PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος ΚΤΕΟ


JL_e10
10-11-07, 15:38
Σημερα πηγα το Corolla για ΚΤΕΟ. Το πηγα στο ιδιωτικο ΚΤΕΟ της auteco που βρισκεται στην Καβαλας, οπου μονο θετικα σχολια μπορω να μεταφερω. Αψογοι ολοι τους, απο την υποδοχη μεχρι και τους μηχανικους! Στο θεμα μας. Παρα τα 11 χρονια της δεν της βρηκαν κατι το ιδιαιτερο περα απο σκισμενα καλυμματα στα ημιαξονια (μου τα χε ξανασκισει στο παρελθον), τα οποια και θα αντικατασταθουν εντος της εβδομαδας στην ΤΟΥΟΤΑ. Απο κει και περα ουτε καυσαερια δεν βγαζει, κατι το οποιο θα δειτε στην παρακατω εικονα. Μαλιστα οι ανθρωποι το περασαν 3 φορες επειδη νομιζαν οτι δεν μετραει σωστα το μηχανημα τους!! Υπαρχει κατι ομως που με θορυβησε αρκετα: ο μηχανικος που ελεγξε το αυτοκινητο μου ειπε οτι τα πισω φρενα εχουν προβλημα γιατι δεν κατανεμεται σωστα η ροπη. Δηλαδη πιο πολυ φρεναρει ο ενας απο τους δυο τροχους και γενικοτερα δεν θυμιζουν λειτουργια δισκων. Και ρωτω εγω τωρα: μηπως φταιει το οτι οταν εγινε η μετατροπη απο ταμπουρα σε δισκους (απο LEVIN ειναι οι δισκοι) δεν αλλαχτηκε και ο κατανεμητης, οποτε να μην δουλευουν σωστα τα φρενα? Και δεν ειναι μονο αυτο, δεν πιανει και το χειροφρενο στο κρεμασμα και τσουλαει πισω!! Σε περιπτωση που ειναι ο κατανεμητης, ποσο κοστιζει το ανταλλακτικο? Υπαρχει καποιος εδω που να εχει στην ακρη κατανεμητη? Εννοειται με το αζημειωτο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μακροσκελες post.

pwpwpali
10-11-07, 17:40
εγω παλι στην 111 που χω ρε παιδια μια χαρα ποιανουν τα γαμ... κ με χετε σκαλωση ολοι....να χει αλλο κατανεμητη εμενα?κ χειροφρενο κ ολα κομπλε βεβεα δεν εχω παει σε φρενομετρο αλλα δεν εχω παραπονο....
το χω παθει αυτο με την καρτα κασαεριων οταν εχω παει να βγαλω μου το μετραγανε κ τριβανε τα ματια τους :P

τελικα τωρα ξαναπερνας κτεο μετα απο 2 χρονια?

Corollaxli
10-11-07, 17:44
Ναι το ΚΤΕΟ είναι κάθε δυο χρόνια.Και με τον καινούριο χρόνο περνάω κι εγώ....Αξίζει να πάω σε ιδιωτικο???Και πόσο κοστίζει?

JL_e10
10-11-07, 18:58
Δυο τιμες θα σου πω corollaxli, δεν ξερω το ονομα σου κιολας: στο Ελληνικο μου ζηταγανε 40 αλλα οταν πηρα να ρωτησω για ραντεβου η συμπεριφορα τους ηταν απλως γαιδουρινη. Μου το κλεισανε λες και τους χαλαγα την μερα. Στο ιδιωτικο ναι μεν παει 50, αλλα εκει φιλε μου το αυτοκινητο το προσεχουν, σου μιλανε με το "σεις" και με το "σας" και αλλα πολλα. Μπειτε στο www.auteco.gr και εκει θα τα δεις ολα. Αν ακουσεις την διαφημηση (πιο συχνα την βαζει ο derti 98.6) ειναι οντως αυτο που λεει: πολιτισμενα πραγματα. Βεβαια εκει δεν παιζει φαση για λαδωμα αλλα αν το αυτοκινητο ειναι προσεγμενο δεν νομιζω οτι πρεπει να σε απασχολει. Εδω με ρωτησανε ποσο το πουλαω!!

TOLIS EE80
10-11-07, 20:29
--Εγω, το χα παει τον Μαρτιο στα Autovision και εμεινα υπερ ευχαριστημενος. Ασε που ειχα παει για να ρωτησω απλα τι παιζει και αμεσως με πηραν χωρις ραντεβου.
-- Οσο για τα φρενα σου, μπορει να παιζει ρολο και η πιεση του ελαστικου. Εμενα μου ειχε βγαλει διαφορα στα πισω, αναρτηση και φρενα, λογω του οτι το ενα λαστιχο ειχε πισεση 15!!!.
Οσον αφορα τον κατανεμητη, υπολόγισε στα 200-250 καινουργιο απο ΤΟΥΟΤΑ.

tsaftsouf20V
11-11-07, 10:16
Οσον αφορα τον κατανεμητη, υπολόγισε στα 200-250 καινουργιο απο ΤΟΥΟΤΑ.

Eγω τον αγορασα περσι τον Μαρτιο 170ε απο την ΤΟΥΟΤΑ Κηφισος

Corollaxli
11-11-07, 17:34
Δυο τιμες θα σου πω corollaxli, δεν ξερω το ονομα σου κιολας: στο Ελληνικο μου ζηταγανε 40 αλλα οταν πηρα να ρωτησω για ραντεβου η συμπεριφορα τους ηταν απλως γαιδουρινη. Μου το κλεισανε λες και τους χαλαγα την μερα. Στο ιδιωτικο ναι μεν παει 50, αλλα εκει φιλε μου το αυτοκινητο το προσεχουν, σου μιλανε με το "σεις" και με το "σας" και αλλα πολλα. Μπειτε στο www.auteco.gr και εκει θα τα δεις ολα. Αν ακουσεις την διαφημηση (πιο συχνα την βαζει ο derti 98.6) ειναι οντως αυτο που λεει: πολιτισμενα πραγματα. Βεβαια εκει δεν παιζει φαση για λαδωμα αλλα αν το αυτοκινητο ειναι προσεγμενο δεν νομιζω οτι πρεπει να σε απασχολει. Εδω με ρωτησανε ποσο το πουλαω!!
Φίλε μου Κυριάκος λέγομαι.Πρέπει να είναι τεράστια η διαφορά δημόσιου με ιδιωτικού όντως....Και είναι μόνο 50 ευρω?Το αμάξι είναι πένα.Κατα τη γνώμη μου περναέι άνετα.Όλα τα χρόνια κατέβαινα στο ΚΤΕΟ Μάνδρας όχι μόνο με το Corolla αλλά και με άλλα αυτοκίνητα

stm2001gr
11-11-07, 21:51
Για τα ΚΤΕΟ δεν ξέρω να σου πω αλλά για τα φρένα πολύ πιθανό να θέλουν ρύθμιση. Αν η δαγκάνα είναι όπως του 111 που έχω εγώ να ξέρεις ότι το έμβολο έχει 2 εγκοπές στην επιφάνειά του. Περιστρέφοντάς το από αυτές τις 2 εγκοπές μετακινείτε προς τα έξω. έτσι μπορείς να ρυθμίσεις το balance των πίσω τροχών. φυσικά θα πρέπει να τσεκάρεις για στραβό δίσκο ειδάλλως θα σου γίνει πάλι μονόπλευρο.

JL_e10
11-11-07, 22:26
Δεν ξρεω τι ακριβως πρεπει να γινει αλλα ετσι κι αλλιως το αυτοκινητο θα παει στην ΤΟΥΟΤΑ τις προσεχεις μερες, οποτε και θα μαθω σιγουρα ποια ειναι η λυση. Κυριακο οταν εσθει η ωρα να πας ΚΤΕΟ πηγαινε εκει και δεν θα χασεις. Στην Μανδρα ποσο κοστιζει ο ελεγχος? Και 40 να ειναι σαν το Ελληνικο δεν νομιζω οτι αξιζει να τσιγκουνευτεις τα 10 παραπανω ευρω για ενα αυτοκινητο που, φανταζομαι, οργωνει καθε μερα τους δρομους.

alex-g
12-11-07, 08:34
ερωτηση οταν πισο το σηματακι γραφει 08 πρεπει να το παω τελος του 08 για κτεο?

Nikos
12-11-07, 08:58
Φίλε JL_e10 μια ερώτηση να σου κάνω,έχεις μεμβράνες στο αμάξι;

akis308
12-11-07, 11:11
Για τα φρένα θα συμφωνήσω με τον stm2001gr.
Ρύθμιση θέλουν.
Προφανώς η μία είναι "κουρδισμένη" και η άλλη όχι...

JL_e10
12-11-07, 16:13
alex-g αν εχεις περασει ηδη ΚΤΕΟ τοτε ο επομενος ελεγχος θα πρεπει να γινει μετα απο 2 χρονια και παει λεγοντας. Στο χαρτι που σου δωσανε γραφει ην ημερομηνια, αλλα να ξερεις οτι μπορεις να το καθυστερησεις μια εβδομαδα. Μετα παει 75 ευρω προστιμο.
Νικο οχι δεν εχω βαλει μεμβρανες. Να φανταστω οτι ειδες το τοπικ "δεν περασα ΚΤΕΟ" που εχει ανοιξει ο GIANNIS_G6? Το ειδα εγω χτες βραδυ και τραβαγα τα μαλλια μου!!

Το κουφο ποιο ειναι? Οπως ειπα στο πρωτο μου post μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω τις τσιμουχες των ημιαξονιων που μου τις εχει σκισει. Δειτε τιμες αντιπροσωπειας Πασπαλιαρη χωρις την εκπτωση και σε παρενθεση με την εκπτωση:

Τσιμουχες: 22 ευρω (18.70)
Γρασο: 40 ευρω (34) και, ακουσων-ακουσων
Εργασια: 108 ευρω! (95)

Συνολον: 170 (147.70)

Corollaxli
12-11-07, 16:14
108 εργασία???????Ρε δεν πάμε καλα.Τι ναι τούτοι εδώ ρε.....

JL_e10
12-11-07, 18:46
Προτιμω τα 147 απο τα 500 του καθε μπιλιοφορου που θα πρεπει να αλλαξω αν παθουν ζημια. Τι λες?

Corollaxli
12-11-07, 18:51
Σαν να έχεις ένα δίκιο.Αλλά 108 εργασία δεν είναι υπερβολικά?????Ψαχτηκες εκτός ΤΟΥΟΤΑ?

stm2001gr
12-11-07, 18:57
παρακολούθησες την εργασία? έχει αρκετή πάντως μανούρα αλλά όχι 108. ένα μεροκάματο ολόκληρο θέλει. όσες φορές μου έλυσαν κάτι από το σύστημα διεύθυνσης πάντοτε αναγκαζόμουν να το ευθυγραμμίσω μετά γιατί πήγαινε στο γάμο το car αγκιώζη. συνέβη και στο δικό σας?

laios
12-11-07, 20:46
http://www.ignition.gr/kteo.asp

http://www.dssa.gr/cnt/9/kteo.php#top για αποκλισεις χρονου.

pwpwpali
12-11-07, 21:27
ερωτηση οταν πισο το σηματακι γραφει 08 πρεπει να το παω τελος του 08 για κτεο?

στο σηματακη πισω εχει μαυρισμενους 2 μηνες απο τους 12 που πρεπει να το πας

JL_e10
12-11-07, 23:47
παρακολούθησες την εργασία? έχει αρκετή πάντως μανούρα αλλά όχι 108. ένα μεροκάματο ολόκληρο θέλει. όσες φορές μου έλυσαν κάτι από το σύστημα διεύθυνσης πάντοτε αναγκαζόμουν να το ευθυγραμμίσω μετά γιατί πήγαινε στο γάμο το car αγκιώζη. συνέβη και στο δικό σας?

stm δεν το χω παει ακομα. Την Τεταρτη θα παω αλλα για πες μου λιγο την διαδικασια. Εχει μεγαλη αποκλιη χωρις την ευθυγραμμιση? Την αλλη εβδομαδα θα παει για λαστιχα, οποτε λεω να γινει μια και καλη τοτε.
Κυριακο αν ηταν οτιδηποτε αλλο μπορει και να ψαχνομουν εκτος ΤΟΥΟΤΑ, αφορα ομως το συστημα διευθυνσης (εστω και αυτα που στην ουσια προστατευουν απο σκονες και αλλα τους μπιλιοφορους) και δεν ειναι για να παιζω.

Nikos
13-11-07, 07:12
ερωτηση οταν πισο το σηματακι γραφει 08 πρεπει να το παω τελος του 08 για κτεο?
Όταν πέρασες κτεο σίγουρα σου έδωσαν και ένα χαρτί με κάποιες παρατηρήσεις (αν υπήρχαν).Κάτω χαμηλά λέει την ημερομηνία που πέρασες,από αυτή την ημερομηνία υπολογίζεις - 3 εβδομάδες πρίν + 1 εβδομάδα μετά.Μη βασιστείς στο αυτοκόλητο που έχεις στην πινακίδα σου.

Janakas
13-11-07, 11:57
στο σηματακη πισω εχει μαυρισμενους 2 μηνες απο τους 12 που πρεπει να το πας

Με καθε επιφυλαξη, απ΄οτι ξερω πρεπει να το πας το μηνα που ειναι στη θεση "12" (ρολογιου) οπως σου εχουν κολλησει το σηματακι!!

Δηλαδη αν κοιταει το 8 πανω πρεπει να το πας τον ογδοο μηνα κτλ..

Οι 2 μαυρισμενοι μηνες πρεπει να ειναι για λογους "ευθυγραμμισης" του αυτοκολλητου, για να μην μπερδεψει καποιος το 06 με 09..

stm2001gr
13-11-07, 20:25
Με καθε επιφυλαξη, απ΄οτι ξερω πρεπει να το πας το μηνα που ειναι στη θεση "12" (ρολογιου) οπως σου εχουν κολλησει το σηματακι!!

Δηλαδη αν κοιταει το 8 πανω πρεπει να το πας τον ογδοο μηνα κτλ..

Οι 2 μαυρισμενοι μηνες πρεπει να ειναι για λογους "ευθυγραμμισης" του αυτοκολλητου, για να μην μπερδεψει καποιος το 06 με 09..


Συμφωνώ κι εγώ με το ώρα 12 ο μήνας του επομένου ελέγχου.


όσο για την ευθυγράμμιση όλες οι αντιπροσωπίες μου έλεγαν ότι δεν θα χρειαστεί ευθυγράμμιση και μετά έτριβαν τα μάτια τους όταν έβλεπαν το αμάξι μου να πηγαίνει σαν να έχει καρφωθεί σε πεζοδρόμιο

TOLIS EE80
14-11-07, 14:42
Ι.- Παραθέτω τις μετρήσεις ρύπων από την Κάρτα Καυσαερίων του αυτοκινήτου μου (μη καταλυτικό) των τριών τελευταίων ετών:
Έτος/Στοιχείο --- CO%---- HC PPm
2005 800/2500 0.22/0.27 ---152/65
2006 800/2500 0.246/0.223---- 99/43
2007 800/2500 0.55/0.55 --- 94/32
Από τις ως άνω μετρήσεις φαίνεται ότι οι τιμές των ρύπων δεν είναι σταθερές. Του ’05 με του ’06 έχουν σχεδόν ίδιες τιμές CO ενώ σε σχέση με του ’07 έχουν μεγάλη διαφορά. Το ίδιο συμβαίνει και με τις τιμές ρύπων HC PPm, είναι σχεδόν ίδιες τις χρονιές ’06 και ’07 ενώ έχουν μεγάλη απόκλιση με τις τιμές του ’05.
Για πιο ακριβή απαντήσεις στις απορίες μου, αναφέρω ότι αλλαγή λαδιών και φίλτρου που είχα κάνει πριν την μέτρηση του ’05, ήταν …. μήνες, του ’06 …. μήνες και του ’07 πριν λίγες μέρες από τον έλεγχο για την κάρτα καυασερίων.
1.- Που μπορεί να οφείλεται η διαφορά των τιμών κατά τις μετρήσεις των ως άνω ετών;
2.- Ποιες είναι οι οριακές τιμές των ρυπογόνων στοιχείων (μη καταλυτικών και καταλυτικών οχημάτων);
3.- Ενδεικτικά, ποιες είναι οι δικές σας τιμές;

ΙΙ.- Παραθέτω επίσης και τις μετρήσεις φρένων και ανάρτησης από τον έλεγχο του ΙΚΤΕΟ.
Αριστερά Δεξιά Μονόπλευρο Συντελεστής
Εμπρ.Αξονας 2040 2060 0,971 66,16
Οπισθ.Αξονας 1560 1280 17,949
Χειρόφρενο 1410 1380 2,128 27,11


Σύγκλιση/Απόκλιση Αποσβεστήρες κραδασμών
(m/km) Αριστερά % Δεξιά % Διαφορά %
Εμπρόσθιος Άξονας 0,5 67 64 4
Οπίσθιος Άξονας -3 35 48 27



Στον πίσω άξονα υπάρχουν διαφορές στις τιμές, διότι όπως μου είπε ο ελεγκτής και όπως απεδείχθη εκ των υστέρων το ένα λάστιχο του πίσω άξονα ήταν ξεφούσκωτο κατά 10 ατμόσφαιρες από το άλλο.
Τον ρώτησα εάν οι μετρήσεις αυτές αντιπροσωπεύουν την απόδοση των φρένων και της ανάρτησης και αυτός μου απάντησε ότι οι μετρήσεις δεν δείχνουν την απόδοση αλλά συγκεκριμένα το εάν υπάρχουν διαφορές μεταξύ του δεξιού με του αριστερού μέρους (φρένων και ανάρτησης) του οχήματος. Συνεπώς, εάν είναι ισομερώς φθαρμένα τα τακάκια, η μέτρηση των φρένων θα δείξει ότι τα φρένα λειτουργούν σωστά.
Μήπως κάνω κάπου λάθος;

akis308
14-11-07, 19:39
Mα σοβαρά τώρα...
Δίνετε βάση σε αυτά που σας λένε στο ΚΤΕΟ????????????????????????

madvinegar
14-11-07, 19:52
1.- Που μπορεί να οφείλεται η διαφορά των τιμών κατά τις μετρήσεις των ως άνω ετών;

Στο γεγονός ότι όσο περνάει ο καιρός, νοθεύουν τη βενζίνη όλο και πιο πολύ... :hehe

JL_e10
15-11-07, 17:22
Χτες πηγα στο ΤΟΥΟΤΑ για μια επισκευη που μου υπεδειξαν στο ΚΤΕΟ. Το θεμα ειναι ομως οτι δεν ηταν οι τσιμουχες, αλλα -χειροτερα- οι φουσκες των ημιαξονιων! Και λεω χειροτερα, γιατι ειχε 63 ευρω τιμη λιανικης η μια φουσκα! Συν οτι εκει που χε σκιστει η φουσκα μπαινανε σκονες και ειχε γινει απο μεσα σαν..... να μην το πω καλυτερα. Το καλο ειναι οτι δεν ειχε φθαρει καποιο ζωτικο εξαρτημα.

PeterIoannou
15-11-07, 22:15
Πανάκριβα!
Εμένα, το συνεργείο μου, χρέωσε τη φούσκα του αριστερού ημιαξονίου περίπου 20¤ και δεν μου χρέωσε σχεδόν τίποτε για εργασία.
Όσο για τον χρόνο που πήρε; Ας μην πω, γιατί θα νομίσετε πως λέω ψέματα:
Ένας ξεβίδωσε το παξιμάδι του ημιαξονίου, στη συνέχεια τις δύο βίδες του γόνατου, κόβει με μαχαίρι τη σκασμένη φούσκα, βάζει την καινούρια σε έναν διαστολέα με πεπιεσμένο αέρα και στο καπάκι τη φοράει στο ημιαξόνιο και ο άλλος γεμίζει τον σταυρό με γράσο και περνάει τους στερεωτικούς κολιέδες. Και επανατοποθέτησε ημιαξόνιο και γόνατο. Χρόνος: σχεδόν 15 λεπτά...
Τι να λέμε τώρα....
By the way, αύριο περνάω ΚΤΕΟ σε ιδιωτικό στην Μεταμόρφωση και θα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. Στο ίδιο ΚΤΕΟ, πριν από περίπου ένα χρόνο πέρασα με επιτυχία το Accent του πατέρα μου. ¶ψογη εξυπηρέτηση!
Μείνετε συντονισμένοι.
Πάνος.

JL_e10
16-11-07, 00:15
Μιλαμε για τις φουσκες ε? Επειδη μου τις σκιζει στα2-3 χρονια (και δεν ξερω κατα ποσο λογικο ειναι αυτο, αλλα παμε παρακατω), που ειπες οτι το πας? Γιατι αν εσυ παιρνεις το ιδιο ανταλλακτικο με το 1/3 αυτων που εδωσα εγω, τοτε -συγνωμη που θα βρισω- να χεσω την αντιπροσωπεια μεσα!!!

PeterIoannou
16-11-07, 21:42
Σήμερα, περάσαμε ΚΤΕΟ μέσα σε κάτι παραπάνω από 20 λεπτά στο ΙΚΤΕΟ Ηνίοχος της Μεταμόρφωσης.
Πολύ ωραίο περιβάλλον -είχα περάσει εκεί και το Accent του πατέρα μου σχεδόν ένα χρόνο πριν-, άψογη εξυπηρέτηση, φιλικοί υπάλληλοι (μόνο αυτός που πήγε το αυτοκίνητο στον διάδρομο έριχνε κάτι ψιλο-ξερο-γκαζιές για να ακούει την εξάτμιση) και όπως ήταν αναμενόμενο, όλα καλά, η βεβαίωση των φιμέ εντάξει κλπ, κλπ.
Μοναδικό αρνητικό, ότι έγραψαν πάνω στο χαρτί του ελέγχου πως πρέπει να πάρω μία βεβαίωση από την Toyota ότι το αυτοκίνητό μου ήταν εφοδιασμένο με ηλιοροφή από το εργοστάσιο (από πού παίρνουμε αυτό το χαρτί; ξέρει κανείς; )...
Και δεν έχασα και χρόνο από τη δουλειά μου, και δεν λάδωσα, και μου συμπεριφέρθηκαν με το σεις και με το σας!
Πολύ καλά....
Πάνος.
ΥΓ1: Φίλε JL (Δημήτρη?), θα ρωτήσω μία από αυτές τις ημέρες τον κωδικό του ανταλλακτικού κλπ, και θα σου πω...

JL_e10
16-11-07, 23:12
Ναι Δημητρης. Ευχαριστω εκ των προτερων. Πες τους, γι παν ενδεχομενο, οτι προκειται για την e10. Με βλεπω σε καμια δυετια να τις αλλαζω παλι!! Ερωτηση τωρα προς ολους: ειναι φυσιλογικο να τις σκιζει ετσι για πλακα?

madvinegar
26-02-08, 15:29
Απλα να ενημερωσω γιατι και εγω δεν το ήξερα και παραλιγο να την πατήσω...

Όσα αυτοκίνητα εχουν 1η αδεια κυκλοφορείας το 2004 πρέπει να περάσουν ΚΤΕΟ μεσα στο 2008.

Εμένα είναι 1-3-2004 και έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα για να μη φαω κανενα προστιμο.

Ενημερωνω και εσας τους υπόλοιπους, γιατι και εγω νόμιζα πως επρεπε να περασω το 2009...

dRiveR7
26-02-08, 15:32
Και τα 2002-2003 φέτος περνάνε...από 3 εβδομάδες πριν έως 1 εβδομάδα μετά την ημερομηνία 1η κυκλοφορίας...

http://www.autotritipro.gr/news/preview_news.asp?news_data_id=66829&news_category_id=&category_id=98

NyO
26-02-08, 16:06
Εγω την πατησα και για 5 μερες εφαγα προστιμο!
Επισης την πρωτη φορα κοπηκα λογω θορυβου εξατμισης (102 db ενω η αδεια λεει 82) και ξαναπερασα με σιγαστηρες αυτη τη φορα. Πάλι βγηκε παραπανω, στα 92, αλλα με περασαν τελικά!
Στο ΙΚΤΕΟ Ηνίοχος της Μεταμόρφωσης όλα αυτα!

madvinegar
03-03-08, 09:36
Σήμερα πέρασα ΚΤΕΟ χωρίς πρόβλημα ευτυχώς... Είχα ένα φόβο για την εξάτμιση αλλά τελικά όλα οκ... Τα λεμε σε 2 χρονάκια τωρα...

COROLLA TS COMPRESSOR
03-03-08, 09:45
Σήμερα, περάσαμε ΚΤΕΟ μέσα σε κάτι παραπάνω από 20 λεπτά στο ΙΚΤΕΟ Ηνίοχος της Μεταμόρφωσης.
Πολύ ωραίο περιβάλλον -είχα περάσει εκεί και το Accent του πατέρα μου σχεδόν ένα χρόνο πριν-, άψογη εξυπηρέτηση, φιλικοί υπάλληλοι (μόνο αυτός που πήγε το αυτοκίνητο στον διάδρομο έριχνε κάτι ψιλο-ξερο-γκαζιές για να ακούει την εξάτμιση) και όπως ήταν αναμενόμενο, όλα καλά, η βεβαίωση των φιμέ εντάξει κλπ, κλπ.
Μοναδικό αρνητικό, ότι έγραψαν πάνω στο χαρτί του ελέγχου πως πρέπει να πάρω μία βεβαίωση από την Toyota ότι το αυτοκίνητό μου ήταν εφοδιασμένο με ηλιοροφή από το εργοστάσιο (από πού παίρνουμε αυτό το χαρτί; ξέρει κανείς; )...
Και δεν έχασα και χρόνο από τη δουλειά μου, και δεν λάδωσα, και μου συμπεριφέρθηκαν με το σεις και με το σας!
Πολύ καλά....
Πάνος.
ΥΓ1: Φίλε JL (Δημήτρη?), θα ρωτήσω μία από αυτές τις ημέρες τον κωδικό του ανταλλακτικού κλπ, και θα σου πω...

φιλε μου με την αδεια σου θα πασ στην toyota που το πηρεσ και θα σου εκδοσουν αυτο που ζητασ
αν δεν βρεισ ακρη στηλε μου pmνα σε στειλω εγω.......

JL_e10
03-03-08, 15:56
Ωραιος ο mad. Που το πηγες αν επιτρεπεται?

madvinegar
03-03-08, 16:00
Στο ιδιωτικό ΚΤΕΟ του Ρέντη.

AUTOVISION λέγεται.
Μπιχάκη 30
Αγ. Ιωάννης Ρέντης
τηλ: 210-4913777

45 ευρω (αν εισαι εμπρόθεσμος) + άλλα 10 ευρω για κάρτα καυσαερίων.

Anghel
03-03-08, 22:12
Εγώ πότε θα περάσω κτεο το δικό μου?2003 Σεπτέμβριος είναι

dRiveR7
03-03-08, 22:43
Φέτος το Σεπτέμβριο...3 εβδομάδες πριν έως μία μετά την ημερομηνάι πρώτης κυκλοφορίας...

madvinegar
04-03-08, 02:11
Φαντάσου... εμενα ειναι 3ος 2004 και πέρασα πρώτος ΚΤΕΟ...! Σκατά τα έχουνε κάνει... Αμάξι 4ετίας και έχω κολλημένο πίσω το σηματάκι λες και το αμάξι ειναι 10 ετων...

tsport192
04-03-08, 09:58
Μάλλον είχατε καλομάθει στην Αθήνα...τόσα χρόνια...
Αν το πεις αυτό στην επαρχία, θα γελάνε 2 μέρες...

madvinegar
04-03-08, 10:06
Επαρχία ή Αθήνα ο κανονισμός για το ΚΤΕΟ για το έτος που πρεπει να περασουν τα αυτοκινητα ήταν και είναι (τωρα που άλλαξε) ίδιος.
Και ναι... μου φαίνεται περίεργο να περασε περσυ του πατερα μου που ειναι ετους 1999 και φετος το δικό μου που είναι έτους 2004 (και μάλιστα πιο νωρίς απο αυτοκίνητα έτους 2002 και 2003 επειδή η ημερομηνία 1ης αδειας τους ειναι πχ προς το τέλος του χρόνου ενω εμένα ειναι αρχες...). Δλδ του πατερα μου περασε μετα απο 8 χρόνια ενω εμενα μετα απο 4...
Επιμένω πως τα έχουνε κανει σα τα μούτρα τους (δλδ σκ@τ@)...
Ασε που στην επαρχία ξέρουμε πως περνάνε ΚΤΕΟ τα οχήματα... :hehe

PeterIoannou
04-03-08, 20:56
...Ασε που στην επαρχία ξέρουμε πως περνάνε ΚΤΕΟ τα οχήματα... :hehe
Ενώ στην Αθήνα, όποιο αυτοκίνητο πρέπει να κοπεί, κόβεται και όποιο αυτοκίνητο πρέπει να περάσει, περνάει;
Μην υπερβάλουμε ρε παιδιά...
Σε πολλές περιπτώσεις, τα επαρχιακά ΚΤΕΟ είναι αυστηρότερα από τα Αθηναϊκά.
Τέλος, αναφορικά με τις χρονολογίες που περνάνε ΚΤΕΟ τα αυτοκίνητα, καλύτερα να περνάνε συχνότερα -με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν λαδώματα- παρά να κυκλοφορούν "χάροι" στους δρόμους.
Αν συνεχίσει το χάλι των λαδωμάτων, ας τα κλείσουν να τελειώνουμε, να σκοτωθούμε όλοι και να κυκλοφορεί στο δρόμο ό,τι μαϊμού είναι δυνατόν να σκεφτεί και το πλέον αρρωστημένο μυαλό!
Η TS μου πέρασε ΙΚΤΕΟ πριν από μερικούς μήνες, όντας μοντέλο 11/2003 με πινακίδες επαρχίας, ενώ το Accent, με Αθηναϊκές πινακίδες και μοντέλο 1998, πέρασε ΙΚΤΕΟ πρώτη φορά μόλις το καλοκαίρι του 2006, λίγο μετά που το είχα αγοράσει, και φέτος το καλοκαίρι ξαναπερνάει.
Πάνος.

billlllll
04-03-08, 21:27
Καλά mad έγραψες :p Στην Αθήνα πώς περνάνε δηλαδή οι χάροι ΚΤΕΟ;

Επίσης επιτέλους εξισώνονται τα χρόνια σε επαρχία και Αθήνα γιατί μου την έσπαγε η δικαιολογία δεν προλαβαίνουμε για τα Αθηναϊκά και τα περνάμε όποτε θυμηθούμε! Εγώ το καλοκαίρι περνάω για δεύτερη φορά στα Γιάννενα :D που σημαίνει 4+2= εγγύηση τέλος :(

madvinegar
05-03-08, 00:53
Τα λαδώματα γίνονται στα δημόσια ΚΤΕΟ. Στα ιδιωτικά δεν ειναι ευκολο να λαδωσεις.
Στην επαρχία ειναι πολύ πιο εύκολο να το περάσεις γιατι όλοι έχουν γνωστούς μέσα στα ΚΤΕΟ. Όλοι συχωριανοί ειναι. Εχω άπειρα παραδείγματα απο φίλους που περνάνε ΚΤΕΟ στα νησιά από τα οποία κατάγονται... Και αν δεις τα αυτοκίνητα θα καταλάβεις...
Και φυσικά δεν συμφωνω να περνανε ΚΤΕΟ οι χάροι. Η άποψη μου ήταν (και συνεχίζει να είναι) αρνητική στο θέμα με τα χρόνια που περνάνε ΚΤΕΟ τα αυτοκίνητα... (Δεν τα ξαναγραφω, τα εχω γραψει πιο πάνω...)
Αλεβίζος.

madvinegar
21-03-08, 11:11
Το κουφό δεν σας το είπα...

Προχτες με πήρανε τηλέφωνο απο την αντιπροσωπία (την γνωστη του Πειραιά) και με ενημερωσανε πως πρέπει το αμαξι να περάσει ΚΤΕΟ...!
Καθυστερημενα με ενημερωσανε (δλδ θα ειχα φαει προστιμο αν πήγαινα τωρα) αλλα και πάλι δεν μου έχει ξανατυχει να με παρουν απο την αντιπροσωπία για τετοιο θέμα!
Κουλό ε?

panagiotisfx
21-03-08, 11:14
????????Μα πολυ κουλο ομως.....!
Πρωτη φορα στη ζωη μου ακουω τετοιο πραγμα....Μα καλα ρε Μιχαλη τι τους εταξες και εκαναν τετοια κινηση?

madvinegar
21-03-08, 11:18
Ειμαι τακτικός πελατης και δεν θελουν να με χασουνε...:hehe Θα σκέφτηκε πως σε λιγο τελειωνει η εγγύηση μου οπότε καλό θα ειναι να μου ρίξει λίγο γλύψιμο... :hehe Μην τους φύγει τόσο απροβληματιστος πελάτης... :hehe

panagiotisfx
21-03-08, 11:22
Μιχαλη εχω μια εντυπωση οτι η μυρωδια σου μοιαζει πολυ με αυτην που εχουν τα χαρτονομισματα των 500 ευρω :hey .Δεν εξηγειται αλλιως....Κανε κανα μπανιο....:mrgreen:

Alex-poli
21-03-08, 15:42
Ευτηχώς έχω γνωστό στο Κτεο Αλεξανδρούπολης κι όταν θα περάσω όλα μέλι γάλα. Φυσικά θα γίνει ο απαιτούμενος έλεγχος μπας και τρέχει τίποτα αλλά κατα τα άλλα στον αφρό.....

JL_e10
25-09-08, 15:12
Επαναφερω το θεμα του ΚΤΕΟ, με αφορμη τον ελεγχο του μικρου αυτοκινητου της οικογενειας (Swift 1.0). Ολα καλα με το αυτοκινητο, μονο που μου βρηκαν 2 κουλα ζητηματα:
1) Το πρωτο αφορα την μπαρα ψαλιδιων, οχι για να την ξηλωσω, αλλα τους εκανε μεγαλη εντυπωση το πως "καταφερνουμε" και οδηγουμε το αυτοκινητο.

2) Το αλλο πιο κουλο αφορα τις λαμπες που εχω μπροστα. Πως μπορω λεει και οδηγω με αυτες τις λαμπες και δεν εχω στουκαρει ακομα? Τις λαμπες μου τις ειχε δωσει ο Φανης, αλλα προς Θεου δεν του ριχνω ευθυνες. Θελω απλα αν μπορεις Φανη να μου πεις αν σου χουν ξαναναφερει κατι τετοιο για αυτες τις λαμπες (που τις ιδιες μου εδωσες και για το Corolla τοτε με την ιστορια του σασμαν).

Θελω τις αποψεις σας γιατι αυτοι θα μας τρελανουν. Να σημειωσω οτι οι λαμπες ειναι τυπου Xenon.

NyO
25-09-08, 15:17
Εχω παρομοιες λαμπες και μου ειχαν πει κι εμενα κατι αναλογο! Τα λογια του τεχνικου ακριβως ηταν "Και δεν βλεπεις καλα με αυτες τις λάμπες, αλλα και σταβωνεις αυτους που ερχονται αντιθετα!".
Εγω παντως μια χαρα βλεπω ειναι η αληθεια...

mpesikos
25-09-08, 15:32
εχω κ εγω τετοιες λαμπες αλλα οταν περασα κτεο δεν τις ειχα φορεσει ακομα..το περιεργο ειναι πως δεν γινεται να στραβωνουν κ να μην φωτηζουν κ καλα!
αυτο που εχω παρατηρησει παντος εγω με τις δικες μου ειναι οτι οντος εχουν μια μεγαλη διαφορα με τις κανονικες..εχουν μυομενο φως αλλα οχι οτι στραβωνουν!!

JL_e10
25-09-08, 15:57
Ρε συ Μπαμπη (σωστα δε λεω??) το θεμα ειναι οτι δεν στραβωνουν. Και τα δυο αυτοκινητα εχουν κανει πολλα χιλιομετρα απο τοτε που τις εβαλα, εντος και εκτος πολης με σχεδον ολες τις συνθηκες φωτισμου, και δεν υπηρχε προβλημα οτι τυφλωνα τον αλλον. Αν γινοταν κατι τετοιο δεν θα μου επαιζε ο αλλος τα φωτα?

Nikos
25-09-08, 17:42
ερωτηση οταν πισο το σηματακι γραφει 08 πρεπει να το παω τελος του 08 για κτεο?
3 Εβδομάδες πρίν ή 1 εβδομάδα μετά από την ημερομηνία που είχες περάσει τελευταία.

mpesikos
25-09-08, 22:30
Ρε συ Μπαμπη (σωστα δε λεω??) το θεμα ειναι οτι δεν στραβωνουν. Και τα δυο αυτοκινητα εχουν κανει πολλα χιλιομετρα απο τοτε που τις εβαλα, εντος και εκτος πολης με σχεδον ολες τις συνθηκες φωτισμου, και δεν υπηρχε προβλημα οτι τυφλωνα τον αλλον. Αν γινοταν κατι τετοιο δεν θα μου επαιζε ο αλλος τα φωτα?


ναι καλα το λες Μπαμπη με λενε:oops:
Αυτο που εγραψα ηταν απαντηση στο μηνυμα του NyO για αυτο που του ειπαν οι τεχνικοι..για να γινω πιο κατανοητος εννοουσα οτι ναι οτι δεν φωτιζουν αρκετα αλλα οχι οτι τυφλονουν..

κωνσταντίνος
26-10-08, 01:57
Παιδιά να ρωτίσω και εγώ κάτι...

Το αμάξι μου είναι Ιούνιο / 2005 μοντέλο

Κτέο πότε πρέπει να περάσω ? και πός θα μάθω ακριβείς ημερομηνίες ?

NikiforosGT
26-12-08, 19:21
Εμένα η γνώμη μου για τις λάμπες xenon είναι αρνητική! όσα αμάξια έχω δει και έρχονται προς εμένα ακόμα και σε ευθείο δρόμο με στραβώνουν και πάντα τους βριζω (από μέσα μου). Δεν είναι ανάγκη για να βλεπει αυτός καλύτερα να στραβώνει τους άλλους! και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται μερικοί (όχι από εδώ μέσα) να λένε ότι δεν στραβώνουν! εμένα προσωπικά με ενοχλούν τρομέρα! δεν σημαίνει οτι επειδή δεν παίζω γενικά τα φώτα δεν με στραβώνουν, απλά βαριέμε να το κάνω, σε μερικά τσιπ όμως που είναι ψηλά και με στραβώνουν περισσότερο τους ανοιγω τα μεγάλα φώτα στην μάπα, γιαυτό και δεν βάζω, έχω απλές λάμπες με ποιό λευκό φως. Εγώ ΚΤΕΟ περνάω προς το τέλος Ιανουαρίου και έχω πρόβλημα με φυμε μιάς και έχει αλλάξει ο παλιος νόμος. Πρέπει να αλλάξω τις ζελατίνες στα πλαινά τζάμια οδηγού-συνοδηγού μιάς και έχω titanium σε όλα εκτός το μπροστινό της Loumar. Μίλησα μαζί τους και δεν έχουν ακόμα την επιτρεπόμενη ζελατίνα για διαπερατότητα φωτός 70% που λέει η νομοθεσία και πρέπει να περιμένω τις αρχές του χρόνου για να τα αλλάξω και να μου βγάλουν πιστοποίηση. Να πω ότι στα πίσω επιβατών και μπαπριζ από την στιγμή που το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέπτες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ούτε και απο φυμε λωρίδα στο μπροστινό παμπριζ.

madvinegar
29-01-09, 15:00
Edit: Δημήτρη στο καθαρισα το τοπικ και μετεφερα την άλλη συζήτηση/διαμάχη εδω:

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=16533

Υ.Γ.: Δεν θελω να μου στεναχωριεσαι! :hehe

JL_e10
29-01-09, 15:22
Δεν στεναχωριεμαι Μιχαλη, απλα θεωρω οτι ειναι πιο σωστο αρχεια και διαλογοι τετοιου τυπου να ναι καπου μαζεμενοι σε ενα σημειο. Α, και προς Θεου, δεν θελω να παρεξηγηθω με τα παιδια ουτε με καποιον απο το forum εν γενει (γραπτος λογος ειναι, ευκολα καποια πραγματα παρερμηνευονται). Στο κατω κατω δεν εχουμε να χωρισουμε κατι.

JL_e10
07-11-09, 13:50
Εδω ειμαστε λοιπον. Πριν λιγη ωρα επεστρεψα απο τον προβλεπομενο ελεγχο του αυτοκινητου, και ειπα να σας μεταφερω αυτα που μου ειπανε. Καταρχην, οι ανθρωποι τριβανε τα ματια τους με την καρτα καυσαεριων. 3 φορες το περασανε το αμαξι απο το συγκεκριμενο ελεγχο αλλα αυτο εκει, δεν εβγαλε τιποτα. Μη σας τα πολυλογω το αμαξι δεν εχει τιποτα, ειναι γερο, με εξαιρεση την ανιση πισω πεδηση. Ειδικα γι αυτο το θεμα ομως μου πανε κατι που βασικα το ακουω πρωτη φορα, και μου κανε εντυπωση που δεν το χω δει και εδω μεσα. Τι εννοω? Ο τυπος μου ειπε οτι τα ΤΟΥΟΤΑ βγαζουν ενα προβλημα στα πισω φρενα και ειδικοτερα στο τυμπανο. Με τα φρεναρισματα και το χειροφρενο κατι ελεγε οτι απο στρογγυλο γινεται οβαλ, και αυτο επηρεαζει το φρεναρισμα. Αυτο βεβαια φτιαχνεται, αλλα πρεπει να βγει το τυμπανο και να παει στον τορνο, γιατι οσο και να παιδευομαι με κατανεμητες κι αλλα παρομοια θα συνεχισει να ειναι ετσι. Εχει ξανακουσει κανεις αυτο το πραγμα? Περιμενω την αποψη σας.

Fanis
07-11-09, 14:14
να μην σου πω τι βλακεις που σου ελεγε!!

ολα τα 101 και 111 που τα εχουν τοση ωρα στο κτεο ρελαντι ζεσταινουν με τον σωληνα της εξατμισης και το τελικο καζανακι τα υγρα και το φρενο πισω δεξια με αποτελεσμα οταν και μονο στο κτεο προσπαθησουν να πατησουν στιγμιαία φρενο να βγαζει διαφορα στην δυναμη των φρενων αλλά και μερικες φορες και στο πισω δεξι αμορτισερ.

οταν ειχα περασει την 101 κτεο τους εβαλα να περασουν πρωτα φρενα και αναρτηση και μετα καυσαερια και δεν εβγαλε τιποτα προβλημα φυσικα μετα που το ξαναπερασαν φρενα εβγαλε διαφορά και ειπαν οτι θα εχουν το νου τους !!!

JL_e10
07-11-09, 14:38
Που το χες παει βρε Φανη? Εγω ξαναπηγα στην auteco. Αυτο ομως δεν εμφανιζεται και στις επομενες γενιες Corolla (Ε12-Ε15)? Και γενικα, η θεση του καζανιου επηρεαζει τα υγρα και τα μεταλλα, ή παιζουν ρολο και οι κουρμπες των σωληνωσεων?

madvinegar
08-11-09, 10:00
Εμφανίζεται και στις 12αρες Δημητρη...