PDA

Επιστροφή στο Forum : Dyno day.


toyota mania
15-03-08, 19:02
Dyno day σημερα στον Βολο.
Εγω πηγα να μετρηθω και μετρηθηκαμε ολοι.
Δεν προλαβαινω να γραψω πολλα, γιατι φευγω για επισκεψη.
Στο αυστηρο δυναμομετρο, με εξεπληξε ευχαριστα ο 4A-FE μου, που στο Avensis ειναι στην πιο εξελιγμενη του μορφη.
119.5ps at 6200 και 14,9kg at 4950.
Το μοτερ κραταει δυναμη μεχρι τον κοφτη στις 6700
Απο τις 5800 μεχρι 6300 εχει την ιδια δυναμη.
Το διαγραμμα τις ροπης εινα εξισου καλο
To μοτερ εχει.
1)φιλτρο στο φιλτροκουτι
2)καταλυτη και catback
3)ηλεκτρικα
4)βενζινη 100oct
Oταν μετρηθηκε ειχε 206.000 χιλ.

ranger
15-03-08, 20:59
Όλα τα παραπάνω αποκτούν τεράστια αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι...
Oταν μετρηθηκε ειχε 206.000 χιλ.
Μπράβο ρε Ηρακλή, αυτό δείχνει πόσο μεράκι βάζεις στο αυτοκίνητό σου...

Γιαννης20v
15-03-08, 21:07
Dyno day σημερα στον Βολο.
Εγω πηγα να μετρηθω και μετρηθηκαμε ολοι.
Δεν προλαβαινω να γραψω πολλα, γιατι φευγω για επισκεψη.
Στο αυστηρο δυναμομετρο, με εξεπληξε ευχαριστα ο 4A-FE μου, που στο Avensis ειναι στην πιο εξελιγμενη του μορφη.
119.5ps at 6200 και 14,9kg at 4950.
Το μοτερ κραταει δυναμη μεχρι τον κοφτη στις 6700
Απο τις 5800 μεχρι 6300 εχει την ιδια δυναμη.
Το διαγραμμα τις ροπης εινα εξισου καλο
To μοτερ εχει.
1)φιλτρο στο φιλτροκουτι
2)καταλυτη και catback
3)ηλεκτρικα
4)βενζινη 100oct
Oταν μετρηθηκε ειχε 206.000 χιλ.KAΛΟΣ!!!!!!ΠΟΟΟΟΟΟΛΥ ΚΑΑΑΑΑΛΟΣ!!!μπραβο κ παλι μπραβο Ηρακλη!!!!ποτε θανοιξεις με τον αδερφο μου?????μουχαχαχαχαχαχαχα!!!:twisted:

MITSOS
15-03-08, 21:10
Εγώ είμαι που έβαλα τον μάστορα σε δουλειά.
Αφού είχαμε όλοι τον ίδιο τύπο μοτέρ (4AFE, το δικό μου γιαπωνέζικο) λέω ας το βάλω κι εγώ να δούμε πόσα άτια έχουν περισσέψει μέτα από 185.000χλμ (μπήκαμε όλοι σε σκέψεις για τα χλμ μετά τις μετρήσεις).
Λοιπόν, κάνουμε μια ''σούμα'' και έχουμε :

- Τέσσερα ανοίγματα. (οι max μετρήσεις βγήκαν τη δεύτερη φορά).
- max power: 105,3hp at 5440rpm.
- max torque: 14,3kgm at 4536rpm.

Τα υπόλοιπα δυο ανοίγματα ήταν πειραματισμοί δίχως καλύτερο αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΗΜΕΡΑΣ:
- Μπόλικο homework (έτσι για να 'χουμε να ασχολούμαστε) μιας και η καμπύλη δύναμης έχει ''κατσαρώματα'' και δεν έχει διάρκεια.
- Όρεξη για διορθώματα (βελτίωση δε μπορείς να το πεις αν δε δουλεύεις πρώτα σωστά σε κάποιο σημείο).
Τα συγχαρητήριά μου στον Ηρακλή ο οποίος με λίγες αλλά καλές αλλάγες έιχε καλό αποτέλεσμα παρά τα χλμ.
Για τον τρίτο του dyno day δε μπορώ να πω τίποτα μιας και δεν έχει postάρει τη στιγμή αυτή.

ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΥΛΙΚΟ ΤΟΥ day.
STAY IN TOUCH.

toyota mania
15-03-08, 22:01
Εμενα Μιτσο, με αφησε στο παραπανο.Μονο ενα πατημα.Μπορει να τσιμπουσα 1-2 αλογακια ακομα, εαν διαβαζε ο εγκεφαλος.
Αυτο που μου εκανε εντυπωσει στο δικο σου, ειναι γιατι μετα τις 5500 εκανε βουτια.Ψοφαγε το μοτερ, ενω η ΤΟΥΟΤΑ ανακοινωνει την μεγιστη δυναμη στις 6000 σαλ.
Σε αλλες δυο carina e συνεβαινε αυτο.Στην πρωτη Ιαπωνικη του αδελφου μου(115) και στην τωρινη Αγγλικη(107).Και στις 2 ψοφαει μετα τις 5500,ενω αντιθετα το δικο μου λυσαει εκει και ανεβαζει δυνατα μεχρι τον κοφτη στις 6700.
Πιστευω οτι με, ΦΙΛΤΡΟ-ΕΞΑΤΜΙΣΗ-ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ(γειωσουλες-μπουζακια-καλωδια κ.α)και καλη βενζινη(πηγες και εβαλες 95 ΕΤΕΚΑ, δεν κατουρουσες καλυτερα μεσα)θα συνελθει το μοτερ.
Σιγουρα το μοτερ εχει πολλα παραπανω χιλιομετρα απο τα 185.000.
Εχει 300.000+ η, ο προηγουμενος δεν το συντηρουσε καθολου καλα.Δεν μπορει να καει τοσο λαδι σε αυτα τα χιλιομετρα.Με τιποτα

MITSOS
15-03-08, 23:58
Φίλε Ηρακλή το έχω ξαναπεί και στο Χρήστο1989.
Βλέποντας και κάνοντας.
Και κάτι που το έχω μάθει καλά σχετικά με τα "τουτού". Αν χάσεις μια ευκαιρία μη βιάζεσαι. Δε θα αργήσει να έρθει η επόμενη.
Εμείς να είμαστε καλά και με προφέσορες το Χρήστο και τον tsaftsouf ένα είναι σίγουρο, ότι θα τον ανεβάσουμε τον ''ιππικό όμιλο''.:olala

MITSOS
16-03-08, 00:43
Παιδιά μια ερώτηση (τί να κάνουμε, τώρα μου ήρθε).
Ο ΞΕΚΑΡΦΩΤΟΣ:
Τα KYABA τα AGX ''δουλεύουν'' και με τα μαμά ελατήρια?

Χρηστος
16-03-08, 01:06
ακομη μια φορα περασαμε καταπληκτικα με τα παιδια μετα απο κανα δυωρο που φαγαμε στο δυναμομετρο του θοδωρου γιορταζε κιολας το παληκαρι και το βαζαμε και μετρουσε τα τουτου μας,εγω βεβαια το ειχα μετρησει χθες και παρακατω θα δειτε την δυναμομετρηση,μετα επειδη μας επιασε η λορδα πηγαμε κατευθειαν σε τσιπουραδικο οπου ειχαμε φυσικα συζητησεις υψηλου επιπεδου με τσαφ-τσουφ,ιορδανη ,ηρακλη,μιτσο και ενα κολητο μου απο το Getz club τον σακη,με προσεχως πανω απο 300 atia..........δεν προλαβαμε για ανοιγματα αλλα την επομενη δεν θα γλιτωσετε....α και στο τελειωμα ειχε η τουοτα εκθεση στην παραλια του βολου ολα της τα μοντελα απο auris μεχρι hilux & rav

MITSOS
16-03-08, 01:16
Τί εγινε ρε Χρήστο, την πήρες εργολαβία την παραλία σήμερα από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ?

Χρηστος
16-03-08, 01:20
Τί εγινε ρε Χρήστο, την πήρες εργολαβία την παραλία σήμερα από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ?

αστα να πανε οταν πηγαμε να φυγουμε με παιρνει η γυναικα με τηλ. και μου λεει να παμε βολτα τον μπεμπη καθοτι ωραια μερα και πηγαμε και για καφε στο αχχιλειο και εκει ηταν η εκθεση τι να κανω συζυγικες υποχρεωσεις,εισαι μικρος ακομα θα μαθεις ομως χα,χα.....

tsaftsouf20V
16-03-08, 08:10
αστα να πανε οταν πηγαμε να φυγουμε με παιρνει η γυναικα με τηλ. και μου λεει να παμε βολτα τον μπεμπη καθοτι ωραια μερα και πηγαμε και για καφε στο αχχιλειο και εκει ηταν η εκθεση τι να κανω συζυγικες υποχρεωσεις,εισαι μικρος ακομα θα μαθεις ομως χα,χα.....

Αχ πως σε καταλαβαινω....! Κ μενα μου εφαγαν την corolla αυτες οι υποχρεωσεις!!!

tsaftsouf20V
16-03-08, 08:12
KAΛΟΣ!!!!!!ΠΟΟΟΟΟΟΛΥ ΚΑΑΑΑΑΛΟΣ!!!μπραβο κ παλι μπραβο Ηρακλη!!!!ποτε θανοιξεις με τον αδερφο μου?????μουχαχαχαχαχαχαχα!!!:twisted:

Με σενα ρε κωλοπαιδο του κερατα θα τα πουμε απο κοντα σημερα κ θα σε φτιαξω εγω! Στακα κ θα δεις....!

toyota mania
16-03-08, 09:26
Για πειτε και τις απωλειες σας, δηλαδη τα αλογα στον τροχο.
Τα μαγικα επιασαν τοπο.
Καντε λιγη υπομονη μεχρι να ξυπνηση η κουνιαδα μου, για να ανεβω επανω και να σκαναρω το γραφημα

MITSOS
16-03-08, 10:01
Καλά ντε, κάτσε να πιιούμε κανένα καφέ πρώτα να ανοίξει το μάτι μας.

Όσο για τις απώλειες, άμα τις βάλω και αυτές μέσα τότε (προς το παρόν) δεν έχω carina αλλά ΚΑΡΟ (αύριο θα το φορτώσω πατάτες και θα βγω στη λαϊκή)
χα χα χα χα χα!!!!!!!!!!!!

ΦΕΡΤΕ ΕΝΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ:doctor

MITSOS
16-03-08, 10:49
ΟΥΦ, πρωϊ πρωϊ και είμαι με το κατσαβίδι στο χέρι.....
''Πατινάριζε'' το scanner (μάλλον από τα πολλά άλογα που είχε να
σκανάρει):crazylol και δε δούλευε. Ευτυχώς η βλάβη διορθώθηκε, και το μοτόρι (το scanner εννοώ) απέδωσε τα αναμενόμενα.
Ιδού το δικό μου διάγραμμα....το διάγραμμα του προβληματισμού......

ΦΕΡΤΕ ΕΝΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ:doctor

toyota mania
16-03-08, 11:42
Πρεπει να πουμε οτι του Μιτσου ειναι εντελως μαμα το carinaκι.Μεχρι να ανεβασω την δικια μου,παρτε ενα βιντεακι, επανω στο κρεβατι του πονου http://videos.streetfire.net/video/df149b43-a4b1-4d1e-adfd-9a61005cdc06.htm

Γιαννης20v
16-03-08, 11:57
Πρεπει να πουμε οτι του Μιτσου ειναι εντελως μαμα το carinaκι.Μεχρι να ανεβασω την δικια μου,παρτε ενα βιντεακι, επανω στο κρεβατι του πονου http://videos.streetfire.net/video/df149b43-a4b1-4d1e-adfd-9a61005cdc06.htm
Hρακλη "πονεσες" ε??εγω εφτυχως-δυστυχως δεν ημουν μπροστα στα βασανηστηρια...!!!

MITSOS
16-03-08, 16:21
Τι έβλεπε μικρός ο tsaftsouf και είναι έτσι σήμερα (Γιάννης20V πες μου αν έχω άδικο):
http://www.youtube.com/watch?v=w5F-amMRJSQ&feature=related

TOLIS EE80
16-03-08, 18:56
ΟΥΦ, πρωϊ πρωϊ και είμαι με το κατσαβίδι στο χέρι.....
''Πατινάριζε'' το scanner (μάλλον από τα πολλά άλογα που είχε να
σκανάρει):crazylol και δε δούλευε. Ευτυχώς η βλάβη διορθώθηκε, και το μοτόρι (το scanner εννοώ) απέδωσε τα αναμενόμενα.
Ιδού το δικό μου διάγραμμα....το διάγραμμα του προβληματισμού......

ΦΕΡΤΕ ΕΝΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ:doctor
Παντως πολυ καλα ειναι. Θα ελεγα γραμμικοτατο, χωρις σκαμπανεβάσματα.

tsaftsouf20V
16-03-08, 20:15
Τι έβλεπε μικρός ο tsaftsouf και είναι έτσι σήμερα (Γιάννης20V πες μου αν έχω άδικο):
http://www.youtube.com/watch?v=w5F-amMRJSQ&feature=related

Mαλον με εχετε παρεξηγησει ΛΙΓΟ!!! Ναι ηταν τις εποχης μου αλλα τοτε ασχολιομουν με παπακια ακομα! Απλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αλλοι το εχουν να σπανε διαφορα κ αλλοι δεν.....! Αλλοι το εχουν να στριβουν κ αλλοι δεν.....!

toyota mania
16-03-08, 21:34
Οριστε και το δικο μου

madvinegar
16-03-08, 21:41
Πολύ ωραίες καμπύλες Ηρακλή. Και ουσιαστικά από 2800 μέχρι σχεδόν κόφτη η ροπή ειναι σε πολύ καλά επίπεδα (13-14+ κιλα και πάνω). Και η καμπύλη των αλόγων ανεβαίνει γραμμικότατα. Μου φαίνεται πως τωρα έστρωσε το μοτερ και άρχισε να "ανοίγει"... ! :hehe

Καλή συνέχεια και με το καλό άλλα 200.000 χιλιόμετρα !

toyota mania
16-03-08, 22:29
Μου φαίνεται πως τωρα έστρωσε το μοτερ και άρχισε να "ανοίγει"... ! :hehe

Ναι πιστευω οτι στα 300.000 θα εχω 130 αλογα.Σαν το κρασι που οσο παλιωνει τοσο καλυτερο γινεται.Με την αναλογη φροντιδα βεβαια.
Τωρα. Μπορει καποιος που ασχολειται με γραφηματα και επεξεργασια εικονας, να κανει μια αντιπαραβολη των δυο δυναμομετρησεων(δικης μου και του Μιτσου).Ετσι για μελετη και κουβεντα.
Απο δευτερα θα εχουμε και του Ιορδανη
Θα ειχει ενδιαφερον
Του Μιτσου ειναι εντελως μαμα
Το δικο μου φιλτρο- εξατμιση-ηλεκτρικα
Του Ιορδανη φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση- ηλεκτρικα

madvinegar
16-03-08, 22:31
Τωρα. Μπορει καποιος που ασχολειται με γραφηματα και επεξεργασια εικονας, να κανει μια αντιπαραβολη των δυο δυναμομετρησεων(δικης μου και του Μιτσου).Ετσι για μελετη και κουβεντα.


Θα το προσπαθησω αυριο που θα ειμαι γραφειο και εχω στον υπολογιστη τα αναλογα προγραμματα...

MITSOS
16-03-08, 22:51
Ηρακλή, όσο κοιτούσα το διάγραμμά μου παρατήρησα κάτι:

Πέρα από την απόλυτη ιπποδύναμη, η ροπή από τις 2800 εως τις 5000rpm είναι
"τραπέζι" και χωρίς μεγάλο σκαμπανέβασμα.
Τώρα σχετικά με την ιπποδύναμη, κοιτούσα πριν dynoday Renault clio (αυτό το περιοδικό βρήκα μπροστά μου, αυτό κοιτούσα) και σε δυο αυτοκίνητα με τον ίδιο κινητήρα (1,4 16V και τα δυο πρώτο στάδιο, το ένα με πρόγραμμα το άλλο χωρίς) στο ένα το max της δύναμης κρατάει ελάχιστα ενώ στο άλλο έχει περισσότερη διάρκεια.

Βέβαια από αυτά που έλεγαν οι 4τροχοί το 1994 για την carina (115hp στις 6000rpm), συμπεραίνω ότι θα έπρεπε οι 105,3hp να διατηρούνται μέχρι τις 6000.

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
16-03-08, 23:23
Μητσο ποσο σας πηρε για την δυναμομετρηση μηπως παμε και μεις να δουμε το corollaki μου

toyota mania
16-03-08, 23:35
και σε δυο αυτοκίνητα με τον ίδιο κινητήρα (1,4 16V και τα δυο πρώτο στάδιο, το ένα με πρόγραμμα το άλλο χωρίς) στο ένα το max της δύναμης κρατάει ελάχιστα ενώ στο άλλο έχει περισσότερη διάρκεια.

Βέβαια από αυτά που έλεγαν οι 4τροχοί το 1994 για την carina (115hp στις 6000rpm), συμπεραίνω ότι θα έπρεπε οι 105,3hp να διατηρούνται μέχρι τις 6000.Ειναι μ@λ@κι@ το προγραμμα.Το λαθος μερικων και η παγιδα ταυτοχρονα, ειναι να κοιτανε τις μεγιστες τιμες και οχι την διαρκεια αυτων.Ειναι καλυτερα να εχεις 3-5 αλογα παρακατω και διαρκεια, παρα να κανει μια κορυφη και μετα βουτια.
Το θεμα με το δικο σου, δεν ειναι το αλογα.Ας πουμε οτι ειναι αυστηρο το δυναμομετρο.Το θεμα ειναι γιατι κρεμαει 500 στροφες κατω απο την επισημη ιπποδυναμη

Μητσο ποσο σας πηρε για την δυναμομετρηση μηπως παμε και μεις να δουμε το corollaki μουΠαναγιωτη φιλικη τιμη 50 ευρω

MITSOS
16-03-08, 23:48
Μπορεί κάποιος να μου δώσει στοιχεία MSN? Νομίζω ότι διόρθωσα τη βλάβη που είχα και θέλω να δω αν δουλεύει.

MITSOS
17-03-08, 00:09
Ηρακλή, στην ανάβαση που έγραψες ότι θα πας εννοείς ως αγωνιζόμενος?(γι' αυτό και η δυναμομέτρηση εεε?).
Πάντως μην τρέξεις με τα λάστιχα που έχεις τώρα γιατί έχω την εντύπωση ότι θα σου χαλάσουν τους χρόνους.

toyota mania
17-03-08, 00:46
Ηρακλή, στην ανάβαση που έγραψες ότι θα πας εννοείς ως αγωνιζόμενος?(γι' αυτό και η δυναμομέτρηση εεε?).
Πάντως μην τρέξεις με τα λάστιχα που έχεις τώρα γιατί έχω την εντύπωση ότι θα σου χαλάσουν τους χρόνους.Οχι βρε, τρελος εισαι.Θα κανω αναβαση μεχρι εκει και μετα θα βλεπω τους αλλους.Οσο για τα λαστιχα, εχει βρεθει ο αντικαταστατης τους, οπου θα μπουν μαζι με τα αμορτισερ γιατι ειναι και αυτα στα τελειωματα.
DUNLOP SP SPORT FAST RESPONSE.Το λαστιχο ειναι κορυφη

madvinegar
17-03-08, 09:51
Επειδή κρατάω τις υποσχέσεις μου...

Ηρακλή έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα γιατι οι δύο σελίδες ήταν σκαναρισμενες σε διαφορετική ανάλυση, μέγεθος και contrast. Πάντως νομιζω μπορεις να καταλάβεις αρκετά καλά. Οι δικές σου οι μετρήσεις είναι οι υψηλότερες φυσικά. Αυτο που μου έκανε εντύπωση που τα κοιτούσα τωρα σε σύγκριση ειναι ότι του Μήτσου βαράει κόφτη πολύ πιο νωρίς...

panagiotisfx
17-03-08, 09:59
Μιχαλη αν και ξερω οτι καπου το εχεις δημοσιευσει αφου εχω δει οτι στο δικο σου εχει γραψει 107 αλογα θελω να σε ρωτησω που την εκανες την δυναμομετρηση.

madvinegar
17-03-08, 10:04
Με το κλαμπ στο δυναμομετρο του power & technics. Νοεμβριος 2005, αρ. τευχους 80.

panagiotisfx
17-03-08, 10:10
Οκ σε ευχαριστω.Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ησουν κι ο μονος 1,4 που ειχες 107 αλογα σε μετατροπη μονο τελικο και φιλτρο.Με εχεις βαλει σε σκεψεις....πρεπει να παω κι εγω.

MITSOS
17-03-08, 17:06
Με την αντιπαράθεση των δυο διαγραμμάτων (ευχαριστούμε MADVINEGAR) φαίνεται η διαφορά ανάμεσα στους δυο κινητήρες.
Ώρα να αρχίσω τα κατσαβιδιάσματα (μου φαίνεται ότι έχω αργήσει κιόλας)
Ερώτηση: πέρα από το θέμα του κόφτη λέτε αυτό το άδειασμα τα τα max των καμπυλών να οφείλετε σε αρύθμιστες βαλβίδες (και μάλλον κλειστές).

toyota mania
17-03-08, 18:11
Μπραβο Μιχαλη.Αντε να βαλεις και του Ιορδανη να κανουμε τριο

stm2001gr
17-03-08, 19:13
εγώ τα έκανα με μολυβάκι στο χαρτί σήμερα το πρωί για να σας συγκρίνω. μετά πρόσθεσα και 2 20ν το δικό μου και του Χρήστου. χαμηλά είναι και τα 4 ίδια. μετά αλλάζουν. δεν θυμάμαι από πόσες στροφές και πάνω γιατί το άφησα στο γραφείο. πάντως του Ηρακλή με εξέπληξε.

toyota mania
17-03-08, 20:01
Πρεπει να πω οτι, η ΤΟΥΟΤΑ ειναι πουτ@νιτσ@.Κανει αλλαγες και δεν δινει λογαριασμο σε κανενα.Μπορει να εχουν τον ιδιο κωδικο, το μοτερ το δικο μου με του Μιτσου, αλλα σιγουρα εχουν διαφορες.
Πρωτη διαφορα ειναι η πολλαπλη εισαγωγης.Το Αvensis εχει πιο βελτιωμενη-εξελιγμενη.
Αλλη πεταλουδα και πιο μεγαλη
Αλλα μπεκ
Σιγουρα αλλη χαρτογραφηση
Πιο μεγαλη σε διαμετρο εξατμιση.Παντου 2-3mm μεγαλυτερη και με λιγοτερες κουρπες
Προφανως ισως να υπαρχουν και διαφορες σε χρονισμους εκκεντροφορων, διαμετρους βαλβιδων, η αλλων κινουμενων μερων.
Ο αριστερος κινητηρας εχει ιδια εισαγωγη με του Avensis, αλλα βλεπω οτι εχει DENSO πολλαπλασιαστη και μου κανει εντυπωση. Ισως να ειναι απο corolla g6, η να εκανε καμια αλχημεια ο μαντρας.
Επισης τα σασμαν το δικο μου με του μιτσου ειναι ιδια,αλλα απο οτι βλεπω το δικο πρεπει να εχει πιο κοντο κορωνοπηνιο.

stm2001gr
17-03-08, 21:29
το δεξί είναι σαν αυτό που έδωσα. το κιβώτιο δε μου φαίνεται ίδιο.

toyota mania
17-03-08, 21:45
το δεξί είναι σαν αυτό που έδωσα. το κιβώτιο δε μου φαίνεται ίδιο.Εγω φοραω το C50.
Μιτσο πιο φορας; Θα το γραφει η στην κολωνα τις πορτας η στον χωρο πισω απο τον κινητηρα,

MITSOS
17-03-08, 22:58
Τώρα σώθηκες. Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια.
Πάντως κι εγώ σκεφτόμουν ότι τα μοτέρ μπορεί να δουλεύοθν διαφορετικά.
Ο μόνος τρόπος να δούμε τι γίνεται είναι να μετρήθεί και η carina του Χρήστου 1989.
Για το σασμάν, θα κοιτάξω και θα σου πω.
Αυτό με τις διαφορές στον ίδιο κωδικό κινητήρα συμβαίνει και στις corolla 101.
Κινητήρας 4E-FE από το 1993 εως αρχές 1996 έδινε 88hp πιο "ψόφιους", ενώ από 1996 εως ότου σταμάτησε το μοντέλο έδινε 75hp αλλά πιο "ροπάτους".
Κι εκεί η πιο εμφανής διαφορά ήταν η πολλαπλή εισαγωγής.
Αυτά τα ξέρω γιατί για 2 χρόνια εγώ είχα 101 HB 5Θ και ο κολλητός μου 101 ΗΒ 3Θ και η διαφορές ήταν εμφανείς και αισθητές.

ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΓΚΑΖΙΟΥ ΑΠΟ AVENSIS.........

MITSOS
17-03-08, 23:04
Με το κλαμπ στο δυναμομετρο του power & technics. Νοεμβριος 2005, αρ. τευχους 80.

Μήπως έχει κανένα διάγραμμα από 4A-FE να κάνεις upload γιατι παρ 'όλο που έχω αρκετά power το συγκεκριμένο δεν το έχω.

madvinegar
17-03-08, 23:54
Θα κοιταξω. Τι κορολες φοράνε τον 4ΑFE? H 111 G6 1.6 ?? (η στρογγυλοφαναρη)? Αν ναι, νομιζω ηταν και μια τετοια στη δυναμομετρηση.

4ages1
18-03-08, 01:32
Το δικό μου μετά από 300.000 χλμ

http://i197.photobucket.com/albums/aa278/4afes1/DSC00082.jpg

4ages1
18-03-08, 01:34
Και τα video από εμένα και τον χρήστο

http://i197.photobucket.com/albums/aa278/4afes1/th_Dyno-carina20v.jpg (http://s197.photobucket.com/albums/aa278/4afes1/?action=view&current=Dyno-carina20v.flv)

http://i197.photobucket.com/albums/aa278/4afes1/th_MOV00075.jpg (http://s197.photobucket.com/albums/aa278/4afes1/?action=view&current=MOV00075.flv)

toyota mania
18-03-08, 08:13
Ιορδανη, το total radio ποσο ειναι το δικο σου.Γιατι το δικο μου ειναι πιο μεγαλο απο του Μιτσου,δηλαδη εχω πιο κοντη τελικη σχεση μεταδοσης.Αυτο δεν σημαινει.
Το δικο μου ειναι 4.288
Του Μιτσου ειναι 4.018
Του χρηστου(εχει αλλο σασμαν) 4.661
Το carina e και Avensis με 4a-fe, φορανε η C50 Η C52 σασμαν.
Το διαφορικο μπορει να αλλαζε κατα καιρους η TOYOTA

akis308
18-03-08, 09:49
Του χρηστου(εχει αλλο σασμαν) 4.661


4.529 θες να πεις Ηρακλή.
και πιο "γαλλικά" 77/17...
Ρε Ηρακλή....
Το 4.288 πως το έβγαλες;;;
Από Levin φοράς;;;
Πάντως το 4,529 είναι ότι πιο κοντό έβγαλε η Toyota στα CXXX και το φοράνε τα 6άρια μόνο.
Αν οι τιμές πάντως των κορωνοπήνειων βγήκαν από το δυναμόμετρο, να του πείτε να του κάνει ένα καλυμπράρισμα...

stm2001gr
18-03-08, 12:21
ρε παιδιά νομίζω οτι η σχέση που σας γράφει στο χαρτί δεν είναι αξιόπιστη. αυτός μετράει τις στροφές και τα χιλίομετρα απο τα οργανά σας @! και συγχρονίζει το δυναμόμετρο.

toyota mania
18-03-08, 14:28
4.529 θες να πεις Ηρακλή.
και πιο "γαλλικά" 77/17...
Ρε Ηρακλή....
Το 4.288 πως το έβγαλες;;;
Από Levin φοράς;;;
Πάντως το 4,529 είναι ότι πιο κοντό έβγαλε η Toyota στα CXXX και το φοράνε τα 6άρια μόνο.
Αν οι τιμές πάντως των κορωνοπήνειων βγήκαν από το δυναμόμετρο, να του πείτε να του κάνει ένα καλυμπράρισμα...Μπορει να παιζει ρολο η διασταση των τροχων, οπως και η πιεση των ελαστικων.Ο Χρηστος επειδη εχει 45 προφιλ, μπορει να εχει πιο λιγη πιεση για να μην χτυπαει.
Εμενα ειναι ολα εργοστασιακα. C50 με 195/60/15.
Σημερα κοιτοντας την CARINA του αδελφου, ειδα οτι εχει το C52.
Μια αλλη διαφορα που ειδα στα μοτερ ειναι και στην μπεκιερα. Το carina εχει επιστροφη καυσιμου, το avensis οχι.

4ages1
18-03-08, 14:29
Δεν ξέρω πόσο έχω αλλά φοράω το 5αρι από το levin

toyota mania
18-03-08, 14:30
Δεν ξέρω πόσο έχω αλλά φοράω το 5αρι από το levinTo γραφει επανω στην δυναμομετρηση

4ages1
18-03-08, 14:38
Το βρήκα! 4.418

akis308
18-03-08, 17:09
Αν έχεις το 5άρι του Levin τότε έχεις 4,3 (παρά κάτι ψιλά).
Δεν υπάρχει 4,418.
Αυτό που λέει ο Ηρακλής στέκει, πολλά παίζουν ρόλο, το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι οι σχέσεις που γράφει στο χαρτί είναι λάθος, αλλουνού πολύ και αλλουνού ελάχιστα.

tsport192
18-03-08, 17:15
....

Βέβαια από αυτά που έλεγαν οι 4τροχοί το 1994 για την carina (115hp στις 6000rpm), συμπεραίνω ότι θα έπρεπε οι 105,3hp να διατηρούνται μέχρι τις 6000.


ΌΠΑ, πρεπει να πούμε πως η Carina Ε του '94 ήταν αγγλική και έβγαζε 107 άλογα, σύμφωνα με την ΤΟΥΟΤΑ.

ΜΟΝΟ το Carina E του '92 που ήταν Ιαπωνικό βγάζει 115 άλογα.

Ιορδάνη στο δικό σου, τί αλλαγές έχεις κάνει? Είναι το ιαπωνικό?

MITSOS
18-03-08, 18:08
Έλα ρε Ιορδάνη, πού είσαι?
Μαύρα μάτια κάναμε να σε δούμε.
Το διάγραμμα είναι μια χαρά από καμπύλες. Το πρόβλημα όμως το οποίο παρατήρησα είναι ότι...... παρουσιάζει κάποια τσαλακώματα:crazylol

toyota mania
18-03-08, 18:09
Αν έχεις το 5άρι του Levin τότε έχεις 4,3 (παρά κάτι ψιλά).
Δεν υπάρχει 4,418.
Αυτό που λέει ο Ηρακλής στέκει, πολλά παίζουν ρόλο, το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι οι σχέσεις που γράφει στο χαρτί είναι λάθος, αλλουνού πολύ και αλλουνού ελάχιστα.Ακη, με εξαιρεση εμενα, ολοι οι αλλοι εχουν διαφορετικη διασταση ζαντολαστιχου.Ο Ιορδανης εχει 17αρα ζαντα.

ΌΠΑ, πρεπει να πούμε πως η Carina Ε του '94 ήταν αγγλική και έβγαζε 107 άλογα, σύμφωνα με την ΤΟΥΟΤΑ.

ΜΟΝΟ το Carina E του '92 που ήταν Ιαπωνικό βγάζει 115 άλογα.

Μεχρι το 95 το carina ειχε 115 αλογα, 96-97 ειχε 107 και δεν εχει χταποδι, αλλα μια μαντεμενια μαλακια για πολλαπλη εξαγωγης.
Του Μιτσου ειναι το Ιαπωνικο με τα 115.Του Ιορδανη ειναι το Αγγλικο με τα 115

MITSOS
18-03-08, 18:27
Ηράκλη βρήκα λύση στο σφάλμα που μου κόβει την απόδοση.
Καλή, σίγουρη και αποδοτική.

ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΔΟ, ΠΕΤΑΣ ΤΟΝ 4AFE ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ 3S-GTE......

MITSOS
18-03-08, 20:54
Μόλις είδα στο car.gr μια carina σαν του Χρήστου με φουλ εξοπλισμό και τιμή: 2650.
Καλά μιλάμε ξεφτίλα. Ότι πρέπει για καρότσα 20βάλβιδου.....
Πού είναι ο tsaftsouf ρε παιδιά?

xrhstos1989
18-03-08, 21:19
Μητσο μην βαζεις ιδεες τετοια ωρα:lol: δεν το χει και σε τιποτα να το χτυπησει:mrgreen: καποια στιγμη πρεπει να κανω και εγω μια δυναμομετρηση να δω ποσες ΦΟΡΑΔΕΣ βγαζει το 20ν... εεε 16ν μπερδευτικα:hehe :hehe

Χρηστος
18-03-08, 21:34
Οχι βρε, τρελος εισαι.Θα κανω αναβαση μεχρι εκει και μετα θα βλεπω τους αλλους.Οσο για τα λαστιχα, εχει βρεθει ο αντικαταστατης τους, οπου θα μπουν μαζι με τα αμορτισερ γιατι ειναι και αυτα στα τελειωματα.
DUNLOP SP SPORT FAST RESPONSE.Το λαστιχο ειναι κορυφη


καταλαβα ας ειναι καλα ο αδελφος!!!!!!!!!!!!!

βαλε toyo t1-r και θα με θυμηθεις και ασε τα dunlop να τα παρει κανενας αλλος,εσυ εισαι οδηγος της στροφης για αυτο τα εχουν φτιαξει οι ιαπωνες ακομ και στα τελειωματα τους στριβουν οπως οταν τα ειχα καινουργια,δεν πιστευω να προδωσεις την απω ανατολη?

Χρηστος
18-03-08, 22:02
Μητσο μην βαζεις ιδεες τετοια ωρα:lol: δεν το χει και σε τιποτα να το χτυπησει:mrgreen: καποια στιγμη πρεπει να κανω και εγω μια δυναμομετρηση να δω ποσες ΦΟΡΑΔΕΣ βγαζει το 20ν... εεε 16ν μπερδευτικα:hehe :hehe

τωρα τελευταια ολο μπερδευεσαι χρηστακο!!!!!!!!!!!!χα,χα...

xrhstos1989
18-03-08, 22:18
ναι βρε παιδι...κατι με τρωει τελευταια:lol:

tsaftsouf20V
19-03-08, 07:07
ναι βρε παιδι...κατι με τρωει τελευταια:lol:

Ο απο τετοιος σου σε τρωει κ ασε τα ψοφια!!!

toyota mania
19-03-08, 07:39
καταλαβα ας ειναι καλα ο αδελφος!!!!!!!!!!!!!

βαλε toyo t1-r και θα με θυμηθεις και ασε τα dunlop να τα παρει κανενας αλλος,εσυ εισαι οδηγος της στροφης για αυτο τα εχουν φτιαξει οι ιαπωνες ακομ και στα τελειωματα τους στριβουν οπως οταν τα ειχα καινουργια,δεν πιστευω να προδωσεις την απω ανατολη?Δεν βγαινουν βρε Χρηστο τα T1-R σε 195/60/15 και δεν θελω να αλλαξω διασταση.
Τα καλυτερα σε αυτη την διασταση ειναι τα
DUNLOP : SP SPORT FAST RESPONSE
TOYO : PROXES CF-1
YOKOHAMA: C.DRIVE
To DUNLOP το καλυτερο απο ολα και το πιο φρεσκο, ενω τα αλλα ειναι παλια, οπως και το δικο σου και εχω δει αρκετα dunlop made in japan.
Eσυ δεν την εχει προδωσει, προδοτη.Δεν εχει koni αμορτισερ.Αλλα οταν ερθει η ωρα σε εαν απο τα τρια θα παιξω.Το αυτοκινητο τωρα, γλυστραει λιγο στην πολη, που οι δρομοι απο βουτηρο. Σε TOUGE καταστασεις ειναι μια χαρα

Nikos
19-03-08, 07:53
Θα συμφωνήσω με τον Ηρακλή για τα Dunlop,μιας και "φοράω" στο corolla μου Dunlop SP 9000 Sport και για σχεδον 3 χρόνια δεν με έχουν προδώσει.Είναι και made in Japan:banana

toyota mania
19-03-08, 08:19
Θα συμφωνήσω με τον Ηρακλή για τα Dunlop,μιας και "φοράω" στο corolla μου Dunlop SP 9000 Sport και για σχεδον 3 χρόνια δεν με έχουν προδώσει.Είναι και made in Japan:bananaΜπραβο Νικολα.Λες να ειναι και τα δικα μου(οταν τα παρω) χε,χε.Αν και η εταιρειες πλεον εχουν σε πολλες χωρες εργοστασια.

xrhstos1989
19-03-08, 08:54
Ο απο τετοιος σου σε τρωει κ ασε τα ψοφια!!!
γεια σου ρε tsaftsouf:hehe :hehe

4ages1
19-03-08, 14:37
Έλα ρε Ιορδάνη, πού είσαι?
Μαύρα μάτια κάναμε να σε δούμε.
Το διάγραμμα είναι μια χαρά από καμπύλες. Το πρόβλημα όμως το οποίο παρατήρησα είναι ότι...... παρουσιάζει κάποια τσαλακώματα:crazylol

Είναι γεγονός....!!!
Το αμάξι είναι αγγλικό με τον bosch τον εγκέφαλο και 115 άλογα μαμά (όταν μετρήθηκε με 140.000χλμ στον Λαγκαδά)
Στις 160.000χλμ έγινε το πρόγραμα και έδειξε 127 άλογα.
Μετά από 300.000χλμ (και μερικούς αγώνες...) θεωρώ πολύ καλό νούμερο τα 115 (?).
Εκεί που θα πρέπει να σταθούμε (βλ πρόγραμα) είναι η διάρκεια, όπου από τις 5500 μέχρι τις 6700 κρατάει πάνω από 110 άλογα και κόφτη στις 7300.

JimmyG6
19-03-08, 15:57
Στις 160.000χλμ έγινε το πρόγραμα και έδειξε 127 άλογα.


Σου είπα...στα 127 χτυπούσε πυράκια!!!

XAXAXAXAXA

Πέραν της πλάκας πάντως, στο τέλος το αφήσαμε στα 125.

Χρηστος
19-03-08, 16:58
Δεν βγαινουν βρε Χρηστο τα T1-R σε 195/60/15 και δεν θελω να αλλαξω διασταση.
Τα καλυτερα σε αυτη την διασταση ειναι τα
DUNLOP : SP SPORT FAST RESPONSE
TOYO : PROXES CF-1
YOKOHAMA: C.DRIVE
To DUNLOP το καλυτερο απο ολα και το πιο φρεσκο, ενω τα αλλα ειναι παλια, οπως και το δικο σου και εχω δει αρκετα dunlop made in japan.
Eσυ δεν την εχει προδωσει, προδοτη.Δεν εχει koni αμορτισερ.Αλλα οταν ερθει η ωρα σε εαν απο τα τρια θα παιξω.Το αυτοκινητο τωρα, γλυστραει λιγο στην πολη, που οι δρομοι απο βουτηρο. Σε TOUGE καταστασεις ειναι μια χαρα


ασε τα ψωφια ρε γιατι τα κονι γιαπωνεζικα δεν ειναι?αν νομιζεις οτι στριβεις με λαστιχα που εχουν 80000χιλιομετρα βαλε τα καινουργια και ελα να το συζητησουμε μετα,πλακα μας κανεις?

toyota mania
19-03-08, 17:06
ασε τα ψωφια ρε γιατι τα κονι γιαπωνεζικα δεν ειναι?αν νομιζεις οτι στριβεις με λαστιχα που εχουν 80000χιλιομετρα βαλε τα καινουργια και ελα να το συζητησουμε μετα,πλακα μας κανεις?H koni ειναι Ολλανδικη εταιρεια.Τωρα το αμορτισερ ας τα φτιαχνει και στο Περου.
Δεν τα εχω ρε 80.000, λιγοτερο εχουν

MITSOS
19-03-08, 17:11
Ιορδάνη εννοούσα τα τσαλακώματα που έχει το χαρτί από το δίπλωμα.
Εκείνη την ώρα εκεί μου τη βάρεσε:shoothim

Χρήστο, τώρα που συζητάτε για λάστιχα, πρέπει να βάλω κι εγω 195/45/16.

Αν πει ο 1989 να πάει δυναμόμετρο, σρυρίξτε να πάμε πάλι παρέα.

Παιδιά η πιο καλή λύση κατά την άποψή μου για carina και avensis είναι τα AGX.

Χρηστος
19-03-08, 17:20
H koni ειναι Ολλανδικη εταιρεια.Τωρα το αμορτισερ ας τα φτιαχνει και στο Περου.
Δεν τα εχω ρε 80.000, λιγοτερο εχουν


τοτε ειμαι προδοτης στα πεντε μετρα!!!!!!!!!!!!!καλα ρε συ στην δυναμομετρηση δεν μου ειπες οτι τα εχεις 80000?

Χρήστο, τώρα που συζητάτε για λάστιχα, πρέπει να βάλω κι εγω 195/45/16.


οχι ρε συ μιτσο η πιο σωστη διασταση ειναι 205/45/16 μου φαινεται,ε ηρακλαρα?

MITSOS
19-03-08, 17:30
σωστά Χρήστο, 205/45/16 για να έχεις περίπου ίδια διάμετρο (λίγο μεγαλύτερη από την εργοστασιακή).
το "κόψιμο" όμως από το φάρδος και τη λιγο μεγαλύτερη διάμετρο πού θα πάει?
Γι' αυτό 195 για να είσαι σχεδόν τέλειος.

toyota mania
19-03-08, 20:22
τοτε ειμαι προδοτης στα πεντε μετρα!!!!!!!!!!!!!καλα ρε συ στην δυναμομετρηση δεν μου ειπες οτι τα εχεις 80000?Ποτε στο ειπα, πριν η μετα το τσιπουρο

4ages1
19-03-08, 22:57
Έλα... 195/45/16....να μην ακούω....
Γιατί? για να πηγαίνεις στον τόρνο 2 φορές τον μήνα?
Τουλάχιστον 205/45/16 και ας μακρύνει.... δεν είναι ακριβά τα 5άρια levin....
Όσο για τα λάστιχα, βάλτε κάτι σοβαρό. Έρχεται και trackday.... μη λέτε μετα δικαιολογίες.... (πλάκα κάνω)

Χρηστος
19-03-08, 23:16
Ποτε στο ειπα, πριν η μετα το τσιπουρο

αφου σε χαλαει ρε συ!!!!!!!!


εχει δικιο ο jordan δεν θελω δικαιολογιες οταν παμε σερρες,χα,χα.........

toyota mania
20-03-08, 10:04
Ποτε στο ειπα, πριν η μετα το τσιπουρο

αφου σε χαλαει ρε συ!!!!!!!!


εχει δικιο ο jordan δεν θελω δικαιολογιες οταν παμε σερρες,χα,χα.........Δεν με χαλαει καθολου.Αντιθετα με φτιαχνει.
Θυμαστε που σας ελεγα, οτι δεν εχει υγρο το δοχειο του ψυγειο.Εσπασε το ψυγειο.Το επανω μερος που ειναι πλαστικο.Ηρθα Βολο αερα πατερα, δυναμομετρησα το μοτερ και γυρισα παλι με 200+ και δεν ειχε ουτε το μισο ψυγειο νερο.
Αντε μετα αγορασε σου λεει ο αλλος Γερμανικο που δουλευουν 95c το και καινε φλαντζες

akis308
20-03-08, 10:25
Ηρακλή ακριβώς το ίδιο είχα πάθει και εγώ σε μια εκδρομή, άνοιξε δεξιά από την τάπα...
Φυσικά συνεχίστηκε η εκδρομή κανονικά, και μετά τις ρακές δεν θυμόμουν καν ότι είχα σπασμένο ψυγείο....

spyros_45
20-03-08, 21:56
Η λύση είναι μπρούτζινο, όπως στα παρα πολυ παλιά ψυγεία, τα οποία δεν τρυπάνε με τίποτα.

toyota mania
21-03-08, 09:31
Στην ΤΟΥΟΤΑ εχουν ξεφυγει τελειως. Μου ζητησανε 238e για το εργοστασιακο ψυγειο.Εγω βεβαια την εχω κοψει εδω και καιρο.Πηγαινω εκει μονο για τις εργασιες, επειδη ξερω τα παιδια και ειναι αστερια.Πηγαινω εκει με δικα μου ανταλακτικα και απλως μου τα βαζουν.
Ψυγειο ΚΟΥΟ, καλυτερο απο μαμα(ειναι και αυτο πλαστικο πανω-κατω) 110e
Σε ολα τα ανταλακτικα βρισκω απο 50 εως 100% διαφορα στην τιμη.Και αντε να κανει ενα πραγμα 40e και να το βρεις 25e λες δεν παει στο διαολο, αλλα εαν η διαφορα ειναι μεγαλη, τοτε δεν πρεπει να πιαστεις μ@λ@κ@ς.
Και εντος θεματος τωρα, για τον Ιορδανη. Ιορδανη, αφου μπαινεις πιστα και πηγαινοερχεσαι συνεχεια Χαλκιδικη- Βολο αερα πατερα, πρεπει να βαλεις ενα χαμηλοτερο θερμοστατη.
Ο δικος ανοιγει η 81c η 84c δεν θυμαμαι καλα.Θα βαλεις εναν TRD 71c, οπως εγω.Δεν θυμαμαι ποσο τον πηρα αλλα κατω απο 100e εχει.Εαν τον συνδειασεις και με ενα καλο υγρο ψυξης(τα οποια ειναι ακριβα,αλλα τα αλλαζεις καθε 60-80.000 χιλ) τοτε ειναι ολα τα λεφτα

spyros_45
21-03-08, 09:48
Σορρυ και πάλι για το off topic, εγώ ρε Ηρακλή στο καρινα είχα βάλει με 160 Ευρώ μπρούτζινο και 150 είχε το πλαστικό. Τις διαστάσεις παίρνουν του ψυγείου και κάθεται κουτί. Τι εργοστασιακό και ιστορίες, σιγά το πράγμα!

4ages1
21-03-08, 14:49
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με θερμοκρασία νερού. Μια φορά μόνο μου ανέβασε αλλά το ψυγείο είχε γίνει συντριβάνι.....
Ξέρεις πόσο παρακαλούσα να μου κάψει μια φλάντζα? αλλά αυτό τίποτα...
Το λάδι με "καίει", αλλά κι αυτό θα λυθεί οσονούπο
Καμιά ιδέα για το πως θα φέρω φρέσκο αέρα στο φίλτρο?
Να κόψω καπό? φτερό? να μην κάνω τίποτα? να πάρω ένα γερμανικό ντίζελ (βλ. τσαφτσουφ) και να ησυχάσω?!!!!

toyota mania
21-03-08, 15:19
Σορρυ και πάλι για το off topic, εγώ ρε Ηρακλή στο καρινα είχα βάλει με 160 Ευρώ μπρούτζινο και 150 είχε το πλαστικό. Τις διαστάσεις παίρνουν του ψυγείου και κάθεται κουτί. Τι εργοστασιακό και ιστορίες, σιγά το πράγμα!Εννοεις φτιαχτο.


Καμιά ιδέα για το πως θα φέρω φρέσκο αέρα στο φίλτρο?
Να κόψω καπό? φτερό? να μην κάνω τίποτα? να πάρω ένα γερμανικό ντίζελ (βλ. τσαφτσουφ) και να ησυχάσω?!!!!Λογικα την την ιδια εισαγωγη με το Avensis εχει.Τραβαει αερα πισω απο το αριστερο φαναρι.Φρεσκοτατο και με δυναμη οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα.Εχω βαρεθει να καθαριζω το κουτι, απο πετραδακια και εντομα

Χρηστος
21-03-08, 15:36
Εννοεις φτιαχτο.

Λογικα την την ιδια εισαγωγη με το Avensis εχει.Τραβαει αερα πισω απο το αριστερο φαναρι.Φρεσκοτατο και με δυναμη οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα.Εχω βαρεθει να καθαριζω το κουτι, απο πετραδακια και εντομα


δεν λεει γι αυτο το μοτερ ηρακλαρα!!!!!!!!!!!!!

toyota mania
21-03-08, 15:55
δεν λεει γι αυτο το μοτερ ηρακλαρα!!!!!!!!!!!!!Εεεε, τοτε επεμβαινεις εσυ.Ειναι ολος δικος σου.

Χρηστος
21-03-08, 16:01
Εεεε, τοτε επεμβαινεις εσυ.Ειναι ολος δικος σου.



xa,xa,xa.......

toyota mania
23-03-08, 00:06
Οριστε και εκκεντροφορια για τον 4A-FE www.webcamshafts.com
και εδω βολαν
http://www.heeltoeauto.com/Honda-Genuine-Gaskets-VTEC-Solenoid-D-Series-pr-1031.html
Παμε για προγραμμα και βολαν στο μελον

MITSOS
23-03-08, 00:56
ρε 'σεις, πάλι "γκαζοσυζήτηση" έχετε?
δεν κουβεντιάζουμε για καμία εκδρομούλα (χρωστάμε και στον Ηρακλή που τόσες φορές ήρθε από εδώ)?

TOLIS EE80
23-03-08, 00:59
Οριστε και εκκεντροφορια για τον 4A-FE www.webcamshafts.com
και εδω βολαν
http://www.heeltoeauto.com/Honda-Genuine-Gaskets-VTEC-Solenoid-D-Series-pr-1031.html
Παμε για προγραμμα και βολαν στο μελον

200mm ή 212mm ειναι?

toyota mania
23-03-08, 01:16
ρε 'σεις, πάλι "γκαζοσυζήτηση" έχετε?
δεν κουβεντιάζουμε για καμία εκδρομούλα (χρωστάμε και στον Ηρακλή που τόσες φορές ήρθε από εδώ)?Δεν με πειραζει εμενα.Εγω γουσταρω να οδηγω.

200mm ή 212mm ειναι?Μακαρι να ηξερα Τολη.Και που να ρωτησω.Στην ΤΟΥΟΤΑ δεν ξερουν την τυφλα τους.Για το παραμικρο, μου ζητουν αριθμο πλαισιου.Και αντε να παραγγελεις κατι απο Ελλαδα και δεν κανει.Απο Αμερικα ομως.Τι κανεις;

wastegate
23-03-08, 12:15
λογικα ειναι 200αρης γιατι δινει και ενα αλλο για 4ag μονο που λογικα ειναι για τα 20ν!!

4ages1
23-03-08, 15:20
Δεν ξέρω τι δίνει αλλά ο fe φοράει 210mm...

MITSOS
23-03-08, 15:33
Λοιπόν έχω μια άποψη που τη διαμόρφωσα μετά από τισ συναντήσεις.

Ο FE είναι μόνο για να σε πηγαίνει και ο GE για να σε κ@υλώνει. Μιλάμε για το απόλυτο "σκύλιασμα'' και την πόρωση (γεια σου ρε Χρήστο. Άντε και εις ανώτερα....Ιορδάνη με το καλό να μπεις κι εσύ στο club των "κυνόφιλων").

ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ 20V ΤΡΑBΗΞΕ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΠΗΓΕ ΓΙΑ GT4....
ΚΑΙ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΒΓΗΚΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΝΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΟ....(ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΕΝΝΟΩ, ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ....)

wastegate
23-03-08, 16:54
Ιορδανη 210 δεν υπαρχει 212 ειναι...
Ηρακλη σε καλο να σου βγει το μαζεμα των σαλιγκαριων γιατι τελευταια μαθαν πολλα μαστορια να τουρμπιζουν και με γνωστο αποτελεσμα..
Ελπιζω να μην εισαι ενας απο αυτους..

Χρηστος
23-03-08, 18:15
Ιορδανη 210 δεν υπαρχει 212 ειναι...
Ηρακλη σε καλο να σου βγει το μαζεμα των σαλιγκαριων γιατι τελευταια μαθαν πολλα μαστορια να τουρμπιζουν και με γνωστο αποτελεσμα..
Ελπιζω να μην εισαι ενας απο αυτους..


ασε βασιλακη ξερει τι κανει ο ηρακλης το εχει ψαξει πολυ το θεμα!!!!!!!!!

Χρηστος
23-03-08, 18:17
Λοιπόν έχω μια άποψη που τη διαμόρφωσα μετά από τισ συναντήσεις.

Ο FE είναι μόνο για να σε πηγαίνει και ο GE για να σε κ@υλώνει. Μιλάμε για το απόλυτο "σκύλιασμα'' και την πόρωση (γεια σου ρε Χρήστο. Άντε και εις ανώτερα....Ιορδάνη με το καλό να μπεις κι εσύ στο club των "κυνόφιλων").

ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ 20V ΤΡΑBΗΞΕ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΠΗΓΕ ΓΙΑ GT4....
ΚΑΙ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΒΓΗΚΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΝΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΟ....(ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΕΝΝΟΩ, ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ....)


ποιος θα βαλει gt-4?mitso δεν πιστευω να μας ραβεις σε λιγο καιρο?

xrhstos1989
23-03-08, 18:35
Χρηστο εγω τον βλεπω το Μητσο κατι ετοιαζει και δεν μας το λεει:mrgreen:

TOLIS EE80
23-03-08, 19:14
O GE (μπλε καπακι) και FE παιρνουν το ιδιο δισκο-πλατω 200mm. Ωστοσο μπορει και να τοποθετηθει και 212mm αλλα με το καταλληλο βολαν.
O GE (κοκκινο καπακι 212mm, 20v και 4AGZE 225mm)

wastegate
23-03-08, 19:20
ασε βασιλακη ξερει τι κανει ο ηρακλης το εχει ψαξει πολυ το θεμα!!!!!!!!!

Χρηστο και ο Γιαννης το ειχε πολυ ψαξει το θεμα γιαυτο το λεω!!

toyota mania
23-03-08, 22:02
Ηρακλη σε καλο να σου βγει το μαζεμα των σαλιγκαριων γιατι τελευταια μαθαν πολλα μαστορια να τουρμπιζουν και με γνωστο αποτελεσμα..
Ελπιζω να μην εισαι ενας απο αυτους..Λες να φαω κανενα δηλητηριασμενο.Θα την πληρωσει ο μαγειρας μετα.Κοιτα. Δεν ειμαι κανενα παιδακι και ουτε ονοιρευομαι ξυπνιος και ουτε τρεφω αυταπατες. Θα ειναι(οταν γινει) ενα οσο γινεται εργοστασιακο turbo. LOW PROFIL για καθε μερα, ολη μερα.Οδηγησημο αξιοπιστο. Να παιξουμε κοντα στα 170-180 αλογατακια 22-25κιλακια ροπουλα.
Μπηκα σε τετοιου ειδου βελτιωση. Σε ενα ψοφιμι FORD FOCUS 1.8. Ατμοσφαιρικο εκανες τον σταυρο να περασεις λεωφορειο και μετα αγνωριστο.

MITSOS
24-03-08, 00:03
ποιος θα βαλει gt-4?mitso δεν πιστευω να μας ραβεις σε λιγο καιρο?

ο αδερφός μου το βλέπει σαν μονόδρομο βελτίωσης, αλλά με τα μυαλά που κουβαλάει (σε λίγο θα φτάσει τον tsaftsouf) δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να έχει τόσο μεγάλο στάβλο (δηλαδή τόσα πολλά άλογα)
οπότε για την ώρα ας κάνουμε από καμία περιφερειακή βελτίωση και ας έχουμε το GT-4 μόνο για λογοπαίγνια.

Παρακαλώ να σβηστεί το προηγούμενο όμοιο post

toyota mania
24-03-08, 08:01
Βασιλη ποιο colt πηρες.Mονο το CZT αξιζει, το αλλα ειναι για τα μπαζα.Οχι οτι αυτο ειναι αμαξαρα, το μοτερ του μονο.Καλα τα προγουμενα ειναι να τα κλαινε οι ρεγγες.

akis308
24-03-08, 12:24
To προηγούμενο πήρε....χαχαχα...

wastegate
24-03-08, 16:30
Οπως λεει ο Ακης Ηρακλη...
Ηρακλη για να το πηρα κατι εχω στο μυαλο μου...
Δεν ειναι για τα μπαζα αμα ψαχτεις λιγο,οχι πολυ βλεπεις τι εστι κολτ!
Το καινουργιο ρε συ το περναω με το κορολα αερα πατερα..

Χρηστος
24-03-08, 20:37
Χρηστο και ο Γιαννης το ειχε πολυ ψαξει το θεμα γιαυτο το λεω!!


βασιλη αν καθησω και σου μιλαω για τον γιαννη τι εκανε και τι .....θα μιλαμε μεχρι το βραδυ καλυτερα να σου τα πει ο ιδιος,ογιαννης ειναι ιδιαιτερη περιπτωση ΣΠΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΥΤΗΣ

madvinegar
24-03-08, 21:07
Το καινουργιο ρε συ το περναω με το κορολα αερα πατερα..

Αληθεια Βασίλη? Το καινουριο με τα 150ph?

Ακόμα και τωρα που εχεις ρίξει πίεση?

xrhstos1989
24-03-08, 21:25
φιλε wastegate αν δεν ειμαι λαθος εχεις κανει εγγραφη στο coltclub..πιστεψε με τα czt με εξατμιση και εισαγωγη blitz οι περισσοτεροι απο 150 μαμα τα πανε γυρω στα 200..και τσαγιαζουνε αυτοκινητα που δεν το πιστευεις..μερικους απο τα παιδια που ξερω ειναι ο κωσταςX ο οποιος παιζει γυρω στα 220 αλογα τροχο και στροφαλο γυρω στα 240 και ο kostadas που το χει το κολτακι του αρκετα αλογα πιο πολλα απο του κωστα
φιλικα παντα!

επισης θελω να πω οτι και το παλιο κολτ βγαζει ενα μοτερ 1600 175 αλογα και πραγματικα σκοτωνει..το φοραει ενα μελος στο κλαμπ και πραγματικα το αυτοκινητο παει πολυ καλα..φιλε wastegate μολις με το καλο το παρεις βαλε επανω ενα τετοιο μοτερ και εισαι αρχηγος:mrgreen:

madvinegar
24-03-08, 21:33
1600 175 άλογα ??? Τούρμπο ή ατμοσφαιρα?
Εχει βγει στην παραγωγή αυτο το μοτέρ ή πρεπει να ερθει τροπετο απο Ιαπωνια? Δεν θυμαμαι να εχει κυκλοφορήσει τετοια εκδοση στην Ελλαδα.

toyota mania
24-03-08, 21:42
Οπως λεει ο Ακης Ηρακλη...
Ηρακλη για να το πηρα κατι εχω στο μυαλο μου...
Δεν ειναι για τα μπαζα αμα ψαχτεις λιγο,οχι πολυ βλεπεις τι εστι κολτ!
Το καινουργιο ρε συ το περναω με το κορολα αερα πατερα..Πες μου ενα λογο που δεν πηρες corolla και πηρες colt.Θα κοψω τις φλεβες μου δηλαδη.Και μοτερ απο evo να το βαλεις, θα ειναι ενα απο τα χειροτερα αυτοκινητα τις Ιαπωνιας.Ελπιζω να ειναι το τελευταιο σου λαθος

xrhstos1989
24-03-08, 21:48
ατμοσφαιρα ειναι το μοτερ..δεν εχει εισαχθει στην ελλαδα.Βλεπεις φιλε μου ολα τα καλα μοτερ τα κρατανε οι ιαπωνες:mad δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται αλλα αν βρω βιντεακι στο youtube θα ποσταρω!

Χρηστος
24-03-08, 22:47
1600 175 άλογα ??? Τούρμπο ή ατμοσφαιρα?
Εχει βγει στην παραγωγή αυτο το μοτέρ ή πρεπει να ερθει τροπετο απο Ιαπωνια? Δεν θυμαμαι να εχει κυκλοφορήσει τετοια εκδοση στην Ελλαδα.


την ιαπωνια υπηρχε ανταγωνισμοςτην δεκαετια του 90 στις ατμοσφαιρες μικρων κυβικων 1600κτλ.ετσι οπως η toyota ειχε βγαλει το λεβιν με το 20v kai 165ονομαστικους ιππους,η honda me to vti 172 μονο στην japan(greece 160) ετσι και αλλες εταιριες οπως η mitsubishi kai nissan εβγαλαν αντοιστιχα μοτερια με 175 και 170 αλογα,ομως το πιο γρηγορο απο ολα ηταν το λεβιν για λιγο αλλα ηταν!!!!!!!!!!!!!!

DaveMustaine13
24-03-08, 23:50
Ναι ολες οι Ιαπωνικες ειχαν βγαλει..τα vti της honda στην Ιαπωνια εβγαζαν μεχρι και 185 αλογα ατμοσφαιρα (1600 κυβικα) ! Της mitsubishi νομιζω οτι ηταν τα πρωτα μοτερ με τεχνολογια mivec που εβγαζαν τοσα αλογα ! Παντως απ'οτι ξερω το 20v το μαυρο ηταν μπροστα απο ολα..:banana

madvinegar
25-03-08, 00:16
Νομιζω το mivec τωρα βγηκε και το εχουν βάλει στα καινουρια lancer.

DaveMustaine13
25-03-08, 02:47
Και τωρα χρησιμοποιειται αυτη η τεχνολογια αλλα υπαρχει αρκετα χρονια


http://en.wikipedia.org/wiki/MIVEC

http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_4G9_engine

Στο 2ο link λεει οτι η τεχνολογια για το 1.6 με τα 175 αλογα ηταν mivec

toyota mania
25-03-08, 08:55
Αυτες τις ιπποδυναμεις φυσικα, οι Ιαπωνες τις ανακοινωναν μετα απο βροση, μεγαλης ποσοσοτητας δηλητηριασμενου σουσι.Γιατι πολυ απλα κανενας απο αυτους ουτε καν πλησιαζε την ονομαστικη ιπποδυναμη

TOLIS EE80
25-03-08, 08:59
Απο περιοδικα που εχω διαβασει, θεωρουν τον vti κορυφη. Επισης ο vti ειναι 16ν και το μαυροκαπω 20v, τετραπεταλουδο. Τεχνολογικο επιτευγμα ειναι ο vti.

Χρηστος
25-03-08, 11:00
το mivec to v-tec ειναι το ιδιο πραγμα απλα αλλαζουν την ονομασια οι εταιριες για να ξεχωριζουν η μια απο την αλλη,επισης το mivec υπηρχε στην αρχες της δεκαετιας του 90,ολα τα συστηματα μεταβλητων χρονισμων των nissan,honda,mitsubishi,ηταν πανω κατω τα ιδια ολα ειχαν την ροπη και την δυναμη μετα της 7000 μονο η toyota ειχε τον 20v και τους ξυριζε απο της 4500-5000 μεχρι τον κοφτη!!!!!!!!!!

Απο περιοδικα που εχω διαβασει, θεωρουν τον vti κορυφη. Επισης ο vti ειναι 16ν και το μαυροκαπω 20v, τετραπεταλουδο. Τεχνολογικο επιτευγμα ειναι ο vti.
μονο τα ελληνικα περιοδικα γιατι μονο αυτο το μοτερ ειχε εισαχθει νομιμα στην ελλαδα

wastegate
25-03-08, 12:37
φιλε wastegate αν δεν ειμαι λαθος εχεις κανει εγγραφη στο coltclub..πιστεψε με τα czt με εξατμιση και εισαγωγη blitz οι περισσοτεροι απο 150 μαμα τα πανε γυρω στα 200..και τσαγιαζουνε αυτοκινητα που δεν το πιστευεις..μερικους απο τα παιδια που ξερω ειναι ο κωσταςX ο οποιος παιζει γυρω στα 220 αλογα τροχο και στροφαλο γυρω στα 240 και ο kostadas που το χει το κολτακι του αρκετα αλογα πιο πολλα απο του κωστα
φιλικα παντα!

επισης θελω να πω οτι και το παλιο κολτ βγαζει ενα μοτερ 1600 175 αλογα και πραγματικα σκοτωνει..το φοραει ενα μελος στο κλαμπ και πραγματικα το αυτοκινητο παει πολυ καλα..φιλε wastegate μολις με το καλο το παρεις βαλε επανω ενα τετοιο μοτερ και εισαι αρχηγος:mrgreen:


Χρηστο ναι εχω κανει εγγραφη!
Κοιτα εχω ανοιξει με czt με bonalume kit και ηταν μετρημενο 200 στο μοτερ..
Και μενα με 160(το πολυ μοτερ).Δεν καθομαι να τα γραψω πουθενα γιατι ουτε να αρπαχτω με κανεναν θελω,ουτε τιποτα..
Ο Κωστας εχει ριξει πολυ χρημα στο αμαξι και το ξερεις!
Εμενα το κορολα απλα εχει ενα μοτερ τουρμπο μαμα απο σταρλετ και εχω τσιμπησει πιεση...
Απο ρολ 1 που πηγαμε μεχρι τα 140 ημουν μιση μουρη μπροστα και μετα απο εκει και πανω μου ανοιγε..
Ατμοσφαιρα δεν θα βαλω,εδω τωρα εχω αρρωστησει με τα ποδια πηγαινω το αμαξι το εχω για να πηγαινω καπου μακρυα.. τεσπα ειμαι και ανωμαλος!
Υ.Γ.
Ηρακλη στα 4000Ε τι αμαξι να επαιρνα που να μου αρεσει και να ειναι με αρκετα εξτρα και μοντελο 99??
Ασε που μου αρεσουν τα πρεξηγημενα αμαξια που ολοι τα υποτιμουν..
Εδω κλαψανε αρκετοι που τους περναγε σενταν αμαξι,τωρα αυτο που θα το κανω οτι εγω θελω θα δεις τι εχει να γινει..

wastegate
25-03-08, 12:40
Αυτες τις ιπποδυναμεις φυσικα, οι Ιαπωνες τις ανακοινωναν μετα απο βροση, μεγαλης ποσοσοτητας δηλητηριασμενου σουσι.Γιατι πολυ απλα κανενας απο αυτους ουτε καν πλησιαζε την ονομαστικη ιπποδυναμη

Για να πιασω και το θεμα μοτερ!!
Ηρακλη αυτες οι ιπποδυναμεις εβγαιναν αλλα με βενζινη 100+ οκτανιων που εχουν κατω στο τζαπαν..
Το γεγονος οτι καμια μετατροπη δεν απεδωσε εδω Ελλαδα δεν φταινε τα μοτερ..

xrhstos1989
25-03-08, 14:03
την ιαπωνια υπηρχε ανταγωνισμοςτην δεκαετια του 90 στις ατμοσφαιρες μικρων κυβικων 1600κτλ.ετσι οπως η toyota ειχε βγαλει το λεβιν με το 20v kai 165ονομαστικους ιππους,η honda me to vti 172 μονο στην japan(greece 160) ετσι και αλλες εταιριες οπως η mitsubishi kai nissan εβγαλαν αντοιστιχα μοτερια με 175 και 170 αλογα,ομως το πιο γρηγορο απο ολα ηταν το λεβιν για λιγο αλλα ηταν!!!!!!!!!!!!!!ναι Χρηστο εχω δει βιντεο στο youtube..honda civic vti vs levin vs nissan..και το λεβιν φυσικα μπροστα στο τελος με καλη διαφορα:)

Χρηστος
25-03-08, 17:54
Ατμοσφαιρα δεν θα βαλω,εδω τωρα εχω αρρωστησει με τα ποδια πηγαινω το αμαξι το εχω για να πηγαινω καπου μακρυα.. τεσπα ειμαι και ανωμαλος!
Υ.Γ.
Ηρακλη στα 4000Ε τι αμαξι να επαιρνα που να μου αρεσει και να ειναι με αρκετα εξτρα και μοντελο 99??
Ασε που μου αρεσουν τα πρεξηγημενα αμαξια που ολοι τα υποτιμουν..
Εδω κλαψανε αρκετοι που τους περναγε σενταν αμαξι,τωρα αυτο που θα το κανω οτι εγω θελω θα δεις τι εχει να γινει..


βασιλη αυτο που πηρες ειναι το σασι που φορουσε το ατμοσφαιρικο 1600 με 175 ατια και λεγοταν cyborg στην ιαπωνια,αλλα τι σου λεω τωρα αφου εσυ θελεις σαλιγκαρο

wastegate
25-03-08, 19:23
Χρηστο τα ξερω ρε συ τα εχω ψαξει ολα..
Εχω βγαλει και ενα προχειρο κοστολογιο αλλα προς την στιγμη δεν εχω μια μιας και το αμαξι το αγορασα ολομοναχως χωρις την βοηθεια κανενος..

MITSOS
25-03-08, 21:20
Τον φίλτατο Βασίλη τον κόβω να ράβει κόσμο με μοτέρ 4G63 (evo speaking).
Όσο για σασμάν το κόβο για κανένα από lancer diesel η από κανένα galant βενζίνη.
Βλέπετε, θέληση να υπάρχει και με λίγο ψάξιμο όλα γίνονται....

MITSOS
25-03-08, 21:29
πάντως έχει και η ατμόσφαιρα τη γλύκα της....
μόλις το είδα το βιντεάκι πορώθηκα με τον αντίλαλο του 20βάλβιδου.
Χρήστο, πότε θα ξαναπάμε καμία βόλτα?

http://youtube.com/watch?v=jKI3UwWReM4&feature=related

Χρηστος
25-03-08, 22:26
Τον φίλτατο Βασίλη τον κόβω να ράβει κόσμο με μοτέρ 4G63 (evo speaking).
Όσο για σασμάν το κόβο για κανένα από lancer diesel η από κανένα galant βενζίνη.
Βλέπετε, θέληση να υπάρχει και με λίγο ψάξιμο όλα γίνονται....


γιατι τον χαλαει να τουρμπουσει τον 16αρη στα χαλαρα φτανει τα 300ατια αλλα αν δεν υπαρχει το γ@μημενο το μαρουλι τι να κανεις?σιγα -σιγα βασιλακη....

MITSOS
26-03-08, 18:58
γιατι τον χαλαει να τουρμπουσει τον 16αρη στα χαλαρα φτανει τα 300ατια αλλα αν δεν υπαρχει το γ@μημενο το μαρουλι τι να κανεις?σιγα -σιγα βασιλακη....

σωστός ο "παλιός".
Παν μέτρον άριστον που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.

xrhstos1989
26-03-08, 20:35
ελατε ριξτε ιδεες στο τραπεζι:mrgreen: βλεπω καμια μερα τον φιλο wastegate να σκαει με το κολτακι τουμπανο..και τοτε 8α το φυσαμε και δεν 8α κρυωνει:mrgreen:

wastegate
27-03-08, 14:48
Τον φίλτατο Βασίλη τον κόβω να ράβει κόσμο με μοτέρ 4G63 (evo speaking).
Όσο για σασμάν το κόβο για κανένα από lancer diesel η από κανένα galant βενζίνη.
Βλέπετε, θέληση να υπάρχει και με λίγο ψάξιμο όλα γίνονται....

Μητσο αν θα φτασω σε αυτο το σημειο θα την κανω σωστα την μαλακια μου θα το κανω 4κινητο!!!
Χρηστο οτι μπορω καλυτερο θα κανω ειναι το μονο σιγουρο!!
Το καλοκαιρι περιμενω να ερθει για να πιασω δουλεια κανονικα,αν και δεν εχω βρει τιποτα ακομα..
Καμια ημιαπασχοληση εδω πανω καλα θα ηταν αλλα δεν ετυχε να δω τπτ..

xrhstos1989
27-03-08, 15:54
Βασιλη σ οτι αφορα την τετρακινηση γινεται?το χεις ψαξει καθολου το θεμα?αυτο βεβαια θα ηταν οτι το καλυτερο για το κολτακι,σε συνδυασμο με μια καλη αναρτηση δεν θα ξεκολαει απο το δρομο:twisted:

panagiotisfx
27-03-08, 15:57
Ρε παιδια στα λογια ειναι ευκολη μια τετοια μετατροπη αλλα στην πραξη ποιος θα το κανει?Εχετε ιδεα ποσο κοστιζει μια τετοια "εγχειρηση"?
Εδω οποιος πηγαινε με Lancer να το επιχειρησει εβλεπε οτι του εβγαινε πιο φθηνα να παρει ενα καλομεταχειρισμενο EVO.

wastegate
27-03-08, 20:55
Παναγιωτη μια σκεψη κανω απλα το ολο θεμα ειναι σαν project...
Το ποιο πιθανον ειναι να γινει μπροστινοκινητο τουρμπο απλα μου περναει και αυτο σαν ιδεα απο το μυαλο..
Δεν το εχω πει πουθενα απλα εδω ετυχε και κανουμε κουβεντα..
Υ.Γ.
Χρηστο θα μπω με την σεγα μεσα ρε δεν θα μεινι τιποτα ορθιο...

MITSOS
27-03-08, 22:35
Απάνω του Βασίλη, βγάλε του τα συκώτια, δεν καταλαβαίνουν τίποτα τα γιαπωνέζικα.:fierydevil

xrhstos1989
27-03-08, 22:45
Υ.Γ.
Χρηστο θα μπω με την σεγα μεσα ρε δεν θα μεινι τιποτα ορθιο...
χαχα ετσι μπραβο:lol:

Χρηστος
27-03-08, 23:25
καλα σας λεει ο ανθρωπος στα λογια ειναι ευκολα αλλα αυτα που λετε θα κοστισουν οσα τρια κολτ μαζι και βαλε.....αλλα θα ηταν γαματο project,ειδα σε ενα περιοδικο σημερα ενα ραλλο τετρακινητο εχουμε ξεφυγει στο max power μου φαινεται

MITSOS
28-03-08, 00:02
έλα Χρήστο να παίρνουν σειρά και τα carina.

μηχανικά από caldina και έχουμε την carina GT4.

2000cc στα 240HP και τετρακίνηση.

ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΟΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ. ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΤΖΑΖΕΨΕ. ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ:crazylol

xrhstos1989
28-03-08, 08:33
Μιτσο ολα θα γινουν,καθε πραγμα στο καιρο του:lol: :lol:

Χρηστος
28-03-08, 23:36
βασιλη δες τι σημαινει απολυτη ατμοσφαιρα στις 10000στροφες,το καλο ειναι στο τελος γιατι στην αρχη εχει παρουσιαση μοτερ 16v με κορμο απο GZE πιστονια JE και μπιελες CARRILO και 320in/304ex cams κ.α


http://www.youtube.com/watch?v=SZcxS2pQiM0&feature=related

wastegate
29-03-08, 08:03
Χρηστο δεν ειχε τιποτα ρε συ μονο τα 4αge!!
Ωραιο δουλεμα εχει παντως

toyota mania
03-04-08, 13:23
O γερακος με τα γυαλια, ειναι ο κυριος TRDης.Πουτ@να Ιαπωνια, στην αλλη ακρη επρεπε να εισαι και να ειναι οι χλιμηντσουρες και οι λουγκρες εδω κοντα
Απο αυτο το 86αρι Χρηστο, μονο το παρμπριζ εμεινε ιδιο.

Χρηστος
03-04-08, 19:25
O γερακος με τα γυαλια, ειναι ο κυριος TRDης.Πουτ@να Ιαπωνια, στην αλλη ακρη επρεπε να εισαι και να ειναι οι χλιμηντσουρες και οι λουγκρες εδω κοντα
Απο αυτο το 86αρι Χρηστο, μονο το παρμπριζ εμεινε ιδιο.


xa,xa,xα αυτος ειναι ο μιγιαγκι-σαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

toyota mania
03-04-08, 22:43
Eιστε να βαζουμε ολοι απο λιγα χρηματα και να του νοικιαζουμε ενα εξοχικο, σε καποιο νησι το καλοκαιρι.Ετσι τα καλοκαιρια, εκτος απο τις διακοπες του, θα μας φτιαχνει και τα μοτερακια.

Γιαννης20v
04-04-08, 14:19
Eιστε να βαζουμε ολοι απο λιγα χρηματα και να του νοικιαζουμε ενα εξοχικο, σε καποιο νησι το καλοκαιρι.Ετσι τα καλοκαιρια, εκτος απο τις διακοπες του, θα μας φτιαχνει και τα μοτερακια.εγω παντως ειμαι μεσα!!!!κανε τα κονε σου κ πες μου ποσα...χαχαχα!!ωραια που θαταν...!!!!:lol:

toyota mania
04-04-08, 14:38
Καπου κοντα στον Βολο, για να του τα ζαλιζουμε καθε μερα

Χρηστος
07-04-08, 23:35
ηρακλαρα ετοιμασου θα κανονισω για σαββατο δυναμομετρο,αντε να δουμε τι καναμε ή θα φαμε καμια φολα?μακαρι να δουλεψει το προγραμμα!!!!!!!!!μιτσο θα το ξαναβαλεις το εργαλειο πανω?να του βαλουμε χωανι να δουμε 500 αλογα?ιορδανη που θα εισαι σαββατο πρωι?χρησταρα εσυ?καλα ο τσαφτσουφ ακομα κουβαλαει πραγματα,αντε ρε γιαννη τελειωνε!!!!!!!!!!

toyota mania
08-04-08, 08:07
ηρακλαρα ετοιμασου θα κανονισω για σαββατο δυναμομετρο,αντε να δουμε τι καναμε ή θα φαμε καμια φολα?μακαρι να δουλεψει το προγραμμα!!!!!!!!!μιτσο θα το ξαναβαλεις το εργαλειο πανω?να του βαλουμε χωανι να δουμε 500 αλογα?ιορδανη που θα εισαι σαββατο πρωι?χρησταρα εσυ?καλα ο τσαφτσουφ ακομα κουβαλαει πραγματα,αντε ρε γιαννη τελειωνε!!!!!!!!!!Λες να φαμε φολα.
Το αυτοκινητο ειναι πιο ροπατο, πιο γεματο και πιο προθυμο να στροφαρει.Τωρα οπως λες και εσυ στο δυναμομετρο θα φανει.Καθε αλογο ευπροσδεκτο.
Ζητησα να μην κανει πολυ επιθετικο προγραμματισμο, δηλ να τσιτωσει αβανς και καυσιμο, αλλα διορθωσεις.Το αυτοκινητο δεν το θελω για κοντρες και δεν θελω να το παρω στο χερι.Το μονο κακο η καλο, ειναι οτι ο κοφτης ειναι κλειδωμενος η το πιθανοτερο να ειναι σε αλλο chip απο εκεινο της χαρτογραφησης, γιατι δεν ανεβαινει. 6770 και στοπ.Το θεωρο καλο, γιατι τετοιος καφτης που ειμαι, θα καρφωνα τις βαλβιδες στο εδαφος σιγουρα.

wastegate
08-04-08, 10:41
Δωστο του λιγο αβανς και θα δεις πως θα ανεβει!

xrhstos1989
08-04-08, 12:08
Χρήστο ειμαι αθηνα,αν εχω γυρισει μεχρι το σαββατο θα ερθω,γιατι οχι?τι ωρα υπολογιζετε περιπου να γινει?

toyota mania
08-04-08, 17:02
Ο εγκεφαλος και το chip.
Ο εγκεφαλος εγινε αγραφος τωρα και το chip απο κολητο , κουμπωτο

4ages1
08-04-08, 21:09
Με γεια!
Οδήγησε ένα μαμά avensis ή carina και ξαναμπες στο δικό σου για να καταλάβεις την διαφορά.
Κατά 99% θα είμαι το σάββατο

MITSOS
08-04-08, 21:24
φίλε jordan τι έγινε, εσύ το προχώρησες το δικό σου θέμα?


άντε να δουμε το Σάββατο.

Πάντως ένα είναι το σίγουρο...

Η κατάληξη θα είναι ΤΣΙΠΟΥΡΑΔΙΚΟ χα, χα, χα, χα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MITSOS
08-04-08, 21:27
Λέγαμε με τον brother να δοκιμάσουμε τι κάνει η "μανιτάρα".

Μήπως έχει κανένας καμία πρόχειρη για να κάνουμε τη δοκιμή?

Χρηστος
08-04-08, 23:54
Λέγαμε με τον brother να δοκιμάσουμε τι κάνει η "μανιτάρα".

Μήπως έχει κανένας καμία πρόχειρη για να κάνουμε τη δοκιμή?


εχω εγω αλλα δεν νομιζω να κανει κατι,ο 4α-φε δουλευει καλυτερα με πανελ φιλτρο ή κατι σε βαρελακι θα ελεγα

toyota mania
09-04-08, 01:28
εχω εγω αλλα δεν νομιζω να κανει κατι,ο 4α-φε δουλευει καλυτερα με πανελ φιλτρο ή κατι σε βαρελακι θα ελεγαMονο Χρηστο.Κανενα ατμοσφαιρικο δεν δουλευει με φιλτροχοανη.Εξαιρουνται η μελετημενες εισαγωγες, που στο τελειωμα τους εχουν χοανη, αλλα ειναι ψαγμενες μεχρι και στην παραμικρη βιδα και τραβανε αερα κρυο απο τον θολο, πχ AEM, που στα HONDA CIVIC TYPER R δινει 5-7 αλογα.

MITSOS
09-04-08, 22:13
Παίδες τι λέτε το Σάββατο μετά το DYNO να κάνουμε και κανένα φιλικό άνοιγμα πριν τα τσίπουρα?

Ακούω τις απόψεις επί του θέματος...

Γιαννης20v
09-04-08, 22:37
πολυ ανεβασμενο το βλεπω το βορρα!!τι εγινε?ηρθα εγω κ ζηλεψατε?ναρθω για δοκιμουλες?θα με παιξετε?παντως ευχομαι παραγματικα οι "εγχειρησεις"σας να πετυχαν!αλλα να ξερετε οτι παντα θαμαι ενα βημα μπροστα σας....

Χρηστος
09-04-08, 22:43
πολυ ανεβασμενο το βλεπω το βορρα!!τι εγινε?ηρθα εγω κ ζηλεψατε?ναρθω για δοκιμουλες?θα με παιξετε?παντως ευχομαι παραγματικα οι "εγχειρησεις"σας να πετυχαν!αλλα να ξερετε οτι παντα θαμαι ενα βημα μπροστα σας....



ουουυυυυυυυυ τρομαξαμε,καλα ρε αυτα ποιος σου τα εμαθε ο αδελφος σου ο προδοτης,ελα πανω εσυ και θα βγαλουμε ακρη!!!χα,χα,

Γιαννης20v
09-04-08, 23:00
ουουυυυυυυυυ τρομαξαμε,καλα ρε αυτα ποιος σου τα εμαθε ο αδελφος σου ο προδοτης,ελα πανω εσυ και θα βγαλουμε ακρη!!!χα,χα,μπουουουουουουου!!!!τωρα τρομαξες????χαχαχαχα!!!οχι εχω κ γω αποψη...χιχι!χμμμμ!μακαρι να μπορουσα νανεβω...

Χρηστος
09-04-08, 23:12
το ξερω ρε γιαννη οτι εχεις,πασχα θα ανεβεις καθολου?

Χρηστος
09-04-08, 23:31
Παίδες τι λέτε το Σάββατο μετά το DYNO να κάνουμε και κανένα φιλικό άνοιγμα πριν τα τσίπουρα?

Ακούω τις απόψεις επί του θέματος...


να κανετε γιατι εγω ξερεις ........συνοδηγος στον ηρακλη

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
10-04-08, 00:47
να κανετε γιατι εγω ξερεις ........συνοδηγος στον ηρακλη

Κατι για καπλαμαδες μου ειχε πει ο μιχαλης (αδερφος μητσου) που κοντευες να σπασεις απο ενα γκολφ που σε πηγε βολτα χαχαχαχαχα!!!!! Το σαββατο θα τα πουμε απο κοντα!!!

toyota mania
10-04-08, 08:27
Ολοι το Σαββατο στον Βολο.
Χρηστο, μηπως να πηγαιναμε πιο νωρις.Γιατι με τοσα πραγματα που θελουμε να κανουμε, θα μας παρει απογευμα και τσιπουρο ποτε θα πιουμε

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
10-04-08, 15:07
Ολοι το Σαββατο στον Βολο.
Χρηστο, μηπως να πηγαιναμε πιο νωρις.Γιατι με τοσα πραγματα που θελουμε να κανουμε, θα μας παρει απογευμα και τσιπουρο ποτε θα πιουμε

Ηρακλη εμεις θα συναντηθουμε απο Λαρισα ή θα παμε μονοι μας αν ειναι πες μου ωρα να κανονισω και με τους αλλους!!!

tsaftsouf20V
10-04-08, 15:24
Επιτελους μου ηρθε το τηλ κ το ιντερνετ! Πουλακια μου κανονιζεται κ μενα ενα τηλ δεν μου ριξατε εεε? καλαααα!

toyota mania
10-04-08, 15:37
Ηρακλη εμεις θα συναντηθουμε απο Λαρισα ή θα παμε μονοι μας αν ειναι πες μου ωρα να κανονισω και με τους αλλους!!!Θα σε παρω τηλ Παναγιωτη.Θα παμε ολοι μαζι ρε.

Επιτελους μου ηρθε το τηλ κ το ιντερνετ! Πουλακια μου κανονιζεται κ μενα ενα τηλ δεν μου ριξατε εεε? καλαααα!Βαλε το laceti στο dyno να γουσταρουμε ρε Γιαννη

wastegate
10-04-08, 15:47
Ηρακλη κατσε καλα μην φερω το κολτ και γουσταρετε ακομα πιο πολυ!

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
10-04-08, 15:50
Επιτελους μου ηρθε το τηλ κ το ιντερνετ! Πουλακια μου κανονιζεται κ μενα ενα τηλ δεν μου ριξατε εεε? καλαααα!

Γιατι μου πανε εμενα τπτ την αλλη φορα που πηγανε?? Μονοι τους κανονισανε και πηγανε χαχαχαχα

MITSOS
10-04-08, 17:30
Κατι για καπλαμαδες μου ειχε πει ο μιχαλης (αδερφος μητσου) που κοντευες να σπασεις απο ενα γκολφ που σε πηγε βολτα χαχαχαχαχα!!!!! Το σαββατο θα τα πουμε απο κοντα!!!

Παναγιώτη, ο αδερφός μου μάλλον θα σου είπε για τον Χρήστο1989, γιατί αυτόν είχε κάνει βολτα με το GOLF

MITSOS
10-04-08, 17:31
Ηρακλή για την ώρα το Σάββατο πεσ εσύ πότε σε βολεύει μιας και έρχεσαι από μακριά.

tsaftsouf20V
10-04-08, 20:48
Θα σε παρω τηλ Παναγιωτη.Θα παμε ολοι μαζι ρε.

Βαλε το laceti στο dyno να γουσταρουμε ρε Γιαννη

Γιατι ρε Ηρακλη? Για να ψαχνω τα αλογα μου? Ασε με να ζω με την ψευδαισθηση οτι ειναι ολα εκει μεσα στην μηχανη!!! Κ τα 110 τα ψοφιμια!!!

xrhstos1989
10-04-08, 21:37
θα προσπαθησω να κατεβω το σαββατο το πρωι αλλα λιγο χλωμο το βλεπω..μαλλον απο μεσημερι και μετα..οσο για το αν δουλευουν οι φιλτροχοανες,στα αλλα δεν ξερω αλλα στο δικο μου ναι:)

MITSOS
10-04-08, 23:47
Ηρακλή, ποιες είναι οι προβλέψεις σου για μεθαύριο?

toyota mania
11-04-08, 00:10
Ηρακλή, ποιες είναι οι προβλέψεις σου για μεθαύριο?Δηλαδη;;;;;

toyota mania
11-04-08, 14:25
Λαρισαιοι, 10:30 στην TOYOTA καλα ειναι;Για να ειμαστε κατα τις 11 στον Βολο.
Χρηστο 11+ καλα ειναι;Nα βρεθουμε στα πρωτα φαναρια απο Λαρισα και μετα παμε να σκισουμε τα ραουλα.

4ages1
11-04-08, 14:50
Eγώ δυστηχως δεν θα μπορέσω να βρεθώ (δουλεια γαρ)
αλλά θα είμαι ον λαιν με το τηλ
Βολο θα είμαι την κυριακη

MITSOS
11-04-08, 18:00
Χάζευα πριν "εντελώς τυχαία" και έπεσα πάνω σε αυτό:

http://www.mugen-power.com/car/RR/

Πρέπει και η ΤΟΥΟΤΑ να βγάλει κάτι παρόμοιο.

Δηλαδή κάτι σαν την CARINA του Χρήστου, σε ποιο νέα έκδοση.

Αυτό είναι το κλασσικό οικογενειακό αυτοκίνητο που σου κάνει και τα κέφια όποτε σου κ@υλώσει....

Ας το είχα και ας ήταν και δεξιοτίμονο.

Και τιμή στην Japan : 30500 γιούρα.

Μήπως να πάμε να τρακάρουμε ένα και να το φέρουμε τροπέτο για μεταμόσχευση?

Α ρε Ελλάδα

Χρηστος
11-04-08, 19:48
Λαρισαιοι, 10:30 στην TOYOTA καλα ειναι;Για να ειμαστε κατα τις 11 στον Βολο.
Χρηστο 11+ καλα ειναι;Nα βρεθουμε στα πρωτα φαναρια απο Λαρισα και μετα παμε να σκισουμε τα ραουλα.


ηρακλη το ραντεβου στις 12 θα γινει μιλησα με θοδωρα!!!!!!!

toyota mania
11-04-08, 21:38
ηρακλη το ραντεβου στις 12 θα γινει μιλησα με θοδωρα!!!!!!!Ρε, αυριο θα εχει καυσωνα τετοια ωρα.Θα ψοφισουν τα αλογα

Χρηστος
11-04-08, 21:46
Ρε, αυριο θα εχει καυσωνα τετοια ωρα.Θα ψοφισουν τα αλογα


δεν εχουν προβλημα οι ατμοσφαιρες και γιαπωνεζικες κιολας

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
11-04-08, 22:42
Οποτε τι ωρα θα πουμε Ηρακλη στην ΤΟΥΟΤΑ? αυριο?

toyota mania
11-04-08, 22:52
Οποτε τι ωρα θα πουμε Ηρακλη στην ΤΟΥΟΤΑ? αυριο?Αφου ο Χρηστος θελει 12 στον Βολο, 11 περιπου εμεις στην ΤΟΥΟΤΑ.

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
11-04-08, 23:00
Οκ θα τα πουμε εκει αυριο θα ερθει και ο προδοτης Τσαφ Τσουφ ετοιμασου

MITSOS
11-04-08, 23:26
Άντε να δούμε πόσοι θα καταφέρουμε να μαζευτούμε αύριο...

Μη δεν κάνουμε κατανάλωση και στα τσίπουρα και γίνουμε ρεζίλι στον τσιπουρά

ΣΩΣΤΟΣ?

Υ.Γ.
ΤΟΛΟ ΟΟΟΟΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕ και τα μυαλά στους κόφτες!!!!!!!!!

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
11-04-08, 23:46
Παιδια εγω δεν ξερω αν θα μαι στα τσιπουρα και μην κραξετε παλι Ηρακλη για σενα λεω!!!!

MITSOS
11-04-08, 23:59
Καλά, έλα εσύ από εδω και θα δούμε.....................

toyota mania
12-04-08, 01:02
Παιδια εγω δεν ξερω αν θα μαι στα τσιπουρα και μην κραξετε παλι Ηρακλη για σενα λεω!!!!Θα σε ξεφουσκωσω τα λαστιχα και μετα εαν θες φυγε

MITSOS
12-04-08, 10:01
Θα σε ξεφουσκωσω τα λαστιχα και μετα εαν θες φυγε

Εσύ θα τα ξεφουσκώσεις κι εγώ θα βγάλω και τις βαλβίδες για σιγουριά.

nikcarina
12-04-08, 16:37
Aντε παλικαρια αφηστε τα τσιπουρα και πειτε τα νεα σας...

Χρηστος
12-04-08, 23:28
σημερα η μερα θα ελεγα δεν ηταν και η καλυτερη,στο δικο μου με τον mine's εδειξε τρια αλογα λιγοτερα απο την πρωτη δυναμομετρηση 143 και 15,5κιλα δηλαδη και μετα απο πολλες μετρησεις εδειξε με τον μαμα εγκεφαλο και διχως τον αντικοφτη τελικης 151,7 αλογα και 16 κιλα ροπης,το συμπερασμα οτι κατι παιζει με τον αντικοφτη και στην πορεια χανουμε αυτα τα 5-6 αλογα,εγω φυσικα δεν τον ξαναεβαλα,εσεις με τα υπολοιπα 20v τι θα κανετε?οσο για το mine's πιστευω για να δουλεψει επειδη μας εδειχνε πλουσιο μειγμα σε ολο σχεδον το φασμα στροφων μπορει να χρειαζεται κανενα χταποδι ή εκκεντρα πρωτου σταδιου.

το πλενουμ δεν το εβαλα ακομα προσεχως με νεες μετρησεις οταν θα ρθει και ο ιορδανης με το 20v

Χρηστος
12-04-08, 23:33
να και η δυναμομετρηση με τον κοφτη τελικης να χτυπαει στις 7400

wastegate
12-04-08, 23:41
Ψηλα ψηλα ρε Χρηστο πως δουλευει ετσι??

Χρηστος
12-04-08, 23:49
Ψηλα ψηλα ρε Χρηστο πως δουλευει ετσι??


δηλαδη? για το σκαλοπατι που κανει?

wastegate
12-04-08, 23:55
Αυτο δεν ειναι σκαλοπατι ρε Χρηστο ειναι σαν να πεφτει σε γκρεμο παει να πιαστει απο καπου ξανασηκωνετε,γλιστραει το παλευει και τελικα πεφτει!

Χρηστος
13-04-08, 00:03
ετσι ηταν και στην πρωτη δυναμομετρηση το σκαλοπατι υπηρχε,τωρα σε εκανε εντυπωση!!!!!

wastegate
13-04-08, 00:07
Να μην σε πειραξω λιγο ρε συ??

akis308
14-04-08, 17:13
Δλδ με τον παράλληλο έχασες;;;
Τι αντικόφτη του έχεις;;;

toyota mania
18-04-08, 08:01
Mετα το Πασχα, αναμενονται τα αποτελεσματα τις δευτερης εγχειρησης.Η πρωτη ηταν αποτυχημενη 121ps και 15,2kg
Την πρωτη εγχειρηση την εκανε Ελληνας.Την δευτερη Ελβετος.
Ο Ελληνας δεν καταφερε να ανεβαζει κοφτη, εαν και προσπαθησε αρκετα.Ο Ελβετος εκανε τον 4A-FE να στροφαρει μεχρι τις 7300+.
Μετα το Πασχα ανεβαινει σε dyno, ΠΟΥ ΜΕΤΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αλογα και οχι κουτσα.

madvinegar
18-04-08, 08:55
Άντε, καλή επιτυχία Ηρα.

wastegate
18-04-08, 10:22
Μην παιζεις ρε Ηρακλη με το συγκεκριμενο μοτερ σχεδιαστηκε για να παει ανετα και οικονομικα παντου..
Πετα το και βαλε αλλο να τελειωνουμε!
Υ.Γ.
Ποσο κοστισε το προγραμμα??

toyota mania
18-04-08, 14:19
Μην παιζεις ρε Ηρακλη με το συγκεκριμενο μοτερ σχεδιαστηκε για να παει ανετα και οικονομικα παντου..
Πετα το και βαλε αλλο να τελειωνουμε!
Υ.Γ.
Ποσο κοστισε το προγραμμα??Μοτερ δεν προκειται να αλλαξω ποτε.Ειναι το καλυτερο μοτερ τις ΤΟΥΟΤΑ.
Να πεταξω το διαμαντι και να βαλω καρκινο στο αυτοκινητο μου.Δεν εχω χρονο για συνεργεια και ψαξιματα.
Η αυτο, η 3S-GE(175ps)

MITSOS
18-04-08, 23:31
Τι έγινε ρε Ηρακλή?

Τώρα εκτός από πανελλήνιος έγινες και παγκόσμιος.

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα.

Και μια που το ανέφερες Ηρακλή, πού θα δυναμομετρήσεις αυτή τη φορά?

Αν πας Αθήνα, το νου σου στη "θάλασσα" (ξέρεις εσύ).

toyota mania
19-04-08, 09:17
Αν πας Αθήνα, το νου σου στη "θάλασσα" (ξέρεις εσύ).Ξερω Μιτσο.Αχ αυτη η θαλασσα.Γι αυτο βγαζουν ενα σωρο αλογα και ροπη τρακτερ.Ειδικα εκει στο power, πρεπει να βαζουν βαρομετρικο απο everest και θερμοκρασια απο σαχαρα.Αλλα και ο πατριωτης Μαλλιωρας πρεπει να ειναι πολυ κουβαρδας.Ετσι ειναι ολοι ευχαριστημενοι.Βελτιωτες και βελτιωμενοι
Φυσικα θα γινει dyno μετα το Πασχα(μην μετραμε Μεγαλη Εβδομαδα)με σωστες θερμοκρασιες και βαρομετρικα και χωρις φρενα.Θελω τα πραγματικα αλογα, και λιγοτερα απο αυτα, ωστε να ειναι πληρως δικαιολογισιμα στο δρομο και οχι κουτσα.

Χρηστος
19-04-08, 10:58
Δλδ με τον παράλληλο έχασες;;;
Τι αντικόφτη του έχεις;;;


δεν ειχα παραλληλο,εβγαλα τον μαμα κουμπωσα τον mines και εδειξε λιγοτερα 3αλογακια αλλα πολυ πλουσιο σε μεσαιες,ο αντικοφτης της HKS,το πιο τρελλο ηταν οταν εβγαλα επιτοπου τον mines και εβαλα το μαμα χωρις αντικοφτη εδειξε 167 αλογα και 16,7 κιλα

2579
19-04-08, 16:03
σημερα μετα απο παροτρηνση του χρηστου εβγαλα τον κοφτη τελικης και οντος ειχε αυξηση ιππων.του εβαλα γεφυρα με διακοπτη και οποτε να μπενει και να βγενει οποτε εκανα και πολλα τεστ πριν σιγουρευτο για την αποδοση

MITSOS
19-04-08, 17:03
Από τα λεγόμενα όλων τα πράγματα επανήλθαν στα φυσιολογικά τους επίπεδα και τα άλογα βρίσκονται και πάλι σε ανοδική πορεία για όλα τα AVENSOCARINA.

Προς το παρόν, είμαι ο μόνος στάσιμος ως προς τη βελτίωση του "τουτού" μου.

Πιστεύω να έχουμε και τη συνάντηση στην Καρδίτσα μέσα στις μέρες του Πάσχα, ώστε να μεγαλώσει και η παρέα.

Χρηστος
19-04-08, 18:09
Από τα λεγόμενα όλων τα πράγματα επανήλθαν στα φυσιολογικά τους επίπεδα και τα άλογα βρίσκονται και πάλι σε ανοδική πορεία για όλα τα AVENSOCARINA.

Προς το παρόν, είμαι ο μόνος στάσιμος ως προς τη βελτίωση του "τουτού" μου.

Πιστεύω να έχουμε και τη συνάντηση στην Καρδίτσα μέσα στις μέρες του Πάσχα, ώστε να μεγαλώσει και η παρέα.

το σιγουρο ειναι οτι θα περασουμε καλα,οσο αφορα το τουτου μιτσο σιγα-σιγα και σωστα να το φτιαξεις!!!!!

toyota mania
23-04-08, 00:45
Πιστεύω να έχουμε και τη συνάντηση στην Καρδίτσα μέσα στις μέρες του Πάσχα, ώστε να μεγαλώσει και η παρέα.Δεν νομιζω.Θελω να κανω παλι dyno, για να δω τι εκανε στην μοτερα μου ο σοκαλατας.
Πρεπει να σας πω οτι στο 0-100 πρεπει να επεσε γυρω στο δευτερολεπτο κατω για του εξεις λογους.
Εχει μετατοπιστη ο κοφτης στις 7300(περιπου) με αποτελεσμα
1) εχει μακρυνει η πρωτη και ετσι η δευτερη μπαινει μεσα στην ροπη, ενω πριν ηταν κατω απο αυτη, με αποτελεσμα να κρεμουσε
2)φυσικα μακρυνε και η δευτερη, 110+ περιπου, με αποτελεσμα να γλυτωνω σημαντικο χρονο λογο μιας λιγοτερο αλλαγης
3)+ την δυναμη και ροπη, που στην δυναμομετρηση θα δουμε τα κερδη.Τα μισα να παρω απο αυτα που υποσχεται η εταιρεια θα ειμαι ο.κ

DaveMustaine13
23-04-08, 01:23
Ποσο ηταν και ποσο το υπολογιζεις τωρα ?

toyota mania
23-04-08, 08:50
Ποσο ηταν και ποσο το υπολογιζεις τωρα ?120ps 15 kg.Tωρα ποσο ειναι δεν ξερω, η εξεταση αιματος θα δειξει.
Για το παρον θα ηρεμησω λιγο γιατι ξεφραγκιαστικα και μετα θα κανουμε κατι παλι.
Ακολουθω την φιλοσοφια της ΤΟΥΟΤΑ, kaizen= συνεχης βελτιωση.Συνεχες ξεφραγκιασμα θα ελεγα εγω.

toyota mania
09-05-08, 17:22
Τελος η βολτα στην Καρδιτσα.Μεχρι την επομενη.Θελω dyno.
Θα ηταν να δυναμομετρηθω εγω και οποιος αλλος θελει και την επομενη, αλλοι παλι.Πιστευω θα ειναι καλυτερα, παρα ολοι μαζι.

Χρηστος
09-05-08, 19:39
Τελος η βολτα στην Καρδιτσα.Μεχρι την επομενη.Θελω dyno.
Θα ηταν να δυναμομετρηθω εγω και οποιος αλλος θελει και την επομενη, αλλοι παλι.Πιστευω θα ειναι καλυτερα, παρα ολοι μαζι.

ηρακλη δεν γινεται αυτο το σαββατο,δεν ξερω για το επομενο,μονο σαββατο θελεις ετσι?

toyota mania
09-05-08, 21:13
ηρακλη δεν γινεται αυτο το σαββατο,δεν ξερω για το επομενο,μονο σαββατο θελεις ετσι?Δεν εχω προβλημα και καθημερινη, αλλα να μπορειτε και εσεις. Να κανουμε μια ψιλοσυναντηση.Μην ερθω σαν την καλαμια στον καμπο.

xrhstos1989
09-05-08, 21:19
αποφασιστε και ποσταρετε!αν μπορεσω να ερθω καλως ,για δυναμομετρηση να δουμε ποσα μουλαρια εχει το δικο μου!

MITSOS
10-05-08, 15:03
Λοιπόν μέσα και για καθημερινή.
Εγώ μπορώ κάθε μέρα εκτός Δευτέρας, μετά τις 4 το απόγευμα.
Οπότε μένει να βρεθεί μια ώρα μεταξύ Ηρακλή και των δυο Χρηστάδων.
Αναμένω νέα σας...

toyota mania
10-05-08, 16:51
Λοιπόν μέσα και για καθημερινή.
Εγώ μπορώ κάθε μέρα εκτός Δευτέρας, μετά τις 4 το απόγευμα.
Οπότε μένει να βρεθεί μια ώρα μεταξύ Ηρακλή και των δυο Χρηστάδων.
Αναμένω νέα σας...Απογευμα λιγο δυσκολο αυτον τον καιρο.Να το κλεισουμε για το Σαββατο απο τωρα, μηπως ψαρεψω και κανενα καινουργιο μελος.

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
10-05-08, 18:07
Παιδια ποσταρετε ποτε θασυναντηθουμε αν ειναι θα ρθω και γω με το corolli μου

4ages1
10-05-08, 21:02
Σάββατο παίζει να είμαι κι έγώ (με το ναβαρα...)

toyota mania
10-05-08, 22:57
Σάββατο παίζει να είμαι κι έγώ (με το ναβαρα...)Να το μετρησουμε και αυτο;

xrhstos1989
10-05-08, 23:08
Ιορδανη μην ξεχασεις γι αυτο που λεγαμε:roll: αν το φερεις και δεν μπορω να ερθω το αφηνεις στο ΜΙΤΣΟ ή στο Χρηστο και το παιρνω απο αυτους!

MITSOS
11-05-08, 10:13
Ωραία λοιπόν,
Δηλαδή είμαστε σε καλό δρόμο για το Σάββατο 17/05?
Πάντως guys θα είναι πιο ωραία να κάνουμε τη φάση της Καρδίτσας και μετά τα ράουλα να κάνουμε κανένα ανοιγματάκι στο δρόμο (όσοι είναι υπέρ να το δηλώσουν).
Αν έχει και καλό καιρό θα περάσουμε τέλεια

toyota mania
11-05-08, 10:15
Καθηστε πρωτα να εχουμε βενζινη μεχρι τοτε, γιατι μου φαινεται θα κανουμε τον MAD MAX.

MITSOS
11-05-08, 10:25
Αν δεν έχουμε βενζίνη θα πούμε το Χρήστο να μας φέρει από την καλή...
Θα φουλάρουμε με αυτή και δε θα αφήσουμε τίποτα όρθιο (μπιέλες, έμβολα, κτλ).
Χα χα χα!!!!!!!!!!

xrhstos1989
11-05-08, 10:54
[quote=MITSOS;292117]
Θα φουλάρουμε με αυτή και δε θα αφήσουμε τίποτα όρθιο (μπιέλες, έμβολα, κτλ).quote]αυτο ΜΙΤΣΟ ειναι το μονο σιγουρο!!!:roll:

Χρηστος
12-05-08, 18:01
το σαββατο εγω δεν θα ειμαι βολο δυστηχως!

Χρηστος
27-05-08, 17:44
λοιπον το σαββατο 31/05/08 θα εχουμε δυναμομετρησεις,ηρακλη βαλε τα octane boost kai ετοιμασου,επισης περιμενω και τον ιορδανη με το 20v, τον nikcarina επισης με το 20v ,τον χρηστο1989 με τον 4afe και τον ΜΙτσο φυσικα,υπαρχει περιπτωση να βαλω και το δικο μου αν εχω τελειωσει με την εισαγωγη TOMS..........ωρα προσελευσης 11:00 το πρωι και μετα βλεπουμε........

υ.γ. τσαφτσουφ πιστευω να εμφανιστεις το σαββατο,αλλιως θα φας διαγραφη απο προσωπικος driver

xrhstos1989
27-05-08, 18:58
ειμαι μεσα εκτος απροοπτου..θα πρεπει να συναντηθω με καποιον απο σας να παμε παρεα μιας και δεν εχω ξαναερθει για δυναμομετρηση και δεν ξερω που ειναι ο φιλος μας!

toyota mania
27-05-08, 19:05
Xρησταρα, ποιο νωρις δεν γινεται.Δεν θα βγαλουμε ουτε 100 αλογα με τετοια ζεστη :fire

Χρηστος
27-05-08, 19:37
Xρησταρα, ποιο νωρις δεν γινεται.Δεν θα βγαλουμε ουτε 100 αλογα με τετοια ζεστη :fire

μην μασας ρε ηρακλαρα δεν εχουν αναγκη οι ιαπωνες!!θα ανεβασουμε λιγο το βαρομετρικο οπως της αθηνας και να τα αλογα,χα,χα

Χρηστος
29-05-08, 18:15
τελικα ποσοι θα ειναι το σαββατο?οσο για την ζεστη ηρακλαρα μην στεναχοριεσαι ο χωρος κλιματιζεται!!!!!

xrhstos1989
29-05-08, 20:48
εγω θα ειμαι

toyota mania
29-05-08, 21:15
τελικα ποσοι θα ειναι το σαββατο?Δεν παρακαλαμε κανενα.Οποιος θελει ερχεται.

4ages1
30-05-08, 14:49
Κι εγώ θα είμαι!

MITSOS
30-05-08, 16:48
Ποιοι θα είμαστε σίγουρα αύριο:

1. toyota mania
2. 4ages1
3. Xρήστος
4. ΜΙΤSOS
5. Χρήστος 1989

ΚΑΙ SPECIAL GUEST: TSAFTSOUF 20V (ελπίζω να το βρει το δρόμο, χα,χα,χα)

Και για μετά η ταπεινή μου πρόταση είναι να πάμε για κανένα τσιπουράκι (ένα...τρόπος του λέγειν!!!) στον Μπάτη στις Αλυκές, στην ευθεία μετά τα Πευκάκια. Υπάρχει και άφθονο πάρκινγκ αλλά έχει και δροσιά από τη θάλασσα. Επίσης όποιος θέλει ρίχνει και καμία βουτιά.

Για τη μάζωξη το πρωϊ προτείνω το γνωστό σημείο στη Λαρίσης, όπου έχουμε βρεθεί και τις προηγούμενες φορές.

wastegate
30-05-08, 16:50
Εχω μαθημα ρε πουτηδες και δεν μπορω να ερθω..
Αλλιως θα σας ελεγα εγω,ανω κατω θα σας εκανα και θα εφευγα!

nikcarina
30-05-08, 18:17
Να παρει!!!:mad: Τελικα δουλευω αυριο...:(

MITSOS
31-05-08, 19:44
Όλα ήταν άψογα κι έτσι άλλο ένα dyno day έληξε με επιτυχία.
Τα αποτελέσματα ήταν για όλους ικανοποιητικά.
Ο guest της ημέρας, Ιορδάνης, ήρθε με το νέο του look, "κύριος", κατέθεσε τα ολοκαίνουρια άλογά του (καλοτάξιδο Ιορδάνη) και απήλθε.
Χρήστο 1989 είμαστε στο 90% του να αγγίξουμε την τελειότητα πάνω στον μαμά 4AFE. Τα αποτελέσματα πιστεύω ότι μας δικαιώνουν, ειδικά και μετά από τόσα χιλιόμετρα.
Στο τέλος οι "τρεις και ο κούκος" που απομείναμε δροσιστήκαμε με κανά δυο τσιπουράκια δίπλα στη θάλασσα.
Ακολουθούν μερικές φωτό του dyno. Τα link για τα video θα τα βάλω αύριο.
Για όσους πιθανόν αναρωτηθούν, το διάγραμμα είναι του Ιορδάνη (και επειδή η φώτο είναι "για τα μπάζα" (sorry Jordan), τα άλογα είναι 150 και κάτι).

xrhstos1989
31-05-08, 21:40
ολα κοιλησαν ωραια σημερα οπως τα λεει και ο φιλος μας ο ΜΙΤΣΟΣ μπορω να πω οτι εμαι ευχαριστημενος απο τα νουμερα που εβγαε η carina μου μιας και στο δρομο κοινουμαι πολυ καλα!πιστευω πως μετα αο σχεδον 200.000km τα 110 αλογα και τα 15kg ροπης ειναι ικανοποιηικα ποσα για μενα.αυτα:hi

MITSOS
01-06-08, 12:51
Ορίστε και τα video των μετρήσεων
Του 4ages1:
http://www.youtube.com/watch?v=E0qDJWMaU-4

Και του Χρήστου 1989:
http://www.youtube.com/watch?v=wJddty4KvAQ&NR=1

Και τα δυο ανοίγματα είναι με τετάρτη (για τον 4ages1 μπορεί να είναι με πέμπτη, λόγω εξαριού)

wastegate
01-06-08, 13:01
Ιορδανη πρεπει να κανεις κανα χιλιομετρο να ανοιξει το μοτερ ετσι μου φανηκε λιγο σφιχτο..
Ποσο καιρο καθοτανε?

4ages1
01-06-08, 15:57
Άρχοντας ο μίτσος....
Thanks για το ποστάρισμα!
Το μοτέρ ακούγεται λίγο σφιχτό γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι το πρώτο πάτημα που δούλευε λίγο πλούσια.... (ακόμη σφουγγαρίζει τις άκαυτες ο Θωδορής...). Έτσι έδειξε 149.
Στο τρίτο πάτημα που είχε ζεσταθεί αρκετά το δουλέψαμε λίγο πιο φτωχό και χωρίς να το φυσάει κάποιος ανεμιστήρας. Έδειξε 5 άλογα παραπάνω με πολύ πιο καθαρό δούλεμα.
Η θερμοκρασία ήταν 26 βαθμοί και η πίεση 1010mbar.
Για καθαρά φιλολογικούς λόγους, αν το μετρούσαμε στην Αθήνα πού (σύμφωνα με τον μάστορα) έχουν 965mbar θα έδειχνε (με τις διορθώσεις) 159 άλογα περίπου...
Δευτέρα τρίτη θα ανεβάσω και τα αντίστοιχα διαγράματα.
Ασχέτως πιέσεων πάντως αυτό που ενδιαφέρει είναι τα 34 άλογα απώλειες στα 220 περίπου που κοφτάρει η 5η. Αυτό σημαίνει πως σε αυτά τα χιλιόμετρα το αμάξι έχει 120 τροχό:) :) :)

MITSOS
06-06-08, 17:14
Πάντως ρε παιδιά τις τελευταίες εβδομάδες πολύ ησυχία πέφτει από θέμα ποσταρισμάτων....
Μήπως ο καθένας "μαγειρεύει" από κάτι?

wastegate
06-06-08, 18:33
Ηταν πολλα τα ψοφια αλογα γιαυτο...
χαχαχα

4ages1
06-06-08, 21:00
Επιστρέφω με τα διαγράματα που είπα:
Air press 1000

http://i197.photobucket.com/albums/aa278/4afes1/DSC00187.jpg

και 969

http://i197.photobucket.com/albums/aa278/4afes1/DSC00183.jpg

Με 30mbar κάτω σου δείχνει 5 άλογα πάνω...
Ωραίο, ε?