PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα βρω το δίκιο μου στα κεντρικά???


ppschrs
29-10-07, 22:28
Απώλειες από την παραμονή 3,5 μηνών του αυτοκινήτου στο συνεργείο:
1) γρατσουνιές στο ένα φτερό αρκετά εντονες.
2) γρατσουνιά μεγάλη στο ένα φως.
3) τα δέρματα γεματα γρατσουνιές(ειχαν ακουμπήσει μέσα οτι είχαν ξυλώσει από το αμάξι,δηλαδή μοτέρ-γεφυρες-πλαστικά κτλ).
4) Πίσω είχα σεντόνια-πετσετες-βιβλία (γυρνούσα από camping).Μου τα κατέστρεψαν όλα.
5) Το αμάξι ήταν τόσο καιρό έξω στον ήλιο χωρίς να το έχουν σκεπάσει και χωρίς συναγερμο αφού είχαν βγάλει τη μπαταρία.Δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά τα φώτα μπροστά έκαναν κάτι σαν θάμπωμα.
6) Η βαλβίδα του λιφτ είναι κολλημένη.
7) Οι βαλβίδες νομίζω πως πάλι δε δουλεύουν σωστα.Δεν κάνει σαν τρακτέρ αλλά πάλι χτυπάνε.
8) Μου χρέωσαν ξανά υμάντα γιατί είχε ξεραθει λέει και θα έκανε θορυβο μετά από λίγο καιρό(το ίδιο μου είχαν πει στις 45000 χιλ,δηλαδή θέλει άλλαγμα κάθε 15000?)
9) Είχαν όλα τα υλικά εκεί και το έπιαναν μόνο όταν είχαν κενό.Κάθε μέρα πήγαινα και μου έλεγαν αύριο και αύριο και αν δεν έκαν ενα χοντρό τσαμπουκά ακόμα μέσα θα ήταν.
Πιστεύετε πως αν πάω στα κεντρικά θα μου σπάσουν τα νεύρα ακόμα περισσότερο ή θα βρω λύση?Που ακριβώς είναι τα κεντρικά?Διαβασα κάπου πως είναι Ελευσίνα αλλά σε ποιο σημείο?
Ακούω τις απόψεις σας και ανάλογες εμπειρίες.Η μήπως να πάω σε κάποιο άλλο συνεργείο?

Corollaxli
29-10-07, 22:31
Πάρε στην ΤΟΥΟΤΑ Ελλάς και ξέχ?σε τους.Ρε συ αμα δεν βρεις το δίκιο σου να τους πας δικαστικώς.Δεν γίνεται να γράφουν στα τέτοια τους την ξενη περιουσία που έχουν στα χέρια τους.Το συνεργείο αυτό είναι εξουσιοδοτημένο της ΤΟΥΟΤΑ?Κρίμα ρε φίλε πραγματικά κριμα.Τέτοια δεν θέλω να ακούω.

laios
29-10-07, 22:34
Όνομα εταιρείας : TOYOTA ΕΛΛΑΣ Α.Β.Ε.Ε.
ΔΙΕΥΘ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ : Δρόλλας Νικόλαος
Διεύθυνση : Λεωφ. Ηρακλείου 455, 14122 Ηράκλειο
Τηλέφωνο : 2102808000
Fax : 2102808199

ppschrs
29-10-07, 23:00
Φίλε Corollaxli μίλησα με τα κεντρικά και μου είπε μια κοπελιά πως πρέπει να τα βρω με το συνεργείο αυτά.Οπότε δε μας βλεπω καλα...

Corollaxli
29-10-07, 23:11
Το συνεργείο ήταν εξουσιοδοτημένο της ΤΟΥΟΤΑ?

ppschrs
29-10-07, 23:26
E ναι.Αλλίως πως θα είχα την εγγύηση?

TOLIS EE80
29-10-07, 23:27
Αν εχεις παρε δωσε με το συνεργειο, μιλα με τον ιδιοκτητη και εξηγησε του την καταστααση. Αν δεν βγαλεις ακρη, κανε έγγραφη αναφορα στα κεντρικα και στην ΤΟΥΟΤΑ EUROPE, εκτος οτι θα τους τα πεις και προφορικως. Αν δεν κανω λαθος, αυτοι δεν υποχρεουνται να σε αποζημιωσουν. Το λιγοτερο που θα του κανουν θα ειναι επιπληξη και το χειροτερο να του παρουν την εξουσιοδοτηση.
Αν δεν βγαλεις ακρη θα του στειλεις ενα εξωδικο και μετα θα πας δικαστικως.
Το θεμα ειναι να ξεμπερδεψεις οσο πιο ομαλα γινεται και αυτο εξαρταται απο τον ιδιοκτητη του συνεργειου.

Corollaxli
29-10-07, 23:29
Σωστά.Εγώ πιστεύω πως μπορείς να τους κυνηγήσεις μέσω των κεντρικών.Όταν πήρες το αμάξι αυτά δεν τα είδες?Έπρεπε να τους κράξεις επι τόπου.Να πας το συντομότερο δυνατό από κει γιατί αμα περάσει πολύς καιρός παίζει και να σε κατηγορήσουν ότι τα έκανες και μόνος σου.

ppschrs
29-10-07, 23:54
Την εξουσιοδότηση του την πήραν ήδη...Δεν έχω μάθει ακόμα λεπτομέριες αλλά θα μάθω εντός των ημερών.Οπότε δεν υπάρχει κάποιος να μιλήσω εκτός από ένα παιδί που έρχεται από Λειβαδιά προσωρινά.

Janakas
29-10-07, 23:59
Πω πω ρε συ... σου ευχομαι πραγματικα να πανε ολα καλα και να βρεις το δικιο σου με τους ανευθυνους...

ppschrs
30-10-07, 00:02
Ρε παιδιά δε θέλω να μου πληρώσουν τίποτα από τις ζημιές και ούτε ονειροπολώ ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.Αυτό που με καίει είναι να δουλεψει το αμάξι όπως ήταν μαμά!Τώρα κάνει σαν πετρέλαιο...

Corollaxli
30-10-07, 00:03
Πρέπει να σε αποζημιώσουν κανονικά και το μοτέρ να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση.

Janakas
30-10-07, 00:16
Γιατι να μην στις πληωσουν ρε συ?Ετσι τους το πηγες το αμαξι, με τις ζημιες?Γιατι να το παρεις ετσι???
Να το απαιτησεις, και αφου εισαι μεσα στην εγγυηση πρεπει να το παρεις ολοκαινουριο.. Μην ανεχτεις κουβεντα ειλικρινα.

ppschrs
30-10-07, 00:48
Ξέρετε τι έχω καταλάβει τελευταία?Πως δεν βρίσκεις άκρη με αυτούς και πραγματικά είναι να μη σου τύχει.Θα μου πουν : Και που ξέρουμε εμείς πως δεν ήταν έτσι από πριν το αμαξι σου?Και πολύ απλά δε θα μπορώ να αποδείξω τίποτα.Οπότε κλάφτα...

Corollaxli
30-10-07, 00:55
Ξέρετε τι έχω καταλάβει τελευταία?Πως δεν βρίσκεις άκρη με αυτούς και πραγματικά είναι να μη σου τύχει.Θα μου πουν : Και που ξέρουμε εμείς πως δεν ήταν έτσι από πριν το αμαξι σου?Και πολύ απλά δε θα μπορώ να αποδείξω τίποτα.Οπότε κλάφτα...

Δεν πάει έτσι ρε φίλε.Σου μ?μησαν το αμάξι και θα το αφήσεις έτσι?Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν είναι να σε αποζημιώσουν.Στην καλύτερη σου δίνουν και καινούριο αμάξι(αποκλείεται αλλά λέμε τωρα).

ppschrs
30-10-07, 01:01
Με ποιον τρόπο όμως θα καταφέρω να με αποξημιώσουν?Αξίζει τον κόπο να τους πάω δικαστικώς?Ποιο πολύ θα μου στοιχίσει.

Corollaxli
30-10-07, 01:03
Προτιμάς δηλαδή να κυκλοφορείς με το αμάξι και να λένε''Α η Corolla βγαίνει και σε Diesel?''Δε νομίζω.Αν θες να είσαι και μέσα σου εντάξει και ικανοποιημένος ότι έκανες το καλύτερο για σένα και το αμάξι σου κυνήγησε το.

Nikr
30-10-07, 01:16
Ειναι δυστυχώς πολύ άσχημο να σου τυχαίνουν τέτοια...και εύχομαι να βρει ο φίλος την άκρη, και να μπορέσει να αποζημιωθεί όπως πρέπει.
Επειδή είμαι και μοτοσυκλετιστής και παρακολουθώ αντίστοιχα φορουμ, θα σου πω να διαβάσεις την παρακάτω ιστορία μήπως και σε βοηθήσει να βρεις κάποια άκρη.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10556

Απ' ότι έχω καταλάβει δεν είναι και τόσο απλό.

Ευχομαι το καλύτερο...

Corollaxli
30-10-07, 01:24
Αυτή η ιστορία φίλε μου είναι πολύ χειρότερη γιατί κινδύνεψε και ανθρώπινη ζωή.Και σοβαρά μάλιστα.Τελικά το παλικάρι βρήκε άκρη?

Nikr
30-10-07, 01:38
Ο άνθρωπος κινησε γη και ουρανο απ' ότι κατάλαβα,
απευθυνθηκε όπου μπορούσε από την εδω αντιπροσωπεια μέχρι την μητρική εταιρία στην Ιαπωνία.
Μυνήσεις, αγωγές, πραγματογνώμονες, προστασία καταναλωτή, υπουργεια και δε συμαζεύεται.
Η μοτοσυκλέτα νομίζω ότι εντέλει φτιάχτηκε, αλλά υπάρχουν και θέματα αποζημιώσεων που δεν έχουν τελεσιδικήσει απ' ότι έχω καταλάβει.
Πάντως όσο περισσότεροι έχουν το ίδιο πρόβλημα, μπορούν να κινηθουν όλοι μαζί για καλύτερα αποτελέσματα.

ppschrs
30-10-07, 11:15
Μόλις μίλησα με ΤΟΥΟΤΑ και μου είπαν πως δεν έχουν συνεργείο αλλά μόνο διαγνωστικό.Και αν χρειαστεί να πάει εκεί το αμάξι θα το πάνε από το συνεργείο μου.Τους είπα ότι δεν θέλω να ξανανακατευτώ με το συγκεκριμένο συνεργείο και αν χρειαστεί θα το πάω εγώ εκεί.Τελικά μου είπαν πως θα με καλέσουν σε καμια ώρα.Πάντως δε νομίζω να βρω άκρη ούτε από κει...

billlllll
30-10-07, 12:01
Πες τους πολύ απλά πως επισκεύτηκες ήδη πόσες φορές το συνεργείο και το πρόβλημα όχι μόνο δεν λύθηκε, αλλά σου έκαναν και ζημιές.

(αυτό με τα πράγματα μέσα στα καθίσματα είναι στάνταρ το είχαν κάνει και σε μένα.... )

Η λύση παίδες είναι μία γι'αυτά τα θέματα. Πριν δώσεις το car έχουν ένα χαρτί που σημειώνουν την εξωτερική του κατάσταση και καταγράφουν αναλυτικά τα χτυπήματα. Αν όταν γυρίσεις βρεις κάποιο extra είσαι καλυμμένος πως δεν υπήρχε πριν. Όσοι αφήνετε τα αυτοκίνητά σας απαιτήστε το!!

Καλό κουράγιο και φρόντισε να είσαι αρκετά αυστηρός και υπομονετικός με σαφή υπονοούμενα για δημοσιοποίηση του θέματος.

την ΤΟΥΟΤΑ την τσούζει το θέμα του after sales και δεν θέλει τέτοια γεγονότα να αμαυρώνουν την εικόνα της...

ppschrs
30-10-07, 12:24
Είχα στείλει πριν κανά μήνα ένα εμαιλ στη ΤΟΥΟΤΑ ότι έχω ετοιμάσει επιστολή για κάποιο περιοδικό κτλ κτλ αλλά ούτε που μου απάντησαν...Απευθείας σύνδεση δηλαδή.

ppschrs
31-10-07, 13:23
Κύριοι με πήραν τηλέφωνο από τα κεντρικά.Μου λέει ποτε μπορείτε να φέρετε το αυτοκίνητό σας.Και βάζει τα γέλια και λεει "Αυτοκίνητο που λέει ο λόγος " και συνέχισε να γελάει.Εγώ δε γέλασα και μου λέει "συγνώμη που γελάω αλλά καταννοείς και συ την κατάσταση".Γελάνε με τα χάλια τους δηλαδή απ'ότι καταλαβαίνω...Το δικό μου μυαλό έτσι το μεταφράζει.Τελοσπάντων,ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ξαναγίνει αυτοκίνητο.Τουλάχιστον ο άνθρωπος έχει καταλάβει τι γίνεται νομίζω και θα προσπαθήσει να βοηθήσει.Αν και απ'ότι πιστεύω για τις ζημιές δεν πρόκειται να γίνει κάτι.Χρωματάκι-πινελάκι και θα βάλουμε τα δυνατά μας στα καλλιτεχνικά.Τα δέρματα θα παρακαλάμε να μη σκιστούν και θα βάλουμε και κανα φρυδάκι στα φώτα να μη φαίνονται.

Janakas
31-10-07, 13:45
Κύριοι με πήραν τηλέφωνο από τα κεντρικά.Μου λέει ποτε μπορείτε να φέρετε το αυτοκίνητό σας.Και βάζει τα γέλια και λεει "Αυτοκίνητο που λέει ο λόγος " και συνέχισε να γελάει.Εγώ δε γέλασα και μου λέει "συγνώμη που γελάω αλλά καταννοείς και συ την κατάσταση".Γελάνε με τα χάλια τους δηλαδή απ'ότι καταλαβαίνω...

Καλα, σοβαρα μιλας? Δεν πανε καλα οι ανθρωποι μιλαμε... και υποτιθεται οτι ειναι τα "κεντρικα" κιολας...
Για να δουμε τουλαχιστον τι θα κανουν με τις ζημιες..

Corollaxli
31-10-07, 16:31
Ε δεν πάμε καθόλου καλά.

ppschrs
24-12-07, 05:02
Λοιπόν κύριοι μετά από μια μικρή αποχή από το θέμα αυτοκίνητο λόγω μεγάλου ξενερώματος ήρθε ο καιρός να σας πω τις τελευταίες εμπειρίες μου.Το αυτοκίνητο το πήγα στα κεντρικά και εκεί διαπιστώθηκε πως είχαν μπει οι φλογέρες στο καπάκι ανάποδα και γι αυτό δεν δούλευε το vvtli.Επίσης οι βίδες ήταν έτοιμες να κοπούν και παρόλο που ο κινητήρας λύθηκε 2 φορές κανένας δεν το παρατήρησε.Επειδή οι φλογέρες ήταν ανάποδα και οι βίδες δεν βρήκαν τρυπα όταν χρειάστηκε ,έκαναν γρατσουνιές.Αυτό δε μας το κάλυψαν στα κεντρικά.Τελοσπάντων φτιάχτηκαν και αυτά και πίστευα ότι επιτέλους θα είναι όλα οκ.Μια μέρα λοιπόν που πήγαινα στην Αθήνα είχα άκουγα κάτι αεροδυναμικους θορύβους που όλο δυνάμωναν.σε κάποια στιγμή σταματάω και το σποιλερ είχε ακουμπήσει στο δρόμο και είχε ανοίξει τρύπα στην άκρη από την τριβή.Σκύβω από κάτω και είχαν φύγει όλα.Το πλαστικό στο θόλο το ήταν στον αέρα και το κάτω κάλυμμα είχε γυρίσει ανάποδα και στηριζόταν μόνο σε ένα κλιπσάκι.Εκανα ότι μπορούσα για να τα στερεώσω και συνέχισα.Μέχρι να φτάσω έκανα 10 στάσεις.Στην Αθήνα βρήκα σπάγγο και έδεσα ότι μπορούσα.Μόνο το πλάστικό του θόλου δε μπορούσα να πιάσω πουθενά.Τελικά το στρίμωξα κάπου και φαινόταν οκ.Στο γυρισμό φυσούσε πάρα πολύ.Κάποια στιγμή ακούω ένα μεγάλο μπαμ και βλέπω στον καθρεύτη να φεύγουν κομμάτια.Είχε πάρει η ρόδα τα πλαστικά.Τελοσπάντων μετά από αρκετές στάσεις πάλι κατάφερα να φτάσω στη Θήβα.Μπήκα μέσα στο συνεργείο και πηδούσαν τα μαστόρια στην άκρη μη τους πατήσω.Μου τη λέει ένας και κατεβαίνω κάτω και αρχίζω τα μπινελίκια.Δεν θύμαμαι τον εαυτό μου να ξαναβρίζει έτσι τα θεία...Το είδαν λοιπον τα τσακάλια και ισχυριστηκαν πως δεν φταίνε.Μέχρι που μου είπαν πως πήγαν να σου τα κλέψουν γιατί έλειπαν οι βιδες από το σπόιλερ και τα κλιπσάκια.Τελικά κατάλαβαν πως τα κλιπσάκια πρέπει να αλλάσονται αν βγουν γιατί χαλάνε.Το αποτέλεσμα ήταν να μου φέρουν καινούριο θόλο μονο που δεν ήταν ο ίδιος.Δεν είχε τις χαραμάδες όπως ο δικός μας.Τελοσπάντων.Το κατάπια και αυτό.Το σπόιλερ έμεινε το ίδιο και για τις γρατσουνιές μου είπαν πως θα φωνάξουν το μάστορά τους να δουν τι μπορούν να κάνουν.Ετσι μου είπαν και στην Ελευσίνα αλλά τελικά η παρατήρηση έγραφε πως δεν υπάρχουν αποδείξεις και πως δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.Αυτή εδώ είναι η ιστορία μου η οποία πιστεύω πως συνεχίζεται.Δε μπορεί,κάποια μαλακία ακόμα θα έχουν κάνει...

ppschrs
24-12-07, 05:04
Συγνώμη για κάνα δυο συντακτικά λάθη που μάλλον θα παρατηρήσατε αλλά είναι περασμένη η ώρα...χαχα

madvinegar
24-12-07, 09:08
Έλεος ρε συ!!! Αυτό δεν είναι ιστορία... Αυτό είναι ΈΠΟΣ !!!!

Edessaios
24-12-07, 15:45
Και μετά από όλα αυτά το συνεργεία αυτό εξακολουθεί να έχει την πιστοποιήση από την ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ? Αν συμβαίνει αυτό είναι εντελώς απαράδεκτοι και αυτοί και κάνε το κόπο και κάτσε στήλε ένα mail στην ΤΟΥΟΤΑ JAPAN και να δεις τι έχει να γίνει....

dRiveR7
24-12-07, 17:15
Νομίζω πως τα συνεργείο αυτό δεν έχει πλέον την πιστοποίηση...αν θυμάμαι καλά...χρήστο για διαφωτισέ μας...

ppschrs
24-12-07, 17:16
Μάλλον θα πρέπει να το πάω για αγιασμό.Για να καταλάβαιτε για τι γκαντεμιά μιλάμε η μπάρα που πήραμε τον προηγούμενο μήνα ήταν σπασμένη...

ppschrs
24-12-07, 17:17
Το συνεργείο την έχει.Απλά άλλαξε η διοίκηση.Τα μαστόρια είναι τα ίδια...

dRiveR7
24-12-07, 17:26
Μάλλον θα πρέπει να το πάω για αγιασμό.Για να καταλάβαιτε για τι γκαντεμιά μιλάμε η μπάρα που πήραμε τον προηγούμενο μήνα ήταν σπασμένη...

Η μπάρα είναι κομπλέ...έγινε πιο σταθερή από τη δική μου ρε...έλεγα να τις αλλάξω κιόλας, αλλά βαρίεμαι...:D
Άντε...για κατέβα καμιά βόλτα από ΑΘήνα...

LITHOGRAFOS2002
13-02-08, 17:28
μπουρλωτο τους βαλατε? θεωρειτε οτι εχει καλο after sales γιανα δουμε