PDA

Επιστροφή στο Forum : Corolla Tsport - mazda3 mps


RMS
04-10-07, 12:50
θελει πολυ σκεψη παντως για να πουλησεις ενα απο τα πιο γρηγορα συλεκτικα corolla που βγηκαν ποτε στην παραγωγη!!!αποψη μου παντα!!!!



billlllll: Μιας και αυτή η φράση του RMS ξεκίνησε μια συζήτηση, ανοίγω αυτό το topic και μεταφέρω όλα τα σχετικά εδώ για να μην χαλάσουμε το άλλο topic του kosma που σκοπό έχει να βοηθήσει τους κατόχους TS

DJKEY
04-10-07, 13:23
θελει πολυ σκεψη παντως για να πουλησεις ενα απο τα πιο γρηγορα συλεκτικα corolla που βγηκαν ποτε στην παραγωγη!!!αποψη μου παντα!!!!

ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ και σορρυ για τα κεφαλαια...αλλα αυτη πρεπει να ειναι η αποψη των κατοχων Toyota Corolla TS. Μακαρι ολοι να την ασπαζοντουσαν!

Thank You *RMS* ;)

Φιλικα,
Κων/νος

gtschr
04-10-07, 16:42
θελει πολυ σκεψη παντως για να πουλησεις ενα απο τα πιο γρηγορα συλεκτικα corolla που βγηκαν ποτε στην παραγωγη!!!αποψη μου παντα!!!!

θα μου επιτρεψεις να σου πω , οτι αν
α) σε εχει κουρασει η TS ( για διαφορους λογους)
και Β) μπορεις να το αντικαταστησεις με κατι πολυ καλιτερο , οπως εκανα και εγω ,
δεν θελει πολυ σκεψη!!

RMS
04-10-07, 23:25
θα μου επιτρεψεις να σου πω , οτι αν
α) σε εχει κουρασει η TS ( για διαφορους λογους)
και Β) μπορεις να το αντικαταστησεις με κατι πολυ καλιτερο , οπως εκανα και εγω ,
δεν θελει πολυ σκεψη!!

κοιτα φιλαρακι....αν εχεις παρει κατι σε ατμοσφαιρα πανω απο 192 αλογα και 1800 κιβικα,παω πασο.......εαν τωρα εχεις αντικαταστησει το τερας το μοτερ με κατι turbo δεν νομιζω να εκανες καλα...παντα κατα την γνωμη μου!!!!!

RMS
04-10-07, 23:36
με λιγα λογια......το ts ειναι ενα αμαξι που δουλευει ψιλα...και εκει πρεπει να δουλευεται.οι πιο πολλοι που αγοραζουν ts νομιζουν οτι εχουν παρει ενα πυραυλο που δινει τα αλογα απο την αρχη,ετσι ξενερωνουν και τα πουλανε...οταν αγορασα την ts ολοι μου ελεγαν οτι εαν εισαι αργος οδηγος το αμαξι θα ειναι χωμα,εαν ομως εισαι συνεχεια στους κοφτες το αμαξι θα πεταει.....τελικα ειχαν απολυτα δικιοοοοοοο!!!!!!!

DJKEY
04-10-07, 23:37
κοιτα φιλαρακι....αν εχεις παρει κατι σε ατμοσφαιρα πανω απο 192 αλογα και 1800 κιβικα,παω πασο.......εαν τωρα εχεις αντικαταστησει το τερας το μοτερ με κατι turbo δεν νομιζω να εκανες καλα...παντα κατα την γνωμη μου!!!!!

να ζησεις RMS μου!!!

χαχαχαχαχα!!!

σωστοοοοοςςςς!!! ;)

gtschr
05-10-07, 09:23
κοιτα φιλαρακι....αν εχεις παρει κατι σε ατμοσφαιρα πανω απο 192 αλογα και 1800 κιβικα,παω πασο.......εαν τωρα εχεις αντικαταστησει το τερας το μοτερ με κατι turbo δεν νομιζω να εκανες καλα...παντα κατα την γνωμη μου!!!!!
ευχαριστως φιλε μου να σου απαντησω:
εχω παρει το mazda 3mps ( 260 hp),
απλα δεν συγκρινονται,
και δεν αναφερομαι μονο σε επιδοσεις , που ειναι λογικο να ειναι μερα με νυχτα,
αλλα
1) σε ξυραφενια αισθηση τιμονιου ,
2) φοβερα κρατηματα λογω μπλοκε,
3) αθορυβο ,πολιτισμενο ,και ξεκουραστο στο ταξιδι,με φοβερες ροπες,
4) αισθηση σαζμαν, και
5) παρολο που ειναι 2.3L, παραπλησια καταναλωση με την TS!!

kosmas
05-10-07, 09:55
ευχαριστως φιλε μου να σου απαντησω:
εχω παρει το mazda 3mps ( 260 hp),
απλα δεν συγκρινονται,
και δεν αναφερομαι μονο σε επιδοσεις , που ειναι λογικο να ειναι μερα με νυχτα,
αλλα
1) σε ξυραφενια αισθηση τιμονιου ,
2) φοβερα κρατηματα λογω μπλοκε,
3) αθορυβο ,πολιτισμενο ,και ξεκουραστο στο ταξιδι,με φοβερες ροπες,
4) αισθηση σαζμαν, και
5) παρολο που ειναι 2.3L, παραπλησια καταναλωση με την TS!!

Θα συμφωνήσω μόνο για το μπλοκέ.
Κατά τα άλλα :
1. όσο αφορά επιδόσεις ειναι πίσω δοκιμασμένα και μην μου πεις πως το έχω βελτιώσει γιατί ειναι ενα ts compressor 1.8 που δουλεύει 0.4 πίεση και έχεις 2.3 τουρμπάτο με 0.8 πίεση. Παρόλα αυτά κόστισε λιγότερο απο οτι το δικό σου.

2. Αθόρυβο(το ξενέρωμα), ξεκούραστο στα ταξίδια (το ιδιο και το δικό μου), φοβερές ροπές (το ίδιο και τα diesel αλλά μέχρι 4000 στροφές)

3. Αισθηση σασμάν (δεν ξέρω αν έχεις οδηγήσει f/l αλλά εχει πολύ καλή αίσθηση)

4. Κατανάλωση (πέσ' τα σε κανένα παιδάκι αυτά)

5. Ποιότητα υλικών πολύ μέτρια

6. Το κυριότερο Πηρες το πιο ασχημο και απρόσωπο gti ever

Κατα τα αλλα που ειναι η μέρα με την νύχτα?

billlllll
05-10-07, 13:32
Kosma εσένα πόσο σου κόστισε η TS +greddy+ανάρτηση (χωρίς να βάλω ζαντολάστιχα αν έχεις αλλάξει ή φρένα) Γιατί το mps είναι όντως αλλού σε αυτά σχέση με το ΤS.

billlllll
05-10-07, 14:02
Στρίψιμο: mps πολύ ανώτερο ακόμα και από ΤS με coilover, ζάντες κτλ το mps έχει αίσθηση-τιμόνι, όποιος έχει οδηγήσει 'σπορ' αυτοκίνητα καταλαβαίνει ποιά η διαφορά
Φρένα: :lol
Μοτέρ::lol μαμά με ροπάρα και 270+άλογα το mps και προοπτικές για 300+ για πλάκα. ΤS τούμπανο 1.8 με 270άλογα και τη μισή ροπή διαλέχτε
Look: Δε νομίζω το TS να χαρακτηρίζεται ως GTi με προσωπικότητα, προσωπικά προτιμώ το mps από cupra και TS.


Βάλε TS με ζάντες-λάστιχα-φρένα-μοτέρ-ανάρτηση-μπλοκέ-μπλα μπλα μπας και πλησιάσεις ένα μαμά mps ενω θα έχεις δώσει περισσότερα λεφτά, Σόρρυ, αλλά σε πολλούς φαίνεται πιο λογικό να αγοράσουν ένα καινούριο αυτοκίνητο ΑΝΩΤΕΡΟ από την TS τους ειδικά αν δεν θέλουν να μπουν στην διαδικασία των μετατροπών και όσων αυτές συνεπάγονται.

Η σύγκριση μου θυμίζει λίγο φτιαγμένο μικρότερης κατηγορίας με μαμά ανώτερης...

gtschr
05-10-07, 14:10
Θα συμφωνήσω μόνο για το μπλοκέ.
Κατά τα άλλα :
1. όσο αφορά επιδόσεις ειναι πίσω δοκιμασμένα και μην μου πεις πως το έχω βελτιώσει γιατί ειναι ενα ts compressor 1.8 που δουλεύει 0.4 πίεση και έχεις 2.3 τουρμπάτο με 0.8 πίεση. Παρόλα αυτά κόστισε λιγότερο απο οτι το δικό σου.

2. Αθόρυβο(το ξενέρωμα), ξεκούραστο στα ταξίδια (το ιδιο και το δικό μου), φοβερές ροπές (το ίδιο και τα diesel αλλά μέχρι 4000 στροφές)

3. Αισθηση σασμάν (δεν ξέρω αν έχεις οδηγήσει f/l αλλά εχει πολύ καλή αίσθηση)

4. Κατανάλωση (πέσ' τα σε κανένα παιδάκι αυτά)

5. Ποιότητα υλικών πολύ μέτρια

6. Το κυριότερο Πηρες το πιο ασχημο και απρόσωπο gti ever

Κατα τα αλλα που ειναι η μέρα με την νύχτα?
καταρχας
1) δεν πρεπει τις κρισεις για καθε αυτοκινητο ,και να τις παιρνεις προσωπικα και να θιγεσαι!!
αυτοκινητα εχουμε -συζητηση κανουμε!!, δεν τα εχουμε παντρευθει!!, εκτος και αν εσυ το εχεις παντρευθει..
2) την TS την ειχα 4 χρονια !! ,οποτε οπως καταλαβαινεις,μπορω πολυ ευκολα να κανω τις συγκρισεις μεταξυ των 2 αυτοκινητων!!
εγω συγκρισεις κανω μονο σε οτι εχω δοκιμασει , εσυ το εχεις οδηγησει το mps ???
3) για το θεμα της μικρης καταναλωσης του mps, αφου αμφιβαλλεις (χωρις να εχεις ταυτοχρονα προσωπικη αποψη) , επιτρεψε μου να σου πω οτι ισχυει.
4) το θεμα του θορυβου , ναι, ειναι οντως καθαρα υποκειμενικο, αλλοι θελουν στην καμπινα να ακουνε τα παντα , αλλοι το θελουν πολιτισμενο.
απλα εγω εχω περασει απο αυτα τα σταδια , ( και των οποιων βελτιωσεων..)
δεν μου αρεσε ο θορυβος της ts σε πολυωρο ταξιδι, μετα τις 6000 στροφες.
Για λιγη ωρα - ανοιγματα , ηταν οντως πολυ ωραιος και πορωτικος!!
5) και στο θεμα αισθηση σασμαν αυτο που μαλλον δεν καταλαβες, δεν ειπα οτι της ts δεν δεν εχει καλη αισθηση , ισα ισα!!, πολυ καλο ειναι !!,
απλα στο mazda ειναι καλιτερη.
6) στο θεμα κρατημα + αισθηση τιμονιου ,εν σχεσει με την ts απλα το mazda, δεν παιζεται, πιστεψε με !!!!
αλλωστε μην ξεχνας οτι το πιο αδυνατο σημειο της ts ( συμφωνα και με ολο τον ειδικο τυπο ), ειναι η οδηγικη της συμπεριφορα, εκτος και αν εσενα σε ικανοποιει.., οποτε no problem.
εμενα παντως παρολο που της ειχα βαλει και αναρτση TEIN , δεν με ευχαριστουσε.
κατα τα αλλα ας χαιρομαστε ολοι,
τα αυτοκινητα μας , οποια και αν ειναι αυτα , απροβληματιστα !!
Απλά και καθαρα πραγματα...

Ayrton
05-10-07, 15:30
Μια απορία έχω, και μιας και είσαι πλέον κάτοχος του MPS θα μπορείς να μου το λύσεις!

Η ποιότητα των υλικών που χρησιμποιούνται (μιας και σε αυτήν την ερώτηση δεν απάντησες)-και δη στο εσωτερικό του- είναι καλή ή μέτρια?

Η δική μου άποψη, με βάση όσα είδα στην Εκθεση, όπου μπήκα μέσα, είναι ότι ότι πληρώνεις παίρνεις. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση, πληρώνεις λίγα, άρα και η ποιότητα δεν θα μπορούσε να είναι υψηλή!

DJKEY
05-10-07, 15:40
επειδη ημουν κατοχος mazda 3 mps για ενα μικρο ομολογουμενως διαστημα (4-5 μερες) δεν εχω να διαφωνησω σε τπτ με τον φιλο gtschr σε οτι εχει να κανει με τις διαπιστωσεις-αποψεις για το συγκεκριμενο αυτοκινητο. εκει που διαφωνω ειναι στο οτι ξαφνικα μειωνουμε και "κηδευουμε" την TS σαν αυτοκινητο οταν ολοι οι αγοραστες της ξερανε απο την πρωτη στιγμη που κυκλοφορησε αυτο το μοντελο οτι δεν προκειται να απολαυσουν καθαροαιμη αγωνιστικη οδηγηση (βλεπε type-r, mps, κτλπ). ας θυμηθουμε κι ας επαινεσουμε πρωτα και τη μαμα εταιρεια για ενα διαμαντι κινητηρα που εβγαλε, ως επι το πλειστον με απροβληματιστα χιλιομετρα και μετα ας περασουμε και στα αρνητικα (γνωστα σε ολους εξ'αρχης) χαρακτηριστικα του αυτοκινητου. ποτε δεν διεκδικησε αλλωστε η TS το αριστο και το αλαθητο. διεκδικει ομως ανετα το χαρακτηρισμο ενος σπορ (και οχι αγωνιστικου) αυτοκινητου, με κορυφαια ποιοτητα κυλισης, με πολυ καλη συναρμολογηση και κυριως με ξεγνοιαστη οδηγηση.

Φιλικα,
Κων/νος

diafanh-psyxh
05-10-07, 15:58
DJKEY (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=4598)απλά έγραψες

kosmas
05-10-07, 17:24
καταρχας
1) δεν πρεπει τις κρισεις για καθε αυτοκινητο ,και να τις παιρνεις προσωπικα και να θιγεσαι!!
αυτοκινητα εχουμε -συζητηση κανουμε!!, δεν τα εχουμε παντρευθει!!, εκτος και αν εσυ το εχεις παντρευθει..
2) την TS την ειχα 4 χρονια !! ,οποτε οπως καταλαβαινεις,μπορω πολυ ευκολα να κανω τις συγκρισεις μεταξυ των 2 αυτοκινητων!!
εγω συγκρισεις κανω μονο σε οτι εχω δοκιμασει , εσυ το εχεις οδηγησει το mps ???
3) για το θεμα της μικρης καταναλωσης του mps, αφου αμφιβαλλεις (χωρις να εχεις ταυτοχρονα προσωπικη αποψη) , επιτρεψε μου να σου πω οτι ισχυει.
4) το θεμα του θορυβου , ναι, ειναι οντως καθαρα υποκειμενικο, αλλοι θελουν στην καμπινα να ακουνε τα παντα , αλλοι το θελουν πολιτισμενο.
απλα εγω εχω περασει απο αυτα τα σταδια , ( και των οποιων βελτιωσεων..)
δεν μου αρεσε ο θορυβος της ts σε πολυωρο ταξιδι, μετα τις 6000 στροφες.
Για λιγη ωρα - ανοιγματα , ηταν οντως πολυ ωραιος και πορωτικος!!
5) και στο θεμα αισθηση σασμαν αυτο που μαλλον δεν καταλαβες, δεν ειπα οτι της ts δεν δεν εχει καλη αισθηση , ισα ισα!!, πολυ καλο ειναι !!,
απλα στο mazda ειναι καλιτερη.
6) στο θεμα κρατημα + αισθηση τιμονιου ,εν σχεσει με την ts απλα το mazda, δεν παιζεται, πιστεψε με !!!!
αλλωστε μην ξεχνας οτι το πιο αδυνατο σημειο της ts ( συμφωνα και με ολο τον ειδικο τυπο ), ειναι η οδηγικη της συμπεριφορα, εκτος και αν εσενα σε ικανοποιει.., οποτε no problem.
εμενα παντως παρολο που της ειχα βαλει και αναρτση TEIN , δεν με ευχαριστουσε.
κατα τα αλλα ας χαιρομαστε ολοι,
τα αυτοκινητα μας , οποια και αν ειναι αυτα , απροβληματιστα !!
Απλά και καθαρα πραγματα...

Πρωτα απολα μην μου λες να μην θιγομαι γιατι ενω ξεκινησαμε ενα θεμα να αλληλοβοηθηθουμε οι κατοχοι των ts και εσυ μπαινεις και μας λες για την αμαξαρα σου.
Οσο για το εαν οδηγησα mps εσυ οδηγησες ts compressor με 25 κιλα ροπη απο 2500 -8000 στροφες και 275 αλογα με 150 λιγοτερα κιλα απο σενα. Δεν νομιζω.
Οσο για τον billllllllllllll το αμαξι μου κοστισε 31000 με βελτιωση και στησιμο και εμφανιση.
Απο την αλλη αν δεν γνωριζεις μην μιλας.
Τα 270 αλογα ειναι τα λιγοτερα που μπορει να πιασει με τον greddy.Με μια τροχαλια 0.8 bar και ενα προγραμμα της AEM παιρναει τα 310 αλογα, αλλα εκει αρχιζεις να χανεις την αξιοπιστια. Ενω με το τουρμπο την εχεις χασει με το που το αγοραζεις.
Ακομα οσον αφορα τις στροφες ναι εκει σαφως υπερτερει αλλα ποσος με ενδιαφερει. Οταν αρχιζει και δεν σε παιρνει σε δυναμη αρχιζεις και μιλας για στροφες που εκει πρεπει να εχεις μεγαλα αποθεματα βλακειας για να τρεχεις στις ελληνικες στροφες με 150 και 180.

madvinegar
05-10-07, 17:43
Προτείνω να ηρεμήσετε γιατί και ξεφευγετε αλλά και χαλάτε και το τόπικ που, όπως λες Κοσμά, ξεκινήσατε για να βοηθηθείτε.
Αν θέλετε να ανταλλάξετε απόψεις για τα δυο αυτοκίνητα έχει καλώς, αλλά όχι και να τσακωθείτε σα μικρά παιδιά "στο δικό μου δε χωράει - στο δικό σου κολυμπάει, στο δικό μου κάνει τούμπες - στο δικό σου κωλοτούμπες"...
Βάζω μια τελεία και μάλλον θα σβησω όλα τα ασχετα ποστ για να κρατησουμε το τοπικ καθαρό.

kosmas
05-10-07, 17:52
Ακομα μια που ειπαμε για επιδοσεις παρε τους 4τροχους τευχος 436 και δες ποσα αλογα βγαζει το mps.
236 αλογα στις 5400!!!!!!! Και τελικα ειναι 1450 κιλα!!!!! 220 κιλα βαρυτερο απο το ts

madvinegar
05-10-07, 17:54
Ρε Κοσμά... Ηρέμησε!
Ο καθενας εχει τις απόψεις του! Απλή κουβέντα ξεκινήσατε και στο τέλος παρεξηγηθήκατε... Δεν αξίζει ρε φίλε...!

gtschr
05-10-07, 19:10
Ακομα μια που ειπαμε για επιδοσεις παρε τους 4τροχους τευχος 436 και δες ποσα αλογα βγαζει το mps.
236 αλογα στις 5400!!!!!!! Και τελικα ειναι 1450 κιλα!!!!! 220 κιλα βαρυτερο απο το ts
αν και δεν ηθελα να συνεχισω το θεμα , μιας και ειμαστε off topic, και κουραζουμε και τους υπολοιπους , αν και οπως διαπιστωσες πολλοι δεν συμφωνουν με ολα τα λεγομενα σου, αλλα επειδη αντιμετωπιζω τα οσα λες καλοπροαιρετα και με ΧΙΟΥΜΟΡ !!
επανερχομαι :
1) σε δικαιολογω για τις αντιδρασεις σου λογω ηλικιας και απειριας
2) θελεις να σου πω , οτι εχεις το καλιτερο - ταχυτερο - ποιοτικοτερο - πιο αξιοπιστο - πιο εμφανισημο αυτοκινητο απο το mps????
σιγουρα το εχεις!!! το ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ !
3) και επειδη σε βλεπω αρκετα μελετημενο ,
μιας και ανεφερες τους 4 τροχους , παρε και το power σεπτεμβριου που το παρουσιαζει και το δυναμομετρησε 275 hp στις 5294 στροφες !!!!, και διαβασε και τα υπολοιπα υπερθετικα που γραφουν για αυτο...
4) και μιας και ανεφερες τους 4 Τροχους, σε αυτους πρωτοδιαβασα τον ιανουαριο του 2002, τεστ για την ts, και αφου ειδα οτι το εκθειαζαν σε ολα τα επιπεδα, και δεν βρηκαν κατι αρνητικο στην οδικη της συμπεριφορα - αντιθετα τους αρεσε !! κλπ, το αγορασα..., αργοτερα βεβαια στα τεστ που ακολουθησαν σε ολο τιν υπολοιπο ειδικο τυπο , το ψιλοθαψανε!!
το οτι εχεις την ts, δεν σημαινει οτι πρεπει απαραιτητα να κλεινεις τα ματια στα οποια αρνητικα της, παρατηρεις ( πχ φρεναρισμα μεσα στην στροφη = μετατοπιση φορτιου , υπερβολικη καταναλωση λαδιου, υπερβολικος θορυβος ( db) κλπ) .
εκτος και αν ολα της , εσενα σου φαινονται τέλεια!! , και δεν εχεις βρει κατι αρνητικο.. αληθεια εχεις βρει κατι αρνητικο?
εσυ ξερεις!!
ασφαλως και εχει τα αρκετα ΘΕΤΙΚΑ της , ( οπως το οτι σε 4 χρονια δεν μου εβγαλε ιδιαιτερο προβλημα, εκτος καταναλωσης λαδιου ), αλοιμονο, το οτι την πουλησα ΔΕΝ σημαινει οτι παραβλεπω τα θετικα της, οπως και στα προηγουμενα αυτοκινητα που ειχα στην κατοχη μου,ειχαν και τα αρνητικα τους και τα θετικα τους.
οποια αρνητικα δω στο δικο μου 3mps, νομιζεις δεν θα τα παραδεχθω??
κανεις μεγαλο ΛΑΘΟΣ.
και εγω, δεν ισχυριστηκα οτι εχω το καλιτερο αυτοκινητο ( δεν μπαινω σε τετοια τρυπακια, οπως εσυ ..), υπαρχουν πολλες δεκαδες καλιτερα , απλα στην κατηγορια των GTI των 29.000 ευρω, που κοστιζει ( εν σχεσει με τον ανταγωνισμο ) , ξεχωριζει.
δεν το δεχεσαι?
no broblem!!!! το δεχεται ολος ο ειδικος τυπος .!!
δεν σου αρεσει αισθητικα?
no broblem !! αρεσει σε μενα !!
το δικο σου με ολα αυτα τα καλουδια επανω του
και το τρεξιμο - χρηματα
που εφαγες, ειναι πιο γρηγορο και πιο ροπατο
απο το mps ????!!!
ετσι θα ειναι ,γιατι εσυ ξερεις καλιτερα, οποτε παλι no problem!!!
Aπλα να ξερεις οτι :
Υπαρχουν ανθρωποι που σκεφτονται πιο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ απο εσενα και το κυριοτερο . που ειναι καλο να αποβαλλεις , χωρις ΕΜΜΟΝΕΣ...
και χωρις να παθιαζεσαι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ,για κανενα πραγμα σε αυτη την μικρη και εφημερη ζωη!!
ελπιζω να μην κουρασα πολυ τους υπολοιπους αναγνωστες του forum!!,
αλλα αναγκαστηκα........!!

billlllll
05-10-07, 19:55
Μετέφερα εδώ τα σχετικά posts!

billlllll
05-10-07, 20:12
Οσο για τον billllllllllllll το αμαξι μου κοστισε 31000 με βελτιωση και στησιμο και εμφανιση.
Απο την αλλη αν δεν γνωριζεις μην μιλας.
Ποιός δε γνώριζε τι και γιατί δεν θα έπρεπε να μιλάει;

Mήπως εσύ δεν θα έπρεπε να μιλάς όταν έχει ξοδέψει περισσότερα λεφτά από ότι κάνει καινούριο το mps που ακόμα και από το δικό σου (το ακριβότερο)
Στρίβει καλύτερα, φρενάρει καλύτερα, στο 90% των περιπτώσεων (αν όχι σε όλες) επιταχύνει πιο γρήγορα... :hi
Και μην ακούω πως το greddy σου είναι πιο αξιόπιστο από μαμα mps γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες.
Το μόνο καλύτερο που έχει το Corolla σου είναι πως ανεβάζει 8άρες(άμα προτιμάς 8άρες από επιπλέον ροπή) και ελαφρώς πιο εμφανισιακά ποιοτικό εσωτερικό, γιατί το δικό μου (και πολλών ακόμα) άρχισε να τρίζει πολύ πριν μπεί ΤΕΙΝ κτλ..

gtschr
05-10-07, 23:39
Ποιός δε γνώριζε τι και γιατί δεν θα έπρεπε να μιλάει;

Mήπως εσύ δεν θα έπρεπε να μιλάς όταν έχει ξοδέψει περισσότερα λεφτά από ότι κάνει καινούριο το mps που ακόμα και από το δικό σου (το ακριβότερο)
Στρίβει καλύτερα, φρενάρει καλύτερα, στο 90% των περιπτώσεων (αν όχι σε όλες) επιταχύνει πιο γρήγορα... :hi
Και μην ακούω πως το greddy σου είναι πιο αξιόπιστο από μαμα mps γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες.
Το μόνο καλύτερο που έχει το Corolla σου είναι πως ανεβάζει 8άρες(άμα προτιμάς 8άρες από επιπλέον ροπή) και ελαφρώς πιο εμφανισιακά ποιοτικό εσωτερικό, γιατί το δικό μου (και πολλών ακόμα) άρχισε να τρίζει πολύ πριν μπεί ΤΕΙΝ κτλ..

billllll , εισαι απολυτα σωστος σε ολες παρατηρησεις σου.
οσον αφορα αυτο που ανεφερες περι τριγμων , οντως, οταν ειχα βαλει την τειν, ναι μεν βελτιωθηκε η συμπεριφορα του , αλλα μετα αρχισαν οι περιεργοι ( και αναμενομενοι θα ελεγα) τριγμοι.

toyota mania
05-10-07, 23:49
Μαζι σου Κοσμα.Τα ΤΟΥΟΤΑ ειναι παθος.Γιατι καποιος να μην βελτιωνει το αυτοκινητο του και να πρεπει να παρει αλλο.
Το αυτοκινητο ειναι συμβιωση.Επειδη καποιο χωρισανε, πρεπει να χωριζουνε ολοι.Εαν τα βρισκεις με τον συντροφο σου, συνεχιζεις και βελτιωνεστε, αλλιως αι στην ευχη τις Παναγιας, θα βρεθει καποιος να αγαπηση αυτο που εσυ δεν θες.

dRiveR7
06-10-07, 00:06
Έλεος...άκου σύγκριση mps-TS....δεν είμαστε σοβαροί μου φαίνεται......!!!!!!!!!!!!!!

pwpwpali
06-10-07, 00:16
ναι ρε παιδια αλλαξτε το τοπικ βαλτε 2-3 ts <η μια να τραβαει την αλλη> vs mps μπας κ γλυτωσουμε καμια ντοματα....

dRiveR7
06-10-07, 00:19
Έτσι...άρα και 8- 12 τροχοί στις TS μήπως και στριψουν σαν mps...
Προσοχή....αν συνεχιστεί η σύγκριση οι ντομάτες έρχονται.....

DJKEY
06-10-07, 01:00
μ'αρεσει γιατι διακρινω αλληλεγυη αναμεσα στα μελη :p

madvinegar
06-10-07, 01:00
Βασικά η σύγκριση ειναι MPS vs TS combressorrrrrr

dRiveR7
06-10-07, 01:17
Τι αλληλεγγύη να δείξουμε όταν συγκρίνουμε ένα από τα καλύτερα gti της γενιάς αυτής με ένα από τα χειρότερα προηγούμενης γενιάς? Ακόμα και TS Compressor να συγκρίνουμε πάλι πίσω είναι...παντού και με διαφορά...Όποιος την έχει την TS και τον ικανοποιεί...καλώς...αλλά γιατί ποτέ να μην αναγνωρίζουμε την ΑΠΟΛΥΤΗ ανωτερότητα του άλλου?

DJKEY
06-10-07, 01:27
@ dRiveR7
αν διαβασεις το ποσταρισμα μου (σελιδα 2, #13) πιστευω οτι θα σε καλυψω απολυτα ;)

dRiveR7
06-10-07, 01:30
Ακριβώς...τα είπες όλα...για όλα αυτά που είπες σε εκείνο το ποστ δεν έχει νόημα η σύγκριση....Δε συγκρίνεις το μέτριο με το κορυφαίο....

DaveMustaine13
06-10-07, 01:35
Καλα ολα αυτα αλλα να μην ξεχναμε και οτι το mps ειναι πολυ πιο καινουργιο απο την e12 ts ! Ας βγει το auris το ts με το καλο και θα δουμε που θα ειναι το mps..

DJKEY
06-10-07, 01:36
@dRiveR7
μεχρι ενος σημειου συμφωνουμε!

αρκει να μη γινεται ισοπεδωση των παντων υπερ ή κατα της μιας ή της αλλης αποψης.

νοημα εχει παντα η συγκριση, αν κι εφοσον αυτη γινεται με στοιχεια κι επιχειρηματα ετσι ωστε να αποκλαυφθουν θετικα και αρνητικα στοιχεια και απο τις δυο πλευρες.

με ντοματες...συγκριση δεν γινεται :p

μονο καμμια χωριατικη...ή κανενα γεμιστο! lol :p

Roy-D
06-10-07, 01:41
το καθενα εχει την χαρη του..αλλα οκ το mps ειναι ανωτερο σαν αμαξι μονο και μονο απο τα κυβικα του... δεν λεω...ας κανουν κι αυτοι ενα τετοιο ατμοσφαιρκο που να αποδιδει ετσι...αλλα και απο χαμηλα δεν ειναι ασχημη η δυναμη...!

dRiveR7
06-10-07, 02:12
Καλα ολα αυτα αλλα να μην ξεχναμε και οτι το mps ειναι πολυ πιο καινουργιο απο την e12 ts ! Ας βγει το auris το ts με το καλο και θα δουμε που θα ειναι το mps..


Για να θυμηθούμε πότε βγήκε το mazda 3....μήπως δεν είναι τόσο καινούριο τελικά σαν βάση? Καλή η TS αλλά mps δεν είναι...Είναι σαν να συγκίνουμε το mps με EVO MR και M3....ίσως να υπερβάλλω αλλά κάπως έτσι είναι....
Ας βγει καλό auris TS κοντά στα 30000 με 240-250 άλογα και να έχει συμπεριφορά των υπόλοιπων της κατηγορίας και να είστε σίγουροι πως αυτό θα υποστηρίξουμε...έστω και αν είναι λίγο χειρότερο από τα κορυφαία...αλλά τώρα δε μιλάμε για λίγο...Αλλά απ'τη στιγμή που η ΤΟΥΟΤΑ δεν βγάλει τον ημιάκαμπτο πίσω το πολύ να φτάσει στα επίπεδα OPC και TYPER σε οδική συμπεριφορά...την κορυφή με τα κυάλια πάλι....

ppschrs
06-10-07, 02:17
Θανάση πάλι φασαρία κάνεις?Τι θα γίνει με την πάρτη σου?Λοιπόν ,χωρις να έχω μπει στο mps πιστεύω πως είναι ανώτερο από το δικό μας.Θα ήταν τραγικό(για τη mazda) ένα αυτοκίνητο νεότερης γενιάς και καλύτερης κατηγορίας (+500 κυβικά)να μπορούσε να συγκριθει με το ts μας.Αλλά εγώ γενικά έχω ξενερώσει και με το ts επειδή χτύπησε το μοτέρ(και χτυπάει συχνα) και με την ΤΟΥΟΤΑ γιατί με έχει αφήσει 3 μήνες χωρίς αμάξι...

Gorillas
06-10-07, 10:20
Αλλά απ'τη στιγμή που η ΤΟΥΟΤΑ δεν βγάλει τον ημιάκαμπτο πίσω το πολύ να φτάσει στα επίπεδα OPC και TYPER σε οδική συμπεριφορά...την κορυφή με τα κυάλια πάλι....

To νέο type r και το astra opc έχουν ημιάκαμπτο πίσω. Εξάλλου το πιο γρήγορο auris μέχρι σήμερα (το diesel) φοράει ψαλίδια πίσω αντίθετως με τις ποιο απλές εκδόσεις που φοράνε ημιάκαμπτο. Aυτό ίσως λέει κάτι για το μελλοντικό ts.

"Auris uses new front and rear suspension systems engineered to deliver ride comfort, stability and rewarding handling performance. At the front an L-arm MacPherson strut arrangement is common to all versions, while at the rear a compact torsion beam is deployed, with springs and dampers located independently, to avoid intrusion in the boot space. The T180 differs from other models in using a multi-link rear suspension, designed for better dynamic performance in line with its higher performance capabilities."

dRiveR7
06-10-07, 13:15
Ναι Gorilla, αυτό λέω...αν δεν βγάλει τον ημιάκαμπτο και βάλει τους πολλαπλούς πίσω στο TS, θα φτάσει σε επίπεδα OPC και Taper το πολύ...δηλαδή νευρικό πίσω μέρος, υποστροφές, αδυναμία να πλασαριστεί κλπ....Δε θα χτυπήσει κορυφή δηλαδή...Και φυσικά αν δεν βάλει turbo θα μείνει να συγκρίνεται και αυτό με typer και clio RS, μια κατηγορία κατώ δηλαδή....

Χρήστο (ppschrs) δεν κάνω φασαρία...απλά είναι λίγο παράλογη η σύγκριση που κάνουμε...το κατλαβαίνεις νομίζω απ' ότι βλέπω...

DareDevil
06-10-07, 14:22
Θα πω πάλι τα ίδια και θα με πείτε γραφικό και ξέρω ότι αρκετοί θα διαφωνήσετε κιόλας μαζί μου.

Τι να το κάνω το ανώτερο αν είναι να μου καίει 1 κιλό λάδι κάθε 3000χλμ ???

Μπείτε στα φόρουμ τους και δείτε τα! Κάθομαι και διαβάζω τι λένε και γελάω ο ένας λέει στον άλλο πόσα γραμμάρια λάδι καίει στο 800χλμ στα 1500χλμ κ.τ.λ.

Ας σοβαρευτούμε συγκρίνετε αυτοκίνητο 5-6 ετών με καινούργιο και μάλιστα μεγαλύτερων κυβικών.
Μετά λέτε ότι στρίβει λογικό είναι πιο σύγχρονο είναι πιο εξελιγμένο θα είναι(λέμε τώρα)
Παρτε οποιοδήποτε mazda 6 ετιας και βάλτε το να σταθει δίπλα σε TS
Γιατί δεν βάζετε το mps απέναντι σε ένα LEXUS εκεί να δούμε πόσα μύδια πιάνει ο σάκος…

Αυτό ας πούμε
http://www.lexus.gr/lexus_cars/gs/gs300_430/features/engaging_dynamics.asp

και μην βιαστείτε να μου πείτε ότι συγκρίνω ανομία γιατί αυτό γίνετε ήδη…

Παρτε ένα Toyota αμερικάνικο που είναι άλλο πράμα και βάλτε το και αυτό απέναντι στο mps.

Το έχω ξαναπεί ότι πολιτική της Toyota Hellas δεν είναι το γρήγορο αγοραστικό κοινό και το έχει αποδείξει τα τελευταία χρόνια, μακάρι αυτό να αλλάξει και πιστεύω ότι θα αλλάξει.

Η mazda καθαρά και μόνο για μούρη έφερε το mps να λέει ότι έχει και αυτό στην γκάμα της. Ok και??

Πόσα νομίζεται ότι θα πουλήσει??

Γιατί το κάνει αυτό?? Πολύ απλά για να προσελκύσει αγοραστικό κοινό. Θα λέει ένας που δεν ξέρει και βλέπει τα προσπεκτους κ.τ.λ ααα να η mazda βγάζει και με 300 άλογα αμάξι ααααα τότε είναι καλά τα mazda!!!

Οι άλλοι δεν έχουν με 300 άλογα

DJKEY
06-10-07, 14:27
Θα πω πάλι τα ίδια και θα με πείτε γραφικό και ξέρω ότι αρκετοί θα διαφωνήσετε κιόλας μαζί μου.

Τι να το κάνω το ανώτερο αν είναι να μου καίει 1 κιλό λάδι κάθε 3000χλμ ???

Μπείτε στα φόρουμ τους και δείτε τα! Κάθομαι και διαβάζω τι λένε και γελάω ο ένας λέει στον άλλο πόσα γραμμάρια λάδι καίει στο 800χλμ στα 1500χλμ κ.τ.λ.

Ας σοβαρευτούμε συγκρίνετε αυτοκίνητο 5-6 ετών με καινούργιο και μάλιστα μεγαλύτερων κυβικών.
Μετά λέτε ότι στρίβει λογικό είναι πιο σύγχρονο είναι πιο εξελιγμένο θα είναι(λέμε τώρα)
Παρτε οποιοδήποτε mazda 6 ετιας και βάλτε το να σταθει δίπλα σε TS
Γιατί δεν βάζετε το mps απέναντι σε ένα LEXUS εκεί να δούμε πόσα μύδια πιάνει ο σάκος…

Αυτό ας πούμε
http://www.lexus.gr/lexus_cars/gs/gs300_430/features/engaging_dynamics.asp

και μην βιαστείτε να μου πείτε ότι συγκρίνω ανομία γιατί αυτό γίνετε ήδη…

Παρτε ένα Toyota αμερικάνικο που είναι άλλο πράμα και βάλτε το και αυτό απέναντι στο mps.

Το έχω ξαναπεί ότι πολιτική της Toyota Hellas δεν είναι το γρήγορο αγοραστικό κοινό και το έχει αποδείξει τα τελευταία χρόνια, μακάρι αυτό να αλλάξει και πιστεύω ότι θα αλλάξει.

Η mazda καθαρά και μόνο για μούρη έφερε το mps να λέει ότι έχει και αυτό στην γκάμα της. Ok και??

Πόσα νομίζεται ότι θα πουλήσει??

Γιατί το κάνει αυτό?? Πολύ απλά για να προσελκύσει αγοραστικό κοινό. Θα λέει ένας που δεν ξέρει και βλέπει τα προσπεκτους κ.τ.λ ααα να η mazda βγάζει και με 300 άλογα αμάξι ααααα τότε είναι καλά τα mazda!!!

Οι άλλοι δεν έχουν με 300 άλογα

...και χειμαρος...και με επιχειρηματα ;)

DaveMustaine13
06-10-07, 14:48
Σωστος ο DD:shoothim

RMS
06-10-07, 15:00
Παρτε οποιοδήποτε mazda 6 ετιας και βάλτε το να σταθει δίπλα σε TS
Γιατί δεν βάζετε το mps απέναντι σε ένα LEXUS εκεί να δούμε πόσα μύδια πιάνει ο σάκος…



εγραψες φιλαρακι.....απολυτος σωστος!!!!!!!!!!!

dRiveR7
06-10-07, 15:12
Ωραία...άρα πολύ χειρότερη η TS παντού...Συμφωνούμε...
Μόλις αναιρέσατε 5 σελίδες δήθεν επιχειρημάτων υπέρ της TS και βγάλατε το mps καλύτερο...έκλεισε το θέμα...

Υ.Γ. Και το ποιοί καίνε λάδια το ξέρουμε όλοι...μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...

DJKEY
06-10-07, 15:21
Perception is everything in this life ;)

pwpwpali
06-10-07, 15:29
lexus vs mazda ελεος....lexus vs bmw ειναι φιλε μου γι αυτο υπαρχη η lexus...
οπως δεν γινετε το lexus vs mazda ετσι δεν γινετε κ το ts vs mps
δλδ η ts εκανε σοβαρες πωλησεις θελεις να μου πεις κ ας μην ηταν 2.3 κ ας μην εκανε 30.000 ευρω?
οσο για τα λαδια ασε ειναι κοινο μυστικο κ σε μας για το τι καιει μια ts κ στα ποσα κανει μπαμ....rx7 με 4χρονο μοτερ εχεις ξαναδει?

madvinegar
06-10-07, 15:35
rx7 με 4χρονο μοτερ εχεις ξαναδει?

Δεν άντεχε τη φριτέζα και τον πέταξε έξω τον wankel?

Τί έβαλε?

billlllll
06-10-07, 15:41
Άρα συμφωνούμε πως το mps είναι άλλη φάση σε σχέση με TS βελτιωμένο στα ίδια και παραπάνω λεφτά. Γιατί όπως λέει και ο DD το ένα είναι καινούριο και +500κυβικά και το άλλο παλιότερο, άρα καλά έκανε ο φίλος και πούλησε το TS και πήρε το mazda.
Μιλάμε για ίδια χρήματα, άρα το lexus πού κολλάει; Και το M3 είναι καλύτερο από το mps αλλά δεν θα το γράψω ως επιχείρημα.
Το corolla το αμερικάνικο δεν το ξέρω για sport κατασκευή, στα ίδια επίπεδα με το δικό μας TS παίζει.
Επίσης τι εννοείς πως η mazda το έφερε μόνο για μούρη; Η toyota γιατί έφερε το TS, η seat γιατί έφερε το Cupra; ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν περιμένει να πουλήσει τα ανώτερα μοντέλα της σε ίδιους αριθμούς με τα 1.6πχ όλα είναι θέμα marketing όχι μόνο από πλευράς mazda, αλλά από όλους.



Την χαρά του να βελτιώνεις ένα αυτοκίνητο και να το κάνεις ξεχωριστό-διαφορετικό-γρηγορότερο κτλ την καταλαβαίνω, μου αρέσει και γω τα ίδια κάνω, το να μένεις κολλημένος πως το αυτοκίνητό σου είναι το καλύτερο και δεν υπάρχει άλλο ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω ειδικά όταν κάτι είναι τόσο ξεκάθαρο.

Roy-D
06-10-07, 15:43
corolla και ξερο ψωμι... πολλοι απο εμας ετσι οπως τις εχουμε κανει δεν αξιζει να τις δωσουμε αλλα και να το κανουμε θα πρεπει να παρουμε κατι με τουλαχιστον 30000!!!! εγω αν ειχα τς δεν θα το αλαζα...οπως και το δικο μου δεν το αλαζω που θα ειναι και γρηγοροτερο απο τς!!χχαχα


εκτος κι αν ειχα λεφτα!

pwpwpali
06-10-07, 15:43
Δεν άντεχε τη φριτέζα και τον πέταξε έξω τον wankel?

Τί έβαλε?

οχι απλα το τς αντι να παρει μονο τα χαρισματα απο το στροφαρισμα πηρε κ τα χουσουρια του wankel...

kosmas
06-10-07, 17:05
1oν Για να ξεκαθαρισουμε τα πραματα σορρυ για το επιθετικο μου υφος αλλα εκνεβριζομαι να μπαινουν να μας χαλαν το θεμα και να μας τη λενε και απο πανω.

2ον Εγω δεν μπηκα στη μπριζα να συγκρινω τα 2 αυτοκινητα απλα ο μεγαλος ωριμος φιλος μας (που προφανως εχει και πολλους οπαδους) μπηκε και ειπε οτι ειναι μερα με τη νυχτα θαρεις και συγκρινει ferrari με Φιατ.

3ον Δεν ειμαι καθολου κολλημενος και δεν ειμαι εγω αυτος που κανει 2000 post και εχει αποψη για ολα και διαφωνει για να το παιξει καμποσος. Δεν ειπα εγω πως ειναι συλλεκτικο κομματι και πως οποιος το εχει δεν πρεπει να το πουλησει αλλα οποιος και να το ειπε ποιο το προβλημα του κουκλου μας με την αμαξαρα. Μιλαμε για τα ts και ανταλασσουμε αποψεις.

4ον Στο κατω κατω το ειπα και παραπανω πως ναι στριβει πολυ καλυτερα αλλα εμενα δεν με ενδιαφερουν καθολου οι στροφες. Κατα τα αλλα ειναι δοκιμασμενα ποιο γρηγορο το ts (το δικο μου) ποιο ποιοτικο και σαφως ποιο ομορφο.Μπορει ο αξιολατρευτος φιλος μας να μου πει καποιο λογο να το πουλησω και να παρω το mps? Και για να μη με ξανα πει καποιος καλοπροερετος κολλημενο να μου λεγατε για το focus st τινα πω για αυτο το αμαξι και ομορφια και ποιοτητα και στριφτερο αν και ποιο αργο απο το mps ο κινητηρας του κλασεις ανωτερος.Για να μην πουμε για το s3 για τι οντως θα παμε αλλου.Ε οχι να μιλαμε για το στριφτερο κοτετσι, μην τρελαθουμε ακομα και το golf gti einai καλυτερο απο αυτο. Γιατι νομιζεται με τοσο χαμηλη τιμη δεν πουλαει καθολου. Για ξανασκευτειτε το!

PERLAS
06-10-07, 18:20
ρε παιδια ξεκολληστε μερικοι!τι κολληματα ειναι αυτα???αυτα που κοροιδευουμε κανουμε τωρα???εννοειται οτι ΔΕΝ μπορεις να τα συγκρινεις γιατι ειναι τελειως διαφορετικα αυτοκινητα.αλλα ΠΑΝΤΑ ειναι γουστα αυτα!εγω δεν θα επαιρνα 12αρα γιατι πολυ απλα δεν μου αρεσει εξωτερικα και δευτερον δεν μου αρεσει η λειτουργια του μοτερ της ts.γιατι να γ@μ@ω συνεχεια το μοτερακι για να πηγαινω γρηγορα???εγω θελω να εχω ροπη απο χαμηλα!γουστο ειναι και αυτο!δεν θελω να ξεκιναω απο τις 6000..τι να το κανω???γουσταρω να κανω μια προσπεραση ΑΝΕΤΑ με 5η..η να πηγαινω μεσ την πολη με 4η...ναι ρε παιδες εγω γουσταρω τουρμπο!!!(προς κοσμα)δεν μπορεις να αλλαξεις τον αλλον απλα να το δεχτεις οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι.και δεν θα επρεπε καν να αναφερεις για τα αναξιοπιστα τουρμπατα κλπ κλπ κλπ που λες...γιατι στο βαθος βαθος θα ηθελες παρα πολυ να ειχες ενα 3sgte κατω απο το καπω σου!!!η toyota δεν ειναι μια οποιαδηποτε αυτοκινητοβιομηχανια να κανει τετοια λαθη....εβγαλε τουρπατα μοτερ γιατι ξερει τι κανει και εννοειται οτι οτι κανουν αυτα τα μοτερ το κανουν παααααααααααρα πολυ αξιοπιστα!το δικο μου το μοτερακι δεν εχει σπασει....αντιθετα εχω δει τουλαχιστον 10 ts corolla celica +mr2 με σπασμενο μοτερ στον μηχανικο μου.παρτο χαμπαρι φιλε μου οτι η τουοτα δεν ειναι και αυτη που ηταν πριν 10 χρονια...περνεις καινουργιο corolla και παντου λεει made in turkey..made in england...τι να το κανω?????εγω θελω να βρομαει σουσι!!!!!!!! φιλικα παντα.

Roy-D
06-10-07, 19:12
καλα το οτι συναρμολογητε σε αλλη χωρα δεν σημαινει κατι..τα εργοστασια και αγγλια και τουρκια ειναι υπερσυγχρονα!απλα εχουν μπει πολλα στην μεση οπως παθητικη ασφαλεια....τα παλια αμαξια που λεμε ΠΟΠΟ ΜΑΣΙΦ ε δεν ειναι ετσι... σε μια στουκα ολη την δυναμη δεν θα τη αποροφησει το αυτοκινητο αλλα ο οδηγος!!! γιατι στην φορμουλα γινοντε στο αγκιγμα 10000 κομματια?

τελως παντων. στο θεμα ομορφια ειναι υποκειμενικο αλλα κακα τα ψεμματα αν δεν ειχε το αυτοκολητακι MPS πισω δεν θα το επαιρνες χαμπαρι...οπως και το τς τουλαχιστον το Prof/l σιγα μην ειχες υποψια πως ηταν 192 ατια!!!!!

Να σας πω την γνωμη μου..οταν πας να παρεις τετοια αμαξια ξερεις τι παιρνεις..το βλεπεις...βλεπεις τα specs το κανεις και μια βολτα..δεν πετας 25000 βλεπωντας κατι σε ενα προςπεκτους...
Κανεις δεν μπορει να πει κατι σε καποιον που εχει τς,το γουσταρει εκει ψηλα.Αξιοπιστο ειναι ναι..με σωστη συντηρηση και αλαγη λαδιων ανα 7500χλμ κανενα προβλημα αλλιως δεν θα το εβγαζαν να στροφαρει τοσο ψηλα. και σε αυτα τα κυβικα..με ο,τι συναπεγεται (τελη,ασφαλιστρα) και τετοια δυναμη πειτε μου τι παιρνεις???

Εγω και να ειχα 25000 θα εψαχνα κατι στα 1800cc δεν μπορω να δινω το δωρο στα τελη... και δεν γουσταρω τουρμπο,γουστα ειναι αυτα ομως!

καλο το Mps και σφαιρα... αλλα προτιμω το ford focus st που ξεχωριζει απο το 1600 οχι μονο απο το αυτοκολητο!!!!

pwpwpali
06-10-07, 20:57
το λαθος της mazda ειναι οτι δεν εβγαλε και το sedan mps που ειναι πολυ ομορφο

Ayrton
06-10-07, 22:13
Εχει βγάλει το mazda 6 με το μοτέρ του MPS.

dRiveR7
06-10-07, 22:26
Για το 3αρι το sedan λέει...

DareDevil
06-10-07, 22:33
Σωστός ο Κοσμάς όπως το πες κοτέτσι από ποιότητα κατασκευης τι να το κάνεις να στρίβει και να κατασκευάζετε Ιαπωνία (ενώ τα δικά μας Αγγλία) αλλά όταν ανοίξεις την πόρτα του mazda βλέπεις την ποντες από τις κολλήσεις μηδέν φινίρισμα(Άρα πιο φτηνό γιατί το φινίρισμα έχει το κόστος του)

Αλλά το δικό μου αγγλικό Corolla δεν έχει ποντες έχει φροντίσει για αυτό η μαμά Toyota

Και εγώ είμαι πολύ ψείρας σε αυτά, πριν πάρω την Corolla μου είδα άλλες 7 μάρκες όταν άνοιγα το πορτ παγκαζ και έβλεπα της ραφές χαλιόμουνα λέω ρε γαμωτο δεν είναι δυνατόν να φαίνονται σε καινούργια τούτου τέτοια πράγματα του πατέρα μου το παλιό 20 ετιας και δεν φαίνονται ποντες και ραφές.
Τώρα αν κάποιους κατέχοντες mazda η υποψηφίους αγοραστές η υποστηρικτές της δεν τους ενδιαφέρουν αυτό τα ψιλά γράμματα ας πάνε να τα πάρουν είναι καλά!!!

Γούστα είναι αυτά πάντα μπορεί τον άλλον να μην το ενδιαφέρει το περιτιληγμα αρκεί να τρέχει και να στρίβει.

Κοιτάνε τον εξοπλισμό και τα άλογα και λένε ααα το Toyota έχει π.χ. 17000€ και έχει 10 πράγματα στον εξοπλισμό του το mazda έχει π.χ. 16000€ και έχει 12 πράγματα στον εξοπλισμό του άρα να πάρω αυτό!!!!!
Δεν με νοιαζουν τα ψιλά γράμματα!

Γιατί αυτή η διαφορά στην τιμή?? Από πού προκύπτει?

Της Προαλες είχα βρει μια ανάκληση της mazda που ίσχυε για κάποια mazda(κάποιες χιλιάδες) παγκοσμίως ότι υπάρχει πρόβλημα σε βίδες της βάσης της μηχανής με κίνδυνο να πέσει το μοτέρ στον δρόμο.
Και η Toyota έχει κάνει ανακλήσεις αλλά όχι και έτσι είπαμε.

Όσο για το 3αρι το sedan είναι άσχημο αμάξι δείτε τον κολο του και θα καταλάβετε σαν μπαμπουινος είναι από πίσω ο προφυλακτήρας του δεν καλύπτει αρκετά και φαίνονται όλα άξονες ελατήρια κ.τ.λ.

pwpwpali
07-10-07, 04:12
Όσο για το 3αρι το sedan είναι άσχημο αμάξι δείτε τον κολο του και θα καταλάβετε σαν μπαμπουινος είναι από πίσω ο προφυλακτήρας του δεν καλύπτει αρκετά και φαίνονται όλα άξονες ελατήρια κ.τ.λ.

μακραν απο τα πιο ωραια σενταν της κατηγορια....σε σχεση με την ε-12 σενταν ειναι πολυ πιο μπρωστα......
ειναι ψειρες ο εξοπλισμος και δεν ειναι ψειρες ενα κοματι πλαστικο να κρυψη 2 ποντες?

ΒΑΡΕΘΗΚΑ
τρεξτε να παρε τς μεταχειρισμενη τα χει ολα γ@μ@ει κ δερνει κανει κ καφε....

μονο με το c4 2.0 vts συγκρινεται η τς παρτετο χαμπαρι ολα τα αλλα ειναι τουμπανα

DareDevil
07-10-07, 11:49
Με πείσατε!!!

Πωλείται Ε12 μαύρο 2006 με 20000χλμ full extra η ανταλλάσετε με mazda ακόμα και 10 ετιας …
Ναι ναι ναι έχετε δίκιο είναι τούμπανο το 3 sedan γουστάρω να φαίνονται όλα από κάτω σαν αγροτικό.

Έχει και μεγάλη ιστορία άλλωστε η mazda στα αγροτικά γιατί μόνο τέτοια πουλούσε μέχρι πριν 2-3 χρόνια.

Επίσης θα ήταν και φρόνιμο και να τα πουλήσετε και εσείς τα Toyota σας να πάρετε κάτι ανώτερο!!!

Παρακαλώ μόνο όποιος ενδιαφέρετε να ανταλλάξει το mazda του με την Corolla μου να μου κάνει δώρο και ένα τροχό για να λειάνω τις ποντες…

Υ.Γ. Πείτε μου κιόλας ότι το sedan3 είναι πιο ωραίο και από την Ε15 μας?

Όσο για όλα τα άλλα που είναι τούμπανα και με περνάνε από πάνω απλά ικανοποιούμαι όταν τα βλέπω στην εθνική δεξιά και με alarm!

Ayrton
07-10-07, 12:20
Πολύ σωστός Devil.

Με εκπλήσσει πάντως -και το θεωρώ τιμή για την TS- που την βάζετε δίπλα - δίπλα με το MPS. Ενα αυτοκίνητο ολοκαίνουργιο δίπλα σε ένα 6ετίας. Ενα αυτοκίνητο με 2.3cc δίπλα σε ένα 1.8cc (!!!). Ενα αυτοκίνητο με 260 άτια, δίπλα σε ενα με 192 (αυτό κι αν θέλει θαυμαστικό !!!!).

Θεωρητικά θα έπρεπε να το βάλουμε δίπλα σε ένα -ας πούμε- Auris, με μοτέρ άστα να πάνε. Εκεί ελάτε να τα συγκρίνουμε! Εμφάνιση? Εσωτερικό? Σε τί? Και σαφώς και η τιμή τις ΤΟΥΟΤΑ δεν θα είναι 28 και κάτι χιλιάρικα! Θα είναι άνω των 30! Γιατί παίρνεις ποιότητα... πώς θα το κάνουμε? Δεν γίνεται εμέις να αλλάξουμε αυτό που όλοι γνωρίζουνε, και για αυτό προτιμάνε την ΤΟΥΟΤΑ, και ας δίνει λιγότερα άτια μερικές φορές.ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ και ΠΟΙΟΤΗΤΑ. 40 Χρόνια και πάνω απο 10 εκατομμύρια πουλημένα Corolla το αποδεικνύουνε με τον πιο περίτρανο τρόπο!!!


Υ.Γ. Ακόμα περιμένω την απάντηση σχετικά με την ποιότητα του MPS στο εσωτερικό του, απο τον κάτοχό του! Γιατί δεν μας εξηγεί γιατί έχει την δυνατότητα η Mazda να το κοστολογεί τόσο, την ίδια ώρα που το type-R, με σαφώς λιγότερες μηχανικές ικανότητες, κοστίζει απο 2 έως 4 χιλιάρικα παραπάνω? (ανάλογη πολιτική με την ΤΟΥΟΤΑ). Μήπως γιατί απο κάπου πρέπει να κόψει κατιτίς για να το δώσει σε αυτήν την τιμή? Συγνώμη, αλλά τα άτια ή μουλάρια ή ότι θέτε τέλος πάντων, δεν κάνουνε το αυτοκίνητο. Ληφθεί υπόψην, ότι κι εγώ το σκεφτόμουνα το MPS και έλεγα να κάνω την υπέρβαση στην ασφάλεια και στο σήμα... αλλά το εσωτερικό του είναι αποκαρδιωτικό.

dRiveR7
07-10-07, 12:26
Ρε σεις έχετε ξεφύγει...οδηγήστε κ κανένα άλλο πλην toyota να δείτε διαφορές και μετά μιλάτε...βγαίνετε όλοι οι υπερασπιστές της toyota...έλεος...
Το mazda 3 είναι πολύ ωραίο sadan μυώδες σχήμα και πατάει ωραία...η corolla η sedan πάλι η Ε12 είναι από τα πιο άσχημα corolla που έχουν βγει ποτέ...η Ε15 είναι φρέσκια σχεδιαστικά, αλλά μη μου πείτε πως είναι κάτι φοβερό...έχει και άσχημα σημεία πάνω της...για άλλους λόγους την αγοράζουν όσοι την αγοράζουν...
Δε θα ξαναπω για mps vs TS...είναι ντροπή μόνο κ μόνο που τα συγκρίνουμε...άλλη κατηγορία το ένα, άλλη το άλλο...
Από τη στιγμή που μέχρι πριν 2-3 χρόνια γνωρίζατε μόνο τα αγροτικά της mazda δεν έχει νόημα να μιλήσουμε άλλο...μάθετε τι αυτοκίνητα έβγαζε κ βγάζει η mazda και μετά τα λέμε....

Ayrton
07-10-07, 12:30
Δε θα ξαναπω για mps vs TS...είναι ντροπή μόνο κ μόνο που τα συγκρίνουμε...άλλη κατηγορία το ένα, άλλη το άλλο...



Μα αυτό δεν τονίζω κι εγώ πιο πάνω? Οτι δεν μπορείς να τα βάλεις δίπλα-δίπλα!
Οπως και να το κάνουμε, η TS είναι ενα αυτοκίνητο ξεπερασμένο, και σίγουρα δεν μπορείς να το θεωρήσεις επιδόσεων με βάση τα σημερινά στάνταρ! Η ΤΟΥΟΤΑ σε αυτό το κομμάτι,δυστυχώς,είναι εκτός εποχής!

Αυτό όμως δεν αποτρέπει κάποιον να κρίνει εμφάνιση, αλλά και κοστολόγια, πέρα απο συγκρίσεις, ακόμα και αυτόνομα!

dRiveR7
07-10-07, 12:43
Μα αυτό δεν τονίζω κι εγώ πιο πάνω? Οτι δεν μπορείς να τα βάλεις δίπλα-δίπλα!
Οπως και να το κάνουμε, η TS είναι ενα αυτοκίνητο ξεπερασμένο, και σίγουρα δεν μπορείς να το θεωρήσεις επιδόσεων με βάση τα σημερινά στάνταρ! Η ΤΟΥΟΤΑ σε αυτό το κομμάτι,δυστυχώς,είναι εκτός εποχής!

Αυτό όμως δεν αποτρέπει κάποιον να κρίνει εμφάνιση, αλλά και κοστολόγια, πέρα απο συγκρίσεις, ακόμα και αυτόνομα!

Κοίτα...αν δεις τα ποστ από την αρχή συγκρίνουμε τα δύο αμάξια σε όλους τους τομείς...σε εμφάνιση η Ε12 το ξαναείπα πως μ'αρέσει περισσότερο...η hatchback, έτσι? Για τη sedan ανέφερα στο προηγούμενο...

Όπως λες μιλάμε για αμάξι 6ετίας και αμάξι ενός έτους...η διαφορά είναι εμφανής παντού...οπότε οι τόσο ένθερμοι υποστηρικτές της TS ας το ξανασκεφτούν λιγάκι...Η TS αποδείχτηκε ένα από τα χειρότερα αυτοκίνητα στην κατηγορία των gti...και κυρίως όχι λόγω μοτέρ (εκεί καλά είναι για 1.8) , αλλά λόγω στησίματος και αίσθησης στο δρόμο...

Τελικά...σε σχέση με τα κορυφαία της κατηγορίας...η ΤS επιταχύνει πιο αργά, δεν πατάει σταθερά στην ευθεία, δεν στρίβει, δεν έχει αίσθηση, αρκετές δεν έχουν και αξιοπιστία, καίνε λάδια, τα ηλεκτρονικά βοηθήματα της (VSC, TRC) είναι άθλια κυριολεκτικά για σπορ αυτοκίνητο....Οπότε τι άλλο να πούμε...?

Δεν πρόκειται για σπορ αμάξι...δεν παίζει στα gti...είναι μια κατηγορία παρακάτω στα ψευτοgt...πρέπει να συγκρίνεται με C4 Vts, με golf GT (αν κ πάλι δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα και λόγω διαφοράς στα χρόνια)...

Δεν συγκρίνεται με τίποτα με golf gti, mazda 3 mps, octavia RS, focus st, astra opc και cupra....

pwpwpali
07-10-07, 13:28
+10000000000000000000000000000

Ayrton
07-10-07, 14:30
Έτσι μπράβο..... συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου!!!

Η TS είτε μας αρέσει, είτε όχι, ήτανε απλά μια πιο γρήγορη εκδοχή της Ε12. Η αν προτιμάτε, η πρόταση της ΤΟΥΟΤΑ στην κατηγορία των 1.8. Μέχρι εκεί όμως.... ούτε GT ούτε GTi.....


Υ.Γ. pwpwpali, φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις απο μόνος για πιο λόγο έσβησα το τόπικ που άνοιξες.

dRiveR7
07-10-07, 14:56
Η λογοκρισία όμως δεν θα έπρεπε να υπάρχει...:D
Άνοιξε ένα θέμα και θα έπρεπε να μείνει να κριθεί από τους αναγνώστες του...

billlllll
07-10-07, 17:11
γιατί στο Ε12 από πίσω δε φαίνονται όλα; ελατήρια-άξονες κτλ :D; γιατί εμένα δεν κόντεψε να μου φύγει η ρόδα από ανάκληση που δεν είχα ενημερωθεί;
Kαι ναι Κοσμά έχω 2000 posts γιατί όλο διαφωνώ για να το παίζω καμπόσος :rolleyes: :D

Για μένα το st μόνο εμφανισιακά είναι καλύτερο από το άχρωμο mps, κατά τα άλλα....

dRiveR7
07-10-07, 18:39
γιατί στο Ε12 από πίσω δε φαίνονται όλα; ελατήρια-άξονες κτλ :D; γιατί εμένα δεν κόντεψε να μου φύγει η ρόδα από ανάκληση που δεν είχα ενημερωθεί;
Kαι ναι Κοσμά έχω 2000 posts γιατί όλο διαφωνώ για να το παίζω καμπόσος :rolleyes: :D

Για μένα το st μόνο εμφανισιακά είναι καλύτερο από το άχρωμο mps, κατά τα άλλα....

+10000000000

PeterIoannou
07-10-07, 19:11
Και εγώ έχω TS, ρε παιδιά, την προ facelift την οποία αγόρασα μεταχειρισμένη, αλλά δεν κάνω έτσι, ούτε θα μπω ποτέ σε διαδικασία αν είναι καλύτερη ή χειρότερη από κάποιο άλλο αυτοκίνητο.
Κάθε ένα, έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του.
Η Corolla TS είναι ένα καθαρόαιμο GT -εδώ διαφωνώ με τον φίλο Ayrton- το οποίο φτιάχτηκε για να καλύπτει μεγάλες αποστάσεις σε μικρό χρόνο, προσφέροντας σε οδηγό και επιβάτες ένα αποδεκτό επίπεδο άνεσης, τη γνωστή αξιοπιστία Toyota και ποιότητα κατασκευής του επιπέδου του κόστους κτήσης της, και διατηρώντας ανθρώπινο κόστος συντήρησης.
Από την άλλη, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η Ε12 TS είναι ήδη αυτοκίνητο 6ετίας - 7ετίας και έχει ήδη αντικατασταθεί, οπότε δεν είναι πολύ καλή ιδέα να την συγκρίνουμε με αρκετά μεταγενέστερα μοντέλα.
Έχοντας καταφέρει να αλλάξω -ήμουν τυχερός και ελπίζω να συνεχίσω να είμαι- στα 20 χρόνια που οδηγώ περί τα 12 αυτοκίνητα, ένα πράγμα μπόρεσα να κάνω: Να μην κολλάω κάθε φορά με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο που οδηγούσα -υποστηρίζοντας ότι είναι το καλύτερο-, αλλά να διατηρώ στη μνήμη μου τις όμορφες στιγμές που μου χάριζε.
Πιστεύω πως είναι σπατάλη δυνάμεων να καθόμαστε να διαφωνούμε ποιο είναι το καλύτερο και ποιο το χειρότερο! Το κάθε αυτοκίνητο είναι καλό για τον κάτοχό του, ο οποίος το αγόρασε γι' αυτόν ακριβώς το λόγο: ΗΤΑΝ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕ.
Και βέβαια, στην πορεία, μπορεί να εμφανισθεί κάτι καλύτερο. Αυτό είναι νομοτελειακό και φυσιολογικό στον κόσμο που ζούμε! Η εξέλιξη και η βελτίωση αποτελούν στόχο και επιδίωξη του ανθρώπου. Και όταν παρουσιάζεται κάτι καλύτερο, το θέλουμε και προσπαθούμε να το αποκτήσουμε. Έτσι δεν είναι;
Από την πλευρά μου πάντως, όταν βρω κάτι καλύτερο από την TS μου, και αφού θα χορτάσω αυτά που μου προσφέρει απλόχερα, θα την αποχωριστώ για μια νέα έντονη σχέση...
Πάνος.

DaveMustaine13
07-10-07, 19:12
Ayrton τα πουλημενα κορολλα ειναι πολυ περισσοτερα απο 10 μυρια! Νομιζω καπου 30 με 40 ειναι..

Ayrton
07-10-07, 20:16
Εχεις απόλυτο δίκιο...... είναι περίπου 36 εκατομμύρια!!! Απο κεκτημένη ταχύτητα.

(Αλλωστε το γράφω και στο αφιέρωμα στην Ιστορία της Corolla)

DareDevil
07-10-07, 21:44
Ειλικρινά γιατί δεν τα πουλάτε τα Corolla σας και να πάρετε ένα mazda αφού σας αρέσουν τόσο και είναι καλυτέρα.
Μάλλον είστε σε λάθος φόρουμ παρακαλώ περάστε από εδώ:
http://www.mazda6.gr/

Δηλαδή είναι σαν να λέτε ότι είμαι με μια γκόμενα που δεν την γουστάρω απλά για να λέω ότι είμαι.
Εγώ αυτό δεν το μπορώ και δεν το κάνω πήρα Toyota γιατί γούσταρα και γουστάρω!!!

Τελικά όντος άδικα κουβεντιάζουμε έχουμε μπει σε ένα trip αυτήν την στιγμή να συγκρίνουμε την Νο1 αυτοκινητοβιομηχανία σε Ιαπωνία αλλά και Παγκοσμίως
Με την μπλεμπα τις δευτεραντζες εταιρείες ΕΛΕΟΣ.

Και επειδή αμάξι δεν είναι μόνο γκάζι και στροφή είναι και πολλά άλλα πράματα τα οποία τα γνωρίζει η Toyota και τα προσαρμόζει στα αυτοκίνητα της π.χ. ασφάλεια!!! Αλλά ναι είναι λεπτομέρεια αυτό ξέχασα αφού στρίβει καλά τι να τα κάνεις τα υπόλοιπα…

Καινοτομίες χρόνια μπροστά από τους άλλους στα μοτέρ(ασχέτως δύναμης) το δικό μας vvti πόσα χρόνια έκαναν για το βάλουν στα δικά τους???

Εγώ έχω να σας πω υπομονή παλικάρια μου η αυτοκρατορία θα αντεπιτεθεί ξανά όπως έκανε και στο παρελθόν και τότε θα δούμε ποιος είναι ο ανώτερος.

Όσο για το mazda3 sedan 1.6 το οδήγησα πριν 1 μήνα και δεν νομίζω ότι ήταν καλύτερο σε κάτι από την Corolla μου! Ούτε και πιο γρήγορο ηταν (αφού αυτό είναι κριτήριο για πολλούς).

Έχετε πίστη και θα δείτε...

pwpwpali
07-10-07, 21:50
Ειλικρινά γιατί δεν τα πουλάτε τα Corolla σας και να πάρετε ένα mazda αφού σας αρέσουν τόσο και είναι καλυτέρα.
Μάλλον είστε σε λάθος φόρουμ παρακαλώ περάστε από εδώ:
http://www.mazda6.gr/

Δηλαδή είναι σαν να λέτε ότι είμαι με μια γκόμενα που δεν την γουστάρω απλά για να λέω ότι είμαι.
Εγώ αυτό δεν το μπορώ και δεν το κάνω πήρα Toyota γιατί γούσταρα και γουστάρω!!!

Τελικά όντος άδικα κουβεντιάζουμε έχουμε μπει σε ένα trip αυτήν την στιγμή να συγκρίνουμε την Νο1 αυτοκινητοβιομηχανία σε Ιαπωνία αλλά και Παγκοσμίως
Με την μπλεμπα τις δευτεραντζες εταιρείες ΕΛΕΟΣ.

Και επειδή αμάξι δεν είναι μόνο γκάζι και στροφή είναι και πολλά άλλα πράματα τα οποία τα γνωρίζει η Toyota και τα προσαρμόζει στα αυτοκίνητα της π.χ. ασφάλεια!!! Αλλά ναι είναι λεπτομέρεια αυτό ξέχασα αφού στρίβει καλά τι να τα κάνεις τα υπόλοιπα…

Καινοτομίες χρόνια μπροστά από τους άλλους στα μοτέρ(ασχέτως δύναμης) το δικό μας vvti πόσα χρόνια έκαναν για το βάλουν στα δικά τους???

Εγώ έχω να σας πω υπομονή παλικάρια μου η αυτοκρατορία θα αντεπιτεθεί ξανά όπως έκανε και στο παρελθόν και τότε θα δούμε ποιος είναι ο ανώτερος.

Όσο για το mazda3 sedan 1.6 το οδήγησα πριν 1 μήνα και δεν νομίζω ότι ήταν καλύτερο σε κάτι από την Corolla μου! Ούτε και πιο γρήγορο ηταν (αφού αυτό είναι κριτήριο για πολλούς).

Έχετε πίστη και θα δείτε...

δραμα το κανες τελειως
φιλε μου η διαφορα στο mazda 3 1.6 και στο corolla e12 1.6 ειναι απλα οτι ειναι ακριβως τα ιδια αμαξια κ αμεσα συγκρισιμα κ γιατι οχι σε πολλους τομεις να μην υπερεχη η ε12
ΑΛΛΑ
ιδιο με το mazda3 mps δεν εχει βγαλει ποτε η τουοτα γι αυτο και δεν συγκρινεται


και σε οσους αρεσει το focus st δειτε κιολας οτι το mazda3 εχει την καροτσα του focus οπως και το mazda 6 την καροτσα του mondeo

OxygeN
07-10-07, 23:04
Αισίως 72+1 απαντήσεις και δεν μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση σαν πολιτισμένος λαός
καταρχην η συγκριση ξεκινησε μεταξυ MPS και TS Compressor στημένο
μπλέξατε την κόλαση με μαμά TS,mps,lexus,bmw,e15.e12sedan,mazda3..

Καταρχήν δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δυο τα οποία αναφεραμε.. δυστυχώς.

Ως 3ος εμφανισιακά έχω να πω ότι μου αρέσει πιο πολύ το TS μέσα έξω!
Η Toyota με τα 6χρονια εγγυήσεις με κάνει να κοιμάμαι ήσυχος
..αν ισχύει βέβαια με τον Compressor παρόν

Εχετε συνειδητοποιησει οτι τωρα που μιλαμε το πιο γρηγορο νεο μοντελο της Toyota ειναι κατι μεταξυ Auris1.6 και Avensis1.8..

Το έχω πει και σε άλλο θέμα,κάλο χρυσό και αγιο το Corolla άλλα μεγάλωσα ωρίμασα και θέλω και πιο..
θα εχω καλες αναμνησεις αλλα θα ειμαι σε αλλη εταιρια..

..γιατι άπλα με έδιωξαν..

pwpwpali
07-10-07, 23:56
φιλε μου η τουοτα λεει 3 χρονια εγγυηση τα αλλα 3 ειναι της τουοτα ελλας...τς κομπρεσερατο στην ελλαδα δεν ηρθε οποτε εχει 3 χρονια....

billlllll
08-10-07, 00:53
Το post του peterIoannou είναι πάρα πολύ σωστό.....

DareDevil, άμα μπορούσα θα το είχα πουλήσει χτες το corolla για ένα αυτοκίνητο αξίας 30.000ευρώ

Για να θέσω τον παραλληλισμό 'γκόμενα' σε σωστή βάση.
Είναι σα να έχεις μια 'γκόμενα' (όχι γυναίκα παντρεμένος) και γνωρίζεις μια άλλη που είναι καλύτερη παντού ;) (αφού την έκανες και test drive :D )
Θα μείνεις με την παλιά επειδή ήταν η πρώτη που σου έκατσε; Εκτός αν είσαι από αυτούς που την πρώτη τους γκόμενα πρέπει με το ζόρι να την παντρευτούνε κι όλας :p


Αλήθεια το Ε12 corolla είναι και πιο ασφαλές από το 3άρι; γιατί αν δε κάνω λάθος 4αστέρια έχουν και τα 2 στα crash test

Όταν σε μια τέτοια συζήτηση συγκεκριμένη μου αρχίζεις τις γενικότητες για πρώτες εταιρίες πώς να βγάλουμε άκρη; ΈΧΕΙ η ΤΟΥΟΤΑ ανταγωνιστή στην GTI κατηγορία και δεν το ξέρω; άμα είχες εσύ 30.000 και ήθελες καινούριο hatchback GTI ποιό TOYOTA θα έπαιρνες;
Καλή χρυσή η TOYOTΑ, αλλά ρε φίλε δε θέλω να αγοράσω Prius πώς να το κάνουμε!!
ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ποιός ανακάλυψε τον τροχό πρώτος, αλλά ποιός σήμερα τον έχει τελειοποιήσει γιατί σήμερα αγοράζω αυτοκίνητο.

Από το στόμα σου και στης ΤΟΥΟΤΑ το αυτί να βγάλουν κάποιο σπορ αυτοκίνητο...

pwpwpali
08-10-07, 01:03
Αλήθεια το Ε12 corolla είναι και πιο ασφαλές από το 3άρι; γιατί αν δε κάνω λάθος 4αστέρια έχουν και τα 2 στα crash test



αυτο παθητικα γιατι ενεργητικα εχει καλυτερη αυτο που ναι που στριβη καλυτερα και ειναι σταθεροτερο οποτε mazda3
αλλα τι λεμε δεν εχει σημασια γι αυτους το αν στριβει το αμαξι η οχι...
τοτε γιατι εβαλε ο ενας απο σας coil over?

madvinegar
08-10-07, 01:19
Για να θέσω τον παραλληλισμό 'γκόμενα' σε σωστή βάση.
Είναι σα να έχεις μια 'γκόμενα' (όχι γυναίκα παντρεμένος) και γνωρίζεις μια άλλη που είναι καλύτερη παντού ;) (αφού την έκανες και test drive :D )
Θα μείνεις με την παλιά επειδή ήταν η πρώτη που σου έκατσε; Εκτός αν είσαι από αυτούς που την πρώτη τους γκόμενα πρέπει με το ζόρι να την παντρευτούνε κι όλας :p


Βασίλη σωστός ο παραλληλισμός αλλά ξεχνάς κάτι... Τον έρωτα. Αν εισαι με μια γκόμενα και την έχεις ερωτευτεί, τότε και 100 καλύτερες να σου φέρουνε, εσυ θα παραμείνεις με την αγάπη σου. Δεν βλέπεις και δεν σκέφτεσαι καν για κάτι άλλο.
Ο έρωτας ειναι κάτι που δεν μπορεί να εξηγηθεί. Επίσης κανενας άλλος δεν μπορει να σου πει αν εισαι ερωτευμένος. Μονο εσυ το ξέρεις.
Έτσι είναι και με τα αμάξια στη συζήτηση μας. Αν κάποιος εχει "ερωτευτεί" ένα αμάξι για τον Α ή Β λόγο τότε ότιδηποτε και να του πούνε ή όσα αλλα καλύτερα και να του δείξουνε, αυτος θα παραμείνει "πιστός".
Αντίθετα αν δεν εισαι ερωτευμένος (ή αν σου έχει περάσει ο έρωτας) τότε σίγουρα θα ψάχνεσαι για κατι άλλο καλύτερο.
Βάλτε αυτο στο μυαλό σας και θα καταλάβετε ότι το έχετε κουράσει το θέμα. Δεν προκειτε, όσα επιχειρήματα και να ρίξετε στο τραπέζι, να πείσει η μία πλευρα την άλλη γιατι είναι διαφορετικής σκέψης και νοοτροπίας. Η μία πλευρά είναι "ερωτευμένη" ενώ η άλλη ψάχνει για περιστασιακούς έρωτες... :-P


Υπογραφή
Love doctor - Madvinegar

ppschrs
08-10-07, 01:56
Ρε παιδιά το σημαντικότερο δε λέτε!Μπορεί να είσαι με μια γκόμενα που σε γουστάρει!Εσύ έχεις κ....α με την Κατερίνα Παπουτσάκη!Πόσο εύκολο είναι να την κατακτήσεις?Αρα γουστάρεις και συ την δικιά σου και όλα ειναι οκ!Ολα λοιπόν είναι σχετικά!Δηλ αν σου πω εγώ πως η Κατερίνα είναι πιο κ....α απ'τη δικιά μου θα έρθεις να μου πεις ε τότε χωρισέ την και φτιάξτα με την Κατερίνα?Ολα είναι σχετικά!Ο καθένας κάνει τις επιλογές του σύμφωνα με αυτό που μπορεί να έχει!

ΥΓ. Αντί να ποστάρετε σε κανά σοβαρό θέμα για το αυτοκίνητό μας όπως πχ τι λάδια φοράμε,αναρτήσεις-εντυπώσεις,λάστιχα-εντυπώσεις-ποσα χιλιόμετρα μας κράτησαν,διαφορα προβλήματα με την εταιρία-εγγυηση,καθόμαστε και ασχολούμαστε με βλακειες!Στην τελική ο καθένας έχει την αποψη του.Τι νόημα θα είχε αν όλοι είχαμε ίδιες ιδέες και αντιλήψεις?Ξυπνατε ρεεεεεε!!!Εδώ έχω μείνει 3 μήνες χωρίς αμάξι και μπαίνω και διαβάζω αυτές τις βλακείες καθε μέρα!

dRiveR7
08-10-07, 02:16
Χαχαχαχα...γειά σου ρε chris...

billlllll
08-10-07, 10:55
:blabla :argue :poke:banghead :D

chris ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :D
Συζήτηση κάνουμε .... περαστικά στο corollί σου!!

toyota mania
08-10-07, 13:40
ppschrs.Mηνα ξαναβαλεις λαδια ΤΟΥΟΤΑ.Καλυτερα να κ@το?ρ?σ??ς μεσα.

Slobo
08-10-07, 14:28
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναλώνεστε κάνοντας συγκρίσεις σε ανόμοια πράγματα. Προσπαθείτε να συγκρίνεται την TS, ένα 18αρι ατμόσφαιρα, με αμάξια 2,2 και 2,5 και turbo(ειδικά μιλώντας για το mazda 3 MPS και το Focus ST). Εκ των πραγμάτων δεν ατυχής η σύγκριση? Θα το θεωρούσα πιο ουσιώδες, εφόσον είναι αναγκαίο να γίνει σύγκριση με κάτι άλλο, να γινότανε μια σύγκριση με το type r που παρόλο που είναι 2λιτρο είναι τουλάχιστον ατμόσφαιρα.

Και όπως είπε ο φίλος ppschrs παραπάνω, θα ήταν πιο λογικό να ασχοληθείτε με θέματα που αφορούν το συγκεκριμένο αμάξι, προκειμένου να επωφεληθούν και αυτοί που το έχουν και ίσως και αυτοί που σκέφτονται να το αγοράσουν.

Αυτή βέβαια είναι η καθαρά προσωπική μου άποψη.

DJKEY
08-10-07, 14:31
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναλώνεστε κάνοντας συγκρίσεις σε ανόμοια πράγματα. Προσπαθείτε να συγκρίνεται την TS, ένα 18αρι ατμόσφαιρα, με αμάξια 2,2 και 2,5 και turbo(ειδικά μιλώντας για το mazda 3 MPS και το Focus ST). Εκ των πραγμάτων δεν ατυχής η σύγκριση? Θα το θεωρούσα πιο ουσιώδες, εφόσον είναι αναγκαίο να γίνει σύγκριση με κάτι άλλο, να γινότανε μια σύγκριση με το type r που παρόλο που είναι 2λιτρο είναι τουλάχιστον ατμόσφαιρα.

Και όπως είπε ο φίλος ppschrs παραπάνω, θα ήταν πιο λογικό να ασχοληθείτε με θέματα που αφορούν το συγκεκριμένο αμάξι, προκειμένου να επωφεληθούν και αυτοί που το έχουν και ίσως και αυτοί που σκέφτονται να το αγοράσουν.

Αυτή βέβαια είναι η καθαρά προσωπική μου άποψη.


...που κι εμενα με βρισκει απολυτα συμφωνο!

dRiveR7
08-10-07, 14:33
Σωστή άποψη και όσοι "υποστηρίζουμε" το mps το έχουμε πει από την αρχή...δε συγκρίνονται...αλλά επιμένουν κάποιοι να συγκρίνουν και μάλιστα να βγάζουν την TS καλύτερη!!!
Καταλαβαίνω πως είναι το αμάξι τους, το αγαπάνε, τους αρέσει, αλλά να είμαστε κ λίγο αντικειμενικοί...
Όσο για το ταπερ...και πάλι δε νομίζω να υπάρχει θέμα σύγκρισης σε οδική συμπεριφορά....και σε επιδόσεις πάλι άνετα μπροστά....μόνο σε εξοπλισμό χάνει το τάπερ...

sakis
08-10-07, 22:09
ολοι δικιο εχετε!!!Ειμαι απο τους τρελαμενους με τoyota!!!Εμαθα να οδηγω σε cellica 1.6 st του 74 το οποιο εχω ακομα!!!Δυστυχως η toyota ενω ξερουμε τι μπορει να κανει δεν το κανει και μας αφηνει τελευταιους και καταιδρωμενους!!!Και δεν με πειραζει μονο αυτο αλλα το γεγονος οτι σχεδον ολα τα αυτοκινητα πειραζοντε ευκολα και αποτελεσματικα εκτος απο το corolla!!!Χωρις ασκοπες συκρισεις θα σας πω το εξης απο σποντα οδηγησα το leon με τα 160 το 18αρι το οποιο δυναμομετρημενο τελικα βγαζει 189 και επαθα πλακα τουρμπατο βεβαια ροπη απο 2500 τρελο τραβηγμα δεν καθεσαι διπλα ουτε για αστειο ουτε με ts ειδικα απο εκκινηση!!!!Χωρις revo επανω πετουσε και τιμη 23000 full!!!το ξερω θα πειτε τουρμπατο αλλα δεν ειναι αυτο το νοημα το νοημα ειναι που ειναι η ποικιλια της toyota που ειναι η επιλογη των μαμα προγραμματων που?να γιατι πολλοι απο εμας θα την κανουν με ελαφρα οσο και εαν αγαπανε την toyota!!!Ας εβγαζε στην Ελλαδα κατι γρηγορο και θα εδινα και 35000 οχι 30000!!!!!

vassilis_vvti
19-12-07, 19:43
Οτι και να λετε ολη 1000 φορες ΤΟΥΟΤΑ παρα ΜΑΖΝΤΑ. Ποτε δεν θα επερνα ΜΑΖΝΤΑ αλλα αυτο ειναι προσωπικη γνωμη . Και εσεις ολοι ΤΟΥΟΤΑ εχετε και σε σαιτ με ΤΟΥΟΤΑ ειστε.Μπορει να ειναι καλυτερο το mps αλλα εμεις η ΤΟΥΟΤΑκιδες ειμαστε κολλημενοι με τα ΤΟΥΟΤΑ και θα τα αγαπαμε και ας ειναι χειροτερα απο αλλα, εχουν καποια θετικα που μας αρκουν οπως πχ αξιοπιστια.

pwpwpali
19-12-07, 20:02
Οτι και να λετε ολη 1000 φορες ΤΟΥΟΤΑ παρα ΜΑΖΝΤΑ. Ποτε δεν θα επερνα ΜΑΖΝΤΑ αλλα αυτο ειναι προσωπικη γνωμη . Και εσεις ολοι ΤΟΥΟΤΑ εχετε και σε σαιτ με ΤΟΥΟΤΑ ειστε.Μπορει να ειναι καλυτερο το mps αλλα εμεις η ΤΟΥΟΤΑκιδες ειμαστε κολλημενοι με τα ΤΟΥΟΤΑ και θα τα αγαπαμε και ας ειναι χειροτερα απο αλλα, εχουν καποια θετικα που μας αρκουν οπως πχ αξιοπιστια.

και η mazda made in japan ειναι κ ειναι η μονη που ακομα τα φτιαχνει εκει τα αυτοκινητα της...οτι ειναι japan ειναι πολυ κοντα στα δεδομενα τουοτα....

DJKEY
19-12-07, 20:19
Οτι και να λετε ολη 1000 φορες ΤΟΥΟΤΑ παρα ΜΑΖΝΤΑ. Ποτε δεν θα επερνα ΜΑΖΝΤΑ αλλα αυτο ειναι προσωπικη γνωμη . Και εσεις ολοι ΤΟΥΟΤΑ εχετε και σε σαιτ με ΤΟΥΟΤΑ ειστε.Μπορει να ειναι καλυτερο το mps αλλα εμεις η ΤΟΥΟΤΑκιδες ειμαστε κολλημενοι με τα ΤΟΥΟΤΑ και θα τα αγαπαμε και ας ειναι χειροτερα απο αλλα, εχουν καποια θετικα που μας αρκουν οπως πχ αξιοπιστια.

το οτι παντα θα τα αγαπαμε ειναι γεγονος αναμφισβητητο για ολους. αλλο ομως το συναισθηματικο "δεσιμο" κι αλλο η πραγματικοτητα. κι εγω τογιοτακιας ειμαι και αλλο αμαξι δεν εχω οδηγησει ποτε μου (Yaris 1.0-Yaris 1.3-Corolla TS). ομως τα προσωπικα μας συναισθηματα για τη μαρκα αυτη δεν πρεπει να μας κανει να εθελοτυφλουμε μπροστα σε κατι καλυτερο ή μπροστα σε μια αδρανεια της αγαπημενης μαρκας να ικανοποιησει και να ευχαριστησει ενα συγκεκριμενο segment της αγορας. δεν ειναι θεμα κατηγοριας προς την αγαπημενη μας μαρκα αυτοκινητων αλλα καμμια φορα εκφραζεται καπως ετσι...λογω της παρατεταμενης αποχης της απο μια δημιουργια ενος μοντελου που θα ικανοποιησει απολυτα τις ανησυχιες και τις σπορτιβικες εξαρσεις ενος νεου και οχι μονο. την αγαπαμε ολοι την toyota γι αυτο και μπορει καμμια φορα να την κρινουμε καπως αυστηρα...γιατι την θελουμε παντα νουμερο 1 και στην καρδια μας αλλα πολυ κυριοτερα και στην επιλογη μας.

Φιλικοτατα,
Κωνσταντινος

Nikr
19-12-07, 21:12
Διαβάζοντας όλο το θέμα από την αρχή, θα σας πω μόνο, ότι η πόρωση
δεν είναι πάντα ο καλύτερος σύμβουλος στη ζωή...

Από ομάδες, κόμματα, μέχρι και αυτοκίνητα.

Όταν ήμουν πιτσιρικάς, το πρώτο πράγμα που έκανα, ήταν να κόβω το σιγαστηρα από την εξάτμιση, και να πιστευω ότι το δικο μου μηχανάκι ήταν το πιο γρήγορο απ' όλα. Σε μερικά ποστ είναι σαν να με βλέπω πριν 18 χρόνια...
Πριν λίγες μέρες ταξίδεψα με ένα subaru legacy μέχρι τη Θεσσαλονίκη.
Αν είχα λεφτα, αυριο το πρωί θα πέταγα το κορολάκι και θα παιρνα ένα τέτοιο.
Καθένας ανάλογα με τις δυνατότητες του....