PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίσω θολόμπαρα για corolla g6


john2121
24-06-07, 16:52
Μήπως ξέρει κανείς αν βγαίνει για το συγκεκριμένο μοντέλο,νομίζω ότι βγάζει η trd αλλά δεν ξέρω αν κάνει για ΑΕ111,και αν ναι μήπως υπάρχει καμιά φωτό για να δω αν μπαίνει και στο δικό μου,γιατί έχω και κούτα τρομάρα μου.Α και καμιά τιμή στο περίπου και ποίο μαγαζί ή αντιπροσωπία τα πουλάει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια συμβουλή.

dinos
24-06-07, 16:59
Υπαρχει φιλε μου προσφατα αγορασε μαλιστα φιλος με 111....μπαινει μια χαρα κ χωραει κ η κουτα!το μονο "προβλημα" ειναι οτι πρεπει να κοψεις λιγο τα πλαστικα πισω που υπαρχουν στους θολους γιατι δε γινεται αλλιως....Μη με ρωτησεις τι κ πως κ ποσο δεν ξερω...το μονο που ξερω ειναι οτι υπαρχει για το μοντελο μας
δεν ειναι ακριβη
μπαινει μια χαρα
κανει τρελη δουλεια
κ το μονο μειονεκτημα ειναι οτι χρειαζονται κοψιμο τα πλαστικα

john2121
24-06-07, 17:13
Ευχαριστώ ρε φίλε,δεν με πειράζουν τα πλαστικά.Τώρα μένει να την βρω και την βάλω.

pwpwpali
25-06-07, 01:40
Ευχαριστώ ρε φίλε,δεν με πειράζουν τα πλαστικά.Τώρα μένει να την βρω και την βάλω.

ειχε φερει ο μαλιωρας μια φουρνια απο εξωτερικο κατι αλουμινιου με παραγκελια θα σου φερει αλλα θα αργηση ετσι...
αλλα να ρωτησω για σενταν τι θες?γτ σενταν βλεπω...αν ειναι ετσι ξεχνατο μπαινει μονο αν βγαλεις τα καθισματα τα πισω<βλεπε της σενταν ειναι πανω απο το θολο της 3θυρ ειναι αχα κ λιγο πιο μπρωστα>

john2121
27-08-07, 15:46
Σήμερα ξαναρώτησα και μου είπαν ότι δεν βγαίνει και μόνο άμα μου την φτιάξουν θα μπορώ να τη βάλω.Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω έτοιμη;

Glanzaboy
28-08-07, 15:34
αν μαθεις κατι με ενδιαφερει και εμενα για c-one ψαξατε;;;;;

dinos
28-08-07, 18:41
Ρε Γιωργο δωσε τα φωτα σου στα παιδια!!!!....

pwpwpali
29-08-07, 00:53
ρε παιδια κοιτατε τι ειπα ποιο πανω........24-6-07
Υ.Γ:τζαμπα λεφτα θα ναι...προιον για καταναλωση ειναι...

john2121
29-08-07, 09:52
Που είναι ο Μαλιώρας να πάω να ρωτήσω;
Και G6 έχω,όχι σεντάν άρα μάλλον κάτι βρω.

endurasKE-30
29-08-07, 10:21
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/93-00-01-02-TOYOTA-COROLLA-CARBON-CF-REAR-LOWER-TIE-BAR_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33591QQihZ013QQitem Z230165740363QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

Δειτε τι βρηκα στο νετ...

wastegate
29-08-07, 10:51
Αν κανετε κινηση για πισω στα λεφτα που βλεπω στο λινκ θελω και γω μια να ξερετε....

Ρε κυριακο δεν μου την χτυπας ρε φιλε αφου πανω απο 35$ δεν βγαινει και να μου στειλεις τον λογαριασμο σου να σε καταθεσω???
Πληρωνω μην φοβασαι!!!Μαρτυς μου ο Γωγος!!!

john2121
29-08-07, 11:12
Για ποιο μοντέλο είναι;
Άμα κάνει σε g6 καλό φαίνεται,αλλά 15$ για carbon μάλλον λίγα μου κάνουν.

endurasKE-30
29-08-07, 11:33
Κουζουλε μαθε να κανεις edit τα post σου αν θες να συμπληρωσεις κατι γιατι δε σου παιρνω τιποτα!

Γιαννη καρμπον δε πιστευω να ειναι. Αλουμινιο με αυτοκολλητο καρμπον πρεπει να ειναι.

Θα του στειλω μια ερωτηση για το ποσο θα κοστισει να ερθει Ελλαδα με τα μεταφορικα για ειτε ενα ειτε δυο τεμαχια και θα σας πω.
Απλα να υπολογιζετε +30% προμηθεια.
Οχι δικη μου αλλα του τελωνειου αν αποφασισουν να μας τσεκουρωσουν.

wastegate
29-08-07, 13:03
ουστ ρε...
25$ μεταφορικα εχει για Ελλαδα ρε...
25$ μεταφορικα +8$ η μπαρα...

endurasKE-30
29-08-07, 14:30
Εμεις παλια πηραμε μια μπαρα με 19$ και 20$ και αυτο που ξερω ειναι οτι την πληρωσα 80 ευρα στο τελος.
Το λεω για να μη παρεξηγουμαι.

madvinegar
29-08-07, 15:39
Ρε Κυρ σίγουρα? 2 θολόμπαρες έχω φέρει απο Αμέρικα και ποτέ δεν πλήρωσα τελωνείο. Νομίζω πως πρέπει να υπερβείς ένα συγκεκριμένο ποσό για να πληρωσεις τελωνείο (πχ πάνω από 30-40 δολάρια).
Στο κάτω κάτω, νομίζω πως αν ο αποστολέας γράψει "gift" επάνω στο κουτί, ή αν δηλώσει ψέματα την αξία του προιόντος που στέλνει (π.χ αν κοστίζει κάτι 50 δολάρια, αυτός δηλώνει ότι κάνει 25$) δεν πληρώνεις τελωνείο κι ας υπερβεί αυτό το ποσό.
Κάθε φορά που παραγγέλνω κάτι πάντως το τονίζω αυτό το θέμα στον πωλητή.
Για ψάξτε το.

giwrgos20v
29-08-07, 15:43
ρε παιδια κανει σε στρογκυλοφαναρο Η\Β του '99 ετσι μηπως το κανουμε group buy

endurasKE-30
29-08-07, 15:55
Tο ιδιο και εγω Μακη αλλα ποτε δεν ξερεις και πολλοι δεν αποδεχονται να κανουν αυτο που λες.
Γιωργο αν μπουν πολλες τοτε ειναι που θα πεσει και το χαρατσι.

giwrgos20v
29-08-07, 16:01
κλαψ κλαψ γιατι δεν με παιζεται κι εμενα :cry: θελω και εγω!!!!

endurasKE-30
29-08-07, 16:18
Κατσε Γιωργο να δουμε τι θα μας απαντησει ο πωλητης και θα τα ξαναπουμε.

NIKOSX
29-08-07, 17:40
περιμενουμε απαντηση πατριωτη... οκ?

george4agelu
29-08-07, 20:12
μην μπλέξετε με e-bay είναι οι περισσότερες μαιμούδες. την πίσω μπάρα θόλων την έφερα από ένα ταξίδι στο εξωτερικό και είναι λίγο δύσκολο να έρθει ελλάδα. είναι από 101 και ταιριάζει ακριβώς στην 111. H παραγγελία έγινε από αγγλία σε βρεταννική διεύθυνση γιατί πριν κάποιους μήνες δεν έστελνε ελλάδα, δεν ξέρω τώρα, από www.srbpower.com/ όπου όμως υπήρχαν διάφορες διαδικασίες που έπρεπε να ξεπεραστούν αφού δεν είχαν κατάλογο, έστειλα μαιλ και μετά τους επισκέφτηκα στο Essex. Το κόστος μαζί με τα μεταφορικά είναι κοντα στα 150-190 ευρώ και είναι της Cusco. Eiναι αφαιρούμενη με 2 παξιμάδια οπότε δεν μειώνει το χώρο αποσκευών από το αμάξι απλά πρέπει να κοπούν τα πλαστικά. Οσον αφορά το στρίψιμο απλά δεν ξεκολλάει το πίσω μέρος με τίποτα ακόμα και με χειρόφρενο παρά μόνο αν γλυστράει πολύ ο δρόμος οπότε στρίβει το αμάξι σαν τετρακίνητο. Στέλνουν μαζί δώρο και ένα αυτοκόλλητο της Cusco. Eλπίζω να διαφώτησα.

john2121
29-08-07, 21:35
Σίγουρα κάνει για G6 γιατί και εγώ για cusco πήγαινα και μου είπαν ότι δεν φέρνουν.Άμα έχει βάλει κανείς και κάνει τότε εντάξει.

george4agelu
30-08-07, 00:26
Σίγουρα κάνει για G6 γιατί και εγώ για cusco πήγαινα και μου είπαν ότι δεν φέρνουν.Άμα έχει βάλει κανείς και κάνει τότε εντάξει.

την έχω βάλει εγώ. θα ανεβάσω και φωτό. θέλει απλά να κοπούν τα πλαστικά πίσω και ο πιο καλός τρόπος είναι με ένα κατσαβίδι που θα ε΄χει ζεσταθεί καλά. Στη συνέχεια θέλει μια μικρή προσοχή στην τοποθέτηση, κοινώς να γίνει από μηχανικό η αμορτισερά που θα ακολουθήσει τις οδηγίες. Η μπάρα είναι διαιρούμενη σε περίπτωση τρακαρίσματος (για τον φόβο των Ιουδαίων). Βέβαια για να βάλεις πίσω μπάρα θόλων θεωρώ ότι πρέπει να είναι η τελευταία κίνηση στην ανάρτηση και να έχουν γίνει όλα τα υπόλοιπα. Αν έχεις οποιεσδήποτε απορίες για την τοποθέτηση στείλε πμ και με μεγάλη μου χαρά να βοηθήσω

endurasKE-30
30-08-07, 09:20
Παιδια αυτο που σας προτεινα εγω εχει σαν περιγραφη
93-02 TOYOTA COROLLA CARBON FIBER REAR LOWER STRUT TIE BAR
Αυτο ειναι που ψαχνετε?
Αν ναι ο τυπος μου απαντησε οτι για 2 μπαρες με μεταφορικα και λοιπα εξοδα ερχονται στην ελλαδα με 70 ευρω.
Απαντηστε μου για να ξερω σιγουρα.

wastegate
30-08-07, 09:45
35E το ατομο ε?
εγω ειμαι μεσα αν και το υπολογιζα 35$ αλλα δεν μαμιετε...

madvinegar
30-08-07, 09:51
93-02 TOYOTA COROLLA CARBON FIBER REAR LOWER STRUT TIE BAR


Νομίζω ρε συ Κυριάκο ότι τα παιδιά ψάχνουν για REAR UPPER, και όχι lower.
Προσέξτε τι θα παραγγείλετε!

wastegate
30-08-07, 10:00
Εμενα παντως ολα μου κανουν...
οποτε οτι να αποφασισετε ειμαι μεσα...

endurasKE-30
30-08-07, 10:29
Ναι γιαυτο το ειπα και εγω.
Εκτος απο τον Βασιλη κανεναν αλλον τον ενδιαφερει η κατω μπαρα που βρηκα?

wastegate
30-08-07, 10:48
Κυριακο επεισης μπορουμε να βρουμε κατι κλαπετα που μπαινουν στη εξατμιση και την κλεινουν αλλα ειναι με κουμπι μεσα στο αμαξι...
Κατι σαν σιγαστηρας ειναι..

endurasKE-30
30-08-07, 11:57
Δεν το εχω ξαναακουσει-δει αυτο.
θα δω τι υπαρχει παντως.

giwrgos20v
30-08-07, 21:26
οκ κυριακο και εγω μεσα κι οτι βγει σιγα 35 ευροπουλα ειναι οχι 135 την παιρνω και αμα δεν μου κανει την κανω διακοσμητικο

endurasKE-30
30-08-07, 21:27
Εγινε Γιωργο.
Ελπιζω χθες να μην ηταν κατι σοβαρο φιλε.

giwrgos20v
30-08-07, 21:29
ουδεν κακο αμιγες καλου ολα καλα εσυ με το εργαλειο?

george4agelu
31-08-07, 01:31
Νομίζω ρε συ Κυριάκο ότι τα παιδιά ψάχνουν για REAR UPPER, και όχι
Προσέξτε τι θα παραγγείλετε!

Ο Μιχάλης έχει δικιο. Νομίζω ότι υπάρχει μια σύγχυση. η lower είναι κάτω από τον κορμό μεταξύ των οπίσθιων αξόνων και μια ενδεικτική τιμή της είναι 44 δολλάρια (δείτε ένα site ενδεικτικά http://www.krazykustomzonline.com/8895-honda-civic-megan-racing-rear-lower-tie-bar-p-18051.html). Η προσφορά της είναι πολύ μικρή και αν το αυτοκίνητο είναι χαμηλωμένο πιθανό και να έχεις πρόβλημα σε περίπτωση που ακουμπήσεις. Η UPPER μπαίνει μέσα στο αυτοκίνητο και είναι τελείως διαφορετική η λειτουργία της. Η lower θέλει προσοχή γιατί μπορεί να σου στραβώσει τα πάντα πίσω και πρέπει να είναι μελετημένη κατασκευή. Τέτοια μπάρα φοράω στο αυτοκίνητο της NEUSPEED που θεωρείται από τις καλύτερες εταιρείες κατασκευής σε Lower Tie-Bar και είναι διαιρούμενη σε πρίπτωση που δεχτεί μεγάλη πίεση για να προφυλάξει την ανάρτηση. Aναφέρει στο εγχειρίδιο της ότι

the tie-bar eliminates the flexing in the lower rear sub frame to improve stability and handling. By bridging the control arm sheet metal, it strengthens the suspension at a weak point and completes the suspension system. These bars are made from either 6061 T-6 aluminum or heavy-wall steel tubing

το παλικάρι που έκανε το post μάλλον μιλάει για αυτή μέσα στο αυτοκίνητο.

Ελπίζω να διαφώτησα.

dRiveR7
31-08-07, 03:44
Ρε παιδιά γιατί το μπερδέψατε τόσο το θέμα? Η upper είναι θολόμπαρα και η lower αντιστρεπτική...

Hlektrologos
31-08-07, 05:45
Ρε παιδιά γιατί το μπερδέψατε τόσο το θέμα? Η upper είναι θολόμπαρα και η lower αντιστρεπτική...



Σωστος.Αλλη λειτουργία και αποτελεσματα το ενα και αλλα το αλλο.

wastegate
31-08-07, 08:35
Δεν το εχω ξαναακουσει-δει αυτο.
θα δω τι υπαρχει παντως.
αμα εκανες θορυβο και σε κυνηγαν για τον θορυβο θα το μαθαινες!!
Μπαινει στο τελικο πισω στην μπουκα και εναι σαν μια πεταλουδα ηλεκτρονικη που κλεινει και ανοιγει με κουμπι..

endurasKE-30
31-08-07, 09:03
Χαιρομαι που ειναι ολα καλα Γιωργο.

Δυστυχως Μπιλυ κανω θορυβο αλλα μεχρι τωρα ηξερα το χειροκινητο κλαπετο.
Σου βρηκα κατι που μπαινει στην εξατμιση και σφυριζει σαν τουρμπινα.
Το θες????
Χαχαχαχαχα.

Παιδια οι δυο αντιστρεπτικες παραγγελθηκαν.
Γιωργο και Βασιλη ειμαστε σε αναμονη.

wastegate
31-08-07, 10:31
Οκ κυριακο οποτε μπορεις δινεις λογαριασμο(eurobank ή εθνικη ελποζω να εχεις ε για να εχεις τα λεφτα σου αμεσα!!!)και ειμαστε κομπλε!!
Αυτο που το βγαζεις και το βαζεις με το χερι εχω και γω αλλα σε μπλοκο δεν προλαβαινω να σταματησω να το βαλω!!
http://www.youtube.com/watch?v=t0XjPnsCbA4
δες το βιντεο να δεις το συστηματακι που λεω ειναι στο 2:41....