PDA

Επιστροφή στο Forum : Φώτο και σχόλια για το Auris


billlllll
18-07-07, 01:48
Μερικές φώτο από προσεγμένα auris που βρήκα στο αγγλικό site...

κλικ (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?act=attach&type=post&id=1976)

κλικ (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?act=attach&type=post&id=1977)

κλικ (http://i23.photobucket.com/albums/b386/qwertyutrewqwert/Auris/DSC00220.jpg)

Corollaxli
18-07-07, 03:20
Ρε παιδιά δεν ξέρω για σας αλλά εμένα το AURIS δε με συγκινεί.Δε με τρελέναι σχεδιαστικά.Έχει ωραίο και σχετικά δυνατό μοτέρ(1.6 124Hp) αλλά από σχεδιασμό δε λέει και πολλά.Μ'αρέσει που λέγανε πως θα είναι η χρησή αλλαγή του Corolla.ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

KOMIS
18-07-07, 09:20
μου αρέσει το AURIS πιο πολύ από το COROLLA μου μόνο εσωτερικά.(το μοντέλο με την οθόνη).εξωτερικά μου αρέσει πιο πολύ το .μου αρέσει περισσότερο από όλα τα hachback της αγοράς.
θα το άλλαζα μόνο αν μπορούσα με ένα άλλο αυτοκίνητο.
COROLLA XELLENCE 1.6. βασικά αυτό ήθελα να πάρω,αλλά κόλησα με τα λεφτά.είναι και το πρώτο μου αμάξιΙ.....τέλος πάντον.πιστεύω το COROLLA είναι πιο νεύρο,πιο γρήγορο και πιο "αλήτικο" αμάξιαπό το AURIS.από την άλλη το δεύτερο είναι λίγο πιο μεγάλο,πιο βαρύ και πιο ασφαλές.όσο για την εμφάνιση είναι σχετικό.για εμένα εσωτερικά AURIS(με την οθόνη),εξωτερικά.

giannakk1986
18-07-07, 10:14
Ρε παιδιά δεν ξέρω για σας αλλά εμένα το AURIS δε με συγκινεί.Δε με τρελέναι σχεδιαστικά.Έχει ωραίο και σχετικά δυνατό μοτέρ(1.6 124Hp) αλλά από σχεδιασμό δε λέει και πολλά.Μ'αρέσει που λέγανε πως θα είναι η χρησή αλλαγή του Corolla.ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Εμένα δεν μου αρέσει το πίσω μέρος του auris σαν σχέδιο τυελευταία.Βασικά και πέρσι που βγήκε η e12 το ίδιο κόλλημα έιχα με το πίσω μέρος.Εσωτερικά έχει πολύ ωραίο design....

toyota mania
18-07-07, 10:18
Σχεδιαστικα ειναι ιδια.Θα μπορουσε το AURIS να ειναι facelift τις corolla.Αλλα παντου ειναι ενα κλικ πιο πανω.Μην ξεχνατε οτι δεν κυκλοφορουν φτιαγμενα ακομα για να γινουν ομορφα.Μια ζαντα και ενα χαμηλωματακι και ειναι κουκλα.Θα το επαιρνα σε κοκκινο.Αλλα προτιμο την καινουργια corolla, εαν ερχοταν με τον D4D TON 180ιππων και 40 κιλα ροπη θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα.

johnboy
18-07-07, 11:18
Σχεδιαστικα ειναι ιδια.Θα μπορουσε το AURIS να ειναι facelift τις corolla.Αλλα παντου ειναι ενα κλικ πιο πανω.Μην ξεχνατε οτι δεν κυκλοφορουν φτιαγμενα ακομα για να γινουν ομορφα.Μια ζαντα και ενα χαμηλωματακι και ειναι κουκλα.Θα το επαιρνα σε κοκκινο.Αλλα προτιμο την καινουργια corolla, εαν ερχοταν με τον D4D TON 180ιππων και 40 κιλα ροπη θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα.

γιατι οχι avensis D4D 180?

Corollaxli
18-07-07, 16:18
Ρε παιδιά ντάξει μέσα όμορφο είναι μέσα.Αλλά με χαλάει η θέση του λεβγιε των ταχυτήτων.Κατα τ'άλλα μέσα είναι φοβερό.Ηρακλή έχεις δίκιο.Άμα δούμε 3 4 φτιαγμένα όμορφα πιθανόν να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας.

DaveMustaine13
18-07-07, 16:25
Παιδια αμαξαρα το auris ! Καμια σχεση με το κορολλα τεχνολογικα ! Οσο για την ασφαλεια και το ολο στησιμο του αμαξιου μοιαζει σαν Ευρωπαικο και απο δω και περα ολα τα Ιαπωνικα ετσι θα μοιαζουν !

Nick-K
18-07-07, 16:35
http://img78.imageshack.us/img78/8259/toyotaauristsportla6al5.th.jpg (http://img78.imageshack.us/my.php?image=toyotaauristsportla6al5.jpg)

Αυτό τί είναι?? Μάλλον για photoshop το κόβω..

Corollaxli
18-07-07, 17:05
Πνέμορφο το T-sport ε;Έτσι μάλιστα κύριοι.Κι εγώ Auris θα έπαιρνα.

DaveMustaine13
18-07-07, 17:15
Nick-K δωσε αν θες το link για να δουμε τι γραφει..

billlllll
18-07-07, 17:20
Standard photoshop! Κοίτα τη σήτα στη μέση ;)
Επίσης τόσο πολύ τους αρέσουν οι ζάντες από το προηγούμενο TS που δε φτάνει που τις κράτησαν στο facelift θα τις βάλουν και στο Auris???
Βασικά και τα φώτα δεν είναι ακριβώς Αuris...

Corollaxli
18-07-07, 17:23
Δε νομίζω ρε παιδιά.Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο ακόμα αλλά γιατί να του τραβήξουν επεξεργασία και να το δημοσιεύσουν;

Edessaios
18-07-07, 17:40
Παιδιά το έχω ξαναπεί....Θα βγει Auris 1,8 αλλά το πόσα άλογα θα έχει δεν είναι γνωστό ακόμα....Από την ΤΤΕ λέγανε οτι θα φοράει μοτέρ με πάνω από 220 άλογα κομπρεσεράτο....Αλλωστε και στο σαιτ της ΤΤΕ ,που είναι ανανεωμένο, αν μπείτε ,θα δείτε οτι τα αξεσουάρ που βγάζει για το Auris αναφέρονται και σε μοντέλο 1,8 βενζίνης.....

NyO
18-07-07, 18:38
Photoshop χαλαρα! εκτος απο τη σιτα που λεει ο Μπιλ δειτε και το χρωμα σε ορισμενα σημεια στη μασκα! δεν εκανε πολυ καλη δουλεια το παλικαρι.... του ξεβαψε! :P

Janakas
19-07-07, 11:33
Photoshop χαλαρα! εκτος απο τη σιτα που λεει ο Μπιλ δειτε και το χρωμα σε ορισμενα σημεια στη μασκα! δεν εκανε πολυ καλη δουλεια το παλικαρι.... του ξεβαψε! :P


Εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ηταν 4θυρο και οχι 3θυρο...
Παντως ειναι πολυ ωραιο!

giannakk1986
19-07-07, 11:51
Και μερικές φωτογραφίες του Auris...

toyota mania
19-07-07, 14:13
γιατι οχι avensis D4D 180?Γιατι το καινουργιο Avensis ειναι μαουνα.Ειπαμε οικογενειακο αλλα ενταξει.Εχω βαλει οριο τα 4.50 μετρα.Το δικο μου ειναι 4.49.Ακομα και οι corolla ειναι παντου πιο μεγαλη απο το Avensaκι μου. Υψος-πλατος-μηκος βαρος.Ακομα και στην αισθηση ειναι πιο μεγαλη.Τερμα το avensis για εμενα.Το καινουργιο σιγουρα θα ειναι ακομα πιο μεγαλο.Μπορει να φτανει και τα 4.80 και 1.85 πλατος και καμια 1500 κιλα βαρος.Ε μην το ξεφτιλησουμε .Θελουμε ενα ευρυχωρο φυσιολογικο αυτοκινητο οχι λεωφορειο.

Corollaxli
19-07-07, 16:24
.Θελουμε ενα ευρυχωρο φυσιολογικο αυτοκινητο οχι λεωφορειο.
Πάρε Mercedes E ή S class.

toyota mania
19-07-07, 18:41
Πάρε Mercedes E ή S class.Που κολαει τωρα αυτο;

Corollaxli
19-07-07, 18:49
Που κολαει τωρα αυτο;
Δεν είπες ότι θες ένα μεγαλύτερο αμάξι?

DaveMustaine13
19-07-07, 22:12
Τι S Class ρε ? H S Class κανει 110 χιλιαρικα..

billlllll
19-07-07, 22:27
Στο θέμα μας!:rolleyes:

nuntius
19-07-07, 23:58
Μη μου θυμίζετε το Auris, ευχαριστώ τον πατέρα μου που επέμεινε να πάρουμε την 12άρα μου! Ξουτ, ξουτ, παλιοκακάσχημο, πλαστικοποιημένο παραφουσκωμένο υποκατάστατο corollaς. :did

Μου άρεσε πολύ η δεύτερη φωτό που κρασάρει το αμάξι.

Πάντως όπως το έχω δει μόνο σε μαύρο δε λέει...:drool

diafanh-psyxh
20-07-07, 00:52
εμένα πάντως παιδιά στο auris αυτό που πραγματικά με χαλάει είναι ότι πίσω πορτπαγκαζ και φώτα δεν είναι στρογγυλεμένα και δεμένα όμορφα μαζί.έχω συνηθίσει βλέπετε το πισινό της κούκλας μου που είναι στρογγυλεμένος και φυσικά εμένα που καμαρώνομαι κάθε μέρα στο mirror (να και το αγγλικό αρε ψώνιο χαχα)

DaveMustaine13
20-07-07, 03:22
Εγω προσωπικα δεν μπορω να προτιμισω κατι περισσοτερο απο το αλλο μεταξυ auris και E12 ! Τεχνολογικα ομως το auris ειναι πολυ ανωτερο απο το corolla και αυτος ειναι ουσιαστικα ο λογος που αλλαξε ονομα (Κακως για εμενα)

Nick-K
20-07-07, 17:01
Nick-K δωσε αν θες το link για να δουμε τι γραφει..

Σκέτη φωτογραφία βρήκα, δεν έλεγε κάτι παραπάνω γι' αυτό δεν έβαλα τη σελίδα.

Mike_G
21-07-07, 17:45
Ρε παιδιά τι συζητάτε τώρα........ δεν θα το έπαιρνα ποτέ γιατί είναι πολύ χάλια μέσα το αμάξι μιάς και δεν έχει τασάκι................

diafanh-psyxh
21-07-07, 18:44
Mιχάλη είναι ένας τρόπος για να κόψουμε και τη κακή συνήθεια αν το καλοσκεφτείς:D

johnboy
21-07-07, 21:22
ή βαζεις ενα τασακι απο αυτα που εφαρμοζουν στις ποτηροθηκες...

billlllll
21-07-07, 21:23
ή βαζεις ενα τασακι απο αυτα που εφαρμοζουν στις ποτηροθηκες...
Ωπ! υπάρχει τέτοια πατέντα;; Πού την έχεις δει φίλε;

johnboy
21-07-07, 21:29
ετσι ειναι το μαμα τασακι που εχουν τα c2 και c3, οπως κι αν θυμαμαι το jazz. ειναι στρογγυλο και μπαινει ακριβως στην ποτηροθηκη. παιρνεις ενα απο αυτα και κανεις την δουλεια σου, ποσο να κανει?

Nick-K
21-07-07, 21:48
Ωπ! υπάρχει τέτοια πατέντα;; Πού την έχεις δει φίλε;

Φίλος μου έχει το Auris στην ποτηροθήκη του έδωσαν απο την Toyota ένα πλαστικό σαν ποτήρι που έχει και θέση για να στέκεται το τσιγάρο. Αλλά είναι μ@λακία για μένα γιατί είναι δίπλα από τον αριστερό αεραγωγό και με ανοιχτό παράθυρο θα είναι λίγο πρόβλημα με τη στάχτη.

estamatis
23-07-07, 09:21
Ευκαιρία να κόψετε και το κάπνισμα... :lol

Κάθε τι καινούργιο στο χώρο του αυτοκινήτου είναι καλύτερο από το παλιό στους τομείς που με ενδιαφέρουν το μέγιστο (παθητική ασφάλεια, οδική συμπεριφορά, φρένα, ποιότητα κατασκευής). Δυστυχώς πολλές φορές χάνουν σε επιδόσεις που επίσης είναι ένα θέμα που έχει σχέση με ασφάλεια. Έχοντας μία Corollla E12 1.4 δεν θα έπερνα το πιο αργό 1.4 Auris γιατί με 4 άτομα θα ξεχνούσα τι θα πει προσπέραση. Θα προτιμούσα το 1.6 και μάλλον το sedan (δηλαδή Corolla) γιατί λόγο μωρού δεν χωράνε οι αποσκευές μας.

Κάθε πρωί βλέπω ένα auris 5d θαλασσί 1.6. Εμένα δεν θα μου έπεφτε πλάκωμα :drive

ranger
28-07-07, 18:15
Ρε παιδιά τι συζητάτε τώρα........ δεν θα το έπαιρνα ποτέ γιατί είναι πολύ χάλια μέσα το αμάξι μιάς και δεν έχει τασάκι................
Τασάκι θα έχει η GTi έκδοση που θα κυκλοφορίσει το 2008 :hehe
πάντος εμένα με χαλάει πάρα πολύ η κονσόλα στη μέση. Μπορεί να φέρνει το λεβιέ των ταχυτήτων σε πολύ καλή θέση, αλλά στους ελληνικούς δρόμους φοβάμαι οτι θα αρχίσει να τρίζει τον πρώτο μήνα. Κατα τα άλλα, εξωτερικά είναι συμπαθητικό (με αρκετή φαντασια έχει ομοιότητες με την Ε-12 και με το yaris). Δεν έχω ξετρελαθεί, θέλω να πάω για test drive αλλα ακομα δεν έχω αξιωθεί... Στον Πασπαλιάρη που πήγα και το είδα οταν ειχα το δικό μου για service, o πωλητής δεν ήξερε αν το 1.600 θα είναι με ηλεκτρικό γκάζι.... Το 1600 ειναι κατα 14 άλογα πιο δυνατο απο την Ε-12 1600, αλλά οι χρόνοι τους είναι ίδιοι (που ειναι χαμένα λοιπόν αυτά τα άλογα;;;)
Περισσότερα σχόλια και εντυπώσεις όταν το οδηγήσω...

Corollaxli
28-07-07, 19:25
Είδα εχθές ένα Auris με φουσκωματάκια.Μαρσιπιεδάκια αεροτομή και τέτοια.Αλλά δεν έμοιαζαν για after-market.Έμοιαζαν να είναι βαλμένα από το εργοστάσιο.Κυκλοφορεί κάποια sport έκδοση?

ranger
28-07-07, 20:05
ναι αυτή με το τασάκι.... :hehe :hehe
πέρα από την πλάκα, εγώ οταν είχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία αν θα έρθει καμια sport εκδοση δεν ήξεραν αν μου απαντήσουν... αν μπεις στο site της toyota.gr και δεις τα αξεσουάρ για το Auris εχει μερικά σποϊλερακια, αεροτομουλες που το ψιλοτουμανίζουν....

Nick-K
28-07-07, 22:20
Είδα εχθές ένα Auris με φουσκωματάκια.Μαρσιπιεδάκια αεροτομή και τέτοια.Αλλά δεν έμοιαζαν για after-market.Έμοιαζαν να είναι βαλμένα από το εργοστάσιο.Κυκλοφορεί κάποια sport έκδοση?

http://www.tte.de/cm_auris_E15_TF1.htm

Κάτι σαν αυτό?? Πολύ όμορφο το συγκεκριμένο! :)

Corollaxli
30-07-07, 10:51
http://www.tte.de/cm_auris_E15_TF1.htm

Κάτι σαν αυτό?? Πολύ όμορφο το συγκεκριμένο! :)

Όντως είναι πολύ ωραίο αλλά όχι.Ήταν πολύ πιο νορμαλ τα φουσκώματα.Πρέπει να είναι αυτά τα αξεσουάρ που λέει ο ranger.

dbar
30-07-07, 15:03
... Το 1600 ειναι κατα 14 άλογα πιο δυνατο απο την Ε-12 1600, αλλά οι χρόνοι τους είναι ίδιοι (που ειναι χαμένα λοιπόν αυτά τα άλογα;;;)...

Μάλλον τα "έφαγαν" τα 100 κιλά παραπάνω που ζυγίζει το Auris σε σχέση με το Ε12 :-)

estamatis
30-07-07, 15:11
Μάλλον τα "έφαγαν" τα 100 κιλά παραπάνω που ζυγίζει το Auris σε σχέση με το Ε12 :-)


Φαίνεται ότι το ένα αστέρι επιπλέον στο crash test "ζυγίζει" 100 κιλά :hey

Edessaios
30-07-07, 17:37
Είναι βαριά τ' αστέρια...........:D

Ma-corolla
30-07-07, 19:26
Είναι βαριά τ' αστέρια...........:D

Ετσι ετσι....... καλό πραγματικά καλο...

Roy-D
04-08-07, 13:39
οδηγησα το 1,4 auris το ειχα για μια ημερα ολοκληρη... ειναι ποιο αργο σε σχεση με το Ε12... και καπου στα 160-170 σταματαει το κοντερ να ανεβαινει...ειδα 180 σε κατηφορα! στριβει ομως παρα πολυ καλα..πολυ καλυτερα απο την Ε12 και εχει πολυ καλυτερο τιμονι... ποιο ανετο,ποιο ομορφο εσωτερικο μουρατο γενικα..και λεω μουρατο γιατι το πισω μερος ειναι για το αναθεμα!!!!
Στην μανα μου αρεσε παρα πολυ...εγω προτιμω ειλικρινα το δικο μου.

Αν το αγοραζα θα το επαιρνα 1,4 3θυρο full xtra και στα καπακια πριν κανει χιλιομετρο θα το υπερκυβιζα εκει ισως να αξιζει...

antonios7
06-08-07, 17:37
αυτό που θεωρώ απαράδεκτο στο Auris που μπήκα είναι οτι δεν φαίνεται το καπό από τη θέση του οδηγού!!!
Είναι δυνατόν?? Μέσα στην πόλη και σε αλλαγές πορείας δε θα ξέρεις που τελειώνει το πλαίσιο...
Αίσχος. Κατά τα άλλα σκληρά πλαστικά, μειωμένες επιδόσεις κτλ...
Εντάξει υπάρχουν και πλεονεκτήματα, μην είμαστε μηδενιστές, αλλά όταν βγάζω ένα νέο μοντέλο απλά για να βγάλω...Η Corolla βέβαια τα συνηθίζει αυτά, αλλά όταν το μοτέρ αυτό (1.4) κυκλοφορεί απ' το 2000 τι σόι αλλαγή έχουμε?

Vavvas
06-08-07, 20:19
Απλα πιστευω ειναι θεμα τακτικης για να πουλησει περισσοτερο το 1600αρι δεν βρισκω αλλο λογο για να μη βαλουν dual vvti στο 1400.
Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ και σκεφτομαι σοβαρα για το 1600αρι σε λιγο καιρο.

Edessaios
07-08-07, 01:41
αυτό που θεωρώ απαράδεκτο στο Auris που μπήκα είναι οτι δεν φαίνεται το καπό από τη θέση του οδηγού!!!
Είναι δυνατόν?? Μέσα στην πόλη και σε αλλαγές πορείας δε θα ξέρεις που τελειώνει το πλαίσιο...
Αίσχος. Κατά τα άλλα σκληρά πλαστικά, μειωμένες επιδόσεις κτλ...
Εντάξει υπάρχουν και πλεονεκτήματα, μην είμαστε μηδενιστές, αλλά όταν βγάζω ένα νέο μοντέλο απλά για να βγάλω...Η Corolla βέβαια τα συνηθίζει αυτά, αλλά όταν το μοτέρ αυτό (1.4) κυκλοφορεί απ' το 2000 τι σόι αλλαγή έχουμε?

Ούτε και στην Ε12 φαίνεται το καπό από την θέση του οδηγού........

Roy-D
07-08-07, 02:07
οπως στα περισσοτερα αμαξια να προσθεσω!

antonios7
07-08-07, 11:27
σοβαρά? δεν το ήξερα. Και πως οδηγείτε βρε παιδιά? Στο περίπου άντε και τον αποφύγαμε?
Στο Rav πχ κάτι βλέπεις.

antonios7
07-08-07, 11:42
πιστεύω θα συμβαίνει και σε άλλα νέα αμάξια αυτό. Είναι συνεννοημένες οι εταιρίες να βρίσκουν δουλειά και οι φαναρτζήδες...
γι' αυτό τόσο καιρό έλεγα πως είναι δυνατόν να έχω γρατσουνιές και στις 4 γωνίες. Τόσο ατζαμήδες είναι στο παρκάρισμα?
Υπάρχουν και αυτοί και είναι και πολλοί, αλλά αν υπολογίζουν στο περίπου κιόλας με παίρνει δε με παίρνει, να το μπαμ και εντάξει άντε γειά!

Roy-D
07-08-07, 17:12
αν εχεις μια αισθηση του ογκου εισαι μια χαρα...εδω κανουμε σφηνες στα χιλιοστα!!! τεσπα ημαστε εκτος τοπικ και θα μας την πει ο Διαφανος(και με το δικιο του)

geovol
13-08-07, 15:03
καλημερα παιδια... καινουργιο μέλος της παρέας σας ειμαι. Είμαι κάτοχος ενός Auris 1,6 full extra. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής πραγματάκια για τα ΤΟΥΟΤΑ καθως πριν είχα ΟΠΕΛ.

Το αμάξι έχει απάνω την εργοστασιακή πηγή ραδιοφώνου η οποία παίζει κ ΜΡ3. Θέλω να την αλλάξω κ να βάλω 2din οθόνη της kenwood Που εχω βρει.Αλλα θέλω να συνεργάζονται κ τα κουμπια στο τιμόνι. Που θα βρώ ανταπτορα? Κάθε βοήθεια δεκτή

Hlektrologos
17-08-07, 17:35
Φιλε μου καλως ηρθες στο club και καλη διαμονη.οσο για αυτο που ψαχνεις για ριξε μια ματια εδω:

http://www.kalogeropoulos.gr/ProductList.asp?ITMID=5494

pwpwpali
17-08-07, 21:01
αμα θες θεση λεωφοριου για να οδηγεις αστα.....
δλδ ο 4efe βγηκε λιγα χρονια?
μηπως δεν ειναι καλος η ανταγωνισμος σαν μοτερ η μηπως δεν ηταν ο 4efe ?
οταν κατι ειναι καλο κραταει χρονια οι συνιθιες οι βασικες δεν αλλαζουν
οπως κ στον ανθρωπο ετσι ειναι κ ο τροπος κατασκευη της τουοτα....
κ μαλιστα εχει ξεφυγει πολυ με το ayris...

κ φαντασου οτι στην ιαπωνια ειναι 1.60 υψος οποτε εμεις κ πολυ ψηλα ειμαστε σε σχεση με αυτους....εγω πχ στην 111 θα την ηθελα πιο κατω....
αλλιως παρε μια μερσεντα που χει το αστερι που πεταει να συμαδευεις τα ισια
αλφαδια δεξια κ αριστερα για να μην χανεις τα ισια
αισθητηρες παρκαρισματος
ενα διπλα να σου κανει κουμαντο<ελα ...ελα....ελα να δεις τι εκανε μ.....>

TOLIS EE80
17-08-07, 23:50
Παντως στο δικο μου βλεπω ολο το καπο. Χιιιιιχιιιι

pwpwpali
18-08-07, 03:27
α μπορεις να βαζεις κ μαξιλαρα στο καθησμα κ να καθεσαι πανω αν θες να το βλεπεις....

Gorillas
18-08-07, 14:38
Είναι θέμα συνήθειας.Και εμένα με παραξένεψε γιατί στο προηγούμενό μου αυτοκίνητο έβλεπά όλο το καπό.

geovol
27-09-07, 18:12
Φίλoi μου εχω ενα TOYOTA AURIS μοντελο 2007 και ψαχνω ενα πλαίσιο 2din να αντικαταστησω την εργοστασιακη πηγη με μια της KENWOOD την DDX 7029 .
Που μπορώ να βρω? Μπορείται να με βοηθήσετε?

pwpwpali
27-09-07, 18:43
Φίλoi μου εχω ενα TOYOTA AURIS μοντελο 2007 και ψαχνω ενα πλαίσιο 2din να αντικαταστησω την εργοστασιακη πηγη με μια της KENWOOD την DDX 7029 .
Που μπορώ να βρω? Μπορείται να με βοηθήσετε?

απορια...εκει που ναι η πηγη δεν ειναι μαζι και ο υπολογιστης ταξιδιου?
αν ναι...αυτων θα τον πεταξεις στα σκουπιδια?

geovol
28-09-07, 08:14
οχι φιλε μου. στο auris τον υπολογιστη ταξιδίου τον έχει μέσα στο κοντερ. εκει έχει μόνο το ραδιο/cd . τελος πάντων δεν ειναι εκει το θέμα μας. το θέμα είναι που μπορω να βρώ ένα πλαίσιο 2din για να αντικαταστήσω την εργοστασική πηγή.

madvinegar
28-09-07, 10:29
Καταρχην πες μας και τις εντυπωσεις σου απο το αμάξι! Το 1.4 έχεις? Τι λέει? Ανετο, νευρικό, ωραία κύληση, καλό τιμόνι κτλπ ???

Καλως ήρθες στην παρέα μας!

Ayrton
28-09-07, 10:50
οχι φιλε μου. στο auris τον υπολογιστη ταξιδίου τον έχει μέσα στο κοντερ. εκει έχει μόνο το ραδιο/cd . τελος πάντων δεν ειναι εκει το θέμα μας. το θέμα είναι που μπορω να βρώ ένα πλαίσιο 2din για να αντικαταστήσω την εργοστασική πηγή.

Φίλε μου ήδη σου έχει απαντήσει άλλο μέλος πιο πάνω.

geovol
02-10-07, 12:08
το αμαξι φίλε πετάει . ειμαι πολυ ευχαριστιμενος. το 1,6 εχω με τα 124 ΑΛΟΓΑ FULL EXTRA . απλως τωρα θελω να κανω αλλαγη το ηχοσυστημα και κολαω στο πλαισιο. δεν το εχει κανενας. πηρα σχεδον παντου τηλ. μαλλον θα παω σε ενα γνωστο να μου το φτιαξει....

T180
20-10-07, 04:04
παιδια ξερει κανεις γιατι η εκδοση 2.2 D-4D δεν εισαγεται στην ελλαδα? Και δεν προκειται να εισαχθει ποτε? Εχουμε επισημη δηλωση της Toyota Ελλας?

εχω ακουσει οτι το συγκεκριμενο μοτερ απαιτει diesel χαμηλου θειου και στην ελλαδα ειναι δυσευρετο. Ισχυει κατι τετοιο?

JL_e10
20-10-07, 16:49
Φιλε μου αν κρινω απο το γενικοτερο κλιμα που επικρατει σχετικα με την πετρελαιοκινηση στην Ελλαδα, μαλλον δεν θα το δεις ποτε να ερχεται εδω. Απο την στιγμη κιολας που μας αναφερεις οτι το καυσιμο που χρειαζεται δεν υπαρχει σε αφθονια, νομιζω οτι αυτο μονο του τα λεει ολα.

Ma-corolla
24-10-07, 14:10
παιδια ξερει κανεις γιατι η εκδοση 2.2 D-4D δεν εισαγεται στην ελλαδα? Και δεν προκειται να εισαχθει ποτε? Εχουμε επισημη δηλωση της Toyota Ελλας?

εχω ακουσει οτι το συγκεκριμενο μοτερ απαιτει diesel χαμηλου θειου και στην ελλαδα ειναι δυσευρετο. Ισχυει κατι τετοιο?
Φιλε μου κανε μια προσπάθεια και πάρε τηλέφωνο την Toyota Ελλας ή καποιον αντιπρόσοπο Toyota .Την στιγμί που εισάγονται τα D-4D yaris γιατί να μην εισαχθεί το AURIS.ΑΝ κανεις ειδική παραγκελία μπορεί να σου το φέρουν και λογικά θα το φερουν.Κια το μικρότερο D-4D ειναι καλό το 1400 με 90 αλογα και 19Nm ροπή.Αλλα εντάξη το 2.2 ειναι το κορυφαιο Auris με 420 Nm ροπή και 0-100 σε 8.6 Εχω οδηγίσει το D-4D το 1400 και εναι καλό τράβιγματα πουχει ροπές 100% παει πολύ καλύτερα απο το 1400 vvt-i και ειναι και οικονομικό 5 λιτρα στα 100km

billlllll
24-10-07, 14:18
Κι εγώ λόγο ποιότητας πετρελαίου άκουσα πως δεν θα εισαχθεί ούτε το auris ούτε το Rav4 με αυτό το μοτέρ.

Janakas
24-10-07, 14:41
Και να μπορεσει να το φερει καποιος ρε παιδια αξιζει?
Που θα βρει "καλο" πετρελαιο να βαλει καποιος?

toyota mania
24-10-07, 14:55
Η βενζινη στην Ελλαδα ειναι πολυ καλυτερη απο την Ευρωπη.Στο πετρελαιο δεν εχει δωθει η πρεπουσα σημασια, λογω της συντρυπτικης διαφορας σε πωλησεις, της βενζινοκινησης.Ομως τα πραγματα αλλαζουν και ειδη καποιες εταιρειες(SHELL) φερνουν κορυφαιο πετρελαιο, με πιο πολα κετανια απο τα αλλα και θα ακολουθησουν και αλλες εταιρειες, αρκει να γινει η αρχη, οπως εγινε με τις βενζινες.
Εγω το επομενο μου ΤΟΥΟΤΑ θα ειναι DIESEL και σιγουρα η κορυφαιο εκδοση αυτης(corolla-rav4-avensis)και ας μην ερχεται Ελλαδα.Εαν γουσταρεις αυτη την εκδοση παρτην απο Γερμανια.Δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα με το πετρελαιο τουλαχιστον στις μεγαλες εταιρειες και στην αντιπροσωποια ειναι υποχρεομενοι να στο καλυψουν

Ma-corolla
25-10-07, 12:43
Η βενζινη στην Ελλαδα ειναι πολυ καλυτερη απο την Ευρωπη.Στο πετρελαιο δεν εχει δωθει η πρεπουσα σημασια, λογω της συντρυπτικης διαφορας σε πωλησεις, της βενζινοκινησης.Ομως τα πραγματα αλλαζουν και ειδη καποιες εταιρειες(SHELL) φερνουν κορυφαιο πετρελαιο, με πιο πολα κετανια απο τα αλλα και θα ακολουθησουν και αλλες εταιρειες, αρκει να γινει η αρχη, οπως εγινε με τις βενζινες.
Εγω το επομενο μου ΤΟΥΟΤΑ θα ειναι DIESEL και σιγουρα η κορυφαιο εκδοση αυτης(corolla-rav4-avensis)και ας μην ερχεται Ελλαδα.Εαν γουσταρεις αυτη την εκδοση παρτην απο Γερμανια.Δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα με το πετρελαιο τουλαχιστον στις μεγαλες εταιρειες και στην αντιπροσωποια ειναι υποχρεομενοι να στο καλυψουν
Ετσι οπως τα λες ειναι φίλε Ηρακλή και η shell ναι φερνει και το λέει το πετρέλαιο V-POWER diesel και κάνη για το κορυφάιο κινητήρα της Toyota.Εγώ μετάνοιωσα που αυτοί εδώ στην Ελλάδα οι χάνοι τις Toyota δεν ελεγαν οτι το Ε12 βγένει και σε πετρέλαιο.Θα το επερνα σίγουρα τώρα θυμήθηκαν ξαφνικά οτι έχουν και Diesel μοντέλα και αρκετά προχοριμένα.Τώρα πρωτη φορά στα εντυπα παρουσιαζούν τον D-4D 1.4 και 2.0 στο Corolla E15 .To επόμενο αυτοκίνητο μου σίγουρα θα ειναι D-4D

T180
26-10-07, 15:41
παιδια το 2,2 βγαζει 177 αλογα (PS) στις 3600 στροφες.
Και 400 Nm μεταξυ των 2000 και 2600 rpm.

0-100 σε 8.1 (εργοστασιακη μετρηση) και 7.9 μετρημενο απο οnline "περιοδικο"

Ο κινητηρας αυτος ειναι αλουμινενιος, και για το λογο αυτο ειναι απο τους ελαφρυτερους στην κατηγορια 1,9-2,2 λιτρα. Εχει τη χαμηλοτερη σχεση συμπιεσης στο κοσμο, και αυτο τον κανει ιδιαιτερα ησυχο. Για οικονομια απλα respect. Ειναι πιο οικονομικο απο το 1,6 Dual VVT-i.

Γενικα το μοτερ αυτο δεν παλευεται. Το κιβωτιο στο auris ειναι μακρυ, αλλα ετσι πρεπει να ειναι ενα πετρελαιοκινητο.

Πισω φοραει διπλα ψαλιδια, και εχει παθητικη τετραδιευθυνση. Λεγεται, πως η πισω αναρτηση θα φορεθει στα sport μοντελα που θα βγουν μεχρι το 2010 (πχ celica κλπ).

Σχετικα με το ελληνικο πετρελαιο.
Γνωριζω για το Shell V-Power Diesel, αλλα σε αλλο φορουμ ειδα οτι δυσκολα το βρισκεις. Υποτιθεται οτι υπαρχει, αλλα στην πραξη δεν το βλεπεις σε ολα τα πρατηρια Shell.

Θελω με την πρωτη ευκαιρια να ρωτησω αν μπορουν να το φερουν κατοπιν παραγγελιας στην ελλαδα. Το θεμα ειναι οτι δεν με ενδιαφερει αν χρειαζεται εκτελωνισμους κλπ. Ηδη το αμαξι ειναι στα 24 χιλιαρικα (τιμη απο toyota.it) και αν ειναι να φτασει κοντα 30 η παραπανω, προτιμω το RAV.

Αν το φερω μονος μου απο εξωτερικο, σιγουρα δεν συμφερει προς το παρον. Ενδιαφερομαι για καινουριο. Επομενως εκτελωνισμους κλπ θα πληρωσω. Ακομα και αν μιλαγαμε για μεταχειρισμενο, επειδη ειναι φρεσκο στην αγορα, δεν το βρισκεις ευκολα κατω απο 21 χιλιαρικα.

Btw, απο θεμα εξοπλισμου δεν παλευεται. Ακομα και στανταρ moonroof εχει.

I am in love.

Corollaxli
26-10-07, 16:21
Φίλε μου για το θέμα του εκτελωνισμού που είπες επειδή το αμάξι είναι καινούριο θα πληρώσεις λίγα στο τελωνείο οπότε μην κολώσεις εκεί.Το αμα΄ξι που λες με το συγκεκριμένο μοτέρ το είδα και μπορώ να πω ότι απλώς είναι όλα τα λεφτα.

T180
26-10-07, 16:49
ναι γνωριζω πανω κατω οτι στα αυτοκινητα που ειναι καινουρια ο εκτελωνισμος ειναι φθηνος. Το θεμα ειναι ποσο φθηνος, γιατι ηδη το αμαξι ειναι ακριβο. Ηδη βρισκεται 4χιλιαρικα πανω απο το διαθεσιμο budget. Βεβαια αυτα τα τεσσερα χιλιαρικα θα τα εδινα για το συγκεκριμενο. Απλα οσο ανεβαινει το κοστος απο εκει και περα, αγγιζει ορια RAV4...

Corollaxli
26-10-07, 16:58
Γύρω στο 1,5 με 2 χιλιάρικα να υπολογίζεις στο τελωνείο.Δεν νομίζω παραπάνω.

T180
26-10-07, 17:06
ευχαριστω για τις πληροφοριες :)

Corollaxli
26-10-07, 17:08
Κανένα πρόβλημα φίλε μου και αμα μπορούμε να βοηθήσουμε και σε κάτι άλλο εδώ είμαστε.

Ma-corolla
30-10-07, 12:43
φιλε μου ευχομαι να το πάρεις και να το ευχαριστιθείς ειναι αμαξάρα και οποις κουνήθει στο δρόμο τον καταπίνεις ετσι απλά.Το εχω δει στο Avensis αυτόν τον κινητήρα και στα πλάινά και στο Ayris γράφει D-cat.Αντε να υπάρξει και το D-CAT εδώ στην Ελλάδα.Τελώνιο ετσι ειναι δεν θα ειναι πολά γυρο στο 2000 πρεπει να ειναι γιατί το αυτοκίνητο ειναι καινουργιο ενοείτε αντιρυπογόνο και περνάει τις προδιαγραφές.

T180
06-11-07, 17:45
ειχα στειλει το εξης email στην Toyota Hellas

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να παραγγείλω το Toyota Auris στην έκδοση diesel 2.2 D-4D (D-CAT) που αν και υπάρχει σε άλλες ευρωπαικές χώρες, λείπει από τις ελληνικές αντιπροσωπείες. Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη έκδοση, και αν τελικά μπορώ να το παραγγείλω θα ήθελα να μάθω περαιτέρω πληροφορίες όπως η τιμή, ο χρόνος παράδοσης και ο standard εξοπλισμός. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πηρα αυτη την απαντηση:

Αγαπητέ κύριε .....,

Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία σας μαζί μας καθώς και για το ενδιαφέρον σας στα προιόντα ΤΟΥΟΤΑ.

Αναφορικά με το ερώτημά σας θέλουμε να σας πληροφορήσουμε ότι ο κινητήρας D-CAT απαιτεί πετρέλαιο υψηλής καθαρότητας και χαμηλής περιεκτικότητας σε θείο και άλλες βλαβερές ουσίες. Αυτή τη στιγμή αφενός δεν υπάρχει εκτεταμένο δίκτυο διάθεσης του συγκεκριμένου πετρελαίου και αφετέρου δεν διασφαλίζεται η καθαρότητά του.

Προς το παρόν δεν έχουμε καμία ενημέρωση αν και πότε θα εισαχθεί ο συγκεκριμένος κινητήρας.

Παραμένουμε στην διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,
Τμήμα Επικοινωνίας Πελατών
ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ

χμμμ αν και δεν το αναφερουν ρητα, μαλλον δεν θα υπαρχει δυνατοτητα να το παραγγειλω απο εδω. Μονη λυση να το φερω απο εξωτερικο. Παρολα αυτα θα περασω απο την αντιπροσωπεια εδω στη χαλκιδα και θα ρωτησω καποιον πωλητη.

toyota mania
06-11-07, 22:12
Εμεις κατα πασα πιθανοτητα τα χριστουγεννα θα παραγγελουμε ενα 14αρακι diesel.
Eαν γουσταρεις την καλη εκδοση παρτην απο εξω και αυτα που λενε για το πετρελαιο ειναι μ@λ@κιες.
Το πετρελαιο του μαρανε, τα λαδια τους που ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει και εχουν καταστρεψει ενα σωρο κινητηρες δεν τα κοιτανε.

T180
11-11-07, 21:07
review του Auris D-CAT απο 4 τροχους.

http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=580&article=12005

Ma-corolla
16-11-07, 13:59
εχουμε νέα θεματική ενότητα για τα Diesel.Την ανοιξα μπορέιτε να την δειτε και να γράψεται.

corollapatra
16-11-07, 14:33
Όπως λέει και ο φίλος Ma-corolla (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5436) παραπάνω, η νέα θεματική ενότητα για τα diesel οχήματα που ο ίδιος πολύ σωστά δημιούργησε είναι εδώ (http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=13544) και εκεί μετέφερα όλα τα σχετικά posts.

Vavvas
17-11-07, 03:42
Τα φαναρια που εχει το auris ειναι διαφορετικα νομιζω με προτζεκτορα αν λεγονται ετσι. Ξερει καποιος θετικα αρνητικα για αυτα τα φαναρια?

Ma-corolla
17-11-07, 18:19
Καλησπέρα τα φανάρια του Auris ειναι με φακό μαλλον αυτό λες τον φακό των μεσαιων φωτών.Τα φωτα του Αuris ειναι πολλύ καλά και φωτείζουν μακρια βλέπε Corolla E12 και καλύτερα στα πλάγια, δεν θαμπόνουν τοσο τους οδηγούς και φωτείζουν ποιο ψηλά με το φακό τωρα ο φακός μπορει να ειναι και trick του σχεδιαστή που δεν εχει χώρω γα την μασαία σκάλα και αναγκάζεται να βάλει φακό ή ο φακός σε ορισμένες περιπτώσεις διχνει πιο ομορφο το αυτοκίνητο.Και το ποιο σημαντικό δεν θαμπόνουν τους αλλους οδήγους οταν τοποθετιθούν xenon φωτα,και ειναι πολύ ποιο ομορφο.

Vavvas
19-11-07, 18:25
Εκανα σημερα ενα test drive το auris 1.6 με 17αρες ζαντες ελατηρια χαμηλωματος tte και λαστιχα 225/45. Το αυτοκινητο το οδηγησα περιπου 10 λεπτα. Ολα καλα κι ολα ωραια και γκαζι ειχε και εστριβε μια χαρα αλλα ακουγα τριγμους στη πορτα του συνοδηγου και στην εταζερα μαλλον. Με χαλασε πολυ αυτο και ειχε μολις 6800 χιλιομετρα. Καποιος με auris να μου πει αν εχει εντοπισει τριγμους? Επειδη με ειδε ο πωλητης οτι τα παταγα και μου προτεινε να βαλω και vsc με 700 ευρω επιπλεον κοστος αξιζει λετε, να περιμενω και 3 μηνες?

Edessaios
19-11-07, 20:21
Αξίζει και οι 3 μήνες θα περάσουν αμέσως.Χωρίς VSC έχει ετοιμοπαράδοτο?

Janakas
19-11-07, 21:16
Ολα καλα κι ολα ωραια και γκαζι ειχε και εστριβε μια χαρα αλλα ακουγα τριγμους στη πορτα του συνοδηγου και στην εταζερα μαλλον. Με χαλασε πολυ αυτο και ειχε μολις 6800 χιλιομετρα.

Καλα, η εταζερα δεν ειναι θεμα. Μαλλον θα εχει προβλημα το οποιο φτιαχνεις και μονος (παρ΄ολα αυτα βλακεια σε νεο αμαξι, και στου πατερα μου το κανει, ειναι Ε12,μοντ.2005 με 45.000) τωρα για την πορτα μπας και ειχε φαει καμια στουκα σε καμια μεταφορα? Απλα μου περασε απο το μυαλο!

Vavvas
19-11-07, 23:29
Αξίζει και οι 3 μήνες θα περάσουν αμέσως.Χωρίς VSC έχει ετοιμοπαράδοτο?
Ναι ειχε ετοιμοπαραδοτα και αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι η 3πορτη εκδοση με τη 5πορτη εχει 750 ευρω διαφορα :( .
Αλλα σας λεω οι τριγμοι με χαλασαν μακαρι να ειχε κανα κουσουρι το συγκεκριμενο.

T180
20-11-07, 00:30
test drive αυτοκινητο ειναι, λογικο να εχει τριγμους. Παντως http://www.autobild.gr/index.php?cat_id=494&page_id=649 εδω δεν λεει τιποτα για τριξιματα. Ψαξε και για αλλα test μακρας διαρκειας, και αν ειναι να εμφανιστουν τριγμοι, σιγουρα θα το γραψουν

Roy-D
21-11-07, 12:06
ειχα ενα auris 1,4 για 2 μερες,εκτος απο τα ζωα μου αργα για τριγμους κανενας λογος...πολυ καλα κρατηματα..καλυτερο απο Ε12 μαμα!!

Ma-corolla
21-11-07, 13:51
πολύ καλά κρατήματα και δεν υπάρχουν τριγμόι παιδια.η ποιότητα ειναι ανώτερη απο το Ε12.

Vavvas
22-11-07, 15:45
Μα κι εγω εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τη κατασκευη του auris και οταν ακουσα τριγμους στο αυτοκινητο για test drive παραξενευτηκα.
θελω να μου πειτε γνωμες για 3θυρη εκδοση ή 5θυρη.
Εχω την Ε12 τη 3θυρη και οταν βλεπω 5θυρη ζηλευω λιγο γιατι δειχνει λιγο πιο μεγαλο το αμαξι αλλα απο την αλλη θεωρειται πιο sport το 3πορτο.

Janakas
22-11-07, 15:53
Εγω παντως ψηφιζω τριθυρο δαγκωτο!!!Μου αρεσει απιστευτα πολυ!
Βεβαια γουστα ειναι αυτα!

madvinegar
22-11-07, 16:10
5θυρο για πρακτικότητα. Να μην πρεπει να σηκωνεσαι καθε λιγο και λιγακι για να μπει καποιος ή να βγει... Αντε τωρα να σταματας για να παρεις καποιον γρηγορα και μεχρι να βγεις εσυ, να μπει ο αλλος και να ξανακατσεις εσυ ... βαστα Τουρκο να γεμίσω...
Και όσο για την ασφάλεια των παιδιων πίσω, τωρα ολα τα 5θυρα κορολλα/αουρις εχουν κλείδωμα στις πίσω θύρες και των παραθύρων που ελεγχονται απο τη θέση του οδηγου.

Τεσπα... περι ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

Vavvas
22-11-07, 16:47
madvinegar δεν εχω σκοπο να κανω οικογενεια απο τωρα :p.
Θελω να διαβασω γνωμες για ομορφια περισσοτερο παρα για πρακτηκοτητα. Παντως ειπα ζηλευω τις 5πορτες ε12.........

Ma-corolla
27-12-07, 16:32
Καλημέρα παιδία εχω ενα πρόβλημα με το Auris D-4D που δεν εχει σχέση αν ειναι πετρέλαιο η βενζήνη.Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί μπορεί να σφιρίζουν τα φρένα οταν τα πατάω χαλαρά και όχι δυνατά.(στο δυνατό φρενάρισμα δεν ακο΄θγεται τίποτα αλλα στο χαλαρό πάτιμα του φρένου για να σταματίσω ξερω γώ με 10 σφηρίζει σαν... (το αυτοκίνητο εχει 7000km)καινουργιο.
Και ακόμη κατι σας έχει συμβεί να σφηρίζει το τιμόνι??? ειτε οταν στρίβω ειτε καμία φορά και στην ευθεία.Δεν σφηρίζει σαν τα φρένα αλλά καποια στιγμή καταντάει σπαστικό (λογικό δεν ειναι?)
Περιμένω τις απαντήσεις σας ευχαριστώ πολύ

T180
27-12-07, 16:39
μαλλον τα τακακια θα ειναι καινουρια και για αυτο σφυριζουν.

Για το τιμονι δεν ξερω. Δεν μου φαινεται φυσιολογικο.

mger
27-12-07, 17:11
καλησπερα και απο εμενα , πλεον ειμαι κατοχος ενος αουρις εδω 3 μηνες (μετα απο κορολα 2003) το εχω σε 3πορτο με 17αρες ΟΖ, ελατηρια ΤΤΕ και τα σποιλερ που δινει η ΤΟΥΟΤΑ +πισω αεροτομη..τριξιματα εχω και πισω στην ταζιερα αλλα ειναι γιατι εβαλα 2 οβαλ ηχεια... (ψανχω τροπο πως σταματησει ο θορυβος) αλλους θορυβους δεν εχω ...αλλα εχει ενα προβλημα με το τιμονι.,.. οταν το γυριζω κανει θορυβους...περιμενω αντικατασταση -αλλαγη κολονα τιμονιου ... επισσης γνωριζετε εαν μπορω να βαλω to TRC ??

Ma-corolla
28-12-07, 00:40
καλησπερα και απο εμενα , πλεον ειμαι κατοχος ενος αουρις εδω 3 μηνες (μετα απο κορολα 2003) το εχω σε 3πορτο με 17αρες ΟΖ, ελατηρια ΤΤΕ και τα σποιλερ που δινει η ΤΟΥΟΤΑ +πισω αεροτομη..τριξιματα εχω και πισω στην ταζιερα αλλα ειναι γιατι εβαλα 2 οβαλ ηχεια... (ψανχω τροπο πως σταματησει ο θορυβος) αλλους θορυβους δεν εχω ...αλλα εχει ενα προβλημα με το τιμονι.,.. οταν το γυριζω κανει θορυβους...περιμενω αντικατασταση -αλλαγη κολονα τιμονιου ... επισσης γνωριζετε εαν μπορω να βαλω to TRC ??

δηλαδή ακούς θορίβους απο το τιμόνι όταν το γυρνάς???η καμία φορά όταν ειναι και στην Ευθεια του??? Αυτό ρε παιδία θα πάθω πλάκα.Τι να πώ? ακόμη μια πληροφορία ειναι Ιαπονέζικο μοντέλο.Να πάω στην Τoyota ειναι σοβαρό ή να το σφήσω μια φορά για το service στα 15.000. ΔΕν μου το κάνει συνέχεια αλλα ειναι καινούργιο ρε παιδία ειναι δυνατόν αλλάγή κολόνας τιμονιού??????
Το οτι ειχαν πρόβλημα με το Ε12 στο τιμόνη ναι αλλα και στο Auris?????

electro
28-12-07, 09:50
Παιδια , καλημερα. Για το προβλημα που αναφερετε για το τιμονι , θα ηθελα να πω αν ειναι οντως προβλημα και χρειαζεται αλλαγη , με στεναχωρει ιδιατερα το γεγονος. Και αυτο γιατι καινουργιο αυτοκινητο και μοντελο και μαλιστα ακριβο , να εχει τετοιο προβλημα??? Ειληκρινα , μακαρι να μην ειναι τιποτα.

spyros_45
28-12-07, 16:05
Παιδικές ασθένειες, μην αγχώνεστε. Έχετε σκεφτεί κάτι. Όσα Auris κυκλοφορήσουν με το 1,4 μπλοκ και πλακώσουν τους υπερκυβισμούς αργότερα, μιας και η λύση είναι γνωστή πλέον, τι γέλιο έχει να πέσει στο δρόμο. Γιατί με την Ε12 ξέρουν οι άλλοι οτι υπάρχει και Ts. Στα Auris όμως? 1,4 με έραψε, 1,6 με έραψε? Παραπάνω δεν ήταν ρε γαμώτο!!! Κλασσικές ατάκες. Εν τω μεταξύ έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολυ σοβαρά μιας και μέχρι το τέλος της άνοιξης λέω να επιστρέψω για τα καλά στην οικογένεια της Toyota.

laios
28-12-07, 23:10
τριξιμο πορτας: πριν κανα δυο μηνες που πηρε ενας θειος μου το Auris ειχε
τριξιμο στην πορτα του οδηγου.σφηχτικε η δεστρα που κανει το σκαλωμα στην πορτα να μην ανοιγει αερα πατερα κ επεσε λιγο σπρευ γρασσο κ ολα ΟΚ.

σφυριγμα φρενου: στο ιδιο αυτοκινητο σκουζουν τα μπροστα τακακια μονο,και μονο στα λιγα χλμ. αλλα οχι παντα. οι αιτιες πολλες,δε πατησαν καλα τα τακακια εξ αρχης κ στη μεση εχουν φαει περισσοτερο απο οτι στην ακρη,μπορει να εχουν μουφα τακακια σε καμια παρτιδα ή οτιδηποτε αλλο.ακρη με τους μαλ^%&$%^ στην αντιπ/α δε βρηκα παντως.

τριξιμο τιμονιου: δεν ακουγεται ντιπ κ τπτ.φτου φτου μη το ματιασω.

οταν το παρω ξανα στα χερια,θα παρω μερικα καλαμακια κ κανα μπουρι της σομπας να του πιω το αιμα κ θα πω εντυπωσεις.

nuntius
28-12-07, 23:57
Παιδιά, μόλις τώρα διάβασα τα posts σας. Μίλησα το μεσημέρι και με ένα γνωστό μου πλέον μηχανικό από επίσημο ΤΟΥΟΤΑ SERVICE και μου είπε ότι πολλά auris, όπως και πολλές Ε12 ακόμη και τελευταίας παραγωγής, πηγαίνουν τώρα με παράπονα για θορύβους στο τιμόνι είτε σε ευθεία είτε σε στροφές και το 80% των περιπτώσεων είναι κρεμαργιέρες (ή όπως αλλιώς λέγεται). Πηγαίνετε για να το βρουν τώρα το όποιο πρόβλημα και να γίνει αντικατάσταση....

Ma-corolla
29-12-07, 15:48
ευχαριστώ πολύ για τιν ενημέρωση.Γιατί να πάμε δεν θα μάς καλέσουν???Α ακάλεστος δεν πάω περιμένω γράμμα. εγώ θα πάω μια φορά στο Service αλλα αργή ακόμα 15.000 το πρώτο Ειναι D-4D. Αν όμως μου ητν σπάσει θα πάω δεν πιστέυω να μας χρεώσουν???

nuntius
29-12-07, 15:53
Φίλε μου, εννοείται πως θα πας ακάλεστος. Μην περιμένεις γράμμα. Φιλοσοφία της ΤΟΥΟΤΑ είναι πως αφού το αμάξι είναι λειτουργικό, ακόμη και εκ κατασκευής να είναι το σφάλμα, εφόσον δεν δημιουργεί κίνδυνο για την ασφάλεια, δεν ανακαλεί. Κι εγώ τον 2ο μήνα της κούκλας μου πήγα για θορύβους στην κατηφόρα και ήταν δίσκος και στον 5ο μήνα ξανάλλαξα δίσκο γιατί ο αγγλικός πάλι δεν ήταν καλός και μπήκε Ιάπωνας. Το ίδιο πρόβλημα με εμένα είχαν και 100άδες άλλα αμάξια, αλλά ο συνεργαζόμενος με το club επίσημος συνεργιάς όταν πήγα δεν βρήκε όλως παραδόξως τίποτα και σε άλλο επίσημο συνεργείο αναγνώρισαν τη ζημιά. Επομένως μην περιμένεις ανάκληση ή κάτι άλλο...εξευρωπαΐστηκε και η ΤΟΥΟΤΑ...:censored

Ma-corolla
29-12-07, 15:54
Παιδικές ασθένειες, μην αγχώνεστε. Έχετε σκεφτεί κάτι. Όσα Auris κυκλοφορήσουν με το 1,4 μπλοκ και πλακώσουν τους υπερκυβισμούς αργότερα, μιας και η λύση είναι γνωστή πλέον, τι γέλιο έχει να πέσει στο δρόμο. Γιατί με την Ε12 ξέρουν οι άλλοι οτι υπάρχει και Ts. Στα Auris όμως? 1,4 με έραψε, 1,6 με έραψε? Παραπάνω δεν ήταν ρε γαμώτο!!! Κλασσικές ατάκες. Εν τω μεταξύ έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολυ σοβαρά μιας και μέχρι το τέλος της άνοιξης λέω να επιστρέψω για τα καλά στην οικογένεια της Toyota.
Γέλιο επείσης έχει να πάσει αν το καλόκαιρι ερθη κανένα ξένο Αuris και ειναι 2.2 177αλογα.και οι δικοί μας οι μπούφοι με τα saxoralla τα φανε.Θα πούν σιγά μωρε το Αuris D-4D με τις δυο μούφα εξατμήσεις.Η αν τελικά καποιος απο εσάς το παραγκίλη σε D-4D. Αφήστε το καλύτερα ροπή 40.5Ν/m.

Ma-corolla
29-12-07, 15:59
Φίλε μου, εννοείται πως θα πας ακάλεστος. Μην περιμένεις γράμμα. Φιλοσοφία της ΤΟΥΟΤΑ είναι πως αφού το αμάξι είναι λειτουργικό, ακόμη και εκ κατασκευής να είναι το σφάλμα, εφόσον δεν δημιουργεί κίνδυνο για την ασφάλεια, δεν ανακαλεί. Κι εγώ τον 2ο μήνα της κούκλας μου πήγα για θορύβους στην κατηφόρα και ήταν δίσκος και στον 5ο μήνα ξανάλλαξα δίσκο γιατί ο αγγλικός πάλι δεν ήταν καλός και μπήκε Ιάπωνας. Το ίδιο πρόβλημα με εμένα είχαν και 100άδες άλλα αμάξια, αλλά ο συνεργαζόμενος με το club επίσημος συνεργιάς όταν πήγα δεν βρήκε όλως παραδόξως τίποτα και σε άλλο επίσημο συνεργείο αναγνώρισαν τη ζημιά. Επομένως μην περιμένεις ανάκληση ή κάτι άλλο...εξευρωπαΐστηκε και η ΤΟΥΟΤΑ...:censored

Σε ευχαριστώ ,αλλα μην έχουμε τα ιδια με όπως με τα Ε12 θα γίνουμε ρόμπες σαν ιδιοκτήτες και fans της ΤOYOTA.Αυτό ήθελα να ξέρω αν ειναι ασφαλές δεν θα βιαστώ αλλιώς θα πάω βασικά θα στήλω ενα Ε-mail για να μου πούνε και αυτοί τι παιζει και για τα φρένα και για το τιμόνι.

mger
29-12-07, 17:09
Παιδικές ασθένειες, μην αγχώνεστε. Έχετε σκεφτεί κάτι. Όσα Auris κυκλοφορήσουν με το 1,4 μπλοκ και πλακώσουν τους υπερκυβισμούς αργότερα, μιας και η λύση είναι γνωστή πλέον, τι γέλιο έχει να πέσει στο δρόμο. Γιατί με την Ε12 ξέρουν οι άλλοι οτι υπάρχει και Ts. Στα Auris όμως? 1,4 με έραψε, 1,6 με έραψε? Παραπάνω δεν ήταν ρε γαμώτο!!! Κλασσικές ατάκες. Εν τω μεταξύ έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολυ σοβαρά μιας και μέχρι το τέλος της άνοιξης λέω να επιστρέψω για τα καλά στην οικογένεια της Toyota. η γνωστη λυση για υπερκιβισμο και χωρις προβληματα (turbo) πια ειναι ?? μιας και ψαχνομαι και ειμαι κ λιγο ασχετος...

Ma-corolla
29-12-07, 22:10
Κατ αρχήν Κάλώς όρισες. Ψάξε στο φόρουμ και θα βρείς αυτό που ψάχνεις.
Θα σε παρακαλέσω να γράψεις κάτι σχετικό με το θέμα και οχι εκτός θέματος.Και ακόμη πρέπει να υπάρχει αυτό το θέμα στο Forum. Σε ευχαριστώ.

Corollaxli
30-12-07, 02:49
Σημερα ειχα παει mall.Και ειχαν εκει το Auris εκθεσιακο νομιζω το εκαναν και σε κληρωση?Αυτο που με παραξενεψε και θελω να το ρωτησω βγαινει και σειριακο αυτοματο?Γιατι ηταν σειριακο αυτοματο με pads πισω απο το τιμονι για να αλλαζεις ταχυτητες!Αψογο.

Vavvas
30-12-07, 04:54
Ακριβως corollaxli ειναι σειριακο-αυτοματο και εχει ταχυτητες πισω απο το τιμονι, εχει ο θειος μου στο vw jetta τετοιο συστημα και με τη πρωτη ευκαιρια θα το οδηγησω....
Με το auris και με τετοιο συστημα νιωθεις πως εισαι σε μονοθεσιο της f1 :crazylol, τη ψωνιζεις και νομιζεις πως εισαι ο shumi......:drive

Corollaxli
30-12-07, 05:01
Ακριβως corollaxli ειναι σειριακο-αυτοματο και εχει ταχυτητες πισω απο το τιμονι, εχει ο θειος μου στο vw jetta τετοιο συστημα και με τη πρωτη ευκαιρια θα το οδηγησω....
Με το auris και με τετοιο συστημα νιωθεις πως εισαι σε μονοθεσιο της f1 :crazylol, τη ψωνιζεις και νομιζεις πως εισαι ο shumi......:drive

Χα χα χα δεν εχεις κι αδικο...Πολυ ωραια αισθηση πρεπει να εχει...

Roy-D
05-01-08, 22:44
θελω να δω ποιος θα ειναι ο πρωτος που θα υπερκυβισει auris 1,4!!!!!!!
σκεφτεται να το παρει αργοτερα ο αδελφος μου και θα τον ψησω να μην παρει το 16αρη...τσαμπα λεφτα!!!χαχα!!!!

toyota mania
05-01-08, 23:24
Γέλιο επείσης έχει να πάσει αν το καλόκαιρι ερθη κανένα ξένο Αuris και ειναι 2.2 177αλογα.και οι δικοί μας οι μπούφοι με τα saxoralla τα φανε.Θα πούν σιγά μωρε το Αuris D-4D με τις δυο μούφα εξατμήσεις.Η αν τελικά καποιος απο εσάς το παραγκίλη σε D-4D. Αφήστε το καλύτερα ροπή 40.5Ν/m.Εχει βγει προγραμμα που το κανει 217ps και 48.5kg ροπη.
Προσοχη το καλοκαιρι. Αυτο το μοτερ φοριεται και σε AVENSIS, RAV4, COROLLA VERSO.
COROLLA VERSO ειδα μια το καλοκαιρι.Φυσικα ηταν υποαναπτυκτος Γερμανος, ταλαιπωρος.Εμεις στην μπανανια ειμαστε υπερανω και φυσικα αγαπαμε το περιβαλλον.

Roy-D
06-01-08, 00:29
μακαρι να ερθει αυτη η μοτερουκλα...και οικονομια και γκαζια!

COROLLAKIAS MIXALHS
09-02-08, 13:28
Και μαμά το AURIS 1.4 είναι τρέλα για τα κυβικά του!Αλλά με ενα πρόγραμμα θα είναι αλόμη καλύτερο!Με 217 αλογα τα type-r θα είναι το ορεκτικό μας!

Ma-corolla
10-02-08, 20:47
Εχει βγει προγραμμα που το κανει 217ps και 48.5kg ροπη.
Προσοχη το καλοκαιρι. Αυτο το μοτερ φοριεται και σε AVENSIS, RAV4, COROLLA VERSO.
COROLLA VERSO ειδα μια το καλοκαιρι.Φυσικα ηταν υποαναπτυκτος Γερμανος, ταλαιπωρος.Εμεις στην μπανανια ειμαστε υπερανω και φυσικα αγαπαμε το περιβαλλον.
Ποιος το έκανε το προγραματάκι tte???

COROLLAKIAS MIXALHS
26-02-08, 22:49
MA-COROLLA το ΤΤΕ κυκλοφορεί μόνο εξωτερικό κατασκευασμένο απο την TRD.Πόσα αλογα ειναι δεν το ξέρω,αλλά για photos μπες στο γκαράζ μου να δεις!Θα πάθεις την πλάκα σου!Είναι απλά.............πανέμορφο!!!!!!!!!

Ma-corolla
27-02-08, 18:58
Οπως λές απλα πανέμορφο .

COROLLAKIAS MIXALHS
02-03-08, 13:56
Οπως βλέπεις ma-corolla η τεχνολογία και η ομορφιά της toyota έχει πάει πολλή μπροστά!Μέσα το auris είναι πολυ όμορφο και το μόνο ασχημο είναι ο κόλλος του!Το auris το space concept το πρώτο auris που βγήκε,ήταν χρυσό,και το όνομα του βγαίνει από το λατινικό aurum που σημαίνει χρυσός!Ο κόλλος του ήταν διαφορετικός,είχε δύο τριγωνικές εξατμίσεις κάτι σαν του civic αλλά πολυ πιο όμορφες!Απορώ γιατί το άλλαξαν και γιατί δεν το βγάζουν σε χρυσό!Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει photos του μέσα στο site αλλιώς θα βάλω εγώ μέσα να το δεις!Είναι τέλειο............ή μάλλον ήταν!

COROLLAKIAS MIXALHS
02-03-08, 14:15
Μπες στο photo album και βάλε στην αναζήτηση auris!Θα σου βγάλει τις photos από το space-concept!Θα μας αρρωστήσει αυτή η toyota!

TOLIS EE80
08-03-08, 17:42
Στην Αυστραλια ονομαζεται corolla και βγαινει μονο σε 1.8 dual vvti.
Σκεφτομαι εγω και η κοπελα να παρουμε ενα AURIS αλλα τα χαλαμε στο χρωμα. Εγω λεω ασπρο ή κοκκινο και η κοπελα μου μαυρο ή γκρι/ανθρακι.

DaveMustaine13
08-03-08, 17:47
Συμφωνω με την κοπελα σου :ANGEL

COROLLAKIAS MIXALHS
09-03-08, 19:39
Μαύρο θα το πάρεις!Μετράει και στο λέω από προσωπική εμπειρία!!!!!

Edessaios
09-03-08, 21:56
Στην Αυστραλια ονομαζεται corolla και βγαινει μονο σε 1.8 dual vvti.
Σκεφτομαι εγω και η κοπελα να παρουμε ενα AURIS αλλα τα χαλαμε στο χρωμα. Εγω λεω ασπρο ή κοκκινο και η κοπελα μου μαυρο ή γκρι/ανθρακι.

Το κόκκινο στο Auris δεν έχει καμία σχέση με το κόκκινο της Ε12, είναι πιο σκούρο και πάει προς το μπορντό. Το άσπρο πολύ ξενέρωτο χρώμα και μόνο σε αυτοκίνητα εταιριών το έχω δει.
Με το μαύρο δείχνει πιο "αλήτικο" αλλά και το γκρι/ανθρακί είναι ωραίο.....
Εγώ θα το έπαιρνα σε μαύρο.

TOLIS EE80
10-03-08, 00:05
χμ! Τι να πω, μπορω να πω και τιποτα. Οχι τιποτα αλλο, υποστηριζετε την γνωμη της κοπελας μου και μετα θα εχει και ενα παραπανω πατημα σε οτιδηποτε εχει σχεση με το αυτοκινητο. χχιιιι

Edessaios
10-03-08, 20:01
Τόλη την γνώμη μας λέμε......Πάντως από τα χρώματα που ανέφερες έχω δει τα τρία (κόκκινο, μαύρο, άσπρο) και από αυτά το μαύρο αξίζει. Οσο αφορά το κόκκινο του Auris όπως σου είπα καμία σχέση με το δικό μου.......

toyota mania
10-03-08, 23:23
Το άσπρο πολύ ξενέρωτο χρώμα και μόνο σε αυτοκίνητα εταιριών το έχω δει.
Πετρο, δεν εχεις δικιο.To ασπρο ειναι το πιο ωραιο χρωμα στο Auris.
Τολη, προς θεου, μην παρεις 14αρι.Μιλαω εκ πειρας.

Edessaios
10-03-08, 23:28
Δεν ξέρω ρε συ Ηρακλή πολύ "ξεπλυμένο" μου φάνηκε.....:lol:

TOLIS EE80
10-03-08, 23:34
για 1.4 λεμε. βασικα δεν το θελουμε για τρελες επιδοσεις. γι αυτη τη δουλεια εχω την corolla μου

NyO
11-03-08, 00:27
Το λευκο με ενα φιμε και μια μαυρη ζαντα θα γυρνανε να το κοιτανε ολοι εστω και 14αρι!

DaveMustaine13
11-03-08, 02:55
Ε δηλαδη στο τελος με τα λευτα που θα εχει δωσει θα μπορουσε να παρει 16αρι ! Εγω παντως 16αρι θα επαιρνα και ας ειχε τασια..

COROLLAKIAS MIXALHS
17-03-08, 21:42
Παιδια το auris δεν βγαινει με τρελα γκαζια εδω στην ελλαδα!Εγω προσωπικα εχω το 14αρι και θα γουσταρα να ειχα το 16αρι!Αλλα μόλις περασουν λιγο μερικα χρόνια από την εγγυηση θα του κουμπωσω πανω κινητηρα απο corolla TS!Αλλα το 16αρι ειναι φοβερο!Αν ειδικα πατε και ταξιδακια συχνα ανοιγει πολυ καλα το μοτερ του!Τωρα την γνωμη μοθ για το χρωμα στην ειπα!

eddiedimitris
18-03-08, 01:32
Παιδια καλως σας βρισκω.
Αντε να πω και γω τη γνώμη μου που έχω κάνει περίπου 16000 χλμ με το Auris το οποιο το χω απ το προηγούμενο Μάιο.
Συγκρινομενο με τη corolla της προηγουμενης γενιας και συγκεκριμενα το TS που εχει ο πατερας μου το οποιο εχω εξίσου οδηγήσει αρκετά πλεονεκτεί σε όλα εκτος βέβαια απ' το γκάζι! Σε όλα τα άλλα πλεονεκτεί μακράν!!!
Όσον αφορά το γκάζι του για 1.400 κυβικά πιστεύω πάει αρκετα καλά. Πάντα για 1.400 μιλαμε. Για μένα είναι προτιμότερο απ'το κάθε τουρμπατο Golf στο οποίο θα σκεφτόμουν καθημερινά το πόσο αξιόπιστος θα μου βγει ο κινητήρας του.Το καλό με το Auris ειναι οτι μπορείς να κινηθείς με απίστευτη άνεση γύρω στα 150χλμ/ω χωρίς να ακούς σχεδόν το παραμικρό ούτε μέσα ούτε έξω απ'το αμάξι.Επίσης γενικότερα η ποιότητα κύλισης είναι φοβερή.
Πολύ καλή οικονομία. Μέσα στη πόλη συνήθως στα 8 λίτρα και κάπου 8 επίσης και στην εθνική αλλα με σχετικά γρήγορη οδήγηση.
Επειδη καθε βδομάδα κάνω ταξίδι Αθήνα - Λαμία για όσους περνούν αρκετές ώρες στο αμάξι θα γουστάρουν πολύ τις ποτηροθήκες!! Βολεύουν απίστευτα χώρια που σου κρατάει ζεστό ή κρύο αυτό που πίνεις ανάλογα τι θές. Λίγο άβολο είναι το τασάκι που πρέπει να το κάνεις βόλτες...
Για μενα τη παράσταση κλέβει η κεντρική κονσόλα.Σίγουρα όχι η κορυφαία ποιότητα υλικών αλλά απόλαυση για τους οφθαλμούς!!! Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω το παραμικρό τρίξιμο.
Α ξέχασα να πω οτι και η αίσθηση του κιβώτιου ειναι καλύτερη απ το 6ταχυτο της corolla. Αυτα!!!

spirosg6
18-03-08, 02:32
το ασπρο ειναι πολυ ωραιο με φυμε και ζαντα ειναι τεζα.για τις ποτηροθηκες που λεει ο φιλος μας με βολευουν χωρις καφε δεν κανω.για το τασακι δεν καπνιζω.

COROLLAKIAS MIXALHS
26-03-08, 10:30
EDDIEDIMITRIS πιστεύω οτι κατατόπισες τους πάντες πάνω στο θέμα!Δεν έχω τίποτα άλλο να πω!Σου βγάζω το καπέλο!:wink:

LITHOGRAFOS2002
26-03-08, 20:27
καλησπερα εχω το auris 16αρι μια χαρα σε ταξιδι ξεκουραστο χρωμα ανθρακι αν ειχαν μια πλευρικη στηριξη τα καθισμτα θα ηταν κομπλε οσο για στροφες δενμπορω ν αμπω μπαινει αλλα σου δινει αισθηση η αναρτηση οτιθα ξεκολησει απο το δρομο αλλα αυτο εκει. εχω κανει 6000 χλμ και μεχρι στιγμης ολα καλα. στην πορεια θα δειξει

Roy-D
26-03-08, 21:05
το 1,4 auris υπερκυβιζεται....εγω θα επαιρνα το 1,4 και θα το υπερκυβιζα στα καπακια...!!!!

toyota mania
26-03-08, 21:14
το 1,4 auris υπερκυβιζεται....εγω θα επαιρνα το 1,4 και θα το υπερκυβιζα στα καπακια...!!!!Εγω θα επαιρνα το diesel και στο καπακι ενα προγραμα και αντε γεια.

vassilis_vvti
26-03-08, 21:47
Το ντιζελ εχει φοβερη ροπη ετσι δεν ειναι???

Roy-D
26-03-08, 21:51
Εγω θα επαιρνα το diesel και στο καπακι ενα προγραμα και αντε γεια.

ε καλα..κι εγω το 4κινητο που βγαινει στην Ιαπωνια...κατσε να ερθει πρωτα Ελλαδα αυτο και μετα το αγοραζεις!!!:lol::lol:

toyota mania
26-03-08, 22:11
ε καλα..κι εγω το 4κινητο που βγαινει στην Ιαπωνια...κατσε να ερθει πρωτα Ελλαδα αυτο και μετα το αγοραζεις!!!:lol::lol:Μια χαρα ερχεται.Για το 2.0 με τα 126 αλογα.Βεβαια σε sedan θα το επαιρνα, δηλαδη την corolla

Roy-D
26-03-08, 22:16
α αυτο...οχι το αλλο με τα 180 αλογα???

Edessaios
27-03-08, 01:34
Ο Ηρακλής είναι οικογενειάρχης δεν θα έπερνε τίποτε άλλο εκτός από sedan......:hehe
Και ο κινητήρας με τα 177 άτια μόνο στο Auris τον έχουν και όχι στο Corolla...

toyota mania
27-03-08, 08:42
Ο Ηρακλής είναι οικογενειάρχης δεν θα έπερνε τίποτε άλλο εκτός από sedan......:hehe
Και ο κινητήρας με τα 177 άτια μόνο στο Auris τον έχουν και όχι στο Corolla...Γρηγορος οικογενειαρχης ομως Πετρο.Οικογενειαρχης δεν σημαινει αναπηρος.Αντιθετος εχω κατι κουλομαριες 20χρονα-25χρονα 30χρονα με δειθεν sport αυτοκινητα, επειδη ξεχασαν απο το εργοστασιο να τα κανουν σωστα.Δηλαδη να τα κανουν με τον σωστο αριθμο πορτων
Πιστευω, οτι με τον καιρο θα μπει και στην corolla δυνατη εκδοση.Αν οχι υπαρχουν προγραμματα στην αγορα που τον στελνουν στα 160 περιπου και 35-38 κιλακια

Ma-corolla
27-03-08, 16:36
Το ντιζελ εχει φοβερη ροπη ετσι δεν ειναι???
Eτσι ειναι δεν χρειάζεται να ρωτάς ο 1.4 D-4D έχει ροπή 1.9 N/m .Ενδικτηκά αναφέρω οτι πέρασα 1.6 απο ρεπριζ με δευτερα ,τρίτη μετά τετάρτη και πέμπτη.Το γύριζα μέχρι τις 3200 Σ.α.λ. Μόλις κάρφωσα την πέμπτη έγινα άφαντος ειχε πολλύ πλάκα...

Edessaios
27-03-08, 16:55
Γρηγορος οικογενειαρχης ομως Πετρο.Οικογενειαρχης δεν σημαινει αναπηρος.Αντιθετος εχω κατι κουλομαριες 20χρονα-25χρονα 30χρονα με δειθεν sport αυτοκινητα, επειδη ξεχασαν απο το εργοστασιο να τα κανουν σωστα.Δηλαδη να τα κανουν με τον σωστο αριθμο πορτων
Πιστευω, οτι με τον καιρο θα μπει και στην corolla δυνατη εκδοση.Αν οχι υπαρχουν προγραμματα στην αγορα που τον στελνουν στα 160 περιπου και 35-38 κιλακια

Το οικογενειάρχης το είπα μόνο όσο αφορά τον τύπο αμαξώματος και όχι όσο αφορά τον τρόπο οδήγησης.....:crazylol:shoothim

Ma-corolla
27-03-08, 22:47
Αν και παιδία το Πετρέλαιο ανεβαίνει εγώ βλέπω ποιο πολλά diesel τι να πώ

Edessaios
27-03-08, 23:08
Εδώ στην επαρχεία υπάρχουν πάρα πολλά ντίζελ.....Και δεν μιλάμε για φορτηγάκια αλλά για επιβατικά.....

MARMEL
27-03-08, 23:13
στη ροδο παντως που ειμαι ακομα δεν εχω δει ουτε ενα.... ειτε βενζινη ειτε πετρελαιο

Edessaios
27-03-08, 23:24
Δεν εννοούσα συγκεκριμένα για Auris αλλά γενικά για πετρελαιοκίνητα και από άλλες μάρκες...

toyota mania
28-03-08, 08:55
Εγω τωρα σοβαρα σκεφτομαι το επομενο μου αυτοκινητο να ειναι DIESEL.Aνεξαρτητουτου μοντελου, αλλα ΤΟΥΟΤΑ σιγουρα.
Υποψηφια
1)Καινουργιο AVENSIS.Βλεπουμε σχημα, μοτερ,εκδοσεις και αποφασιζουμε.
2)COROLLA μονο σε diesel.Προγραμμα-αναρτηση-ζαντολαστιχα
3)RAV4 2.2DIESEL. Με προγραμα παει 175 και τρελη ροπη.Κυνηγιεμουνα με ενα μια μερα και παει τον κωλο του και στριβη αφανταστα καλα για την κατηγορια του.
4)Ισως παιξει και το τωρινο AVENSIS με το καλο μοτερ(D-4D 180) from germany φυσικα.
Οπως εχετα καταλαβει βενζινη δεν υπαρχει πουθενα και ισως οι δυνατες εκδοσεις στο καινουργιο AVENSIS να ειναι παλι πετρελαιο.
Την ΤΟΥΟΤΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ χωρες σαν το πακισταν και την Ελλαδα.Στην Ευρωπη τα πετρελαιοκινητα ξεπερνουν κατα πολυ τα βενζινοκινητα σε πωλησεις

COROLLAKIAS MIXALHS
30-03-08, 01:51
Εμεις οι αθηναιοι που θελουμε diesel και δεν μπορπυμε να παρουμε τι να πουμε!Μακαρι να ειχα το D-4D!:mad

toyota mania
30-03-08, 17:29
Εμεις οι αθηναιοι που θελουμε diesel και δεν μπορπυμε να παρουμε τι να πουμε!Μακαρι να ειχα το D-4D!:madEυκαιρια να μετακομισεται.

Zaha
31-03-08, 01:44
Χωρις να θελω να προσβαλω τους κατοχους AURIS,το μοντελο σχεδιαστικα ειναι απαραδεκτο,κριμα που σταματησε το corolla σαν hachback για να το αντικαταστησει αυτη η μιξα!Τουλαχισον εχει ωραιο εσωτερικο.Οσο για τα diesel που λετε,εγω σκεφτομαι το επομενο αμαξι που θα παρω να ειναι υβριδικο,αφου εκτιμησω τα τοτε μοντελα μιας και το κοβω να αργω πολυ να αλλαζω αμαξι,αλλα δεν μαμεις VIVA COROLLA E111:p

eddiedimitris
31-03-08, 03:36
Χωρις να θελω να προσβαλω τους κατοχους AURIS,το μοντελο σχεδιαστικα ειναι απαραδεκτο,κριμα που σταματησε το corolla σαν hachback για να το αντικαταστησει αυτη η μιξα!Τουλαχισον εχει ωραιο εσωτερικο.Οσο για τα diesel που λετε,εγω σκεφτομαι το επομενο αμαξι που θα παρω να ειναι υβριδικο,αφου εκτιμησω τα τοτε μοντελα μιας και το κοβω να αργω πολυ να αλλαζω αμαξι,αλλα δεν μαμεις VIVA COROLLA E111:p
Επειδη το εχω το αμαξι και το εχω δει αρκετες ωρες μπορω να πω οτι συμφωνω μαζι σου για το πισω μερος.Ουτε εμενα μου αρεσει.Βεβαια δε νομιζω οτι και η Corolla που κυκλοφορουσε μεχρι περσι ηταν και πολυ ομορφοτερη.Θα διαφωνησω ομως για το μπροστα μερος.Μπροστα χωρις να τρελλαινομαι μπορω να πω μου ψιλοαρεσει εμφανησιακα.
Τελοσπαντων γενικοτερα ποτε η Τογιοτα δε φημιζοταν για τα εμφανησιμα αυτοκινητα της!

Zaha
31-03-08, 15:57
Τελοσπαντων γενικοτερα ποτε η Τογιοτα δε φημιζοταν για τα εμφανησιμα αυτοκινητα της![/quote]

Δεν ξερω αν ειμαι κολλημενος αλλα θεωρω το Ε111 το οποιο κατεχω κιολας ενα πολυ ομορφο σκαρι!(ιδιως αν το ψιλοφτιαξεις,αχ-αχ τρελαινει κοσμο!!!!!:olala

toyota mania
31-03-08, 18:10
Ενα + ακομα του πετρελαιοκινητηρα,ειναι οτι απο την φυση του ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ, καθως η παροχη αερα ειναι σταθερη σε ολες τις στροφες και ετσι δεν προκειται ΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΓΚΑΖΟ, αν και στους καινουργιους πετρελαιοκινητηρες, δεν ξερω αν η εντολη στα μπεκ, γινεται μηχανικα η ηλεκτρικα,αλλα ολοι οι κινητηρες πετραλαιου εχουν καλη αποκριση στο γκαζι και δεν ειναι ψοφιμια οπως οι ευνουχισμενοι σημερινοι βενζινοκινητηρες

ntourountourou
01-04-08, 04:19
Ρε παιδιά τι συζητάτε τώρα........ δεν θα το έπαιρνα ποτέ γιατί είναι πολύ χάλια μέσα το αμάξι μιάς και δεν έχει τασάκι................
Ποιος είπε ότι δεν έχει τασάκι??Έχει που είναι σταθερό και μεταφέρεται!!!'Ελεος πριν πείτε κακία ψάξτε το!:fierydevil

Τασάκι θα έχει η GTi έκδοση που θα κυκλοφορίσει το 2008 :hehe
πάντος εμένα με χαλάει πάρα πολύ η κονσόλα στη μέση. Μπορεί να φέρνει το λεβιέ των ταχυτήτων σε πολύ καλή θέση, αλλά στους ελληνικούς δρόμους φοβάμαι οτι θα αρχίσει να τρίζει τον πρώτο μήνα. Κατα τα άλλα, εξωτερικά είναι συμπαθητικό (με αρκετή φαντασια έχει ομοιότητες με την Ε-12 και με το yaris). Δεν έχω ξετρελαθεί, θέλω να πάω για test drive αλλα ακομα δεν έχω αξιωθεί... Στον Πασπαλιάρη που πήγα και το είδα οταν ειχα το δικό μου για service, o πωλητής δεν ήξερε αν το 1.600 θα είναι με ηλεκτρικό γκάζι.... Το 1600 ειναι κατα 14 άλογα πιο δυνατο απο την Ε-12 1600, αλλά οι χρόνοι τους είναι ίδιοι (που ειναι χαμένα λοιπόν αυτά τα άλογα;;;)
Περισσότερα σχόλια και εντυπώσεις όταν το οδηγήσω...
Αν δεν πειράξεις την κονσόλα δεν θα τρίζει...Άμα βάλεις ηχοσύστημα και τα ανοίξεις όλα θα τρίζει και λογικό είναι.Το καλύτερο ανθρώπινο χέρι δεν κάνει δουλειά εργοστασίου!:shoothim

Είδα εχθές ένα Auris με φουσκωματάκια.Μαρσιπιεδάκια αεροτομή και τέτοια.Αλλά δεν έμοιαζαν για after-market.Έμοιαζαν να είναι βαλμένα από το εργοστάσιο.Κυκλοφορεί κάποια sport έκδοση?
Στην έκδοση premium υπάρχουν standart.:pc

panagiotisfx
01-04-08, 14:40
Λογω των σκληρων πλαστικων στο ταμπλο μπορει αργοτερα να αρχισει τα ψιλοτριξιματακια του ,αλλα κι εμεις με Ε12 δεν εχουμε???
Εχουμε εχουμε.....
Γενικα ειναι ενα πολυ ωραιο(αν εξαιρεσεις λιγο τον κωλο του) και συγχρονο αυτοκινητο που θα πουλησει τρελα.Οσο για το τασακι ναι ειναι ενα προβληματακι και θελει συνηθεια.Και το καινουργιο το Colt του κολλητου μου ετσι ειναι.
Η θεση του λεβιε (για μενα) ειναι αψογη κι οι αλλαγες στις ταχυτητες καμια σχεση με Ε12.Απλα κορυφαιες!Οπως κι ο συμπλεκτης.
Μιλαω απο εμπειρια κι εγω μιας και το εχει ο πατερας μου και το οδηγαω συχνα.
Τα 14 αλογακια που λες ranger που δεν "φαινονται" (στα χαρτια τουλαχιστον) πρεπει να ειναι το παραπανω βαρος.Ειναι περιπου 100 κιλα βαρυτερο απο την Ε12.

Ma-corolla
01-04-08, 15:05
Εγω τωρα σοβαρα σκεφτομαι το επομενο μου αυτοκινητο να ειναι DIESEL.Aνεξαρτητουτου μοντελου, αλλα ΤΟΥΟΤΑ σιγουρα.
Υποψηφια
1)Καινουργιο AVENSIS.Βλεπουμε σχημα, μοτερ,εκδοσεις και αποφασιζουμε.
2)COROLLA μονο σε diesel.Προγραμμα-αναρτηση-ζαντολαστιχα
3)RAV4 2.2DIESEL. Με προγραμα παει 175 και τρελη ροπη.Κυνηγιεμουνα με ενα μια μερα και παει τον κωλο του και στριβη αφανταστα καλα για την κατηγορια του.
4)Ισως παιξει και το τωρινο AVENSIS με το καλο μοτερ(D-4D 180) from germany φυσικα.
Οπως εχετα καταλαβει βενζινη δεν υπαρχει πουθενα και ισως οι δυνατες εκδοσεις στο καινουργιο AVENSIS να ειναι παλι πετρελαιο.
Την ΤΟΥΟΤΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ χωρες σαν το πακισταν και την Ελλαδα.Στην Ευρωπη τα πετρελαιοκινητα ξεπερνουν κατα πολυ τα βενζινοκινητα σε πωλησεις
Ειναι ακριβώς όπως τα λές Ηρακλή .Στις πολιτισμένες ευρωπαικές χωρες οπως Γερμανία ,Πολωνία ,Ουγγαρια,κα τα Diesel ειναι παρα πολλά και εκεί γίνεται το έλα να δείς στις προσπέράσεις βλέπεις να σε παρνάνε κατι V6,V8 TDI, κατι D-4D me ta 180 Avensis.Πώωω.

Ma-corolla
01-04-08, 15:08
Εμεις οι αθηναιοι που θελουμε diesel και δεν μπορπυμε να παρουμε τι να πουμε!Μακαρι να ειχα το D-4D!:mad

Ευκαιρία να αλλάξει ο νόμος ποτε πια θα τον αλλάξεται????
Ακου κει δεν τα αφήνουν γιατί ρυπαίνουν περισσότερο το περιβάλλον!!!! Μην το πητε έξω θα μας γελάνε.
Οχι ομως οτι και σέις δεν έχεται κρυφά Diesel! Εχω δει μεσα στην Αθηνα Diesel και απλά δεν είχε τα γράμματα οτι ειναι Diesel.

analyst78
01-04-08, 16:50
Δειτε το παρακατω λινκ http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=75&NEWS_DATA_ID=68856. Αρθηκε η απαγορευση των diesel σε Αθηνα και Θεσσαλονικη οποτε παμε ολοι για diesel. Να και κατι καλο για οσους μενουν Αθηνα και Θεσσαλονικη.

Edessaios
01-04-08, 17:09
Δειτε το παρακατω λινκ http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=75&NEWS_DATA_ID=68856. Αρθηκε η απαγορευση των diesel σε Αθηνα και Θεσσαλονικη οποτε παμε ολοι για diesel. Να και κατι καλο για οσους μενουν Αθηνα και Θεσσαλονικη.

Χαχαχαχαχααχα ρε τις κουφάλες πρωταπριλιάτικο αστείο που βρήκαν να κάνουν.......Παίζουν με τον καημό μερικών.......:crazylol

analyst78
01-04-08, 17:12
Εχεις δικιο τωρα θυμηθηκα πρωταπριλια σημερα. Ειναι σιγουρο ψεμα. Μας την εφεραν.

Corollaxli
01-04-08, 17:32
Γιατι ομως το βλεπω πολυ επισημο για να ειναι φαρσα?Δεν ξερω κι ολας....

Edessaios
01-04-08, 17:42
Γιατί οι καλές οι φάρσες έτσι πρέπει να φαίνονται....

Corollaxli
01-04-08, 17:49
Γιατί οι καλές οι φάρσες έτσι πρέπει να φαίνονται....
Σωστος νταξει δεν αντιλεγω...:wink:Παντως πετυχημενο!!!!!

analyst78
01-04-08, 18:00
Ολοι την μερα στην δουλεια προσπαθουσαν να μου την φερουν και τωρα που χαλαρωσα την πατησα απ το περιοδικο. Παντως πολυ καλη. :roll:

ntourountourou
01-04-08, 18:53
Καλημέρα παιδία εχω ενα πρόβλημα με το Auris D-4D που δεν εχει σχέση αν ειναι πετρέλαιο η βενζήνη.Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί μπορεί να σφιρίζουν τα φρένα οταν τα πατάω χαλαρά και όχι δυνατά.(στο δυνατό φρενάρισμα δεν ακο΄θγεται τίποτα αλλα στο χαλαρό πάτιμα του φρένου για να σταματίσω ξερω γώ με 10 σφηρίζει σαν... (το αυτοκίνητο εχει 7000km)καινουργιο.
Και ακόμη κατι σας έχει συμβεί να σφηρίζει το τιμόνι??? ειτε οταν στρίβω ειτε καμία φορά και στην ευθεία.Δεν σφηρίζει σαν τα φρένα αλλά καποια στιγμή καταντάει σπαστικό (λογικό δεν ειναι?)
Περιμένω τις απαντήσεις σας ευχαριστώ πολύ
Γεια σου!Τα φρένα σφυριζουν από την υγρασια.Και αυτό γιατί βγάλανε ένα καρκινογόνο υλικό από τα τακάκια το οποίο αντιδράει έτσι στην υγρασια...:ANGEL

ntourountourou
01-04-08, 19:53
Εμεις οι αθηναιοι που θελουμε diesel και δεν μπορπυμε να παρουμε τι να πουμε!Μακαρι να ειχα το D-4D!:mad
Ψηφίστηκε νόμος άρσης για τα diesel και επιτρέπονται πλεον!!!αν και δεν είμαι υπερ...:teleport

electro
02-04-08, 17:20
Σημερα εκανα βολτα με AURIS.

Δυστηχως απογοητευτικα πληρως απο την ποιοτητα των υλικων που χρησιμοποιουνται καθως επισης και απο το εσωτερικο του.....

Αυτα τα λιγα και περιεκτικα λογια...

Corollaxli
02-04-08, 17:30
Ψηφίστηκε νόμος άρσης για τα diesel και επιτρέπονται πλεον!!!αν και δεν είμαι υπερ...:teleport

Τελικα οντως ισχυει αυτο???

COROLLAKIAS MIXALHS
03-04-08, 13:09
Ψηφίστηκε νόμος άρσης για τα diesel και επιτρέπονται πλεον!!!αν και δεν είμαι υπερ...:teleport



Αληθεια ντουρου ντουρου?

spyros_45
03-04-08, 13:15
Ρε ntourountankes.... η ntourountourou μπερδεύτηκε απο το πρωταπριλιάτικο ψέμα, εσείς που ζείτε???

T180
03-04-08, 14:32
Ψηφίστηκε νόμος άρσης για τα diesel και επιτρέπονται πλεον!!!αν και δεν είμαι υπερ...:teleport

περα απο το γεγονος οτι ηταν πρωταπριλιατικο αστειο, γιατι δεν εισαι υπερ της πετρελαιοκινησης στην Αθηνα/Σαλονικη?

ntourountourou
03-04-08, 15:20
περα απο το γεγονος οτι ηταν πρωταπριλιατικο αστειο, γιατι δεν εισαι υπερ της πετρελαιοκινησης στην Αθηνα/Σαλονικη?

Αααα δεν είμαι παρατηρητικη.Λοιπόν είμαι κατά γιατι...:είναι πολύ πιο ευαίσθητοι στο νοθευμένο πετρέλαιο,μπορεί οι ρήποι να είναι χαμηλότεροι σε σχέση με τους βενζινοκινητήρες αλλά αυτός ο μαύρος καπνός είναι άκρως ανθυγιεινος και καρκινογόνος για τους ανθρώπους και τέλος μπορεί να έχουν πιο πολύ ρωπή στις χαμηλές στροφές αλλά σαν κινητήρες είναι πιο ευαίσθητοι στο ¨σκισιμό¨!!!:hey

ΤΑΚΗΣ ΜΠΡΑΟΥ
10-04-08, 22:11
Καλησπερα... Το ιδιο προβλημα με τα φρενα ειχα με την corolla μου και τελικα εφταιγε ενα λαμακι στο τακακι. Το αλλαξα και τελειωσε...

COROLLAKIAS MIXALHS
11-04-08, 16:59
Τακη ειναι ελλατωματικο το υλικο των φρενων για το auris γιαυτο σφυριζουν!Σε εκνευριστικο βαθμο ομως.............

antonios7
11-04-08, 17:20
Σημερα εκανα βολτα με AURIS.

Δυστηχως απογοητευτικα πληρως απο την ποιοτητα των υλικων που χρησιμοποιουνται καθως επισης και απο το εσωτερικο του.....

Αυτα τα λιγα και περιεκτικα λογια...

όταν σας λέω εγώ οτι το 111 έχει πιο μαλακά και ποιοτικά υλικά απ' το auris (που είναι και 2 γενιές μετά χώρια τα facelift που άντε δεν αλλάζουν πολλά) δε με πιστεύετε..

Ma-corolla
14-04-08, 17:31
Τακη ειναι ελλατωματικο το υλικο των φρενων για το auris γιαυτο σφυριζουν!Σε εκνευριστικο βαθμο ομως.............
και αφού ειναι ελλατωματικό μας το αλλάζουν χωρίς χρέωση???? Τι γινεται?
η μας αφήνουν να ακούμε τον σπαστικό του ήχο???

COROLLAKIAS MIXALHS
18-04-08, 16:23
Φιλαρακι απότι άκουσα το αλλάζουν δωρεαν στην εγγυηση αρκει να τους παραπονεθεις!Να σου πω την αληθεια σε 1 μηνα θα το παω για το 15.000 service και θα τα αλλαξω τοτε!1 μηνα υπομονη ακομη..........

LITHOGRAFOS2002
18-04-08, 20:43
καλησπερα το ιδιο προβλημα εχω και γω με τα φρενα και οταν ειναι κρυα καποιες φορες ακουγετε ο ηχος της δισκοπλακας το σφυριγμα εντονο οταν ζεστενονατι.θα το κοιταξω απο βδομαδα και θα σας ενημερωσω τι και πως οταν θα παω στη dimco τουοτα γλυφαδας

LITHOGRAFOS2002
29-04-08, 17:40
καλησπερα και χρονια πολλα θα ηθελα να μου πεις καποιος που εχει auris 1.6 χωρις κρουησ κοντρολ ποσο του ειναι η μεση καταναλωση στο τριπ και ποσο τηη βγαζει ο ιδιος ο δοηγος κανονικα δηλαδη λιτρα και ποσα χιλιομετρα ειτε για αθηνα ειτε για εκτος αθηνων δηλαδη εθνικη εμενα τριπ 8.8 μετρημα βαση γεμισματος 78 γραμμαρια το χιλμ δηλαδη 7.8 στα 100χλμ εκτος εντος 9.5 μετρημα απο γεμισμα κοντα στα 9.8 στα 100.απλα θελω νακανψωω συγκριση να δω ειναι πραγματικο η ειναι το δικο μου μονο

corollapatra
02-05-08, 10:36
O αντικαταστάτης του Corolla Verso θα είναι το Auris Verso. Πιο συγκεκριμένα:

"Πιστή στο οικογενειακό προφίλ που την καθιέρωσε στην δύσκολη ευρωπαϊκή αγορά, η Toyota επιστρέφει στο προσκήνιο των μικρομεσαίων MPV με ένα νέο πολυχρηστικό που θα ονομάζεται Auris Verso.

Από το όνομα και μόνο μπορεί κανείς να συμπεράνει ότι το αυτοκίνητο θα μοιράζεται αρκετά στοιχεία με το Auris hatchback και προφανώς την ίδια γκάμα κινητήρων. Παρόλα αυτά, η αισθητική του αυτοκινήτου θα παραπέμπει περισσότερο σε εκείνη της επόμενης γενιάς Avensis παρά στο στυλ του Auris.

Πληροφορίες από τα ενδότερα της ιαπωνικής φίρμας κάνουν λόγο για παράλληλη εμφάνιση του νέου Avensis με το μικρομεσαίο MPV το πρώτο εξάμηνο του 2009, ωστόσο είναι πολύ πιθανό το τελευταίο να ονομάζεται, τελικά, απλώς Toyota Verso καθώς η παραγωγή του Yaris Verso έχει σταματήσει από το 2006 ενώ μάλλον δεν θα υπάρξει διάδοχος του Avensis Verso.

Όσο για τo Corolla Verso που ανανεώθηκε αισθητικά το 2007 και πωλείται ακόμη, θεωρείστε σίγουρο θα μας αποχαιρετήσει το 2009."

Πηγή: http://www.in.gr/auto/

panoshro
28-05-08, 16:27
παιδιά ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν τα spoiler για το auris χωρίς αεροτομή; :car

LITHOGRAFOS2002
28-05-08, 19:17
καλησπερα πανω και καλως ηρθες στο ερωτημα σου το πισω σποιλερ χωρις την απολιξη εχει 400 ευρω και με τα τελικα των εξατμισεων ενα δεξια ενα αριστερα και να δουλευουν και τα 2 1500 τιμη αντιπροσωπειας οσο αφορα πλαινα και μπ[ροστινο δεν γνωριζω .η τιμη που σπ λεω οταν ειχα ρωτησει για το δικο μου το νοεμβριο

SteliosT
28-05-08, 22:37
καλησπερα παιδια σχετικα με το auris οι τιμεσ που λες για πισω ειναι σωστεσ συτες μ εδωσαν κ εμενα.
τα πλαινα κανουν 300 ευρω χωρισ βαψιμο κ τοποθετηση.
η αεροτομη (την εχω κ εγω βλ.φωτο) κανει 200 χωεισ βαψιμο κ τοποθετηση.

να σημειωσω οτι μιλαμε για τα TTE και οχι κατι απλο.

panoshro
30-05-08, 22:39
λεω να τα βαλω τα πισω και τα πλαινα...παιζει να βρω κατι εκτος αντιπροσοπιας η οχι ακομα? γιατι δεν παιζει παρας πολυ:doctor

LITHOGRAFOS2002
31-05-08, 15:08
πανο καλησπερα εγω πιστευω οτι θα βαζα τις αντιπροσωπειας ειναι ΤΤΕ οπως λεει και ο αλλος φιλος οχι της πλακας και καλυτερα ανδνε το χεις παρει ακομα να τα βαλεις οαλ πριν το παραλαβεις το αμαξι και ειδικα αν θες να τοι χαμηλωσεις. στο πιανει στα 6 χρονια εγγυηση ενω αν το χαμηλωσεις και μια μερα μετα θα σου εχει για αμορτισερ και ελατηρια 1 χρονο. απο κει και περα βεβαια εσυ επιλεγεις

LITHOGRAFOS2002
31-05-08, 15:09
εμενα μπορει καποιος να μου πει τη καταναλωση εχει στο αμαξι auris 1.6 μιλαμε παντα χωρις κρουις εντος πολης και εκτος πραγματικη οχι ενδειξη τριπ και ποσα χιλιομετρα εχει κανει το αμαξι

panoshro
03-06-08, 17:05
εχει βαλει κανενας φιλτρο σε auris λεω να βαλω ενα ΚΝ μεσα στο μαμα 75 Ε
μου ειπαν λετε νε εχω κανα προβλημα? θα κανει κανα θορυβο η τιποτα?

corollapatra
11-09-08, 16:37
To νέο ΤΟΥΟΤΑ Auris Verso θα κυκλοφορίσει το 2009. Λεπτομέρειες εδώ:

http://www.in.gr/auto/espionage/espionage.asp?lngEntityID=56302

COROLLAKIAS MIXALHS
14-09-08, 19:29
Φιλαράκι μην βάλεις kn φίλτρο ούτε χοάνες και τέτοια!Βγάζει πρόβλημα στο air flow και ανάβει λαμπάκι μηχανής! Εγώ "εργαστασιακο" φίλτρο κούμπωσα πάνω από την TRD!

logosak
15-09-08, 00:22
φιλε μου απο που παρηγγειλες το φιλτρο της trd?δουλευει καλυτερα το μοτερ???

COROLLAKIAS MIXALHS
15-09-08, 19:10
φιλε μου απο που παρηγγειλες το φιλτρο της trd?δουλευει καλυτερα το μοτερ???
Απο τον μαλιωρα το πηρα στην πειραιως!Αντιπροσωπια της ΤΟΥΟΤΑ που συνεργαζεται με την trd!Απλα βελτιωνει τισ ροπες!Οχι τρελες διαφορες!

Janakas
16-09-08, 01:09
Απο τον μαλιωρα το πηρα στην πειραιως!Αντιπροσωπια της ΤΟΥΟΤΑ που συνεργαζεται με την trd!Απλα βελτιωνει τισ ροπες!Οχι τρελες διαφορες!

Φιλε, εχω 3 αποριες!
Ποσο σου πηγε? Τι διαφορα εχει απο το κανονικο? Πλενεται οπως το Κ&Ν?

Σε ευχαριστω πολυ.

COROLLAKIAS MIXALHS
19-09-08, 12:35
Φιλε, εχω 3 αποριες!
Ποσο σου πηγε? Τι διαφορα εχει απο το κανονικο? Πλενεται οπως το Κ&Ν?

Σε ευχαριστω πολυ.
Λοιπον ειναι κοκκινο γραφει πανω trd,εχει λιγο διαφορετικη υφη,κανει γυρω στα 100ευρω!Αλλα δεν ξερω αν πλενεται οπωσ το ΚΝ γιατι τωρα προσφατα το εβαλα και εγω!

FANOULA
18-10-08, 10:19
foto booster tuning auris.

Roy-D
18-10-08, 11:01
ασχημο φτιαξημο...πολυ ομως!!! πισω ειναι σαν 4Χ4!!!

ALIEN-3-
18-10-08, 12:08
ασχημο φτιαξημο...πολυ ομως!!! πισω ειναι σαν 4Χ4!!!
Συμφωνώ απόλυτα δεν μου άρεσε καθόλου!

trelokomio
18-10-08, 13:06
Πω πω!
Αισχος ειναι....
Το σκοτωσαν το καημενο το αμαξακι..:hehe :hehe

johnboy
18-10-08, 13:11
καλα οτι ειναι χαλι δεν το συζηταμε! απο μπροστα δεν φαινεται σαν τρακαρισμενο???

FANOULA
18-10-08, 13:38
Τα πίσω φώτα όμως… λένε πολλά!!!

mpesikos
18-10-08, 13:39
+1000,ειναι για τον π......ο!!
παρακαλω τους υπευθηνους του φορουμ να το βαλουν στα κακγουρικα..:crazylol

COROLLAKIAS MIXALHS
19-10-08, 01:56
Παιδια τι να πω!Δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω!Ολη αυτη τη σιτα θα μπορουσε ο ανθρωπος να τη δωσει σε εναν αγροτη να κανει τη δουλεια του!Περα απο την πλακα τωρα ειναι πολυ υπερβολικο!Ειναι μια κακογουστη πανοπλια που σκεπασε το αμαξι αυτο και εχασε τα δικα του στοιχεια!Μονο το μεγεθος του αμαξωματος εμεινε ιδιο!Ολα τα αλλα ειναι body-kit!Το μονο που μου αρεσει προσωπικα ειναι η αεροτομη!Μου αρεσει το κοψιμο της!

akob
20-10-08, 16:26
To auris του μιχαλακι (corollakias mixalhs) ειναι ποιο ομωρφο αυτο ειναι πολυ υπερβολη.

COROLLAKIAS MIXALHS
20-10-08, 17:05
To auris του μιχαλακι (corollakias mixalhs) ειναι ποιο ομωρφο αυτο ειναι πολυ υπερβολη.
Ελα ρε billako φτιαξε με!Πω πω με κανεις και κοκκινιζω τωρα!Τhank's φιλαρακι!

mpesikos
30-11-08, 01:31
ρε παιδια να ρωτησω κατι...Η πιο γρηγωρη εκδοση του AURIS ειναι η 1600 με τα (124 νομιζω) η υπαρχει κ πιο γρηγωρο?Το λεω γιατι ακουω συνεχεια διαφορα και θελω να ξερω..Εχω ακουσει πχ για καποιο με 174ps υσχιει?(για Ελλαδα μιλαμε παντα)

DaveMustaine13
30-11-08, 01:36
Για Ελλαδα η γρηγοροτερη εκδοση ειναι η 1600αρα με τα 124 αλογα..

toyota mania
30-11-08, 11:05
Στην booster tuning πρεπει να γινει τρομοκρατικη επιθεση απο ταλιμπαν.Πρεπει να σταματησουν να βιαζουν μοντελα τις ΤΟΥΟΤΑ.

Ma-corolla
04-12-08, 11:06
για Ελλάδα η ποιό γρήγορη είναι η 1.6 με τα 124 για εξωτερικό άστο... 2,2 με 177ίππους και τώρα με κουμπί με κάτι τοίδα προχθές στο Google αν γράψεται Auris sport θα το βγάλει λέει για 200ίππους για Diesel πάντα μιλάμε.