PDA

Επιστροφή στο Forum : ειναι πολυ βλακες


Kostis
27-08-07, 11:41
παιδια εχτες το απογευμα εγινε απο τα απιστευτα σε εμενα και στην παιχνιδιαρα μου την ΚΕ30.με σταματησαν για ελεγχο οι μπατσοι και ξερετε τι μου βρηκαν και με γραψαν,οτι δεν εχω δεξι καθρεφτη.να τους λεω ετσι εβγενε το αμαξι τιποτα αυτοι να λενε τον εχεις βγαλει εσυ,τους εδειξα και το βιβλιο της toyota που οσοι θα το εχουν δει το αυτοκινητο ειναι εξωφυλο και φενετε ξεκαθαρα οτι εχει μονο 1 καθρεφτη,και αυτοι να μου λενε δεν φενετε ξεκαθαρα.αν δεν μου την σβησουν τι διαδικασιες να κανω?

alex-g
27-08-07, 11:50
πηρες τον αριθμο τους που εχουνε στο μπρατσο? αν οοχι αλι φορα θα περνεις τεσπα θα πας στο τμημα τις περιοχις που λεει το χαρτι και ζητα τον διηκητη εξιγησε του ως εχει δειξτου και το βιβλιο και θα στη σβησει......α και μη το παιξεις εκνεβρισμενος χαλαρος και ευγενικος! μαζι με την κληση θα πας μη το ξεχασεις....

madvinegar
27-08-07, 11:50
Δεν παμε καλά... Τί λογο έχεις εσυ να βγάλεις τον καθρέφτη? Παπάκι είσαι που τον βγάζουν για να μην του κόβει αέρα? ...
Έπρεπε απλά να σε γράψουνε... Δεν θα βρήκανε τίποτα άλλο, και αναγκαστήκανε να πούνε αυτή τη μ*λ*κία...
Πόσο πήγε η κλήση?

Υ.Γ.: Και στην ΕΕ80 που είχα, δεν είχε δεξί καθρέφτη από τη μάνα της... (Ούτε πίσω ζώνες είχε! Θα σε γραψουνε και για αυτό?)

tsaftsouf20V
27-08-07, 14:36
Δεν παμε καλά... Τί λογο έχεις εσυ να βγάλεις τον καθρέφτη? Παπάκι είσαι που τον βγάζουν για να μην του κόβει αέρα? ...
Έπρεπε απλά να σε γράψουνε... Δεν θα βρήκανε τίποτα άλλο, και αναγκαστήκανε να πούνε αυτή τη μ*λ*κία...
Πόσο πήγε η κλήση?

Υ.Γ.: Και στην ΕΕ80 που είχα, δεν είχε δεξί καθρέφτη από τη μάνα της... (Ούτε πίσω ζώνες είχε! Θα σε γραψουνε και για αυτό?)

ΕΛ.ΑΣ. το μεγαλειο σου! Η μηπως θα πρεπε να πω η μ@λ@κια σου?!!

corolla1975
27-08-07, 15:20
Αυτο είναι από τα πιο κουφά ανέκδοτα που έχω ακούσει. Αν υπήρχε καποια οδηγία που να λέει βάλτε δεξί καθρέφτη στα παλια αυτοκίνητα να το καταλάβω. Αλλά ετσι?????

Πάντως ειναι κλασική περίπτωση. Βλέπουν παλιό αμάξι και το σταματάνε γιατι σου λέει όλο και κάτι θα βρούμε να γράψουμε.

Πήγαινε με ηρεμία στο τμήμα και εξήγησε την κατάσταση.

diafanh-psyxh
27-08-07, 15:21
Κώστα ψάξε το θέμα με κανα δικηγόρο ή με κανενα αστυνόμο.έχουμε και εδώ μέσα έναν αλλά μάλλον δεν θα έχει δει το θέμα.νομίζω πως για τον δεξί καθρεύτη δεν μπορούν να σε γράψουν και πόσο μάλλον σε αυτοκίνητο τέτοιας χρονολογίας.
υπόψην στο τμήμα να πας με το κηδεμόνα σου και απλά άσε αυτόν να μιλήσει.ξέρεις το κλασσικό παραμύθι ο γιος μου δουλεύει και πήρε ένα παλιό αυτοκίνητο από το θειο του κλπ κλπ για να εξυπηρετείται και εσείς τον γράφεται για κάτι που δεν ισχύει?άμα πας μόνος σου και αρχίσεις τη κλάψα είναι 50-50.σε ποια περιοχή έγινε?
αν δεν στη σβήσει πάντως κυνήγατους(πρώτα όμως ψάξε να δεις αν μπορούν να σε γράψουν για το συγκεκριμένο λόγο και με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Λάμπρος
27-08-07, 15:28
παίδια καλησπέρα είμαι νέος στο κλαμπ κ συγνώμη που μπένω στο θέμα αυτο αλλα δεν ξερω κ πολλα. θελω να πω ενα για σε ολους και χαιρομαι πολυ που μπηκα στην παρεα σας! κοστη καλα ξεμπερδεματα ευχομαι!

Denninio
27-08-07, 15:48
Κωστα εγω θα κλειδωνα το αμαξι με τα χαρτια μεσα και ελα να με γραψεις... θα με πηγαινε μεσα για αντισταση και θα τον ξεχεζα στον διοικητη του μπροστα. μπορει να του εκανα και μηνυση για καταχρηση εξουσιας.. βεβαια αυτη ειναι τραβηγμενη λυση αλλα αν δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο..........

nuntius
27-08-07, 15:57
Αγαπητά μου συντρόφια, για σας δουλεύω. Έψαξα τον ΚΟΚ και κάτι άλλες νομολογίες που έχω. Πουθενά δεν αναφέρεται ότι απαιτούνται πλευρικοί καθρέπτες. Κάθε όχημα είναι υποχρεωτικό να φέρει μόνο καθρέπτη που να επιτρέπει την όραση του πίσω χώρου του αυτοκινήτου...δηλαδή κεντρικό εσωτερικό καθρέπτη για να βλέπουμε πίσω μας. Πουθενά δε βρήκα κάτι για πλευρικό καθρέπτη. Μπορεί να αντιταχθεί το αίτημα για ασφαλή οδήγηση, ωστόσο αυτό είναι αξίωση από τον κάθε οδηγό η οποία μπορεί να ικανοποιηθεί με γύρισμα του κεφαλιού στο πλάι για να βεβαιωνόμαστε πριν κάνουμε ελιγμό. Άρα αδίκως έγραψαν τον Κωστή για τον καθρέπτη.

Να σημειώσω ότι πριν πάρουμε την 12άρα μας, είχαμε ΚΕ-30 του '78 και ούτε εκείνη είχε δεξί καθρέπτη αλλά ο πατέρας μου για να αποφύγει την βλακεία ορισμένων είχε βάλει. Επίσης επειδή τα αμάξια αυτά δεν είχαν πίσω ζώνες, να ξέρετε ότι ο ΚΟΚ επιβάλλει μόνο μπροστινές σε όλα τα αμάξια και πισινές ζώνες μόνο για όσα τέθηκαν για πρώτη φορά σε κυκλοφορία μετά το 1993 (άρθρο 81 ΚΟΚ).

Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ προσωπικά πάντως, θα πήγαινα ευγενική σαν να μην τρέχει τίποτα να ζητήσω να λυθεί η παρεξήγηση. Θα έλεγα ότι το αμάξι είναι άψογο και μάλλον από παραδρομή έγινε το ζήτημα...κοινώς κάνουμε την πάπια και αααααααν δεν βγει άκρη, Κωστή, κάνε μία ένσταση κατά της κλήσης ως νόμω αβασίμου και θα ξεμπερδέψεις!;)

diafanh-psyxh
27-08-07, 16:05
Λάμπρο καλοσόρισες.ρίξε μια ματιά εδώ και παρουσιάσου αν δεν το έχεις κάνει ήδη δηλαδή.
http://www.corollaclub.com/forums/forumdisplay.php?f=185

Διονύση γιατί να το τραβήξει έτσι ρε φίλε και να τρέχει εκείνη την ώρα?απλά πέρνει την κλήση και φροντίζει να τη σβήσει

endurasKE-30
27-08-07, 19:56
Έπρεπε απλά να σε γράψουνε... Δεν θα βρήκανε τίποτα άλλο, και αναγκαστήκανε να πούνε αυτή τη μ*λ*κία...


Χαχαχαχαχαχα!!!

Εδω γελανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κωστα πες του.

TOLIS EE80
27-08-07, 20:02
Υ.Γ.: Και στην ΕΕ80 που είχα, δεν είχε δεξί καθρεύτη από τη μάνα της... (Ούτε πίσω ζώνες είχε! Θα σε γραψουνε και για αυτό?)

Ηταν σιγουρα ΕΕ80 γιατι εγω δεν εχω δει καμια χωρις δεξι καθρεπτη.

Kostis
27-08-07, 21:11
Λοιπον παιδια ακουστε.πηγα στο αστυνομικο τμημα καπως τσαμπουκαλεμενος,μιλαω με τον αξιωματικο υπηρεσιας και μου λεει να του αποδειξω οτι αγορασα το αυτοκινητο με εναν καθρεφτη.του λεω αυτο το πραγμα δεν γινετε να το αποδειξω.μετα του λεω να παει στον Κασιδοπουλο οπου αυτος ηταν ο αντιπροσωπος της toyota παλια να του κανει παραπονα γιατι πουλησε το αμαξι ετσι.μετα σηκωνετε παει στον Διοικητη και οταν ηρθε ειπε θα την σβησουμε.και ετσι ολα καλλα.
εχτες που με σταματησαν μου εδειξαν κατι φακελους που ειχαν και εγραφε καπου οτι οταν το αμαξι δεν εχει και τους 2 πλαΙνους καθρεφτες εχει κληση 80 εβρα.

diafanh-psyxh
27-08-07, 21:57
ναι αλλά τα 80 ευρώ ισχύουν για αυτοκίνητα χρονολόγίας που άρχισαν και έβαζαν και αυτό το αξεσουάρ.χεχε.αφου δεν το έχει από τη μάνα του πάνω γιατί να του βάλουμε?εδώ σποιλερ βάζουμε.κοντήτερα ελατήρια βάζουμε και μας κυνηγάνε όλοι.γιατι να το πειράξουμε και να μην το αφήσουμε όπως είναι από τη μάνα του?

ευτηχώς ξεμπέρδεψες Κωστή

MARMEL
27-08-07, 23:19
στο www.bloka.com υπαρχει τοπικ για παραπονα και συστασεις προς τις αρχες. μπορεις να παραπονεθεις και να τους ξευτιλισεις εκει. πιστεψε με το διαβαζουν και αστυνομικοι. τουλαχιστον να ξεθυμανεις...

εγω ΔΕ θα την πληρωνα και θα το τραβουσα το θεμα.....

endurasKE-30
28-08-07, 08:49
Την καλυτερη δουλεια εκανε ο Κωστας και πηγε στον διοικητη.
παλα καλα παντως που σε εγραψαν γι αυτο...
Χαχαχαχαχα
Διαφανε τι επαθες εσυ και εχεις "ξεφυγει" λιγακι?

alex-g
28-08-07, 09:18
ναι αλλά τα 80 ευρώ ισχύουν για αυτοκίνητα χρονολόγίας που άρχισαν και έβαζαν και αυτό το αξεσουάρ.χεχε.αφου δεν το έχει από τη μάνα του πάνω γιατί να του βάλουμε?εδώ σποιλερ βάζουμε.κοντήτερα ελατήρια βάζουμε και μας κυνηγάνε όλοι.γιατι να το πειράξουμε και να μην το αφήσουμε όπως είναι από τη μάνα του?



φιλε μου και συναδερφε 101αρι μου κωστα φανταζομαι την απαντηση την ξερεις ε?/? οι καθρεπτες με τα σποιλερ και κτλ εχουν τεραστια διαφορα μεταξυ τους και καλο ειναι οι καθρεπτες να υπαρχουν
διοτι δεν υπαρχουν μονο τα αμακξια στον αυτοκινητοδρομο! ασχετα για το πος βγενει αυτο το αμαξι απο τον κατασκεβαστη του και δεν ειναι το μοναδικο αλα εχουμε 2007 και οι δρομοι εχουν αλαξει, τα αυτοκινητα, η κουλτουρα τα ντιζαιν οπος πολλα αλα πραγματα! αλα προφανος ο μπατσουλης ειχε αναγκη να δοκιμασει το καινουριο του στυλο!

madvinegar
28-08-07, 09:44
Ηταν σιγουρα ΕΕ80 γιατι εγω δεν εχω δει καμια χωρις δεξι καθρεπτη.

Ναί σίγουρα. Έτος κατασκευής Ιούλιος του 1987. Ήταν η πιο φτωχή έκδοση. Ίσως γι΄αυτό δεν είχε δεξί καθρέφτη (τότε το θεωρούσαν φαίνεται ως αξεσουάρ και έξτρα εξοπλισμό).

Azriel
28-08-07, 10:44
Smurf βγάζεις ακρη;

diafanh-psyxh
28-08-07, 16:18
που είδες ρε Κυριάκο 'ότι ξέφυγα δεν σε καταλαβαίνω?

alex-g (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=7044) από τη στιγμή που από το εργοστάσιο έχει βγει έτσι και από τη στιγμή που δεν μπορούν να με γράψουν γιατί να τους κάνω το χατίρι.δηλαδή γιατί να μπω στη διαδικασία να βάλω καθρεύτη ή γιατί να πληρώσω τη κλήση?δεν το κατάλαβα?παύει να είναι ασφαλές το αυτοκίνητο?δεν νομίζω.αν όντως ίσχυε κάτι τέτοιο τότε θα το πρόσθεταν στον Κ.ο.Κ. αν το προσθέσουν να το δεχτώ.

dRiveR7
28-08-07, 19:16
Ρε σεις βάλτε έναν δεξιό καθρέφτη να είσαι και εσύ οκ κ να μην τρελένονται κ όσοι είναι δεξιά...ψάχνουμε να γλυτώσουμε κλήσεις μόνο...τα καινούρια που τους βάζουν και δεξιά ηλίθιοι είναι??

alex-g
29-08-07, 01:34
που είδες ρε Κυριάκο 'ότι ξέφυγα δεν σε καταλαβαίνω?

alex-g (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=7044) από τη στιγμή που από το εργοστάσιο έχει βγει έτσι και από τη στιγμή που δεν μπορούν να με γράψουν γιατί να τους κάνω το χατίρι.δηλαδή γιατί να μπω στη διαδικασία να βάλω καθρεύτη ή γιατί να πληρώσω τη κλήση?δεν το κατάλαβα?παύει να είναι ασφαλές το αυτοκίνητο?δεν νομίζω.αν όντως ίσχυε κάτι τέτοιο τότε θα το πρόσθεταν στον Κ.ο.Κ. αν το προσθέσουν να το δεχτώ.

ασφαλες δεν παυει να ειναι αλα ειναι καθαρα για πλυρες ορατοτητα για σκεψου να στριβει σινεχεια το κεφαλι πισο, γιατι απο τον μεσεο δεν τα βλεπεισ ολα εκτος αν εχει βαλει κανεις κανα <carfourgiariko> (τεραστιο),οχι οτι δεν το στριβουμε λογο τις νεκρης γωνιας ! και το λεο και ποιο πανω οι δρομοι εχουν ανοιξει εχουν αλαξει...! ασε τον κοκ ρε σι...... μιλαο για καθαρα προσωπικη καληψη.. τον κοκ τον εχουμε παραβιασει απειρες φορες λιγο πολυ, αλα δεν τα λεμε... μεταξυ ολον μας τωρα!

AntonisKE35
11-09-07, 11:08
παιδια εχτες το απογευμα εγινε απο τα απιστευτα σε εμενα και στην παιχνιδιαρα μου την ΚΕ30.με σταματησαν για ελεγχο οι μπατσοι και ξερετε τι μου βρηκαν και με γραψαν,οτι δεν εχω δεξι καθρεφτη.να τους λεω ετσι εβγενε το αμαξι τιποτα αυτοι να λενε τον εχεις βγαλει εσυ,τους εδειξα και το βιβλιο της toyota που οσοι θα το εχουν δει το αυτοκινητο ειναι εξωφυλο και φενετε ξεκαθαρα οτι εχει μονο 1 καθρεφτη,και αυτοι να μου λενε δεν φενετε ξεκαθαρα.αν δεν μου την σβησουν τι διαδικασιες να κανω?

Τι άλλο θα ακούσουμε ρε παιδιά !!!:beg Ακούστε και αυτό όταν πέρασε για πρώτη φορά ο πατέρας μου την corolla στο κτεο τον γυρίσανε πίσω την πρώτη φορά γιατι φόραγε λίγο πιο μεγάλες διαστάσεις ελαστικών απο τα μαμα 175/70/13 και αναγκάστηκε να βάλει πάλι για εκείνη την ημέρα τις ζάντες τις μάνας του ήτανε τόσο κουλό που δεν το ξαναέκαναν ποτέ άλλη φορά φυσικά.

fanatikoske30
21-10-07, 17:24
παιδια εχτες το απογευμα εγινε απο τα απιστευτα σε εμενα και στην παιχνιδιαρα μου την ΚΕ30.με σταματησαν για ελεγχο οι μπατσοι και ξερετε τι μου βρηκαν και με γραψαν,οτι δεν εχω δεξι καθρεφτη.να τους λεω ετσι εβγενε το αμαξι τιποτα αυτοι να λενε τον εχεις βγαλει εσυ,τους εδειξα και το βιβλιο της toyota που οσοι θα το εχουν δει το αυτοκινητο ειναι εξωφυλο και φενετε ξεκαθαρα οτι εχει μονο 1 καθρεφτη,και αυτοι να μου λενε δεν φενετε ξεκαθαρα.αν δεν μου την σβησουν τι διαδικασιες να κανω?

To άλλο με τον Τοτό το έχετε ακούσει; Ευτυχώς που στη σβήσανε τη κλήση. Δε μπορεί, κάπου πρέπει να λέει για δεξί καθρέφτη στον ΚΟΚ ή κάπου αλλού όπως για τις πίσω ζώνες. Στην κλήση πάνω συνήθως γράφουν κάποιο απιθμό που αντιστοιχεί στο παράπτωμα απο τον ΚΟΚ, στην δικιά σου κλήση έχει τίποτα παρόμοιο; Στο ΚΤΕΟ το ελέγχουν όταν δεν είναι απασχολημένοι με τα μπουρμπουάρ; Δημήτρης