PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΤΕΟ έφαγα άκυρο


_nicolas_
14-12-07, 14:29
Σήμερα πήγα στο ΚΤΕΟ και μετά από έναν ελλειπή έλεγχο δεν μου πέρασαν το αμάξι.
Πρώτα έλεγξαν τα καυσαέρια μόνο το ρελαντί, και μου λέει βγάζει πολύ πράμα . Έκατσα στην άκρη να ζεσταθεί λίγο και ξαναπήγα για μέτρηση, μετά με πέρασε. Δεν μέτρησε τις υψηλές στροφές. Μετά τα καυσαέρια πήγαμε για έλεγχο στα φρένα. Τα μπροστά ήταν εντάξει όπως και το χειρόφρενο, αλλά στα πίσω τα βρήκε μονόπλευρο και δεν με πέρασε.
Εγώ όμως πριν πάω στο ΚΤΕΟ πήγα σε συνεργείο και μου μέτρησε τα φρένα μπρος-πίσω και τα βρήκε μια χαρά.
Μήπως στα Δημόσια ΚΤΕΟ κάνουν ότι θέλουν για να αρπάζουν ?
Μην πω για τον ελλειπή έλεγχο.

http://img267.imageshack.us/img267/9606/dsc00174ll4.th.jpg (http://img267.imageshack.us/my.php?image=dsc00174ll4.jpg)

Είδα έναν υπάλληλο μέσα σε γραφείο όπου συμπλήρωνε εκείνος το Δελτίο και όχι ο υπάλληλος που κάνει τον έλεγχο.

JL_e10
14-12-07, 14:57
Φιλε μου Νικο ακριβως τα ιδια προβληματα ειχα κι εγω οταν περασα ΚΤΕΟ πριν εναμιση μηνα περιπου. Με την διαφορα οτι πηγα σε ιδιωτικο, και συγκεκριμενα στην auteco. Εμενα μου βγαλανε και σκισμενες φισουνες στα ημιαξονια, αλλα δεν με κοψανε και μειναν σε συστασεις του τυπου "αντικαταστειστε τα το συντομοτερο δυνατον" κτλπ. Σκεψου την περιπτωση των ιδιωτικων ΚΤΕΟ γιατι τα Δημοσια μονο μπαχαλο ειναι.

dRiveR7
14-12-07, 15:20
Σε έκοψαν για τα πίσω φρένα μόνο? Έχεις επανέλεγχο σε καμια 10αριά μέρες? Αν ναι απλά τσέκαρε λίγο τα ταμπούρα σου πίσω. Ίσως να χρειάζεται απλά αντικατάσταση κανένα κυλινδράκι (έτσι έγινε και στου πατέρα μου την 90αρα). Αυτό θα το ξεπεράσεις εύκολα με ένα μικρό αντίτιμο για επανέλεγχο. Το σημαντικό στην όλη υπόθεση είναι νομίζω τα συνεργεία που δήθεν ελέγχουν για να περάσεις ΚΤΕΟ...τα οποία και θεωρώ μεγάλη απάτη.

_nicolas_
14-12-07, 17:03
Φιλε μου Νικο ακριβως τα ιδια προβληματα ειχα κι εγω οταν περασα ΚΤΕΟ πριν εναμιση μηνα περιπου. Με την διαφορα οτι πηγα σε ιδιωτικο, και συγκεκριμενα στην auteco. Εμενα μου βγαλανε και σκισμενες φισουνες στα ημιαξονια, αλλα δεν με κοψανε και μειναν σε συστασεις του τυπου "αντικαταστειστε τα το συντομοτερο δυνατον" κτλπ. Σκεψου την περιπτωση των ιδιωτικων ΚΤΕΟ γιατι τα Δημοσια μονο μπαχαλο ειναι.

Μόνο φρένα και καυσαέρια κοίταξαν. Στο Κιλκίς δεν έχει ιδιωτικά ΚΤΕΟ

Σε έκοψαν για τα πίσω φρένα μόνο? Έχεις επανέλεγχο σε καμια 10αριά μέρες? Αν ναι απλά τσέκαρε λίγο τα ταμπούρα σου πίσω. Ίσως να χρειάζεται απλά αντικατάσταση κανένα κυλινδράκι (έτσι έγινε και στου πατέρα μου την 90αρα). Αυτό θα το ξεπεράσεις εύκολα με ένα μικρό αντίτιμο για επανέλεγχο. Το σημαντικό στην όλη υπόθεση είναι νομίζω τα συνεργεία που δήθεν ελέγχουν για να περάσεις ΚΤΕΟ...τα οποία και θεωρώ μεγάλη απάτη.

Με έκοψαν επειδή είναι μονόπλευρο. Μου είπαν να πάω να το φτιάξουν και να ξαναπεράσω μέσα σε 20 μέρες. Σε συνεργείο που πήγα να κοιτάξουν τα φρένα, το έβαλα σε μηχάνημα (τροχό το λένε ?) και μου είπαν όλα εντάξει, εδώ να σημειώσω πως πήγαινα πρώτη φορά σε αυτό το συνεργείο και δεν με χρέωσαν.

Corollaxli
14-12-07, 17:07
Τι εννοεις οταν λες οτι ειναι μονοπλευρο????Μλκια παντως που σε εκοψαν

pwpwpali
14-12-07, 17:10
ξαναπηγαινε με το χαρτι που χεις του κτεο κ πεστου ενταξει ειναι?

pwpwpali
14-12-07, 17:11
Τι εννοεις οταν λες οτι ειναι μονοπλευρο????Μλκια παντως που σε εκοψαν

ποιανει περισοτερο ο ενας τροχος....απο τον αλλο ...εχουν διαφορα δλδ

Corollaxli
14-12-07, 17:12
ποιανει πολυ περισοτερο ο ενας τροχος....

Α οκ ευχαριστώ...

laios
14-12-07, 18:21
νικολα πηγαινε σε ενα αποκλειστικο φρενατζιδικο να στα δουν.πηγαινε ΚΤΕΟ κ αν σε ξανα πουν μα μου σου του ρωτα τους κ καλα αν εχουν να προτεινουν κανα συνεργειο εμπειστο κ καλα.οποιο κ να σε πουν πες τους οτι την πρωτη φορα πριν πας ΚΤΕΟ που σε κοψαν πες τους οτι εκει ειχες παει.αυτα πες τα αφου παρεις το χαρτι οτι εισαι ΟΚ, ετσι για να τους βγαλεις καραγκιοζηδες.
ετσι εκανα την 2η φορα που πηγα του πατερα μου την 90αρα κ τον εκοψαν για τα φωτα.

wastegate
14-12-07, 20:16
Ωραια...
Εγω αν παω θα τους ρωτησω:Να πατησω να μετρησεις ή θα παθεις καρκινο...

Corollaxli
14-12-07, 20:26
Ωραια...
Εγω αν παω θα τους ρωτησω:Να πατησω να μετρησεις ή θα παθεις καρκινο...

Βασικα ρωτα αν υπαρχει δυνατοτητα να στο μετρησουν σβηστο!!!!!!!

laios
14-12-07, 20:54
κ εκτος αυτου, να παει κανα ρεμαλι απ αυτους του ΚΤΕΟ μια βολτα με τις παντες κ τα χειροφρενα να δουνε κατα ποσο εχει <μονοπλευρο>.
τε σπα, το μακρενουμε το σχοινι.τεχνικοι δεν ειμαστε κ ομως καμια φορα αυτη η αποκλιση μπορει οντος να ειναι σημαντικη.
μηπως γινομαστε κ μεις υπερβολικοι καμια φορα οπως αυτοι του ΚΤΕΟ?

Corollaxli
14-12-07, 21:07
κ εκτος αυτου, να παει κανα ρεμαλι απ αυτους του ΚΤΕΟ μια βολτα με τις παντες κ τα χειροφρενα να δουνε κατα ποσο εχει <μονοπλευρο>.
τε σπα, το μακρενουμε το σχοινι.τεχνικοι δεν ειμαστε κ ομως καμια φορα αυτη η αποκλιση μπορει οντος να ειναι σημαντικη.
μηπως γινομαστε κ μεις υπερβολικοι καμια φορα οπως αυτοι του ΚΤΕΟ?

Υπερβολικοι δεν νομιζω οτι γινομαστε παραθετωντας τα γεγονοτα ετσι ακριβως οπως ειναι...Κακα τα ψέμματα τα δημόσια ΚΤΕΟ είναι έλεος.Καμια εμπιστοσυνη.Παντως αυτο με τα χειροφρενα κλπ μην το αποκλειτε απο το να γινεται.Τραβαν κατι ξερογκαζιδια την ωρα που το ανεβαζουν πανω και καλα για να ακουσουν την εξατμιση.Και μερικοι απο τους ''οδηγους'' τους ειναι τελειως αμπαλοι...

wastegate
14-12-07, 21:45
Βασικα ρωτα αν υπαρχει δυνατοτητα να στο μετρησουν σβηστο!!!!!!!

Κυριακο την προηγουμενη φορα που ειχα παει χωρις καταλυτη και οπως ειμαι τωρα ημουν στα ορια...
Βασικα ο πατερας μου το πηγε και φωναζε ειναι του γιου μου αμα θες κοφτο και αμα βγαλεις ακρη μαζι τηλεφωνα μου...

Corollaxli
14-12-07, 21:47
Κυριακο την προηγουμενη φορα που ειχα παει χωρις καταλυτη και οπως ειμαι τωρα ημουν στα ορια...
Βασικα ο πατερας μου το πηγε και φωναζε ειναι του γιου μου αμα θες κοφτο και αμα βγαλεις ακρη μαζι τηλεφωνα μου...

Χωρις καταλυτη????Και στο περασανε???Ωραιος ομως ο μπαμπας.Σκηνη για να περασει το αμαξι.Αυτα ειναι!!!!!Τωρα ποτε περνας εσυ ΚΤΕΟ?Εγω με τον καινουριο χρονο και μαλλον περναω αουα χωρις προβλημα...

wastegate
14-12-07, 22:28
Σε κανα 8 μηνο λογικα δεν θυμαμαι...

pwpwpali
15-12-07, 00:40
αν βγαζει τα νουμερα που εδωσε στο χαρτι σιγουρα πεταει κολο στα δυνατα φρενα......

Corollaxli
15-12-07, 00:42
αν βγαζει τα νουμερα που εδωσε στο χαρτι σιγουρα πεταει κολο στα δυνατα φρενα......

Που κατι τετοιο ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν παιζει σε καμια περιπτωση...

wastegate
15-12-07, 09:03
Παιζει αλλα αυτο γινετε σχεδον σε ολα τα παλια αμαξια με ταμπουρα πισω...
Ειναι θεμα κατανεμητη...

_nicolas_
15-12-07, 10:43
αν βγαζει τα νουμερα που εδωσε στο χαρτι σιγουρα πεταει κολο στα δυνατα φρενα......

Έτυχε να το δοκιμάσω ακριβώς πριν πάω στο ΚΤΕΟ. Άνοιξα λίγο 2-3 και εκεί που ήμουν κάπου με 120 και σε δρόμο με 2 λωρίδες και έτοιμος για προσπέραση ο δρόμος κλείνει και γίνετε μια λωρίδα (με διαχωριστικό) , εγώ τσακίζομαι στα φρένα ακριβός πίσω από τον άλλο και από ότι κατάλαβα κόντραρε η μπροστά δεξιά (ή μπορεί και οι 2 μπροστά) αλλά για πολύ λίγο. Δεν πέταξε κολο αν και ήμουν σε μια γλυκιά στροφή.

Δεν είναι λίγο παράξενο το ότι το χειρόφρενο δεν είναι μονόπλευρο και είναι μόνο στο φρενάρισμα ?
Και κάτι άλλο, τα πίσω φρένα να μέτρησε 2 φορές. Την πρώτη πάτησα φρένο και τράβηξα και χειρόφρενο (με πατημένο το κουμπί) και μου λέει όχι τόσο δυνατά όχι τόσο απότομα κάτι τέτοιο, και την δεύτερη μόνο φρένο και τότε με έκοψε. Μήπως έκανα μλκ που τράβηξα και χειρόφρενο ?

pwpwpali
15-12-07, 12:56
ουφ....λοιπον πατας τερμα φρενο σε ισιο δρομο με 50-60 χλμ κ αστο μεχρι να σταματηση τελιως θα δεις δε θα χει κατσει ισια στο τελος το αμαξι....
αν εχει κατσει ισιο τοτε αυτος που στου πε ειναι οκ ειναι οντως οκ κ αυτοσ στο κτεο ηθελε καφε...

_nicolas_
19-12-07, 13:53
Σήμερα πήγα στο συνεργείο, μου έξυσε τα ταμπούρα αλλά έγιναν πιο χάλια. Βάλαμε καινούργια τελικά, 42 ευρώ (original TOYOTA) και με τα εργατικά 80 ευρώ. Πάλι μέσα μπήκα. Αύριο περνάω ξανά ΚΤΕΟ, ελπίζω να περάσει άνετα αν και θέλουν δούλεμα τα φρένα για να στρώσουν.

pwpwpali
19-12-07, 15:09
δεν θα ποιανει δυνατα ...αλλα ισια θα ποιανει...μαλακα πατημα μην σου στραβοπατησουν αν εχουν κανει πατουρα...πολλα εδωσες παντως...

_nicolas_
20-12-07, 16:35
Επιτέλους πέρασα ΚΤΕΟ, αν και θα με έκοβε ο αλήτης. Του είπα ότι είναι καινούργια τα φρένα και ότι δεν έστρωσαν ακόμα και ότι δεν θα έχουν πολύ δύναμη. Αυτός μες την ειρωνεία λέει τι το έφερες τότε. Μου την έδωσε αλλά δεν του το έδειξα, του λέω εσύ δεν με έκοψες για τα φρένα και μου είπες πάν τω στο μάστορα να το φτιάξει και φέρτω ξανά ? Ε να το πήγα και στο ξαναέφερα (με καινούργια φρένα). Με έσωσε ο γαμπρός μου που ξέρει κάποιον εκεί μέσα και τώρα όλα ΟΚ. :banana

Ευχαριστώ και εσάς για τις απαντήσεις σας :hi

Corollaxli
20-12-07, 19:42
Τελος καλα ολα καλα λοιπον....Ωραια.Ποσο σου στοιχισε η ολη υποθεση?

_nicolas_
20-12-07, 22:56
Τελος καλα ολα καλα λοιπον....Ωραια.Ποσο σου στοιχισε η ολη υποθεση?

Ασε μην τα ρωτάς. Αρχίζω, ΚΤΕΟ πέρασα εκπρόθεσμος δηλαδή πληρώνω το διπλάσιο από το κανονικό που είναι 80 ευρώ παράβολο + 5, αφού έφαγα το άκυρο πάω στον μηχανικό και μου παίρνει 80 σύνολο εκ τον οποίον τα 42 ήταν τα ανταλλακτικά, ο επανέλεγχος στο ΚΤΕΟ είναι άλλα 10 ευρώ και επειδή κάνω τώρα και μεταβίβαση έδωσα άλλα 75 ευρώ παράβολο στο συγκοινωνιών και 93 ευρώ για το σήμα στην εφορία και 30 ευρώ για τις καινούργιες πινακίδες.

95 ΚΤΕΟ
80 φρένα
75 μεταβίβαση
30 πινακίδες
+ 93 σήμα
-------------------
Σύνολο 373

alex-g
21-12-07, 08:52
για τα caber θα με κοψουνε? και για την αναρτηση?

Corollaxli
21-12-07, 12:19
για τα caber θα με κοψουνε? και για την αναρτηση?

Δυσκολο αλλα αμα πας σε δημοσιο υπαρχει πιθανοτητα...

_nicolas_
21-12-07, 12:45
για τα caber θα με κοψουνε? και για την αναρτηση?
Τι είναι τα caber ? Πόσο το έχεις χαμηλώσει ?

alex-g
21-12-07, 13:31
δεν εχω κανει το λαθος να το χαμηλοσω πρα πολυ κονι ριθμιζομενα εχω απχει μολισ 2.5 δαχτυλα μπροστα απο το θολο και 3 πισο τορα για τα καμπερ για να καταλαβεις πος ειανι εχεις δει μερικεσ φορεσ bmw που οι ροδεσ τουσ πλαγιαζουν ε... αυτο ειναι

JL_e10
21-12-07, 16:30
Νομιζω οτι αυτο εννοεις γωνια camber.

_nicolas_
21-12-07, 16:42
Α μπράβο, ναι ναι το θυμήθηκα και από το Gran Turismo που τα πειράζαμε αυτά.

Μαρία
21-12-07, 16:54
Εγω αφου δεν πηρα χαμπαρι οτι επρεπε να περασω ΚΤΕΟ το ΑVENSIS και αφου εφαγα κανονικοτατα το προστιμο ...λεω να παω σε ιδιωτικο ΚΤΕΟ για να μην αγχωθω για τιποτα...ουτε φρενα,ουτε αναρτησεις ουτε τιποτα.....

JL_e10
21-12-07, 17:23
Ακομα στο Gran Turismo εχεις μεινει? Neee for Speed ProStreet 4 ever!!! Μαρια μπες στο www.auteco.gr. Ειναι site ιδιωτικου ΚΤΕΟ, εκει πηγα κι εγω το 101 του πατερα μου. Οτι σου πουν αυτο θα ειναι.

ΥΓ: δεν κανω διαφημηση, απλα εκφραζω την προσωπικη μου εμπειρια και μονο.

Μαρία
21-12-07, 17:26
Ταλαιπωρηθηκες?Γιατι εγω δεν εχω ξαναπαει καθολου σε ΚΤΕΟ και δεν εχω ιδεα!Λες να με δουλεψουν?

JL_e10
21-12-07, 17:45
Καθολου. Ισα ισα που εγινε η δουλεια μας ηρεμα και ωραια. Καθ ολη την διαρκεια του ελεγχου εχεις πληρη εποπτεια του αυτοκινητου, καθως ο χωρος υποδοχης -στον οποιο μπορεις να πιεις και καφε!- και ο χωρος του ελεγχου χωριζονται απο εναν τοιχο φτιαγμενο απο γυαλι. Αν το αμαξι ειναι προσεγμενο δεν εχεις να φοβασαι τιποτα απολυτως.

endurasKE-30
21-12-07, 17:55
Απο προσωπικη εμπειρια φιλων σε ιδιωτικο ΚΤΕΟ κοβουν αβερτα.
Εγω μια ζωη το κορολλακι το πηγαινα σε Δημοσιο και παντα οχι μονο περνουσε με το σπαθι του αλλα εβγαινα και με χαμογελο απο αυτα που μου ελεγαν.
Την τελευταια φορα με ρωτησαν αν το εβγαλα μολις απο το κουτι.
Στο ιδιωτικο αν εχει μια ρυτιδα η τσιμουχα του ημιαξονιου η ενα σωληνακι φρενων θα σε κοψουν.

JL_e10
21-12-07, 18:08
Δεν ειναι ετσι φιλε μου. Εμενα μου βγαλανε μονοπλευρο φρεναρισμα, οπως του φιλου μας εδω, και κομμενες φουσκες ημιαξονιων. Το μονο που μου ειπανε ηταν απλα να τις αντικαταστησω και να κοιαξω το θεμα με τα πισω φρενα. Α, και τα λαστιχα που τα χε κοπανησει και τα σπιναριζε με το παραμικρο!! Τωρα αν οι φιλοι σου ειχαν τιποτα χρεπια δεν μπορω να κανω κατι. Δες το rolli μου πως ειναι στις φωτο στο γκαραζ μου, σε περιπτωση που θες να δεις πως ειναι στα 11 της πλεον.

endurasKE-30
21-12-07, 18:50
Εμενα μου φαινεται πολυυυυυυυυυυυ παραξενο.
Τι να πω?

TOLIS EE80
21-12-07, 22:29
Το καλο ειναι οτι στα ιδιωτικα δεν παιρνουν μπουρμπουρα.
Δεν περιμενεις στην ουρα.
Και σου προσεχουν το αμαξι.

dRiveR7
21-12-07, 23:26
Συμφωνώ με τον enduras...στα ιδιωτικά κόβουν για πλάκα!!!

alex-g
22-12-07, 02:04
μπαααααα εδω περνανε χωρις καταλυτη

marioboni
22-12-07, 16:03
Συμφωνώ με τον enduras...στα ιδιωτικά κόβουν για πλάκα!!!

Κοίτα εγώ επειδή δουλέυω σε Ιδιωτικό Κτέο ξέρω κάτι παραπάνω.
Για πλάκα δεν κόβουμε με τίποτα.Σε θέματα ασφάλειας είμαστε κάθετοι.Δεν μπορεί να έχεις φευγάτο μπαλάκι...κατάξερα λάστιχα 8ετίας...μονόπλευρο φρένο 70% μπροστά και πάει λέγοντας και το αμάξι σου νε θεωρείται μια χαρά

Απορώ γιατί μερικοί φοβούνται τον επανέλεγχο.Αν πχ έχεις πρόβλημα στα φρένα που θα ξέρεις αν ο μηχανικός σου έκανε δουλεια?Θα έρθεις και θα το μετρήσεις μέσα σε 30 μέρες

Τώρα αν έχεια καμιά καμμένη λάμπα δεν τρέχει κάτι.Μη λέμε και ότι θέλουμε

Να περάσεις Κτεό "έμμεσα" για να ξέρετε και μερικά πράγματα η διαδικασία είναι η εξής:Υπάρχουν οι λεγόμενοι "διεκπαιρεωτές".Αυτοι αναλαμβάνουν υποθέσεις ατοκινιστικές όπως και το Κτεο.Επειδή λοιπόν φέρνουν σε εμάς αρκετά αμάξια υπάρχει εντολή από την Διοίκηση του Ι.ΚΤΕΟ μόνο σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις να κόβεται...σε επικύνδυνες δηλαδή.Αυτό συμφαίρει την Διοίκηση και τον Διεκπαιρεωτή γιατί κάνουν και οι 2 την δουλειά τους σε ΒΑΡΟΣ του ελεγκτή που δεν μπορεί να αντιδράσει γιατί θα χάσει και την δουλειά του.
Η ταρίφα είναι κάπου στο 30άρι χωρίς να έχει κάτι το αμάξι...απλά να έρθει να στο πάρει και να στο φέρει έτοιμο.Αν τώρα έχεις κανένα κινητήρα...σάπιο πλαίσιο....μηδέν φρένα...η ταρίφα ξεφεύγει τρελά υπέρ του Διεκπαιρεωτή που με την πρόφαση πως "φίλε μου ο ελεγκτής παίρνει τόσα για αυτή την δουλειά" κάνει περιουσια σε βάρος μας

Γιαυτό μη λέμε ότι θέλουμε

DaveMustaine13
22-12-07, 17:09
Και εγω την Παρασκευη που ερχεται παω για ΚΤΕΟ ! Δε νομιζω να φαω καμια ηττα..το αμαξι ειναι τελειως μαμα !

endurasKE-30
22-12-07, 17:36
Κοίτα εγώ επειδή δουλέυω σε Ιδιωτικό Κτέο ξέρω κάτι παραπάνω.
Για πλάκα δεν κόβουμε με τίποτα.Σε θέματα ασφάλειας είμαστε κάθετοι.

Να περάσεις Κτεό "έμμεσα" για να ξέρετε και μερικά πράγματα η διαδικασία είναι η εξής:Υπάρχουν οι λεγόμενοι "διεκπαιρεωτές".Αυτοι αναλαμβάνουν υποθέσεις ατοκινιστικές όπως και το Κτεο.Επειδή λοιπόν φέρνουν σε εμάς αρκετά αμάξια υπάρχει εντολή από την Διοίκηση του Ι.ΚΤΕΟ μόνο σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις να κόβεται...σε επικύνδυνες δηλαδή.

Αν τώρα έχεις κανένα κινητήρα...σάπιο πλαίσιο....μηδέν φρένα...η ταρίφα ξεφεύγει τρελά υπέρ του Διεκπαιρεωτή που με την πρόφαση πως "φίλε μου ο ελεγκτής παίρνει τόσα για αυτή την δουλειά" κάνει περιουσια σε βάρος μας

Γιαυτό μη λέμε ότι θέλουμε

Φιλε αρχικα καλως ηρθες.

Κατα δευτερον αυτο που λες ξερεις ποιο ειναι?

Οτι και το ιδιωτικο ΚΤΕΟ λαδωνεται.
Γιατι για να μπορει ο διεκπαιρεωτης να περασει αυτα τα χρεπια πρεπει να συνεναισει το ιδιωτικο ΚΤΕΟ.

Ποιος λεει οτι θελει?

dRiveR7
22-12-07, 20:22
Φίλε marioboni, ξέρεις κανέναν τέτοιον διεκπαιρεωτή με 30Ε να τελειώνει η υπόθεση, γιατί βαριέμαι να σηκώνω την ανάρτηση που είναι αρκετά κάτω...?:crazylol

marioboni
22-12-07, 21:43
Το να μη λέμε ότι θέλουμε αν διάβασες πήγαινε στο ότι δεν κόβουμε για πλάκα.Ίσα ίσα η βοήθεια που υπάρχει είναι πάνω από τα όρια.Αν πηγαίναμε κατά γράμμα δεν παιρνούσε ούτε καινούριο να ήταν.
Ένα πχ να σου δώσω....κόβεσαι για φρένα με διαφορά στους τροχούς 50%.Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?σε φρενάρισμα με λίγο γλίτσα έχεις φέρει 10 στροφές και πέφτεις πάνω μου(Εχει τύχει σε μένα ενώ έτρωγα σε καντίνα μετα από ξενύχτι).Εκεί δεν σηκώνει βοήθεια
Αν είναι όμως αμάξι διεκπαιρεωτή πίστεψε με θα γίνει φασαρία ανάμεσα στην διοίκηση και τον ελεγκτή για τον αν θα περάσει.Βάζει ο άλλος την υπογραφή του και σε στραβή την πληρώνει αυτός.Έλα που αν έχει 2 παιδιά να θρέψει τι να κάνει?Να χάσει την δουλειά του?Έχει την ανάγκη να δουλέψει

Και ένα άλλο πχ για να συννενοηθούμε
Πες πως έχει διαφορά στα φρένα 32%(πάνω από 30% κοβεται).Με το δίκιο του ο πελάτης θα φωνάξει σωστά?Υπάρχει κόλπο(παίρνεις μέτρηση σε κάθε τροχό ξεχωριστά όπως στα 4Χ4 και το αφήνεις πχ στα 29% ίσα για να περάσει με δευτερεύουσα παρατήρηση)

Είπα εγώ ότι δεν λαδώνεται το Ιδιωτικό?το είπα κάπου?Δεν έχει κάποια σχέση αυτό με την αντίθετη γνώμη μου πως κόβουν για πλάκα.2 διαφορετικά πράγματα
Η συνναίνεση που λες αφορά την διοίκηση και όχι το προσωπικό.

dRiveR7
22-12-07, 22:37
Στου πατέρα μου πάντως για 3-4% διαφορά στα πίσω φρένα, τον έκοψαν και άλλαξε ένα κυλινδράκι στο ταμπούρο και όλα ΟΚ...και ξέρω και άλλες 2 τουλάχιστον περιπτώσεις που για μικροελλείψεις τους έκοψαν...οπότε σίγουρα δε λέμε ό,τι θέλουμε!
Βέβαια και εσύ σε ΚΤΕΟ δουλεύεις οπότε τα ξέρεις από μέσα...ίσως είναι ανάλογα την περίπτωση. Που θα πέσεις...

marioboni
22-12-07, 22:43
είδες πως σου κακοφαίνεται για 3-4%?όπως και εμένα
Αλλα τα μηχανήματα βγάζουν το αποτέλεσμα και κανονικά κόβεται.Ο ελεγτής κανονικά δεν πρέπει να βοηθάει σε αυτήν την περίπτωση
Άλλο το κόψιμο από μηχάνημα και άλλο μόνο από τον ελεγκτή
Μη νομίζεις πως είναι λίγο το 3-4%...στην ουσία είναι 33-34% γιατί με 30+ κόβεσαι.

Αλλα το ΤΟΥΟΤΑ γενικά περνάνε 9/10 από τη γραμμή.Αθάνατα είναι.Γιαυτό κι εγώ το ψάχνω για ένα facelift Ε111 αν το λέω σωστά με τον 4ΖΖ κινητήρα 14άρι

dRiveR7
22-12-07, 23:04
Δε μου κακοφαίνεται καθόλου. Καλώς κόπηκε...Απλώς αν είχε πάει σε δημόσιο δεν υπήρχε ούτε 1% να κοπεί γι αυτή την απόκλιση.
Στο ιδιωτικό κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους και καλά κάνουν! Για το συγκεκριμένο θέμα είχα διαβάσει κάποια στιγμή κάποια άρθρα περιοδικών, που είχαν πάει αυτοκίνητα με ζημιές που προκληθήκαν σκόπιμα από τους ίδιους, σε δημόσιο και ιδιωτικό ΚΤΕΟ και ενώ στο ιδιωτικό κόπηκαν, στο δημόσιο πέρασαν χωρίς σχεδόν έλεγχο...

marioboni
22-12-07, 23:11
Στο δημόσιο γράφουν τις μετρήσεις με το χέρι σωστά?και γράφουν ότι θέλουν...

NyO
24-01-08, 13:26
Το Σαββατο θα παω κι εγω να περασω ΚΤΕΟ. Το πηρα λιγο αργα χαμπαρι και ειμαι πανω απο 15 μερες εκπροθεσμος οποτε πληρωνω και το προστιμο! Εκλεισα ραντεβου σε Ιδιωτικο, στο Ηνιοχος στην Μεταμορφωση. Εχει κανεις εμπειρια απο εκει;
Μου ειπαν για τα φιμε οτι πρεπει να παρω χαρτι με σφραγιδα απο εκει που τα εβαλα οτι ειναι εγκεκριμενα απο την Ε.Ε. Το ειχα ενα αγχος αυτο.
Το αλλο αγχος ειναι οτι το πατωμα του πορτ μπαγκαζ δεν ανοιγει πλεον με τις κατασκευες ωστε να εχεις προσβαση στην ρεζερβα! :(

gourtz
01-06-08, 13:27
εγω πηγαγια κτεο σε διμοσιο 150 ευρο πηγε ολη η διαδικασια ειχα να φερασο κ καιρο οποτε πληρωσα κ το προστιμο δεν εχο τπτ απο κατο μονο τελικο οποτε καταλυτη κτλ κσιλομενα, θορυβο σεισμογενη χαχαχ. φιμε αρκετα σκουρο φιμε τζαμακι στισ πινακιδες φιμε φωτα

_nicolas_
08-09-09, 12:25
Παιδιά η corolla μου βγάζει πολλά καυσαέρια, για την ακρίβεια υδρογονάνθρακες, το διοξείδιο είναι καλά. Το όριο για αυτής της χρονολογίας αμάξι είναι 500 και αυτό βγάζει 800 :(
Τι να κάνω ??
Κάρτα καυσαερίων δεν μπόρεσα να βγάλω και έχω ΚΤΕΟ τα Χριστούγεννα.

madvinegar
08-09-09, 12:27
Πρέπει να βρει τι φταιει! πχ να τσεκαρεις καταλυτη, αν η καυση σου ειναι καλη κτλπ κτλπ..

Ισως ειναι καλο να πας σε ενα μηχανικο να δει τι φταιει...

_nicolas_
08-09-09, 12:32
Πρέπει να βρει τι φταιει! πχ να τσεκαρεις καταλυτη, αν η καυση σου ειναι καλη κτλπ κτλπ..

Ισως ειναι καλο να πας σε ενα μηχανικο να δει τι φταιει...

Καταλύτη δεν έχω, στο μηχανικό πήγα πείραξε λίγο το καρμπιρατέρ αλλά δουλεία δεν έγινε.
Η καύση δεν είναι σωστή κάνει διακοπές. Αυτό είναι πονεμένη ιστορία

madvinegar
08-09-09, 12:46
Δεν ξέρω αν εχουμε το ιδιο προβλημα αλλα σε μια ΕΕ80 που ειχα εγω, το καρμπυρατερ είχε προβλημα. Μου ειχαν πει τοτε οτι ειχε βγει ελαττωματική μερίδα... Κανενας δεν επαιρνε την ευθύνη να το σκαλίσει...

Δεν ξερω αν εχουμε το ιδιο καρμπυρατερ, αλλα ρωτα τον μηχανικο σου αν το αλλαξεις με κανενα αλλο νεοτερης γενιάς μηπως και φτιαξει το προβλημα.

Επισης, κλασσικο αλλο προβλημα εκεινης της γενιάς ήταν να καιει λαδακια απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων. Αλλα αυτο λογικα θα το παρατηρουσες αν εβγαζε ασπρο καπνο απο την εξατμιση...

_nicolas_
08-09-09, 12:52
Δεν ξέρω ούτε εγώ αν έχουμε ίδιο καρμπιρατέρ, μάστορας που το έχει δει λεεί είναι αστέρι και είναι από τα καλά. Τσιμουχάκια, ναι όντως υπάρχει πρόβλημα καίει λαδάκι.

Έχω πάει σε 3 καρμπιρατεράδες και ο ένας λέει έχει πρόβλημα με το μείγμα, ο άλλος με το φίλτρο βενζίνης και ο άλλος με το ντιστριμπιτέρ. Βγάλε άκρη τώρα.

Ένα ντιστριμπιτέρ πόσο πάει καινούργιο και μεταχείρα ??

NikiforosGT
14-09-09, 22:58
Να πω ότι για το μονόπλευρο αν είναι λίγο δεν σε κόβουν μπορεί να το γράψουν σαν παρατήρηση, αν είναι πολύ σε κόβουν και είναι λογικό. Ο φίλος μας στην αρχή δεν μας είπε τα ποσοστά μονόπλευρου για να κρίνουμε. Και του πατέρα μου σε ιδιωτικό του βρηκαν πίσω μεγάλη απόκλιση και του είπαν να το δει αλλά δεν τον έκοψαν. Εγώ πέρασα τον Ιανουάριο ΚΤΕΟ και είχα αλλάξει ελατήρια και αμορτισερ μόνος μου και δεν πρόλαβα να κάνω ευθυγράμμιση και το πήγα χύμα, είχα και μια φούσκα κρεμαρίερας να λείπει η μισή από πάνω δλδ έβλεπες μέσα τον σύνδεσμο και δεν με κόψανε απλά μου τα γράψαν παρατήρηση και μου τα είπαν και τους εξήγησα γιατί δεν τα έφτιαξα ακόμα. Και δεν ισχύει ότι στα ιδιωτικά κόβουν, εξαρτάται σε ποιόν θα πέσεις! και με φυμέ ήμουνα (με πιστοποίηση για όλα εκτός τα 2 μπροστινά πλαινά) και δεν μου είπαν τπτ. Το μοτερ το κοιτάγανε καμια 5-6 άτομα μαζεύτηκαν όλοι γύρω από το αμάξι αλλά δεν είπαν τπτ. LOL! του αδερφού μου του είπαν ότι δεν φωτάνε καλά τα φώτα του και να πάει να τα φτιάξει και πάλι δεν τον έκοψαν.