
6 22 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:18.957 1:18.663 1:20.289 25
7 16 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:19.228 1:18.591 1:20.361 21
8 10 Timo Glock (http://www.formula1.com/results/driver/2009/791.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:19.198 1:18.791 1:20.490 25
9 4 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:19.010 1:18.566 1:20.715 24
10 7 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:19.167 1:18.761 1:20.741 22
11 3 Felipe Massa (http://www.formula1.com/results/driver/2009/18.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:19.148 1:18.927 19
12 5 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:19.730 1:19.308 21
13 2 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:19.732 1:19.353 19
14 8 Nelsinho Piquet (http://www.formula1.com/results/driver/2009/823.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:19.555 1:19.392 18
15 6 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:19.559 1:19.448 19
16 21 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:19.802 11
17 11 Sebastien Bourdais (http://www.formula1.com/results/driver/2009/834.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:19.898 10
18 20 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:19.909 10
19 1 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:19.917 7
20 12 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:20.236 12

Πηγή: http://www.formula1.com/results/season/2009/813/6644/

harbov
20-06-09, 22:58
Αν ο Vettel αυριο δεν κανει καποιο λαθος μαλλον θα κανει περιπατο στον αυριανο αγωνα αφου ειναι 8-10 κιλα πιο βαρυς απο ολους τους υπολοιπους. Ελπιζω να καταφερει να νικησει αυριο και να μην δουμε παλι τον Button νικητη (πολυ δυσκολο μου φαινεται αυτο). Ελπιζω να ειναι καλη μερα και για την ΤΟΥΟΤΑ αυριο που ειναι σε καλες θεσεις.

nolis
21-06-09, 20:18
Ο Vettel κερδισε και εκανε το 1-2 με τον webber και τριτο τον Μπαρικελο...δυστηχως η ΤΟΥΟΤΑ απο 4 και 8 θεση που ξεκινησε τερματισε σε 7 και 9 αντιστοιχα....τουλαχιστον κραταμε γερα την 3 θεση κατασκευαστων και εχουμε μελλον ακομα.

Alex-poli
22-06-09, 14:10
Πολύ άσχημο ξεκίνημα το οποίο πληρώσαμε στην διάρκεια του αγώνα...Δεν πειράζει πάμε γερά...

ranger
22-06-09, 14:31
εμένα δε μου άρεσε η Toyota F1 επειδή έδειχνε να μην μπορεί να έχει ρυθμό και να μην μπορεί να είναι ανταγωνιστική. σίγουρα είναι πίσω από τις Brawn GP και Red Bull και αυτομάτως δε μπορεί να διεκδικήσει νίκες (εκτός αν εγκαταλλείψουν και τα 4 μονοθέσια τους). Επίσης η ferrari δείχνει πολύ βελτιωμένη και φοβάμαι οτι η τρίτη θέση στο κατασκευαστών δεν θα είναι για πολύ καιρό δεδομένη....

γενικά διακρίνω μια στασιμότητα και αδυναμία να κάνει την υπέρβαση....... :-(

harbov
22-06-09, 16:22
εμένα δε μου άρεσε η Toyota F1 επειδή έδειχνε να μην μπορεί να έχει ρυθμό και να μην μπορεί να είναι ανταγωνιστική. σίγουρα είναι πίσω από τις Brawn GP και Red Bull και αυτομάτως δε μπορεί να διεκδικήσει νίκες (εκτός αν εγκαταλλείψουν και τα 4 μονοθέσια τους). Επίσης η ferrari δείχνει πολύ βελτιωμένη και φοβάμαι οτι η τρίτη θέση στο κατασκευαστών δεν θα είναι για πολύ καιρό δεδομένη....

γενικά διακρίνω μια στασιμότητα και αδυναμία να κάνει την υπέρβαση....... :-(
Συμφωνω αν δεν κανουν καποιες βελτιωσεις συντομα νομιζω οτι δεν θα βρισκεται για πολυ ακομα στην τριτη θεση και οι δυο Ferrari ειχαν καλυτερο ρυθμο στον αγωνα απο τα Toyota ισως και τα Williams. Ειναι ξεκαθαρο νομιζω οτι η ομαδα υστερει φοβερα στον τομεα της εξελιξης.


Παντως ειναι φοβερη η αλλαγη την red bull που με το νεο πακετο εδειξε οτι ειναι κυριαρχη και μαλιστα ανετα. Ισως βεβαια να μην ταιριαζε και η πιστα στις Brawn. Θα δουμε στο επομενο GP που η Brawn θα εχουν το νεο αεροδυναμικο πακετο.

Alex-poli
12-07-09, 10:16
German Grand Prix - Qualifying Round-Up


1 M. Webber Red Bull Racing
2 R. Barrichello Brawn GP Formula One Team
3 J. Button Brawn GP Formula One Team
4 S. Vettel Red Bull Racing
5 L. Hamilton Vodafone McLaren Mercedes
6 H. Kovalainen Vodafone McLaren Mercedes
7 A. Sutil Force India F1 Team
8 F. Massa Scuderia Ferrari Marlboro
9 K. Raikkonen Scuderia Ferrari Marlboro
10 N. Piquet ING Renault F1 Team
11 N. Heidfeld BMW Sauber F1 Team
12 F. Alonso ING Renault F1 Team
13 K. Nakajima AT&T Williams
14 J. Trulli Panasonic Toyota Racing
15 N. Rosberg AT&T Williams
16 R. Kubica BMW Sauber F1 Team
17 S. Buemi Scuderia Toro Rosso
18 G. Fisichella Force India F1 Team
19 T. Glock Panasonic Toyota Racing
20 S. Bourdais Scuderia Toro Rosso

johnboy
12-07-09, 10:18
καταλαβα... για νικη παμε!! :banghead :banghead :banghead

Edessaios
14-07-09, 11:35
Δυστοιχώς για άλλη μια χρονία είναι όλα μια από τα ίδια.Κρίμα που φέτος φαινόταν ότι θα πηγαίναμε καλύτερα λόγω της υπεροχής που είχαμε στους πρώτους αγώνες.Αλλά αυτό δυστοιχώς όχι μόνο δεν συνεχίστηκε αλλά μείναμε και στάσιμοι με αποτέλεσμα να μας φτάσουν και οι άλλες ομάδες.Πλέον πολύ δύσκολα θα κρατήσουμε και την τρίτη θέση στους κατασκευαστές αφού η Ferrari έχει κάνει αρκετά βήματα προοδου και πολύ φοβάμαι θα μας περάσει στην βαθμολογία, πράγμα που θα είχε ήδη συμβεί σε αυτόν τον αγώνα αν δεν είχε εγκαταλείψει ο Raikonen

harbov
15-07-09, 01:57
Η ομαδα απλα κοιμηθηκε....η εξελιξη μονοθεσιου ειναι μηδαμινη. Κριμα γιατι ξεκινησε καλα και ηταν ευκαιρια να κανει κατι καλο φετος. Βεβαια και η τετραδα δεν ειναι ασχημη...

Ayrton
15-07-09, 08:36
Εάν κανείς τολμήσει να συγκρίνει την ομάδα, ειδικά, με την RED BULL, με την οποία ξεκινήσανε με παρεμφερείς επιδόσεις, θα καταλάβει πόσο πίσω μείνανε στην εξέλιξη. Καθώς η μία διεκδικεί και παίρνει πλέον, όχι απλά νίκες, αλλά 1-2, η άλλη απλά ακολουθεί στο τέλος του GRID.

Ολα αυτά όμως μπορεί να έχουνε μια βάση, καθώς στην Γερμανία κυκλοφόρησε μια έντονη φήμη, ότι η ΤΟΥΟΤΑ εντός των ημερών θα ανακοινώση την απόσυρσή της απο την F1!!!!

harbov
15-07-09, 15:18
Ολα αυτά όμως μπορεί να έχουνε μια βάση, καθώς στην Γερμανία κυκλοφόρησε μια έντονη φήμη, ότι η ΤΟΥΟΤΑ εντός των ημερών θα ανακοινώση την απόσυρσή της απο την F1!!!!

Ισως ειναι σωστη αποφαση αφου δεν βρεθηκαν τα σωστα ατομα για να στηριξουν την ομαδα οπως της αξιζε. Ας ελπισουμε πως οτι και να γινει θα ειναι για το καλο και της toyota και του αθληματος.
Ελπιζω να μην σταματησει η εμπλοκη της ομαδας σε καποιο απο τα κορυφαια πρωταθληματα. Ελπιζω να γυρισει παλι στο WRC να ζησουμε παλι στιγνες οπως το 1999...

madvinegar
15-07-09, 15:26
Έλα ντε... Kαλυτερα να μπει παλι στο WRC και να αφησει την F1.

Αντε να δουμε κανενα Auris WRC να γουστάρουμε!

Lynx
27-07-09, 10:36
Αποκλείστηκε η Renault!

Οι αγωνοδίκες του ουγγρικού GP τιμώρησαν με ποινή αποκλεισμού από τον επόμενο αγώνα (Ισπανία) του πρωταθλήματος της Formula 1, τη Renault!

Ο μπροστινός τροχός που αποκολλήθηκε από το μονοθέσιο του Φερνάντο Αλόνσο, κρίθηκε ως σοβαρή παράβαση για τους κανονισμούς ασφαλείας και οι αγωνοδίκες προέβησαν σε αυτήν την ενέργεια.

Έτσι, μετά από αυτό το γεγονός, ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής δεν θα έχει τη δυνατότητα να τρέξει μπροστά στους συμπατριώτες του.

Από την πλευρά της, η Renault, μετά από αυτό το γεγονός άσκησε έφεση.

Από εκεί και πέρα, σε ότι αφορά την περίπτωση του Κίμι Ράικονεν, όταν ο Φιλανδός είχε επαφή με τους Λιούις Χάμιλτον και Σεμπάστιαν Φέτελ στην εκκίνηση, τελικά το συγκεκριμένο συμβάν κρίθηκε ως αγωνιστικό.

Πηγή: http://www.sport-fm.gr/article/187278

JL_e10
27-07-09, 11:13
Ενταξει ηταν επικινδυνο οτι εγινε, αλλα οχι και κατευθειαν αποβολη. Στο κατω κατω ευθυνεται εκεινος που δεν ασφαλισε σωστα τον τροχο, τι φταιει τωρα να την πληρωσει ολη η ομαδα με αποκλεισμο?

Αν και ειδα τον αγωνα, εχασα την εκκινηση. Τι ακριβως εγινε εκει?

madvinegar
27-07-09, 11:21
Και αυτος που εσφιξε τη ροδα αποτελει μελος της ομαδας. Αν απο το λαθος του, εφευγε κανενα κομματι (ή και η ιδια η ροδα) και σκότωνε κανεναν απο πισω τι θα γινόταν? (βλέπε massa).

Ηταν απαραδεκτο λαθος για την συγκεκριμενη ομαδα αλλα και γενικά...

(εδω γινεται αποκλεισμος ομαδας ή τιμωρία πχ στο ποδοσφαιρο, επειδη δεν συμπεριφερονται καλα οι οπαδοι...)

ranger
29-07-09, 09:11
ΒΟΜΒΑ απο την BMW...............

υπάρχει έντονη φημολογία ότι η BMW θα ανακοινώσει την αποχώρηση της από την Formula 1. ετοιμάζεται μια συνέντευξη τύπου όπου θα γίνουν οι ανακοινώσεις!
επίσης την πόρτα της εξόδου γλυκοκοιτάζουν οι Toyota και η Renault... χαμός θα γίνει....

NyO
29-07-09, 14:22
Η BMW ήδη ανακοινωσε την αποχωρηση της! Την αποχώρησή της από το πρωτάθλημα της Φόρμουλα 1 προανήγγειλε η BMW Η γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία ανακοίνωσε σήμερα ότι «δεν πρόκειται να ανανεώσει τη συμμετοχή της στη Φόρμουλα 1 μετά το τέλος της σεζόν του 2009». Όπως διευκρίνισε ο επικεφαλής της BMW Norbert Reithofer, η απόφαση αποτελεί αποτέλεσμα της νέας στρατηγικής της εταιρείας. «Το σημαντικό», σημείωσε, «είναι να θέσουμε σε προτεραιότητα μία πολιτική αειφόρου διαχείρισης φιλικής προς το περιβάλλον». Αναμενουμε και για τις υπολοιπες αν και νομιζω πως δεν θα το κανουν απο τωρα, δεν υπαρχει λογος αλλωστε!

Ενταξει ηταν επικινδυνο οτι εγινε, αλλα οχι και κατευθειαν αποβολη. Στο κατω κατω ευθυνεται εκεινος που δεν ασφαλισε σωστα τον τροχο, τι φταιει τωρα να την πληρωσει ολη η ομαδα με αποκλεισμο?


Ειχε περασει μολις μια ημερα πριν απο τον τραυματισμο του Massa ειχε προηγηθει ο θανατος του Henry Surtees στην Φορμουλα 2 επειδη απο το ατυχημα ενος αλλου αυτοκινητου αποκοληθηκε ο τροχος του και τον χτυπησε στο κεφαλι! Φαντασου λοιπον να μετα απο 2 μερες να ξαναζεις μια τετοια κατασταση! Ευτυχως βεβαια που ο τροχος του Αλονσο κατεληξε εκτος πιστας και μακρια απο ανθρωπους και μηχανες!

JL_e10
29-07-09, 14:33
επίσης την πόρτα της εξόδου γλυκοκοιτάζουν οι Toyota και η Renault... χαμός θα γίνει....

Να φυγει απο την F1 η ΤΟΥΟΤΑ και να επιστρεψει στο WRC! Δαγκωτο!!!!
Φανταζεστε να μπει με κανα τρελο Auris, και να μας κρεμασουν τα σαγονια? Τελικα με τον Μασα τι γινεται?

KOMIS
29-07-09, 16:40
τελος και η bmw.....
δεν συμφωνω στο να φυγη η toyota απο την f1,αλλα ουτε και πιστευω οτι θα φυγει.η formula 1 δεινει κυρος σε μια αυτοκινητοβιομηχανια.αλλο wrc,και αλλο formula 1.εκτος και αν μερικες ομαδες σχεδιαζουν οπως ειχα διαβασει καινουργιο πρωταθλημα.....

harbov
29-07-09, 17:07
Τελικα με τον Μασα τι γινεται?


Διαβασα οτι η κατασταση της υγειας του βελτιωνεται ωρα με την ωρα. Εχει απωλεια μνημης οσο αφορα το ατυχημα αφου οταν σηκωθηκε ρωτησε γιατι ηταν σε νοσοκομειο αλλα κατα τα αλλα εχει διαυγεια. Βεβαια ακομη δεν του επιτρεπεται να φυγει απο το νοσοκομειο ουτε να φαει στερεα τροφη. Μαλλον την Πεμπτη θα διακομησθει σε νοσοκομειο του Παρισιου.

Κατα τη γνωμη μου ο Μασα θα χασει την υπολοιπη χρονια κ δεν θα μου φανει περιεργο να χασει κ την θεση του απο τον Αλονσο...

madvinegar
29-07-09, 17:34
Εγω κατι ακουσα πως υπαρχει φοβος να χασει την οραση του απο το ενα ματι...

Ayrton
29-07-09, 17:55
Πλέον άνοιξε και το χτυπημένο μάτι και βλέπει μια χαρά. Οπότε όπως όλα δείχνουνε θα μπορέσει όχι απλά να φύγει απο το νοσοκομείο χωρίς κάποιο κουσούρι, αλλά και να οδηγήσει πάλι. Η βελτίωσή του κρίνεται ραγδαία μέρα με την μέρα, οπότε όλοι είναι πλέον πολύ πιο αισιόδοξοι. Ηδωμεν!

KOMIS
29-07-09, 21:15
Η αποχώρηση της Honda από την Formula 1 έχει επιφέρει αναταραχή και ανησυχία σχετικά με ενδεχόμενες αποχωρήσεις κι άλλων ομάδων και δη της επίσης ιαπωνικής Toyota.Η κατασκευάστρια εταιρία, όμως, σε μία προσπάθεια να σταματήσει όλη αυτή η φημολογία διαβεβαίωσε μέσω εκπροσώπου της στην αγγλική εφημερίδα "Guardian" ότι δεν πρόκειται να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
Δεν έχουμε κανένα απολύτως πλάνο αποχώρησης από τη Formula 1", τόνισε η εκπρόσωπος, λίγες μέρες μετά την ανακοίνωση για πρώτη φορά μετά τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο αρνητικού ισολογισμου.

Toyota και McLaren διέψευσαν τις φήμες που τις θέλουν να ακολουθούν τα χνάρια της BMW και να αποχωρούν από τη F1.
«Με τη μείωση στα κόστη να συνεχίζεται, συνεχίζουμε κι εμείς τη δέσμευσή μας στη F1», ανέφερε εκπρόσωπος της Toyota στο γερμανικό πρακτορείο ειδήσεων SID. «Αυτό μας μεταφέρθηκε από την Ιαπωνία».
Εκπρόσωπος της Mercedes-Benz ανέφερε:
"Λυπούμαστε για την αποχώρηση της BMW από τη F1. Αυτή η απόφαση δεν έχει καμία επίδραση στη δέσμευσή μας με τη F1".
Παρόλα αυτά, η Renault, η άλλη κατασκευάστρια που ακούγεται ότι μπορεί να ακολουθήσει τις BMW και Honda στην έξοδο από το σπορ, δεν έχει προχωρήσει ακόμα σε κάποιο σχόλιο. Στο τέλος του ουγγρικού γκραν πρι το προηγούμενο τριήμερο ειπώθηκε ότι αναμένεται και η επικύρωση της νέας συμφωνίας Concorde. Όταν αυτή επιτευχθεί όλες οι πλευρές είναι υποχρεωμένες να μείνουν στο σπορ μέχρι το 2012.

wastegate
01-08-09, 21:09
http://www.imageshack.gr/files/7rvsns8t0icdhnijg7n3.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=7rvsns8t0icdhnijg7n3.jpg)

Lynx
22-09-09, 00:57
Δύο χρόνια αποκλεισμός στη Renault!

Με δύο χρόνια αποκλεισμό, με αναστολή, από τους αγώνες της Formula 1 τιμώρησε η FIA τη Renault, μετά την αποκάλυψη του οδηγού Νέλσον Πικέ, ότι είχε πάρει εντολή από την ομάδα του να βγάλει εκτός πορείας το μονοθέσιό του στο Γκραν Πρι της Σιγκαπούρης το 2008, προκειμένου να τον προσπεράσει ο ομόσταυλός του, τότε, Φερνάντο Αλόνσο!

Επίσης, αποφασίστηκε η Renault να πληρώσει τα έξοδα της έρευνας που διενεργήθηκε για την υπόθεση. Από την πλευρά της, η ομάδα έκανε πρόταση να συνεισφέρει στην καμπάνια της FIA για την ασφάλεια των αγώνων, κάτι το οποίο δέχτηκε το Παγκόσμιο Συμβούλιο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού

Όσον αφορά τον μάνατζερ της Renault, Φλάβιο Μπριατόρε, ο οποίος δεν παρευρέθηκε στο σημερινό παγκόσμιο συμβούλιο της FIA, αποφασίστηκε να μείνει εκτός από οποιαδήποτε δραστηριότητα της F1, συμπεριλαμβανομένου του management οποιασδήποτε ομάδας ή οδηγού. Επίσης, η FIA προειδοποίησε πως αν κάποιος οδηγός συνεργαστεί με αυτόν, δεν θα του εκδίδει άδεια.

Παράλληλα, βαριά «καμπάνα» έπεσε και στον μηχανικό της Renault, Πατ Σίμονς, στον οποίο επιβλήθηκε τιμωρία αποκλεισμού πέντε ετών!

Πηγή: http://www.sport-fm.gr/article/195984

madvinegar
22-09-09, 09:16
Πιο πολύ χάρηκα για την τιμωρία του Μπριατόρε... Με τα καλύτερα γκομενάκια ήταν ο κοιλαράς...

harbov
29-09-09, 00:37
Τα νεα στην f1 ειναι αρκετα κ ολα αναμενομενα...

1 Η Ferrari ανακοινωνει στη Suzuka επισημα τον Alonso σαν δευτερο οδηγο της για το 2010

2 Ο Raikkonen παιρνοντας πολλα εκατομμυρια ευρω (47 περιπου) επιστρεφει στην McLaren.

3 H Toyota ουσιαστικα απελυσε τον Glock, αφου του ανακοινωσε επισημα οτι ληγουν τη συνεργασια στο τελος της χρονιας. Μαλλον δεν εχουμε Toyota του χρονου στην F1 οπως φαινεται αφου και το συμβολαιο του Trulli ληγει στο τελος της χρονιας. Και δυσκολο το βλεπω και για WRC με το νεο προφιλ της ομαδας, μαλλον σε κανενα WTCC την βλεπω και πολυ θα μας ειναι... Οχι οτι με χαλαει να δω καμια Corolla να γαζωνει τους Γερμανους και τους αμερικανους.....

Για τα δυο πρωτα οπως φαινεται τα πληρωνει ολα (αποζημιωση Raikkonen και καποια επιπλεον χρηματα για την αυτοματη προσληψη του απο τη McLaren) η τραπεζα santader κοινος σπονσορας Ferrari, McLaren για τη νεα χρονια.

Προσωπικα μου αρεσει πολυ το μελλον που προδιαγραφεται για τη νεα χρονια με οδηγους της Ferrari τους Massa, Alonso και για την McLaren τους Hamilton, Raikkonen. 4 απο τους καλυτερους οδηγους στις 2 μεγαλυτερες ομαδες του χωρου. Κανονικη σφαγη....

Hagi
29-09-09, 08:58
...μαλλον σε κανενα WTCC την βλεπω και πολυ θα μας ειναι... Οχι οτι με χαλαει να δω καμια Corolla να γαζωνει τους Γερμανους και τους αμερικανους.....



Μεσα στο μυαλό μου είσαι!!!
Δεν φαντάζεσαι πόσο γουστάρω να δω την Ε15 να τους ράβει κανονικότατα!!

Lynx
03-10-09, 10:54
2009 FORMULA 1 FUJI TELEVISION JAPANESE GRAND PRIX

Pos No Driver Team Q1Q2Q3 Laps
1__ 15 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:30.883 1:30.341 1:32.160 14
2__ 9 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:31.063 1:30.737 1:32.220 20
3__ 1 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:30.917 1:30.627 1:32.395 21
4__ 20 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:31.386 1:31.222 1:32.466 20
5__23 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:31.272 1:31.055 1:32.660 18
6__6 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:31.501 1:31.260 1:32.945 19
7__22 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:31.041 1:30.880 1:32.962 18
8__4 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:31.228 1:31.052 1:32.980 23
9__2 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:31.499 1:31.223 no time 21
10_12 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:31.196 1:31.103 no time 12
11_16 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:31.286 1:31.482 17
12_7 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:31.401 1:31.638 14
13_5 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:31.417 1:32.341 15
14_10 Timo Glock (http://www.formula1.com/results/driver/2009/791.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:31.550 no tim 13
15_11 Jaime Alguersuari (http://www.formula1.com/results/driver/2009/847.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:31.571 no time 14
16_3 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:31.704 11
17_17 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:31.718 8
18_8 Romain Grosjean (http://www.formula1.com/results/driver/2009/838.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:32.073 8
19_21 Vitantonio Liuzzi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/802.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:32.087 9
20_14 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) no time 0

Πηγή www.formula1.com (http://www.formula1.com)

Ένα μεγάλο μπράβο στον Jarno για την 2η θέση. Ελπίζω να την κρατήσει μέχρι το τέλος!!

Lynx
04-10-09, 17:43
2009 FORMULA 1 FUJI TELEVISION JAPANESE GRAND PRIX

Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Pts
1 15 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 53 1:28:20.443 1 10
2 9 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 53 +4.8 secs 2 8
3 1 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 53 +6.4 secs 3 6
4 4 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 53 +7.9 secs 5 5
5 16 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 53 +8.7 secs 7 4
6 6 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 53 +9.5 secs 4 3
7 23 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 53 +10.6 secs 6 2
8 22 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 53 +11.4 secs 10 1
9 5 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 53 +11.7 secs 9
10 7 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 53 +13.0 secs 16
11 2 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 53 +13.7 secs 11
12 3 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 53 +14.5 secs 14
13 20 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 53 +14.9 secs 8
14 21 Vitantonio Liuzzi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/802.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 53 +15.7 secs 18
15 17 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 53 +17.9 secs 15
16 8 Romain Grosjean (http://www.formula1.com/results/driver/2009/838.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 52 +1 Lap 17
17 14 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 51 +2 Laps 19
Ret 11 Jaime Alguersuari (http://www.formula1.com/results/driver/2009/847.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 43 Accident 12
Ret 12 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 11 Clutch 13

Πηγή: http://www.formula1.com/results/season/2009/820/6687/

Lynx
04-10-09, 18:01
DRIVER STANDINGS (http://www.formula1.com/results/driver/2009/)

01 Jenson Button 85
02 Rubens Barrichello 71
03 Sebastian Vettel 69
04 Mark Webber 51.5
05 Kimi Räikkönen 45
06 Lewis Hamilton 43
07 Nico Rosberg 34.5
08 Jarno Trulli 30.5
09 Fernando Alonso 26
10 Timo Glock 24

CONSTRUCTOR STANDINGS (http://www.formula1.com/results/team/2009/)

01 Brawn-Mercedes 156
02 RBR-Renault 120.5
03 Ferrari 67
04 McLaren-Mercedes 65
05 Toyota 54.5
06 Williams-Toyota 34.5
07 Renault 26
08 BMW Sauber 24
09 Force India-Mercedes 13
10 STR-Ferrari 5

Πηγή: http://www.formula1.com/

Hagi
04-10-09, 18:47
Πολύ την χάρηκα αυτή την δεύτερη θέση!!!
Μπράβο στον Ιταλό!!!

Lynx
19-10-09, 18:49
FORMULA 1 GRANDE PREMIO PETROBRAS DO BRASIL 2009

Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Pts
1 14 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 71 1:32:23.081 2 10
2 5 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 71 +7.6 secs 8 8
3 1 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 71 +18.9 secs 17 6
4 15 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 71 +19.6 secs 15 5
5 22 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 71 +29.0 secs 14 4
6 4 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 71 +33.3 secs 5 3
7 12 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 71 +35.9 secs 6 2
8 23 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 71 +45.4 secs 1 1
9 10 Kamui Kobayashi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/837.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 71 +63.3 secs 11
10 3 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 71 +70.6 secs 19
11 21 Vitantonio Liuzzi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/802.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 71 +71.3 secs 20
12 2 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 71 +73.4 secs 16
13 8 Romain Grosjean (http://www.formula1.com/results/driver/2009/838.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 70 +1 Lap 13
14 11 Jaime Alguersuari (http://www.formula1.com/results/driver/2009/847.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 70 +1 Lap 12
Ret 17 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 30 Accident 9
Ret 16 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 27 Gearbox 7
Ret 6 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 21 Out of fuel 18
Ret 20 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 0 Accident 3
Ret 9 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 0 Accident 4
Ret 7 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 0 Accident 10

Πηγή: www.Formula1.com (http://www.Formula1.com)

Lynx
19-10-09, 20:51
I am Button

Ο Βρετανός Τζένσον Μπάτον, τελικά, ανέβηκε ακόμα μια θέση (5η) και πανηγύρισε με… σπριντ και τραγούδια τον τίτλο του. Μετά από το ντεμπούτο του στην Formula 1 το 2000 ο πιλότος της Brawn GP έφτασε στην κορυφή για πρώτη φορά. Όλα αυτά τα χρονιά ήταν με το ένα… πόδι στις πίστες και με το άλλο στο… δρόμο. Ωστόσο, η εμπιστοσύνη του Ρος Μπρον στο πρόσωπό του και η επιμονή του ίδιου δικαιώθηκε μετά από 10 χρόνια, με τον καλύτερο τρόπο. Ο Τζένσον Μπάτον μετά από μια χρονιά γεμάτο απρόοπτα είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής, ρίχνοντας από το νούμερο 1 τον συμπατριώτη του Λιούις Χάμιλτον.

Υπάρχει ακόμα ένας αγώνας στο ABU DHABI (http://www.formula1.com/races/in_detail/abu_dhabi_823/circuit_diagram.html).

Βαθμολογία οδηγών:

1. Τζένσον Μπάτον - Brawn-Mercedes 89
2. Σεμπάστιαν Φέτελ - Red Bull-Renault 74
3. Ρούμπενς Μπαρικέλο - Brawn-Mercedes 72
4. Μαρκ Γουέμπερ - Red Bull-Renault 61,5
5. Λιούις Χάμιλτον - McLaren-Mercedes 490
6. Κίμι Ράικονεν - Ferrari 48
7. Νίκο Ρόσμπεργκ - Williams-Toyota 34,5
8. Γιάρνο Τρούλι -Toyota 30,5
9. Φερνάντο Αλόνσο - Renault 26
10. Τίμο Γκλοκ -Toyota 24
11. Χέικι Κοβαλάινεν - McLaren-Mercedes 22
12. Φελίπε Μάσα - Ferrari 22
13. Νικ Χάιντφελντ - BMW Sauber 15
14. Ρόμπερτ Κούμπιτσα - BMW Sauber 17
15. Τζιανκάρλο Φιζικέλα - Ferrari 8
16. Σεμπαστιάν Μπουεμί Toro Rosso-Ferrari 5
17. Άντριαν Σούτιλ - Force India 5
18. Σεμπαστιάν Μπουρνταίν - STR-Ferrari 2


Βαθμολογία κατασκευαστών:

1 Brawn-Mercedes 161
2 RBR-Renault 135,5
3 McLaren-Mercedes 71
4 Ferrari 70
5 Toyota 54.5
6 Williams-Toyota 34.5
7 BMW Sauber 32
8 Renault 26
9 Force India-Mercedes 13
10 STR-Ferrari 7

Πηγή: http://www.auto24.gr/html/ent/209/ent.42209.asp

KOMIS
19-10-09, 21:58
οποιοσδηποτε οδηγος να ηταν στην gp θα επερνε και το προταθλημα οπως το πηρε τωρα ο buton.απλα το μονοθεσιο ηταν πολυ καλα στημενο.δεν ειναι και κανενας οδηγος ο buton που ξεχωριζει απο τους αλλους για να πεις οτι το πηρε εξαιτιας της ικανοτητας του...τεσπα για την toyota τωρα,θεωρο οτι ηταν γενικα μια αποτυχημενη γενικα χρονια.πρεπει να το ψαξουν πιο πολυ του χρονου το θεμα,αλλιως μας βλεπω απλα να παρακολουθουμε παλι τα γεγονοτα απο τισ πισω θεσεις.

harbov
19-10-09, 22:32
Θα συμφωνησω για τον Button απλα τυχερος που συνεργαστηκε με τον Ross ο ανθρωπος ειναι ενα αθλημα μονος του.

Του χρονου η ΤΟΥΟΤΑ ελπιζω να κανει κατι παραπανω στο τομεα της εξελιξης μεσα στη χρονια γιατι εκανε πραγματικα καλη δουλεια το χειμωνα η οποια ομως δεν συνεχιστηκε στο μεσο της χρονιας. Για μενα ηταν κ λιγο θεμα οδηγων ελπιζω πως το νεο διδυμο να τα παει καλυτερα (Ακουγεται οτι θα κλεισουν το Raikkonen για του χρονου ενα απο τους καλυτερους οδηγους στο grid ας ελπισουμε αν ερθει να παει καλυτερα η ομαδα.

Παντως σιγουρα φετος ηταν το πιο παραξενο πρωταθλημα... Δεν υπηρχαν τα σκαμπανεβασματα που ειχαν οι ομαδες......

KOMIS
20-10-09, 22:18
Θα συμφωνησω για τον Button απλα τυχερος που συνεργαστηκε με τον Ross ο ανθρωπος ειναι ενα αθλημα μονος του.

Του χρονου η ΤΟΥΟΤΑ ελπιζω να κανει κατι παραπανω στο τομεα της εξελιξης μεσα στη χρονια γιατι εκανε πραγματικα καλη δουλεια το χειμωνα η οποια ομως δεν συνεχιστηκε στο μεσο της χρονιας. Για μενα ηταν κ λιγο θεμα οδηγων ελπιζω πως το νεο διδυμο να τα παει καλυτερα (Ακουγεται οτι θα κλεισουν το Raikkonen για του χρονου ενα απο τους καλυτερους οδηγους στο grid ας ελπισουμε αν ερθει να παει καλυτερα η ομαδα.

Παντως σιγουρα φετος ηταν το πιο παραξενο πρωταθλημα... Δεν υπηρχαν τα σκαμπανεβασματα που ειχαν οι ομαδες......

o raikkonen για mclaren λεγεται οτι θα παει......μακαρι να παει toyota τελικα.θεωρο οτι ειναι ο καλητερος οδηγος f1 αυτη την στιγμη,και με ενα καλο μονοθεσιο της toyota θα απογειωσει την ομαδα.

Lynx
20-10-09, 22:38
Πρόστιμο σε Τρούλι και McLaren

Ο Τρούλι θα πληρώσει 7,304.600 ευρώ για την άσχημη συμπεριφορά του, ενώ η McLaren 36,523.000 ευρώ για την ενέργεια της να επιτρέψει στον Χέικι Κοβαλάινεν να φύγει από το πιτ χωρίς να έχουν προληφθεί οι κανόνες ασφαλείας.

[/URL]Ο Γιάρνο Τρούλι στην αρχή του αγώνα ήρθε σε επαφή με τον Άντριαν Σούτιλ, με αποτέλεσμα οι δύο πιλότοι μαζί με τον Φερνάντο Αλόνσο να εγκαταλείψουν τον αγώνα πρόωρα.

Χαρακτηριστικά είναι τα λόγια του Άντριαν Σούτιλ, ο οποίος μετά τον αγώνα είπε: "Ο Τρούλι ήταν αγριεμένος και μου είπε ότι ήταν δικό μου λάθος, αλλά εγώ τον κράτησα και του είπα πως και σε εμένα συνέβη το ίδιο".

Ο πιλότος της Toyota κατά την έξοδό του από το μονοθέσιο δεν απομακρύνθηκε από την πίστα, αλλά κατευθύνθηκε εκνευρισμένος προς το μέρος του πιλότου της Force India και του επίρριψε ευθύνες για το συμβάν.

Η McLaren από την πλευρά της θα καταβάλει το ποσό των 36,523.000 ευρώ, επειδή άφησε τον πιλότο της, Χέικι Κοβαλάινεν, να φύγει από τα πιτ στοπ χωρίς να έχει τηρήσει τους κανόνες ασφαλείας.

Συγκεκριμένα, ο Φιλανδός έφυγε από το πιτ, έχοντας πάρει μαζί του την αντλία βενζίνης, η οποία περιέλουσε με καύσιμα τον Κίμι Ράικονεν, που ακολουθούσε. Στη συνέχεια το μονοθέσιο της Ferrari άρπαξε φωτιά, αλλά έσβησε πριν το περιστατικό μετατραπεί σε τραγωδία.

"Τελείωσα τον αγώνα με μερικές σταγόνες πετρελαίου στα μάτια μου, τα οποία ακόμα με καίνε, αλλά είμαι εντάξει", είπε ο πιλότος της Ferrari μόλις τελείωσε ο αγώνας.

Πηγή: [URL]http://www.auto24.gr/html/ent/229/ent.42229.asp (http://ads.24media.gr/click?webspace=18&dfl=yes)

harbov
21-10-09, 16:46
o raikkonen για mclaren λεγεται οτι θα παει......μακαρι να παει toyota τελικα.θεωρο οτι ειναι ο καλητερος οδηγος f1 αυτη την στιγμη,και με ενα καλο μονοθεσιο της toyota θα απογειωσει την ομαδα.

Ο Raikkonen ειπε πως εχει δυο επιλογες προφανως η μια ειναι της Τοyota και η αλλη της McLaren.

Ο Howett ειπε πως εκαναν προταση στο Raikkonen για να ερθει στην ομαδα. ο οποιος την σκεφτεται αλλα ζηταει 25 εκατομυρια για να παει, ποσο πολυ μεγαλο για την ομαδα οπως ειπε ο Howett γι αυτο θα περιμενουν μηπως ριξει τις απαιτησεις του ο φινλανδος.

KOMIS
21-10-09, 23:57
Ο Raikkonen ειπε πως εχει δυο επιλογες προφανως η μια ειναι της Τοyota και η αλλη της McLaren.

Ο Howett ειπε πως εκαναν προταση στο Raikkonen για να ερθει στην ομαδα. ο οποιος την σκεφτεται αλλα ζηταει 25 εκατομυρια για να παει, ποσο πολυ μεγαλο για την ομαδα οπως ειπε ο Howett γι αυτο θα περιμενουν μηπως ριξει τις απαιτησεις του ο φινλανδος.

ισως να μην εννοει την toyota ο raikkonen ως την δευτερη επιλογη του,διοτη συζηταει και με την brawn gp...

Lynx
25-10-09, 15:45
Οι 50 κορυφαίοι οδηγοί στην ιστορία της F1!

Ο πρώτος παγκόσμιος τίτλος στην καριέρα του Τζένσον Μπάτον δεν έφερε μόνο καταξίωση και αναγνώριση για τον Άγγλο πιλότο στα 29 του χρόνια αλλά τον ανέβασε αισθητά στη λίστα με τους 50 καλύτερους πιλότους όλων των εποχών.

Σύμφωνα λοιπόν με τη λίστα που έδωσε στη δημοσιότητα η έγκριτη αγγλική εφημερίδα "Times", ο πιλότος της Brawn GP σκαρφάλωσε από την 41η θέση που κατείχε την περασμένη σεζόν στην 16η, αφήνοντας τον ομόσταβλό του, Ρούμπενς Μπαρικέλο, στην 38η.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης το γεγονός ότι ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής, Λιούις Χάμιλτον, έμεινε φέτος εκτός 20αδας (21ος), ενώ όσον αφορά στους δύο πιλότους της Ferrari, ο Μάσα έπεσε από την 35η στην 36η θέση ενώ ο Κίμι Ραϊκόνεν διατήρησε την 13η θέση.

Το νέο απόκτημα της σκουντερία, Φερνάντο Αλόνσο, παρέμεινε 8ος έχοντας ως "προίκα" τους δύο παγκόσμιους τίτλους του, ενώ από εκεί και πέρα αμετάβλητη παρέμεινε η 50η θέση (Μικέλε Αλμπορέτο) καθώς και η πρώτη τριάδα με την παραμονή σε αυτήν των Τζίμι Κλαρκ (1ος), Άιρτον Σένα (2ος) και Μίκαελ Σουμάχερ (3ος).

Αναλυτικά η λίστα με τους 50 κορυφαίους σύμφωνα με τους "Times":

1. Τζίμι Κλαρκ (Μεγάλη Βρετανία) - 2 τίτλοι
2. Άιρτον Σένα (Βραζιλία) - 3 τίτλοι
4. Μίκαελ Σουμάχερ (Γερμανία) - 7 τίτλοι
4. Αλέν Προστ (Γαλλία) - 4 τίτλοι
5. Σερ Τζάκι Προστ (Μεγάλη Βρετανία) - 3 τίτλοι
6. Χουάν Μανουέλ Φάντζιο (Αργεντινή) - 5 τίτλοι
7. Σερ Στέρλινγκ Μος (Μεγάλη Βρετανία) - κανένας τίτλος
8. Φερνάντο Αλόνσο (Ισπανία) - 2 τίτλοι
9. Νάιτζελ Μάνσελ (Μεγάλη Βρετανία) - 1 τίτλος
10. Μίκα Χάκινεν (Φινλανδία) - 2 τίτλοι
11. Αλμπέρτο Ασκάρι (Ιταλία) 2 τίτλοι
12. Γκράχαμ Χιλ (Μεγάλη Βρετανία) - 2 τίτλοι
13. Κίμι Ραϊκόνεν (Φινλανδία) - 1 τίτλος
14. Νίκι Λάουντα (Αυστρία) - 3 τίτλοι
15. Νέλσον Πικέ (Βραζιλία) -3 τίτλοι
16. Τζένσον Μπάτον (Μεγάλη Βρετανία) - 1 τίτλος
17. Τζέιμς Χαντ (Μεγάλη Βρετανία) - 1 τίτλος
18. Ζόχεν Ριντ (Αυστρία) - 1 τίτλος
19. Ζιλ Βιλνέβ (Καναδάς) - κανένας τίτλος
20. Σερ Τζακ Μπράμπχαμ (Αυστραλία) - 3 τίτλοι
21. Λιούις Χάμιλτον (Μεγάλη Βρετανία) 1 τίτλος
22. Έμερσον Φιτιπάλντι (Βραζιλία) - 2 τίτλοι
23. Άλαν Τζόουνς (Αυστραλία) - 1 τίτλος
24. Κέκε Ρόσμπεργκ (Φινλανδία) - 1 τίτλος
25. Ζακ Βιλνέβ (Καναδάς) - 1 τίτλος
26. Μάικ Χάουθορν (Μεγάλη Βρετανία) - 1 τίτλος
27. Μάριο Αντρέτι (ΗΠΑ) - 1 τίτλος
28. Μπρους ΜακΛάρεν (Νέα Ζηλανδία) - κανένας τίτλος
29. Τζον Σίρτες (Μεγάλη Βρετανία) - 1 τίτλος
30. Χουάν Πάμπλο Μοντόγια (Κολομβία) - Κανένας τίτλος
31. Ντέιμον Χιλ (Μεγάλη Βρετανία) - 1 τίτλος
32. Ντένι Χαλμ (Νέα Ζηλανδία) - 1 τίτλος
33. Ντέιβιντ Κούλχαρντ (Μεγάλη Βρετανία) - κανένας τίτλος
34. Ντιντιέ Πιρόνι (Γαλλία) - κανένας τίτλος
35. Ρόνι Πέτερσον (Σουηδία) - κανένας τίτλος
36. Φελίπε Μάσα (Βραζιλία) - κανένας τίτλος
37. Τζόντι Σέκτερ (Νότια Αφρική) - 1 τίτλος
38. Ρούμπενς Μπαρικέλο (Βραζιλία) - κανένας τίτλος
39. Τζάκι Ιξ (Βέλγιο) - κανένας τίτλος
40. Κάρλος Ρέουτεμαν (Αργεντινή) - κανένας τίτλος
41. Τόνι Μπρουκς (Μεγάλη Βρετανία) -κανένας τίτλος
42. Φιλ Χιλ (ΗΠΑ) - 1 τίτλος
43. Τζουζέπε Φαρίνα (Ιταλία) - 1 τίτλος
44. Τζο Σίφερτ (Ελβετία) -κανένας τίτλος
45. Λορέντζο Μπαντίνι (Ιταλία) - κανένας τίτλος
46. Γκέρχαρντ Μπέργκερ (Αυστρία) -κανένας τίτλος
47. Νταν Γκούρνεϊ (ΗΠΑ) - κανένας τίτλος
48. Κλέι Ραγκατσόνι (Ελβετία) - κανένας τίτλος
49. Πίτερ Κόλινς (Μεγάλη Βρετανία) - κανένας τίτλος
50. Μικέλε Αλμπορέτο (Ιταλία) - κανένας τίτλος
[/URL]
Πηγή: http://www.sport24.gr/html/ent/797/ent.322797.asp (http://ads.24media.gr/click?webspace=110&dfl=yes)[URL="http://ads.24media.gr/click?webspace=158&dfl=yes"]

Lynx
25-10-09, 21:34
Ζαν Τοντ, ο εκλεκτός της FIA

Το αποτέλεσμα των εκλογών έφερε τον Ζαν Τόντ στην προεδρία της FIA,αντικαθιστώντας τον Μαξ Μόσλεϊ. Ο πρώην διευθυντής της Ferrari, πήρε 135 ψήφους έναντι 49 του Άρι Βάτανεν. Μετά την ανακοίνωση του αποτελέσματος δήλωσε:

“Σκοπός μου είναι να προσφέρω συνέχεια και να ενθαρρύνω τις αλλαγές που θα αντιμετωπίσουν τις νέες προκλήσεις που θα δεχτεί ο μηχανοκίνητος αθλητισμός, στα χρόνια που έρχονται. Πρέπει να διευκολύνουμε αυτούς που θέλουν να εκφράσουν το πάθος τους για το μηχανοκίνητο αθλητισμό. Η FIA, θα πρέπει να είναι έτοιμη να ενθαρρύνει και να διαμορφώσει μια νέα εποχή”

Ο Ζαν Τόντ, έχει σπουδάσει Οικονομικά σε Πανεπιστήμιο στο Παρίσι, ενώ απο το 1966 μέχρι το 1981 ήταν συνοδηγός σε αγώνες ράλι. Το 1993 έγινε μέλος της οικογένειας της Ferrari και μέχρι το 2006 είχε πάρει τη θέση του διευθυντή της σκουντερία, διανύοντας μια άκρως επιτυχημένη πορεία με 98 νίκες και 13 Παγκόσμιους τίτλους.

Πηγή: http://www.sport-fm.gr/article/200951

Lynx
01-11-09, 10:45
2009 FORMULA 1 ETIHAD AIRWAYS ABU DHABI GRAND PRIX

Ο Τελευταίος αγώνας της χρονιάς. SUNDAY RACE 15:00 (14:15 η εκπομπή).

Pos No Driver Team Q1Q2Q3 Laps
1 1 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:39.873 1:39.695 1:40.948 20
2 15 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:40.666 1:39.984 1:41.615 21
3 14 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 1:40.667 1:40.272 1:41.726 21
4 23 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:40.574 1:40.421 1:41.786 24
5 22 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 1:40.378 1:40.148 1:41.892 25
6 9 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:40.517 1:40.373 1:41.897 24
7 5 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:40.520 1:40.545 1:41.992 25
8 6 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 1:40.558 1:40.635 1:42.343 24
9 16 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:40.842 1:40.661 1:42.583 25
10 12 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:40.908 1:40.430 1:42.713 27
11 4 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:41.100 1:40.726 20
12 10 Kamui Kobayashi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/837.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 1:41.035 1:40.777 17
13 2 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 1:40.808 1:40.983 16
14 17 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 1:41.096 1:41.148 18
15 11 Jaime Alguersuari (http://www.formula1.com/results/driver/2009/847.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 1:41.503 1:41.689 19
16 7 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:41.667 12
17 21 Vitantonio Liuzzi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/802.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:41.701 10
18 20 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 1:41.863 10
19 8 Romain Grosjean (http://www.formula1.com/results/driver/2009/838.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 1:41.950 12
20 3 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 1:42.184 12

Πηγή: http://www.formula1.com/results/season/2009/823/6698/

Lynx
01-11-09, 19:33
2009 FORMULA 1 ETIHAD AIRWAYS ABU DHABI GRAND PRIX

Την τέταρτη νίκη του πήρε ο Σεμπάστιαν Φέτελ, νίκη που του χάρισε και τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα των οδηγών, σε συνδυασμό με την τέταρτη θέση του Ρούμπενς Μπαρικέλο. Η Red Bull έκλεισε τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, κάνοντας το 1-2, αφού ο Γουέμπερ ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Τζένσον Μπάτον, πήρε την τρίτη θέση, ύστερα από μια σκληρή μονομαχία με τον Αυστραλό.

Εκπληκτικός ο Ιάπωνας

Μόνο ικανοποιημένοι μπορούν να είναι οι άνθρωποι της Toyota από την εξαιρετική απόδοση του νεαρού Ιάπωνα πιλότου, που αντικαθιστά τον τραυματισμένο Τίμο Γκλόκ. ξεκίνησε από τη 12η θέση και κατάφερε να τερματίσει 6ος, αφήνοντας πίσω του τον ομόσταβλό του, Γιάρνο Τρούλι. Ο Κομπαγιάσι στο Γκραν Πρι του Άμπου Ντάμπι συνέχισε την πολύ καλή απόδοση που είχε στο Γκραν Πρι της Βραζιλίας.

Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Pts
1... 15 Sebastian Vettel (http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 55 1:34:03.414 2 10
2... 14 Mark Webber (http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html) RBR-Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html) 55 +17.8 secs 3 8
3... 22 Jenson Button (http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 55 +18.4 secs 5 6
4... 23 Rubens Barrichello (http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html) Brawn-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html) 55 +22.7 secs 4 5
5... 6 Nick Heidfeld (http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 55 +26.2 secs 8 4
6... 10 Kamui Kobayashi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/837.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 55 +28.3 secs 12 3
7... 9 Jarno Trulli (http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html) Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html) 55 +34.3 secs 6 2
8... 12 Sebastien Buemi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 55 +41.2 secs 10 1
9... 16 Nico Rosberg (http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 55 +45.9 secs 9
10.. 5 Robert Kubica (http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html) BMW Sauber (http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html) 55 +48.1 secs 7
11.. 2 Heikki Kovalainen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 55 +52.7 secs 18
12.. 4 Kimi Räikkönen (http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 55 +54.3 secs 11
13.. 17 Kazuki Nakajima (http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html) Williams-Toyota (http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html) 55 +59.8 secs 13
14.. 7 Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 55 +69.6 secs 15
15.. 21 Vitantonio Liuzzi (http://www.formula1.com/results/driver/2009/802.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 55 +94.4 secs 16
16.. 3 Giancarlo Fisichella (http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html) Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html) 54 +1 Lap 20
17.. 20 Adrian Sutil (http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html) Force India-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html) 54 +1 Lap 17
18.. 8 Romain Grosjean (http://www.formula1.com/results/driver/2009/838.html) Renault (http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html) 54 +1 Lap 19
Ret 1 Lewis Hamilton (http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html) McLaren-Mercedes (http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html) 19 +35 Laps 1
Ret 11 Jaime Alguersuari (http://www.formula1.com/results/driver/2009/847.html) STR-Ferrari (http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html) 17 Gearbox 14

Πηγή: http://www.auto24.gr/html/ent/431/ent.42431.asp

KOMIS
01-11-09, 20:15
το 2010 με πιους οδηγους θα κατεβει η ομαδα?εγω το ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δεν εχω βρει ακομα απαντηση....

Lynx
01-11-09, 20:52
Να σου πω την αλήθεια ΚΟΜΙ, δεν ξέρω. Θα κοιτάξω και εγώ, αλλά νομίζω πως είναι λίγο νωρίς. Καλά-καλά μόλις τώρα τελείωσε το πρωτάθλημα.

Lynx
01-11-09, 21:01
Βαθμολογία οδηγών

1. Τζένσον Μπάτον - Brawn-Mercedes 95
2. Σεμπάστιαν Φέτελ - Red Bull-Renault 84
3. Ρούμπενς Μπαρικέλο - Brawn-Mercedes 77
4. Μαρκ Γoυέμπερ - Red Bull-Renault 69,5
5. Λιούις Χάμιλτον - McLaren-Mercedes 49
6. Κίμι Ραϊκόνεν - Ferrari 48
7. Νίκο Ρόσμπεργκ - Williams-Toyota 34,5
8. Γιάρνο Τρούλι -Toyota 32,5
9. Φερνάντο Αλόνσο - Renault 26
10. Τίμο Γκλοκ -Toyota 24
11. Χέικι Κοβαλάινεν - McLaren-Mercedes 22
12. Φελίπε Μάσα - Ferrari 22
13. Νικ Χάιντφελντ - BMW Sauber 19
14. Ρόμπερτ Κούμπιτσα - BMW Sauber 17
15. Τζιανκάρλο Φιζικέλα - Ferrari 8
16. Σεμπαστιάν Μπουεμί Toro Rosso-Ferrari 6
17.Άντριαν Σούτιλ - Force India 5
18. Καμούι Κομπαγιάσι – Toyota 3
19. Σεμπαστιάν Μπουρντέ - STR-Ferrari 2

Βαθμολογία κατασκευαστών

1 Brawn-Mercedes 172
2 RBR-Renault 153,5
3 McLaren-Mercedes 71
4 Ferrari 70
5 Toyota 59.5
6 Williams-Toyota 36
7 BMW Sauber 34.5
8 Renault 26
9 Force India-Mercedes 13
10 STR-Ferrari 8

--> Βρήκα κάποιο σχόλιο που αναφέρει πως: Ραϊκόνεν, Τρούλι, Σούτιλ, Χάιντφελντ και Ρόσμπεργκ ψάχνουν ήδη ομάδες.

Nikr
02-11-09, 14:33
----------