PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλασία...


Σελίδες : [1] 2

endurasKE-30
19-11-07, 12:32
Μου εχεις κανει την ζωη ποδηλατο.......

Κι ομως ειναι ωραια!
Δεν ξερω ποσοι ασχολειστε ειδικα οσοι μενετε στην Αθηνα αλλα το ποδηλατο ειναι ωραιο ακομη και στην πολη μας.
Με τα παιδια που ψηναμε το Σαββατο κανονησαμε μετα απο αρκετο καιρο που το κουβεντιαζαμε ποδηλατικη εξορμηση την Κυριακη το πρωι.
Με τον ηλιο να παιζει με τα συννεφα και ενα δροσερο αερακι ξεκινησαμε απο Νεο Κοσμο-Νεα Σμυρνη με κατευθυνση Παραλια, φτασαμε στην αεροελαιογεφυρα στο τερμα της συγγρου και πεσαμε στο γηπεδο του Beach Voley, εκει δεξια σε μια ωραια διαδρομη με αλματακια σε πεζοδρομια και χωματοδρομο στα ενδιαμεσα παρκα φτασαμε στην Ostria για ενα καφεδακι απο οπου και η φωτογραφια.
Μοναδικο απροοπτο ενα σκασμενο λαστιχο δικο μου.......(οι κακες παρεες....) που μας ταλαιπωρησε λιγακι επειδη δεν ειχαμε κιτ επισκευης μαζι.
Επειτα επιστροφη η οποια ηταν κατα τι ποιο δυσκολη.
Συνολικα 24 χλμ σε δυο και κατι ωρες.

Την επομενη Κυριακη κανονιζουμε να φτασουμε Αγιο Κοσμα και την μεθεπομενη καφεδακι Γλυφαδα αυτη τη φορα με πληρες κιτ επισκευης ελαστικων....
Οποιος εχει ποδηλατο και ορεξη ακολουθει.

nasos
19-11-07, 12:49
μεσααααααααααααααααααααααααα

και παμε και κοντρες αμα γουσταρετε!!!

βλεπω κυρ εισαι παιδι των σπορ παντως εκτος απο τη μασσα!!χαχαχαχα

ολοκαινουργια ποδηλατακια ολοι σας βλεπω.μπραβο μπραβο!!!

εγω εχω φτασει μεχρι αγιο κοσμα στα νιατα μου οποτε παμε ξανα.
ο καιρος μονο μην μας τα χαλασει.

Janakas
19-11-07, 12:53
βλεπω κυρ εισαι παιδι των σπορ παντως εκτος απο τη μασσα!!χαχαχαχα


Ετσι πρεπει Νασο! Κανουμε και κανενα σπορ για να μην φιανονται τα αποτελεσματα της μασας!

Παλιοτερα στο χωριο μου καναμε με τα παιδια 36 χιλιομετρα ανηφοροκατηφορα τη μερα! Η καλυτερη γυμναστικη μιλαμε!

endurasKE-30
19-11-07, 13:49
μεσααααααααααααααααααααααααα

και παμε και κοντρες αμα γουσταρετε!!!

βλεπω κυρ εισαι παιδι των σπορ παντως εκτος απο τη μασσα!!χαχαχαχα

ολοκαινουργια ποδηλατακια ολοι σας βλεπω.μπραβο μπραβο!!!

εγω εχω φτασει μεχρι αγιο κοσμα στα νιατα μου οποτε παμε ξανα.
ο καιρος μονο μην μας τα χαλασει.


Οπότε Νασο την Κυριακη να σε υπολογιζω ε?

Μη μου πεις ρε συ αα.... ξερεις.... δεν μπορω.....
Θα ερθω να σου παρω την 30αρα!!!

χαχαχαχα

nasos
19-11-07, 14:00
ναι κυρ μην πατε πρωι ομως.δηλ κατα τις 11 πιστευω ναχω ξεμπερδεπσει εγω.
αμα πατε μεσημερι, απογευμα καλυτερα.
παντος ναι υπολογιζε με

endurasKE-30
19-11-07, 14:09
Οχι θα περιμενουμε να νυχτωσει.....
9 το πρωι εχουμε φυγει...

nasos
19-11-07, 14:14
ε τοτε απο την αλλη κυριακή θαρθω.
στις 10 δινω εξετασεις προφισιενσυ.

manoliske30
19-11-07, 15:41
Αντε Νασο καλη επιτυχια στις εξευασεις του προφισενσυ και καλες ορθομεταλιες....
Και γω καποτε ασχολιωμουν με ποδηλασια πηγαινα στο δασος του σειχ σου στην θεσσαλονικη τωρα δεν ασχολουμε γιατι δεν υπαρχει και η καταληλη παρεα για ποδηλασια το ποδηλατο ομως το εχω κρατησει και το εχω κανει και ολικη ανακατασκευη .Λετε να ερθω να σας βρω στην Αθηνα? αμα ξεκινησω τωρα σε κανενα μηνα θα ερθω να πιουμε καφε:drunk :lol

Vavvas
19-11-07, 16:56
Εχω παρει κανα τριμηνο ενα ποδηλατο και την εχω βρει. Για κοντινες αποστασεις ειναι ολα τα λεφτα. Η μεγαλυτερη διαδρομη που εχω κανει ειναι απο Αργυρουπολη στο καβουρη στη παραλια και πισω, αλλα εκτος απο τη κουραση ειχα προβλημα με τα αυτοκινητα στο δρομο. Αυτη τη Κυριακη λεω να παω με φιλο σε βουνο αλλα δεν ξερω κανα καλο δρομακι. Πειτε καμια ιδεα.....

madvinegar
19-11-07, 17:03
Στον Ψηλορίτη να πας, αφου περασεις πρωτα απο τα Ζωνιανα να εφοδιαστείς με ενισχυτικά επιδόσεων... :hehe

corolla1975
19-11-07, 18:07
Κυριακο εισαι ωραιος!!!!!

Εδω καθημερινα μονο με ποδηλατο κυκλοφορουμε και εχει και ειδικους δρομους για τα ποδηλατα. Μονο που ειναι λιγο χαλια οταν βρεχει!!!!

nasos
19-11-07, 21:22
manoli thanks,
ego κανω απο μικρος και ακομα δεν το εχω αφησει καθολου το ποδήλατο.χειμώνα καλοκαιρι!
δυστυχως μερος για ποδηλατο δεν εχουμε αλλα και οι δρομοι καλοι ειναι,ανεβαινει και η αδρεναλινη!

endurasKE-30
26-11-07, 15:03
Τα τρακτερωτα λαστιχα εδωσαν την θςση τους σε αλλα δρομου,καινουργιοι αεροθαλαμοι, grips και πισω φτερο ειναι οι προσθηκες στο ποδηλατο μου.

endurasKE-30
26-11-07, 15:07
Κυριακη 8.30 με 13.00 Νεος Κοσμος-Αγιος Κοσμας-Μικρολιμανο-Νεος Κοσμος.
35 χιλιομετρα.

Αυτη η φωτογραφια απο την βολτα της Κυριακης, ειναι αφιερωμενη σε αυτους που εφυγαν απο τη ζωη μας πολυ συντομα και πολυ αδικα και θα ηθελα να ειναι εδω να μας καμαρωνουν.

Ma-corolla
26-11-07, 15:23
Παιδία πολύ καλά κάνεται.το ποδίλατο ειναι το αγαπημένο μου αθλημα ακόμη και οταν κουράζομαι μου αρέσει.Αφήστε που εκανα πόδια... γυμνασμένα απο μικρός δεν το ξέχασα ουτε το πέταξα ποτέ αγαπώ το ποδίλατο.Αφου πολλές φορές αφήνω το αυτοκίνητο και πάω με το ποδίλατο κάπου.Δεν χρειάζεται ζέσταμα το πρωι.Δεν χρειάζεται βενζίνη ή πετρέλαιο.δεν χρειάζεται service παρα μόνο όρεξη να έχουμε να κάνουμε βόλτες.Ας αρχίσουμε να πέρνουμε τα ποδίλατα οπως και σε αλλες χώρες.Δυστοιχώς ομως οι οδήγοί αυτοκίνητων δεν μας υπολόγίζουν για αυτό διπλή προσοχή,θα πρεπει να αρχίσουν να σέβονται κάποτε και τον ποδηλάτη.Εγώ αλλαξα ελαστικό πίσω παιδία michelin εβαλα ευχαριστημένος ειμαι

endurasKE-30
20-05-08, 09:26
λοιπον κυριοι....

Επειδη τοσο καιρο εχουμε σκουριασει δειτε τι βρηκα για να ξαναρχισουμε να τριβουμε αλυσιδες και γραναζια...

ATHENS ALLEYCAT RACE
http://www.cyclingnews.gr/?id=2091&parent=home

Ενα trail ride για ποδηλατα μεσα στην Αθηνα!!!

Και επειδη ειναι 1η Ιουνιου εχουμε αρκετο καιρο να μαζευτουμε και να παμε ολοι μαζι.

JL_e10
20-05-08, 17:12
Καλη φαση, αλλα δεν εχω ποδηλατο. Κατι εχει σπασει μεσα στην πεταλιερα και μου ζητανε 60 ευρω για επισκευη, για να βαλω μεταλλικη πεταλιερα εναντι της πλαστικης που εχει τωρα. Δεν νομιω ομως να αξιζει για ποδηλατο 12 χρονων, τι λετε?

Ma-corolla
20-05-08, 17:36
ανάλογα τι ποδίλατο είναι ?

wastegate
20-05-08, 17:42
Αρε Κυριακο easy rider...

JL_e10
20-05-08, 17:42
Mountain με 18 ταχυτητες. Δεν θυμαμαι βεβαια ποσες ιντσες ειναι, αλλα για να μπορει ακομα να με χωραει χωρις να βρισκω στο τιμονι (ειμαι και σχεδον 1.90), ειναι αρκετα καλο.

endurasKE-30
20-05-08, 23:41
Γιαννη τσεκαρε τιμαρκαειναι ρε φιλε και αν αξιζει να φτιαχτει.
Με τα διπλα χρηματα αγοραζεις καινουργιο ποδηλατο και με Shimano μικρη σειρα βεβαια.
Παντως καλο ειναι να οραγανωθουμεκαι να συμμετασχουμε!!!

JL_e10
20-05-08, 23:51
Κυριακο σε μενα το ειπες? Δημητρη με λενε. J= Jimmy

spirosg6
20-05-08, 23:56
ωραια θα ειναι αλλα σαβατο θα κανω μετακομιση σε ενα φιλο και κυριακη εχουμε πει να παω ακροπολις με φιλους.

toli@s
21-05-08, 01:12
xmmm ωραία ιδέα!απλά σίγουρα δεν θα ξέρω την διαδρομή αλλά παρόλα αυτά δεν θα με χάλαγε άν μπορέσω να συμμετάσχω κι εγώ!

χρόνια ποδηλάτης με 2 χρόνια διακοπής λόγω διαφόρων προβλημάτων τώρα επέστρεψα!

προχτές είχαμε και ποδηλατικό γύρο ηλιούπολης!

η δουλειά μου είναι πάνω στο ποδήλατο οπότε ότι θέλετε στείλτε κανα pm να σας φτιάξω!

JL_e10
21-05-08, 01:15
Ας πουμε οτι θελω να αλλαξω ολη την πεταλιερα, ακομα και τα πολυσφηνα γιατι αυτα εχουν σπασει στην ουσια, με μεταλλικα. Ποσο ειναι η επισκευη?

endurasKE-30
21-05-08, 08:45
Γιαννη εξαρταται απο το τι θα βαλεις.
Σου ξαναλεω δες τι ειναι το ποδηλατο σου και σκεψου ενδεχομενη αγορα καποιου no known name με shimano περιφεριακα!!!

xmmm ωραία ιδέα!απλά σίγουρα δεν θα ξέρω την διαδρομή αλλά παρόλα αυτά δεν θα με χάλαγε άν μπορέσω να συμμετάσχω κι εγώ!


Ετσι μπραβο!
Το να μην ξερεις την διαδρομη εχει και αυτη την αγωνια και την ομορφια του.

NyO
21-05-08, 09:29
Δημητρη τον λενε ρε Κυρ!! :p

Μεχρι τοτε θα εχω μαλλον καινουργιο ποδηλατο οποτε ειμαι μεσα!

Ma-corolla
21-05-08, 18:10
Γιαννη εξαρταται απο το τι θα βαλεις.
Σου ξαναλεω δες τι ειναι το ποδηλατο σου και σκεψου ενδεχομενη αγορα καποιου no known name με shimano περιφεριακα!!!



Ετσι μπραβο!
Το να μην ξερεις την διαδρομη εχει και αυτη την αγωνια και την ομορφια του.
σωστός μπορεί να θες να βάλεις απλή σειρά shimano ή Deore xt ή την κορυφάια σειρά XTR και πιο ακριβή.

JL_e10
21-05-08, 23:51
Λοιπον το πολατο ειναι της Clermont, και εχει Shimano 18 ταχυτητων. Δεν ψαχνω το τελειο αλλα αυτο που αντεχει. Δεν εχει τιποτε αλλο το ποδηλατο και το λυπαμαι να ειναι σε αυτη τη κατασταση. Αντε να θελει και λαστιχα, γιατι κυριως το πισω το φαγα λιγαααααααακι.:hehe:hehe

endurasKE-30
22-05-08, 11:43
Ωραια οποτε με 50 την πεταλιερα και 30 για λαστιχα εισαι κομπλε!

Ma-corolla
22-05-08, 13:26
Ωραια οποτε με 50 την πεταλιερα και 30 για λαστιχα εισαι κομπλε!
τα λάστιχα τα π΄ηρα 25 ευρώ το ένα Michelin Wildtruck

JL_e10
22-05-08, 13:30
Ειναι λεπτα δρομου η τρακτερωτα? Βλεπεις εδω στην Νεαπολη εχει ενα γηπεδο απο πανω μου και πριν σπασει η πεταλιερα πηγαινα εκει για χωματινο!

endurasKE-30
22-05-08, 13:56
Αν κρινω απο το ονομα πρεπει να ειναι τρακτερωτα.
Προσεξτε παντως παααρα πολυ στην επιλογη ελαστικου αναλογα με τις αναγκες σας.
Εγω απο mountain εβαλα slick και ειδα διαφορα

JL_e10
22-05-08, 14:02
Ναι αλλα αν εσυ το κυκλοφορεις μονο στον δρομο, ισως να ειναι και επιβεβλημενη η χρηση slic. ΕΑν τα βαλω εγω ομως, θα τα ρημαξω! Χανω βεβαια στον δρομο, αλλα δεν μπορω να τα χω κι ολα.

endurasKE-30
22-05-08, 14:16
Δημητρη γι αυτο και εγω εχω δυο σετ ελαστικων και ενα σετακι κουταλες και τα αλλαζεις σε 5 λεπτακια αναλογα με την διαδρομη που θα ακολουθησεις!
Αν δεν θελεις αυτη την ταλαιπωρια υπαρχουν ελαστικα Demi ου ενω ειναι σλικ στο κεντρο, εχουν τακουνακια στο πλαι για προσφυση και εκτος δρομου.

spirosg6
24-05-08, 01:00
κυριακο το ειδα το ποδηλατο ωραιο.μονο το πισω φτερο με χαλαει ετσι που πεταει.οταν μου ειπες στην καφετερια για τα λαστιχα τα δρομου,ελεγα καπου το εχω διαβασει αυτο με τα λαστιχα το ειπε και αλλος,τωρα ειδα και θυμηθηκα απο σενα το διαβασα εδω.το καινουριο μου ποδηλατο το πηρα σημερα σαν μικρο κανω,γιατι δεν ειχα ποτε τοσο καλο ποδηλατο.η τιμη 590ε.οταν το ακουσε η γυναικα μου εεεε τιιιιιιιι ποσο?παρτε και φωτο υδραυλικα δισκοφρενα και ρυθμιζομενη αναρτηση απο το τιμονι με ντιζα.

Corollaxli
24-05-08, 01:02
Καλοριζικο Σπυρακο!!!Να το χαιρεσαι!!!Φαινεται πολυ καλο...

Janakas
24-05-08, 04:31
Ποδηλαταρα!!! Μας εστειλες! Βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις!

ranger
24-05-08, 12:32
Έχω πορωθεί με αυτά που βλέπω εδω μέσα και ψηνομαι να πάρω και εγώ ποδήλατο. το σκεφτόμουν καιρο και με δεδομένο ότι είμαι στην Πάτρα που οι αποστάσεις ειναι σχετικα μικρές θα ηταν μια καλή ενασχόληση αλλα και γυμναστική...
Θα ήθελα μερικές ιδέες γιατι το μπάτζετ ειναι περιορισμένο (250 ευρώ).
απαιτήσεις (αναρτηση μονο μπροστά, ρυμιζομενη και σλικ λάστιχα). δώστε μου το φώτα σας!!!

spirosg6
24-05-08, 17:55
Έχω πορωθεί με αυτά που βλέπω εδω μέσα και ψηνομαι να πάρω και εγώ ποδήλατο. το σκεφτόμουν καιρο και με δεδομένο ότι είμαι στην Πάτρα που οι αποστάσεις ειναι σχετικα μικρές θα ηταν μια καλή ενασχόληση αλλα και γυμναστική...
Θα ήθελα μερικές ιδέες γιατι το μπάτζετ ειναι περιορισμένο (250 ευρώ).
απαιτήσεις (αναρτηση μονο μπροστά, ρυμιζομενη και σλικ λάστιχα). δώστε μου το φώτα σας!!!
μπορει να βρεις σε αυτα τα λεφτα αλλα για ρυθμιζομενη αναρτηση μπροστα δε νομιζω.κοιταξε σε μαρκα IDEAL οπως πηρα και γω μπορει να μην εχει πολυ καλο σκελετο αλλα εχει καλα περιφεριακα σασμαν κεντρα και αλλα.η θα πας σε τιποτα φθηνο και μετα να βαλεις αναρτηση ρυθμιζ.ξεκινα σε μαγαζια και ρωτα.η ψαξε απο ιντερνετ

NyO
24-05-08, 20:42
Έχω πορωθεί με αυτά που βλέπω εδω μέσα και ψηνομαι να πάρω και εγώ ποδήλατο. το σκεφτόμουν καιρο και με δεδομένο ότι είμαι στην Πάτρα που οι αποστάσεις ειναι σχετικα μικρές θα ηταν μια καλή ενασχόληση αλλα και γυμναστική...
Θα ήθελα μερικές ιδέες γιατι το μπάτζετ ειναι περιορισμένο (250 ευρώ).
απαιτήσεις (αναρτηση μονο μπροστά, ρυμιζομενη και σλικ λάστιχα). δώστε μου το φώτα σας!!!

Βαγγελη δες εδω τα 2 IDEAL GROOVE και CROSSER.
http://www.tsirikosbikes.gr/bikesByBrand.asp?br=IDEAL
Το CROSSER βεβαια ειναι στα 290 αλλα εχει και ρυθμιζομενη αναρτηση ως προς την προφορτηση! Νομιζω αξιζουν τα 40 παραπανω!

ranger
24-05-08, 21:01
πολύ καλό φίλε Χρήστο το CROSSER και πιστεύω οτι τα αξίζει τα παραπάνω 40 ευρώ. Βέβαια θα το ήθελα με τελείως slik λάστιχα, αλλά για να βάζουν τέτοια για αυτού του είδους τα ποδήλατα κάτι παραπάνω θα ξέρουν...
Να ρωτήσω κάτι άλλο... με τα μεγέθη τι παίζει;
μέγεθος σκελετού 42/47/53/58 cm
με τι κριτήριο διαλέγουμε (με βάση το ύψος μας;; ) εγώ που είμαι 1:81 ποιο να πάρω;;;

spirosg6
24-05-08, 23:34
πολύ καλό φίλε Χρήστο το CROSSER και πιστεύω οτι τα αξίζει τα παραπάνω 40 ευρώ. Βέβαια θα το ήθελα με τελείως slik λάστιχα, αλλά για να βάζουν τέτοια για αυτού του είδους τα ποδήλατα κάτι παραπάνω θα ξέρουν...
Να ρωτήσω κάτι άλλο... με τα μεγέθη τι παίζει;
μέγεθος σκελετού 42/47/53/58 cm
με τι κριτήριο διαλέγουμε (με βάση το ύψος μας;; ) εγώ που είμαι 1:81 ποιο να πάρω;;;
οντως το CROSSER ειναι καλο εχει και βαση για δισκοφρενο αν θες να βαλεις απο οτι ειδα στο μπροστινο τροχο πισω δεν φαινεται καλα.με το υψος διαλεγεις εγω πηρα το 51 ειμαι 1.85 περιπου καπου εχει πως να δεις πιο νουμερο ταιριαζει στον καθενα.

Διαλεγεις ποια κατηγορια ποδηλατου θες και θα δειςwww.idealbikes.net/select_size.php (http://www.idealbikes.net/select_size.php)

toli@s
25-05-08, 22:45
Βαγγελη δες εδω τα 2 IDEAL GROOVE και CROSSER.
http://www.tsirikosbikes.gr/bikesByBrand.asp?br=IDEAL
Το CROSSER βεβαια ειναι στα 290 αλλα εχει και ρυθμιζομενη αναρτηση ως προς την προφορτηση! Νομιζω αξιζουν τα 40 παραπανω!

το crosser δεν έχει ρυθμιζόμενη ανάρτηση μπροστά.το megisto έχει και η τιμή του είναι στα 395 άν θυμάμαι καλά

εγώ έχω ένα ergomax λευκό μεταλαγμένο όμως θα σας βάλω φωτό με την πρώτη ευκαιρία!

υ.γ. Σπύρο καλορίζικο και απο εδώ το εργαλείο και να το χαρείς!

madvinegar
26-05-08, 09:07
Να ρωτησω κατι εσας που ασχολειστε. Όταν τρίζει το τακάκι πάνω στη ζάντα, πως μπορω να το διορθώσω? Πηγα και αλλαξα τακάκια με καλυτερα και πιο μαλακά, ρύθμισα και τα φρένα να μπλοκάρουν καλά, αλλα και πάλι, αν δεν κοκκαλώσει η ρόδα και τριφτεί λιγάκι το τακάκι πανω στη ζάντα, ακουγεται τρίξιμο.
Φταίει μήπως η ποιότητα της ζάντα?
Για mountain bike μιλαω.

endurasKE-30
26-05-08, 10:48
Σπυρο το φτερο αλλαξε θεση και πλεον δεν πεταει σαν φτερο σε κεφαλι ινδιανου....
Χεχεχεχε

Βαγγελακη περιμενε και μαλλον εχω κατι πολυ καλο για σενα και σε παρα πολυ καλη τιμη.
Οσο για τα λαστιχα δυσκολα θα βρεις ΜΤΒ με σλικ λαστιχα αλλα μπορεις πολυ πολυ ευκολα να τα αντικαταστησεις.

Μιχαλακη εσενα το ποδηλατο σου συμβαδιζει με τον ιδιοκτητη του....
Ειναι και αυτο Βλαμμενο.
Να το δουμε απο κοντα ρε φιλε.

madvinegar
26-05-08, 10:55
Μα πως με αγαπαει ετσι αυτο το παιδι...

ranger
26-05-08, 11:02
Βαγγελακη περιμενε και μαλλον εχω κατι πολυ καλο για σενα και σε παρα πολυ καλη τιμη.
Άντε Κυριάκο, δώσε το στιγμα σου γιατι αν αρχίσει η εξεταστική ή φύγει το καλοκαίρι τι να το κάνω το ποδήλατο... Περιμένω την προσφορά σου.
Σήμερα θα βγώ μια βόλτα στα μαγαζία εδώ στην Πάτρα να δω τι παιζει (γιατι μέχρι τώρα ενημερώνομαι μέσω Internet)...

Έμαθα ότι βρήκε ποδήλατο ενα παλιό μέλος που έψαχνε εδώ και καιρό... Τον παρακαλώ να μιλήσει απο μόνος του, μη με αναγκάσει να τον ξεμπροστιάσω :hehe

endurasKE-30
26-05-08, 11:41
Κριμα ρε Βαγγο γιατι πουληθηκε.
Ηταν το DSS 26 της IDEAL που μπορεις να δεις στο κεντρο της φωτο με μονο 200 χλμ περιπου στις ροδες του, oversize τιμονι και λαιμο, και slick λαστιχακι και το εδινε στα μισα χρηματα.
Παντως αν παρεις κατι αντιστοιχο με ενα σετακι σλικ πιστευω θα σε καλυψει απολυτα.
Υ.Γ. το συγκεκριμενο βγαινει και σε βαφη παραλλαγης.

ranger
26-05-08, 14:47
Δεν πειράζει ρε Κυρ. ευχαριστώ. Εξάλλου εγώ δεν το ήθελα με ανάρτηση πίσω...
Πήγα σήμερα και ρώτησα σε 2 καταστήματα (το ένα ήταν η αντιπροσωπεία της IDEAL στην Πάτρα). Οι τιμές που παίζουν είναι ίδιες (ακόμα και τα περιθόρια εκπτωσης).
Το Crosser κάνει 290 και πέφτει στα 270 περίπου (χωρίς ρυθμιζόμενη μπροστά ανάρτηση)
Το Megisto κάνει 390 και πέφτει στα 350 περίπου (με ρυθμιζόμενη μποροστά ανάρτηση).
Σίγουρα το Megisto είναι καλύτερο αλλα ξεφεύγει απο το χρηματικό όριο που έχω θέσει. Αν συνυπολογίσεις οτι πρέπει να πάρω κλειδαρια, λάμπες μπρος πισω και τιποτα άλλα περιφεριακά (κανενα παγουράκι, ΟΧΙ κράνος κτλ) το κόστος θα πλησιάσει τα 400 ευρώπουλα....
τι να κάνω;;; να πάω σε άλλη μάρκα;; τι άλλο υπάρχει στην αγορα;;;

endurasKE-30
26-05-08, 15:05
Οχι κρανος?
Και γιατι οχι κρανος παρακαλω?

NyO
26-05-08, 15:05
Μετα πας σε PRAKTIKER λυση που ειναι πιο φτηνα για noname (EVEREST κτλ) αλλα απ οτι εχω δει εχουν καλα περιφερειακα (SHIMANO)

Το Crosser μου κανει εντυπωση πως δεν εχει ρυθμιζομενη αναρτηση μιας που και στο site το αναφερει.

Και για να μην με ξεμπροστιασεις λοιπον, μιας που το facebook ειναι μεγαλος ρουφιανος :p , να πω πως εγω ειμαι το παλιο μελος που βρηκε τελικα ποδηλατο και αυριο αν ολα πανε καλα θα το εχω και στα χερια μου!
Το ονομα αυτου SCOTT VOLTAGE YZ35

ranger
26-05-08, 15:32
Γιατί ρε Χρήστο μόνο στο δικο σου έχει έκτπωση 120 ευρώ και στα υπόλοιποα τίποτα;;; Αλήθεια γιατί αγόρασες τέτοιο ποδήλατο, το θες για χρήση στο χώμα;;;

NyO
26-05-08, 15:36
Ναι η αληθεια ειναι πως θα φαει πολυ χωμα και γενικα χρειαζομαι πολυ γερο σκελετο. Η γεωμετρια του ομως ειναι καλη και για βολτες στην πολη κανοντας και καποιες "καγκουριτσες".
Η εκπτωση στο συγκεκριμενο ειναι γιατι ειναι μοντελο του 2007, πραγμα ομως που δεν με χαλαει καθολου!

toli@s
26-05-08, 15:55
Να ρωτησω κατι εσας που ασχολειστε. Όταν τρίζει το τακάκι πάνω στη ζάντα, πως μπορω να το διορθώσω? Πηγα και αλλαξα τακάκια με καλυτερα και πιο μαλακά, ρύθμισα και τα φρένα να μπλοκάρουν καλά, αλλα και πάλι, αν δεν κοκκαλώσει η ρόδα και τριφτεί λιγάκι το τακάκι πανω στη ζάντα, ακουγεται τρίξιμο.
Φταίει μήπως η ποιότητα της ζάντα?
Για mountain bike μιλαω.

πρέπει να τα ρυθμίσεις με λίγο κλίση τα τακάκια σου πρός τα εμπρός και δεν θα ξανασφυρίξουν,απλά αλλάζει λίγο η αίσθηση στην μανέτα σου

ranger
26-05-08, 16:08
Οχι κρανος?
Και γιατι οχι κρανος παρακαλω?

το κράνος είναι GAY ρε...

Η εκπτωση στο συγκεκριμενο ειναι γιατι ειναι μοντελο του 2007, πραγμα ομως που δεν με χαλαει καθολου!
και εγώ θέλω να βρώ το μοντέλο 2007 του megisto και να το πάρω 100 ευρώ λιγότερα.... υπάρχει;;;;

endurasKE-30
26-05-08, 16:15
το κράνος είναι GAY ρε...



Πας καλα ρε συ?
Αλλαξε την υπογραφη σου τοτε!

ranger
26-05-08, 22:23
Ρε Κυριάκο γιατί να αλλάξω υπογραφη...
Πραγματι είμαι υπέρμαχός της ασφάλειας αλλά θεωρώ υπερβολή το κράνος για το ποδήλατα (βέβαια αν δεις τι σφήνες κάνω θα πάθεις πλάκα).
Δεν μου αρέσει και σαν εικόνα ρε, να κάνω ποδήλατο και να φοράω αυτο το ξενέρωτο κρανάκια.... Σαν κάτι κούκλες η Barbie και το ποδήλατο της...

NyO
26-05-08, 22:51
Παρε fullface που εισαι και μαχημος ρε!
Παντως περα απο την πλακα στο ποδηλατο το κρανος χρειαζεται οσο και στη μηχανη! Εκτος κι αν σκοπευεις να κανεις το γυρω του τετραγωνου μονο!

spirosg6
27-05-08, 01:27
κανονικα πρεπει να φοραμε κρανος και γαντια.εγω κρανος δεν φοραω.γαντια πρεπει γιατι σε μια πτωση τα χερια σου θα βαλεις για να κρατηθεις οταν πεσεις κατω και θα γδαρεις τις παλαμες.σε πεσιμο που εκανε ο γιος μου οταν ηταν 6 χρονων τα γαντια του γλυτωσανε τα χερια γιατι γδαρθηκε το δερμα των γαντιων και φορουσε κρανος του εσωσε τη μουρη χτυπησε κατω το σαγωνι και τα χειλια και τον κρατησε το κρανος αλλιως θα ειχε κολησει ολη τη μουρη στην ασφαλτο.το ποδηλατο πολλη καλο και απο αναρτηση,φρενα κανει κατι εντο τεζα

endurasKE-30
27-05-08, 09:14
Βαγγελη το κρανος στο ποδηλατο ειναι απολύτως απαραιτητο.

Θες να σου θυμησω την διαφημηση που ειναι ο τυπος στην κουζινα και χτυπαει το κεφαλι του στο ντουλαπι με 5 χλμ την ωρα?????????

Υπερβολη δεν ειναι με τιποτε. Και να λαβεις υποψην σου οτι δεν ειναι η ταχυτητα που σκοτωνει αλλα και το γεγονος οτι δεν εισαι μονος σου στο δρομο οποτε κινδυνευεις και απο τους αλλους.

Κρανος και μαλιστα ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ

madvinegar
27-05-08, 10:48
Φοβάται μη του χαλάσει το μαλλί ρε συ... Για ένα image ζει το παιδί!
Αν ήσουν και εσυ εραστής χωρίς αιτία θα τα καταλάβαινες αυτα τα πράγματα... :hehe

Ma-corolla
27-05-08, 21:38
Φοβάται μη του χαλάσει το μαλλί ρε συ... Για ένα image ζει το παιδί!
Αν ήσουν και εσυ εραστής χωρίς αιτία θα τα καταλάβαινες αυτα τα πράγματα... :hehe
xaxaxaxaxaxaxaxaχα
Λοιπόν δεν ξέρω αλλά μάλλον χρειάζεται το κράνος τουλάχιστον για μένα που πάω αέρα με το ποδίλατο.

MARMEL
28-05-08, 00:02
Φοβάται μη του χαλάσει το μαλλί ρε συ... Για ένα image ζει το παιδί!
Αν ήσουν και εσυ εραστής χωρίς αιτία θα τα καταλάβαινες αυτα τα πράγματα... :hehe
χαχαχαχαχα α ρε μιχαλαρε....

toli@s
31-05-08, 17:04
να και το δικό μου

spirosg6
31-05-08, 18:46
για οποιον θελει εχει αγωνα αυριο το πρωι ξεκιναμε απο το περιστερι απο το δημαρχειο παμε ολοι μαζι σιγα σιγα μεχρι το δαφνι χαιδαρι μπαινουμε χωμα απο εκει αρχιζει ο αγωνας και μετα απο το βουνο χωμα θα βγουμε καπου πετρουπολη τερμα.οποιος θελει εγω θα παω αυριο ας παρει τηλ να βρεθουμε 6977638198.θα κλεισω το PC γιατι δεν εχω κατι κωδικους για το προγραμα για ιους.κυριακο μου ειχες πει για τον αγωνα το απογευμα 1 δεν μπορω και 2 μου αρεσει το χωμα μονοπατια.αν μπορεις ελα.αποστολη το ποδηλατο ειναι πολυ ωραιο κοιταγα και το κοντερ ασπρο.θα τα πουμε

spirosg6
02-06-08, 00:26
πηγα σημερα αγωνα ξεκινησα απο αγ.αναργυρους [με το ποδηλατο] πηγα περιστερι ειχαμε συναντηση και απο κει με συνοδεια αστυνομιας ολοι μαζι μεχρι το χαιδαρι πισω απο το δαφνι εκει μπηκαμε χωμα και ξεκινησε η διαδρομη δεν την ηξερα[αν την ηξερα μπορει και να μην πηγαινα]5-6 χιλ.ανηφορα μονιμη ανηφορα τα παιξα τελειωσα μου φυγε ο πατος.μετα ηταν λιγο κατηφορα λιγο ανηφορα καλα ηταν και τερματισαμε στην πετρουπολη τερμα πανω βουνο και απο κει ξαναγυρισα σπιτι.πολλη κουραση αλλα ωραια ηταν.φωτο πριν την εκινηση

ranger
02-06-08, 00:51
καλή φάση ρε Σπύρο, άντε να το πάρω και εγώ να αρχίσω τις βόλτες...
Σχετικά με την αγόρα θέλω την βοήθεια σου και μάλιστα όσο γίνεται πιο άμεσα..
Έχεις βάλει ενα Link απο ενα site που δίνεις το ύψος σου και τον τύπο του ποδηλάτου IDEAL και σου λέει τι μέγεθος σου ταιριάζει. Λοιπόν εγώ είμαι προς Crossser, Megisto ή Ergomax (δλδ μιλάω για κατηγορία Trekking). Οι διαστάσεις τους είναι 42/47/53/58 cm.
Εγώ είμαι 1,81 cm. Σύμφωνα με το site που έδωσες απο 1,80 έως 1,85 παιρνουν 47 ή 53. Ερώτηση: ποιό να πάρω;
Επειδή είμαι πιο κοντά στο 1,80 πρέπει να πάρω το 47;;; Θα έχει μεγάλη διαφορά αν πάρω το 53 (έχω βρεί κάποια stock κομμάτια 53 cm σε πολύ καλή τιμη!!!), αλλά δε θέλω να τα πάρω αν δεν κάνουν για μένα..

Δώσε τα φώτα σου γιατι θέλω την τρίτη να το παρω...!


υστερόγραφο για τον toli@s (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=7009)
τις φωτογραφίες τις επεξεργάστηκα επειδή ήταν πολύ μεγάλες και χάλαγαν τον τρόπο που εμφανίζονταν όλο το τοπικ..
και μια ερώτηση: τα δισκόφρενα τα έβαλες εσύ στο ergomax;;; και πόσο σου πήγαν;

spirosg6
02-06-08, 01:04
καλησπερα ασχολουμε με ποδηλατο κανω καναν αγωνα ετσι για βολτα,κοιτα δεν ξερω και πολλα ο τολης με ενα MR2 που ειναι μελος εδω ξερει και δουλευει σε μαγαζι με ποδηλατα απο κει πηρα και το δικο μου.εγω ειμαι 1.85 πηρα το νουμερο 51.το 53 θα ειναι μεγαλο για σενα αν μπορεις να δεις και τα νουμερα να δεις πιο σου κανει.κανε μια ερωτηση στον τολη εχει γραψει πιο πριν με τις φωτο.αυτος θα σου πει σιγουρα τι να παρεις αυτος με βοηθησε και μενα.

toli@s
02-06-08, 19:39
καλή φάση ρε Σπύρο, άντε να το πάρω και εγώ να αρχίσω τις βόλτες...
Σχετικά με την αγόρα θέλω την βοήθεια σου και μάλιστα όσο γίνεται πιο άμεσα..
Έχεις βάλει ενα Link απο ενα site που δίνεις το ύψος σου και τον τύπο του ποδηλάτου IDEAL και σου λέει τι μέγεθος σου ταιριάζει. Λοιπόν εγώ είμαι προς Crossser, Megisto ή Ergomax (δλδ μιλάω για κατηγορία Trekking). Οι διαστάσεις τους είναι 42/47/53/58 cm.
Εγώ είμαι 1,81 cm. Σύμφωνα με το site που έδωσες απο 1,80 έως 1,85 παιρνουν 47 ή 53. Ερώτηση: ποιό να πάρω;
Επειδή είμαι πιο κοντά στο 1,80 πρέπει να πάρω το 47;;; Θα έχει μεγάλη διαφορά αν πάρω το 53 (έχω βρεί κάποια stock κομμάτια 53 cm σε πολύ καλή τιμη!!!), αλλά δε θέλω να τα πάρω αν δεν κάνουν για μένα..

Δώσε τα φώτα σου γιατι θέλω την τρίτη να το παρω...!


υστερόγραφο για τον toli@s (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=7009)
τις φωτογραφίες τις επεξεργάστηκα επειδή ήταν πολύ μεγάλες και χάλαγαν τον τρόπο που εμφανίζονταν όλο το τοπικ..
και μια ερώτηση: τα δισκόφρενα τα έβαλες εσύ στο ergomax;;; και πόσο σου πήγαν;

όπως σου είπε και ο σπύρος δουλεύω σε κατάστημα με ποδήλατα συγκεκριμένα στον Κασιμάτη στην λεωφόρο βουλιαγμένης,εάν το έχεις στο πρόγραμμα σου κάνε μία επίσκεψη και ζήτησέ με.

για το ύψος σου μάλλον 53 θα πάρεις εκτός άν το θές πιό ευέλικτο οπότε πάρε το 47,εγώ είμαι 1.75 κι εχω το 47ρι ,έλα να δοκιμάσεις και τα 2 και να δείς απο κοντά τις διαφορές

τα δισκόφρενα τα έχω βάλει εγώ και είναι deore και η λιανική τους είναι 150 ευρώ μπρός πίσω δαγκάνες μανέτες γραμμές και δισκόπλακες,χρειάζεσαι όμως και ζάντες ,εκεί ή πλέκουμε 2 καινουργια κέντρα στις ήδη υπάρχουσες ή βάζεις αυτές που έχω εγώ στο δικό μου της shimano για trekking!

ευχαριστώ για τις φωτό όντως βγήκαν τεράστιες παρόλο που τις μίκρυνα!

ελπίζω να βοήθησα!

ranger
02-06-08, 22:00
όπως σου είπε και ο σπύρος δουλεύω σε κατάστημα με ποδήλατα συγκεκριμένα στον Κασιμάτη στην λεωφόρο βουλιαγμένης,εάν το έχεις στο πρόγραμμα σου κάνε μία επίσκεψη και ζήτησέ με.

για το ύψος σου μάλλον 53 θα πάρεις εκτός άν το θές πιό ευέλικτο οπότε πάρε το 47,εγώ είμαι 1.75 κι εχω το 47ρι ,έλα να δοκιμάσεις και τα 2 και να δείς απο κοντά τις διαφορές

Σε ευχαριστώ πολύ ρε Τόλη, αλλά είμαι Πάτρα και δεν είναι εύκολο να περάσω. Θα σε έχω βέβαια υπ όψη μου για διάφορα extra που πιθανώς θα χρειαστώ. Έχω βρει μια άκρη στο εργοστάσιο του Μανιατόπουλου εδώ στην Πάτρα και μάλλον θα πάρω το ergomax της IDEAL αλλά το περσινό μοντέλο σε πολύ καλή τιμή...!!!
το φετινό μοντέλο πάει περιπου 500+ ευρώ και είναι πολύ έξω απο την τσέπη μου.
Απλά επειδή μάλλον θα βρώ σε stock μόνο το 53 φοβόμουν μήπως είναι μεγάλο για μένα (είπαμε να παρουμε φθηνο, αλλά να είναι σωστο, μην παθουμε τίποτα στην πλάτη)
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία ίσως η αγορα να γίνει και αύριο...
Αναμείνατε φωτογραφίες (αν με το καλο γίνει!!!!)
και μετα εχουν να πεσουν κάτι βόλτες.... ατέλειωτες!!!

toli@s
02-06-08, 23:23
Σε ευχαριστώ πολύ ρε Τόλη, αλλά είμαι Πάτρα και δεν είναι εύκολο να περάσω. Θα σε έχω βέβαια υπ όψη μου για διάφορα extra που πιθανώς θα χρειαστώ. Έχω βρει μια άκρη στο εργοστάσιο του Μανιατόπουλου εδώ στην Πάτρα και μάλλον θα πάρω το ergomax της IDEAL αλλά το περσινό μοντέλο σε πολύ καλή τιμή...!!!
το φετινό μοντέλο πάει περιπου 500+ ευρώ και είναι πολύ έξω απο την τσέπη μου.
Απλά επειδή μάλλον θα βρώ σε stock μόνο το 53 φοβόμουν μήπως είναι μεγάλο για μένα (είπαμε να παρουμε φθηνο, αλλά να είναι σωστο, μην παθουμε τίποτα στην πλάτη)
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία ίσως η αγορα να γίνει και αύριο...
Αναμείνατε φωτογραφίες (αν με το καλο γίνει!!!!)
και μετα εχουν να πεσουν κάτι βόλτες.... ατέλειωτες!!!

οτιδήποτε χρειαστείς μήν ντραπείς εδώ είμαστε!

με το καλό να το αποκτήσεις!δοκίμασέ το το 53ρι και άν σου κάνει ο σκελετός στον καβάλο πάρτο αλλιώς ψάξε για 47

πάρτο και μετά του βάζουμε και δισκοφρενιές!

ranger
03-06-08, 00:24
τι ακριβώς πρέπει να τσεκάρω για να μου κάνει στο καβάλο. ποια ρυθμιση πρεπει να εχω στη σέλα και το τιμονι για να καταλαβω οτι κάνει για μενα;;;
πάντος θα μιλήσω και με κάποιον εκει, αλλα ελπίζω να μου κάνει το 53άρι (αν και το θέλω να εινια ευελικτο και για σφήνες!!!!!)
το θέμα είναι οτι δε θα βρω stock 47άρι και είναι ευκαιρία να πάρω το ergomax σε τόσο καλή τιμη, έστω και το περσινό μοντέλο...! μακάρι να μου κάνει το 53!!!
Για να αξεσουάρ θα μιλήσουμε!! σε ευχαριστώ

μήπως να σας κάνουμε συνεργαζόμενο κατάστημα για να έχουμε εκπτωσούλες!!! :hehe :hehe :did

endurasKE-30
03-06-08, 00:34
Στον καβαλο του Βαγγελακη θα κανουν ολα τα μεγεθη!
Ειναι ελαστικος τυπος....
Χεχεχεχε

Βαγγο κοιτα τα χερια σου στο τιμονι πως ερχονται και να μπορεις να στριψεις το τιμονι 45 μοιρες χωρις να τεντωνεσαι υπερβολικα.

nolis
03-06-08, 12:42
Παντος τωρα τελευταια πολυ ποδηλατο παιζει....γινεται πανικος...οσους ξερω περνουν ποδηλατο...καλο ειναι αυτο αρκει να μην βαρεθουν μετα απο λιγο....

toli@s
03-06-08, 15:21
μήπως να σας κάνουμε συνεργαζόμενο κατάστημα για να έχουμε εκπτωσούλες!!! :hehe :hehe :did

ότι θέλετε όποιος έρθει με ζητάει και κάνουμε ότι μπορούμε με τις τιμούλες δικά μας παιδιά είστε!και ποδηλάτες και ομόσταβλοι!

nolis
05-06-08, 09:47
ότι θέλετε όποιος έρθει με ζητάει και κάνουμε ότι μπορούμε με τις τιμούλες δικά μας παιδιά είστε!και ποδηλάτες και ομόσταβλοι!

Να σε ρωτησω, φιλος θελει να παρει το boommax της IDEAL σε λευκο. Τι νουμερο να παρει;;; Εχει υψος 1,92 και σε τι τιμη το δινετε;;; Ευχαριστω.

toli@s
05-06-08, 17:03
Να σε ρωτησω, φιλος θελει να παρει το boommax της IDEAL σε λευκο. Τι νουμερο να παρει;;; Εχει υψος 1,92 και σε τι τιμη το δινετε;;; Ευχαριστω.

για 1,92 μάλλο για xl πάει δλδ 56 ή 58

λιανική έχει 673 και στο μετρητοίς υπολογίζεις ένα 10% έκπτωση

βγαίνει μόνο λευκό

nolis
06-06-08, 09:49
για 1,92 μάλλο για xl πάει δλδ 56 ή 58

λιανική έχει 673 και στο μετρητοίς υπολογίζεις ένα 10% έκπτωση

βγαίνει μόνο λευκό

Ευχαριστω!

ranger
11-06-08, 19:19
Αναμονή ΤΕΛΟΣ... Πιστεύω ότι άξιζε τον κόπο!
Με μεγάλη χαρά σας παρουσιάζω τις πρώτες φωτογραφίες απο το νέο μου μεταφορικό μέσο!!!
IDEAL Ergomax...!
καλές βόλτες να έχω και με ασφάλεια!!!

Drive it like it's stolen...

endurasKE-30
11-06-08, 20:11
Ωραια!
Να δω τωρα σε ποιο ραφι θα το βαλεις....

Καλοπατητο ρε Βαγγελάκη!
Για ασφαλεις βολτες παρε και ενα κρανακι!!!!!!!!!!

Τολη εγω ενδιαφερομαι για υδραυλικα δισκοφρενα φιλε στο δικο μου!
Πες μια δυο τιμουλες!
Πισω θα χρειαστω και κεντρο που να παιρνει δισκο.
Επισης θελω ενα kateye wirelles.
Τι τιμες παιζουν?

spirosg6
12-06-08, 00:28
ranger καλες βολτες καλες σουζες και σφηνες.

ranger
12-06-08, 01:43
ranger καλες βολτες καλες σουζες και σφηνες.
Ευχαριστώ πολυ ρε Σπύρο!!! Ειδικά στις σφήνες θα γίνει χαμός..!
Πάντος νοιλωθω πολύ καλα που ανοίκω στην οικογένεια των ποδηλατών. Κινούμαστε εναλλακτικά και το γουστάρουμε...

salonikios
12-06-08, 01:49
αντε καλοριζικο και καλη γυμναστικουλα!!!!!!!πολυ ωραιο μονο λιγακι προσοχη στις σφηνες γιατι τα αμαξια καραδοκουν ανα παση στιγμη να σε χτυπησουν!!!

NyO
12-06-08, 10:41
Εδω μπορειτε να δειτε τη χθεσινη μου βόλτα, εβγαλα και 2 φωτογραφιες!

http://sportstracker.nokia.com/nts/workoutdetail/print.do?id=236444

Αυτο το Sports Tracker της Nokia ειναι η καλυτερη εφαρμογη για κινητο που έχω δει! Ειδικα αν εχεις συσκευη με ενσωματωμενο GPS Receiver

toli@s
13-06-08, 23:43
καλορίζικο φίλε ranger θα το καταευχαριστηθείς να είσαι σίγουρος!


Τολη εγω ενδιαφερομαι για υδραυλικα δισκοφρενα φιλε στο δικο μου!
Πες μια δυο τιμουλες!
Πισω θα χρειαστω και κεντρο που να παιρνει δισκο.
Επισης θελω ενα kateye wirelles.
Τι τιμες παιζουν?

τα deore που φοράω κι εγώ παίζουν στα 160 ευρώ περίπου τα 2 σέτ δλδ δαγκάνες δισκόπλακες γραμμές και μανέτες

σου στέλνω πμ το κίν μου να με πάρεις όποτε θές να σου πώ αναλυτικά

για κέντρο πίσω ίσως σε συμφέρει να πάρεις τροχό ολόκληρο ανάλογα τι έχεις τώρα που να παίρνει και δισκόπλακα

κοντέρ ασύρματα ξεκινάνε απο 40 ευρώ περίπου και φτάνουν μέχρι όσο θές και αντέχεις!

NyO
27-06-08, 09:20
"Μετά την επιτυχία του μέτρου της επέκτασης της νυχτερινής λειτουργίας του Μετρό και του ΗΣΑΠ, άλλη μια πρόταση του δημάρχου Αθηναίων, Νικήτα Κακλαμάνη, για τη δημιουργία νέων ποδηλατοδρόμων στην Αθήνα ,γίνεται αποδεκτή από το υπ Μεταφορών. Όπως δήλωσε ο αρμόδιος υπουργός, Κωστής Χατζηδάκης, μέσα στα επόμενα δυο χρόνια θα έχουν ολοκληρωθεί οι μελέτες και η κατασκευή δυο ποδηλατοδρόμων στην Αττική.

Ο πρώτος μήκους 13 χιλιομέτρων, θα συνδέει τα πάρκα της σχολής της πρώην Χωροφυλακής στη Μεσογείων και των Ιλισίων, μέσω του Μητροπολιτικού πάρκου Γουδή, της Πολυτεχνειούπολης και της Πανεπιστημιούπολης . Η διαδρομή του δεύτερου ποδηλατοδρόμου έχει μήκος 8,4 χιλιόμετρα και θα συνδέει το Παναθηναϊκό στάδιο, με το Φαληρικό Όρμο, ακολουθώντας πεζόδρομους και δρόμους ήπιας κυκλοφορίας. Εκεί, θα ενώνεται με το μελλοντικό ποδηλατοδρόμο, μεταξύ Μικρολίμανου και Βάρκιζας .

Ο δήμαρχος Αθηναίων, Νικήτας Κακλαμάνης, εξέφρασε τη χαρά του και ευχαρίστησε τον υπουργό και για τους ποδηλατοδρόμους και για την επέκταση του νυχτερινού ωραρίου στο Μετρό και τον ΗΣΑΠ, ενώ δήλωσε ότι εντός του έτους, άτομα του Δήμου θα μεταβούν σε Βρυξέλλες και Παρίσι προκειμένου να μελετήσουν το μέτρο της ενοικίασης ποδηλάτων, με στόχο- όπως είπε- να υλοποιηθεί προς το τέλος της διετίας. "

madvinegar
30-06-08, 10:23
Ας καταθέσω και εγω την δική μου εμπειρία.

Πριν απο μερικές εβδομάδες έγινα κάτοχος ενος mountain bike τελείως από σπόντα (το πήρα δώρο).
Βασικά το είχα παρατήσει το σπορ από τότε που ήμουν παιδί.
Το ποδήλατο ήθελε μια μικρορύθμιση στις ταχύτητες (δεν έμπαινε στο μεγάλο γρανάζι) οπότε το Σάββατο το πρωί αναγκάστηκα να το κατεβάσω στο κέντρο του Πειραιά σε κάποιο ποδηλατάδικο για να μου το ρυθμίσουν.

Η εμπειρία ήταν Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η !!!!
Σε μια διαδρομή που με τα πόδια κάνω 25 λεπτα, με το αμάξι 10 λεπτά (χωρίς κίνηση)... με το ποδήλατο την έκανα σε 5 λεπτά στο χαλαρό!
Απολαυστικη διαδρομή όλο το Πασαλιμάνι, μετά από Γρ. Λαμπράκη και τέλος απο Βασιλέως Γεωργίου και ΕΘνικής Αντιστάσεως!
Μου ρυθμίσανε τις ταχύτητες και μετά πέρασα και έκανα και όλες μου τις δουλειες (πέρασα απο το γραφείο να δω τα e-mail, έκανα κάποια ψώνια απο το SuperMarket κτλπ) και μετά επιστροφή χαλαρά και όμορφα.
Ούτε άγχος για πάρκιν, ούτε κίνηση, έκανα και την γυμναστικούλα μου και όλα μια χαρά. Είχα μαζί μου και ένα λουκετάκι και όποτε κατεβαινα για δουλειά το έδενα σε κάποιο πασαλο ή μπάρα...
Πήρα και την εκδίκηση μου απο τα μηχανάκια γιατι εκει που περιμένανε πρώτοι στο φανάρι, εγω κατεβαινα από το ποδήλατο και διέσχιζα το δρόμο με τα πόδια και μόλις έφτανα στην άλλη ακρη ξανακαβαλούσα και συνέχιζα! Άψογο!
Συμπέρασμα... Θα αρχίσω να το κινώ πολύ πιο συχνά και ειδικά τα Σάββατα αν θέλω να παω για καμιά δουλειά στο κέντρο.
Βασικά ήθελα να το πάρω στο εξοχικό αλλα έχω αρχισει και το ξανασκέφτομαι για να το κρατησω εδω!

Σας παραθετω και 2 φωτο απο το καμάρι μου.
Ειναι leader - wild cat. Δεν ειναι τίποτα σπουδαίο (από wild cat μαλλον κεραμιδόγατα είναι :hehe) αλλα είναι όμορφο και την δουλειά του την κάνει μια χαρα!

endurasKE-30
30-06-08, 10:33
Welcome to the club!

Αντε μπραβο!
Απλα προσοχη αναμεσα στα αυτοκινητα γιατι ως γνωστον δε μας προσεχουν καθολου.

ranger
30-06-08, 10:39
μπράβο ρε Μιχάλη πολύ καλά έκανες...
Αν και είμαι νέος στο club των ποδηλατιστών σε καλωσορίζω και σου εύχομαι καλές βόλτες και ορθοπεταλιες...
Είδες πόσο βολικό είναι να κινείσαι εναλλακτικά;;; Έχω να κινήσω το αμάξι απο την Τρίτη!!!
Μιχάλη να προσέχεις ρε φίλε, γιατι δεν πρόκειται να σε προσέξει κανένας άλλος. Μήπως να ανεβάσω το τουμπάνι μου και να κανονίσουμε καμια βολτούλα στην Αθήνα;;; :hehe :hehe

madvinegar
30-06-08, 10:40
Και καμιά κόντρα ! :hehe

(Δεν πιστευω να έχεις ηλετρικό πετάλι και στο ποδήλατο? Με ντίζες είσαι έτσι?... Αντε, να νιώσεις και εσυ τη γλύκα της ντίζας... :hehe)

ranger
30-06-08, 12:18
Αντε, να νιώσεις και εσυ τη γλύκα της ντίζας... :hehe)
όχι μία, ούτε δύο, αλλά τέσσερις ντίζες φίλε (βγάζω το άχτι μου)! Δύο για τα φρένα και δύο για τις 27 ταχύτητες!!!

madvinegar
30-06-08, 12:24
27 ?????

Ρε φίλε εμένα μόνο 18 έχει!

Αλλά είπαμε... Αναλογικά εσύ έχεις το corolla facelift TS ενω εγω έχω το corolla pro-facelift 1.4 terra... :hehe

ranger
30-06-08, 12:34
και βέβαια 27 φίλε.... είπαμε πήραμε τούμπανο ποδήλατο..!

Αλλά είπαμε... Αναλογικά εσύ έχεις το corolla facelift TS ενω εγω έχω το corolla pro-facelift 1.4 terra... :hehe

και πρόσεχε φίλε γιατι μπορεί σε καναχρόνο να έχω και κυριολεκτικά το Corolla TS facelift, ενώ εσύ θα έχεις μείνει με το corolla pro-facelift 1.4 terra... :did
(αλλά ας μην βγούμε off topic)

madvinegar
30-06-08, 12:39
Την έκδοση Sol εχω...

Αλλά όταν θα παρεις εσυ TS θα εχουν βγει τα ποδηλατα που πετάνε... :hehe

endurasKE-30
30-06-08, 12:50
Αμα σας αρπαξω, θα πετατε και οι δυο.

madvinegar
30-06-08, 12:53
Νεαρέ! Δυο καζάνια φασολάδα στο 4 σε παρακαλώ... :hehe

endurasKE-30
30-06-08, 13:07
Καλα καλα...
Αντε κρεμασε καμια κουρτινα και μη ξεχασεις να θυλασεις το μωρο.

madvinegar
30-06-08, 15:55
χαχαχαχαχ...
Ρε φίλε... αυτο για τις κουρτίνες μου το λες τοσο καιρό... Λες το σπίτι να το έχουμε ξεκουρτίνωτο δλδ??? χαχαχαχα

NAXOS
30-06-08, 16:33
βαρυμποπη !! ειναι μια χαρα ειδικα για καποιον που τωρα ξεκιναει.....
αν πας εκει ,στα Βασιλικα κτηματα δηλαδη, εχει τοσο κοσμο που αποκλειεται να χαθεις και θα σου δειξουν και διαδρομες........

ranger
30-06-08, 17:13
βαρυμποπη !! ειναι μια χαρα ειδικα για καποιον που τωρα ξεκιναει.....
αν πας εκει ,στα Βασιλικα κτηματα δηλαδη, εχει τοσο κοσμο που αποκλειεται να χαθεις και θα σου δειξουν και διαδρομες........
Ρε φίλε το σχόλιο σου μου φαίνεται κάπως ξέμπαρκο... όχι βέβαια οτι τα τελευταία δικά μας ήταν πιο σχετικά, αλλά δεν βγάζω νόημα...

NAXOS
30-06-08, 18:31
Δικιο εχεις...........χαχαχαχααχαχαχχααχα
γι'αλλου πηγαινε...........ρωταγε καποιος διαδρομες για ποδηλατο, τωρα πως τα καταφερα δεν ξερω!!!!!!!!

spirosg6
01-07-08, 00:09
βαρυμποπη !! ειναι μια χαρα ειδικα για καποιον που τωρα ξεκιναει.....
αν πας εκει ,στα Βασιλικα κτηματα δηλαδη, εχει τοσο κοσμο που αποκλειεται να χαθεις και θα σου δειξουν και διαδρομες........

εκει που λες πηγαμε παρεα 6 ποδηλατα κατι μονοπατια πολυ καλα.κατι κατεβαζματα και αλματα ταπα κατεβαινα.εχει και κατι σχοινια δεμενα στην κορυφη του δεντρου που κανεις σαν τον ταρζαν στο κενο τα εχεις δει?

endurasKE-30
21-07-08, 10:57
Ενα τελευταιο upgrade στο ποδηλατακι μου...

Carbon oversize τιμονακι της PZ Racing και ασορτι λαιμος Suncros και σελλα με gel με ραγες μαγνησιου για ελλατωση του βαρους της Selle Italia.

madvinegar
21-07-08, 11:10
Με 'γειά Κυριάκο!
Τελικά βλέπω δεν ακολουθησες τη συμβουλή του Βαγγέλη να βγάλεις εντελως τη σέλα... :hehe

Υ.Γ.: Ασχετο, σε είδα Παρασκευη βραδυ (κατα τις 21.00) με το κορολικό να φευγεις απο την Hellenic Sea Ways με κατευθυνση προς κεντρο Πειραια.
Ημουνα στο αντιθετο ρευμα και πηγαινα προς Περαμα για να περάσω στη Σαλαμίνα...

ranger
21-07-08, 11:12
Τελικά βλέπω δεν ακολουθησες τη συμβουλή του Βαγγέλη να βγάλεις εντελως τη σέλα... :hehe
Είσαι πολύ αλητης τελικά :hehe :hehe


ωραία ειναι ρε Κυριάκο, μπράβο, καλες βόλτες!!!
πες και καμια τιμούλα ρε φιλαράκι να δουμε τι παιζει στην αγορα αξεσουάρ ποδηλάτων...
Ερώτηση: για αγορες αξεσουάρ παίζει να κάνουμε παραγγελίες μέσω Internet, το έχει ψάξει κανεις;;; ή μήπως δεν αξίζει τον κοπο και την ταλαιπορία;;;

endurasKE-30
21-07-08, 11:34
Βαγγελακη αυτα ηρθαν απο την αλλη ακρη του ατλαντικου.
Αξιζει 100% φιλε, τα αγορασα περιπου 100 ευρω και στην Ελλαδα μονο η σελλα κοστιζει τοσο.
Τωρα ζαχαρωνω ενα λαιμο σελλας ανθρακονηματηνο.

Μιχαλη ναι ημουν στην δουλεια για να παρω ενα ερωτηματολογιο που θελω για την πτυχιακη που κανω. Κατεβηκα με το κορολλακι για να παρει λιγο τον αερα του αλλα το επεστρεψα σπιτι για να μην εχω κανενα μπελα...
Εχω καθυστερησει να περασω κτεο και το φοβαμαι στο μικρολιμανο ενεκα μπλοκων που εχει εκει.
Γιατι δεν κορναρες?

madvinegar
21-07-08, 12:04
Γιατι δεν κορναρες?

Γιατί ως συνήθως πήγαινες σα παλαβός. Εγω ήμουνα σταματημενος στην κίνηση και εσύ στο άλλο ρευμα έτρεχε να προλάβεις το ανοιχτό φανάρι...

endurasKE-30
21-07-08, 12:11
Εγω σαν παλαβος?
Συκο.... φαντιες.....

madvinegar
21-07-08, 12:21
Συκο.... φαντιες.....

Τωρα φταιω εγω να κανω κανενα κακεντρεχές σχολιο...? :hehe

Άντε στη χαρίζω γιατι σε συμπαθω... :hehe

endurasKE-30
21-07-08, 12:24
Επειδη απευθυνομαι σε εσενα ειπα το συκο...
Χεχεχεχε

Παντως βαγγελη η αισθηση του βαρους των ανθρακονηματινων κομματιων ειναι ασυληπτη.

ranger
21-07-08, 13:25
ρε φίλε καλό είναι να μειώνεις το βάρος βάζοντας εξαρτήματα απο ανθρακονήματα, αλλά 100 ευρώ δεν είναι λίγα λεφτα. Δεν θα ήταν καλύτερα να βάζαμε κανενα δισκόφρενο με αυτά τα λέφτα;;;

Για δώσε ρε φιλαράκι κανενα Link να τσεκάρουμε κανενα site με εξαρτήματα (να έχει καλές τιμές...!)

endurasKE-30
21-07-08, 13:31
Βαγγο σαιτ συγγεκριμενο δεν εχω να σου πω.
Βαλε το στην αναζητηση του e-bay και θα σου βγαλει αρκετα.

Γνωμη μου παντα οτι οσο ελαφρτερο ειναι το ποδηλατο και οσο αεροδυναμικοτερος εισαι τοσο καλυτερα!

endurasKE-30
21-07-08, 14:13
Αυτος ειναι αυτος απο τον οποιο εχω ψωνισει αρκετα πραγματακια.
http://search.ebay.com/_W0QQsassZabaxo

Αυτο που ψηνομαι να αγορασω τωρα ειναι ενα camelback σακιδιο για να καταργησω το παγουρακι.
Με τον τροπο αυτο και το νερο διατηρειται αρκετα πιο δροσερο και εχεις αμεσοτατη προσβαση σε αυτο.

ranger
21-07-08, 14:56
καλή φάση φίλε το camel back αλλά φοβάμαι ότι θα υδρώνει η πλάτη σου. Εμείς είχαμε στο στρατο (για τις πορείες κτλ) και γενικά ενώ είναι βολικό, υδρώνεις και θα μουσκεύει η μπλούζα σου στην πλάτη.

madvinegar
21-07-08, 15:11
Ας το κρεμάει στο κούτελο τότε...
Να κατεβάσει και ένα καλαμάκι και να πίνει νερό όπως πίνουν στο ράλυ Paris-Dakar... :hehe

endurasKE-30
21-07-08, 15:17
Βαγγελη το σκεφτηκα και αυτο.
Το καλο ειναι οτι το πανω μερος του σωματος δεν ιδρωνει τοσο πολυ και αναλογιζομενος οτι τωρα κουβαλαω παγουρι και μπανανα μεσης αυτα θα καταργηθουν πλεον. Συν το γεγονος οτι εχει ιδιαιτερα μικρο μεγεθος πιστευω οτι για το ποδηλατο ειναι ιδανικο.
Επισης το παγουρι μου ειναι λιγακι δυσκολοχρηστο (εχω ενα adidas απο την ολυμπιαδα) και συνηθως το χρησιμοποιω σταματημενος.

Υ.Γ.
Μεχρι να απαντησω πεταχτηκε και η Λουκια-Spammer...

ranger
21-07-08, 16:46
ναι ρε φίλε, τι είναι αυτος ρε;;; του έδωσαν ενα ποδήλατο δώρο μαζι με τα γαριδάκια και νομίζει οτι μπορεί να μιλάει με εμάς τους πραγματικούς ποδηλάτες. Είναι σαν να κουβεντιάζουν οι ιδιοκτήτες ενος Skyline και ενος Supra και να πετάγεται στη μέση και κάποιος με daewoo lacetti.
Μιχάλη όταν βγάλεις τις βοηθητικές ρόδες, ελα να μας μιλήσεις...

Κυριάκο, σχετικά με το camelback αν ειναι μικρο και έχει και κάποιες τσεπούλες για μικροαντικείμενα ίσως να είναι πολύ βολικο. Αν βρείς κάτι πες μου και μένα. Μήπως να πάρουμε 2 (μήπως να βρούμε σε παραλλαγή για να μου θυμίζουν τις παλίες ένδοξες μέρες μου;;;;)

endurasKE-30
21-07-08, 17:07
Χεχεχε.

Λοιπον βρηκα κατι πολυ ενδιαφερον απο το παιδι παραπανω.
Θα σου πω για λεπτομεριες το απογευμα απο το σπιτι.

NyO
21-07-08, 17:18
Επρεπε να κρατησεις ενα αλεξιπτωτο ρε Βαγγελη! Οριστε τωρα δεν θα εψαχνες!! :p

To camelback το εχω βαλει κι εγω καιρο τωρα στο ματι! Ειναι πολυ πρακτικο και εφαρμοζει και τελεια πανω στο σωμα! Επισης προστατευει καπως και την πλατη σε περιπτωση πτωσης! (μακρυα απο εμας!!)

endurasKE-30
21-07-08, 17:59
Ειναι πολυ πρακτικο και εφαρμοζει και τελεια πανω στο σωμα!

Επισης προστατευει καπως και την πλατη σε περιπτωση πτωσης! (μακρυα απο εμας!!)

Αναφορικα με το πρωτο συμφωνω απολυτα και ειναι και αεροδυναμικα πολυ σωστο σαν σακιδιο.
Τωρα για το δευτερο Χρηστο εξαρταται απο το τι εχεις μεσα.
Αν εχεις πχ κανενα κατσαβιδι τοτε μπορει να ειναι και επικυνδυνο.

NyO
21-07-08, 18:05
Εννοειται πως δεν αφηνεις τιποτα μεσα (ειδικα αιχμηρο) να περιφερεται ετσι χυμα μεσα στον σακο σου!

endurasKE-30
21-07-08, 18:27
Χυμα δεν περιφερεται σιγουρα αλλα καθως θα περιστρεφεται δεν ξερεις πως μπορει να κατσει.
Τι λετε να σας δειξω αυτο που λεω να παρουμε 3 να μοιραστουμε τα μεταφορικα?

ranger
21-07-08, 18:30
ναι ρε Κυριάκο.... είναι ανάγκη να κάνουμε 20 ποστ διάλογο.... δωσε υλικο!!!

endurasKE-30
21-07-08, 18:36
Αααα.... δε θα τα παμε καλα....

Να τα.
Το πρωτο ερχεται γυρω στα 50 δολλαρια και το δευτερο 55.
Με τα μεταφορικα εννοειται.

ranger
21-07-08, 18:52
ωραία είναι ρε Κυριάκο είδικά το δεύτερο (και λιγάκι πιο ακριβο)
ρίχνω μια ματία στο Link που μου έδωσες παραπάνω, βλέπω οτι έχει ωραία πραγματάκια. σχετικά με τα camelback καλα είναι να πάρουμε ενα που να συνδιάζει και σακίδιο, να μην είναι μόνο για νερο....

εμένα μου αρέσει και αυτο το τσαντάκι για μικροπραγματα.... καπου 15 δολάρια βγαίνει

NyO
21-07-08, 22:55
Κυριακο εγω ειμαι μεσα! Σε αλλα χρωματα ομως βγαινουν? Κατι σε πορτοκαλι η μαυρο ασ πουμε... για να μην ειμαι τρικολορε!

Roy-D
21-07-08, 23:35
το πηρε προχθες ο κολητος μου για το βουνο ως επι των πλειστων...οταν ακουσα ποσο εχει επαθα καρδια...με τοσα εφτιαχνα το κορολλα μου,σχεδον!!!:ouch

endurasKE-30
21-07-08, 23:47
Βαγγο με αυτο δεν θα το χρειαστεις το τσαντακι αυτο, Χρηστο θα το ψαξω αυριο και θα σας πω.
Βρηκα και αλλο ενα που βγαινει και σε αλλα χρωματα, θα το ανεβασω και μου λετε.

endurasKE-30
22-07-08, 10:04
Παιδια βρηκα και αλλα δυο της North Face τα οποια ειναι πιο ακριβα και δεν ξερω αν αξιζει.
Ειναι τα δυο πρωτα παρακατω με το πρωτο χωρις πολλους αποθηκευτικους χωρους στα 40$ και το δευτερο στα 53$ χωρις μεταφορικα τα οποια μου ειπε οτι για τρια θα ειναι περιπου 70$.
Το τριτο ειναι της Sierra και με τα μεταφορικα ερχεται στα 55$.
Χρηστο το χθεσινο που ανεβασα βγαινει και σε αυτο το χρωμα.
Το τελευταιο ειναι ενα σε desert παραλαγη για τον καταδρομεα μας και βγαινει στα 54$ χωρις μεταφορικα.
Ακουω γνωμες.

NyO
22-07-08, 12:21
Θεωρω το Camelback το πιο ομορφο και μαζεμενο. Τα αλλα πιο πολυ για Backpacks γενικης χρησης μου κανουν! Το θεμα αποθηκευτικοι χωροι ειναι σχετικο, αναλογα τι θελεις να κουβαλας μαζι σου και τι αποστασεις διανυεις!
Δες κι αυτα!
http://www.bonthronebikes.co.uk/119-0

ranger
22-07-08, 12:29
Εγώ απο την άλλη προβληματίζομαι κατα πόσο χρειάζομαι ενα camel back. Δεν κάνω συχνά μεγάλες αποστάσεις και ίσως ήταν πλεονασμος να αγοράσω για χρήση μια φορά το μήνα ή και λιγότερο.
Ίσως το μικρό τραντάκι που έβαλα φωτο (για κινητό και κλειδια) να είναι πιο χρήσιμο. Γενικά με μια τσάντα (χωρις παγουρι) οι περισσοτερες δουλειες γίνονται.

endurasKE-30
22-07-08, 12:39
Χρηστο ακριβα ειναι αυτα.
Λοιπον κατεληξα σε καποιο που βρηκα μολις.
Πιστευω συνδιαζει πολυ καλα το μικρο μεγεθος και την χωρητικοτητα σε νερο και χωρο "αποσκευων" καθως και εξαιρετικο αερισμο με διχτυωτα υλικα που αφηνουν τον αερα να περναει.
Επισης βγαινει και σε αρκετα χρωματα.
Δειτε το και πειτε μου τι χρωμα θελετε.
Ειναι της SIERRA και κοστιζει 54 $ ταχυδρομημενο.

Για καποιο λογο δεν μπορω να ανεβασω φωτο.
Μολις μπορεσω θα το δειτε.

Βαγγο διαφωνω μαζι σου καθως εσυ καθοριζεις την ποσοτητα του νερου που θα βαλεις μεσα αρα και την διαρκεια της βολτας σου.
Υποψην οτι σε μια βολτα στο βουνο μεσσημερι το μισο λιτρο του παγουριου σου δεν κανει τιποτα!!!

toli@s
22-07-08, 15:28
παίδες τσαντάκια υπάρχουν πολλά σε πολλά μεγέθη και σχέδια για όλες τις απαιτήσεις.τιμές απο 10 ευρώ μέχρι 30 ανάλογα το τί θα πάρεις,δεν αξίζει να τα πάρεις απο έξω ταλαιπωρία για να γλιτώσεις 5-10 ευρώ?

camel back έχω και εγώ 1 λίτρου και μου φτάνει προσωπικά,είναι ότι πιό κορυφαίο υπάρχει και επίσης να ξέρετε υπάρχει και σκέτη η κύστη με την πιπίλα άν θές να την βάλεις σε δικό σου σακίδιο,υπάρχουν και ειδικά καθαριστικά και βούρτσες,οι τιμές τους είναι τσιμπημένες αλλά δεν θα παρουσιάσει ποτέ το παραμικρό και έχεις και πλήρη κάλυψη ανταλλακτικών πιπίλες σωληνες κλπ

υ.γ. το scott ransom που δείχνεις στην φωτό πιό πρίν είναι μόνο downhill ...κοινώς σε πάνε στην κορφή και σε μαζεύουν μετά,δεν έχει ταχύτητες μπροστά και οι πίσω δεν είναι αρκετές για ανηφόρα......και έπειτα είναι και 20 κάτι κιλά,έχω 3 διαφορετικά μοντέλλα στο μαγαζί και τραβάμε παλούκι κάθε φορά που βγαίνουν απ το κουτί για μοντάρισμα!

endurasKE-30
22-07-08, 15:43
Λοιπον εχουμε και λεμε:
Εγω θα παρω την μπλε, ο Χρηστος την κοκκινη, ενας φιλος μαυρη.
Βαγγελη εσυ τελικα τι θα κανεις?

NyO
22-07-08, 15:45
Αντε Βαγγο χτυπα και εσυ τη Χακι για να εισαι και στο στοιχειο σου! :p

Roy-D
22-07-08, 19:33
toli@s εχει ταχυτητες μπροστα ναι ειναι το ranson 40 νομιζω....

endurasKE-30
22-07-08, 21:41
Λειπει και ο Σπυρος να μας πει αν θελει κανενα και εκεινος.
Αν ενδιαφερεται κανεις αλλος ας το δηλωσει.
Αυριο λεω να τα παραγγειλω.

spirosg6
22-07-08, 21:56
καλησπερα ελειπα αυτες τις μερες.δεν θελω εγω παλικαρια εχω παγουρι μου φτανει μονο βουνο παω εγω.παρτε και 2 φωτο απο την προηγουμενη βδομαδα παρνηθα.εχω κανει 140 χιλιομετρα με το καινουριο ποδηλατο. τολη καλησπερα

endurasKE-30
22-07-08, 22:02
Γεια σου Σπυρο.
Μολις το ειπα και τσουυυυπ!
Δεν ελεγα τπτ αλλο......
Χεχεχεχε

spirosg6
22-07-08, 22:14
ελειπα αγ,θεωδορους σαβ.κυρ.μετα παλι για μπανιο τα απογευματα μετα τη δουλεια.αλλα δεν εχω αιρ κοντισιον εδω στο σαλονι κανει ζεστη και δεν καθομαι στο κομιουτερ

endurasKE-30
22-07-08, 22:24
Δεν πειραζει ολα καλα, εγω νομιζα οτι εφυγες διακοπες.

endurasKE-30
06-08-08, 00:03
Ηρθαν και ειναι σουπερ!
Ο λογος για τα καμελ μπακ!!!!
Πιστευω εχουν το ιδανικο μεγεθος και σχημα ωστε και να χωρανε τα απαραιτητα και να ειναι οσο πιο κομπακτ γινεται!

Χρηστο παρε τηλ να κανονησουμε πως θα στο δωσω.

endurasKE-30
27-08-08, 10:11
Για να ακουσω εντυπωσεις!
Οι δικες μου ειναι αριστες!
Επισης η τιμη 38 ευρω ειναι πιστευω αχτυπητη!
Πετυχα ενα στο Μοτο χθες και η τιμη του ηταν 90 ευρω!!!

ranger
04-09-08, 13:25
Κάποιοι έχουν αρχίσει να με γλωσσοτρώνε με αφορμή το θέμα που έχω ανοίξει σχετικά με τις μοτοσικλέτες. Χτές λοιπόν είχα την πρώτη πτώση με το ποδήλατο...
Όλα έγιναν οταν πήγα να περάσω ενα φανάρι με κόκκινο (σιγά μην περίμενα). όταν εφτασα στο ύψος της διασταύρωσης διαπίστωσα οτι ερχόταν ενα αυτοκίνητα με πολλα. πατάω και τα δύο φρένα και όπως ήταν λογικο με έφερε καπάκι. προσγειώθηκα με τα χέρια αλλα πραγματοποιώντας ενα περίεργο combo το ποδήλατο δεν χτύπησε στην άσφαλτο και δεν γρατσουνίστηκε (το μάγκωσα με τα πόδια). Το σάββατο είχα αγοράσει γαντάκια (ο μονάδικος στην παρεα που φοράει), τα οποία αρχισαν να αποσβαίνουν το κόστος τους...

Εννοείται οτι δεν σταμάτησα ούτε στο επόμενο φανάρι... :hehe :hehe

madvinegar
04-09-08, 13:27
Οταν κάνεις τετοια (δλδ περνας με μεγαλη ταχυτητα τα κοκκινα φανάρια) δεν χρειάζεται να σε γλωσσοτρωει κανενας...
Στα εχω πει πολλες φορες να μην κανεις τετοια. Μάλλον δεν εισαι ετοιμος για μηχανη ακομα...:rolleyes:

endurasKE-30
04-09-08, 13:28
Όλα έγιναν οταν πήγα να περάσω ενα φανάρι με κόκκινο (σιγά μην περίμενα).

Εννοείται οτι δεν σταμάτησα ούτε στο επόμενο φανάρι... :hehe :hehe

Εισαι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!!

με έφερε καπάκι. :hehe :hehe

Και πολυ καλα σου εκανε!!!

Το σάββατο είχα αγοράσει γαντάκια (ο μονάδικος στην παρεα που φοράει), τα οποία αρχισαν να αποσβαίνουν το κόστος τους...
:hehe :hehe

Καιρος να παρεις και το κρανος που λεγαμε!

Nikos
04-09-08, 13:30
Οταν κάνεις τετοια (δλδ περνας με μεγαλη ταχυτητα τα κοκκινα φανάρια) δεν χρειάζεται να σε γλωσσοτρωει κανενας...
Στα εχω πει πολλες φορες να μην κανεις τετοια. Μάλλον δεν εισαι ετοιμος για μηχανη ακομα...:rolleyes:
Όχι απλά έτοιμος δεν έιναι ούτε κάν έχει ωριμάσει για αυτόματο βεσπάκι.

madvinegar
04-09-08, 13:32
Καιρος να παρεις και το κρανος που λεγαμε!


Τι να το κανει το κρανος αν το κεφαλι του ειναι κουφιο? Παει τσαμπα η εννοια του κρανους αφου θα προστατευει αερα κοπανιστο...

Λες ετσι οπως πηγαινε αμα τον χτυπουσε το αμαξι να τον εσωζε το κρανος?

Τεσπα... ξερει πως τον αγαπαμε και τα λεμε ολα αυτα απο ενδιαφερον. ;-) :ANGEL

NyO
04-09-08, 13:36
Ρε Βαγγελακι ξερεις ποσο σε αγαπαμε ολοι αλλα ορισμενες φορες κανεις σαν παιδι! Με το αμαξι θα το περνουσες? με την μηχανη μηπως?
Και τα γραφεις και με ενα καμαρι, και μας διαβαζει και κοσμος!

ranger
04-09-08, 13:46
δίκιο έχετε ρε παιδια και ευχαριστώ πολύ για το ειλικρινές ενδιαφέρον. Σίγουρα δεν θα πέρναγα ούτε με το αμάξι, ούτε με μηχανη...
Η κίνηση με το ποδήλατο όμως είναι κάτι διαφορετικό για μένα. Το ποδήλατο εκτός απο μετακίνηση και γυμναστική είναι κάτι σαν urban extreme sport για μένα, οπότε μερικες τρέλες τις δικαιολογω... Εννόειται οτι κόβω και ελέγχω πριν περάσω μια διασταύρωση, απλά χτες είχα μερικά χιλιόμετρα παραπάνω και γενικά δεν έγινε καλός υπολογισμος...!

Ευτυχώς όλα καλα και εννοείται οτι δεν προτρέπω κανένα να κάνει τα ίδια... don't try this at home!!!

NyO
04-09-08, 13:53
Σε καθε βολτα σου μπορεις να κανεις μια αξιολογηση των περιοχων που περνας (τι διαολο ranger εισαι! :p) και να φτιαχνεις διαδρομες για το urban extreme sport! Και για μενα κατι αντιστοιχο ειναι αλλα μονο σε διαδρομες που ξερω οτι ολα εξαρτονται απο μενα και το ποδηλατο μου! ;)
Στο δρομο ο ΚΟΚ ισχυει για ολους! (ειναι ακριβως οπως λεμε οτι τις λαλακιες με τα αυτοκινητα να τις κανουμε μονο σε πιστα! )

corollapatra
04-09-08, 13:58
Και έχεις τάξει στον γιο μου βόλτα με το ποδήλατο; Και κάνεις τέτοια; Καλά, καλά, θα κάνεις να τον δεις κάτι χρόνια πάλι... Μα καλά ρε, extreme sportsman (!!!), ατυχήματα γίνονται είτε οδηγάς αυτοκίνητο, είτε καβαλάς μηχανή ή ποδήλατο. Σταμάτα τις ταρζανιές μη πάθεις τίποτα καμιά μέρα και κλαίνε όλες οι γυναίκες της Πάτρας και των κοντινών χωριών με μαύρο δάκρυ...

endurasKE-30
04-09-08, 14:03
Εννόειται οτι κόβω και ελέγχω πριν περάσω μια διασταύρωση, απλά χτες είχα μερικά χιλιόμετρα παραπάνω και γενικά δεν έγινε καλός υπολογισμος...!


Δεν πας καθολου καλα!!!:fierydevil


Η κίνηση με το ποδήλατο όμως είναι κάτι διαφορετικό για μένα. Το ποδήλατο εκτός απο μετακίνηση και γυμναστική είναι κάτι σαν urban extreme sport για μένα,


urban extreme sport για να ειναι ξεφυγε απο τους δρομους και πηγαινε απο πλατειες, και σκαλοπατια, παρκα κλπ.:fierydevil
Στον δρομο ο ΚΟΚ ισχυει και η παραβαση του ΣΚΟΤΩΝΕΙ ειτε σαν πεζος ειτε σαν εποχουμενος!!!!!!!!:fierydevil

ranger
04-09-08, 14:41
Βλέπω σας βγήκε μια διάθεση να το παιξετε συμβουλάτορες... ωραία!!! Χαίρομαι που βοηθάω να βγάλετε προς τα έξω και αυτή την πλευρά σας.
Δεν πας καθολου καλα!!!:fierydevil

γνωστό....


Στον δρομο ο ΚΟΚ ισχυει και η παραβαση του ΣΚΟΤΩΝΕΙ ειτε σαν πεζος ειτε σαν εποχουμενος!!!!!!!!:fierydevil
ότι κάνω το κάνω εν γνώση μου... :did

endurasKE-30
04-09-08, 15:29
Μαλιστα μαλιστα....

tsport192
04-09-08, 16:03
ότι κάνω το κάνω εν γνώση μου... :did
Εσύ το κάνεις εν γνώση σου, ο άλλος που θα σε ξαπλώσει όμως δεν φταίει σε τίποτα...

NyO
06-09-08, 18:47
Τα νεα μου πεταλια : DMR V8
και η καινουρια μου σελα: FIZIK GOBI XM (K:ium Rails) με ενσωματομενο πισω φως FIZIK BLINK!

Ανυπομονω να τα δοκιμασω!:mrgreen:

ranger
06-09-08, 18:56
μεγιές μεγιές....
δώσε και καμια τιμούλα ρε Χρήστο και κανενα Link μήπως αγοράσουμε και εμείς τίποτα απ΄ εξω....
άντε ρε, καλές βόλτες και ελπίζω να κάνουμε και μαζί κάποια στιγμη!!!

με την ευκαιρια, κάτσε να βάλω και εγώ καμια φωτογραφία του ERGOMAX...!

υστερόγραφο: τα έμπειρα μάτια θα διακρίνουν την παραλλαγή μπαντάνα που είναι δεμένη χαμηλά στο λαιμό... έτσι για να μην ξεχνιόμαστε!!!

endurasKE-30
07-09-08, 00:12
Τελικα τι διασταση το πιρες το ΙΝΤΕΑΛ???
Κανονησε κακομοιρη μου να ερθεις αθηνα και να μην το φερεις να παμε καμια βολτα.....

ranger
07-09-08, 00:28
Medium Κυριακο, 53cm...
άσε, έκανα βλακεία που δεν το έφερα το καλοκαιρι που ήμουν Αθήνα για καμια 10αρία μέρες (μου την είπε και ο Nyo οτι ηταν λάθος). θα μπορούσα να ριξω τα καθισματα ή να πάρω μια βάση και να το φέρω. Τώρα είναι πιο δύσκολο όταν ανεβαίνω για ενα σαββατοκύριακο να κουβαλάω ποδήλατο, εκτος και αν οργανώσουμε κάτι εξαιρετικο (πχ μια ποδηλατική συνάντηση του corollaclub Σπύροοοο βάζω και εσένα μέσα!!!).

endurasKE-30
07-09-08, 11:03
Μεγαλη βλακεια. Στο ειπα και στου Mad.
Οι τροχοι σου δεν βγαινουν με πεταλουδες?
Αν ναι χωραει πανευκολα ρε φιλε.
Αντε κανονησε φερτο!

NyO
07-09-08, 12:25
μεγιές μεγιές....
δώσε και καμια τιμούλα ρε Χρήστο και κανενα Link μήπως αγοράσουμε και εμείς τίποτα απ΄ εξω....
άντε ρε, καλές βόλτες και ελπίζω να κάνουμε και μαζί κάποια στιγμη!!!

με την ευκαιρια, κάτσε να βάλω και εγώ καμια φωτογραφία του ERGOMAX...!

υστερόγραφο: τα έμπειρα μάτια θα διακρίνουν την παραλλαγή μπαντάνα που είναι δεμένη χαμηλά στο λαιμό... έτσι για να μην ξεχνιόμαστε!!!

Σε ευχαριστω πολυ Βαγγο!
Η σελλα μαζι με το φωτακι πηγε στα 85 ευρω, ενω κανονικα απο το site της fizik κανει 140 η σελλα και αλλα 25 το φωτακι (εδω δεν εψαξα καν ποσο κανουν αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ακομα πιο ακριβα!)
Τα πεταλια πηγαν 20 ευρω. Όλες οι αγορες έγιναν απο ebay.

Την επομενη φορα που θα ερθεις να το φερεις! Αλλα να το πεις νωριτερα να κανονισουμε εξορμιση! ;-)

toli@s
07-09-08, 16:27
μπράβο βλέπω αρκετές μετατροπούλες και αξεσουάρ!

εγώ ψήνομαι να κάνω μία κίνηση να βάλω επιτέλους και μία πεταλιέρα νέου τύπου με διάτρητο άξονα στο ergomax της deore.....έτσι θα είναι full deore πλέον!ζαχαρώνω και έναν λαιμό της fsa με carbon πλακάκι αλλά ψάχνω να βρώ διαστάσεις αρχικά και βλέπουμε!

έχω πάρει και ένα crosser περσινό γυναικείο για το κορίτσι και το συμαζεύω και εκείνο!

άν κανονίσετε βολτίτσα και μπορώ είμαι μέσα....αλλά για άσφαλτο πάντα...πού να πάω στο βουνό με το 28ρι...


εάν ψάχνετε κάτι και θέλετε τιμές γενικά και ενημερωτικά μήν διστάσετε να ρωτήσετε με ένα πμ.

endurasKE-30
07-09-08, 16:30
Φιλε Τολια εγω εχω ψηθει για τα δισκοφρενα που μου ειπες!
Να σε ρωτησω, τα μηχανικα ποσο θα κοστισουν?
Υδραυλικα μου ειπες περιπου 150 σωστα?

toli@s
07-09-08, 18:55
τα μηχανικά θα πάνε πολύ φτηνότερα αλλά δεν αξίζουν καθόλου.....μα καθόλου όμως,να ξέρετε πάντα ένα καλό v-brake είναι καλύτερο απο ένα μηχανικό δισκόφρενο

το υδραυλικό είναι καλύτερο απ όλα αλλά και πάλι μερικοί δεν το προτιμούν!

Stetas
07-09-08, 19:42
Βαγγελάκη ωραίο το ποδήλατο είναι Ideal για σενα.
Βγάλε όμως την μπάντάνα για προκαλεί αεροδυναμικές αντιστάσεις και κόβει...:hehe:hehe:hehe

ranger
08-09-08, 01:55
μπορεί φίλε Στέλιο να χάνω σε αεροδυναμική, αλλα κερδίζζω σε δύναμη και ορμή!!!
Σε λίγο θα με μάθουν και όταν περνάει ο ranger θα κάνουν όλοι στην άκρη... Βέβαια και τώρα που δεν κάνουν δε σημαινει οτι δεν τους περνάω :did

Stetas
08-09-08, 13:33
:hehe:heheΩραίος φίλε.
Κάντε στην άκρη έρχομαι σφαίρα, έρχομαι με τι μπαντ(αν)ες.....:beg:beg

toli@s
14-09-08, 18:52
σας παραθέτω φωτό απο ένα YETI 575 που συναρμολογώ για κάποιον πελάτη αυτές τις μέρες

το ποδήλατο θα είναι full XTR και είναι ένα απο τα πολλά που έχουν πουληθεί μέχρι στιγμής

enjoy

toyota mania
14-09-08, 21:57
Ειμαι και εγω μελος τωρα.Απο τα 18, κατευθειαν αλμα στον χρονο και ξαναπροσγειωνομαι στην σελα(εχει ξεμαθει ο κ@λος μου)στα 35.
Φωτο απο το εργαλειο μου προσεχως.Εχω κολησει μικροβιο και εχω βγαλει μαλιστα και βελτιωση.Οχι τρελα πραγματα.Ενα Φ.Π.Ε.

Stetas
14-09-08, 22:22
Ειμαι και εγω μελος τωρα.Απο τα 18, κατευθειαν αλμα στον χρονο και ξαναπροσγειωνομαι στην σελα(εχει ξεμαθει ο κ@λος μου)στα 35.
Φωτο απο το εργαλειο μου προσεχως.Εχω κολησει μικροβιο και εχω βγαλει μαλιστα και βελτιωση.Οχι τρελα πραγματα.Ενα Φ.Π.Ε.

Τι Φ.Π.Ε βρε Ηρακλήήήή, μοτοσακό πήρες η ποδήλατο:hehe:hehe:hehe

toyota mania
15-09-08, 21:03
Το εργαλειο μου

toli@s
15-09-08, 21:10
Το εργαλειο μου

ωραίος!πολύ τίμιο ποδήλατο το spark και σκυλί!

σήμερα ήρθε ο σκελετός για το ποδήλατο του αφεντικού......άυριο θα βγάλω φωτό......χαζέψαμε!

toyota mania
15-09-08, 22:09
Στην πορεια θα γινει shimanaτο, ολο το ποδηλατο.Οτι δεν εχει δηλαδη ακομα shimano.Japan for ever

toli@s
15-09-08, 22:48
Στην πορεια θα γινει shimanaτο, ολο το ποδηλατο.Οτι δεν εχει δηλαδη ακομα shimano.Japan for ever

μόνο φρένα δεν έχεις shimano,κέντρα και μπορεί μ.τριβή,δεν θές πολλά!

toyota mania
16-09-08, 09:21
μόνο φρένα δεν έχεις shimano,κέντρα και μπορεί μ.τριβή,δεν θές πολλά!Θελω πεταλια, τροχους, και τα φρενα.
Σιγα -σιγα ομως γιατι η γυναικα μου θα μου φερει το ποδηλατο στο κεφαλι."Αφησες το αυτοκινητο και αρχισες με το ποδηλατο" θα μου πει.
Σκεφτομαι και για ποιο ασφαλτινα λαστιχα αργοτερα καθως χωμα δεν προκειται να παει, η αν παει θα ειναι βατο.
Σιγα σιγα ανακαλυπτω ενα αγαπημενο μου μεσο μεταφορας μετα απο μιση ζωη σχεδον.Τελευταιο μου ποδηλατο ηταν ενα "αγωνιστικο"(ετσι τα λεγαμε τοτε) τις PUCH.

ranger
16-09-08, 09:41
Γεία σου ρε Ηρακλή, καλωσήρθες στην ποδηλατοπαρεά!!!! έχεις ήδη ανακαλύψει πόσο ωραία είναι να αφήνεις που και που το αμάξι στο σπίτι και να μετακινήσε με το ποδήλατο!!! πόσο σου πήγε το ποδήλατο ρε φίλε;;;
Πάντος αφού το προορίζεις για ασφαλτο ή πατημένο χώμα γιατί δεν πήρες ενα IDEAL ergomax σαν το δικό μου (αν δεν πείς καλή κουβέντα για το σπίτι σου.... :hehe :hehe) που έχει λάστιχα semi-slik, πίο μεγάλους τροχούς κτλ κτλ;;;;
κάνε μοντές και στο ποδήλατο!!!! βελτιώνουμε τα πάντα!!!! και εμένα έχει αρχίσει να με τρώει η τσέπη μου!! :hehe :hehe

endurasKE-30
16-09-08, 09:48
Γεια σου ρε Ηρακλη!
Καλες βολτες ρε φιλε!
Βαλε ασφαλτινα λαστιχα και θα δεις τεραστια διαφορα!
Ααα βαλε και στην αλυσιδα motorcote για μειωση τριβων!

toyota mania
16-09-08, 15:21
Γεία σου ρε Ηρακλή, καλωσήρθες στην ποδηλατοπαρεά!!!! έχεις ήδη ανακαλύψει πόσο ωραία είναι να αφήνεις που και που το αμάξι στο σπίτι και να μετακινήσε με το ποδήλατο!!! πόσο σου πήγε το ποδήλατο ρε φίλε;;;
Πάντος αφού το προορίζεις για ασφαλτο ή πατημένο χώμα γιατί δεν πήρες ενα IDEAL ergomax σαν το δικό μου (αν δεν πείς καλή κουβέντα για το σπίτι σου.... :hehe :hehe) που έχει λάστιχα semi-slik, πίο μεγάλους τροχούς κτλ κτλ;;;;
κάνε μοντές και στο ποδήλατο!!!! βελτιώνουμε τα πάντα!!!! και εμένα έχει αρχίσει να με τρώει η τσέπη μου!! :hehe :heheΟχι που και που.Μια εβδομαδα εμεινε μεσα.Μονο για εξω απο την πολη το βγαζω.Το ποδηλατο ειναι ολα τα λεφτα και ειδικα σε μια ποδηλατουπολη οπως η Καρδιτσα, με πολλους ποδηλατοδρομους.
Το πηρα 300e και ηθελα κατι σε mauntain, ασχετος εαν θα παει χωμα, η οχι.Ειναι πιο ομορφα.
Βελτιωσεις εχουν βγει, αλλα αργοτερα.

Γεια σου ρε Ηρακλη!
Καλες βολτες ρε φιλε!
Βαλε ασφαλτινα λαστιχα και θα δεις τεραστια διαφορα!
Ααα βαλε και στην αλυσιδα motorcote για μειωση τριβων!Μην μου βαζεις ιδεες.

endurasKE-30
17-10-08, 15:42
Την Κυριακη ηταν ο ποδηλατικος γυρος Αθηνας 2008!!!
Δυο φωτο!
Πολύς κοσμος!!!
Πολυ καλο αυτο!

ranger
17-10-08, 22:18
πολύ καλή φάση. το είχα ακούσει απο το ΜΜΕ, αλλά πρακτικά ήταν αδύνατο να έρθω, αν και θα το ήθελα πάρα πολύ...

βέβαια συμμετείχα στην ποδηλατοπορεία που έγινε στην Πάτρα στις 3/10. ορίστε και το σχετικό βίντεο...

http://www.youtube.com/watch?v=hi022iKKTlw

endurasKE-30
20-10-08, 13:59
Ρε συ ποσα εδωσες στον ανθρωπο να σε τραβηξει βιντεο?????
Χαχαχαχαχα

Παιδια σκεφτομαι να πουλησω το MTB μου για να αγορασω το Scale 60!!!
Τι λετε?
Πηγα προχθες στον Τολη και το ειδα και απλα τα σπαει!!!!

kst_tms
20-10-08, 14:10
Ρε συ ποσα εδωσες στον ανθρωπο να σε τραβηξει βιντεο?????

Πρώτη μούρη ο μπαγάσας!! :hehe
Όπως πολύ σωστά είπε κ ένας στα σχόλια που είναι το κράνος????:mrgreen:
Περίεργο μου φαίνεται που σας άφησαν χωρίς κράνη....

EDIT: Μιας κ απ' ότι βλέπω είστε ψαγμένοι στο θέμα κανά σχετικά καλό ποδηλατάκι κοντα στα 200€ παίζει;;; Γιατί αυτό που έχω είναι απο το δημοτικό και φαίνεται σαν bmx :)

endurasKE-30
20-10-08, 14:40
Κωστα τοσα σκεφτομαι να δωσω το δικο μου.
Ειναι full suspension 24 ταχυτητων shimano με δισκοφρενο εμπρος αγορασμενο 340 πριν ενα χρονο!

kst_tms
20-10-08, 14:51
Έχεις καμια φωτό πρόχειρη;

EDIT: Είναι αυτό που έχεις στο 1ο post?

endurasKE-30
20-10-08, 15:10
Ναι αυτη ειναι η κουκλα μου!
Να σημειωσω οτι δε θα το εδινα με τπτ γιατι εχει μονο 200 χλμ στα ποδια του.
Απλα για να του βαλω υδραυλικα δισκοφρενα θελω 150 ευρω οποτε ειπα να παρω ενα νεο με 700...:ouch :ouch

kst_tms
20-10-08, 15:41
Εγώ πάλι αν το πάρω θα το καταργήσω τελείως το δισκόφρενο κ θα βάλω τα απλά.

Αυτό μ αρέσει αλλά είναι λιγάκι ακριβό για μένα:
http://www.kassimatisbikes.gr/showprod.php?aa=81

endurasKE-30
20-10-08, 15:50
Κωστα οταν δοκιμασεις το δισκο δεν νομιζω να τον αλλαξεις.
Ειδικα μπροστα.
Αισθανεσαι σιγουρος και με την προοδευτκοτητα του μπορεις να κανεις απο τσιμπημα εως και εντο!!!

toli@s
20-10-08, 16:40
Εγώ πάλι αν το πάρω θα το καταργήσω τελείως το δισκόφρενο κ θα βάλω τα απλά.

Αυτό μ αρέσει αλλά είναι λιγάκι ακριβό για μένα:
http://www.kassimatisbikes.gr/showprod.php?aa=81

άν δείς τα προηγούμενα πόστ θα δείς και το δικό μου ergomax!τα λεφτά είναι λίγα μπροστά σε αυτά που φοράει.....

Κυριάκο....το ποδήλατό σου νομίζω είναι πολύ μεγάλο για το ύψος σου,δλδ λάθος μέγεθος...την σέλα εκεί την έχεις πάντα?

endurasKE-30
20-10-08, 17:51
Ναι Τολη εκει την εχω ισως και 3-4 ποντους πιο ψηλα.
Εκει μπορω να παταω κατω οταν ειμαι πανω στη σελα.
Γιατι?

ranger
20-10-08, 17:58
Εγώ πάλι αν το πάρω θα το καταργήσω τελείως το δισκόφρενο κ θα βάλω τα απλά.

Αυτό μ αρέσει αλλά είναι λιγάκι ακριβό για μένα:
http://www.kassimatisbikes.gr/showprod.php?aa=81


είμαι και εγώ ενας ευτυχής ιδιοκτήτης ενος IDEAL Ergomax (όπως είδες ίσως και στο βιντεο), απλά το δίκο μου είναι μαύρο!!! Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος! το ποδήλατο τα σπάει (αλλά κάνει 500 ευρω και χωρις δισκοφρενα, τα οποία όμως δεν παίρνω όρκο οτι ειναι απαραίτητα)!!!

kst_tms
20-10-08, 18:31
Κωστα οταν δοκιμασεις το δισκο δεν νομιζω να τον αλλαξεις.
Ειδικα μπροστα.
Αισθανεσαι σιγουρος και με την προοδευτκοτητα του μπορεις να κανεις απο τσιμπημα εως και εντο!!!

Το ξέρω οτι φρενάρεις πιο άμμεσα, αλλά απο φίλο που έχει με δισκόφρενα μου πε οτι τρώγονται κ ποιο γρήγορα απο τα απλά!

άν δείς τα προηγούμενα πόστ θα δείς και το δικό μου ergomax!τα λεφτά είναι λίγα μπροστά σε αυτά που φοράει.....

Σ' αυτά που φοράει λίγα είναι, στην τσέπη μου πέφτουν λίγο πολλά!! :hehe

είμαι και εγώ ενας ευτυχής ιδιοκτήτης ενος IDEAL Ergomax (όπως είδες ίσως και στο βιντεο), απλά το δίκο μου είναι μαύρο!!! Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος! το ποδήλατο τα σπάει (αλλά κάνει 500 ευρω και χωρις δισκοφρενα, τα οποία όμως δεν παίρνω όρκο οτι ειναι απαραίτητα)!!!

Ευτυχή ιδιοκτήτη πότε θα μου το δώσεις για ένα test drive??? :mrgreen:
Για τα δισκόφρενα κι εγω την ίδια άποψη έχω...!

Στο δικό μου έχει σκουριάσει ο σωλήνας της σέλας κ δεν μπορώ να την σηκώσω πιο ψηλά. toli@s, μιας κ δουλεύεις σε ποδηλατάδικο, μήπως ξέρεις αν μπορούμε να κάνουμε τίποτα;;; Έτσι όπως είναι τώρα είναι αρκετά κουραστικό.... (κ μην πείτε να βγάλω την σέλα :hehe :hehe )

endurasKE-30
20-10-08, 18:45
(αλλά κάνει 500 ευρω και χωρις δισκοφρενα, τα οποία όμως δεν παίρνω όρκο οτι ειναι απαραίτητα)!!!

αυτος δεν κρινει ουτε το κρανος απαραιτητο....
Βγαλε συμπερασμα τωρα.....

kst_tms
20-10-08, 18:51
αυτος δεν κρινει ουτε το κρανος απαραιτητο....
Βγαλε συμπερασμα τωρα.....

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα....έτσι είναι οι κομμάντο!! Δεν θέλουν πολυτέλειες κ ζουν με τον κίνδυνο ;)

endurasKE-30
20-10-08, 18:55
αυτοι οι κομμαντο ειναι μονο για το counter strike.....
Xαχαχαχαχαχαχα

toli@s
20-10-08, 20:50
Ναι Τολη εκει την εχω ισως και 3-4 ποντους πιο ψηλα.
Εκει μπορω να παταω κατω οταν ειμαι πανω στη σελα.
Γιατι?

είναι χαμηλά.....που σημαίνει ότι όταν απλά στέκεσαι στο σίδερο του σκελετού μπροστά απ την σέλα ή είσαι ίσα ίσα ή ακουμπάς απο κάτω....οπότε λάθος μέγεθος......μεγάλος σκελετός ούτε σε εμένα δεν κάνει αυτό το μέγεθος

τα δισκόφρενα είναι υπερβολή στα trekking.....άσε εγώ που έβαλα....ποδήλατο πόλης είναι κατα 80% οπότε δen έχεις επαφή με χώμα λάσπες κλπ,και ένα 20-30% χώμα που θα κάνεις κάνεις την δουλειά σου και με v-brakes

όσο για την σέλα που έχει κολήσει υπάρχει τρόπος πατέντα......μπόλικο λάδι και αντισκουριακό και βγάζεις την σέλα και τοποθετείς με κάποιον τρόπο ένα ίσιο σίδερο(εμείς βάζουμε ένα τιμόνι που έχουμε) για μοχλό και ξεκινάς και το στρίβεις γύρω γύρω μέχρι να βγεί

kst_tms
20-10-08, 21:07
όσο για την σέλα που έχει κολήσει υπάρχει τρόπος πατέντα......μπόλικο λάδι και αντισκουριακό και βγάζεις την σέλα και τοποθετείς με κάποιον τρόπο ένα ίσιο σίδερο(εμείς βάζουμε ένα τιμόνι που έχουμε) για μοχλό και ξεκινάς και το στρίβεις γύρω γύρω μέχρι να βγεί

Παλιότερα είχα προσπαθήσει με αντισκουριακό κ κάβουρα για να το στρίβω αλλά τζίφος...αυτό π μου χε πει ο father είναι βάλω μια βλ@κεία που δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται και να διαλύσει τον σωλήνα. Που δουλεύεις εσύ να σου κάνω καμιά επίσκεψη αν είναι;

toli@s
22-10-08, 15:54
Παλιότερα είχα προσπαθήσει με αντισκουριακό κ κάβουρα για να το στρίβω αλλά τζίφος...αυτό π μου χε πει ο father είναι βάλω μια βλ@κεία που δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται και να διαλύσει τον σωλήνα. Που δουλεύεις εσύ να σου κάνω καμιά επίσκεψη αν είναι;

στον κασιμάτη στην γλυφάδα

endurasKE-30
22-10-08, 16:00
Τολη δεν αδειασα να ασχοληθω καθολου ρε φιλε.
Την Κυριακη ηθελα να παω και βολτα αλλα χτυπησα το Σαββατο στο ποδοσφαιρο.

toli@s
23-10-08, 15:34
Τολη δεν αδειασα να ασχοληθω καθολου ρε φιλε.
Την Κυριακη ηθελα να παω και βολτα αλλα χτυπησα το Σαββατο στο ποδοσφαιρο.

δεν πειράζει κυριάκο!το καλό πράμα αργεί να γίνει...κάνε υπομονή εγώ όπως σου είπα....πάρε καινούργιο έτοιμο να ξεμπερδεύεις!και μετά βελτιώνεις εκείνο!

endurasKE-30
12-11-08, 09:46
Τολη τελικα θα το κρατησω το ποδηλατακι μου.
Α λογος οτι ηθελα να παρω το scale 50 που παει 1200 ευρω οποτε....
Πες μου ρε φιλε την γνωμη σου για αυτα και ποσο κοστιζουν κατι αναλογα σε εσας?
http://cgi.ebay.com/SHIMANO-XT-DISC-SUN-RYNO-LITE-26-WHEELSET-SKEWERS-NEW_W0QQitemZ220310777212QQcmdZViewItemQQptZCyclin g_Parts_Accessories?hash=item220310777212&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318 (http://cgi.ebay.com/SHIMANO-XT-DISC-SUN-RYNO-LITE-26-WHEELSET-SKEWERS-NEW_W0QQitemZ220310777212QQcmdZViewItemQQptZCyclin g_Parts_Accessories?hash=item220310777212&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318)

toli@s
13-11-08, 21:31
θα κοιτάξω να σου πώ αύριο τιμές ακριβώς σε ζάντες shimano ολόκληρες με λίγες ακτίνες

πρέπει πρώτα να δούμε το γρανάζι σου άν είναι κασέτα η βιδωτό για το άν θα σου κάνουνε

το συζητάμε και προχωράμε

Roy-D
15-11-08, 01:41
ετοιμαζω συνεργασια με ποδηλαταδικο με απιστευτες τιμες και ακομα ποιο απιστευτες για τα μελη μας...και στελνει σε ολη την Ελλαδα!!!

toli@s
15-11-08, 17:02
κυριάκοοοοοοοοο

με κανα 140ρι παίρνεις ζευγαράκι τροχούς μπρός και πίσω με center lock για δισκόπλακα ,και για γρανάζι κασέτα 9πλο ή 8πλό,με λίγες ακτινούλες και η ίδια ζάντα μπορεί να παίξει και με v-brake με 24 ακτίνες άν θυμάμαι καλά και νομίζω είναι επίπεδο deore ...πιστεύω είσαι καλυμένος με αυτές μήν πάς σε xt υπερβολή είναι....καλύτερα να τα δώσεις να το κάνουμε 9πλό άν δεν είναι τελικά!

και θα σε φτιάξω και με σασμάν deore έχω κανα 2 καβάτζα!

πέρνα απ το μαγαζί ή πάρε τήλ να τα πούμε,άντε ντε να το κάνεις τούμπανο!


όσο για το ergomax μου.....περιμένει με ανυπομονησία να μπούν τα καινούργια λάστιχα 700Χ45 της panaracer αποκλειστικά για χώμα!έχω άγριες διαθέσεις τώρα τελευταία!πάμε χώμααααα

endurasKE-30
26-11-08, 11:10
Ελα ρε Τολη!!!
Χαθηκαμε.
Ρε φιλε θελω να ερθω να σε βρω να το δεις να μου πεις τι μπορουμε να κανουμε!!!!!
Ζαντουλες τι να κανω?
Βρηκα αυτες με 200 ευρω ταχυδρομημενες.
Centerlock δε θελω γιατι εχω ηδη 6bolt δισκους!
Χθες εβαλα τον Avid BB-7 και ειναι απαιχτος!

endurasKE-30
27-11-08, 10:25
Τολη που εισαι?
Σημερα θελω να περασω απο εσενα να δεις το ποδηλατο μου και να τα πουμε απο κοντα για ζαντες crank κλπ κλπ!
Σημερα παρειγγειλα και ενα BB-7 Avid 185 για πισω!

endurasKE-30
27-11-08, 12:08
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Τυπωστε την και αναρτηστε την στη γειτονια σας!
καποιος φιλος μπορει να ενδιαφερεται!

Επειδή ξέρουμε ότι πάτε 10
μέτρα και πέφτετε,επειδή όταν ήταν να μάθετε
ποδήλατο μικροί βλέπατε κινούμενα σχέδια,
επειδή είστε λίγο ανισόρροποι, επειδή
δικαιολογίες υπάρχουν πολλές....
Εσείς δεν έχετε πια καμία,
οι ΠΟΔΗΛΑΤισσΕΣ
διοργανώνουν ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ:

Την Κυριακή 30/11/2008, αυτή την
Κυριακή δηλαδή, στις 11.00
στοπαρκάκι πάνω από το σταθμό του ηλεκτρικού στο
Θησείο θαπραγματοποιηθούν μαθήματα ποδηλάτου.
Τα μαθήματα περιλαμβάνουν:

α) εκμάθηση ισορροπίας για παιδιά
β) εκμάθηση ισορροπίας για μεγάλους
γ) βασικές δεξιότητες
δ) κίνηση στο δρόμο για αρχάριους.

Στις 13.00 θα γίνει παρουσίαση για την ασφαλή μετακίνηση
στο δρόμοπου μπορεί να φανεί χρήσιμη ακόμη και σε
ποδηλάτ-ισσ-ες με μεγαλύτερη εμπειρία.

www.podilates. gr

toli@s
27-11-08, 15:00
έλα εδώ είμαι τώρα μπήκα....5-8 πάλι μαγαζί πέρνα να τα πούμε

endurasKE-30
02-12-08, 14:15
Επισης....
Ποιος θα ερθει να παμε εκει και σαν βολτα????

Αύριο Τρίτη 2 Δεκεμβρίου, στις 19:30, στο
κτίριο του ΥΠΕΧΩΔΕ (Χαριλάου Τρικούπη και Αλεξάνδρας, εκεί που στήσαμε
το μνημείο στην τελευταία ποδηλατοπορεία) μας
έχουν καλέσει να συζητήσουμε για το θέμα του Μετρό. Στη συνάντηση θα
είναι ο κος Ξανθόπουλος, Υφυπουργός ΠΕΧΩΔΕ και ο κος Γιαννής πρόεδρος
της Αττικό Μετρό. Είναι η πρώτη φορά που γίνεται συνάντηση σε
τέτοιο επίπεδο. Μας έχουν ήδη προετοιμάσει πως έχουν να μας πουν κάποια
"ευχάριστα" πράγματα! Χωρίς να κρατάμε μεγάλα καλάθια, τρέις εκπρόσωποι
απο τους Ποδηλάτ-ισσ-ες θα συναντηθούμε μαζί τους.

Θα ήταν ωραίο κατά τη διάρκεια της συνάντησης να βρίσκονται απο κάτω
ποδήλατα που, με τον γνωστό ήπιο τρόπο μας, να ασκούν μιαν έμμεση πίεση.

Δώσαμε ήδη ένα ραντεβού στο Αγαλμα του Κωνσταντίνου στο Πεδίο του Αρεως, στις 18:30
για να ξεκινήσουμε να πάμε στη συνάντηση. Οποιος δεν προφταίνει το
ραντεβού, μπορεί να έρθει κατ' ευθείαν μετά τις 19:30 στην πλατεία
Αργεντινής Δημοκρατίας, μπροστά στο κτίριο του ΥΠΕΧΩΔΕ.

Ποδηλάτ-ισσ-ες

ΥΓ. Το μήνυμα έρχεται τελευταία στιγμή, καθώς κι εμείς μόλις τώρα ενημερωθήκαμε για την ακριβή ώρα
συνάντησης.

endurasKE-30
07-12-08, 21:48
Τολη!!!
Φιλε το εψαξα απο εδω, απο εκει και τελικα χτυπησα αυτες.
Για πεςμου την γνωμη σου σε παρακαλω!
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=220323696752

Επισης για να αλλαξουμε πεταλιερα τι σημαινουν τα 170, 172,5 και 175?
Ειναι απλα μηκος της πεταλιερας?
Με το bracket τι παιζει???

toyota mania
08-12-08, 09:04
To δικο εχει κατι κωλοφρενα, που κολανε συνεχεια.Ειναι κατι μαμα saccoon νομιζω ιταλικα.Απο απδοση δεν εχω παραπανω φρεναρουν παρα πολυ καλα.
Οι βελτιωσεις που θελω αποκλειστικα σε shimano
Φρενα v-brakes
Λαστιχα εχω σταμπαρει κατι ωραια michelin ιμιασφαλτινα.Με τρελενει το σημα τις michelin πανω στο λαστιχο.
Και φθηνους shimaνιασμενους τροχους.
Δεν θελω extreme πραγματα.Δεν εχω τρελα.Τα φθηνοτερα τις shimano, θα ειναι πολυ καλυτερα απο αυτο που εχω τωρα.
Κυριακο κανονιστε καποια στιγμη να κανουμε τον γυρο τις Λ.ΠΛΑΣΤΗΡΑ με ποδηλατο.Ιδανικοτερη περιοδος η Ανοιξη.Ειμαι σιγουρος οτι θα παθης.Θα σου μεινει αξεχαστη.Εχει και φανταστικα μερη για of -road ποδηλατο.
Ειμαι σε αψογη φορμα τωρα.Εχω χασει και 7 κιλα

endurasKE-30
08-12-08, 10:10
Ειμαι σε αψογη φορμα τωρα.Εχω χασει και 7 κιλα

Εγω παλι πηρα 5....
Χεχεχεχε
Σιγουρα θα ειναι απιστευτη εμπειρια Ηρακλη!

ranger
08-12-08, 10:46
αυτή η ιδέα για το γύρω της λίμνης Πλαστήρα την άνοιξη τα σπάει. να το συζητήσουμε όταν πλησιάζει ο καιρος!!! απλά να μου πειτε να βγάλω τα ασφάλτινα λάστιχα και να πάρω τραχτερωτα...!!

κυριάκο μην περιμένεις να φέρω το ποδήλατο αθήνα τα Χριστούγεννα. τώρα με το κρύο δεν το χρησιμοποιώ. η χρήση του θα ξαναρχίσει τελος Φεβρουαρίου....

endurasKE-30
08-12-08, 10:48
Καταδρομεας σου λεει μετα...
Ρε φλουφλη φερε το να κανονησουμε καμια βολτα!!!!!!!

ranger
08-12-08, 10:51
το περίμενα αυτο το κακιασμένο σχόλιο, αλλά όχι τόσο γρήγορα!!! χεχεχε, απιστευτός εισαι!
θα δούμε ρε, αν και θα αξίζει περισσότερο η ταλαιπορία της μεταφοράς του ποδήλατου στην Αθήνα όταν θα είναι καλύτερος ο καιρος...

endurasKE-30
08-12-08, 11:04
Λοιπον ασε τα σαπια και τα φουστικα και φερε το ποδηλατακι σου να π[αμε καμια βολτα ολοι παρεα.
Το ποδηλατο ειναι πολυ πιο ομορφο με κρυο καιρο παρα με ζεστη.

toli@s
08-12-08, 20:15
καλησπέρα!

καλές οι ζαντούλες κυριάκο!τώρα είδα και την κλήση σου κοιμόμουνα σαν ζώο!

τα κέντρα δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αλλά λογικά fsa ....πόσο βγήκαν τελικά?

τα νούμερα στις πεταλιέρες είναι για το μήκος του μπράτσου.....175 είναι συνήθως
τώρα για το καρέ της πρέπει να δείς τι φοράς.....υπάρχει το κλασσικό καρέ το τετράγωνο,υπάρχει το octalink οκτάγωνος άξονας και παίζει και το hollowtech 2 που είναι αυτή που σου έδειξα στο μαγαζί μαζί με τα ποτήρια.....άσε να το συζητήσουμε καλύτερα το θέμα απο κοντά να δούμε άν θα το κάνεις 27 ή θα το αφήσεις 24 και βλέπουμε τι θα πάρεις

ρίξε μία ματιά σε αυτό το site www.bikediscount.com σε ''μερικά'' έχει πολύ καλές τιμές σε άλλα είναι ίδια ή ακριβότερα απο εδώ

endurasKE-30
10-12-08, 13:01
http://cgi.ebay.com/Shimano-XT-ST-M766-Hydraulic-Brakes-and-Shifters_W0QQitemZ270305272708QQcmdZViewItemQQptZC ycling_Parts_Accessories?hash=item270305272708&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A1%7C294%3A100 (http://cgi.ebay.com/Shimano-XT-ST-M766-Hydraulic-Brakes-and-Shifters_W0QQitemZ270305272708QQcmdZViewItemQQptZC ycling_Parts_Accessories?hash=item270305272708&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A1%7C294%3A100)

Τολη δες σε παρακαλω αυτα!!!!

toli@s
10-12-08, 17:39
πόσα λεφτά βγαίνουν?προπέρσινα είναι αυτά απ ότι μπορώ να διακρίνω.....λεβιεδομανέτα όμως με ταχύτητες στην μανέτα

άν θέλεις υδραυλικά ξεκινάνε απο 100 ευρώ περίπου σέτ μπρός πίσω,δαγκάνες δισκόπλακες γραμμές μανέτες στην πρώτη σειρά της shimano ......

toli@s
25-01-09, 15:38
τι έγινε Κυριάκο ήρθαν τα πράματα?

endurasKE-30
25-01-09, 15:50
τολη ολα εκτος απο το πλαισιο.
σημερα γιναμε λουτσα.

toli@s
26-01-09, 17:38
ποτήρια πηρουνιού πήρες?ο σκελετός γιατί άργησε?

εμ που πήγατε κι εσείς με τέτοιο σκατόκαιρο!

την άλλη κυριακή εάν όλα πάνε καλά και δνε αλλάξει κάτι θα είμαι πάρκο τρίτση με έναν φίλο να κάνουμε χώμα με τα trekking μας!θα μιλήσουμε!

endurasKE-30
27-01-09, 00:57
Πηρα Cane Creek S8 ενε οτι ειναι πολυ καλα!
ενα quick release θελω για τη σελα!
Να το κανονησουμε Τολη!
Α εσπασα και την αλυσιδα μου...

toli@s
27-01-09, 01:34
Πηρα Cane Creek S8 ενε οτι ειναι πολυ καλα!
ενα quick release θελω για τη σελα!
Να το κανονησουμε Τολη!
Α εσπασα και την αλυσιδα μου...

quick release τι θές μόνο βίδα ή με κολάρο?

αλυσίδες όσς θές μήν σκάς,καλά να είσαι να τις σπάς

τα s8 μαμάνε,βρήκες σε κανα χρωματάκι καλό ή μαύρα?

endurasKE-30
27-01-09, 10:10
Με κολλαρο βεβαια!
Βρηκα κατι πανεμορφα KCNC και AMOEBA αλλα θα πρεπει να περιμενω καμια δεκαρια μερες και θα μου σπασουν τα νευρα!
Εχουμε τιποτε?
Μαυρο το πηρα το S8 γιατι δε βρηκα κοκκινο αλλα πιστευω θα ταιριαζει!

ranger
27-01-09, 10:47
άντε να αρχίσει να φτιάχνει ο καιρός για να αρχίσουμε τις βόλτες αλλά και τις αναβαθμίσεις.... σε ζηλεύω ρε Κυρ, πρέπει να φτιάχνεις πολύ καλο ποδήλατο. στην χρωστάω το βόλτα και θα την πάμε (μαζί με όποιον άλλο είναι μέσα).!!!
και οταν με το καλο δεις το ποδήλατο μου απο κοντά, θα μου πεις και τι χρειάζεται να βελτιώσω, αλλά που να τα βρω, έεεε φανταστικέ Κυριάκο;;;;

endurasKE-30
27-01-09, 12:43
Χαχαχαχαχαχαχα!
Θα το φτιαξουμε ρε Βαγγο!

toli@s
07-02-09, 23:42
κάποιος απόψε θα κοιμηθεί με το καινούργιο του αποκτημα!!

άντε ρε κυριάκο βάλε καμιά φωτό!

καλορίζικο κουκλί έγινε!όταν θα γυρίσω θα βγούμε βόλτα να μου το δώσεις να το σουζάρω λίγο γιατί βολεύει πολύ!!

endurasKE-30
12-02-09, 16:21
Οντως εγινε πολυ ομορφο και πολυ ελαφρυ!!
Και την Κυριακη πηγε την πρωτη του βολτα!!!
Του Βαγγελη θα του αρεσει το αυτοκολλητο που εχει μπροστα!

ranger
12-02-09, 18:30
πολύ ομορφο φίλε Κυριάκο...
καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!!! και κάποια στιγμή θα συζητήσουμε για να βελτιώσω και εγώ το δικό μου!
εκτός απο το αυτοκόλλητο με ξετρέλαναν και τα slick λάστιχα!!!! θα τα πουμε απο κοντα λογικά καποια στιγμη το Μαρτιο...

endurasKE-30
12-02-09, 19:19
Τα scwalbe ειναι ολα τα λεφτα!
Το αυτοκολλητο ειναι της AZONIC που ειναι η μαρκα του παναλαφρου σκελετου! 1250 γραμμαρια δεν τα φτανει ουτε το carbon!!!
Ειναι και φουλ ΧΤ!
Αντε να φερεις και το δικο σου!

endurasKE-30
02-05-09, 11:55
http://www.podilates.gr/

Για να παμε οσοι μπορουμε!!!

MIXANIKOS
02-05-09, 15:02
θα είμαι και εγώ παίδες στην ποδηλατοπορεία. έχω ενα IDEAL MEGISTO γκρί, και μπλουζάκι corollaclub .αν με δείτε ελάτε να τα πούμε (Γιώργος)

toyota mania
02-05-09, 15:07
Εγω παντος περιμενω να κανουμε τον γυρω τις λιμνης Πλαστηρα.

MIXANIKOS
02-05-09, 15:11
πολύ καλή ιδέα ,εγω ειμαι μέσα αν κάνεις επισημη πρόταση

ranger
02-05-09, 15:13
ενδιαφέρον ακούγεται αυτό για το γύρω της λίμνης...!!!

εγώ θα είμαι στην πορεία της Πάτρας, με μπλουζάκι corollaclub.... να κάνουμε και λίγο διαφίμιση!!!

ranger
09-05-09, 22:51
προς όλους τους ποδηλάτες........!

ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα στο ποδήλατο μου! Υπενθυμίζω ότι έχω ένα IDEAL Ergomax και οι διαστάσεις ελαστικών είναι 700x35 (έτσι το είδα σε ενα site που εχει τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου μοντέλου).

επειδή το ποδήλατο κινείται κατά 95% σε άσφαλτο θέλω να βάλω slick λάστιχα (χωρίς τακουνάκι στην άκρη και τέτοιες φλωριές..... το θελω να είναι σαν street μηχανη).

Περιμένω τις προτάσεις ή την εμπειρία του καθενος. δώστε και κανενα link ή καμια τιμή να δω τι παίζει;;; Toli@.... λες να ερθω να τα πάρω απο εσάς;;; αποστολή στην επαρχία κάνετε;;;;

Please help γιατι πιάνει καλοκαίρι, η άσφαλτος είναι ζεστή και χρειάζομαι πρόσφυση για να ξύνω γόνατο...!

MARMEL
09-05-09, 23:16
ρε κυρ φτιαξε καμια σκορδαλια ρε...
εγω θα τηγανισω το μπακαλιαρο και ασε τα ποδηλατα...

MIXANIKOS
10-05-09, 02:37
χαχαχ καλό.
Φίλε Κυριάκο νομίζω οτι η προσφορά που έχει το wiggle σε φωνάζει
για δες.. μιλάω για αυτό με τα 10ε
http://www.wiggle.co.uk/c/cycle/7/Tyres_-_Road_City/

σκεφτόμουν και εγώ να το πάρω

toyota mania
10-05-09, 10:07
και εγω θελω καποια στιγμη να αλλαξω λαστιχα.Θελω να βγαλω τα βαρια KENDA που ειναι χωματινα και κανουν θορυβο και να βαλω ασφαλτινα και ελαφρυα.
Για την λιμνη ισχυει.Δικια σας αποφαση ειναι, αλλα σας μιλαω εντελως ερασιτεχνικα, για βολτα και να απολαυσουμε την διαδρομη, γιατι ξαναασχοληθηκα με το ποδηλατο μετα απο 15 χρονια και δεν εχω καθολου φυσικη κατασταση προς το παρον.

MITSOS
10-05-09, 15:25
και εγω θελω καποια στιγμη να αλλαξω λαστιχα.Θελω να βγαλω τα βαρια KENDA που ειναι χωματινα και κανουν θορυβο και να βαλω ασφαλτινα και ελαφρυα.
Για την λιμνη ισχυει.Δικια σας αποφαση ειναι, αλλα σας μιλαω εντελως ερασιτεχνικα, για βολτα και να απολαυσουμε την διαδρομη, γιατι ξαναασχοληθηκα με το ποδηλατο μετα απο 15 χρονια και δεν εχω καθολου φυσικη κατασταση προς το παρον.

...μου φαίνεται ότι στην επόμενη συνάντηση αντί για τσίπουρα θα έχουμε ποδηλασία!

endurasKE-30
10-05-09, 20:52
ρε κυρ φτιαξε καμια σκορδαλια ρε...
εγω θα τηγανισω το μπακαλιαρο και ασε τα ποδηλατα...

Χαχαχαχαχα
Ναι ρε Μαρμελάδα ενα ουζακι θα ειναι οτι πρεπει για τωρα!!!

χαχαχ καλό.
Φίλε Κυριάκο νομίζω οτι η προσφορά που έχει το wiggle σε φωνάζει
για δες.. μιλάω για αυτό με τα 10ε
http://www.wiggle.co.uk/c/cycle/7/Tyres_-_Road_City/

σκεφτόμουν και εγώ να το πάρω

Φιλε μου τωρα κανεις δυο πραγματα,
α) ανεβαζεις τον Ranger
β) η σελιδα εχει ενα καρο λαστοιχα απο τα οποια ξεχωριζουν δυο
http://www.wiggle.co.uk/p/cycle/7/Continental_Sport_Contact_Hybrid_Tyre_With_Tube/5360008375/

http://www.corollaclub.com/forums/ext.php?ref=http://www.wiggle.co.uk/c/cycle/7/Tyres_-_Road_City/

Τα πρώτα τα ζαχαρώνω εδω και καιρο και ο Τόλης μπορει να μας τα φέρει.

ranger
11-05-09, 02:32
ωραίο είναι αυτό το πρώτο... όπως επισης και το http://www.corollaclub.com/forums/ext.php?ref=http://www.wiggle.co.uk/c/cycle/7/Tyres_-_Road_City/

το ερώτημα είναι όμως να κανουν στις ζάντες μου....

και να μας πει και ο Τόλις μια τιμουλα και το κουβεντιάζουμε!!!!

endurasKE-30
11-05-09, 08:35
Χαχαχαχα
Ρε μπαγάσα λες και το ήξερα!
Και ξερεις γιατι σου αρεσει αυτο?
Γιατι δεν εχει πιο οικονομικο!!!
Χαχαχαχαχαχα

Ειδικα αν μαθεις οτι το Sport Contact εχει 35 ευρω το ενα!!!!!

Ακομη γελαω!!!!

Τα λαστιχάκια βγαινουν σε διάφορες διαστάσεις Βαγγο.

ranger
11-05-09, 11:40
με έχεις παρεξηγήσει φίλε...
δεν έχω πρόβλημα να δώσω οποιοδήποτε ποσό αρκεί να αγοράσω κάτι σωστό και σύμφωνο με τις ανάγκες μου. βέβαια 70 ευρώ για δύο λάστιχα είναι αρκετά και αν υπήρχε κάτι φθηνότερο που να με καλύπτει δε θα με χάλαγε....
αλλιώς να πούμε του Τόλη να μας τα φέρει και να μας κάνει και ενα διακανονισμό με 12 άτοκες δόσεις... :hehe :hehe :hehe

endurasKE-30
11-05-09, 12:30
Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!
Γεια σου ρε Βαγγελάκη!
Παντως εγω εχω τα Swalbe City Jet τα οποία πραγματικα φυσάνε!
Εοειδη ομως θελω και εγω λαστιχακια και θελω ακομη πιο στενα τα Continental βγαινουν και σε 1,25 οπότε ειναι τα πιο πιθανα να φορεθουν στις FSR μου.

MARMEL
11-05-09, 19:39
δεν ξαναπινω ουζο μαζι σου γιατι κουτουλας...

μονο με τον mad τα πινω αμα λαχει...

ranger
12-05-09, 00:02
Ρε Κυριάκο το Continental Sport Contact Hybrid Tyre κάνει 22 λίρες, δλδ 25 ευρώ περίπου. Γιατί λές οτι βγαίνει στα 35 ευρώ, πάνε 10 ευρώ τα μεταφορίκα;;;;

δε μας είπε ο Tolis τι παίζει και τι να βάλουμε!!! άντε παιδιά, πρέπει να αλλάξω λάστιχα, μου έχει τελειώσει το πίσω, δεν κρατάει...!

endurasKE-30
12-05-09, 09:38
Βαγγο 35 εχει στην Ελλαδα μας.