PDA

Επιστροφή στο Forum : ιδεες και προτασεις για την συναντηση στο βολο στις 2 μαρτιου


Χρηστος
25-02-08, 00:43
μην λεω περισσοτερα ..........οτι λεει ο τιτλος,αντε να δουμε προτασεις

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-02-08, 00:47
Παραλια στον Ποσειδωνα για τσιπουρο!!!! και φωτογραφηση στο παρκινκ!!! Αλλα οι Βολιωτες θα ξερετε περισσοτερα

xrhstos1989
25-02-08, 08:23
αν ολα πανε καλα θα ρθω και γω να γνωρισω και τ αλλα παιδια μιας και μονο τον Χρηστο ξερω:)

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-02-08, 15:45
Αντε να μαζευομαστε απο θεσσαλια σιγα σιγα!!!!

tsaftsouf20V
25-02-08, 16:23
Καταρχην να ξεκαθαρισουμε τι θελουμε οι περισσοτεροι. Καφε η Τσιπουρο? Βολο η Πορταρια-Μακρυνιτσα? Βουνο η Θαλασσα?

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-02-08, 16:46
Θαλασσα ρε πρωτα καφε και μετα κανα τσιπουρακι!!!

MITSOS
25-02-08, 16:53
Μήπως θα πρέπει να ρωτήσουμε τους ''Βόρειους'' για το βουνό ή θάλασσα και τσίπουρο ή κρέας?

Και κάτι ακόμη σχετικά με τα τσιπουράδικα της παραλίας. Πού θα μπουν τα γύρω στα 20αυτοκίνητα που θα μαζευτούν?(μη βάζουμε και τους φιλοξενούμενους σε περιττά έξοδα)

Παραθέτω επίσης τις ιδέες του edessaios από τους ''Βόρειους''

Καλησπέρα.
Συμφωνώ να ανοιχτεί ένα τόπικ στην ενότητα της Θεσσαλίας για να γράψουν τα μέλη από εκεί που θα ήταν καλύτερο να συγκεντρωθούμε και σε ποια σημεία ή μαγαζιά να πάμε.Η σκέψη μου είναι να γίνει η συνάντηση πριν μπούμε μέσα στον Βόλο δηλαδή αφού βγούμε από τον κόμβο της Εθνικής προς Βόλο, σε κάποιο σημείο στο οποίο υπάρχει άνοιγμα να μας περιμένετε εκεί και εμάς που θα έρθουμε από Θεσσαλονίκη αλλά και όσους έρθουν από Αθήνα κι έτσι όλοι μαζί κομβόι να προχωρήσουμε προς Βόλο.
Οσο αφορά το μέρος που θα πιούμε καφέ και το μέρος που θα φάμε, πιο λογικό το βλέπω να είναι εκτός πόλης για να έχουμε αρκετό χώρο για παρκάρισμα. Τώρα όσο αφορά σε ποια μαγαζιά θα πάμε αυτό το ξέρετε καλύτερα εσείς οπότε το αφήνουμε στην κρίση σας που είναι καλύτερα.
Αυτές είναι κάποιες σκέψεις μου και ας πουνε και τα άλλα παιδιά τις δικές τους.

Χρηστος
25-02-08, 18:19
ρε τα παιδια μιλησανε...........λοιπον κανονιστε γρηγορα το προγραμμα για να ενημερωθουν ολα τα παιδια,εγω επειδη την κυριακη στις 12 εχω μια υποχρεωση δεν θα μπορεσω να παω να παρω τα παιδια απο θεσ/νικη ας το αναλαβει καποιος και θα ερθω μετα να σας βρω οπου και να πατε βουνα θαλασσες...........

MITSOS
25-02-08, 18:34
Τι εννοείς? Δηλαδη έχουν βγει τα σημεία που θα πάμε?

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-02-08, 18:50
Εγω λεω να παμε καπου που να μπορουμε να παρκαρουμε, δηλαδη καμια πορταρια σε καμια ταβερνα οπως ειχανε παει στην εκδρομη στα βιλια!!

Corollaxli
25-02-08, 18:52
Αν θελετε και την δικη μου αποψη μιας και την Κυριακη προβλεπεται καλος καιρος γιατι δεν προτιματε τη θαλασσα???Αμα εχει καναν ωραιο ηλιο θα το ευχαριστηθειτε καλυτερα!!!

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-02-08, 18:54
Ναι ρε Κυριακο καλα ειναι στη θαλασσα δν λεω απλα στο Βολο ειναι λιγο δυσκολο το παρκαρισμα στην παραλια γι αυτο πρεπει να βρουμε κατι που να μας βολευει

Corollaxli
25-02-08, 18:56
Ναι ρε Κυριακο καλα ειναι στη θαλασσα δν λεω απλα στο Βολο ειναι λιγο δυσκολο το παρκαρισμα στην παραλια γι αυτο πρεπει να βρουμε κατι που να μας βολευει

Ρε συ ξερω απο Βολο...Νταξει εχετε δικιο για το παρκαρισμα αλλα αξιζει χιλιες φορες η θαλασσα!!!Τες πα οτι θελετε εγω τη γνωμη μου ειπα...Ετσι κι αλλιως εγω ανεκαθεν ημουνα της θαλασσας και οχι του βουνου!

Χρηστος
25-02-08, 20:56
Τι εννοείς? Δηλαδη έχουν βγει τα σημεία που θα πάμε?


οχι φυσικα,αλλα μεχρι την πεμπτη πρεπει να εχουμε ξεκαθαρισει τι θα κανουμε

laios
25-02-08, 22:37
αν ειναι αναιβουμε για καφε προς Πορταρια κ εκει γυρω γειτονια,περισσοτερη ωρα θα φαμε για παρκινγκ.εκτος του οτι θα πρεπει να κανουμε prive καποιο μαγαζι,γιατι εκει τα cafe δεν ειναι σαν της παραλιας.
προτεινω καφε στο βουνο(κατι εχω υπ οψη) για να ξελαμπικαρουν τα πειραγμενα μοτερακια
κ μασα προς πεδιαδα-θαλασσα........κατι θα βρουμε κ γι αυτο..

tsaftsouf20V
25-02-08, 22:44
Λοιπον μιας κ το πρωτο θεμα ειναι το παρκινκ προτεινω να παμε Αλυκες για καφε οπου ειπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ παρκινκ κ μετα αν παμε στα τσιπουραδικα στην παραλλια θα αφησουμε τα πολλα αυτοκινητα στο μεγαλο παρκινκ κ θα μπουμε σε λιγοτερα αυτοκινητα για παραλια Βολου.Οποτε συνδιαζουμε κ το παρκινκ κ τις μετακινησης μας.Απο θεμα ασφαλειας αυτοκινητων δεν ειπαρχει προβλημα εδω στον Βολο.Αυτο εχω να προτεινω εγω.... Ακουω κ αλλες ιδεες αν υπαρχουν....

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-02-08, 22:44
Ρε παιδια οχι πορταρια μπορει να χει καφετεριες να τις κανουμε prive αλλα θα παιθανουμε στα χλμ και δεν λεω για μας οσο για τα παιδια που θα ρθουν απο πανω

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-02-08, 22:47
Λοιπον μιας κ το πρωτο θεμα ειναι το παρκινκ προτεινω να παμε Αλυκες για καφε οπου ειπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ παρκινκ κ μετα αν παμε στα τσιπουραδικα στην παραλλια θα αφησουμε τα πολλα αυτοκινητα στο μεγαλο παρκινκ κ θα μπουμε σε λιγοτερα αυτοκινητα για παραλια Βολου.Οποτε συνδιαζουμε κ το παρκινκ κ τις μετακινησης μας.Απο θεμα ασφαλειας αυτοκινητων δεν ειπαρχει προβλημα εδω στον Βολο.Αυτο εχω να προτεινω εγω.... Ακουω κ αλλες ιδεες αν υπαρχουν....

Ναι ρε Γιαννη καλα ειναι στις Αλυκες αλλα να πουμε και που θα συναντηθουμε ολοι να παμε κομβοι οπου παμε!
εκει δν εχει κανα τσιπουραδικο?

tsaftsouf20V
25-02-08, 22:50
Σωστος ο παναγιωτης .... λοιπον οσον αφορα το σημειο συναντησης θα ειναι μετα τα πρωτα φαναρια που θα συναντησετε στον δρομο προς Βολο.Συγκεκριμενα πριν τα φαναρια ειναι κ ο περιφεριακος του βολου.Περνατε την γεφυρα απο κατω κ στα 300μ ειναι τα φαναρια.εχει μια μεγαλη ευθεια μετα οποτε σταματατε εκει.Θα ειμαι κ γω εκει απο νωρις με τον αδερφο μου οποτε θα μας δειτε κ θα καταλαβετε.Ειναι μια πρασινη 101 h/b.Οποτε κανονιστηκε το θεμα με το παρκινκ κ το θεμα με το ραντεβου! Αλλο....

tsaftsouf20V
25-02-08, 22:51
Ναι ρε Γιαννη καλα ειναι στις Αλυκες αλλα να πουμε και που θα συναντηθουμε ολοι να παμε κομβοι οπου παμε!
εκει δν εχει κανα τσιπουραδικο?

Εχει κ εκει τσιπουραδικα αλλα οχι σαν τις παραλιας του Βολου ..... κ πιο ακριβα!

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-02-08, 22:56
Εχει κ εκει τσιπουραδικα αλλα οχι σαν τις παραλιας του Βολου ..... κ πιο ακριβα!

Με καλυψες ενταξει!!!

tsaftsouf20V
25-02-08, 23:00
Λοιπον ... ανακεφαλιαωση!
Συναντηση στα 1α φαναρια φτανοντας στον Βολο μετα τον περιφεριακο κ ως πρωτο μερος για αραγμα κ καφε οι Αλυκες! Μεχρι εκει. Μετα βλεπουμε τι θα θελει κ η παρεα! οκ απο ολους???

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-02-08, 23:11
Γιαννη δν πιστευω να ρθεις με το μαυρο προβατο???

tsaftsouf20V
26-02-08, 16:50
Γιαννη δν πιστευω να ρθεις με το μαυρο προβατο???

Οχι ρε τρελος εισαι??? Με την corolla θα ειμαι! Πιος τρωει καζουρα απο 20 ατομα???

Μαρία
26-02-08, 17:00
Ποιον περιφερειακό εννοείτε?

Χρηστος
26-02-08, 18:21
γιαννη σαν δευτερη επιλογη για καφε θα ελεγα να πηγαιναμε αναμεσα κατηχωρι και σταγιατες δεν θυμαμαι το ονομα της καφετεριας αλλα εχει πολυ ωραια θεα πιστευω οσοι ειναι απο βολο να καταλαβανε,βεβαια αυτη η επιλογη προυποθετει τα παιδια που θα ερθουν απο μακρια να εχουνε ορεξη να ανεβουν πηλιο,καλα αυτα θα τα δουμε εκεινη την στιγμη.........

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
26-02-08, 18:29
Ποιον περιφερειακό εννοείτε?

Λογικα τον περιφερειακο εκει κοντα στο Πανθεσσαλικο αν καταλαβα καλως!!!

laios
26-02-08, 19:27
καθως ερχεσαι απο Λαρισα σε δειχνει καποια ταμπελα ΕΞΟΔΟ προς Πορταρια,U-TURN για Λαρισα κλπ.εχει εναν παραλληλο δρομο απο αυτον που κατεβαινεις προς Βολο.ΔΕΝ μπαινεις σε αυτον τον παραλληλο.συνεχιζεις ευθεια,περνας κατω απο τη γεφυρα κ τσουπ στο πρωτο φαναρι.αφου περασεις το φαναρι, κ ειδη εισαι στη δεξια λωριδα, βγαζεις αλαρμ κ σταματας πισω απο καποιο κορολλακι με αλαρμ κ αυτο εχει αυτοκολλητο στο κολαρακι του(ενδεχεται να ειμαι κ εγω-θα δουμε) κ περιμενεις μαζι με τους υπολοιπους για να τσουλισουμε παρεα.....

Μαρία
26-02-08, 19:53
Δυσκολο...

laios
26-02-08, 20:01
τα παιδια που ερχονται απο Σαλλονικη θα το βρουν πανευκολα.
τα παιδια που ερχονται απο Athens city 2004 olympic games θα τρακαρουν αλλο τρελοκορολλα που θα τους παει σε χρονο de te στον προορισμο.
μη βιαζεσαι Μαριω,ολα θα γινουν σε χρονο δευτερολεπτων,γι αυτο φροντισε το μυαλο να ειναι πιο γρηγορο απο το μοτερακι σου.
για οποιαδηποτε απορια στη διαθεση σου καθως κ στα υπολοιπα μελοι.
το τηλ μου ειναι στην υπογραφη.
επισης οσοι εχουν κ το τηλ του tsaftsouf θα διευκολυνθουν παλι.
οριστικες λεπτομεριες θα δωθουν αργοτερα το βραδυ.
η ΓΕΦΥΡΑ-ΦΑΝΑΡΙΑ που υποθηκε παραπανω αφορα ΜΟΝΟ τους Βορειους.

Μαρία
26-02-08, 20:09
Οκ Ηλία σε ευχαριστώ πολύ.:) :) :)

tsaftsouf20V
26-02-08, 22:16
Λοιπον παιδια οσον αφορα τους βορειους το σημειο συναντησης οριστικε.Μαλον θα ειναι ο laios με μια ασιμενια Ε12 εκει μιας κ καποιος αλλος πρεπει να ειναι στο σημειο συναντησης των νοτιων! Μαλον θα ειμαι εγω με τον αδερφο μου εκει! Για οσους ερθουν απο Αθηνα μερια ειναι αλλος ο δρομος για Βολο.Με λιγα λογια ο Βολος εχει 2 εισοδους.Η μια εξοδος για αυτους που ερχονται απο Θεσσαλονικη ειναι η "ΒΕΛΕΣΤΙΝΟ-ΒΟΛΟΣ" κ η αλλη απο Αθηνα ειναι "ΒΟΛΟΣ-ΜΙΚΡΟΘΗΒΕΣ". Οσοι ερθουν απο κατω δλδ απο Αθηνα η συναντηση θα ειναι στο εξης σημειο.Αφου στριψετε απο Εθνικη ερχοσαστε περνατε μεσα απο ΑΓΧΙΑΛΟ κ συνεχιζεται οσοτου να περασετε κατω απο μια γεφυρα πανω σε αριστερη στροφη που γραφει "ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΟΥ" κ στην συνεχεια μετα απο 2 στροφες βλεπεται τον Βολο πιατο! Εκει εχει μια μεγαλη κατηφορικη ευθεια! Πριν το τελοιωμα τις θα ειμαι κ γω με την corolla. 101 πρασινη με φυμε τζαμια! Πιστευω οτι καλυφθηκε το θεμα σημειου συναντησης! Επισης για Πηλιο χλωμο το κοβω να ανεβενουμε γιατι μετα απο 3-4 ωρες ταξιδι ολοι θα εισαστε κοματια κ θα ψοφατε για καφε κ relax!Για οποιες αποριες εχετε επιπλεον ειτε για το σημειο ειτε για τον δρομο απο οπου κ αν ερχεστε οποιος θελει με περνει τηλ στο: 6972410620 ΓΙΑΝΝΗΣ

laios
26-02-08, 22:33
ρε γιαννη η 12αρα μου μαυρη ειναι.τε σπα.θα με καταλαβουν απο τα αλαρμ κ το αυτοκολλητο,

Πεεεεεεεεεεεεεεεετρο,επειδη μαλλον εσυ θα εισαι εμπροσθεν της παρεας των Βορειων το τηλ μου το εχεις νομιζω,ειναι κ στην υπογραφη μου ουτως η αλλως.

MITSOS
26-02-08, 22:51
Παιδιά καλησπέρα,

Αν θέλετε βοήθεια, είμαι στη διάθεσή σας.

Και μια απορία : Από τί ώρα θα είστε στα δυο σημεία?

Edessaios
26-02-08, 23:08
Ναι Ηλία το έχω οπότε θα σε ειδοποιήσω από πιο πριν σε ποιο σημείο βρισκόμαστε για να κανονίσεις την ώρα που θα έρθεις να μας περιμένεις.

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
27-02-08, 14:12
Ναι Ηλία το έχω οπότε θα σε ειδοποιήσω από πιο πριν σε ποιο σημείο βρισκόμαστε για να κανονίσεις την ώρα που θα έρθεις να μας περιμένεις.

Καλα οι απο πανω τι ωρα θα ξεκινισετε? Αν ερθω απο Λαρισα να παμε μαζι απλα πειτε μου που να περιμενω και τι ωρα?

tsaftsouf20V
27-02-08, 16:04
Παιδιά καλησπέρα,

Αν θέλετε βοήθεια, είμαι στη διάθεσή σας.

Και μια απορία : Από τί ώρα θα είστε στα δυο σημεία?

Μαλον απο τις 10:30-11:00 κ μετα.... Αν καποιος πιστευει οτι θα ειναι νωριτερα ας το πει να ξερουμε. Εγω παντως καλου κακου θα μπω στο corollaclub Κυριακη πρωι να δω αν εχει αλλαξει κατι..... οποτε μπορειτε να ενημερωσετε κ απο εδω αν αλλαξει κατι....

tsaftsouf20V
27-02-08, 16:05
ρε γιαννη η 12αρα μου μαυρη ειναι.τε σπα.θα με καταλαβουν απο τα αλαρμ κ το αυτοκολλητο,

Πεεεεεεεεεεεεεεεετρο,επειδη μαλλον εσυ θα εισαι εμπροσθεν της παρεας των Βορειων το τηλ μου το εχεις νομιζω,ειναι κ στην υπογραφη μου ουτως η αλλως.

Ασημενια ρε θα την βαψουμε! Τα σπρει να'ναι καλα!

laios
27-02-08, 18:02
θα την κανουμε Silver Arrow φιλε tsaftsouf.

Πετρο οταν θα βγαινεις απο τον διεθνη για Βολο με παιρνεις ενα τηλ κ σε 7 λεπτα ειμαι στο σημειο συναντησης.

NyO
27-02-08, 18:16
Εμεις οι Νοτιοι θα ξεκινησουμε απο καπου ολοι μαζι??? Πως θα γινει?

Χρηστος
27-02-08, 19:03
παιδια απο νοτο ποσοι ειστε?

toyota mania
28-02-08, 08:27
Παναγιωτη.Εμεις θα βρεθουμε και οσοι ειναι αλλοι ειναι απο Λαρισα για να παμε μαζι.
Tα παιδια απο βορεια, τι ωρα πιστευουν οτι θα ειναι Λαρισα για να μπουμε στο κονβοι.Διαφορετικα τα λεμε Βολο.

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
28-02-08, 09:13
Παναγιωτη.Εμεις θα βρεθουμε και οσοι ειναι αλλοι ειναι απο Λαρισα για να παμε μαζι.
Tα παιδια απο βορεια, τι ωρα πιστευουν οτι θα ειναι Λαρισα για να μπουμε στο κονβοι.Διαφορετικα τα λεμε Βολο.

Την ιδια ερωτηση εκανα και γω πιο πανω αλλα απαντηση δεν πηρα!!!

xrhstos1989
28-02-08, 20:17
γιαννη σαν δευτερη επιλογη για καφε θα ελεγα να πηγαιναμε αναμεσα κατηχωρι και σταγιατες δεν θυμαμαι το ονομα της καφετεριας αλλα εχει πολυ ωραια θεα πιστευω οσοι ειναι απο βολο να καταλαβανε,βεβαια αυτη η επιλογη προυποθετει τα παιδια που θα ερθουν απο μακρια να εχουνε ορεξη να ανεβουν πηλιο,καλα αυτα θα τα δουμε εκεινη την στιγμη.........
Xρηστο μαλλον εννοεις το μυρτυλο ετσι λεγεται η καφετερια..πολυ καλη και με φοβερη θεα:!:

xrhstos1989
28-02-08, 20:36
επισης να σημειωσω πως η αποσταση δεν ειναι μεγαλη γυρω στο 10λεπτο..

Edessaios
29-02-08, 01:45
Εμείς από Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσουμε στις 9, οπότε περίπου σε 1,5 ώρα θα περνάμε έξω από την Λάρισα.....

toyota mania
29-02-08, 08:43
Εμείς από Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσουμε στις 9, οπότε περίπου σε 1,5 ώρα θα περνάμε έξω από την Λάρισα.....Υπαρχει περιπτωση να μπειτε μεσα απο Λαρισα και να σας περιμενουμε στην ΤΟΥΟΤΑ Λαρισας.Στην ουσια δεν μπαινετε απο μεσα, μια ευθεια ειναι.Η παλια εθνικη οδος.Διαφορετικα τα λεμε στον Βολο.

laios
29-02-08, 18:45
toyotamania,πιστευω οτι αν μπουνε απο την παλια ΕΟ μπορει να μπερδευτουν ή μαλλον μπορει να μπερδευτουν τα παιδια στην εξοδο απο Τεμπη για να μπουν στην παλια ΕΟ καθως ερχονται απο πανω.
θα προτεινα να βρεθειτε σε καποιο παρκινγκ στη νεα ΕΟ.

Edessaios
29-02-08, 18:56
Οχι δεν έχουμε υπολογίσει να βγούμε από εθνική καθόλου. Ηρακλή αν θέλεις μπορείς να περιμένεις σε κάποια από τις εξόδους της Λάρισας και μόλις μας δεις μπαίνεις μαζί μας.

toyota mania
29-02-08, 20:06
Οχι δεν έχουμε υπολογίσει να βγούμε από εθνική καθόλου. Ηρακλή αν θέλεις μπορείς να περιμένεις σε κάποια από τις εξόδους της Λάρισας και μόλις μας δεις μπαίνεις μαζί μας.Ετσι και μπω εθνικη, δυσκολα σταματαω, χε ,χε.Εξαρταται τα κεφια, ετσι και αλλιως θα τα πουμε στον Βολο.Στον γυρισμο προς Λαρισσα θα ειμαστε μαζι.

xrhstos1989
29-02-08, 22:08
ρε παιδια εμεις που ειμαστε απο βολο που θα συναντηθουμε?(εννοω μεσα στο βολο)

tsaftsouf20V
29-02-08, 22:33
Για οσους ειναι απο Βολο η συναντηση θα ειναι στις Αλυκες στο 2ο παρκινκ. Οχι στο 1ο το μικρο που ειναι το περιπτερο. Στο 2ο αριστερα απο την μερια τις παραλιας που ειναι κ τεραστιο!!! Ωρα προσελευσης 10:30 με 11:00

xrhstos1989
01-03-08, 08:20
ok αν προλαβω γνωριζομαστε εκει :mrgreen: αλλιως θα ερθω με τον Χρηστο αργοτερα..:hi

NyO
01-03-08, 19:56
Επειδη απο Αθηνα δεν βλεπω αλλους να απαντανε εδω εγω κατα τις 10.30 με 11 παρα θα ειμαι στο σημειο που περιεγραψε ο Γιαννης(tsaftsouf) πιο πανω! Γιαννη να περιμενεις τηλεφωνο μου!

Γιαννης20v
01-03-08, 19:59
Επειδη απο Αθηνα δεν βλεπω αλλους να απαντανε εδω εγω κατα τις 10.30 με 11 παρα θα ειμαι στο σημειο που περιεγραψε ο Γιαννης(tsaftsouf) πιο πανω! Γιαννη να περιμενεις τηλεφωνο μου!ΟΚ ειμαι με τον αδερφο μου..θα ειμαστε εκει το πρωι..οτι θες παρτον τηλ...