PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι λάδια βάζουμε στα TS μας?


Σελίδες : [1] 2

ppschrs
02-10-07, 03:54
Ενα πολύ σημαντικό θέμα για το αμάξι μας ειναι τα λιπαντικά που χρησιμοποιούμε!Εγώ μέχρι στιγμής βάζω τα λάδια της ΤΟΥΟΤΑ αλλά δεν έχω μείνει ικανοποιημένος!Εκτός του ότι μαυρίζουν πολύ γρήγορα απο service σε service καιει σχεδόν 1,5 με 2 λιτρα!Στο συνεργείο της ΤΟΥΟΤΑ που ρώτησα σχετικά μου είπαν πως δεν χρειάζεται να αλλάζω τα λάδια κάθε 7500 χιλ εφόσον η εταιρεία λέει κάθε 15000!Επίσης μου είπαν να μη συμπληρώνω για να ελέγχουν αυτοί πόσο καίει και να αποφασίσουν αν θα χρειαστεί επισκευή!Το αποτέλεσμα είναι γνωστό!Ο κινητήρας μας άφησε χρόνους.Οπότε πλέον νιώθω υποχρεομένος να προσέχω την κάθε λεπτομέρεια!Και φυσικά να μην ακούω την άποψη των μηχανικών της ΤΟΥΟΤΑ γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι είναι επικινδυνα ασχετοι. Εριξα λοιπόν μια ματιά στο βιβλίο του κατασκευαστή και το προτεινόμενο λάδι κατα την αποψή μου είναι 10W30.Το 5W40 δε το βλέπω πουθενά.Γιατί χρησιμοποιούμε αυτό?Εριξα μια ματιά και είδα πως 10W30 βγάζουν μόνο η red line (που πρέπει να είναι καλή μάρκα μιας και τη χρησιμοποιεί καποιος από τους πιο δυνατούς εδω μέσα και έχει πολύ καλές εντυπώσεις) και η mobil 1.Λέτε να είναι μεγάλο ρίσκο αν ακολουθήσουμε το βιβλίο?

DJKEY
03-10-07, 19:08
εμενα παντως μου συστησανε απο toyota το mobil 1 10-30.

παιδια...κακα τα ψεμματα! τα TS δεν ειναι για 5-40 (αποψη μου)

ακομα δεν τα εχω φορεσει αλλα σκεφτομαι στην επομενη αλλαγη να τα βαλω

αλλες γνωμες-αποψεις-εμπειριες?

MARMEL
03-10-07, 19:31
γιατι να βαλετε το 5-40? για μειωση τριβων?
καθε ποσα κμ κανετε service και εκαψε 2 λιτρα?

DJKEY
03-10-07, 19:43
5-40 ειναι αυτα που βαζουν τα συνεργεια της toyota στα TS.

εγω παντως συμπληρωνω να το εχω παντα στο φουλ!

προσωπικα μου τρωει το λιτρακι στα 1500-2000χλμ γιατι πατιεται πολυ

αλλωστε η μαμα δινει οριο 1 λιτρο στα 1000χλμ

nolis
03-10-07, 20:15
Καλο λαδι ειναι και το motul, πολλα μελη στο club μας το προτειμουν για τα ts τους.

MARMEL
03-10-07, 20:24
djkey δεν θα λεγα οτι ειναι λιγη η καταναλωση αυτη. βεβαια ειναι πολυστροφος κινητηρας 8000rpm. ποσα χιλιομετρα εχεις φιλε μου?

τι να πω ρε σεις δεν καταλαβαινω ωρες ωρες. οποιον και να ρωτησεις ξερεις τι λεει? εμενααα??? σταγονα ΔΕΝ καιει. μα πως γινεται? πως λιπαινεται αν δεν καψει? δεν λιπαινεται σωστα αν δεν καιει το λαδακι του.

ppschrs
04-10-07, 01:03
Εμένα καίει στα 15000 χιλιομετρα 1,5 λιτρο περιπου!Τα motul είναι οντως καλά λάδια και σε καλή τιμή αλλα δεν βγάζουν 10-30!Αν τα αλλάζω στα 7500 από δω και πέρα δεν θα καίει καθόλου γιατι όταν είναι καθαρά εχω την εντύπωση πως δεν καίει.Βέβαια για να κάψει λάδι απότι έχω καταλάβει θα πρέπει να το πηγαίνεις σε ταξίδι συνέχεια πάνω απο 200!Αλλιώς (τουλάχιστον το δικό μου) θα πρεπει να το σκίζεις όλη μέρα για να κάψει!

nolis
04-10-07, 17:53
Εμένα καίει στα 15000 χιλιομετρα 1,5 λιτρο περιπου!Τα motul είναι οντως καλά λάδια και σε καλή τιμή αλλα δεν βγάζουν 10-30!Αν τα αλλάζω στα 7500 από δω και πέρα δεν θα καίει καθόλου γιατι όταν είναι καθαρά εχω την εντύπωση πως δεν καίει.Βέβαια για να κάψει λάδι απότι έχω καταλάβει θα πρέπει να το πηγαίνεις σε ταξίδι συνέχεια πάνω απο 200!Αλλιώς (τουλάχιστον το δικό μου) θα πρεπει να το σκίζεις όλη μέρα για να κάψει!

Ετσι οπως τα λες ειναι..εαν το πηγαινεις νορμαλ δηλαδη 120-160 δεν καιει σταγονα...εαν ομως το πηγαινεις 190-230 τοτε καιει στα σιγουρα και λογικο ειναι.

DJKEY
04-10-07, 18:02
παιδια εγω ταξιδια τωρα τελευταια δεν του κανω!

εχω πανω κοντα στα 59,000χλμ.

οταν ομως οπου και να το παω του δουλευω το lift υπερωριες δεν γινεται να μην καψεις αυτος ο υπερπολυστροφικος κινητηρας.

τωρα για 15,000χλμ μονο 1,5 λιτρο δεν ξερω πως γινεται...μακαρι κι εμενα να μου εκαιγε τοσο!

αλλωστε ειναι γνωστο οτι η TS πινει λαδια και βενζινη αβερτα...αλλα παντα συναρτησει του πως το πας το αυτοκινητο! γιατι φυσικα κατω απο τις 6,000 στροφες το αμαξι δεν ρουφαει σχεδον τπτ! ;)

hatzidi2
04-10-07, 20:06
εγω την απόψη μου την εχω πει νομιζω, ακολουθω το 5/40 σαν τυπο όπως θα μας έβαζαν στην ΤΟΥΟΤΑ.

Σαν μαρκες εχω δοκιμασει τα motul και redline.
τα motul γινόντουσαν πολυ μαυρα στα 4000 χιλιομετρα και πηραν πόδι και συνεχιζω με τα redline 5/40 και κανω αλλαγες στα 5000 πλεον τωρα με τον compressora, απο καταναλωση περιπου στα 200 γραμμαρια του λείπουν στην αλλαγή.

DJKEY
04-10-07, 20:09
ρε δλδ μονο εγω τρωω τοσο πολυ?

να παω να το κοιταξω?

τι μπορει δλδ να φταιει?

αλλα σκεφτομαι οτι τρωει πολυ ξεσκισμα και αλλωστε η τογιοτα δικαιολογει 1 λιτρο στα 1000χλμ, οποτε και παλι ειμαι μεσα στο ορια του κατασκευαστη.

ppschrs
04-10-07, 20:12
DJKEY μπορεί και μένα μετά την επισκευή να καίει 1 λίτρο στα 1000 χιλιόμετρα!Πιθανό το έχω με τους άσχετους που έχω μπλέξει!Σήμερα έμαθα πως τα ανταλλακτικά θα έρθουν 10 οκτώβρη!Δηλαδή θα κλείσω 3 μήνες χωρίς αμάξι...

DJKEY
04-10-07, 20:14
off topic αλλα τι ανταλλακτικα περιμενεις...και τι επισκευη σου κανανε για να καις και παραπανω?

ppschrs
04-10-07, 20:15
Αν πας και ζητήσεις επισκευή θα στην κάνουν!Αλλά μετά μπορεί και να το μετανοιώσεις που σου έβαλαν χέρι!Οπότε άστο οπως είναι!Καλύτερα να του συμπληρώνεις το λαδάκι παρά να σου καταστρέψουν τον κινητήρα...

ppschrs
04-10-07, 20:16
Δεν έχει έρθει ακόμα το καπάκι!Αλλάχτηκαν όλα στον κινητήρα!Το κακό είναι ότι δεν ηρθε έτοιμος δεμένος αλλά κομμάτι κομμάτι και τον δένουν οι άσχετοι...

DJKEY
04-10-07, 20:17
εχεις δικιο σε αυτο γιατι πολλα εχω ακουσει με παραπονα για λαδια και μετα ηταν ακομα χειροτερα αλλα ετσι κι αλλιως...παραπανω απο λιτρο στα 1000χλμ δεν πινω, οποτε καλυτερα να συνεχισω με τα συμπληρωματακια μου που ξερω καθε ποτε ειναι κι εχω το κεφαλι μου ησυχο! χεχε! thanx pal ;)

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
05-10-07, 04:22
Τι καταναλώσεις είναι αυτές που ακούω ρε παιδιά? Τρελά πράγματα! Εμένα στα ~11.000 χλμ. που έκανα το χρόνο άντε να ήθελε συμπλήρωμα γύρω στα 400ml! Και το αυτοκίνητο το χρησιμοποιούσα κατά 90% Εθνική,με υψηλή ταχύτητα συνήθως.Και εννοείται δεν υπήρχε μέρα που να μην μπαίνει στο lift.
Βέβαια αυτή η μικρή κατανάλωση δεν με γλίτωσε από ταλαιπωρία..γιατί την εποχή που το είχα αγγελία για να το πουλήσω,έβγαλε πρόβλημα και μου άλλαξαν μπλοκ,πιστόνια,μπιέλες και τρόμπα λαδιού.Ο νέος ιδιοκτήτης πάντως το χαίρεται,αφού του το έδωσα με 300 χλμ. με το νέο μπλοκ και το έστρωσε κυριολεκτικά αυτός!

Υ.Γ.: Αναφέρομαι σε λάδι της μαμάς ΤΟΥΟΤΑ, 5w40

gtschr
05-10-07, 09:09
εμενα στα 4 χρονια που ειχα την TS,
μου εκαιγε το λαδακι της...., καθε 1.000 χλμ,
ηθελε αρκετο συμπληρωμα!!
γεγονος που δεν ηταν οτι καλιτερο για την διαθεση μου!!( να σημειωθει δεν το ξεσκιζα ιδιαιτερα, αντιθετα η χρηση του ηταν ομαλη)

DJKEY
05-10-07, 09:54
τεσπα! ο καθενας εχει και απο μια διαφορετικη εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα. εν κατακλειδι, αν δεν μας πινει πανω απο 1 λιτρακι στα 1,000χλμ, η τογιοτα δεν αναγνωριζει καποιο προβλημα, μιας που το λιτρακι το αποδεχεται ανετα στα 1,000χλμ.

Roy-D
08-10-07, 20:12
συζητουσα με εναν φιλο απο βολο..ο Κολητος του εχει τς και του εκαιγε λαδι...ψαχνει τα βιβλιαρακια και εγραφε για λαδι 10w40 απο τοτε ειναι κομπλε

madvinegar
08-10-07, 21:33
τεσπα! ο καθενας εχει και απο μια διαφορετικη εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα. εν κατακλειδι, αν δεν μας πινει πανω απο 1 λιτρακι στα 1,000χλμ, η τογιοτα δεν αναγνωριζει καποιο προβλημα, μιας που το λιτρακι το αποδεχεται ανετα στα 1,000χλμ.

χμμμμμ 1 λιτρο στα 1000 χλμ...
Το σερβις ειναι καθε 7.500 χλμ (για να μην πω καθε 15.000)...
Πόσα λίτρα λάδι είπαμε βάζετε ?

Roy-D
08-10-07, 21:43
τι λες ρε DJKEY?εδω σε αλλους καιει κατι λιγα γραμμαρια και τους αλαζουν μοτερ!!!(οχι τς αλλα λογικα) αυτο με το 1 λιτρο στα 1000χλμ το δεχεταικαι η VW..λες να γιναμε γερμανοι κι εμεις?δοκιμαστε ρε το 10w40 οπως ο βολιοτης και δειτε...

gtschr
08-10-07, 21:58
τι λες ρε DJKEY?εδω σε αλλους καιει κατι λιγα γραμμαρια και τους αλαζουν μοτερ!!!(οχι τς αλλα λογικα) αυτο με το 1 λιτρο στα 1000χλμ το δεχεταικαι η VW..λες να γιναμε γερμανοι κι εμεις?δοκιμαστε ρε το 10w40 οπως ο βολιοτης και δειτε...

τα ειχα δοκιμασει και εγω τα 10/40, αλλα δεν ειδα μικροτερη καταναλωση εν σχεσει με τα 5/40.
ιδια πραγματα.

ppschrs
09-10-07, 00:11
10-30 εχει προτεινόμενο το βιβλίο μας.Εγώ μάλλον θα πάω προς τα εκεί...Το 10-40 είναι νομίζω μέχρι -7.Δε θυμαμαι σίγουρα!Θα το δω την τετάρτη γιατί δεν το έχω!

dRiveR7
09-10-07, 02:13
Ρε παιδιά...να πω κ εγώ...Το βιβλιαράκι δεν προτείνει καν 10-40....Τώρα δεν ξέρω αν βοήθησε ή όχι στην κατανάλωση λαδιού, αλλά προτεινόμενο δεν είναι....
Αν κρίνω από το τι λέει το βιβλίο, και όπως σωστά λέει ο ppschrs, το καλύτερο είναι 10-30...καλύπτει όλες τις συνθήκες...

¶ρα λαμβάνοντας υπόψην το βιβλίο και ότι ακούω πως συμβαίνει στις TS και την κατανάλωση λαδιού, to 5-40 είναι εξαιρετικά λεπτό λάδι για το μοτέρ αυτό, αφού ενδείκνυται για θερμοκρασίες έως -29 και παρακάτω...άρα λογικό είναι να το καίει μιας κ δεν έχουμε τόσο κρύες εκκινήσεις...το 10-40 μάλλον καλύτερο και το 10-30 ακόμα πιο καλό, αφού είναι ισάξιο με το 10-40 στις κρύες εκκινήσεις και πιο λεπτό στις ψηλές θερμοκρασίες για να λιπαίνει καλύτερα...

Και εδώ θέλω να ρωτήσω...με ποιά λογική βάζουν το 5-40 στις αντιπροσωπίες ΤΟΥΟΤΑ ενώ δεν προτείνεται από την εταιρεία? Το ίδιο μπαίνει και στις απλές 12αρες, 1.4 και 1.6....

DJKEY
09-10-07, 10:09
τι λες ρε DJKEY?εδω σε αλλους καιει κατι λιγα γραμμαρια και τους αλαζουν μοτερ!!!(οχι τς αλλα λογικα) αυτο με το 1 λιτρο στα 1000χλμ το δεχεταικαι η VW..λες να γιναμε γερμανοι κι εμεις?δοκιμαστε ρε το 10w40 οπως ο βολιοτης και δειτε...

επειδη το εχω ψαξει απο τοτε που ειχα 5,000χλμ, ετσι συμβαινει. η τογιοτα ακολουθει τις κεντρικες οδηγιες. δεν αλλαζει ΤΙΠΟΤΑ αν δεν διαπιστωθει πρωτα οτι το αυτοκινητο καιει πανω απο λιτρο στα 1,000χλμ. η διαδικασια εχει ως εξης (την εχω ακολουθησει 2 φορες). αλλαγη λαδιων...γεμισμα στο φουλ...στα 950-1050χλμ πρωτο τεσταρισμα απο την εκαστοτε αντιπροσωπεια...γεμισμα στο φουλ και ξανα το ιδιο για ακομα 2 φορες. αν διαπιστωθει θεμα και προβλημα (δλδ πανω απο λιτρο στα 1000χλμ) τοτε υπαρχει διαδικασιας αντικαταστασης ή επιδιορθωσης. αυτη ειναι η διαδικασια και αυτη ακολουθειται ετσι ωστε να εισαι και εντος εγγυησεως. κοινως...ολα by the book!

Roy-D
09-10-07, 14:03
χμμμμ ελληνας απατεωνας σκεφτηκε...πριν πας στο τσεκαρισμα...αδειασε λιγακι!!!!! χεχεχεχεχεχ!!!!!

DJKEY
09-10-07, 14:20
χμμμμ ελληνας απατεωνας σκεφτηκε...πριν πας στο τσεκαρισμα...αδειασε λιγακι!!!!! χεχεχεχεχεχ!!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

ε δεν εισαι για πουθενα!!!

:p :p :p

dRiveR7
09-10-07, 14:47
χμμμμ ελληνας απατεωνας σκεφτηκε...πριν πας στο τσεκαρισμα...αδειασε λιγακι!!!!! χεχεχεχεχεχ!!!!!

χαχαχαχα...γειά σου ρε Έλληνα απατεώνα....αυτά είναι αποτέλεσμα εξάσκησης φαντάζομαι....
Όταν υπερκυβίζεις πρέπει να έχεις σκεφτεί τα πάντα σε περίπτωση βλάβης και πως να περνάς εγγύηση εεε?? Οργάνωση...αυτά είναι....χαχαχαχα....

ppschrs
09-10-07, 19:28
Εγώ θα πρότεινα πριν πας στο τσεκαρισμα να συμπληρώσεις...Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται αν σου βάλουν χέρι στο μοτέρ...Καλύτερα να σου βάλουν χέρι στον κ?λ? παρά στο μοτέρ!!!

dRiveR7
09-10-07, 19:35
Πςςςςςςςςςςς!!!!!! Δηλώσεις έχουμε......χαχαχαχα

DJKEY
09-10-07, 19:55
Εγώ θα πρότεινα πριν πας στο τσεκαρισμα να συμπληρώσεις...Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται αν σου βάλουν χέρι στο μοτέρ...Καλύτερα να σου βάλουν χέρι στον κ?λ? παρά στο μοτέρ!!!

χερι στον κάλο θες να πεις ?

:p :p :p

ppschrs
09-10-07, 19:59
Εγώ το έγραψα κανονικά αλλά κάποιος μου το διορθωσε...Πιο κόσμια δε γινόταν να το γράψω!μου πέρασαν 1000 εκφράσεις απ'το μυαλο και διαλεξα την πιο κόσμια...

Roy-D
09-10-07, 20:23
αναλογα ρε που θα το πας...βρες μια τογιοτα που να εμπιστευεσαι και να ξερεις τον μαστορα... εγω βρηκα!!!!!! ρε σεις τς ακιδες.... Βρηκα το καντραν τις prof/l 100 ευρακια..να το τσιμπισω?αξιζει?

ppschrs
09-10-07, 20:44
Αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου!Αν σου αρέσει τσίμπα το!Δεν έχεις μπει σε ΤS?θα σε πήγαινα μια βόλτα αλλά δεν ξέρω πότε θα βγει απο το νοσοκομείο!Ούτε ρήξη προσθιου χυαστού να είχε δε θα καθόταν τόσο καιρό εκτ΄'ος αγώνων...

DJKEY
09-10-07, 20:53
αναλογα ρε που θα το πας...βρες μια τογιοτα που να εμπιστευεσαι και να ξερεις τον μαστορα... εγω βρηκα!!!!!! ρε σεις τς ακιδες.... Βρηκα το καντραν τις prof/l 100 ευρακια..να το τσιμπισω?αξιζει?

εγω παντως σε παω μια βολτουλα. το εχουμε πει αλλωστε. απλα απο αυριο και για κανα 3ημερο θα ειναι στο γιατρο για λυσιμο διαφορικου (καπου εχει μποσικα και ακουω ενα θορυβο)!

η ΥΠΕΡΕΓΓΥΗΣΗ να ειναι καλα! ;)

diafanh-psyxh
09-10-07, 20:55
Εγώ το έγραψα κανονικά αλλά κάποιος μου το διορθωσε...Πιο κόσμια δε γινόταν να το γράψω!μου πέρασαν 1000 εκφράσεις απ'το μυαλο και διαλεξα την πιο κόσμια...
εγώ το διόρθωσα και ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.θα παρακαλέσω να είμαστε απλά κόσμιοι.εντάξει μπορεί να έχουμε τα νεύρα μας κλπ κλπ αλλά χτυπάει λίγο άσχημα.και έτσι όπως είναι γραμμένο/διορθωμένο τώρα καταλαβαίνουμε όλοι τι θέλεις να πεις και φυσικά δεν κάνει μπαμ

Roy-D
09-10-07, 20:55
αυριο ή μεθαυριο θα ειμαι αθηνα... για το κσντραν ψηνομαι αλλα δεν ξερω επιδι ειναι κοκκινο..αν ηταν της f/l ανετα... το πουλαει κανεις ρε??? κι εγω εχω να κουμπωσω μερικα πραγματακια πανω... χεχε

ppschrs
09-10-07, 21:05
DJKEY για πες τι θορυβο κάνει το διαφορικό!ακουγα και γω κατι!

ppschrs
09-10-07, 21:08
Ασχετο αλλά το χ?σ?μ? το θέμα με τα λάδια!Σωστος diafanh-psyxh?Αυτή τη φορά το διόρθωσα μόνος μου...

Roy-D
09-10-07, 21:21
το εχω φτιαξει κι εγω το διαφορικο και κανει ντουκ ντουκ σε λιγα χιλιομετρα...σαν να πατας πετρες ενα πραμα!

paul_top
11-10-07, 14:48
Nα σας πω κι εγω τι επαθα στη Λαρνακα.Πηγα στην αντιπροσωπεια της TOYOTA για να αλλαξω τα λαδια στην TS μου.Στην Ελλαδα που ημουν εβαζα παντα αυτα που ελεγε η αντιπροσωπεια 5w-40.Moυ το βαζουν λοιπον μεσα και μολις παω να πληρωσω μου ζητησαν 12 λιρες Κυπρου που ειναι περιπου 21 ευρω.Μου εκανε μεγαλη εντυπωση.Τους ρωταω μονο 12 λιρες?Μου λενε ναι.Τους ξαναρωταω τι εργασιες κανανε και μου απαντανε πως εβαλαν στο κινητηρα 4 λιτρα λαδι,δεν αλλαξανε το φιλτρο λαδιου και το λαδι ηταν 15w-40 απο ενα βαρελι απο το οποιο βαζουν σε ολα τα αυτοκινητα.Απορισα κι εγω και τους λεω πως ο κινητηρας παιρνει 5 λιτρα λαδι και αυτοι επεμεναν πως επειδη δεν μου αλλαξαν το φιλτρο και πως επειδη αυτο κραταει 1 λιτρο!!!! γι'αυτο και εβαλαν μονο 4.Το λαδι που μου εβαλαν ηταν απλο.Δεν εφυγα απο εκει και τους λεω να τα βγαλουν και να βαλουν συνθετικο λαδι και να αλλαξουν και το φιλτρο λαδιου.Τελικα εβαλα ESSO ULTRON 5w-40 συνθετικα 5 λιτρα και αλλο φιλτρο.Μου εκαναν και δωρο τα δυο λιτρα για την παρεξηγηση που εγινε.Για την επομενη αλλαγη σκεφτομαι να δοκιμασω τα MOBIL1 HIGH PERFORMANCE.Γνωριζει κανεις αν ειναι καλα αυτα τα λαδια?

gio911
01-02-08, 08:58
Τελικα 5 λιτρα λαδι βαζει το ts? γιατι εχω μια διαφωνια με εναν μηχανικο:?:

DJKEY
01-02-08, 09:16
Τελικα 5 λιτρα λαδι βαζει το ts? γιατι εχω μια διαφωνια με εναν μηχανικο:?:

By the book...

Κινητηρας 2ZZ-GE
Με φιλτρο 4,4 λιτρα
Χωρις φιλτρο 4,2 λιτρα

2579
01-02-08, 21:29
παιδια αν ενα αυτ/το κεει 1 λιτρο λαδι στα 1000χλμ που λεει η τογιοτα στην καρτα καυσαεριων οι υδρογοναθρακες δε θα ειναι πολυ αυξυμενοι και πιο πανω απο τα επιτρεπομενα ορια?η ασχετο?

madvinegar
02-02-08, 00:52
1 λίτρο λάδι στα 1000 χιλιόμετρα σημαίνει πως το μοτέρ έχει τάσεις φριτέζας...

wastegate
02-02-08, 00:58
Παρακαλω ποιος με φωναξε???
2579 το λιτρο που λαιει η αντιπροσωπια το καιει οταν μπαινει το αμαξι στο λιφτ και οχι σε κανονικες συνθηκες..

DJKEY
02-02-08, 01:03
1 λίτρο λάδι στα 1000 χιλιόμετρα σημαίνει πως το μοτέρ έχει τάσεις φριτέζας...

αν πηγαινεις συνεχως λιφτ (οπως εγω)...εισαι συνεχως φριτεζατος :p lol

madvinegar
02-02-08, 08:59
Δλδ αν πηγαίνεις μόνιμα με λιφτ... σε 5.000 χιλ το μοτερ θα έχει στεγνώσει σαν τη γλώσσα του νομά που έχει χαθεί στην έρημο...

Άσε που θα μαυρίσουν/αρπάξουν και οι πατάτες... :hehe

ppschrs
03-02-08, 02:52
Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ένα παλιό τιμολόγιο απο σέρβις και διαπίστωσα πως όταν μου χτύπησε το μοτέρ δούλευε με λάδι 5-30.Το βιβλίο γράφει για το TS προτεινόμενο από -30 μέχρι +10.Εγώ λοιπόν το δούλευα με 42 βαθμούς εκείνη τη μέρα σε ταξιδι Πάτρα-Θήβα με αρκετή κίνηση και αρκετές φορές μέσα στο lift.Λέτε να επηρέασε αυτό περισσότερο ή το ότι ελειπαν 2 κιλά λάδι και ο μηχανικος της ΤΟΥΟΤΑ μου είχε πει να μην συμπληρώσω για να δει πόσο λείπει και να κρίνει αν χρειάζεται επισκευή?Τελικά δεν προλαβε να δει αν χρειάζοταν επισκευή.Απο δω και πέρα θα πηγαίνω τα δικά μου λάδια.Ηδη αγόρασα τα motul 8100 5-40.Πάντως μετά την αλλαγή κινητήρα έχω κάνει 7000 χιλ και δεν έχει κάψει ούτε σταγόνα.Βέβαια τα 3500 πρώτα χωρίς λιφτ και τα υπόλοιπα με σπάνια ξεσπάσματα.Μάλλον θα αργήσει να μου φύγει το ψυχολογικό.

CTS03
18-03-08, 19:19
Επειδή με απασχολεί η κατανάλωση λαδιού, συνοψίζω τις καταναλώσεις όλων, με αναγωγή ανά 1.000χλμ, στα εξής:

ppschrs : 133 ml (προ επισκευής), 0 (μετά)
DJKEY: ~ 500 ml
hatzidi2: 40 ml
Σπ.Δόικας: 36 ml (είχε επισκευή)
gtschr: έκαιγε ....
CTS03: 120 ml

Εγώ το υπολόγισα για απόσταση μεταξύ max και min του δείκτη λαδιού 1.5 λίτρο.

Συγκρίνοντας με τα 1.4 και 1.6 φαίνεται να υπάρχει ένα πρόβλημα κατανάλωσης σε ορισμένα TS, που δεν μπορεί να σχετίζεται με την λειτουργία τους σε 8.000 στροφές. Εγώ τουλάχιστον δεν το πάω συχνά και δεν έχω δεί διαφορά σε διαδρομές καλοκαίρι εθνική-Εγνατία και χειμώνα πέρα-δώθε στη δουλειά.

Τέλος, δεν μπορεί να θεωρείται φυσιολογική η κατανάλωση λαδιού αν χρειάζεται συμπλήρωμα πριν τα 15.000km της επόμενης αλλαγής. Και είναι παρανοϊκό αυτό για τα 1 λίτρο ανά 1000 χλμ ! Προφανώς μπαίνει μήπως σε κάποια γενιά γίνει καμμιά μεγάλη πατάτα .... και καταρρεύσει η εταιρεία.

DJKEY
18-03-08, 20:49
Επειδή με απασχολεί η κατανάλωση λαδιού, συνοψίζω τις καταναλώσεις όλων, με αναγωγή ανά 1.000χλμ, στα εξής:

ppschrs : 133 ml (προ επισκευής), 0 (μετά)
DJKEY: ~ 500 ml
hatzidi2: 40 ml
Σπ.Δόικας: 36 ml (είχε επισκευή)
gtschr: έκαιγε ....
CTS03: 120 ml

Εγώ το υπολόγισα για απόσταση μεταξύ max και min του δείκτη λαδιού 1.5 λίτρο.

Συγκρίνοντας με τα 1.4 και 1.6 φαίνεται να υπάρχει ένα πρόβλημα κατανάλωσης σε ορισμένα TS, που δεν μπορεί να σχετίζεται με την λειτουργία τους σε 8.000 στροφές. Εγώ τουλάχιστον δεν το πάω συχνά και δεν έχω δεί διαφορά σε διαδρομές καλοκαίρι εθνική-Εγνατία και χειμώνα πέρα-δώθε στη δουλειά.

Τέλος, δεν μπορεί να θεωρείται φυσιολογική η κατανάλωση λαδιού αν χρειάζεται συμπλήρωμα πριν τα 15.000km της επόμενης αλλαγής. Και είναι παρανοϊκό αυτό για τα 1 λίτρο ανά 1000 χλμ ! Προφανώς μπαίνει μήπως σε κάποια γενιά γίνει καμμιά μεγάλη πατάτα .... και καταρρεύσει η εταιρεία.

λογω του οτι δεν ειχα λαστιχα τα τελευται 2500χλμ τα εχω παει πιο νορμαλ και ειδα διαφορα. κοινως μειωθηκε στο μισο. δλδ τωρα να καιω max 250ml/1000km. επιμενω και μετα απο συζητηση που εχω κανει με αρχιμηχανικο απο το hitech στην ελευσινα οτι παιζει ρολο το ποσο lift παιζει στην καταναλωση λαδιου.

παντως οπως και να χει 1lt/1000km δικαιολογει παγκοσμιως η toyota.

ppschrs
18-03-08, 21:12
Aκούστε και αυτό και πείτε μου αν μπορεί να είναι συμπτωση.Μετά την επισκευή το αμάξι είχε πολύ χάλια ρελαντι.Επεφτε κάτω απο 500 στροφές και ανέβαινε απόττωμα.Αυτό κυρίως όταν ήταν ζεστό και το εσβηνα και ξαναέβαζα μπροστά.Μόλις άλλαξα τα λάδια και έβαλα τα motul δεν το ξαναέκανε...Ποιος ξέρει γιατί?

CTS03
18-03-08, 21:40
Φίλε ppschrs, στη θέση σου θα ζητούσα νέο κινητήρα. Δεν είναι δυνατόν να ανοίγουν τέτοιους κινητήρες σε κάθε επαρχιακό συνεργείο, η πρώτη και τελευταία περίπτωση τους θα είσαι.

Όσο για τα 1L / 1000 km, είναι κόντρα στην κοινή λογική που υποθέτω έχει και νομική αξία. Δεν μας παραπλανούν αν μας αποκρύπτουν τέτοιους όρους όταν αγοράζουμε αυτοκίνητα?

DJKEY
18-03-08, 21:47
Φίλε ppschrs, στη θέση σου θα ζητούσα νέο κινητήρα. Δεν είναι δυνατόν να ανοίγουν τέτοιους κινητήρες σε κάθε επαρχιακό συνεργείο, η πρώτη και τελευταία περίπτωση τους θα είσαι.

Όσο για τα 1L / 1000 km, είναι κόντρα στην κοινή λογική που υποθέτω έχει και νομική αξία. Δεν μας παραπλανούν αν μας αποκρύπτουν τέτοιους όρους όταν αγοράζουμε αυτοκίνητα?

σελιδα 190 του βιβλιου οδηγιων χρησης της Corolla μας αναφερει επακριβως:
"Καταναλωση Λαδιου: Μεγ. 1.0L ανα 1.000km."

δεν υποστηριζω οτι ειναι λογικο αλλα τουλαχιστον δεν ειναι αποκρυπτεο.

ppschrs
18-03-08, 23:57
Φίλε CTS03 από που να ζητήσω καινούριο κινητήρα?Που να απευθυνθώ?4 Μήνες δε μπορούσα να βρω άκρη για να μου το φτιάξουν λες να βρω με αυτό?οι εγγυήσεις είναι μούφα.Μας δουλεύουν κανονικότατα...

CTS03
19-03-08, 09:26
Ή κάνε αγωγή μόνος σου, ή δώσε 20-30 Ευρώ συνδρομή σε μία από αυτές τις ενώσεις καταναλωτών (ΕΚΠΟΪΖΩ, κτλ.) και δώσε τους στοιχεία να κάνουν την αγωγή. Υπάρχει και ο Συνήγορος του Καταναλωτή που υποτίθεται ότι μεσολαβεί.

Όσον αφορά τα λάδια, δεν περιμένω να μας αλλάξουν κινητήρα για καταναλώσεις έως 100-150ml, αλλά να το "ψάξουν" γιατί δεν είναι φυσιολογικό. Στα VW 1.4 άλλαζαν κάποια φλάντζα και λυνόταν το πρόβλημα για τα περισσότερα.

Όσο για το 1L / 1000 km, κατ' αρχάς νομίζω ότι κανένας σοβαρός τεχνικός στην Toyota Hellas δεν θα επιμείνει σε αυτό.
Αλλά και νομικά δεν θα μπορεί να σταθεί. Εδώ έχασαν οι Τράπεζες που χρέωναν τόκους σε πρόωρη εξόφληση, όρο που υπογράφαμε σε συμβόλαιο, θα αντέξει ένος τόσο καταχρηστικός όρος σε ένα manual που ποτέ δεν μας έδειξαν ! Άσε που μπορεί να υπάρχει και ένα γενικώτερο θέμα συννενοημένων εμπορικών πολιτικών.

Φίλε DJKEY, πόσα χλμ έχεις ? Επειδή έχω ψάξει και ξένα sites, η περίπτωση σου είναι πολύ ακραία. Η γνώμη μου είναι ότι κάτι πρέπει να κάνεις αν έχεις εγγύηση.

madvinegar
19-03-08, 09:35
Όσο για το 1L / 1000 km, κατ' αρχάς νομίζω ότι κανένας σοβαρός τεχνικός στην Toyota Hellas δεν θα επιμείνει σε αυτό.



Και ξαναλέω... Η ΤΟΥΟΤΑ δεν λεει στο manual πως τα σερβις μπορουν να γίνονται κάθε 15.000χιλ? Ακόμα και κάθε 7.500χιλ να γινόντουσαν δεν συμβαδίζει αυτη η κατανάλωση λαδιού... Πόσα λίτρα λάδι παίρνει η TS? 4? 5?
Ε, ερχονται σε πλήρη ρήξη αυτες οι δύο οδηγιές στο manual.
Δλδ, αν καταναλωνει 1λ στα 1000χιλ, όταν θα το πηγαίνετε για σερβις είτε θα βρίσκει ο μηχανικός την έρημο Σαχάρα στο κάρτερ είτε θα σας έχουν κολλήσει τα πιστόνια στον πηγεμό προς το συνεργείο...

Με απλή λογική δεν στέκουν αυτες οι μετρησεις που λενε.

DJKEY
19-03-08, 09:44
Ή κάνε αγωγή μόνος σου, ή δώσε 20-30 Ευρώ συνδρομή σε μία από αυτές τις ενώσεις καταναλωτών (ΕΚΠΟΪΖΩ, κτλ.) και δώσε τους στοιχεία να κάνουν την αγωγή. Υπάρχει και ο Συνήγορος του Καταναλωτή που υποτίθεται ότι μεσολαβεί.

Όσον αφορά τα λάδια, δεν περιμένω να μας αλλάξουν κινητήρα για καταναλώσεις έως 100-150ml, αλλά να το "ψάξουν" γιατί δεν είναι φυσιολογικό. Στα VW 1.4 άλλαζαν κάποια φλάντζα και λυνόταν το πρόβλημα για τα περισσότερα.

Όσο για το 1L / 1000 km, κατ' αρχάς νομίζω ότι κανένας σοβαρός τεχνικός στην Toyota Hellas δεν θα επιμείνει σε αυτό.
Αλλά και νομικά δεν θα μπορεί να σταθεί. Εδώ έχασαν οι Τράπεζες που χρέωναν τόκους σε πρόωρη εξόφληση, όρο που υπογράφαμε σε συμβόλαιο, θα αντέξει ένος τόσο καταχρηστικός όρος σε ένα manual που ποτέ δεν μας έδειξαν ! ¶σε που μπορεί να υπάρχει και ένα γενικώτερο θέμα συννενοημένων εμπορικών πολιτικών.

Φίλε DJKEY, πόσα χλμ έχεις ? Επειδή έχω ψάξει και ξένα sites, η περίπτωση σου είναι πολύ ακραία. Η γνώμη μου είναι ότι κάτι πρέπει να κάνεις αν έχεις εγγύηση.

καλημερα. εχω 64,000χλμ. επαναλαμβανω οτι εχει γινει παρακολουθηση 3 φορεσ στο αυτοκινητο για τα λαδια. επισης λογω γνωστου που εχω μεσα στην ελευσινα εχω δει records και αλλων TS πινουνε και 400 και 500 και 600ml στα 1000χλμ. επαναλαμβανω επισης πως τεραστιο ρολο στην καταναλωση λαδιου παιζει το πσοσο συχνα χρησιμοποιεις το lift...και καμμια συγκριση δεν θα πρεπει να γινεται με τα 1,4 και 1,6.

επισης τι εννοεις με το "Όσο για το 1L / 1000 km, κατ' αρχάς νομίζω ότι κανένας σοβαρός τεχνικός στην Toyota Hellas δεν θα επιμείνει σε αυτό. " ??? Εννοεις δλδ οτι ο σοβαρος τεχνικος της Toyota θα παει εναντια σε αυτο που αναγραφει το εγχειριδιο της Εταιρειας? Ειδικα τωρα που στην Toyota το θεμα εγγυησης εχει "σφιξει" πιο πολυ απο ποτε...? και επισης τι εννοεις "Αλλά και νομικά δεν θα μπορεί να σταθεί." ???. Αναγραφεται σε καποιο δημοσιο νομικο ή αλλου διοικητικου τυπου χαρτι για καταναλωση λαδιου αυτοκινητου? Δλδ να εναντιωθεις δικαστικα απνεναντι στην Toyota για το μεγιστο οριο καταναλωσης λαδιου που δικαιολογει παγκοσμιως? Κατι τετοιο καταλαβαινω απο αυτα που λες...

Για εξηγησε να καταλαβω...

DJKEY
19-03-08, 09:55
Και ξαναλέω... Η ΤΟΥΟΤΑ δεν λεει στο manual πως τα σερβις μπορουν να γίνονται κάθε 15.000χιλ? Ακόμα και κάθε 7.500χιλ να γινόντουσαν δεν συμβαδίζει αυτη η κατανάλωση λαδιού... Πόσα λίτρα λάδι παίρνει η TS? 4? 5?
Ε, ερχονται σε πλήρη ρήξη αυτες οι δύο οδηγιές στο manual.
Δλδ, αν καταναλωνει 1λ στα 1000χιλ, όταν θα το πηγαίνετε για σερβις είτε θα βρίσκει ο μηχανικός την έρημο Σαχάρα στο κάρτερ είτε θα σας έχουν κολλήσει τα πιστόνια στον πηγεμό προς το συνεργείο...

Με απλή λογική δεν στέκουν αυτες οι μετρησεις που λενε.

μαικ καλημερα! θα διαφωνησω. το manual Μπορει να μη το λεει αλλα το βιβλιαρακι της εγγυησης λεει ξεκαθαρα καθε ποτε πρεπει να γινονται να τα σερβις ετσι ωστε να ισχυει και κανονικα η 6ετης εγγυηση.

madvinegar
19-03-08, 09:58
Δλδ αν καταλαβα καλα, το manual λεει πως δικαιολογείται το 1λ στα 1000χιλ, και το βιβλιαρακι της εγγύησης λεει πως τα σερβις πρεπει να γινονται καθε 15.000χιλ. Σωστα?
Εσενα πως σου ακουγεται αυτο? Σου στέκει? Μηπως η ΤS παίρνει 20 λίτρα λάδι και δεν το ξέρω? :hehe (για να περισσευουνε και 5 λιτρα μεσα στο καρτερ βρε παιδάκι μου σε καθε σερβις... :hehe)
Μιλάω πάντα για την extreme κατασταση που όντως το αμαξι θα καιει το δικαιολογημένο 1λιτρο στα 1000χιλ.

electro
19-03-08, 10:01
Καλα εννοειται πως αυτο δεν ειναι φυσιολογικο!!!!! Σιγουρα θελει ελενχος αυτο το πραγμα!!! Ισως θελουν αλλαγη τα ελατηρια.....

CTS03
19-03-08, 10:05
Ναι, λέω ότι μπορείς να εναντιωθείς δικαστικά, χωρίς να λέω ότι απαραίτητα θα κερδίσεις. Όπως λένε, η δικαιοσύνη είναι "τυφλή".

Πολύ σοβαρό αυτό με τις καταναλώσεις που αναφέρεις. Δεν νομίζω ότι η Toyota Hellas δεν θα έκανε κάτι, αλλά ίσως επικρατεί η άποψη ότι οι νέοι τα "ξεσκίζουν" και δεν θα πληρώνουμε εμείς τα σπασμένα.

Αυτο που περιμένω είναι ο τεχνικός να συμβουλεύσει τον "λογιστή". Και του "λογιστή" δεν θα του αρέσει η αρνητική διαφήμιση αν βρεθεί να μάχεται δημόσια το δικαίωμα για 1L / 1000km.

DJKEY
19-03-08, 10:05
ρε μαικ...αναφερει μεσα και την ευθυνη του οδηγου να ελεγχει συστηματικα τη σταθμη του λαδιου και να φροντιζει για τη διατηρηση της σωστης σταθμης (= συμπληρωμα). Μαλιστα μεσα αναγραφει οτι "η Toyota συνιστα να ελεγχετε τη σταθμη του λαδιου καθε φορα που ανεφοδιαζεστε".

και στο κατω κατω αν δεν στεκει ας κανουμε μια επιτροπη να παμε νομικα και να τελειωνει η υποθεση. στο κατω κατω σας αναφερω το τι λεει η Toyota. αν καποιον δεν καλυπτουν αυτα ειναι εμενα που μου πινει παραπανω και οχι εσας. κι επειδη εχω κανει 3 μετρησεις σε 3 διαφορετικα εξουσιοδοτημενα...υπαρχει αυτη η ιστορια που σας λεω. μαλιστα σε μια περιπτωση οπου μετρηθηκε επι 2 μηνες το αυτοκινητο...εφυγε telex με τα αποτελεσματα αγγλια και ιαπωνια. την απαντηση την εχω γραπτη και ειναι πανοιμοιτυπη με αυτη του manual. αν εσεις τωρα ξερετε καποιον που να παραβαινει το manual και να μπορει να κανει κατι πειτε μου κι εμενα να ξερω...

madvinegar
19-03-08, 10:15
ρε μαικ...αναφερει μεσα και την ευθυνη του οδηγου να ελεγχει συστηματικα τη σταθμη του λαδιου και να φροντιζει για τη διατηρηση της σωστης σταθμης (= συμπληρωμα). Μαλιστα μεσα αναγραφει οτι "η Toyota συνιστα να ελεγχετε τη σταθμη του λαδιου καθε φορα που ανεφοδιαζεστε".


ααα, οκ... Αυτο δεν το ήξερα... Νομίζω πρωτη φορα το αναφέρει καποιος εδω μέσα. Θενξ Κωστα.

electro
19-03-08, 10:20
Λοιπον για να καταλαβω: στα 1.4 και 1.6 , αμα τους καιει λαδι , τους αλλαζουν πιστονια και ελλατηρια , αλλα στις TS , οχι??????

DJKEY
19-03-08, 10:24
Λοιπον για να καταλαβω: στα 1.4 και 1.6 , αμα τους καιει λαδι , τους αλλαζουν πιστονια και ελλατηρια , αλλα στις TS , οχι??????

οτανε εννοεις "καει" τι εννοεις? ποιο ειναι το οριο στα 1,4 και 1,6? ειναι το ιδιο με τις TS? αν ξερεις παντως καποιον που να του αλλαξανε πιστονια κι ελατηρια καιγοντας του λαδι λιγοτερο απο το μεγιστο επιτρεπτο οριο που δινει η εταιρεια...θα ηθελα να μου το πεις...να παω κι εγω. σοβαρολογω.

madvinegar
19-03-08, 10:33
Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση Κωστα. Αν εχουν βγαλει συγκεκριμενη οδηγια στο manual δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Αν ηταν ετσι, όλα τα RX8 θα ηταν στο συνεργείο τωρα... :hehe

CTS03
19-03-08, 10:36
και στο κατω κατω αν δεν στεκει ας κανουμε μια επιτροπη να παμε νομικα και να τελειωνει η υποθεση. ..

Πραγματικά μια τέτοια συντονισμένη κίνηση καταναλωτών χρειάζεται, όπως έγινε και με τις τράπεζες.

electro
19-03-08, 10:42
Ωραια , πειτε μου ποιο ειναι το οριο στα 1.4 , 1.6 για να δουμε ποιο ειναι σωστο και ποιο ειναι λαθος.

DJKEY
19-03-08, 12:06
δεν γνωριζω για 1.4 και 1.6. και δεν μιλαμε για λαθη. μιλαμε για εργιστασιακα ορια τα οποια καλως ή κακως ειναι κοινως de facto.

electro
19-03-08, 12:19
δεν γνωριζω για 1.4 και 1.6. και δεν μιλαμε για λαθη. μιλαμε για εργιστασιακα ορια τα οποια καλως ή κακως ειναι κοινως de facto.


Ναι αυτο λεω! Εαν εχει βγει ετσι το αμαξι , τοτε ειναι φυσιολογικο. ΟΚ!

mpesikos
06-04-08, 14:10
καταρχην ενα γεια σε ολους σας!ρε παιδια πρεπει να σας πω οτι τρεμω τωρα με αυτα που διαβασα...εμενα το ts μου καιει 1 λιτρο κ λατι στισ 10000χλμ με τα λαδια τησ τουοτα!το αυτοκηνιτο εχει 75000χλμ,κ δεν κανει ταξιδια,μονο γυρο γυρο στην πολη κ φυσηκα το λυωνψ ολη την ωρα!!!!!!!!!αφου ρωτησα αποδω κ αποκει κατελειξα να βαλω DIVINOL 10W40 που τα συνιστα η χιουνται για τα αυτοκηνιτα της!ακομα δεν ξερω αν ελυσα το προβλειμα μου γιατι τα αλαξα προσφατα κ δεν εχω κανει ακομα μετρησεις!(κοστιζουν τα μισα λεφτα σε σχεση με τησ τουοτα)
το θεμα ειναι..εκανα μ@λ@κια κ θα βαραω το κεφαλι μου η ολα καλα?το να καιει αυτην την ποσοτιτα ειναι φυσηολογικο η να το ψαξω?σας παρακαλω περιμενω απαντιση γιατι καιγομαι....κ κατι ακομα ψιλοασχετο..ακουω εναν περιεργο θοριβο που βγαινει μαλλον απο την μοναδα του ABS ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΞΑΚΙΝΑΩ ειτε μπροσ ειται πισω,αυτο το κανει μονο στο προτο ξεκηνημα αφου το βαλω μπρος!τι παιζει?να πανικοβλειθψ κιαλο?:question

Edessaios
06-04-08, 15:00
καταρχην ενα γεια σε ολους σας!ρε παιδια πρεπει να σας πω οτι τρεμω τωρα με αυτα που διαβασα...εμενα το ts μου καιει 1 λιτρο κ λατι στισ 10000χλμ με τα λαδια τησ τουοτα!το αυτοκηνιτο εχει 75000χλμ,κ δεν κανει ταξιδια,μονο γυρο γυρο στην πολη κ φυσηκα το λυωνψ ολη την ωρα!!!!!!!!!αφου ρωτησα αποδω κ αποκει κατελειξα να βαλω DIVINOL 10W40 που τα συνιστα η χιουνται για τα αυτοκηνιτα της!ακομα δεν ξερω αν ελυσα το προβλειμα μου γιατι τα αλαξα προσφατα κ δεν εχω κανει ακομα μετρησεις!(κοστιζουν τα μισα λεφτα σε σχεση με τησ τουοτα)
το θεμα ειναι..εκανα μ@λ@κια κ θα βαραω το κεφαλι μου η ολα καλα?το να καιει αυτην την ποσοτιτα ειναι φυσηολογικο η να το ψαξω?σας παρακαλω περιμενω απαντιση γιατι καιγομαι....κ κατι ακομα ψιλοασχετο..ακουω εναν περιεργο θοριβο που βγαινει μαλλον απο την μοναδα του ABS ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΞΑΚΙΝΑΩ ειτε μπροσ ειται πισω,αυτο το κανει μονο στο προτο ξεκηνημα αφου το βαλω μπρος!τι παιζει?να πανικοβλειθψ κιαλο?:question

Εγώ μια απορία έχω......Καλά σε τέτοιο μοτέρ πήγες και έβαλες λάδια που είναι για Χιουνται? Και πιο φθηνά από τα ΤΟΥΟΤΑ? :question
Αν και νομίζω έκανες λάθος και στον τύπο λαδιού.... 10-30 ή 5-30 βάζουν στα TS.

mpesikos
06-04-08, 15:09
σε παρακαλω πεσ μου τι προτινεις για να τα αλαξω αυριο κιολας!:roll:

Edessaios
06-04-08, 15:17
Επειδή δεν είμαι κάτοχος TS, αν διαβάσεις το θέμα από την αρχή πιστεύω θα βρεις απάντηση στο ερώτημά σου!

dRiveR7
06-04-08, 16:25
Στα TS το ιδανικότερο για όλες τις συνθήκες είναι το 10-30. Βέβαια και με το 10-40 δε θα έχεις πρόβλημα μιας κ βρίσκεται κοντά στις επιτρεπόμενες θερμοκρασίες λειτουργίας με το 10-30, αλλά θα λιπαίνει λίγο χειρότερα όταν είναι σε full θερμοκρασίες....

Πες μας αν ξέρεις τις προδιαγραφές του λαδιού που έβαλες, γιατί μόνο από εκεί μπορεί να αντιμετωπίσες πρόβλημα αν δεν υπερκαλύπτει αυτές που ζητά το μοτέρ...

Καλύτερα να κάνεις μια αλλαγή με κάποιο 10-30 που να καλύπτει την ΑPI SL, έστω και για ψυχολογικούς μόνο λόγους...

Επίσης, καλό θα ήταν να μην "τσιγγουνευόμαστε" στα λεφτά των λαδιών και να μπάινει πάντα κάποιο καλό και κυρίως κατάλληλο λάδι για τα μοτέρ μας...

Υ.Γ. Το λάδι της hyundai με ποιό σκεπτικό το προτίμησες?

mpesikos
06-04-08, 21:40
εχω εναν φιλο που ειναι μηχανικος κ μαλιστα απο τους καλους που παλιοτερα δουλεβε στην τουοτα κ μου ειπε να βαλω αυτα τα λαδια γιατι εκτοσ του οτι ειναι καλα θα παπσει κ το μοτερ να τα καιει κ εγω ο στοκος τον ακουσα διχοσ να σκεφτω σε τι κυνδινο βαζω το αμαξι..δεν το εκανα για λογους τσιγκουνιας!τι στο καλο τοσα εχω χαλασει.στα λαδια θα κολισω?προτηνεις να βαλω τησ τουοτα η καποια αλλη μαρκα?γιατι αυριο κολασς θα τα αλαξω!!!!

DJKEY
06-04-08, 22:01
παιδια το λιτρακι στα 10,000χλμ για την πολυστροφη TS δεν ειναι υπερβολικο για να ανησυχει καποιος. μην τρελλαθουμε τελειως. επαναλαμβανω οτι η εταιρεια δικαιολογει 1 λιτρο στα 1,000. το αν αυτο βεβαια ακουγεται λογικο ή οχι ειναι ενα αλλο θεμα. ειδικα εγω το εχω ψαξει υπερβολικα το θεμα κι εχω κανει μετρησεις σε 3 διαφορετικες αντιπροσωπειες (που τις γνωριζουμε ολοι εδω μεσα). αν δεν καις πανω απο 1 λιτρο στα 1,000 δεν υπαρχει περιπτωση να σου δικαιολογησουν οποιαδηποτε παρεμβαση εντος εγγυησεως απλα και μονο γιατι δεν κρινεται οτι υπαρχει κατι μεμπτο. ειτε μας αρεσει ειτε οχι ετσι εχει η κατασταση ή καπως ετσι...εκτος κι αν εχει καποιος καποια αλλη εμπειρια οπου δεχτηκαν να του αλλαξουν κατι εντος εγγυσησεως με καταναλωση λαδιου μικροτερη του 1 λιτρου στα 1,000χλμ.

dRiveR7
06-04-08, 22:33
εχω εναν φιλο που ειναι μηχανικος κ μαλιστα απο τους καλους που παλιοτερα δουλεβε στην τουοτα κ μου ειπε να βαλω αυτα τα λαδια γιατι εκτοσ του οτι ειναι καλα θα παπσει κ το μοτερ να τα καιει κ εγω ο στοκος τον ακουσα διχοσ να σκεφτω σε τι κυνδινο βαζω το αμαξι..δεν το εκανα για λογους τσιγκουνιας!τι στο καλο τοσα εχω χαλασει.στα λαδια θα κολισω?προτηνεις να βαλω τησ τουοτα η καποια αλλη μαρκα?γιατι αυριο κολασς θα τα αλαξω!!!!

Πρεπει να μαθουμε ποιά λάδια είναι συγκεκριμένα...προφανώς δεν είναι λάδια της hyundai, αλλά κάποια που συνιστά η hyundai...
Aν κάνουν κ για TS έχει καλώς, απλά το 10-40 θα ζορίζει λίγο το μοτέρ σου όταν είναι κρύο και το πατάς....10-30 το ιδανικό...
Μάθε τι λάδι ακριβώς φοράς και πες μας...

ppschrs
06-04-08, 22:34
1)Λάδια motul 8100 5-40
2)Aλλαγή λαδιών κάθε 7500 χιλιόμετρα
3)Καλό ζέσταμα πριν το πλακώσεις.Δηλαδή θα πηγαίνεις μέχρι 3000 στροφές μέχρι να πάει η θερμοκρασία στη μέση και ακόμα 5 λεπτά να φτάσουν και τα λάδια στη σωστή θερμοκρασία μιας και αργούν λίγο παραπάνω.

ppschrs
06-04-08, 22:36
A και κάτι ακόμα,βάζουμε μπροστά και ξεκινάμε κατευθείαν γιατί αλλιώς δεν φτάνει ψηλά το λάδι.Αυτό μου το είπαν στα κεντρικά στην Ελευσίνα.Οταν βάλεις μπροστά το πρωί που θα έχουν κάτσει τα λάδια να ξέρεις πως μέχρι να ξεκινήσεις το καπάκι δουλεύει χωρίς λάδι.Αυτο ισχύει για όλες τις Ε12.

mpesikos
06-04-08, 22:57
api sl/cf-4,acea a3/b3 εμενα δεν μου λεει κατι τωρα για εσας δεν ξερω!περιμενω απαντηση κ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

dRiveR7
06-04-08, 23:03
Ok τις καλύπτει τις προδιαγραφές που πρέπει...το API SL.

Tώρα ως προς το 10-40 δεν μπορέι κανείς να σου πει αν προκαλεί ζημιά μακροχρόνια ή όχι....

Το 10-30 το προτείνει η ΤΟΥΟΤΑ, αλλά είναι σπάνιο και σπάνια χρησιμοποιούμενο, ενώ το 5-40 που λέει ο Χρήστος είναι το πιο συχνά χρησιμοποιούμενο το οποίο προφανώς δεν έχει προκαλέσει κάποια δυσλειτουργία, για να το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι...

mpesikos
06-04-08, 23:04
δεν σε ρωτησα..εννωεις διλαδη οτι το πρωι που θα το βαλω μπροσ θα φυγω κατευτειαν κ θα ζεσταθει στο δρομο πηγενονταστο μεχρη 3000 στροφες?

DJKEY
06-04-08, 23:07
αυτα τα motul 8100 5-40 τοσο καλα ειναι? συμφωνειτε ολοι?

ποια ειναι η τιμη του λιτρου? εχετε καμμια ιδεα?

dRiveR7
06-04-08, 23:10
δεν σε ρωτησα..εννωεις διλαδη οτι το πρωι που θα το βαλω μπροσ θα φυγω κατευτειαν κ θα ζεσταθει στο δρομο πηγενονταστο μεχρη 3000 στροφες?

Εννοείται στα καινούρια αμάξια ίσα ίσα περιμένουμε 5-10 δεύτερα και ξεκινάμε...κάνει καλό και στον καταλύτη να μη ζεσταίνεται σταματημένο, αλλά και αυτό που λέει ο Χρήστος....
Ξεκινάς αμέσως και έως ότου πιάσει κανονική θερμοκρασία δεν το πας πάνω από 3000 στροφές...χαλαρά δηλαδή...

gio911
06-04-08, 23:18
Υσχυει οτι τα 5-40 ειναι φουλ συνθετικα ενω τα 10-30 ειναι ημισυνθετικα :?

ppschrs
06-04-08, 23:32
Δεν θυμάμαι ακριβώς την εξήγηση.Νομίζω πως πρέπει να γυρίζουν τα γρανάζια για να φτάσει το λάδι πάνω.Πάντως το σίγουρο είναι πως πρέπει να ξεκινάμε κατευθείαν από τη στιγμή που βάζουμε μπρος και να το πηγαίνουμε χαλαρά μέχρι να ζεσταθούν τα λάδια και τα μέταλλα.Είναι σημαντικό να ζεσταθούν και τα μέταλλα γιατί λόγω του φαινομένου "συστολής-διαστολής" όταν τα μέταλλα είναι κρύα είναι λίγο μικρότερα και υπάρχουν κενά τα οποία μπορεί να προκαλέσουν ζημιά.

mpesikos
06-04-08, 23:33
αυριο μεχρι τις 2 το μεσημερι θα τα εχω αλαξει!θα ακολουθεισω τις οδηγιες σου κ ο θεοσ μαζι μου!το αμαξι μου δεν εχει εγκυοιση οπτε αν παθει κατι,πραγματηκα ειμαι για αυτοκτονια μετα!ευχαριστω παρα πολυ!να ρωτησω κ κατι ακομα?οτιδηποτε απορια εχω να την λεω εδωμεσα?γιατι εχω κιαλες!εντομεταξη δεν υπαρχει κ καποιοσ μαστορασ για να ρωτησω οτιδιποτε..οσο για την τουοτα εδω στον πυργο, οι ανθροποι ηταν ξεκαθαροι..<δεν εχουμε δει κ πολες τς στην ζωη μας!!!!!!!!1ΕΙΝΑΙ Α Σ Χ Ε Τ ΟΙ:shoothim

dRiveR7
06-04-08, 23:56
Υσχυει οτι τα 5-40 ειναι φουλ συνθετικα ενω τα 10-30 ειναι ημισυνθετικα :?

Όχι βέβαια...υπάρχουν και 10-30 πλήρως συνθετικά...

Edessaios
06-04-08, 23:59
αυριο μεχρι τις 2 το μεσημερι θα τα εχω αλαξει!θα ακολουθεισω τις οδηγιες σου κ ο θεοσ μαζι μου!το αμαξι μου δεν εχει εγκυοιση οπτε αν παθει κατι,πραγματηκα ειμαι για αυτοκτονια μετα!ευχαριστω παρα πολυ!να ρωτησω κ κατι ακομα?οτιδηποτε απορια εχω να την λεω εδωμεσα?γιατι εχω κιαλες!εντομεταξη δεν υπαρχει κ καποιοσ μαστορασ για να ρωτησω οτιδιποτε..οσο για την τουοτα εδω στον πυργο, οι ανθροποι ηταν ξεκαθαροι..<δεν εχουμε δει κ πολες τς στην ζωη μας!!!!!!!!1ΕΙΝΑΙ Α Σ Χ Ε Τ ΟΙ:shoothim

Και βέβαια να ρωτάς ότι θες.....Απλώς να κάνεις μια αναζήτηση πρώτα μήπως υπάρχει η απάντηση που ζητάς σε κάποιο θέμα και μετά να γράφεις για να μην γεμίζουμε με ανούσια ποστ το κάθε θέμα.....:lol:

ppschrs
06-04-08, 23:59
Τουλάχιστον στο είπαν οι άνθρωποι.Οι δικοί μου που δεν είχαν ξαναδεί και το έπαιζαν κορυφαίοι μάστορες?

DJKEY
07-04-08, 00:02
ξανακανω την ερωτηση...γτ μυρισε μεχρι εδω... LOL :p

αυτα τα motul 8100 5-40 τοσο καλα ειναι? συμφωνειτε ολοι?

ποια ειναι η τιμη του λιτρου? εχετε καμμια ιδεα?

dRiveR7
07-04-08, 00:04
Μια χαρά είναι τα motul...Τα βάζουν αρκετοί από εδώ αν θυμάμαι καλά...

Τιμή 15Ε τa 2L στο trade-wind....Μάλλον είναι προσφορά.

DJKEY
07-04-08, 00:16
παιδες μπορειτε να μου το βρειτε στο site γτ δεν βλεπω πουθενα για 8100?

http://www.motul.gr

ευχαριστω πολυ και σορρυ για την τυχον γκαβομαρα! :p

mpesikos
07-04-08, 00:27
Τα λεμε αυριο το μεσημερι που θα εχω αλλάξει κ τα λαδια. Καλο βραδυ κ ευχαριστω κ παλι

ppschrs
07-04-08, 00:33
λες να σταμάτησαν να βγαίνουν?Δεν τα έχει η motul στη σελίδα της.Περίεργο.Με τα saxoralla άνοίγουμε λίγο λίγο μέχρι να μπούμε στο lift,μετά βγάζουν τα κυάλια.Για φτιαγμένα δεν ξέρω.

DJKEY
07-04-08, 00:38
Κωδικός Προϊόντος: MOTUL 6100 SYNERGIE
Σύνθεση Προϊόντος: 100% Synthetic

5W/40API SH, SJ / CF, ENERGY CONSERVING, ACEA A3 / B3, CCMC G5 / PD2, VOLKSWAGEN 500.00 / 505.00 (11/92), BMW, PORSCHE ncp-GL, ROVER RES.22.OL

Το νέο 100% συνθετικό λιπαντικό των σύγχρονων υψηλής απόδοσης. Ιδανικό για τον λάτρη της γρήγορης οδήγησης, αλλά και τον καθημερινό οδηγό που απαιτεί το καλύτερο για τον κινητήρα του. Προσφέρει απαράμιλλη προστασία ακόμη και στις πιο ακραίες κλιματολογικές συνθήκες (πολικό ψύχος - καλοκαιρινοί καύσωνες). Μεγάλη χιλιομετρική απόδοση, αύξηση της ιπποδύναμης, μακροζωία κινητήρα και καταλύτη, καθώς και σημαντική οικονομία στα καύσιμα. Συσκευασία: 2 lt

Γι αυτο τι λετε???

ppschrs
07-04-08, 01:07
μπορεί να καταργήθηκε το 8100 και να βγήκε αυτό στη θέση του.Εγώ πάντως αυτό έχω βάλει: http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&prod_id=484

ppschrs
07-04-08, 01:15
to 6100 5-40 δεν το έχει στην trade wind.Μάλλον για να πουλήσει πρώτα τα 8100 τα οποία προφανώς καταργήθηκαν.

CTS03
07-04-08, 18:55
Θέλω να πιστεύω ότι το συνθετικό 5w40 της Toyota δεν είναι άθλιο λάδι, υποτίθεται ότι έχει πιστοποιηθεί. Αυτό που έχει σημασία είναι να μην σας βάζουν το 5w30 και για αυτό δεν φταίνε τα συνεργεία, αλλά οι αρχιμάστορες στα κεντρικά που, αντίθετα με το manual, το συνιστούσαν χειμώνα-καλοκαίρι.
Για ψηλές θερμοκρασίες, το 5w40 είναι καταλληλότερο του 10w30 που δίνει το manual.

Στα συνεργεία θέλει προσοχή να σας βάζουν το φίλτρο του TS. Βιδώνει καλά και αυτό για 1.4/1.6 και είναι η default επιλογή αν δεν τους προειδοποιήσεις.

dRiveR7
07-04-08, 19:14
Ξέρεις μήπως το 5-40 για ποιό εύρος θεμροκρασιών είναι κατάλληλο?

ppschrs
08-04-08, 01:45
κ κατι ακομα ψιλοασχετο..ακουω εναν περιεργο θοριβο που βγαινει μαλλον απο την μοναδα του ABS ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΞΑΚΙΝΑΩ ειτε μπροσ ειται πισω,αυτο το κανει μονο στο προτο ξεκηνημα αφου το βαλω μπρος!τι παιζει?

Aυτό δεν είναι τίποτα.Το κάνει όταν ενεργοποιούνται τα ηλεκτρονικά.Και γω το είχα παρατηρήσει στην αρχή και είχα ψιλοφοβηθεί.Μην ανησυχείς.Οταν σταματήσεις να το ακούς να αρχίσεις να ανησυχείς...

DJKEY
08-04-08, 10:12
Οταν σταματήσεις να το ακούς να αρχίσεις να ανησυχείς...

α-κ-ρ-ι-β-ω-ς-!

mpesikos
08-04-08, 12:07
ελα μου ομως πυ μοτουλ δεν βρησκω στον πυργο........να δω τι θα κανω τωρα:questionθα ψαξω κ ολα τα βενζηναδικα κ βλεουμε.........

οκ τα βρηκα..8100,5-40 κ εκαναν 66 ευρω τα 6 λιτρα!για βανβολινεσ ξερουμε τιποτα???τησ τουοτα ειναι καλες?

dRiveR7
08-04-08, 14:24
Γιατί 6L? Και 5 έφταναν...εκτός και αν δε βόλευαν οι συσκευασίες...πχ 2L...
Bαλβολίνες δες αν βρεις αυτές...
http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=116&prod_id=467

mpesikos
08-04-08, 14:29
η καθε συσκευασία ειναι των 2 λιτρων,σε 1 λιτρο μου ειπε η οτι δεν εχει η οτι δεν βγαινει.δεν θυμαμαι καλα!δεν πηραζει ομωσ,δεν θα παει χαμενο..

PeterIoannou
08-04-08, 17:16
Αφού είσαι Πυργιώτης, αν σου αρέσουν τα Castrol, πήγαινε στον Βαγγελάτο στον Πύργο (κοντά στον Κολόκα και τον Μάργαρη είναι, στο τέλος εκείνου του δρόμου) και πάρε λαδάκια της Castrol από εκεί.
Είναι ο αντιπρόσωπος της περιοχής και έχει καλές τιμές (για τα εκεί δεδομένα).
Αν επιμένεις στα Motul, ΟΚ.
Πάνος.
ΥΓ: Στη μηχανή μου βάζω Castrol και στην TS μου Aral...

hatzidi2
09-04-08, 00:24
Στα συνεργεία θέλει προσοχή να σας βάζουν το φίλτρο του TS. Βιδώνει καλά και αυτό για 1.4/1.6 και είναι η default επιλογή αν δεν τους προειδοποιήσεις.

άσχετο αλλά με το φίλτρο από 1.4 σηκώνει καλύτερη πίεση, εγώ αυτό βάζω συνειδητά

CTS03
11-04-08, 20:25
Χωρίς να καταλαβαίνω τα φίλτρα, υποθέτω ότι το φίλτρο για TS υπάρχει για να προσφέρει ότι χρειάζεται. Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο?

ppschrs
12-04-08, 03:05
Aν το φιλτρο για 1400 είναι απλα πιο κοντό και γω αυτό φοράω αλλά από λάθος...Γιατί ανεβάζει πιο πολύ πίεση Γιώργο?Και που το καταλαβαίνεις?

pavlosTS
12-04-08, 11:48
Και εγώ τα motul 8100 x-cess 5-40 έβαλα (υπάρχει και x-clean αλλά δεν ξέρω τη διαφορά). Αυτό με το ότι δεν πρέπει να περιμένεις το πρωί όταν βάζεις μπρος δεν το ήξερα και θα το εφαρμόσω!

κ κατι ακομα ψιλοασχετο..ακουω εναν περιεργο θοριβο που βγαινει μαλλον απο την μοναδα του ABS ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΞΑΚΙΝΑΩ ειτε μπροσ ειται πισω,αυτο το κανει μονο στο προτο ξεκηνημα αφου το βαλω μπρος!τι παιζει?να πανικοβλειθψ κιαλο?:question

Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα, αλλά το ίδιο ακούω και εγώ. Το κάνει στο πρώτο ξεκίνημα και κυρίως αν είναι κρύο. Το κάνει μάλιστα εντονότερα αν έχω στριμένες ρόδες. Μάλιστα με στριμένες ρόδες και γρήγορο ξεκίνημα μπορεί να το κάνει και χωρίς να είναι το πρώτο ξεκίνημα. Αν λέμε το ίδιο πράγμα και λέτε ότι είναι φυσιολογικό με καθησυχάζετε πολύ... Εγώ νόμιζα ότι ήταν από το δίσκο.


Όσον αφορά τις βαλβολίνες να μην βάλεις της ΤΟΥΟΤΑ. Εγώ που το πήρα με 46.000 χιλιομετρα έκανε πάνω από 20 λεπτά με χαλαρή οδήγηση να ζεσταθεί το σασμάν και μέχρι τότε η 2α και η 3η έμπαιναν πολύ δύσκολα. Όταν ζεσταινόταν όλα οκ. ¶λλαξα βαλβολίνες στην ΤΟΥΟΤΑ (είναι FUCHS) και βελτιώθηκε ελάχιστα πράγμα που σημαίνει ότι δεν έφταιγαν ότι ήταν παλίες. Σε 7.000 χιλιόμετρα που είναι το σέρβις των 60.000 θα βάλω τις motul, αυτές που πρότεινε και ο dRiveR7

hatzidi2
19-04-08, 00:09
Χωρίς να καταλαβαίνω τα φίλτρα, υποθέτω ότι το φίλτρο για TS υπάρχει για να προσφέρει ότι χρειάζεται. Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο?


δεν μπορώ να το εξηγήσω απλά στο όργανο της πίεσης λαδιού είδα μια μικρή διαφορά. ίσως μικρότερού όγκου να επιτυγχάνεται αυτό.

Τελος πάντων επειδή έβαλα και το ψυγείου λαδιού έκανα κάποιες δοκιμές, με τα φίλτρα τυχαία. Επειδη το μεγαλο μου εβγαινε πολυ κατω επειδη μπηκε και ανταπτορας για το ψυγειο και λεω ασε μην το κοπανισω πουθενα, βαλαμε το μικρο φιλτρο και διαπιστωσα αυτό.

COROLLA TS COMPRESSOR
19-04-08, 11:32
φιλτρο λαδιου τις trd εχει δοκιμασει κανενας?
να βαλω η να μην βαλλω?

Edessaios
19-04-08, 14:50
Εγώ χρησιμοποιώ φίλτρο λαδιού της TRD αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω δει κάποια διαφορά.

COROLLA TS COMPRESSOR
19-04-08, 15:28
Εγώ χρησιμοποιώ φίλτρο λαδιού της TRD αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω δει κάποια διαφορά.
ειναι το ιδιο με του ts ?
ποσο κοστιζει το φιλτο?

Edessaios
19-04-08, 15:34
ειναι το ιδιο με του ts ?
ποσο κοστιζει το φιλτο?

Εσωτερικά ε΄ναι το ίδιο, εξωτερικά η διαφορά τους πρέπει να είναι στο οτι της TS πρέπει να είναι λίγο πιο μεγάλο σε μέγεθος γι'αυτό και έχουν διαφορετικό κωδικό προϊόντος.

mpesikos
23-12-08, 23:28
οκ τα βρηκα..8100,5-40 κ εκαναν 66 ευρω τα 6 λιτρα!
ρε τι απατεωνες που ειναι..στην επομενη αλλαγη που εκανα τα πηρα απο το ιδιο μαγαζι 75 ευρω κ τωρα τα βρηκα τυχαια αλλου 54 ευρω!μιλαμε για κλεφτες οχι αστεια..

yuha
26-12-08, 19:05
Χρόνια πολλά και sorry για την παρέμβαση, αλλά διάβασα και τις 12 σελίδες και πραγματικά πιστεύω πως με τα λάδια που βάζεται τέτοια και χειρότερα αποτελέσματα θα έχετε.

Είμαι κάτοχος ενός yaris ts 1.5 mod 03 και μετά από πολλές δοκιμές έχω καταλήξει σε motul 300V (5-40 για το δικό μου). Με άλλα λάδια είχα κατανάλωση μέχρι 500ml κάθε 7500km.
Με τα 300V έχω λιγότερη απ' την μισή ενώ πλεον κάνω αλλαγές κάθε 5000km κατανάλωση απόλυτα λογική για 90000+km και λειτουργία συνέχεια στο κόκκινο.

Αξιωσημείωτο πως τα καμμένα λάδια διαπιστωμένα γυρίζαν στην εισαγωγή λόγω αναθυμιάσεων και κατόπιν καίγονταν.

Τέλος συζητάμε για τελείως διαφορετικά μοτερ, το δικό μου έχει κόφτη στις 6600rpm και δεν είναι και τίποτα τόσο τρομερό, κάτι που ενισχύει την άποψή μου σε τέτοιους καθαρά motorsport κινητήρες όπως οι δικοί σας, που οδηγούνται ανάλογα, δεν μπορεί να βάζεις τα texaco της αντιπροσωπείας ή άλλα ημίμετρα.
Πρέπει το χέρι να μπαίνει βαθιά στην τσέπη ακολουθόντας την παροιμία με το φτηνό κρέας και τα σκυλιά...

Και πάλι Χρόνια Πολλά και συγνώμη για την παρέμβαση.

mpesikos
26-12-08, 19:15
Τέλος συζητάμε για τελείως διαφορετικά μοτερ, το δικό μου έχει κόφτη στις 6600rpm


νομιζω πως την απαντηση την εδωσες μονος σου..

yuha
26-12-08, 19:51
Νοπμίζω πως δεν κατάλαβες την σκέψη μου.

Αν σε ένα σχετικά απλό μοτερ με κόφτη στις 6600 βάζω 300V και αλλάζω κάθε 5000km για να έχω σωστό αποτέλεσμα και εσείς σε ένα μοτερ "αλλού μεμεμε..." βάζεται 8100Χ-cess, τα texaco της αντιπροσωπείας, και άλλα τέτοια ημίμετρα και κατανάλωση λαδιού στα τεράστια επίπεδα που λέτε θα έχετε και σπασίματα και άλλα τέτοια τραγικά.

Μοτερ σαν τα δικά σας θέλουν την φροντίδα τους και μην κοιτάτε τους λόγους μαρκετινγκ που έδιναν αλλαγές λαδιών κάθε 15000km.
Τουλάχιστον τα λάδια μην τα τσιγουνεύεστε.

Εν τέλη τα 300V μπορεί να μην κάθονται σωστά στα δικά σας, σημασία έχει πως θα πρέπει να ψαχθείτε σε σοβαρές εταιριές και λάδια σχεδόν αγωνιστικών προδιαγραφών και όχι αγωνιστικών διαφημίεσεων πχ castrol που δεν είναι τίποτα παραπάνω από bp σε άλλο κουτί.
(Το τελευταίο ίσχυε τουλάχιστον μέχρι να βγουν τα edge.)

Αυτό.

mpesikos
26-12-08, 20:09
αποτι εχει συζητηθεί εδω μεσα ολοι εχουν καταληξει σε 2 τυπους λαδιων(aral-motoul)κ φυσηκα ολοι εχουν αποριψει τα λαδια της τουοτα!επισεις ολοι κανουν αλλαγη στις 7500 κ οχι στις 15000!το ιτι εγεινε υτη η επιλογη στα λαδια δεν νομιζω ο λογος να ειναι τα χρηματα μιας κ τα συγκεκριμενα λαδια δεν ειναι κ φτηνα(τα δηκα σου ποσο κανουν?)αλλα μαλλον επειδη αποδείχτηκε οτι ειναι τα σωστα για το μοτερ μας..Αλοι εχουν ομηδεν καταναλωση κ αλλοι σε λογικα πλαισια..(αναλογα κ την χριση)

υγ.Ποια ειναι η διαφορα στα motul 300v με τα 8100Χ-cess??

yuha
27-12-08, 11:11
Η διαφορά είναι ότι το motul x-cess είναι ένα long life λάδι με πρόσθετα και για αντοχή στο χρόνο που κάλιστα μπορεί σε ένα νορμαλ 1.4 και 1.6 corolla μοτερ που οδηγείται νορμαλ σαν οικογενειακό και να αλλαχτεί στις +7500km.

Το 300V είναι λάδια χωρίς πρόσθετα, καθαροί αιθυλεστέρες δηλαδή, που απευθίνονται σε trackday cars ή τέλος πάντων πιάνουν κάποια υψηλά standarts σε επίπεδο αγωνιστικών λαδιών με αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες κτλ.
Μόνο μειονέκτημα ότι λόγω της απουσίας των πρόσθετων πρέπει να αλλάζονται το μέγιστο στις 5000km και ανά τακτικά χρονικά διαστήματα.

Για τα x-cess έχω ο ίδιος εμπειρία ότι δεν είναι για γκάζια.
Ήταν τα πρώτα λάδια με τα οποία ανακάλυψα αξιόλογη κατανάλωση λαδιού με αποτέλεσμα να με βάλει στην μπρίζα μετρώντας συμπίεσεις ψάχνοντας αν το αυτοκίνητο είχε γυρισμένο κοντερ (μεταχειρισμένο γαρ) κτλ κτλ...
Τελικά τίποτα απ' αυτά για καλή μου τύχη δεν είχε σημβεί, τα λάδια είχαν γυρίζει στην εισαγωγή με μορφή αναθυμιάσεων και από εκεί είχαν καεί.
Χρειάστηκε μόνο να βγάλω και να καθαρίσω επιμελώς την πεταλόυδα και την εισαγωγή από την βρώμα που είχαν αφήσει.

Μετά πέρασα σε torco sr5 που ούτε κρύο ούτε ζέστη και λόγω του αυξημένου κόστους τους που δεν είχε και ιδιαίτερο αποτέλεσμα πέρασα στα motul 300V και έμεινα εκεί.
Πριν τα x-cess είχα περάσει και από castrol που παρόλου που δεν είχα παράπονο (ήταν και πολύ νέο το αυτοκίνητο άλλωστε) μόλις έμαθα την προέλευσή τους και ότι δεν είναι και 100% συνθετικάν τα άφησα.
Τώρα ίσως τα edge να είναι διαφορετικά.

Τέλος αν έχετε υποψία για πρόβλημα χαμηλής πίεσης λαδιού ένα φίλτρο λαδιού trd θα βελτιώσει τα πραγμάτα αφού αυτή είναι η κύρια λειτουργία του, δηλαδή να μειώνει τις απώλιες ροής -πιεζομετρικού φορτίου καθώς το λάδι διέρχεται από τους πόρους του σε σχέση με ένα κοινό φίλτρο.

CTS03
27-12-08, 13:02
Χρόνια Πολλά !

Έχω δύο φιλικά σχόλια με αφορμή το
αλλα μαλλον επειδη αποδείχτηκε οτι ειναι τα σωστα για το μοτερ μας..

υγ.Ποια ειναι η διαφορα στα motul 300v με τα 8100Χ-cess??

(1) Το "ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ότι είναι ΤΑ σωστά" είναι πολύ ισχυρό συμπέρασμα που δεν ταιριάζει στην περίπτωση. Για ενδείξεις ή εντυπώσεις πρόκειται.

(2) Όταν είχα "διαβάσει" για λάδια, είχα καταλάβει ότι από τα Motul μόνο τα 300v απευθύνονται σε αυτοκίνητα επιδόσεων και τα 8100 έμοιαζαν "απλά λάδια" για το μέσο αυτοκίνητο. Αλλά στα Motul 300v είχε παραλλαγές, σε σχέση με το πόση διάλυση βενζίνης γίνεται στο λάδι του κινητήρα. Τί ισχύει στο μοτέρ σας και την χρήση του?

Για μένα η υπόθεση κατέληγε σε τεχνικά θέματα που δεν κατέχω. Οπότε, και για αποφυγή φασαρίας, βάζω 5w40 της Toyota Ελλάς, που υποτίθεται ότι έχουν υποστεί έλεγχο, αν και ίσως αφορά απλώς την πιστοποίηση των προδιαγραφών (δεικτών) .... όταν θα αγόρασαν τα πρώτα βαρέλια!

Διαφορετικά θα έβαζα (βάση προδιαγραφών και όχι σχολίων) κάτι σαν πλήρες συνθετικό 10w50 Mobil 1.

Υ.Γ.
Μετά τα σχόλια είδα ξανά το site της Motul
http://www.motul.fr/uk/conseils/index.html
Το 300V τα αναφέρει καθαρά για αγωνιστική χρήση. Αυτό χρειάζεστε? Μάλλον το 8100Χ-cess είναι εντάξει.

CTS03
27-12-08, 13:57
Κοιτάζοντας τά αρχεία μου, να προσθέσω ότι, για το 1.8TS, το 2005 το τεχνικό τμήμα της Motul στη Γερμανία συνιστούσε
MOTUL 8100 E-TECH 0W40
MOTUL 8100 X-CESS 5W40

Οπότε το δεύτερο είναι σωστή επιλογή. Από που το αγοράζετε ?

papadodi
27-12-08, 17:19
Εγω τα παιρνω απο το ¨λαδαδικο¨ στο γερακα

mpesikos
19-01-09, 10:56
Bαλβολίνες δες αν βρεις αυτές...
http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=116&prod_id=467
ξερεις μιπος για ποσα χιλιομετρα ειναι?

dRiveR7
19-01-09, 19:04
Κάθε 30000 είναι καλά να τις αλλάζεις, ειδικά σε σασμάν σαν της TS που ταλαιπωρούνται από τους χρήστες τους.

mpesikos
19-01-09, 20:10
Κάθε 30000 είναι καλά να τις αλλάζεις, ειδικά σε σασμάν σαν της TS που ταλαιπωρούνται από τους χρήστες τους.
οκ ευχαριστω..

PeterIoannou
20-01-09, 00:16
Μην ξεχνάς, βέβαια, πως αν έχεις μπλοκέ, οι βαλβολίνες της TRD αποτελούν -σχεδόν- μονόδρομο.
Πάνος.

mpesikos
07-04-09, 17:32
μπορει να μου πει καποιος που βαζει motul,τι καταναλωση εχει στις 7500?

makatos3sgte
07-04-09, 18:50
Εγω που ειναι turbo βαζω 10-40 ιμυσυνθετικα yamalube και δεν καιη σταγονα και στροφαρυ σαν ατμοσφαιρα

μπορει να μου πει καποιος που βαζει motul,τι καταναλωση εχει στις 7500?
Ενας φιλος με type-r ep3 εβαζε μοτυλ και ακαιγε στα 5000κμ 1 κιλο Με τα YAMALUBE σταγονα

ppschrs
10-04-09, 00:23
Εγώ με motul 8100 5-40 έχω κατανάλωση περίπου μισό λίτρο στα 7500 χιλιόμετρα.Τώρα θα το γυρίσω σε amsoil.Θα σας πω εντυπώσεις μετά το service.

mpesikos
10-04-09, 01:15
Εγώ με motul 8100 5-40 έχω κατανάλωση περίπου μισό λίτρο στα 7500 χιλιόμετρα.Τώρα θα το γυρίσω σε amsoil.Θα σας πω εντυπώσεις μετά το service.
ναι ε?
εγω στα 7500 χιλιόμετρα με motul 8100 5-40 θελω 2 λιτρα:eek:ouch
θα βαλεις πιο χονδρο?και γιατι θα αλλαξεις μαρκα?

ppschrs
10-04-09, 07:20
Θα αλλάξω μάρκα γιατί δε βρίσκω πλέον τα 8100 και επειδή έχω διαβάσει και ακούσει πολύ καλές κριτικές και συγκριτικά.Δε θα βάλω πιο χοντρο λάδι.

nipponpower
11-05-09, 04:02
Δεν τα εχω δοκιμασει ποτε αλλα ακουσα για μια καινουργια μαρκα που ηρθε στην Ελλαδα και ειναι πρωτη σε πωλησεις στην Ιαπωνια : Eneos λεγεται. Σε κατι βιντεακια που εχω δει στο youtube αλλα και σε αρθρα που εχω διαβασει στο ιντερνετ αποδεικνυονται πολυ καλα.

Βεβαια κανεις δεν ξερει πως αποδιδουν στο μοτερ του μεχρι να τα δοκιμασει...

PeterIoannou
11-05-09, 16:34
Σύντομα, πολύ σύντομα θα κάνουμε τη δοκιμή...
Πάνος.

nipponpower
12-05-09, 00:35
Σύντομα, πολύ σύντομα θα κάνουμε τη δοκιμή...
Πάνος.



Περιμενουμε εντυπωσεις :)

pilotos7
12-05-09, 09:27
Δοκίμασε τα Torco ή τα Red Line...

alex-g
12-05-09, 11:12
mobil 1 δοκιμαστετο και σεις

nipponpower
13-05-09, 16:17
Εγω μεχρι στιγμης της Toyota τα λαδια εχω δοκιμασει μονο, τα οποια νομιζω πως τα προμηθευεται απο την Texaco. Κοιταζω για καποιες εναλλακτικες λυσεις και μου κεντρισε το ενδιαφερον η Eneos. Θα περιμενω να ακουσω εντυπωσεις απο καποια μελη του club και αναλογα θα κινηθω μετα.

neoklis
02-07-09, 15:30
αυριο παω για αλλαγη στα λαδια
διαβαζοντας ολο το topic εξακολουθω να θελω να βαλω τα΄λαδια τις
TOYOTA για 15.000χλμ. και αλλαγη στα 7.500
ετσι και αλλιως τα χιλιομετρα που κανω ειναι ηρεμα και ησυχα ......
με μικρες εξαιρεσεις ......2-3 φορες το μηνα

gio911
05-08-09, 21:55
Λεω να αλαξω λαδια στο κυβωτιο και να φυγω απο τα μαμα τι προτινεται και τι τυπο βαζουμε ά και ποσα λιτρα?:question

pavlosTS
05-08-09, 22:16
Εγώ βάζω redline ΜΤ-90. Είναι 75w90 και είναι GL4. Την προτιμώ από GL5 που έχει πρόσθετα. Το κιβώτιο παίρνει 2.3 λίτρα. Αν θες την αναμιγνύεις λίγο με redline MTL που είναι 70w80 ώστε να την λεπτύνεις και να είναι πιο καλό όταν είναι κρύο (η ΜΤ90 είναι σχετικά χοντρή για 90ρα). Εγώ έχω βάλει 400 ml περίπου MTL. Σε ξένα φόρουμς (κυρίως της Lotus) βάζουν μέχρι και 1 λίτρο MTL αλλά εγώ το θεωρώ πολύ.

Υποθέτω ότι πολλοί θα σου προτείνουν την gear300 της motul. Ήθελα να τη βάλω και εγώ αλλά προτίμησα να μείνω σε GL4

gio911
05-08-09, 23:20
Σε ευχαριστω!
παω να παραγγειλω :call

pavlosTS
05-08-09, 23:34
Κάτσε να σου πει και κανένας άλλος πρώτα. Αυτό κάνω εγώ, δε σημαίνει ότι είναι το σωστό!

PeterIoannou
06-08-09, 08:34
Βαλβολίνη βάζω τη full synthetic της TRD για σκουλικάτα μπλοκέ διαφορικά...
Λίγο ακριβή, μεν, αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς.
Πάνος.

gio911
06-08-09, 19:34
Εγω δεν εχω μπλοκε προς το παρον οποτε νομιζω ειμαι καλυμενος

DJKEY
24-09-09, 14:46
παιδες καλησπεριζω!

θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας σχετικα με τα ακολουθα λαδακια που προτιθεμαι να δοκιμασω

1/. Motul 300V 5W40 ή 10W40
2/. Motul 8100 X-Cess 5W40
3/. Motul 6100 Synergy 10W40

Τι προτεινετε γνωριζοντας το μοτερ μας?

vtecos
24-09-09, 15:52
Εγω βαζω Motul 300V στο μοτερ μου. Αψογα λαδια. Δες και ενα σχετικο βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=49kETjPZP9Y

tsport192
24-09-09, 15:58
Πάνο (PeterIoannou) εσύ με τη δοκιμή που μας έλεγες πως πήγε?

DJKEY
24-09-09, 16:02
Εγω βαζω Motul 300V στο μοτερ μου. Αψογα λαδια. Δες και ενα σχετικο βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=49kETjPZP9Y

το 5W40 ή το 10W40? και ποσο παει το μαλλι αν επιτρεπεται?

PeterIoannou
24-09-09, 16:55
Πάνο (PeterIoannou) εσύ με τη δοκιμή που μας έλεγες πως πήγε?
Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα Castrol, αλλά επειδή κάποιο πουλάκι με τρόμαξε για την πιθανότητα δυσλειτουργίας της βαλβίδας του VVTi με το συγκεκριμένο ιξώδες, σήμερα θα αλλάξω λάδια στα πλαίσια του service και της ολοκλήρωσης του "στησίματος" της νέας TS μου.
Περισσότερα νέα με το νέο λάδι που θα φορέσουμε και της "περίεργης" βαλβολίνης της TRD που θα κυκλοφορεί ανάμεσα στα πολλά γρανάζια :wink: του κιβωτίου...:hehe:hehe:hehe
Πάνος.

DJKEY
24-09-09, 19:08
Πανο εσυ καποια γνωμη σχετικα με αυτα που προτεινα...?

1/. Motul 300V 5W40 ή 10W40
2/. Motul 8100 X-Cess 5W40
3/. Motul 6100 Synergy 10W40

pavlosTS
25-09-09, 07:46
Εγώ βάζω τα x-cess
Τα 300v τα αποφεύγω διότι δεν έχουν πρόσθετα και θεωρώ ότι δεν είναι σωστά για καθημερινή χρήση που έχεις πολλές κρύες εκκινήσεις και πολλά σταματήματα - σβησίματα οπότε το λάδι μια κρυώνει μια ζεσταίνεται. Όχι ότι θα πάθει τίποτε το αμάξι απλά δικές μου παραξενιές!

Και τα aral high tronic είχα δοκιμάσει, καλό λάδι αλλά το άλλαξα γιατί το θεώρησα λίγο λεπτό για το καλοκαίρι (αν δεις ιξώδες το aral είναι κάτι ανάμεσα σε 30ρι και 40ρι λάδι)

Εγώ βάζω 5W40 και σε αυτό θα παραμείνω

tsport192
25-09-09, 10:42
Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα Castrol, αλλά επειδή κάποιο πουλάκι με τρόμαξε για την πιθανότητα δυσλειτουργίας της βαλβίδας του VVTi με το συγκεκριμένο ιξώδες, σήμερα θα αλλάξω λάδια στα πλαίσια του service και της ολοκλήρωσης του "στησίματος" της νέας TS μου.
Περισσότερα νέα με το νέο λάδι που θα φορέσουμε και της "περίεργης" βαλβολίνης της TRD που θα κυκλοφορεί ανάμεσα στα πολλά γρανάζια :wink: του κιβωτίου...:hehe:hehe:hehe
Πάνος.

Στα πολλά σκουλικάτα γρανάζια......:hehe

Για το λάδι και εμένα το έχουν πει...Για να δουλεύει άνετα θέλει "λεπτό" λάδι...

vtecos
25-09-09, 11:08
το 5W40 ή το 10W40? και ποσο παει το μαλλι αν επιτρεπεται?

Εγω βαζω 10w40 και δεν καει καθολου, εχω βαλει 2 φορες μεχρι τωρα αυτα τα λαδια και δεν εχω δει να πεφτει η σταθμη του λαδιου. Τα αλλαζω ομως καθε 7000χλμ και του πινω το αιμα στο μοτερ. Για μενα ειναι πολυ καλα λαδια. Το χειμωνα που θα κανει κρυο και θα εχει πιο χαμηλες θερμοκρασιες θα βαλω τα 5w40. Οταν λες ποσο παει; Εννοεις ποσο τα παιρνω; 25ευρο το διλιτρο δοχειο.

Εγώ βάζω τα x-cess
Τα 300v τα αποφεύγω διότι δεν έχουν πρόσθετα και θεωρώ ότι δεν είναι σωστά για καθημερινή χρήση που έχεις πολλές κρύες εκκινήσεις και πολλά σταματήματα - σβησίματα οπότε το λάδι μια κρυώνει μια ζεσταίνεται. Όχι ότι θα πάθει τίποτε το αμάξι απλά δικές μου παραξενιές!

Και τα aral high tronic είχα δοκιμάσει, καλό λάδι αλλά το άλλαξα γιατί το θεώρησα λίγο λεπτό για το καλοκαίρι (αν δεις ιξώδες το aral είναι κάτι ανάμεσα σε 30ρι και 40ρι λάδι)

Εγώ βάζω 5W40 και σε αυτό θα παραμείνω

Συγμωμη Παυλο αλλα δεν νομιζω να ισχυει αυτο πουλ λες για τα 300V. Διαβασε τα παρακατω:

Provides Superior Engine Performance Without an Increase in Engine Wear.
Lower viscosity at high temperatures -(SAE 40 instead of the SAE 50 usually used in competition) with a coating that remains consistent thanks to the specifications of the Motul 300V Factory Line.
The use of synthetic esters : these molecules adhere to the metallic parts of the engine, thus reinforcing the resistance of the oil coating.
A Motul multigrade formulation : the reduction of viscosity over variations in temperature is lower.The higher the viscosity, the greater the power necessary to run a motor :
Engine performance is increased with Motul 300V Factory Line's higher fluidity.Increased Resistance at High Temperatures.
High temperatures cause lubricant oxidation : the oil thickens, lubrication ceases and wear and tear increases.
Thanks to the use of esters, Motul 300V Factory Line resists viscosity breakdown twice as long as conventional mineral oil. Even ever extended periods or in extreme conditions, viscosity remains constant.SAE 5W40 : Optimal Viscosity in Both Low and High Temperatures.
Motul 300V Factory Line facilitates engine start-up and reduces wear and tear on cold engines : the use of esters creates a perpetual coating, even after several hours at rest. Engine priming time is reduced due to greater fluidity.
Provides more fluidity at high temperatures : better oil circulation and improved cooling down time.
The 300V range is formulated from an ester based synthetic oil. At present this is the best technology available on the market. These esters have better properties when compared to other oils: the oil film cannot be sheared, there is a permanent adherence to metal components (polarity), resistance to very high temperatures, biodegradability, etc. These products originally formulated for competition may also be used in mass production vehicles.

pavlosTS
25-09-09, 14:26
Δε διαφωνώ ότι πιθανόν να κάνει και για καθημερινή χρήση.
Απλά από όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι το 300v είναι να το βάλεις, να το σκίσεις στην πίστα και να το βγάλεις. Δεν περιέχει τα καθαριστικά που περιέχουν τα άλλα λάδια και για αυτό δεν είναι τόσο καλό για καθημερινή χρήση. Εγώ το αμάξι δεν το σκίζω συνέχεια και προτιμώ μια πιο μετρημένη λύση. Όπως είπα ίσως είναι δικιά μου παραξενιά. Δεν το έχω βάλει ποτέ και ούτε έχω ακούσει κανέναν να είχε πρόβλημα με 300v. Επίσης οι περισσότεροι συμφωνούν ότι το 300v είναι για 5000 το πολύ (λόγω του ότι δεν περιέχει καθαριστικά) και εγώ θέλω να κάνω αλλαγή κάθε 7500.

Κατά τη γνώμη μου το 300v είναι απλά πιο ανθεκτικό λάδι και λόγω των εστέρων κρατάει και προστατεύει πολύ καλά στο παρατεταμένο σκίσιμο. Για καθημερινή χρήση και το 8100 είναι μια χαρα

DJKEY
25-09-09, 15:12
off topic αλλα θελω μια γρηγορη αποψη σχετικα με μπουζι. denso ή ngk? για ιριδιου μιλαω παντα εννοειται.

gio911
25-09-09, 21:36
Εγω προτιμω τα denso λωγο του οτι πολλα πραγματα στο αμαξι ειναι της ιδιας μαρκας.
οχι οτι εχω κατι αρνητικο με τα ngk.

vtecos
25-09-09, 23:21
off topic αλλα θελω μια γρηγορη αποψη σχετικα με μπουζι. denso ή ngk? για ιριδιου μιλαω παντα εννοειται.

Και εγω Denso Iridium IK22 εχω βαλει. Τωρα για το TS δε ξερω ποιο μοντελο της Denso να σου προτεινω. Εγω εχω βαλει μια κλιμακα ποιο ψυχρη απο αυτη που προτεινει και βαζει η Lexus για το IS200.

DJKEY
26-09-09, 09:45
Για την TS δινει τα παρακατω το site της Denso. Φοραει τα SK20R11 αλλα φυσικα μπορεις να αναβαθμισεις και να φορεσεις τα IK20 ή και τα VK20

LITER 1.8 (9)
TYPE i 16V (ZZE123)
kW 140
ENGINE 2ZZ-GE (DOHC VVTL-i)
YEAR 11/'01->
DENSO SK20R11
STOCKNUMBER 3297
IRIDIUM POWER IK20
IRIDIUM POWER 4 Pack I04
IRIDIUM TOUGH VK20
Gap 1,1

mpesikos
14-06-10, 13:04
για να μην κανω καμια πατατα,αυτες τις βαλβολινες πρεπει να παρω..?http://www.nt.gr/gr/Details.asp?ProductID=TRDM0002TRDAI&CarID=1548 σωστα?
θα αλλαξω και λαδια κ αυτην την φορα θα βαλω aral
http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=194&category_id=30&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el
σαν φτηνα δεν ειναι?η τοσο κανουν αυτα?

agapiou
14-06-10, 15:20
Αν δεν παίρνει άλλες βαλβολίνες η ts, αυτές πρέπει να είναι.
Όσο για τα λάδια, ειδικά για όσους έχουν μεγαλώσει Γερμανία, είναι τα καλύτερα. Τα χρησιμοποιούν κατά κόρον.

AE101
14-06-10, 16:28
Ναι είναι από τα πιό οικονομικά.

keichi
14-06-10, 17:24
Παιδια απο που την αγοραζετε τη βαλβολινη της TRD?

gio911
15-06-10, 00:44
Παιδια απο που την αγοραζετε τη βαλβολινη της TRD?
http://www.nt.gr/gr/Results.asp?Model=12&BrandID=290&GroupID=472

mpesikos
10-07-10, 12:59
εκανα παραγγελια στον τζουρδα τις βαλβολινες κ τελικα με πηραν τηλεφωνο κ μου ειπαν οτι υπαρχει μονο ενα λιτρο..
θα φερουν παλι λεει μετα το καλοκαιρι..
ξερει κανεις που αλλου μπορω να τις βρω?

corollapatra
10-07-10, 17:25
Μιλάς πάντα για τις βαλβολίνες της TRD;

mpesikos
10-07-10, 17:57
Μιλάς πάντα για τις βαλβολίνες της TRD;
ναι αντρεα..

thomas620
10-07-10, 20:07
εκανα παραγγελια στον τζουρδα τις βαλβολινες κ τελικα με πηραν τηλεφωνο κ μου ειπαν οτι υπαρχει μονο ενα λιτρο..
θα φερουν παλι λεει μετα το καλοκαιρι..
ξερει κανεις που αλλου μπορω να τις βρω?



ο Μαλιωρας πρεπει να εχει.

mpesikos
13-07-10, 16:22
τις πηρα απο τον μαλιωρα..
3 λιτρα 84 ευρω!δηλαδη 28 ευρω το λιτρο..και ο τζουρδας ηθελε 34,44 το λιτρο..
τι να το κανεις ομως που ναι μεν τις πηρα ποιο φτηνα αλλα εδωσα 25 ευρω μεταφορικα..
δεν ηθελε να μπει στον κοπο να μου τις στειλει και ετσι συνεννοηθηκα με μια εταιρια κουριερ κ μου τα εστειλαν αυτοι..
τους γ@μ@ς η δεν τους γ@μ@ς..?
αλλα και τι να εκανα..:fire

mpesikos
28-07-10, 01:35
τελικα οι βαλβολινες της trd αξιζαν τα λεφτα τους..
λες και αλλαξα σασμαν μου φαινεται..
σην οτι το διαφορικο δεν ακουγεται οσο πριν..

PeterIoannou
28-07-10, 07:23
τελικα οι βαλβολινες της trd αξιζαν τα λεφτα τους..
:ANGEL :ANGEL :ANGEL
Καλοτάξιδο & καλόστριφτο...

mpesikos
28-07-10, 09:09
:ANGEL :ANGEL :ANGEL
Καλοτάξιδο & καλόστριφτο...
ξεχασα να πω οτι μου κοστισαν 100+ευρω:hehe
ευχαριστω πανο:wink:

tsport192
28-07-10, 10:54
ξεχασα να πω οτι μου κοστισαν 100+ευρω:hehe
ευχαριστω πανο:wink:


Αμ δεν το ξέχασες, το είχες πει όταν τα είχες σκάσει 3 μηνύματα πιο πάνω...

Ελπίζω τουλάχιστον να το ευχαριστηθείς τώρα Μπάμπη!!!

PeterIoannou
28-07-10, 23:02
ξεχασα να πω οτι μου κοστισαν 100+ευρω:hehe
ευχαριστω πανο:wink:
Είναι και αυτό αντίστοιχο ακριβώς με το άλλο μότο: "Τσούζει αλλά σ' αρέσει"!
:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe
Θα τα πούμε από κοντά σύντομα, ελπίζω.
Πάνος.

neoklis
19-01-11, 10:42
αξίζει το κόπο να αλλάξω σε μαμά μοτέρ σαν το δικό μου και να βάλω
βαλβολίνες trd και πιές
φίλτο λαδιού trd
άλλα λάδια 10/40 σαν τα μαμά σε κάτι καλύτερο και ποια?

Nikos_Tsport
19-01-11, 16:47
Εγω προσωπικα φιλε μου χρησιμοποιω motul 300v racing.Βαλβολινες TRD με μαμα μοτερ (μπλοκε διαφορικο) με τα λαδια ειμαι ευχαριστημενος αλλα εχω ακουσει οτι και της toyota αυτα που βαζουν στα ts ειναι καλο λαδι,απο τοτε που το πηρα δεν εχω βαλει της toyota ομως καποιος που τα δουλευει ας μας πει..

keichi
19-01-11, 17:14
Εγω δεν εχω TS...Εχω ε90, ε101 και ε111...Εχω δοκιμασει 3 διαφορετικες βαλβολινες motul, shell, toyotα...Η καλυτερη ειναι η Toyota κατα τη γνωμη μου, εχει τη καλυτερη αντοχη...Οι αλλες 2 μετα τα 10.000χλμ μου φαινοταν οτι λεπταιναν και χαναν τη λιπαντικη της ικανοτητα...

neoklis
23-01-11, 11:59
σε 2.000 χλμ πάω για λάδια και θέλω να αλλάξω:
1) Λάδι σαν αυτα που φορά 10/40 τι προτείνεται ??????????????
ΤΟΥΟΤΑ ή κάτι άλλο ????????????????
2) Φίλτρο λαδιού τι προτείνεται ???????
ΤΟΥΟΤΑ ή ΤRD

keichi
23-01-11, 12:50
Βαλε λαδακι TOYOTA 5w-40 full sunthetic και φιλτρο λαδιου της TRD και εισαι ο καλυτερος!!!!:hehe

neoklis
23-01-11, 12:53
Βαλε λαδακι TOYOTA 5w-40 full sunthetic και φιλτρο λαδιου της TRD και εισαι ο καλυτερος!!!!:hehe
Μαμά βάζει 5/40 ή 10/40 δεν θυμάμε:crazylol

keichi
23-01-11, 12:54
Ααα τωρα το ειδα...Θες οπωσδηποτε 10w40? Η TOYOTA το βγαζει σε ημισυνθετικο οποτε πας για εμποριου...Αν και θα σου προτεινα το TOYOTA σε 5w-40 το συνθετικο αλλα αν θες 10w40 διαλεξε κατι σε motul ή valvoline

neoklis
23-01-11, 12:57
Ααα τωρα το ειδα...Θες οπωσδηποτε 10w40? Η TOYOTA το βγαζει σε ημισυνθετικο οποτε πας για εμποριου...Αν και θα σου προτεινα το TOYOTA σε 5w-40 το συνθετικο αλλα αν θες 10w40 διαλεξε κατι σε motul ή valvoline
ρε συ αν θυμάμε
η τουοτα βάζει σε καλό λάδι σε ts 5/40?????????

neoklis
23-01-11, 12:59
μπάμπη δε μιλας???????????????

keichi
23-01-11, 13:09
Κοιτα να δεις πως εχει η ιστορια...Η toyota μεχρι και το 1999 με το τελος των κινητηρων 4afe, 4efe χρησιμοποιουσε λαδια της bp σε 20w-50 αν θυμαμαι καλα...Με τον ερχομο των κινητηρων vvt-i και vvtl-i αλλαξε τη γκαμα των λαδιων σε 5w-30 απλο, 10w40 ημισυνθετικο και 5w-40 συνθετικο...Αυτα τα παραπανω λαδια που προσφερει αυτη τη στιγμη η TOYOTA ειναι φτιαγμενα και μελετημενα για τους δικους μας κινητηρες...Οποιο και να βαλεις απ τα 3 ειναι ολα προτεινομενα, εισαγωγης απο Ισπανια, πολυ καλα λαδια και κανουν... Αν παρεις καποιο απ το εμποριο οπως motul, castrol κλπ δε θα ξερεις αν τα εχει νοθευσει ο λαδας και δε θα ξερεις αν οι προδιαγραφες (οχι μονο το ιξωδες,παιζουν πολλα αλλα) θα κανουν για το μοτερ σου...Η καλυτερη λυση για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ειναι η TOYOTA

mpesikos
23-01-11, 16:23
μπάμπη δε μιλας???????????????
εμενα λες?:hehe
λοιπον..κοιτα..
απο οτι εχω καταλαβει δεν σκαμπαζεις και πολλα απο λαδια για να διαλεξεις μονος σου ποιο ειναι το καλυτερο οποτε βαλε αυτα που βαζουν οι περισσοτεροι(αν οχι ολοι)
αυτο κανω και εγω:ANGEL
motul x-cess 8100 5w40 και εισαι κομπλε..(το συγκεκριμενο δεν βγαινει σε 10/40)
τωρα βαιβαια αν βαλεις ποιο ψηλο λαδι μπορει και να εχεις και καποια καταναλωση..
αν θυμαμαι καλα δεν σου καιει καθολου τωρα ε?
τωρα για το φιλτρο της trd νομιζω οτι ειναι τσαμπα λεφτα δεν ξερω αν το φοραει καποιος απο εμας στο club..
παντως νεοκλη αν διαβασεις το θεμα απο την αρχη θα βρεις απαντησεις σε ολα τα ερωτηματα σου απο πολλα παιδια..

neoklis
23-01-11, 19:07
Βαλε λαδακι TOYOTA 5w-40 full sunthetic και φιλτρο λαδιου της TRD και εισαι ο καλυτερος!!!!:hehe
λέω να μείνω εδώ

mpesikos
23-01-11, 19:55
λέω να μείνω εδώ
το φιλτρο της trd για ποιο λογο θα το βαλεις?
οχι θελω να μου εξηγησεις τον λογο:ANGEL:hehe

neoklis
23-01-11, 20:02
το φιλτρο της trd για ποιο λογο θα το βαλεις?
οχι θελω να μου εξηγησεις τον λογο:ANGEL:hehe
απλά να δώ αν θα έχω κάποια διαφορά ρε συ...........
δέν μπορεί να το δίνει η trd χωρίς να κάνει κάτι η οχι!!!!!!!!!!!!!!!?
τι να πώ

mpesikos
23-01-11, 20:10
θεωρητικα το φιλτρο αυτο,ενδεικνυται για αυτους που πιεζουν συχνα το μοτερ τους κ θελουν να παρουν τα μεγιστα απο την παροχη λιπαντικου.
:question
τεσπα..εγω δεν τα δινω παντως!
τωρα που το θυμηθηκα..ειχα δει στο σελικα κλαμπ οτι οι περισσοτεροι εβαζαν λαδι motul 300v.
αλλα αυτο δεν νομιζω οτι ειναι σωστη επιλογη!

neoklis
23-01-11, 20:19
θεωρητικα το φιλτρο αυτο,ενδεικνυται για αυτους που πιεζουν συχνα το μοτερ τους κ θελουν να παρουν τα μεγιστα απο την παροχη λιπαντικου.
:question
τεσπα..εγω δεν τα δινω παντως!
τωρα που το θυμηθηκα..ειχα δει στο σελικα κλαμπ οτι οι περισσοτεροι εβαζαν λαδι motul 300v.
αλλα αυτο δεν νομιζω οτι ειναι σωστη επιλογη!
απλά λέω να το δοκιμάσω

yuha
23-01-11, 21:11
Διαφορά απ' το φίλτρο στο αυτοκίνητο δεν δεις, διαφορά στην τσέπη σου σήγουρα... με τα extra χρήματα του φίλτρου βάλε καλύτερα λάδια.

pavlosTS
24-01-11, 07:37
Διαφορά δε νομίζω να δεις, απλά θα έχει λίγο καλύτερη ροή το λάδι. Και εγώ το φίλτρο αυτά στα λεφτά που κάνει το θεωρώ περιττό έξοδο

insanedoctor
09-02-11, 11:50
εγω σας καλημεριζω μετα απο πολυ καιρο αδερφια...εγω τα λαδια που χρησιμοποιω ειναι τα λαδια της castrol και συγκεκριμενα τα 5-40 τα αγοραζω και τα πηγαινω και τα βαζουν στη αντιπροσωπεια...πιστευω οτι και καποια αλλη εταιρεια θα ειναι καλη αλλα προτιμω την castrol ευχαριστω...

Nikos_Tsport
19-03-11, 16:19
Καλησπερα Σε ολους..εχω διαβασει ολα τα ποστ σε αυτο το θεμα για να βγαλω συμπερασμα και τελικα δε καταλαβα το καλυτερο λαδι για τα TS ποιο ειναι?Δε λεω απο μαρκα,5w/30-5w40-10w40 που εχουν αναφερθει περισσοτερο ποιο ειναι το ποι σωστο?Σημειωνω οτι φοραω 5w30 Motul 300v και στα 7500 μου εκαψε περιπου 500ml.

CTS03
19-03-11, 18:50
Καλησπερα Σε ολους..εχω διαβασει ολα τα ποστ σε αυτο το θεμα για να βγαλω συμπερασμα και τελικα δε καταλαβα το καλυτερο λαδι για τα TS ποιο ειναι?Δε λεω απο μαρκα,5w/30-5w40-10w40 που εχουν αναφερθει περισσοτερο ποιο ειναι το ποι σωστο?Σημειωνω οτι φοραω 5w30 Motul 300v και στα 7500 μου εκαψε περιπου 500ml.

5w30 το αποκλείει το manual για TS ενώ το έχει για τα 1.4, 1.6

Μιά χαρά είναι το 5w40 πλήρως συνθετικό της αντιπροσωπείας.

PeterIoannou
19-03-11, 19:55
απλά να δώ αν θα έχω κάποια διαφορά ρε συ...........
δέν μπορεί να το δίνει η trd χωρίς να κάνει κάτι η οχι!!!!!!!!!!!!!!!?
τι να πώ
¶ν έχεις βάλει όργανο πίεσης λαδιού και δεις διαφορά στην ένδειξη της πίεσης, γράψε το εδώ να δούμε αν βοηθάει αυτό το φίλτρο.
Διαφορετικά, δεν νομίζω να έχει κάποια άλλη χρησιμότητα η αγορά του...
ΥΓ: Και είναι και για 5000km αν δεν κάνω λάθος...:yell

giannis gt
19-03-11, 20:28
Καλησπερα Σε ολους..εχω διαβασει ολα τα ποστ σε αυτο το θεμα για να βγαλω συμπερασμα και τελικα δε καταλαβα το καλυτερο λαδι για τα TS ποιο ειναι?Δε λεω απο μαρκα,5w/30-5w40-10w40 που εχουν αναφερθει περισσοτερο ποιο ειναι το ποι σωστο?Σημειωνω οτι φοραω 5w30 Motul 300v και στα 7500 μου εκαψε περιπου 500ml.

Κοιτα γενικα ισχυει οτι για 7500 που εκανες και για 500 ml μια χαρα ειναι,φυσιολογικα!Αν αναλογιστεις οτι ειναι και αρκετο ψηλο το λαδι και οτι το μοτερ στροφαρει αρκετα!
Βεβαια ξερουν καλυτερα αυτοι που τα εχουν ,εγω αναφερω ΓΕΝΙΚΑ τι ισχυει!

pavlosTS
20-03-11, 21:00
Δε νομίζω ότι το manual αποκλείει το 5w30 για το TS, το αντίθετο μάλιστα. Κατά τη γνώμη μου όμως λογω κλίματος το πιο κατάλληλο είναι το 5w40. Το πλέον ακατάλληλο για μένα ειναι το 10w40

Nikos_Tsport
20-03-11, 22:29
Ναι οντως δε το αποκλειει απο οτι ειδα στο βιβλιο το εχει σαν επιλογη.Με λιγα λογια αναλογα με τις θερμοκρασιες που εχουμε εδω λεμε οτι το 5w/40 ειναι η καλυτερη επιλογη αν καταλαβα καλα.

CTS03
21-03-11, 13:21
Ναι οντως δε το αποκλειει απο οτι ειδα στο βιβλιο το εχει σαν επιλογη.

Παιδιά, λάθος κάνετε. Γράφω πάντα με ακρίβεια και αν δεν είμαι σίγουρος λέω "νομίζω", "πιστεύω".
Το 5w30 το συνιστά σε όλα τα Corolla αλλά για το TS δεν το δίνει κατάλληλο πάνω από κάποια θερμοκρασία περιβάλλοντος (μάλλον γυρω στους 20C - δεν θυμάμαι ακριβώς) που πρακτικά σημαίνει ότι δεν κάνει. Το έχουμε ξανα-συζητήσει εδώ.
Είναι περίεργο γιατι δίνει εντάξει για TS το 10w30 αλλά όχι το 5w30, και 30 είναι ο δείκτης για υψηλή θερμοκρασία, αλλά έτσι γράφει και προσωπικά δεν θεωρώ ότι τυχαία αποκλείει κάτι.

mpesikos
10-11-11, 00:53
ο λαμπριανιδης δεν τα εχει τα MOTUL 8100X-CESS 5W40 που βαζω και επειδη δεν γουσταρω να τα παρω απο μαγαζι γιατι καθε φορα ζιτανε οτι θελουν,σε τι να παω τωρα???
Πανοοοοοοο....??

ppschrs
10-11-11, 07:15
Έχω δοκιμάσει το motul 8100, Τo πιο ακριβό valvoline αλλά το καλύτερο λάδι που έχω βάλει ποτέ είναι το amsoil. Καταλαβαίνεις με τη μία τη διαφορά στον ήχο του κινητήρα. Το κακό είναι ότι δε το βρίσκω όταν το χρειάζομαι στο tradewind αλλά τώρα το βρήκα εδώ : http://www.ramtuning.gr/product.php?id=5&type=oil&brand=AMSOIL
Οπότε την επόμενη φορά πάλι αυτό. Όποιος το δοκιμάσει δε θα το ξανααλλάξει εκτός και αν δε το βρίσκει. Βρήκα και τον επίσημο αντιπρόσωπο.
http://www.streetdragfluids.com/

Τέλος θα ήθελα και γω να σχολιάσω κάτι σχετικά με την ρευστότητα των λαδιών. Καταρχήν το βιβλίο δίνει προτεινόμενο το 5-30 για θερμοκρασίες μέχρι 6 βαθμούς κελσίου. Δηλαδή δεν κάνει σίγουρα για Ελλάδα. Το 10-30 το δίνει προτεινόμενο για το ΤS. Παρατηρείστε όμως ότι το 5-40 απουσιάζει εντελώς από το βιβλίο. Πιθανόν αν υπήρχε να ήταν και αυτό προτεινόμενο. Εφόσον λοιπόν οι αντιπροσωπίες της Ελλάδας έχουν εντολή να χρησιμοποιούν το 5-40 δε θα πειραματιστούμε εμείς να βάλουμε 10-30.
Θα ήθελα επίσης να μιλήσω για την εμπειρία μου στο παλικάρι που βάζει 5-30. Όταν εγώ λοιπόν αγόρασα το αυτοκίνητο και το πήγα για το πρώτο σερβις στην αντιπροσωπία της Θήβας το κοιτούσαν σα χαζοί. Προβληματίστικα λίγο αλλά σκέφτηκα ένα σερβις είναι. Τι διάολο να κάνουν λάθος. Τέλοςπάντων όλα πήγαιναν καλά μέχρι το σερβις των 60000. Εκεί έκαναν την γκάφα και έβαλαν λάδι 5-30.(Το παρατήρησα στο τιμολόγιο κατόπιν εορτης) Στα 61000 χιλιόμετρα έτυχε να πάω Πάτρα μονοήμερη με 42 βαθμούς κελσίου. Το αποτέλεσμα ήταν στο γυρισμό να μείνω χωρίς λάδι και να χτυπήσει μπιέλα το αυτοκίνητο. Ευτυχώς που ήταν στην εγγύηση. Αφού λοιπόν μου έβγαλαν την πίστη άλλαξαν τον κορμό και άφησαν το ίδιο καπάκι. Το αποτέλεσμα ήταν στις 64000 να ξαναχτυπήσει. Αυτή τη φορά όμως τα είχα πάρει στο κρανίο και δε το φόρτωσα σε οδική αλλά γύρισα όπως ήταν με αποτέλεσμα να καρφώσω βαλβλιδες και όλα. Εκεί έγινε πανικός, εγώ έστελνα στο autotriti και σε όλα τα φορουμς και τους έβριζα. Έμεινα 4 μήνες χωρίς αυτοκίνητο αλλά ευτυχώς απείλησα ότι θα στείλω εμαιλ στην ΤΟΥΟΤΑ ΕUROPE και ανέλαβαν να μου αλλάξουν κινητήρα στα κεντρικά στην Ελευσίνα. Με το διάβασμα που έριξα όμως εκείνη την εποχή έγινα ειδικός σε αυτό τον κινητήρα. Έχω αναλάβει όλα τα σερβις μονος μου και όλα πάνε ρολόι από τότε. Τώρα έχω φτάσει 125000 χιλιόμετρα και το αυτοκίνητο δεν ξαναέβγαλε τίποτα. Ούτε καν καιει λάδι. Για να κάψει θα πρέπει να το πηγαίνω στους κόφτες για πολύ ώρα. Γενικά είμαι ευτυχισμένος που έχω αυτό το αυτοκίνητο και το μόνο πρόβλημα είναι η σχετικά υψηλή κατανάλωση. Αν πάνε όλα καλά όμως στα επαγγελματικά μου σύντομα λέω να του βάλω υγραέριο. Αλήθεια se ποιο TS έβαλε υγραέριο ο Φάνης?

neoklis
10-11-11, 07:32
Έχω δοκιμάσει το motul 8100, Τo πιο ακριβό valvoline αλλά το καλύτερο λάδι που έχω βάλει ποτέ είναι το amsoil. Καταλαβαίνεις με τη μία τη διαφορά στον ήχο του κινητήρα. Το κακό είναι ότι δε το βρίσκω όταν το χρειάζομαι στο tradewind αλλά τώρα το βρήκα εδώ : http://www.ramtuning.gr/product.php?id=5&type=oil&brand=AMSOIL
Οπότε την επόμενη φορά πάλι αυτό. Όποιος το δοκιμάσει δε θα το ξανααλλάξει εκτός και αν δε το βρίσκει. Βρήκα και τον επίσημο αντιπρόσωπο.
http://www.streetdragfluids.com/

Τέλος θα ήθελα και γω να σχολιάσω κάτι σχετικά με την ρευστότητα των λαδιών. Καταρχήν το βιβλίο δίνει προτεινόμενο το 5-30 για θερμοκρασίες μέχρι 6 βαθμούς κελσίου. Δηλαδή δεν κάνει σίγουρα για Ελλάδα. Το 10-30 το δίνει προτεινόμενο για το ΤS. Παρατηρείστε όμως ότι το 5-40 απουσιάζει εντελώς από το βιβλίο. Πιθανόν αν υπήρχε να ήταν και αυτό προτεινόμενο. Εφόσον λοιπόν οι αντιπροσωπίες της Ελλάδας έχουν εντολή να χρησιμοποιούν το 5-40 δε θα πειραματιστούμε εμείς να βάλουμε 10-30.
Θα ήθελα επίσης να μιλήσω για την εμπειρία μου στο παλικάρι που βάζει 5-30. Όταν εγώ λοιπόν αγόρασα το αυτοκίνητο και το πήγα για το πρώτο σερβις στην αντιπροσωπία της Θήβας το κοιτούσαν σα χαζοί. Προβληματίστικα λίγο αλλά σκέφτηκα ένα σερβις είναι. Τι διάολο να κάνουν λάθος. Τέλοςπάντων όλα πήγαιναν καλά μέχρι το σερβις των 60000. Εκεί έκαναν την γκάφα και έβαλαν λάδι 5-30.(Το παρατήρησα στο τιμολόγιο κατόπιν εορτης) Στα 61000 χιλιόμετρα έτυχε να πάω Πάτρα μονοήμερη με 42 βαθμούς κελσίου. Το αποτέλεσμα ήταν στο γυρισμό να μείνω χωρίς λάδι και να χτυπήσει μπιέλα το αυτοκίνητο. Ευτυχώς που ήταν στην εγγύηση. Αφού λοιπόν μου έβγαλαν την πίστη άλλαξαν τον κορμό και άφησαν το ίδιο καπάκι. Το αποτέλεσμα ήταν στις 64000 να ξαναχτυπήσει. Αυτή τη φορά όμως τα είχα πάρει στο κρανίο και δε το φόρτωσα σε οδική αλλά γύρισα όπως ήταν με αποτέλεσμα να καρφώσω βαλβλιδες και όλα. Εκεί έγινε πανικός, εγώ έστελνα στο autotriti και σε όλα τα φορουμς και τους έβριζα. Έμεινα 4 μήνες χωρίς αυτοκίνητο αλλά ευτυχώς απείλησα ότι θα στείλω εμαιλ στην ΤΟΥΟΤΑ ΕUROPE και ανέλαβαν να μου αλλάξουν κινητήρα στα κεντρικά στην Ελευσίνα. Με το διάβασμα που έριξα όμως εκείνη την εποχή έγινα ειδικός σε αυτό τον κινητήρα. Έχω αναλάβει όλα τα σερβις μονος μου και όλα πάνε ρολόι από τότε. Τώρα έχω φτάσει 125000 χιλιόμετρα και το αυτοκίνητο δεν ξαναέβγαλε τίποτα. Ούτε καν καιει λάδι. Για να κάψει θα πρέπει να το πηγαίνω στους κόφτες για πολύ ώρα. Γενικά είμαι ευτυχισμένος που έχω αυτό το αυτοκίνητο και το μόνο πρόβλημα είναι η σχετικά υψηλή κατανάλωση. Αν πάνε όλα καλά όμως στα επαγγελματικά μου σύντομα λέω να του βάλω υγραέριο. Αλήθεια se ποιο TS έβαλε υγραέριο ο Φάνης?
και εγώ δέν αλλάζω 5-40 ότι λέει η ΤΟΥΟΤΑ μέχρι στιγμής ουδέν πρόβλημα...............

christos86
08-12-11, 20:40
παιδια για να ρωτησω. ποσα λιτρα λάδι παίρνει το τς??και πόσα λίτρα βαλβολίνης?

gio911
09-12-11, 16:57
Τo βρηκα απο παλιοτερα post


Κινητηρας 2ZZ-GE
Με φιλτρο 4,4 λιτρα
Χωρις φιλτρο 4,2 λιτρα


Κιβώτιο 2,3 λίτρα

christos86
09-12-11, 18:37
Σιγουρα??ενταξει για τα λάδια είναι περίπου τοσα ναι..αλλά βαλβολίνες 1,5 λιτρο βγάλαμε και τόσο παλι βάλαμε και γεμισε...

PeterIoannou
09-12-11, 19:25
Έχει και μία δεύτερη τάπα το κιβώτιο, λίγο ψηλότερα από την κλασσική που βάζει την βαλβολίνη στο γρανάζι της 6ης, αν θυμάμαι καλά, οπότε και γεμίζει γρηγορότερα και καλύτερα το κιβώτιο.
Δεν θυμάμαι ακριβώς πόση ποσότητα βαλβολινών χρησιμοποιήσαμε στην τελευταία αλλαγή, αλλά σίγουρα πάνω από 2lt.

neoklis
09-12-11, 19:38
Τo βρηκα απο παλιοτερα post


Κινητηρας 2ZZ-GE
Με φιλτρο 4,4 λιτρα
Χωρις φιλτρο 4,2 λιτρα


Κιβώτιο 2,3 λίτρα
4,8 με φίλτρο σε f/l

mpesikos
29-12-12, 14:27
Ρε πουστη μου τι τραγικοι που ειναι!!
Ρωτησα σε ενα μαγαζι για τα ΜΟΤUL και μου ειπαν 26 ευρω τα 2 λιτρα,ο Λαμπριανιδης τα εχει 17,50 οποτε στα 6 λιτρα που θα παρω εγω υπαρχει μια διαφορα 25.50 ευρω!Ασημαντη νομιζω οποτε μαλλον θα στηριξω την τοπικη αγορα:hehe:hehe
Γιαυτο πανε κατα διαολου και κλεινουν ολοι:-x
Ρωτησα και για τα ENEOS και μου ειπαν περιεργες τιμες και απ οτι καταλαβα ειναι ακριβα οποτε το αφησα.

kostas auris
29-12-12, 21:33
Έχει και μία δεύτερη τάπα το κιβώτιο, λίγο ψηλότερα από την κλασσική που βάζει την βαλβολίνη στο γρανάζι της 6ης, αν θυμάμαι καλά, οπότε και γεμίζει γρηγορότερα και καλύτερα το κιβώτιο.
Δεν θυμάμαι ακριβώς πόση ποσότητα βαλβολινών χρησιμοποιήσαμε στην τελευταία αλλαγή, αλλά σίγουρα πάνω από 2lt.

Στο δικό μου είναι 3 λ...

corollapatra
29-12-12, 22:31
Ρε πουστη μου τι τραγικοι που ειναι!!
Ρωτησα σε ενα μαγαζι για τα ΜΟΤUL και μου ειπαν 26 ευρω τα 2 λιτρα,ο Λαμπριανιδης τα εχει 17,50 οποτε στα 6 λιτρα που θα παρω εγω υπαρχει μια διαφορα 25.50 ευρω!Ασημαντη νομιζω οποτε μαλλον θα στηριξω την τοπικη αγορα:hehe:hehe
Γιαυτο πανε κατα διαολου και κλεινουν ολοι:-x
Ρωτησα και για τα ENEOS και μου ειπαν περιεργες τιμες και απ οτι καταλαβα ειναι ακριβα οποτε το αφησα.
Για ποια συγκεκριμένα MOTUL & ENEOS ρώτησες; Για να ξέρουμε τι τιμές σου είπαν και για ποια κατηγορία λαδιών.

mpesikos
06-01-13, 14:37
MOTUL 8100X-CESS 5W40 2LT
Τωρα για τα ENEOS επειδη δεν ηξερα τυπους κτλ απλα ζητησα να μου πουν τιμη για 5W40 φουλ συνθετικα.
Μου ειπε τιμη για δυο τυπους,ο ενας νομιζω 16 ευρω 1λιτρο και ο αλλος 19 το 1λιτρο.
Σιγουρα μπορουμε να τα βρουμε και πιο φθηνα αλλα ειναι γενικα ακριβο σαν λαδι οποτε δεν το εψαξα.

tolisvvtl-i
26-01-13, 23:28
o κατασκευαστηs στο βιβλιο λεει λαδια 5/30 και ειναι τα σωστα! εγω στην ts που ειχα εβαζα fuks φουλ συνθετικα παντα, και εκαιγε μαξιμουμ 800γραμαρια στα 10,000χιλιομετρα ολοι οι vvti κινητηρεs θελουν λεπτο λαδι. η toyota εδω στην ελλαδα δεν εβαζε σωστα λαδια και ευθυνωταν κατα ενα μεροs για τα προβληματα που εβγαζαν με απωλεια λαδιου οι vvti κινητηρεs.

giannis-tour
27-01-13, 00:20
Παντως τα συγκεκριμενα motul 5w-40 xcess τα περνα και εγω απο Λαμπριανιδη 17,50 τα 2 λιτρα και σε αλλον στην Φραντζη τα περνω 15!!Σκεφτειτε απλα ποσο κερδος βγαζουν...

MARMEL
27-01-13, 14:44
στο λαμπριανιδη οι torco εχουν 10 ευρω το λιτρο.
ειναι η πιο συμφερουσα αγορα και συναμα πολυ καλες βαλβολινες...
αν εχεις μπλοκε παιρνεις ενα ειδικο προσθετο +10 ευρω και καθαρισες...

αυτα οσο αναφορα τις βαλβολινες

δοκιμασμενες σε ζορια!!!!

keichi
28-01-13, 11:19
Συμφωνω με τον Tolisvvtli 1000000000%...
Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα!!

neoklis
30-01-13, 16:13
σήμερα άλλαξα λάδια(αυστηρά κάθε 7.500)
αυτά που δίνει η ΤΟΥΟΤΑ Φ. συνθετικά
την περασμένη φορά έδωσα 89 για 5 λίτρα + το φίλτρο για ts
σήμερα μου που πήγα σε άλλη ΤΟΥΟΤΑ μου ζήτησαν 114 και έπαθα σοκ:crazylol :crazylol
με τα πολλά έδωσα 108 :gnaser :gnaser
μετά από σχετική φασαρία κ.τ.λ. και βλέπωντας τα τιμολόγια κατάληξα
η μία τουοτα δέν χρεώνει εργασία και ή άλλη χρεώνει
ΕΛΕΟΣ

ΠΕΡΙΜΈΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΤΕΊΛΩ ΑΥΡΙΟ...
δεν το πυστευουν

keichi
30-01-13, 19:04
Ποιο εβαλες?
5w30 ή 5w40?

neoklis
30-01-13, 19:09
Ποιο εβαλες?
5w30 ή 5w40?
5-40...........

tsizkeik
24-09-13, 12:31
εχω βρει τα παρακατω, οποιαδηποτε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη

1. Castrol Magnatec 5w - 40 - 50 Euro / 5 ltr

2. Shell Helix Ultra 5w - 40 - 35 Euro / 5 ltr

3. Aral HighTronic 5w - 40 - 35 Euro / 5 ltr

4. Castrol Edge 5w - 40 - 50 Euro / 5 ltr

5. Eneos 5w - 40 - 55 Euro / 5 ltr

6. BP 7000c 5w - 40 - 28 Euro!!/5 ltr

7. Liqui Molli top tech 4100 5w - 40 - 45 euro / 5 ltr

8. Liqui Molli hitech 5w - 40 - 55 Euro / 5 ltr

Το TS ειναι του 2003 με BRC LPG οποτε κοιταξα και αυτο
http://www.car.gr/parts/view/2184867/

Αποψεις; Γνωμες; Συμβουλες;

Ευχαριστω

Δημητρης

corollapatra
24-09-13, 13:03
Επειδή πρέπει και εγώ να αλλάξω λάδια, κοίταγα στο http://www.trade-wind.gr και είδα ότι έχει τα CASTROL MAGNATEC 5W40 (http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/ixodes/5w-40/castrol-magnatec-5w40-4lt.html) στη τιμή των 32,50 ¤ τα 4LT. Γνώμες; Θα χρειαστώ περισσότερα λίτρα;

tsizkeik
24-09-13, 13:07
Σιγουρα 5 λιτρα 4 και κατι να γεμισεις και το μπουκαλακι για να συμπληρωσεις μετα τα πατηματα

corollapatra
24-09-13, 13:12
Αυτό με τη κατανάλωση λαδιού πάντως δε το καταλαβαίνω. Ποτέ μου δεν έχω δει κατανάλωση λαδιού... Βέβαια, δε το καίω ιδιαίτερα το αμάξι...

tsizkeik
24-09-13, 13:39
Διαβαζω απο αλλους στο φορουμ οτι τα Magnatec δεν ειναι φουλ συνθετικα, παρολο που γραφει ετσι στο κουτι.... Αντε βγαλε ακρη τωρα...

pilotos7
24-09-13, 14:06
Και λαδι φαγητου να βαλετε αν αλλαζονται καθε 5.000 το πολυ 7.500 μια χαρα θα ειναι .
Απο αυτα που εχω δοκιμασει και βλεποντας πιεση λαδιου και θερμοκρασια παρα πολυ καλα λαδια ειναι τα AMSOIL 5W40/10W40.Βασικα ειναι μακραν το καλυτερο λαδι που εχω δοκιμασει.
Εξισου καλα ειναι και τα redline.

tsizkeik
24-09-13, 14:12
Πιλοτε απο που τα παιρνεις εσυ;

αυτα; http://www.ramtuning.gr/product2.php?cat=oil&brand=AMSOIL&id=1849

mpesikos
24-09-13, 14:44
Θα χρειαστώ περισσότερα λίτρα;
Ρε μεγαλε δεν ξερεις ποσο λιτρα λαδι περνει το αμαξι σου?:ANYWORD:
4400 μαζι με το φιλτρο..

corollapatra
24-09-13, 15:08
Μπορεί να μη ξέρω πόσα ακριβώς λίτρα λάδι παίρνει το αμάξι μου αλλά ξέρω ποια ακριβώς T-Sport κερνάει τσάι στο δρόμο...

Εεεεεεεεεεε... Τα ήθελε ο οργανισμός σου... :γλώσσα:

tsizkeik
24-09-13, 15:14
Στο θεμα μας τωρα, να παρουμε τα Magnatec που ειναι τσαμπα η θα μας βγει ξυνο; Αν και νομιζω ο πιλοτος ειχε δικιο οτι αφου τα αλλαζουμε τοσο συντομα δεν θα εχουν προβλημα

neoklis
24-09-13, 17:46
παιδιά εγώ βρήκα τα λάδια τις τουοτα μέσα απο την τουοτα 55 ευρώ τα 5 l μαζί με το φίλτρο του!!!!!

neoklis
24-09-13, 18:04
Μπορεί να μη ξέρω πόσα ακριβώς λίτρα λάδι παίρνει το αμάξι μου αλλά ξέρω ποια ακριβώς T-Sport κερνάει τσάι στο δρόμο...

Εεεεεεεεεεε... Τα ήθελε ο οργανισμός σου... :γλώσσα:
πω πω τάπα καλαμποκά!!!!!!!!!!!!!:jumpers

pilotos7
24-09-13, 18:35
Ο αντιπροσωπος ειναι ο Αγγελοπουλος στην Αγιου Σαββα σε κατι στενα πισω απο την Ιερα Οδο.
http://www.autoturbo.gr/prosfora-amsoil/landing.html
Eγω εβαζα το 3ο που λεει 10w40..Νομιζω οτι βγαινει και σε 5W40.

keichi
24-09-13, 23:18
Σορρυ κιολας αλλα το βιβλιαρακι του κατασκευαστη οπως επισης και ολα τα site λιπαντικων motul, aral, total, valvoline κλπ δινουν το 5w30 σαν προτεινομενο. Πηγαινετε στο lube advisor της καθε εταιριας και θα το δειτε αν δε πιστευετε...Μηπως πρεπει να βαζετε το 5w30??
Το 5w40 δεν προτεινεται απο πουθενα...

pilotos7
24-09-13, 23:43
Σιγα την διαφορα.

LISSAS
25-09-13, 10:30
Eγω εβαζα το 3ο που λεει 10w40..Νομιζω οτι βγαινει και σε 5W40.
Δλδ, το 10w40 το έβαζες και πριν την (πλέον) "ατμοσφαιροποίησή" σου? ¶ντεχε σε θερμοκρασίες, τότε ?

pilotos7
25-09-13, 13:22
Παντα 10w40 εβαζα.Μια χαρα αντεχε.

keichi
25-09-13, 14:17
Φιλε πιλοτε...
Σιγα τη διαφορα λες?
Νομιζεις...

pilotos7
25-09-13, 15:02
Γνωμη σου.
Εγω σου λεω και βαλβολινη να βαλεις κομπλε θα ειναι.
Τοτε οοοολα τα αυτοκινητα που κυκλοφορουν εχουν προβλημα γιατι καμια αντιπροσωπεια ή συνεργειο δεν κοιταει το βιλβιο για τι λαδια να βαλει.
Αν βαλω για περιπου 20.000 χλμ 15w50 τι θα παθει ξερεις να μου πεις?

CTS03
25-09-13, 23:32
Σορρυ κιολας αλλα το βιβλιαρακι του κατασκευαστη ..... δινουν το 5w30 σαν προτεινομενο.

Όχι για το TS, πάνω από θερμοκρασία περιβάλλοντος 10 C.

keichi
30-09-13, 20:06
Πιλοτε δεν εχω καποιο λογο να αφησω 20.000χλμ τα λαδια για να δω τι θα παθει...Δε ξερω τι θα παθει και αν θα παθει και ουτε με ενδιαφερει...
Και ουτε εχω λογο να βαλω 15w50 ή οποιοδηποτε αλλο λαδι που δεν αναγραφεται στο βιβλιο του αυτοκινητου...
Γιατι να βαλει καποιος δηλαδη αλλο λαδι στο αμαξι του???
Για να δει αν θα παθει κατι?
Η' στηριζομενος σε δικες του θεωριες του τυπου ''Το ιδιο ειναι, δε παθαινει τιποτα'' ???
Δε βρισκω κανενα λογο, το βρισκω τελειως βλακωδες και ανουσιο να βαλει καποιος διαφορετικο λαδι...
Αν ηταν ετσι στο βιβλιο θα εγραφε ''Βαλε ο,τι θες!!!''
Τα λαδια αυτου του μοντελου ειναι 5w30, 10w30, 15w40 και 20w50...Οποιο θελεις απ τα 4 διαλεγεις και βαζεις, εχει και ποικιλια το βιβλιο του κατασκευαστη...
Ποιος ο λογος δηλαδη να βαλει κανεις κατι διαφορετικο????
Ειλικρινα δε καταλαβαινω...

corollapatra
01-10-13, 09:25
Τα λαδια αυτου του μοντελου ειναι 5w30, 10w30, 15w40 και 20w50...Οποιο θελεις απ τα 4 διαλεγεις και βαζεις, εχει και ποικιλια το βιβλιο του κατασκευαστη...
Σαφώς και το "βάλε όποιο θες" ή "βάλε λάδι φαγητού" δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση, αλλά το "διάλεξε όποιο θες από τα 4" είναι και αυτό λάθος. Θεωρώ ότι η ΤΟΥΟΤΑ δίνει αυτές τις επιλογές ανάλογα τις κλιματολογικές συνθήκες κάθε χώρας. Με βάση αυτό, επιλέγεται και ο τύπος λαδιού.

Από την άλλη, όλες οι αντιπροσωπείες βάζουν συνήθως λάδια 10w40 για ημισυνθετικά ή 5w40 εάν δε κάνω λάθος για φουλ συνθετικά. Θεωρώ απίθανο να υπάρχει ένα καλά καταστρωμένο σχέδιο από μεριάς ΤΟΥΟΤΑ για χρήση λάθος λαδιού με σκοπό την καταστροφή των κινητήρων ΤΟΥΟΤΑ. Υποθέτω ότι κάτι θα ξέρουν και θα προτείνουν τα συγκεκριμένα λάδια...

neoklis
01-10-13, 10:13
ρε παιδιά ποιός΄ο λόγος του:crazylol :shoothim

ο καθένας ότι θέλει ας βάλει είναι υπεύθηνος για το δικό του το :car
ΘΕΜΑ:Τι λάδια βάζουμε στα TS μας

keichi
01-10-13, 14:11
Αυτα τα λαδια που δινει το βιβλιο δεν ειναι για τις κλιματολογικες συνθηκες της καθε χωρας...
Ειναι για ΟΛΕΣ τις χωρες παντου...
Ενας φιλος μου σπουδαζει Σουηδια και εχει G6...Το βιβλιαρακι του τα ιδια λαδια γραφει μεσα...Και επισης ενας αλλος φιλος μου μενει Αγγλια και εχει TS και επισης γραφει ακριβως τα ιδια λαδια το βιβλιαρακι..
To εχω δει με τα ματια μου...
Τα 5w40 και 10w40 που πωλουνται στη TOYOTA το βιβλιαρακι του κατασκευαστη τα προοριζει και τα αναγραφει στο πινακακι για τα Diesel μοντελα της Corolla...Για τον 1WZ κινητηρα...
Ενω το 5w30 και 15w40 τα εχει το πινακακι για τις βενζινομηχανες...
Η TOYOTA JAPAN σαν κατασκευαστης τα εχει φτιαξει ολα πολυ κατανοητα και εξηγουνται ολα...
Τωρα το τι κανουν οι μαστορες στη καθε αντιπροσωπεια και αν τηρουν τις προδιαγραφες του κατασκευαστη ειναι αλλο θεμα...
Η TOYOTA JAPAN παντως ειναι σαφεστατη, 100% κατανοητη και παρεχει ολα τα προιοντα για την δικη τους χρηση...

corollapatra
02-10-13, 10:23
Αυτα τα λαδια που δινει το βιβλιο δεν ειναι για τις κλιματολογικες συνθηκες της καθε χωρας...
Ειναι για ΟΛΕΣ τις χωρες παντου
Δηλαδή υποστηρίζεις ότι είναι το ίδιο να βάλουμε λάδι είτε με 5w είτε με 20w ανεξάρτητα σε ποιες κλιματολογικές συνθήκες λειτουργεί ο κινητήρας; Τότε είναι σα να υποστηρίζεις αυτό που εσύ κατέκρινες σε προηγούμενο post ''Βαλε ο,τι θες!!!''. Δεν είναι δυνατόν να λειτουργεί το ίδιο καλά στη Σουηδία, στο πρωινό ξεκίνημα των -15 βαθμών, ένα λάδι 20w με εκείνο του 5w...

andreasece
02-10-13, 11:54
Το βιβλιαράκι του κατασκευαστή έχει αυτό το πινακάκι (https://www.dropbox.com/s/cabxpyujnhckzn4/2013-10-02%2011.44.36.jpg) που λέει ποιο λάδι είναι κατάλληλο για την εκάστοτε θερμοκρασία. Τώρα όσον αφορά τα άλλα λάδια εγώ πάντα 5-30 έβαζα εκτός απ'την τελευταία αλλαγή που έβαλα 5-40 αλλά προφανώς δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως αλλαγήhttps://www.dropbox.com/s/cabxpyujnhckzn4/2013-10-02%2011.44.36.jpghttps://www.dropbox.com/s/cabxpyujnhckzn4/2013-10-02%2011.44.36.jpg

corollapatra
02-10-13, 13:04
Το βιβλιαράκι του κατασκευαστή έχει αυτό το πινακάκι (https://www.dropbox.com/s/cabxpyujnhckzn4/2013-10-02%2011.44.36.jpg) που λέει ποιο λάδι είναι κατάλληλο για την εκάστοτε θερμοκρασία. Τώρα όσον αφορά τα άλλα λάδια εγώ πάντα 5-30 έβαζα εκτός απ'την τελευταία αλλαγή που έβαλα 5-40 αλλά προφανώς δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως αλλαγήhttps://www.dropbox.com/s/cabxpyujnhckzn4/2013-10-02%2011.44.36.jpghttps://www.dropbox.com/s/cabxpyujnhckzn4/2013-10-02%2011.44.36.jpg
Τώρα μάλιστα... ¶ψογος ο συνονόματος... Είναι σαφές ότι οι προτεινόμενες κατηγορίες λιπαντικών είναι άμεσα εξαρτώμενες από τις θερμοκρασίες, ιδίως στον 2zz-ge κινητήρα. Και εάν στηριχτούμε σε αυτόν τον πίνακα, το 5w-30 είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για τα T-Sport στην Ελλάδα...