PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ηλιοροφη...


DJKEY
28-08-07, 21:12
Παιδες χαιρετω...και για αλλη μια φορα εκφραζω τον αποτροπιασμο μου γι αυτα τα καθαρματα! Τεσπα!

Λοιποοον οπως καποιοι γνωριζεται ειμαι κατοχος TS (10/2003).

Τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει μια υποχωρηση της ηλιοροφης τοσο στο μπροστα μερος οσο και στο πισω. Με αλλα λογια σαν να εχει αρχισει να "καθεται"...και αυτο απ'οσο παρατηρω προχωραει...εννοωντας οτι σε σχεση με πριν απο ενα μηνα εχει υποχωρησει κι αλλο.

Με εχει ανησυχησει αρκετα μιας που τα 3 χρονια εγγυησης που υπαγεται η ηλιοροφη εχουν περασει προ πολλου και φοβαμαι μηπως μου βγαλουνε οτι πρεπει να αλλαξει ολος ο μηχανισμος.

Μηπως εχει κανεις αλλος παρομοια εμπειρια? Μηπως παιζει καμμια τσιμουχα..ή τπτ τετοιο? Παντως προβλημα στεγανοποιησης ως τωρα δεν εχω παρατηρησει.

Εχω 57,000 χλμ και σκεφτομαι να παω να τη δουν στο σερβις των 60,000. Μηπως να παω να το δουνε αμμεσα? Πφφφ ρε μπελααααα :p

Thanx παιδες! Αναμενω...

dRiveR7
29-08-07, 01:24
Δεν πας μια βόλτα να τη δουν καλύτερα? Ίσως είναι κάτι μικρό και με τον καιρό επιδεινωθεί και σου φέρει μεγαλύτερη ζημιά...

madvinegar
29-08-07, 08:49
Σωστά. Ίσως δεν φταίει ο μηχανισμός αλλά το λάστιχο που πατάει και κάθεται η ηλιοροφή. Μπορεί με μια αλλαγή λάστιχου (μικρό κόστος δλδ) να φτιάξει.

DJKEY
29-08-07, 10:52
ναι οντως. μεσα στη βδομαδα θα παω για να μην εχω πιθανη χειροτερευση της καταστασης. οταν εχω νεοτερα θα σας πω για να ξερετε και τι συμβαινει. ευχαριστω πολυ παιδια! καλημερα!

dinos
29-08-07, 12:17
Συμφωνω με τον Μιχαλη, ειναι πολυ πιθανον να εχει κατσει η φθαρει το λαστιχο εκει που καθεται αλλα κ αυτο να ειναι πρεπει να το φτιαξεις αμμεσα γιατι εκτος του οτι καθεται θα αρχισει να σου βαζει κ νερα αν δεν εχει ηδη αρχισει κ μετα ξεκινανε αλλα προβληματα

DJKEY
29-08-07, 12:47
ναι dinos εχεις δικιο. εκλεισα για παρασκευη να παω να το δω. θα σας ενημερωσω μολις εχω νεα. ευχομαι να μη χρειαζεται να σκασω 4ψηφιο αριθμο ευρωπουλακιων :(

dinos
29-08-07, 18:05
ναι dinos εχεις δικιο. εκλεισα για παρασκευη να παω να το δω. θα σας ενημερωσω μολις εχω νεα. ευχομαι να μη χρειαζεται να σκασω 4ψηφιο αριθμο ευρωπουλακιων :(

μπα....ουτε 3ψηφιος δεν πιστευω να ειναι απλα πηγαινε δεστο αυτα τα πραγματα θελουν προσοχη γιατι μετα τα 4ψηφια ποσα δεν τα γλιτωνεις...

tsport192
29-08-07, 18:30
...γιατι εκτος του οτι καθεται θα αρχισει να σου βαζει κ νερα αν δεν εχει ηδη αρχισει κ μετα ξεκινανε αλλα προβληματα

Φίλε μου όλες οι ηλιοροφές "βάζουν" νερά (εργοστασιακές πάντα). Είναι έτσι φτιαγμένες, για το λόγο αυτό έχουν λούκια που μαζεύουν τα νερά και μέσω πλαστικών σωλήνων τα περνάνε μέσα από το αμάξωμα και καταλήγουν στο πίσω μέρος πίσω από τους πίσω θόλους.

Κάποιος με ηλιοροφή αν βγάλει τις επενδύσεις του πορτ παγκάζ θα δει τις διάφανες αυτές σωλήνες που λέω.

Υ.Γ Τουλάχιστον στο δικό μου έτσι είναι, τα είχα δει και όταν άλλαζα την ανάρτηση...

Edessaios
29-08-07, 18:52
Φίλε μου όλες οι ηλιοροφές "βάζουν" νερά (εργοστασιακές πάντα). Είναι έτσι φτιαγμένες, για το λόγο αυτό έχουν λούκια που μαζεύουν τα νερά και μέσω πλαστικών σωλήνων τα περνάνε μέσα από το αμάξωμα και καταλήγουν στο πίσω μέρος πίσω από τους πίσω θόλους.

Κάποιος με ηλιοροφή αν βγάλει τις επενδύσεις του πορτ παγκάζ θα δει τις διάφανες αυτές σωλήνες που λέω.

Υ.Γ Τουλάχιστον στο δικό μου έτσι είναι, τα είχα δει και όταν άλλαζα την ανάρτηση...

Δηλαδή μια μ@λ@κία να κάνει κάποιος μάστορας και χτυπήσει τα σωληνάκια και χωρίς να το καταλάβει τρυπήσουν,το αυτοκίνητο μέσα έγινε πισίνα χωρίς να το καταλάβεις......:crazylol

tsport192
29-08-07, 22:43
Δηλαδή μια μ@λ@κία να κάνει κάποιος μάστορας και χτυπήσει τα σωληνάκια και χωρίς να το καταλάβει τρυπήσουν,το αυτοκίνητο μέσα έγινε πισίνα χωρίς να το καταλάβεις......:crazylol
Λίγο τραβηγμένο, 8α πρέπει να τρυπήσει ή τη λαμαρίνα ή την ταπετσαρία....αλλά με τους Ελληνάρες μαστόρους ποτέ δεν ξέρεις....:lol:

DJKEY
30-08-07, 00:53
μονο να διευκρινησω οτι (τουλαχιστον ακομα) προβλημα στεγανοποιησης δεν αντιμετωπιζω...!