PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτα


jason
28-06-07, 23:55
ξερεται αν υπαρχουν μπροστα φωτα με διαφανο κρυσταλο για την στρογγυλοφαναρι?

alex-g
29-06-07, 00:41
δισκολο πολυ να βρεις για το σιγεκριμενο μοντελο δεν επαιξε πολυ με μπροστα φαναρια οχι οτι δ εν θα υπαρχουν αλα μονο παραγκελια και αν! παντος στο σιγκεκριμενο κανεις αποσους ξερω δεεν ασχολιθηκε με φαναρια παρα μονο με body look... αλαζει πολυ ευκολα χαρακτηρα με ενα λουκ αν θες εμφανιση!

Janakas
29-06-07, 21:13
Φιλε εχω κοιταξει αρκετα για τη δικια μου (111FLift) στο E-bay και ειδα διαφορα φαναρακια για 11αρες!
Δεν θυμαμαι για διαφανα, αλλα ισως βρεις κατι καλο!

www.ebay.de

NIKOSX
29-06-07, 21:29
εγω μια δοση εψαχνα να βρω φαναρια πισω lexus ειχα φαει τον κοσμο και τιποτα μετα απο κανα 3μηνο ξανα εψαξα και βρικα 2 τυπους lexus με λευκο τζαμι & με φιμε τωρα για μπροστα που γουσταρω πολυ τα τυπου angel δεν εχει (ακομα τουλαχιστον)

pwpwpali
29-06-07, 22:48
σαν αυτα που ειχε το στρογκυλοφαναρο το impreza με μαυρο μεσα στο φαναρι κ αφηνε δυο στρογκυλα καπου στην μεση

NIKOSX
30-06-07, 14:57
για μπροστα φωτα που εχω ψαξει και εγω εχω δει μονο τα διπλοφαναρα στο internet και αν δεν κανω λαθος την εχω βρει εδω την φοτο στο foto album

alex-g
26-11-07, 13:09
απο το impreza στρογυλο δεν γινετε καβατζα σε στρογιλο corolla τα φαναρια του?

pwpwpali
26-11-07, 17:20
απο το impreza στρογυλο δεν γινετε καβατζα σε στρογιλο corolla τα φαναρια του?

θα χει ιδια τρυπα φτερο καπο μασκα?ιδια βαση?ποιασιματα? κ γενικα ολα ιδια οπως το δικος μας?πολυ μα πολυ χλωμο...θα θελει τρελη πατεντα φαναρτζη καινουριες τρυπες...στοκους μπογιες....κοψιματα...πολυ βαβουρα....

noulis
06-05-08, 20:25
παιδια please ψαχνω για διπλοφαναρα μπροστινα για corolla ae111...!!!που θα τα βρω κ σε ποια διευθυνση στο internet....ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ.....

pwpwpali
06-05-08, 22:17
http://celestial-accessories.com/catalog/product_info.php?products_id=168
τωρα πως θα τα παρεις στο χερι δεν ξερω

antonios7
07-05-08, 15:54
φίλε θα σε συμβούλευα να μην τα πάρεις αν και είναι οτι ομορφότερο κυκλοφορεί για 111.
Ο λόγος; Αν τρακάρεις (έστω και λίγο μπροστά) θα χάσεις τα λεφτά σου, γιατί νομίζω είναι αρκετά ακριβά.

Rhodian
05-12-08, 10:38
Φιλε Jason, αν απλως θες να αλλαξει ο φωτισμος σου παρε ματι τις φωτος της δικης μου να δεις που εχω αλλαξει λαμπες!
Υποψιν οι φωτος ειναι με τα φωτα θεσεως αναμενα δλδ τα μικρα!
Αλλαξα λαμπες κ εβαλα λευκου φωτισμου,(το κρυσταλλο τους ειναι μπλε)
κ τις ψειρες τισ αλλαξα κ εβαλα LED οχι τα απλα ομως αλλα αυτα που εχουν 5 μικροLED να το πω κ φωτιζουν οποιομορφα ολο το φαναρι!
Με 50 € εκανα την δουλεια μου, κ πιστεψε με αλλαξε πολυ η μουρη του.

antonios7
05-12-08, 22:16
50 ευρώ πολλά για 2+2 λάμπες.
Τι μάρκα λάμπες είναι; πιο μοντέλο H4; Μαζί με τις ψήρες έρχονται ή αυτές τις έβαλες χωριστά;
Από φωτισμό στο δρόμο λένε τίποτα παραπάνω γιατί οι μαμά λάμπες με όσες έχω αλλάξει, απειροελάχιστα πράγματα...

kokovios
05-12-08, 23:44
και εγω στα ιδια ειμαι με τον Rhodian οι δικες μου ειναι της philips και λεγοντε
"crystal vision" πολλες αλλες αλλα μετα απο πολλες δοκιμες με φιλους καταληξαμε σε αυτες ολοι!!!Σε ταξιδι με εχουν βολεψει πολυ προσωρινα βεβαια γιατι πρεπει ναμπουν xenon!!!!!:wink:

Rhodian
06-12-08, 20:39
Τον πρωτο καιρο που τις ειχα βαλει πανω , νομιζα οτι δεν ειχα φωτα!!!
Βλεπεις το λευκο φως χανεται στιν κιτρινιλα απο τα φωτα του δρομου, αλλα οταν πηγα σε δρομο ολοσκοτεινο ηταν το κατι αλλο!!! δεν ξερω τι μαρκα ειναι οι λαμπες ουτε τα LED παντως με κατι αλλες που ειχα δοκιμασει των 15€ καμια σχεση! Ερωτηση κιολας για κατοχους G6 του 1999. τσεκαρετε αν το δεξι σας φαναρι ειναι ιδιο με το αριστερο ή το αναποδο!!!! (ο καθρεπτης) γιατι εμενα ο δεξια καθρεπτης ειναι λιγο ορτσα κ μου πεταει μια γραμμη φωτος προσ τα δεξια!!!

dimitrise111
07-12-08, 01:14
Τα διπλοφαναρα τα οποια εχω αναφερθει και σε αλλο θεμα,τα βρηκα απο την booster στη celastial και οταν μου ειπαν την τιμη εκλεισα το τηλ. 1000 ευρω παρακαλω και με παραγγελια μετα απο 1 μηνα!

jason
07-12-08, 20:43
εγω παντως εβαλα xenon

g6redlineII
05-03-09, 17:46
Γειά σας,

Εχω ενα G6 του 1999 και εβαλα λαμπες ΡΙΑΑ 7500Κ (Η4) 60/55W->110/100W και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να θολώσουν το κρύσταλλο.Ξέρει κάποιος?Επίσης η τιμή που της πήρα ήταν 60Ε μέσω internet.Είναι καλή τιμή λέτε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

NikiforosGT
06-03-09, 08:06
Στο εμπόριο κυκλοφορούν διάφορες λάμπες με διάφορα ονόματα αλλά τα χαρακτηριστικά τους είναι κοινά. Δηλαδή μας δίνουν περίπου 30% περισσότερη φωτεινότητα και το γυαλί τους είναι σε μπλέ χρώμα και φωτίζουν περισσότερο λευκό από τις απλές κοινές λάμπες. Αυτό γίνεται γιατί έχουν άλλη θερμοκρασία λευκού που λέμε και μετράμε σε βαθμούς kelvin. Έτσι οταν τις κοιτάμε μας φαίνονται να φωτίζουν περισσότερο λευκό αλλά και προς μπλεδίζον φως. Φυσικά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αντικαθιστούν τις λάμπες xenon, που δεν έχουν καμία σχέση. Εμένα είχαν 30 ευρώ το ζευγάρι, οι τιμές τους κυμαίνονται αλλά να προσέχετε γιατί μερικοί τις πουλάνε πολύ ακριβά χωρίς λόγο! για τα μικρά λαμπάκια τώρα, όπως ξέρουμε τα απλά είναι χάλια και έχουν ένα κιτρινιάρικο χρώμα. Οπότε μπορούμε να βάλουμε leds τα οποία εγώ έβρισκα με 5 ευρώ το ένα, δεν ξέρω από τιμές τι παίζει, αλλά έχει και σε χρώματα. Το λευκό led πάντως φωτίζει σε απόχρωση γαλάζιου και ακόμα και σβηστά τα φώτα με λάμπες και τέτοια led μας φαίνονται κάπως μπλε! κάποτε είχα βρεί κάτι λαμπάκια μικρά που τα λέγανε ιωδίου! αυτά είχαν 13 ευρώ το ένα, αλλά είχαν πολύ δυνατή ένταση φωτος και λευκό χρώμα.

g6redlineII
07-03-09, 11:56
Φίλε Νικηφόρε με την άποψη του οτι πάρεις είναι το ίδιο θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε ανταγωνιστική αγορά αλλά μονοπώλειο!Και βέβαια δεν κατάλαβα αν ήθελες να απαντήσεις σε μένα η απλά να γράψεις την δική σου εμπειρία για τα φώτα.

kokovios
07-03-09, 20:49
Γειά σας,

Εχω ενα G6 του 1999 και εβαλα λαμπες ΡΙΑΑ 7500Κ (Η4) 60/55W->110/100W και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να θολώσουν το κρύσταλλο.Ξέρει κάποιος?Επίσης η τιμή που της πήρα ήταν 60Ε μέσω internet.Είναι καλή τιμή λέτε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
οι λαμπες piaa ειναι η καλυτερη επιλογη πριν τα xenon εχουν πολυ περισοτερη ενταση και τελιως διαφορετικο χρωμα (απ'οτι και θα διαπιστωσες)
τωρα οσον αναφορα την τιμη κι εγω οταν εψαχνα τοσο τις εβρισκα αλλα κατεληξα σε μια πιο φθηνη λυση αλλα οταν τις ειδα τοποθετημενες σε φιλο το μετανιωσα!!
τωρα για το κρυσταλο που λες αν εχεις το στρογγυλοφαναρο αποκλειεται αφου ειναι γυαλινα τωρα και το αλλο να εχεις δεν νομιζω να εχει προβλημα εδω και με τα ξενον δεν παθαινουν τιποτα

_nicolas_
07-03-09, 21:06
Τα 100watt δεν επιβαρύνουν πολύ τη καλωδίωση ?

Εγώ έχω πάρει κάτι λάμπες τύπου ξένον ALPHA Lights XENON H4 Pure Blue λέγονται και είναι στα 8500k στο χρώμα είδα διαφορά είναι καθαρό λευκό και λίγο προς μπλε αλλά από φως δεν με ικανοπίσαν.
Βεβαια όταν τις δοκίμασα έβαλα μια Osram (αυτές που λένε 90% more light +10% white) και μια alpha light. Είδα πως το φανάρι με την Osram "γεμιζε" από φως ενω το άλλο οχι τοσο.
Εσεις έχετε δοκιμάσει κατί ανάλογο ?

Stetas
07-03-09, 22:22
Φίλε μου εγώ εχω τις Osram Coolblue και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με την καλωδίωση 2 χρόνια τώρα που τις έχω. Δεν είναι και Xenon αλλά φωτίζουν πολύ καλύτερα απο τις εργοστασιακές. Υπάρχουν και οι Philips BlueVision πολυφορεμένες. Δες και >>εδώ<< για περισσότερες πληροφορίες.

kokovios
08-03-09, 02:30
οι μονες λαμπες που εχουν οσα κελβιν γραφουν ειναι οι philips
εγω προσωπικα εχω τις philips crystal vision για ταξιδι ειναι οτι καλυτερο
τωρα δεν νομιζω μια λαμπα να βγαζει 8500κ ετσι απλα και τα ξενον για να βγαλουν τοσα να θελουν ενισχιτακια....

NikiforosGT
08-03-09, 11:30
δεν ήθελα να εννοήσω ότι όλες είναι ίδιες, αν και φάνηκε έτσι. Απλά είναι όλες παρόμοιου τύπου και σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν και δεν μοίαζουν σε απόδοση με τα καθαρόαιμα xenon. Και όταν λέμε xenon μιλάμε για τις λάμπες με τους πολλαπλασιαστές δεν μιλάμε για λάμπες τύπου xenon που είναι μούφες και απλά παίζουν με την θερμοκρασία του λευκού για καλύτερη απόδοση φωτινότητας. Φυσικά αν δεν θέλουμε να δώσουμε τα χρήματα που έχουν τα xenon, αυτές οι λάμπες είναι μονόδρομος. Πάντως εγώ τα xenon δεν τα συμπαθώ και μου την σπάει γιατί με στραβώνουν, ειδικά τα τσιπάκια. Τρωνε μετά και αυτοί τα μεγάλα φώτα στην μάπα και είμαστε οκ. Τέλος να αναφέρω ότι τα kelvin είναι βαθμοί μέτρησης θερμοκρασίας λευκού και δεν έχουν να κάνουνε με τα watts! οι πολλαπλασιαστές είναι για να ανεβάζουν την ισχύ-'ενταση φωτος σε watts και δεν έχουν να κάνουν με τους βαθμούς kelvin. Αν δείτε και σε οθόνες υπολογιστών ή καλές TFT τηλεοράσεις έχουν ρυθμίσεις τέτοιες αν παίξετε με τους βαθμούς θα δείτε τι απόχρωση παίρνει το λευκό ανάλογα με την θερμοκρασία του λευκού. Αν δεν απατώμαι το καλύτερο λευκό είναι στους 6500 kelvin. Δείτε και αυτό http://www.xenonhellas.gr/hid/cars.html και http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=592956 επίσης όπως λέει και εδώ υπάρχει και κάποιος νόμος για τα φώτα, αν υπερβαίνουμε την ισχύ σε watts είτε την απόχρωση είμαστε παράνομοι! πχ λάμπες αλογόνου που καραστραβώνουν και είναι με κίτρινο χρώμα (όσες έχω δει) και χρησιμοποιούνται καρά κόρον σε προβολάκια ομίχλης απαγορεύονται στα κανονικά φώτα. Αλήθεια ο αδερφός μου σε suzuki swift πέρασε ΚΤΕΟ με λάμπες σαν αυτές που λέμε 55 watts σε μπλεδίζον λευκό δεν ξέρω πολλά στοιχεία και του είπανε ότι έχει πρόβλημα γιατί δεν φέγγουν καλά! να φταίνε οι βαθμοί kelvin άραγε?

diafanh-psyxh
08-03-09, 12:36
Νικηφόρε όσον αφορά το τελευταίο που είπαν στον αδερφό σου στο ΚΤΕΟ νομίζω ότι κάπου έχω διαβάσει πως όλες οι λάμπες τύπου ξενον χάνουν την αποδοσή τους με το καιρό(το ίδιο βέβαια ισχύει και με τις απλές λάμπες αλλά σε μικρότερο βαθμό ίσως).
ο λόγος που ποστάρω βέβαια δεν είναι άλλος από το να πω κάτι που παρατήρησα από όσα γράφετε.σας ενοχλούν τα xenon επειδή στραβώνουν λέτε.τους βάζετε το πίσω φως ομίχλης ή τους ανάβετε τη μεγάλη σκάλα "για να πάρετε το αίμα σας πίσω".είναι σωστό αυτό?έχετε σκεφτεί την αντίδραση του άλλου?αν για παράδειγμα δεν μπορεί να δει και έρθει πάνω μας τι γίνεται?πιστεύω πως η καλήτερη λύση είναι να προσπαθείς να μην κοιτάς τα φώτα που σε ενοχλούν.έρχετε από πίσω σου?άστον να περάσει.έρχετε από το αντίθετο?κάντου συνιάλο και αν δεν το καταλάβει κοιτα λίγο πιο χαμηλά και μην εστιάζεις στα φώτα του.ανέκαθεν ειδικά στους επαρχιακούς δρόμους υπήρχε αυτό το φαινόμενο όπως σίγουρα όσοι είστε στην ηλικία μου από πιτσιρίκια θα εχετε παρατηρήσει τους τυπάδες που ανάβουν 2,4,6 προβολείς ομίχλης(θεριά) επειδή θέλουν να βλέπουν καλήτερα(βλέπε παλια αγροτικά κυρίως).υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει αυτό το φαινόμενο.
εμένα η άποψή μου είναι αυτή και αυτο εφαρμόζω.δεν θα ξεχάσω σε μια συνάντηση στο bizz που την ώρα που έφευγα μου έκανε παρατήρηση ένας ταξιτζής με ένα αλμέρα ότι τον στράβωναν τα φώτα μου(xenon φοράω και εγώ και δεν ρυθμίζουν από μεσα).το ότι ο ίδιος όμως ενοχλουσε και εμένα επειδή τα είχε σηκωμένα τέρμα πάνω τα φώτα του δεν το καταλάβαινε και η απάντησή του ήταν ότι εγώ βγάζω μεροκάματο με το ταξι και δεν πάω τη βόλτα μου.πρέπει να βλέπω καλά.σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ.πριν καν του μιλήσω κάλυπτα τα μάτια μου με το χέρι μου όσο μπορούσα(καθότι μείναμε 2,3 λεπτά σταματημένοι).
αυτα τα λίγα από μενα.μην χάνετε τη ψυχραιμία σας και προπάντων μη χαλάτε τη ζαχαρένια σας.
εγώ προσωπικά έχω ψηλώσει ένα πόντο το αυτοκίνητο πίσω,άρα χτυπάει λίγο πιο χαμηλά και μου τα έχουν ρυθμίσει και λίγο πιο χαμηλά τα φανάρια.

NikiforosGT
08-03-09, 13:08
έχεις δίκιο σε όσα λες, αλλά τα φώτα xenon (αυτά με τους πολλαπλασιαστές διευκρινίζω) είναι λογικό να στραβώνουν εφόσον έχουν τεράστια ισχύ! για μένα θα έπρεπε ρητός να απαγορεύονται! όταν κατεβαίνω μια κατηφόρα και μου έρχετε ο άλλος αντίθετα ακόμα και με χαμηλό αμάξι με στραβώνει! μιλάμε για μερικά secs δεν βλέπω ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα! ξέρεις πόσο επικύνδυνο είναι αυτό? και δεν γίνεται να μην κοιτάω! πως θα δω μπροστά μου τον δρόμο! δλδ αυτοί δεν σκέφτονται ή δεν τους νοίαζει ότι στραβώνουν τους άλλους. Και δεν είναι θέμα ρυθμίσματος ή ύψους, εμένα προσωπικά με έχουν στραβώσει άπειρες φορές όλων των ειδών τα αυτοκίνητα. Τα φώτα φταίνε και όχι τα συγκεκριμένα αμάξια. Βέβαια αν έχουν λάθος ρύθμιση ύψους ή αν είναι τζιπ ειναι χειρότερα. Πόσες φορές μου έρχετε τζιπ από πίσω και βαράνε τα φώτα μου στον μεσαίο καθρέπτη και δεν βλέπω τίποτα? δλδ ΕΛΕΟΣ! πρέπει και βράδυ να φοράμε γιαλιά ηλίου? μόνο εμένα με ενοχλούν? μήπως είμαι παράξενος? ή μήπως έχω άδικο? δλδ για να βλέπουν αυτοί καλύτερα πρέπει να στραβώνουν τους υπόλοιπους? αν είναι έτσι να κυκλοφορούμε με τις μεγάλες σκάλες στις κανονικές λάμπες, λιγότερο από τα xenon στραβώνουν!

antonios7
09-03-09, 12:50
οι philips bluevision που είχα δοκιμάσει κάποτε ήταν για τα πανηγύρια. Εκτός αυτού κάηκαν πολύ γρήγορα. Αποτυχία.
Οι osram με έχουν βολέψει απολύτως, ακόμα και οι πολύ φτηνές.

NikiforosGT
09-03-09, 15:54
OSHRAM έχω και εγώ και είμαι ευχαριστημένος, πέταξα όμως τα κουτάκια τους και δεν μπορώ να δω τα στοιχεία τους τώρα. :((((

Ko$taS(G6)
29-05-09, 22:53
υπαρχει μηπως καμια γνωστη ιαπωνικη μαρκα Xenon? μου τα περασε ο πατερας μου αλλα δν θυμαται ποια ηταν..ξερει μονο οτι ειναι japan!

Marios50
30-04-10, 14:59
Παιδιά γειά χαρά.

Το βάζω εδω το θέμα να μην ανοίγω καινουργιο.

Με χάρισε ένας φίλος, επειδή του είχαν μείνει (και μου τις έβαλε κιόλας στο αμάξι , μια 11αρα στογγυλοφαναρη) ενα σετακι λάμπες philips crystal vision 4300.

Κοιτάζοντας στο νετ είδα ότι αυτές οι λάμπες δεν έχουν έγκριση για χρηση δρομου αλλά είναι μόνο για off road και αγώνες επείδειξης...
Ισχύει κάτι τέτοιο? ξέρει κανείς σας?
Μη με σταματήσουν κιόλας και φάμε κανα καλο πακέτο, γιατι δεν είναι εποχές για τέτοια... :ouch

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Nikos
30-04-10, 17:40
Παιδιά γειά χαρά.

Το βάζω εδω το θέμα να μην ανοίγω καινουργιο.

Με χάρισε ένας φίλος, επειδή του είχαν μείνει (και μου τις έβαλε κιόλας στο αμάξι , μια 11αρα στογγυλοφαναρη) ενα σετακι λάμπες philips crystal vision 4300.

Κοιτάζοντας στο νετ είδα ότι αυτές οι λάμπες δεν έχουν έγκριση για χρηση δρομου αλλά είναι μόνο για off road και αγώνες επείδειξης...
Ισχύει κάτι τέτοιο? ξέρει κανείς σας?
Μη με σταματήσουν κιόλας και φάμε κανα καλο πακέτο, γιατι δεν είναι εποχές για τέτοια... :ouch

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
Δεν υπάρχει περίπτωση να σε σταματήσουν μιας και οι περισσότεροι από εμάς έχουμε στο αυτοκίνητο μας κάτι ανάλογο.
Για να γίνει κάτι τέτοιο σίγουρα θα "ταιριάξει" σε πολύ ακραία κατάσταση.

Marios50
30-04-10, 19:18
Σε ευχαριστώ Niko !

kpagonaris
30-04-10, 20:17
Αυτό που θέλω να επισημάνω εγώ , είναι να προτειμάτε επώνυμες λάμπες και όχι κάτι noname. Σε Nissan Almera φίλου μου, ο οποίος έβαλε κάτι λάμπες noname, καταστράφηκε ο θόλος από το φανάρι. Το είδα και δεν το πίστευα! Οσο για το φίλο μας που ρωτάει για Japan xenon, όπου έχω ρωτήσει χώρα κατασκευής, η απάντηση ήταν: Κίνα.

ominus
23-06-23, 19:38
καλησπέρα της αλλαξα και εγώ της λαμπρές σε εμένα, εβαλα της

PHILIPS DIAMOND VISION ULTIMATE WHITE LIGHT σε H4 που ειναι στα 5000k

https://oil-stores.gr/image/cache/catalog/philips%20stav/12342DVS2-800x600.jpg






και μαζι αλλαξα και της t10 (w5w) εκεί έβαλα της PHILIPS X-TREME VISION PRO 150.

https://i.ebayimg.com/images/g/x1EAAOSwJrxhgXl1/s-l1600.jpg