PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή αμορτισέρ.


Corollaxli
22-11-07, 16:08
Το αμάξι σήμερα ανέβηκε Νέο Κόσμο στον μάστορα της ΚΟΝΙ για να βγουν να ελεγχθούν και να ρυθμιστούν τα αμορτισέρ.90 ευρώ έλεγχος και ρύθμιση και ελπίζω να μην έχουν καμιά ζημιά και πάει το μαλλί στα ύψη.Πάντως το παλικάρι ασχολείται και είναι αντιπρόσωπος της ΚΟΝΙ εδώ και 30+ χρόνια.Πρέπει να είναι πολύ καλός στη δουλειά του.Και που ρωτησα για καινούρια μου είπε για τα κόκκινα 100 ευρώ το ένα και για τα κίτρινα 170 το ένα.Καλή η τιμή?

dRiveR7
22-11-07, 16:48
Λίγο ακριβά στα είπε....

Corollaxli
22-11-07, 16:49
Γιατί πάιζουν αλλού πιο φθηνά τα ΚΟΝΙ?

dRiveR7
22-11-07, 16:52
Για τα κίτρινα που ξέρω και 600 μπορείς να τα βρεις...

JL_e10
22-11-07, 16:57
Τι ΚΟΝΙ φορας? Αν φορας κοκκινα και θες πιο σκληρα δεν χρειαζεται να ξηλωθεις. Μπορεις απλα να του πεις του μαστορα να σου αλλαξει κατι βαλβιδες και να σου βαλει αυτες των κιτρινων. Τωρα απο υγρο συνηθως δεν βαζουν το κανονικο της ΚΟΝΙ. Εκει που πηγα εγω μου βαλανε λαδι που προοριζεται για αυτοματα κιβωτια (καπως ετσι μου το ειπε αυτος, παρεπιπτοντως ειδικος στα ΚΟΝΙ). Οσο για την τιμη, ξερω οτι τα κιτρινα εχουν ενα αλφα κοστος, αλλα 170 μου φαινονται κομματακι πολλα. Παρε ενα τηλεφωνο στην Amorteam στον Πειραια: 210 4201718. Εγω απο κει τα πηρα πριν 3 χρονια για το Swift κι εσκασα, μαζι με τα περαστικα, 490 ευρω.

Σορυ για το μακροσκελες post.

Corollaxli
22-11-07, 17:05
Φοράω τα κόκκινα.Γίνεται τέτοια μεταροπή από κόκκινα σε κίτρινα?Δεν το'ξερα.Εγώ αυτή τη στιγμή δεν ενδιαφέρομαι να κάνω πιο σκληρά τα αμορτισέρ μου γιατί είναι ήδη σκληρά.Να τα φέρω στα ίσια τους θέλω γιατι είχαν μαλακώσει.Θα δω τι δουλειά θα γίνει πάνω στα αμορτισέρ τώρα.Θα τα γεμίσει και μα δω ότι δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα τότε συζητάμε και για αλλαγή.Μπορεί και να βάλω αζώτου δεν ξέρω.Χα χα χα.

pwpwpali
22-11-07, 17:45
Φοράω τα κόκκινα.Γίνεται τέτοια μεταροπή από κόκκινα σε κίτρινα?Δεν το'ξερα.Εγώ αυτή τη στιγμή δεν ενδιαφέρομαι να κάνω πιο σκληρά τα αμορτισέρ μου γιατί είναι ήδη σκληρά.Να τα φέρω στα ίσια τους θέλω γιατι είχαν μαλακώσει.Θα δω τι δουλειά θα γίνει πάνω στα αμορτισέρ τώρα.Θα τα γεμίσει και μα δω ότι δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα τότε συζητάμε και για αλλαγή.Μπορεί και να βάλω αζώτου δεν ξέρω.Χα χα χα.

βαλε μια k sport ρε....καρτ το αμαξι καρτ

akis308
22-11-07, 19:27
Για τα κίτρινα που ξέρω και 600 μπορείς να τα βρεις...

Να μην σου πω και 570....
Για τα κόκκινα καλή είναι η τιμή.

Corollaxli
22-11-07, 23:36
Το αμάξι σήμερα θα κοιμηθεί στο συνεργειο απόψε δυστυχώς.Έχουμε ένα λαβωμένο πίσω δεξί αμορτισέρ ευτυχώς ελαφρά και περιμένουμε αύριο τη λυπητερή.

Janakas
23-11-07, 18:56
Ωχ, περαστικα του! Ελπιζω να μην σου βγουν πολλα..

Corollaxli
23-11-07, 20:13
Ωχ, περαστικα του! Ελπιζω να μην σου βγουν πολλα..

Κι εγώ αυτό ελπίζω.Θα δείξει.Μου είπε ότι έχουν σπάσει κάτι πλαστικά.Αύριο το πρωι θα έχω το τελικό τιμολόγιο.

madvinegar
23-11-07, 22:45
Δλδ και εγω που φοράω τα ΚΑΥΑΒΑ τα excel-g μπορω να βαλω φυσιγγια koni με καμια 400 ή λιγότερα?
Μπορεις να κανεις μια ερωτηση οταν θα παραλαβεις το αμαξι πλιζζζζ?

pwpwpali
23-11-07, 23:21
Δλδ και εγω που φοράω τα ΚΑΥΑΒΑ τα excel-g μπορω να βαλω φυσιγγια koni με καμια 400 ή λιγότερα?
Μπορεις να κανεις μια ερωτηση οταν θα παραλαβεις το αμαξι πλιζζζζ?

oχι ρε τρελε...καταρχην εσενα δεν ειναι ανοιγομενα κ κατα 2ον τι σχεση εχουν τα kyb με τα koni...τα κοκκινα με τα κιτρινα ομως εχουν κ απλα αλλαζει το μεσα φυσιγκι

TOLIS EE80
24-11-07, 00:45
Αφου σε αλλο "ΘΕΜΑ" με αμορτισερ αναφερεται οτι ειδικα τα πορτοκαλι ΚΥΒ ειναι ανοιγομενα και μπαινουν μεσα τα ΚΟΝΙ.

madvinegar
24-11-07, 10:55
Eγω θυμαμαι λεγανε για τα μαυρα τα ΚΥΒ! Δεν χανει κατι να κανει μια ερωτηση. Θενξ corollaxli προκαταβολικά!

dRiveR7
24-11-07, 11:58
Παιδιά τα μπερδέψαμε λιγάκι....αυτό με το φυσίγγι και τη μειωμένη τιμή ισχύει όταν ήδη έχεις ΚΟΝΙ....
Αν βάλεις ΚΟΝΙ σε ΚΥΒ θα είναι καινούριο όλο το φυσίγγι που μπαίνει...600Ε περίπου για Ε12....

Corollaxli
24-11-07, 13:14
Παίδες το αμάξι το πήρα στα χέρια μου και είναι ΟΛΑ τα λεφτά.Χαλάλι τα 350 που έφυγαν.Και λεω 350 γιατι?Αλλάχτηκαν τα πλαστικά επιδιορθώθηκαν και ρυθμίστηκαν και τα 4 και τα 2 πίσω μου τα έχει κάνει κίτρινα.Φοβερή διαφορά σο δρόμο.Mad ρώτησα ρε φίλε και μου είπε ότι επειδή η πατέντα αυτή είναι δική του και αφορά το ΚΟΝΙ μου είπε πως μάλλον δεν γίνεται.Πήγαινε και ρώτα τον και μόνος σου.Ίσως σου πει άλλα.Πάντως ο άνθρωπο είναι φοβερός στη δουλειά του.Όχι αστεία.

dRiveR7
24-11-07, 13:20
Μην τα βάλεις πολύ σκληρά πίσω...θα γυρίζει απότομα στο όριο...

Corollaxli
24-11-07, 13:23
Τι να μην τα βάλω ρε Θανάση.Έχουν ήδη μπει.Τι εννοείς θα γυρίζει απότομα στο όριο?

pwpwpali
24-11-07, 13:24
Eγω θυμαμαι λεγανε για τα μαυρα τα ΚΥΒ! Δεν χανει κατι να κανει μια ερωτηση. Θενξ corollaxli προκαταβολικά!

αλλο να αλλαξει απο πανω την βαλβιδα απο το κοκκινο σε κιτρινο κ αλλο να βαλεις ολο το κονι στο kyb εχει διαφορα στην τιμη.

ανοιγομενο δεν ειναι αφου δεν ειναι επισκευασομενο
το να κρατισεις το πιατελο κ το τοπ μουντ ε αυτο δεν λεει οτι ειναι ανοιγομενο

dRiveR7
24-11-07, 13:25
Όταν λες κίτρινα...εννοείς με ρύθμιση σκληρότητας? Ή είπα βλακεία...?:p

Corollaxli
24-11-07, 13:30
Όταν λες κίτρινα...εννοείς με ρύθμιση σκληρότητας? Ή είπα βλακεία...?:p

Τα κίτρινα είναι λίγο πιο σκληρά από τα κόκκινα και είναι ρυθμιζόμενα από πάνω.Δηλαδή δε χρειάζεται να βγει όλο το αμορτισέρ για να ελεγχθεί.Τώρα κατα πόσο ρυθμίζεται η σκληρότητα δεν ξέρω.Αυτό νομίζω είναι στάνταρ

dRiveR7
24-11-07, 13:32
Αυτό σου λέω...έχεις ρύθμιση από πάνω τώρα για τα πίσω? Αν έχεις, να τα βάλεις στη μέση καλύτερα (θα δεις βέβαια κ πως πάει στο δρόμο) γιατί αν είσαι πολύ σκληρός πίσω θα αδειάζει πίσω πιο εύκολα και απότομα.

Corollaxli
24-11-07, 13:39
Τώρα δεν μπαίνω σε άλλες διαδικασίες και άλλα έξοδα.Θα δείξει στην πορεία.Η συμπεριφορά του είναι άψογη μέχρι στιγμής.

dRiveR7
24-11-07, 13:42
Καλά άστο όπως είναι ..θα στο ρύθμισε καλά αυτός μάλλον...πάντως δεν είναι έξοδο...αν έχει από πάνω ρύθμιση απλά σφίγγεις ξεσφίγγεις...αλλά άστο να δεις πως πάει...αφού σ'αρέσει η συμπεριφορά του κιολάς....μια χαρά είσαι...

Corollaxli
24-11-07, 13:45
Αμα δω ότι κάτι δεν πάει καλά εννοείται ότι θα ψάξω να βρω την καλύτερη δυνατή λύση.Πάντως γίνανε καινούρια τα άτιμα.Το αμάξι τώρα που πατάει και σε καινούρια λάστιχα και καινούρια αμορτισέρ στρίβει τρένο δεν κολώνει πουθενα.Με όσα να το βάλεις μπαίνει.

dRiveR7
24-11-07, 13:54
Άντε ωραία...καλά στριφτερά χιλιόμετρα με τα νέα πατούμενα....

Corollaxli
24-11-07, 13:58
Thankssssssss.

pwpwpali
24-11-07, 17:46
αν ειναι σκληρα θα το δεις θα πηδαει ο κολος πανω...ειδικα σε ανωμαλιες παντως δεν ειναι σωστο να χεις αλλα αμορτισερ μπρωστα κ αλλα πισω χαλας τις ισοροποιες...θα βγαζει κολους τωρα...κανονικα μπρωστα θελει πιο σκληρο απο πισω λογο βαρους...τεσπα καλες δοκιμες....

Corollaxli
24-11-07, 18:07
Θα πετάει κώλους????Γιουχουυυυυυυυυυυ.Γουστάρω.Θα το ξεσκίσω στα παντιλίκια αμα είναι.Πέρα από την πλάκα δεν έχω παρατηρήσει αστάθεια στο πίσω μέρος ούτε τεράστια διαφορά.

pwpwpali
24-11-07, 19:49
Θα πετάει κώλους????Γιουχουυυυυυυυυυυ.Γουστάρω.Θα το ξεσκίσω στα παντιλίκια αμα είναι.Πέρα από την πλάκα δεν έχω παρατηρήσει αστάθεια στο πίσω μέρος ούτε τεράστια διαφορά.

μην χαιρεσαι κ τοσο γιατι δεν θα το κανει κ τοσο ομαλα κ ομορφα....δεν ειναι καθολου ευκολο σε μπροστινη κινηση να μπαινεις πατωμα να στριβεις κ να πεταει κολο...γιατι αν αφησεις λιγο γκαζι θες να κοψεις λιγο αυτος ο α κολος που πεταξε θα γινει μεγαλυτερος οτι κ αν κανεις....τα λεγομενα χαστουκια
αμορτισερας στα βαλε αν ξερει την δουλεια του δεν πρεπει να βλεπεις διαφορα εκτος κ αν το πεις θελω να πεταει κολους...

Corollaxli
25-11-07, 16:12
Το αμάξι στρίβει τρένο με όσα και να το βάλεις και στην εθνική χθες το βραδυ που πηγα και ανοιξα ήτανε φόρμουλα απλά έχω παρα πολύ θόρυβο επειδή είναι σκληρά και καινούρια.Ο μάστορας μου είπε ότι μετά τα 1000 χλμ θα αρχίσει να στρώνει.Ούτε κώλους πετάει ούτε τίποτα.

dRiveR7
25-11-07, 17:19
Στρίψε τέζα και πάτα συμπλέκτη ή φρένο στην κορυφή να δεις πως θα φύγει ο κώλος...
χαχαχαχαχα:D ...αστειεύομαι...
Όλα γυρίζουν αν κάνεις αυτά που είπα...απλά γίνεται στο όριο όταν στρίβεις...μην περιμένεις στην εθνική να πετάξει κώλο...

Corollaxli
25-11-07, 18:34
Καλα δεν περιμένω να πετάξει κώλο στην εθνική αλλά σου λέω όπου και να το έβαλα με χιλιόμετρα μπήκε.Αυτό με το συμπλέκτη και το φρένο για να το δούμε.....

dRiveR7
25-11-07, 18:40
Καλά, μια @@@@ είπα κ εγώ μην το κάνεις....βρες καμία αλάνα τουλάχιστον πρώτα....

Corollaxli
25-11-07, 18:43
Καλά, μια @@@@ είπα κ εγώ μην το κάνεις....βρες καμία αλάνα τουλάχιστον πρώτα....

Χα χα χα.Μην ανυσηχείς εγώ μόνο χειρόφρενα κάνω.